Binnenlandsch Nieuws DE GRAPJAS HARLEKIJN MARIA SÏICHTIKG Voor de Huiskamer RADIO MOORS Onze weerloosheid TWEEDE KAMER FINANCIEN Stoomschoenenfabriek Van Schijndel GEMENGD NIEUWS IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De gefingeerde roofoverval te Den Haa<r Geen medeplichtigen De Reis van St. Nicolaas RADIO-OMROEP Harlekijn daafet drie ridders uit Da Kamer heeft het amendement-Oud ge slikt. Hetgeen beteekent, dat de Minister, telkens als hij de cortingenteeringswet wil toepassen, daarvan goedkeuring moet vragen aan de Kamer. Zoo bang is men daar, dat de Regeering aktieve handelspolitiek zal voeren. Er kan geen erger kwar.i gebeuren dan aktieve handelspolitiek. Zoo denkt er een meerderheid in de Kamer. Of de meerderheid van het volk ook zoo denkt? Dat is de vraag, merkt „De Gelderlander" op. Men zou hier een Engelsche verkiezing venschen. Om den wind-van-den-dag in de Kamer te bladen. Er hangt daar nog te veel dikke lucht uit een versleten tijd. Een politiek, die den uitvoer prikkelt, de binnenlahdsche nijverheid beschermt, de bin- renlandsche markt voor de binnenlandsche industrie vrijhoudt, daardoor werk in het land brengt en de werkloosheid bestrijdt, zulk een aktieve handelspolitiek is van dit Parle ment niet te verwachten. Helaas. Bi) elke poging tot contingenteermg krij gen we nu een wetsontwerp, dat 'n paar maanden onderweg blijft, adressen der Ka mers van Koophandel van Rotterdam en Amsterdam, agitatie van importeurs en wat er verder bijkomt. Wal zal er gebeuren, als de Kamer een besluit tot contingenteering niet goedkeurt? Denk eens aan; de Regeering verbiedt in voer van Russische boter; Stalin roept da delijk eer.ige schepen, op we? naar Rotter dam, terug. De Kamer is dan allang murw. En de boeren gaan er verder onder, want de invoer van Russische boter wordt door den heer Oud wel gered. dat men een begin kan maken met de herzie ning der sociale wetgeving De heer KUIPER (R.K.) Juicht toe, dat een technische herziening van de ziektewet in uitzicht is gesteld. Hij dringt aan met deze zaak spoed te betrachten en tevens met een afdoende verzorging van de ouden van dagen. MINISTER VERSCHUUR had gaarne het vraagstuk van de ouden van dagen tot op lossing gebracht. Wanneer de crisis niet ware ingetreden, zou deze oplossing ook gekomen zijn. Daarmede is gemoeid 20 mihoen staats- bijdrage, 17 mihioen beórijfsbijdrage en een putting uit de reserves van het invaliditeits- fonds. Bij elkaar is er 40 mihioen mee ge moeid per jaar Op de motie Duys wil spr. nu niet ingaan. De heer Duys gaf zich niet eens de moeite, een toelichting te geven ten aan zien van de kosten, die zijn voorstel meebren gen zou. Een technische herziening der ziektewet is binnen 4 maanden tegemoet te zien. Een regeling voor de huisindustrie is bij zonder moeilijk omdat tallooze huisindus Meën in nood verkeeren. vergadering wordt verdaagd tot Dins aag. Nieuwe leening Indië Vergadering van Vrijdag Motie-v. d. Houwen De heer v. d. HOUWEN (S.D.A.P.) trekt zlln motie betreffende de coöperatieve ge- bruiksvereenigingen, ingediend bij de be grooting van Financiën, in. Aan de orde zijn dan o.m. de volgende punten: Wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het eerste hoofdstuk der Rijksbegrootlng voor 1931 (werkzaamheden Kon. Paleis Am sterdam); Wetsontwerp wijziging van de wet van 23 Maart 1924, houdende verhooging van de uit- keering' aan het weduwen- en weezenfonds van militairen beneden den rang van officier bij de Koloniale troepen. Wetsontwerp onteigening voor den aanleg en de verbetering van een weg van Scher merhom over Beemster naar Avenhorn. onder de gemeenten Schermerhom, Beem- ste-. Oudendijk en Avenhorn. Wetsontwerp begrooting van het Staats- visschershavenbedrijf te IJmulden voor 1932. Ze wof'den z. h. st. aangenomen. Staatsvisschcrshaven bedrijf Bij dit punt merkt de heer DROP (SD.A.P.) op, dat nog te veel personen werkzaam zijn op arbeidscontract. MINISTER REIJMER acht het thans niet het geschikte tijdstip om over te gaan tot uitbreiding van het vaste aantal ambtenaren. Een commissie onderzoekt de zaak. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Arbeidsbegrootlng Bij voortzetting van de behandeling der ar- beidsbegrooting vervolgt MINISTER VER- j SCHUUR zijn rede. HU zegt, dat de crisis tn sterke mate haar spoor drukt op deze be grooting. Men kan thans niet den eisch stel len, dat In een tempo wordt voortgegaan als of er niets aan de hand was. Uitbouw van de sociale verzekering bv. is uitgesloten. Maat regelen, die geen of weinig geld kosten, wor den intusschen ter hand genomen. Daarnaast moet krachtig gehandhaafd worden betgeen op sociaal gebied bereikt is. Voor invoering van de arbeidswet voor arbeid op kantoren was alles gereed Door da ontstellende Inzin king van ons economisch leven wil de regee ring deze uitbreiding der toepassing van de arbeidswet nog eens aanzien. De bescherming van kinderen buiten fa brieken en werkplaatsen heeft sprekers aan dacht. Onder de huidige omstandigheden kan ook niet worden gedacht aan bescherming van den landarbeid. De regeering overweegt wel een regeling voor den kinderarbeid in den landbouw. De arbeid der gehuwde vrouw in het bedrijfs leven acht spr. zeer schadelUk. Een algemeen verbod zou echter in vele gevallen den nood verergeren. Spreker is het met mr Joekes eens, dat wU de internationale arbeidswetgeving zoo veel mogelijk moeten verwerken in onze na tionale wetgeving. Echter is men ten aanzien van Washington bU de bekende obstakels blijven steken. De verbindendverklaring der collectieve ar beidsovereenkomst is geenszins afbesteld, maar moet thans wachten in verband met de omstandigheden. Aan de orde is de afdeeling arbeidersver zekering. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) meent, dat, zoo men de Invaliditeitswet niet van toepassing kan verklaren op hen, die na hun 35s*e Jaar ln loondienst treden, men toch iets In die richting kan doen. Hetzelfde ls het geval met hen, die niet meer in de gelegen- he'd zlln zich vrllwillt? te verzekeren De heer Dr. VOS (11b.) meent, dat de be staand" nuttige regelingen behouden moeten blijven. Echter moet men ten dezen meer bezuinigen en vereenvoudigen. De heer HERMANS (R.K.) constateert tot zi'n leedwezen, dat de ziekteverzekering voor óe mijnwerkers nog steeds niet is opgelost. De heer KUPERS (SD.A.P.) zegt. dat de grootste helft ouden van dagen bulten de in validiteitswet valt. De vrijwillige ouderdoms- verzekering is daarbij op een mislukking uit- gclooper De rep»«ring had toeslag op de pre- mic en tnes'ag on d» rente moeten geven. Mei. DE jong (S.D.AP) betoogt, dat tn tal van b^riiven gehuwde vrouwen te kort worden gedaan ten opzichte van art. 39 der ziektewet. De wp-kers ln de huisindustrie 7üo nog steeds de maatschappelijk achterge- Sfa'dan. De heer DUYS (SOAP.) vraagt sociale voorz'pnincen voor kleine landbouwers rtle met één of twep knechts werken. Spr. dient vo-rts cm mof» in om hen. dip minder dan 1 "co rap an fnianmar) hebhen vrij te stellen van tv" miebeta'.ing inzake de sociale ver zekering. De heer OUD (V.D.) meent dat een goede ouderdomsvoorziening niet mogelUk is zonder staatspensioen. Ondanks de crisis meent spr. Ten einde paraat te zpn verhooging tot f 150 millioen. Ingediend is een wetsontwerp tot het aan gaan van een geldieening ten bate van Ne- derlandsch-Indië. Bij de Nederlandsch-Indisehe Leeningwet 1931 is den Minister van Koloniën machti ging verleend om ter verkrijging van 'n be drag van ten hoogste f 200 millioen over te gaan tot de uitgifte, hetzU hier te lande het- zU in het buitenland, van schuldbewijzen ten laste van Ned.-Indië. Van deze machtiging ls tot dusver gebruik gemaakt door de uit gifte in Juni J.l. van èen nominaal bedrag van f 100 millioen, waardoor verkregen werd een som van f 96.600.000. Krachtens bovengenoemde Leenlngwet zouden derhalve thans nog sch'ildbewijzen ten laste van Ned.-Indië mogen worden uit gegeven ter verkrijging van een bedrag van ruim f 103 millioen. Teneinde paraat te zijn, indien de gelegen heid zich mocht voordoen, om een zoo groot mogelijk gedee'te van de Indische vlottende schuld te consolideeren, acht de Regeering verhooging van het nog uit te geven bedrag met f 150.000.000 raadzaam, waardoor van de voor het loopende jaar en het volgende jaar te verwachten begrootingstekorten van te za- men ongeveer f 300 millioen een bedrag van ruim f 250 millioen zal kunnen worden ge dekt. Naar een andere zomervacantie- regeling? Bijeenkomst te Hilversum Te Hilversum is een bijeenkomst gehouden van afgevaardigoen van tien Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, wel ke groot belang hebben bij hst zomervreem- delir.genverkeer. Zeven Kamers waren verte genwoordigd. Van vijf andere Kamers waren sympathiebetuigingen binnengekomen. Besproken werd de vraag, in welke rich ting eventusele actie behoort te worden inge zet. De secretaris van de Oooische Kamer, mr. P. Qroote Jr., bepleitte een vervroeging der zomervacantie met veertien dagen. De plannen van prof. Casimir, om gedurende de zomerperiode, waarin geen vacantle valt slechts zeer beperkt school te houden, waar voor de Vereeniging „Horrcaf" veel sympa thie voelt, werden door hem bestreden als practisch hoogst ondoelmatig en het ge- wenschte doel voorbijstrevend. Andere afge vaardigden da irentegen gaven blijk van in stemming met een deel der voorsteller van prof. Casimir, doch vooral in hotelhouders kringen bleek men veel te voelen voor een verdeeling van Nederland in zónes, dus dat de zomervacanties niet in het geheele land ge lijktijdig vallen. Besloten werd, dat de ver schillende afgevaardigden deze aangelegen heid nog eens in hun respectievelijke Kamers zullen bespreken en dat men in den loop der maand Januari nogmaals zal bijeenkomen. Handelsvereeniging Amsterdam In de modder gestikt Geen interim-dividend (v.j 5 pCt.! In de gisteren gehouden bestuursvergade ring der H.VA. werd besloten over bet loopende boekjaar geen interim-dividend uit te keeren. Het vorige Jaar werd een interim-dividend van 5 pCt. uitgekeerd en een totaal dividend van 15 pCt. Failliet verklaard Daar op het verzoek der N.V. Kon Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk om surséance van betaling bij stemming onder schuldeischers geen ver- cischte meerderheid voor inwilliging van dit verzoek verkregen was, heeft gisteren de Bossche rechtbank het faillissement uitge sproken. Rechter-commissaris is mr. K Sassen en curatoren mr. C. van de Poll en Jhr. M. C. van Nispen tot Sevenaer. Oplichting voor f 2000 De dader, die door de politie werd gevocht, plotseling overleden Men herinnert zloh de oplichting van een onzer groote Amsterdamsche bankinstellin gen voor een bedrag van f 2000, waarover wij indertijd hebben gemeld. De dader, een Duit- sche boekhouder, was door zjn principaal een firma te Herford ontslagen. Hi) had zich op die gebeurtenis klaarblijkelijk voor bereid, want terstond na het ontslag is hij met de noodlge papleren naar ons land uit geweken om kort daarop te Amsterdam bo- ver.genoemdeu streek uit te halen. Vervol gens nam hij opnieuw de wijk naar Dultsch- land. De Amsterdamsche politie, die nog steeds nasporlngen naar de verblijfplaats van den vluchteling instelde, heeft gisteren naar bet .Handelsblad' meldt, van haar Dmtsche col. lega's bericht ontvangen, dat de dader reeds veertien dagen geleden jjotseling overleden is. Meisje in den mist verdwaald. Eergisteren is te Zuilen een 12-jarig meisje door den mist misleid, in een half droge sloot geloopen en in de modder ge stikt. Het meisje kwam met een vrien dinnetje van het ontspanningslokaal van Werkspoor en stak om korter te gaan een weiland over. Door den sterken mist is het meisje toen verkeerd geloopen en in de sloot geraakt. Haar vriendinnetje is dadelijk hulp gaan halen maar toen men op de plek aan kwam, vond men het kind met het hoofd kwam, vond men het kind met het hoofdje voorover in de modder liggen. Alhoewel men gepoogd heeft de levensgeesten op te wekken moest dr. Kuiper uit Zuilen den dood constateeren. Vier meisjes aangereden Twee harer gewond. Donderdagavond werd op den Valken- burgerweg te Heerlen een viertal meisjes aangereden door een vrachtauto. Twee ha rer werden tegen den grond geworpen, de andere kwamen met den schrik vrij. De 18-jarige M. G. bleek vrij ernstig gewond, o.a. waren twee ribben gebroken. Zij moest naar het ziekenhuis te Heerlen worden overgebracht. Het andere meisje kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De politie nam den p-'~ in beslag. Ongeluk met dood., i u'Ioop Onlangs ontstond onder de gemeente Schaesberg brand ln een taxi, waarin ze kere M. uit Waubach zat met zijn vrouw en dochtertje. Toen zij uit den wagen sprongen, kwam M. met het hoofd terechi, op den weg. De chauffeur had het brandje spoedig gebluscht en bracht de familie naar haar woning. De hier ontboden geneesheer achtte overbrenging van M. naar het zie kenhuis noodzakelijk, waar hij nu is over leden. De taxi-chauffeur kon nog niet worden opgespoord. O Betreffende de ontmaskering van den di recteur der N.V. Vereenigde Bakkerijen te Den Haag, die een op hem gepieegden roof overval gefantaseerd had, wordt nog het volgende gemeld: De politie is hier zeer actief geweest en heeft alle feiten goed in de gaten gehouden. De kleine bijzonderheden weigert zij mede te deelen in verband met de leering, welke lieden die op handiger wijze dan de heer Z. een overval in elkaar willen zetten, hieruit zouden kunnen trekken. Na een langdurig verhoor, waarbij hem de diverse onwaarschijnlijkheden onder de ©ogen werden gebracht, heeft Donderdag avond omstreeks 8 uur de heer Z. bekend den overval gefingeerd te hebben. Hij had 2500 van de „Oude Vette Hen" en 8500 van de „Vereenigde Bakkerijen" weggenomen. De heer z. werd gisteren 46 Jaar oud. Hij is gehuwd en vader van twee kinderen, doch hü woonde sedert kort alleen in een' hotel aan de Molenstraat. Hij schijnt door een ongelukkige speculatie tot zijn misdrijf te zijn gekomen. Hem zal verduistering en het doen van valsche aangifte worden ten laste gelegd. Van medeplichtigen is niets gebleken en ook het geld is nog niet terecht. Deze dingen moeten blijken uit het nadere verhoor, dat Z., die na zijn bekentenis in arrest is ge steld, zal worden afgenomen. De heer Z. was reeds meer dan 10 jaren aan de fabriek verbonden en genoot het volle vertrouwen van commissarissen. Hij was een bekwaam bakker, in het bezit van liet diploma van Wageningen en was vóór 1921 de rechterhand van den toenmaligen directeur den heer Rceters van Lennep. Toen deze was uitgetreden, heeft een tijd lang de heer Van Asperen de directie waar genomen. Intusschen werd een geschikt op volger voor den directeur gezocht en toen werd de heer Z. tot directeur benoemd. Ook sindsdien is er nimmer wantrouwen bij commissarissen jegens den heef Z. ge rezen. Elke 3 maanden ontvingen zij een rapport van het accountantskantoor dat de boeken geregeld controleerde en steeds luidde dit rapport gunstig Boekenonderzoek en advie zen klopten tot nu toe. Het laatste kwar taalrapport was einde Juli opgemaakt en gaf ntet de minste reden tot verminderd Ver trouwen. De wissels zijn steeds op tijd be taald en er was ook in ander opzicht geener lei aanwijzing voor commissarissen noch voor 't accountantskantoor om een ver scherpte controle in te stellen. Het kasboek was tot op den laatsten dag naar het scheen correct bijgehouden; volgens dit had er een kassaldo van 9000 moeten zijn. De heer Z. genoot een salaris van onge veer dat bedrag en voor zoover men kon oordeelen, leefde hij sober. Van speculaties, waarin de heer Z. zich zou hebben begeven, was aan commissarissen niets bekend. Eerst teen dezer dagen het dividend aan de verbruikers moest worden betaald hetgeen altijd in de week vóór St. Nicolaas placht te geschieden is de heer Z- in het nauw gekomen, omdat de 9 mille bij hem niet in kas waren. In plaats van daarmede commissarissen op de hoogte te brengen, heeft hij op de be kende wijze getracht zich er uit te redden. Ook toen Dinsdagavond de commissarissen van den zoogenaamden overval werden ver wittigd, konden zij nog geen vermoeden uiten, dat deze overval evenals de berooving zou zijn gefingeerd, al waren er wel eenlge duistere punten in de affaire. Zoo viel het op, dat het touwtje, waar mee Z. was gekneveld wel zeer dun was (het had de dikte van een schoenveter) en dat de handdoek die was, welke steens bij het fonteintje hing. Schorsing van den heer Z. was evenwel niet mogelijk, zoolang er nog slechts vage vermoedens waren. Woensdagavond heeft ter vergadering van commlssrissen, reconstructie van het ge beurde plaats gehad tn tegenwoordigheid van den heer Z. Wat de financieele positie der N.V. be treft, deze is, naar commissarissen ons ver zekerden, volkomen safe. Er is een ruime overwaarde op de balans en er is een be langrijk banksaldo. Het bedrag van 9000 was slechts een gedeelte van het voor divi- dend-uitkeering bestemde geld en verwacht mag worden, dat in de volgende week de uitkeering volledig zal geschieden. Gisteren hebben commissarissen besloten tot schorsing van den heer Z. terwijl zoo spoedig mogelijk een nieuwe directeur zal worden benoemd. Van politiewege is een boeken-onderzoek gehouden ten kantore der Vereenigde Bak kerijen, ter vaststelling van het Juiste ver duisterde bedrag. „Kinderen, ik heb jullie iets heel bijzon ders te vertellen," zeide zuster Veronica plechtig. Doodstil werd het nu in de de klas, men kon een speld hooren vallen „Zooals jullie allen wel zult weten, be leeft St. Nicolaas in Spanje jnoeilijke tijden. Gaarne zou hij als naar gewoonte ook dit Jaar naar Holland komen om de leuke, ge zellig- geschenken uit te deelen aan diege nen, die goed hun best doen; maar, kinde ren, 't eenige treurige is: St. Nicolaas heeft geen reisgeld om hier naar toe te komen! Zouden Jullie Sint willen helpen?" „Graag, natuurlijk Zuster," riepen de kinderen tegelijk. „Ik breng 'n dubbeltje mee," riep blonde Lies je, „Ik 'n stuiver, precies wat in m'n spaar pot zit." Anneke hing half uit de bank. „Ik heb maar 3 cent", treurig keek Mien haar onderwijzeres aan. „Dat hindert niets Mien, alle beetjes hel pen; al was het maar één cent." Vriende lijk knikte de zuster. Om vier uur verlieten de kinderen het lokaal, ieder vastbesloten om een bijdrage voor het reisgeld van St. Nicolaas te ver schaffen. Den volgenden dag kwam Mien met roode oogen op school. O. 't was ook zoo ver schrikkelijk, zoo heel héél erg. De drie centen had moeder noodig gehad voor petroleum. Met kleine snikjes, zacht schokkend, vertelde Mien het verhaal. En zuster Veronica troostte 't ongelukkige meis je ongelukkig omdat zij de éénige was, die voor den goeden Sint geen geld kon meebrengen voor de verre reis. Op den lessenaar van de zuster stond 'n schoteltje, daarin lagen stuivertjes en dub beltjes ja, Mientje zag het duidelijk van af het hooge treedje waarop ze stond ja 'n kwartje zelfs en zij! O Mlen moest er niet aan denken! Treurig stond ze daar. Toen ineens kwam 'n glans van vreugde over 't gezichtje, haar handje grabbelde diep in haar zaktoen lei Mientje 'n half centje op het schoteltje. Ze had zoo waar het halfje bijna vergeten, bij al dien. rijk dom daar, „Ik denk toch. dat St. Nicolaas dit ook gebruiken kan zuster." „Zeker, en of Mientje!" lachte de zuster. Dien dag moest Mlen Rltijd maar aan Sint denken, hoe vurig hoopte ze. dat de heilige man de reis zou kunnen betalen. Langzaam naderde de groote dag. De ge heele klas leefde in spanning 5 Decem ber stond er op den kalender. Het lokaal was keurig versierd. De kinde ren spraken er druk over: „Zou het reisgeld voldoende geweest zijn?" Ja of neen? Allen hoopten, dat de Sint naar Holland zou ko men. En dan naar zuster Veronica haar klasse. In ééns, daar kwam zuster Anestatia met 'n telegram binnen. „Sint komt over 'n kwartier met Piet." De Zuster las het telegram hardop voor. Dat gaf me een vreugde! Maar Mientje voelde zich angstig blij als Sint maar niet boos op haar was om het halve centje. Feitelijk was het toch wel wat héél erg weinig, voor zoo'n lange reis. Weldra zong ze met de anderen: Kom, kom St. Nicolaas, kom kom St. Nicolaas, Kom, kom met Je knecht! Toen werd de deur geopend, de Bisschop met Piet, zwarten Piet deden hun intrede. Ieder kind mocht bij Sint tomen. O, wat 'n grootsch oogenblik! Hoe plechtig was'dat! Met kloppend hartje stond Mientje voor den Heiligen man. Even keek ze onderzoe kend naar de vriendelijke oogen van den Bisschop en 'n rustig gevoel kwam over haar. „Dit' is Mientje Rildersma St. Nicolaas," zeide zuster Veronica zacht. „O Mien, wat vind ik het prettig je zelf te kunnen bedanken, want op de grens van Spanje kwam ik net 'n halven cent tekort! Heel zeker had ik niet naar Holland kun nen komen, wanneer jij me niet geholpen had.'i Sint gaf Mien 'n vriendelijk tikje op haar wang en Mien was blij, o zoo blij dat zij dien goeien heiligen man had kunnen helpen. „Alle beetjes helpen Mientje, dat heb ik ondervonden bij jouw halfje." Nogmaals knikte de Bisschop vriendelijk en toen kwam Piet met 'n geschenkenzak. Daaruit mocht Mien kiezen en ze koos 'n leuk popje met hemelsblauwe oogen en zwart krulhaar. Sla pen kon de pop ook. Van dien tijd af was Mlen zuinig op ieder halfje, want ze wist, dat de geheele reis naar Holland van St. Nicolaas had afge hangen van'n half centje. Een wraakoefening Nederlander in België veroordeeld Voor het hof van gezworenen te Brussel stond Donderdag terecht de Nederlandsche fabrieksarbeider H. P. P., geboren te Wijk bij Duurstede, gehuwd, wonende te Lem- beke bij Halle, waar hij enkele maanden ge leden uit een rubberfabriek werd ontslagen onder verdenking van diefstal ten nadeele van een anderen arbeider. P. besloot zich te wreken op den ingenieur die aan het hoofd stond der fabriek. Hij kocht een re volver, drong in het bureau binnen en loste een schot in de richting van den ingenieur, die echter ter zijde sprong en niet werd ge troffen. Het hof van gezwprenen, dat geen ver zachtende omstandigheden in aanmerking nam, veroordeelde P. tot 10 jaar opsluiting. Oude vrouw van de trap gevallen Geruchten van een misdrijf ongegrond De 80-jarige weduwe L., wonende in haar eigen huis, Spui 242 te Den Haag, is gister morgen in haar woning van de trap geval len. Zij had gister verscheidene boodschap pen gedaan en kwam, tegen het middaguur niet een arm vol groenten uit den groente winkel naastaan, waar zij ook nu weer, op gewekt als altijd, haar inkoopen had ge daan. Blijkbaar is de oude vrouw boven aan de trap gekomen achterovergeslagen. Toen n.l. drie kwartier later de melkboer binnenkwam gewoonlijk liet de oude vrouw de deur op een kier staan vond hij haar op het overloopje liggen met een wond aan het achterhoofd. Omdat de wed. L. niet onbemiddeld is, dacht men aan roofmoord. De politie werd gewaarschuwd. Commissaris Kramer stelde een onderzoek in. Maar niets wees in de richting van een misdrijf. Integendeel, alles wees op ongeval. Om heelemaal zeker te zijn, heeft de po litie het stoffelijk overschot ter sectie over gedragen aan het Ziekenhuis. Het ongeval wekte in de buurt groote consternatie. Een dichte drom van men- schen kwam voor het huis staan. Men kon de meest fantastische relazen vernemen. Zelfs werd een bedrag genoemd dat gestolen zou zijn. Opvallend echter was, dat dit bedrag hetzelfde was, als dat, wat bij de Vereenigde Bakkerijen ls verduisterd. ZONDAG 6 Dec. 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV 7.45 KRO. 8.30 Mor genwijding. 9.30 Orgelspel door B. Hooge- veen. 9.50 Kerkdienst vanuit de Keizers- grachtkerk te Amsterdam. Hierna tot 12.15 Gewijde muziek 12.15 KRO-Sextet. 1.30 J. Creyghton: Kunstenaarschap en practische zin. 2.00 Operette-schlagers door Elly Kras ser, Paul Harden en Albeit May. KRO-or- kest o.l.v. J. Ziegier. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Or gelspel door H .Hoogewoud. 5.50 Kerkdienst vanuit de Parkkerk te Amsterdam. Hierna tot 7.45 gewijde muziek. 745 Sociaal Eco nomische voordracht. 8.10 Voetbaluitslagen. 8.15 KRO-Salon orkest. Oscar Fetras-Her- denking. O.a. Mondnacht auf der Alster,, wals. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Vervolg Concert. O.a. Perzische markt en Kloostertuin. Ke- telbey, 10.40—11.00 Epiloog. HILVERSUM, 298 M. 8.15 Gymnastiek les. 8.30 Esperanto-cursus. 8.55 Voetbal nieuws. 9.30 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.10 Vervolg Concert. 11.1012.00 Vervolg Concert. 12.00—1.00 Omroeporkest oJ.v. N. Treep. 100 Filmpraatje L. J Jor- daan 1.30 Vervolg concert. 2.0C Kinder-Boe. kenhalfuurtje 2.30 St. Nicolaas-cantate, Zweers. Tekst' De Rop. Mm.v. Kinderkoren en solisten o.l.v. W. Vernicke. 3.00 Vervolg Omroeporkest 3.30 Gramofoonpl. 4.00 1ste Tooneel van het 4de bedrijf van „De Koop man van Venetië" van Shakespeare. Lei. dir,g: Dr. G, A. Dudok. 4.45 Vaz Dias. Gra mofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.15 AVRO-Kamer- orkest oJ.v. L. Schmidt. G. Weynschenk (so praan) en Henk Viskil (tenor). O.a Potp. „Veilchen von Montmartre", Kalman. 8.45 D. Hans: Parlementaire anecdotes en inciden ten. 9.15 Vervolg Concert m. m. J. Helden (viool). 9 45 Gramofoonpl. 10.00 Kamer-or kest. Populair programma. 10.15 Voordrach ten door Nono. 10.35 Vervolg concert. O.a. Potp. „So schön wie s elnmal war", Zlehrer- Dauber. 11.00—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 3.20 Cantate 151. Bach. Orkest en solisten. 4 05 Kinder-Kerk- dienst. 4.35 Concert. Militaire kapel O.a. Urendans (La Gioconda), Ponchielli. 5.50 S. Logan-bariton. 6.20 Bijbellezen. 8.20 Kerk dienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Be richten 9.25 Concert door het Hastings Ste delijk Orkest. H. Nash-tenor O.a. Medita tion, Thais, Massenet en Caprice Italien, Tschikowski. 10.50 Epiloog. ..PARIJS „Radio-Paris" 1725 M. 8.05; 12.50; 1.20; 2.20; 4.20 Gramofoonpl. 5.20 Or kestconcert. 8.20 Vroolijk halfuurtje. 9.05 Or kestconcert o.l.v. M. André m.m.v. Pierre Bayle LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.50 Or- kestconcert. 10.50 Bach Cantate. 12.20—1.50 Orkestconcert. 3.505.20 Orkestconcert. 5.20 5.55 2de helft Hockeywedstrijd Noord- Duitschland—West-Duitschland. 6.50 Opera ,De Bruiioft van Figaro", Mozart. Hierna tot 11.20 Concert o.l.v. Wolf. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20-12.20 Otto Fessels Orkest. 3.205.20 Weldadig heidsconcert. Orkest en koren. 7.309.35 Symphonie-concert mm.v. A. Hagen en I- Franksen (zang). O.a. Einzug der Gaste, uit „Tannhauser", Wagner. 10.0511,50 Wat son's Band. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Symphonieconcert. 6.20 Dansmuzie7.20 Selectie „Manon", Massenet. 9.20 Vervolg „Manon". Massenet. 338 M.: 520 Orkestcon cert. 6.20 Gramofoonpl. 8 20 Kamermuziek. Brusselsch kwartet. O.a Kwartet, T. Harsa- niz. 9.35 Concert ln „Oud-Beigië" door Max Alexys en zijn orkest. ROME, 441 M. 8.20 Gevarieerd concert en comedie-uitzending. O.a. Cello-piano-so nate, Mendelssohn. Fragmenten uit „De Pa rel visschers", Bizet. ZEESEN, 1635 M. 8.15 Morgenwijding- 11.50 Orkestconcert. 2.05 Kerstliederen. 2.55 Populair orkestconcert. 5.45 Concert. Steiner- piano-kwintet. 7.20 Weensche avond. Orkest concert. 9.4511 50 Dansmuziek. Konlngstr. 27 TeL 14609, Haarlem MAANDAG 7 DECEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-ultZ. 8.00 Schriftlezing 8.159.45 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst 11.00 Christ. Lectuur 11.3012.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgel concert Jan Zwart 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Uitz. voor scholen 2.353.45 Gramo foonpl. 4.00 Zlekenuur 5.006.30 Con cert Fanf. Corps VIOS te Hoenderloo, oJ.v. H. D. v. Voorst 5.456.00 (In de pauze) Religieus praatje 6.307.00 Verteluurtje voor jongeren 7.00 Engelsche les 7.45 Ned. Christ. Persbureau 8.00 ZendingB- praatje 8.3011.00 Concert door de H. O. V., o.l.v. Fr. Schuurman 9.00920 Praatje over het werk van den Raad van Arbeid, ca- 10.00 Vaz Dias 11.00—11.30 Oramofoon- platen. HILVERSUM, 298 M. Algemeen progr. verzorgd door de A.V-R.O. 8.0010.00 Gra mofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voordracht door Jeanne Hunsche-Verkadp 11.0012.00 Orgelconcert. Fr. Hasselaar, m.m.v. Sam Zil verberg (hobo) 12.00-2.00 Conc. Winkels trio 2.00 Causerie over oliestookinrich tingen voor Centraleverwarming 3.00 Con cert Egb. Veen Jr. (viool) en Egb. Veen 3r. (piano) 3.30420 Uit Café-rest. „Caland". Rotterdam. Dansmuziek Leon Kipnis en zijn orkest 4.305.30 Kinderuur 5.307.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrabizang. Bob Scholte 7.00 Boekenhalfuur 720 Gramofoonpl. 8.00 Opera „De Barbier van Sevilla" van Rossini. Door leden van de N.V. Ital. Opera. Omroeporkest o.l.v. Vincenzo Marlni 9.30 Voordracht door Emlle Kelle- naers 9.5010.16 Vervolg Opera-uitzen ding 10.15—10.25 Vaz Dias 10.25— 11.15 „Een man verklaart een vlieg den oorlog", hoorspel van W. Schmidt Donn, bew. en uit gevoerd door A. D. Hildebrandt 11.15 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing: Zanzibar 12.20 Licht klassiek concert. Ison-Trio. T. Gordon, mez zo-sopraan 1.20 Het Commodore Grand orkest, o.m. Pique Dame, Suppé 2.20 Gra mofoonpl. 2.45 Voor de scholen 4.05 Sonates. E. Lake, cello. K. Cooper, piano, So nate in E-moll, Brahms 4.35 Moschetto en zijn orkest, o.tn. Lohengrin, Wagner. Ber ceuse Jocelyn, Godard 525 Kinderuurtje 6.20 Weerber. 6.50 Koorzang 7.10 Boekbespr. 7.50 Economische lezing 8.20 „Weather or no" revue 9.00 „Scandals", liederen 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing „War or peace" 10.10 Kamermuziek. Lon don strijkkwartet 11.201220 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoon pl. 10.00 „De Misantroop", tooneelspel van Molière. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.30 Gra mofoonpl. 10.40 Mozartconcert 11.15 Populair-concert. Hierna tot 12.10 Gramo foonpl. 12.251.50 Orkestconcert 3.40 Jeugdconcert 4.206.20 Liederen van O. N. v. Weber 7.20—10.00 Orkest en solisten concert, o.a. 2de Symphonic In B-dur, Schu bert 102011.20 Dansmuziek uit Café Wien, Dortmund. KALUNDBORG, 1152 M. 1120—120 Concert uit Hotel Angelterre, o.l.v. Skalka 2.50—4.50 Carl Rydahls orkest 720915 Joodsch uurtje. Koor en solisten 920— 10.20 Debussy-concert, oJ.v. Reesen en soIU- ten. O.a. Suite Bergamasque (piano). BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M. 820 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 820 „Eros en Psyché", mysterie in verzen u. d. oudheid 920 Sonateconcert 10.00 Psyché van Franck (Omroeporkest) 338 M.— 520 Belgische sonatencyclus 5.50 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Piano-recital door M. v. d. Broeck 8.40 Gramofoonpl, 9.05 Fragmenten uit Wilhelm Teil (too neel) 9.40 Tweede acte „Viktoria und Ihr Husar", Abraham. ROME, 441 M. 8.20 Lichte Folkloristi sche muziek 9.20 Berichten. ZEESEN, 1635 M. 11.50 Gramofoonpl. 1.20 Gramofoonpl. 3.50 Pianoconcert 4.10 Vocaal Concert (tenor en piano) 4.30 Vioolconcert 7.20 Populair orkest concert 720 Kamermuziek, Pozniaktrio 8.30 Microfoonreportage 10.0011.20 Dans muziek. 307. Harlekijn had drie beroemde rid ders op het steekspel uitgedaagd. „Ik moet m'n ouden muilezel nog een paar kunstjes leeren, voor we in 't strijdperk treden," dacht hij. 308, „Ik zal jullie niet erg toetakelen," lachte Harlekijn, toen ze het strijd perk binnentraden; „jullie ziet, dat de hoeven van m'n muilezel omwonden zijn." „Bij Jupiter!" schreeuwden de rid ders, „we zullen je wel „mores", leeren!" 309. Daarop vielen ze Harlekijn, die op z'n muilezel zat. aan. In tien tellen waren de drie ridders uit den zadel geworpen. Hoe? Dat wisten ze zelf niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10