f-Berichten uit onze vorige oplage MARIA STICHTIEG 1 De herstelkwestie Verduistering van Kerkvoogdijgelden Schip in nood Hevige sneeuwstorm boven Zweden STADSNIEUWS Doodelijke aanrijding in de Frans Halsstraat De subsidies van de H. O. V. 't Was niet naar 's mans zin qMUZIFK Paus-mis per radio uitgezonden De diefstal in het Haarlemsche Raadhuis Jongetje door auto aangereden BURGERLIJKE STAND IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK UIT DEN OMTRFS BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HAARLEMMERLIEDE Het Engelsche standpunt In ds» loop van de:-, dag zal de Fransche regeering het Engeische antwoord ter nand worden gesteld op de verklaring der Fran sche tegeering inzeke de herstelbetalingen en de credleten op korten termijn, welke het Foreign Office 4 Dec. JX heeft ont vangen. In et antwoord-Dota worden de redenen opgesomd, waarom Engeland den voor rang der credieten korten termijn eischt boven de herstelbetalingen. Verder wordt er op gewezen, dat om trent de in de Frtnsche nota aangevoerde punten niet eerder en definitieve verkla ring kan worden gegeven, dan wanneer de bijzondere commissie van de Bank voor Internationale Betalingen haar rapport over de Dultsche oetalingscapaciteit gereed heeft. De „Times" meldt, dat tusschen de In aanmerking komende regeeringen voorloo- pige onderhandelingen plaats vinden over tijdstip en plaats, waarop de aangekon digde herstelconferentie zou worden ge houden. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat daarvoor Londen of Parijs zullen worden gekozen. 1'engevolge van mislukte speculaties Naar wij vernemen heeft de rechtbank te Leeuwarden failliet verklaard dominee J. H. C. K„ Neder-Duitsch-Hervormd predikant te Wirdum. met benoeming van Mr. R. Römer tot curator. Tevens heeft de rechtbank zijn gevangenneming gelast als verdacht van verduisteringen ten nadeele der Kerkvoogdij. De oorzaak van verdachtes flnancleele moeilijkheid meet ln speculaties worden ge zocht. De brand van het Nederlandsche Paviljoen Geen technische tekortkoming Prof. Ir. E. J. F. Thlerens, president van de afüeeling voor Electro-Techniek van het Koninklijk Ins'ituut van Ingenieurs, dm op zien had genomen te onderzoeken of de electrische installatie van het eerste Neder landsche Paviljoen cp de tentoonstelling te Parijs oorzaak kon geweest zijn van den brand van dat gebcuw, komt in zijn thans verschenen rapport tc'. ae conclusie, dat er van eenige tec mische tekortkoming bij den aanleg der electrische geleidingen niet mag worden gesproken. De geheele installatie voldeed aan scherpe elschm van vellight.d en overzichtelijkheid Ook verwerpt prof. 3 nieren*. het vermoeden van overbelasting cp de leiding. Het Noorsche stcumschip „Lionel" drijft met machineschaoe bii het vuurschip „Wandelaar" hulp.roos rond. en heeft as- slstenrie gevraagd. Sleepbooten zijn reeds vertrokken. Honderdduizend hoornen door den storm geveld Een sneeuwstorm, die gedurende den meesten tijd de kracht van een orkaan had. heeft ongeveer 48 uur boven het grootste ge deelte van Zweden „ewoed. Zoowel het ver keer te land als de scheepvaart ondervon den gioote moeilijkheden en waarschijnlijk zijn vooral op zee, tal van ongelukken ge beurd. In den afgelocpen nacht Is de storm gaan liggen. Vooral Uet Oostzee-eiland Got land ia door den storm getroffen. De eenige stad op het eiland. Wisby kwam geheel in donker te liggen, doordat de electrische leiding door den s.crm werd vernield. In totaal zijn op Gotland honderd duizend boomer, uit den gronu gerukt of afgeknapt, zoodat een ware vernieling ln de bebos- sching van het eiland heeft plaats ge had. Motta weer Zwitsersch Bondspresident Voor de vierde maal De Vereenlgde Bondsvergadering van Nationalen Raad en Standenraad heeft tot Bondspresident voo, het jaar 1933 gekozen den Bondsraad Giuseppe Motta, hoofd van het Departement voor politieke aangelegen heden. Tot vice-president werd gekozen het hoofd van het Departement voor Economi sche Zaken, Bondsraad Schulthess. Motta is thans voor de vierde maal ge kozen tot Bondspresident Hij viert dezer dagen zijn zestigsten verjaardag en zijn twintigjarig Jubiieum als lid van den Bondsraad. In de ar,tons Tessino en Bern worden feestelijkheden en huldigingsverga deringen gehouden t— eere van Motta, die in Zwitserland een zeer geziene figuur ts. Nieuwe onrust in Engelsch-Indië Allerlei huiszoekingen In het geheele district Allahabad heeft de politie gisteren de bureaux van het All- Indisch Nationaal Congres doorzocht. Er werd een huiszoeking gedaan in het hoofd kwartier van Gandhi. Te Rudapur in de nabijheid van Allahabad verzette de bevolking zich tegen deze huis zoekingen en werd de politie met knuppels aangevallen, terwijl van politiezijde van de vuurwapens gebruik werd gemaakt. Verscheidene personen werden Ucht ge woed. De chauffeur Van B. voor de Rechtbank Gisteren stond voor de Haarlemsche Recht bank terecht de 27-jarige chauffeur J. J. van B., die op 13 Augustus j.l. met een vrachtauto van Van Gend Loos zeer roekeloos en onvoorzichtig had gereden, zoo dat hij ln de bocht KennemerstraatFrans Halsstraat den 27-jarigen kantoorbediende 3 Planting had overreden, die later aan de gevolgen hiervan is overleden. Ver dachte was achter een ter plaatse staanden lantaarnpaal om het trottoir opgereden, waar het slachtoffer liep. Eenige getuigen, die het ongeval hadden zien plaats vinden, verklaarden dat Van B. met groote snelheid de Kennemerstraat kwam uitrijden. Zij hadden eerst gedacht, dat de auto tegen den lantaarnpaal zou opvliegen, maar hij reed juist tusschen den lantaarnpaal en een winkel door over het trottoir en later den rijweg weer op. Ver dachte zeide, dat hij plotseling had moeten uitwijken voor een wielrijder, die aan den verkeerden kant van den weg reed, maar de getuigen hadden geen wielrijder gezien. De getuige V. verklaarde zeer pertinent, dat verdachte met opvallend groote snel heid reed. Verdachte ontkende dit. Deze getuige kreeg den indruk, dat de auto recht uit zou rijden, maar plotseling sloeg hij links af. Volgens getuige maakte htJ de bocht te laat. De inspecteur van politie L. J. H. Scha- dee was met het onderzoek belast geweest. Hij'had op het trottoir in de Frans Hals straat zeer duidelijk het spoor van den auto gezien, dat tusschen den lantaarnpaal en het hoekhuis door liep. Een remspoor was het echter niet. Verdachte had ook tegen dezen getuige verklaard, dat hij voor een uit de Frans Halsstraat komenden wielrij der links had moeten uitwijken en dat ln de Frans Halsstraat een wielrijder ln de verkeerde richting reed. Volgens den inspec teur wist verdachte onmiddellijk na het on geval niet precies meer wat er gebeurd was. Een andere getuige had wel een wiel rijder gezien, maar hij wist niet uit welke richting deze kwam. De getuige had gehoord dat verdachte zeide, dat hij had moeten uit wijken voor een wielrijder. Ook had hij hem hooren zeggen: „Ik heb niet hard gereden". De inspecteur van politie verklaarde, dat uit een onderzoek, dat hij had ingesteld, hem Is gebleken, dat het in de Frans Halsstraat, waar het één-richtlngverkeer wordt toege past. meermalen gebeurt, dat wielrijders in de verkeerde richting rijden. Een bewoner van de Frans Halsstraat had gezien, dat het slachtoffer door een vóórspatbord van den auto werd gegrepen; hij trachtte nog Iets vast te grijpen, maar dat lukte na tuurlijk niet. Verdachte zou aan hem ge vraagd hebben: „Heb ik iemand overreden?" De getuige had hem toen het slachtoffer gewezen, waarna hij er naar toe was ge gaan. Verdachte zou een agent van politie het spoor van den auto hebben gewezen. Hij ontkende dit te hebben gedaan; hij had wtel gezegd, dat het spoor op het trottoir van zijn auto was. Een andere getuige, de wielrijder W. N., reed in de Kennemerstraat en nam de bocht de Frans Halsstraat in. Verdachte zeide. dat deze getuige geen duidelijk tee- ken had gegeven. Getuige zeide, dat hij dit wel gedaan had. Verdachte verklaarde op een vraag van den President, dat hij slechts met een snel heid van 17 18 K.M. had gereden, hoog stens had het 20 kunnen zijn. Een auto lengte voor de bocht had hij plotseling moe ten wijken voor een wielrijder, die de Frans Halsstraat inreed, bovendien volhardde hij bij zijn verklaring, dat in de Frans Halsstraat in de verkeerde richting nog een wielrij der reed. Verdachte wist niet eens, dat hij op het trottoir gereden heeft. Verdachte ls van chauffeur bij Van Gend Loos ver laagd tot koetsier: als hij strafbaar wordt verklaard, zal hij ontslagen worden, zeide hij. Dr. J. P. L. Hulst werd als deskundige gehoord. Hij verklaarde, dat het slacht offer aan een door de overrijding ontstane Inwendige verbloeding ls overleden. De Officier van Justitie achtte het in de dagvaarding ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen. Volgens hem staat vast, dat verdachte te hard gereden heeft. Hij had kalmer moeten rijden en mocht niet met zoo'n groote vaart de bocht nemen: hij heeft roekeloos en onvoorzichtig gereden. De Officier elschte een gevangenisstraf voor den tijd van drie weken. De verdediger, mr. W. Schippers, oordeel de, dat aan de verklaring, die verdachte heeft afgelegd, in de omstandigheden, waar in hij na het ongeval verkeerde, wel dege lijk waarde moet worden gehecht. Het kwam pleiter voor, dat het bewijs van de schuld van verdachte niet geleverd is. Mocht de rechtbank het hier echter niet mee eens zijn, dan vroeg pleiter in aanmerking te willen nemen, dat verdachte in de twee jaar, dat hi) auto rijdt, nog geen aanrijding heeft ge had. Mr. Schippers pleitte primair vrijspraak en subsidiair een zeer lichte straf. voor Programma van de Commissie Arbeidsontwikkeling van den R. K. Volksbond Dinsdag 12 Januari: Uiteenzetting van de Encycliek Quadrage- simo Anno, door den Weleerw. Heer Th. H. M. v. d. Lugt. K-ipelaan van de parochie Jo annes den Dcoper. Dinsdag i9 Januari: Voordracht over: „Gog van Papinl" door Mevrouw Ellen Russe van Bloemendaal. Dinsdag 26 Januari: Vervolg uiteenzetting van de Encycliek Quadragesliro Anno doo- den WelEerw. Heer Th. H. M. v. d. Lugt. Donderdag 4 Februari: Lezing met gekleurde lichtbeelden over „Bretagne, het Sprookjesland", door Oscar Tytgat uit Utrecht. Dinsdag 9 Februari: Derde en laagste lezing over de Encycliek Quadragesimo Anno door ien WelEerw. Heer Th. H. M. v. d. Lugt. Dinsdag 16 Februari: Lezing over „De he- dendaagsche crisis, hare voornaamste oor zaken en geneesmiddelen" door Mr. F. Vorst man te Haarlem. Dinsdag 23 Februari: Voordracht over ,.De IJzeren Monnik van Pater Dudly", door Mevrouw Ellen Rus ie te Bloemendaal. Donderdag 3 Maart: Voordrachtavond te geven door Frlts Bouw meester, Amsterdam. Dinsdag 8 Maart: Lezing over „De Kapitalistische productie wijze en hare beoordeeling" door Mr. F. Vorstman te Haarlem. Dinsdag 13 Maart: Lichtbeeldenavond van den heet W. N. Schalkwijk uit Amsterdam. Donderdag 31 Maart: Film „Herwonnen Levenskracht". Juli 1932. Excursie naar de H. Landstichting te Nijme gen. De juiste datum, alsmede de kosten van deelname, zullen nader worden bekend ge maakt. Het orkest verricht baanbrekend cultureel werk Afkeurend oordeel over de Bach-vereenlging De heer J. Floor heeft aan den gemeente raad het volgende schrijven gericht: Bij het ber.cht dat Burgemeester en Wet houders van Haarlem voorstellen het ge meentelijk subsidie van de H. O. V. met 6000— te verminderen, hetgeen in zijn consequenties neerkomt op 12000.per jaar minder inkomsten vcor genoemd orkest, rijst de vraag: Is wel goed tot B. en W. doorgedrongen van welke beteekenis de groei van de H. O. V., eerst onder Van Beinum en thans onder Schuurman, voor Haarlem en wellicht in de naaste toe komst voor geheel muzikaal Nederland is? Er is een tijd geweest dat „men" in Haarlem meende, dat de Bachvereeniging en Toonkunst ln alle gewenschte muzikale be hoeften voorzagen. Een tweederangsch orkest had geen reden van bestaan naast deze stichtingen. De toestanden zijn echter anders gewor den: De H. O. V. heeft zich opgewerkt tot een belangrijk orkest. Toonkunst geeft uit sluitend kamermuziek en de Bachvereeniging is docr haar al te groot conservatisme en haar afhankelijkheid van Amsterdam en Den Haag, eerder een rem dan een stimulans voor de ontwikkeling van ons muziekleven geble ken. Het bestuur der H. O. V. en haar laatste twee dirigenten hebben begrepen, dat een muziekinstituut een taak heeft te vervullen, die niet in de eerste plaats bestaat in het steeds herhalen van als zoodanig erkende, en gaarne gehoorde meesterwerken. Tallooze werken van groote meesters liggen in de archieven van de uitgevers en de bibliotheken der orkesten onder het stof der vergetel heid. De welbegrepen cultureele taak van een muziekinstituut is mede deze werken tct uitvoering te brengen, dus te breken met gemakzucht en sleur, waardoor het muziek leven tot nieuw enthousiasme wordt gewekt. Het bestaansrecht van een orkest ls echter dén pas ten volle bewezen, wanneer het naast de hierboven aangeduide taak, opvoedend en vooral oriënteerend te werk gaat ln dier voege, dat op de programma's een ruime plaats gegeven wordt aan de werken van levende componisten en daarbij dus cok talentrijken jongen Nederlanders de gelegenheid geboden wordt hun werk te doen hooren of zelf op te treden. Uit den staat van dienst der H. O. V. blijkt, dat dezê instelling althans voor zoover dit in verband met tijd en middelen ln haar vermogen lag de laatste jaren voorbeeldig werk heeft geleverd. Naast Utrecht, waar de helaas te vroeg gestorven Evert Cornells pionierswerk heeft verricht, is. dank zij de H. O. V., Haarlem de plaats, v.aar met de oude concertsleur is gebroken. Schuurman gaat hierin, zoo mogelijk, nog verder dan zijn voorganger. Zonder het standaardrepertoire te verwaarloozen, heeft deze energieke en begaafde musicus in 3 maanden tijds met zegge 20 „eerste uitvoe ringen" waaronder cok werk van Neder landers voor de zoo noodige opfrissching van het repertoire gezorgd. Van met voor liefde door het concertpubliek gehoorde grootmeesters als Haydn, Handel, Corelli, Bach, Schubert, van wie men welhaast meende de belangrijkste werken gehoord te hebben, werden in deze korte spanne tijds 7 composities geïntroduceerd, die in Haar lem nog nooit zijn gespeeld. Purcell, Debussy, Honnegger, Aubert, kwamen met hier nooit gehoorde werken aan het woord Van Otterloo dirigeerde zijn eigen werk, Badings' celloconcert hoorden wij dezer dagen. Een allereerste uitvoering van een belangrijk vioolconcert van den Hongaar Geza Frid was een evennement. Een interes sant Russisch programma (zonder Tsjal- kowsky en Glazcunow!) staat ons 22 dezer to wachten en nog meer nieuws is in de tweede helft van het seizoen tegemoet te zien. Ziet, dames en heeren, de H. O. V. ver staat haar roeping en zal haar cultureele taak kunnen vervullen Indien zij slechts den onontbeerlijken steun van gemeente en pro vincie ontvangt, war-rp zij uit hoofde van haar prestaties ten volle recht heeft Het ls bewonderenswaardig wat dit, maxi maal met werk belaste orkest, onder toch nog benauwde flnantleele omstandigheden, presteert. En hoeveel beter zouden de artis tieke resultaten kunnen zijn, Indien die overbelasting niet r.oodig was en, om eens iets te noemen, het strijkersensemble de zco hoog noodige uitbreiding kon krijgen ten einde de groote symphonlsche werken geheel tot hun recht te doen komen. Uit hoofde van den weg dien de H. O. V. heeft ingeslagen en in verband met de mu zikale constellatie hier te lande, maakt Haarlem een kans om de belangstelling van muzikaal Nederland op zich te vestigen mits het orkest de gelegenheid behoudt zich verder te kunnen ontplooien en net niet op zijn geldmiddelen wordt beknibbeld. Dat Haarlem hier aan de spits zou gaan en tot voorbeeld zou strekken aan grootere en machtige buren, zou onze gemeente tot niet geringe eer strekken. Dit behoeft c.i. geen nader betoog en dat het gemeen tebestuur daar ongevoelig voor zou zijn mogen wij niet aannemen. Wij zijn tro*sch op onze Halsen, bloembol len en hofjes. Laten wij met evenveel grond trotsch zijn op Haarlem als een Btad waar op muziekgebied baanbrekend werk wordt verricht en op een gemeentebestuur dat ons orkest daartoe in staat stelt. Laat dus, Edelachtbaren, de H. O. V. ln afwachting van, zoo mogelijk spoedige, sub- stdieverhooging in ieder geval thans houden wat zij heeft. Haarlems positie in het Nederlandsche muziekleven want daarom gaat het feitelijk ls, dunkt ons het betrekkelijk kleine flnantleele offer der gemeente ruimschoots waard. Onderhoud van militaire gebouwen Gistermorgen werd ln de voormalige in fant srlekazerne aan den Koudenhorn tc Haarlem in het openbaar aanbesteed: le. Het eenjarig onderhoud van de mili taire gebouwen en werken te Haarlem, ra ming 16000; 2e. Het eenjarig onderhoud van de mili taire gebouwen en weiken ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeorpolder. Raming 14.610; 3e. Het eenjarig onderhoud van de mili taire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. Raming 15.970. Ingekomen waren voor het le werk 33 biljetten. De laagste inschrijver was G. de Graaf te Halfweg voor 14.320. Voor het 2e werk waren ingekomen 18 biljetten. De laagste inschrijver was J. C. Been te Duivendrecht voor 11.212. Voor het 3e werk waren ingekomen 22 biljetten. Hier was G. de Ader te IJmuiden voor 15.100 de laagste inschrijver. Postduiven-ver. „De Snelpost" Bovengenoemde vereeniging heeft een ten toonstelling georganiseerd welke gehouden zal worden Zaterdag 19 en Zondag 20 Decem ber a.s. in zaal I van gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat te Haarlem. Daar alle ten toon te stellen duiven dit jaar in de vliegklasse de benoodigde afstan den hebben gevlogen, belooft het een pracht- collectie te worden. De keuring zal worden gehouden door de heeren: J. Gimbrère en P. J. van Daalen. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat er een schitterend aantal eere-prijzen be schikbaar zijn gesteld. De tentoonstelling is geopend: Op Zater dag 19 December van 5 tot 9 uur n.m. Op Zondag 20 December van 9 uur v.m. tot 6 uur n.m., waarna de uitreiking der prijzen zal plaats vinden. De commissie noodigt bü deze alle liefheb bers van Haarlem en omstreken uit tot een bezoek en zij rekent op een groote opkomst. Huisvesting van een woonwagen-, bewoner verplaatst Een woonwagenbewoner, zekere S., die met zijn „huis" een standplaats had op gemeentegrond aan d- Oudenweg. achter de Gasfabriek, moesi vandaar om verschil lende redenen, o. a. strekkende in het be lang van andere bewoners en de rust tn het woonwagenkamp, naar een ander ter rein verhulzen, nX een stuk grasland, ge legen aan den Spaarndammerweg. Daar de woonwagen te hoog was voor de viaduct, welke gepasseerd moest worden, indien 'men over Haarlem naar de nieuwe standplaats zou rijden, werd de wagen ge trokken door twee paarden van den dienst der Gemeente-Reiniging, over Pennings- veer er Spaamdair. naar het terrein aan den Ppaarndammeiweg gereden. De nieuwe standplaats was blijkbaar niet naar den zin van den eigenaar van den wagen en daarom requireerde hij een 25-tal personen, die bereid waren, met hem den wagen, trekkend er. duwend weg te rijden en na een langen tocht plaatsten zij hem op de Groote Mark: voor het Stadhuis, waar men gistermiddag te omstreeks kwart over vier aankwam. De politie achtte deze plaats niet de juiste en gelastte den man, zich met zijn wagen te verwijderen, waaraan hij gevolg gaf en langs Koningstraat Verwulft, Ged. Oude gracht. Spaamwouderstraat, reed men den den wagen dan weer naar het terrein aan den Oudenweg. Indien de man zlm volgens de regels van het kamp gedraagt en ziolr aan de bepa lingen houdt, zal tem waarschijnlijk wel weer vergunning verleend worden met zijn wagen op het terrein te blijven staan. Kunstkring Heemstede Wan da Landowska Sedert een ruim tiental jaren geleden hoorde men weer spreken van het Olaveclm- bel (Fransche benaming: Clavecin). Men wendde bij de uitvoering van oude orkest- en oratoriumwerken wederom een instrument aan, waarvan men hoopte dat het beter dan onze hedenóaagsche piano zou passen ln het kader dier oude muziek. Die Instrumenten, z.g. Claveclmbels, meest al gewijzigde vleugelpiano's (sommige bou wers sloegen maar stalen pennetjes ln de vil ten hamerknoppen!) gaven een ijlen schralen klank, zonder eenig nuance-verschil. Een klank, die de hoorders meer Irriteerde dan bekoorde en daardoor zoowel het Instrument als de daarvoor gecomponeerde muziek een minder gunstigen naam bezorgde. Men had een verkeerd uitgangspunt: de piano, genomen. Het Clavecimbel heeft in zake den aanslag der snaren weinig met de plano gemeenschappelijk. Het stamt af van die groep instrumenten, waarvan de snaren met een pleetrum werden getokkeld. Terwijl de pino uit een andere groep is ontstaan, nX die, waar de snaren met hamertjes werden aangeslagen. De meening, dat de piano een geperfectioneerde clavecim'. d ls, berust dus op een misverstand. Den laatsten tijd bespeelt men echter in strumenten, waarvan de bouw van het me chaniek gelijk is aan die der oorspronkelijke clavecimbels. Hierop kan men weer de oude muziek met de haar eigen teere. transparan te klankkleuren, zoo bijzonder geschikt voor polyphoonspel, vertolken De groote moeilijk heid bleef echter nog de speelmanier. Zoo bevat o.a. die oude muziek over het gbruik der pedalen (hier zeven in getal), waardoor men de nuances moet aanbrengen, geen gegevens. Gelukkig hebben vele artisten van instru ment en muziek een speciale studie ge maakt en zijn dientengevolge mede door hun intuïtief aanvoelen, in staat dit genre muziek op een wijze te vertolken, die het hoogst aan trekkelijk maakt. Men mag wel aannemen, dat 'iun speelmanier zoo niet de oude eve naart, dan toch zeer nabij komt. Vooral wanneer een Clavecniste als Wanda Landowska speelt, kan men zich geen betere vertolking voorstellen. Haar techniek ls feil loos en geheel ingesteld op het clavecimbel (bijna gelijk aan de oude piano-vingertech niek). De ornamentiek, zoo kwistig in deze oude muziek aangewend, komt lmer volko men tot haar recht. Daarnevens ls haar nuanceering rijk aan verscheidenheid. En dit laatste ls de allervoornaamste eisch voor het clavecimbel-spel, omdat de sterkte graden zeer weinig verschillen en gelijkmatig zachter en sterker gaan niet mogelijk is (de dynamische afwisselingen zonder geleidelijke overgangen zijn iets karakteristiek van dit instrument). De afwisseling moet dus ln hoofdzaak worden gezocht ln kleurcontrasten. Ook bi) de samenstelling van het program ma was gedacht aan afwisseling. Wanda Lan dowska droeg o.a. voor: een Concert van Vi valdi, een Dans vn Purcel, een Air met va riaties van Handel, een Musette van Ra- meau en een Sonate van Scarlottl. Zonder "et kleingoed te versmaden hebben ons de grootere werken van Vivaldi. H&ndei en Scarlottl het meest voldaan, omdat vorm en Inhoud van voornaam gehalte zijn. De talrijke aanwezigen waren vol bewonde ring voor het artistieke spel van deze fijn besnaarde artiste. O. K. 27 December a.s. Dezer dagen ls men in de St. Pieter be gonnen met het leggen van draden, die de basiliek zullen verbinden met het Vaticaan- sche radiostation. Hierdoor wordt het mogelijk, de kerkelijke feesten in de St. Pieter. vooral de Paus missen, door middel van den Vatlcaanschen zender over de heele wereld uit te zenden De eerste uitzending van dezen aard zal plaats vinden op 27 December, als de H. Vader in de St. Pieter de H. Mis celebreert tot sluiting van het eeuwfeest van het con cilie van Ephese. De dader tot één jaar en 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld Gisteren deed de Haarlemsche Rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 36-jarig en voormaligen agent van politie Van I., die zich had schuldig gemaakt aan twee diet- stallen in het Haarlemsche Raadhuis, ln den nacht van 21 op 22 December 1930 en in den nacht van 3 op 4 October 1931, waar hij resp. bedragen van 100 en 125 had verduisterd. Door den Officier van Justitie was een ge vangenisstraf van twee jaar geëischt. De rechtbank veroordeelde Van I. tot een ge vangenisstraf van één jaar en 8 maanden met aftrek van preventief tot en met 31 De cember. Aan zware hersenschudding overleden Gistermiddag te half drie liep de 5%-jar:ge Christiaan Jansen op den Heeiensmgel te Haarlem. Hij hield zich mst aan een bespannen voertuig en liet dit los juist op het moment, dat een auto aankwam en dit voertuig passeerde. Dit had tot gevolg, dat de jongen door dezen auto aangereden en op den grond geworpen werd. Hij bloedde hevig uit een der ooren. Per ziekenauto werd hij, na door den O. D. verbonden te zijn, naar het St. Elisabeth's Gast.iuis overgebracht. Te kwart over vijf ls het jongetje daar aan een zware hersenschudding overleden. Comité tot besrijding van de gevolgen der werkloosheid Haarlem De flnancleele commissie van het Comité tot bestrijding van de gevolgen der. werkloos heid bericht, dat het bedrag der inschrijvin gen op de uitgezonden circulaires thans reeds is gestegen tot 3421.50. Een dringend beroep wordt door het Co mité gedaan op de medewerking der burgerij tot het spoedig invullen der biljetten. Men bespaart daardoor aan het Comité den on- noodigen arbeid, die van herhaaldelijk terug moeten komen het gevolg is. 2e lijst C. van W. 20.—' C. van H1. A. F. Kr100.— C. J. D.—S1.— Wed. J. J. S. van M1.— J. L. de V3— W. J. B. 2.50 CP 2 - Wed.' W. F. R. de B. 2.— M. T2.50 W. D2.50 Mej. B. J. A. 2.50 J. J. S. 10.— Mej. J. J. M. van A250 W. P. V2 50 M. van R2.50 J. v. d. P. 5.— Tj. F5— W. A. S. Co5.— Van Bi._ A. C1.50 P. 1000.— Het Comité tot bestrijding van de gevol gen der werkloosheid bericht nog eens, zij het misschien ten overvloede, dat werkloo- zen. die de hulp van het Comité wenschen, zich met hun verzoek tot de Vak-Centrales hebben te wenden. De Vak-Centrale Comité-leden zijn de heeren: J. Fh. Castricum, voorzitter R. K. Bestuur- dersbond; A. Mars, voorzitter Haarlemschen Bestuur- dersbond; E. Overbeek, voorzitter Christelijken Be sturenbond Ook aanvragen van ongeorganiseerde cri- sls-werkloozen geschieden aan het adres van een der bovengenoemde Vak-Centrale voorzitters. Ondertrouwd: 16 December: H. T. v. Wel en W. J. Boerboom H. J. Beksvoort en H. S. v. Oldenmark P. B. v. Waard en G. Kox J, G. John en J. W. Glas K. Offenberg en S. W. Edam; J. Haarbosch en P E. Brochhagen G. C. Polke en W. J. E. Leenders W. E. Verzijl en H. A. W. Schutte. Getrouwd: 16 December: J. Erades en R. de Lang W. de Bruin en P. Podrebersek C. W. Bude en E. A. v. Graas D van Steenbergen en H. H. G. v. Baekel G. L. Kaasenbrood en M. Spllker M. Brandt en H. H. Planjer. Geboren: 16 December: d. van A. M. E. KuiperBrinkmans 15 Dec. d. van W. Eist—z ij ta. Overleden: 15 December: J. C. Kok Warnier, 81 jaar. Jansstraat M. E. Booy, 81 jaar. Westerhoutstraat G. L. Buve, 65 jaar, Raamvest. Nationaal Crisis-comité Weldadigheids-opvoering De vereeniging „Bloemendaals Bloei" z®1 een Weldadigneidsavond houden op Maand^ 21 December, ten bate van het crisiscomi^' Het bestuur is er in geslaagd zich öe mede werking te verzekeren van Paul Brauhf Marionetten-theater „Milnchenes Ktinstlsr'* Opgevoerd zal worden het Kerstspel „Ver haal van de geboorte des Heeren." De ver tooning zal muzikaal geïllustreerd worde0 met muziek van Baoh en Hündel. Burg. Stand Geboren: d. van J. J- M. Junger—Ruijgrok d. van L. M. M. StoopFuchs. Ondertrouwd: J. H. Warmerdam en P' W. A. Beliën J. H. Hattink en J. Buhning. Getrouwd: G. J. Nieuwveen en A. Meulenbrugge. Overleden: A. P. F. Reeder, 25 jaar M. Bakker, 75 jaar. Statuten. De „Stscrt." bevat de statute» van Curvlite N. V. alhier. Personalia De heer C. Degelier, alhier- is aan de Universiteit te Amsterdam bevor derd tot arts. Tuinbouw en Plantkunde De afd. Bloe mendaal—Velsen van Tuinbouw, en Plant kunde houdt Vrijdagavond een ledenverga dering in .Rusthoek Aan de orde zulle» o.m. komen: Vaststelling begrooting 1932! benoeming kascommissie 1931; verslag va» den afgevaardigde ter algemeene vergade ring; verkiezing 2 bestuursleden (vaklleaen) wegens aftreding van de heeren IJ. G. Mul der en R. v. d. Hul en i bestuurslid (lief hebber), wegens aftreding van den heer P- L. v. Bueren. (De laatste is terstond herkies baar). Laagste inschrfjfster. Woensdag merd Se mens ae Petrus Canisius-stichting te Huie- gersberg—Schiebroes aanbesteed het bou wen van een G. L. O.-school met gymnas tieklokaal, speelplaats en rijwielbewaarplaats in het Statenkwartier achter de nieuwe R. Kerk te Hiilegersberg: a.) G.L.O.-school, b) gymnastieklokaal, ,c> massa. Ingekomen 20 biljetten. Laagste lnschrijfster firma Ven hoven en Evers alhier voor a) f 42.944, b' f 13.000, C) f 55.944. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaa» werden in de week van 7 tot en met 12 Dec. genomen 603 douchebaden en 48 kuipbaden. Aan 44 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussc ien 5 en 8 uur werd door II volwassenen gebruik gemaakt. Ned. R. K. Volksbond Woensdag avond hield bovengenoemde vereeniging in het R. K. vereenigingsgebouw een leden vergadering. De voorzitter deelde mede dat de ingeko men stukken aangaande werkloosheid, op gezonden zullen worden naar Maatschappe lijk Hulpbetoon. Een dezer dagen wordt een bestuursver gadering gehouden, in samenwerking met de vakvereenigingen, waarin gevraagd zal worden een kerstgave voor de werklooze», hiervoor vraagt het bestuur een blanco man daat. De heer v. d. Erf vraagt of het bestuur geen vast bedrag kon vaststellen. De voorzitter zegt dat dit zeer lastig is, daar nog niet berekend kon worden hoeveel er voor in aanmerking komen. De heer J. v d. Linden vraagt hoe deze kerstgaven het best verdeeld kunnen worden» Hierover zal in de gecombineerde verga dering gesproken worden. Verder deelde de voorzitter mede, dat het vereenigingsgebouw zal worden verbouwd. Het plan is om in het voorjaar met de ver bouwing te beginnen. Spr. zegt, dat als er nog wenschen zijn omtrent de verandering- deze ingewacht worden bij pastoor v. d. Tuiin- De heer N v. d. Linden vraagt of er niet een adres gezonden kan worden om er op aafl te dringen, speciaal Heemsteedsche arbeiders hieraan te laten werken. De voorzitter denkt, dat het het beste is gezamenlijk met de vakorganisatie een schrij ven te verzenden. Hierna was he' woord aan den spreker va» den avond, de heer de Wit, die als onder werp had gekozen „De gesloten Retraite". De voorzitter bedankte den spreker voor zijn leerzame uiteenzetting en hoopte dat de a.s. retraite welke gehouden zal worde» van 30 Jan. tot en met 2 Febr., overvol mag wezen. De heer J. v. d. Linden deelde nog mede. dat er voor de werkloozen gelegenheid be staat om mede te gaan. Zil kunnen zie» daarvoor opgeven in het ontspannings lokaal. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Erf hoe het staat met den woningbouw, hoever deze al is gevorderd. Spr. vindt, dat er veel gebrek is aan woningen en ook aan werk, zoodat het mes aan twee kanten kan snijden- De heer Groenland antwoordt hierop, dat er hard aan gewerkt wordt, maar dat er nog geen vaste besluiten en gegevens zijn. Heemsteeds Mannenkoor „Excelsior" Was de avond van 25 Nov. meer als concert avond georganiseerd, die van Woensdag 16 Dec. in den H.K.B. te Haarlem gehouden was meer bedoeld als feestavond, zoodat de zang hier op den achtergrond stond. Na een kort openingswoord trad eerst het koor op met „Naar Zee" van J. v. d. Bosch e» „de Vink" van Jos. Rickers. Daarna volgde het optreden van de heere» Kees Klaare en Bram Flora. „Larette" (Hofkunstenaar) gaf het pro gramma aan, heeft de aanwezigen verstomd doen staan om zijn vinger vlugheid. De muziek vulde de pauzen aan. Dan zou er nog eene verloting plaats heb ben, doch B. en W. van Haarlem hadden de» de vergunning daags tevoren geweigerd. Vlug had het bestuur zich met B. en Vft van Heemstede in verbinding gesteld, e» tijdens de uitvoering trokken eenige persone» naar Heemstede waar in cafe-restaurant va» Rhee, onder toezicht der Heemsteedsche politie de verloting plaats had van de prijze» die in den H.K.B. te Haarlem lagen tentoo»' gesteld. Na afloop was er een geaellig samenzijn Burgerlijke StandGeboren: Theodor» Anna, dochter van Josephus Gerardus Stok man en van zijne echtgenoote Theodor* Anna Mesman Cornelia Artonia, doehte* van Wijnand Lemmers en van zijne echtge noote Anna Maria Bakker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6