Binnenlandsch Nieuws IDE GRAPJASHARLEKIJN HHHB Wrijf pijnlijke spieren akker's K.loo$terb&lseis\ Voor de Huiskamer FRISO- BMI Kinderhoest MICKS w Geel 30d Groen 35d Rood 40ct EERSTE KAMER TWEEDE KAMER zoo goed" GEMENGD NIEUWS Pompoenen-pastei De werkloozen-actie te Amsterdam per1/? pond i VapoRü» W VapoRuD Harlekijns tamme rat en de roovers Vergadering van Donderdag VERHOOGING VAN HET TARIEF VAN INVOERRECHTEN De behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrech ten wordt voortgezet. Minister DE GEER constateert, dat deze Kamer nog veel dieper op de kwestie vrij handel protectie is ingegaan dan de Tweede Kamer, ie bespreking is voor hem uiterst leerzaam geweest. Bij het onderhavige ont werp gaat het echter niet om een ver hooging van bescherming of om bescher- mingspolitiek, doch om de vraag of in verband met den i.nancieelen toestand des lands de voorgestelde tariefsverhooging moet worden aanvaard, dan wel of deze fiscale maatregel de volkswelvaart dermate zou bedreigen, dat hij zou moeten worden afgewezen. Spr. betwist, dat door de aanneming van het smendement-Lcvink het ontwerp pro tectionistisch is geworden en dat hij zich door Tweede Kamerleden zou hebben laten beïnvloeden. Het wetsontwerp wordt met 24 tegen 13 stemmen aangenomen. (Tegen de liberalen, V. D., S. D. A. P. en de Christelijk-histori sche heer Ter Haan. Benzinebelasting Aan de orde is het wetsontwerp tot tijde lijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine. De heer KOSTER (V. B.) zet uiteen, dat een vergelijking van den tegenwoordigen benzineprijs met der zooveel hoogeren van vroeger niet opgaat, omdat door allerlei oorzaken de winning van benzine zoo is verbeterd, dat ie prijs aan den lageren kant zal blijven Sp> acnr den voorgestelden maatregel te zeer drukkend voor tal van bedrijven. Minister DE GEER antwoordt, dat de prijs in bijna alle andere landen hooger is, niet als gevolg .an belasting, maar voor namelijk als productie- en distributiekos- ten. Indien men overigens van oordeel is, dat de netto-opbrengst laag zal blijven, dan kan men deze belasting gerust aanvaar den, v;ant den blijft de prijs toch nog ver beneden dien van v -rieden jaar en van dien in de omliggende landen. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Tegen 12 uur wordt de vergadering ge sloten. Vergadering van Donderdag Het zendervraagstuk De heer VAN DIJK (A.R.) vraagt in verband met het feit, dat de versterking van den Hilversumschen zender niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, verlof tot interpellatie over den radiozenderbouw. Begrooting van Onderwijs Voortgezet wordt de behandeling van de Onderwijsbegrooting. MINISTER TERPSTRA beantwoordt de sprekers. Inzake de toelating tot de H. B. S heeft het meerendeel der directeuren zich verklaard voor behoud van de bestaande regeling Ook wat de schoolexamens betreft, is er weinig aanleiding om de bestaande re geling te herzien. Aan de orde is de aföeeling Nijverheids onderwijs. Mej. WESTERMAN (V.B.) vraagt in den Onderwijsraad het vrouwelijk element te versterken. Ten aanzien van de voorgenomen be snoeiing op het avondnijverheidsonderwijs dient de minister groote voorzichtigheid te betrachten. De heer VAN DER HOUVEN (S. D. A. P.) pleit voor goed ambachtsonderwijs. De be zuiniging op het avondonderwijs vindt spr. de meest ergerlijke, die voorgesteld is. Mevr. BAKKER—NORT (V. D.) betreurt de bezuiniging op het meisjesonderwijs en vraagt die op het avondonderwijs uit te stellen. Mej. MEIJER (R. K.) betreurt de circu laire van den minister, waarin hij verschil lende bezuinigingen aankondigt op het nij verheidsonderwijs. De heer v. d. BILT (V. B.) bespreekt de eischen van het middelbaar-technisch on derwijs en waarschuwt tegen het opschroe ven daarvan. Een uniform eindexamen zou den weg naar de Technische Hoogeschool vergemakkelijken. De heer KETELAAR (V. D.) betreurt zeer den aanval op de avondteekenscholen, een tak van onderwijs, die zeer gewaardeerd wordt. Kan de Minister niet overwegen, de voorgenomen maatregelen uit te stellen tot aan het eind van den loopenden cursus? De heer TILANUS (C. H.) waarschuwt te gen het intellectualisme op de nijverheids scholen. Het nijverheidsonderwijs moet zoo eenvoudig mogelijk ziin. De heer v. d. HEIDE (S. D. A. P.) betoogt, dat het raadslidmaatschap geen betrekking is en dat een leeraar geen vergunning be hoeft te vragen om deze functie te mogen vervullen. In Velsen is het gebeurd, dat door deze interpretatie van het woord „betrek king" een leeraar het raadslidmaatschap met kon aanvaarden. Minister TERPSTRA betoogt, dat op alle afdeelingen bezuinigd moet worden, ook op deze. Gaarne had spr. een grooter bedrag uitgetrokken, doch de financiën zijn er niet naar. Spr. herhaalt, dat nieuwe subsidies niet verleend kruinen worden. Bij de inkrimping van het meisjes-onderwijs is spr. afgegaan op de inlichtingen van de inspectie. Er kan volstaan worden met 26 uren. Tegenover het geval te Velsen heeft spr 'n conciliant standpunt ingenomen. Er zijn echter bezwaren tegen, dat een leeraar zich te zeer specialiseert in de gemeentepolitiek. Spr. komt verder op de kwestie der avondscholen. Ter wille van de bezuiniging heeft spr. zijn circulaire moeten uitvaardigen. Het was noo- dig, dat er 160.000 gulden op bezuinigd werd. De heer KETELAAR (V. D.) dient een motie in, waarin gevraagd wordt, de veran dering in het avondonderwijs niet te doen plaats hebben vóór het eind van dezen cur sus. Aan de orde is de afd. lager onderwijs. Mej. WESTERMAN (V. B.) vraagt hoe de minister denkt over het vrijwillig stop zet ten van den bouw van lagere scholen, nu er toch bezuinigd moet worden. De heer VAN ZADELHOFF (S.D.A.P.) meent, dat er van uitbouw van ons lager on derwijs de laatste jarea niet gekomen is. In. tegendeel wordt er steeds afgebroken. Van nieuwe dingen is geen sprake. Spr critiseert de landbouwverloven, waar het schoolverzuim op het platteland toch al zoo groot is De heer DE BOER (S D.A.Pbepleit on- ceiwijs in Friesch op de lagere scholen in Friesland. De heer LOERAKKER (R.K.) wenscht af schaffing van de landbouwverloven. Mej. MEIJER (R.K.) maakt eenige opmer kingen over den toelatingsleeftijd voor de la gere school. Door toelating van kinderen be neden 6 jaar wordt het leerplan niet gediend. De heer BAKKER (C.H.) acht verplicht stelling van de lichamelijke oefening voor het platteland niet noodlg. Ten aanzien van het Friesch sluit hij zich aan bij den heer De Boer. De heer KETELAAR (V.D.) is tegen es peranto als leervak. Daarentegen acht hij lichamelijke oefening zeer gewenscht, ook voor het platteland. De heer ZIJLSTRA 'A.R.) behandelt het geschiedenisonderwijs, dat z.i geen nadeeli- gen invloed behoeft te hebben op de goede verstandhouding der volken. Hij verklaart zich tegen de te sterke uitbreiding van de lichamelijke oefening De heer SURING (R.K.) spreekt als zijn meening uit, dat de salariskorting geen in vloed mag hebben op de wachtgelden. De heer TILANUS (C.H.) pleit voor het gebruik van Nederlandsch fabrikaat op de schoJen De heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) zet het belang van de lichamelijke opvoeding uiteen en wil deze als verplicht vak niet missen. Minister TERPSTRA kon thans niet in gaan op de kwestie van het Friesch. Er is te dien aanzien een rapport van den onder wijsraad, waarvar. spr. publicatie zal .bevor deren. Hij is een voorstander van de licha melijke oefening. Wat de kwestie der wacht gelders betreft, meent de minister, dat alles zal afhangen, van de 'ormuleering van het Kon. besluit waarin de salarlskarting wordt aangekondigd. Hij kan echter niet Inzien, dat 1 et onbillijk zou zijn, als de wachtgelden ook werden verminderd. Het gebruik van Nederlandsch fabrikaat op de scholen zal spr. gaarne bevorderen. Verhooging van den toelatingsleeftijd voor de lagere school niet een half jaar zal spr. overwegen. De begrooting wordt z.h.st. aangenomen. De algemeene verzamelstaat wordt van de agenda afgevoerd. Schepenwet Aan de orde Is de wijziging der schepen wet. De heer KNOTTENBELT bespreekt de re geling van het voorzitterschap van den raad voor de Scheepvaart De heer DROP (S.D.A.P.) vraagt wanneer de wet in werking zal kunnen treden. Minister REYMER zegt, dat het wachten thans is op Engeland, dat het betreffende verdrag nog moet ratificeeren. De heer BEUMER (A.R.) licht een amen dement toe betreffende de regeling van be roep, n.l. deze niet in een K.B., maar in een algemeenen maatregel van bestuur onder te brengen. De MINISTER neemt het amendement over. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. Nationaal Crisis Comité De wijze van inzameling Eergisteren vergaderde het werkcomité van het Nationaal Crisiscomité. Prinses Juliana woonde deze vergadering bij. De voorzitter deelde mede, dat, behalve de giften in natura, een bedrag van 261.455.75 is binnengekomen. Dit bedrag moet worden vermeerderd met een groot aantal toezeggingen, voornamelijk van pe riodieke bijdragen. Met betrekking tot het verdere Inzamelen van gelden werd besloten dit zooveel mogelijk aan de plaatselijke co- mité's over te laten, ten einde op dit gebied geen concurrentie te scheppen. Met die gemeenten, waar plaatselijke crisiscomité's zijn opgericht, wordt overeen gekomen, dat in den regel van de ter plaatse verzamelde gelden minstens 10 pet. In de kas van *t Nationaal Orisiscomité zal vloei en; nog andere methoden om de kas van het comité te versterken werden besproken. In het algemeen zal men locaal het best kunnen beoordeelen, hoe dit moet geschie den. In plaatsen, waar geen crisiscomité is of wordt opgericht, zal de tusschenkomst van den burgemeester worden ingeroepen, om de Ingezetenen tot bijdragen aan het Nationaal Crisiscomité op te wekken, hetzij door collectes aan de huizen, hetzij door het plaatsen van busjes of op andere wijze. Wat de werkwijze van het comité betreft, werd besloten dat getracht zal worden dezen arbeid zooveel mogelijk te decentraliseeren een dat alleen dan door het centraalbureau hulp zal worden geboden, indien bijzondere omstandigheden dit wenschelijk maken. Een film van ex-keizer Wilhelm Niet voor Duitscliland bestemd De operateur' van de Fox Corporation hebben voor hun journaal een korte film veivaardigd van ex-keizer Wilhelm en zijn gemalin te Doom Het is de eerste keer tijdens zijn verblijf aldaar, dat de ex-keizer heeft toegestaan, dat bizonderheden uit zijn particuliere leven op de film werden vast gelegd. De opnamen zullen in alle bioscopen over de geheele wereld vertoond worden, be halve in Duitschland, zulks op nadrukke lijk verzoek van den ex-keizer. Inwendige toestanden in de S. D. A. P. Het partijbestuur over de actie der oppositie In de jongste vergadering van het partij bestuur der S. D. A. P. was, blijkens be richt in „Het Volk", een motie ingekomen van de afdeeling Enschedé, waarin naar aanleiding van het bedanken van P. J. Schmidt als lid van het partijbestuur werd geëischt, dat het partijbestuur zoo spoedig mogelijk een buitengewoon partijcongres zou beleggen. Hët partijbestuur besloot hieraan geen gevolg te geven. De voorbereidingen voor het gewone jaarlijksche congres zijn reeds aangevangen en tot het beleggen van een buitengewoon congres bestaat, naar de mee ning van het partijbestuur, geen reden. Het partijbestuur heeft zich voorts uitvoe rig beziggehouden met de in endige toestan den in de partij. Het besloot een verklaring aan de leden van de partij te jpubliceeren. ten einde te waarschuwen tegen de verwar ring en verwildering, die hier en daar dreigt. Een 'eel van de partijgenooten voelt, zoo wordt in het verslag der bijeenkomst gezegd, in dezen kritieken tijd klaarblijkelijk meer behoefte tot het opwerpen van tegenstellin gen en het voeren van strijd in de partij, dan tot het formeeren an zoo groot moge lijke eenheid in den strijd naar buiten. Een oppositie ageert in de party en propageert Stramheid, rheumatiek en spierpijn verdwijnen even vlug als ze kwamen, als Ge U vanavond eens grondig laat wrijven met de diep in de huid dringende Akker's Kloosterbalsem. Uw pijn verdwijnt Uw spieren worden lenig. Ge slaapt vannacht weer heerlijk rustig en morgenochtend zult Ge de verrassende uit werking eerst goed waardeeren Pijn en stramheid zijn dan weg de meening, dat de partijleiding opzettelijk nalaat, de arbeidersklasse aan te voeren tot agitatie en strijd tegen het reactionnaire op treden van de werkgevers en de regeering. Deze onjuiste en misleidende voorstelling geheel in strijd met de feiten moet leiden tot een voor de beweging noodlottige ver wijdering tusschen de leiding 'en de leden. Daartegen dienen alle partijgenooten met kracht op te komen. Auto door spoorwegafsluiting gereden Goed afgeoopen Gisteravond te omstreeks half negen is een j auto waarin een drietal Delftsche studenten f<TTT\I<ÏT F\7 k^FKTSJF^ waren gezeten in volle vaart aan de Molen- straat te Ede door de spoorwegafsluiting j gereden. De botsing was zoo evig dat de af- I sluithekken werden versplinterd en de auto op de rails terecht kwam. De locomotief van een naderenden goede rentrein greep den wagen en duwde dezen voort, doch de machinist slaagde er spoedig in den trein tot stilstand te brengen. Wonder boven wonder kwamen de drie jon gelui ongedeerd uit den geheel vernielden auto te voorschijn. Met den trein van tien uur konden zij naar Delft terugkeeren. Wat van den auto overgebleven is, werd per kraanwagen weggesleept. De Katholieke encyclopaedic Medewerkende belangstelling graag aan vaard en gewaardeerd. Meermalen hebben belangstellenden zich reeds tot de Redactie van „De Katholieke Encyclopaedie" gewend om inlichtingen te bekomen, betreffende détails en speciale onderwerpen uit den inhoud. Zeer binnen kort zal op deze vragen een uitvoerig en on getwijfeld verhelderend antwoord gegeven worden door de verschijning van het eerste uitgebreide prospectus. In een enkel geval wist zulk een boven genoemd schrijven ongevraagd licht te wer pen op een of ander onderwerp, of de aan dacht te vestigen op een wetenschappelijk of cultureel détailpunt. In een ander geval kwam een desideratum naar voren, waar mede de Redactie van de Katholieke En cyclopaedie gaarne, en ter volmaking van haar eigen werk, rekening zal houden. Het is om deze redenen, dat de Redactie van dergelijke ingekomen stukken een punt van ernstige studie en bespreking maakt op hare vergaderingen, en erkentelijk voor de reeds ontvangen bewijzen van daadwerke lijke belangstelling zal zij steeds gaarne het oor leenen aan alle uitingen van interesse, hetzij deze gegoten zijn in den vorm van een verzoek, hetzij deze verstrekken raadgevingen of inlichtingen, kennisgevingen of aanbeve lingen. Men gelieve dan dergelijke stukken die betrekking hebben op den wezenlijken inhoud van de „Katholieke Encyclopaedie" te richten aan het Secretariaat der Redactie C. Hesseling, Keizersgracht 272, Amster dam C. Pola Negri geopereerd Haar toestaand ernstig De bekende filmster Pola Negri werd Dinsdag tydens de opnamen in de film studio barer maatschappij, onwel en zakte ineen. Zij werd naai haar villa te Santa Monica overgebracht, waar haar genees heer constateerde, dat zij ernstig ziek is. Er is operatief ingegrepen, doch haar toestand wordt ernstig genoemd. Verduistering van pastoriegeJden Een bedrag van f 33.000 verdwenen De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren gelijk gemeld, 'n dominé te Wirdum op eigen verzoek failliet verklaard. Daarna heeft de justitie hem doen aanhouden, verdacht van verduistering ten nadeele van de pastorie goederen, waarover hij het beheer voerde, tot een bedrag van f 30.000. Deze verduiste ringen loopen over de laatste tien jaren. De pompoenen-wedstrijd was afgeloopen. Vier ramen van MacDonalds Warenhuis wer den ingenomen door de kolossale prijswin naars, en er verdrongen zich onophoudelijk menschenmassa's voor. 't Was een prachtige reclame geweest. Maar de etalages waren zoetjesaan weer noodig voor de nieuwe win- terartikelen, en de leiders vroegen zich af, wat ze met dien zelfontketenden zondvloed van pompoenen beginnen moesten. Het idee van de pasteien-prijsvraag was een licht in 't duister. De kranten berichtten al dienzelfden avond, dat de pompoenen van MacDonald bij stukken zouden worden weg gegeven aan personen, die er pasteien van wilden bakken en die pasteien konden dingen naar prijzen, door de firma uitgeloofd. Het was een prachtidee. Mannen, vrou wen en kinderen drongen de kelderverdie ping van het gebouw binnen, waar de pom poenen werden uitgedeeld. De afdeeling ijzer waren verkocht dozijnen pasteivormen, en de afdeeling kruidenierswaren verkocht vier maal zooveel meel, krenten, eieren en spe cerijen als gewoonlijk. Er werden voor eenige vensters planken aangebracht, boven elkaar, en den derden dag van den wedstrijd ston den er al honderden pasteien, pasteien met schuim en pasteien zonder schuim, goudgele en donkerbruine pasteien, groote en kleine, zachte en knapperige. En voor de ramen stonden de menschen, die trachtten te raden, welke exemplaren bekroond zou den worden. Juffrouw Alwina had van dat alles niets gehoord, hoewel ze onder 't kousen stoppen zat te bedenken, dat de pompoenen in 't tuintje zoetjesaan rijp waren, en gebruikt moesten worden. Een enkelen keer stond ze op, om naar de drie jongens te kijken, die sliepen in de aangrenzende kamer, toen begon ze met leeuwenmoed aan een hiel, die enkel gat was. De neefjes konden wat kousen aan Er werd geklopt, en haar buurvrouw kwam het gangetje door. „Ik zag nog licht," zei ze. „dus ik dacht, ik kon je dit nog wel even brengen." Dit was een krant, en de duim van de buurvrouw wees naar een bericht. „U kunt zoo fijn bakken wie weet, of u niets wint. Twee honderd dollar zou u best te pas komen hè?" Juffrouw Alwina knikte en las het bericht: „Da's jammer," zei ze, „morgenochtend negen uur wordt de wedstrijd gesloten.... Pompoen heb ik wel, maar anders niets Anders kon ik 't vanavond nog doen." „O," zei de buurvrouw, „als 't daar op aankomt, zal ik je wel wat leenen. Ik heb van alles in huis u geeft 't me later wel eens terug." De jongens kregen geen ei en geen melk den volgenden ochtend. Hun portie zat in de pastei, die midden op tafel stond, een welige korst, door handige duimkneepjes in 't deeg geschulpt, met een geurige goudachtige vulling, en heuveltjes van even gebruind ei wit bovenop. De jongens keken begeerig, maar maakten minder opmerkingen, dan de tante gevreesd had. Na 't ontbijt werd de pastei uit de pan genomen, en met een plankje als onderlaag gehuisvest in een hoededoos. Jack, met zijn negen jaren, kreeg de verantwoordelijke taak, het product naar MacDonald te bren gen. Het was vrij ver, en het was vrij koud. Jack kreeg blauwe vingers van de kou, en hij probeerde ze met zijn adem te verwar men, eerst de eene en toen de andere hand. Zoo gebeurde het ongeluk. Een trottoirband was glibberig, en de iongen viel met hoeden doos en al. Hij wist zich echter te herstellen, en wandelde dapper verder. „Zoo meneer, is dat een pastei vroeg de bediende. „Ja meneer," zei Jack. „Hij is gevallen, maar ik geloof dat ie niet erg stuk is, en je kunt hem toch niet heel eten." Maar toen het deksel van de doos was afgelicht verscheen er jammer een verwoes ting. Een zonderling mengsel van stukken korst, moes en schuim vertoonde zich aan de verbaasde oogen van den bediende. Hij lachte. Voor Jack was het lang niet grappig. „Tante Alwina heeft er den heelen nacht aan gewerkt," zei hij half huilend, „en onze eieren zitten er in, en de melk ook. Wat zal ze wel zeggen 1" De bediende keek nu minder vroolijk, en even de schouders ophalend ging hij naar de krantenmenschen, die juist hun taak van jury waren begonnen. Ze kwamen wat dichterbij, en hoorden Jack zijn geschiedenis vertellen. „We zijn drie broertjes, ziet u, en we heb ben geen vader of moeder meer, en tante Alwina is van buiten gekomen, om voor ons te zorgen, en we hadden geen geld, om alle maal naar buiten te gaan. 't Is niet zoo erg, dat we geen ei krijgen vandaag, als ik maar niet gevallen was nu ligt de heele taart door elkaar 1" „Ga jij maar naar huis, mannetje, zei een der heeren, „en vertel maar niet tegen je tante, dat je de pastei stuk hebt laten val len. We zullen kijken, hoe zij is, en we zullen maar denken, dat zij heel was, toen zij hier kwam." Laat in den middag nam juffrouw Alwina haar muts van een haak, sloeg een antieke cape om en wandelde met de jongens naar MacDonalds Warenhuis. De kinderen zaten in angst, maar ze hadden geen woord over hun ongeluk gerept. Ze drongen door tot vlak voor het raam, waar de bekroonde pasteien waren tentoon gesteld. Er stond een zeer uitvoerig product met veel versierselen, zijden vlaggetjes en kleine poppetjes. Er stond op een kaartje bij: „Tweede Prijs." De winnaar van den derden prijs had even vurig zijn best gedaan. En toen gingen de oogen van juffrouw Al wina wijder open. Ze keek naar 't nummer op 't briefje, dat ze in haar handschoen had. {a, 't kwam uit, achthonderd eenenveertig, leelemaal in 't midden stond een gedeukte, ietwat beslijkte hoedendoos, tnet dit opschrift op een grootere kaart „Eerste Prijs Toegekend aan no. 841 Een Echt Ouderwetsche Pompoenenpastei Die Was Zoo Goed, Dat De Jury Haar Heeft Opgegeten 1" Voorts wordt hij verdacht van verduistering van f 3000 ten nadeele van de diaconie. De Instructie heeft den geheelen middag geduurd. Naar het „Handelsblad" vernam heeft de aangehoudene al de tegen hem in gebrachte beschuldigingen bekend. Na af loop gelastte de rechter-commissaris bij de rechtbank te Leeuwarden zijn aanhouding, waarna hij naar het buis van bewaring werd overgebracht. Ernstige ongeregeldheden Op de politie geschoten Op de Lauriergracht en in de omliggende straten te Amsterdam is het gisteren in den laten middag in verband met de actie der werkloozen inzake het niet meer dan een keer stempelen per dag, tot ernstige ongere geldheden gekomen. Groote groepen werk loozen bewogen zich door de straten en straatjes van deze volkrijke buurt, de dingen afwachtend die komen zouden. Op enkele punten in de buurt van het stempellokaal aan de Lauriergracht, dat door eenige agen ten werd bewaakt, werd door enkele leiders van de actie, die zich met scheepsomroepers gewapend hadden, voortdurend het parool uitgegeven, niet tot stempelen over te gaan. Een groote politiemacht, waartoe ook eenige ruiters behoorden, was aanwezig om de orde te handhaven. Dat dit noodig was bleek na vieren, toen verschillende groepen werkloo zen ongeregeldheden trachtten uit te lokken, daarbij provoceerend tegen de politie optre dend. Vooral in de Tweede Laurierdwarsstraat werd de politie danig in het nauw gedreven, met het gevolg, dat twee agenten hun revol ver trokken en schoten in de lucht losten. Geruimen tijd bleef het in deze buurt zeer rumoerig. In de Rozendwarsstraat, in de Rozen straat en in de Laurierstraat is het tusschen 4 en 6 uur zeer rumoerig toegegaan. Buurt bewoners namen daarbij aan het optreden der volksverzamelingen deel; zoo werd ln eerstgenoemde straat uit de huizen met fles- schen, huisraad en steenen naar de politie geworpen; deze dag zich hierdoor genood zaakt bij wijze van dreigement enkele malen in de lucht te schieten. Herhaaldelijk werd ook gechargeerd, waarbij met sabels en gum mistokken gevoelige tikken werden uitgedeeld. Bij het gooien met genoemde projectielen is het echter niet gebleven. In de Laurier straat Is n.l. uit eenige woningen en ook van uit de menigte op een groep politieruiters en op een aantal agenten te voet geschoten. Het gevolg was, dat de politieruiters hun re volvers trokken en eenige schoten ln de lucht losten; van de agenten te voet schoten er echter eenigen in de richting van de herrie makers. Het was in den loop van den avond nog niet bekend, of hierdoor personen zijn getroffen; het schieten had tot gevolg, dat de menigte in panischen schrik naar alle richtingen uiteenstoof. Ook in andere stra ten van de Jordaan waren de gemoederen zeer opgewonden. In de Nieuwe Kerkstraat, waar zich ook een stempellokaal bevindt, zijn enkele per sonen, die ondanks de gevoerde actie toch gestempeld hadden, door de menigte mishan deld. Enkele werkloozen die het stempello kaal niet hebben durven binnengaan, hebben daarvan aan de politie kennisgegeven. Ook in deze omgeving moest nu en dan krachtda dig worden opgetreden. In de omgeving van de Baarsjes, waar ook één der stempellokalen gelegen is, heeft de politie voor het handhaven van de orde ge bruik gemaakt van twee politiehonden. Vooral bjj de Kinkerbrug ging het zeer heftig toe Twee agenten zijn daar door werkloozen mishandeld, waarbij hun de gummistokken zijn afgenomen. Ongeveer 300 personen zijn uit het stempellokaal weggebleven. Heden worden ln de verschillende stempel lokalen de ultkeeringen aan de werkloozen over deze week uitbetaald; hierby zal de be slissing der autoriteiten dat voor enkele ont brekende stempels de uitkeeringen naar even redigheid zullen worden verminderd, gehand haafd blijven. Een burger getroffen Ook gisteravond is het ln verband met de actie der werkloozen op de Lauriergracht en omgeving min of meer rumoerig geweest, zon der dat het echter tot ernstige incidenten is gekomen. Een groote politiemacht patrouil leerde door de verschillende straten in dezt buurt. Wel werden te ongeveer kwart voor tien vier ruiten van het op genoemde gracht ge vestigde stempellokaal door een aantal bel hamels met steenen ingegooid. Arrestaties hebben niet plaats gehad. Wij vernemen voorts, dat gistermiddag een ongeveer 48-jarig burger bij de schietpartij in de Laurierstraat door een kogel uit een politierevolver geraakt is en naar een der gasthuizen is overgebracht. Horssen wachtte En de nieuwe burgemeester, die geïnstalleerd zou worden, werd bij een autobotsing gewond en kwam te laat Gisteren is op den Kanaalweg te Weurt een botsing ontstaan tusschen twee auto's ln een waarvan de nieuwe burgemeester van Hors sen, de heer Löske, met zijn echtgenoote ge zeten was. De heer Löske was op weg naar Horssen, waar hij om drie uur als burge meester geïnstalleerd zou worden. De botsing B68 iiid was zoo hevig, dat de auto's zeer gehave' waren. De heer Löske werd, naar het „Handel»* blad" meldt, door glasscherven aan het laat gewond. In het kantoor van den sluisj wachtmeester van het Maas-Waalkana® werd hij voorloopig verbonden en daarna do® een geneesheer verder behandeld. Hij kon zich echter na eenigen tijd 1»® 'n anderen auto naar Horssen begeven, was de Installatie geschiedde. Mevrouw Löske de bestuurders van de auto's kwamen i® den schrik vrij. Lij'k opgehaald r gemeentepolitie te Zoeterwoud is u .at een lijk opgehaald van ®®B 35-jarifetn man, wiens identiteit niet kend is. Het lichaam vertoont een wond» aan het hoofd, doch men vermoedt dat d0Z? afkomstig is van een schroef van een bo® De politie onderzoekt de zaak verder. Onvoorzichtig met een buks Jongetje in het hoofd getroffen Een 17-jarige jongen te Wapenveld Heerde) zou met een met hagel gelad® buks naar buiten slultpen om op mussche( te schieten. Met de hand aan den trekk^ stootte een zusje hem aan, het schot g1®* af en trof een vyfjarig broertje in het hoof^ Het kind is direct naar het ziekenhuisje Zwolle overgebracht. De kleine zal verm°® delijk een oog moeten missen, terwijl °°r hagelkorrels in de hersenen zijn doorg®' drongen. Ernstig ongeluk op Arbeider van een kipkar gevallen _p de werken van de in aanleg zijn^ nieuwe spoorlijn Gouda—Alphen heeft P6 termiddag in de gemeente Waddinxv®^ een ernstig ongeluk piaat-s gehad. De 20-Jarige arbeider K. Pille, woonac11 tig ;,e Waddlnxveen stond bij het afrijd® van een hoogte achter op een zwaar belad®, kipkar, toen nij door het schokken van kar en de gladheid van zijn met klei smeurde schoenen van den wagen viel op de rails terecht kwam Hierdoor kreeg de volgende zwaar belader kipkar over heen. Het slachtoffer werd door zijn me®^ arbeiders bevrijd en in hoogst emstigen t°L stand naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht, waar hij ter verpleg1® is opgenomen. e® Diefstal uit een juwelierswinkel te Rotterdam Waarschynlijk dezelfde daders als die eten diefstal in de Kalverstraat te Amsterdam Dinsdagmiddag zijn in een juwelierswinjt' aan de Zeevischmarkt te Rotterdam dame en een heer binnengekomen, die een1»" horloges en ringen te zien vroegen, zy sp'J ken Fransch en vestigden den indf®^ vreemdelingen te zijn. Nadat zij bij de ring^ geen keus hadden kunnen maken, werd aantal horloges getoond, waarbij zij eve® eens niet tot koopen konden besluiten. T°® het tweetal verdwenen was, vermiste ®J®, een platina dameshorloge met briljanten 13 zet, ter waarde van 250. Waarschijnlijk is dit hetzelfde tweetal, op dezelfde wijze 'n Amsterdam een JU#r lier heeft bestolen. en verkoudheid mogen niet worden vereW1'!! ioosd, maar toch moet gezorgd worden, de teere maagjes niet worden bedorven i°° te veel „innemen". Mode1®' moeders behandelen „uitwen® dig" met Vicks VapoR®^ Wrijf het op borst en k®*» SCHAT S|MU;iW 340. „Luister eens, jongenlief," zei Harle- kijn tot z'n tamme rat; „ik geloof, dat Je al de geheime schuilhoeken in 't Kasteel kent. Laten we de proef er eens van nemen." 341. „Hier zyn we in de geheime gang die naar de schatkamer leidt," zei Harle kijn. Eensklaps hoorde hij voetstappen. „Misschien zyn het wel roovers," fluis terde hij; „daar hangt een slangenhuid, daar zullen we een goed gebruik van maken." 342. Nu bond Harlekyn z'n rat onder e® den kop van de slang vast. Toen de tor vers in de gang gekomen waren, wsra zij onaangenaam verrast. „Griezelig n niet?" lachte Harlekijn. Maar de root - hadden de beenen al genomen. iiiiiuuuiiHimiuMiiimiiniMiuiiHiK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10