Uit den Haarlemschen Gemeenteraad DE BILDERDIJKHERDENKING TE HAARLEM TWEEDE blad VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 blijf} STADSNIEUWS Opening van een tentoonstelling in het Frans Halsmuseum Plechtigheid in de Groote Kerk Bijeenkomst in het sterfhuis van den grooten dichter v i 'S' i'-V- Wat of ook wankelde, Wat of ook viel, Gulden blijft Gulden, J m De rijksweg VelsenAlkmaar FINANCIEN 7NGEZONDEN Crisis en Prijzen Het Brongebouw zal gesloopt worden >-r 03 Haarlemsche gemeenteraad is gis- ^renmiddag begonnen aan de behandeling Va® de begrooüng. Een poging van de christeiyk-historische raadsfractie om den spreektijd bij de debatten te rantsoeneeren lond geen instemming bij den voorzitter. Het geldt dit jaar een belangrijke begroo- khg en daarover moeten de heeren kunnen Praten, vond hij. Het voorstel der christ. hist, werd ver werpen. He uitslag der verkiezingen voor den ge- ®Peenteraad, de financieele toestand der Eerrieente Haarlem, de belastingverhooging voor de burgerij en .de salarisverlaging voor kat gemeentepersoneel zijn wel de voor naamste kanten, die aan de behandeling van deze begrooting vast zitten en wij "loeten zeggen, dat tot nu toe het meeren- c&el der sprekers zich op loffelijke wijze kinnen het complex van deze onderwerpen keeft gehouden. Wel hielden eenige heeren W'üdloopige beschouwingen over de oor saken der wereldcrisis, maar over het alge- "leen kwamen zij spoedig tot de Haarlem sche begrooting terug en dat was voor de Zakelijkheid der besprekingen bevorderlijk, Want hoe interessant het ook is te weten koe de Sovjet-Unie haar communistische dealen tracht te bereiken en hoeveel ^sjecho-Slowakije of San Marino uitgeven voor hun defensie, de voorlezing van derge- Hike cijfers heeft geen nut voor de Haar- ternsche gemeentebegrooting endeHaarlem- Zch raadsleden zijn er, hoe leergierig ook, Piet nieuwsgierig naar. Dat de Haarlemsche financiën verre van rooskleurig zijn, heeft geen raadslid weer sproken, alhoewel de heer Klein de zwart galligheid van den wethouder van financiën Piet in alle opzichten kon deelen. Waarop £teunt, zoo vrceg hij, de schatting van den kispecteur der belastingen, dat de inkomens Piet 20 zijn achteruitgegaan? En hét r^fer, dat de wethouder raamt voor armen- r°rg, voegde hij er aan toe, staat geenszins vast. Het is gebaseerd op de uitgaven van ket loopende jaar, maar niemand weet cf ke toestand niet zal -verbeteren. Wü meen den ook in de redevoering van den heer bolzak te beluisteren, dat z.i. de wethou der den toestand wel wat al te donker ge kleurd had. De heer Reinalda, die het spel der begroo üng begon met een redevoering van ander- kalf uur, behandelde de crisis meer in het "'gemeen, laakte Pet door de regeering Voorgestelde kortingswetje, dat hij met «Woordbreuk" betitelde, en achtte het on juist, dat de zoogenaamde werkgemeenten, öe gemeenten, waar de arbeiders wonen, borden belast met de zorg voor de werk- loozen, terwijl er oases in ons land zijn, Waar zoo goed als geen uitgaven voor Werkloozen zijn. Hij drong er op aan, dat H. en W. bij de regeering tegen dien toe- ztand zullen protesteeren, waarep de wet- kouder kon antwoorden, dat er bereids Pogingen daartoe worden gedaan in samen- Werking met andere groote gemeenten in °hs land. De heer Reinalda drong er voorts "P aan, dat de uitbouw van sociale maatre gelen ten bate van de bevolking geen nadeel zal ondervinden van den slechten Hhancieelen toestand der gemeente. Hij Piqende het in wethouder Slingenberg te 'boeten laken, dat deze de mededeelingen over de Haarlemsche gemeentefinanciën het £erst in een persinterview had bekend ge blaakt. Ook andere raadsleden maakten ""h dergelijk verwijt. Eerst hadden de Vaadsleden, volgens hen, kennis moeten ''omen van dat nieuws en er werd zelfs Rezegd, dat de publicatie in de bladen de kosprekingen over de loonsverlaging in ie oommissie voor georganiseerd overleg badcelig had beïnvloed. Van iemand als ion heer Reinalda hadden wij men houde °ns deze oratio pro domo ten goede van kon heer Reinalda hadden wij een juistere opvatting van de taak der dagbladpers Verivacht dan de hopeloos ouderwetsche bieening, dat eerst „de heeren" het hunne Cver een aangelegenheid dienen te zeggen en dat dan pas „de pers" mag „komen kooren", een standpunt, dat herinnert aan ko beste dagen van den meest becuchten ïegententijd met zijn hokjesgeest en horre- 'Jespolitiek, maar waar wij sinds een jaar dertig aan ontgroeid zijn. Wij zouden zi)n opvattingen dan ook niet gaarne ter kwalificatie aan bekende socialistische ^Wrnalisten voorleggen. Geen publiek per- ^ooti, die zich respecteert en zelfvertrouwen kceit, maakt tegenwoordig nog aanmerking °P het feit, dat een overheidspersoon zijn "leening en zijn nieuws in de bladen be- koiïd maakt. Bijna alle groote wereldfeiten komen door middel van interviews ter ken- r's van het publiek en dat geldt ook in flUxke steden voor gebeurtenissen van locale koteekenis. Wie zijn wereld kent, maakt kaar geen aanmerking cp, maar stelt dat Prijs en profiteert er van, want het stelt kom in staat zich deugdelijk op een discus- 'e voor te bereiden en voor velen in Haar hui hebben de door den heer Reinalda ge haakte publicaties dit voordeel ook gehad. hebben rustig over de dingen kunnen '^denken zonder direct voor een beslissing Worden gesteld. Openhartigheid tegen- h'er de pers is trouwens het beste middel ®bi onjuiste berichten te voorkomen en Minneren wij ons goed, dan was de naaste ^hleiding voor den heer Slingenberg om Öe bekende mededeelingen te doen niet *°ozeer zijn groote loslippigheid ten over- t aan van Haarlemsche verslaggevers, maar het feit, dat er zoetjesaan allerlei Juistheden in de bladen werden gepubli- Ceerd. Dagen tevoren hadden verschillende °Wrnalisten tevergeefs op opening van zaken bü hem aangedrongen. Dat de publica ties den naam van Haarlem meer hebben geschaad dan anders het geval zou zijn ge weest, is een onhoudbare stelling. De wereld zou niets minder zijn geschrokken als zij rlotseling het bericht had gekregen dat er tachtig opcenten zouden moeten worden betaald dan nu het geval was. Dat de pu blicatie eenigen invloed op de besprekingen in het G. O. zou hebben gehad is evenmin vol te houden. De berooide toestand van de Haarlemsche financiën is niet een gevolg van de publicaties in de pers, maar de pu blicaties zijn het gevolg van den slechten toestand. De heer Castricum, die de tweede spreker bij deze begrooting was, gaf na den wensch te hebben uitgesproken, dat de R. K. Volks partij spoedig het RK. Staatsverband zal komen versterken, een uiteenzetting van het program der R.K. Staatspartij. Dit program zal ook voor de katholieke fractie in Haarlem richtsnoer voor haar daden zijn, zeide hij. Hij betoogde, dat het steu nen van de financieele politiek van den wethouder, omdat zij naar de meening der fractie goed is, nog niet beteekent, dat de R. K. fractie een nauwe samenwerking met de Vrijzinnig-democraten heeft aangegaan. Zij is en blijft onafhankelijk en zal in elk geval beoordeelen wat haar te doen staat. Met de christelijke fracties in den raad voelt sprekers fractie zich nauw gebonden. Een woord van waardeering sprak hij aan het adres van B. en W. om het tot nu toe ge voerde financieele beleid. Ook wat betreft het flink onder de oogen zien van de hui dige moeilijke situatie. In het financieel beleid, zooals dat door de S. D. A. P. wordt voorgestaan, kan spr. geen vertrouwen heb ben. Hij betreurde het, dat in het georga niseerd overleg geen overeenstemming was bereikt en zou gaarne gezien hebben, dat het gemeentepersoneel uit zich zelf een daad had gesteld. Nu dat niet het geval is, zal spreker het voorstel van B. en W., om 7 salarisverlaging toe te passen, steunen met uitzondering echter van de bepaling, dat ook de kindertoeslag daar onder zal vallen en met het beding, dat het salaris of loon niet onder de 30 per week zal dalen. Hij sprak zijn vertrouwen uit in den wethouder ook wat betreft de heffing van 80 opcenten op de gemeentefondsbelas ting. De heer Wolzak wees op den precairen toestand van Haarlem, dat met tachtig opcenten tusschen gemeenten zit als Bloe- mendaal en Heemstede. Het complex maat regelen, dat B. en W. voorstellen, ziet hij als één geheel. Hij zal er voor stemmen met het voorbehoud, dat de heer Castricum maakte betreffende den kindertoeslag en het loon van 30 per week. Hij bepleitte voorts afschaffing van den vacantietoeslag en ver mindering van de presentiegelden der raadsleden. H;j hekelde ook de halfslachtige positie van den socialistischen wethouder in het college van B. en W. De heer Klein verklaarde zich tegen de salarisverlaging, die hij nu een sluitpost der begrooting achtte, wat z.i. onjuist is cn wenschte de politiek van den wethouder te steunen mits er toezegging komt, dat de tarieven voor gas en electriciteit progressief zullen worden gemaakt. De presentiegelden der raadsleden wil hij niet verminderen, omdat zij, naar zijn meening, slechts een geringe compensatie voor tijdverzuim zijn, maar wel zou hij wenschen, dat B, en W. een briefje schrijven aan de gepension- neerde wethouders met verzoek of dezen bereid zijn met ingang van Januari hun pensioen te ontvangen zooals de huidige verordening aangeeft. De heer Adrian vond den uitslag van het georganiseerd overleg teleurstellend en wees op het feit, dat alle menschen van de crisis hebben te lijden. Waarom zou het ge meentepersoneel daarin dan niet mogen c'eelen? Den uitslag der verkiezingen achtte de heer Adrian een persoonlijk succes voor den heer Slingenberg, maar dit laatste werd niet beaamd dcor den heer Boes, die den uitslag toeschreef aan den invloed der vrijzinnig-democratische gedachte in Haar lem. Ook de heer Van Dam stelde zich op dit standpunt. Deze beide raadsleden ver klaarden zich ook voor de voorstellen van B. en W. In de avondvergadering heeft de heer Westerveld gesproken en o.m. betreurd, dat cr hier winst uit de bedrijven gehaald wordt, een meening, waar elk raadslid voor zal voelen als het maken van winst geen droeve noodzaak was. De heer Visser hield een opgewekte rede over de crisis en haar gevolgen voor Haarlem, maar werd opge volgd door den heer Peper, die zeer breed sprakig over Sovjet-Rusland uitpakte. Een drietal moties die hij indiende, werden niet ondersteund. Nog voerden het woerd de heer De Rijke, die betreurde, dat zijn voor stel in September door den raad niet was aangenomen, waardcor dan nu het gevoel zou voorkomen zijn, dat de salarissen een sluitpost op de begrooting vormen, en de heer De Braai, die ook nu weer mocht worden bewonderd om de wijze, waarop hij zijn eerlijke overtuiging aan den raad mededeelde, een verklaring, die hem, in ver band met de salarisverlaging, ongetwijfeld zwaar van het hart is gegleden. Wij zijn blijven steken in een speech van den heer Jcosten, die juist begonnen was, toen de klok elf uur wees. Wij gaan heden middag verder. Weg AalsmeerUithoorn Afgekondigd is het Staatsblad, bevattende de wet van den 3den December 1931, tot verklaring van het algemeen nut der ont eigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor den aanleg van een weg van Aalsmeer naar Uithoorn, onder de gemeenten Aalsmeer en Uithoorn. Jaarwedde ambtenaar Maatschappelijk Hulpbetoon en Woningbouw te Heemstede B. en W. schrijven aan den raad: Met ingang van 1 Februari 1932 ontstaat een vacature als ambtenaar bij den gemeentelij ken dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon wegens aan mej. T. van Ketel op haar verzoek verleend eervol ontslag. Het is bekend, dat deze functie geen dag taak vereischt, doch dat het mogelijk is daarnaast andere werkzaamheden te ver richten. Thans wordt daarbij b.v. de betrek king van enquetrice bij de tuberculosebestrij ding waargenomen, welke functie zuster van Ketel evenwel blijft vervullen. Bij ons college is reeds eenigen tijd in overweging om van gemeentewege controle en toezicht te laten uitoefenen op de woon- gelegenheden in deze gemeente. Wegens ge brek aan personeel kon daaraan echter nog geen uitvoering worden gegeven. Het komt ons thans echter zeer gewenscht voor den tijd, welke de opvolgster van Zuster van Ketel in hare functie bij Maatschappelijk Hulpbetoon nog over hebben zal, te benutten door de werkzaamheden, verbonden aan voormelde controle en toezicht, door deze opvolgster te laten verrichten. Er is voor deze combinatie te meer te zeggen, omdat dit contrólewerk zeer nauw verband houdt met het maatschappelijk werk dat zij heeft te verrichten en zij in laatstgenoemds functie reeds gemakkelijk over gegevens betreffende sommige woningtoestanden in de gemeente beschikken kan. Het bestuur van Maatschappelijk Hulpbe toon kan zich met deze combinatie vereeni gen. mits de te benoemen ambtenaar groo- tendeels in zijn dienst werkzaam zal zijn. Dit laatste is ook onze bedoeling. Als hoofd functie wenschen ook wij beschouwd te zien die bij Maatschappelijk Hulpbetoon, terwijl, om te komen tot een dagtaak, de vrije tijd benut wordt voor de woningcontröie. Het wil ons voorkomen, dat voor beide functies samen de belconing voor het eerste jaar op 1909.— behoort te worden bepaald, terwijl nader zal worden nagegaan welke belooning na dit jaar in verband met dienst ijver en capaciteiten redelijker wijze dient te worden bepaald. B. en W. stellen daarom vcor, de belooning van een ambtenaar bij den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, welke tevens belast zal worden met het onderzoek naar de woningtoestanden, voor het eerste jaar, ingaande 1 Februari 1932, te bepalen op 1900.— per jaar, waarvan 1000.komt ten laste van Maatschappelijk Hulpbetoon en 900 ten laste van den post „Kosten der bouwpolitie". j' Vanmiddag om half een is in het Frans Hals-Museum een Bilderdijk-tentoonstailing geopend, ter herdenking van het afsterven van den grooten dichter, honderd jaar geleden. Vandaag is het honderd jaar geleden, dat te Haarlem in zijn huis aan de Groote Markt, thans café Brinkmann, overleed Mr. Willem Bilderdijk, Nêerlands grootste dich ter in de 19e eeuw. Reeds langen tijd tevoren heeft zich een comité gevormd. In samenwerking met de vereeniging „Het Bilderdijk Museum" te Amsterdam, werd een programma samenge steld, waardoor het eeren van den grooten doode het best tot zijn recht zou komen. In het comité namen zitting talrijke Haarlemsche autoriteiten van verschillen de richting, terwijl het dagelijksch bestuur gevormd werd door de heeren Dr. J. B. Schepers, voorzitter, Jos. v. d. Velden se cretaris en H. Kuipers, penningmeester. Om half vanmiddag had de officieele opening plaats van de Bilderdijk-Tsntoon- stelling in het Frans Halsmuseum aan het Klein Heiligland. Deze expositie staat en- der leiding van de heeren G. D. Gratama, Prof. Knappert, J. D. Rutgers van der Loeff, Dr. J. F. M. Sterck, J. v. d. Velden en G. H. Weustink. De voorzitter van de tentoonstellingscom missie, de heer G. H. Weustink, inspecteur Li. O. sprak een kort woord van welkom aan de genooaigden en hield een inleiding over het doel van de expositie. Men zal een vol ledig inzicht krijgen in de werken van Bil derdijk, terwijl schilderijen, teekeningen en voorwerpen betrekking hebbende op den grooten dichter bij elkaar gebracht zijn. Genoodigden en leden van het Comité en van de vereeniging „Het Bilderdijk Museum" bezichtigden daarna het tentoongestelde. Daarna begaf men zich naar de Groote Kerk. Toen men om 3 uur het kerkgebouw binnentrad, speelde George Robert aan het orgel: „Vater unser im Himmelreich" van J. S. Bach. De heer K. Brants, inspecteur L. O., in de vierde hoofdinspectie, verrichtte, wegens ziekte van Dr. J. B. Schepers, de kransleg- ging en sprak daarbij de rede uit, die oor spronkelijk door Dr. Schepers zou zijn ge houden: Honderd jaar geleden moest deze grafste de heropend worden en de vrienden van den overleden dichter zeiden hartigrandig tot elkaar; „Eindelijk, na 20 maanden van scheiding door den dood, is hij dan hereend met haar, die hem boven alles dierbaar was, en zij met hem aan wien zij zich bijna 33 jaar met onbezweken trouw had toegewijd". Mr. W. Bilderdijk, de strijder tegen tal- loozen om zijn eigen Godsbegrip en levens inzicht vond bij leven en sterven rust naast Catharina Wilhelmina Sehweickhardt. Mo gen alle bezoekers van deze kerk de beko ring ondergaan van deze innige tweeeen - heid. In zijn werken schreef Bilderdijk woorden van geluk en dankbaarheid tot haar. We willen ook haar danken voor haar toewijding aan dezen grooten Nederlander. Op dezen dag prijst spr. zich gelukkig dat hij tot heel het volk van één trek van de zen veelzijdigen dichter mag spreken, want het is die trek, die ons allen raakt; zijn liefde tot zijn land. Toen het in de diepste vernedering neerlag, niet meer bestond dan als deel van het groote Fransche keizerrijk, een half jaar na de inlijving, sprak hij in een gedicht een vergadering toe, van welke hij afscheid nam. Deze liefde tot ons land, dit geloof in zijn toekomst, die wjj sedert beleefd hebben, paart zich aan eerbiedige vereering voor het Huis van Oranje en vooral in 1813 komt deze tot uiting. Het was daarom een goede gedachte van H.M. de Koningin en wij zijn er haar dank baar voor, dat Zij haar vertegenwoordiger jhr. mr. D. E. van Lennep opdracht heeft gegeven de plechtigheid in deze kerk bij te wonen, waar professor Gerretson Bil- derdijks beteekenis zal uiteen zetten. H. M. was tot haar leedwezen zelve ver hinderd te komen, evenals H.K.H. Prinses Juliana, die den geheelen dag bezet was. H.M. de Koningin-Moeder liet zich veront schuldigen, wegens nog niet volledig her stel, wat wij Haar van ganscher harte toe- wenschen. Hun sympathie voor deze her denking was groot en gedragen door die zelfde eenheidsgedachte. Hierna legde spr. voor Haarlem een krans op het graf van den grooten Nederlander. Nadat het orgel speelde Psalm 42, die ook bij de begrafenis is uitgevoerd, sprak prof. dr. A. Goslinga eenige gloedvolle woorden namens het Bilderdijk-Museum, terwijl hii ook een krans op het graf legde. Deze plechtigheid werd besloten met or gelspel „Wir g'lauben all' an einem Goto', Vater" van J. S. Bach. N. V. De Sportfondsen afdeeling Haarlem Dinsdag 29 December feest-vergadering De afdeeling Haarlem van de N. V. De Sportfondsen heeft, in verband met het raadsbesluit van gisteren de volgende circu laire rondgezonden: Eindelijk dan is de groote beslissing ge vallen, is de twijfel, welke bij hen, die het Sportfondsenwerk slechts van hooren zeggen kennen, natuurlijk moest rijzen, weggeno men; de gemeente heeft thans officieel in de heden gehouden Gemeenteraads-zitting besloten het Sportfondsenwerk te steunen en het Brongebouw voor ons doel beschikbaar te stellen. Deze steun is eenzelfde als de Sportfond sen destijds in Amsterdam verkreeg, n.l. Ge meentelijke garantie terzake van de leen.rig, welke de nog op te richten N.V. Sportfond- senbad-Haarlem bij de R. V. B. of anderen geldschieter zal sluiten. De gemeente heeft aan hare medewerking eenige voorwaarden verbonden, waarvan de voornaamste wel deze is, dat onze afdeeling, alvorens gemeentelijke garantie gegeven wordt, tenminste 750 spaaraandeelen ge plaatst moet hebben. Op 10 October 1930, den datum, waarop ons request werd ingediend, waren wij 238 spaaraandeelen sterk; thans 332. (Men ver- gete vooral niet, dat de acquisitie van nieu we spaarders in 1931 eenvoudig stil gestaan heeft, omdat „men" aliereerst zekerheid omtrent de gemeentelijke medewerking wilde hebben, een zelfde moeilijkheid, als De Sportfondsen in het jaar 1926 in Amsterdam te overwinnen had). Er ontbreken op dit moment dus nog 418 inschrijvingen voor een spaaraandeel. Het gaat er nu om dit aantal zoo spoedig moge lijk bijeen te krijgen. want hoe eerder we de 750ste inschrijving kunnen noteeren, des te eerder kunnen we den eersten steenlos maken, want het Brongebouw gaat geheel en al tegen den grond. Ontvangen we, bij wijze van spreken, vol gende week de laatste inschrijving, dan kun nen we volgende week gaan bouwen. Hoewel het aantal nog te plaatsen aandee- len zonder twijfel groot is, twijfelen we aan de mogelijkheid van plaatsing geenszins. Is het aantal badenden en zwemmenden in Haarlem en omstreken niet zeer groot? Zelfs percentsgewijze wordt er in Haarlem, verge leken bjj alle andere gemeenten in Neder land; en omgeving het meest gezwommen! OX is het een kwestie van tijd, doch hoe eerder we slagen, hoe beter. Daarom doen wij een ernstig beroep op uwe mede werking: Wanneer ieder spaarder in eigen kennis senkring één aandeeltje plaatst of ons adres sen verschaft, zoodat aandeelen met uwe be middeling door ons geplaatst kunnen wor den, zoodat we binnen 2 3 maanden het vereischte aantal bijeen hebben, zal het mo gelijk zJjn in den winter 19321933 in eigen Sportfondsenbad te zwemmen. Het Raadsbesluit van 16 December 1931 is een mijlpaal ln de geschiedenis van De Sportfondsen. Een geschikt oogenblik is thans aangebroken om de Haarlemsche Sportfondsenzaak met u in eene vergadering te bespreken. Wij stellen ons voor die te houden op Dinsdagavond 29 December 1931, aanvang 8.15 precies, in het Brongebouw. In deze bijeenkomst zal allereerst de stand van zaken, opzet, exploitatie-begrooting Sportfondsenbad-Haarlem bekeken worden, terwijl mogelijk ook ideeën van onze Haar lemsche spaarders besproken zullen worden. Inleider tot dit eerste punt onzer vergade ring is Mr. J. A. C. Bierenbroodspot, de al gemeen-leider van het Sportfondsenwerk. Het spreek van zelf, dat het thans bereik te resultaat reden tot tevredenheid geeft, daarom zal deze vergadering min of meer een feestelijk karakter hebben. Wij hebben gemeend dit ook in de agenda van onze eerste spaardersveragdering tot uiting te moeten brengen. Het tweede punt van de agenda luidt: „Spoken zijn sproken", het tooneelstukje van onzen trouwen medewerker-met-de-pen D. A. Bueno de Mesquita, een „Griezelspel in één Bedrijf", uit te voeren door eenige Haarlemsche Sportfondsenvrienden. Last not least heeft onze bekende Neder landsche dichter-zanger Clinge Doorenbos, die het Sportfondsenwerk met enthousiasme steeds gadeslaat, zijn avond voor onze Haar lemsche Sportfondsenvergadering beschik baar gesteld. Mogen we u verklappen, dat ny ons o.m. eenige aan het Sportfondsen-werk gewijde liedjes ten gehoore zal brengen? Dat deze vergadering ook ten doel heeft een flinke propaganda voor onze goede zaak te maken, begrijpt ge zeker wel. Daarom verzoeken wij u dien avond zooveel mogelijk kennissen mede te brengen. Kosten zijn cr voor u en uwe introduces niet. Slechts moet gij bij het secretariaat (mevr. C. E. Schmidt Müsler, Barteljorisstraat 21) even uitnoo- digingskaarten aanvragen, welke u en den uwen gratis toegang zullen verschaffen tot het Brongebouw. Dames en Heeren, terwille van een snel slagen onzer zaak wij willen in het najaar van 1932 het Sportfondsenbad openen, het geen mogelijk is, als een ieder enthousiast medewerkt! is het noodig, dat het op den 29en December a.s. in het Brongebouw stampvol is! Aan u hiervoor mede te zorgen! Heden stierf Mr. Willem Bilderdijk, honderd jaar geleden. Beeld van den grooten dichter met doodenmasker, op de expositie in het Frans Hals-Museum te Haarlem. Afgekondigd is het Staatsblad, bevat tende de wet van den 25sten November 1931, tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor verbetering van het gedeelte BeverwijkAlkmaar van den Rijksweg V eisen—Alkmaar Vereeniging tot bevordering van het gesticht van het Arme Kind Jezus De Nederlandsche provincie van bovenge noemde vereeniging te Maastricht gaat blij kens een in dit nummer voorkomende adver tentie over tot uitgifte eener 25-jarige obli- gatieleening, groot f 600.000 nominaal (waar van reeds geplaatst f 225.000 r^minal in 4'A pet. obligatiën) en waarvan thans angebo- den worden f 100.000 5 pets. obligatiën zijnde de tweede transehe van bovengenoemde obligatieleening in stukken van f 1000 en f 500. De koers van uitgifte is 99 pet. De vereeniging tot bevordering van het Gesticht van het Arme Kind Jezus, waarvan het Algemeen Moederhuis is gevestigd te Simpelveld stelt zich ten doel het verplegen en ondrwijzen van arme, verlatene, vooral verwaarloosde kinderen en van jonge meis jes, ls kostleerlingen. De Nederelandsche Provincie beoefent haar liefdewerk in 12 hulzen hier te lande en wel te Maastricht (2 huizen, n.l. provin ciaal-huis en noviciaatshuis te Caberg-Maas- tricht), Roermond, Swalmen, Velsen, Slag haren, Amsterdam, Castricum, IJmuiden, IJmuiden-O., 's-Gravenhage en Naarden. De orde is uitgegroeid tot een der grootste on- derwijs-congregaties in Nederland en mag zich in steeds toenemenden bloei en sym pathie verheugen. Alleen te Maastricht al reeds geven de Zusters onderwijs aan ruim 2000 kinderen en jenge meisjes. De Nederlandsche Provincie dezer Congre gatie wenscht, met goedkeuring yan.de Ker kelijk Overheid, een leening te sluiten voor: a. den bouw van een kweekschool met in ternaat voor meisjes te Caberg-Maastricht, plaats biedende voor circa 100 leerlingen. Een hiertoe geschikt en groot terrein is reeds eigendom der vereeniging; b. den bouw van een internaat voor voog dij-kinderen te 's-Hertogenbosch voor circa 90 meisjes. Men zie verder de advertentie in dit num- Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Met het niet vlug genoeg dalen van de kleinhandelsprijzen wordt nog al eens da aandacht van het publiek bezig gehouden. Op het feit, dat een groote groep lichamen en medeburgers nog in 't geheel geen reke ning houdt met de crisis en met de ge daalde inkomsten van het overwegend groot ste deel van de burgerij, moge door dit schrijven nog wel eens de aandacht worden gevestigd. Bij ziekte en sterfgeval, en daarna bij het regelen der nalatenschap van een zakenman, krijgt zijne weduwe de rekeningen te betalen van Huisdokter, Ziekeninrichting, Specialist, Röntgenoloog, Tandarts, Apotheker, Begra fenisondernemer, Notaris, Advocaat, Adver tentie-Bureau, Kerkelijke instelling, enz. Zij allen handhaven nog steeds hunne oude hooge tarieven. Voor hen is derhalve de cri sis een niet te versmaden meevaller, daar de kosten van hun levensonderhoud wel zijn gedaald, maar niet hun bedrijfs- of be roepsinkomsten. Kon men nu maar buiten hen in zulke droeve omstandigheden, dan was het ieders vrije wil, al of niet van hunne diensten ge bruik te maken. Nu dit niet het geval is, geeft het op deze wijze gebruik maken van hunne positie tegenover hunne medeburgers aanstoot. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, EEN WEDUWE. De gemeenteraad van Haarlem bsrioot giste renmiddag in principe de terreinen van het Brongebouw in erfpacht af te staan aan de N. V. „De Sportfondsen" voor de stichting van een overdekte bad. en zweminrichting. Het Brongebouw, zooals de Haarlemmers het hennen, gai dus gesloopt worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5