r 2 GENEESKUNDIGE KALENDER LEVENSWIJSHEID PYAMA VOOR MEISJES VAN TWEE JAAR VOL-SLANK GEBREID DAMESVEST MET LANGE MOUWEN EN PLAT KRAAGJE GEBREIDE ONDERBROEK VOOR JONGEN VAN ONGEVEER ELF JAAR SMAKELIJK ETEN EEN THEEMUTS ALS KERSTGESCHENK ^Hmv i SM GOEDKOOPE PATRONEN Harden OP VERZOEK Hutspot voor den winterdag rrrrrTrrrrriififl OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN In een vorig artikel over vatbaarheid, verkoudheid en hoesten kwam als van zelf ook 't harden ter sprake. Inderdaad is ook bij kinderen een hardings-proces goed ten uitvoer te brengen, hoewel het in de praktijk vaak glad verkeerd wordt uitgevoerd en daardoor juist vaak oor zaak wordt van het ontstaan van de ziekten, welke men wil voorkomen. Wij zagen, dat de huid als één van de belangrijkste organen van ons lichaam wel degelijk in deze hardingsmet'node be trokken moet worden, maar dat deze niet het eenige orgaan is, dat in dit opzicht geoefend moet worden en dat een har monische harding rekening moet houden met een versterking van het geheele or ganisme naar lichaam en geest. Ik breng hier nogmaals in herinnering dat koud water een slecht hardingsmid del is bij kinderen en dat daarentegen degelijke warme baden een uitstekende werking kunnen hebben in deze richting. Het beste hardingsproces is de vrije lucht met al zijn wisselingen. De gewen ning daaraan doet op natuurlijke wijze de verschillende reacties van hart, bloed vaten en ademhalingsorganen ontstaan en geeft een flinke bloeddoorstrooming van alle organen. Een ieder weet het en kan het dagelijks zien, als wij onze oogen slechts goed gebruiken. Als wij hier in Amsterdam de gezonde figuren van onze verkeersagenten zien en eens vergelijken met de kamerkleur van menschen, wier.s arbeid hen vaak noodgedwongen bindt aan kamer of huis, nu, dan wordt het wel duidelijk dat hier op natuurlijke wijze een hardlngs- en een immunitsitsproces zich voltrekt, dat op lichaam en geest goed inwerkt. Ook deze laatste factor is niet te verwaarloozen. Opgewektheid en blijmoedigheid zijn even noodzakelijk als onze dagelijksche boterham, zij bevorde ren het geheele stofwisselingsproces in al zijn uitingen. Zelfs bij het zeer jonge kind, bij de jonge zuigelingen kan men op voorzich tige wijze met dit hardingsprozes begin nen. Het is een verkeerd idee, dat de jonge zuigeling geen frissche lucht mag hebben, of niet buiten mag komen. Als men maar zijn gezond verstand gebruikt en voor zichtig is, is hier zeifs in den winter nog veel goeds te bereiken. Het spreekt wc! vanzelf, dat er dagen zijn, dat men beter binnen blijft. Vergeten wij echter niet, dat een van de kenmerken van het gezond zijn van het jonge kind is, dat het zijn temperaturen constant weet te houden en dat het over goede immuniteit beschikt. Nog op een ding wil ik wijzen. Er zijn iichaamsdeelen van waaruit volgens er varing geregeld kouvatten uitgaat. Als voornaamste noem ik voeten, handen, hals en rug. Het spreekt vanzelf, dat deze warm moeten worden gehouden. De hals doek, de slobkous, de polsmoffen, de „ge zondheid", ze zijn geen onnutte artikelen en ook geen attributen, welke aanleiding behoeven te geven tot verwijfdheid," maar ze zijn, doelmatig toegepast, hygië nische attributen, welke de volksgenees kunde met zijn fijne intuïtie zelf gevon den heeft. Ik heb hier slechts enkele punten van het hardingsproces besproken. Het hangt nog nader samen met tal van andere, als sport, openluchtschool enz. Wellicht komt een en ander nog wel eens ter sprake. ENKLAAR. Kleineer u zelf niet onnoodig in het bijzijn van anderen! Het kwade, dat ge van u zelf zegt, weerlegt niemand en wordt maar al te graag geloofd. Konden wij, vrouwen, slechts begrij pen, hoe gemakkelijk het is en hoe aangenaam, 31 jaar te zijn, wU zou den ons niet zoolang en zoo vaak kwel len om 29 te schijnen. Niets is gevaarlijker dan verstand zonder karakter. De dichters munten hun ervaringen voor anderen, zelden voor zichzelf. WU spelen met het leven, het leven nooit met ons. Er bestaat een geluk, dat zeer spoedig in ongeluk kan veranderen: vervulde wensch. Er bestaat een ongeluk, dat tenminste den innerlijken mensch tct eén bron van geluk worden kan: hopelooze liefde. Wij, zwakke menschen, leven liever van de voorschotten, welke wij van de toekomst leenen, dan van de vaste, zij het geringe rente van het verleden. Wie bij kinderen niet geliefd is, draagt daarvan zelf de schuld. Den waren aard der menschen leert men pas kennen ln buitengewone oogenblik- ken des levens. Wij voelen nooit jonger dan als wij het niet meer zijn. Ironie en satire kwetsen enkel de fijn- gevoeligen; door olifantshuiden dringen zij niet heen. De bedreiging van een lafaard is als een onweer in den winter, waar men niet bang voor is. VERA. -V) v;-:-5^: Niet lang geleden hoorde men in mode- en leeken-kringen telkens spreken over volslank. De dames, die aan den vollen kant waren, legden natuurlijk den nadruk op de eerste en zij, die aan den slanken kant waren op de laatste lettergreep. We konden dan nog een overtreffende trap bereiken, zooals over-, te overvol. Met dit rekbare begrip vond iedere dame zich natuurlijk min of meer slank, tot het fatale moment kwam, dat zij haar keus liet vallen op een van die alleraardigste toiletjes die in de étalage staan. Het bleek dan, dat de meeste'japonnen de overvol - slanke dames lang niet pasten en zij moes ten besluiten tot een costume, dat zij lang niet zoo aardig vonden, maar dat haar ten minste behoorlijk zat. Zoo was het, zoo is het, en zoo zal het nog wel eenigen tijd blijven. Daarom hebben wij voor der gelijke droevig teleurgestelden eenige mo dellen geteekend, die de gelukkige eigen schap hebben de draagster minder corpu lent te doen schijnen. Pig. 6560 is een complet van wit en zwarte diagonaalstof met een z.g. 7/8 mantel. Mantel en japon zijn versierd met breede biezen van effen zwarte stof, wat een zeer aardig effect maakt. Fig. 6562 is nog al rijkelijk gedrapeerd. Wi) moeten hier op de eerste p'aats niet al te zwaar voor zijn en op de tweede plaats dunne stof nemen zooals crêpe georgette of zeer soepele crêpe marocain. Een smalle lichte bies loopt vanaf de halsuitsnijding door langs den volant, die de taille versiert. Fig. 6568 is een zeer eenvoudige japon voor de morgenuren. De ruime halsuit snijding wordt aangevuld door een groot wit vest. Het ceintuurtje laat een voor baan vrij en dient tot afsluiting van twee godets, die de ruimte aan den rok geven. 'n Fijne diagonaalstof is voor deze japon zeer geschikt. POLA. Benoodigd: 70 c.M. effen en 70 c.M. gewerkt flanel van 80 c.M. breed, 3 knoo- pen, 60 c.M. elastiek, 1 M. ^and. Ge maakt het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Hierna kunt ge het op de stof leggen en alles met een naad uitknippen, terwijl ge onderaan broek en jasje nog 3 c.M. voor zoom bijrekent. Bij de broek moet aan den voorkant een klein geertje aangezet worden. Het kraagje en de om slagen aan de mouwtjes maakt ge van de stof van het broekje. Wanneer alles ge knipt is, kunt ge van de broek voor- en achternaad met een platten naad verbin den, hierna ook den kruisnaad, waarna ge onderaan een 3 c.M. breeden zoom inmaakt. Bovenaan stikt ge een 2 c.M. breeden zoom in. Hierdoor wordt 'ater het elastiek of de band geregen. Bij het jasje maakt ge midden voor aan beide kanten de 3 c.M. breede terugslagen in. Hierna verbindt ge schouder-, zij- en mouwnaden met een platten naad, waama onder de 3 c.M. breede zoom wordt inge maakt. Den onderkant der mouwtjes werkt ge af met een effen bies, welke ge 24 c.M. lang en 5 c.M. breed knipt en die aan- en opgestikt wordt. Hierna kunt ge de mouwtjes instikken, waarna ge ze op het jasje ovemaait. Het kraagje, dat 32 c.M. lang en 15 c.M. breed geknipt wordt, wordt op- en overgestikt tot precies mid den voor. Aan weerskanten blijft dus 1J4 c.M. voor overslag over, welke ge tegen elkaar inslaat. Hierna kunt ge in de rech terhelft de knoopsgaten inmaken op 1 O.M., 13 c.M. en 25 c.M. vanaf het nalsje, waarna ge links de knoopen aanzet. DINY. U begint dit vest aan den onderkant van den rug. waarvoor u 132 st. opzet en eerst een boord breit van 18 toeren 1 r„ 1 aver. Verder breit u dan korreltjes van 1 r., 1 aver., bij lederen toer ver springend. Als het werk 40 c M. lang is, begint u aan de armsgaten. U kant, aan het begin van de naald, 6 st. af en dan 6 st. bij het begin van de volgende naald, zoodat er dan aan weerskanten 6 st. minder zijn. Dan mindert u, om den anderen toer, 1 st. bij het begin van elke naald, tct er nog 110 st. cp de naald zyn. Dan breit u door tot het geheele armsgat, recht gemeten, 17 k 18 cJM. lang is. De schouder wordt dan afgeschuind. U breit de naald niet geheel uit, doch laat 6 st. op de naald staan, keert het werk om en laat ook aan den anderen kant 6 st. staan. U keert het werk om en breit wéér 6 st. minder, zcodat er dan 12 st. op de naald blijven staan en zóó gaat u door, tot er ten slotte nog 48 st. op het midden van de naald staan. Dan 1 toer breien op alle steken en afkan ten. Voor 'n voorpand zet u 70 st. op en breit, zooals bij den rug, tot aan het armsgat. Dan kant u 6 st. af bij het armsgat. Aan den voorkant mindert u 1 st. in iederen vierden toer en aan den kant van 't armsgat mindert u 1 st. om den anderen toer, totdat daar nog 6 st. ge minderd zijn. Dan breit u aan den kant van het armsgat recht door, maar aan den voorkant blijft u minderen om de 4 toeren, totdat het armsgat even lang is als dat van den rug. Dan schuint u den schouder af. U laat, aan den kant van het armsgat, weer telkens 6 st. op de naald staan, tot u aan den voorkant nog 6 st. over hebt. Dan 1 toer breien op alle steken en afkanten. Het tweede voorpand wordt eender gebreid. De mouwen begint u aan den boord U zet 72 st. op en breit 36 toeren 1 r., 1 aver. Verder breit u dan hetzelfde korreltje als voor rug en voorpanden. Om de 7 toeren meerdert u 1 st. aan eiken kant van de naald, tot u 110 st. op de naald hebt. Is de mouw, onder aan den arm gemeten, lang genoeg, dan mindert u, bij iederen toer, aan weers kanten van de naald, 1 st., tot er nog 28 st. op de naald zijn. Afkanten. Wilt u op dit vest een omgeslagen kraagje breien, dan neemt u daarvoor de steken aan den hals op, zoover u het kraagje hebben wilt en u breit daarop 25 toeren 1 r., I aver. V kunt echter ook, ter afwerking, een randje breien 12 st. breed enkel r„ zoo dat er ribbels gevormd worden, dat u langs voorpanden en hals naait. U zet dan voor de voorpanden, in plaats van 70 st., 60 st. op. Voor de sluiting breit u een patte. U zet 12 st. op en breit enkel r., tot u 8 c.M. hebt. Dit stukje naait u aan het rechter voorpand, even onder de taille en sluit dan met een gesp, die u aan het linker voorpand naait. Wilt u zakjes op het vest, dan zet u daarvoor 30 st. op en breit in korrel steek, tot u 8 c.M. hebt. Dan breit u nog 8 toeren 1 r., 1 aver. Die zakjes kunnen nog met een geborduurd bloemetje wor den versierd, eer u ze opnaait. Heel aardig staat het ook als al wat 1 r., 1 aver, wordt gebreid, of In ribbel- ctoek, in afstekende kleur wordt geno men. of effen by gemengde wol. Bij het in elkaar naaien moet u er op letten, dat de naad van de mouw boven den zynaad komt. DORA. De broek wordt in twee helften ge breid, r. aan den rechter- en aver, aan den linkerkant. U begint aan den bovenkant en zet 103 110 st. op. (Er is tusschen jongens van dien leeftijd zulk een groot verschil in omvang en lengte, dat het juiste aantal steken of toeren onmogeiyk is op te geven) U breit eerst 2 toeren en breit dan cfen bodem als volgt: 1ste toer: 5 st breien, -i het werk omkeeren, de 5 st. overbreien. 3de toer: 10 st. breien, omkeeren en 10 st. overbreien. 5de toer: 15 st. breien omkeeren en 15 st. overbreien. Zóó gaat u door, tot u by den 19den toer 50 st hebt gebreid. Verder breit u dan gewoon telkens de héele naald uit. U breit nu 100, 110, 120 of 130 toeren tot het bovenstuk lang genoeg is -- en begint dan bij het been te minderen aan weerskanten van de naald, 1 st. om den anderen toer, tot er nog 80 k 90 st. op de naald zijn. Dan breit u tot het been de vereischte lengte heeft, om te eindigen met een stevigen boord van 12 toeren 2 r„ 2 aver. Het tweede gedeelte van de broek wordt eender gebreid. Natuurlek zorgt u er echter voor, dat de tweede helft te genovergesteld is aan de eerste. Voor het kruis zet u 28 st. op, waarop u 26 toeren breit. Dan afkanten. U naait dan eerst de pijpen aan el kaar, naait het kruis in en den achter kant- van de broek dicht, evenals nog een gedeelte van den voorkant. Voor de stevigheid kunt u langs de voorkanten nog een katoenen zoom naaien. Dan naait u aan den bovenkant een passenden bcord van katoen op de broek en in dien boord maakt u de knoopsgaten voor de sluiting; aan den anderen kant de knoopeii aanzetten. DORA. Streeling voor de koude maag Een symphonie van boerenkool met worst Het wintert. Een lage mist hangt over onze contreien. Met zijn kraag op en stampvoetend komt manlief thuis. Een roede neus kykt om de keukendeur en snuift begeerig. „Wat schaft de pot vandaag?" „Boerenkool met worst, Jan Hen!" Boerenkool, een streeling voor de kou de maag. Een groote dampende schaal komt op tafel, gevuld met boerenkool. Bovenop troont een dikke, vette worst. Worst mag nooit dun zyn. Als dunne worst gekookt wordt verkoken de weinige sappen die er in zijn en wordt ze gauw droog en hard. Dikke worst behoudt veel van zijn sappen en b'.ijft als massa zich zelf gelijk. Beter een p'ak dikke worst, dan vier dunne plakjes. Boerenkool met worst wordt ook nog wel met havermout of erwten opgediend. Den dag, voordat u boerenkool eet. kookt u eenige kilo's aardappelen meer mee dan gewoonlijk. Op den dag van het konings maal neemt u enkele struiken boeren kool, verwydert de harde stukjes en wascht ze. Daarna zet u ze op met een weinig water en laat ze ongeveer een uur koken. De aardappelen, welke den vorlgen dag zyn overgebleven, voegt u bij de kool en stampt a'les door elkaar. De worst wordt eerst met lauw water afgewasschen. U kookt wat water en laat de worst er acht ii tien minuten in. Geen gaatjes er in prikken, want dan verliest u ai het vet. Het water, waarin de worst gekookt is. bevat na het koken heel wat voedzame sappen. Dat water voegen we by den stamppot, die daardoor aan smaak heel wat wint. By den stamppot voegt u nog wat vet of jus van den vorigen dag of zet een kom met jus op tafel, zoodat ieder naar believen kan nemen. Boerenkool met havermout wordt- op dezelfde manier verwerkt. Alleen doet u, nadat u de boerenkool een uur gekookt heeft, een ons havermouth er door en iaat alles nog vyf minuten doorkoken. Dan pas stampt u ar.es met de aardap pelen. Boerenkool met groene erwten wordt heel weinig gegeten en dit is toch heel lekker en bovendien voedzaam. U laat de erwten een nacht weeken, nadat u ze stevig gewasschen heeft. Den volgenden dag laat u ze bijna gaar koken in hetzelfde water. Daarbij voegt u de boerenkool, laat alles een uur doorkoken en dan stampt u al'es door elkaar, be- s'uit deze maaltyden met een lekkeren zuren appen. Een menuutje, dat wij van onze moeders hebben afgekeken, dat onze moeders van grootmoeders en grootmoeders van bet overgrootmoeders hebben geleerd. Een menu, dat in de uitgehongerde vestingen, van met pijlen beschoten stadjes de droom der belegerden was. Een menu, dat d« stevigheid van onzen landsaard en ons ras bewijst. Een menueen menu, dat iedere vrouw behoort te kennen AN. geldstuk, b.v. een van 214 cent, met in het midden den omtrek van een halve cent. Deze cirkels wor den zoo dicht mo gelijk naast elkaar geplaatst, zoodat een heel veld van madeliefjes ge vormd wordt. De theemuts is aan beide kanten hetzelfde bewerkt. Het voorbeeld naast de theemuts laat zien, hoe een '&Q Nog maar een kort poosje en het is al weer Kerstmis. We denken, dat het nog lang zoo ver niet is, totdat we plot seling tot het besef komen, nog maar weinig dagen en dan gaan we gauw nog het een en ander maken. Er bestaat bijna niets leukers dan een zelf gemaakt geschenkje, en daarom geven we deze week vier verschillende theemutsen, welke nu niet zoo heel mosiiyk zyn om te maken, en niet zoo verschrikkelijk lang ophouden. Een theemuts is altyd een welkom geschenk en de geefster zelf kan er al tyd met plezier naar kijken: een thee- muts is iets, dat men dageiyks gebruikt, en indien we haar keurig maken, kan hpt een waar pronkstukje zyn. Teekening I laat een eenvoudig model theemuts zien, die dcor haar bewerking zeer fün wordt; het middenvak, meeloo pend met den vorm der muts is geheel opgevuld met kleine madeliefjes. Deze madeliefjes moeten in kleur een contrast vormen met den ondergrond: maakt u b.v. de theemuts bruin, dan zyn gele madeliefjes met een bruin hartje mooi. Een donkerlila ondergrond kan licht gele, witte of zachtlila bloempjes heb ben. Een lichtgrijze of witte theemuts mauve bloempjes, enz. U teekent cirkel tjes met een nog kleineren cirkel er in, om het bloempje gemakkeiyk te bewer ken. U kunt dit doen met behulp van een passer of langs den omtrek van een madeliefje gewerkt wordt; het hartje wordt gevormd door een rechten steek of dcor Fran- sche knoopen. No 2 laat u een. theemuts zien to appllqué-werk. Indien u de bloe men knipt uit vilt, dan behoeven de bloembladeren niet ongefestonneerd te worden, doch is net voldoends ze alleen in het midden vast te steken, de bla deren worden opgefestonneerd, de sten gels geborduurd. Maakt u de bloemen van ander mate riaal dan van vilt. dan Is het noodlg den omtrek der bloemen te festonneeren oto te voorkomen, dat ze uitrafelen. Een bloem bestaat uit verschillende laagje® geschulpte stof, stosds kleiner wordend, alleen in het hart vastgehecht met enkele goudgele steken. No. 3 is in hetzelfde appliqué-werk: ook deze kleine bloemblaadjes zyn al leen in het hart gehecht. De bladeren zyn opgefestonneerd en de stengels me® een rechten steek geborduurd. Dez® theemuts kan uitstekend ln twee kleu ren gewerkt worden, peau de pêche 1" een goed materiaal. Ten slotte nog een fraaie theemuts met opgelegd blad motief. Deze theemuts is het mooist, ee' maakt van zwarte, glimmende zyde, de bladeren in lichtgroene zijde opgewerkt» gefestonneerd met donkergroen: tic® handvat wordt gevormd door zes blade ren, drie aan den éénen kant en dri® aan den anderen kant. Al'» motieven voldoen bijzonder goed en zijn gemak kelijk te teebenen. Onnoodig zal he bijna zyn te zeggen, dat men de over trekken voor deze kussens los maakt, zoodat ze gewasschen kunnen worden- ANEMOON van al omt modellen, die genummerd sijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan .,Hct Paironenkanioor, Postbus No. t, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskleedmg in de maten S3, j6, 104 bovenwijdte, a 0.55. Kinder- kleeding, alleen voor den 111 de beschrijving genoemden leertijd a /0.35. Niet of lager dan 4000 genummerde patronen het dubbele bedrag. Bij elk patroon wordt een handleiding voor het knippen en naaien gevoegd, benevens een verkleinde patroonseheti* Franco toezending, direct na ontvangst van bestt ling, mei hei verschuldigde bedrag aan postzegel* gesloten, waarbij vermeld: naam en adres, nam tt van het model en het blad, waarin het voorkomt bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het ^c^aatra recht onder de armen doorgewoon glad, sonair toegift

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14