Uit den Haarlemschen Gemeenteraad Van Alles en van Overal ^Weede blad DE BILDERDIJKHERDENKING TE HAARLEM NlVA TANDPASTA ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 *erkt, Samenkomst in de oude St. Baaf yOORKOMT TANDBEDF.RF ooetst s-morgent en 'vavonds met per '/i tube, Zbda p. 'A tube Jack Diamond dood geschoten CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Eenige uren na zijn vrijspraak DE BROODPRIJS Internationaal Zang concours te Zandvoort ELCK WAT WILS G. N. gemeenteraad heeft zich gisteren °or de algemeene beschouwingen ge- zoodat de heer mr. Slingenberg, verschijnen van onze cou- des Zaterdags, kunnen wij niet ril 6 de avondzittfng presideerde, omdat 6 burgemeester representatieve plich- eb vervulde bij de Bilderdijkherdenking de Groote Kerk, vannacht om kwart °°r twaalf de replieken kon besluiten et de mededeeling, dat Dinsdagmiddag Jn half twee allereerst zal worden ge- ethd over de verschillende voorstellen, e bij de algemeene beschouwingen aan orde zijn gesteld. Met het oog op het ^oegtijdi: hint ^tvoerig ingaan op de overigens interes se debatten, die gisteren zijn gehou- c*n noch op de mededeelingen, die zijn ®edaan. Wij verwijzen naar het raads- erslag in dit nummer. de middagzitting heeft de heer mr. 'hgenberg, onze wethouder van finan- 'S Zjjn begrootihg verdedigd in een ïfide van twee uur, die aan het slot een °ben doekje kreeg in den vorm van een ^artn applaus uit den raad. Hoewel on- ahkbaar, omdat de wethouder belas- mgverhooging en salarisverlaging moest eMeiten, was zijn taak niet bijster ?°eilijij, want de aanval op zijn begroo- was tam geweest. Vrijwel door geen ter raadsleden toch was de precaire opstand der gemeente-fhianciën krach- betwist en door zoo goed als alle taa-dsleden werd de salarisverlaging als harde noodzakelijkheid gevoeld. Op- ^rkelijk was bij de algemeene beschou wen de aarzelende houding der S. D. r* Mpt den besten wil hebben wij niet Sien nagaan, hoe zij tegenover de °°rgestelde salarisverlaging staat. De heer Gerritsz heeft weliswaar als voor ster van het Georganiseer! Overleg Shgedrongen op korting van de salaris- 8eh en de heer Joosten herhaalde in den faad zijn in de commissie voor arbeids- 2aken uitgesproken meening, dat de be- jpboting niet sluitend is te maken, zon- ar verlaging van de salarissen van het ^Seentepersoneel, maar een duidelijke Seenzetting van het standpunt der ïactie is niet gegeven. den heer Slingenberg hebben de Whouders Gerritsz en Van Liemt en in avondzitting de heer Roodenburg het W>rd gevoerd. De avondvergadering was aan de replieken gewijd en daarbij is het soms vrij warm toegegaan. De heer Joosten had den heer Slin genberg verweten, dat hij de begrooting opzettelijk met verschillende posten had bezwaard om de salarisverlaging door te drijven. Deze bewering noemde de heer Slingenberg een laffe insïnuatie. Toen de heer Joosten in zijn repliek volhield, dat er van opzet kon worden gesproken, eischte de heer Slingenberg, dat hij deze woorden zou terugnemen, daar anders de samenwerking tusschen hem en den heer Joosten moeilijk zou worden. Ge heel opgehelderd werd deze kwestie niet, want de. heer Joosten retireerde maar half. Even later wond de heer Gerritsz zich zeer op in zijn antwoord aan den heer Peper, die gezegd had, dat de ar beiders van tegenwoordig er niets beter aan toe waren dan 30 jaar geleden. De heer Klein diende een voorstel in om bij de salarisverlaging de eerste 1000.— van de 7 pet. korting vrij te laten. De heer Slingenberg verklaarde zich namens B. en W. tegen dit amende ment, dat aan de gemeentekas 155.000 zou onthouden. Ook verklaarde de wet houder zich tegen de door den heer Klein gevraagde progressie in de tarie ven voor het gebruik van gas en electri- teit. Hij deelde verder mede, dat de sa lariskorting ook van toepassing zal zijn op de wedden van burgemeester en wet houders. Deze stellen er een eer in, zeide hij, en achten het hun plicht hierin een voorbeeld te geven. De beslissing of de present'egelden zullen verlaagd worden, liet hij aan den raad over. De heer Adrian had om de aanstelling van een bezuinigingsinspecteur ge vraagd. Ook dit wees de heer Slingen berg af. Hij achtte het beter de bezuini- glagscommissie uit de ambtenaren te handhaven. Ten slotte deed de heer Slingenberg nog de mededeeling, dat B. en W. er ernstig naar zullen streven, de belasting zoo spoedig mogelijk te verlagen. De ver hooging van 80 opcenten draagt een tij delijk karakter, legde de wethouder vast. Vermelden wij nog, dat de heer Castri- cum bij de replieken nog eens het standpunt zijner fractie ten opzichte van deze begrooting uiteenzette. JW half drie kwamen de aanwezigen by- (v1 in het sterfhuis van Bilderdijk aan de ,?°te Markt, o^adat prof. Goslinga de vergadering ge- had hield dr. J. B. Schepers de vol- jMe voordracht over „Bilderdijk te Haar- Rede dr. Schepers. JW zijn we dan hier bijeen in de stad, v aï de oude dichter tenslotte de rust ge- lH?^en heeft, die hij volgens eigen getuige- gjLzoo ongeveer zijn geheele leven mer tiiv e begeerte gezocht had. Toen Bilder- biet zijn vrouw Catharina Wilhelmina K -Veickhardt en zijn zoon het huis in de ^Straat betrok, was het omdat er te (.den geen woning te krijgen was. Zij n hier ln een welvarende, rustige te komen, maar in de Damstraat over- hun het geweldige geraas van karren, k?°te wagens en jongens. Vandaar klaagde \Jaan Da Casta, toen hij pas in Haarlem wöde ever het lawaai. Bovendien beviel huig hun niet. Ook de kolendampver- Ljrt ng, <he hun 'n slechten schoorsteen te V]Jen berokkend had. liet nog haar tn- ijd gelden. Haarlem moest het ontgelden, tjtwee verzen hekelde hij de stad, die J een zeer vervallen grootheid was. lil jj'er drong van Haarlem een zekere rust 51 t*oor- Het was dezelfde rust, die Hil- ^if d tien jaar later in de familie Sta- ?ou weten vast te leggen. Veel droeg T06 ky bet plan, om te verhuizen naar tfejljige Bakenessergracht, dat in Mei 1823 tjj "iedde. Toch moet men niet denken, dat (W J tevreden was. De Haarlemsche lucht niet en het huis!, in Januari 1829 *"'et n1 6611 jammerlijke woning b}.. kwamen ze in Mei 1829 terecht op de ^éft- Markt Klachten over deze woning spr. niet gevonden. Maar ze hebben waarschijnlijk niet aan verhuizen gedacht, omdat mevrouw Bilderdijk ernstig ziek werd en Pasehen 1830 overleed. Vervolgens bespreekt spr. het drietal in onderling verband. Bilderdijk's vrouw was de drijvende veer van dezen kring. Voor een vreemdeling was het onmogelijk te gissen, dat zij iets meer wist dan een gewone huis moeder. Hare kleeding was zoo eenvoudig als eenigszins met welstand bestaanbaar. Halbertsma zegt van haar; „Slechts een maal trof ik haar in gezelschap, en wel in dat van Engelands grooten hofdichter Ro bert Southey, wiens „Rodrigo de Goth" zii zoo meesterlijk in Nederlandsche verzen heeft overgebracht. Van Bilderdijk zegt hij ergens anders: „Ik had reden over het ve- brekkige der spraakorganen van Bilderdijk verbaasd te staan. Met zijn handen deed hij alles even vaardig als met deze onvaardig. Tot dit doorluchtig samenstel van tegen strijdigheden behoorde ook nog, dat hij bij kans alle talen kende en er eigenlijk niet een goed uitsprak, zijn moedertaal niet uit gesloten." Men weet, dat hij in 1795 verbannen werd en in Engeland by de Schweickbardt. een schildersfamilie, aan huis kwam, de doch ter les gaf in de muziek en op haar even verliefd werd, als zy op hem. Hij beschouw de zich als gescheiden, omdat zijn vrouw hem niet had willen volgen. Hij kwam te rug in Neder'and in 1806 en sedert werd hij vervolgd, zegt Halbertsma door den redac teur van de Vaderlandsche Letteroefenin gen, die by elk werk van hem haast de waarde bepaalde, maar hatelijk steeds bleef tegenover zijn persoon en gebreken. Nimmer was, schreef Halbertsma, een grocte naam meer impopulair in Nederland, maar de liefde van zijn vrouw gaf hem vergoeding daarvoor. Zijn weinig doorzicht in de din gen van het leven maakte, dat hij zich door allerlei afzetters liet beetnemen. Boven dien sopte het niet ai te ruim. Van Koning Willem I kreeg hy wel een jaargeld van f 1800, maar van dienten is in Nederland nog niemand rijk geworden. Wat hem met zijn vrouw zoo heel innig verbond, was de zorg wat er van hun eenig kind, Lodewyk, moest worden. Lodewyk was een smarten- kind, geboren in de diepste vernedering van Nederland (1812) en toen de familie moest worstelen tegen den honger. Hoe was Bil derdijk nu in zijn Haarlemschen tijd? „Het vers-uitstorten gaat dagelijks voort", schreef hy, „het is ook slechts uitstorten", voegt hij er tusschen haakjes bij: het corrigeerend vermogen van zijn hersenen was dus ver zwakt. Toch moet men niet uit ai deze klachten zeer sterke gevolgtrekkingen ma ken: er is veel overdrijving bij. Hij is volstrekt niet machteloos van den ken, integendeel; een zeventigjarige die het moeilijkste dichtwerk van onze letterkunde, de Hartspiegel van Hendrik Laurens Spie- ghel van omstreeks 1600 in eiger. verzen om zet, die Erasmus leest en becrittseert, een jeugdvers van Van Haren uit het Fransch vertaalt, Huydecopers Taal en Dictie van aanteekeningen voorziet, Ovidius' Metamor- phosen voor een deel in vers vertaalt, H morgan te maggiore van Luigi Pulsi, een gedicht van avonturen van 1481 ter lezing vraagt, Spreuken en Voorbeelden van Mus- lik Eddin Sadi vertaald uitgeeft, Lavaters' Pontius Pilatus wenscht te lezen, verzen van de Gijsbert Japix uit het Middelfriesch ver taalt en tegelijkertijd Homilien, preeken van een oerouden monnik als Chrysostomus uit 't Griekach overzet, evenals een brief van Le Sage Ten Broek waarin deze hem op wekt katholiek te worden, welken brief hij afdoende en helder beantwoordde, zoo iemand is helder vooral als hij een afgeba kende en scherpomlijnde taak voor zich ziet. Bilderdijk's hoofdwerk in zijn Haarlem schen tijd lijkt mij het uitvoeren van opge legde taken, hetzy dan vertalen of van kant- teekeningen voorzien. Dr. Halbertsma stond met Bilderdijk in briefwisseling, evenals Hie- ronimus de Vries en Hendrik Willem Tyde- man. De naam van Bilderdijk drong ondanks tegenkanting meer en meer door en velen, ook Duitsc.he geleerden, maakten zich op om hem te bezoeken. Kolonel Gustafsson, vroeger Gustaaf IV van Zweden kwam hem bezoeken en samen hebben deze heeren waarschijnlijk teen Napoleon I over den he kel gehaald. Maarde zorgen namen tce, zijn vrouw werd zwakker en Lode wijk liep al naar de achttien en nog bad hij geen beslissing over hem helpen nemen. Is het dan zoo'n won der, dat zijn vrouw eenige maarden voor baar dood haar hart aan Da Costa uit stortte. „Hij is vreeselijk somber en onrus tig van geest. Er gaan dagen om, dat hij bijna niet spreekt". In October 1830 t Bilderdijk voluit aan Da Costa wat hem drukte. „Dat ik miju Lodewijk niets nalaten kan. Thans zink ik in het graf, dat zich onder mij opent en kan niets meer dan den zegen van den Almachtige over hem af roepen". Zijn zoon schreef later een uit- voerigen brief over het sterven van zijn va der aan Halbertsma. „Vader ging achteruit, zeker, maar men moet neit al te gauw bij een stoere figuur als Bilderdijk klaar staan met het woord inzinking. Een zware koorts maakte eerst den 18en December 1831 het veel gebruikte beeld van de kaars, die m den kandelaar brandt en uitdooft tot waar heid. Hij is in de zijkamer gestorven. Het lijk was tusschen de beide ramen geplaatst met het hoofd naar de Groote Markt ge richt. Op het hoofd zijn kalotje en dit door een doek vastgehouden. Zoo heeft hem de schilder Michaels geschilderd." En nu tenslotte de vraag, wat is dus Haai--^ lem voor dezen dichter geweest. We kunnen kort zijn. Na den eersten onaangenamen in druk door een ongelukkige straatkeuze voor de woning is er van deze stad een verzoe nende invloed uitgegaan. Spr. besluit zyn rede met de voorlezing van Bitoerdyks on volprezen gedicht „Uitvaart". Des avonds om 8 uur kwamen de vele genoodigden voor de Bilderdijk-herdenking bijeen in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem. George Robert speelde op het kerkorgel Praeludium in b. kl. t. van J. S. Bach. Ver volgens vertolkte het N.C.R.V.-symphonie- orkest (H.O.V.) onder leiding van Frits Schuurman Ouverture en inleidingen voor de bedrijven van Mr. W. Bilderdijk's Treur spel Floris V van Richard Hol. Dan sprak prof. dr. F. C. Gerretson, bij zonder hoogleeraar te Utrecht. Dan zong „Zang en Vriendschap" te Haarlem o.l.v. Frits Schuurman „Lentebode" woorden van mr. W. Bilderdijk, muziek Frans Coenen. Mevrouw Ellen Russe declameerde ver volgens „Het Gebed" van mr. W. Bilder dijk, waarna George Robert op het orgel speelde Choral-Variationen 6e Sonate van F. Mendelssohn-Bartholdy. De plechtige herdenking was hiermede ten einde. Opening der tentoonstelling. Bij de officieele opening van de Bilderdijk- tentoonstelling, gisteren in het Frans Hals museum, sprak de heer G. H. Weustink, voorzitter van het Tentoonstellings-comité, de volgende rede uit: Onder de gravure „Bilderdijk op zijn sterf bed" dichtte Da Costa: „Zyn leven was een strijd; arbeiden al zyn lust. De tyd van beiden werd vervuld. Hü leeft en rust." En in die rustige sfeer van den dood, waaruit alle strydgewoel gebannen is, past het thans even te verwijlen bij den persoon van Bilderdijk. Een dichter? Velen betwijfelen het. Maar ondanks de honderden, misschien duizenden, regels welke ongeschreven hadden kunnen blijven, biyven er, die de ongerepte uitdruk king zyn van zuivere schoonheid, die te ont roeren weet tot in het diepst der ziel. Wie verzen weet te schrijven als „De Kre kel", „De geestige Fabel", intens levende gods dienstige poëzie als „Zielszucht" en „Gebed", is een dichter. Daar hooren we een stem uit de diepte der ziel sprekend tot ons en ze vindt gehoor. Maar daar blijven dan ook ver re ((rumoer, geschreeuw", oorverdoovend gi- gantesk soms, en komt, helaas te zelden, de ingetogenheid, de teere stilte, die de ziel in heilige aandacht gevangen houdt; de stilte, waarin de ontroering opbloeit. En dan als die stilte hem omvangt, dicht de 70-jarige nog aandoeniyke strofen. Zijn invloed. Groot was deze en zij be- heerschte onze literatuur meer dan een hal ve eeuw. Als een andere Saulus aan Gama liels voeten zat Da Costa met verrukking en geheele overgave opziend naar zijn meester. Alberdingk Thijm rijmt van zichzelf: 't Geheim van 't schoon heeft Harmen Klpn hem vriendlijk voorgefluisterd, De vaersleer had hy Withuys' mond aan dachtig afgeluisterd. 'k Beken alweer 't gaf weinig eer aan deze heusche vrinden! Hij hield zich enkel aan hun leer: 't by Bil derdijk te vinden! Beets en Schaepman noemden zich gaarne Bilderdijks leerlingen en in de jeugdverzen van den later geestelijk verpuurden Gezelle is duidelijk Bilderdijks invloed aan te wij zen; een invloed die in 1906 Dr. Abraham Kuyper nog inspireerde tot zijn magistrale rede. Die invloed, welke zyn opgang mede werd, moge thans niet zoo intens zyn, dat zy het hart van alle modernen mee doet trillen, zij is toch aanwijsbaar bij zeer velen, die in dit herdenkingsjaar deze markante persoon lijkheid waardeerend herdenken als één, die den genadestoot toebracht aan een dorre, gcestlooze dichtgenootschappelijke „letter- konst"; als zie A. J. Schneiders in „De Nieuwe Eeuw van 12 November 1931 den promotor van de Christelyke ge dachte op staatkundig terrein, waarbij hij fel en onversaagd stelling neemt tegen de godsdienstloosheid eener maatschappij, spruitend uit de Fransche Revolutie; als den man van wetenschap, die door zyn talrijke geschriften, colleges en privatissima een reeks van jongeren wist te vormen, wier latere in vloed zoo krachtig het geestelijk leven rond 1850 beheerschte, dat Bilderdijk daardoor ook de grondlegger werd eener nieuwe staatkun dige party. Dien universeelen Bilderdijk goor ons op te roepen is plicht bij deze herdenking; zoo zy niet het doel der gedachtenisviering ware. Uit dien geest groeide ook de gedachte aan een Bilderdyk-tentoonstelling die, door de be- langlooze medewerking van Haarlems archief en stadsbibliotheek, het Bilderdyk-museum, het Trippenhuis te Amsterdam, de Maat schappij van letterkunde te Leiden, de Uni versiteitsbibliotheken van Leiden en Amster dam, de bibliotheek v. d. Vereeniging ter be vordering van de belangen v. d. Boekhandel, benevens particulieren als Dr. Sterck te Aer- denhout en den heer J. Leeflang te Utrecht, een vry volledig beeld tracht te geven van Bilderdyk, zooals ik dien even te schetsen trachtte. Met een woord van byzonderen dank aan allen, die van hun schatten afstonden, ver klaar ik de Bilderdyk-tentoonstelling, die in de zoogenaamde kapel gehouden wordt, voor geopend. KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur Jack Diamond is gisterochtend, een paar uur na zijn vryspraak, te Albany in den staat New-York doodgeschoten door twee onbekend gebleven lieden, die in de hotel kamer waren binnengedrongen, waar Jack Diamond zich ophield. Het was de derde aanslag op zyn leven. Met Jack Diamond verdwynt een der be ruchtste rvolverbandieten van de Vereenig- de tSaten. Hij was pas 36 jaar en zijn leven was een aaneenschakeling van misdaad ge weest. Het wordt waarschijnlyk geacht, dat hy door leden van zijn eigen bende is doodge schoten. De dood moet onmiddellyk zyn in getreden. Zooals gemeld, was de bendeleider gister ochtend door een jury vrijgesproken van de beschuldiging den chauffeur van een vracht auto te hebben ontvoerd en gefolterd. Jack Diamond was reeds vyf en twintig maal in hechtenis genomen, doch tot dusver slechts tweemaal veroordeeld. Zijn vrouw en een hotel eigenaar gearresteerd Een nader Reuter-telegram uit Albany meldt nog: De eigenaar van het hotel, waar de be ruchte gangster, na zyn vryspraak, zyn in trek had genomen, verklaarde, dat Jack, biy er zoo goed voor het gerecht afgekomen te zyn, een feestje had georganiseerd. Met de invité's waren echter ook eenige ongenoode gasten het gebouw binnengedron gen. Dezen hebben, naar men aanneemt, den bendeleider gedood, want plotseling wa ren alle feestgangers 's morgens naar buiten gestormd en weggevlucht. Het lyk heeft een geweldige Schotwond in het achterhoofd; het schot moet in de on middellijke nabijheid van het slachtoffer zyn gelost; het gezicht van den vermoorde is vreeselyk verwrongen en getuigt van een ontzettenden doodstryd. Het gelaat is boven dien nog door twee revolverschoten ver minkt. De echtgenoote van het slachtoffer werd onmiddellijk door de politie ondervraagd, zy verklaart onschuldig te zyn. Zy wordt echter pog op het politiebureau gehouden voor het ondergaan van een nieuw verhoor en rookt intusschen. zoo meldt het Reuter-telegram, de eene sigaret na de andere. De eigenaar van het hotel is intusschen ook gearresteerd, in afwachting van de re sultaten van het eerste onderzoek. 325 Sedert de invoeT van brood uit België grooteren cmvang heeft aangenomen en daardoor meer de algemeene aandacht heeft getrokken, hoort men vaak de bewering, dat het brood hier te lande gebakken, veel te duur wordt verkocht en best voor een lage- ren prijs geleverd zou kunnen worden. Als het in België gebakken brood, mèt de ver voerkosten die er op kernen, hier zoo goed koop geleverd kan worden, waarom dan niet het hier gebakkene, aldus redeneert men, vooral nu toch de graanprijzen dalen. Den bakkerspatroons ziin die klachten een doorn in het oog, als de menschen maar beter op de hoogte waren, zouden ze niet met dergelijke ongemotiveerde klachten komen, niet zeggen, dat de bakkerspatroons meer verdienen, dan rechtmatig is. Om nu het publiek beter op de hoogte te brengen, hebben de Nederlandsche vereeni ging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, ae Nederlandsche B"kkersbonu, de Ned. R. K. Bond van Brood-, Koek- en Banket bakkerspatroons en de Bond van Christelijke Bakkrspatrocns in Nederland gezamenlijk een uitneodiging gericht tot de Nederland sche pers tot bijwoning van een vergade ring, waarin een uiteenzetting aou "wor den gegeven, niet alleen van de factoren, die den kostprijs bepalen, doch ook van de ontwikkeling van het bakkersbedrijf in den la at'ten tiid. Die bijeenkomst heeft gisteren te Utrecht plaats gehad en daarin is door den heer J. C. Blankert uit Utrecht, d:e als voorzitter der vergadering optrad, een uitvoerige rede gehouden, die hier niet in haar geheel is weer te geven, daar ze bijna een geheele bladzijde van de krant zcu in beslag nemen, maar die toch wel van zoo veel belang is voor de verkrijging van een beter inzicht in de kwestie van den brood prijs, om er de voornaamste punten uit naar voren te brengen en er enkele gedeel ten uit te halen. De heer Blankert ging allereerst na. hoe vergeleken bij tegenwoordig, de toestand vroeger was en bracht ons van den toon bakker, den man, die voor een paar centen het thuis klaargemaakte deeg in zijn oven bakte en den handbakker, die zender machines arbeidende, zich een groen klan ten wist te verwerven in de omgev'ng van ziin winkel, na de inrichting van een machinaal grootbedrijf dat d°or de toepas sing van de stoommachine allengs mogelijk werd. D'e fabrieken konden door de aanmer kelijke besnaring van arbeid hetbrood eoedkooner leveren dan de handbakkeriien die tot du'vor het bedrijf in handen had den. maar dit nu zagen overgaan naar het mach'nale bedrijf Daarnaast ontwikkelden zich de coöperaties, die eveneens een hooge vlucht namen. Daarna trad echter weer een nieuwe fase in, met de invoering van den electro motor, die ook in het kleinbedrijf met voordeel kon worden aangewend, wat met de kostbare stoommachines niet het geval was. Gevolg: een weeropbloeien van het kleinbedrijf, herstel van de kleine bakkery Tegeliikertyd voltrok zich een niet min der groote verandering in de distributie, voomamelyk tengevolge van de hoogero elschen die men aan het leven ging stellen Kon het den klanten vroeger niet schelen op welk uur zij het brood bezorgd kregen, tegenwoordig eischt iedereen, dat het vóór twaalven in huis is en daar de Arbeidswet, verbiedt vóór tienen brood af te leveren, kemt dit hierop neer, dat nu de geheele bezorging tusschen rien en twaalf uur moet geschieden, wat wil zeggen, dat meer bezorgers noodig zijn. Waarb'i nog kwam, dat de wettelijke afschaffing van den nachtarbeid de bedrijven noodzaakte hun ovencapaciteit te vergrooten, wat betee- kende meer kapitaal, grootere rente, meer afschrijving. Ook alweer tengevolge van de hoogere eischen van het publiek, vooral ten aanzien van de hygiëne, die bij de depothouder, de tusschenpersonen tusschen de fabriek en den consument, niet altyd behoorlijk werd in het oog gehouden, werden de fabrieken genoodzaakt, eigen winkels op te richten, waardoor de productiekosten alweer werden vergroot, wat eveneens het geval was ten gevolge van de eischen inzake arbeidstijd en arbeidsloonen, die de groeiende arbei dersbeweging ging stellen. Een bezorge»" verdient nu minimum 33, maximum 36 gulden per week, waarby nog komt een be drag van 1.50 voor verplichte ongeval len- en ziekteverzekering. Al deze kosten zijn vaste kosten, die dus nooit invloed op den productieprys en als gevolg daarvan ook niet op den verkoops prijs van het brood kunnen uitoefenen. Alleen de bezorging, om een enkele factor te noemen, vordert soms 4 centen en meer I>er brood. Een verhooging, of een verlaging van den broodprys hangt dus alleen af van den prijs van de grondstof, de bloem. En dan kan gezegd worden, dat een verschil van 1 50 op de 100 K.G. bloem, equivaleert met een cent prijsverschil per brood, die bij een btoerrroriis van 11 18 cent m'et bedragen. Het komt dus voor. dat, als de btoemnrijs een gulden zakt, de fabrikant iets meer op ziin brood verdtont, maar daartegenover staat ook. dat, als hij een gulden stygt. htl nog niet kan overgaan tot prysverhooging en dus schade liidt. Sedert 1925 is er echter een dalende tendenz in den bloemprys, die ook voor 1931 blijft voortduren. Prof. dr. J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar in de bedrijfswetenschappen aan de Handels- hoogeschool te Delft, heeft voor Den Haag een berekening van den broodprys opge maakt, die door den inleider met een toe wij zigingen is pasktoar gemaakt voor Utrecht en er dan zóó uitziet: a. Geldende prijs per 2 x 0.4 K.G. witte brood bruto 18 ct. Af 10% rabat (consumenten korting) 18 ct. Af verlies oud brood 16.2 ct. 0.35 ct. Netto oobrengst 15 85 ct. b. Ko'ten. I DIRECTE KOSTEN per 100 K.G. bloem 176.5 brooden van 2 x 0.4 K.G. 100 K.G. bloem (met verwerking van 2% strooimeel) 10.25 2 KG. Gist 0 90 2 K.G. zout 015 Vet- en panolie 0.40 11.70 II. INDIRECTE KOSTEN. Bakloon 16 baaltjes der man en per week. Basisloon 33. plus 6.3% soicale lasten 4.38 Brandstoffen 0.40 Bezorgloon 6.60 Rente en afschrijving, kosten van beheer en administratie 4.10 Ondernemerswinst en risico 0.60 totaal per 176.5 brooden 27.78 of per brood 15.75 ets. Maar hoe komt het dan, dat er bakkers zyn, die goedkooper brood leveren, zal men vragen, want er zijn er toch, die dat doen. De heer Blankert verklaart dat aldus: Het dwergbedriif neemt hier en daar hand over hand toe. Het heeft zich bitter weinig aan te trekken van alle wettelijke en andre regelingen, waaraan de andere bedrij ven onderworpen zijn. De arbeidsinspectie heeft er vaak nauwelijks va.t op, met soicale wetten heeft het n'ets te maken, van het arbeidscontract trekt het zich weinig aan. He komt al meer en meer voor, dat slijters, die vroeger bakker waren, via het brocdloo- pers-bestaan weer naar hun eerste beroep terugkeeren. Zoowel door de verminderde broodconsumptie als door de mechanisatie in de bedrijven zijn arbeidskrachten vrij gekomen. Ook hen lokt het zelfstandige patroonsbestaan. Zij zyn vaak in hun onaf hankelijke positie tevreden met een gezins inkomen, dat aanmerkeiyk lager is dan het loon dat zii als arbeider in de fabripk ver dienden. zy zijn dat ondanks een vaak grooteren arbeidstyd. Het komt voor, dat zy, wanneer hun een plaats als arbeider in de fabriek wordt aangeboden, toch weigeren. De „vrijhe'd" is hun alles waard. De burgers worden door zulke zaken op een dwaalspoor gebracht. Zij wijzen naar deze bedrijven, die wèl goedkooper brood leveren, en sputteren tegen hun bonafide bakker, die den ouden prys handhaaft. Doch zy vergeten helaas maar al te graag aan welke bindende voorwaarden het volwassen bedrijf moet voldoen. En zy ve'geten ook. dat de hygiënische factoren, die bij het bereiden van het belangrijkste volksvoedsel in acht moeten worden genomen, in het dWergbe- drijf nimmer zóó tot hun recht kunnen ko men als in het volwaardige bedrijf. Ten slotte nog dit. Wanneer de prys in derdaad laser kón, dan zouden toch zeker de coöperaties, die toch niet bedoelen winst te maken, dien verlaagden prijs wel invoe ren; zij doen d't evenwel niet. waaruit vol gens spreker wel duidelyk biijkt, dat het niet kan. Zelfs, en dit werd door een der in de ver gadering aanwezige accountants verklaard, naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen, loonsverlaging van de werklie den in het bakkersbedrijf zou maar bitter weinig geven om den broodprys met één cent te kunnen verlagen, zouden over de beele linie de loonen met niet minder dan 20% verlaagd mceten worden en dè,t zal toch zeker iemand willen bevorderen. ARTHUR TERVOOREN. 'n het voorjaar van 1932 Het bestuur van het Mannenkoor van „On derling Hulpbetoon" besloot in principe, om in het voorjaar van 1932 in Zandvoort een Internationaal Zangconcours te organiseeren. Het succes van de Nationale wedstrijden en de Rijnreis in het vorig jaar heeft dit plan. dat reeds lang bestond, een stap nader bij de uitvoering gebracht Grenswijziging parochies Halfweg Haarlemmermeer (H. Franciscus van Sales.) Bij Bisschoppelyk Besluit van den 8en Dec. 1931 is de grens tusschen bovengenoemde parochies aldus gewijzigd. De parochies vaA O. L. Vr. Geboorte van Halfweg wordt vergroot met een stuk, dat omgrensd wordt door een denkbeeldige iyn, die van den Nieuwerkerkerweg uitloopt op de Ringvaart van de Haarlemmermeer naar den IJweg tot den grenspaal, op genoemden IJ- weg C 1718, zoodat de bewoners tusschen genoemden grenspaal en de Ringvaart voort aan behooren tot de parochie van O. L. Vr. Geboorte te Halfweg. Trekjes No. 736 Het zal handel ligt geslagen, industrie is dood, jv Wereld kreunt in boeien, thenschheid leeft in nood Sr q springen daag'lijks banken, j.j hiinstens surseance dolle kapitaal maakt le weet.... zijn doodendans. [j1' 't binnenkort verand'ren kans is, och zoo klein e,] zoekt en praat.... en weet niet.... Hp. c Zal straks Kerstmis zyn. Neem slechts ons eigen landje, Financiën Hard ziek Men redt het nauw'lijks met de Belastingpolitiek. Begrooting Beeld van wanhoop Salarissenomlaag 1 Hoe maakt men 't zaakje kloppend, Is thans de barre vraag. Belasting Om te huiv'ren 1 De aanslag wordt'n pijn Het leven is.... één klaag-kreet Het zal straks Kerstmis zijn.... De stadsbesturen wroeten.... Straks duurder water, gas. Daar grijnst de naakte bodem Van de gemeente-kas. Veel menschen worden bitter. Veel menschen wordenslecht Van wat nog 'n beetje goed was Komt nu niks meer terecht. Men neemt het niet zoo nauw meer Met plicht, met mijn en dijn.... De duivel helpt 'n handje...» Het zal straks Kerstmis zijn.... Verduisteringen, diefstal, Zoo alle dagen wéér. 'n Som van honderdduizend Is niets bizonders meer. En als 'n bank niet keldert, Of in iets anders faalt, Dan wordt ze wel door boeven Bij daglicht leeggehaald. 't Is daag'lijks rooven, moorden In hoeve, bosch of trein Men lacht met menschenlevens.... Het zal straks Kerstmis zijn.... De oorlog is vergeten...» Maar 't gist en kookt staag voort Waar duur de vreê gekocht wer Daar is nu broedermoord. Regeerders worden heden Door niemand meer benijd.. Straks ziet men koningskronen Slechts als.... antiquiteit! In Spanje hoort de priester 't Gespuwd bevel „Verdwijn 1" God wordt opnieuw gekruisigd.... Het zal straks Kerstmis zijn.... Japan en China spotten Met a) wat Vrede heet, Het schijnt, of men dat woordje Het liefst maar weer vergeet. De Volk'renbondsverdragen Zijn 't stukken dood papier Breekt telkens in den mensch dan Weer los het wilde dier Is nérgens meer iets heilig? Is nergens meer iets rein? Wat wordt er van de wereld? Het zal straks Kerstmis zijn».». 't Mondaine leven gaat daar Intusschen weer z'n gang. Bij cocktails en champagne Gilt het z'n wilden zang. „Bestelt bijtijds uw tafel 1" „Twee bands Een Kerst-souper 1" „We dansen om den Kerstboom 1" „Komt binnen Vlug 1 Doet mee 1" Zoo wordt de nacht ver-tango-t Bij jool, muziek en wijn...» Zoo dolt en raast en fuift men Het zal straks Kerstmis zijn. De een vervloekt het leven, Om zwaar te dragen lot, De ander doet voor pretjes Gestaag het hoogste bod. Van welke zij men echter Dat leven neemt, of nam Het blijft voor allen toch wee; „De minderende vlam." Er is één trein voor allen.... Op ééne groote lijn.... En zonderhooge Klassen. Het zal straks Kerstmis zijn.... Weer zal het arme Kindje, Als duizend paar er vóór, Hetzelfde woord gaan spreken Voor elk gewillig oor. Wellicht wil Het voor ditmaal Eens duidelijk zeggen gaan Hoe men dien Nacht van Armoe Toch eind'lijk moet verstaan. En Vrede zal er komen...» Trots armoe, kou en pijn...» Wte is van goeden wille? Het zal straks Kerstmis zijn...»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5