Buitenlandsch Feuilleton vifflELo- Perde blad Kasteel Roche-Noire ZATERDAG 5 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 teen t)e nieuwe Engelsche tarieven De Duitsche politiek De revolutie in San Salvador De Oostenrijksche Nationale Raad Het conflict China-Japan De belangen der Fransche exporteurs Regeeringswijziging in Mecklenburg-Strehlitz Foxfilm-filiaal te Milaan afgebrand Vlektyphus in het Wilna-gebied De a.s. Ontwapenings conferentie Gemengde Buitenlandsche Berichten Rumoerige tooneelenin den Berlijnschen Raad KORT NIEUWS RECHTSZAKEN KERKNIEUWS I meer de datum, waarop de Ontwa peningsconferentie gehouden moet worden, nadert, des te meer duiken geruchten over "ttstei op. Thans komen zij uit Engelsche bron. ®l£ens deze berichten, acht men het in fhgeland beter, met het beleggen der con- epentie te wachten, tot de herstelkwesties *=®heei gej-gggid Zjjni omdat men de si- atie eerst dan geheel gezuiverd acht. nieuwe opvatting klopt niet geheel de dezer dagen benoemde Britsche de- ®Satie ter conferentie. Nu kan men op ®den wej ggn delegatie samenstellen, die eerst over zes maanden haar arbeid moet Verrichten, maar overeenkomstig de usan- 06 dat toch zeker niet. tee telkens herhaalde berichten over Uitstel der conferentie doen niet prettig aan. Ka de vlootbouwvacantie, welke moge- niet zoo heel veel heeft te beteeke- h, maar toch gen m0reel succes is, zou 611 gaarne nieuwe vorderingen zien. daaraan doet ook geen goed de verkla- *7*8 van Japan, dat dit land zijn bewa- hing niet verder kan verminderen met het hols °og op den toestand in China en het in •Jewistiseh gevaar. ander punt, dat de aandacht vraagt deze dagen, is de nieuwe noodverorde- 8 in Duitschland, welke a.s. Maandag af- ondigd zal worden en wat naar aan ging daarvan gebeuren zal. Reeds is het •treden van dr. Brüning voorspeld en h opvolger als rijkskanselier genoemd. Sociaal-democraten zijn eerst voor loons- laging, als de prijsverlaging doorge- rd is, terwijl zij verder bescherming der hdwet eischen. Dit laatste houdt verband de actie der nationaal-socialisten, te- i •vie dan de strijd opgenomen zou moe- Worden. ®°ciale en politieke maatregelen zitten Weer aan elkander vast, bevestigd on- door Breitscheid's verklaring, dat, noodig, met de communisten een Vi ^dien ^hh, "leidsfrcnt gevormd zou worden tegen de "hzi's. Brüning zal weer zijn capaciteiten Volle noodig hebben, om het roer, dat u, hest is toevertrouwd, in handen te hhn< nea houden. In het Lagerhuis aangenomen jQteet Engelsche Lagerhuis keurde de >j,hgste maatregelen van de Boaxrd of grrade waarbij op verschillende artikelen op in^hd van de anti-dumpingswet 50 procent 0errechten wordt geheven, met 234 tegen stemmen goed. ^7® parlementaire onderstaatssecretaris dat Ministerie van Handel deelde mede, er bijna geen invoer van goederen, die ?hder üe nieuwe verordening vallen, meer heeft. Rede Runciman te>e Minister van Handel, Runciman zeide, tengeland de jongste Pransche maat- ^^seien tegen Britsche goederen, waardoor -beland sterk getroffen wordt, niet zoo la ar kan overzien. Hij hoopte, dat Enge- m eri Frankrijk hun verschillende opvat- ïhl?eh °P vriendelijke wijze zouden regelen, hij Usschen vat de Engelsche regeering de teti 6re Fransche maatregelen tegen Keiand zeer ernstig op. systeem zich uitbreiden, dan l^den de Englesche belangen dermate r°ffen worden, dat Engeland daar plover niet onverschillig kan blijven an. De regeering drukt er zijn verbazing Uit, dat Engeland niet als meestbe- jjy^tigde natie behandeld wordt, iets wat v s twee generaties het geval was. Runci- {Sj,1 deelde mede, dat de regeering de ^atische regeering op dit punt attent heeft Caakt. Tegelijkertijd hebben de Fransche tj. ®hexporteurs, die het meest in deze gë- n worden, hun bezwaren bij de Fran- (>j. 6 regeering ingediend. De Minister hecht S(;, Waarde aan te verklaren, dat de Engel en® torievenverhoogingen slechts een v atregel zijn, die het gevolg is van een toptoestand door den buitengewoon groo- invoer van goederen. geen geval mag men een en ander be touwen als een vergeldingsmaatregel gen de Fransche uitzonderingsbepalingen betreffende den Engelschen handel. Enge land heeft de ervaring opgedaan, dat elk protest tegen een verhooging der tarieven van andere landen met het zelfde antwoord werd afgescheept, hetwelk hij thans tot het zijne maakte, n.l. dat de regeering in de eerste plaats de binnenlandsche belangen van het land moet beschermen. Het voorstel om den Thuringschen Land dag te ontbinden, is verworpen, daar slechts 10 leden voor het voorstel stemden, n.l. die der communisten, nationaal-socialisten en Duitsch-nationalisten. Voor een ontbinding waren minstens 27 stemmen vereischt. Onderhandelingen tusschen Bruening en de soc.-dem. Van Duitsche sociaal-democratische zijde wordt het volgende medegedeeld: Breitscheid, Grassmann. Hertz en Hilfer- ding hebben opnieuw een bezoek bij den Rijkskanselier afgelegd, om informaties in te winnen naar den stand van het werk aan de nieuwe noodverordening en om Dr. Brue ning mede te deelen, dat het in de sociaal democratische fractie buitengewoon ont stemmend werkt, dat het de Rijksregeering in den strijd tegen den fascistischen terreur aan de noodzakelijke vastberadenheid ont breekt. De delegatie maakte den Rijkskanselier er opmerkzaam op, dat in alle kringen der be volking groot wantrouwen bestaat ten aan zien van het plan der regeering om tege lijkertijd de prijzen en loonen te verlagen. De poging de loonen verder te verlagen en de loonsverlaging op korten termijn mogelijk te maken door ingrijpende maatregelen op de loonovereenkomsten. alsmede de verla ging der sociale verzekering, zou, evenals vroeger, op beslisten tegenstand der sociaal democratie en der vakbonden stuiten. De Rijkskanselier legde de motieven uit, waarbij de Rijksregeering zich inzake de nieuwe noodverordeningen laat leiden, doch gaf de verzekering, dat omtrent de bijzon derheden van haar samenstelling nog niets definitiefs is bepaald. Een politieke Godsvrede? Naar wij vernemen, is van Beiersche zijde tot de rijksregeering het verzoek gericht, in den a.s. Kersttijd voor een politieke» Gods vrede zorg te dragen. Men stelt zich te München de verwezenlij king van dit denkbeeld zoo voor, dat de rijks regeering in een decreet van de bondsstaten maatregelen verlangt, die voor den Kerst tijd elke politieke actie der partijen in woord en geschrift verbieden. Dat zou dan beteekenen, dat politieke ver gaderingen en demonstraties verboden wor den, en evenzeer propaganda door plakka ten. Natuurlijk zal men de meeningsuitingen der bladen niet kunnen verbieden. Deson danks echter zou een dergelijke maatregel verbetering kunnen brengen in de geheele politieke atmosfeer gedurende dien tijd, welke tot Driekoningen, dus tot 6 Januari zou moeten worden uitgestrekt. Tot nog toe heeft het rijkskabinet over de-> ze aangelegenheid nog geen besluit geno men. In politieke kringen rekent men echter met de waarschijnlijkheid, dat zij aan dit Beiersche initiatief gevolg zal geven. Reeds beëindigd Volgens Britsche berichten is de revolutie in San Sadvador beëindigd. Vicepresident Martinez heeft aan het hoofd van een militair directorium het voorloopig presi dentschap op zich genomen. Martinez deelt mede, dat de rust in het geheele land weer hersteld is. De bevolking steunt de nieuwe regeering. De gevecl^ten tusschen de revo- lutionnairen en de regeeringsgetrouwe mi litairen zijn gistermiddag na een ultimatum aan de politie en de nationale garde be ëindigd. 50 dooden Gemeld wordt dat de revolutie in San Salvador 50 slachtoffers geëischt heeft. Onder de dooden bevinden zich twee di plomaten. Rumoerige zitting In de zitting van den Oostenrijkschen Nationalen Raad werd de z.g. Lex Strafella met algemeene stemmen aangenomen. Direct na de opening viel de sociaal-democratische spreker de voormalige regeering Vaugoin heftig aan wegens de benoeming van Strafella tot directeur-generaal van de Bondsspoorwegen. Minister Vaugoin interrumpeerde, dat 2500 vroeger veroordeelde personen thans bij de Bondsspoorwegen werkzaam zijn. Er ont spon zich een woordgetwist tusschen den sociaal-democraat en den minister dat alge meen werd. toen de Minister zelf het woord nam, om zijn beschuldiging te motiveeren. Een scheldpartij ontstond, hier en daar zag men gebalde vuisten. Eenige afgevaardigden gingen om den minister staan om hem te beschermen. Voor de ministerstafel ontstond een dreigend gewirwar van personen. De behandeling der kwestie kon niet worden voortgezet, zoodat de voorzitter den minis ter verzocht zijn rede te onderbreken, tot dat de afgevaardigden hun plaatsen weer hadden ingenomen. Hierna kon de minister zijn rede voortzetten, welke nög dikwijls door uitroepen werd onderbroken. Japansche verliezen in Mandsjoerije Volgens cijfers van den Japanschen mi nister van Oorlog, aldus meldt Reuter, zijn sedert het begin van de vijandelijkheden in Mandsjoerije 210 Japanners gedood, waar onder twaalf officieren, en 473 gewond, waar onder zeven officieren. Nieuwe spanning Volgens telegrammen in de Japansche pers wordt de toestand in Zuid-West Mandsjoerije, dat onlangs, in verband met de voorstellen van den Volkenbond inzake de instelling eener neutrale zóne, door de Japansche troepen is ontruimd, met den dag dreigender. Het terugtrekken der Japansche troepen wordt als een teeken van zwakheid be schouwd en de Chineezen verspreiden overal het gerucht, dat de Japansche troepen ver slagen werden. Ook in officieele Russische kringen, aldus een bericht uit Moskou, verheelt men niet, dat eerlang wellicht gebeurtenissen te wachten zijn, waarin ongetwijfeld ook Rus land medegesleept kan worden. Ten gevolge van het scherp protest van de Vereenigde Staten en Engeland, aldus verder uit Moskou, is het gelukt het Japan sche offensief tegen Tsjingtsjao tot stil» stand te bfengen. De Japansche actie in Noord-Mandsjoe- rije is echter nog niet geëindigd en te Pa rijs hecht men er weinig waarde aan, den Japanschen opmarsch in Mandsjoerije tot stilstand te brengen. Men kan nu verwach ten, dat Japan ten koste van Noord-Mand- sjoerije schadeloosstelling zal krijgen. Het werk der voorgestelde enquête-commissie zal op de militaire operaties van Japan in de omgeving van den Chineeschen Ooster spoorweg geen invloed hebben. 600 communisten gearresteerd Op bevel van den Japanschen opperbe velhebber heeft de Japansche militaire po litie in Moekden een razzia tegen Chinee- sche communisten uitgevoerd. In totaal werden 600 Chineesche communisten ge arresteerd, bij wien pamfletten van com- munistischen inhoud, welke voor het Japan sche leger waren bestemd, werden gevon den. De aangehoudenen zullen voor de oor logsrechtbank terecht staan. Verscherpte invoermaatregelen Het „Journal Oficiel" publiceerde gisteren een decreet, waarbij ten einde de belangen der Fransche exporteurs in die landen waar deviezencontröle bestaat, te bescher men de invoer van goederen uit die landen slechts mag plaats hebben na overlegging van een speciaal door het Ministerie van Handel uitgegeven vergunning. Na een motie van wantrouwen De Landdag van Mecklenburg-Strehlitz heeft de door de Duitsch-Nationalen inge diende motie van wantrouwen tegen mi nister Von Reibnitz aangenomen met 22 tegen 13 stemmen, die der sociaal-demo craten. Als gevolg hiervan werd de Duitsch- Nationale afgevaardigde dr. Von Michael gekozen tot minister. Actie tegen communisten Een aantal beschuldigd van hoogverraad Te Recklinghausen is door de politie een groote actie ondernomen teg ende commu nistische partij. Verrassenderwijze zijn politieambtenaren een café binnen gedrongen, waar door de onder-districtsleiding der communistische partij een cursus werd gegeven. Een groot aantal verdachte zaken zijn in beslag genomen. 51 personen werden naar het politiebureau overgebracht. Zij zullen zich te verantwoorden hebben we gens het houden van geheime vergaderingen en voorbereiding van hoogverraad. Clearing-verkeer in Oostenrijk De Ministerraad kondigde heden een de creet af inzake het betalingsverkeer met het buitenland, z.g. Clearing-verkeer. Een en ander zal nog door den Nationalen Raaa moeten worden goedgekeurd. De regeering wordt hierin gemachtigd, clearing-overeen- komsten met het buitenland af te sluiten. Verder zal een wet worden ingediend die de regeling van handels- en verkeersbetrek- kingen met andere mogendheden behandelt. Hierbij zal de Bondsregeering door decre ten, met goedkeuring van een der betrok ken commissies van den Nationalen Raad, gemachtigd worden om nieuwe handelspo litieke overeenkomsten aan te gaan. toen de communist Fritz Lange een urgente motie van zijn partij indiende, waarin een extra-Kerstuitkeering voor de werkloozen wordt verlangd. Lange viel de nationaal-socialisten hevig aan en sprak van een „heel gemeene partij van arbeidersmoordenaars". De voorzitter riep hem tot de orde, doch Lange verklaarde onder bijvalsbetuigingen van zijn partijgenooten, dat er in het Duitsch geen woord bestaat, dat scherp genoeg tegen- ever de nationaal-socialisten is. De werkloozen op de tribune lieten zich ook niet onbetuigd en riepen: „geef ons arbeid en brood." De voorzitter dreigde herhaaldelijk de tri bune te zullen laten ontruimen. Bij de stemming verlieten de burgerlijke leden de zaal, wat opnieuw tot gejouw aan leiding gaf. De sociaal-democraten onthielden zich van stemmen, waarop zij voor arbeiders verraders werden uitgemaakt. De voorzitter constateerde, dat de vergade ring niet meer bevoegd was om een besluit te nemen, waarop de tribunebezoekers de in ternationale aanhieven, waarmede de com munistische gemeenteraadsleden instemden Ten slotte werden de tribunes met behulp van de zaalboden ontruimd. Directeur in de vlammen omgekomen Gisteren heeft een groote brand het fi- liaan van de Foxfilm te Milaan verwoest, terwijl de directeur, Andreoli, het slachtoffer van het vuur is geworden. Tegen 5 uur werden de bewoners van het gebouw door het hevig rumoer uit den slaap gewekt, terwijl vlammen en rook uit de lokalen van de firma sloegen. Tijdens het blus- schingswerk vonden de brandweerlieden in de overigens geheel verlaten vertrekken het verkoolde lijk van den directeur. De uitstel-kwestie De redacteur-buitenland van het (Parij- sche) „Journal" trekt een vergelijking ttas- schen het werk van den volkenbond tot bij- legging van het Chineesch-Japansch conflict en de werkzaamheden der komende ontwa- peningsconf erentie. Wanneer de volkenbond reeds verschei dene weken noodig heeft, om een commissie van onderzoek in te stellen, kan men zich ongeveer een beeld vormen van de moeilijk heden, die een nauwkeurig onderzoek van den stand der bewapening van alle landen met zich mee zal brengen. Naar aanleiding van de Japansche verkla. ring, volgens welke Japan zijn bewapening met het oog op den toestand in China en het bolsjewistisch gevaar onmogelijk verder kan verminderen, schrijft het blad, dat deze verklaring grootere aandacht verdient, om dat zij zeer nauw aansluit bij de beginselen van het Fransche ontwapeningsmemoran dum. In deze omstandigheden is het in het ge heel niet wenscheiijk, een half dozijn En gelsche ministers lastig te vallen door hen naar Genéve te laten komen, vooral niet in een tijd, waarin zuinigheid is geboden. In een uitvoerig artikel over het tijdstip van bijeenkomst der Ontwapeningsconfe rentie schrijft de Londensche „Economist", dat de a.s. financieele conferentie het cre- dietprobleem zekerlijk niet zou kunnen op lossen, wanneer de regeeringen zich niet te gelijkertijd bezig houden met het probleem van de veiligheid, dat equivalent is aan dat der ontwapening. De „Economist" is van meening, dat het gunstig zou zijn, het begin van de Ontwa peningsconferentie uit te stellen tot het voorjaar, maar niet tot 1933 of nog later. Op deze wijze zou men de beide conferenties kunnen beschouwen als eerste en tweede zitting van één groote conferentie, die tot taak heeft de wereldcrisis als geheel op te lossen. Reclame voor de herriemakers. Hit Parijs wordt gemeld, dat de mani festaties der Fransche nationalisten tijdens de slotzitting van de ontwapeningsbetooging in het Trocadero opzettelijk op de geluids film zijn vastgelegd, bij wijze van nationa listische propaganda. De verstoorde ontwapenings betooging De tribunes ontruimd In den gemeenteraad van Berlijn is het eergisteren tot rumoerige tooneelen gekomen, Maatregelen ter voorkoming van besmetting Naar uit Wilna wordt gemeld, is in de stad en omgeving een vlektyphus-epidemie uitgebroken. Drie a vier patiënten verkee- ren in levensgevaar. Er zijn uitgebreide maatregelen getroffen, om besmetting te voorkomen. De „Osservatore Romano" pu bliceert een officieele nota, volgens welke de Katholieke Italianen den eed van trouw kunnen afleggen aan den koning, de koninklijke opvolgers en het fascistisch regiem, overeenkomstig het decreet, dat onlangs as uitgevaardigd. Naar „El Mati" uit Madrid ver neemt, drongen aldaar twee bandieten bin nen in een kerk en roofden de juweelen, waarmede twee heiligenbeelden waren ge sierd. Verder namen zij ook nog drie honderd peseta's mee, die het persoonlijk eigendom zijn van den pastoor. Koning Albert, die gedurende enkele dagen van een aanval van rheuma- tiek te lijden heeft gehad, is thans geheel hersteld. De arbeidstijd in de Elzasser kolen mijnen is aanzienlijk beperkt. Ongeveer 9000 arbeiders worden door den maatregel ge troffen. In de gemeente Woitz schoot de 25- jarige slager Henschel zijn vrouw en beide kinderen neer. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. De oorzaak moet in economi sche moeilijkheden gezocht worden. Patroon: „Zeg Jenkins, wat zou jij doen, als wij nu eens van plaats verwisselden zoodat jij patroon werd en ik je bediende?" Jenkins: „Ik zou oogenblikkelijk mijn bediende ontslaan, mijnheer." Moord op een woonwagenbewoner Hit noodweer gehandeld? Verdachte in vrijheid gesteld Voor de rechtbank te Dordrecht werd gisteren behandeld een zaak tegen een 27- jarigen fotograaf uit Schoonhoven, die op 31 Augustus te Gorinchem den woonwagen bewoner J. H. met een mes een steek in de borst heeft toegebracht, waardoor de ge troffene vrijwel onmiddelijk overleed. Onge veer vijf jaar geleden was verdachte ver oordeeld wegens doodslag op den zoon van den thans verslagene. In deze zaak werden dertien getuigen ge hoord. Familieleden van den vermoorde verklaarden, dat de fotograaf zonder aan leiding had gestoken. Uit andere getuigen verklaringen bleek, dat de familie H. wrok tegen den beschuldigde koesterde over den vroeger gepleegden moord. Hij zou met mes sen bedreigd zijn en uit noodweer heb jen gehandeld. De officier van justitie requireerde ont slag van rechtsvervolging en na vonniswii- zing onmiddellijke in vrijheidsstelling. Uitspraak 18 December. Verduistering Bankdirecteur staat terecht Donderdag stond voor de Arrondisse mentsrechtbank te Zwolle terecht de ex- directeur van de N.V. Zwartsluizer Bank wegens verduistering ten eigen bate van 70.000 a 75.000 gld. ten nadeele van ge noemde bank. Toen eenige maanden geleden de krach kwam van de N.V. Kamperbank, moest ook de Zwartsluizerbank haar loketten sluiten, omdat zij een belangrijk crediet-saldo had bij de Kamperbank en dit als verloren moet worden beschouwd. Een onderzoek naar de financieele positie van de Zwartsluizerbank bracht aan het licht, dat er een aanzien lijk tekort was. Het bleek, dat verd. zoowel bij de fa. Van den Elsakker en Co., als bij de N.V. Bankierskantoor M. van Embden, beiden commissionnairs in effecten te Am sterdam, naast de bestaande rekeningen van de Zwartsluizerbank had geopend zoo genaamde B. rekeningen. Vertoonden de normale rekeningen een credit, de B. reke ningen stonden debet. Bij de N.V. van Embden zelfs 62.000. Deze B. rekeningen kwamen niet in de boeken van de Zwart sluizerbank voor en waren ook voor com missarissen geheim gehouden. Verd. bekende. Reeds als jongmensch in betrekking op het bankierskantoor Van Esch en Co. te Zwolle, heeft hij zich ge waagd aan speculaties in Marken, wat uit draaide op een schuld, van 5000 gld. Hij kon niet betalen, maar het geld werd hem voorgeschoten door zijn vriend v. d. W., directeur van de Kamperbank. Deze bezorgde hem ook de betrekking van direc teur van de Zwartsluizerbank, hoewel hij de capaciteiten hiervoor miste. Om de schuld van 5000 te kunnen aan zuiveren, is hij blijven speculeeren door tusschenkomst van de commissionnairs- firma Mandersloot en De Bruin te Amster dam. Het liep tegen, met het gevolg, dat nu bewezen kon worden de verduistering van 70 a 75.000 gld., meldt het „Handels blad". De Officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf en de rechtbank gelastte na raadkamer de gevangenneming van verdachte. Retraitenhuis „St. Petrus Canisius" te Bergen N.-H. 1215 Dec. Gehuwde mannen Volendam, f 6.50. 1518 Dec. Meisjea-Congreganisten 17— 25 jaar f 6.50. 1922 Dec. Gehuwde mannen f 6.50. 2427 Dec. St. Josephgezellen f 6.50. 2831 Deo. Jonge Dames Middenstand f 10. 25 Jan. Ongehuwde mannen f 6.50. 1114 Jan. HeerenVincentianen f 10. 1619 Jan. Dienstplichtigen f 6.50. 2124 Jan. Mannen en jongelingen f 6.50. 25—28 Jan. Meisjes-Congreganisten 1725 jaar f 6.50. 30 Jan.2 Febr. Meisjes 1517 jaar f 6.50. 25 Febr. Gehuwde vrouwen f 6.50. Men wordt verzocht zich liefst zoo spoe dig mogelijk op te geven aan de Directie van het Retraitenhuis St. Petrus Canisius te Bergen N.-H St. Clemensretraitenhuis te Noordwijkerhout Dinsdag 1518 Dec. Meisjes 6.50 Vrijdag 1821 Dec. Mannen en Jongelingen 6.50 Dinsdag 2225 Dec. Jonge Mannen 6.50 Maandag 2831 Dec. Mannen en Jongelingen 6.50 Dinsdag 58 Jan. Jonge Mannen 6.50 Zaterdag 912 Jan. Mannen en Jongelingen 6.50 Dinsdag 1215 Jan. Mannen en Jongelingen 6.50 Woensdag 2023 Jan. Gehuwde Mannen 6.50 (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Vertaling van Jac. J. Schoon m'sieur, Guillaume? riep Jean ont- Ja m'n jongen, wij kunnen deze arme Vtrri C^en nie^ Wjna onder onze oogen laten pinken, zonder tenminste een poging te 11 hen te helpen! He Guitry's zijn altoos dappere lieden dit ®est, zeide de oude visscher weer, doch hot &1 jai m'sieur vicomte zijn leven op sPel zetten! ScF Kom mannen, stoot onze boot af, Vf0'eehwde Jean Louis vastberaden en gij, totlu"en, stuurt een hartelijk gebed omhoog Ij Onze Lieve Vrouw en tot de roemrijke 'Anna! 8Cv.p dat oogenblik werd in het rossige van een bliksemstraal de vorm van Uw schip zichtbaar en verdween daarna qejJel'ng, doemde opnieuw op, om dan an- 0**1 door de duisternis verzwolgen te lii ^en, welke slechts door het weerlichten dêf lucht verhelderd werd. Het gerucht aiarmschofcen was verstomd. Het is te laat, begon de oude visscher wederom met droeve stem. Geen noodschot meer en waarschijnlijk ook geen levende ziel meer aan boord. Het is overtollig twee jeug dige levens te wagen, om naar lijken te gaan zoeken! Misschien hebben zij zich op La Blanche gered, hernam Jean Louis, die niet alle hoop opgeven wilde. Maar hoelang zullen zij zich dan met deze hooge zee kunnen houden? Jean Louis heeft gelijk, riep Guillaume uit. Bij den vorigen bliksemflits meende ik op de spits der rots zooiets van een sein te hebben gezien, een mastlantaarn, waarmee heen en weer gezwaaid werd. Moge Onze Lieve Vrouw van Auray hen te hulp komen, bad de oude visscher, terwijl hij eerbiedig het hoofd ontblootte. Eindelijk dan toch werd de boot van den oever afgestooten, en de twee stoutmoedige mannen pakten de roeispanen aan. Maar de storm wierp hen met zóóveel kracht tegen het vaste land terug, dat zij, in plaats van vooruit te komen, alle moeite hadden cm in de boot te blijven. De reusachtige gol ven, welke hen in woedenden wedstrijd schenen te vervolgen, sloegen over het ranke vaartuig heen en zuiden het met ziltig schuim. Dan weder droogde een ijs koude bries hunne kleeren aan 't lichaam, zoodat zij van koude klappertandden en ver kleumd zaten te bibberen. Van tijd tot tijd zag men hen als een don kere stip te midden van het witte schuim, dan weer in de diepte verdwijnen of op den rug van een golf dansen. Ten laatste waren zij geheel verdwenen, en twee lange, bange uren verstreken in angst en vurig gebed. De zee was middelerwijl een weinig kalmer geworden. De maan kwam van ach ter de wolken te voorschijn en belichtte de onstuimige wateren. Daar is de boot, schreeuwde plotseling een visschersvrouw, ik zie haar, en hoor ook het slaan der roeiriemen. Het was inderdaad de boot, die met schip breukelingen beladen de kust naderde. De redders spanden al hunne krachten in om naar de haven te geraken; doornat, tot in het merg van hun gebeente verkleumd, slaag den zij slechts met schier bovenmensche- lijke wilskracht erin, de roeispanen met hun ne van koude en geweldige inspanning ge zwollen handen, die begonnen te verlammen, nog verder te hanteeren. De schipbreukelin gen, door den uitgestanen angst versuft en niet in staat hulp te bieden, hurkten, half dood, op den bodem van het vaartuig. EUr'olijk landden zij allen behouden op het vochtige zand. Zij konden zich amper staande houden en sleepten zich, waggelend gelijk beschonkenen, naar de groote keuken van den toren, waar de vrouwen zich met hen bezig hielden. Zij legden een groot vuur aan in den haard, maakten cider warm en braadden stukken vleesch op den rooster, terwijl de oude brandewijnflesch, welke an ders alleen op hooge feestdagen uit de kast gehaald werd, van de eene hand naar de andere ging. De schipbreukelingen waren vijf in getal, waaronder een knaap van ongeveer twaalf jaren, die Guillaume als verrukt aankeek en telkens hem de handen kuste. De vicomte had zelf den jongen gered, zooals Jean Louis later verhaalde. Toen de boot na een ver schrikkelijke worsteling met het woedende element eindelijk de rots bereikte, waarop het schip gestrand was, moesten de twee jonge mannen al hunne krachten en vaar digheid in het werk stellen, om te voorko men, dat ook hun vaartuig in duizend splin ters tegen de klip verbrijzeld werd en het inschepen der schipbreukelingen mogelijk te maken. De Heer moet ongetwijfeld hun Zijn hand boven 't hoofd gehouden hebben, want het inschepen had zonder ongevallen plaats. Bleek en zwijgend daalden de ongelukki- gen in de reddende boot. De marteling der laatste uren was te groot, daarenboven wa ren zy door de zware, zilte golven, welke hen ieder oogenblik van hun smal toe vluchtsoord dreigden weg te rukken, tot op de huid doorweekt en tot den dood toe uit geput door een onbeschrijflijken angst en het lijden en de lichamelijke inspanningen. Zich vastklampend aan de rots, bijna zonder steunpunt boven de huiveringwekkende diep te hangend, hadden zij uren doorgebracht en toen eindelijk de reddingboot hen nader de en hen opnam, waren zij schier niet eens- meer in staat, zich over de haast wonder baarlijke verlossing te verheugen. Guillaume en Jean Louis wilden juist van de rotsklipLa Blanche afstooten, toen een ontzettende, meermalen herhaalde gil, de hulpkreet van wanhopigen doodsangst, in hunne ooren drong. Dat is de scheepsjongen, zeide de kapi tein, terwijl hij voor de eerste maal de lip pen opende. Hij zal nog boven in den mast hangen. Ik zag, hoe hij er zich aan vast klampte, toen het schip verging. Wat te doen? vroeg Jean Louis ontsteld. Wij kunnen hem met deze overvolle boot niet gaan zoeken. Reik mij dat touw eens aan, hetwelk ginder onder het achterste roeibankje ligt, beval Guillaume kortaf. Bind het eene einde om mijn middel en bevestig het uiteinde aan het roer. Jean Louis begreep terstond, wat de vi comte van voornemens was. M'sieur Guillaume, schreeuwde hij, dat heet de Voorzienigheid uitdagen. U zult tegen de rots verpletterd worden. Neem mij dan ten minste mee! Ik verbied je mij te volgen! riep Guil laume op bevelenden toon. Denk aan Per- rine. Ik ik bezit niemand. Mocht ik niet terugkeeren, zeg dan aan Antoinette.... De rest ging in het geloei der golven ver loren. Waaghalzig had Guillaume zich in de kokende zee gestort en begon nu met alle kracht te zwemmen. Toen hij bij het zinken de schip aankwam, dat reeds sterk overzij helde, was het de hoogste tijd. De scheeps jongen gilde niet meer; wel klampten zijne vermoeide armen zich nog krampachtig om den beschermenden mast, doch hoe lang nog, dan zou de kracht hem ontzinken en het jeugdige leven reddeloos in de woedende baren ten onder gaan! Guillaume nam het kind in zijne armen en trachtte diens krach ten te doen herleven door hem een paar druppels brandewijn in den mond te gieten. Kun je zwemmen? vroeg hij hem toen. O ja, antwoordde de knaap, maar niet in zulk een nacht en in zulk een woedende zee. Wees maar niet bang; ik zal je onder steunen! Na ook den jongen het touw stevig om het lichaam gesnoerd te hebben, stortte hij zich wederom in zee, met het kind in zijn arm. Middelerwijl was de storm ietwat bedaard tot groot geluk voor den vermetelen jongen man, wiens krachten ten laatste sterk begon nen af te nemen. Zóó echter bereikte hij toch nog de boot, waar men ternauwernood gehoopt had hem weer te zien. 'Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9