Van Alles en van Overal tweede blad Stadsnieuws HET VERONGELUKKEN VAN „DE OOIEVAAR" PIJLTJES DINSDAG 8 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 VOOR DEN POLITIERECHTER LUCHTVAART De Haarlemsche Gemeen te-financiën t t t t t t t t t 224 Uitvoering van „De Graal" Gisteravond heb ik in Carré te Amster- aH een uitvoering van „De Graal" bijge wond en daar verschillende voordrachten k°ord en eenlge Graaldansen gezien. «u zou ik die voordrachten één-voor-één •tonen bespreken, maar ik doe het niet. Ik zou kunnen vertellen, dat „Iris" van acques Perk mij in deze voordracht buiten gewoon heeft getroffen, dat „De Boom van «toot Verdriet" van mevr. Roland Holst mij telt aangegrepen en dat ik van „St. Jehan- e d'Arc" van Van Duinkerken geen woord ®o kunnen verstaan en dat het mij dus niets deed en verreweg de meesten in Kroote zaal wel niets zal gedaan hebben, £0k al verstonden die dichter bij het tooneel ^aten de woorden misschien wel, daar het j°°r velen niet begrijpelijk zal geweest zijn "pt zijn zinspeling op het reeds lang ter eie zynde tijdschrift „Nu" en zijn antwoord P een godslasterlijke uitlating van een so- a'istischen schrijver. Maar ik wil dat eigenlijk allemaal niet ?8gen, en ook niet wijzen op onvolkomen- ®oen in andere voordrachten, omdat het hier ?*et ging om dingen-op-zich-zelf, omdat het 'er ging om een idee: het maken van pro banda voor „De Graal". En dan wil ik wel als mijn vaste overtui- zeggen, dat er voor „De Graal" nooit veel propaganda gemaakt kan worden, om- at „De Graal" een vereeniging is, die a?v. an lichtpunt schittert in de donkere wereld, Sarin wij tegenwoordig leven. »De Graal" vecht voor een ideaal, en de degels van het Graalprogram „Wat wij ih dat ik voor het eerst verleden jaar r} het Amsterdamsche Stadion hoorde en nu Jer weer, zeggen het zoo duidelijk, wat dat rjeaal is: „De wereld moet bekeeren en nd zal triomfeeren!" .Dat zeggen meisjes, dat zeggen jonge vrou- ea en Nent u het oude gezegde: „Zeg een vrouw tever ze m a g gaan en ze gaat ook zoover"? Eoo zal het ook gaan met de vrouwen, die ï~e Graal" hebben gemaakt, met dit ver slid» dat haar niet gezegd is hoever zij JpMi mochten, zij hebben het zichzelf ?etegd, hoever zij gaan wilden en dan ddien ze er ook! vEen avond als die van gisteren was een Oordrachtsavond, een „amusementsavond" van die er heen gingen, zullen er velen ge- ®aan zijn om zich te amuseeren, om te ge- Heten. ®h zy zullen genoten hebben. Maar tevens hebben zij een inzicht gekre- g in het wezen van „De Graal", zijn zy ®ent met het Graalserum, dat als een te- bgift werkt tegen verderfelijke invloeden, aaraan ieder onzer, de een meer, de ander Si la den goddeloozen tyd, dien de we- J? tegenwoordig doormaakt, blootstaat. Jfeel den avond is het ons als het ware ■geroepen: „De wereld moet bekeeren en God zal triomfeeren!" heel den avond is een strijd geweest tegen den laster, de be- leediging van God, door de wereld; heel de avond was een verheerlijking van het Kruis, dat tot overwinning der wereld moet voeren. Maar hoe heeft „De Graal" dat bereikt? Op haar eigen manier! Dot wil zeggen, niet bevittend; ze heeft niet gepreekt; ze heeft ons niet de les gele zen, wat soms kan prikkelen tot tegenspraak Neen, ze heeft kunst gegeven, kunst van geestverwant en tegenstander en die voorge dragen op haar manier: kloek, krachtig, vol vuurovertuigend. Woorden van iemand als mevr. Roland Holst maakt zy tot de hare, zy annexeert ze als het ware, zij doordrenkt ze met haar geest, maakt ze tot een grootsche Roomsche propaganda, door haar diepe overtuiging. Woorden van een afvallige als A. M. de Jong, ze geeft ze weer in hun volle, afschu welijke zwaarte, maar ze zet er tegenover de tegenspraak van den geloovige en zegt die tegenspraak uit met zulk een klem, met zulk een overtuiging, dat men ze moet aanvaar den; woorden van Jacques Perk, ze zegt ze zoo lieflijk, met zooveel gevoel, dat ze indruk maken op den verhardste. En als zy ons Guido Gezelle s „Ik ben een blomme" voor draagt, dan dringt diep tot ons door de daar in opgesloten bede: Moge uit ons groeien alles waarvoor Hij ons heeft gemaakt, opdat wy ten slotte één worden met Hem. En dan dat kloeke besluit met „Myn Hart" van Adama van Scheltema, waarmee „De Graal" wilde getuigen: Alleen als we ons heelemaal geven, alleen als we durven geven het diepste en het dierbaarste van onszelf, zullen we iets bereiken. „Geen oogstfeest zal er komen, waar wy zaaien met droomen." De wyze waarop verzen en fragmenten werden voorgedragen was een nieuwe. Niet één zegde de woorden, maar groepen van twaalf, van dertig meisjes in kleurige, mooie kostuums die een lust voor de oogen waren, spraken ze uit in een zuiveren thythmischen cadans, met het vuur der overtuiging, dat meesleepte en ontroerde. Dan waren er nog de Graaldansen, een terugkeer tot de oude volksdansen, zou ik het willen noemen. Ja, ook in den dans steekt opvoedende kracht, omdat die spreekt tot de menigte en zooals slechte dansen slecht spreken, weten goede op te wekken tot het goede. Dat ook deze Graaldansen een duideiyke taal spraken, dat bewezen wel de eindelooze toejuichingen, waarna ze werden beloond; juist deze dansen hadden by het talryke publiek het meeste succes. Voor my echter waren de voordrachten hoofdzaak; ik heb ervan genoten! ARTHUR TERVOOREN. Onvoorzichtige overwegwachter liet cassatieberoep verworpen c De Hooge Raad verwierp gisteren het ste.tieberoep van den spocrwegwachter j. P. alhier, die voor den Haarlemschen f^ntonrechter veroordeeld is tot dr e gulden j**te op grond van art. 427 Sr., n.l. dat hij j het nederlaten van de boomen een juf- r°UW met een kinderwagen heeft getroffen Voor den kantonrechter had verdachte ,rkend, dat hy niet de noodige maatregelen jjte genomen om de voorbijgangers tegen Hogeiyk gevaar te waarschuwen; daar hy ^eende, dat de vrouw beide afsluitboomen jA5 gepasseerd, liet hy ze zakken; verdach- a teide dat hy volgens zijn instructie niet aders ter waarschuwing behoeft te doen eerst de boomen zachtjes te laten zak- hi cassatie werd betoogd, dat de ran- ®rder alles gedaan had wat de Spoorwe- in dat geval van hem eischen en dat ah hem niet geëischt kan worden, dat hy ^"üere maatregelen had genomen; alle over- ®Ben der Nederlandsche Spoorwegen wor- eh op dezelfde wyze bediend. Indien men A! meer voorzorgsmaatregelen gewenscht t, moet de instructie der overwegwach- rs gewyzigd en aangevuld worden; het ^j-t thans niet aan, aldus werd beweerd, eten man in gebreke te stellen. n zijn arrest heeft de Hooge Raad over- °8en, dat uit niets is gebleken, dat requi- niet nog andere maatregelen had kun- „eh treffen, zoodat het verweer ongegrond Hoet worden verklaard, weshalve het cas- atieberoep werd verworpen. Vierde conferentie Pater Sluijs O. F. M. Gisteravond hield Pater Wynand Sluijs F. M. voor 'n zeer goed bezette kerk vierde conferentie, een meerstemmig „Adoro Te" was de teaming er in. De eerw. spreker lichtte •Ih aankondiging toe omtrent den vervolg- brsus waarna de conferentie 'n aanvang Hun. Met het inleidend woord zette de confe- ^hcier uiteen het begrip „kerk". Het wezen atl de kerk is Jezus Christus. Christus kan 7®tehouwd worden uit twee oogpunten, n.l. k ar Zyn bestaan en naar Zyn werkzaam- AM. Bezien we Christus slechts naar Zyn tetaan in de kerk, dan begrypen we, hoe t kath. kerk er van overtuigd is, dat allen 1 Christus' kerk behooren. die in de Lief je Gods leven, ongeacht of zy niet- ^amsch dan wel Roomsch zijn. Bezien we ^te'lstus naar Zyn arbeid als Leeraar, Her- Ar> Priester, dan moeten we erkennen, dai bristus' kerk daar is, waar hij werkt - T Is in de Apostolische opvolging. y *h het eerste gedeelte van de conferentie Llte de spreker uiteen, dat Jezus 'n zicht- re vereeniging heeft gesticht, inderdaad eti 0r8anisatie, 'n maatschappij met bestuur lie f*'e bestuurd worden. Deze vereeniging 1 ten doel de zending van Gods Zoor q ben loop der eeuwen tot aan het einde tijden op de menschen toe te passen t,e rbalve moet ook nog heden de ware keil (j vteden zyn. Hoe? Door te zoeken, waai aPostolische opvolging is daar en daar oAetl zyn de volmaakten. Die apostolische ka.th'®'n® vinden we enkel en alleen in di b. kerk. Laten er nu nog zooveel foutei op °lgens veler meening kleven aan di °'ging, fouten onderbreken de opvol- j? biet. >h6|.a de pauze stak de eerw. pater van wal Oq, ,er op te wijzen, dat de Bijbel, hoezeer boort-b soddelyk Boek zijnde, 'n uitlegging cli§ heeft en dat niet de geheele open- bg Gods ook in den Bybel is te vinden. duidelijk redeneerende, werd dit met 01 eu nadruk betoogd. Zooals herhaalde lijk bij dezen spreker, maakt 't logische van den katholieken gedachtengang hem vurig, zoodat hy er blylcbaar gedurende zyn betoog in groeit de redenaar te wezen, die echt doceert. Geen dorre uiteenzetting wordt in de R.K. kerk aan den Kleverparkweg 's Maan dagsavonds gegeven, maar uiteenzettingen, bezield door den heiligen gloed der overtui ging. Die conferenties zijn leerzaam en in teressant, werkelyk het is het groote pu bliek aan te zien boeiend. Na nog eens in geestdrift te hebben gewezen op het geluk der katholieken in hun geloof aan een door Christus ingesteld leergezag 'n burcht van zekerheid te bewonen aangaande de bely- denis der dogmatisch omschreven geloofs waarheden en op het zielige, dat buiten de kath. kerk zooveel onzekerheid heerscht en twijfel, sluit de redenaar met 'n lofzang op de kerk als de bovennatuurlyke eenheid van allen in Christus. Laten we een zijn één in den naam van Christus, één in de liefde tot Christus. Eén in de liefde tot elkander. Voor elkander bidden, niet met elkander vechten, veel minder verdacht maken en uitmaken. Voor niet-katholièken wordt uitgeschreven 'n vervolgcursus. Men kan zich opgeven tot en met 25 Dec. by den heer J. A. v. Son, Schotersingel 151. Katholieken maakt uw niet-katholieke familie, vrienden en collega's op dezen cursus opmerkzaam. A.s. Maandag vijfde conferentie over 's menschen levens doel. *n Goede buur Burenruzie is gelijk aan een poliep, die telkens weggenomen wordt en toch weer aangroeit, het is geiyk aan het „iets" waar van het einde afgesneden is en dat telkens maar doorgaat. Natuurlyk ontbraken giste ren op 't „schouwtooneel" van den Politie rechter de traditioneele ruziemakerige buren niet; het waren als gewoonlijk., twee vrou wen, die elkander minder vriendelyke woor den,' die in geen enkel woordenboek te vin den' zyn, hadden toegevoegd. Ook de echt genoot van een der vrouwen, die zich vol ridderlykheid met ware doodsverachting in het strijdperk had geworpen, had een flinke portie van de „vriendeiykheden" gekregen. Het eind van 't liedje was. dat de vrouwen elkander in letterleken zin in de haven wa ren gevlogen waarby een van hen iets van het „sieraad der vrouw" in den stryd liet. De gesneuvelde haren werden in beslag ge nomen en zouden als „stuk van overtui ging" ziin aangevoerd, als.... ze niet op onnaspeurlijke wijze verdwenen zouden zyn geweest, zoodat de deurwaarder tevergeefs Afscheid G. van Delden Zaterdag 5 December verliet de heer G van Delden, metaaldraaier aan de Centrale Werkplaats, na een 42-jarigen dienst- tyd, deze met pen sioen. Door zyn collega's werd hem door den heer Snoeks een kapstok en kleed en bloe men aangeboden. Door een commis sie was een af scheidslied samen gesteld, dat door het personeel ge zongen zou worden. De heer Snoeks deelde mede, dat hy zulks, in verband met het tragisch gebeuren van Vrydag, lie ver niet had. De heer Van Delden dankte zichtbaar ont roerd voor de hem gebrachte hulde. G. van Delden. tusschen al de .stukken van overtuiging" zocht. Meestal heeft een drama, al is het nog zoo droef van inhoud, een gelukkig slot. Dit treurspel bleef echter voor de „verdachte" juffrouw een treurspel: zy werd tot f 40 boete veroordeeld. Ze hadden zoo'n trek in 'n appeltje. „Eet meer fruit", zegt men wel eens „het is goed voor uw gezondheid, het is verster kend en wekt den eetlust op." Eet u wel eens appelen peren of pruimen? Natuurlyk! een ieder blieft immers graag fruit! Twee jongelui te Bloemendaal herinnerden zich plotseling de hierboven aangehaalde spreuk en ze „hadden zoo'n trek in 'n appeltje", zoo verklaarden zij. Maar, zij hadden geen geld, dusook geen appeltjes. Zoo'n erg groot bezwaar vonden ze dit echter niet; appels genoeg op de wereld, zij hadden ze maar voor 't grijpen. Ze gingen een fruit- pakhuis binnen en namen de zoo hevig be geerde appeltjes en het ging toch in een moeite door meteen wat peren en prui men mee. Doch, al heb je nu nog zoo'n trek in appeltjes, je mag ze toch niet stelen, vond de Politierechter. De jongelui waren nog erg jong. waaraan ze het te danken heb ben, dat ze met een geldboete van f 15 en niet met hechtenis gestraft werden. Alweer de liefde! Wat heeft de liefde -al niet teweeg ge bracht? De Politierechter zou er boekdse- len over kunnen vertellen! Wat wy hier boven van burenruzie zeiden, is precies van toepassing op de vele gevallen van „Liebesfreud en Liebesleid". die met elke zitting van den Politierechter behandeld worden. De stoker J. D. te IJmuiden had zóó lang op de juffrouw „met wie hy omgang had" moeten wachten, dat hij verschrikkelijk kwaad was geworden. Nu is kwaad worden 'n raar ding, dat zich op velerlei wyzen uit; de een uit zyn woede in minder vriende lyke woorden, een ander zegt heelemaal niets meer en een derde slaat alles wat onder z'n bereik komt kort en klem. Bij D. uitte de woede zich echter nog anders; hy werd zoo kwaad dat hy niet langer op de juffrouw „met wie hy omgang had" wacht te, maar verdween en uit pure kwaadheid 'n' briefje van f 10 van haar meenam. Deze verklaringen waren echter niet naar den zin van de bewuste juffrouw. „Wat. had jy omgang met my?" zei zij met de diepste Jm „Wat stelt dat schildery voor?" „Dat is Venetië." „Allemachtig, en mijn vrouw wil daar met naar vacantie naar toe." verachting, „man, waar haal je de bruta liteit vandaan? Vriendschap, niets dan vriendschap!" De verdediger van verdachte, mr. L. G. van Dam, lichtte de vriendschap van de juffrouw een beetje toe; hy toonde een kaart, waarop zij de buitengewoon vrien delyke woorden: „van je liefhebbende H.", tot den verdachte had gericht. De Politie rechter vroeg de juffrouw of iedere vriend van haar zulke „vriendschappelijke" kaar ten van haar kreeg. Hierop wist de juf frouw niet veel te antwoorden. Al was D. nu al een beetje meer dan alleen maar bevriend met de juffrouw, toch had hy de f 10 niet mogen wegnemen. De Officier van Justitie en de Politierechter na men beiden het geval nogal van den vroo- lijken kant op, waaraan D. het te danken heeft, dat hy er met 'n boete van f 15 vanaf kwam. Delaas van het noodlottig gebeuren Stoffelijk overschot der omgekomenen naar Nederland Uit. Bangkok worden nog de volgende bij. zonderheden omtrent het verongelukken van het K.L.M.-postvliegtuig „De Ooievaar" ge meld: De „Ooievaar" was Zaterdagmiddag met tv.ee passagiers aan boord te Bangkok aan gekomen. waarvan een voor Bangkok en Ko. lorei Brinsmead voor Amsterdam. In Bang kok kwamen nog twee passagiers aan boord, n.l. de Nederlander A. Borg, vertegenwoor diger van de firma George Dralle, die naar Rangoon mee zou vliegen, en de FranschT man Baudart, adviseur van het Ministerie van Justitie, die naar Marseille zou vertrek, ken. Beide heeren waren Woensdag reeds per trein naar Penang vertrokken, doch keerden terug daar de spoorlyn door de overstroo mingen onbegaanbaar was gemaakt. De heer Baudart miste daardoor de boot te Medan en wilde toch het Kerstfeest thuis by vrouw en kinderen doorbrengen. Daarom besloot hy de reis per vliegtuig te maken. Het vliegtuig startte Zondagmorgen ten 5 uur 30. Het was toen reeds voldoende licht. De machine taxiede het geheele veld af. Dit duurde lang doch geschiedde goed. De „Ooie vaar" kon schijnbaar niet los van den grond komen. Aan het einde van het veld bevindt zich eer. sloot waar overheen werd gewipt, Het vliegtuig stootte tegen een kleinen dijk aan de overzijde, trok door een volgende sloot heen, doch verloor het landingsgestel. Vervolgens is de machine met den buik over den grond van het padi-veld geschuurd. Ze boorde met de drie motoren door een vol genden dijk. Door den ontzettenden schok zijn de motoren en het voorstel door de ca bine gedrukt, waarna het toestel over den kop sloeg. De heeren Borg, Baudart, Kotte en Van ODlangs werden op slag gedood. De heeren Wiersma en Brinsmead werden zeer zwaar gewond, terwyl ook de marconist Zadelhof! gewond werd. De gewonden werden met den eersten trein naar het Ziekenhuis te Bangkok gebracht. Hier is Wiersma om lx uur overleden. De toestand van Brinsmead is critiek, die van Zadelhoff bevredigend. De overledenen zyn Zondagmiddag naar Bangkok vervoerd, alwaar zy aan het sta tion werden opgewacht door de Hollandsche kolonie, welke zeer on Jer den indruk was. Ook waren reeds verschillende Hollanders en Pranschen naar het vliegveld Don Muang gegaan. Bij aankomst te Bangkok werden de lijken naar het hospitaal vervoerd. De machine is totaal vernield. Kingsford Smith arriveerde te Bangkok Zondagmorgen op zijn doorreis naar Enge. land, Hy betuigde zijn deelneming en ver trok later naar Rangoon. De bemanning van de „Ekster", welk vlieg tuig juist. Zondag te Bangkok aankwam is zeer onder den indruk van het gebeurde. De toestand van den marconist gunstig De toestand van den marconist, den heer van Zadelhoff, is gunstig; er is geen reden voor ongerustheid. Het onbegrypelijke. Wat onbegrypelijk is, en waarop men nooit antwoord zal krygen, omdat de eenige man die het weet, gestorven is, blijft de vraag, waarom Wiersma is blyven dooi- trekken aan het levier, toen hy toch ge merkt moet hebben, dat hy de F. O. niet los kon krygen. Vooropgesteld zy, aldus het „Vad.", dat Wiersma een ervaren piloot is. Hij maakte zyn 5de reis naar en van Indië. Sinds drie jaar is hy by de K. L. M. Hy kende de F VII B-tosstellen dus door en door (an ders was hy trouwens niet by de K. L. M. gebleven). Overbelast kan hy ook niet geweest zy'n. Hy had aan lading aan boord: ongeveer 230 Kg. mail; 330 Kg. van drie passagiers en hun bagage, samen 560 Kg. Naar Rangoon had hy slechts vier uur vliegen voor den boeg. Wanneer hy voor een volle dagreis gestart was, zou hy 1600 Kg. benzine hebben meegenomen. Dan had hy toch nog altyd 525 Kg. la ding mogen meenemen. In dat geval zou de overbelasting geen rol hebben gespeeld, Maar Wiersma zal wel geen 1600 Kg. ben zine geladen hebben. Hij toch was juist de man, die altyd spotte met piloten, die maar benzine laden. Hy nam een redelyke hoe veelheid mee, d.i. voor 4 uur vliegen 1000 Kg. By zulk een benzinelast stygt de toe laatbare nuttige lading tot 750 Kg., dus tot 200 Kg. meer, dan de Ooievaar vermoede lijk aan boord had. Wiersma moet dan ook niet begrepen hebben, dat de F VII B. niet van den grond kwam. Ook zal hij niet geweten hebben, dat het luik in den vleugel open stond, anders had hy wellicht begrepen, wat de teekens van den Siameeschen officier be- teekenden. Nu wuifde hy groetend terug, vatte dus de teekens als een groet op. Maar dat alles verklaart nog niet, dat hy door is blijven ryden. toen hij na 3, 4. 5 honderd meter bemerkte, dat hy niet los kon komen. Don Muang, het vliegveld by Bangkok, is ongeveer een vierkante kilome ter groot. De lengte bedraagt 1400 mete, Aanloopruimte was er dus in overvloed en de eenige conclusie is dan ook. dat Wiers ma, in vol vertrouwen op de eigenschappen van de Fokker, door is blyven trekken aan het levier, denkende: elk oogenblik kan hy loskomen. Zyn minimum snelheid moet on geveer 100 K.M. bedragen, d.i. per seconde 28 meter; om het geheele veld af te rennen zou men slechts 50 seconden noodig heb ben gehad maar natuurlijk heeft hy niet het geheele veld afgerend met vol gas. Zelfs op dit lange veld is het dus een kwestie van seconden geweest. Een paar se conden te laat zal hy gas hebben afgeslo ten. Toen reed hy door over het dykje met alle gevolgen welke in het Aneta-telegram beschreven zijn. Het laat zich denken, dat een groot gat in den vleugel, als hier ontstaan was dear het geopende en opengeslagen luik, een groote rem is op het vliegtuig. Guillonard. de chef van den Technischen dienst meent zelfs, dat men met een licht- beladen toestel niet van den grond komt, als dat luik open staat. Het luik in den vleugel is aangebracht op verzoek van de piloten. Het kan hen in de gelegenheid stellen om bij ongevallen uit de cockpit te klimmen. Het wordt vastge maakt op de voorruiten en scharniert op het vleugeldek. Het is van aluminium ge maakt. Geen start in het donker. Zoowel het Aneta-telegram als het na dere telegram van den agent en Hondong die alweer naar Medan vertrokken is, spre ken van start by licht om half zes. Hoe wel dat een uur voor zonsopgang moet zyn geweest, moet nu wel aangenomen worden, dat het licht was. De piloten mogen een uur voor zonsopgang vertrekken. Van dat moment af worden de verzekeringen van kracht. Overbrenging stoffelijk overschot naar Nederland Het stoffeiyk overschot van de omgeko men leden van de bemanning zal per schip naar Nederland worden veïvoerd. De gewonde vooruitgaande Omtrent den kolonel Brinsmead vernamen wy nog, dat hij een schedelbreuk heeft be komen en eenige ribben gebroken en dat er goede hoop op zyn herstel bestaat. De toestand van den heer Zadelhoff is vooruitgaande. Ervaringen der bemanning van de „Ekster" Uit Medan wordt gemeld, dat de beman ning van de „Ekster" zeer diep onder den in druk was va.i de ramp. Zy waren deze ramp pas gewaar geworden by de landing te Bang kok. Toen zij boven het vliegveld vlogen zei de eerste piloot Hon Jong: „Daar ligt iets", waarop zy tot ontsteltenis het wrak van de „Ooievaar" ontdekten, hetwelk omgekeerd lag in een nat padi-veld. Oogenschijniyk leek het toestel intact, alleen de voorste motor was naar boven gescooten, terwyl de zy- motoren op de gewone plaats waren. De eerste piloot van de „Ooievaar" de heer Wiersma heeft ontzettend geleden. Hoewel hij niet steeds buiten bewustzijn was, stierf hy in het ziekenhuis zonder gesproken te hebben, Binnen een half uur na het ongeluk was een brigade voor hulpverleening op de plaats van de ramp aangekomen, waar een halve meter water stond. De gewonden werden op brancards vervoerd, terwijl een extra-trein ter beschikking werd gesteld om hen naar Bangkok over te brengen. De oorzaak van de ra.np is nog onbekend. De commissie welke is ingesteld en de Sia- meesche officieren verstrekken geen inlich tingen. De heer Hondong, eerste piloot van de „Ekster" acht overbelasting onwaarschyn- lijk, doch durft overigens geen uitspraak doen. De „Ooievaar" had slechts 150 gallons benzine, hetgeen de helft is van de gobruike- h'ke hoeveelheid, aan boord, omdat te Ran goon, waar de passagiers Borg zou uitstap pen, benzine kon worden ingenomen. De bemanning van de „Ekster" ken de be grafenis gistermorgen niet afwachten, doch namens haar werden bloemen op het graf neergelegd voor hun kameraden en de passa giers, die by dit ongeluk om het leven zyn gekomen. De Hollandsche kolonie is van plan een monument op het graf op te richten. De bemanning van de „Ekster" kreeg te Bangkok geen toestemming om Van Zadel hoff in het ziekenhuis te bezoeken, zoodat zij slechts uit den mond van autoriteiten de toe dracht heeft vernomen. Droeve St. Nicolaas De mecanicien van de „Ekster", de heer De Jong, zeide boven het vliegveld vliegende niet gedacht te hebben, dat het ongeluk zoo ern stig was geweest. De romp van het toestel was intact, zooals meestal by dr Fokkervlieg tuigen het geva' is, daar er heel wat moet gebeuren eer deze vernield wordt. Het toestel zal taxi-end een snelheid van 50 K.M. hebben gehad. De heer De Jong achtte overbelasting eveneens onwaarschijn lijk, terwyl bij motorpech niet zou zija door- getaxied. „Nog hoor ik Korte mopperen, dat hy door inschuiving van de „Duif" voor mo gelijke oppikking van Australische mail met St. Nicolaas niet thuis kon zyn. Daarop had ):ij zoo gevlast, maar het ging niet. Nu komt hy nooit meer thuis". De van de zyde der Siameezen verleende hulp wordt zeer geprezen. Brancards waren binnen een half uur aanwezig, terwijl het vliegveld Don Muang meer dan 25 K.M. bui ten Bangkok ligt. Betuigingen van deelneming. By de K. L. M. is van H. M. de Koningin- Moeder het navolgende telegram ontvangen: „Hare Majesteit draagt mij op aan u hoogstderzelver oprechte deelneming over te brengen met het groote vliegongeluk te Bangkok. Hare Majesteit verzoekt u ook aan de nagelaten betrekkingen der slacntoffers de deelneming van H. M. te betuigen. W.g. VAN HEEMSTRA, particulier secretaris." Voorts werden o.m. betuigingen van deel neming ontvangen van den Minister van Ko loniën. van den gouverneur-generaal van Ned. Indië en van Prins Purachatva, Minis ter van Verkeerswezen van Siam namens den koning van Siam. Ook de directeur-generaal der P. T. T., ir. Damme, heeft in een schryven aan de direc tie der K. L. M. zyn harteiyke deelneming betuigd met de ramp. Namens den Minister van Koloniën heeft gistermorgen ir. J. Blacksto^es, regeerings- commissaris bij de K.N.I.L.M., de directie der K.L.M. de deelneming van den minister be tuigd met het aan het vliegtuig „De Ooie vaar" overkomen noodlottig ongeval. De Engelsche Minister voor de Luchtvaart, Lord Londonderry, heeft den Nederland- schen autoriteiten zyn deelneming betuigd met het ernstige verlies ingevo'ge het on geluk met de „Ooievaar" de Nederlandsche luchtvaart overkomen. Roosje Kohier over Van Onlangs In haar dagboek van een „Indië-vlucht" in de November-aflevering van „Het Vlieg veld" vertelt mevrouw Roosje Kohier, die in Mei-Juni van dit laar als eerste vrouwelyke passagier met de beminning Tepas, van On langs en Blok van Batavia naar Amsterdam vloog, het volgende over Van Onlangs. Van Onlangs is een eerste grapjas. Hy stapt de cabine binner om een oogenblik uit te rusten, terwyl Tepas achter het stuur zit. Hy staat te happen naar lucht als een visch op 't droge. En toch staat hy ineens kaars recht. neemt een stok in de hand, tikt af als een dirigent en begint te dirigeeren en tevens te zingen. Er komt geen geluid uit hem. Het is zoo'n gek gezient dien mond onen en dicht te zien gaan, dat ik in hartelyk lachen uit barst. De mecanicien die lui in zijn stoel ligt kykt op en met een laconiek gebaar zonder een spier van zyn gezicht te vertrekken, slaat hij eenige maten mee. Ik word uitgenoodigd door een gebaar van den diligent om mee te doen en ik word ook aangestoken en begin op mijn beurt te zingen. Tepas kykt om, ziet de scène en met een vergenoegden lach op zyn gezicht slaat hij gauw een maat mee. Ik moet zoo lachen, dat ik het werkelijk be nauwd kryg en me snel in myn stoel laat neervallen, bang een flauwte te krygen. Ik kryg niets dan snikheete lucht naar binnen en nog staat de grappenmaker met zyn glinsterende lachende oogen de maat te slaan. Hij is weer tenor en hangt in het net cm den hoogen toon te halen, zooals hy beweert. Dan gaat hij op den grond zitten om de basstem er uit te krygen. Zyn oogen schitteren van ingehouden pret. Ik geef hem een teeken om op te houden, want ik ben een flauwte nabij var het. lachen. Nu begint hy weer naar buiten te groeten alsof hy be kenden ziet en werpt smachtende kushandjes naar beneden, waar niets, te zien Is dan zand en een boom voor afwisseling. Het is al te gek, ik kan niet meerMaar door hem ben ik uit m'n loomheid geraakt, want ik had door de hitte een gevoel gekregen alsof ik elk oogenblik rniin bewustzijn zou verliezen." De memorie van antwoord, die B. en W. van Haarlem op het verslag van de raadsafdeelingen omtrent de ontwerp- begrooting voor 1932 hebben uitge bracht, is, wat de aankondiging van nieuwe plannen en uit te voeren werken betreft, soberder dam in jaren het geval is geweest. „De tegenwoordige omstandigheden eischen zuinigheid" is een door B. en W in dit stuk meermalen gebezigde uit drukking om zelfs vurige verlangens der raadsleden voorloopig bij de vrome wenschen in te deelen en wij gelooven niet, dat één ingezetene daar bezwaar tegen zal maken. Uiterste voorzichtig heid in het beschikken over de geldmid delen der gemeente is immers dringend geboden; de nood der werkloozen en het verminderd belastbaar inkomen kost aan de gemeentelijke schatkist tonnen gouds. Maar de aankondiging, dat de sala rissen en het loon van het gemeente- personeel verlaagd moeten worden, de opcenten op de gemeentefondsbelas- ting tot 80 verhoogd, geven niettemin aan het stuk een relief, dat het de grootst mogelijke belangstelling van de zijde der burgerij waarborgt en waardig maakt. Vooral de verhooging der opcen ten raakt alle Haarlemsche belasting betalers op de gevoeligste plek: hun portemonnaie. Die belastingverhoogiüg is niet gering. Iemand met 800 inkomen betaalt nu aan gemeentefondsbelasting in Haarlem 1.30, doch zal het volgend jaar 1.80 moeten opbrengen, dus 0.50 meer. Hieronder volgen nog eenige andere voorbeelden. Iemand met een inkomen zal volgend betaalt nu jaar betalen dus meer v«n f 800 f 1.30 f 1.80 f 0.50 f 1.G00 f 6.70 f 9.— 1 2.30 f 2.000 f 43.50 f 54.— i 10.50 f 3.000 f 88.20 f 108.— t 19.80 f 5.000 f 196.30 f 234.— 37.70 f 10.000 f 558.— f 648.— i 90.— 30.000 f 2.496.— f 2.808 312.— 50.000 f 4.416.— f 4.968.— I 552.— 100.000 f 9.216.— f 10.368.— 1 1.152.— Het is wel zeker, dat een dergelijke belastingverhooging de vlucht der be talers van hooge belastingen uit Haar lem sterk zal bevorderen en de vestiging van meer gegoede ingezetenen in onze stad zal tegenhouden. Want Haarlem verkeert in nog veel ongunstiger om standigheden dan andere groote steden van ons land, waar de belasting ver hoogd moet worden, omdat het omringd is door aantrekkelijke woongemeenten met lage belastingen. In Bloemendaal zullen het volgend jaar, volgens de nu verschenen begrooting dier gemeente, de belastingen niet worden verhoogd en er zullen dus evenals dit jaar geen op centen worden geheven. Hoeveel een belastingbetaler in Haarlem daardoor meer zal moeten betalen dan een Bloe mendaler, blijkt uit onderstaande ver gelijking. Iemand met betaalt volgend jaar dus in en in Bloemend. een inkomen van in Haarlem Bloemendaal minder f 800 f 1.80 f 1.— f 0.80 f 1000 f 9.— f 5.— f 4.— f 2000 f 54.— f 30.— f 24.— 3000 f 103.— f 60.— f 48.— t 5000 f 234.— f 130.— f 104.— f 10.000 648.— f 360.— f 288.— f 30.000 2.808.— f 1.560.— f 1.243.— f 50.000 4.9C8. f 2.760— f 2.208.— f 100.000 i 10.368.— f 5.760— f 4.608— Voor de Haarlemmers, die op de grens der gemeente wonen, moet, bij zoo'n groot verschil in belasting, de verleidïag wel heel groot wezen om eenige honder den meters te verhuizen naar Bloemen- daalsch gebied en daardoor jaarlijks een groot bedrag aan belastingen te sparen. Wij weten wel, dat verhuizen ook veel geid kost en dikwijls meer vordert dan het voordeel, dat men behaalt door één jaar minder belasting in Bloemendaal te betalen dan men in Haarlem zou ver schuldigd zijn geweest, en ook weten wij, dat buiten wonen extra onkosten aan tramgeld voor dienstbode en school kinderen medebrengt, maar als men in Haarlem de krachtige belastingbetalers op den duur niet alle kwijt wil raken, dan zal ons gemeentebestuur een toch aan zekerheid grenzende belofte moeten afleggen, dat de 80 opcenten, die het volgend jaar zullen worden geheven, be schouwd moeten worden als een heffing ineens, die, te beginnen met het be lastingjaar 19321933, niet meer zal herhaald worden. Doet het dat niet, dan is een groote uittocht van financieel krachtige belastingbetalers te voorzien. Daarvan zal een steeds zwaardere druk op de overblijvende Haarlemmers hei gevolg zijn en deze achterblijvers zullen in den regel niet tot de rijke belasting betalers behooren. Dergelijke funeste gevolgen voor Haarlem kunnen niet uitblijven en ons gemeentebestuur nü reeds ernstig moe ten overwegen of wijs beleid wel ge doogt, dat dit jaar reeds tot heffing van 80 opcenten wordt overgegaan. In Am sterdam neemt het gemeentebestuur zijn toevlucht tot de stichting van een cri sisfonds. De groote uitgaven voor werk loozen en armenzorg rechtvaardigen zoo'n maatregel. Op deze wijze zou ook tijd kunnen wor den gevonden om de Rijksregeering er van te overtuigen, dat de groote uitga ven voor de werkloozen en armenzorg in abnormale tijden als wij nu beleven niet uitsluitend ten laste van de ge meenten mogen worden gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5