GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK nieüW? Aanbieding van de gemeente-begrooting De be noeming van een secretaris-penningmeester en arm bezoeker bij Maatschappelijk Hulpbetoon School- voeding Steunuitkeering ook aan de tuinders In totaal 50.000 voor Maatschappelijk Hulpbetoon. HEEMSTEDE STADSNIEUWS Overbrugging van de Merwede VAN ONZE RECHTBANK BURGERLIJKE STAND BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Communistische actie dupeert werkloozen Longpest op Java Invoer van visch in Frankrijk Tusschen een auto en een kar bekneld KERKNIEUWS Priesterfeest bij de Paters Capucijnen BOEKBESPREKING BINNENLANDSCH 155 De Pastoor zonder Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. Er is één vacature. Onderzoek geloofsbrief Allereerst wordtover gegaan tot het onder- Zoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer N. C. M. Brantjes (R.K.). De bescheiden worden in orde bevonden, waarna tot toelating wordt besloten. Begrooting Aangeboden wordt hierna de gemeente- begrooting voor het jaar 1932. De begrooting wordt in handen gesteld van de financieele commissie, voor deze gelegenheid aange vuld met de heeren Bilderbeek en Versteeg. De heer EIJKING vestigt de aandacht van de commissie op het feit, dat op de begrooting geen post voorkomt voor het ledi gen der beerputten. Deze zaak is urgent. Voorts dringt spr. aan op behoud van het stenografisch verslag. De heer MATERS merkt 00 dat de be groting weer veel te laat wordt ingediend. Zij is drie en een halve maand over tijd. In Beverwijk is dat nu al jaren zoo. Er moe ten dan ook maar eens maatregelen vanuit den raad worden genomen om er een eind aan te maken. Spr. overweegt om dit bij de begrooting te doen. De heer VISSER sluit zich hierbij aan. Verder keurt spr. het af, dat in de plaatse lijke bladen reeds mededeelingen over de begrooting zijn verschenen, terwijl de raads leden nog van niets weten. Spr. dringt er op aan, dat hierin verandering zal worden gebracht. De heer EIJKING komt hier eveneens tegenop. Benoemingen Benoemd worden tot leden der schoolcommissie de heeren P. J. Timmer en J. Th. v. Lent tot lid van het bestuur der instelling „Maatschappelijk Hulpbetoon" de heer Jac. v. Zutphen (aftr.) (Op den heer F. Schols waren 2 stemmen uitgebracht en op den heer v. d. Weg 1 stem) tot lid van de commissie voor de financiën de heer W. Maters tot leden der commissie van overleg voor de ambtenaren de heeren W. Maters, N.J. Out en J. Eijking tot leden der commissie van overleg voor de werklieden de heeren G. Welage, C. Ver steeg en Mevr. T. Kemp-Haan tot lid der commissie van toezicht op de Openbare Fröbelschool Mevr. J. C. Telders- Frummery. Maatschappelijk Hulpbetoon B. en W. stellen voor ie. ingaande 1 Januari 1932 a. de belooning van den Secretaris-Pen ningmeester van „Maatschappelijk Hulp betoon" vast te stellen op 1000 per jaar b. te continueeren de benoeming van A. V. Hardenberg tot armbezoeker bij ge noemde instelling op een jaarwedde van f 200 c. een crediet toe te staan van 300 voor uitbreiding van het secretarie8personeel met een, voorloopig, tijdelijk aan te stellen klerk 2e. de belooningen van den secretaris penningmeester en den Armbezoeker van genoemde instelling over het tijdvak van 15 April tot en met December 1931 te verdub belen en mitsdien vast te stellen op respec tievelijk f 500 en f 400 per jaar. De heer EIJKING kan zich niet vereeni gen met de benoeming van den armbezoeker. Het wordt voor den betrokken ambtenaar weer een bijbaantje en daarmede moet het volgens spr. nu maar eens uit zijn. Er zijn personen genoeg die geen betrekking hebben. Het is een betrekking, die ieder kan waarnemen. Spr. stelt voor om het voorstel aan te houden. Wethouder STEIJN geeft een overzicht van de totstandkoming van dit voorstel, dat doot Maatschappelijk Hulpbetoon met groo- ten ernst is voorbereid. Aanvankelijk was er niet op gerekend dat er zooveel werk zou komen voor deze instelling. Men is er niet in geslaagd om iemand anders te vinden, die voor het armbezoek geschikt was en in staa het te doen. Het is geen bijbaantje want de heer H. is van ander werk bevrijd geworden, zoodat hij zich thans volledig kan wijden aan dit werk, dat ook den volledigen persoon eischt. En hij is geknipt voor dit werk. Bij de samenstelling van de voordracht voor de benoeming van een secretaris penningmeester, waarvoor 21 sollicitanten waren, is uitgegaan van de gedachte, dat voor dit werk in de eerste plaats geen ojng- mensch gebruikt kan worden. Evenmin gewenscht was het om te oude personen te nemen. Men moet toch in het maatschappelijk leven ervaring hebben opgedaan. Met de voordracht gingen alle leden der instelling accoord. Spr. had dan ook verwacht, dat de raad wat meer vertrouwen in M. H. zou hebben gesteld. De heer VISSER is het niet met den heer Eijking eens. Cumulatie van functies is hier een voordeel voor de gemeente. Het standpunt van M. H. acht spr. juist. Wat de benoeming van een secretaris-penning meester betreft, spr. vraagt of het niet ver standiger was geweest, om een bewoner van Beverwijk voor te dragen. Het kan toch niet de bedoeling zijn, om op een koopje uit te zijn. dooreen gepensionneerde te nemen. Het geldt hier een volledige betrek king, die den volledigen mensch eischt. Spr. kan niet dulden, dat een gepensionneer de voor een volledige betrekking wordt genomen. Wethouder STEIJN dat dulden we geen van allen De heer VISSER houdt vol, dat het een volledige betrekking, is, die den geheelen persoon eischt. De heer WELAGE vraagt of het juist is, dat door de regeering aan de gemeente besturen een circulaire is gericht, waarin medegedeeld wordt, dat geen gepension- neerden in gemeentebetrekkingen mogen worden benoemd. Wanneer dit juist is, blijft over de tweede voorgedragene, een slachtoffer van de crisis, die zeer zeker voor de functie in aanmerking behoort te komen. De heer EIJKING meent, dat er wel anderen te vinden zijn, die geschikt zijn voor het werk van armbezoeker. De heer H. is aangenomen voor ander werk dan armbezoeken. Er zijn nog meer van die voorbeelden De ontvanger behoorde eigen lijk niet tegelijkertijd directeur der arbeids bemiddeling te zijn. De heer MATERS is tegen uitstel. De zaak is urgent. Wat wei uitgesteld kan wor den, dit is, volgens spr., de uitbreiding van het secretariepersoneel. Hiermede kan beter gewacht worden tot behandeling der begroo ting. Dan kan het beter worden bekeken. De heer OUT verklaart, dat de minderheid in Maatschappelijk Hulpbetoon het met de voordracht van secretaris-penningmeester niet eens is. Deze minderheid was voor de benoeming van no. 2, die, uit hoofde van zijn vorige betrekking, buitengewoon ge schikt is en bovendien een crisis-slachtoffer, terwijl no. 1 reeds een bestaan heeft. De heer BILDERBEEK meent, dat men vertrouwen behoort te stellen in M.H., waarin ook leden van den raad zitting hebben. Spr. wijst ook op de geschiktheid voor het ambt, die de tegenwoordige armbezoeker heeft. Spr. is vóór de benoeming van no. 1 der voordracht. De heer VERSTEEG vestigt er de aan dacht op, dat de tweede voorgedragene een bijbetrekking heeft. De heer OUT bestrijdt dit. De heer EIJKING handhaaft zijn voor stel. Wethouder STEIJN merkt op, dar B. en W zich met de voordracht niet bemoeid hebben. Zij is opgemaakt door Maatschappelijk Hulpbetoon. De manier, waarop zij tot stand kwam, heeft spr. reeds medegedeeld. Dat de betrekking op het oogenblik den geheelen persoon eischt, is begrijpelijk. Maar het is toch ook te verwachten, dat na het voorjaar een andere tijd zal komen, en dan is het geen volledige betrekking meer. Spr. meent dan ook, dat het voorstel in het belang is, zoowel van de gemeente als van Maatschappelijk Hulpbetoon. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van den heer Eijking, tot aanhouding, verworpen. Alleen de heer Eijking stemde voor. Het voorstel van den heer Maters, om de uitbreiding van het secretariepersoneel aan te houden tot de begrooting, werd aangeno men, met de stemmen van de heeren Steijn, Braan, Eijking en Visser tegen. Het aldus gewijzigde voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Aan de orde is hierna de voordracht voor de benoeming van eene secretaris-penning meester. De voordracht luidt als volgt No. 1. J. Harschei, gepens. Opperwacht meester-Administrateur van het Ned. Indi sche Leger te 's-Gravenhage. No. 2. W. A. van Brussel, Administrateur, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Op voorstel van den heer MATERS gaat de raad in besloten vergadering, ter bespre king van de candidaten. Na heropening der vergadering stelt de heer BISSCHOP voor om de benoeming aan te houden tot de volgende vergadering. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren Eijking, Welaga, Out, Bisschop en Bram. Benoemd wordt hierna de heer Harschei, op wien 7 stemmen werden uitgebrach Op no. 2 waren 3 stemmen uitgebracht, ter wijl 2 stemmen blanco waren. School voor het 7e en 8e leeriaar. B. en W. stellen den raad voor 10. ingaande 1 Mei 1932 A. het aantal openbare scholen voor ge woon lager onderwijs uit te breiden met 1 en deze school te bestemmen, uitsluitend voor leerlingen van het 7e en 8e laarjaar B. aan te wijzen als plaats, waar de sub A genoemde school zal worden gevestigd, een tweetal lokalen der openbare lagere school No. 1 aan het C. H. Moensplëin C. aan de Kroon vergunning te verzoeken, dat het onderwijs aan de sub A genoemde school minder dan zeven leerjaren omvat, in dier voege, dat de eerste zes leerjaren ont breken •D. aan de Kroon vergunning te verzoeken, dat het onderwijs aan de Openbare lagere scholen Nos. 1 en 3 minder dan zeven leer jaren omvat, in dier voege, dat het zevende en eventueele hoogere leerjaren ontbreken 20. het verzoek van de Vereen. „Volks onderwijs", omtrent het vaststellen van een maximum-aantal leerlingen per klas van 36 voor de gewone lagere scholen en van 30 per klas voor het gecentraliseerde 7e en 8e leerjaar, af te wijzen. De heer VISSER vreest dat de klasse sterkte zich in den toekomst zal uitblijven. Wanneer het dien kant uitgaat, hoopt spr. dat er maatregelen worden getroffen aan te groote klassen te voorkomen. Mevr. KEMPHAAN wenscht het ont- werp-Terpstra af te wachten, alvorens een beslissing om deze materie te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna ngoedgekeurd. Goedgekeurd wordt het voorstel tot aan wijzing van takken van dienst, ingevolge art. 252 der Gemeentewet en tot wijziging van de thans geldende beheersverordeningen. Schoolvoeding. In de raadsvergadering van 29 October j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae- advies, een adres van de afd. Beverwijk van „Volksonderwijs", houdende verzoek om gedurende den a.s. winter voeding te ver strekken aan schoolgaande kinderen. Ook B. en W. zijn van gevoelen, dat het in verschillende gevallen noodzakelijk is om gedurende de a.s. wintermaanden een voedsel voorziening voor de schoolgaande kinderen ter hand te nemen. De gemeente Wijk aan Zee en Duin heeft echter medegedeeld, dat zij geen prijs stelt om samenwerking en dezen met de gemeente Beverwijk. Een eventueele voedselvoorziening zal zich mitsdien dienen te beperken tot de scho len in deze gemeente en dan alleen tot de kin deren, wier ouders hier gevestigd zijn. De consequentie van het besluit van Wijk aan Zee en Duin noopt tot een dergelijken maat regel te adviseeren. Uit den aard der zaak is niet op te geven, welk bedrag met deze voedselvoorziening aan schoolgaande kinderen gemoeid zal zijn. Dit hangt geheel af van de deelname en van den omvang der werkloosheid in den a.s. winter. Voor 1931 kan naar de meening van B. en W. wel worden volstaan met 'n bedrag van hoogstens f 500.Op de begrooting voor 1932 is door B. en W. reeds voor dit doel f 1000.uitgetrokken. B. en W. stellen voor in dezen zin een besluit te nemen. De heer BISSCHOP vraagt of de leveran ciers in de gemeente allen op hun beurt de leverantie der ingrediënten krijgen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend De heer EIJKING wijst er op, dat men in den eenen winkel voor een gulden meer krijgt dan in een anderen. Spr. vreest dat het voorstel van den heer Bisschop de bezuini ging niet zal bevorderen. Spr. vertrouwt echter ten volle op de conservenfabriek. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. de bezuiniging niet uit het oog zullen verliezen. Dit is echter een zaak van ver trouwen. Mevr. KEMP-HAAN geeft in overweging om de uitvoering van het voorstel in handen wordt gegeven van de hoofden der scholen. Op het oogenblik wordt deze uitvoering getraineerd. Het hoofd eener school vroeg althans tevergeefs om bonnen. De heer VISSER becritiseert de houding van het gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin, dat geen schoolvoeding noodig acht. Spr. hoopt dat men daar van dit on juiste standpunt zal terugkeeren. De heer BILDERBEEK wijst er op, dat er groot gevaar bestaat, dat dit jaar geen begin meer kan worden gemaakt met de schoolvoeding. Dit betreurt spr. Hij dringt er dan ook op aan de zaak met bekwamen spoed ter hand te nemen. Kan er niet reeds in den a.s. vacantie-tijd mede begonnen worden, zoo vraagt spr. De VOORZITTER merkt op, dat het beslist eerst door Ged. Staten moet worden goedgekeurd. Daarna zal er onmiddellijk mede worden begonnen, eventijeel reeds in den vacantie-tijd. Ook de heer VERSTEEG betreurt de houding van het gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin. Spr. dringt erop aan, dat de voeding ook verstrekt zal worden aan kinderen uit die gemeente, die hier op schol gaan. Verder vraagt spr. wie met de verstrekking belast worden. De VOORZITTER antwoordt dat de regeling wordt opgedragen aan de hoofden der scholen, Die zullen zich de noodige hulp dienen te verschaffen. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Adres van tuinbouwor ganisaties Besloten wordt om voor kennisgeving aan te nemen het adres van enkele land- en tuinbouworganisaties betreffende het uit voeren van werkzaamheden in het land- en tuinbouwbedrijf in den a.s. winter. Het voorstel tot vaststelling opnieuw van de verordeningen op de heffing en invorde ring van schoolgeld voor het lager onderwijs wordt goedgekeurd. Plaatsing benzine-pomp B. en W. stellen voor een strook gemeen tegrond in gebruik tegeven voor het plaatsen van een benzine-meetpomp vóór perceel Jan Alsweg 26. Goedgekeurd. Subsidie Maatschappelijk Hulpbetoon B. en W. stellen voor het subsidie voor de instelling „Maatschappelijk Hulpbetoon" te verhoogen met 14000.en te brengen op 50.000. De heer EIJKING hoopt dat de instelling tegenover sommige personen wat royaler zal zijn. Volgens spr. zitten er conservatieve elementen in de instelling. De beer DE GROOT komt hiertegen op. Men kan het werk van Maatschappelijk Hulpbetoon in het algemeen becritiseeren, maar geen afzonderlijke personen. De VOORZITTER onderschrijft dit. Naar aanleiding van het noemen van eenige gevallen door de heeren Eijking en Visser, betoogt de heer VERSTEEG, dat men met zulke gevallen geen reclame moet gaan maken in den gemeenteraad. Elke Maandag ver gadert de instelling. Laten de leden met hun klachten daar komen. Dan zijn ze aan het goede adres en de zaak wordt er spoediger behandeld. De heer VISSER antwoordt dat de gevallen hem pas bekend waren. De heer OUT merkt op dat het gemakke lijk te zeggen is weer royaler. Maar waar moeten de middelen vandaan gehaald worden. Wanneer er andere raadsleden zitting hadden' in de instelling zouden er precies dezelfde klachten komen. De heer EIJKING meent dat er geld genoeg is. Men behoeft het kapitaal niet te ontzien. Spr. wenscht geen loopjongen te spelen voor de instelling. Nadat nog enkele opmerkingen zijn ge maakt wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Boomen die verdwijnen moeten. De Directeur van Openbare Werken heeft B. en W. na ingewonnen advies van den heer D. F. Tersteeg, tuinarchitect te Naar- den, geadviseerd om den raad voor te stel len om over te gaan tot het uitdunnen van boomen in verschillende lanen der gemeen te, t.w. de Noorderparklaan, de Schoollaan, de Vondellaan en de Dr. Schuitstraat. B. en W. stellen voor, de op de teekening van den Directeur van Openbare Werken aangegeven boomen te rooien. De Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken kan zich hiermede vereenigen. Bewoners van de Dr. Schuitstraat hebben verzocht, om alle boomen aan de randzijde van deze straat te rooien. Dit zal worden onderzocht. Het voorstel wordt goedgekeurd. Geldleeningen. B. en W. stellen voor een kasgeldleening aan te gaan tot een maximum bedrag van 500.000 Voorts stellen zij voor ten behoeve van de stichting van den nieuwen gashouder een geldleening aan te gaan van 125.000. tegen een rente van 5 1/16% a pari. Goedgekeurd. Eervol ontslag. Aan den heer J. G. v. Zanten wordt eer vol ontslag verleend als hoofd der O.L.- school I. De nood der tuinders. De heer J. Visser heeft aan den raad verlof gevraagd om aan Burgemeester en Wethouders de volgende vragen te mogen stellen 1. Zijn Burgemeester en Wethouders be reid mede te deelen. of hunnerzijds al po gingen zijn aangewend, om voor de nood lijdende tuinders in onze gemeente steun te verkrijgen van de regeering zoowel voor een vaste wekelijksche uitkeering als voor een renteloos voorschot op langen termijn 2. Als vraag 1 in bevestigenden zin kan worden beantwoord, zijn B. en W. dan bereid de betreffende correspondentie ter inzage te leggen voor de leden van den gemeente raad? 3. Indien thans door de regeering nog geen definitieve steun is toegezegd, zijn B. en W. dan bereid voorstellen te doen, dat on middellijk met het verleenen van steun van gemeentewege een aanvang kan worden gemaakt 4. Als vraag 3 in gunstigen zin mocht worden beantwoord, op welke wijze en in welke mate denken B. en W. dan dat het best steun kan worden verleend 5. Hoe is het oordeel van B. en W. over de vastgestelde steunregeling te Castricum? De VOORZITTER antwoordt op de eerste vraag, dat hieromtrent nog geen ant woord van de regeering is ontvangen. Wat de derde vraag betreft, spr. kan mede- deelen. dat B. en W. er geen bezwaar tegen hebben om een regeling te treffen voor het geven van een wekelijksche steunuitkeering aantuinders, die hiervoor in aanmerking komen, zulks op de basis van de regeling, zooals die in Castricum wordt toegepast, n.l. van f 9.tot 15. De heer DE GROOT wijst op de acties der burgemeesters van de streek Kennemer- land. Laat men zich nog even zeer spoedig tot de Kamer wenden, vóór deze op Kerst reces gaat. Het is hoog noodig, dat er spoe dig geholpen wordt, want de tijd komt aan stonds, dat de tuinders weer aan het werk moeten gaan en daarvoor de noo 'ige ma terialen, als mest etc. dient te hebben. De heer VISSER wil een motie aan de Kamer zenden. Het staat te bezien, dat de regeering niets doen zal. Wethouder STEIJN zegt, dat men bij den Minister behoort te zijn. De betrokken gemeentebesturen kunnen gezamenlijk een verzoekschrift indienen. De heer BILDERBEEK verzoekt nog de uitkeering te doen geschieden via de organisaties der tuinders. Besloten wordt hierna om de steunuit keering te regelen, zooals dit in Castricum geschiedt. De VOORZITTER zegt toe, dat met bekwamen spoed getracht zal worden als nog iets van de regeering gedaan te krijgen. Hierna volgt sluiting. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het ontspanningslokaal voor werkloozen Bovengenoemde gelegenheid mag zich in een steeds stijgende belangstelling verheugen. Gemiddeld is het bezoek in de morgenuren een 100-tal, in de middaguren van 75 tot 90. Een groot verlies is het voor het comité dat de heer A. J. W. Briigman om gezond heidsredenen ontslag moest nemen als secre taris. Het was een buitengewone kracht en een gezellig persoon die bijzonder goed met de werkloozen kon opschieten. De groote belangstelling heeft tot gevolg groote uitgaven. Daarom verzoekt het comité de ingezetenen nog eens te herinneren aan het Gironummer 65553 van den penning meester den heer C. Nelis, Heerenweg 78. Dank zij de groote medewerking dei' gebr. Akkermans, slagerij Zandvoortschelaan die rookworst tegen een zeer gereduceerden prijs beschikbaar stelde, kon vorige week Zater dag aan iederen bezoeker 1K> pond rookworst cadeau gedaan worden, wat voor de werk- looze een aangename verrassing was. Aanbesteding van den onderbouw Hedenmorgen werd door den hoofdin genieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland, te Haarlem aanbesteed: het maken van den onderbouw en van de toeleidende viaducten van de overbrugging van het Merwedekanaal in den Rijksweg no. 1, gedeelte te Amsterdam Laren, met bijkomende werken. Raming f 785.000. Ingekomen waren 37 biljetten. De laagste inschrijfster was de N.V. Friesche- en Dokkumer Betonmaatschappij te Dokkum voor 588.000. Vervolgens werd aanbesteed: a. het onder houd van de werken van de visschershaven te IJmuiden gedurende het jaar 1932. Ra ming 20.000. Ingekomen waren 19 biljetten. De laagste inschrijfster was de firma gebr. Bijker en Van Duyn te IJmuiden voor 16.775. en b. het onderhoud van de Keulsche Vaart in de provincie Noord-Holland en van de Vecht beneden Weesp, gedurende de jaren 1932, 1933 en 1934. Raming 8000 per jaar. Ingekomen waren 13 biljetten. De laagste inschrijver was J. M. Strijland te Uithoorn voor 6.780. Uitspraken van Donderdag 17 December 1931 J. de W., arbeider, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. Poging tot doodslag. Twee jaar gevangenisstraf m. aftr. prev. hecht, o. v. J. E. G., chauffeur, wonende te Haarlem. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, f 50.— boete subs 25 dagen hecht. o. v., alsmede een maand gevangenis straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en onvoorwaardelijk ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. H. v. E., schilder, gedomicilieerd te 's-Gra venhage, thans gedetineerd. Diefstal door middel van inklimming. Een jaar gevange nisstraf m. aftr. prev. hecht. o. v. D. P. V., reiziger, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. Valschheid in geschrifte en brandstichting. Tien maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, met aftrek prev hecht. A. J. v. d. M., stucadoor, gedomicilieerd te Haarlem, thans gedetineerd. Oplichting, meermalen gepleegd. Een jaar gev. straf m. aftrek prev. hecht. o.v. T. v. I„ wonende te Haarlem, thans ge detineerd. Diefstal, tweemaal gfpleegd. Een jaar en ach', maanden gev. straf m. aftrek prev. hecht. o.v. Ondertrouwd: 17 December, J. P. Kraak man en H. E. C. Hooij. W. v. Wijk en H. M. Hausler. C. v. Bergen en E. M. Sukert. R. j. Sieraad en C. Hekster. Getrouwd: 17 December, F. Anker en M. Voetelink. J. P. Stol en H. J. Witkamp. Geboren: 15 December, d. van M. Kok- Houthuijzen. d. van C. Wolters-Klees. z. van M. A. Dorrestijn-Corbee. 16 December, d. van S. Zonneveld-Werkhoven z van R. J. Bahlen-Smelter. 17 Decem ber, d. van B. H. J. Janaus-v. d. Steijle. Overleden: 15 December, d. de Clercq, 77 j., Kamperlaan. 16 December. P. J., 3 mnd., z. v. P. A. Bosse, Barteljcrisstraat. C. Beendres-Metselaar, 81 j., v. 't Hoff- straat. P. a. Porre-Zwart, 65 j., Doel- straat. P. P. v. Schooten, 66 j., Kleine Houtstraat. Wederom relletjes in den Jordaan Agent van politie aangevallen De actie van communistische zijde te Amsterdam tegen net tweemaal stempelen per dag heeft zich heden op den dag der uitkeering van den werkloozensteun voor deze week gewroken, ifele werkloozen, die de laatste dagen hun boekjes slechts één keer hadden laten afstempelen, kregen namelijk volgens de beslissing der betrok ken autoriteiten, alleen naar rato van het aantal op deze boekjes voorkomende stem pels, uitkeering. Te betreuren is, dat onder hen verschillende werkloozen zijn, die uit vrees het stempelen hadden nagelaten. In de omgeving van dc Lauriergracht, met name in de T.veede Laurierdwarsstraat, de Tweede Rozendwarsstraat en andere straten, gelegen in het blok tusschen Ro zengracht, Prinsengracht, Lijnbaansgracht en Laurierstraat, stonden hier en daar hedenmorgen groepen mannen er, vróuwen Op de Lauriergracht zelf werden geen samenscholingen toegelaten. Er was hier evenals in de omgeving, veel politie op de been. Onder leiding van inspecteur Visser werd er voor gezorgd, dat de uitkeeringen in het stempellokaal op üe Lauriergracht zon der stoornissen voortgang konden vinden Op den hoek van de Laurierstraat en de Tweede Laurierdwarsst-aat werd te ruim 11 uur door iemand tut een groep perso nen een ruit ingegooid van een zich daar bevindende slagerij. Onmidellijk schoten agenten toe van wie éen een schot in de lucht loste. De demonstranten stoven hierop in alle richtingen uiteen Kort daarop is uit het publiek op de Lauriergracht op de politie geschoten. De politie schoot terug doch voor zoover vait na te gaan, werd niemand gewond. Ook in de omgev.ng van het stempellokaal in de Nieuwe Kerkstraat was het heden morgen rumoerig. Op de brug van de Muidergracht hebben drie mannen eer agent van politie aan gevallen. De oploop, die hierdoor ontsond, werd door de poiitie uit elkaar geslagen In verband met ten en ander is in de Weesperstraat een man aangehouden. 15 slachtoffers Uit Bandoeng wordt gemeld: In het district Tjikalong Wetan is een ern stige explosie van longpest opgetreden. Vijf tien personen zijn overleden. De veldpolitie isoleert den kampong. Contingent vastgesteld De Fransche regeering heeft een contingent vastgesteld voor den invoer van visch en conserven, loopende van 1 December 1931 tot 28 Februari 1932. Het contingent bedraagt 37.500 centenaars van sardines en 64 000 voor andere geconserveerde levensmiddelen. Een doode en een gewonde Gisteravond heeft te Bergeik een doodelijke aanrijding plaats gehad op den rijksweg Vai- kenswaardHasselt. De aannemer P. v. d. V. uit Eindhoven, kwam met zijn luxe auto in de richting België gereden, terwijl nabij het Hol- landsche douanekantoor twee met kunstmest gelaren karren hem tegemoet reden. De auto heeft toen met zijn linkerspatbord het lin- kerwiel van de voorste kar gegrepen, die een zwenking maakte en de 2de kar in de flank reed. De voerman van de kar, de 28-jarige L. is daarbij tusschen auto en kar verpletterd Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Na een uur is hij overleden. Ook het paard is doodelijk gewond. De chauffeur brak drie ribben en werd per auto naar een geneesheer te Eindhoven gebracht. De auto is totaal vernield. De chauffeur beweerde, door een mistbank de kar niet tijdig te hebben gezien en niet tijdig te hebben kunnen stoppen. Alles wijst er op, dat hij niet voldoende aan den rechter kant van den weg heeft gereden. Het slachtoffer was kostwinner voor zijn vader. De politie heeft beslag op het lijk en den auto gelegd, totdat de beslissing van den of ficier van Justitie genomen is. Auto-ongeval Landbouwer gewond Gisteravond kwam een luxe auto, bestuurd door den heer M., en afkomstig uit Giessen- dam, het dorp Giessen-Nieuwkerk inrijden. Hij wilde juist de Brugsteeg indraaien, toen een landbouwer uit Giessen- Oudekerk, de brug afkwam. Beiden reden op dit punt met een flinke vaart. Het ge volg was, dat de landbouwer onder den auto kwam en deerlijk aan het hoofd werd ge wond. Spoedig kwam een medicus ter plaat se, die den man verband en in zijn auto thuis bracht. De politie heeft de zaak in handen. Doodslag Verdachte vrijgesproken De rechtbank te Dordrecht ontsloeg heden P. H. te Schoonhoven van rechtsvervolging. Deze had terecht gestaan ter zake, dat hij 31 Augustus j.l. te Gorkum een zekeren J. H. met een mes zou hebben doodgestoken. Het O. M. had eveneens ontslag van rechts- vrvolging gevraagd, omdat het van oordeel was dat verdachte uit zelfverweer had gehan deld. Op Dinsdag 22 December a.s. hopen de volgende eerw. paters Capucijnen hun zilve ren priesterfeest te vieren: P. Kcmanus (Babberich), P. Rumoldus (Breda), P. Germanus (IJmuiden-Oost), P. Flavianus (Benoes-Martinoes, Ned. Borneo), P. Evaristus (Langeweg), P. Pancratius (Helmond). TECHNISCHE GIDS. Waterreiniging. Nu in den laatsten tijd in de dagblad pers herhaaldelijk sprake is van minder goed te consumeeren drinkwater, komt de „Tech nische Gids" met een artikel van Ir. Jacq. Kossen over waterreiniging, waarin dit V bleem van alle kanten bezien wordt, wordt beschreven de ontzuring, ontiiz® en ontharding van water. Hans Schnabe spreekt in een volgend artikel het nut, dat electro-karren kunnen opleV voor ziekenhuizen. jjt, Mededaeling wordt verder gedaan. v mede dank zij den „Technische Gids menteel in een drietal kerken geluidsins, laties voor slechthoorenden zullen w° aangebracht.» Architect Blaisse vervolgt zijn artikel scholenbouw. De heer A. J. Rozemeijer de Geluidsfilm. Ir. Emile Schnabel g®e£ artikel over Koelinstallaties. Tenslotte willen wij uit dit nummer t memoreeren de beschrijving van een Katholiek pension, waarover arch. J»n Teeffelen een geïllustreerde bijdrage Invoer in Frankrijk Toelating van reeds afgezonden goeder61'' de6" De Directie van den Landbouw mede, dat, blijkens telefonisch bericht den Rijkslandbouwconsulent te PariJs j,et Journal Officiel van Vrijdagochtend. bericht bevat, dat met ingang van g^sa0K' zonder invoervergunningen, alsnog in Ff rijk in het vrije verkeer zullen worden j gelaten al die goederen, waarvan de h1 jO bij de decreten van 30 September ca November j.l. was gecontingenteerd voor r ver ten genoegen der Fransche douan® overlegging der noodige bewijsstu (vrachtbrieven en dergelijke) kan wo aangetoond, dat die goederen vóór d® Yp blicatie van de kennisgeving betreft het u'tgenut zijn van het Contingent rechtstreeksche bestemming naar Fran» waren verzonden. p Deze maatregel betreft dus o.a. de te e rtis en elders opgehouden Nederland®6 vleeschwaren. m' Ten aanzien van de opgehouden ze° 9jdi gen boter en bevrc-en vleesch is beP® dat die in drie gedeelten in het vrije keer kunnen worden toegelaten en wel gedeelte tusschen 20 December en I5 nuari a.s. 1/3 gedeelte tusschen 15 Jan \i en 15 Februari a.s. en 1/3 gedeelte na Februari a.s. eji Zendingen voor één ontvanger bestem0 de 2000 Kg. niet te boven gaande, zu één keer" kunnen worden ingeklaard. den invoer van deze producten is eC invoervergunning noodig. .e$ TOM MIX Te Hollywood verwacht blijkens een telegram uit New York, dat nen 24 uur een crisis intreedt bi) den kenden cow-boy-filmster Tom Mix, die, lijk bekend, na een blindedarm-operatie 6 stig ziek werd. Hem is thans een speciaa1^ rum toegediend, waarvên men een gu° uitwerking verwacht. PATER XYZ Pater XYZ, geboortig p A., die negentien jaar missionaris onder de Kaffers, is aan zwartwaterk"" overleden. tR<4 ZOEK Een juffrouw heeft aangifte j, daan aan het politie-bureau in de NM-sl jjjt dat haar pekingeesje is weggeloopen. diertje heeft krullend haar, trekt een Wc^o met den rechter-achterpoot, heeft scheurtje in het linkeroor en luistert den naam van Kitty. Flinke belooning Y terugbezorging. VERMIST Sinds gisterenmorgen W"g, het zes-jarig dochtertje van P. Q. uit d6 \jif straat vermist. Het kind droeg een bl jurkje en dito mutsje. <rf tf Het zal wel overbodig zijn comment»® f leveren. Wat leven wij toch in een won lijken tijd! Wat worden de waarden toch wisseld! j,jj' Vroeger, toen een missionaris nog gffi zonders was, trok hij de aandacht als A soort geestelijk avonturier. Nu is hij ®r $1 gewoontjes een van de velen, die na of korter arbeid onder de wilden even gewoontjes dood gaat aan zwartwaterk® „(J, al zijn ze vaak nog geen veertig jaar FATHER LEFÏ^ St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, Postrek. 120937. ij)"' Wij hebben hard Uw hulp noodig om de sionarissen te vormen, die de plaatsen te vroeg gestorvenen moeten vervuilen- Nog enkele dagen en we vieren het b®% heilig Kerstfeest! De kribbekens voor den dag gehaald in de huisgezh» t' de beeldekens opgezocht, om in den nacht op 't schoonste plaatsje in de kamer te worden uitgesteld. Het spreekt van zelf, dat de pastoor gt der kerk, wanneer hij gedurende de ef stille winteravonden zit te peinzen in zaaamheid van zijn onderdak, dikwijls d ,5t' aan Jozef en Maria, die voor het blijde E nachtgebeuren van Nazareth renden Bethlehem en daar in dat stadje ronózv ven om een huisvesting voor zich en hun jjii delijk Kindeke te zoeken. Gelukkig voel j, zich dan en dankbaar en tevreden Utf' dat hem door de liefderijke zorgen der waarde Zusters van O. L. Vrouw z"* nt^ voortreffelijke huisvesting geschonken Maar toch, niemand zal dit hem kwallF^ men, verlangt hij in zijn hart naar een woon, voor zich zeiven, maar voor»1 (JOö- onzen Lieven Heer in de plaats, die hem de geestelijke overheid als zijn toeko» arbeidsveld werd aangewezen. go$' Nog enkele dagen en we vieren het heilig Kerstfeest! We zien bij het de herders binnen komen, achter elk» stillekens en gebogen, met de schapen* t»1 over de schouders en een lange herde )ec in de hand. De één draagt een volleAa# ren melkzak op den rug, de andere een v schijf kaas, een derde een pakje schaP (P met een wilgentak omwonden. En 0 beurt bieden zij na de adoratie het (ei> Kindede hun geschenken aan! Och, m° nu nog velen die arme, eenvoudige beerK^ kens navolgen! 't Is steeds nog een opm $eJ lijk feit, dat de eenvoudige menschen eerst bereid zijn hun giften en gaven feren voor het huis van O. L. Heer! epi° De Pastoor zonder kerk ziet in de kom dagen verlangend naar vele herderken ei'6 Wat een vreugde zal 't wezen, als hij jaar onder zijn toekomstige parochi»n pe Santpoort in hun eigen parochiekei schoone Kerstfeest zal mogen viereI^er^' stuurt hem voor dat doel een kleine j.peF gave? Het Goddelijk Kind van Betb j0u' zai zijn edele weldoeners honderdvoud nen. jjie11', Aan alle lezers en lezeressen van d® we Haarlemsche Courant wenscht van een „Zalig Kerstfeest" toe De Pastoor zonder1*^ p>' A. F. J. GOOSES Zusterhuis „St. Catharina." Rijksstraatweg 367, Haarlem-Noord. Gironummer 52458.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8