Filmnieuws Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA &WUTHMCH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties Agenda STADSNIEUWS 5 December Agenda 6 December Agenda 7 December St. Vincentius-Bibliotheek Het ongeluk in de Centrale Werkplaats Prov. Staten van Noord-Holland TO ONE EL Verkennersbeweging en Patronaatsbeweging in het Bisdom Haarlem Surséance-aanvrage Kok Rembrandt-Theater Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.' TELEGRAFISCH WEERBERICHT BURGERLIJKE STAND Het in nood evrkeerende schip Geheime braAaerïj Wissel onklaar geraakt Roofoverval in Kesteren Gebouw „St. Bavo" „Geel Wit", 6 uur Gewone zittingen. 4 en 7 uur. Stadsschouwburg „Een goede buur is be ter dan8 uur. Rembrandt Theater „De Privé-secreta- resse" en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Pal ace Cinema „Het lied van de Zuidzee" en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater „Jonge Adelaars", „Twee ërlei gedaante" en variété, van 2.15 tot 7 uur doorloopend en om 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Nicolaasfeest per soneel „Union", 5 uur. R. TC. Bevolkings- bureau, 8 uur. Bestuur Woningbouwver- eeniging „St. Bavo", 8 uur. Rembrandt Theater „De Privé-secretares- se" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema „Het lied van de Zuid zee" en variété, 8.15 uur. Luxor Theater „Jonge Adelaars", „Twee ërlei gedaante en variété, 8.15 uur. No. NEGEN Zaterdag 5 Dec. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegsters bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Telefoon 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwelijk personeel, dagelijks van 10—12, 24, 8—9 uur, Zater dag van 1012 uur. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondag- en nachtdiensten der apothe ken worden «fran heden tot en met Vrijdag waargenomen door de firma Grijscels en V. Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000; de firma L. Schoorl Fr. Halspl. 1, tel. 11180 en de Bosch en Vaart-Apotheek, Boekenrodestraat 13, tel. 13290. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8half 9 voor ouderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 3—4 uur voor jongens en meisjes; Woens dagavond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond van half 9half 10. Comité van Katholieke Actie Maandag 7 December 8.30 uur: Sint Nico laasfeest van „De Kring" bij Brinkmann. Dinsdag 8 Dec. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentius- vereenigingen in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannen koor „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddings brigade „St. Franciscus", afdeeling van het Kruisverband tot redding van drankzuchti gen in de R. K. Militairenvereeniging, Zoete- straat 14. Boekhoudcursus voor de leden van de Katholieke Jonge Middenstands vereeniging „De Kring". Woensdag 9 December 8.15 uur: Sint N3- colaasavond voor de leden van de Nederl. Roomsche Reisvereeniging in Dreefzicht. Conferentie voor de leden van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring" in St. Joannes de Deo. Donderdag 8 December 8 uur: R. K. Ora- toriumvereeniging. 8 uur: Sopranen, 9.30 uur: Tenoren; in het Gem. Concertgebouw. 3 uur: Alten, 9.30 Bassen; bij Brinkmann, Groote Markt. 8 uur: Bureauvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging, Nieuwe Groen markt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems R. K. Mannenkoor in „Central", Groote Hout straat 176. Vrijdag 9 December, 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Central", Groote Houtstraat 176. 8.15 uur: Kunstfilm voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in den Schouwburg Jansweg. 8 uur: Film van de Ned. R. K. Reisvereeni ging in 't Gebouw van den Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. ver- eenigingen verzocht, bij het vaststellen van een bijeenkomst of vergadering, voorat overleg te plegen met het Algemeen Secre tariaat, mej. W. van der Singel, Kleverpark weg 187, telefoon 12791, en na vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. verder vele genoodigden w.o. de raden der elf gemeenten. Na een bezoek aan den watertoren, staande te Meije-Zegveld, zal de opening plaats hebben te Woerden, waar het kantoor der stichting is gevestigd. Bond van R. K. Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zuid-Holland De Bond van Kath. Harmonie- en Fan farecorpsen in Zuid-Holland, zal op Zon dag 15 December zijn jaarvergadering hou der in gebouw „Amlcitia'', Westeinde 15, Den Haag. Aanvang des middags te 2 uur precies. Medegedeeld zij, dat de Bond zich in een gestadigen bloei verheugt, en dat het aan tal aangesloten ereenigingen reeds 26 bedraagt. De concoursen zijn ieder Jaar een succes, vooral ook door groote deel name. Elk concours telt over de 20 aan gesloten vereenigingen. Ook worden succes sen bereikt op ander gebied, wel een bewijs dat de Kath. bond in Zuid-Holland op zjjn plaats is. Niet aangesloten Katholieke vereenigin gen worden bij deze uitgenoodigd, de jaar vergadering bij te wonen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Men vervoege zich hiertoe bij den secretaris J. N. Vork, Nieuwe Laan 7 Delft. Zooals zulks bi) iedere jaarvergadering het geval is, verwaant men. dat ook thans zich weer nieuwe vereenigingen zullen aan sluiten. Drinkwaterleiding „De elf gemeenten" Opening op 30 December. Woensdag 30 December zal het bedrijf van de drinkwaterleiding „De elf gemeen ten", omvattende de gemeenten Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar. Vevenhoven. Rietveld, Zegveld, Kamerik, Waarder, Papekop, Bar- woudswaarder, en Lange Ruigeweide, offi cieel worden geopend door zijn Exc. Jhr. tan Karnebeek, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland In tegenwoor digheid van Z. Exc. s Jacob, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, en Het slachtoffer overleden Naar wij vernemen is de wagenmaker N. G., die Donderdag 26 November in de Cen trale Werkplaats het ongeluk had door een electrische kraan naar beneden te worden geduwd en daardoor een ernstige hoofd wonde kreeg, hedennacht in het St. Elisa beth's Gasthuis overleden. De begrooting voor 1932 vastgesteld Vervolg. Blijkens een onderzoek is gebleken, dat de brandweer in het provinciale ziekenhuis in orde is. De heer GERHARD (SD.A.P.) bespreekt het vraagstuk der neven functies. Het vervul len daarvan is aan de ambtenaren verboden zonder schriftelijke toestemming van Gedep. Staten. De vervulling van nevenfuncties komt weinig voor. Als klachten worden on derzocht, blijken zij niets om het lijf te hebben. Nadere inlichtingen, welke na een klacht opgevraagd worden, worden veelal niet verstrekt. Oneerlijke concurrentie jegens den midden stand zal natuurlijk tegengegaan worden, maar men moet met concrete en bewijsbare feiten komen. Het voorstel-Voogd, de besturen der ge. meenten op te wekken, aandacht te schenken aan 't vraagstuk der bestrijding van de gees telijke inzinking bil werkloozen, nemen Ged. Staten over. Het tweede gedeelte van het voorstel, om eventueel een subsidie da~ "te te verleenen uit de provinciale kas, nemen zij om prae-advies. Als het van de besturen der ziekenhuizen afhing, zou er zeker een algemeene regeling der nazorg komen. Een ingerichte, goed func- tionneerende dienst daartoe zou zeker noo. dig zijn. Eerst moeten echter de kosten na gegaan worden. Bij de replieken verzoekt de heer BRAAK MAN (R.K.) aan Ged, Staten, zijn voorstel om prae-advies te nemen en dit zoo spoedig mogelijk, liefst reeds over 14 dagen, uit te brengen. De heer MICHELS deelt mede, dat Ged. Staten dit voorstel om prae-advies nemen, zonder zich aan een bepaalden tijd te binden. Het voorstel-WEISS wordt verworpen met algemeene stemmen. De belde voorstellers waren tijdens de stemming afwezig Het voorstel-Asscher wordt verworp met 4015 stemmen. Het voorstel-Thomassen wordt verworpen met 3817 stemmen. De balansen en begrootingen der bedrijven, alsmede de begrooting der provincie worden goedgekeurd. De communisten vragen aan- teekening tegen gestemd te hebben. Goedgekeurd worden de voorstellen tot hef fing van opcenten en tot het aangaan van geldleeningen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. Klokslag Twaalf Centraal Tconeel, Jansweg. Schouwburg Bij alle verschil van smaak en appreciatie, bij alle persoonlijke voorkeur voor een bepaald gezelschap of bepaalde tooneelisten, bij alle meeningsverschillen over de hoogte van het tegenwoordige repertoire zal men van het tooneel in Nederland moeten zeg gen: dat het stuk niet altijd bepaald een geestelijke verrijking is, maar dat men in den schouwburg in 99 van de 100 gevallen goed spel te genieten krijgt, zuiver, echt tooneelspel. Bij de groote gezelschappen zoowel als bü de kleinere troepjes vindt men actrices en acteurs, die met begrip en veel smaak, met innigheid en diepte, met routine en geestige of humoristische kracht, knap en frisch of gezellig of warm of met gevoel hun rollen spelen. Wanneer het too neel nog steeds de beste en mooiste vorm van amusement is, dan wordt dit genoegen daardoor des te grooter, en wordt het, ook bij een licht blijspelletje, moer dan amuse ment, wanneer men een ervaren en gerou tineerd en evenwichtig troepje, waarin geen hinderlijke zwakheden onbarmhartig aan het licht komen, op het tooneel ziet ver schijnen. Dat was ook gisteravond het geval met „Klokslag Twaalf" door het Centraal Too neel van Amsterdam in den Jansschouwburg gegeven. En het was prettig, het onmiddel lijk te kunnen constateeren, toen Mary Dresselhuys en Joh. Kaart Jr. het eerste bedrijf openden. Dat was goed tooneelspel, omdat het natuurlijk was en echt en kracht genoeg had om de belangstelling van den tooneelavond te verzekeren. Zoo bleef het. In een prettig tempo en gezellige vaart, met veel schwung, los en luchtig werd den geheelen avond tooneel gespeeld in den geest dien het stuk vroeg. Daarbij was veel te waardeeren en te ge nieten van frisch. humoristisch spel, dat het best amuseerde waar het met beheer- sching en drogen humor gegeven werd, zoo als door Lily Bouwmeester, Philippe la Chapelle, Mary Dresselhuys. de jonge ac trice die reeds in vorige seizoenen bij Cor v. d. Lugt verrassende bewijzen van haar talent gaf. door Mien v. Kerckhoven als de zeer jonge en levenslustige oma, door Flor la Roche en Joh. Kaart. Van mevr. ChrispijnMulder als de heerlijk gespeelde bazige moedor, hecrscherig en inconsequent zooals alleen een vrouw van haar karakter kan zijn. Louis de Bree kent men: men kent zijn kracht uit tallooze blijspelen. Hij vervalt niet in uitbundigheden en overdrijving en geeft door een kort lachje en een lichte intonatie een bijzondere humoristische kracht aan zijn tekst. Slechts merkt men op, dat hij eens een ontdekking schijnt ge daan te hebben met het korte lachende kuchje of kuchende lachje, dat men nu steeds van hem hoort. Een verandering hier in zou niet onwelkom zijn. omdat men nu niet meneer zus in dit blijspel en meneer zoo in dat blijspel hoort, maar steeds Louis de Bree Joh. Kaart liet zich verleiden tot een goedkoop succesje in het derde bedrijf. Wat hij daar gaf aan overdrijving, die misschien in de onmogelükste klucht zou passen, was veel en veel minder dan het spel dat men van hem yerwachten mag. Het was erg ge makkelijk en erg goedkoop en viel volkomen uit den toon van den overigens harmonl- schen avond van blijspelkunst. Het publiek was hopeloos mis, toen het hem hiervoor 't Is de avond vol verrassing, Want de pakjes zullen komen, Ook al schijnt de maan niet kwistig, Naar wij zingen, door de boomen! Sinterklaas is weer in actie En wij wachten maar op strakjes, Want dan krijgen wij verpakte En met rijm beplakte pakjes! Niet de schoorsteen, maar de voordeur... En de gever blijft verscholen. Daarom zit een die en gene Wel eens op té heete kolen! Pa zegt: drommels, van wien is dat? Ma zegt: kindje, wat gebeurt je? En het meisje schudt... maar wéét het, Daarom krijgt ze een kleurtje! Hieruit zien we, en het is ook Wel een lesje voor het leven: 't Is wel prettig te ontvangen, Maar nog zaliger... te geven! MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden) een open doekje gaf. Veel meer was dat ver diend door Flor la Roche in hetzelfde be drijf en door Mary Dresselhuys en Lily Bouwmeester, die speelden met een stillen humor, waarover men zachtjes zit te gnui ven. Enfin, dergelijke totaal misplaatste waardeering hoort men niet voor de eerste keer in den schouwburg en wij willen niet veronderstellen, dat Joh. Kaart hierop speculeerde. Hij heeft het in ieder geval niet noodig. En het stuk? Och, het is erg grappig, deze vroolijke cocktail in drie bedrijven, en de schrijvers (Malthy en Wynne) maken een vlotten dialoog, zorgen voor meer dan vol doende vroolijkheid en geven nog een ver rassing in het derde bedrijf. Zij geven ook gewichtige opmerkingen ever jeugd en ouderdom, dé niet voor den eersten keer gehoord worden, en demon- streeren de waarheid daarvan met hun jonge en kwiek oma. Maar men zal die op merkingen niet al te ernstig opnemen en de loupe niet al te critisch Instellen, ge dachtig het uitgesproken luchtige karakter van het stuk. Om dezelfde redenen behoe ven wij enkele bezwaren niet breed uit te meten. Den laatsten tijd heeft men kunnen con stateeren, dat in de schouwburgen de ge woonte van dilettantenuitvoeringen schijnt gevolgd te worden: het doek gaat nooit omhoog op den vastgestelden tijd. Gisteren was de voorstelling aangekondigd tegen acht uur, doch het was bijna half negen toen het eindelijk donker in de zaal was. Het is vervelend en niet zeer bevorder lijk voor de juiste stemming; bovendien heeft iedere bezoeker, die zorgt op tijd in de zaal te zijn, het recht tot den eisch, dat ook op tijd het doek opengaat. Zoowel voor spelers en publiek is het ergerlijk en hinderlijk, wan neer bij open doek late bezoekers door de zaal stommelen, doch als men twee of drie keer 'n gedeelte van het stuk gemist heeft, zal men de volgende maal wel zorgen op tijd te zijn, of anders: doek open, deuren dicht. Het pu bliek, dat wel zorgt tijdig aanwezig te zijn, heeft er recht op. A. Naar aanleiding van een onlangs gepubli ceerd bericht in de couranten over de ver houding tusschen de twee bovengenoemde be wegingen in het Bisdom Haarlem zijn wij in staat mede te deelen, dat van een definitieve en bindende beslissing in welke richting ook, nog geen sprake Is. Crediteuren voor verleening {Hedenmorgen is voor de arrondissements rechtbank te Haarlem behandeld het verzoek om surséance van betaling, ingediend door J. P. G. Kok te Santpoort-Station. Na uitvoerige toelichtingen spraken zich negen crediteuren uit vóór surséance van be talingen en één tegen. Dinsdag a.s. zal de rechtbank uitspraak doen. „Ziekenzorg" De jaarlijksche ledenvergadering van de vereeniging „Ziekenzorg" wordt Woensdag 9 December des avonds 8 uur in „Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20, gehouden. Gevolgen van den storm Hedennacht is op den Schoterweg, tegen over de Schoterstraat, een schutting omge waaid. Een eveneens op den Schoterweg staande lichtmast brak door een hevigen rukwind af. Fiets gestolen Een rijwiel dat voor een perceel aan de Gaelstraat stond is gestolen. ,Gijsbert Japicx" De Friesche vereeniging „Gijsbert Japicx" houdt 12 December des avonds 8 uur In den Jansschouwburg een tooneelavond, waarop zal worden opgevoerd „Skyn" een tooneelstuk in vier bedrijven van Y. C. Schuitmaker. Personalia De heer E. Kooiman, alhier, slaagde te Arnhem voor het esperanto-examen diplo ma B. „Drukinkten en hun bereiding" Woensdagavond, aanvang 8 uur, zal dé heer S. de Lange, voor de leden van de af deeling Haarlem van den R. K. Grafischen Bond en van den Drukkersstudiekring „Haarlem" in Gebouw „St. Bavo" een le zing houden over „Drukinkten en hun be reiding". De lezing zal worden verduidelijkt met lichtbeelden. 30 NOVEMBER—5 DECEMBER 1931 De verklaring van de Nederlandsche Bank, waaruit blijkt dat een aanzienlijk verlies op haar pondenbezit is geleden, heeft, al waren de hoofdzaken reeds wekenlang in de finan- cieele wereld bekend, de noodige beroering in het land gebracht en zelfs heeft hoewel natuurlijk volkomen ten onrechte het schrikwoord inflatie weer de ronde op de Amsterdamsche beurs gedaan. Reeds vroeger hebben wij er op gewezen, dat deze verliezen van de Nederlandsche Bank rechtstreeks door aandeelhouders worden gedragen en dat de waarde van het bankbiljet hierdoor geen wijziging ondergaat. De koopkracht van den gulden is door de ongelukkige transactie van de Nederlandsche Bank in het geheel niet verminderd. Het grootste gedeelte van het pondenbezit der Nederlandsche Bank is aan de Indische regeering verkocht, die zich op deze wijze voor een zacht prijsje voorzien heeft van de ponden, welke zij over eenige jaren voor de aflossing van haar in ponden luidende lee ningen zal noodig hebben. Wanneer men houder is van een Obligatie dezer leeningen zal men het zonder twijfel als een onrecht voelen, dat de Nederlandsch-Indische regee ring, gebruik makend van een externe gebeur tenis, aan de tegenwoordig grootendeels Nederlandsche houders in gedeprecieerde ponden zal terugbetalen Wat haar door hen in volwaardige ponden was geleend. Denkt men zich echter even dieper in de kwestie in, dan blijkt het al spoedig, dat het lang niet zoo zeker is of de Indische Regeering hier mede een onrechtmatige daad stelt. De Nederlandsche houders van een derge lijke ponden-Obligatie zullen natuurlijk ge neigd zijn als volgt te redeneeren: Wij heb ben indertijd aan de Regeering een aantal ponden geleend, waarvoor wij 12 gulden per stuk moesten betalen. Een Obligatie van 100 kostte ons dus 1200.— en nu gaat het niet aan, dat ons voor ieder pond te zijner tijd slechts b.v. 8 50 wordt terugbe taald, zoodat de Regeering op iedere Obliga tie van 100 350 gulden te onzen koste ver dient. De Regeering stelt zich nu op het stand punt, dat dit billijk is en hieruit zou dus voortvloeien, dat, warneer het geval zich nu eens omgekeerd ontwikkeld had en de pon- denkoers op het tijdstip van terugbetaling b.v. 15 50 bedroeg, van de Regeering zou kun nen worden geëischt, dat zij voor iedere Obli gatie van 100 ook 350.— méér aan de houders zou uitkeeren dan zij er indertijd voor ontvangen had. Volgens de leenings- voorwaarden immers zijn coupons en lossin gen betaalbaar tegen den zichtkoers van Am sterdam op Londen. Of is noch het een noch het ander billijk en is het redelijk, dat de prijs der terug te betalen ponden gelijk zij aan den prijs dien de houders der stukken er destijds voor heb ben betaald? Omtrent de verplichtingen eens leeners zegt art. 1800 van het Burgerlijk Wetboek: „Die iets ter leen ontvangt is verplicht het zelve in gelijke hoeveelheid en hoedanigheid en op den bepaalden tijd terug te geven." Volgens deze bepaling zou het zeker nog problematisch zijn of terugbetaling in ge deprecieerde ponden paats zou .mogen vin den; er zou dan moeten worden uitgemaakt of de ponden die terugbetaald worden van andere hoedanigheid (niet waarde) zijn <3an de oorspronkelijke en het lijkt in het geheel niet uitgesloten, dat aan het goud vastgekop pelde ponden een geheel andere hoedanigheid bezitten dan ponden die door de opheffing van den gouden standaard los van het goud zijn komen te staan. Daarentegen bepaalt art. 1793: „De schuld, uit leening van geld voortspruitende, bestaat alleen in de geldsom, die bij de overeenkomst is uitgedrukt. Indien er vóór het tijdstip der voldoening vermeer dering of vermindering van de waarde der geldspecie of verandering in de gangbaarheid plaats heeft, geschiedt de teruggave der ge leende som in zoodanige specie als ten tijde der voldoening gangbaar is, berekend naar derzelver gangbare waarde op dat tijdstip." Deze bepalingen wijzen dus op het recht matige van de terugbetaling' in gedeprecieer de ponden, zoodat het naar men ziet voor het opgerichte „Pondencomité" niet eenvoudig zal zijn om de Regeering met succes in rechten aan te spreken. Maar al is er dus vrijwel geen hoop op goeden uitslag, belang wekkend zal de strijd zeker zijn. Nu door diverse oorzaken de uitvoer naar het buitenland en speciaal naar Engeland steeds meer bemoeilijk wordt duiken er weer plannen op omtrent een NederlandschBel gische Tol-Unie. Deze week is in de Belgische Kamer dit onderwerp ter sprake gekomen en het schijnt dat diverse leden en ook de Belgi sche Minister Hymans wel voor een derge lijke toenadering tusschen belde landen zou den voelen. Vereenigd zouden de 16 millloen inwoners voor verschillende industrieën een behoorlijk afzetgebied vormen. Men moet echter niet vergeten, dat België reeds een be hoorlijk ontwikkelde industrie heeft, terwijl de Hollandsche Industrie eigenlijk nog pas aan het opkomen is, zoodat er misschien meer nadeelige concurrentie dan voordeel voor ons het gevolg van zou zijn. Dit zou natuurlijk terdege moeten worden onder zocht. In ieder geval zou een Nederlandsch Belgische tol-unie naar bulten een vry be langrijken invloed kunnen doen gelden. Vol- <*en® een uiteenzetting van oud-minister Posthuma, gepubliceerd door de Nederland sche Kamer van Koophandel te Brussel, bedraagt het aandeel van Nederland in den wereldhandel 2.9% terwijl dat van België 2.6% bedraagt, zoadat beide te zamen 5.5% van den wereldhandel voor hun rekening krijgen. Wanneer men In aanmerking neemt, dat Frankrijk 6.6% en Italië bijvoorbeeld slechts 2.9% tot den wereldhandel bijdragen, dan blijkt wel dat de gezamenlijke invloed van Nederland en België een niet te verwaarloo- zen factor voor het overige Europa is. Ook vormen de beide landen een vrij be langrijk afzetgebied voor de omrinsrenöe sta ten; bijna 14% van Duitschlands uitvoer gaat naar Nederland en België en ongeveer 17% van den Franschen export Gezamenlijk zouden dus Holland en België waarschijnlijk veel voordeeliger handels- en douane-voor- waarden kunnen bedingen dan elk afzonder lijk en het denkbeeld Is dan ook zeker een overweging waard. Het is zeker noodig, dat men tot herstel van het economisch ieven wat minder nationalistisch gaat denken. Met de tegenwoordige isoleering der verschillende landen van het algemeen verkeer maakt men den toestand zeker niet beter; integendeel de crisis wordt er door bestendigd. Het Is voor een enkel klein land natuurlijk onmoge lijk tegen den algemeenen stroom van pro tectionisme en afsluiting op te roeien, zoodat het zeker aanbevelenswaardig is dat we ons tegen de conomische bewapening onzer buren gaan verzetten alvorens we er geheel de dupe van worden. Rg. Palace-Bioskoop Het nieuwe programma begon gisteravond met een hij en zij, die samen minneliedjes zongen, maar dan op z'n Amerikaansch, met achter hen een heelen troep juffrouwen, die op de maat van hun minnegekweel met de armen zwaaiden, alsof ze aan het maaien waren, heel aardigvoor wie er van houdt. Toen volgde het buitenlandsch en daarna het binnenlandsch nieuws; dan een reis door Griekenland, waarop heel mooie natuur- en cultuur-beelden te zien waren, waarna we nog een heel aardige Mickey Mouse-film te zien kregen, waarin deze beroemde film acteur als Jazzkoning optreedt. Nadat we vervolgens Jackman gezien had den, die als vagabond opkomt uit een op het tooneel staande piano, waarop hij dan op zeer geestige wijze begint te spelen, volgt, na de pauze, de groote film: „Het Lied van de Zuidzee". Het is geen première, we hebben deze film al eerder in deze zelfde bioskoop gezien, maar dat neemt niet weg, dat het een mooie en een goede film is en voor hen, die haar nog niet zagen, toch ook nieuw. Wij behoe ven er evenwel, waar wij dat vroeger reeds deden, nu niet meer uitvoerig over te gaan schrijven en willen alleen maar in herinne ring brengen, dat het een prachtfilm is voor Ramon Novarro, die er al zijn gaven in kan ten toon spreiden, en die er, zwemmende in de zee, zijn nu wel van de radio algemeen be kend Lied van de Zuidzee zingt. Overigens, voor hen, die het nog niet of niet meer mochten weten, zij het even gezegd, behan delt deze film het niet meer zoo heel nieuwe gegeven, van de op een afgelegen eiland wonende onbedorven inlanders, die door de komst der blanken, die hen als minderwaar dige wezens behandelen en uitbuiten, bedor ven worden en ten onder gaan. Dat een der gelijke film ook bizonder de gelegenheid geeft mooie beelden te laten zien, mooi om den westerling de vreemde natuur te doen be wonderen, spreekt wel vanzelf, zoodat men hier alles bij elkaar vindt wat een film aan trekkelijk maakt. Wij gelooven dan ook niet, dat deze week iemand onvoldaan van een bezoek aan de Palace-Cinema zal huiswaarts keeren. De privé-secretaresse Een film, die haar derde reprise in dezelfde stad, in hetzelfde theater en in hetzelfde jaar mag beleven, moet toch wel een bijzon dere aantrekkingskracht bezitten. We hebben het reeds de vorige malen geconstateerd privé-secretaresse is charmant en genoeglijk- vroolijk. Hiermede bedoelen we niet direct de secretaresse als individu (hoewel Renate Müller heusch niet het tegendeel is) doch de geheele film, met Felix Bressart incluis. Zon der de minste kriebeling kan men zoo'n film nog eens zien, want altijd weer ondergaat men den Invloed van haar bekoring en van het, we zouden haast zeggen, huiselijke ka rakter, dat zij heeft. Jammer, dat dit soort filmen zoo schaarsch gezaaid is. Ze worden toch in zoo'n ruimen kring gewaardeerd, want men houdt nu eenmaal nog steeds van den sprookjesprins en zijn ideaal in hun eeuwenoud spel van liefde en list. Niemand behoeft zich te geneeren om te bekennen, dat hij er in zijn binnenste toch wel „erg verzot op Is" en het „fijn" vindt dat ze elkaar toch gekregen hebben. De waar achtige ménsch leert men meer kennen aan de wijze waarop hij met een nietig schepsel tje omgaat, dan als leider van een groot concern. Van de velen die dan ook anders spreken zijn de meeste gevoeglijk met „snobs" aan te merken. Het frissche voorprogramma, waarin op 't töóneel een Zeer „draaierig" rOületté-trio op treedt, dat bewondering wékt door zijn pres tatie, bevat o.m. bij de geluidsjoümalen Poly- goon's opnamen van de voetbalmatch Hol land—Frankrijk, dert wedstrijd dte ons elftal de overwinning bracht. Zij, die den strijd hadden willen zien, doch om geldelijke rede nen verhinderd waren, kunnen alsnog zon der prijsverhooging de match van nabij volgen. Aan de zeer leuke Max Fleischer-teeken- film gaat dezen keer een interessante Ufa- cultuurfilm vooraf, die toont hoe het instinct van de beesten er zelfs op gericht is, om in tijd van overvloed, voor een mageren pe riode te vergaren. Aldus: leerzaam, onder houdend cn nutt.g. Als steeds completeeren de zoo geliefkoos de journalen van het buitenland. Volwassenen. Luxor-Theater Het programma van het Luxor-theater biedt deze week wederom een groote ver scheidenheid van films, welke alle dit ge meen hebben, dat ze veel verrassingen bren- ben en boeiend zijn van het begin tot het einde. Het is alsof de directie haar bezoekers in de St. Nicolaasweek op film-surprises ver gast. Het Wereld- en Luxor-nleuws geeft een aaneenschakeling van actueel nieuws. Zoo zien we b.v. ons nationaal elftal bezig in het Parijsche Stadion het Fransche team de glo rierijke 43 nederlaag toe te brengen. De Intellectfilm toont ons de vervardiging van het goud, waarover in onze dagen zoo veel te doen is en dientengevolge dubbel in teressant mag heeten. Voor de meesten zal de bewerking van dit edele metaal wel onbe kend zi,jn, zoodat men ook nog eenige leering kan opdoen. „Tweeërlei gedaante" behandelt inderdaad, zooals het programma aangeeft, een geheel nieuw onderwerp, dat op geestige, origineele en spannende wijze verfilmd ls. Ge hebt na tuurlijk reeds begrepen, dat het eind is: een „hij" en een „zij" krijgen elkaar, maar de manier waarop wijkt zoo geheel van de gang bare „methode" af, dat de film van het be gin tot het eind de belangstelling gaande houdt. Gelukkig, voegen we er aan toe, be reiken we het happy end zonder dat er één druppel bloed is behoeven te vloeien. Warner Baxten en Catharine Dale Owen leveren er boelend spel in. We kunnen verschillen van opinie, of het in den tegenwoordige tijd nog wel gewenscht is, oorlogsfilms te vertoonen, waarin de dramatis personae min of meer als helden voorgesteld worden en niet zoozeer de na druk gelegd wordt op het onmenschelijke dat in den krijg gelegen is. Dit neemt even wel niet weg, dat we graag de luchtevoluties aanschouwen van de piloten, die zich in hun vliegtuigen net zoo op hun gemak schijnen te gevoelen als onze jeugd op een „Vliegen de Hollander." Dubbel spannend wordt het, als de eene aviateur in een collega-tegen stander ook zijn vijand op het terrein des harten meent te ontdekken. Dan wordt het een strijd op leven en dood, want de over winning in de wolken beteekent immers ook de zege, welke naar een gelukkig huwelijk leidt. Deze spannende film laat het echter (gelukkig) niet tot den dood van een der vijanden-in-schijn komen. Ze worden de dikste vrienden en blijven dat, óók, nadat een hunner de charmante Mary Gordon voor eeuwig de zijne mag noemen. De hoofdpersonen geven allen, zonder uit zondering, voortreffelijk spel te genieten. Ter afwisseling treden tijdens de voorstel ling op Charl and Jonny, wier toeren recht evenredig zijn aan het komisch tintje dat zij aan hun nummers weten te géven. Als steeds: voor het orkest niets dan lof. 1 Hoogste barometerstand 771.8 te Toulouse- Laagste barometerstand 728.9 te Röst. Verwachting: Matige, later weer toene mende Westelijke tot Zuidelijken wind, hfll' tot zwaar bewolkt, later weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, later weef toenemende regenkans, iets koeler. Stormwaarschuwingsdienst Geseind heden om 9.10 uur aan alle pos ten: „Stormsein neerhalen, blijft op U"' hoede!" Sint Nicolaasfeesten Men schrijft ons: Evenals andere jaren geeft de Buurt- vereeniging „De Vijfhoek" voor de kinderen een St. Nicolaasfeest in het Brpngeboutf- Het bestuur heeft beslag weten te legged op den beroemden clown Ritschie, die me' zijn goocheltoeren en oud-Hollandsen8 poppenkast de kinderen op buitengewone wijze zal bezig houden. Het geheel zal worpen opgeluisterd me' muziek. Sint Nicolaas met zijn knecht zullen zei' aanwezig zijn om de kindertjes te onthalen- De Zang- en Sint NicolaasvereeniginS .Onderling Genoegen", houdt Zondag 6 December haar Sint Nicolaasfeest in d« Gem. Concertzaal. Wegens het groot aantal kinderen (dit ls het laatste jaar gegroeid tot ongeveer 800) is he bestuur er toe overgegaan he' feest voor twee groepen te splitsen. De eerste groep (kinderen van vier tot en met acht jaar) zal komen van des middags twee tot vijf uur en de tweede groep (kin' deren van negen tot twaalf jaar) van ze5 uur tot half tien R. K. Vrouwenbond Het bestuur van den R. K. Vrouwenbond te Haarlem zegt bij deze aan alle milde gevens hartelijk dank voor de gezonden goe deren en de geldelijke giften, twee van f 1® en een van f 5 en hoopt, dat op den in geslagen weg zal worden voortgegaan. Geboren: 2 December: z. van C. J. Jd- PijnackerKirch z. van P. M. Steenkis' 1 Berendrecht 3 December: z. van ld' J. H. v. KesselGoedemans z. van MentjoxHering z. van A. SmitSmit- Overleden: 2 December: J. v. Muijden-^ j Abbenes, 72 jaar. Amsterdamsche Vaart A. A. Verweü—Schot, 61 jaar, KI. Hout' I straat 3 December: A. Swenneker, 69 jaar- de Witstraat— J. G. Brederode 86 jaar,1 Ripperdapark C. M. Kruijd—Kooij, 83 j„ I Klein Heiligland M. Brandt. 36 jaar.1 Hazepaterslaan 4 December: J. M. Vre- dendaal—Holtwijk. 78 jaar. Wouwerman- straat. Door verstikking overleden Misdrijf in het spel? In Geleen (L.), is Vrijdag de 74-jarige bl onder verdachte omstandigheden overleden- In verband hiermede, werd zijn echtgenoot® gearresteerd en door de politie ondervraagd- De sectie op het lijk van den man verricht, heeft uitgewezen, dat hij aan verstikking is overleden. De politie heeft de vrouw weef in vrijheid gesteld. Thans bij Texel. Het in nood verkeerende stoomschip „Theo- dor" bevindt zich thans in de nabijheid van het eiland Texel. Een sleepboot, te Bercum gestationneerd. is terstond uitgevaren om hulp te verleenen, doch zal waarschijnlijk terugkeeren, daar reeds eenige andere sche pen de „Theodor" hebben bereikt. Aan de Oost-Friesche kust heerscht een sterke strom. Gisteravond werd door drie rijksambte naren huiszoeking verricht In de woningen van J. van G., een werklooze, en L. van W.. een slager, beiden wonende te Berg' schenhoek, op vermoeden van het aanwe zig zijn eener geheime branderij. Inder daad werden bi) beide huiszoekingen de benoodigde instrumenten en alcohol gevon den en in beslag genomen. Van G. was tot op heden onvindbaar. Stagnatie in bet spoorweg-verkeer. Op het hoofdspoor bij de Handelskade te Amsterdam is gistermiddag half vijf een wissel onklaar geraakt. Dit euvel gaf aanlei ding tot stagnatie in het drukke spoorweg verkeer ter plaatse. In overleg met den chef van het Centraal Station zijn twee perso nentreinen in de richting Hilversum uitge vallen, waardoor de stagnatie zooveel mo gelijk is beperkt. Buit van f 230. Donderdagavond werd bU de politie t® Kesteren door zekeren J. aangifte gedaan, dat te zijnen huize èen roofoverval heef' plaats gehad door twee personen. Beiden zijn naar schatting ongeveer 30 jaar en van middelmatige lengte. De een droeg een lan ge, grijze jas, de andere had een donkere jas en droeg beenwindsels. Zij hadden hun petten over de oogen getrokken. Zij eischten van de vrouw geld. Volgens de aangifte heb ben de beide indringers zich van ongeveer f 230 meester gemaakt. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Het schijnt, schrilft de „Tel.", dat Keste ren op het oogenblik door eenige verdachte personen onveilig wordt gemaakt. Dinsdag avond jl. omstreeks halfzeven werd bij den alleen wonenden ruim 70-jarigen J. v. B. op de vensters geklopt; toen hij de deur open de, stond er een persoon, die geld verlangde- Van B. gaf te kennen, geen geld te hebben, waarop de vreemde bezoeker trachtte hem aan te vallen. Van B. zag nog kans de deur dicht te gooien en op slot te doen, waarop de man afzakte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2