Kennemerland 5f Informatie Cheque-koersef1 34 "2 DOORNEBOS - GIERSTR. 62 Stofzuigerhuis MÜERTEftë Ned. Staatsloterij Hooge Prijzen VELSEN BEHANDELING DEB GEMEENTE - BEGROOTING VELSEN-NOORI BEVERWIJK WIJK AAN ZEE HEEMSKERK HEILOO MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSI.AG Staat van Besomminfitn uËRIrttxA WUTHRICH, HAARLEM Bliksembeveiliging UIT DEN OMTREK NQORDWIJKERHOUT LISSE H A API.F.WMUPI IP.niP EN SPAARNWOUDE Het zal je gebeuren! HILLEGOM Bartel jcrisstraat 16 - Tel. 10756 Philips Radio-Toestellen^ MARKTNïEjjyÏÏ 9.75 8.25 HET MEEST AANTREKKELIJKE IMMER NIEUW BLIJFT TELEFOON 15095 Specialiteit in Tafelzilver en Tafelmessen Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente gehouden op Dinsdag 15 December a.s., des namiddags 1 uur, en zoo noodig de daaropvolgende dagen, telkens des voormiddags 10 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Behandeling van de volgende begroo tingen voor 1932 met de daarbij behoorende stukken: a. van het Grondbedrijf; b. van het Gasbedrijf; c. van de Waterleiding; d. van het bedrijf Openbare Werken; e. van het bedrijf Reinigings- en Ontsmettingsdienst; f. van den Ophaal- en Stortingsdienst; g. van den Woningdienst; h. van de Burger- lijke instellingen van Maatschappelijk Hulp betoon; i. van de Gezondheidscommissie; j. van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs; k. van de Gemeente. R. K. Fabrieksarbeiders Op 26 en 27 December as. zal het zilveren jubileum in de afdeeling van den R. K. Fabrieksarbeiders- bond feestelijk worden herdacht. In de parochiekerk zal een plechtige H. Mis In de parochiekerk zal een plechtige Hoog mis worden opgedragen, waarna des middags het bestuur in het Vereenigingsgebouw zal recipieeren. Tenslotte wordt een feestavond gegeven, waarbij de Weleerw. heer A. J. Knots, uit Amsterdam, de feestrede zal uit spreken. PRIESTERFEEST Kapelaan W. van den Berg, oud-kapelaan van hier, hoopt Zondag 13 December a.s. zijn koperen priesterfeest te vieren. Op dezen dag zal kapelaan W. van den Berg. thans kapelaan te Vlaardingen, om half elf in de parochiekerk te Vlaardingen een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdragen en na de plechtige Hoogmis zal er in de pastorie gelegenheid zijn om hem gelukwenschen aan te bieden. Vooral de parochianen van O. L. Vr. van Goeden Raad zullen zeker op dezen dag gaarne hun oud-kapelaan in hunne gebeden herdenken. DE GEMEENTE-FIANCIËN Naar wij vernemen zal de gemeentebegroo- ting voor het jaar 1932 binnenkort den raad worden aangeboden. Zooals in bijna iedere gemeente, heeft ook hier de crisis haar gevolgen. De verhooging van de subsidie aan Maatschappelijk Hulp betoon met 24000.was de voornaamste oorzaak van het tekort van 30.000.dat thans op de begrooting voor 1932 geraamd wordt. In verband hiermede hebben B en W. ver schillende posten geschrapt, zooals vacantie- toelagen werklieden 1250.1 en kosten ste- noTafisch raadsverslag (f 1000. Voorts wordt voorgesteld om de subs'die voor het Roode Krulsziekenhuis met 500. te verminderen. Door een en ander hebben B. en W. f 5000.— bespaard. De overive f 25000.moeten, vol gens de meerderheid van het college, gevon den woeden uit een verhooging van den gas- prüs met één cent. De m'nderbeid in het college wenscht hier 'niet aan mede te werken en meent, dat het gevonden mo°t wordpn in een verboodrig der opcenten op de fondsbelasting en heffing van opcenten op de vermogensbelasting. Nachtveiligheidsdienst Naar wij verne men heeft zich hier een commissie gevormd voor de stichting van een nachtveiligheids- dienst. Er zullen circulaires verspreid worden, waarin het doel nader zal worden uiteengezet en waarin de ingezetenen verzocht worden een bijdrage beschikbaar te stellen. De bedoeling is om wanneer het plan slaagt, een drietal werkloozen, betrouwbare personen, als nachtwaker aan te stellen. Een en ander heeft de Instemming van den burgemeester. Overtreding Loterijwet Einde Sep tember werd Heemskerk vereerd met het bezoek van zekeren Z., die tegen betaling van 0.50 loten te koop aanbood, waarop men een theemeubel kon w'nnen. Zij die er inliepen en een lot kochten, hebben lang op hun eventueel theemeubel gewacht, en zouden er misschien thans nog op wachten, als de politie niet achter Z.'s prak tijken was gekomen en procesverbaal tegen hem had opgemaakt. Het bewuste thee meubel bleek inderdaad wel te bestaan, echter had Z. de Loterijwet overtreden, waarvoor hij gisteren door het Kantonge recht te Haarlem gevonnist is. Verdachte was niet verschenen, zoodat hij bij verstek tot een boete van 20, subsidair 20 dagen hechtenis werd veroordeeld. Rioleering In de commissie tot bestu deering van het rioolvraagstuk zijn door B. en W. tot voorzitter en secretaris benoemd de heeren dr. J. A. J. Bamhoom en T. Kostelijk. Verlaging melkprijs Deze week is de melkprijs wederom één cent verlaagd en ge bracht op 9 cent per Liter. UMUIDEN 10 Dec. 1S31 Tarbot per kilo f 1.10—0.85, Griet per 50 kilo f 41—24, Tong per kilo f 1.651.15, Groote schol per 50 kilo f 40—33.50, Middej schol per 50 kilo f 40—36.50, Zet scnol per 50 kilo f 37.50— 34.50, Kleine schol per 50 kilo f 3519, Schar per 50 kilo t 2421, Rog per 20 stuks f 24—10, Vleet per stuk f 3.90—3.55, Pieter man en Poon per 50 kilo f 18, KI. middel schelvisch per 50 kilo f 4217, Kleine schel, visch per 50 kilo f 30.5017.50, Kabeljouw per 125 kilo f 102—68, Gullen'per 50 kilo f 401050, Heilbot per kilo f 105, Versche haring per mand f 5.50—3.25. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Johanna iJm. 12 f 1700; Oostzee f 2600; Hoop II f 1700; Gro ningen f 2800; Elie Chenivière f 2100. Kot ter: O. 309 f 940. Logger: K.W. 169 f 680. GEMEENTERAAD Een vergadering van den gemeenteraad werd Woensdagmidag gehouden. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De publieke tribune is tjokvol, wat hier nog nooit is voorgekomen. De voorzitter opent de vergadering met ge bed. Daar in verband met de ongesteldheid van den secretaris de notulen niet gereed zijn, wordt het lezen daarvan tot een volgende vergadering uitgesteld. Op een verzoek van C. Th. Willemse om vermindering van het door hem te betalen rioolgeld, zulks wijl op den staat der grond belasting blijkt, dat de waarde der perceelen hooger was geschat dan de definitieve aanslag, wordt gunstig beschikt. Voorts worden voor kennisgeving aange nomen een aantal resoluties van Gede puteerde Staten tot goedkeuring van raads besluiten. De beheersverordening op het Grondbedrijf ontmoet bezwaren bij Gedeputeerde tSaten in verband met de jongste wijziging der ge meentewet. Besloten wordt aan de bezwaren van Ge deputeerde Staten tegemoet te komen. Voorts vinden Gedeputeerde Staten het be drag van f 15 uitgetrokken voor de periodieke schatting te laag. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten dit bedrag te bepalen op f 24. Voorlezing wordt gedaan van een schrij ven van Gedeputeerde Staten in verband met de voorgenomen afzanding van de ter reinen van den heer Van Paridon. Gedepu teerde Staten zijn van oordeel, dat de bij drage van den grondeigenaar in de kosten voor afzanding te laag zijn gesteld. De voorzitterz egt, dat hij omtrent deze aan gelegenheid met den heer C. A. Van Paridon overleg heeft gepleegd. Deze heeft verklaard, liever van de afzanding af te zien, ook in verband met andere moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan. B. en W. stellen daarom voor het betref fend raadsbesluit in te trekken. Dienovereenkomstig wordt bü acclamatie besloten. Bij de behandeling van de wijziging der begrooting 1931 brengt de heer Van der Klauw de werkverschaffing op den tuin van den heer Leféber ter sprake. Spreker is van oordeel, dat voor het zware werk, dat daar wordt verricht, door de menschen te kort wordt verdiend. Spreker stelt daarom voor om inplaats van f 4 per R. R. f 4.50 per R.R. uit te betalen. De voorziter kan zich hiermede niet ver eenigen. Spreker geeft volkomen toe, dat het een zeer zwaar werk is en het wenschelijk ware, dat de menschen wat meer konden ver dienen. Aanvankelijk ontving de gemeente f 2.60 per R. R. en keerde f 3.60 per R. R. uit. Over het algemeen was men daarover niet geheel ten onrechte ontevreden. Daarop is een conferentie gehouden van B. en W. en de betrokken commissie met de vertrou wensmannen der arbeiders, waarbij de in druk zoowel bij B. en W. als bij de commis sie werd gevestigd, dat er iets bij moest ko men. Wordt vervolgd. Verloting B. en W. dezer gemeente hebben vergunning verleend aan de St. Elisabethvereeniging alhier, tot het houden van een loterij. De opbrengst zal komen ten bate van arme en behoeftige gezinnen. HET STEUNPLAN DOOR DEN GEMEENTERAAD AANGENOMEN Gistermiddag kwam de raad dezer ge meente bijeen ter behandeling van het voor stel van B. en W., ten behoeve van de cre- dietverleening aan noodlijdende bloembollen- kweekers in de gemeente een crediet be schikbaar te stellen van ten hoogste f25000. Dit crediet wordt ter beschikking gesteld door tusschenkomst van de Coöperatieve Boerenleenbank voor Lisse en Omstreken voor in de gemeente woonachtige noodlij dende bloembollenkweekers op aanvraag van dezen bij een Commissie van Advies. Nadat de voorzitter in het kort de over wegingen, welke tot dit voorstel hebben ge leid, had medegedeeld, deelde de heer Van Kesteren (R. K.) mede, een schrijven te heb ben ontvangen, waarin dit voorstel als so cialistisch wordt bestempeld. Hij bestrijdt dit en noemt het een voorstel van naastenliefde, waaraan hij gaarne zal medewerken. De heer Noorland CA. R.) brengt B. en W. hulde voor dit voorstel. Hij zegt, te hebben overwogen, dat, waar deze regeling hoofdzakelijk zal zijn voor de niet bona fide kweekers, de kleine kweekers, of het niet wenschelijk is, dat een onder zoek wordt ingesteld bij bank en notaris naar den toestand van deze kweekers. Het zal dan dikwijls blijken, naar spr. meent, dat deze kweekers ook eenige jaren geleden reeds in moeilijkheden zaten. Hij vraagt daarom: moet de gemeente de bedrijven, die niet op een gezonde basis zijn opgebouwd, steunen? Verder vraagt spreker, waarom B. en W. juist den datum van 1 September gekozen hebben, waarop 50 pet. zal moeten terugge stort zijn. De kleine kweekers wil hü wel steunen, doch voor hen niet deze regeling laten gel den. De voorzitter zegt, dat de nood onder de kweekers veelal reeds zeer groot is. Een on derzoek instellen naar den toestand van de niet bona fide kweekers in den goeden tijd, wordt door de commissie van advies gedaan. Het gaat hier om steun te verleenen aan hen, die in de toekomst voor rekening van de werkverschaffing zonder komen, doch op het oogenblik nog een klein bedrijfje heb ben, en dezen zoo door de crisis te helpen. In het algemeen zullen kunnen geholpen worden zij, die naar het oordeel van de com missie aan de regelingen, in het voorstel ver vat, kunnen gevolg geven. Wethouder Warmerdam CR. K.) toont aan. dat in Lisse degelijk nood heerscht, zeker onder hen, die in den goeden tijd een eigen bedrijfje konden stichten, doch nu met zwa re moeilijkheden te kampen hebben. Kerk en armbesturen zijn niet meer in staat hier alleen de helpende en reddende hand te rei ken. Deze kweekers kunnen het best op die wijze gesteund worden, dat zij in hun eigen bedrijf kunnen werkzaam blijven. De even- tueele benoodigdheden zullen zij dan zelf kunnen bekostigen, wat weer ten gunste is van de winkeliers. Den heer Noorland zegt spr., dat bij dit plan onderscheid gemaakt zal worden tus- schen menschen, die oogenschijnlijk in het bezit zijn van een kraam, welke echter eigenlijk aan anderen toebehoort, en hen, die een kraam hun bezit kunnen noemen. De commissie van advies zal hiernaar een grondig onderzoek instellen. Wat betreft de terugstorting van 50 pet. op 1 September, zegt spr., dat deze oogen schijnlijk overdreven lijkt. Er is echter een goede regeling getroffen, waardoor ook na 1 September van de opbrengst van het ge veilde 75 pot. kan worden opgenomen, waar van 25 pet. te eigen bate en 50 pet. ter af lossing zal kunnen warden aangewend. Het is spr. bekend, dat de R. K. Coöpera tieve Boerenleenbank steeds credieten heeft verstrekt en dit nog wel zou doen, als men spaarborgen zou kunnen vinden. Velen heb ben echter door de malaise geleden en zijn niet meer genegen, als borg op te treden. Mede hierdoor kunnen de kweekers bijna geen crediet meer krijgen en daarom is spr, verheugd, dat Lisse de eerste gemeente is, die een steunplan ontwerpt. Naar spr. meent, zal het spreekwoord: „Als er één schaap over den dam is, volgen er meer" ook hier be waarheid worden. De heer A. H. Schrama CR. K.) zegt, dat velen buiten hun schuld van de malaise te lijden hebben. Doch behalve de arbeiders verdienen z.l. de werkloozen ook steun. De heer Romijn (R. K.) zegt, dat het hier hoofdzakelijk betreft de kleine kweekers, die na veel moeite een eigen bedrijfje hebben verworven, te steunen. Daarmede kan spr. volkomen medegaan. De heer Verduijn (C. H.) wil hier niet direct spreken van naastenliefde, doch den praktischen kant van deze zaak bekijken. Met f 20 steun te verleenen aan de kleine kweekers heeft de gemeente tevens in on derpand vele kramen. Daarom acht spr. niet veel risico aanwezig, hoewel de bollen thans niet veel waard zijn. Velen hebben reeds in dit jaar hun bollen beneden de productiewaarde van de hand moeten doen. De heer C. Schrama (R. K.) voelt zeer goed, dat geholpen moet worden. Spr. had eerst niet veel verwachting van de terug betaling, doch na de uiteenzetting van wet houder Warmerdam kan hij volkomen met het voorstel van B. en W. medegaan. De heer Kingma (C. H.) vraagt of nu ook de landbouw niet gesteund zal moeten wor den, als hij het verzoekt. De voorzitter zegt, dat hier het hoofdbe drijf gesteund wordt, wat niet de consequen tie medebrengt, dat andere noodlijdende be drijven gesteund zullen moeten worden. De heer Segers (A. R.) licht nader toe, dat alleen bonafide bollenjongens door deze regeling gesteund zullen worden. Gezien den huidigen toestand is spr. van meening dat het wenschelijk is, dat deze regeling voor één jaar in werking gesteld wordt. Na nog eenige discussie gaat men over tot artikelsgewijze behandeling van de rege ling. In artikel zes wordt een kleine redactie wijziging ter verduidelijking aangebracht. Het Heemplan wordt vervolgens met alge- meene stemmen vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de commissie van advies nog' niet definitief is samengesteld. B. en W. hebben gedacht, daarna te benoe men de heeren Verduyn, Romijn en Segers, met als plaatsvervangend lid de heer A. H. Schrama. De heer Van Kesteren wil een commissie van vijf leden. De heer Segers acht het voor de kweekers beter, omdat zooveel intieme finantieele zaken voor deze commissie zullen moeten worden blootgelegd, dat de commissie uit drie leden zal bestaan. De voorzitter is ook o.a. om deze reden voor een commissie van drie. De heer A. H. Schrama acht het wensche lijk dat ook iemand speciaal voor de arbei ders in de commissie zal zitting nemen en daarom wil hij vijf leden. De heeren Verduyn, Romijn, Segers en A. H. Schrama verklaren zich daarna bereid in de commissie zitting te nemen. De laatste als plaatsvervangend lid. Na korte rondvraag wordt de vergadering gesloten RAADSVERGADERING De zakelijke belasting op het bedrijf afgeschaft Gisteren vergaderde de gemeenteraad. Na opening merkt de voorzitter allereerst op dat in verband met de uitgebreidheid der agenda hij zich moet houden aan het reglement van orde van den Raad, waarin is bepaald, dat elk lid slechts 2 maal over een onderwerp het woord mag voeren en niet langer dan 10 minuten. Allereerst komen in behandeling de In gekomen stukken. F. de Klerk te Haarlem is in beroep ge komen van een beslissing van Burgemeester en Wethouders, waarbij hem vergunning geweigerd is. B. en W. stellen voor afwijzend op dit adres te beschikken. Dienovereenkomstig wordt door den Raad besloten. Bij het voorstel betreffende vergoeding artikel 13 L. O. Wet voor bewoners van Spaarndam en omstreken en van Halfweg en omstreken, zegt het lid Van der Vegt, dat die kinderen, welke op enkele 100 M.' na 4 K.M. van de school verwijderd zijn, wel in een bijzonder ongunstig parket ver- keeren. Spreker zou een regeling willen zien, dat de leerplichtige kinderen van adres santen op een of ar.dere wijze worden op gehaald en naar school vervoerd. Burge meester en Wethouders zullen dit punt nader onder de oogen zien. Op verzoek wordt eervol ontslag ver leend aan mej. O. Meijer, als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Half weg, zulks wegens hare benoeming als zoo danig te Zuilen. B. en W. stellen voor als gevolg van de onderhandelingen met het Bestuur van het Ziekenhuisfonds te Halfweg, niet over te gaan tot oprichting van een gemeentelijk ziekenhuisfonds, waartoe de Raad in be ginsel had besloten in de vergadering van 18 April 1931. Dit voorstel wordt aange nomen. Ingekomen is een verzoek van het Chris telijk schoolbestuur, van het R. K. School bestuur en van enkele ingezetenen te Half weg om verbinding van de twee stukken Julianastraat. Burgemeester en Wethouders stellen voor de helft der kosten voor re- kenning der gemeente te nemen tot een maximum van f 1000, voor den aanleg van een voetpad. Het voorstel, na eenige bespreking in stemming gebracht, wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. B. en W. stellen voor het aantal opcen ten op de vermogensbelasting van 50 terug te brengen tot 25. Het lid De Graaff vraagt of deze verla ging van invloed kan zijn voor handhaving der zakelijke belasting op het bedrijf. De voorzitter antwoordt ontkennend. De voorzitter zegt, dat het aantal opcenten op de Vermogensbeirtsing dat door het Rijk geheven wordt met 50 is verhoogd. Ais het voorstel niet gesteund wordt zal het aantal opcenten cp de Vermogensbelasting voor deze gemeente 171 zijn. Hij heeft zelf reeds overwogen de heffing van opcenten geheel af te schallen. Voorshands acht hij een verlaging met 25 opcenten slechts ge motiveerd. Het voorstel van B. en W, wordt met algemeene stemmen aangeno men. B. en W. stellen voor de verordening zoo danig te wijzigen, cat de mogelijkheid ge opend wordt deze belasting in bepaalde jaren niet te heffer en zoo zij wel geheven wordt rekening te houden met den toestand in de bedrijven voor de vaststelling van het heffingscijfer. Het lid De Graaf zegt, dat deze belas ting het meest onbillijk is van alle belas tingen, Door de heffing er van wordt de concurrentie-mogelijkheid danig ingekort. HU wijst er op, dat de Minister verklaard heeft in beginsel tegen heffing dezer belas ting te zün. Het lid Biesheuvel zegt in 1921 toen de bedrijven zeer goea liepen aan deze belas ting te hebben medegewerkt. Zoodoende is toen de gemeente financioeel zeer gehol pen. HU acht het wel billijk nu het de bedrij ven slecht gaat, dat de gemeente eenigszins de helpende hand biedt. Hij beschouwt het als een straf voor den werkgever dat deze belasting geheven wordt op het te werk stellen van arbeiders. Ook de heer Vink kan zich vereenigen met het gezegde van den heer Biesheuvel. De heer Biesheuvel doet het voorstel deze belasting af te schaffen, welk voorstel wordt gesteund. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten de zakelijke belasting op het bedrUf met ingang van 1 Januari a.s. af te schaffen. Als lid der schoolcommissie wordt benoemd de heer De Zeeuw. De aftredende leden van het Burgerlijk Armbestuur, de heeren v. d. Laan en B. P. Vink, worden herbenoemd. Zekerheidstelling gemeente-ontvanger. B. en W. stellen voor naar aanleiding van een verzoek van de Broederschap van Ge meente-Ontvangers, afd. Noord-Holland, do korten van zekerheidstelling van den ge meente-ontvanger voor rekening van de ge meente te nemen. Het lid v. d. Vegt zegt, dat hU geen aan leiding vindt het salaris van de hoogere ambtenaren te verlagen, doch er evenmin iets voor voelt die te verhoogen. HU ziet in het voor rekening van de gemeente nemen van deze kosten en verhooging van het sa laris van een bepaald ambtenaar. De heer Biesheuvel ziet in een zekerheid stelling niet alleen het belang van de ge meente, maar ook van den titularis. Volgens de Gemeentewet ozuden deze kosten ten laste van den ontvanger komen. De heeren Tabak, Vink en Stokman kun nen zich vereenigen met het voorstel van B. en W. De voorzitter merkt op ten aanzien van het gezegde door den heer Biesheuvel, dat in de Gemeentewet alleen staat, dat de ontvanger zekerheid stelt ten behoeve van de gemeente, maar dat omtrent het betalen der kosten daaraan verbonden, niet gerept wordt. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen 3 stemmen. De rekening over 1930 wordt voorloopig vastgesteld met: Inkomsten gewonen dienst 202.071.04V». Uitgaven gewonen dienst 153 995.74Vi. Batig slot gewonen dienst 48.075.30. De uitgaven van den kapitaaldienst 97.415.25. De inkomsten van den kapitaaldienst f 10.73107. Nadeelig saldo kapitaaldienst 86.68418. Begrcoting 1932. BU de behandeling der begrooting merkt de heer Biesheuvel in het algemeen op, dat hU niet den indruk heeft gekregen, dat deze begrooting in het teeken van onzen tUd staat, n.l. op sommige plaatsen nogal aan den hoogen kant, wat hij niet wenschelijk acht, gezien de omstandigheden. Spreker zou de uiterste waakzaamheid in acht wil len nemen. Hij meent ook dat er gereede aanleiding is op het salaris van de amb tenaren pensioen te verhalen. De heer Stokman brengt namens de bur gerij aan B. en .W. hulde en dank voor de doorvoering van de drinkwatervoorziening te Spaarnwoude, wat voor velen werkelUk een uitkomst is. Bepleit verder verbetering verlichting Liewegje en uitbreiding politie korps. BU de behandeling der subsidiën verzet het lid Winkelman zich tegen subsidie aan de R. K. Politievakschool en aan den VrU- willigen Landstorm. Het lid Biesheuvel verzet zich tegen sub sidie Zwemvereeniging. Na eenige discussie wordt aan den BUz. Vrij willigen Landstorm 25.— toegekend en aan de Zwemvereeniging 50.of zoo veel minder als deze vereeniging gesubsi dieerd wordt door de gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer. BU bespreking van het beschikbaarstellen van een crediet voor een 3e veldwachter, merkt de heer Biesheuvl op, dat hij de noodzakelijkhid daarvan niet wil betwisten. Wel wil hij uitstellen tot de tUden beter zUn. De heer Vink vindt de taak van de twee veldwachters ter plaatse wel zwaar, maar eveneens die van de gemeente, die voor de noodige dubbeltjes te zorgen heeft. Het lid Tabak bepleit een crediet voor een 3en veldwachter. Eveneens de heeren Stokman en Van der Aar. Na nog eenige discussie wordt besloten voor dit doel 30Q0 op de begrooting uit te trekken. Het lid Van Duijnhoven zou het bouwter rein aan de Min. Cort v. d. Lindenstraat verhuurd willen zien aan de Voetbalvereni ging. Voorzitter antwoordt, dat deze vereeni ging zich kan wenden tot B. en W. Het lid Vink zou willen overgaan tot ver laging der pachtpenningen van huurders van gemeente-land. De voorzitter zegt, dat is afgesproken, dat dit punt in behandeling zou worden geno men bU eindiging van het pachtjaar d.i. met Kerstmis 1931. Het lid De Graaf acht de kosten van on derhoud der onderwUzerswoning te hoog in verhouding tot de opbrengst. De voorzitter repliceert, dat de onderwUzers verplicht zijn in die woningen te wonen en dat men daar om wel wat soepeler wezen mag. Verder zUn bedoelde huizen al oud en vorderen veel on derhoud. Na nog eenige punten te hebben aange roerd, besloot de Raad de begrooting voor 1932 vast te stellen met aan inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst van 198.105.74 en van den kapitaaldienst in in komst en uitgaaf van 66.855. Begroeting BurgerlUk Armbestuur 1932 in komst en uitgaaf van 15619.63. Begrooting grond- en woningbedrijf 1932 inkomst en uitgaaf van 10016.80. Te 1 uur werd de vergadering geschorst tot 3 uur. Na heropening komt aan de orde de steun aan werkloozen. De heer Tabak vindt het bedrag, uitge trokken voor werkloozenzorg, niet aan den hoog enkant. Spreker kan er zich wel mede vereenigen, als B, en W. hem verzekeren, dat het voldoende is. Ten aanzien van het voorstel Van B. en W. zou de heer Tabak willen zien, dat aan een arbeider bij werk verschaffing als grondloon werd betaald 18.en 0.50 per kind beneden 15 jaar, zonder vaststelling van een maximum-loon als door B. en W. aangegeven. (B. en W. stellen voor, dat het loon niet meer zal bedragen dan 90 pet. van het normale loon, dat een arbeider verdiende voor hij bij de werkverschaffing werd geplaatst.) De heer Biesheuvel zou de thans geldende regeling willen zien aangehouden, nX als grondloon 16.en 0.50 per kind toe slag ongelimiteerd. Spr. vreest, dat bij wei nig verschil van het loon bij de werkver schaffing met dat van het particulier be drijf, de prikkel zal zijn weggenomen, dat men tracht bij een particulieren werkgever werk te bekomen. Het lid Stokman vindt het voorstel van B. en W. geheel niet overdreven. Het lid Winkelman zegt, dat uit het voor stel van B. en W. niet blijkt, dat op uit- Een steekpartij te Hillegom In den avond van 16 Augustus liep een Hillegcmmer met een kennis te wandelen, toen plotseling een drietal mannen op hen af kwam. Ze begonnen den Hillegommer te schoppen en te slaan, omdat zij vermeenden, dat het een man was waarmede ze nog wat hadden af te rekenen, hetgeen niet het ge val was. De 39-jarige landarbeider P. C. B. uit Willemstad liep den Hillegommer achterna en na een hevige worsteling gaf hij hem met een mes of ander scherp voorwerp een steek onder het rechterschouderblad, waardoor de aangevallene bloedend werd verwond en zich onder behandeling van een geneesheer moest stellen. Voor dit feit stond B. hedenmorgen voor de Haarelmsche Rechtbank terecht. Gehoord werd de Hillegommer, die het re laas van den aanval gaf, waarvoor in het geheel geen reden was. Getuige kon niet zeg gen, wie er gestoken heeft, omdat hij op was van de zenuwen. Hij diende een civiels ovrdering in, omdat ed messteken door zijn colbert en ondergoed waren gegaan, zoodat reparatie noodig was. Verdachte ontkende gestoken te hebben. Vervolgens kwam het supplement van het trio uit de omgeving van Nieuw-Vennep voor het getuigenhekje. De 23-jarige arbeider H. M. verklaarde, dat verdachte achter het slachtoffers was aangerend. Hij zag hem zwaaien en slaan, doch een mes heeft hij niet gezien. Weel hoorde hij het slachtoffer schreeu wen: „Moord Moord! De tweede van hte trio maakte de zaak nog erger en verklaarde, dat verdachte al een half uur tevoren met een mes door de lucht slingreöe. Verdachte antwoordde hierop, dat zijn kameraad van dien avond origineel stond te liegen. De kameraden moesten zoo wel praten, om zich er zelf uit te redden! Een jongeman had het geval gezien en getuigde, dat de Hillegommer door twee anderen dan verdachte was aangevallen. De president wees hem op den eed, doch getu'ge verklaardde in zijn verklaringen, die niet klepten met die afgelegd voor de politie. Getuige ontkende eerst, dat hij ter plaatse geweest was en voor de politie ver klaarde hp, dat hij met verdachte had afgesproken, wat te zeggen. De inspecteur van pol tie, de heer Hen- suurs heeft bij fouilleering een mes op ver dachte gevonden. Op het mes werd geen bloed gevonden. Dr. Steenmeyer, als deskundige gehoord, verklaarde, dat de punt van het mes in de wond zou kunnen passen. Verdachte ontkende een mes in zijn zak te hebben gehad en gaf alle schuld aan een van zijn vrienden. Hij wist niet, dat de man ge stoken was en hoorde dit pas later. De Officier van Justitie, mr. Paardenkoo- per Overman, was van meening, dat ondanks de schijnbaar verwarde verklaringen, het wettig en overtuigend bewijs geleverd was. Men heeft duidelijk een mes gezien en ver dachte heeft later gezegd: „Ik heb hem in zijn jas gesneden." De verklaringen van den jongeman-oogge tuige achtte de Officier zéér dubieus en on betrouwbaar. Men gaat niet afspreken, wat men tegen de politie moet zeggen, als er geen vuxHje aan de lucht is. Verdachte heeft 5 veroordeellngen achter den rug, ook wegens mishandeling. Een zijner kameraden is ook wel -een brave jongen, maar gaat in dit geval toch vrij uit. De Officier eischte 4 maanden gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. keeringen uit dé werkloozenkas toeslag zal worden gegeven. De voorzitter zegt, dat de arbeiders zelf hiervoor zorgen kunnen door in het regle ment ook een bepaling op te nemen voor kindertoeslag bij uitkeeringen. De arbeider betaalt zelf dan een gedeelte en ook de gemeente en het Rijk. Spreker vindt het onjuist, dat een uitkeering, als de heer Win kelman bedoelt, eenzijdig is. De heeren Tabak en Biesheuvel maken van hun betoog een voorstel, respectieve lijk om als grondloon voor georganiseerden 17,met een toeslag van 0.50 per kind beneden 15 jaar, ongeacht het aantal kin deren, en voor ongeorganiseerden een grond loon van 14.met eenzelfden toeslag; en de thans geldende steunregeling, n.l. grondloon 16.voor georganiseerden en 14.— voor niet-georganiseerden met 0.50 toeslag vóór elk kind beneden 16 jaar zon der beperking te handhaven. Beide voorstellen worden verworpen. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, dat in zooverre verschilt met dat van den heer Tabak, dat nooit meer dan 90 pet, van het loon wordt uit betaald, dat een arbeider verdiende voor hij bij de werkverschaffing werd geplaatst. Na korte rondvraag volgt sluiting. (Ongecorrigeerd) Voor de werkloozen Het bestuur van de Voetbalvereeniging „Hillinen" heeft 95. afgedragen om aan de kinderen (612 jaar) der werklooze arbeiders een prettigen mid dag te verschaffen. Pluimveehouders en Konijnenfokkers De Pluimveehouders- en Konijnenfokkersver- eeniging „Streven tot Verbetering" is met haar voorbereidend werk gereed en de groote tentoonstelling wordt Vrijdag te half 8 in Hotel „Flora" officieel geopend. Dat de expositie wel een bezoek waard is„ moge blijken uit de volgende gegevens: Zij omvat circa 450 exemplaren, bestaan de uit hoenders, konijnen, cavia's, postdui ven, fazanten etc. De afdeeling konijnen be staat bijna geheel uit inzendingen van Hil legom zelf, wel een bewijs van de groote opleving der konijnenfokkerij ter plaatse. Wat de inzending der hoenders betreft,, naast zeer vele en schitterende exemplaren uit Hillegom en omstreken, zijn er inzen dingen zelfs uit de verste streken van ons land. Postduiven kwamen uit alle oorden, zoowel uit Leeuwarden als uit N.-Brabant. Het vereenigingsleven fleureert in hooge mate, de laatste weken meldden zich niet minder dan 15 nieuwe leden aan. Dat de tentoonstelling uitnemend zal sla gen, ondanks de slechtet ijden, is voor een belangrijk deel te danken aan de ruime mate van steun, die de ingezetenen schon ken. Op zeer druk bezoek mag ongetwijfeld worden gerekend. Trekking van Donderdag 10 Deceittbef f 100: 20274. I. 10 Deeember Kaasmarkt Kit-.,.- f 22.50; commissie f 25; *abreJ(l f 22; fabriekscommissie geen. Aange?0 14 stapels, wegende 13378 kilo. Handel 6° NOORD-SCHARWOUDE, 10 December^ 3300 K. G. Wortelen 2.80—2.90; idem kN'j 1.20; 400 stuks Bloemkool 3.904.00; ,.0t K. G. Roode kooi 1.30—3.30; idc n cloorsri» 0.60—2.30; 6000 KG. Gele kool 0.80— doorschot 0.60; 20200 Deensche Witte K j. 1.10—1.80; 20200 K.G. Uien: Uien 4.70— Grove 4.304.80; Drielingen 5.405.70. BROEK OP LANGENDIJK veiling val 10 December 1700 kilo wortelen f m 2.40, Kleine Wcrtelen f 1, 1000 sta0i Bloemkool, 1ste soort reuzen f 2.70 33000 kilo Roode kool f 0.80—2.60, 1 sche Witte kool f 0.61—1.70. 17500 kilo Gele kool f 0.60—1.60, 15000 kilo Witte kool f 0.61—1.70. 17500 Uien: Uien f 4.705 Grove f 4.70—%. Drielingen f 5.40—5.60,' Nep f 8.70, 750 Bieten f 2.50. OBDAM, 9 Dec. 1931 „De TuinbOdjLj 20.000 K.G. Roode kool f 0.60—3.10. 1°-" K.G. Gele kool f 0.70—1.30. 7000 K.G. Pfij, sche f 0.60—1.40. 5000 K.G Uien f 4.50— 3000 Roode Bieten f 2.102.30. 's-HERTOGENBOSCH, 9 December is3jj Op de markt van heden waren aangev® 2128 stuks; 1319 stuks hoornvee; 703 12 zeugen; 48 schapen-lammeren, 46 k ajej) ren. De prijzen waren als volgt: KalfkO6 .j f 200320 per stuk. Kalfvaarzen f 150-^-^ per stuk. Magere ossen en koeien f *>i. 230 per stuk. Vette ossen en koeien, le teit 36—40 ct. per pond, 2e kwaliteit 2 34 ct. per pond. Pinken f 70150 per 6( .f Zeugen f 3040 per stuk Biggen f 3—' stuk. Schapen f 1020 per stuk. Lamnri' f 10—20 per stuk. kt*"! Verdere mededeelingen: In alle soo' ruimer aar,* oer dan op anderemark waardoor de prijzen niet lager waren; barL, in alle soorten vee vlug, varkens slecht, pen en lammeren gewoon. BOVENKARSPEL, 10 Dec. Aanvoeg schuiten uien, groote f 2.302.40; drieUw f 2.402.70.. 86 schuiten bloemkool, f 6.40—13.20; 2e soort f 2.30—5; 3e f 0.75—1.40; 11 schuiten sluitkool. roode f 0.80—2.70; witte kool f 0.80—1.30. c BEVERWIJK, 9 Dec. Boerenkool, donkere krul 10—30, grof onverkoopb® Bredasche Groene kool 520; Bloemend^; sche gele kool 1520; Chin, kool 20— ,e Roode kool 10—35; Andijvie 15—40; Spb^X, 5060; Knakpeen 35 per kist; Soepkno' y per stuk 2—7; Peen 5—9; Prei 3—10; Sejd^; 3; Pieterselie 45 per bos; Spruiten 5-^, Uien 4; Peen 3—5; aardappelen 4—7; fruit 411; Nero 34 per K.G. ENKHÜIZEN. 4 Dec. 1931. Visch. 3 tuigen met 1260 pond hoekschar f 15 35 pcmd hoèkbot f 18.20: 16 vaartuigen 10 31 kisten garnalen f 5.60—5.40, ENKHUIZEN, 9 Dec. 1931 Bloemenvel^ Herco f 0.20—0.31; Beledeth f 0.30; OV* thure f 0.30; Polypheme f 0.240.31: Gre.^ fried f 0.21; Butterfly f 2.70—4.10; M»0* f 1.903; Rozelander f 23.50. ENKHUIZEN, 9 Dec. 1931. Granen. we erwten f 29.34; Vale erwten (gr.) f -.ji Wijker vale erwten f 19.23: Bruine ll0°.,<i f 13.14; Mosterdzaad f 31.22: Karwii2" f 10; Maanzaad f 12. WARMENHUIZEN, 9 Deeember 1931 Gewone uien f 4.90; Groote f 4.50— Drielingen 5.405.50; Roode kool 2' -pi 3.20; Roode, 2e soort 0.80—1.20; Gele 0.60—1.00. PURMEREND „Afslagvereen. Beetfy Purmerend en Omstreken" Appels: U; bantsche Bellefleur 4.0012.00 p. 100 Bramley Seedling f 9.00—18.00 per 100 Present van Engeland 9.0028.00 pef ,j0 K.G.; Reinette, goud f 3.00—27.00 per .^0 K.G.; Reinette, oranje f 9.00—17.00 pef .flJ K.G.; Peren: Gieser Wildeman f 6.00—1 If per 100 K.G.; Winterjan 3.50—13 00 t,.; 100 K.G.; Witlof 2.00—18.00 per 100 Bloemkool 2.006.80 per 100; Roode 14 jj f 0.40—2.60 per 100; Witte Kool 0.80—%; per 100; Savoye Kool f 0.602.60 per Spruitkool f 0.30—1.00 per 15 K.G.; Boerend 0.20—0.50 per kist (10 K.G.); Andijvie f %0 —1.00 per 100 krop; Peterselie f 2.00— per 100 bos; Selderie 300—9.00 per 100 Bieten 3.00—6.50 per 1000; Wortelen f W, —0.66 per zak; Uien 0.97—120 per 25 Uien. Drielingen f 1.33 per 25 K.G.: Uien (O f 197 per 25 K.G Prei f 3.00—10.20 Vs1 bos; Druiven 0.28—0.56 per K.G. DONDERDAG 10 DECEMBER 193Ï Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome (cable) Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.65 34.40 8.10 2.47 58.30 48.15 12.60 2C.40 ,ih van Tafelzilver als geschenk aan verloofden en bruidsparen is misschien wel dat het, ten minste als men het bij DOORNEBOS koopt, en zoo als het ware aanhoudend opnieuw gegeven wordt, totdat het nog altijd even fraai ais nieuw bij het zilveren huwelijksfeest den disch met zilveren glansen oversprankelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2