(Binnen landsch Nieuws Een kostbaar bezit ROLLUIKEN IDE GRAPJAS HARLEKIJN Voor de Huiskamer INBRAAK en VERNIELING Haarl. Jaloezieënfabriek Faillissementen en crisis TWEEDE KAMER Vergadering van Woensdag De Arbeidsbegrooting goedgekeurd De tijdelijke heffing op benzine De Minister acht spoedige aanmerkelijke prijsstijging niet waarschijnlijk KERKNIEUWS Nationaal Crisiscomité Het Twentsch textiel-conflict Bescherming tegen Begrooting kosteloos MASSAULAAN 76 Tel. 10743 De kostbare schilderij GEMENGD NIEUWS Tc water geraakt en verdronken De detentie van het s.s. „Zeelandia' in New-York Door den trein gegrepen en gedood Dronken vrouw te water Ladelichter aangehouden Het auto-ongeluk bij Esschef Door een auto aangereden FINANC0 Discontoverlaging in Duitschla,JI KUNST EN KEN$ Vera Bondam treedt in het huWe 4 Hoe Harlekijn met z'n brandglas te werk ging rw De gang van zaken ln het economische .even pleegt ook in het aantal faillissementen tot uitdrukking te komen. Wij geven daarom hier de laatste cijfers, welke door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werden gepubliceerd. Het aantal faillissementen bedroeg: per 100.000 der gemiddelde bevolking in 1920 217 1921 33.0 1922 46.4 1923 55.3 1924 59.8 1925 55.9 1926 49.8 1927 46.4 1928 41.7 1929 35.1 1930 38 8 Van 1929 tot 1930 is dus slechts een geringe stijging ingetreden, schrijft Mr. v. R. in „De Nederlander" Toch wijst dit er niet op, dat de crisis in 1930 nog niet zoo ernstig is ge weest. De ervarin" leert, dat het aan'a! fail lissementen pas snel toeneemt, wanneer de crisis eenigen tij d heeft geduura. Dat is alleszins begrijpelijk. Zaken, die door economische moeilijkheden worden ge troffen, trachten zich eerst op allerlei ma nieren nog zoo lang mogelijk staande te houden. Eerst als alle pogingen te vergeefsch zijn geweest, volgt een faillissement. De bovenstaande cijfers uit de jaren 1920 1925 bevestigen de juistheid van dit stand punt. De Jaren 1920—1921 kenmerkten zich door een grooten economischen teruggang. Toch is hef aantal faillissementen in die Jaren gering. Pas eenige laren later, in 1924, werd het hoogste punt bereikt. Maar in dat Jaar was reeds weer een aanmerkelijke eco nomische verbetering ingetreden. Een der meest getroffen bedrijven is in deze crisis zeker wel de akkerbouw. Het aan tal faillissementen in dat bedrijf steeg van 111 in 1929 tot 143 in 1930 Om bovengenoemde reden leidde men hieruit niet af, dat het met den toestand in den landbouw wel medevalt. Het laat zich helaas aanzien, dat de volgende Jaren heel wat droevige- cijfers zullen te zieu geven. De faillissementsstatistiek geeft belang rijk materiaal. Maar dat materiaal spreekt meer over de achter ons liggende jaren dan over het oogenblik van vandaag. De heer EBELS (V.D.) heeft bezwaar tegen ver doorgevoerde centralisatie van de werk verschaffing. Bij plaatselijke werkverschaf fing wordt meer rekening gehouden met de belangen der landarbeiders. De heer VAN DEN TEMPEL (S.D.A.P.) brengt o.m. de door de regeering in uitzicht gestelde bijdrage van 750.000 aan het Na tionaal Crisiscomité voor bijzondere werkloos- heidszorg' ter sprake. Hij wiist er op, dat de arbeidersklasse veel bescheidener is dan de boerenstand die in crisistijd millioenen noo- noodig had om zich staande te houden. Spr. hoopt dat de voorgestelde maatregel niet het karakter van armenzorg zal verkrijgen en dat de Regeering, indien er meer geld benoodigd mocht blijken, bereid zal worden gevonden ook dat meerdere te verschaffen. De heer KAMPSCHÖER (R.K.) bepleit werkverruiming ten plattelande, o.a. door goedkeuring van regelingen van loontoeslagen bij werkverschaffing in kleine gemeenten. De heer VAN DER HEIDE CS.D.) vraagt ruimer en meer soepele toepassing van de bepalingen omtrent we'kverschaffing. De her HEEMSTRA (S.D.A.P.) wenscht de uitvoering van groote openbare werken te zien bevorderd zoodat de gezinnen die van de werkverschaffing moeten leven, niet langer behoeven te worden bemoeilijkt doordat de kostwinner slechts om de andere week te werk kan worden gesteld. Mej. WESTERMAN (V.B.) vraagt, met waardeering voor hetgeen voor de werkver schaffing en werkverruiming geschiedt, in hoeverre wijziging is gekomen in het aantal steungenietenden. Voor werkverruiming kan h.i. meer geld worden beschikbaar gesteld. De heer SCHOKKING (C.H.) vraagt welk karakter de 750.000 heeft, d'e de regeering ter beschikking van het Nat. Crisiscomité heeft willen stellen. De som wordt gegeven aan gemeenten, die een steunreeel'ng hebben, i maar waarom die beperking? Het niet be- i staan van een steunregeling sluit volstrekt niet in, dat er niets voor de werkloozen wordt gedaan. En voorts: acht de regeering de steunregelingen onvoldoende? De heer BRAAT (Plattel.) antwoordt den heer Van den Tempel, dat de schuld van de crisis niet by den boerenstand ligt. Vraagt men spreker waar d'e schuld dan wel ligt, dan antwoordt hij: „Hier in de Kamer." Spr. wijst op de vlascultuur en den aardappelver- bouw. die onvoldoende worden beschermd. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW, jhr. mr. RUYS DE BEERENBROUCK antwoordt dat de toezeg ging van een regeerinesbiidraee van 750 mille aan het Nationaal Crisiscomité is te be schouwen als een verlengstuk van de werk- loozenregelngen. Door de langdurige werk loosheid is in vele gezinnen groote nood ont staan, waarin moet worden tegemoetgekomen. Wanneer nlaatseliike besturen een regeling noodig hebben geacht, dan ve-srhaft via het Crisiscomité de regeering aldus de hoofdzake- liike aanvulling. Ten aanzien van de plaat selijke werkverschaffing wil spr. gaarne sti mulerend werkzaam zijn. De afd. werkverschaffing en steunverlee- ning wordt z. h. s. goedgekeurd. Te 6.15 uur wordt de vergadering verdaagd tot heden één uur. Binnenlandsche Zaken en Landbouw Motie-De Boer Aan de orde is de stemming over de motie-de Boer inzake een steunregeling voor de binnenschippers. De motie wordt verworpen met 55 tegen 20 stemmen. Vóór de S. D. A. P. en de heer Braat. Arbeid, Handel en NUverheid Voortgezet wordt de behandeling der be grooting van Arbeid, Handel en Nijverheid (afd. Volksgezondheid). De heer v. d. BERGH (S.D.A.P.) acht het juist in dezen tijd noodig een krachtige toepassing van de financleele paragraaf der woningwet. Ook krotopruiming moet voort gang hebben. De heer QE WILDE' (A.R.) bespreekt de Tholensche waterleiding. Dit bedïfcjf heeft groote verliezen en de tarieven kunnen niet meer worden verhoogd en het reservefonds is bijna opgeteerd. Spr. vraagt de regeering hier te helpen saneeren, voor de débacle is gekomen. j Mej. WESTERMAN (V.B.) brengt de be scherming van het verpleegstersdiploma ter sprake en vraagt of er wel voldoende toe zicht is op het dragen van Insignes door verpleegsters, die geen diploma hebben. Mevr. BAKKERNORT (V.D.) pleit voor tegemoetkoming aan tandtechnici in het verkrijgen van bevoegdheid tot volledige uitoefening van hun practük, byvoorbeeld om hen m de gelegenheid te stellen het practisch gedeelte van het tandartsexamen af te leggen en aldus den titel van tand arts te verkrijgen. De heer J. TER LAAN (S. D. A. P.) ver heugt er zich over, dat de Minister in de M. v. A. heeft meegedeeld, dat het rapport der commissie-Vliegen inzake exploitatie van met overheidssteun gebouwde woningen spoedig kan worden tegemoet gezien. De heer BEUMER (A.R.) constateert gaar ne, dat de noodige evenwichtigheid in de zorg voor de belangen der volksgezondheid by dezen Minister aanwezig is. MINISTER VERSCHUUR wijst er met vol doening op, dat het sterftecüfer, dat in 1870- 71 nog 24.49 pet. per 1000 ingezetenen bedroeg en dat in de periode van 1010-14 nog 13.4 was, in 1930 is gedaald tot 9.1'. Ook de sterfte aan tuberculose is aanmerkeiyk gedaald. Met de districtsgewijze organisatie van de gezondheidszorg staan we nog aan het begin. Regeling van de zorg voor ongehuwde moe ders heeft sprekers aandacht, doch zoodanige reveling zou twee ton kosten. Een nieuwe regeling van de bevoegdheid van tandtechnici is nood'g; spr. kan echter geen volledige bevoegdheid of gelijkstelling met tandartsen toezeggen. De zorg voor llchamltjk gebrekkigen zal verbeterd kunnen worden wanneer daarom trent meer vevevens ten dienste staan. De bevordering der volkshuisvesting heeft sprekers aandacht. Het verkrijgen van wo ningen in eigendom door arbeiders evenzeer; spr. verwijst naar de Belgische regeling, die meer is gericht op het kweeken van eigenaars, terwijl onze regeling meer op het kweeken van huurders is gericht. Spr. erkent dat de Be'"ische recline veel aantrekkelijks heeft. Spr. is bereid tot overleg met de organisatie der Verpleegsters ten aanzien van de bescher- m'"o van het vpTdcstersdiploma. De heeren VOS (R.K.) en KAMPSCHÖER (RK drinpen bij art. 118 aan op steun aan de N V. Ned. Thermo-Chemische Fabrieken voor den bouw van destructors in het zuiden en w<"t"n d=c In^Hc A'» zeer nuttig werken M'nister VERSCHUUR antwoordt, dat het ovfHeg nog caande is. Inrichtingen als deze kunnen bestaan waneer de gemeenten de vpn-wnard'vn niet te bezwarend maken. De hem-oofing van Arbe'd Handel en Nij verheid wordt z. h. s. goedgekeurd. Blnnenlandsche Zaken en Landbouw Aan de orde is de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer zegt de Minister van Financiën, dat de tweede zin van alinea 2 van art. 1 alleen de strekking heeft om de vryste'ling van art. 18 van de Tariefwet ten aanzien van het byzonder invoerrecht op benzine uit te strek ken tot gebruik van benzine als grondstof. Aangezien gebruik van benzine als grondstof practisch alleen voorkomt en voorkomen kan in de industrie (b.v. in verffabrieken)is de vrijstelling beperkt tot het gebruik vaii ben zine in fabrieken en trafieken. Van achter stelling van landbouw, tuinbouw of veeteelt is hier derhalve geen sprake. De Regeering acht een spoedige beteeke- nende stijging van den benzineprijs niet waarschpniyk. Het nemen van bijzondere maatregelen om een stijging van den prys tegen te gaan, ten einde langs dien weg een goed object te behouden voor belastinghef fing, ligt naar het der Regeering voorkomt, niet op haar weg. Met het oog op het belangrijke prysver- schil tusschen benzol en benzine, bestaat er voorshands geen gevaar voor een vermenging op groote schaal van benzine met benzol. Mocht in de toekomst dit gevaar gaan drei gen, dan zou ook benzol aan een byzondere belasting kunnen worden onderworpen. Bezoek van Prinses Juliana. Gisterochtend bracht H. K. H. Prinses Ju liana, eere-voorzitster van het Nationaal Crisiscomité een bezoek aan de bureaux van dit comité, gevestigd in Haar paleis, Kneu- terdük 20 te Den Haag. H. K. H. had den wensch te kennen gegeven, dat dit bezoek geheel on-officleel zou plaats hebben, aan welken wensch dan ook gevolg is gegeven. Omstreeks 11 uur kwam H. K. H. verge zeld van freule A. Snouck Hurgrounje in de bureaux 'aan, waar zij werd ontvangen door de secretarissen, die H. K. H. de werkwijze van het secretariaat in details verklaarden. Op minzame wyze onderhield de Prinses zich met de dames en heeren van de ver schillende afdeellngen en verliet na een half uurtje het gebouw. Naar een algemeene staking? De afdeeling Enschedé van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" hield een druk bezochte vergadering naar aanleiding van het besluit der gezamenl'Jke besturen om Maandag a.s. de staking af te kondigen, bij alle fabrieken waar de nieuwe loonsverlaging van 5 pet, is afgekondigd. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering Maandag op bedoelde fabrieken ln staking te gaan. Eenzelfde besluit werd genomen door de afdeeling Glanerbrug van genoemden bond. is een doos of tube „Zlj"-Crême. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behaaglijke pels het Uw lichaam doet. Katholieke Kerstviering De hedendaagsche tydgeest dringt brutaal door in heel onze samenleving. Alles valt hij aan, wat uitgesproken christelyk, katholiek is. Van ons innig, heilig Kerstfeest heeft hy in vele gezinnen slechts 'n stuitende banali teit gelaten, 't Goddelijk Kind moest weg, daarvoor 'n kerstman, en soort kabouter met witten baard; geen biddende herders, geen Engelen, die vrede bieden aan de menschen van goeden wil neen een kerstman met hulst en maretakken, die zilveren appels brengt en snoep, kerstkoeken en kerstrkan- sen; en 's avonds, zoo mogeiyk, kerstbol! 'n Christeiyk gemoed komt in opstand bij zoo n profanatie van 't allerheiligste Kerst mysterie. Daaromv erlangen wij de oude, katholieke Kerstviering, zooals Franciscus van Assisi ze ons te Groccio heeft geleerd. We willen weer de Kerstkribbe in ons gezin. En die Kerst kribbe bouwen wij zelf voor onzen kleinen Koning, thuis. Zoo wordt Christus, vooral in den Kerst- tyd, 't lichtende middelpunt van ons gezin. Want dat innig tafereel van 't goddelijk Kind in de kribbe, omringd door Maria, Joseph, Engelen en herders, zal voor kinderen en ouderen 'n stille, maar vruchtbare medita tie zyn en blijven, 'n meditatie over 't groot ste aller geheimen. 't Arme Kind, liggend op 'n handvol stroo, zal de welgestelden soberheid leeren en de armen sterk maken om 't moeilijke leven moedig te dragen. Zoo brengt de Kerstkribbe zegen in huis. Om nu de heerlijke gewoonte, 'n Kerst kribbe in het gezin te plaatsen, zoo krachtig mogel'ik te bevorderen, hebben we 'n Kring gesticht tot bevordering van de katholieke Kerstviering. Hoe die tot stand is gekomen en wat er aan vooraf ging? Reeds penige jaren is er in ons land, bij de Katholieken, een merkbaren drang te be speuren, cm de Kerstkribbe in eere te her stellen. Het was in 1927, dat het Sint Janspatro naat te Arnhem voor het eerst kerstfiguur tjes ging uitzagen. Op de tentoonstelling der Patronaten te Arnhem in 1928 werden deze geëxposeerd. Naar aanleiding van deze tentoonstelling heeft de Weleerw. Heer A. van Hofslot, kape laan te Renkum, in den winter van 1928 'n cursus geopend, waar jongens, onder leiding van eenige heeren, beeldjes leerden uitzagen en stalletjes timmeren. Ze werden bij de jon gens thuis opgesteld. De resultaten waren verrassend, niet alleen de jongens, maar ook de ouders waren met de kribbe ingenomen en in menig huisgezin hebben vader en moe der als om strijd, medegeholpen en het mooiste plaatsje uitgezocht. Middelerwijl was ook de R. K. Vrouwen bond te Breda met de propaganda begonnen en met veel succes. De ondervinding, te Renkum opgedaan, was ons een aansporing om verder te gaan en in het najaar van 1930, heeft zich daar een comité gevormd met het doel, een ten toonstelling van Kerstkribben te houden. Deze tentoonstelling is een groot succes ge worden. Honderden, van heinde en ver, heb ben haar bezocht. Ze bestond uit drie afdee- lingen: 1. Kribben gemaakt door jongens van het patronaat; 2. Kribben vervaardigd door leden van Jonge Werkman, Werklieden Vereenigingen en anderen; 3. Kribben van kunstenaars, uit binnen en buitenland. Maar niet alleen de parochie Renkum en de R. K. Vrouwenbond te Breda hebben ge- yverd voor de Kribbe, ook de paters Fran ciscanen en pater Schieffer, voorzitter van den Duitschen Kettelerbund in Limburg, heb ben niet stil gezeten. Zoo zyn in „De Tertia ris" van Augustus 1930 en Maart 1931, over dit onderwerp belangrijke artikelen versche nen. Pater Schieffer heeft in 1929 met zyn mannen Kerstkribben vervaardigd en in 1930 te Heerlen een tentoonstelling en Kribben- avonden gehouden. Vele anderen hebben propaganda gemaakt en zoo kunnen we zeg gen, dat in Nederland de Kribbe-beweging in vollen gang is. In September en October 1.1. kwamen by onzen kring reeds brieven in, om inlichtingen over het maken van kribben, het organisee- ren van kribbeavonden, Kerstspelen enz. Begin November had de stroom van brieven zoo'n omvang aangenomen, dat het beant woorden niet by te houden was. Toen heeft Direktor Friedr. Dticker, voorzitter van de „Landesgemeinschaft der Krippenfreunde" het voorstel gedaan om een dergelijke ver- eeniging in Holland op te richten. Met pater Er heerschte bittere nood in 't gezin van den kunstschilder Bertrand. Het was hem nooit erg voor den wind gegaan, maar in de laatste jaren had hy inderdaad bijna voortdurend met tegenspoed te kampen. Z'n vrouw Maria, wier gezondheid nooit van de beste geweest was, maar die in een rustig leven zonder zorgen waarschynlijk haar lichameiyke zwakte wel te boven zou zijn gekomen, bleek niet bestand tegen de vermoeienissen, aan het zwoegen voor haar gezin verbonden. Al sinds geruimen tyd was ze onder dokters handen, maar de verster kende middelen, de rust en het kalme bui tenleven, die de dokter absoluut noodza- keiyk achtte, kon haar man haar niet geven. Zoo ging ze steeds achteruit en Bertrand sidderde als hij er aan dacht, wat daarvan het einde moest wezen. Ze hadden vier aardige kinderen, die wonder boven wonder gezond waren en bleven in de benauwde, kleine vertrekken van de bovenwoning in de achterbuurt van een groote stad, waarmee het gezin, aan vankelijk heel wat beter gehuisvest zich in de laatste jaren had mosten tevreden stel len. En dit kommervolle bestaan oefende natuurlijk op Bertrands arbeid deprimeeren- den invloed uit. Het gaat dikwyis zoo by maatschappe- lyken achteruitgang. Tegenslag in zaken of bij den arbeid, veroorzaakt armoede en deze op haar beurt maakt dan de omstandig heden, waaronder het dagelyksch brood verdiend moet worden, weer zooveel on gunstiger en daardoor den strijd om het bestaan dubbel zoo moeiiyk. Zoo ging het ook met de familie Bertrand. Daar moest al een byzondere zegen van O. L. H. komen waar moeder en kinderen iederen dag vurig om baden wilden ze niet spoedig het gebrek en den honger him drempel zien overschrijden. Reeds had de kunstschilder verscheidene malen gebruik moeten maken van die ver- welbekende instelling, in den volksmond „Oome Jan" geheeten, en behalve het ab soluut noodzakelijke, was er al weinig meer in de woning der ongelukkige menschen ach tergebleven, dat de moeite van het beleenen waard kon worden geacht. Toch. één stuk was er nog, dat zeker heel wat kon opbrengen, maar de zieke moeder had er toch tot dusver nog nooit over durven spreken; ze wist immers, dat haar man aan het mooie schilderij zoo gehecht was en dat hy zeker zelf het stuk reeds verkocht zou hebben, als het niet de laatste gedachtenis van Zijn vader geweest was. En zoo was het- Telkens weer staarde h]j naar het kost bare stuk, dat daar hing op de eenige plek in het vertrekje, die eenlgszins behoorlijk licht kreeg, en zoo dikwijls z'n blik er aan hangen bleef, meende hy weer de woorden van z'n stervenden vader te hooren, die hem gezegd had; „Myn jongen, ik kan je niets dan dit stuk nalaten, maar als je soms in nood mocht raken, verkoop het toch nooit dan wanneer je ten einde raad bent. Het is een erfdeel in onze familie." Hij wist ook, hoe trotsch z'n vader op het doek geweest was, en het zou hem bitter aan 't hart gegaan zyn, het ook maar voor korten tijd uit z'n woning te zien verdwij nen. Inlossen, jawel, alsof hy ooit iets had kunnen inlossen, dat naar de Bank van Leening verhuisd was. Hoe meer men er op gaf, des te geringer was de kans, dat hy z'n stuk ooit terug zou zien. En toch, het moest. Z'n vouw moest ver sterkende middelen hebben, en hy was de man niet om voor de kostbaarste schildery ter wereld z'n arme Marie gebrek te laten lijden aan het noodzakelykste. „Vrouw", zei hij op een avond, „we moe ten de schildery verkoopen of beleenen." Meewarig keek de zieke hem aan, en een groote traan viel op de deken. „Zou je eerst nog niet eens probeeren werk te krijgen, manlief', sprak ze. „Mis schien geeft God nog wel uitkomst en dan kunnen we dat ten minste behouden." „Werk", zei hij bitter, „men zou haast vragen: wat is dat, werk? En denk je dan, Marie, dat de gedachtè, de schildery te ver koopen, vanavond voor t eerst by me op komt? 't Is schande genoeg, dagen lang heb ik er niet toe kunnen besluiten. Nu ben Ik er overheen en nu moet het maar direct gebeuren!" „Kom, manlief', troostte de arme zieke, „we moeten maar biyven hopen. O. L. H. zal ons ten laatste toch wel verhooren. Zeg", sprak ze opeens, ,zou je niet kunnen be ginnen met de lijst te verkoopen? Die is zeker wel wat waard, en dan behouden we ten minste het doek nog." „Zou die lijst dan nog zooveel opbrengen, dat het de moeite waard was?" vroeg hy. „Maar man, hoe heb ik het nu met je? Dat kan je toch zelf wel zien! En aan het doek is je toch het meest gelegen, niet waar?" Tot eenig antwoord zette hy een stoel tegen den wand, nam de schildery voor zichtig af en begon de achterbekleeding los te maken. Het ging hem niet zeer handig af, zoo zenuwachtig was hy geworden by de gedachte, dat hy z'n geliefd schildery toch nog niet zou behoeven af te staan. Maar terwyi hy nog bezig was, slaakte hij eensklaps een kreet. Daar was tusschen het doek en de verscheurde bekleeding een en veloppe op den grond gegleden. „Hè, wat is dat?" riep hy verbaasd. Haastig en opgewonden scheurde hij ze open. „Marie!" juichte hy, „kijk eens hier, wat een geld!" Drie bankbiljetten van tweehon derd gulden! Nu zyn we gered; nu zal je alles krygen wat je noodig hebt om beter te worden!" In z'n opgewondenheid had hij niet ge zien, dat er behalve het bankpapier ook nog een brief in de enveloppe zat. Eerst toen ze van hun groote vreugde wat waren bekomen en de enveloppe nog eens inspecteerden, vonden ze deze begeleidende regels; „Be steed dit geld goed en laat de schildery nooit uit de familie gaan." Geen onderteekening; het was ook niet de hand van hun vader. „Dat moet grootvader dan geschreven hebben", meende Bertrand. „Och, laten we ons daarover het hoofd maar niet breken", zei Marie. „Het geld be hoort blykbaar in de familie en we kunnen het dus gerust gebruiken. Ik beschouw 'het als een gunst van O. L. H., dat ik er aan gedacht heb, alleen de ïyst te verkoopen, anders hadden we dit geld nooit gevonden." „Ja, 't was ten minste niet voorzichtig om zoo maar zeshonderd gulden in een oude schilderij te verbergen", meende de kunst schilder. Hy haastte zich nu een gedeelte van het pas gevonden geld te gebruiken om voor z'n vrouwtje het meest noodige te koopen.' Van de meest dringende zorgen bevrijd, konden de Bertrands rustig uitzien naar een andere woning, waar Marie gezonder wan gen zou krygen en haar man beter zou kunnen werken. De zeshonderd gulden bleken een zóó krachtige rem op de helling naar den maat- schappeiyken ondergang, dat het gezin na eenigen tijd verhuizen kon naar een wel varend Noord-Hollandsch stadje, waar ze zonder groote zorgen konden leven en vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Schieffer heeft men toen het een en ander besproken. Hierop werden eenige personen uitgenoodigd tot een bespreking en zoo kwa men te Arnhem op 23 November 1.1. byeen: Pater Dr. Hugo Dausend O.F.M. geestelijk adviseur van de „Landesgemeinschaft der Krippenfreunde in Rheinland und Westfa- len", Pater P. Schieffer, voorzitter van den „Deutschen Kettelerbund" ln Limburg, Pater Perpetuus Palant O.F.M. Commissaris der Derde Orde te Weert, mej. Chr. Bak, direc trice van het Centr. Bureau voor Dioc. R. K. Vrouwenbonden, de heeren Bernard Verhoe ven en Hub. Herkuleijns. Allen waren het er over eens, dat er iets gedaan moest worden en het resultaat van de bespreking was: de oprichting van de „Kring tot bevordering van de Katholieke Kerstviering" Doel en streven: 1. Hy beoogt, het zuiver begrip voor de re ligieus en cultureel waardige viering van het Kerstmysterie op te wekken en te be vorderen. 2. De middelen hiertoe zijn: tentoonstellingen van voorbeelden van kribbekunst, onderricht in het zelf bouwen van kribben, Kerstkribbefeesten, Kerstspelen, voordrachten, lichtbeelden en verspreiding van Kerstlitteratuur. 3. De Kring steunt op Katholieke vereeni gingen en Katholieken, die als persoonlijk lid kunnen toetreden, ook indien zy lid van een aangesloten vereeniging zyn. 4. Voorloopig zyn gekozen als voorzitter: Pater Perpetuus Palant O.F.M., Weert, Se cretaris: Hub. Herkuleyns, Heelsum (Paro chie Renkum). Consecratie van Z. H. Exc. Mgr. I. Verriet O.P. Waarschyniyk op 6 Januari a.s. Uit betrouwbare bron verneemt de „Msb", dat de consecratie van Zyn Hoogw. Exc. Mgr. I. Verriet O.P., benoemd bisschop van Curagao, te Venray zal plaats vinden op het Hoogfeest van Driekoningen, indien de daarvoor noodige dispensatie door den H. Stoel wordt verleend. Aangezien de Bisschop van het diocees, Z. H. Exc. Mgr. L Schrijnen, in verband met de ziekte, welke hij onlangs te boven kwam, de plechtigheid moeiiyk kan verrichten, zou deze vervuld worden door Z. H. Exc. den Aartsbisschop, of, zoo deze daartoe den wensch te kennen geeft, door den PauseUj- ken Internuntius. Gisterenmiddag omstreeks drie uur is de 19-jarige arbeider van der P., werkzaam aan de verffabriek van de ia. Van der Velde en Fockes te Muiden, by het spoelen van verf- bussen in de Vecht te water geraakt. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, had de drenke ling, toen hij op het droge werd gebracht, het bewustzijn reeds verloren Men heeft onder leiding van dokter Niekcrk uit Muiden gerui men tyd getracht door .niddel van kunstma tige ademhaling met behulp van een zuur stofapparaat de levensgeesten weer op te wekken, maar mocht hierin niet slagen. Het ïyk is naar het lykenhuisje overgebracht. Schadevergoeding van 400.000 dollar Naar wordt medegedeeld heeft de Kon. Hollandsche Lloyd in eerste instantie zyn proces tot schadevergoeding wegens detentie van het ss. „Zeelandia" in New-York in 1917 gewonnen. De Court of Claims te Washington kende den Kon. Holl. Lloyd een aanzieniyk bedrag, ongeveer 400.000 dollar. Of appèl van dit vonnis by de Supreme Court der Vereenigde Staten mogelijk is, staat nog niet vast. In ieder geval zal geruime tyd verstrijken alvo rens de Kon. Holl. Lloyd betaling zal ontvan gen. Een stationschef het slachtoffer Dinsdagavond te half 11 Is langs de spoor- ïyn Acht—Best te Best het lijk gevonden van den heer A. F. H., stationschef te Acht. Klaarblijkelijk is de heer H. door een trein overreden. Het hoofd was van den romp gescheiden. Het ïyk is naar het Gasthuis te Best over gebracht. Dinsdagmiddag werd te Groningen wegens openbare dronkenschap gearresteerd de 64- jarige M. S„ echtgenoote van zekeren D. Het echtpaar woont in een woonschip, dat bij de Spilsluizen ligt. Dinsdagavond om 9 uur werd zy ontslagen en ging zij met haar man aan boord terug. De echtelieden kregen oneenlg- heid, waaraan de politie nog te pas moest komen. Plotseling, men weet nog niet door welke oorzaak, is de vrouw te water geraakt. Ongeveer een kwartier later slaagde men er in haar op het droge te brengen. De le vensgeesten waren inmiddels reeds geweken. JUIST NUI iiC.R MET DIT WE*K Lakerol voor oud ®n jong. Voord vo menschen die 0 dagen door w®e' en wind moet® 't Is frisch in "E mond en verwal van binnen. Lakerol wordt alleen verkocht door erkende Apothekers en Drogisten. Groote doos (blik) 50 ct. Kleine doos (carton) 3" Lakerol „Smokers" Pastilles 30 ct. p- Brand te Haulerwijk Eenig vee omgekomen Op de grens van Friesland en Drente Haulerwijk is de in het vorige jaar BCM boerdery van J. Bosma en bewoond d v. d. Heide afgebrand. Zeven koeien. kalveren en een 25-tal varkens werde prooi der vlammen. Verzekering dek schade. té Een winkelier aan den Nieuwen" Groningen, die enkele oogenblikken P kei had verlaten om een boodschap buurt te doen, ontdekte bij zijn tern!?* J dat een man achter de toonbank be®B gj de geldlade van haar inhoud te ontdo® *^)l wist den indringer te grijpen, die het A gestolen geld teruggaf. Een buurtbe^t- kwam te hulp. Terwyi deze den dief hield, zou de winkelier de politie Onderwijl zag de ladelichter kt: zich 1 rukken en ging er van door. Toen de r®® f che ter plaatse kwam, was de vogel v0lr vlogen. Een Jongen echter had hem ëe en in de Moesstraat wees hy ^en voort" tigen dief aan een paar agenten aan, di® arresteerden. Het ls een 26-jarige man, afkomst»^ Leeuwarden, die hier eenige weken 1° ^1' logement vertoefde. Hij leefde onder een schen naam, om zich voor de politie te bergen. Hy werd n.l. ook door den comnn^ji van politie te Leeuwarden gezocht ter van diefstal. Hij zal ter beschikking justitie gesteld worden. Slachtoffer overleden De 23-jarige Elembaert uit Rott®^ (niet zooals abuisievelijk eerst werd b1".* Maas) die by het auto-ongeluk te srf werd gewond, is in het ziekenhuis te werpen aan de bekomen verwondingen 0 leden. Slachtoffer overleden Dinsdagavond is de 80-jarige J. R. if melo het slachtoffer geworden van een ongeluk. Op het moment, dat- hy bil bocht GrootestraatOranjestraat oversteken werd de oude man gegrepeh een auto van den heer S. aldaar. D® V geraakte onder den wagen en werd be""/ loos opgenomen. Woensdag is het sl*®^ fer in het R. K. ziekenhuis, vermoedeH)'1 ,ri(' gevolge van inwendige kneuzingen, °v den. 19 De politie stelt een onderzoek in schuldvraag. De directie van de Duitscho heeft besloten het disconto met 1 pet. t® lagen tot 7 pet. De beieeningsrente met 2 pot. verlaagd, n.l. van 10 op 8 pet^/ BUJft aan „Het Nederlandsch Tooo®®^ verbonden sJ Binnenkort, waarschijniyk nog dit zal, naar het „Handelsblad" meldt, Bondam in het huwelyk treden me' <f Weenschen chirurg dr. A. A. Gubatt®; actrice zal zich dan voorloopig vestii de echtelyke woning aan de Hütteld' strasse in de Oostenryksche hoofdstad- Mevrouw Gubatta—Bondam blijft {j,d bonden aan de Koninkiyke Ver eet» „Het Nederlandsch fooneel" met eenlgszins gewyzigd, contract. Na 1 Februari moet zy weer besch' zijn en zal zy dan voor het eerst we®1 treden in een Engelsch society-stuk. z te.trt 319. „Daar ligt die luie Simon de eier boer aan den kant van den weg te sla pen," peinsde Harlekyn. „Laat ik nu met myn brandglas eens een grap met hem hebben." 320. De zon scheen tel en nu richtte Harlekyn z'n brandglas op de mand met de eieren van Simon, die nog te slape rig was om te zien^, dat Harlekyn hem volgde. 321. De eieren werden hoe langer heeter, totdat op een gegeven ooë' blik een groot aantal kuikens kwamen. Simon wist niet wat hy f p; Hy schudde treurig het hoofd en „Ik ben zóó lang onderweg geweest, die eieren zichzelf hebben uitgebroe0, j éff

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12