f =3? i GENEESKUNDIGE KALEN DER MANTELTJE VOOR MEISJES VAN 7 a 8 JAAR BIJ DEN KERSTBOOM WAT ZULLEN WE KOKEN ELCK WAT GOETS MODERNE TOEPASSING VAN BEHANGSELPAPIEREN GOEDKOOPE PATRONEN pimnn SPORT OP VERZOEK Een en ander voor Oudejaarsavond MOSCOVISCH GEBAK MAYONNAISE OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN In onze vorige artikelen over het „har tien" hebben wij de onjuists begrippen leeren kennen, welke op dit punt bij de meeste menschen bestaan. Wij weten dus thans, dat harden niet beteekent het plassen met koud water en het loopen to weer en wind, zonder behoorlijke dikke kleeding. Hiermee toch loopt men Mie kans, zich onnoodig een ziekte op den hals te halen. Wij hebben het har dingsproces, dat zeer goed uitvoerbaar is, ook bij zeer jonge kinderen, van rui mer standpunt leeren bezien en hebben ervaren, dat alles wat constitutie, voe dingstoestand en Immuniteit verbetert, als een training is te beschouwen in den strijd, dien ons lichaam heeft te voeren. Betere doorstrooming met bloed van huid en spieren is hierbij één der mach tigste factoren. Niet te verwonderen is het, dat de mensch getraoht heeft de natuur een handde te helpen en zich door middel Van de sport tal van prikkels schiep met het doel, om het lichaam te stalen. Onze voortschrijdende cultuur toch met Zijn verfijnde techniek brengt een ver gemakkelijking en minder gebruik van tal van lichamelijke en geestelijke func ties. Deze vereenvoudiging en dit minder gebruik is lang niet altijd als een voor deel te beschouwen. De snelle wagen doet ons maar al te vaak vergeten, dat wij beenen hebben gekregen om te loo pen; velerlei arbeid, door vroegere ge- Slachten met vermoeienden spierarbeid verricht, wordt thans door een eenvou- digen motor honderdmaal vlugger ge daan. Dat de kwaliteit hierbij moet Inboeten, schijnt voor de meeste men schen van ondergeschikt belang. Het ontstaan der sport is dus als een na tuurlijke drang te beschouwen, om tegen al deze tekortkomingen een tegenwicht te vormen. In principe is hier wel niets tegen in te brengen en is het zelfs een voordeel, om door flinke spierbeweging in de fris- sehe lucht deze tekorten aan te vullen. In de praktijk komt het echter vooral op de uitvoering aan en hier worden door mstelooze overdrijving tal van fouten gemaakt, welke het lichaam meer scha den dan baten. Indien men aan sport tevens de ge dachte „wedstrild" verbindt, dan acht ik sport voor kinderen minstens overbodig. Het kinderlijke spel toch bevat alle gun stige factoren, welke wij voor volwasse nen in oordeelkundige sport vinden. Het geeft gelegenheid toe te geven aan den bewegingsdrang op volkomen natuurlijke wijze. Als de school uitgaat, herneemt de natuur vanzelf haar rechten. Ik vind het jammer want ik houd van bijna alle sport dat ook weer zoo gemakkelijk de Juiste maat wordt over schreden. Ik geniet, als ik Van der Meu- len op sublieme wijze ons vaderlandsche doel zie verdedigen, ik geniet ais ik Adam langs de lijn zie vliegen, ik geniet als ik Lagendaal een kanjer zie inzen den en ik geloof niet, dat deze jonge mannen hiermee hun gezondheid scha den bij oordeelkundige training, maar ik acht het een schadelijke overdrijving, als men ons elftal naar Califomië zend*, om daar een wedstrijd te spelen. Hier worden de proporties al te veel uit het oog verloren. Ik wil hier niet alle sport verdedigen en wil hier terdege ieder geval op zich zelf beoordeelen. Het roeien als sport vind ik mooi en verbindt er aan «ie prettigste jeugdherinneringen; het roeien als wedstrijdsport acht ik een gevaarlijk experiment, dat menigeen noodlottig kan worden voor zijn gezondheid. Dit neemt niet weg. dat ik een race tusschen een paar goede ploegen schitterend vind om te zien. Ook een cavalerie-charge vind ik een aangrijpend schouwspel. Het zijn echter onze geestelijke remmen, die hier bij wegvallen. Het komt mij voor, dat deze stimulantia te krachtig werken om nuttigen en opbouwenden arbeid te ver richten. Ik wil dit onderwerp thans laten rus ten. daar het mij anders ver buiten mijn bestek zou voeren. Wie zich voor een en ander meer interesseert, kan ik aanbe velen te lezen de studie van dr. Van Dieren. „Besmettelijke Zielsziekten". Van Dieren, dien ik waardeer als kundig me dicus met een helder, kritisch verstand, neemt geen blad voor zijn mond. Van iemand, die zijn oprechte meening ver kondigt ten bate van de gemeenschap kan men dat hebben. Waar hij schrijft over de sportoverdrijving en de geeste lijke verwording van dezen tijd, sta ik aan zijn zijde. Ik meen, dat hij hiermee goed werk verricht, al zal het wel zijn de stem van den roepende in de woestijn. ENKLAAR. Benoodigd: 160 c.M. stof van 130 c.M. breedte, 4 groote knoopen, 150 c.M. voe ring van 80 cU. breedte. Dit manteltje kunt ge maken van rattoé, velours de laine, of een stevige Engelsche stof. Ge maakt het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt, en het zóó op de stof legt, dat ge eerst de belde voorpanden, en daaronder het rugpand waarna ge het op het manteltje zet, tot 6 c.M. vanaf den kant van de revers. Deze 6 c.M. worden aan weerskanten te gen elkaar ingeslagen en genaaid, ter wijl de kraag wordt opgestikt en overge- zoomd. Bij de revers worden kraag en revers tegen elkaar Ingeslagen, om een dikken naad te voorkomen. De mouwtjes worden onderaan naar den verkeerden kant geslagen en daar even opgekruist. en de beide mouwen er naast, weg kunt knippen, alles met een naad, terwijl ge onderaan nog een 5 c.M. breeden zoom bijrekent. Kraag, ceintuur en manchet ten houdt ge naast het voorpand over. Hierna maakt ge middenachter de 5 c.M. breede stolpplooi in, waarna ge schouder-, zij- en mouwnaden dicht kunt stikken. De tegenbeleggen rijgt ge op de terugslaglijn om, zoodat de voorjeant tot 2 c.M. in den schouder dubbel komt voor de knoopen en knoopsgaten. Hierna maakt ge onderaan den 5 e.M. breeden zoom in. Het kraagje wordt langs den buitenomtrek gestikt, Hierna zet ge de mouwen in, waarbij ge den mouwnaad 3 c.M. meer naar voren neetnt dan den zijnaad. Het voeringman teltje wordt ln elkaar gestikt, waarna ge het langs hals, revers, voorkanten en onderkant der mouwtjes opzoomt. De manchetjes neemt ge 6 c.M. breed, ter wijl ge de ceintuur 80 cM. lang en 4 c.M. breed neemt; alles na afwerking. De knoopsgaten maakt ge in op 30 cM. en 42 c.M. vanaf den onderkant. Hierna wordt het manteltje flink ge perst, waarna ge de 4 knoopen aanzet. DINY. van al onsmodellen, die genummerd tijn boven 4000, sün verkrijgbaar aan ,,Het Paironenkanloor, Postbus No. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Da mes klee dt ng. iie maten 88, 96. 104 bovenwijdte, a f o.55« Kinder- kleeding. alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a 0.35- Niei or lager dan 4000 genummerde patronen hel dubbele bedrag. £w eik patroon wordt een handleiding voor het knippen en naaien gevoegd, beneventeen verkleinde patroonschets. Franco toezendingdirect na ontvangst van bestel ling, mei het verschuldigde bedrag aan postsegels in gesloten, waarbij vermeld: naam en adres, nummer van hel model en het blad, waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam recht onder de armen door, gewoon glad, zonder ext, toegift» Pig. 5004 is een smoking voor kleine Jongens. De mouwen en de pijpen van de pantalon loopen 'n beetje wijder uit. Er wordt 'n wit vest onder gedragen, dat over elkaar sluit met een dubbele rij knoopen. Pig. 4851 Is een jurkje voor meisjes van 7 tot 10 jaar. Het rokje is klokkend en gezet aan een heupstuk van asymmetrisch model. Het heeft een kleine pelerine over de schouders en een fichu los om den hals van donkere zijde. Fig. 4852. Hier zien wij de groote mode van afstekende schouderstukken ook toe gepast bij een kinderjurk. We kunnen hiervoor marine-blauwe en witte wollen crêpe nemen en borduren dan blauwe moesjes op het wit en witte op de blauwe stof. Dit verzacht even het scherpe con trast. Het rokje wordt verwijd door een paar godets in plissée. Fig. 4853. Deze jurk voor grootere meis jes kan gemaakt worden van zwart fluweel of crêpe satin. De rok bestaat uit een dubbelen volant. We zien een klein lingerie-kraagje en manchetjes met ge- schulpten rand. Fig. 4854. Jurkje met apart aangezette voorbaan, die in het pelerientje verloopt, wat een aardig effect maakt. Het schootje loopt aan de achterzijde door, de pelerine echter niet. Kraagje en strik zijn van lichtkleurige crêpe de chine. POLA. Vandaag hebben we weer verschillende gevraagde recepten te behandelen. We zullen beginnen met een en ander voor Oudejaarsavond en dan nemen we vooreerst de ouderwetsche oliebollen, waarvan we er 'n hoop kunnen bakken voor weinig geld. Oliebollen. Op I pond bloem nemen wij altijd 10 gram gist, 5 gewone kopjes vol melk, 114 ons x-ozijnen, 'A ons su- cade, 3 gi-oote zure appelen en 'n thee lepeltje zout. We doen het meel in 'n kom en de gist met 'n klein beetje suiker er op in 'n kuiltje daarvan. Daaxbij roeren we langzaam de lauwwarme melk en roeren 'n minuut of vijf met 'n houten lepel. Dan zetten we het beslag, met 'n in warm water uitgewrongen doek er over, op 'n lauwwarm plekje om te rijzen. Daar geven we het 'n drie kwartier tijd voor en intusschcn snipperen we de sucade. maken de rozijnen schoon, schil len en boren de appelen, die we daarna ook in kleine stukjes snipperen en als het beslag goed gerezen is, roeren we dit alles met het zout door het beslag, laten het dan nog even rusten en bakken er dan, in kokend-heet vet of botero'.le, bal len van, die we tusschen twee lepels er in laten glijden. Appelbeignets vallen ook gewoonlijk nogal ln den smaak. Ik heb er 'n heel eenvoudig recept voor. Op 'n half pond bloem neem ik 3 d.L. spuitwater en 12 a 14 zure appelen, liefst goudreinetten. De appelen worden ge- sehild en geboord en in plakken gesne den. Het beslag wordt vlug aangemaakt met 'n beetje zout en over de appel schijven strooi ik wat suiker met kaneel of afgeraspte citi'oen. Als het frituurvet gloeiend heet ls, worden de appelschij ven in het beslag gedompeld en dan mooi bruin gebakken. Ik laat ze, even als de oliebollen, even uitdruipen op grauw papier en bestrooi ze met poeder suiker. Haiingsla is als 'n hartig hapje in den laten avond zeker aan te bevelen. Ik neem evenveel appelen en aardappelen als haringeix er voor, wat uil en ge kookte biet, met voor de garneering 'n paar hardgekookte eieren, uitjes en augurkjes en sla. De haringen worden van de vellen ontdaan en van de graten, goed schoon gemaakt en gewasschen en in kleine stukjes gesneden. Ook appelen, aardap pelen, uien en biet worden in stukjes gesneden; van de biet houd ik echter wat mooie schijfjes over voor de garnec- ring. Nu wordt alles goed dooreenga- mengd met 'n lepeltje suiker, 'n lepeltje mosterd en olie en azijn. Voor 'n feestelijken avond maak ik gewoonlijk kleine porties op afzonder lijke bordjes voor ieder. Daar komt dan eerst 'n beetje sla op, dan druk ik tel kens wat haringsla in 'n kopje en stolp dat midden op ieder bordje om en dan komt de garneering van hardgekookt ei, augurkjes, uitjes, bietenschijfjes en hier en daar nog 'n takje peterselie of kleine wortelenschijfjes. De slaatjes zien er dan echt smakelijk uit. We geven er geroos terd brood bij. Moscovische taart. Ik vermoed, dat de dame, die graag het recept zou willen hebben van de zachte taart, waarvan ze den naam niet meer weet, dit bedoelt. Er ls voor noodig: 125 gr. bloem, 1 ons beter, I ons suiker, 5 eieren en 'n tikje zout. De gezeefde bloem en het zout worden met de boter, met twee messen, tot een fijne, kruimelige massa gehakt, waarbij de boter echter niet week of zalfachtig mag worden. De eierdooiers worden met de suiker luchtig geroerd en het wit van de eieren zeer stijf geklopt. Dan roert men alles luchtig door het eiwit en doet het beslag dadelijk in den taartvorm, dien men tevoren met boter ingesmeerd en met meel bestoven heeft en laat de taart ongeveer 'n half uur bakken in 'n heeten oven. Voor moscovischgebak met krenten en rozijnen neemt men: I ons bloem. 1 ons boter, 1 ons suiker, 6 eieren, A ons krenten en ons rozijnen. De bereiding is als hierboven ls aangegeven. Crème au beurre wordt inderdaad dpor de banketbakkers gebruikt voor vulling en garneering van taarten. Men kan dit ook zelf doen door middel van een spuitje, dat men koopen kan in winkels van huishoudelijke artikelen. Ook kan men zich behelpen met een papleren zakje, waarvan men de punt heeft afge knipt; dit vereischt echter veel handig heid. Jodenkoek ken ik niet, weet dus niet wat de dame, die om het recept er van vraagt, hiermee bedoelt. Kan een der andere lezeressen misschien helpen? Mayonnaise kan men maken door één of meer eierdooiers, met 'n tikje zout, goed te roeren en daar druppelsgewijze slaolie bij te voegen, terwijl men voort durend blijft roeren. Nu en dan, als het mengsel zeer dik wordt, roert men er, op dezelfde wijze, wat azijn door, tot men de gewenschte hoeveelheid heeft ln de gewenschte dikte. Het is 'n tjdroovend werkje, daarom geef ik hier meteen 'n vluggere manier aan voor het maken van mayonnaise. Men roert 1 el met 'n weinig zout, pe per en 'n klein stukje zéér fijn gesneden ui en 'n hoog theelepeltje bloem, tot al les nxooi glad is. Dan roert men er 'n klein theekopje slaolie door, daarna 'n klein theekopje water en ten slotte 'n half theekopje azijn. Is alles goed door- eengemengd, dan zet men het op 't vuur en laat het. onder voortdurend roei-en, even doorkoken. Terwijl de mayonnaise afkoelt, roert men nu en dan, om tc voorkomen, dat zich een vlies vormt. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL. De liefde, evenals de gezondheid, kan wel verwaarloosd of verzorgd worden, en door goede verzorging laat zich zoowel de gemiddelde levensduur van den mensch, als die van zijn liefde verhoogen. De liefde heeft, evenals elk ander ge voel, haar ebbe en vloed. Zij heeft dus zelfs in de grootste zielen niet altijd dezelfde hoogte. Iemand met aanleg voor ontwikkeling doet afstand van andere dingen om zijne behoeften aan ontwikkeling of aan schoonheid te kunnen bevredigen. De duivel is een egoist En doet niet licht pro Deo. Wat voor een ander nuttig is. GOETHE. De mieren trekken nooit naar de leege mierenhoopenzoo begeeft zich ook geen vriend naar de verarmde woning. OVIDIUS. Het is wel eigenaardig, dat de mensch dikwijls verlangt naar datgene, wat, eexi- maa! in zijn bezit zijnde, voor hem niet de minste waarde meer heeft. De kunst is: met een milden lach, als streedt ge niet, te strijden. Hoe schoon en geheimvol ls het weder- zijdsch vertrouwen bij het huwelijk, dat tot niets meer verplicht dan tot de liefde en tot barmhartigheid in de liefde. Doch juist dit vertrouwen bewijst de waarheid en de hechtheid dezer liefde op een rotsvasten grondslag. Kathleen Norris. Voor medelijden heeft de natuur velen een talent gegeven, voor mede-verblijden slechts weinigen. Hebbel. De getuigenis der menigte is niet het gewichtigst. Want in elk 6treven, in elke kunst. In elke wetenschap, ja zelfs in de deugd is het beste het zeldzaamste. Cicero. Een goed voorbeeld is van meer belang voor kindex-en dan een goed onderwijzer. Breng een kind zooveel mogelijk in ge zelschap van andere kinderen. Steeds omgaan met groote menschen is aller minst geschikt voor het kind. Hoewel behangselpapieren nog steeds veel gebruikt werden, kreeg men toch den Indruk, dat ze in de moderne wo ning absoluut verdrongen werden door gewaterverfde, geschilderde of gepa- neelde muren. Behangselpapieren schijnen nu echter weer populair te worden. Zelfs in de moderne woning worden ze toegepast, doch op een zeer aparte manier. Niet de geheele wanden zijn er mee bekleed. Naast de lambrizeering en vak- kenbewerking, zien we behangselpapie ren op een nieuwe decoratieve manier benut. De muren in effen tint hebben panee- len, afwisselend smal en breed, soms van gepatroond behang in modern of pe riode-ontwerp. Een paneel boven een schoorsteen mantel, boven een buffet of kastje, kan op die manier behandeld worden. Het mozaïekpapier voor de badkamer heeft een gevernist oppervlak en komt veel voor in blauw of groen op een wit ten ondergrond. Een ander mooi papier voor deze ka mer heeft een marmer effect (eveneens in verschillende tinten verkrijgbaar). Deze papieren kunnen afgewerkt wor den met een lossen rand, met een voor stelling van diepzee-visschen, waterplan ten, enz., een buitengewoon effect in de badkamer. Heeft u voor de kinderkamer veel ge bloemde behangselpapieren gezien, afge zet met randen, waarop een grappige voorstelling van spelende kinderen, thans zien we papleren, geheel bedrukt met voorstellingen van de veel genoemde „Mickey Mouse", een steeds weerkee- rend genoegen voor de kinderen om er naar te kijken. Deze papieren zijn ook afwaschbaar te Het contrast paneel wordt afgezet met een smal donker-eiken of geschilderd lijstje. Een aparte methode ls de nissen- bekleeding, welke zeer decoratief xs, vooral indien verborgen licht wordt aan gebracht. Ingebouwde ondiepe kasten kunnen, indien de deur verwijderd wordt, op dezelfde manier verfraaid, ge bruikt worden voor boekennis, ook daar bij zal verdekt licht iets moois geven. Behalve prachtige blad- en fijne na tuurlijke bloempatronen, zien we ook artistieke stijlontwerpen en de rustig aandoende schaduw-effecten; deze laat ste kan men in onderscheidene tinten verkrijgen, zooals grijs-zilver en blauw, groen, lichtgroen en goud, zachtgroen, geel-gevlekt en goud, enz. Voor de kamer, ln ouden stijl gemeu beld, worden er papieren in den handel gebracht, sprekend gelijkend op het oude kostbare damast uit vroeger tijden; in vele kleuren verkrijgbaar; het is af waschbaar en gegarandeerd kleurecht. Afwaschbare papleren worden veel in den handel gebracht. Zeer practisch zijn deze papieren in de eerste plaats voor de badkamer en voor de kinderkamer. Voor de badkamer bestaan er speciale afwaschbare papie ren, welke uitstekend tegen de heet- waterdampen kunnen. verkrijgen, hetgeen voor de kinderkamer van groot belang is. Met succes kan behangsel gebruikt worden voor bekleeding van paneelen op schermen. Een mooi papier voor de slaapkamer m-g nog genoemd worden: een mooie bouquet bloemen, in fijne tinten uitge voerd op een biscuit-kleurigen onder grond. Hetzelfde patroon is verkrijgbaar in cretonxxe. Een uitstekende manier om saxxxen toe te passen: vakken van het gebloemde papier op een effen achter grond, gordijnen en stoelbekleeding in cretonne. Passende stoffen kunt u bij vele pa pieren uitzoeken, hetgeen een groot voorrecht genoemd mag worden, om een goed schema te maken. De mooie fijngekleurde artistiek ont worpen behangsels van den laatsten tijd hebben in geen enkel opzicht iets ge meen met de papleren van vroeger, welke door ontwerp en kleur leeiyk wa ren om te zien. Onze teekeningen laten ln verschil lende voorbeelden zien, wat bereikt kan worden met behangselpapier als decora tie. ANEMOON

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11