DE GRAPJASHARLEKIJN Voor de Huiskamer Stop vlug dien GRIEBaanval NAAR EEN EIGEN FILMPRODUCTIE MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60ct« II (Slot) BINNENLANDSCH NIEUWS EERSTE KAMER Een verrassing SOCIAAL LEVEN R.K. Werkliedenverbond Een Kerstvertelling 0 AKKER's „Voor de Borst" LEGER EN VLOOT Bezuiniging op legeruitgaven STOOMVAARTLIJNEN Bij Apoth. en Drogist11 Harlekijn als slangenbezweerder Uiteraar d kunnen wij hier slechts in groote lijnen plan en opzet ontvouwen, welke de bedoeling hebben de in het voor gaand artikel vermelde Könemann's paten ten tot een eigen Internationale filmproductie aan te wenden. Om tot dit doel te geraken, heeft men ge meend allereerst den zakelijken, koopman- schappelljken weg te moeten bewandelen, door namelijk een maatschappij te stichten, welke met gebruikmaking van de patenten van Dr. Könemann en diens waardevolle contracten met de beduidendste klankfilm- concerns, de filmproductie, filmverhuur en verkoop, zoomede alles wat daarmede nauw samenhangt, als bedrijf internationaal zal gaan uitoefenen. Deze nieuwe onderneming zal den naam voeren van ..Internationale Eidophon-Maat- schappij." N.V. Door den overgang van den stommen film naar den geluidsfilm is de filmindustrie In de geheele wereld technisch afhankelijk gewor den van de eleetrische industrie, welke laat ste in bezit is van de voor den geluidsfilm on ontbeerlijke versterker-patenten, en die zich voorts door verbinding met speciale geluids film-patenten een monopolistische positie heeft verschaft. Nu heeft en ook dit verklaart het lang durig oponthoud, waarop wij in ons voor gaand artikel wezen de geluidsfilm-uitvin ding van d.r Könemann voor de nieuwe Eidophon N. V. de moeeliikheld geschapen om de uit de even genoemde positie voort spruitende lasten aanmerkelijk te reduceeren en zich daarvan economisch onafhankelijk te maken. De afgesloten contracten garandeeren aan de Eldophon N, V. de toepassing van haar eigen uitvindingen, de ongestoorde econo mische explotatie van haar geluidsfilmen over heel de wereld, belangrijke gunstige voor waarden voor de opname en weergave harer eigen geluidsfilmen, belangrijk gunstiger dan die, welke tot nu toe de overige filmindustrie bezit, en ten slotte de' ongestoorde en onbe lemmerde ontwikkeling van haar eigen ge luidsysteem. Op deze wiize kan de Eidophon N.V. od den zeer bevoorrechten grondslag haar interna tionale organisatie opbouwen en zich tech nisch en economisch ontwikkelen. Wat de productiemiddelen betreft hebben de ondernemers zich reeds de beschikking kunnen verzekeren over een eigen studio en volledige, modem geoutilleerde ateliers in een der voornaamste centra der Europeesche filmproductie. Voorts zijn zij reeds met een aantal voor aanstaande en prominente krachten, wat technische en artistieke leiding, zoowel ook wat regie betreft, in zakelijke onderhandeling. De ideëele en financieele opperletdlng dezer productie zal echter uitgaan van de in Hol land gevestigde moeder-maatschappij, welke als 't ware de ziel en het centrum zal zijn van heel het te stichten wereldconcern. Als Juridische structuur van deze moeder maatschappij Is de vorm eener naamlooze vennootschap gekozen, welker statuten be reids notarieel zijn vastgelegd. Doel dezer vennootschap is de productie, verhuur, verkoop en exploitatie van filmen, speciaal geluidsfilmen, van opname- en weer- gave-apparaten, de oprichting en exploitatie van bioscoop-theaters, het koopen van oc trooien op cinematographiseh gebied, de ont wikkeling en exploitatie van octrooien, het oprichten van- en deelnemen In vennoot schappen en ondernemingen, welke een soort gelijk doel beoogen, het beheeren en contro leeren van dergelijke casu quo dochtermaat schappijen, alles zoo alleen als in vereeni- gihg met anderen, en in het algemeen tot het verrichten van alle handelingen, die met de filmindustrie ln den ruimsten zin des woords ln verband staan. De stichting van eigen kino's vormt wel iswaar een deel van het werkplan, doch hiertoe zal natuurlllk eerst worden overge gaan, nadat de eigen productie en verhuur van filmen ln meer gevorderd stadium zul len zijn gekomen. Tot den verkoop van apparaten kan uiter aard spoediger worden overgegaan. De afhankelijkheid der dochter- van da Moedermaatschappij zoo in financieelen als ideëelen zin, zal op elke wijze, welke de huidige wetgeving toelaat, door statuaire en contractueele bepalingen worden gewaar borgd. De levensvatbaarheid, het voortbestaan, zoomede de regelmatige internationale uit breiding van de te stichten „Eidophon" N.V. eischen een krachtige, gezonde inwendige organisatie van het bedrijf en zijn onderhoo- righeden. Hiertoe dwingt tevens de eisch, dat o.a. de uitvoering der ideëele gedachte, welke bij de stichting mede voorzit, over de geheele wereld uniform gewaarborgd zijn, waarbij natuurlijk gelijktijdig de bijzondere belangen der afzonderlijke naties niet uit het oog wor den verloren. Hiertoe bleek dan ook de structuur eener organisatie noodig en gewenscht, aan tet hoofd waarvan een internationale Moeder maatschappij staat, welke de geestelijke en financieele leidende centrale zal zijn van de reeks nationale dochtermaatschappijen. Deze Moedermaatschappij zal in de ver schillende landen dochtermaatschappijen stichten, in welke zij zich haar invloed niet alleen langs Juridische lijnen verzekert, doch ook door een streng doorgevoerde krachtige inwendige organisatie. De Moedermaatschappij zal naar de door haar te verrichten functies in zes afzonder lijke deelen worden gesplitst. 1. Afdeeling Algemeen Beheer. Zi) heeft de financieele leiding en controle van het heele concern, sticht en organiseert dochtermaatschappijen. 2. Technische Afdeeling. Zij heeft de technische leiding over het concern en regelt tevens alle patent- aange legenheden; zij beschikt over een eigen labo ratorium voor onderzoekings- en ontwikke lingsarbeid op geluidsfilmgebied. 3. Propaganda-afdeelïng. Deze geeft de richtlijnen aan voor de algemeene propaganda van het concern, nJ. zoowel voor de publiciteit der afzonderlijke filmen als voor de verbreiding van de ken nis doel en a ^rd van de „Eido phon" Maatschappij in 't algemeen. 4. Statistische Afdeeling. Deze afdeeling heeft eenerzijds een con- troleerende functie ten opzichte der dochter maatschappijen en zal anderzijds door haar statistische onderzoekingen en het te dien aanzien verzamelde materiaal adviesbureau en vraagbaak worden voor den geheelen in ternationalen arbeid. R. Productie-afdeeling. Van haar gaat de ideëele leiding der ge heele productie van het concern uit; zij zal aanstonds krachten van beteekenis op film gebied tot zich trekken en den productie- arbeid der dochtermaatschappijen voortdu rend controleeren. 6. Afdeeling Filmexploitatie Deze regelt de uitwisseling van filmen tus- schen de dochtermaatschappijen onderling; voorts behandelt zij den verkoop van eigen filmen van het concern aan andere onder nemingen en den aankooo van voor ons doel geschikte filmen voor het concern. Met deze indeeling van de moedermaat schappij gaat een analoge indeeling van de dochtermaatschappijen, eveneens in gelijke zes afdeelingen, gepaard, zóó dat zij te te zamen eendrachtig voor eenzelfde doel stelling arbeiden. Op deze manier wordt in heel den organi- schen opbouw van het geheele concern het principe nagestreefd en doorgevoerd, dat de verschillende deelen van het concern onderling en aan de Moedermaatschappij zoodanig verbonden zijn, dat nastreving var. het groote vooropgezette doel steeds gewaar borgd blijft, zij 't ook. dat deze band vol doende elasticiteit laat om eerstens de ver schillende nationale eischen te bevredigen, en ten tweede aan alle in het concern ar beidende krachten gelegenheid te bieden zich vrij en ten volle te ontplooien. Voornemen en opzet zijn nu om in het komende eerste halfjaar vijf groote films uit te brengen, n.l. twee films in eigen pro ductie en drie ln gemeenschap met andere producers, waarvoor van de zijde der nieuwe „Eidophon" N. V. zoowel kapitaaldeelname als haar productiemateriaal, als studio, ate liers, apparaten en personeel beschikbaar zul len worden gesteld. Natuurlijk zal bij een zoodanige samenwerking de conditie worden gesteld, dat de producers anderzijds volgens het program en de bedo°i'"ven der Rido- phon" zullen werken, zoowel bij de keuze van hun onderwerpen als bij de leiding van de productie. Over een zoodanige gemeenschappelijke productie zijn bereids met eenige vooraan staande ondernemingen onderhandelingen aangeknoopt. Alle krachten op technisch en artistiek gebied, die daarvoor ln aanmerking komen, scenarioschrijvers, regisseurs en cameraman nen wil de „Eidophon" gaarne tot zich trek ken en hen gelegenheid geven tot arbeid. Hoezeer echter met de artistieke eischen van de moderne film zeer zeker rekening zal gehouden worden, mag niet uit 't oog verloren worden, dat de „Eidophon" in de eerste plaats bedoelt films te maken voor het groote publiek, zoowel speel- als docu mentaire films. Voornemen is om voor elke film andere krachten aan het werk te zetten. En al zal de ,.EiHr>r>*,r,ri" ln den eersten tijd niet louter meesterwerken voortbren gen, wU mogen ons althans verheugen, dat nu eindelijk de daad zal gesteld worden. Hier is de wil die ook den weg zal vinden. En al zullen wij voorloopig nog geen buil ding van drie en dertig verdiepingen kun nen optrekken, zooals de Paramount op den Broadway te New York, laten wij den dag zegenen, dat wij eenvoudig maar energiek kunnen aanvangen, zooals ook eens Zukor, Laske en Goldwyn begonnen zijn. Mogen wij tenslotte eindigen met den wensch, dat zij, die ons in Februari J.l. na het verschijnen van ons eerste artikel zoo veel blijken van belangstelling en interesse deden geworden, zich ook thans op dit ge wichtige moment, nu.... of nooit, niet on betuigd zullen laten. Voor nader en meer gedetailleerde mede- deelingen aan hen, die zich voor deze zaak interesseeren, verwijzen wij naar het kan toor van Dr. Hiltermann en Mr. Mutsaerts, Heerengracht 388, Amsterdam. P. HYACINTH HERMANS Vergadering van Woensdag. Aangenomen worden o.ra. de volgende wetsontwerpen: Hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1932 (Huis der Koningin): Hoofdstuk Vtt a (Nationale Schuld); Hoofdstuk XII (onvoorziene uitgaven) Wijziging en verhooging van het Eerste Hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1931 (werkzaamheden Koninklijk Paleis te Am sterdam) Onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor den aanleg en de verbetering van een weg van Schermerhom over Beemster naar Avenhom. onder de gemeenten Schermer- horn, Beemster Oudendijk en Avenhorn. De vergadering gaat uiteen tot nadere bij- eenroeping. Mr. Pauwels uit de S.D.A.P. Naar wij vernemen heeft de bekende let terkundige Mr. Francois Pauwels, voor zijn lidmaatschap van de S. D. A. P. bedankt. De reden van dit besluit moet hierin ge zocht worden, dat Mr. Pauwels zou hebben leeren inzien, dat het kunstenaarschap en het lid zijn van een politieke partij niet goed kunnen samengaan. De inkwartieringswet Gisteren, ln de voortgezette vergadering, hield pastoor J. B. W. M. Mölier uit Schiedam een inleiding over het vraagstuk der vakop leiding, waaraan wij het volgende ontleenen: Het particulier initiatief, met name van de R. K. Arbeidersbeweging, heeft met beperkte middelen veel nuttigen arbeid verricht voor do vakopleiding der jeugd. Deze beweging, strevende naar de .economische, maatschap pelijke, cultureele en godsdienstige verheffing van den arbeidersstand, heeft groot belang bij een goed geregeld nijverheidsonderwijs. De Katholieken hebben het recht en den plicht te vorderen, dat ook bij het Nijver heidsonderwijs geëerbiedigd worde de Katho lieke levensbeschouwing der ouders, die in elk onderwijs opvoeding zien, de opvoeding hun ner kinderen willen doordringen met de Ka tholieke levensgedachte en elk neutraal, gods- dienstig-indifferent onderwijs om gewetens bezwaren afwijzen. Ook het onderwijs op de z.g. technische scholen is algemeen-vormend, houdt verband met de levensbeschouwing en moet voor de Katholieke jeugd Katholiek zijn. De wet, zooals zij thans luidt, waarborgt geen gelijkstelling van confessioneel en neu traal onderwijs, geeft geen vrijheid van op- Groote gezinnen vrijgesteld Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Inkwartieringswet. De Inkwartiering van het krijgsvolk bij groote gezinnen, waaronder in casu worden verstaan gezinnen met vier of meer inwonen de minderjarige kinderen of kleinkinderen, tot het gezin behoorend, levert voor die gezinnen veelal aanmerkelijke moeilijkheden op. Het was tot dusver niet mogelük, er aan tegemoet te komen, daar art. 14 der Inkwartieringswet een limitatieve opsom ming geeft van de redenen, waarom een huisgezin van inkwartiering is vrijgesteld. Het recht on deze v-UstelUng ook aan het gezin met vier of meer inwonende kinde ren of kleinkinderen tot het gezin behoo rend, tc verleenen, is 't doel van het wets ontwerp. Echter wordt bepaald, dat wel gebruik gemaakt kan worden van de aanwezige stal lingruimte, voor zoover deze afgescheiden is van het eigenlijke woonverblijf, voor de stalling van naarden en de o"J<>-brencing van de voor het toezicht noodige krijgs lieden. Najaarsvergadering te Utrecht In de gesloten vergadering van het R. K. Werkliedenverbond te Utrecht is besloten een commissie te benoemen om te onderzoeken in hoeverre het gewenscht is verschillende functies onvereenigbaar te verklaren. De zaak werd evenwel te belangrijk geacht om ze nu reeds af te handelen of zelfs maar de pun ten vast te leggen, waarlangs de commissie zich zal hebben te bewegen. Weer was het Kerstmis geworden. Kerst mis!Met witte sneeuwvlokken kwam het groote feest van alle Christenen, de dag van huiselijk geluk. Rechter Vollenbregt behoorde tot de brom merige, ongetrouwde, eenzame mannen, die niet van het Kerstfeest houden. Hij vond dat die onbehaaglijke dag steeds sneller terug keerde, hoe ouder men werd. Nauwelijks wa ren de Kerstdagen goed en wel achter den rug, of de advent was weer in aantocht en prijkten ln de winkels weer allerlei Kerst geschenken. In den namiddag vóór het Kerstfeest ont waakte hij ln niet zeer rozige stemming op z'n zaohten divan. „Nu," bromde hij nijdig, „deze dag zal ook wel weer voorbijgaan. Als dat akelige gezang boven en onder nu maar eens ophield! Dat is niet om uit te houden!" Boven hem werd druk heen en weer ge- loopen en met stoelen en tafels gesjouwd. En beneden hem waren een paar meisjes aan 't zingen om er wee van te worden. Met één sprong was Mr. Vollenbregt van z'n divan en zette zich voor z'n piano. „Ik geloof, dat alleen Wagner dat gezanik verdrijven kan," dacht hij. Het hielp echter niets. Op dien avond scheen het gezang der kinderen mooier dan de kunstwerken van den meester. Ernest Vollenbregt liet ontmoedigd de handen zinken. Deze dag was z. i. zwaarder te dragen dan de andere. Daar buiten werd plotseling heftig ge scheld. De postbode stond voor de deur, met sneeuwvlokken bedekt en hield hem een mooi wit kistje voor. Mr. Vollenbregt keek verbaasd op. Wie zou het in z'n hoofd krij gen, hem een Kerstcadeau te zenden? dacht hi). „Is dit wel het juiste adres?" vroeg hij, knorrig. De brievenbesteller hield hem lachend het adres voor; ,,'t klopt toch mijnheer." Nu werd de zaak opgehelderd. Aardige menscshen, met wie hij op z'n reis van den laatsten zomer kennis had gemaakt, hadden hem deze verrassing bereid, hadden juist op dezen dag aan den eenzame gedacht. Hij sneed het touwtje door en maakte het deksel los. Boven op het kistje lag een den- netakje. In fijne zijdepapieren was een geurig gebak, eer. Kerstkrans „zelf gebak ken" zooals ln 't vriendelijk briefje stond. HU krabbelde er een paar stukjes af en zette het open kistje op z'n schrijftafel. Nu zag het er al meer Kerstmisachtig pit in z'n kluis. Weer werd er gebeld. Nog een verrassing. Ditmaal ging de rechter al in veel vrooiyker stemming naar de deur. Een dienstmeisje stond bulten. „Wel?" vroeg Mr. Vollenbregt. Het meisje klopte de sneeuw van liaar wol len schouderdoek. „De ben hier toch terecht, niet waar? Nieuwstraat 16, tweede verdieping?" vroeg zij. antwoordde de rechter. „Nu, daar is de Jongen." Mr. Vollenbregt zag nu eerst, dat iets kleins uit den hoek van 't portaal kwam en op hem toestapte. „Goeden dag, oom!" zei de kleine ge daante. De rechter was ten hoogste verbaasd, want ln z'n heele kleine familie had hij niemand, wiens oom hij kon zijn. „Jamaar? vroeg hij onzeker. „Het is in orde," verklaarde het dienst meisje en eer hij er erg in had, stond de rechter alleen met den kleinen jongen. „Juffrouw!.... juffrouw!" riep hij nog van de trappen. Maar het meisje had de deur reeds achter zich dicht getrosken en was verdwenen. „Maar wie ben je dan?" vroeg hij nu aan den kleinen jongen, die onbeweeglijk te genover hem stond in z'n lange, donkere cape, waarvan de kap geheel over z'n ma trozenmuts getrokken was. Verstandige, don kere oogen keken uit een frisch, leuk jon gensgezicht en vestigden zich met vorschen- den blik op den nieuwen oom. „Frank Heidendaal, Cincinnati, Race- street" antwoordde hij met een vlugheid, die bewees, dat hem het adres ingeprent was. „En wat moet je hier, jongen?" „Bij u blijven, oom." „Ja, maar dat is een vergissing. Ik ben heelemaal niet je oom." „Ja wel," antwoordde Frank Heidendaal. Cincinnati, Race street, heel bedaard en be slist. „Mama zegt, dat u vreeselijk blij zou zijn." „Wie is je mama?" vroeg Mr. Vollenbregt „Ze komt ook, maar ze dacht, dat u het aardig zou vinden, als Ik zoo Ineens bij u binnen viel, daar u nog niet eens weet dat we hier zijn." De reohter schudde het hoofd, het was een raadselachtig geval. „Nu," zei hy, om toch wat te zeggen en een besluit nemend, „doe je rommeltje maar af. dan kan ik eens zien hoe je er uit ziet. Wil ik je helpen?" „Niet noodig, oom, ik kan dat wel alleen. Maar ophangen moet u doen, zoo groot ben ik nog niet. Frank Heidendaal stond nu als een slank, aardig ventje van zes of zeven jaar voor den P&eudo-oom, een nette jongen, voor wien zich geen familie behoefde te schamen. „Kom binnen," zei oom. ,,'t Is hier mooi," zei de jongen, rondkij kend. „Ga zitten." De jongen kroop op den divan. „Hal.... een Kerstkrans!" riep de knaap ioen z'n oogen het open kistje op de schrijf tafel zagen. „Ja, je ziet, dat het Kerstkindje bij mij ook geweest is." „Maar u hebt geen Kerstboom. Mama zei, dat ik er vanavond nog een krijg." „Zoo, zoo, zei je mama dathm Kijk, een heel klein takje van een Kerst boom heb ik hier! Misschien groeit het nog tot een boom op." De jongen keek hem met een guitig ge zicht aan. „Zoo vlug gaat het niet," zei de kleine Amerikaan droog. Mr. Vollenbregt zette het kistje op de ta fel, haalde een bord en legde een stuk van den Kerstkrars, roode appels, suikerboontjes en borstplaat er op. Dat alles kwam uit het kistje, dat zoo te rechter tijd gekomen was. De rechter had er schik in. Met een glim lach keek hij naar den knaap, die zich alles zoo lekker Het smaken, maar welgemanierd en netjes at. HU sloeg den jongen pplettehd gade, maar hij kon hem nergens thuis bren gen.- Daarna trachtte hij hem voorzichtig uit te hooren, om te weten te komen, wie hij nu eigenlijk was. Maar hij vond z'n meester in de diplomatie. Frank Heidendaal was een zeer terughoudende natuur, of men had hem groote voorzichtigheid ingescherpt. Heel veel meer dan Mr. Vollenbregt reeds beneden aan de trap vernomen had, kwam hij ook thans niet te weten. Ze waren met het schio ge komen en mama had zich van te voren al verheugd over hetgeen oom zou zeggen van de verrassing. Mama...- mama.... was het, alpha en omega. Van pana zei de jongen niets. Mama kan het u zeggen als ze komt. „Als ze komt! Maar .iongen. wat doe ik met je als ze niet komt? De kleine Frank was opgestaan en bekeek de schrijftafel, de boekenkast en de plano. „Ooim speelt u ook piano?" Ja m'n jongen, maar blijf er met je vingers af. Dat is niets voor kleine kinde ren „Maar speel dan toch wat, lieve oom. De kalme terughoudendheid van den klei nen vreemdeling was geweken. Z'n donkere oogen hadden zoo'n smeekende uitdrukking, dat Mr, Vollenbregt er door getroffen werd „Hoor je dan zoo graag muziek?" „O zoo graag, oom!" „Wat heb je liever, suikergoed of muziek? ï>e bruine oogen glinsterden; „Muziek is heel wat anders." Op dit oogenblik klonk eensklaps de huis- bel. „Daar is mama!" riep Frank- Mr. Vollenbregt schudde ongeloovig het hoofd. Opnieuw werd gebeld en nu heftiger. Daar moest iemand beneden staan die door onrust gedreven werd. „Mag ik openmaken, oom?" „Ja, ga maar." Een beetje langzamer volgde de rechter. Wat zou er nu nog komen op dezen wonder lijken Kerstavond? Daar beneden klonk luid gepraat en ge- lach. „Daar is hij!.... Daar is hij werkelijk' Jongen. Frank, wat heb ie me een schrik aahgejaagd. Hier is je oom!" zei een lieve vrouwenstem, half schreiend, half lachend. „Neen." antwoordde Frank, „oom is hier." Mr. Vollenbregt opende boven de deur. Beneden in het trapportaal stond een mooie, jonge vrouw, in wier gelaat hij di rect de oogen van Frank herkende, en naast de dame stond een oude heer. Deze trad lachend op den rechter toe. „Permitteer me. dat ik me aan u voor stel; Dokter Wolfm'n zuster, mevrouw Heidendaal. Ik vraag u wel excuus voor deze last. die u door dezen bengel is aangedaan en dat nog wel op Kerstavond! Het dienst meisje, dat mij den iongen thuis moest bren gen, heeft in plaats van nummer zestig, nummer zestien verstaan!" Mr. Vollenbregt droogde zioh het voor- jhoofd af. Welk een eenvoudige opheldering, dacht hij. Nu kwam ook mevrouw Heidendaal op hem toe en reikte hem vriendelijk de hand „Wat ben ik dankbaar, dat u mijn jongen zoo hebt aangenomen! We hadden al een paar maal gebeld en hoorden u spelen. Nu zullen we u zoo gauw mogelijk van den on- verwachten gast bevrijden." „Maar ik heb niet den minsten last van den jongen gehad, mverouw! Eerst was ik natuurlijk een beetje verbaasd over het be zoek, maar daarna hebben we het samen heel goed kunnen vinden, niet waar, mijn jongen?" De dame had Frank's jasje gezien en van den kapstok genomen. „Wilt u niet binnen komen?" vroeg de rechter. „Het zal te laat worden," aarzelde me vrouw Heidendaal. Maar haar broeder vond, dat de dank daar beneden in 't portaal, een beetje onbe- leeid was en gaf haar een wenk. „Een oogenblik dan." zei ze. Nu kwam Frank Heidendaal, Cincinnati, Race Street, en z'n heele uitrusting naar binnen, z'n Amèrikaansche scherpzinnigheid had aanstonds den veranderden toestand van zaken begrepen, maar niet zonder spijt. Mama vertelde juist, hoe zij. na inkoop der Kerstgeschenken, geheel onverwacht in het huis van haar broeder was gekomen en haar spruit niet als voorlooper daar gevonden had. Nu, een beetje bang was ze wel geworden, maar een zesjarige jongen ging niet verlorcr als een speld en toen ze in 't hotel terug keerde en het dienstmeisje vroeg, was de zaak spoedig opgehelderd. „Echt jammer, dat u niet m'n oom bent," zei Frank. Allen lachten. „Daarmee ben ik het eens, Frank," zei de rechter. Nu waren ze allen weg: alleen een fijne geur van waskaarsen en dennentakken her innerde er nog aan, dat Frank Heidendaal 9P Kerstavond opzettelijk van Cincinnati, Race Street, had moeten overkomen, opdat rechter Vollenbregt dien avond niet zoo een zaam zou zjjn als anders. En de Kerstavonden in latere jaren waren nooit meer zoo eenzaam, want de rechter werd de echtgenoot van mevrouw Heiden daal, die weduwe was, en de vader van Frank in plaats van diens oom. Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm bezwangerd met ziektekiemen uit te drijven Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel en Uw gestel ondervindt den qunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep Bronchitis - Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, FI. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) richting en inrichting van noodige Katho lieke nljverheidsonderwijsscholen en doet de voorstanders van confessioneel onderwijs af hankelijk zijn van het inzicht en de mede werking van overheidslichamen en overheids personen. De Katholieke bevolking behoort bij Re geering en Staten-Generaal aan te dringen op verbetering der wet. De Katholieke vakbonden, zoowel var. werkgevers als van werknemers, moeten sa menwerking zoeken o.a. met de Katholieke jeugdvereenigingen, om binnen de lijnen der Bisschoppelijke bepalingen te komen tot: 1. de oprichting en instandhouding van Katho lieke scholen voor dag- en avondonderwijs; 2. het afsluiten van leerlingcontracten vol gens de nijverheidsonderwijswet ten behoeve van jeugdige Katholieke arbeiders en arbeid sters; 3. toezicht op de naleving dier contrac ten, opdat de leerlingen hun opvoeding ont vangen in Katholieken geest. Fabrieks- en bedrijfsscholen zijn in strijd met de vrijheid en het recht der arbeiders in zake de opvoeding hunner kinderen. Leerlingcontracten dienen niet gesloten te worden volgens de arbeids- doch volgens de nijverheidsonderwijswet. Omdat bij deze con tracten schoolonderwijs verplichtend is, wordt ervoor gewaak, dat niet langs den weg der leerlingcontracten de Katholieke kinderen ge dwongen worden neutraal onderwijs te ont vangen. Afgezien van de reeds aanzienlijke bezui nigingen op de legeruitgaven, verkregen door het niet laten dooraan van de ma noeuvres en het niet oproepen van ver schillende herhalinrslichtingen, zullen ook nog meer bezuinigingen worden toege past, o. a. door net beperken van schiet oefeningen in de l.-gerplaats bij Oldenbroek en het aanzienlijk besnoeien op kader oefeningen in het terrein, te houden door de divisiecommandar.ten en den commandant der Lichte Brigade. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND P. O. HOOFT, 22 Dec. van Amsterdam naar Batavia. POELAU TELLO, 23 Dec. van Londen te Amsterdam. TABINTA (uitreis) 22 Dec. van Suez. KON. HOLL. LLOYD KENNEMERLAND, 23 Dec. van London, derry te Amsterdam. MONTFERLAND (thuisreis) 22 Dec. nam. 8 uur van Hamburg naar Amsterdam. RIJNLAND (thuisreis) passeerde 23 Dec. Brunsbüttelkoog. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCH. AMSTERDAM, Alexandrië naar Amster dam, passeerde 23 Dec. Wight. CERES, 23 Dec. van Algiers te Amsterdam. EOS, Cadix-Amsterdam, passeerde 23 Dec. Dungeness. FAUNA, 22 Dec. van Tarragona naar Va lencia. HAARLEM, 22 Dec. van Salonica naar Smyrna. HELDER (uitreis) 22 Dec. van Callao naar Valparaiso. HERCULES, 22 Dec. te Constanza. IRENE, 22 Dec. van Oran naar Algiers. IRIS, passeerde 23 Dec. Dungeness. JUNO, 22 Dec. van Napels naar Genua. ORESTES, 22 Dec. van Napels te Catania. VESTA, Valencia naar Rorterdam, pas seerde 23 Dec. Dungeuess, Beroemdheden in onbewaakt oogenblikken 24 December. Er is 'n snoes van een boek verschenen: „Berühmte Zeitgenossen 1 unbewachten Augenblicken" heet het, en IF bestaat uit niets dan plaatjes. Maar wat v®? plaatjes! De samensteller is een Duitsch persfot°" graaf, dr. (ja, daar moet je Duitscher voe zijn om een akademisch geblldeter fotograf te wezen!) Erich Salomon. Wie de doctor" drukker en de doctor-binder zijn, weet niet, maar de doctor-uitgever is Engelhor» in Stuttgart. Dr. Salomon heeft zijn eig*51 manier van werken'. Tusschen de kudden drievoeters, die de gunstelingen van 6®» publiek aan trein en boot opwachten, is hl) nooit te vinden. Kieken, die iedereen ka"1 maken, lapt hij aan zijn laars. Wat hij zoekt- dat zijn de momenten waarin geen minister geleerde of „held"op de aanwezighen1 van een lens bedacht is. Hl) plaatst een zelf" werkend apparaat in de werkkamer van Sjr Austen Chamberlain, kiekt, vermomd d15 hulsschilder, Stresemann, Briand, Snowden vanaf een ladder in hun hotelkamer in Scheveningen, verschijnt onverwacht op de» voorzitterszetel van den Duitschen Rijksdag' vereeuwigt de gedelegeerden ter Haagsche conferentie in een nachtzitting, terwijl de meesten heeren een uiltje knappen,... Nu ben ik altijd op m'n hoede voor zoo- genaamde journalistieke snapshots. Ik he® eens een tocht door Duitschland gemaakt met een fotoreporter van de „Daily Graphic en nimmer was een reis rijker aan de6" illusies. Hij befooide een Fransche schild wacht opdat deze hem met dreigende bajo net zou staande houden (kiek!), hij liet een heele comedle opvoeren door Fransche sol daten, die een Duitsch café op stelten zetten (kiek!), hij drukte een Franschen sergeant honderd kranten in de hand en telde één, twee, drie: de heele compagnie stormde op dat teeken op den sergeant af en rukte hen1 de „vurig verbeide home papers" uit de hand. Prachtkiek! Maar het waren Duit" sche kranten.... en ieder soldaat kreeg tot belooning een Virginia, wat hijzelf noemde: a stinker. Hl) enscèneerde queues „Hunger- krawallen" en als hy er kans toe revoluties, alleen om het plaatje. Business >s business. Als het nieuws niet bij Mohammed komt, moet Mohammed zelf nieuws maken- U begrijpt, dat ik sedertdien een gewaar schuwd man ben. Maar als dr. Salomon óók zoo'n Moham med is, beken ik eerlijk, dat ik er in ben gevlogen. Het idee Is ook zoo uitstekend! 0& een groot man in zijn ware gedaante te zien, móet men weten hoe hy „en pantoufles" is- En ik geloof, dat alles erg mee zou vallen ai5 wy op foto's te zien kregen hoe Shaw krul len in z'n baard zet, hoe generaal Ma thuis Pa is, hoe Mussolini op den grond treintje speelt met zijn kleindochter, hoe Hitier een Eisbein mit Sauerkraut verorbert, hoe Laval met zyn vrouw gouden tienfrancstukken in rolletjes pakt, hoe Hoover nieuwe overhem den past, de heer Wünkoop een Kamerjapon- en de heer Duys nieuwe lakschoenen, rok e'1 cylinder, ja misschien wel een 8 cylinder. HOLLAND—AMERIKA.LIJN BEEMSTERDIJK, 22 Dec. van BaltÜnOre te Norfolk. MAASDAM, Rotterdam naar New-Of* leans, passeerde 23 Dec. Vlissingen naar Ant werpen. HOLLAND—AUSTRALIË-LLW GAASTERKERK (thuisreis) passeerde Dec. Perim. HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN ZUIDERKERK (thuisreis) 22 Dec. v«" Wei-Lei-Wei. ROTTERDAMSCHE LLOYD BALOERAN (thuisreis) 22 Dec. nam. 3 Uur van Marseille. INSULINDE (uitreis) 22 Dec. van Gibral tar. KOTA AGOENG (thuisreis) passeerde 23 Dec. P. de Gall a KOTA INTEN (thuisreis) passeerde 22 Dec. nam. 3 uur Ouessant. KOTA PINANG, 22 Dec. van Rotterdam naar Hamburg. KOTA RADJA (uitreis) passeerde 22 Pec' Perim. KOTA TJANDI (uitreis) 23 Dec. van Suez- SIANTAR (thuisreis) 22 Dec. van F°r Said. TOSARI (uitr.) 23 Dec. te Antwerpen. SILVER—JAVA PACIFIC-LIJN KOTA BAROE 17 Dec. van Calcutta 46 Los Angeles. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LUN ALPHACCA (thuisr.) pass. 22 Dec, Oue®" sant. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ARY SCHEFFER 20 Dec. van Rott. te Havre. BATAVIER III 23 Dec. 8 uur 7 van R0tf" te Gravesend. LETO 22 Dec. 9.20 mijl Z. v. Cope, IJmui' den, Race n. Providence. OOTMARSUM 22 Dec, van Bremen Rotterdam. TRITO 23 Dec. van Dublin te Belfast. 355. „Dat zal haar onder betoovering brengen," dacht Harlekyn, toen hy aan den oever van de beek op z'n harmonica speelde. „Maar lieve hemel! Wat beteekent dat? Ik heb zeker een verkeerden toon aangeslagen!" 356. „Mooi zoo, nu heb ik haar in slaap gespeeld," lachte Harlekyn, en hy rolde de zeeslang op. Eensklaps zag hy een paar visschers, die op de loer lagen, omdat ze dachten dat Harlekyn hun visch wegstal. 357.. Hy speelde nu weer een vrooll)lc wijsje. De zeeslang werd wakker en wierp zich op de visschers. „Het is toch curieus," lachte Harlekijn, „ze worden door myn muziek overhoop ïe' worpen!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10