f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Politieke schulden Dit DINSDAG 22 DECEMBER 1931 DUITSCHLANDS Felle kou in Duitschland Brand in het „Alte Sehloss" te Stuttgart België-Nederland Brand aan boord s.s. „Enggano' KERKBERICHTEN De inzameling voor het Crisis-Comité Muiterij in een gevangenis De Koninklijke Kerstgroet De H. O. V. Moordaanslag te Grootegast Bureauxnassaulaan 49 NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17957 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL V ïh ZUSTER ANNA VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per «Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEM COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bU vooruitbet. BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abormé's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardeo f QflJlJl ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I üUvUi* Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm >ij verlies van 'n anderen vinger frf evff d V. V kwestie van Duitschlands politieke dulden staat weer in het midden der ^'itieke belangstelling. Men vraagt zich af, of Frankrijk en 'berika binnenkort bereid zullen zijn een „eeuwig moratorium" of tenmin- 15 tot een revisie van het Young-plan. ^Sh vreest, dat Duitschland zich, onder bvioed der steeds sterker wordende ra- 'Cale groepen, tot onberaden stappen M laten verleiden. Men vindt Laval een ^sympathiek iemand, omdat hij een scherpe houding aannam in het par- J-'bient. Het Congres in Washington ver aart, dat Duitschland vastzit in den eP der internationale banken. In Ba- is men de betalingscapaciteiten van wereldschuldenaar aan het bekijken. Kortom: 'angzaam groeit de overtuiging, dat et zóó niet langer kan. Kog altijd staan de mogendheden ^aktisch op het standpunt, eenmaal bgenomen in Versailles: Duitschland is *°or den heelen oorlog verantwoordelijk 6b voor al de verliezen der geallieerden ^bsprakelijk. Het heruchte artikel Hoewel men reeds aanstonds ^eft ingezien, dat deze laatste eisch rankzinnig was, omdat zij Duitschland V|-or een schuldenlast zou stellen, die ^Ooter was dan heel de goudvoorraad "er wereld, hield men aan het beginsel Va-st, doch beperkte de toepassing tot ebkele kategorieën van schadeposten, ^Uwkeurig in een aanhangsel van het Verdrag omschreven. °p deze basis kon men een bepaald edrag vaststellen, dat echter voortdu- tebd, door verschillende commissies en c°bferenties is verminderd, doch thans steeds 116 milliard Mark bedraagt, betalen in jaarlijksche termijnen van -■biiddeld bijna 2 milliard. Bovendien *ljh door het Young-plan.Duitschlands '-bulden vastgekoppeld aan de schulden 'er verschillende mogendheden aan ^bierika. Koezeer men echter de lasten heeft Plicht, hoézeer men deze verminderd left, aan het beginsel Is men trouw ^bleven: .Men handhaaft de gèdachte, dat 'bitsehland en Duitschland alléén de ^buid draagt van den oorlog, bis de zondenbok. Kit feit echter staat volstrekt niet *8t. Men bestrijdt het (niet alleen in bitschland) op historische gronden ten ^eHigste. Zeker is, dat er minstens even- -61 argumenten tegen als vóór kunnen °rden aangevoerd. een historisch dus volstrekt hiet ^tstaand feit, trekt men het Duitsche °lk de riemen aan hetzelfde volk, reeds den heelen oorlog zélf be ulde, terwijl de mogendheden stuk ,°°r stuk bij Oom Sam aan het leenen Jb gegaan. Een volk, dat net zoo goed ^aden en zeer zware schaden van den '°Kog heeft geleden, als de andere. Ket uitgangspunt was dus onjuist. Ket is den overwinnenden partijen i^bter nooit te doen geweest om een uitgangspunt. Zij haddén de wor dtin* om de overmacht bestaan. Zij ™t: Öden de macht. Daarom eischten zij *6 aiing. Dat zou Duitschland even goed aan hebben, wanneer het de baas v""5 gebleven. Met ietc meer woorden -6ft Helfférich dat reeds in 1915 in den sdag verklaard. Beginsel of geen Ü'hsel: het gaat om het geld. echter blijkt herhaaldelijk juist .ben laatsten tijd, dat het ook we- ^-ekonomisch allesbehalve een voor- 61 is, wanneer een land een deel van q'b rijkdom geregeld moet afstaan, zon- Tr er een tegenprestatie voor te ont ogen of wanneer van den anderen :,bt een ander land massa's ontvangt, '^er te kunnen kwijt raken. laatste instantie kan Duitschland Seen andere wijze betalen, dan met 1 export-overschot. Het land moet t^-6r uitvoeren dan invoeren, dat is de manier, waarop het een politieke U1<3 ten slotte betalen kan. En van ]jn anderen kant moet het ontvangende in dit géval hoofdzakelijk Ame- V'* meer invoer dulden dan uitvoer, v^'^ijl in Amerika de industrie juist ljj.0r een zeer groot deel drijft op den h°er' et verschijnsel, dat zich thans voor- iherinnert levendig aan de gebeur- 'ssen, die zich na den oorlog met rthag0 en het oude Rome afspeelden. rtbag0 de rijke koopmansstad Vernietigd, Cato had zijn zin ge- "eé Carthago moest betalen aan zijn 1 Minnaars. Slaven en koren gingen r Rome. De Romeinen behoefden het hieer zoo nauw te nemen met den tf.veiö. Een werkloosheid ontstond, on- ^^denheid gistte en werd gedempt brood en spelen (verzekering en r^). De luiheid kwam, de vadsigheid, Vjj'^cadentie., Daar ligt de diepste Vvan heel Rome's latere verval. *as het begin van het lang héél Setekte einde. - Zal de geschiedenis zich weer her halen? Soortgelijke gevolgen in het oude Rome doen zich reeds thans voor over heel de wereld, met name in Amerika. Men kent den zetel van het kwaad. Men weet, waar de oorzaak zit. Aller oogen ijn erop gericht. Hoe lang nog zal dit instituut gehandhaafd blijven? Wie zal de oplossing geven? Amerika? Frankrijk? Of Duitschland zelf? Op 25 November zei de Minister van Waterstaat in de Tweede Kamer in zijn antwoord aan de talrijke sprekers, die weer uitentreuren hadden moeten aan dringen op verlaging der vrachtta rieven bij het vervoer van land- en tuinbouwproducten per spoor, dat het rapport van de commissie-De Vries, die reeds een jaar met spoed heet te wer ken, ter landsdrukkerij was. Hij voegde er aan toe, overtuigd te zijn, dat het rapport voor I Januari verschijnen zou. Dat met het verschijnen van het rap port de algemeene verlaging der vracht- goederentarieven nog geen feit zal zijn, begrijpt iedereen, daarom popelt men van verlangen om het rapport te zien, want dat is al weer een stap nader tot het doel. Dat men dit lange wachten moe is, bleek bovendien heel duidelijk uit het geen door de woordvoerders van vijf groote partijen gezegd is bij de behande ling van de landbouwbegrooting op 10 December, waar de hulp van den Minis ter-president werd ingeroepen teneinde vrachtverlaging te bekomen. Thans is er al weer een maand verloopen sedert de Minister van Waterstaat verklaarde, dat het rapport ter landsdrukkerij was. Nog zeven werkdagen, als we het heel royaal nemen (want we ver moeden, dat de commissieleden ook Kerstvérlof nemen) scheiden: ons van 1 Januari en van het rapport- hoort of ziet men nog niets. Er bestaat vrees, dat het vertrouwen in het woord van den Minis ter dat het rapport voor 1 Januari zal verschijnen een vermetel vertrou wen zal blijken te zijn. Niet zonder reden vraagt men dan ook in deze dagen In land- en tuinbouwkringen, of zuster Anna nog niets ziet komen, waarbij dan gedoeld wordt op het rapport. Het ant woord moet dan steeds zijn, dat zij nog niets ziet, wat goed is voor den Neder- landschen land- en tuinbouw, maar wel veel wat ons nog méér concurrentie aan doet. Op 1 October j.l. waren de vrachtta rieven voor spoorwegvervoer in Duitsch land verlaagd, terwijl ze toch al lager waren dan hier te lande, zooals we meermalen hebben aangetoond; enthans is er met ingang van 15 December weer een zeer groote verlaging tot stand ge komen over de geheele linie. Daarnaast bestaat er nog voor groenten en aardap pelen, teneinde het leven in dezen tijd maar zoo goedkoop mogelijk te maken, een „Nottarif". Maar het nu ingevoerde algemeene tarief is daar al bijna gelijk mee, voor sommigen producten zélfs al er onder. De verlagingen der vrachtta rieven op 15 December zijn dan ook wel van beteekenis. Bedraagt deze voor vrachtstukgoed over de geheele linie 15 procent, voor wagonladingen, waarmede land- en tuinbouw altijd rekening moet houden, varieeren de verlagingen van 26 tot 14 procent. Het Centraal Bureau voor de veilingen heeft de balans eens opgemaakt en komt tot de slotsom, dat de ijlgoedvracht voor het grootste deel onzer producten in Nederland op het oogenblik 80 procent hooger is dan in Duitschland. Als ijl- goed moeten alle groenten verzonden worden, die sterk aan bederf onderhevig zijn, wat in de eerste plaats de jonge groenten zijn, die tegen Februari al uit de kassen beginnen te komen. De tarie ven'voor het vervoer van vrachtgoederen per spoor van alle landbouwproducten zijn hier 30 en meer procenten hooger dan in Duitschland. Het is dus geen wonder, dat men in dezen tijd reikhal zend uitziet naar hetgeen hier zal ge schieden en niet alleen meer in land- en tuinbouw, maar ook in de industrie. Dit laatste vooral, nu men weet, dat het rapport de geheele vervoerekonomie zal behandelen. Hoe het rapport echter uit valt, er zal verlaging moeten komen en ook hier te lande over de geheele linie. In München 21 graden vorst In Zuid-Duitschland heerscht op t oogen blik felle koude. Te München vroor het gisterennacht 21 graden. Uit de Alpen en het Zwarte Woud worden temperaturen ge meld van 20 graden onder nul en hevige winden. Het gebouw grootendeels verwoest 30 brandweermannen loopen rook vergiftiging op In het „Alte Rchloss" te Stuttgart, is gisteren een geweldige brand uitgebroken. Om half vijf had men den indruk, dat het geheele slot gevaar liep. De brandweer cntbood uit de naburige steden hulpbrigades. In den oostelijken vleugel was reeds de geheele benedenverdieping door het vuur aangetast. Telkens weer werden brandweer mannen met rookvergiftiging op baren weggedragen. Van de vertrekken op de bovenste verdie pingen in den oostelijken vleugel kon niets gered worden. Een nader Wolff-telegram uit Stuttgart meldt nog, dat oe brand zich uitbreidde tot een ware brandcatastrophe, zooals Stuttgart er sinds vijftien jaren niét meer beleefd heeft. Om kwart voor vijven des middags stortte een buitenmuur van den oostelijken vleugel in en sleurde eenige brandweer mannen mee omlaag. Toen de brandweer ter plaatse kwam, geleek het dak van den oostelijken vleugel reeds op een reusachtige vuurzee, zoodat de brandweer zich er toe beperken moest, te verhinderen, dat het vuur op den zuidelij ken en noordelijken vleugel oversloeg. De bestrijding van den brand was zeer moeilijk, daar men binnen in het gebouw nog slechts met rookmaskers kon werken. Een later Wolff-telegram uit Stuttgart meldt nog, dat de oostelijke vleugel van het Alte Sohloss" geheel is uitgebrand. Het werk der brandweermannen werd door de strenge Koude zeèr bemoeilijkt. Dertig brandweermanhen moesten met rookvergiftiging aan het blussschingswerk onttrokken worden. Dertien hunner moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Het „Alte Schlors", dat door den brand grootendeels verwoest is, was het- grootste monumentale gebouw der stad. Sinds 1819 was het het feitelijke verblijf van de régee- rende - familie. Meer dan vijf eeuwen lang is het de residentie geweest van regeerende vorsten. Tot heden ten dage had het slot den vorm bewaard an een middeleeuwschen burcht en was een der mooiste overblijfse len uit het Renaissance-tijdperk. Het .oudste deel was de zuid-oostelijke fa cade, welke thans geheel een prooi der vlammen is geworden. De overige deelen van het slót waren verbouwd in de Jaren 1553—1570. Hedenmorgen was de brand nog niet geheel gebluscht De brand was hedenmorgen vroeg nog steeds niet geheel gebluscht. Tot nog toe kon worden voorkomen, dat de brand zicji tot an dere perceelen uitbreidde. Een tijdlang vrees de men voor de slotkerk, doch deze-kon be houden blijven. Het uitgebrande deel van het slot- bevatte de oudste vertrekken met de kostbare plafond-schilderingen en- voorts de receptiezalen van het StaatsminLsterie. In de bovenste verdieping van den uitgebranden vleugel bevond zich de woning van de we duwe van den eersten Wiirtenbergschen Staatspreasident Blos. De geheele woning-in richting met inbegrip van de bibliotheek van haar man, waarin zich talrijke kostbare handschriften en zijn correspondentie met tal van bekende tijdgenooten bevonden, is vernield. Nog steeds is de oorzaak van den brand niet ontdekt. Waarschijnlijk is het vuur niet gistermor gen vroeg ontstaan, want reeds Zondag nam men in een gedeelte van het gebouw een brandlucht waar, zonder dat men er in slaag de den brand te ontdekken. Kabinetsraad te Brussel De Belgische kabinetsraad heeft in zijn zitting van Maandag de overeenkomst be studeerd, welke gesloten werd tusschen Bel gië en Nederland aangaande zekere gelijk stelling hunner onderdanen. Deze overeenkomst beoogt de toepassing in beide landen ,der wetten op verzekering, invaliditeit en ouderdom, alsmede de rege ling van de gevolgen welke voor de bedoelde onderdanen hieruit voortvloeien. Deze on derlinge overeenkomst werd geteekend te 's-Gravenhage op 16 October 1931. Het onderzoek in den kabinetsraad ge schiedde met het doel er eventueel een wets ontwerp van te maken. Het vuur nog niet bedwongen Aan boord van het s.s. „Enggano" van de Stoomvaart-Mij. Nederland, komende, van Lissabon, waar het schip gedokt had voor het vernieuwen van een gebroken schroefas, is Zaterdagavond, toen het schip zich ter hoogte van Kaap rtoca bevond, brand ont dekt in het onderruim van luik 5. Door 't onder water zetten van het betrokken ge deelte van het ruim kor uitbreiding van den brand vermeden worden. Het schip is naar Lissabon teruggekeerd en ligt daar veilig ten anker. Met het oog op het mogelijk opnieuw aanwakkeren van den brand, kon Zondag het luik nog niet geopend worden. Nader deelt men mede, dat het vuur nog niet bedwongen is. Dé noodige hulp voor het blusschingswerk is langszijde aanwezig. Wegens het Hoogfeest van Kerstmis en den Nieuwjaarsdag moet ome cou rant met „Kerkbericht" deze en volgende week TWEE DAGEN éér gedrukt worden. Wij verzoeken daarom allen medewer kers dringendste zorgen dat ALLE KOPY ons zoo spoedig mogelijk bereikt. Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren ih goederen in na- tura, kunnen dit eveneens bij ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Ingekomen bij de redactie: Clubje bewoonsters Kaartpot 1931' Bezorgers Weekblad „De Stad Amsterdam" 1.80 7.03 14.50 De „Valk" neergestreken „Ooievaar"-post aan boord. Piloot Soer gelooft niet aan de theorie van het openstaande luik. Het postvliegtuig „de Valk" is gisteren middag met de post van de verongelukte „Ooievaar" op Schiphol geland. Aan het C.S. te Amsterdam is de post nagezien. Naar de heer Van de Pol aan het „Hbld." mededeel de, was de inhoud van de zakken die niet gescheurd waren, wel een beetje nat, maar overigens in goede conditie. Een paar zakken lagen uit elkaar; de in houd was netjes bij elkaar gebonden. Het bleek dat te Bangkok alles zeer netjes was behandeld. Enkele brieven waren gescheurd, ook een paar aangeteekende stukken, maar vermoedelijk heeft dat geen schade van be teekenis opgelevèrd. Daar de post geruime» tijd in de sawa heeft gelegen in afwach ting van het politie-onderzoek en de in houd nog nat is verpakt, was nog niet alles geheel droog. Hier is. vóór de distribuiie, de droging voortgezet. Voor zooverre bleek is allés, al zijn door de nattigheid de let ters wat door elkaar gevloeid, nog goed te lezen, zoodat de schade aan de post mee viel. Van de aangeteekende zendingen wordt vermoedelijk niet veel vermist. Het is mo gelijk dat wat gewone brieven zijn achter gebleven. De totalé post welke „de Valk" meebracht, woog 574 Kg. waarvan 253 Kg. van de „Ooievaar", zoodat de eigen post van de „Valk" 321 Kg. woog, wat meer is dan ge woonlijk en wat wel te danken zal zijn aan de kerstgroeten. Hier en daar is er natuurlijk de moge lijkheid. dat een zegel ontbreekt of dat een brief of deel van een brief onleesbaar is geworden, maar de schade is met beleid tot eeh minimum beperkt. Het luik. De eerste piloot van de „Valk", de heer Soer, vertelde dat hij het wrak van de „Ooievaar" wel uit de lucht, maar niet van dichtbij had gezien. Hij had te Bangkok den marconist. Zadelhoff per telefoon gesproken. Hij maakte het goed. Over de oorzaak van het ongeluk wist hij niet veel te vertellen. De heer Soer zeide niet te gelooven aan de theorie van het openstaande luik. Hij achtte dit technisch niet mogelijk. Naar zijn oordeel zou een der motoren niet heb ben getrokken. Toen Wiersma dat had ge merkt, was het toestel waarschijnlijk al dicht bij de sloot, zoodat Wiersma die nog wilde halen. De machine stootte tegen het dijkje en verloor het landingsgestel, zij schoof daarna op den buik voort en er zou niets zijn ge beurd. als het tweede dijkje er niet was geweest. Ook dit is ten slotte theorie. De Siamee- sche commissie is nog bezig met haar on derzoek en de Siameezen hebben niets los gelaten. Hevig gevecht met de oproerigen In. een. strafgevangenis nabij Buenos Aires, ontstond ernstige muiterij, toen 92 gevange nen trachtten uit te breken. Er ontstond een heftig gevecht. De gestraften sloegen alle vensters stuk en wierpen met meubel stukken en andere voorwerpen naar de be wakers en de ter assistentie verschenen po litie .en soldaten. Deze gingen tenslotte ovër tot het werpen van bommen en met gifgas gevulde patronen, terwijl op eenige punten, waar gevangenen dreigden uit te breken, van machine-geweren werd gebruik gemaakt. Op deze wijze slaagde men er tenslotte in de ge vangenis te overweldigen en in afzonderlijke cellen op te sluiten. Wordt Vrijdag van 1 tot 2 uur uitgezonden Om aan de bezwaren, die van verschillende zijden zijn geopperd, tegemoet te komen, heeft H. M. de Koningin besloten, om de uitzending van Haar Kerstgroet op Eersten Kerstdag niet van 4 tot 5 uur, maar van 1 tot 2 uur te doen plaats hebben. Subsidie-verhooging in Prov. Staten voorgesteld De leden van de Prov. Staten, J. van Pareren, J. F. Ankersmit, Pothuis, Rei- nalda, B. H. Sajet, Henri Hartog, stellen voor: a. het jaarlijksche subsidie van 5000.— aan de Haarlemsche Orkestvereeniging te verhoogen met 2500. b. Gedeputeerde Staten uit te noodigen den gemeentebesturen te verzoeken niet tot verlaging van het bestaande subsidie over te gaan, eventueel tot het verleenen van een subsidie te besluiten. Meisje ernstig gewond De dader voortvluchtig Gisteravond te omstreeks 6 uur heeft de 26-jarige IJ. P. te Grootegast een moord aanslag gepleegd op een te Opende wonend 17-jarig meisje. De dader is voortvluchtig. Het vermoeden bestaat, dat de man gevlucht is naar Héerlen, waar zijn vader woont. Hij zou dan trachten vandaar uit over de grens te komen en naar Duitschland te ontwijken. Nadere bijzonderheden. Nader wordt gemeld: Omstreeks half zeven heeft op de z.g. Scheiding (de grens tusschen de provincies Groningen en Friesland) een moordaanslag plaats gehad op de zeventienjarige P. v. D. Toen het meisje de ouderlijke woning ver liet, kwam de 26-jarige P. uit het donker te voorschijn en loste een tweetal schoten op het meisje, dat getroffen werd en neerviel. De man maakte zich daarop ijlings uit de voeten. Spoedig kwam hulp opdagen. Het meisje bleek ernstig gewond te zijn aan lin' kerschouder, hals en mond. Beidé kogels die waarschijnlijk van klein kaliber waren, hadden het lichaam echter verlaten. Het meisje is geen oogenblik buiten kennis ge weest en hield zich zeer flink. Dr. Visser heeft haar verbonden en naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overge" bracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand is bevredigend. Omtrent de aanleiding tot den aanslag kan worden gemeld, dat het hier een lief desgeschiedenis betreft. De jongeman en het meisje waren geruimen tijd verloofd. Eer gisteren had het meisje het echter uitge maakt, waarna P. tot zijn daad heeft be ten. Alg. Ned. Zuivelbond Samenwerking van boterproducenten De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond hield gistermiddag een algemeene vergade ring onder leiding van dr. F. E. Posthuma. De groote opkomst op deze vergadering be wees spr., dat er iets bijzonders aan de hand is. In den loop van de vergadering zal dat blijken, maar spr. wil toch wel vast consto- teeren, dat de toestand, waarin de zuivel bond verkeert, hollenderwijs is teruggegaan. De oorzaak daarvan ligt buiten onze lands grenzen. Meermalen heeft spr. er op gewe zen, dat een goede organisatie daartegenover behoort te staan. De secretaris, de heer J. A. Geluk, deed verschillende mededeelingen o.m. over de prijzen der producten. De prijzen van alle zuiverproducten heb ben gedurende het geheele jaar vrij belang rijk beneden die van het vorige jaar gelegen. Bij alle zuivelproducten trad de groote prijsdaling in na den val van het pond ster ling, gevolgd door dien van het betaalmiddel in de Scandinavische landen. De contingen- teering van den invoer in Frankrijk en de deviezen-verordeningen in Duitschland druk ken den invoer dezer landen en oefenen daardoor tevens een ongunstigen inyloed op de prijzen uit. De contingenteering in Frankrijk, waar onder sedert 30 September ook de zuivelpro ducten vallen, is de ergste maatregel voor onzen export, dien men tot nog toe van bui- tenlandsche zijde getroffen heeft. In verband met de buitengewone factoren, heeft de binnenlandsche markt, mede door het toenemende gebruik, de neiging om ii. sommige weken vrij aanzienlijk hooger u liggen dan de buitenlandsche. Dit veroor zaakt groote moeilijkheden voor de bedrijven die in hoofdzaak op export zijn aangewezen. Om deze moeilijkheden te ontgaan, hebbt verkoopvereenigingen getracht de binnen landsche markt 'te drukken door het doen van aanbiedingen tegen internationale prijs. Hierdoor wordt echter afstand gedaan van de mogelijkheid om van den hoogere binnerilandschen prijs te profiteeren. Dit ié tegen het belang der boeren, die toch al tegen een veel te lagen prijs moeten pro- duceeren, zoodat uitgezien moet worden naar een middel om dit te voorkomen. Dit middel is te vinden door het betalen van een toe slag op den export. Het geld hiertoe kan gevonden worden in een omslag over alle ge produceerde boter, zoodat in dezen samen werking van alle boterproducenten noodig is, zal men een dergelijke regeling zonder re- geeringshulp kunnen treffen. Hiertoe zijn thans besprekingen over dit onderwerp in alle aangesloten bonden ge houden, met het resultaat, dat overal in principe besloten is om aan de totstandko ming eener zoodanige regeling mede te wer ken. Zal deze regeling echter effect hebben en uitvoerbaar zijn, dan dienen ook de par ticuliere zuivelfabrieken hieraan mede te werken. Ten slotte werd besloten met andere or ganisaties en ondernemingen op zuivelgebied contact te zoeken. et „AJte Sehless" te Stuttgart grooten deels door brand verwoest. (blz. 1, 1ste blad). Brand op het Nederlandsche s.s. „Eng gano". (blz. 1, 1ste blad) Kabinetsraad te Brussel inzake de Bel- gisch-Nederlandsche onderhandelingen. (blz. 1, 1ste blad). Moordaanslag te Grootegast: meisje ern stig gewond. (blz. 1. 1ste blad) Te Amsterdam hield de Alg. Nederland sche Zuivelbond zijn algemeene vergade ring. (blz. 1, 1ste blad) Na de ramp vam de „Ooievaar"; de post in het vaderland. (blz. 1, 1ste blad) Najaarsvergadering R. K. Werklieden verbond in Nederland; openingsrede A C. de Bruyn. (blz. 1, 2de blad) Overleden Staatsraad prof. mr. D. P. D. Fabins. (blz. 1, 2de blad) Zal een tweejarig moratorium aan Duitsch land worden verleend? (blz. 1, 3de blad) Tragische Kerstviering te Lohne (D.)zes kinderen in vlammen. (blz. 1, 3de blad) Het Chineesch-Japansche conflict. (blz. 1, 3de blad) Bespreking over Hoover-moratorium in den Amerikaanschen Senaat begonnen. (blz. 1, 3de blad) Openbare veiling te Londen van de kroon- juweelen der Wittelbachs. (blz. 1, 3de blad) Scullin als premier van het Australisch Ge meentebest afgetreden. (blz. 1. 3de blad) Algemeene vergadering der Véreenigtag voor Bloembollencultuur. - (blz. 2, 3de blad) De werkgevers in de havenbedrijven wen- schen een nieuwe loonovereenkomst met de werknemers aan te gaan op een basis van 12 pet. loonverlaging. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.80, vooruit. LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.17. Hoogste barometerstand 782.0 m. M. te Hannover. Laagste barometerstand 741.6 m. M. te Isafjord. Verwachting: Meest zwakke, veranderlijke wind, nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Uitslaande brand te 's Gravenhage Een drogisterij uitgebrand Gisteravond ongeveer half acht zag men in de Aert v. d. Gocsstraat, te 's-Graven hage, groote vlammen uit de drogisterij van den heer H., gevestigd op no. 7, slaan. De heer H., die met personeel in den win kel was, zag tot zijn ontsteltenis, dat een pot met was, die .n den winkel bij een brandenden gasracuat.or stond, door een van zijn huisgenooten werd omgeloopen. De was vatte onmiddellijk vlam en in een oogwenk stond de winkel in lichte laaie. De heer H. liep de straat op. Zijn vrouw en zijn kind hebben zich weten te redden, door achter het huis over een schutting heen te klimmen en zoo bij de buren te recht te komen. Het geheele hius stond reeds in lichte laaie, toen de eerste spuit uit de Duinstraat arriveerde. Kort daarna kwam ook de motorspuit uit de Archimedesstraat. Het 4 stralen op de motorspuit werd het blusschingswerk, dat eenige uren zou duren, aangevangen. Het kostte de brand weer de grootste moeite het vuur onder de knie te krijgen, temeer omdat op de bin nenplaats een grooc- vat met terpentijn, dat ook vlam had gevat, de vuurzee ver grootte. Alleen eenige papieren en de cassa zijn uit het huis gered. Het geheele benedenhuis is uitgebrand; de inboedel is vernield. De heer H. is verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1