feuiLLETON vuitenlandsch Q?Cieuws (j&VRfy S.' D, \$RELO- Kasteel Roche-Noire Marie marechal Indië WOENSDAG 16 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 schulden aan Amerika A AeUu?chorting der betalingen wordt af- vW Sernaakt van een overeenkomstig ;.%g der Europeesche mogendheden on- resolutie is opgesteld door het de- van financiën. De Pruisische ver ordening reeds De ongehoorzaamheids campagne in Engelsch- Het Pfrimerproces Uit de katoenindustrie van Lancashire Gemengde Buitenlandsche Berichten Brand in de Bank van Beleedigde studenten Schepen in nood KORT NIEUWS KERKNIEUWS RADIO-OMROEP KUNST EN KENNIS H K«a»..i u.:« Kabinetsformatie door Azana WL01k®n was gebroken, begaf het (V zich weder naar den ouden BLAD Ie, Wc, 'Wt Herstelvraagstuk A Het aftreden van Tsjang Kai Sjek Na de arrestatie van Matuschka Opschorting der betalingen voor een jaar voorzitter van de financieele com- V tp biJ den Amerikaanschen Senaat Mt. s°iutie ingediend, waarin verklaard de minister van financiën, onder i.\ j,rin8 van den president, gemachtigd g betalingen van de debiteurlanden een ,eersten Juli 1931 af voor den tijd jhHie ^aar uit te stellen. Betaling der uit- V te ^dragen zal plaats hebben na Juli iV* a oen rentevergoeding van 4 ten De „Associated Press" publiceert het vol gende bericht van de te Washington ver schijnende „Evening Star": De hier uit Kanton ontvangen berichten werpen een geheel nieuw licht op den toe stand in China. Deze berichten zijn intusschen geen ver rassing voor de welingelichte regeeringa- kringen, ze bevestigen slechts de mededee- lingen over de Fransch-Japansche toena dering en een overeenkomst, waarbij aan Frankrijk het bezit van een Chineesche pro vincie wordt gewaarborgd. Men acht in Frankrijk thans blijkbaar het oogenblik gekomen, om als wereldmogend- heid de plaats in te nemen van het Brit- sche rijk. Frankrijk schijnt van meening, dat het naast zijn machtig leger en zijn goudbezit grooter dan dat van eenig ander lanu, de Vereenigde Staten alleen uitgezonderd een dienovereenkomstig koloniaal gebied noodig heeft. de opdracht tot kabinetsformatie te willen terugnemen. Waarschijnlijk zal Azana opnieuw met de kabinetsvorming worden belast, waarbij hij dan een zuiver links georienteerd kabinet zal samenstellen. Azana ten slotte geslaagd Gisteravond heeft minister-president Aza na aan de pers de definitieve ministerlijst medegedeeld, welke intusschen door den staatspresident is goedgekeurd. Hiermede is de regeeringscrisis, welke drie dagen heeft geduurd, geëindigd. De minister van buitenlandsche zaken, Lerroux en de minister van verkeer. Barrios, beiden van het vorige kabinet, keeren niet terug. Het ministerie van buitenlandsche zaken zal nu worden waargenomen door professor Luis de Zulueta, die tot dusverre nog niet op den voorgrond was getreden als politicus en die aan den reformist.ischen kant staat. Het kabinet is als volgt samengesteld: Azana, premier en oorlog. Prof. Zulueta (onafh. rep.), buitenland sche zaken. Albomoz. justitie. Giral, marine. Casares Quiroga, binnenlandsche zaken. Carner, financiën. Prieto, openbare werken. Fernando los Rios, openbaar onderwijs Largo Caballero, arbeid. Marcelino Domingo, handel. Opheffing van 60 rechtscolleges Naar vernomen wordt is bij de Maandag avond door de Pruisische ministers gehou den bespreking de noodverordening, welke als basis zou dienen voor de Pruisische be grooting, in hoofdzaak gereed gekomen. Er zal o.m. voorzien worden in een belasting op geslacht, voorts de opheffing van ongeveer 60 rechtscolleges. Of de besluiten nog beves tigd zullen worden in een kabinetszitting is niet bekend. In ieder geval is te dezer zake nog geen kabinetszitting vastgesteld. Betreffende de technische behandeling van de te verwachten Pruisische noodverorde ning welke een doorvoeringsverordening van den Rijkspresident vormt, wordt nader ge meld, dat zij als organisatorische maatregel is ingediend bij den Staatsraad en niet bij den Pruisischen Landdag. Worden de Pruisische staats theaters gesloten? In de Berlijnsche bladen wordt een bericht gepubliceerd van den soc.-dem. persdienst over de nieuwe Pruisische noodverordening, volgens hetwelk in deze verordening o.a. be paald zal worden, dat alle Pruisische staats theaters te Berlijn (met uitzondering van het Opemhaus en het Staatliche Schau- spielhaus), te Wiesbaden en Cassel zullen worden gesloten. De aangeplakte proclamatie Na het verhoor der verdachten las de pre sident het Korneuburger program der Heim- wehren voor zoomede de op den dag van de Putsch aangeplakte proclamatie. Dr. Pfrimer verklaarde hierop dat de proclamatie zonder zijn weten is uitgevaardigd, zij is ook niet gedateerd, waaruit blijkt dat zij niet is voor bereid voor een bepaalden datum. Het ver hoor van Dr. Pfrimer werd besloten met een uiteenzetting over de legaliteit of illegaliteit van den huidigen rechtstoestand, waarbij Dr. Pfrimer met luider stemme riep: Wij hebben herhaaldelijk verklaard, dat deze grondwet voor ons een velletje papier is. Op de vraag of het manifest eventueel ook de onderteeke- ningen van ministers zou hebben gehad zeide Dr. Pfrimer dat zulks mogelijk is. Hij weet evenwel niet of de huidige ministers tot de nieuwe regeering zouden zijn toegetreden. Geen nieuwe overeenkomst De gemeenschappelijke conferentie van afgevaardigden van verscheidene vakvereeni- gingen en patroonsorganisaties van alle spin nerijen in de katoenindustrie van Lancashire tot het bespreken van de loonkwestie en den arbeidstijd is mislukt. De arbeidersorganisaties weigerden te on derhandelen over een nieuwe overeenkomst met de werkgevers. De conferentie was bijeengeroepen omdat was besloten, de overeenkomst van Juli 1919 betreffende de loonen en den arbeidstijd op te zeggen. Tot den vuurhaard beperkt In het gebouw van de Bank of England te Londen, waar momenteel herstellingswerk zaamheden worden verricht, is gisteren kort voor sluitingstijd een groote brand uitgebro ken. Het vuur ontstond in de machinekamer en deelde zich spoedig mede aan de geheele stelling, welke voor de verbouwingswerkzaam heden is opgericht. Duizenden menschen sloegen met belang stelling den brand gade. Spoedig waren zü in dichte rookwolken gehuld, die zich boven de in de buurt gelegen straten verspreidden. Brandende balken en stukken van de stelling vielen omlaag, zoodat groot gevaar bestond voor uitbreiding van den brand tot het bank gebouw zelf. Nadat zeer veel water was ge geven is het de brandweer ten slotte gelukt den brand tot den vuurhaard te beperken. De straten in de omgeving waren afgezet. Zij staken twee dagen Naar het W. B. uit Boedapest meldt, is be sloten om de belooning van 50.000 pengö, uitgeloofd voor de arrestatie van den dader van den spoorwegaanslag bij Bia-Torbay, als volgt te verdeelen: Vijfduizend pengö krijgen de personen, die meegewerkt hebben bij het verzamelen van bewijzen ter plaatse; 3000 pengö ontvangt de politie te Weenen, 2000 pengö de Hongaar- sche gendarmerie en 40.000 pengö de recher che te Boedapest. „Waarom lachte je vrouw den ge- heelen tijd tijdens dat drama?" „Omdat ze voor het eerst haar nieuwe gebit in d'r mond had." Communistische demonstraties In verschillende Duitsche steden Gisteren zijn, naar gemeld wordt, te Leipzig, Mainz, Hamburg, Bergedorf en Stockheim communistische demonstraties gehouden. Te Leipzig werden bij pogingen tot de- monstreeren 16 personen gearresteerd. On lusten van beteekenis hadden echter niet plaats. Te Lindenau bij Leipzig werd een politie-agent door jongelieden ontwapend. De daders werden gearresteerd. Te Mainz is het vooral in de oude stad tot botsingen gekomen tusschen demonstranten en po litie. Verschillende raddraaiers werden ge arresteerd. Te Hamburg had de politie reeds in den loop van den morgen uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen te gen uitspattingen. Samenscholingen werden er door de politie, die op auto's en mo toren en rijwielen bij verrassing optrad, deels met behulp van den gummiknuppel uiteengejaagd. Bij den spoorweg verscherpte de toestand tegen 19 uur eenigszins. Het krachtige optreden der politie herstelde echter spoedig de rust. In Bergedorf werden de demonstraties, evenals in het naburige Lohbruegge, in de kiem gesmoord. Te Berlijn is het nergens tot samen scholingen gekomen. Groote stormschade in Denemarken De hevige Noordwesterstorm, welke Maandag kwam opzetten, heeft in Dene marken groote schade aangericht. Aan de kust werden verscheidene voor anker liggende schepen losgeslagen. Eenige schepen drijven nog in de Beresund. Sche pen zn ter asisstentie onderweg. De Duit sche motorkotter „Anna" met 4 man equipage aan boord, wordt sinds enkele dagen vermist. De motorkotter „Karenna", uit Hamburg, is bij Kalundborg gestrand. De opbrengst der belastingen in Engeland toont grooten achteruitgang. In de negen maanden van het Ioopende finan cieele jaar is 45 millioen pond sterling min der ontvangen dan in de overeenkomstige perode van het vorige jaar. Rijkspresident Von Hindenburg zal bij gelegenheid van de jaarwisseling een radiorede houden tot het Duitsche volk Voor (ie eerste maal is in Turkije een vrouw wegens moord in het openbaar te rechtgesteld. Het aantal werkloozen in En geland is in de afgeloopen week met 5297 toegenomen. Het totaal aantal bedraagt thans 2.627.324. Dinsdag hebben boven Zweden en Noorwegen orkaanachtige sneeuwstormen gewoed, welke op verschillende plaatsen ernstige schade toebrachten aan de spoor lijnen en de telefoon- en telegraafijnen. Bij een inval in nachtclubs te At lantic City is voor 5000 dollar aan dranken en likeuren in beslag genomen, terwijl acht personen werden gearresteerd. Hoogeerw. Pater J. Roothaan Zijn zaligverklaringsproces. Naar de „Msb." verneemt, is de Z.Eerw. Pater dr. L. de Jonge, prefectus studiorum van het Aloysius-college te 's-Gravenhage, benoemd tot vice-postulator voor Neder land in het a.s. proces tot Zaligverklaring van den Eerbiedwaardigen Dienaar Gods, Pater J. Roothaan. de dat gebed lang! Hij wachtte met 'n ge voel van doodsangst, vervuld van de bang ste vermoedens. Hij was er verre van af, te denken, dat hij zich in het huis van God bevond, van den God, die Vrede is en Kracht, en tot Wien zijn nicht kwam om voor zich sterkte en rust der ziel te erlangen. Ik wil gaarne alles ondergaan, alles verdragen, zeide hij bij zich zeiven, maar haar te zien schreiendat gaat mijne krachten te boven. Wee hem, als „hij" er de oorzaak van is. Eindelijk, eindelijk-, stond Antoinette op, trok haren sluier voor het gelaat en keerde zich naar den uitgang toe. Guillaume had zich ijlings verwijderd; zij mocht niet weten, dat hij hare droefheid beluisterd had, waar van zij de reden wellicht hem niet zou wil len toevertrouwen. Derhalve wachtte hij haar af op het kerkhof. Jij hier, Guillaume? riep het meisje in blijde opgewondenheid, toen zij hem tus schen de graven ontwaarde. Dus heeft God mij verhoord. Hij zelf heeft je op mijnen weg gebracht. Heb medelijden, Antoinette, en zeg mij wat je bedrukt, riep hij, haar tegemoetsnel- lend, zonder notitie te nemen van hare woor den. Je schijnt zoo verdrietig, ik zie op je wangen sporen van zooeven gestorte tranen. O niets, gaf zij aarzelend ten bescheid en deed haar best kalm en bedaard te schij nenIk moet met je spreken en ik ben zoo blij, je te hebben ontmoet, dat is alles. Maar waarom kom je dan niet doodeen voudig, zooals je tot nu toe steeds gedaan hebt, aan 't strand, waar ik je sedert ette lijke dagen verwacht heb? hield Guillaume aan, ernstig ongerust. Ik ga eiken middag naar de duinen, of- DONDERDAG 17 DECEMBER HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 KRO., 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00 tot 9.15 en 10.0010.15 Gramofoonplaten, 10.15 Ziekendienst, 10.45—11.30 Gramofoon platen, 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.15 tot 2.00 KRO-orkest onder leiding van J. Gerritsen, 2.00 Handwerkcursus, 3.00 Gra mofoonplaten, 3.15 Vrouwenhalfuurtje, 4.00 Zeemansuurtje, 5.00 Cursus Handenarbeid, 5,45 Mevr. C. BrandesHaus (piano) en T. Brandes (harmonium), 6.45 Knipcursus, 7.00 Vraaghalfuurtje, 7.45 Ned. Chr. Persbureau, 8.00 Praatje over de NCRV-film, 8.15 Con cert Chr. Gem. Zangvereeniging „Halleluja" onder leiding van A. Bouman. Orkest R- moll, ó.a. Ouverture „Samson", Handel, 9.00 tot 9.30 Ouderuurtje, 9.3010.45 Weihnachts- oratorium van H. Barth, met medewerking van Solisten, 10.4510.55 Vaz Dias. Hierna tot 11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM 298 M. Uitsluitend AVRO- uitzending. 8.00 Gramofoonplaten, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofooniaten, 10.30 A. D. Hildsbrand leest voor, 11.0012.00 Or gelconcert door G. Stam, V. van der Werff (zang», 12.00 Concert door het Winkels trio. 2.00 Lezing van de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen, 2.30 Pauze, 3.00 Knipcursus, 3.45 Gramofoonplaten, 4.00 Ziekenuur, 5.00 Omroeporkest onder leiding van N. Treep met medewerking van A. Légan (zang), 7.00 Boekehhalfuurtje, 7.30 Etagelsche les, 8.00 Gramofoonplaten, 8.15 Dopper-afecheidscom eert, Concertgebouw-orkest onder leiding v. Dr. W. Mengelberg'. Werken van Doper o.a. Ciaconna Gotica, 9.15 Uit San. „Zonnestraal" Hilversum. Zang door „Kunst en Broeder schap (Gemeentetram-kcor te Amsterdam) onder leiding van L. C. Keereweer, 9.35 Ko vacs Lajos en orkest (Bob Schol te zang), 10.00 Vaz Dias, 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest, 10.30 Uit het Scala te Den Haag: The Four Keath (Accordeonisten) 10.4511.00 Kovacs Lajos, 11.0012.00 Gramoioonplaten. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwij ding, 11.05 Lezing, 12.20 Reginald Foort (Or gelconcert), 1.20 Gramofoonplaten, 2.202.50 Vocaal concert, 3.20 Kerkdienst, 4.05 Kerk dienst, 4.05 Kerkdienst, 4.05 Jack Baynes darr-:orkest, 4.50 Grosvenor House Orkest, 5.35 Kinderuur, 6.20 Berichten, 6.50 Suite No. 4 in F. Bach (V. Hely-Hutchinson) 8.20 „Yes and back again" parafrase van King Bull, 10.00 Koorconcert met medewerking van W. Primrose (viola), 10.50 Kerkdienst, 11.0512.20 Jack Paynes dansorkest. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten, 9.05 Radio concert, o.a. Kwartet Haydn, 9.50 Vervolg- concert. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 en 11.20 Gramofoonplaten, 12.251.50 Concert door werkloozen-orkest, 4.20—5.20 Solisten concert, 7.157.50 ,,Des Knaben Wunder- horn". Koorconcert, 7.509.20 Concert uit Brussel, hierna tot 11.20 dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit Palace hotel, 2.302.50 Vocaal Concert, 2.504.20 Concert uit Rest. Wivex, 7.309.35 Opera „Orheus en Eurydice" van Gluck, Radio-orkest en solisten. Leiding: Grondal, 9.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 50.8 en 338 M. 508 M.: 12.35 2.05 Gramofoonplaten, 5.20 Viool- en piano sonate, 5.50 en 6,50 Gramofoonplaten, 7.50 Europeesch concert. Omroeporkest onder leiding van Drésiré Defauw met medewer king van Berthe Briffaux (zang) o.a. Sym phonic d-moll, Franck. Hierna tot sluiting Gramofoonplatenconcert en voordracht. 338 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten, 5.20 Dansmuziek, 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten, 7.50 Zie 508 M. 9.45 Dansmuziek. ROME, 441 M. 8.20 Instrumentaal con cert. O.a. Hor.gaarsohe marsen uit „Damna tion de Faust" Berlioz, Wotans Absdhied uit „Walkure" Wagner. ZEESEN 1S35 M. 7.50 Zie Brussel, 9.20 Berichten en hierna tot 11.20 Concert door de kapel Eysoldt onder leiding van Pensis. Uit de Amsterdamsche T ooneelwereld Een nieuwe organisatie? Naar de „Tel." meidt, is bij een aantal eersteplans-spelers van de Kon. Ver. het plan opgekomen zich aaneen te sluiten, ten einde hun artistieke belangen, die zij door de tooneelpolitiek van den laatsten tijd be dreigd achten, met meer succes te kunnen beschermen. Zij meenen, dat hun artistiek bestaan door „het getal" in de verdrukking is geraakt en dat dit mede de oorzaak is, dat ook hun materieele bestaan meer en meer bedreigd wordt. Binnen enkele dagen zou men de conclusie van de vereeniging tege moet kunnen zien. De kern staat voorloopig uit de dames Else Mauhs en Magda Janssens en uit de heeren Oscar Tourniaire, Jules Verstraete, Cees Laseur en Henri Eerens. Verschillende andere vooraanstaande too- neelspelers, ook van andere gezelschappen, hebben hun sympathie met deze beweging te kennen gegeven. schoon ik ook niet helpen mag je dagelijks te zien. Wat zou ik niet alles wagen voor zoo een geluk, je althans voor eenige korte oogenblikken te ontmoeten. Arme Guillaume, zuchtte het meisje half luide, op 'n onbeschrijfelijken zachten toon; het was het eenige antwoord op zijn angstige vraag. Zwijgend schreed zij van het kerkhof en langs een smal, rotsachtig voetpad tot aan de zeekust. Elk van beiden scheen bevreesd te zijn voor het woord, hetwelk toch onver mijdelijk gesproken moest worden. XXIII Guillaume, die nog zooeven met trillend ongeduld de reden van Antoinette's tranen had willen weten, was nu even zoo bang voor het antwoord op de vraag, welke hem op de lippen brandde. Antoinette peinsde en overlegde en mar telde haar brein, hoe zij haren neef het ver bod zijns vaders moest kenbaar maken. Zoo liepen dan beiden, in gedachten ver diept al verder en verder, zonder acht te slaan op de uren, welke heenvloden, noch op den weg, die tusschen rotsen en klein voorgebergte leidde. Guillaume sloeg van tijd tot tijd met zijn wandelstok tegen de rotsen; Antoinete bukte nu en dan, om een schelp of een zeegewas op te rapen; doch dit was een zuivere werk tuigelijke beweging, waarvan zij zich niet eens bewust was. (Wordt vervolgd) Uitstel door Frankrijk ij tJetl verviel de halfjaarlijksche termijn v Pransche schuld, ten bedrage van milliard franken op grond van het ,j, -^.KClUldenverdrag met Amerika. De Vs,6 regeering heeft de Amerikaansche V ftledeeedeeld, dat zij deze betaling ^0en> aangezien de Amerikaansche J" den debiteurstaten heeft medege- zij geen critiek zal oefenen op het v er schuldenterugbetaling in afwach- W.1* de spoedige aanneming van het t, ah door het Amerikaansche parle- Na een nieuwe opdracht Nadat de Radicaal republikeinsche partij Dinsdagmorgen onder voorzitterschap van haar leider Lerroux besloten had, niet toe te treden tot de door Azana voorgestelde re geering, heeft deze zich naar den staatspre sident begeven ten einde hem te verzoeken (Naar het Fransch) door V, (fcw Vt ijl hij de hand zijner nicht drukte, i'y J haar aan den zoom van het bosch, f?er nog een woord te spreken. wist niet, wat zij hem antwoor- ;!q ecWat zii aheen wist en gevoelde, was medelijden met zijn diep verblt- een gevoel van het smartelijk ly met zijne afdwalingen, welke hare ,"»j% e Eerlijke ziel nauwelijks kon ver- V de vurige wensch, dat zij, met loq^' erin mocht slagen de wonden 8e kranke ziel te genezen. "as j 6er m de eerste dagen van September. 'A'a'5 begonnen regenachtig te wor- :t'ï? Antoinette haar neef sinds rj^'h 3eh niet meer kon bezoeken. Op chtv lddag, toen de zon eindelijk door 5 n2 moeilijk, doch zij lette er niet S tér de niet eens den tijd, dien zij j .'a8Wcg noodig zou hebben, en na !U uur, dat zij met Guillaume in k'!TlF;r van Jeanne Marie had door- rak het slechte weer met ver nieuwde hevigheid los. Op de doorweekte pa den schier verzinkend, moest zij met alle kracht tegen den storm inworstelen, die haar de parapluie uit de handen rukte en van tijd tot tijd ware stortzeeën van regenvlagen in het gelaat zweepte. Het was derhalve niet te verwonderen, dat zij 's avonds eerst na vijven op het kasteel aankwam. Het was de eerste maal, dat zij voor haar post als voor lezeres niet op tijd verscheen; zij snelde der halve naar de bibliotheek zonder zich van haar natte kleederen en van de door regen en slijk geheel doorweekte schoenen te ont doen. Monsieur de Guitry stuurde haar geen enkel woord van verwijt toe, maar wendde met een veelzeggenden blik het hoofd naar de oude klok. Antoinette had, zonder ook maar eenigszins daartoe gerechtigd te zijn, gehoopt, dat dit uiterst nauwkeurig gaande uurwerk eens als door een wonder misschien een kwartiertje achter mocht loo- pen. Maar de oude klok der bibliotheek, die, zooals alle uurwerken in het kasteel met zeemansnauwkeurigheid ging, deed haar dat genoegen niet, en hare wijzers maakten met gewone regelmatigheid hunnen weg; toen Antoinette binnentrad wees de kleine wijzer op vijf, terwijl de groote zich reeds van half zes verwijderde. In haar schuldbesef zocht Antoinette minu tenlang een journal, dat des morgens van dien zelfden dag was aangekomen, zonder te zien, dat het vlak vóór haar op de tafel lag. Eindelijk maakte monsieur de Guitry aan haar vruchteloos zoeken een einde. Ga eerst naar je kamer, om je natte kleeren uit te doen, mijn kind, zeide hij, je zoudt anders kou vatten. De toon dezer woorden was koud; hij scheen Antoinette zelfs streng en hard toe. Toen zij na een klein kwartier terugkeerde, raakte zij ten eenenmale hare tegenwoordig heid van geest kwijt, daar haar oom een vraag tot haar richtte, welke in de gegeven omstandigheden maar al te natuurlijk was, doch in zijnen mond als de voorbode van een onweer klonk. Waar kom je met dat weer vandaan? Toen Antoinette met een hoogroode kleur van verlegenheid zweeg, herhaalde hij met verheffing van stem zijne vraag en voegde er bij: Ik vraag je zulks, omdat ik weet. dat je mij de waarheid zult zeggen. Ja oom, gaf zij ten antwoord, zonder hare oogen op te durven slaan. Tenminste zou ik ze u willen zeggen. Aangezien ik nocn- tans vermoed, hoezeer het uw misnoegen zou gaande maken, verzoek ik u, mij ervan te ontslaan, in uwe tegenwoordigheid een naam uit te spreken Genoeg, viel de baron haar in de rede, op kregelen toon, terwijl hij met het ivoren vouwbeen driftig op de leuning van zijn fau teuil trommelde. Ik heb het reeds lang ge vreesd. Alhoewel ik meende, je in dit opzicht geen verbod te moeten geven, konden mijn gevoelens je toch niet onbekend zijn. Je hebt je dus, zij het ook niet naar den vorm, dan toch naar den aard, aan zware ongehoor zaamheid schuldig gemaakt. Je hebt je door je goedhartigheid laten meeslepen, om tegen je plicht te handelen. Ik hoop, dat zulks nooit meer zal voorkomen; onder die voor waarde wil ik het je vergeven. Daarna sloeg monsieur de Guitry een groot register open en gaf aan zijn voorlezeres door een beweging met het hoofd te kennen, dat hij voor dezen avond van haren dienst afzag. Des anderen daags en de daaropvolgende dagen wachtte Guillaume te vergeefs op zijn nicht; vruchteloos zwierf hij uren langs het strand. Vruchteloos beklom hij de hooge rotsen, om naar haar uit te kijken. Antoi nette kwam niet, en stuurde ook geen bood schap. Ofschoon zulks al een paar malen was voorgekomen, vervulde het hem toch met hevig ongeduld. Na zes eindelooze dagen van wachten, steeg het steeds klimmend on geduld van Guillaume tot een koortsachtige gejaagdheid. Toen hij langen tijd aan zee en op de hooge duinen had rondgedwaald, om door de aanhoudende beweging zijn opge wonden zenuwen te doen bedaren, stond hij eensklaps zonder het te weten voor de kleine dorpskerk, welker deur slechts half geopend was. Het huis des Heeren staat voor allen open! Een diepe eenzaamheid omringde hem. toen hij binnentrad, hij meende de eenige bezoeker te zijn. Als het ware onwillekeurig dempte hij zijn schreden, die onder het oude gewelf zeer oneerbiedig weergalmden. Toch was de kerk niet ledig, zooals hij aanvankelijk gedacht had. Op de treden van het altaar knielde een vrouw, in aandachtig gebed verdiept. Guillaume herkende haar terstond, die deftige, slanke gestalte en het goudkleurig glanzende weelderig blonde haar, dat in dikke vlechten onder den kleinen hoed zichtbaar werd. Het was Antoinette, die hier, in de god vruchtige houding der Engelen, die aan weerszijden het tabernakel versierden, met vurigheid bad. Wat echter konden de tranen beteekenen, welke van tijd tot tijd uit hare oogen lekten en op hare wangen biggelden? Was het snikken, dat somwijlen hare teere schouders deed schokken? Guillaume wachtte en wachtte. Wat duur- t"ttl 8 Is het proces in Oostenrijk tegen dr. l£j. "Het 118 mislukte „Putsch" nog versch geheugen ligt, nauwelijks begonnen, of Wii ^'arbemberg, de bondsleider der Oos- Jkschr 'Uw, burgerwachten, komt voor een jv Verrassing zorgen. leider werd ook genoemd, betrokken Vt" k'i de beweging door dr. Pfrimer op W 862et en thans komt hij in een open- te Veugadering rustig verklaren, dat er een „vf8 rnoet komen. ij staan nu op het standpunt," zoo gaf e to "dat de Heimwehrbeweging revolu- itl maken, die noodig is, omdat wij uit tOg eg "Uien ruimen, wat ons bij de red- otenVatl bet volk hindert. Wij zijn vastbe- ji3e ket geheele tegenwoordige systeem op schuiven. Inplaats van de pseudo- ;ratie moet de dictatuur van de burger- inderdaad een taal, welke aan dui- fetyv. eid niets te wenschen overlaat. Een tv,811 k°men." \t Schuwd man geldt; echter nog steeds tiljg ee en zoo zal de Oostenrijksche regee- arhemberg s verklaring wel de noo- i-^ndacht schenken. De Heimwehren Wt haar niet al te gemakkelijk en de Vg. e Waakzaamheid bij de bewegingen der bleek steeds geboden. Hij,. aUe mislukkingen blijkt de bonds- \t~ 2'in pogingen, om een omwenteling te niet op te geven. Ook Oostenrijk ^üs te deelen in het lot, dat zoovele 11 keft: onrust. Of de thans zoo openlijk verkI™ Starhemberg's pogingen W ^vorderen, mag echter met recht be- «eia-r- worden. Publicatie van het rapport der Bazeler Commissie Qe4'2>."commissies voor de Rijksbegrooting Hijksspoorwegen hebben Dinsdagmid- WtjSprekingen gehouden welke eenige uren ;6-Jent Beneduce heeft bij de afzonder- UP"*- A^eduurd. ^brekingen kennis genomen van voor as de verschillende opvattingen no- A. 1 6 redactie van het advies. Hij sprak U hgen tijd met Dr. Melchior, Sir Wal- i.hej. at;on en prof. List. verluidt dat voor het ontwerp reeds ,''Dt 'Jhde voorstellen gereed zijn. Men '»Wh emde der week een aanvang kan A Semaakt met de opstelling van den het definitieve advies, om dan v van de volgende week in zekeren kerstboodschap de slotresoluties der ere commissie bekend te maken. 13 naties betalen niet Dertien aaties hebben de Dinsdag aan Amerika vervallen schuldbetalingen tot een totaal bedrag van 17 millioen dollar niet verricht. Door het departement van staat wordt over dit verzuim in verband met de ver traging in de aanneming van het Hoover- plan door het congres geen critiek geoefend. Door de tegenstanders van het mora torium werd in de niet-betaling de eerste stap gezien tot schrapping der schulden. Chineesche studenten bestormen een ministerie Bij het aftreden van Tsjapg Kai Sjek is het te Nanking wederom tot ernstige stu dentenonlusten gekomen. Duizenden studen ten, die tegen de houding der Chineesche regeering op de Parijschc raadszitting pro testeerden, bestormden het ministerie van buitenlandsche zaken en stichtten in ver schillende lokalen, o. a. ook in het bureau van óen minister' van buitenlandsche za ken, brand. De lokalen brandden volkomen uit. Vervolgens trokken de studenten naar het centraal bureau van de Kwomintang, waar zij de ruiten ingooiden. Verscheidene politie-agenten werden door de studenten ontwapend. De demonstranten verlangden een onderhoud met Tsjang Kai Sjek, die echter door een vertegenwoordiger liet mededeelen, dat hij niet te spreken was. Deze vertegenwoordiger werd hierop aan gevallen, waarbij hij verschillende verwon dingen bekwam. Later is het nog tot een schietpartij ge komen tusschen de studenten en de politie, waarbij verschillende personen werden ge wond. Opnieuw gevechten bij Tsitsikar Volgens een Russisch bericht uit Peking hebben Maandag op 87 K.M. ten Noorden van Tsitsikar opnieuw gevechten plaats gehad tusschen troepen van generaal Ma en Japanners. De gevechten duren voort. Het hoofdkwartier van Ma, Chailoen, werd door vliegtuigen gebombardeerd. De Japanners sloegen de Chineezen terug en maakten groote hoeveelheden wapenen buit. Meer dan 80 Chineezen zijn geval len. De nieuwe president benccmd Volgens een bericht van het telegraaf- agentschap der Sovjet-Unie heeft de Chi neesche regeering den voorzitter van de Wetgevende vergadering Lin-Sen benoemd tot voorzitter der Chineesche nationale regeering als opvolger van Tsjang Kai Sjek. Krachtig optreden. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft de nieuwe Japansche minister van oorlog, Ara- ki, in den loop van een ministerraad, aan gedrongen op een krachtige, vastbesloten politiek betreffende alle Mandsjoereescne problemen. Araki stelde voor. de Japansche troepen in Mandsjoerije te versterken en er nieuwe troepen heen te zenden. De ministerraad bleek het geheel eens te zijn met Araki. Actie van Frankrijk Strenge tegenmaatregelen De onderkoning van Indië heeft een veror dening uitgevaardigd, waarin de regeering der vereenigde provinciën verstrekkende vol machten krijgt ter bestrijding der ongehoor zaamheidscampagne en van de belastingwei gering. De volmachten houden o.m. in controle en eventueel verbod van vergaderingen, in be slagneming van huizen en gebouwen voor militaire doeleinden, controle op de trans portmiddelen, huiszoeking enz. Verklaring van Gandhi Gandhi verklaarde tegenover een Ita- liaansch journalist, dat de uitslag der Ronde Tafel Conferentie een definitieve breuk tus schen de bevolking van Indië en és Engel- sche overheid beteekent. Hij keert naar Indië terug om den strijd in den ouden vorm van lijdelijk verzet te hervatten. De Indiërs zullen geen belasting betalen, geen Engelsche goederen koopen en geen notitie van de Engelsche overheden nemen. Gandhi verklaarde, dat hij nog steeds alle daden van geweld en bloedvergieten afkeurt. De commissie der Brunswijksche studenten heeft besloten tot een hoogeschoolstaking van twee dagen. De Bulgaarsche student Stojanoff heeft, naar het in een rondschrijven der studenten heet, de eer van het Duitsche volk ten diep ste gekwetst door de Duitsche vrouwelijke studenten dienstmeisjes te noemen en ten opzichte van den voorzitter der Brunswijk sche studentenorganisatie een het nationaal eergevoel kwetsend scheldwoord te gebruiken. De rector en de senaat hebben Stojanoff slechts wegens de eerste uitlating met een be risping gestraft, doch daarentegen is de be- leediging tegen den vertegenwoordiger der studenten niet bestraft. Daar de rector in een schrijven het protest der studenten tegen het blijkbaar eenzijdige onderzoek van het voorgevallene ten sterkste heeft afgekeurd, staakten de studenten gis teren en vandaag. De belooning verdeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9