4 f 750.- f250.- f125.- (50, f40.- Bureaux nassaulaan 49 u. v; A MANDSJOERIJE TEGEMOET 121 U JAAR BURGEMEESTER i&.- ff ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regel DlT nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 16 DECEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17952 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Kwestie van opvoeding y Geweldige brand te Bangkok J' huizen verbrand, 2000 personen dakloos Katten enwereldvrede De inzameling voor het Nationaal Crisis-Comité Verlaging der Indische pensioenen? Met tien procent DOOR HET SOVJETLAND Naar het tooneel van den strijd Roofoverval te Zaandam Oude weduwe door twee kerels overvallen Geen Kerstgave VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON j Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Massa-staking van betalingen Door Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per artaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bil vooruitbet. Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. od dit blad rijn ingevolge de verzeker ingsvoorwaarden f Q (1(1(1 m ^ev,®n8^anSe ongeschiktheid n ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I uUUU. verlies van beide armen, beide been tot werken door beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm rij verlies van 'n anderen vinger ,i/ Be s. D. A. P. krijgt het steeds méér e kwaad. Niet van haar ekonomische aarts- Jahden, de liberalen, niet van haar Vijanden in het bovennatuurlijke, de athoiieken en de christelijken, neen, lfs niet van de socialisten-vretende 0tIununisten, wien niets te dol is en die Us in tijden van inzinking en verwar- fig nog wel eens een succesje kunnen "ereiken. Be S. D. A. P. krijgt het steeds meer 6 kwaad metzichzelf, met haar "e'gen vleesch en bloed". Be S. D. A. P. heeft heel onverant- oordelij k, alleen maar levend bij en de baten van het oogenblik, een on treden, opstandig geslacht gekweekt; de s. D. A. P. heeft haar kinderen houden bergen beloofd en, ondanks hoe j^oote machtsvorming ook, de gegeven boften niet kunnen inlossen, omdat eze beloften nu eenmaal boven het be- oikbare uitgingen. De kinderen verwijten de moeder, dat J door haar bedrogen zijn. Boeder S. D. A. P. heeft uit direct 'genbelang om maar zooveel moge- ok kiezer-kindertjes zoet te houden en °or moeder te doen getuigen méér bei, 'til, °ofd, dan zij geven kan; nu het op ossing van gegeven beloften aankomt. ^0fdt moeder opeens heel gereserveerd 611 conservatief! Maar de met beloften verwende T^deren zijn daarmee allerminst tevre- 6l1. en ze gaan samenspannen tegen ^eder S. D. A. P. Moeder stelt hen teleur. Welnu! dan zullen zij ófwel moeder -aan ringelooren, ófwel op eigen gele edheid de door moeder beloofde gou- ®d bergen zien te bereiken. Sinds de stichting der S. D. A. P. is et nog stééds zoo gegaan. .Be groep, die zich door de S. D. A. P. ^drogen voelde, werd onwennig, ging 1,1 oppositie, scheidde zich af en begon Qt> eigen gelegenheid den weg in te slaan ^r „ons heilig ideaal". Be nieuwste geschiedenis der S. O. P. geeft eenzelfde aaneenschakeling Vad gebeurtenissen te aanschouwen. vMoeder S. D. A. P. heeft haar jonge sjes Schmidt, De Kadt, e.a., te veel eloofd; moeder weet, dat zij voorzich- ®er moet worden; maar de jongelui daarvan heelemaal niet gediend: zij ^aken het moeder lastig, ze gaan onder wies vormen, week-ends houden, een j^en orgaan uitgeven; moeder pro- ®ert dat alles den kop in te drukken, 'harde en zachte woorden en maat delen: er worden harde standjes ult- i(1eeld, maar met zachte middelen zal I O pogen de opstandige kinderen weer "j1 't gareel te brengen, door den groot- belhamel Schmidt in het 'bishoudelijk bestuur der partij op ce ethen. Mdus geschiedt, maar het ver- j 6tlde kind is niet tevreden te stellen: >.De Socialist" blijkt daar méér dan eboeg van. .Be leiders van „De Socialist" vormen de pers een nevenregeering van de B. a. P. Baar wordt wéér wat op verzonnen: „De °cialist" zal verdwijnen, en daarvoor de plaats zal gemeenschappelijk wor- Uitgegeven „De Sociaal-Demokraat", .aarin nu eens werkelijk alle richtin- in de S. D. A. P. zich kunnen uiten. ^ah Polak tot Fimmen toe. M^ar de mislukking was al Weer daar: °ch in de partij, nóch in de pers liet appositie zich temmen. de S. D. A. P. zitting liet nemen k het Juliana-Krisis-comité zette veel y aad bloed, én toen Schmidt voor de '^•A.-mikrophoon niet vrijelijk mocht 6geni Wat hij noodig vond, bedankte bp v°or de eer, nog langer mede partij- 5^dUrder te zijn. a hu heeft de linkervleugel-oppositie V- hota bene, ook nog uit de redactie y „De Sociaal-Demokraat" terugge- aken, omdat zij, zelfs daarin, niet Ser vrijheid van meeningsuiting had. y. °k de allerlaatste poging, om de door te v^er verwende kinderen in het gareel iu. ahden, schijnt dus thans gefaald te bben. ^^Q°r de S. D. A. P. staan nu ernstige 2®artenissen te wachten. w aar de partij zal het aan zichzelf te ,^eh hebben. Beidt hier een kwestie van opvoe- 8»» O S0i 0 i Bangkok (Siam) heeft een ontzetten- Syatld to de Chineesche zakenwijk 500 en het gebouw van de Bank van y *1 verwoest. 2000 menschen zijn dak- De vrede is gestoord! In Dordrecht in de omgeving van de Wijn straat woont een echtpaar, dat een funeste activiteit ontplooit in het doen verdwijnen van katten en duiven een activiteit, onge twijfeld een beter voorwerp waardig. Het is niet te verwonderen, dat deze ter reur in een zóó vrijheid-lievende stad als Dordrecht heftige verontwaardiging en in tense afkeer heeft gewekt. Gezien vooral het feit, dat de tyrannie van het echtpaar zich niet uitstrekt tot de bij ontstentenis der poesjes welig tierende muizen- en ratten- kolonies. Daar in zulke gevallen een adres der ge zamenlijke gedupeerden wel helpen wil, werd inderdaad door een ongehuwde dame een dergelijk document opgesteld, in de kranten gepubliceerd, en, vergezeld van een gedrukt protest, aan de overheden toegezonden. In het adres wordt o.a. geconstateerd, dat deze moerden, die door menschelijkheid en beschaving worden veroordeeld, nog steeds bij de wet zijn toegestaan, mits op eigen terrein gepleegd, en vervolgens, dat katten behooren beschermd te worden, omdat te genover de schade, welke die dieren aanrich ten, het veel grooter nut staat dat ze doen (katten wel te verstaan, niet muizen). Het „protest" Is nog veel scherper. Wij dteeren er o.a. het volgende uit: „De wet staat dit gruwelijke misdrijf, mits op eigen grond bedreven, toe. „Moreel kan deze middeleeuw sohe wet, wier uitvoering in het diepste geheim wordt toegepast uit angst voor de volks woede, zich niet meer handhaven. „Helpt ons dit schandelijk gebruik, waarvan telkens opnieuw tallooze dieren in Nederland het slachtoffer worden, uit roeien. „wy eischen opheffing van deze wet!! Veiligheid voor onze huisdieren." En nu komt het mooiste: „Wereldvrede is onbestaanbaar, zoo lang de dierenbeulen vrij uitgaan. „Uit dierenmoord ontstaat menschen- moord!" Wij weten niet, wie dit proza heeft opge steld, doch zijn van oordeel, dat dit de manier is om alles te bederven. Ongetwijfeld: dat wat in Dordrecht gebeurt, verdient afkeuring, scherpe afkeuring zelfs. Het gaat nu eenmaal niet aan, een dier zonder nood zaak het leven te ontnemen. Dat is onna- tuuriyk, tegennatuuriyk, wreed. En de wreedheid is een menschelijke liartstodht, waaraan evenmin de vrye teugel mag ge laten worden als aan elke andere van zy'n soortgenooten. Zeker, de mensch staat boven het dier in de rangorde der natuur, en het dier is daarom op hem ingesteld. Hij kan en mag erover beschikken, mits het hem middel blijft tot eigen welzijn en niet tot het z.g. beschermen van spreeuwen, wat het Dordtsche echtpaar als voorwend sel gebruikt voor zijn afmaak-woede. (We spreken liever niet van „moord"). De dierenbescherming, die deze beginse len aanvaardt, staat op een sterke basis en behoeft zich niet op het gevaariyke pad der gevoelsargumenten te begeven, waar men zoo spoedig de grens van het belache- ïyke overschrydt. In bovenstaand protest is die grens wel degelijk overschreden. Beweren, dat de wereldvrede in gevaar is, zoolang er praktijken van katten-afmaken bestaan, is blijk geven van een totaal ge mis aan gevoel voor proporties. Of is het eenvoudig speculatie op een mode-slag- woord? wy sympathiseeren met het streven van de dierenbescherming toch heusch te veel, om dergelijken sentimenteelen onzin goed te praten. Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in na- tura, kunnen dit eveneens bij ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Ingekomen bij de redactie: J. H0.25 Met N. N. als lid van den R. K. Vrouwenbond 25. Restant uit dan St. Nicolaaspot van de 4de klas M. M. S. 2. R. K. Lyceum Alkmaar 2.73 y2 Het Soer. Handelsblad meldt, dat een voor stel tot verlaging der reeds toegekende pen sioenen met 10 pet. den Raad van Indië heeft gepasseerd. (Van onzen specialen Correspondent) Friedrichstrasse.Schlesischer Bahn- hof.... StentschWarschau,... Negore- lojefMoskou.... Mandsjoelidat zijn de etappen van een reis van tien dagen naar het tooneel van den oorlog In Mand- sjosrije. Hoe verder men Europa achter zich laat, des te grooter worden de afstanden tusschen de stations, die onze belangstelling opwekken. Eerst zijn het minuten, dan uren en ten slotte liggen dorpen en vlekken op afstanden van dagen uit elkaar. Men raakt weer gewoon aan ongemeten afstanden en ruimten en men heeft volop den tijd zich in Azië in te denken, dit geweldig brok con tinent, dat in de geschiedenis der mensch- heid een zoo beteekenisvolle rol heeft ge speeld en aan welks huidige gebeurtenissen en ontwikkelingen wij, trots onze eigen zor gen en narigheden, niet achteloos kunnen voorbijgaan, als v/e tenminste op een goeden of liever een kwaden dag niet hoogst onaan gename verrassingen willen beleven. Want één ding mogen we niet vergeten: Wat zich daar in het Oosten afspeelt, is geen lokaal conflict, dat Europa verder niets oangaat. Integendeel, er wordt daar In het Oosten om belangen gestreden, die voor het econo mische leven va Europa van zeer vitale be- teekenis kunnen worden. Als men dagen lang In den trein zit en voortzeult door het licht besneeuwde Russi sche landschap, dan heeft men gelegenheid om over al deze problemen na te denken. Lectuur heeft men niet veel. Daarvoor hebben de Russische douanen in Negorelojef wel ge zorgd, die alle kranten, boeken en zelfs de geïllustreerde tijdschriften geplombeerd heb ben met het almachtige Zegel van den Sovjetstaat, dat pas bij de Chineesche gren zen weer mag worden verwijderd. Vadertje Rusland is zeer bezorgd over het welzün van zijn gasten. Teveel lezen zou maar schadelijk kunnen zijn: twee, drie boe ken, die er onschuldig uitzien, mag men by zich houden en daarmee moet men dan door heel Siberië zien uit te komen. Tot Moskou is de trein zeer zwak bezet. Een Amerikaansch echtpaar, twee kooplieden en ik zijn de esnige passagiers. De spoor wegbeambten klagen over de slechte tijden en zijn tweemaal beleefder dan vroeger. De witkielen vechten om de paar koffers. En over alles breidt zich uit grauw en nukkig een hemel, die onvriendelijk en duister is en een vroolijken lach al te voren doet verdwy- nen en verstikken. Droef en melancholies zien de voorsteden van Moskou er uit er grauw en donker is het voormalige Alexan- derstation. „Wie Moskou niet heeft gezien, weet niet wat schoonheid is." Telkens als ik door de oude Russische hoofdstad rijd, moet ik aan deze spreuk denken. Maar de paar uur oponthoud geven geen gelegenheid om veel belangrijks te zien, men treft oude vrienden en bekenden en voor men er aan denkt, is het al weer tüd om naar het station te gaan, naar het Noorder-station, vanwaar de transsiberische trein vertrekt Een blik door de autoraampjes in de straten van Mos kou: overvolle autobussen en trams, vensters met roode plakkaten bedekt, overal voor de schoenen-, vleesch- en broodwinkels en ook voor de siyteryen lange rijen van menschen, die hun beurt moeten afwachten. Als men vraagt: „Waar begin eigenlijk Azië?" dan zou ik willen antwoorden: „Op het Noorder-sta tion te Moskou." Want de menschenmenigte. die daar ononderbroken en op alle tijden van den dag in- en uitgaat, draagt zulke Aziatische kenmerken, dat men den indruk krijgt, dat Mongolië, Mandsjoerye, ja heel China al heel dicht nabij is. Van Moskou af is de slaapwagen overvol, Amerikaansche mijningenieurs en machine specialisten gaan naar Swerdlowak. Gene raals en hooge beambten reizen verder naar het Oosten. Hun vacantie is uit, zeggen ze, en nu moeten ze weer naar hun verre bureauen, naar hun troepen terugkeeren. In mijn coupé zit een collega van de „Popoio d'Italia" en in een coupé naast den mijnen zit een Duitsch koopman, die in Shanghai bedvoeren gaat koopen. Een ambtenaar van het Inturist Buro reist als tolk met ons mede en vertelt zyn veelbewogen leven dat hij aan de Zwarte Zee begon, in Buenos- Aires voortzette en dat hem door Austra lië, Zwitserland, Engeland, Noord-Amerika en wel ook door Leel het overige deel der wereld bracht. Ik wou een portret van hem hebben. „Voor geen 5000 dollar"lachte hij„Want ik zou toch ook weer eens graag uit Rusland wegkomen en het is ab soluut niet noodig, oat de heele internatio nale politie door haar foto-publicaties weet, hoe ik er op het oogenblik uitzie Wij babbelen een beetje over de groote wereld en ik vraag hem, wat hem het beste bevallen is op zijn reizen. Dadelijk ant woordt hij: „De Friedrichstrasse Unter den Lindendaar is cultuur, daar is leven, daar heerscht drukte." Hij zegt het enthousiast en pakt dan nadenkend zijn ongeschoren kin vast. Dagen lang sporen wij door de Siberische vlakte. Buiten sneeuwde het lichteiyk en glinsterende rijp hangt aan de kale berken- boomen en twee mannen in schapenvellen geklaad en met bontmutsen op, stellen reeds de sneeuwhekken langs het baanvak op. Ik reken uit, hoelang ze wel noodig heb ben, om klaar te komen met hun karwei, als ze aan beide zijden van het meer dan 7500 kilometer lange traject de hekken moesten plaatsen. Als ze het alleen moesten doen, zouden ze bij een achturigen werkdag ruim driëhonderd jaar noodig hebben. En eiken winter plaatst men die sneeuwhekken, om ze in de lente weer weg te nemen en in kleine hoopen bij elkaar te zetten. Rus land heeft er slag van om zyn werkloozen aan den gang te houden. Op 'n paar plaatsen maar is de nieuwe Russische ratio naliseering begonnen. Inplaats van de hek ken zijn er boschjes en denneboompjes gekomen, maar er blijft nog veel houtves- terswerk te doen, alvorens het heele traject van Negorelojef tot Mandsjoeli is beplant. De Russische reizigers koopen nu en dan een courant en vertalen voor ons het laat ste nieuws, dat door het Moskousche zend station wordt rondgezonden. In Swerdlowak vernemen wij den terugtocht van generaal Ma, in Tjoemen krijgen we bericht over den dood van een Chineeschen generaal, die aan den kant der „apanneezen moet heb ben gevochten, in Werdschne-Udinsg ver telt men ons, dat de Chineezen bezig zijn met de reorganisatie van hun leger en dat ze, als ze er mee klaar zijn, met nieuwe troepen en vooral met veel. ammunitie Tsitsibar willen heroveren. In Omsk wordt eindelijk mijn Italiaansche collega, die voort durend in angst heeft geleefd, dat hij te laat op het tooneel van den strijd zou aankomen, eindelijk rustig. Neen, zoo snel als men in Europa had gedacht kan dat heele complex van vraag stukken in Mandsjoerije niet worden opge lost. De Chineezen en de Japanneezen zul len zóó lang doorvechten, tot koude en sneeuw verdere operaties onmogelijk maken en wan neer er intusschen niet een oplossing Is ge vonden, die be de partijen tevreden stelt dan begint deze oorlog, die zonder oorlogs verklaring begon, zoo gauw de lente aan breekt weer opnieuw. De Russen, die bij ons in den trein zitten moeten niet veel hebben van het optreden van Japan. Ze verklaren, dat Rusland neu traal wil blyven, maar ge hoort duidelijk uit hun woerden, dat ze bezorgd zijn om hun haven in het Oosten, Wladiwostok, zonder welke de ontwikkeling van Siberië ten zeer ste zou worden belemmerd. Buiten de ge wone wachtposten bij de bruggen en op eenige strategische punten, die ik er vorige jaren ook al had opgemerkt, was er nau welijks ergens een soldaat te zien en men kan wel met zekerheid aannemen, dat Rus land, in ieder geval dezen winter, zich niet met het conflict zal bemoeien. Ondertusschen is mijn Italiaansche collega ziek geworden Met heeten kop, met pijnen in keel en borst ligt hij in bed en vertelt in zijn koorts, dat hij met Kerstmis graag weer bij zijn familie in Milaan zou willen zyn. Ik doe d'enst als ziekenoppasser, maar toen de koorts hooger begon te stijgen, probeerde ik een dokter te vinden. In den trein is er geen een. Ik geef den tolk opdracht om een tele gram naar 't eerste grootere dorp vooruit te zenden en als de trein daar stil staat, komt er een jonge, aardige vrouwelijke dokter in smetteloos witten jas naar binnen, beklopt mijn vriend borst en rug, kijkt hem in de keel en constateert angina. Uit een étui haalt ze een paar tabletten, geeft den tolk eenige voorschriften, pakt haar instrumenten bijeen en gaat. Ik wil de rekening betalen. „Dat kost bij ons in Rusland niets", zegt de tolk, „die dame wordt door den staat betaald". En reeds rellen we alweer het station uit, aldoor weer verder. Intusschen is de grauwe hemel van Rus land overgegaan in het klare heldere blauw van dien van Azië. Verblindend schynt de zon in den goed verwarmden coupé, terwijl wij voortgiyden door de Siberische wouden. De stations, waar de locomotief water moet innemen, liggen aldoor verder uit elkander. Menschen in berenpelzen, met den zwaren schommelenden tred van 't dier, wiens vel hen tegen de koude beschermt, staan op de perrons en kijken verbaasd naar ons, licht- gekleede Westersche Europeanen. Lichte paardensleden houden langs het baanvak wedstrijd met den trein, langbeenige jacht honden blaffen by den ingang der holwo- ningen, waarin de houthakkers in de strenge winternachten wegkruipen en tus schen al dit primitiefs, al dit oorspronkelyks rijzen opeens hooge graanpakhuizen op: geweldige moderne fabrieken uit rooden baksteen, rookende reusachtige schoor steenen, de markante kenteekenen van het nieuwe Rusland. Op de groote stations zijn nog resten over der versieringen, die bij gelegenheid van den zevenden November waren aangebracht De resultaten, die het vijfjarenplan tot dusver opleverde, worden op in het oog vallende plaatsen met groote roode cyfers aangekondigd. Méér dan in het Europeesche Rusland dringt het hier tot het bewustzyn door, dat je in Sovjet-Rusland bent. En zoo rollen wij verder door de korte dagen en de lange nachten. Irkoetsk is al niet zoo ver meer en overmorgen zullen we ir Mandsjoe'i zijn, de grensstad tusschen Rusland en China, tenminste als de trein de vertraging, die hij thans heeft, nog ver mag in te halen. Nog twee dagen, dan z'tten we midden in het gebied van het Ch neesch- Japansche conflict, dat, trots de koude, zich steeds meer schynt uit te breiden. De tolk neemt afscheid. „Zullen we elkaar ir. Berlijn eens treffen?" vraag ik hem. „In Eerlijn niet, eerder hier, in het Oosten, als ik soldaat ben", antwoordt hy en denkt zorgelyk na. Reeds trekt de trein aan. Nog eenmaal wuiven wy naar den man, die ons tot nu toe begeleidde. Langzaam sporen wy de Mandsjoerijsche grenzen tegemoet. WALTER BOSSHARD. Copyright „N. Haarl. Crt" en Opera Mundi Press. Zes honderd gulden onder het bed gevonden Aan het Ventje No. 21, een klein straatje te Zaandam woont een oude weduwe, ge naamd Swart. Zy heeft een zaakje in koffie en thee en vent daarmede overdag in een wa gentje. In den afgeloopen nacht tusschen 12 en 1 uur was zy nog op, om haar koopwaar wat te rangschikken en te ordenen. Plotseling hoorde zij achter het huis lawaai en via een achterraampje drongen twee kerels de kamer binnen. Een der onverlaten hield den mond van de vrouw dicht en plaatste een revolver op haar voorhoofd. „Als je een kik geeft, schiet ik je neer," bedreigde hy. Fn het oude vrouwtje smeekte zachtjes om genade. Intusschen doorzocht de andere indringer de kamer. Op drie plaatsen onder het bed vond hij beursjes, met een totaal bedrag van vijf k zeshonderd gulden. Toen hy het sein tot vertrek gaf vluchtten beiden vla het Ventje in de richting van den Provincialen weg. Een buurvrouw waar schuwde de politie en onder persooniyke lei ding van den commissaris van politie werd onmiddeliyk een onderzoek ingesteld. De politie heeft eenige vermoedens omtrent de daders. Malaise bi) de Papierfabriek Naar men ons uit Velsen bericht, zal dit jaar door de omstandigheden, aan de arbet aers der papierfabriek van Van Gelder Zonen, geen extra Kexstgave worden uitbe' taald. Vandaag is het 121/2 jaar geleden dat de heer C. Maarschalk tot burgemeester van Haarlem benoemd werd, over welk feit wy eenige maanden geleden uitvoerig hebben geschreven, zoodat wy thans met d? vermel ding van dit jubileum kunnen volstaan. Zooals bekend, heeft de heer Maarschalk, alhoewel de vriendelyke bedoelingen ten zeerste respecteerend, te kennen gegeven, dat deze dag, met het oog op den ernst der ty- den en de reeds langdurige ongesteldheid van mevrouw Maarschalk, onopgemerkt voor- by zou gaan. Om alle huldebetooningen te voorkomen is de burgemeester den geheelen dag niet op het Raadhuis geweest en heeft hU ook de hedenmiddag gehouden gemeente raadsvergadering niet geleid. Toch hebben nog velen een blyk van sympathie willen geven, zoodat de heer Maarschalk verscheidene bloemstukken, be- nevens telegrafische en schriftelijke geluk- wenschen in ontvangst had te nemen.: Oude weduwe te Zaandam door twee ke rels overvallen, 600 geroofd. (blz. 1, 1ste blad). Sinds begin 1930 hebben 1200 banken in Amerika haar betalingen gestaakt. (blz. 1, 1ste blad). Besloten is tot liquidatie van de Coöp. Haarlemsche Groenten- en Bloembollen- veiling. Zy zal omgezet worden In een naam- looze vennootschap. (blz. 2, 1ste blad) De Eindhovensche politie heeft twee man nen aangehouden, die bekend hebben meer dan vijftien branden te hebben gesticht. (blz. 1, 2de blad) Spaarpenningen tot een bedrag van f 50.000 te Enschede verduisterd. (blz. 1, 2de blad) Adres van den Ned. R. K. Middenstands bond inzake steun aan den tuinbouw in West-Friesland. (blz. 1, 2de blad) De Kerstgroet van H. M. de Koningin. (blz. 1, 2de blad) Gisterenavond hebben de heeren E. Krelage en W. J. B. v. Liemt afscheid ge nomen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en omstreken. (blz. 2, 2de blad) Werkloozenrelletjes; te Rotterdam poütle- inspecteur van zijn paard geschoten. (blz. 3, 2de blad) Liefdesdrama te Amsterdam; jongeman vrij cmstig gewond. (blz. 3, 2de blad) Op Sumatra zijn zeven personen het slacht offer geworden van tijger-aanvallen. (blz. 3, 2de blad) Dr. L. de Jonge S.J. benoemd tot vice- postulator in het zaligverklaringsproces van P. Roothaan. (blz. 1, 3de blad) De conferentie van werkgevers en werk nemers in de katoenindustrie van Lan cashire is mislukt. (blz. I, 3de blad) Brand in het gebouw van de Engeische Bank te Londen. (blz. 1, 3de blad) Het Spaansche kabinet-Azana definitief samengesteld. (blz. 1, 3de blad) De Pruisische noodverordening inzake bezuiniging op groote schaal zou reeds ge reed zyn. (blz. 1, Sde blad) Sluiting van de Pruisische theaters. (blz. I, 3de blad) Begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw door de Tweede Kamer aangeno men. (blz. 2, 3de blad) Arbeid in broodbakkerijen in verband met de a.s. feestdagen. (blz. 3, 3de blad) Barometerstand 9 uur vjh 7.72 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.15. Hoogste barometerstand 773.8 te Aberdeen. Laagste barometerstand 744.4 te Memel Verwachting, meest zwakke. Noordeiyke tot Westeiyken wind, gedeeltelyk bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. 1200 Amerikaansche banken in 2 jaar Gisteren hebben wederom 10 Amerikaan sche banken haar betalingen gestaakt, door dat ook de Federal Nationale Bank te Boston haar betalingen heeft gestaakt. Ten gevolge van het verlies van groote deposito's, die de laatste dagen werden terug gevorderd hebben 9 andere banken in den staat Massachusetts, die nauw met de Fede ral National Bank gelieerd waren, eveneens haar betalingen gestaakt. Sedert het begin van het jaar 1930 hebben in de Ver. Staten in totaal ongeveer 1200 banken hun betalingen gestaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1