'4 fBerichten uit onze vorige oplage GEMEENTERAAD van BLOEMENDAAL 'S Toscanini ongesteld Mislukte roofoverval te Rotterdam LUCHTVAART STADSNIEUWS Bloemendaal's raadhuis- plannen Een overdekte Bad- en Zweminrichting in het Brongebouw cMUZIEK De verlaging der salarissen van het gemeente-personeel De Bilderdijkherdenking BURGERLIJKE STAND *le$TscWe U*»10 De reorganisatie van het Bloemendaalsche bosch: de verschillende voorstellen voorloopig aangehou den De hondenbelasting. u te Ontheffing bouwveror dening. m He Geheimzinnige inkomsten van politiebeambten Uit het volgens de Hofstadter-wet inge steld onderzoek door het Departement van Politie te New.York zijn belangwekkende cij fers bekend geworden over de inkomsten van hooge politieofficieren. De hoofdinspec teur Kelly heeft gedur.-nde de laatste vijf jaren een bankdeposito gek vdekt van 35 dui zend dollar, waarvoor hij geen verklaring kan geven. Hij kocht ook voor 133.000 dollar effecten gedurende dien tijd. De vroegere inspecteur Mullarkey, die ver dacht wordt van overtreding van de drank, wet, heeft gedurende vijftien maanden een deposito weten te kweeken van 27.865 dol lar. De dirigent Toscanini is door ongesteldheid gedwongen al zijn verdere afspraken als di rigent van het Philharmonisch-orkest af te zeggen. Gemeld wordt, dat hij naar Europa zal terugkeeren om zijn daar onderbroken kuur voort te zetten. De valsche banderollen-smokkelarij aan de Nederlandsch-Duitsche grens Naar aanleiding van het ontdekken van het smokkelen van valsche banderollen der Duitsche tabaksbelasting van Nederland naar Duitschland, vonden op Duitsch gebied eenige arrestaties plaats, terwijl ir. Neder land arrestaties plaats vonden te Amsterdam en te Winschoten. Thans zijn de beide Duit sche gearresteerden, de landbouwers Schip- mann en Feimann door ae Justitie te Papen burg op vrije voeten gesteld, aangezien zij medeplichtigheid en schuld ontkenden en er geen aanleiding bestond hen langer in ver zekerde bewaring te houden. Mishandeling, den dood ten gevolge hebbend De rechtbank te Breda heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den 19-Jari- gen G. J. uit Dordrecht, die terecht had gestaan terzake mishandeling van zijn vader, tengevolge waarvan deze is overleden. De eisch was 5 maanden gevangenisstraf Heden uitspraak doende, srak de rechtbank den verdachte vrij. Kantoorbediende niet ernstig gewond Eén der drie overvallers gegrepen Vanmorgen is een roofoverval gepleegd op een klein wisselkantoor van de firma van %-Hof en Pikaar aan de Veerlaan te Rot terdam. Omstreeks kwart over 9 uur is een drietal mannen het kantoorje binnengeko men, die dadelijk dr'e revolverschoten losten op den eenigen bediende van het kantoortje, den heer Snoek. Deze werd niet ernstig aan het achterhoofd gewond, terwijl hij ook een schotwond aan het voorhoofd kreeg. Hij wist zich door een binnendeur in het bovenhuis in veil'gheid te stellen Door het geluid van de schoten was al dadelijk een groot aantal menschen toege sneld, zoodat de overvallers onverwijld de vlucht moesten nemen zonder buit te kun nen maken. Een hunner werd door het publiek gegrepen en aan de politie overge leverd. Het drama te Echt Een gedenkteeken Het idee was geopperd, ter nagedachtenis aan de vier in het drama te Echt gevallen slachtoffers een gedenksteen te doen ver rijzen op hunne graven. Thans heeft zich reeds onder voorzitter schap van den Rector van „Maria Hoop" een comité gevormu voor het inzamelen van gelden tot dir. doei. Waar de Parochie zelve vrijwel geheel bestaat uit eenvoudige en betrekkelijk arme arbeiders en zandboertjes worden ook van buiten flinke bijdragen verwacht. De plechtige lijkdienst voor het laatste slachtoffer Willem Koubrocks heeft Woens dagmorgen half tien in de rectoraatskerk plaats gehad. Geen verdere vermisten Uit politiekringen wordt nog bericht, dat de verschillende geruchten omtrent meer dere personen welke de laatste jaren nog vermist zouden zijn, alle onjuist zijn ge bleken. Van een der hierbi' genoemde per sonen is gebleken, dat deze onlangs in het buitenland is overleden. De persoon van den boschwachter Een der lezers van de L. K. zond dezer dagen aan de redactie van dat blad mede delingen, welke in hun vollen omvang beter geschikt waren ter kennisgeving aan het parket te Roermond, dan voor algeheele publiciteit. Na overleg met den inzender bleek, dat hij hiertegen geen bezwaar had, doch niettemin prijs stelde om bepaalde redenen, op openbaarmaking van eenige hoofdpunten uit zrin verklaring. Inzender betuigde zich bereid ter zake getuigenis voor de justitie af te leggen. In bedoeld schrijver werd medegedeeld, dat steller daarvan zekere W. L. M., thans wonende te Geleer reeds een dozijn Jaren geleden kennis maakte met het karakter van den jachtopziener v. d. E. Hij bevond zich in den winter van 1918—1919 in het bosch nabij de plaats waa< zich thans het ontzettende drama heeft afgespeeld, op den openbaren weg. De boschwachter v. d. E.. die hem niet persoonlijk kende en blijkbaar in de meening was dat M. wilde stroopen, sommeerde hem te blijven staan, er direct de bedreiging aan toevoegend: „Als je niet blijft staan, schiet ik je, dat Je de damp door de keel uitkomt". Hij beweerde, dat M. een geweer had gehad, wat deze naar waarheid ontkende Van der E., die blijk baar zelf ook geen vi urwapen bi) zich had. ging hem toen met een eiken stok te ülf Ver ehelder.e personen waren van dit voor val getuige geweest, zoodat M. een aan klacht wegers mishandeling bij het kan tongerecht te Roermond kor. indienen, al hoewel enkelen zich van getuigenis ont hielden en v. d. 3. veroordeeld werd. M. verklaart, dat hem nadien hij was tot 22 jaar oud het leven in die streek onmogelijk is gemaakt zoodat hij naar elders is moeten verhuizen. De besprekingen van dr. Eckener te Londen Nog geen definitieve afspraken gemaakt Dr. Eckener zal vandaag weer uit Londen naar Duitschland terugkeeren. In zijn bespre kingen met het Engelsche ministerie van Luchtvaart heeft hij nog geen definitieve af spraken gemaakt. Men wil eerst de verdere ontwikkeling der plannen afwachten. In principe staat men sympathiek tegenover het denkbeeld, om de luchtschepenhaven te Car- dington te gebruiken als station voor het Transatlantische verkeer en voelt men veel voor den bouw van luchtschepen die ongeveer bestaat op het oogenblik niet enxui JPè 50 personen aan boord kunnen hebben. Er bestaat op het oogenblik echter weinig Kans op dlrecten financieelen steun van de zijde der Engelsche regeering. Naar verluidt, zou Dr. Eckener ook nog met Fransche luchtvaartkringen besprekingen willen voeren. De lange weg Naar wij vernemen, zal in de Januari-ver- gadering van den gemeenteraad van Bloe- mendaal door de commissie van rapporteurs rapport uitgebracht worden over de ontwer pen van de beide architecten, die in laat ste instantie werden uitgenoodigd, een nieuw ontwerp voor den bouw van een raadhuis te maken. De raad moet dan beslissen, wat er verder gebeuren moet. B. en W. schrijven aan den Raad: Blijkens een voor Uwe leden ter inzage gelegd verzoekschrift aan ons college, wenscht de afdeeling Haarlem van de N. V. „De Sportfondsen" over te gaan tot stichting van een overdekte bad- en zweminrichting binnen deze gemeente. Aangezien de zomers in ons land kort zijn en het zwemmen in het buitenwater tot een gedeelte van het jaar beperkt, moet blijven, wordt de behoefte aan een dergelijke inrich ting binnen de gemeente, door een groot aantal beoefenaars van de zwemsport sterk gevoeld. Ter bereiking van haar doel zijn door de afdeeling Haarlem bereids stappen gedaan, om te komen tot een kapitaalsvorming. Deze Kapitaalsvorming geschiedt door de uit gifte van aandeelen, welke langzaam worden volgestort. De uitgifte van bedoelde aan deelen is geregeld in de gedaante van spaar kassen. De N. V. „De Sportfondsen" for meert telkenjare voor den duur van 12 ach tereenvolgende jaren een spaarkas. Zij geelt spaarkas-aandeelen uit. waarop de deelne mers hetzij maandelijks 2.50. hetzij drie maandelijks 7.50, hetzij halfjaarlijks 15 enz. storten. In het reglement der spaarkas sen het contract derhalve tusschen den deelnemer en de zooeven genoemde ven nootschap gesloten komt de uitdrukkelijke bepaling voor, dat d^ gestorte gelden ten behoeve van het doel waarvoor de vennoot schap werkt (n.l. de overdekte zweminrich tingen), aangewend en daarin belegd mogen worden. Op deze wijze wordt het voor velen die niet in staat zijn een aandeel van 500 of 1000 te nemen en die toch gaarne de totstandkoming van de overdekte zwemin richting wenschen te bevorderen mogelijk gemaakt, .hunne medewerking aan een en ander te verleenen. Door de afdeeling Haar lem zijn inmiddels reeds 238 spaaraandse- len geplaatst, aangevende een totaal in schrijvingsbedrag van 85.680. Het aantal spaardeelnemers zal naar de verwachting van genoemde afdeeling echter belangrijk toenemen, zoodra harerzijds bekend kan worden gemaakt, dat de afdeeling Haarlem bereid is de noodige medewerking aan de tot standkoming van de overdekte bad- en zweminrichting te verleenen. Het bezit van een groot aantal spaardeelnemers is voor de afdeeling juist daarom zoo van belang, omdat dezen bij de opening der inrichting ook dadelijk klanten zijn. en bovendien omdat zij financieel bij den gang van za ken zijn geïnteresseerd propagandisten zijn voor de inrichting, j Als plaats voor de alhier te stichten in- richting, wordt door de afdeeling Haarlem zeer geschikt geacht het terrein, waarop thans het Brongebouw staat. Immers deze plaats is centraal gelegen, en vanuit de verschillende stadsgedeelten, en voorts van uit deelen van omliggende gemeenten ge makkelijk te bereiken. Aangezien het zoo- evengenoemd gebouw in zijn tegenwoordigen vorm en staat voor het beoogde doel niet is te gebruiken, zal het geheel moeten wor den gesloopt. De kosten, verbonden aan den bouw, in stallatie enz. van een overdekte bad- en zweminrichting met een diep bassin van 25 X 12 M. en een ondiep bassin van 12 X 10 M. zijn geraamd op 300.000. Ge rekend wordt, dat daarvan uit eigen middelen een bedrag van 40.000 kan wor den voldaan. Bij de afdeeling bestaat het voornemen, voor het resteerend bedrag een leening te sluiten bij de Rijksverzekeringsbank. Deze is bereid een bedrag van 260.000 aan de afdeeling ter leen te verstrekken tegen een rente van 4 7/16 pet. per jaar, onder voor waarde, dat de gemeente zich tegenover haar garant stelt voor de betaling van de rente en aflossingen. Met het oog op het vorenstaande ver zoekt de afdeeling het terrein, waarop het tegenwoordige Brongebouw staat, te harer beschikking te stellen en voorts te bevorde ren, dat de gemeente zich ten aanzien van gemelde leening garant stelt. Onder verwijzing naar de mede voor uw leden ter inzage gelegde exnloitatie-begroo- ting dd. 10 November 1931 deelen wij U mede, dat er bij ons geen bezwaar bestaat bedoeld terreingedeelte voor gemeld doel aan de afdeeling in erfpacht af te staan tegen een jaarlijkschen canon van f 5000. Voorts bestaat er o.i. geen bezwaar dat de gemeente zich t.z.t. tegenover de Rijks verzekeringsbank garant stelt voer de beta ling van de rente en aflossingen door de afdeeling, o.a. onder voorwaarde, dat ten minste 750 Spaarbrièven zijn geplaatst. In verband daarmede stellen wij U voor in beginsel tot een en ander te besluiten. Kon. Mannenzangvereeniging Apollo - Amsterdam Apollo's najaars-concert werd geopend met Zweers' „Allerzielen" en „Ecce quomodo moritur" van Handel, het laatste als een lm memoriam-Evert Cornells. Deze koor werken genoten een klankschoone en diep- treffende vertolking. Men voelde, dat het koor deze gedachtenis-muziek met een bij zondere piëteit vooi droeg. Allengs verplaatste men ons in een ge heel andere sfeer. Na „Die Allmacht" van Schubert en „Winterstilte", een modern ge tint werkje van den jeugdigen componist Adr. Engels, zong Apollo op majestueuze wijze Roeske's geliefd en algemeen reper toire-werk: „Groot is de Heer". Het werk, waarmede Roeske immer als componist en dirigent lauweren oogst. Vermoedelijk heeft Apollo dit nummer op het programma geplaatst, omdat zij haar dirigent wenschte te huldigen ter gelegen heid van zijn 35-jarig jubileum als dirigent en hiervoor geen geschikter moment kon worden gekozen dan na de glorieuze afslui ting ervan: ,-Lof, eer, prijs en dank". President Denijs sprak Roeske in harte lijke bewoordingen toe, wees op de enorme verdiensten van den jubilaris en schonk hem het hoogste eereteeken der vereeniging: den gouden Apollo-ring. Mede sprak de heer Denijs den jubilaris toe namens den eere-voorzitter, burgemeester v. d. Vlugt, die wegens raadszitting verhinderd was. Talrijke bloemstukken werden aangeboden en de aanwezigen stemden met de gebrachte hulde ten volle in. Verder hoorden wij twee moderne koor werken: „De jonge vrouw staat op den to- renwal" van Paul Sandels en „Psaume 122" van Milhaud. Technisch eischen deze wer ken zeer veel, doch Apollo staat ver boven de vereischte techniek verheven. Men be merkt van de moeilijkheden niets. De wer ken worden met volkomen beheersching en daarenboven hoogst karakteristiek gezongen. Het koor voelt iederen stijl juist aan, dank zij natuurlijk de voortreffelijke leiding van Roeske. Het brengt de hoorders telkenmale de ideeën van dichter en componist duide lijk bi). Een verheugend verschijnsel is het, dat het Apollo-publiek ook deze moderne wer ken op hoogen prijs stelt. Een bijzondere aantrekkelijkheid van dit concert was de medewerking van mevrouw Liesbet SandersHerzberg, die een interes sante volksliederen-voordracht gaf. De ty peering der liederen, niet het minst die der Jcodsche volksliederen, trof ons allen in hooge mate. Schoten de stemmiddelen soms een wei nig te kort de stem is mooi van timbre, doch nog niet volmaakt geschooldde intens doorvoelde voordracht deed dit euvel geheel en al vergeten. Felix de Nobel speelde de door hem gecomponeerde bege leidingen bij deze liederen. Deze zijn zeer sober gehouden en weloverwogen aange bracht. Mede trad als solist onze stadgenoot, de heer Karei de Jong, op. Hij droeg op se rieuze wijze de 15 Variaties en fuga op een thema uit „Prometheus" van Beethoven, benevens werken van Ravel en Balakirew voor en behaalde er een grandioos succes mee. Werken voor piano-solo ontmoet men niet dikwijls op de programma's van koor uitvoeringen. Men veronderstelt blijkbaar, dat deze niet in den geest van het publiek vallen. Bij Apollo is het tegendeel bewezen. Ook de piano-soli werden onder ademlooze stilte aangehoord. O. K. Alliance Frangaise Lezing over den Franschen letterkundige André Glde door Jean Mistier In de zalen van Restaurant „De Kroon" had Woensdagavond een bijeenkomst plaats van de leden van bovengenoemde vereeniging der afdeeling Haarlem. De Kamer-afgevaardigde en oud-lector aan de Universiteit, de heer Jean Mistier zou er spreken over den schrijver André Gide. Bij zijn zeer geestige inleiding had de heer J. H. Sauveur, voorzitter van het Haarlem- sche Comité, gelegenheid om al de bijzondere kwaliteiten van den spreker van dezen avond In het licht te stellen. En hij heeft waarlijk niet te veel gezegd, toen hij den spreker een jeugdig genie noemde, die zooveel kwalitei ten in zich vereenigde: die van Kamer-afge vaardigde, van diplomaat, van geleerde en van schrijver. Al deze kwaliteiten kwamen tot uiting ln deze lezing over een zoo precair onderwerp als de schrijver André Gide is, door een der Fransche critici: de „duivelsche schrijver" ge noemd. Jean Mistier schetste Gide's diepste per soonlijkheid als eene die eigenlijk niet te be naderen is, omdat, telkens wanneer men denkt haar ontdekt te hebben, ze ons weer ontsnapt. Gide zelf vergelijkt zich dan ook met de Protheus-figuur uit de mythologie. Zijn karakter en zijn sociale inzichten wer den door Jean Mistier scherp en juist belicht en geanalyseerd, die daarbij voor een groot deel steunde op uitingen van André Gide zelf, die in sommige van zijn bladzijden aller- openhartigst de waarheid zegt over zijn eigen persoonlijkheid en over de princiepen en de begrippen, die zijne psychologie beheerschen. Wat de letterkundige inzichten van Gide betreft, is deze revolutionnair op het terrein der gedachte een uiterste conservatief. De coor hem behandelde onderwerpen zijn nieuw, maar de stijl waarin ze worden behandeld, is van het zuiverste classicisme. In het derde deel van zijn rede behandelde Jean Mistier den invloed van Gide's persoon lijkheid en zijn theorieën op diens werken, waarvan hij er een aantal belichtte, en waar van hij duidelijk het amoreele en het vaak paradoxale karakter deed uitkomen, bene vens het intellectueele anarchisme, dat van zoo goed als alle de geestelijke inslag is. Met de eindconclusie van den even geleer den als weisprekenden conferencier kunnen wij, katholieken, natuurlijk niet instemmen: de schitterendste stijl immers kan nimmer gelden als een reden tot verontschuldiging voor het amoreele, bijna demonische bedrijf, waaraan Gide zich met het schrijven van zijn boeken heeft schuldig gemaakt. Nochtans heeft de heer Jean Mistier het, zooals reeds gezegd, precaire onderwerp met fijnen smaak weten te behandelen, en heeft hij met groote handigheid, zij het dan met een uitzondering voor zijn laatste conclusie, de klippen weten te omzeilen, welke hier van alle kanten dreigden. En ten slotte was het voor degenen onder ons, die onderscheid weten te maken, afge zien van deze conclusie, toch een uiterst leer zame conferentie, waarvoor den spreker door den voorzitter namens de aanwezigen zeer terecht dank werd gebracht. c? A Wethouder Van Liemt tegen korting op den kindertoeslag De heer W. J. B. van Liemt, wethouder voor de bedrijven, heeft aan den Haarlem- schen gemeenteraad het volgende schrijven gericht: Op de gronden, ontvouwd in het voorstel van Burgemeester en Wethouders heb ik mij geschaard aan de zijde van die leden van het college van Burgemeester en Wethouders, die meenden, dat het verhaal op het personeel in dienst der gemeente behoort te geschieden door heffing van een gelijk percentage (7) Met de in genoemd voorstel opgenomen be paling, dat die korting zich ook zal uitstrek ken over den kindertoeslag kan ik mij echter niet vereenigen. Nergens, noch bij het Rijk, noch bij de gemeenten, die tot korting op het salaris van het personeel overgingen, werd de korting anders toegepast dan op het grondloon. Ook bij verhaal voor eigen en (of) wedu wen en weezen-pensioen zou met dien toe slag, als zijnde niet in den pensioensgrond slag begrepen, geen rekening worden gehou den. Zou derhalve, zooals aanvankelijk de bedoe ling was, verhaal voor eigen en weduwen en weezenpensioen zijn voorgesteld, dan zou die toeslag evenmin zijn belast. Bovendien wordt de vacantie-toeslag ge handhaafd, zonder deze in de korting te be trekken. Om deze redenen meen ik, dat er zeker geen aanleiding bestaat den kindertoeslag wél in de korting te betrekken. Ten einde ten opzichte van dit onderdeel van het meerderheidsvoorstel misverstand te voorkomen en omdat ik mij op dit punt alle vrijheid wensch voor te behouden, acht ik mij verplicht u terstond bij het uitkomen van het voorstel van Burgemeester en wet houders van mijne afwijkende meening te moeten doen blijken Het volledige programma Het programma van de Bilderdijk-her- denking op 18 December, luidt als volgt: 12.30; Officleele opening van de Biider- dijk-Tentoonstelling in 't Frans Halsmu seum. Woord van welkom aan de genoodig- den en inleidend woord door den voorzitter van het Tentoonstellings-com té, den heer G H. Weustink, Inspecteur L. O. Bezichti ging door de leden van het „Haarlemsch Bilderdijk-Comté', van de Vereeniging het ,3ilderdijk Museum" en verdere genoodig- den. 14.50: De aanwezigen begeven zich naar de Groote Kerk. 15.00: Bij het binnenkomen speelt George Robert aan het orgel: „Vater unser im Himmelreich"J. S. Bach. Toespraak en kranslegging op het graf van B lderdijk door dr. J. B. Schepers, namens het Haarlemsch Comité. Het orgel speelt Psalm 42, die ook bij de begrafenis is uitgevoerd. Toespraak en kranslegging door prof. dr. A. Goslinga, namens het Bilderdijk- Museum. Besluiten van de plcehtigheid met orgel spel: „Wir glauben all' an einem Gott, Vater" van J. S. Bach. 15.30 Bijeenkomst der aanwezigen in het sterfhuis van Bilderdijk, het tegenwoordige café-restaurant Brinkmann, aan de Groote Markt te Haarlem onder presidum van prof. Goslinga. Voordracht over „Bilderdijk te Haarlem" door dr. J. B. Schepers, voorzitter B/lder- dijk-Comité te Haarlem. 20.00: Aanvang van de samenkomst in de St. Bavo of Groote Kerk: 1. Praeludium in b kl. t. J. S. Bach. George Robert, Kerkorgel. 2. Ouverture en inleidingen voor de be drijven van mr. W. Bilderdijk's Treur spel Floris V Rich. Hol. N. C. R. V.-Symphonie-orkest (H. O. V.) o. 1. v. Fr ts Schuurman. 3. Rede prof. dr. F. C. Gerretson, bijzon der hoogleeraar te Utrecht. 4. Lentebode, woorden mr. W. Bilder dijk, muziek Frans Coenen, „Zang en Vriendschap", Haarlem, o. 1. v. Frits Schuurman. 5. „Het Gebed" van mr. W. Bilderdijk, gezegd door mevr. Ellen Russe. 6. Choral-Variationen 6e Sonate van F. Mendelssohn-Bartholdy, George Ro bert, orgel. De programma's der feestelijkheden zijn verkrijgbaar tegen luttelen prijs des avonds aan de kerk en bi) de fa. Loosjes. Geboren: 6 December, d. van P. Mes— Beksvoort 7 Dec., z. van IJ. G. de Jonge Wempe z. van H. Boterbloem—Koning 8 Dec., z. van J. W. Leffelaar—Smits z. van F. v. Loenenv. d. Tuin 9 Dec. z. van M. J. RedekerSteg"eman z. van A. Bak kerKuiper z. van E. BruinesPiet. Ondertrouwd: 9 Dec. P. L. Stijnman en T. W. Opbroek W. B. Schaaf en C. M. Was senaar A. Roos en L. over de Linden W. Loos en M. K. Verhorst P. B. v. Brit som en J. H. Janus J. Hollander en E. C. Hogendoorn A. Röckrath en P. Lawnlczak j. A. A. Pauw en E. M. L. F. Frentrup j. v. Hattem en L. E. E. Mutz J. D. Voe telink en P. J. Zoomers. Getrouwd: 9 Dec., H. Reumann en B. L. Hansen B. J. Dijkmans en M. C. D. Witte J. v. Brugge en A. M. Rolfes B. de Vries en H. C. Hoogkamer J. A. F. Bou- man en B. J. Pik C. Zijlstra en J. F. Haije C. C. Wildschut en W. Buurman. Overleden: 7 Dec., G. A. Vunderink, 44 j., Voorhoutstraat 8 Dec., M. de Vries—Bef- fie, 59 j., Burgemeester Boreelstraat J. G„ 3 mnd., z. van F. W. Zandstra, Rijksstraatweg J. M. de Reus, 74 j., Tugelastraat C. P 4 j., d. van N. v. Bakel. Zomerkade A. M. Hazes—Vooges, 69 j., Plein. rdo^e 25. 45 en 45 ets. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig de heeren De Lestrieux Hen- drichs en de Clercq. Salarisverlaging onder wijzers. Een verzoek van het Ned. Onderwijzers Genootschap, om er bij de regeering op aan te dringen, haar plannen tot verlaging der onderwijzerssalarissen terug te nemen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek aankoop grond. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van de wed. RisSlot, om grond langs de Prins Hendriklaan te mogen koopen, daar het speelterrein dan te klein wordt. De min der fraaie gevel zal door beplanting aan het oog onttrokken worden. Stratenplan te Vogelen zang. De heer P. G. Smit heeft verzocht een stra tenplan achter de belt te Vogelenzang goed te keuren. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend op dit verzoek beschikt, daar bebouwing ten Westen van den Vogelenzang?cheweg niet wenschelijk geacht wordt. Reorganisatie Bloemen daalsche bosch. In de vorige vergadering heeft de heer A. Cassee gesproken over de reorganisatie van het gedeelte van het Bloemendaalsche Bosch, vormende de hoek van de Koepellaan en Zomerzorgerlaan. In verband met een be sluit van den Raad over herbeplanting. De heer A. Cassee stelt thans voor, dat de reorganisatie zoodanig worde uitgevoerd, dat alleen de gemerkte afgeleefde eikeboomen worden gerooid. De beukeboomen blijven gespaard. De door de gerooide eikeboomen open gekomen plaatsen worden van de noo dige nieuwe beplanting voorzien. Verder is een verzoek ingekomen van den heer J. C. Koffieberg e.a. om allee a zieke, doode en levensgevaar opleverende hoo rnen in het Bloemendaalsche bosch te kappen. De heer CASSéE verdedigt zijn voorstel. Volgens zijn meening moeten iuist jonge beuken ten offer vallen en niet slechts oude en zieke. De beukeboomen doen het prach tig en spr. begrijpt niet, waarom zij nu ver vangen moeten worden door eikeboomen. Hij zou het betreuren, als men de beuken zonder meer velde. Adressen van Bloemendalers wijzen er op, dat de gemeentenaren het bosch als zoodanig willen behouden. Daarom hoopt hij, dat alleen de zieke en afgeleefde boomen om gekapt zullen worden, terwijl misschien eenige reorganisatie kan tcegepast worden. Het bosch moet in het algemeen echter behouden blijven in zijn tegenwoordigen vorm. De heer DORHOUT MEES sluit zich hierbij aan. De heer SCHULZ is van oordeel, dat ook voor de toekomst van het bosch gezorgd dient te worden. Er zijn minder mooie eiken, maar ook minder mooie beuken. Spr. is geen deskundige en de heer Cas- sée is het evenmin. De heer Springer, die het wel is, zal toch het bosch niet willen laten vernielen. Kan men het hoofd van den plant soenendienst niet om diens oordeel vragen Spr. zou wel eerst deskundige voorlichting willen hebben. De heer DE WAAL MALEFIJT gelooft, dat best afgegaan kan worden op het oordeel van den heer Springer, die verschillende proe ven op dit gebied afgelegd heeft, o.a. bij de reorganisatie van den Haarlemmerhout. Spr. zou het advies van den heer Springer willen volgen. Wethouder LAAN heeft respect voor het oordeel van den heer Springer, doch gelooft, dat niet alle aangegeven boomen geveld be hoeven te worden. Bijna alle gemeentenaren, want zeer velen hebben de adressen onderteekend, willen het bosch in zijn tegenwoordigen vorm be waren en daar zijn toch ook wel menschen onder, die van boombeplanting af weten. Spr. meent, dat de boomen nog jarenlang mee kunnen gaan. Wethouder BORNWATER wil het advies van den heer Springer verdedigen. Deze heeft gewezen op den minder goeden toestand van het Bloemendaalsche bosch. Rapport is uitgebracht, doch dat moest blijven liggen tot het najaar. Op sprekers voorstel is besloten tot bet verbeteren van de meest slechte punten. Nu wil iedereen het béste weten. Spr. wil dit niet, doch hij wil wel het advies van den heer Springer volgen. Er moet een behoorlijke onderbeplanting komen. Het bosch is er niet alleen voor het huidige geslacht. Wil men het bewaren, dan moet men het deskundig behandelen. Spr. vindt het niet zoo erg, als boomen geveld worden, die misschien nog 200 i. 300 jaren meegekund hadden. Spr. beveelt aan, het advies van den heer Springer te volgen, opdat wij weer een be hoorlijk bosch krijgen. De heer NOORMAN informeert, of het bosch niet opgeknapt kan worden met zware beukeboomen. Bij een boschbouwdeskundige is spr. te rade gegaan, die hem verzekerd heeft, dat eiken niet goed kunnen bloeien op duingrond. Spr. zou het betreuren, als te veel kale plekken in het bosch gemaakt werden. De heer HOGENBIRK zou er ook niet te veel de bijl links en rechts in willen zetten. Zoo goe:mogelijk moet het bosch opgeknapt worden, maar er moet niet te veel omgehakt worden. Wèthouder BORNWATER beveelt nog maals aanneming aan van het advies van den heer Springer. De VOORZITTER gelooft, dat na aan-, neming van het voorstel-Cassée B. en Wr zich zullen moeten verstaan met den heer Springer. Deze heeft een reorganisatieplan waarin de raad nu wil kappen. Gaat dit plan niet door, dan zal de heer Springer zich mis schien terug trekken. Men kan dat plan echter niet amendeeren. Wethouder BORNWATER merkt nog op, dat niet et geheele bosch geveld behoeft te '0459 10576 10769 worden. Het gaat hier slechts om enkele ïisió 13875 plekken, welke verbetering behoeven. 15287 15317 15430 De heer SCHULZ zou de zaak willen aan- 16476 16497 16588 houden, totdat de heer Springer aan den raad J'^j3 ^770' zijn reorganisatieplan toegelicht zal hebben. Verbetering: De VOORZITTER merkt op, dat het 14881. rapport van den heer Springer heel belangstelling van de leden ondervoede heeft. Wethouder BORNWATER wil het voor stel-Schulz gaarne steunen. Het voorstel-Schulz, de zaak aan te h0 den, wordt aangenomen met 76 steffi®e Voor de leden Schulz, Noorman, Bolle®3 Verdegaal, Prinsenberg, Luden en Bof water. Tegen, de leden Dorhouf Mees, K* mer, Cassée, De Waal Malefijt, Hogen<® en Laan. Aangaan geldleening. Besloten wordt tot het aangaan van ee^ geldleening gedurende 5 jaren, groot f ioo.o° voor het doen van ondershandsche sch® vereffeningen. Verbreeding Korte weg. B. en W. stellen voor, met den heer J. v. d. Vliet een overeenkomst aan te g"f welke er toe zal leiden, dat de verbreed®» tot stand komt van den Korte ZijlT®^ door de bestaande sloot, thans vormende scheiding tusschen „Vaart en Duin" en Korte Zijlweg, te vervangen door een ®eU te graven sloot dóór „Vaart en Duin", w"3 door een aesthetischer aanzien verkrege wordt. .fl Over het voorstel wordt eenigen tijd geheime vergadering beraadslaagd, waarna openbare vergadering het voorstel van B. en met xi3 stemmen verworpen wordt. Aanbrengen verlichting' Wethouder LAAN deelt mede, dat, 1,3 aanvrage bij het P.E.N., voor niet veel ko® ten, de bewoners hun perceelen beter ve licht kunnen krijgen. Benoemingen. Tot derde lid van de Commissie vafl organiseerd overleg wordt benoemd de ^e P. Dorhout Mees en tot zijn plaatsvervangê de heer C. Verdegaal. g Tot hoofd van school E te Vogelend"» wordt benoemd de heer J. H. Caro, te B'° ker, nummer 2 der voordracht. Verschillende voorstelR0' Goedgekeurd wordt het voorstel offl aan het hoofd van de scholen A en B. de b® IJzerman te verleenen ontslag wegens "ec bereiken van den 65-jarigen leeftijd v°° een jaar op te schorten. Vastgesteld worden de verordeningen het beheer van het grsbedrijf en op dat v3 het waterbedrijf, welke van financieel-te^ nischen aard zijn, in verband met de g®^1' zigde bepalingen der gemeentewet. Besloten wordt de gasverordening aan vullen. Het kohier rioolbelasting over 19? wordt vastgesteld. De hondenbelasting. Betreffende de wijziging in de hond®" belasting, waardoor de belasting, thans f 7*5 en f 15, verhoogd wordt tot f 10 en f 20, vra*^ de heer CASSéE, waarom de belasting z° verhoogd wordt. De heer SCHULZ voelt er het meest v°ot' deze zaak aan te houden tot de behandel'"® der begrooting, wanneer het geheele bel"5 tingvraagstuk aan de orde komt. Spr. vindt de verhooging vrij sterk, f 2 belasting voor een hond is nogal veel. Wethouder LAAN merkt op, dat de °e lasting thans f 3.500 en na de wijzig!11® f 5.500 opbrengt. Er moet hier een bep"'1 zijn, dat de honden niet los mochten loop®0' want zij besmeuren de wegen, voor welke schoonhouden de reiniging moet z°rge.tl' Wie een hond voor bewaking noodig hee® kan wel f 20 betalen. ,g Spr. meent, dat men het beste doet, zaak aan te houden tot de begrooting. Althans besloten. Verbreeding Bloem®0' daalsche weg. B. en W. stellen voor van D. Fletn'"®! voor verbreeding en verbetering van de" *W1 i/itvwiug LU ULVLttUg T***» Bloemendaalsche weg, een strook grond a3^ te koopen van 5 M2. tegen een prijs van f l0' per M2., onder voorwaarde, dat hekverpl"3 sing c.q. vernieuwing van tuinaanleg, groot op f 50, voor rekening der geca.ee' zal geschieden. Aldus besloten be" B. en W. stellen den raad voor ontheft'" van artikel 7 der bouwverordening te ve^ leenen aan a. J. Th. Ruygrok, voor den bouw van ee garage aan den Aerdenhoutsduinweg b. J. H. Baggerman, voor den bouW v een garage aan de Ign. Bispincklaan c. J. Vis, voor den bouw van twee garaB aan de Dr. D. Bakkerlaan. Aldus besloten. B. Garages Donkerelaa® en W. stellen voor, het bedrag f 18.000 der garages aan de Donkere 13^ van Publieke Werken over te schrijven op bedrijven. Aldus besloten. het „Veenenduin" Naaldenveld. Wethouder LAAN deelt mede, dat 00^ missarissen van „Veenenduin" in pnflCS geneigd zijn tot verkoop van het bosch i° Naaldenveld. De vergadering wordt gesloten. (Niet-Offlcleel). 458e STAATSLOÏLRI, Trekking van Donderdag 10 December 2e Klasse. 4e Liist. HOOGE PRIJZEN. 20274 '00. Prllren van 135 176 193 443 543 642 697 938 lOll 1555 1606 1672 1710 2045 2100 2971 3125 3266 3460 5255 5263 5954 6127 6591 6613 6911 7571 9171 9584 9782 103'J .1332 11556 11591 11605 12280 12519 12805 12891 14084 14183 14532 14547 15528 15752 15924 1592' 16921 16941 17632 18507 19420 19597 19870 20049 2435 4297 6421 8060 2559 4654 6441 8173 2894 -019 6583 8703 ,01/6 i 2e Klasse 3c I list: 1482'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6