Buiten landsch Cy\°ieuws PASTILLES DROSTE Feuilleton vjJtR ELo- CLCti^d t^e£/a>nt Kasteel Roche-Noire <ihei<i ~JL - ÖERDE blad VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 We Ambtenarenontslag in Oostenrijk Tienduizend personen er bij betrokken Engeland en de oarticuliere schulden Het conflict China-Japan Het Russische vijfjarenplan De Fransche Kamer „Geen geval zoo erg als het mijne" Het Hoovermoratorium maakt een goede kans De prijsdalingspolitiek in Duitschland Gemengde Buitenlandsche Berichten De orkaan op de Oostzee Het noodweer in Tunis RADIO-OMROEP KORT NIEUWS ONOVERTROFFEN SMAAK EN KWALITEIT Men kan over de rol, welke de Japanners het Mandsjoerijsche conflict spelen den- 11 zoo men wil, men kan nog zoo ver- °ht anti-Japanneesch zijn, bekennen ttioet Wi Utte; men, dat de regeerders, die het '"'denrijk van den Mikado bestieren, fst geslepen zijn en een buitengewone ^digheid aan den dag leggen. Ze richten een goeden (of kwaden) dag hun begee- 8® billeken op Mandsjoerije, dat, zeer tegen b zin, onder Chineesch bewind staat. Dat niet langer zoo; Mandsjoerije moest Japanneesch grondgebied worden. En *^der veel pour-parlers zenden ze er hun ^Pen heen, met het bevel, dat land op bbsrwetsche manier van nationaliteit te veranderen. Sier was dus een taak voor den Volken, bd weggelegd, want .00wel Japan als hina maken deel uit van dit lichaam. Ver- 8en werden gericht tot de regeeringen **b beide landen, maar het hielp allemaal *ts. Zelfs kwam er geen wijziging in den °®stand, toen te Parijs de Volkenbondsraad beenkwam, speciaal ter bespreking van het a®dsjoerysche conflict belegd. De betrok- b partijen bleven elk op haar standpunt «taan; Ze dronken een glas En lieten de zaak zoo ze was. wekenlange onderhandelingen leverden j b enkel resultaat op, waarna teneinde 5ad, <}e volkenbond besloot, een enquête- emissie naar het Verre Oosten te zenden, 601 het conflict ter plaatse te bestudeer Eiet zoodra was dit besluit genomen, or de ePe Japanners zorgden voor een onver- bchte verrassmg. Ze sloten een speciaal htrag met Mandsjoerije, volgens hetwelk t land onafhankelijk van China en tot. een van Japanschen vazalstraat zal worden, definitieve conferentie wordt Zondag gehouden; onmiddellijk daarop volgt 'atificatie van het verdrag, dus nog voor bankomst van de Volkenbondscommissie, daardoor geheel overbodig zal zijn, om- zij geen taak meer zal hebben te ver ben. is deze handeling ook ietwat zonderling, kunnen er vrede mee hebben, als ze 6fkelijk de beëindiging van het conflict be kent. vraag is echter, of China met deze on- rhandsche regeling accoord zal gaan. *5 ze dat niet, dan voorzien we, dat de vre- e sdagen nog lang niet zullen kunnen wor- 6b Ingeluid. bo tujp hoofdcommissie uit den Oostenryk- «^eb nationalen raad heeft de verordening «vjent het ontslag van ambtenaren, waar op Zoveel te doen is geweest, en welke het W ag betreft van ca. 5000 staatsambtena- *4 ®n 5000 beambten der bondsspoorwegen, benomen Afgevaardigde gedeporteerd degens anti-Italiaansche redeveering termiddag is Abdoel Rahman Bey Az- h0fri' Egyptisch afgevaardigde naar het Ma- fo^daansch Congres, op last van den hoo- bommlssaris voor Palestina het land uit- (eq 1 op grond van een anti-Italiaansche tJtg' die hy Dinsdag op dit Congres heeft Is ^broken en welke er op berekend was. "^trekkingen tusschen Groot-Brlttannië Vö al'ë te verbitteren. In het bijzonder vat riaanstoot genomen aan zyn bewering, de Italianen in Cyrena'ika wreedheden V bedreven. Rahman Bey is ook leider Wafdisten. De regeeringsconferentie te Den Haag? De Engelsche nota betreffende de oorlogs schulden en de schulden op korten termün, welke Donderdag is overhandigd san de Pransche regeering, is zeer vriendschappelijk gesteld. In de nota wordt er ae nadruk op gelegd dat een nakoming door Duitschland van zyn particuliere schuldverplichtingen van buitengewoon belang is. Sir Frederick Leith Ross is naar Parijs vertrokken ten ein de zich met de bevoegde Fransche instanties te onderhouden over de voorbereiding der regeeringsconferentie. Uit Parijs wordt gemeld, dat de inhoud van de Engelsche antwoordnota voorloopig nog geheim wordt gehouden. Het gerucht, dat de Britsche Regiering voor de bevroren creaieten preferentie opeischt, neemt vasten vorm aan. Als vermoedelijke zetel van de Regeerings conferentie wordt thans Den Haag genoemd. Uit Washington verluidt, dat de Vereenig- de Staten naar de regeeringsconferentie een „waarnemerzullen zenden. De invoer in Engeland De derde lijst van artikelen die hooger belast worden De derde lust, van artikelen welke belast zullen worden met hooge rechten, ton einde den normalen invoer hiervan in Engeland tegen te gaan, is gisterenavond door het mi nisterie bekend gemaakt. Zij bestaat uit een zestiental groepen artikelen, welke met In gang van a.s. Zaterdag ad valorem zullen worden belast Tot deze artikelen behooren glaswaren be stemd voor vuurwerk; photographisehe arti kelen, textielgoederen en eenige chemische producten. Nieuwe troepen naar Mandsjoerije Uit Tokio wordt gemeld, dat de minister van oorlog nieuwe versterkingen naar Mandsjoerye zendt, bestaande uit een bri gade infanterie en verscheidene detache menten van de verschillende andere wa pens. Als motief voor deze versterkingen wordt genoemd „de op het oogenblik in Mandsjoerije heerschende koude en het toe nemen van het bandietisme." Met deze nieuwe troepenzending zal het aantal Ja- pansche soldaten in Mandsjoerye 30.000 man bedragen. De studentenonlnsten. Uit Nanking wordt gemeld, dat de toe stand aldaar zich op ernstige wyze ont wikkelt in verband met de studentenon lusten. De regeering heeft drastische maat regelen aangekondigd ter handhaving van de orde. Gistermiddag werden de troepen gedwon gen te vuren op een menigte van 3000 stu denten, die. tegen den Kuomintang demon- streerende, het hoofdkwartier van de party bestormden. Er vielen echter geen dooden. Wel werd groote schade aangericht zoowel in het hoofdkwartier van den Kuomintang en in de bureaux van de Central Daily News Het program voor het laatste jaar Eergisteren is in het Kremlin te Moskou, ender voorzitterschap van Kalinin, de zit ting geopend van het centraal executief comité van Sovjet-republieken. In zijn openingsrede wees Kalinin erop, dat de voornaamste taak van deze vergade ring was het vaststellen van de begrooting en van de economische plannen voor het jaar 1932, het laatste jaar van het vijfjaren plan. Naast de opening van een aantal nieuwe groote ondernemingen, zooals de Ford-fabrie ken te Nisjni Novgorod, en de groote Dnjepr- krachtcentrale te Dnjeprostrol, zal het cen traal executief comité zich in het komende jaar in het bijzonder bezig houden met de verbetering der levensmiddelen-voorziening der arbeiders. Voornameiyk aan den landbouw zullen dus in het komende jaar hooge eischen moeten worden gesteld. De muslukte staatsgreep in Hongarije Verklaringen van den Minister van Oorlog In het Hongaarsche parlement is eer gisteren de mislukte staatsgreep besproken. De Minister van Oorlog verklaarde, dat enkele lieden van den tegenwoordigen moei- ïyken toestand des lands gebruik hebben wil len maken om hun onnoozele denkbeelden te verwezenlijken Omtrert den zelfmoord van generaal Schill, den vroegeren commandant der gen darmerie, deelde de Minister mede, dat deze pas den avond voor zyn dood was gearres- teer. De militaire overheid had den plicht, streng op te treden tegen dezen hoogen of ficier. De Minister zelf heeft Schill eenigen tyd geleden, toen deze gepensionneerd werd, per soonlijk er opmerkzaam op gemaakt, dat hy met verkeerde elementen omging en 'm ver zocht van zulke plannen af te zrin. Deze waarschuwing is echter in den wind gesla gen. De reis van Grandi naar Amerika Toch een resultaat van de besprekingen? Groot opzien is in politieke kringen te Ge neve gebaard door een bericht uit Rome in de ,Neue Züricher Zeitung", waarin inte ressante mededeeiingen worden gedaan over een klaarblijkelijk tot nog toe streng geheim gehouden overeenkomst, als resultaat van de onderhandelingen tusschen Grandi en de Amerikaansche regeering. Amerika zou aan de Italiaansche regee ring een vèr.gaande financieeie hulp hebben toegezegd, indien Italië in de toekomst mid delen noodig zou hebben voor de bescher ming van zijn valuta en zijn industrie. Harerzijds heeft de Italiaansche regeering zich ten volle op het Amerikaansche stand punt gesteld ten aanzien van den voorrang der particuliere credieten van Duitschland op de herstelbetalingen. Verdei zou &- Italiaansche regeoring te Washington, ook voor de buitenlandsche po litiek eenige toezeggingen hebben verkregen, zoodat zij beter dan ooit, haar eisch tot her ziening der internationale verdragen kan propageeren. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat de vriie hand die men in Amerika den Fran- schen minister-president Laval inzake Euro- peesche kwesties heeft gelaten, in wezen geen beteekenis heeft. Tegenover Frankrijk zou Amerika Italië voortdurend kunnen uitspelen. Egypte's Parlement Plechtige heropening en troonrede De straten van Cairo boden gisteren een kleuiigen aanblik, toen koning Foead met den premier Sidky Pasha met groote staatsie naar het parlementsgebouw reed, om de ope ningsplechtigheid te verrichten. Onder een indrukwekkende stilte las Sidky Pasha de troonrede voor. Met betrekking tot groot-Britannië zeide hy, dat hy hoopt, dat spoedig het oogenblik zal aanbreken, waarop de hangende kwesties op een eervolle wyze zullen worden opgelost, om daardoor de banden van hartelüke vriendschap tusschen beide volken te ver sterken en Egypte in staat te stellen, zijn on afhankelijkheid te voltooien. Ook deelde hij den afgevaardigden mede, dat de uitvoer van groote voorraden regee- ringskatoen zal worden bevorderd. Aan het slot van zyn rede zeide Sidky Pasha, dat de intellectueele herleving van Egypte en zyn moreel overwicht over de an dere landen van het Oosten Egypte tot het aangewezen land vaakt, om de Arabische taal op een wetenschappelyk en artistiek niveau te brengen. Een punctuatie en hoofd letter worden daarom ingevoerd, terwijl een Arabische dictionnaire in voorbereiding is. Een échec voor Laval Aan het einde van de zitting der Fransche Kamer werd gisteren het debat om de kies wethervorming voortgezet. De heer Mandel, voorzitter van de com missie van het algemeen stemrecht, vroeg nieuwe behandeling De linkerzyde wist de regeering er toe te brengen haar meening te zeggen. Laval kwam daarop met het voorstel om de volgende week Woensdag een vergadering te houden, speciaal belegd voor deze kwestie, doch de kamer wees zulks af met 234 tegen 228 stemmen by publieke stemming aan de tribune. Aangezien de regeering niet de kwestie van vertrouwen had gesteld, had het échec van Laval geen noodlottige gevolgen voor haar, behalve natuurlyk dat haar aanzien door deze nederlaag niet is versterkt zegt een oude rheumatiek-lijder. Nu 77 en flinker dan 20 jaar geleden! „Zes jaar lang heb ik er over gedacht om dezen brief te schrijven. Het mag vreemd lijken, maar ik heb deze zes jaar steeds in de krant gekeken of er ook één geval genoemd werd, dat zoo erg was als het mijne, maar ik heb er géén gezien! Ik had altijd last van zware hoofdpijn en leed aan rheumatiek, zoo erg als het maar kon. Ik kon niet loopen zonder twee stokken; "ik kon niet om de tafel loopen, zonder me daaraan vast te houden. Toen was ik nog geen vyftig. Nu zal ik bij leven en welzijn in Maart 77 worden. Ik heb meer dan 22 jaar lang Kruschen Sa'ts ge bruikt en geniet een uitstekende gezondheid, beter dan toen ik nog vijftig was. Ik heb geen spoor van rheumatiek, heb het al sedert jaren niet meer. Als dus iemand Kruschen Salts kan waardeeren, ben ik het wel. Ik voel me niets ouder dan teen ik vijftig was en ik kan zonder eenige moeite 6 K.M. per uur loopen." F. L. Geen middel kan rheumatiek blijvend ge nezen, tenzij het drie afzonderlylce functies verricht. Deze zyn: 1. oplossen der naald; scherpe urine-zuur-kristallen, die de pyn veroorzaken. 2. het afscheiden van deze kristallen uit het lichaam; 3. voorkomen dat' het urinezuur zich weer ken ophoopen. Een enke'voudig zout heeft maar een enkelvou dige werking en dat is niet voldoende. In Kruschen vindt u een combinatie van zes verschillende zouten. Twee dezer zouten zijn de meest werkzame oplossers van urinezuur, die de medische wetenschap kent. Zij ron den spoedig de scherpe kanten af van de pijnlijke kristallen en veranderen deze in een onschadelijke oplossing. Andere zouten in Kruschen sporen de werking der nieren aan, en helpen deze om de opgeloste urinezuur- krista1len op natuurlijke wyze te verwijderen. Verder bevat Kruschen nog andere zouten, welke vorming van kwaadaardig urinezuur voorkomt. Hieruit ziet U dus de eenvoudige verklaring, waarom rheumatiek niet kan be staan in een lichaam, dat regelmatig „de kleine, dagelijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) Door de werkcommissie aangenomen Naar het N.T.A. uit Washington meldt, heeft de werkcommissie uit het Amerikaan sche huis van afgevaardigden het morato- riumvoorstel van Hoover aangenomen. De democraten vóór het moratorium Robinson, de voorzitter der Democratische fractie, verklaarde gisteren in den Senaat, dat zyn party nog steeds in het belang van het Amerikaansche volk bereid is aan de oproeping van Hoover tot een samenwer king buiten de partijen om met het oog op de leniging van den nood en de malaise ge- boor te geven. Zyn partij zal derhalve vóór het mora torium stemmen. Dr. Goerdeler over het resultaat van zijn werk tot nog toe De commissaris van de pryzencontróle in Duitschland, Dr. Goerdeler, heeft aan de pers eenige mededeeiingen gedaan over het tot nog toe door zijn werkzaamheden bereikte re sultaat. Inzake verlaging van den broodprys heeft Goerdeler den burgemeesters van de steden met meer dan 100.000 inwoners be paalde voorstellen gedaan, waarop hy nog deze week antwoord verwacht, zoodat hy hoopt nog voor Kerstmis een zooveel moge lijk uniforme regeling voor de broodprijzen te kunnen verkrijgen. Over de vleeschpryzen is hij nog in onderhandeling met de slagers- org'anisaties, doch op sommige plaatsen zyn de prijzen reeds verlaagd. Op verzoek van de organisatie voor den detailhandel heeft dr. Goerdeler pogingen ge daan om ook de prijzen voor huishoudelijke artikelen en keukengerei verlaagd te krijgen, waarby hy het resultaat heeft bereikt, dat de pryzen op het oogenblik slechts ongeveer 10 procent boven de prijzen van voor den oorlog zyn. Inzake een belangrijke kwestie, namelijk de tramtarieven heeft Goerdeler onderhan deld met de Berliner Verkehrsgesllschaft. Hij verklaarde, dat hij in geen geval tot econo misch niet te verantwoorden mataregelen zijn toevlucht kon nemen, maar dat alle moge lijkheden tot bezuinging by de Beriynsche tram zouden worden toegepast en dat de lijkheden bezuiniging zou worden gebruikt voor de verlaging der tarieven. De grootste moeilykheid was het ingrijpen in de pryzen van bepaalde artikelen. Hiervoor moet men tevens deskundig op zulk een gebied zyn. Ten aanzien van de gas- en electriciteitstarieven wordt beweerd, dat een daling van de pryzen van cokes en kolen de mogeiykheid tot tarief- verlaging' opent. Hiertegenover staat echter, dat voor bepaalde gebieden de prysverlaging van het Kolensyndicaat geen rol speelt, om dat op vele plaatsen Opper-Silezische en Engelsche kolen verbruikt worden. De kwes tie van verlaging van gas- en electriciteits- prijzen is moeilijker dan die op eenig ander gebied, aangezien ook de geldelijke subsidies een rol spelen. Niettemin kon ook hier nog wel iets gedaan worden door verlaging van rente, afschryving en loonen. Permanent Hof voor Internationale Justitie De Amerikaansche vertegenwoordiger President Hoover heeft den vroegeren jnderstaatssecretaris Robert Olds benoemd ais Amer nsch vertegenwoordiger in het Per- manei -■ Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. De besprekingen te Bazel Geen beslissing? Sir Walther Layton, die het eigenlyke advies samenstelt, nadat de redactiecom missie de richtlynen van het aan de regeeringen en de Bank voor Internationale Betalingen uit te brengen rapport heeft vastgesteld, werkte Donderdag byna den geheelen dag aan het ontwerp. Het ontwerp werd de om half zes byeengekomen bij zondere commissie voorgelegd. Meer en meer wint de opvatting veld, dat het rapport de byzondere aanbevelingen nopens de in de toekomst te voeren schuld- betalingspolitiek niet zal bevatten en dat deze aanbevelingen aan de a.s. conferentie der regeeringen zullen worden overgelaten. Vermoedelijk 25 dooden Tijdens den hevigen storm van Woensdag zijn aan de kust van het eiland Oesel 5 vis- schers verdronken. In de nabijheid van Nar— wa werd een groote boot zonder bemanning op het strand geworpen. Men neemt aan dat de bemanning van deze boot bestaan heeft uit 20 communisten, die op hun vlucht uit Finland naar Rusland spoorloos verdwe nen zyn. Waarschynlyk hebben zij den dood in de golven gevonden. Alle over tijd zynde stoomschepen zijn in- tusschen behouden in de haven van Riga binnengeloopen. Sneeuwval in Noord-Afrika De gevolgen van het noodweer, dat in de afgeloopen dagen in Tunis heeft gewoed, zyn thans eenigszins te overzien. In het slik, dat na de overstrooming van de Medsjerdah op een groote uitgestrekt heid land is achtergebleven, heeft men tot nog toe zeven lyken gevonden, doch men vreest, dat er nog meer slachtoffers ontdekt zullen worden. Na het noodweer begon verder het bin nenland in een groote hoeveelheid sneeuw te vallen, een ongewoon verschynsei voor de bewoners van dit gedeelte van Afrika, voor zoover zy niet op de bergen thuishooren. Op sommige plaatsen bereikte de sneeuw een hoogte van 60 C.M., zoodat het verkeer eenige malen werd gestremd. Treinderaillement bij Bombay By Titvala, ongeveer 60 K.M. van Bom bay, is gisteren in den vroegen morgen een trein gederailleerd. Byna de geheele trein sloeg om. Een spoorwegbeambte werd gedood, een passagier zwaar gewond, eenige andere rei zigers liepen lichte kwetsuren op. De oor zaak van het ongeluk is nog niet opge helderd. Een trein uit Calcutta, die een groot aantal Europeanen vervoerde en die even later ever hetzelfde spoor moest passeeren, kon nog tydig tot staan worden gebracht. ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 HLTUZEN, 1875 M. Uitsluitend KRO-uit- zending. 8.009.15 Gramofoonlaten, 10.06 tot 11.30 KRO-Trio onder leiding van P. Lustenhouwer, 11.30 Godsdienstig Halfuur tje, 12.15 KRO-sextet onder leiding van P. Lustenhouwer, 145 Gramofoonplaten, 2,30— 4.00 Kinderuur, 4.00 Esperanto-nieuwsberieh- ten, 4.15 Gramofoonplaten, 5.00 Concert Harmonieorkest en Klaroenencorps der Oranje-Nassaumijnen te Heerlen onder lei ding van lï. Bastin, 5.45 Joum. Weekover zicht door P. de Waart, 6.05 Vervolg con cert, 6.40 Esperantocursus, 7.10 Causerie door Dr. Eykel, 7.45 Sportpraatje, 3.0011.00 KRO- Salonorkest onder leiding van M. van 't Woud, met medewerking van Marijke en Janneke (Holl. liedjes). Vleugel; Fr. Bos- hart. O.a. Wals Wiener Blut, Strauss, ca. 9.00 Vaz Dias, 11.00—12.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30 tot 7.45 Gymnastiekles, 8.00 Gramofoonpla ten, 10.15 Concert, 12.00 Concert VARA- Septet en gramofoonplaten. 1.45 Pauze. 2.30 Gramofoonplaten, 3.30 Kamermuziek met medewerking van leden der Holl. Kamennu- ziekvereeniging onder leiding van T. Hir- saniji, 4.25 Beoefening der Huismuziek, 5.00 Concert VARA-Mandoline-Ensemble, 6.00 Vervolg Mandoüneconcert. 6.50 Volksliederen door „De Wielewaal" onder leiding van P. Tiggers, 9.15 Concert VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. O.a. Souvenir, Didla en Einzug der Gladiatoren, Fucik. 10.15 Vaz Dias, 10.30 Vervolg concert C.a, Fantasie „Carmen", Bizet, 11.3012.00 Gra mofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwyding, 1105 Lezing, 1.20 Commodore Grand-orkest, 2.20 Rugbymatch Ierland—Zuid-Afrika, 4.05 Concert, Parkington-kwintet met medewer king van G. Palmer (alt), 5.05 Orgelconcert Reg". Foort, 5.35 Kinderuur, 620 Berichten, 7.50 Suite Nr. 6 in d-moll, Bach, door V. Hely-Hutchinson, 7.10 en 7.30 Lezing, 7 50 Koorconcert onder leiding van A. B. Wil liams, 8.30 Tweede acte van „De barbier van Sevilla" van Rossini onder leiding van John. Barbirolli, 9.20—9.35 Berichten, 9.40 lezing, 9.55 Variété-programma. 0.a. Jack Payne's Dansorkest, 10.55—12.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn orkest. PARIJS „RADIO FARIS" 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten, 5.20 Orkestcon cert (Concerts Lamoureux), 9.05 Vroolyk Halfuurtje, 9.50 Gramofoonplaten. O.a. uit „Aida", Verdi. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 en 11.20 Gramofoonplaten, 12.251.50 Concert onder leiding van Wolf, 1.552.45 Grar.io- foonplaten, 4.205.20 Solistenconcert, 7.20 Vroolijke Avond, 10.2011.20 Dansmuziek, 11.2012.50 Nachtconcert onder leiding van Wolf. O.a. uit „Carmen", Bizet. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit Rest. Wivex, 1.502.20 Gramo foonplaten, 2.504.50 Radio-orkest onder lei ding van L. Grondahl, 7.207.50 'Populair concert. O.a. Fragmenten uit „Nitouche", Hervé, 8.108.40 Muziek voor blaas-orkest onder leiding van E. Reesen, 8.408.55 Oude Deensche liederen, 9.109.30 Concert onder leiding van Emil Reezen. Oa. Menuet, Boc- cherini, 9.45 Moderne Pianomuziek, 10.00— 10.20 Liedjes by de luit., 10.2011.35 Dans muziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.t 12.35 tot 2.05 en 5.20; 6.20 Gramofoonplaten, 8.20 Fragmenten uit „La Fille de Madame An- got" van Lecocq. Omroeporkest onder leiding van Kumps. 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoon platen, 5.20 Dansmuziek, 6.50 Gramofoonpla ten, 8.20 Mandoline-concert door de Mando lineclub Ranieri, 9.20 Concert doo,: het Mem- linc-orkest. ROME, 441 M. 8.20 Lyrische tragedie „La Fiamminga", van S. Donaudy. Hierna Vocaal Solistenconcert. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Radio-Potpourri „Tanz der Völker" onder leiding van Eduard Künneke, met medewerking van koor orkest en solisten. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door de kapel Gerhard Hoffmann. Reuter meldt uit Teheran, dat een oud-parlementslid en een officier wegens hoogverraad zyn gefusilleerd. Een aantal an dere officieren werden wegens medeplichtig heid veroordeeld tot gevangenisstraffen van 8 tot 10 jaar. Van de 1144 universiteitsprofessoren, die tot het afleggen van den eed van trouw aan het fascistisch regime en aan den koning waren opgeroepen, hebben er elf, o.w. 4 pro fessoren van de Universiteit van Rome ge weigerd. De Spaansche nationale vergadering heeft met 294 tegen 5 stemmen en 50 stem men blanco een motie van vertrouwen in de nieuwe regeering aangenomen. (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL v!0grwijl zij met elkander praatten, ver- de uren, zonder dat zij het gewaar n' en c'e we*ten> welke het heelal %v„e^en' voltrokken zich in haren loop met *üu>-'Aderlijke regelmatigheid en nauw- ;.r'gheid. Was de 23ste September S j z°n stond op uit het teeken der Maagd 5a c'at der Weegschaal over te gaan en tr(^e in dag- en nachtevening te treden, l'ldperk, hetwelk overal, en vooral op <iel r woeste stormen vergezeld gaat. rf-ee' verslonden door de beteekenis 'ijn a't uur, Guiliaume geheel vervuld van i or"ige opgewondenheid, Antoinette twHar werk van barmhartigheid, hadden ^ien 6 'onSe'ui "och de donkere wolken S a' welke aan den horizon opstegen wa- ?J0ch er aan gedacht, dat middelerwijl de 1 n!" v'°ed was aangebroken en de zee !%ii inuut minuut dichter bij hunnt 'OOf.hlaats kwam. Door den razenden wind rv^.en voet der klippen aanbruisten, be- >Cezweept, steeg zij met verdubbelde ken Eerst toen de eerste golven reeds p^.en voet der klippen aanbruisten, be- ^ftNhiliauttle verwonderd het hoofd luiste- te steken. Je schijnt bang te zijn dat er onweer komt, Guiliaume, nam Antoinette weer het woord. Laten wij ons derhalve haasten het strand te bereiken; het is trouwens reeds laat geworden. In plaats van eenig antwoord ontving zij slechts een blik van ontsteltenis, waarvan de beteekenis maar al te spoedig in al hare wreedheid duidelijk zou worden. Beiden waren zij uit de grot gesneld en stonden nu op de punt der rotsklip, welke vóór het hol oprees, waar zij zich zoo ze ker voor storm en onweer beveiligd ge voeld hadden. Met wijd-geopende oogen staarden zij naar de witte, zware wolkge vaarten, die met huiveringwekkende snel heid den woesten storm over de zee droe gen, naar de witte, schuimende golven, die, gelijk wilde paarden, tegen de kust aan stormden. Met woest geweld hieven zij nu eens hoog op, en dan stortten zij weldra als moede geworden door den strijd, onder bul derend geloei weer terug. De kleine rots, waarop de twee jonge menschen dicht bij elkaar stonden, was een eiland geworden. Er was nog een heel klein strookje zand zichtbaar, dat echter met elke seconde al sneller verdween. Laten wij ons haasten, riep Antoinette van angst vervuld; over ginasche zandbank kunnen wij nog de naburige rotsen berei ken. Guiliaume, Guiliaume, hoor je niet, wat ik je zeg! Guiliaume schudde met een wanhopig ge baar het hoofd. AI bereiken wij ook de naburige rotsen, wat baat dat? Binnenkort staan ook zij on der water, zooals de kleine klippen, tus schen rotsen en strand nu reeds. Je bent echter een voortreffelijk zwemmer, Guiliaume! Er bestaat geen menschelijke kracht-, welke in staat zou zijn, te midden van de zen storm, te midden van deze al maar vooruit dringende zee zich een weg te ba nen. Laten wij het evenwel beproeven, bleef Antoinette aandringen, buiten zich zelf van angst en begon de rots af te dalen. Hij hield haar echter met een beweging tegen. Alvorens wij de rotsen bereiken, waar van je spreekt, zal ook de smalle zandbank achter ons verdwenen zijn, en kunnen wij niet eens meer van hier naar het „Hellegat" terug. Zoo er nog eenige hoop op redding voor ons bestaat, dan is het enkel en alleen hier. Wanneer wij echter hier in veiligheid zijn, waarom dan zoo ontsteld, Guiliaume? Omdat het vandaag de 23ste No vember is, verklaarde de jonge man som ber; hij deed niet eens een poging om de hoegrootheid van het gevaar, waarin zij zich bevonden, voor haar te verbergen. Wanneer de wind voortgaat met zulk een kracht te blazen, dan zullen de stortzeeën ons toevluchtsoord, zooal niet geheel onder water zetten, dan toch met zooveel geweld er over heen spoelen, dat het onuitspreke lijk moeilijk zal worden, ons op het kleine rotsplateau staande te houden, aangezien er voor onze handen nergens een houvast is. Terwijl hij nog sprak, was ook de kleine zandbank, Antoinette's laatste hoop door den snel wassenden vloed verzwolgen. Er bestond derhalve voor de twee jonge lieden nergens meer een kans, om aan het woedende element te ontkomen. Aan hunne voeten, vóór hen, achter hen een afgrond van schuimende golven; overal waar heen zij den blik richtten een wilde, De golven stegen al hooger en hooger; bruisende, loeiende zee. Niemand kon hen hooren, niemand hen te midden der nauwe, ontoegankelijke klippen te hulp snellen. Zij waren, als wij het zoo noemen mogen, schipbreukelingen op de wijde, onafzienbare zee. Zoo blijft ons dus niets dan de dood, een afgrijselijke, verschrikkelijke dood, sprak het bevende meisje met een stem, die dreigde haar te begeven. Guiliaume gaf er geen antwoord op, Ang stig bespiedde hij de richting van den wind. de wolken en de golven. De storm blies uit het Oosten met onverminderde kracht: zonder ophouden kwamen reusachtige, wit schuimende golven aanrollen en van alle kanten wies de vloed, bulderend, vernieti gend, alles verzwelgend, wat hem in den weg kwam. Van het benedeneinde der rots waren nog slechts een paar zeer kleine punten zichtbaar, welke nochtans binnen kort verzwolgen zouden zijn. Er viel een fijne, doordringende regen, welke de beide ter dcod gedoemden tot op de huid door weekte en van de koude bibberen deed. Antoinette had zich op de knieën gewor pen; met het hoofd in de handen, stortte zij een vurig gebed. Toen zij opstond schouw de Guiliaume getroffen haar in het ten eenenmale geheel veranderde gelaat. Zij was bleek, maar kalm, en er straalde uit hare oogen een bovennatuurlijk licht. Guiliaume, zeide zij, en hare stem klonk zonderling plechtig in de oproerige natuur, die haar omgaf, ik heb zooeven in mijn hart God het offer mijns levens ge bracht, opdat Hij mij in deze ure het geluk verschafte je met mij te zien bidden. Ach, riep hij in smartelijke gemoeds beweging uit, spreek mij niet van een God en een goedertierende Voorzienigheid. Wan neer er een rechtvaardige God en een wa kende Voorzienigheid bestond, zoude Hij dan in dezelfde gramschap een onschuldige en een schuldige kunnen treffen? Zou Hij met dienzelfden slag, die aan het met schuld beladen bestaan van dien zondaar een einde maakt, ook het leven van een engel willen vernietigen? Neen, ik kan niet met ie bid den, Antoinette. Moet ik het je bekennen? Ik betreur op dit oogenblik slechts onze jeugd, ons leven, mijn toekomst, welke we der in stralende schoonheid vóór mij stond, sedert ik jou gevonden heb. Noch mijn ver leden, noch mijn vader, noch wat ook op deze wijde wereld zou mij van je kunnen scheiden, zoo dacht ik. Ik heb je bemind, gelijk men een engel liefheeft. Ik heb er van gedroomd, jou eens mijn naam te geven, jou de mijne te mogen noemen, jou mijn hart aan te bieden, dat je trouwens reeds lang bezit. In plaats van dit geluk, hetwelk uit een niet ver verwijderden tijd, in mijn som ber, yreugdeloos tegenwoordig bestaan mij scheen toe te lachen, moet ik je nu voor mijn oogen zien sterven, moet ik hopeloos en afgrijselijk met jou ten gronde gaan? Zeg het mij tenminste in deze laatste ure, dat Je mij eens zou hebben bemind, Antoinette, op dat ik stervende dit woord als een laatst en vurig geluk gevoele. Guiliaume, gaf het meisje met zachte vastberadenheid ten antwoord, spreek daar van niet op een oogenblik, waarin het mij een misdaad toeschijnt, aan aardsche liefde en aardsch geluk te denken. Wat zijn alle genoegens des levens, alle zaligheid ter wereld tegenover de eeuwigheid, welke zich wellicht reeds zoo spoedig voor ons openen zal? Laat mij rust vinden, opdat ik kan bidden. Ik heb al mijn moed noodig; je ongeloovigheid echter ontmoedigt mij. Mijn God! riep zij plotseling In eene uit barsting van heilige geestdrift, wanneer ik ten koste van mijn leven zijne ziel konde koopen; wanneer ik mocht hopen, dat de genade des geloofs de prijs van mijn offer zou zijn, met welk een kalmte zou ik dan deze onstuimige golven al nader zien rol len! Antoinette stond kaarsrecht met gevou wen handen, de oogen ten hemel geslagen, in geheel hare houding de zalige opgetogen heid eener martelares, die over de folterin gen, welke haar wachten, heen, in de on vergankelijke vreugden van het paradijs schouwt. Gelijk een gouden aureool omgaf het door den storm gehavende blonde haar heur rein voorhoofd. Guiliaume, ging zij na een kort zwijgen met aandrang voort, Guiliaume, gedenk je vrome jeugd, den gelukkigen dag, waarop je voor de eerste maal tot de Tafel des Heeren naderde. De God, dien je destijds aanbeden hebt, is dezelfde geb'even. Jij al leen bent veranderd; Zijne goedheid is ech ter grooter dan je ellende en je zonden. Een enkel woord van berouw vervult Zijn hart met aandoening, een enkele traan delgt ja ren van afdwalingen uit. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9