Kennemerland Informatie Cheque-koerse11 GEMEENTERAAD VAN VELSEN Stofzuigerhuis MAERTBN$ DE GEMEENTEBEGROOTING De fracties uitgezonderd die der S.D.A.P. en der Comm. zien af van het houden van algemeene be schouwingen De voorstellen van B. en W. inzake subsidieverlaging en gasprijsverhooging aange nomen Verlaging presentiegeld der raadsleden. HERItiüA WUTHRICH, HAARLEM Philips' Radio-toestellen BEVÉRWIJK Roofoverval te Zaandam De verdwenen loopjongen IJMUIDEN UIT DEN OMTREK BENNEBROEK NOORDWIJKERHOUT HILLEGOM MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Barteljorisstraat 16 - Tel. 1075® Alle merken stofzuigers Staat van Besommingen MARKTNIEUViï Ati Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemees ter. Aan de orde kwam de behandeling der begrooting voor 1932. Algemeene beschouwingen. De heer MAAS (R.Kj legt de volgende verklaring af: Hoewel het gebruikelijk is, bij de eerste begrootingsdebatten direct na een gemeente raadsverkiezing, dat de verschillende groe pen, die vertegenwoordiging gevonden heb ben in den vernieuwden raad, hun politiek standpunt uiteenzetten met al den aankleve van dien, meen ik, en ik spreek namens nog 18 leden van den raad, nu niet aan alge meene beschouwingen te moeten deelnemen; de omstandigheden, waarin onze gemeen schap sedert zoo geruimen tijd verkeert en mogelijk nog lang, misschien zeer lang zal verkeeren, eischen naar onze meening, dat ditmaal een andere gedragslijn worde ge volgd. Wij zijn verder van meening, dat het nu geen tijd is, voor het nemen van maatre gelen, hoe nuttig ook, die kosten zullen ver oorzaken, tenzij die maatregelen absoluut onvermijdbaar zijn; en wij vertrouwen, dat het College van B. en W. die soort maat regelen zuilen voorstellen ook zonder spe- cialen aandrang uit den raad. Wij zijn eveneens van meening, dat het derhalve doelloos is, thans maatregelen voor te bereiden, waarvan men weet, dat uit voering eerst na langen tijd en dan mis schien onder geheel gewijzigde verhoudin gen, mogelijk zal zijn, terwijl die voorberei ding veel moeite en tijd zou vergen, ook van het College van B. en W. of van de leden daarvan individueel, moeite en tijd, die zij zoo hoog en hoog noodig hebben voor de dringende en dwingende dingen van den dag. Zoodat aandrang daartoe nu uit den raad komend het College van B. en W. slechts kan bemoeilijken in zijn zware be stuurstaak. De leden, namens wie ik spreek, hebben daarom, hoewel velen hunner, om het zoo eens uit te drukken, de tong jeukt om in te gaan op veel wat de laatste tijden is geschied en gesproken, besloten, van dit voorrecht ditmaal af te zien en dus geen algemeene beschouwingen te houden. Dit wil niet zeggen, dat wij niets naar voren te brengen hebben; hetgeen wij om trent zakelijke aangelegenheden hebben op te merken, zullen wij doen bij de betrokken hoofdstukken en volgnummers. Wij zijn toch van meening, dat deze tijden niet vragen om accentueering van hetgeen scheidt, maar wel van wat ver- eenigt. Dat thans onze eerste en eenige taak is te streven naar zoo groot mogelijke samenwerking ten einde het schip v,an Vel- sen veilig te voeren door de branding van djn tijd. Dat daarom de raad van .Velsen eendrachtig moet staan achter het College van B. en W. en dit moet steunen en schra gen in zijn moeilijke taak. Dit kar niet ge schieden door het spreken van vele woor den, door het uiten van vele vrome wen- schen, dit kan slechts geschieden door het doen van daden. Deze leden beseffen zeer wel, dat het gemakkelijker is, de functie te aanvaarden van de stuurlui aan den wal. Maar zij mee- nen, dat hun plaats thans alleen en uit sluitend is op het dek van het schip, vol gende de leidj'g van de scheepsofficieren. De tijden zi;j ernstig. De moeilijkheden vele. De voor ons liggende begrooting, en meer nog de daarop gevolgde nota van wij zigingen, en allermeest de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat deze bei de documenten nog niet eens ten volle doen uitkomen dien ernst der tijden, die grootte der moeilijkheden, zij hebben deze leden gevoerd tot dit voor velen hunner moeilij ke, doch desniettegenstaande eenparig ge nomen besluit. Het ligt niet in onze bedoeling, een voor stel te doen om geen algemeene beschou wingen te houden, daar wij een ieder de volle vrijheid willen laten ten deze; doch wel zouden wij den overigen ieden in over weging willen geven, een gelijk standpunt in te nemen. Ik dank u. De heer VISSER (S.D.A.P.) merkt op, dat het voorgelezene reeds algemeene be schouwingen waren in den vollen zin van het woord. De 3. D. A. P. zal van haar recht °m algemeene beschouwingen te houden niet afzien. De VOORZITTER antwoordt, dat hij dit niet kan beletten. Toch hoopt spr. dat de leden den wensch van de 18 raadsleden zul len begrijpen. Spr. verzocht zich te willen matigen. Het zijn geen tijden van praten. Voor het houden van algemeene beschou wingen geven zich hierna op de heeren Vis ser en Mr. v. d. Flier (S.D.A.P.) en de heer v. Woensel (Comm. P.) De heer VISSER zegt dat er dit Jaar juist aanleiding is voor het houden van al gemeene beschouwingen. Een belangrijke vraag is, op welke schou ders de lasten moeten gelegd worden van dezen crisistijd. En er zijn nog andere kwesties die besproken dienen te worden. Spr. behandelt hierna de laatste raads verkiezingen en betoogt uitvoerig, dat gods dienst en politiek gescheiden behooren te blijven. Vervolgens becijfert de spr. dat de S. D. procentsgewtjs vooruitgingen by de laatste verkiezingen, terwyi de andere par tijen achteruit gingen. Dan becritiseert spr. de wethoudersverkie zing. By de onderhandelingen wisten de andere partyen steeds wat de S. D. A. P. wilde. Dit kan omgekeerd niet gezegd wor den. Men achtte 2 S. D. wethouders niet in overeenstemming met de samenstelling van den raad. Nu zitten twee eenlingen in het college en de grootste fractie (S.D.A.P) is er niet in vertegenwoordigd. Men wilds blijkbaar den heer Tusenius niet loslaten, omdat men geen democratisch college wensch ts. Het is volgens spr. zoo, dat de heer Tusenius beslist heeft wie er wethouder moet worden. Weth. TUSENIUS: Zie zoo! Tie heer VISSER vervolgt en zegt, dat de andere partijen een „raad van 18" gefor meerd, waar de S. D. A. P. buiten staat. De kleine partijtjes, die alle met één man in den raad zitten, hebben ook een frac tie geformeerd, de z.g. „regenboog-fractie". Zij is echter zoo kleurloos, dat spr. tegen die benaming wil protesteeren. Zelfs de schoonheidscommissie zou er bezwaar te gen maken. Wethouder TUSENIUS: Bn toch is ze er! De heer VISSER: De heer Tusenius zal waarschyniyk wel de maker dezer fractie zyn. Weth. TUSENIUS: Zie je wel! De heer VISSER, voortgaande, betoogt, dat deze fractie zich aaneengesloten heeft tegen de S. D. A. P. Men wil de S. D. A. P. zoo weinig mogeiyk invloed geven. Dit is gebleken bij de samenstelling van de raads commissies. De „raad van 18" besliste. Dit is toch niet bevorderlijk voor de samenwerking der groepen in den raad. Feitelijk werkt deze „raad van 18" als een vóór-parlement. Dit beslist binnenkamers en de raad ver gadert later ln naam. Men heeft de S. D. A. P. in een uitzonderingspositie geplaatst. In dit licht moet men dan ook mede be zien den wensch der S. D. A. P. om alge meene beschouwingen te houden. Spr. betoogt dan, dat de begrooting blijk geeft van een reaetionnaire politiek. De las ten zullen op de arbeiders worden ver haald. De loonen, het onderwijs en de gasprijs blijken de objecten te zijn voor be zuiniging. Spr. komt hier tegen op. Er zyn er bijv. die de gasprysverhooging best zouden kun nen betalen, doch voor hen geldt het niet. Weth. TUSENIUS: Wie zijn dat dan? De heer VISSER: De heeren Kessler en Breitenstein. Die hebben een contract voor 200.000 M3. voor 3 cent. Spr. verdedigt de voorstellen door de S.D.A.P. ingediend. Deze zijn weliswaar niet voldoende, maar spr. is van de cijfers van B. en W. wel wat duizelig geworden. Telkens worden die cyfers veranderd en spr. meent aan de waarde ervan te mogen twijfelen. Spr. vraagt b.v. inlichtingen om de lee-' ningen, die plotseling in de nota van wij zigingen zyn verschenen en waarvoor rente en aflossing noodig is. Waarvoor zijn deze leeningen noodig?? En moeten rente en af lossing op den gewonen dienst verantwoord worden? Wethouder NIJSSEN: U weet beter! De heer VISSER vervolgt en zegt dat de financieele positie der gemeente nu niet zóó erg is. De schuldenlast is toch niet van dien aard, dat men er zich bezorgd over moet maken. De leening van Amsterdam is toch geplaatst. De VOORZITTER: Wanneer? HILLEGOM De heer VISSER: Veertien dagen geleden. Het is een hetze geweest, die slechts van tydeiyken aard was. Spr. behandelt niema de crisis en zegt, dat de arbeiders hier het loodje leggen. Hy brengt vervolgens nog eens de kwestie ter sprake betreffende het raadslidmaat schap van een leeraar der Nüverheidsschool (S. D. A. P.-er); Het beletten van dit raadslidmaatschap noemt spr. kleinzielig. Ten slotte betoogt spr., dat noodzakeiyke warken niet achterwege mogen biyven, wegens den slechten toestand. Woningbouw in Velsen-Noord dient b.v. wei te geschie den. Spr. maakt zich bezorgd over het lot der werkloozen. Spr. verheugt zich over de uitkeerlng van 50 pet. van het Ryk, maar over de voorwaarde is spr. niet gerust. Spr. dringt er op aan, dat B. en W. niets zullen doen zonder den raad er in te ken nen. Hebben B. en W. zich vóór de weige ring van de Kerstgave, tot de regee ring gewend? Zoo niet, zyn B. en W. dan bereid om alsnog pogingen te doen voor 't verstrekken der Kerstgave? Verder vraagt spr., of by de uitkeering van het Crisis- Comité rekening zal worden gehouden met de organisaties, opdat de uitkeeringen niet het karakter zullen dragen van bedeeling. De heer VAN WOENSEL (Comm.) be toogt, dat het geld gehaald moet worden daar waar het is. Hy becritiseert het beleid van B en W. en zegt dat de arbeiders zelf een einde aan de crisis moeten maken. Spr. wyst er op, dat de voorgestelde bezui nigingen de arbeidersklasse 't meest treffen. Hy zal de voorstellen dan ook niet steunen. Mr. VAN DER FLIER (S. D. A. P.) merkt op, dat de werkloosheid een con stant verschynsel is geworden. Helaas. Maar dat hadden B. en W. vooruit moeten zien. Reeds het vorige jaar was het te voorzien, dat er een grootere werkloosheid zou ko men. Hiermede had men rekening kunnen houden. Spr. oefent hierna critiek uit op het beleid van den voorzitter. Dit beleid valt in menig opzicht te pryzeni doch aan den anderen kant schijnt de voorzitter wel eens te ver geten, dat aan het hoofd der gemeente de raad staat en niet de burgemeester. Spr. acht acht de manier, waarop de voorzitter soms ln de bevoegdheid van den raad grypt, niet ge heel ln orde. Ook het beleid in de afdeeling Onderwys becritiseert spr. Hier wordt te veel gedecu- teard. Er behoort toch rekening te worden gehouden met de menschen, die het in de allereerste plaats aangaat en dat zyn de on- derwyzers. Spr. aat verschillende zaken de revue pas- seeren, waarby hy wyst op de huishoud school, die er nog steeds niet is. Wanneer men de subsidie voor de bewaarscholen, die niet aan de eischen voldoen, Inhoudt, dan is het geld er voor aanwezig.; Nadat spr. nog verschillende zaken aange sneden heeft, sluit de voorzitter de alge meene beschouwingen. De VOORZITTER ontkent dat B. en W. geen algemeene beschouwingen zullen hou den. De vrschillende vragen zullen door de Wethouders by de betrokken hoofdstukken worden beantwoordt. De heer VISSER protesteert hiertegen. Hy vindt het een onbeleefde houding van het college. De salarisverlaging Aan de orde komt hierna het voorstel tot verlaging met 3% van de Jaarwedden en loonen, Inbegrepen de toelagen in welken vorm ook, van het personeel der gemeente. De heer VISSER zegt, dat hy zich tegen deze verlaging met alle kracht zal verzetten. Het parool tot loonsverlaging is door de groot-werkgevers gegeven en door het Ryk opgevolgd. Men bukt er voor. Doch spr. wil er niet aan meewerken. De heer SLUITERS maakt aanmerking op de wyze, waarop deze zaak in het Ge organiseerd Overleg is behandeld. De amb tenaren hebben het gevoeld, alsof zy voor een voldongen feit werden gesteld. Dit ls niet bevorderlijk voor een goeden geest, ter- wyl spr. toch hier in het openbaar wil verklaren, dat de gemeente Velsen trotsch kan zyn op haar ambtenaren en werk lieden. De heer TEN BROEKE betreurt het ook, dat B. en W. niet op de algemeene be schouwingen hebben geantwoord. De VOORZITTER wijst er op, dat dit niet beweerd is. Spr. heeft nadrukkelijk ge zegd, dat de beantwoording van de vragen bij de betrokken hoofdstukken zou geschie den. B. en W. houden geen algemeene be schouwingen. Men kan van anderen toch niet eischen, dat zij het doen. De heer TEN BROEKE gaat voort en zegt. dat zijn fractie meent, dat de sa larissen en loonen in Velsen niet te hoog zyn. Hij is evenwel ook van meening, dat de lasten van den crisis door allen geza menlijk moeten worden gedragen, dus ook door het gemeentepersoneel. Het wil er bij hem niet in, dat het gemeentepersoneel evenwichtig meedraagt, zonder deze 3 pet. verlaging, in aanmerking genomen de vele emolumenten, welke het personeel behoudt. Bovendien draagt de verlaging een tijdelijk karakter en spr. ls gaamre bereid om ze weer te helpen te niet te doen, wanneer aangetoond wordt, dat de crisis voorby is. Wat de opcenten-verhooging betreft, men dient hiermede voorzichtig te zyn. ë8 pet. van de belastingbetalers heeft een inkomen van 1400 tot 3500, terwijl 6.4 pet. een inkomen heeft van 3500 tot 20.000. De heer HEUKOOP sluit zich aan by de woorden van den heer Sluiters. Wethouder NIJSSEN antwoordt, dat men de zaak moet bekijken, zooals ze is. De raad kan zien, dat het B. en W. ernst is, nu thans een begrooting werd voorgelegd, waar op een zoodanig bedrag is genoteerd, dat aan de groote werkloosheid het hoofd kan worden geboden. B. en W. vinden het ook niet prettig om deze maatregelen te moe ten voorsteilen, maar zy kunnen niet an ders. Doen zy het niet, dan kan aan de werkloozen niet gegeven worden, wat zy thans ontvangen. In dezen tijd moeten wij schouder aan schouder staan. De korting is van tydelyk karakter en zoo moet men haar bezien, niet als een op zich zelve staande verlaging, maar in het raam der geheele begrooting. Na het opmaken van de begrooting is er heel wat gebeurd. Vele posten toonen het reeds aan. By de raming der opcenten van de fondsbelasting is spr. reeds voorzichtig geweest, doch het is heel goed mogelijk, dat het evengoed tegenvalt. De cijfers van den heer Ten Broeke betreffen het vorige jaar. Voor dit jaar zal het ongetwyfeld on gunstiger zijn. - Gaat de werkloosheid zóó voort, dan zal zelfs het aangevraagde bedrag niet vol doende zyn. Wethouder BOSMAN betoogt, dat de be handeling van deze zaak in het Georgani seerd Overleg nu niet zoo gemakkelijk is ge weest. Telkens verergerde zich de toestand. Onze financieele toestand is gelukkig nog gezond, doch men kan voor crisisgevolgen niet leenen. Deze uitgaven moeten gedaan worden uit de gewone inkomsten. Een crisisschuld zou het treffen van sociale voorzieningen in de toekomst ernstig be lemmeren. De heer VAN HEIJST zal het voorstel van B. en W. steunen. De heer VISSER zegt, dat men in den goeden tijd had moeten reserveeren. De heer HOMBURG zal de korting ook niet gaarne toepassen. Toch wil spr. er op wijzen, dat er veel is, dat goedkooper is geworden. Spr. vraag of B. en W. bereid zijn, zich tot Ged. Staten te wenden, teneinde te trachten de salarissen, welke Ged. Staten vaststellen, in den crisismaatregel te doen deelen. Dit zou een goede indruk maken. De VOORZITTER antwoordt dat hy zich zelf beschouwd als ambtenaar. Voor het ove rige zal hy erin het College over spreken. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aan genomen met 18 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Woensel, Zalm, v. d. Flier, Visser, Luykman, Stark, v. d. Veer, v. Rummel en Maas. Hier wordt gepauzeerd. Belastingverhooging In de avond-vergadering komt aan de orde het voorstel tot het heffen van 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Dit voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Eveneens wordt aangenomen het voorstel tot het heffen van 50 opcenten op de vermo gensbelasting. Gasprijsverhooglng Hiema komt aan de orde het voorstel tot verhooging van den gasprijs met 1 cent per M3„ zoowel over den gewonen meter als voor den muntmeter. De heer STARK vraagt waarom dit voor stel niet in de commissie voor de bedrijven is behandeld. De zaak is toch belangrijk ge noeg. De verhooging is één van de slechtste middelen om de begrooting sluitend te maken. Iedere grogressie ontbreekt hierbij. De gas prijs is voor allen gelijk. De verhooging drukt op de groote gezinnen n de werkloozen. Spr. kan er zich dan ook niet mee vereenigen. Er wordt dan veel te veel uit de bedrijven ge baald. De grootgebruikers worden geheel gespaard. Bij sommigen van dezen wordt beslist bene den kostprijs geleverd, zooals spr. becijferd. De heer VERMEULEN merkt op, dat er niemand is, die het prettig vindt. Wanneer men het slikt dan doet men het door den nood der tyden De kostprysberekening van den heer Stark is die van een schooljongen. Het afsluiten van de contracten maakt het mogelijk dat de andere gebruikers ervan profiteeren. Bo vendien moet er by het afsluiten der contrac ten rekening mee gehouden worden, dat men met andere brandstof moet kunnen concur- reeren. De heer MAAS onderschryft dit en wijst er op, dat de afzet van duizenden M3. tegelijk de eenploitatiekosten verlaagt. Overigens wyst spr. op Rmserdam waar de party-genooten van den heer Stark niet schromen om f 20 per hoofd der bevolking uit de bedrijven te halen. Wethouder NIJSSEN merkt op, dat de groote gezinnen niet altijd de groote ver bruikers zyn. Dat zijn zij, die gasfornuizen, gaskachels, geysers etc. hebben. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stemden de S. D. A. P. en de Communisten. Goedgekeurd wordt het voorstel tot stor ting van de winst van de waterleiding over 1932 ln de gemeentekas. De voorstellen om ln 1932 geen gelden be schikbaar te stellen voor helpsters aan de openbare en byzondere bewaarscholen wor den aangehouden, tot aan de behandeling van het betrokken hoofdstuk. De begrootingen Goedgekeurd worden de begrootingen van het Grondbedrijf, van de Waterleiding en van het Gasbedryf, Openbare Werken. De heer LUIJKMAN bepleit het uitvoe ren van werken der gemeente in eigen be heer. De heer TEN BROEKE herinnert aan zyn voorstel om het plan van den slacht- huisbouw in den raad in tweede lezing te bezien. Spr. is thans tot de overtuiging ge komen dat er reden is om het plan te her zien en hy beveelt zyn voorstel daarom aan. De heer v. HEIJST ondersteunt deze woorden. Eigen beheer is geen voordeel voor de gemeente. Op de gemeente werkjes is men wel zóó gebrand, dat ze zoo goedkoop mo gelijk weggaan. ,Pe heer MAAS dringt ook aan op een herziening van het slachthuisplan. Ook dringt spr. aan op een andere plaats, om dat er daar een ton noodig is voor funda menten en heiwerk. Wat het uitvoeren van werken in eigen beheer betreft, men moet eerst eens aantoonen. dat dit in het voor deel der gemeente is. De heer VISSER zegt, dat de stopzetting van den bouw van het slachthuis hem spyt en hij dringt er op aan om den houw zoo spoedig mogelyk uit te doen voeren. Het plan is nu zoo langzamerhand wel voldoen de bekeken. Volgens spr. kunnen kleine dingen heel goed in eign beheer geschieden. Mr. v. d. FLIER vraagt of het juist is dat er per jaar f 40.000 by moet by de exploitatie van het slachthuis. Wethouder DUNNEBIER antwoordt dat al het straatwerk in eigen beheer worai, uitgevoerd. Het schilderwerk geschiedt ook byna geheel in eigen beheer. De gemeente bewandelde in dit opzicht den gulden mid denweg. Alles in eigen beheer zou geen voordeel voor de gemeente zyn. De slachthuisbouw is noodgedwongen moeten worden stopgezet. Spr. gelooft, dat er de eerste twee of drie jaar van den slachthuisbouw niets komt. Spr. heeft er geen bezwaar tegen, om het plan nog eens te bezien. Spr. twyfelt er ook niet aan of de exploitatie zal de eerste jaren geld kosten. Hoeveel is moeilyk te zeggen en het is mogelyk, dat na een paar jaren zon der nadeelig saldo zal kunnen worden ge werkt. Mr. v. d. FLIER vraagt of men dan zyn licht niet opgestoken heeft bij de bestaande slachthuizen. Wethouder NIJSSEN merkt op. dat by ae exploitatie van het abattoir de gemeente al direct de 20.000 kwijt is van de keruloo- nen. De heer TEN BROEKE wenscht de abat- toirbouw niet uit te stellen, zooals de wet houder dat denkt te doen. Spr. heef zijn voorstel gedaan omdat er nu tijd voor is. Na eenige discussies wordt de begrooting goedgekeurd. Maatschappelijk Hulpbetoon De heer VISSER bepleit een andere sa menstelling van de instellingen voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Laten B. en W. de instellingen uitnoodigen om hierover bespre kingen te houden. Wethouder BOSMA doet een toezegging in dezen geest. De begrooting van de instellingen worden hierna goedgekeurd. Eveneens worden goedgekeurd de begroo tingen van den Reinigings- en ontsmettings- dienst, van de ophaal- en stortingsdlenst, van den woningdienst en van de Gezond heidscommissie. Gemeente-begrooting Hiema wordt begonnen met de artikelsge- wyze behandeling der gemeente-begrooting. By hoofdstuk II stelt de heer DALMEIJER voor om de presentiegelden van de raadsle den terug te brengen van 6.— op 4.—. Dit zal een besparing geven van pl.m. 1300.—. De heer VAN WOENSEL is er tegen. De heer VISSER zegt dat bezuiniging minder dan 1300.— is. Men mag niet ver geten, dat er raadseden zijn, die verzuimen moeten, om te vergaderen en die zich een en ander moeten aanschaffen om op de hoogte te biyven. Dan blijft er van het presentie geld niet veel over. Spr. meent dan ook dat het voorstel niet moet worden aengenomen. De heer VERMEULEN meent, dat de ge gevens, noodig voor de raadsleden op het raadhuis te verkrijgen zijn en ook bij de par- tijbureaux van de verschillende partijen. Het voorstel van den heer Dalmeyer ls een daad, die aanbevelenswaardig is. Het is eens wat anders dan een motie of voorstel, waar van we er hier zooveel gehad hebben zonder dat men er Iets bij won. De heer VISSER merkt op, dat het een mooi gebaar is. Meer niet. Men zou ook kunnen verzoeken om de pensioenen der wethouders met de helft te verminderen. De heer HOMBURG vindt het presentie geld absoluut niet aan den hoogen kant. Spr. wil er wel voorstemmen doch dan moeten het absoluut avondvergaderingen blijven. De heer MAAS betoogt ook, dat het voor een arbeider-raadslid niet mogelijk is zich het noodige aan te schaffen zonder opóffe ringen. Die meening heeft spr. opgedaan, toen hij in den raad kwam. In zyn fractie meent men dat het voor 4.ook kan en spr. zal er geen bezwaar tegen maken. Het voorstel van den heer DALMEIJER wordt hiema aangenomen. Tegen stemden de S.D.A.P. en de Comm. Nog wordt besloten om den post van 1000.betreffende kosten voor het houden van vergaderingen, te schrappen. (Het kopje thee tydens de vergadering ver- dwynt dus!) Veiligheid Door verschillende leden wordt het ver keer ter sprake gebracht, waarbij op aller lei gewezen wordt. De VOORZITTER antwoordt, dat hy zich voorstelt om uit den raad een verkeers- commissie te benoemen. Subsidie drankbestrijding Nadat wethouder NUSSEN de vragen van den heer Visser beantwoord heeft, inzake het uitschrijven van leeningen, ver dedigt de heer ZALM een subsidie van f 200 aan bet Centraal Drankweer-comité. De heer TEN BROEKE wyst er op, dat het comité zich ook met reclasseering bezig houdt. Ook de heer MAAS verdedigt deze subsidie. Het geldt hier steun aan maatschappelijk werk. Het voorstel om den post van de begroo ting te schrappen, wordt hierna verworpen. Volkshuisvesting De heer LUIJKMAN bepleit het bouwen van woningen. Er staan weliswaar verschei dene woningen leeg doch de huren hiervan zyn voor de arbeiders te hoog. Er zijn ook nog tal van woningen, die in aanmerking komen om onbewoonbaar ver klaard te worden. Spr. hoopt, dat B. en W. in dezen diligent zullen zyn. De heer DALMEIJER zegt, dat er meer dere leiding dient gegeven te worden by den bouw van woningen. Spr. wenscht behalve een uitbreidingsplan ook een bestemmings plan. De beer HOMBURG wyst er op, dat ar beiderswoningbouw in Velsen-Noord noodig is. Wethouder DUNNEBIER antwoordt, dat de financiën hier een belemmering vormen. Afgezien echter hiervan vraagt spr. zich af, of het raadzaam is om op groote schaal te gaan bouwen, terwyl er zulk een groot aantal woningen leeg staat. Hetgeen de heer Dalmeyer te berde bracht,, wil spreker gaarne in de betrok ken commissie ter sprake brengen. De lieer TEN BROEKE zegt, dat het on derhoudswerk by de woningbouwvereenlgin- gen te veel in één hand Is. B. en W. kun- men er helaas niets aan doen, maar toch dringt spr. er op aan, dat getracht zal wor den hierin verandering te brengen. Wethouder BOSMAN zegt toe, dat het college hierover met de vereeniglngen spreken zal. Het hoofdstuk wordt hiema goedgekeurd. De vergadering wordt hierna geschorst tot hedenavond haif acht. ALG. R. K. PROPAGANDACLUB „PATER PRO" Donderdagavond zal voor de laatste maal van dit jaar een ledenvergadering plaats plaats hebben van „Pater Pro." Het belooft een zeer belangrijke en voor de verdere groei Oude weduwe door twee kerels overvallen Zes honderd gulden onder het bed gevonden Aan het Ventje No. 21, een klein straatje te Zaandam woont een oude weduwe, ge naamd Swart. Zy heeft een zaakje in koffie en thee en vent daarmede overdag in een wa gentje. In den afgeloopen nacht tusschen 12 en I uur was zy' nog op, om haar koopwaar wat te rangschikken en te ordenen. Plotseling hoorde zy achter het huis lawaai en via een achterraampje drongen twee kerels de kamer binnen. Een der onverlaten hield den mond van de vrouw dicht en plaatste een revolver op haar voorhoofd. „Als je een kik geeft, schiet ik je neer," bedreigde hy. En het oude vrouwtje smeekte zachtjes om genade. Intusschen doorzocht de andere indringer de kamer. Op drie plaatsen onder het bed vond hy beursjes, met een totaal bedrag van vijf k zeshonderd gulden. Toen hy het sein tot vertrek gaf vluchtten beiden via het Ventje in de richting van den Provincialen weg. Een buurvrouw waar schuwde de politie en onder persooniyke lei ding van den commissaris van politie werd onmiddeliyk een onderzoek ingesteld. De politie heeft eenige vermoedens omtrent de daders. In Den Haaag aangehouden De 16-jargie loopjongen A. K. uit Velsen, die by den Bloemendaalschen winkelier R. Maandagmidag met een bedrag van 150, welke hij op kwitanties voor zijn patroon had geïnd, spoorloos verdwenen was, is gis teren in Den Haag aangehouden. De Com missaris van politie te Bloemendaal had zyn aanhouden per radio verzocht. Het grootste gedeelte van het geld werd nog op hem ge vonden. Hy is door de Haagsche politie naar den politiepost te Overveen ovegrebracht. Het transportrijwiel had de jongen ni een garage te Santpoort (Jan Gijzenvaart) ge plaatst. absoluut noodzakeiyke byeenkomst te wor den. De agenda vermeldt o.a.: „Onthullingen" van den voorzitter, vaststelling van statuten en reglement en niet te vergeten een kleine maar fyne lezing van kapelaan Schretlen over een buitengewoon interessante persoon lijkheid. Meer mag ik er niet van zeggen. Dus Donderdag: alle hands aan dek. De thuisblijvers hebben steeds ongeiyk, als zy niet strikt verhinderd zyn. Zoo ooit, dan geldt dit zeker nu! S. DE JONG Jr., Ie Secr. Jubileum Donderdag 17 Dec. hoopt de heer M. H. Spanjaard, letterzetter aan de drukkerij N.V. Sinjewiel, alhier, den dag te herdenken, dat hy 25 jaar geleden in dienst trad van deze N.V. De nieuwe brug De vaste brug in den Leidschevaartweg naby de Eersten brug is vorige week gereed gekomen. Het werk is ge heel uitgevoerd in gewapend beton, terwyi het rijvlak met een gerulschloos wegdek is belegd. Daar zoowel do doorvaart ais het brugdek breeder is geworden kan hier van een schitterende verbetering worden gespro ken, welke den architect den heer D. Kuit en den aannemer C. J. Jansen tot eer strekt. Ontvoering van minderjarigen uit een gesticht De gebroeders P. en J. de M. te Amsterdam zyn door de Haagsche rechtbank by verstek veroordeeld tot een geldboete groot f 100 subs, twee maanden hechtenis wegens het misdrijf omschreven in art. 279 W. v. S. (het onttrekken van minderjarigen aan het wet tig over hen gesteld gezag). Het O. M. had tegen hen een maand gevangenisstraf ge- eischt. Van dit vonnis waren beiden in verzet ge komen. Het O. M., thans waargenomen door mr. Blok, zeide geen verzachtende omstandighe den aanwezig te achten en meende by den oorspronkelyken eisch van een maand ge vangenisstraf te moeten persisteeren. Jhr. mr. E. N. de Brauw, als verdediger optredend, deed een goed woordje voor zyn cliënten, die het vaste voornemen hadden ge vormd zich in het vervolg van dergelijke ex perimenten te onthouden. Verdachten herhaalden die belofte tegen over den president, die daarna de uitspraak bepaalde op 29 dezer. Kerstgave Gisterenavond werd in de vergadering van de R. K. Bioemistarbeiders o.a. besloten, 120.— uit te trekken voor een Kerstgave aan de werklooze leden. Een besluit met dezelfde strekking werd genomen door den R.K. Bouwbond St. Jozef. A.s. Zaterdag zal elke bode een steuniyst by zich hebben om daarop voor dat doel te laten teekenen door leden, die niet met werk loosheid te kampen hebben. Vertrouwd wordt, dat ook middenstanders en werkgevers met hunn offers niet achter, wege zullen biyven, zoodat het een belang- ryke Kerstgave zal worden, welke verband zal houden met de grootte van het gezin. De uitwerking hiervan zal aan de commis. sle uit den Volksbond worden toevertrouwd. IJMUIDEN, 16 Dec. Tarbot f 0.90—1.20 per K.G.; Griet f 4.25—55 per 50 K.G.; Tong f 1.151.70 per K.G.; Groote Schol f 24—33, Middel Schol f 28—35, Zet Schol f 2835, Kleine Schol f 13.50—36, Schar f 2426, Tongschar f 31, alles per 50 K.G.; Rog f 1834 per 20 stuks; Vleet f 2.67 4.80 per stuk. Pieterman en Poon per 50 K.G. f 95.50. Groote Schelvisoh per 50 K.G. f 5750. Mid del Schelvlsch per 50 K.G. f 4824. KI. midd. Schelvisch per 50 K.G. f 2617.50. Kleine Schelvisch per 50 K.G. f 18.507.50. Kabel jauw per 125 K.G. f 6645. Gullen per 50 K.G. f 21.50—4.90. Leng per stuk f 2.30—0.80. Heilbot per K.G. f 1.65—0.95. wyting per 50 K.G. f 84.40. Koolvisch per stuk f 0.95— 0.33. Makreel per 50 K.G. f 16.508.50. Ver- sche haring per mand f 5.201.70, van de heden aan den Ryksvischafslag gekomen STOOMTRAWLERS Derika 7, 2600.Henriëtte ^aC%no' f 4700.—; Timor, 2000.—; Utrecht, Cl. Ommering, 2600.Hercules, 27 ,lS' Paris, 2000.—; Plutos, 3200.—; Neptun" 2100.—; Oentoeng 1900.— Christ. Catn rine, 3900.—; R. O. 16, Betje, 2°00^, Joh. Marie, 1600.Olympia, 26 liS' Libra, 1000.—; Maria, 2400.—; Co:ne" ƒ1700.—; Gerard, 5500.—; Donald, 2^J' Zeeuleeuw, 2600.—; Maria Elisabeth, 3<! LOGGERS R. I., 1000.—; K.W. 124, f 940.—: K' 70, 810.—; O. E. 98, 380.—. HOORN, 16 December Veemarkt Vette varkens f 0.320.35. Handel vlug- AMSTERDAM, 16 Dec. 1931 Amst?,i damsche Veemarkt Ter veemarkt warje heden aangevoerd: 314 vette Kalveren: kwaliteit 0.76—0.82, 2e kwaliteit °-6L, 0.74, 3e kwaliteit 0.500.62 per K.G. vend gewicht. 30 nuchtere Kalveren ®"~Si per stuk. 720 Varkens. Vleeschvarke wegende van 90—110 K.G. °-41'TeIiS zware Varkens 0.400.41, vette Varke 0.380.39, per K.G. slachtgewicht. jj Aan het abattoir zijn mede aangevoerd wagons geslachte runderen uit DenemarK ROTTERDAM, 15 Dec. Vee. Aanvoer paarden, 1 veulen, 953 magere runderen, vette runderen, 281 vette kalveren en jj graskalveren, 231 schapen en lammeren. varkens, 77 biggen. Prezen: vette koeien, soort f 0.690.79, 2e soort f 0.560.63. soort f 0.400 54; stieren, le soort f 0.60, 2e soort f 0.45—0.52, 3e soort f °-vTt 0.45; vette kalveren, le soort f 0.700.80 Pv K.G.; melkkoeien f 190—300; kalfkoe' f 200—330; stieren f 100—380; pinken f 140; graskalveren f 3080; vaarzen f 225; werkpaarden f 120230; slachtpaai f 100—180; hitten f 65—125; nuchtere veren f 511; fokkalveren f 1020; f 4—10. Vette runderen handel over het w- slechter dan gisteren, pryzen beduidend ger; een enkele prima exempl. ging 2 ct. ven noteering. Stieren met minder v'u=f9i- handel en terugloopende pryzen. Vette veren zeer traag, prijzen van gisteren met meeite gehandhaafd. Melk- en koeien handel redelyk, pryzen onveran1 Jong vee handel in alle soorten zeer lui. en nuchtere kalveren met weinig koop1 handel traag. Paarden met weinig omzet- t BODEGRAVEN, 14 December. Kaasm^ Kaas: anvoer 246 party en, waarondergj Ryksmerk, 9720 stuks, wegende pl.m. e!(. Kg. Prijs: Goudsche kaas met RijksP1 le soort f 2831, 2e soort f 2427. LEIDEN, 14 Dec. Coöperat'eve Ot°e,^ ten-, Fruit- en Bloemenveiling Ver. en Omstreken". Andyvie 1.10- Bloemkool I 4.10—8.90; id. II Roode kool 1.504. Savoye kool Groene kool 0.702.40. Pieterselie jj, 2. Prei 1—2.40. Selderie 0.50— Knolselderie 1.—5.40. Wortelen 3 6.50 per 100 stuks. Kroten 1.2.20. Kr jl) gek. 6—9. Witloof 8.—10.—U:en IV —5.40. Wortelen 1—6. Sruiten I 3 id. II 1—3 per 100 K.G. LEIDEN, 14 Dec. Melkveiling voer 85690 liter. Hoogste prys 6.20, I888" prijs 3.— per 100 liter. LEIDEN, 15 Dec. Vette varkensmarfc' f Aantal 400, zwaar 364, licht 36. PrUs pC K.G. levend gewicht, zwaar 35—34 ct., ep 29—28 ct. Enkel best varken 1 ct. noteering. Handel vlug. Zouters geen voer. COÖPERATIEVE VEILINGVEREENIGl£f VOOR BLOEMEN KWEEKERS H. (G. A.) TE LISSE LISSE, 15 December 1931 De in Gladiolen gaat wederom vlugg®r' p' aangevoerde hoeveelheden gaan mee deels de eerstvolgende veiling in haP van koopers over. Voor gemaakte pryzen, verslag: zie onderst8®11 Gladiolen: 14op 12—14 Quo Yadis 0.40 0.30 War 0.65 0.35 White Giant 0.45 Panama 0.55 0.35 Thom. Edison 0.55 LTmmaculee 0.45 0.35 Diana Brillant 0.55 0.35 Grada 0.70 Mont Everest 0.70 0.40 Corry 0.75 0.60 White Wonder 0.45 Rubtni 0.55 Wilbrink 0.55 Red Emperor 0.50 0.35 Venus 0.45 Halley 0.65 0.35 Schwaben 0.50 Yvonne 0.45 Salmon Beauty 0.60 Vanessa 0.70 0.55 Golden West 0.40 Rose Precose 0.65 0a40 Liebesfeuer 1.— Odin 0.40 Hermione 0.60 Souvenir 0.60 Pr. of Wales 0.75 0.50 Chris 0.45 Jac. van eBieren 0.40 Phitzers Triumph Crimson Glow 0.60 Rosary 0.40 Energie 0.45 0.35 March. Foch 0.45 Bleriot 0.90 Nan. Peach Blossom 8op 0.40, Lil. Spl. 0.70—1.40. A. W. WOENSDAG 16 DECEMBER *93 Parijs Brussel Londen New-York (cable) Beriyn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.45 8,50 2.481/2 58.80 48.20 9.W 34.^ 59.1° 48.$°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2