Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS Informatie Cheque-koersefl Amsterdamse!)? Beurs HJERHI&A WÜTHRICH, HAARLEM Bliksembeveiliging STADSNIEUWS Agenda 24 December Agenda 26 December Agenda 27 December Agenda 28 December St. Vincentius-Bibliotheek Hulpactie R. K. Vrouwenbond N^middagconcert H. O. V. De gemeentebegrooting „Taptoe" in den Stadsschouwburg St. Raphael burgerlijke stand HEEMSTEDE INGEZONDEN GEEN BEZETTING VAN TSJINTSJAU INSLUITING DER CHINEEZEN BEOOGD Barteljorisstraat 16 - Tel. 10?55 Philips Radio-Toestellen MEDEGEDEELD DOOl* DE SPAARNEBAN^ Haarlem-Amsterdai*1 *T»/r De strijd tegen de alcohol- smokkelarij Invallen In nachthuizen te New York De laatste dagen voor Kerstmis besteedt de New Yorksche politie met een krachtige actie tegen de alcoholsmokkelarij. In de meeste nachtclubs in het Theater-kwartier van New York worden invallen gedaan en in totaal zijn in de laatste dagen voor meer dan één millioen dollar aan likeuren en al coholhoudende dranken in beslag genomen, terwijl 104 personen zijn gearresteerd. De eigenaars der nachthuizen worden in ver zekerde bewaring gehouden, om naderhand berecht te worden. Van vele nachthuizen is de installatie of het meubilair naar het politiebureau overge bracht. Het tekort op de Amerikaansche begrooting Loonsverlaging bepleit Senator Borah, sprekende over een tekort op de Amerikaansche begrooting, bepleitte een salarisverlaging van 10 pet. voor alle salarissen boven de 2500 dollar van ambte naren in staatsdienst. Het aldus bezuinigde bedrag zal voldoende zijn, om de begrooting in evenwicht te brengen en het tekort te dekken. De Fransche regeering voorkomt een nederlaag De socialisten bü den nens genomen In de zitting der Fransche Kamer van den afgeloopen nacht hebben de socialisten op nieuw gepoogd de regeering een nederlaag te bereiden. Gebruik makende van de gelegenheid, dat een socialistische meerderheid zich in de Kamer bevond, stelden zij een nieuw onder zoek voor van de overeenkomst met de Fransche Bank en zij eischten, dat alleen de aanwezigen in het openbaar hun stem zouden uitbrengen. De regeering doorzag echter, welke hin derlaag haar werd gelegd, stelde voor de openbare stemming later te doen plaats heb ben en stelde de motie van vertrouwen. De socialisten trokken zich terug, om over dit regeeringsvoorstel te beraadslagen, welke toen inderhaast door den voorzitter in stemming werd gebracht. Toen de socialisten weder in de Kamer kwamen, was de stemming reeds aan den gang en het slot was, dat de regeering riet. 320 tegen 258 stemmen ln de meerderheid bleef. De diefstal in het postkantoor te Stockholm Het grootste deel van den buit terecht Gistermiddag is van het half millioen, dat verleden week uit een postkantoor te Stock holm werd gestolen, een bedrag van 400.000 kranen, dus verreweg het grootste gedeelte, als deposito bij een bank te Maln'ö ontdekt. De eergisteren gearresteerde Sjögren heeft bekend dat hij medeplichtig was aan den diefstal en dat hij het plan reeds twee jaar geleden had uitgewerkt. Sjögren verklaarde echter de inbreek niet zelf te hebben ge pleegd en weigert zijn medeplichtige te noe men. Met een mes in het oog gestoken Slachtoffer overleden Zondagmorgen ontstond tusschen van D. en J. v. d. L. te Brouwhuis, bij Helmond, ruzie over een oude kwestie. Handgemeen werden zy echter niet. Zondagavond begaf v d. L. zich in beschonken toestand naar de woning van Van D. Herhaalde malen stak hij met zijn dolkmes in de voordeur. Van D. ging toen door de achterdeur en kwam op deze wijze naar voren. v. d. L. stak hem toen met een mes ln het oog Denzelfden avond moest het slachtoffer nog naar Utrecht vervoerd werden, waar hy gisteren is overleden. Hij was gehuwd en vader van 9 kinderen. De dader is ge arresteerd en naar Roermond overge bracht. ..Rembrandt Theater „Taboe" en variété 7 en 9.15 uur. Alleen voor volwassenen. ..Palace Cinema „Ein Tango ftir Dich" en variété, 8.15 uur. Alleen voor vol Vasse- nen. luxor Theater „Abie's Rose Marie" en variété, 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Kerstfeest Duitsche meisjes, 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel, „Elias weet het beter," 8 uur. Gem. Concertgebouw Haarl. Gemengd Koor Weihnachts-Oratorium, 2)4 uur. Gebouw „St. Bavo'' Spaame Bazuin, 8 uur „St. Caecilia," II uur v.m. Stadsschouwburg Gezelsch. Corry Vonk en Dick van Peursen, „De Jongen met de Zo mersproeten," 2 uur De Ver. Schouw spelers „Taptoe8 uur. Gebouw „St. Bavo" R. K. Oratorium, 8 uur R.C.H,. 8 uur „Aiberdingk Thijm", 8 uur Bestuur Bloemisten, 8 uur Com missie voor Beroepskeuze, 89 uur, R. K. Bevolkingsbureau, 810 uur. Stadsschouwburg Comedian Harmonists, 8 uur. De Apotheekdiensten apotheekdianst wordt heden 24 De cember en len Kerstdag 25 December tot des avonds 8 uur waargenomen door de firma O. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, te. lefoon 10175 en door t'e Park-Apotheek, Kle verparkweg 13, telefoon 11793. len Kerstdag na des avonds 8 uur tot den 2en Kerstdag des avonds 8 uui door de firma P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15. telefoon 10539, firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495, de Schoterbosch - A potheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 12711, de firma Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14. te lefoon 11.000, de firma L. Schoorl, Frans Halsplein 1, telefoon 11.180 en door de Bosch- en Vaart-Apotheek, Boekenrodestr. 13, telefoon 13290. Van den 2en Kerstdag des avonds 8 uur tot Zondagavond 8 uur door de firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, te lefoon 10378, de firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354, de firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 13596 en door de firma Begemann en Snel- tjes, Jansstraat 27 telefoon 10043. Na Zon dagavond 8 uur alleen door de twee laatst genoemde firma's. R. K. Burcan voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegster? bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Telefoon 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwelijk personeel, dagelijks van 10—12, 24, 89 uur, Zater dag van 10—12 uur. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes: Woensdagavond van half 8—half 9 voor cuderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens- Vrijdagavond van half 9half 10 dagavond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en De hulpactie van den R. K. Vrouwenbond is thans in vollen gang. Meer en meer blijkt dat de nood in vele gezinnen hoog gestegen is, in sommige zelfs tè hoog om nog m waar heid te kunnen beweren dat niemand in Haarlem honger lijdt of het allernoodzakelijk ste aan kleeding en dekking mist. Onze geloofsgenooten moeten het weten, zij zouden het ons terecht verwijten indien wij het verzwegen vele kruisvaarders van naastenliefde zijn tot redding der noodlijden den reeds uitgetrokken, meerdere moeten echter nog uittrekken opdat de kruistocht, waartoe de H. Vader ons opriep zijn doel bereike. Daarom nog eens, geloofsgenooten, helpt 1 In naam van het Kindje Jezus, Wiens ge boorte tot ons allei tedding wij aanstonds gedenken, zendt ons nog wat geld, nog wat goed, dekens, schoeisel, stukgoed, wat gij ook maar missen kunt. Geldelijke bijdragen kunnen gezonden worden onder motto Hulpactie v. d. R. K. Vrouwenbond aan het Bureau van de N. Haarlemsche Courant, ofwel naar den heer Scholtes, St. Bavo- Gebouw Smedestraat, ofwel naar mevr. M. Steger-Kraetzer, Lanckhorstlaan 36, Heem stede (tel. 28568) mededeelingen tot het afhalen van goederen alleen aan het laatste adres. Aan al onze weldoeners en weldoensters, en aan allen die het zullen worden, wenschen wij van ganscher harte een ZALIG KERST MIS v Het Bestuur van den R. K. Vrouwenhond. Sinds enze vorige opgaaf ontvangen de volgende giften x 4 1.1 4 2-5°, 1 4 5.1 4 10.en acht pakken kleeren. De parochiale school in het Kleverpark Goede deelname In totaal zal de op te richten parochiale school in het Kleverpark minstens door 164 kinderen (79 jongens en 85 meisjes) bezocht kunnen worden. De officieele stukken zyn thans in zee gegaan, waarbij den Raad ver zocht wordt de voor de stichting benoodigde gelden te willen toestaan. De Haarlemsche Orkest-Vereenlglng geeft Zondagmiddag een concert ln de Gemeente lijke Concertzaal onder leiding van Frits Schuurman. Het programma van dit concert, dat om half drie begint, is als volgt: Prélude du Déluge, vloolsolo Frans Vonk; Danse Macabre; Suite Algérienne, alle van Canaille Saint-Saëns; Kikimora (Russische volkslegende), Anatol Ljadow; In de step pen van Midden-Azië en Polovezkische dan sen uit de opera „Prins Igor", beide van Alexander Borodin. A. Funke 70 jaar Men meldt ons: Den 2(Jen Kerstdag wordt de heer A. Fun ke, zeer bekend als eigenaar der firma Wis- brun en Liffmann, alhier, 70 jaar. Door zijn prettige, eenvoudige persoon lijkheid, en door zijn goeden naam als dege lijk zakenman, heeft hl) zich vele vrienden verworven, zoodat niet zonder reden ver wacht kan worden, dat velen op dezen ge denkdag hem hun sympathie zouden willen toonen. De heer Funke bemint eenvoud, hy houdt niet van drukte, vooral niet, wanneer hij daai'van het middenpunt zou zyn en dit thans te meer riet, omdat hy een drietal jaren geleden zyn vrouw heeft verloren, die zooveel jaren met hem heeft gewerkt. Hij ls daarom dien dag uitstedig. z Toch zal de heer Funke dien dag met ge voelens van voldoening terug zien op het geen geschied ls nadat hij zich ln 1888 hier ter stede vestigde. Hij was toen doorkneed vakman, doordat hij gewerkt had in Keulen, Do'-tm"nd, Essen en Aken. Hy begon hier eerst op kleine schaal in het perceel Anegang no. 3, doch het gelukte hem eerst met de heeren Wisbrun en Liff mann als comoagnons. later alleen onder de firma, waaronder ze thans nog zoozeer be kend is en thans met zyn zoon zyn zaak zulk een goeden klank te geven, dat uitbrei ding voor en na noodzakehik was en hy in Maart van het vol vend jaar het voorrecht zal hebben het mooie, in aanbouwzynde ma. <*arifn aan de K'o'-rdziide van de Anegang te kunnen openen. Dat zal voor hem een dag van groot'' vreugde en e,eno°"doen'ng zitn, een monument,«al stoffeiyk biyk voor een welbesteed leven. Past op Uw rijwiel! In de afgeloopen week zijn drie rijwielen verduisterd resp. uit de Magdalenastraat, van het Prinsenhof en uit de Aiberdingk Thijm- straat. De houding van den burgemeester Het incident gesloten Hedenmiddag werd de behandeling der gemeentebegrooting voor 1932 voortgezet. De heer BAAS heeft ernstige bezwaren tegen de wyze, waarop de burgemeester gis teren de vergadering gesloten heeft. De burgemeester had toezegging gedaan, over leg te plegen over het vergaderen. Toen nu eenlge heeren gisteravond daarover wilden spreken, sloot hy de vergadering. Er is niet te klagen over de medewerking van den raad en nu zou spr. gaarne zien, dat de burgemeester rekening hield met de wenschen van den raad. De burgemeester liet nu den raad als een troep kwajongens staan. Spr. uit zyn misnoegen over de han- delwyze van den raad. De heer PEPER keurt ook de houding van den burgemeester af. Spr. hoopt, dat er voldoende leden zullen zyn straks, om den burgemeester het laten houden der verga dering onmogelyk te maken. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat hy de vorige week geen enkele toe- De heer REINALDA geeft aan, dat na zyn voorstel de heer Slingenberg optrad. En terwyi deze nog sprak, sloot de voorzit ter de vergadering. Daar maakt spr. ernstig bezwaren tegen. De heer WOLZAK meent, dat de raads leden zich wat minder moeten bemoeien met de leiding van den raad. Daardoor juist raakt de voorzitter in moeilykheden. De voorzitter heeft het recht, de vergade ring op heden te convoceeren. De heer VAN TETERING is van oordeel, dat wel wat meer rekening gehouden kan worden met de particuliere belangen van de leden. De heer JOOSTEN is het hiermede eens. De voorzitter heeft toegezegd, reke ning te zullen houden met de wenschen van den raad, Donderdag niet te vergade ren, Nu moet hy niet twee dagen later an ders handelen. Aan het formeele en mate- rieele recht van den burgemeester moet deze niet te veel vasthouden. Spr. had by „onderwys" over alle postan het woord en stemming willen vragen; daartoe heeft hij ook het materieele en formeele recht, doch hy zal dit niet doen. Spr. is het met den heer Baas eens, dat de raad niet als kwa jongens behandeld moetan worden. De VOORZITTER geeft aan, dat de be grooting voor 31 December gereed moet zyn. Is dit niet zoo, dan moeten de burge meester of wethouder Slingenberg manda ten teekenen. En daar is spr. niet toe be reid. De vergadering is normaal geconvo ceerd. Als de heer Baas zyn misnoegen uit spreekt over sprekers houding, wil hy dit doen over de houding van de raadsleden. De discussies worden gesloten. Het voorctal-Boes inzake de salarieering van het onderwyzend personeel der midd. meisjesschool wordt verworpen met 1716 stemmen. (De vergadering duurt voort). Zondag 27 December zal het tooneelgezel- schsp „De Vereenigde Schouwspelers", di rectie Pierre Mols in den Stadsschouwburg alhier een buitengewone voorstelling geven van het wereldberoemde successtuk „Tap toe", militair tooneelspel in vier bedrijven van Franz Adam Beyarlein. In dit stuk trede'- behalve Enny Mols—de Leeuwe op de heeren Pierre Mols, Julius Brongers, John Timrott, Piet te Nuyl, Ge rard Robber, Theo Vink, J. joha. Frits En gels, Chr. Overste en L. Bakels. De vertaling, regie en bewerking is van Pierre Mols, terwijl de speciale costumes ge leverd zyn door de firma A. Serné Zoon, te Amsterdam. Het centrale Graalhuis te Haarlem 21 Januari inwijding door den bisschop Donderdag 21 Januari zal Z. H. Eke. Mgr. J. D. J. Aengenent het Graalhuis der Kathe drale kerk, aan de Emmastraat, dat tevens het Centrale Graalhuis is van de Bisschop- stad, plechtig komen inwyden. Gevonden dieren en voorwerpen Brugwachter Catharynebrug: autoband; Bureau v. politie Smedenstraat 9: boekje; Meyer, Teding v. Berkhoutstraat 37: boek; Kollaart, Jan Nieuwenhulzenstraat 8: hond; Corynus, Riouwstraat 22: een p. handschoe nen; V. Zonneveld, Tematestraat 42: doode kip; C. Koeiewyn, Brederodestraat 30, por- temonnaie m. inh.; Brinkman, Anegang 25: parapluie; brugwachter Langebrug: sleutel v. melkbus; Koops, Rollandstraat 89: schoen; Bureau van politie Smedenstraat 9: slinger v. e. auto; V. Hesteren, Nieuwe Kruisstraat 13; taschje m. I.; J. Blesgraaf, Gierstraat 46: trajectkaart: G. Jonker, Archipelstraat 58: tasch m.i.; E. de Smeth, Laan v. Bloemen- hove 2, Heemstede, vulpenhouder; postkan toor Ged. Oude Gracht 2: portemonnaie m. inh. en een vulpotlood. Kath. M. T. S.-Vereeniging Gisteren hield de groep Haarlem van de Kath. M.T.S.-Vereeniging haar Kerstbyeen- komst ln een der bovenzalen van Brlnkmann. Aanwezig waren o.a. pater Esser O.E.S., mo derator der groep, de groep Amsterdam met den moderator pater Van Diest en afgevaar digden der andere groepen. Pater Esser hield een korte inleiding: .Kerstgedachte", Ben Bolder droeg verder verscheidene inslaande studentenliedjes voor, terwyi de RK. Lyceum-band grootendeels het muzikale gedeelte van het programma verzorgde. Den geheelen avond heerschte er een ge zellige, amicale sfeer. Aanbesteding Te 's-Gravenhage werd gistermiddag door den Ryksgebouwendienst van het Ministerie van Financiën aanbesteed: het bouwen van een post-, telegraaf- en telefoongebouw te Bussum. Er waren niet minder dan 63 inschrijvingen binnengekomen. De drie laagste Inschryvers waren: 1. Fa. J. H. Hendriks te Den Bosch met f 113.500; 2. F. J. Turen te Lonneker f 127.740 3. Aann. My. v. h. Rozenhart te Haarlem f 128.800. Hoogste inschrijver was T. Bikker te Hilversum met f 206.370. Voor 't overige bewogen zich de bedragen voor het meerendBel tusschen f 140.000 en f 150.000. Jubileum 31 December zal de heer G. v. Baaren sein- werker by de Nederlandsche Spoorwegen den dag te herdenken dat hy voor 25 Jaar ln diei|6t trad. Kinderbewaarplaats Hét Bestuur van de Stichting voor Oprich ting en Instandhouding van een Kinderbe waarplaats in Haarlem-Noord, weike ten doel heeft het verzorgen van kinderen tot 5 jaar, van uit werken gaande vrouwen, heeft ge ïnstalleerd een comité voor het Bouwfonds, welks taak is mede gelden in te zamelen voor een eigen gebouw. Het bouwfonds-comité is om. van plan inteekenlysten bij de bewo ners van Haarlem en omgeving aan te bieden. Donateurs-uitvoering „Aiberdingk Thijm" De R. K. Rederijkerskamer Aiberdingk Thym" geeft a.s. Dinsdag, 29 December, in den Janswcg-schouwburg haar tweede öoqa- teursuitvoering voor dit jaar. Op dien avond zal de eerste opvoering voor Haarlem plaats hebben van het vier-bsdrij- vige biyspel: Melius Scevola", bewerkt door Gerard Nielen naar Schöntan's „De Sabijn- sche Maagdenroof". Zooals gewooniyk zal deze uitvoering uit sluitend voor donateurs toegankelijk zyn Nieuwe donaties kunnen alsnog tot uiterlyk 28 dezer, voorm. 12 uur worden opgegeven by de heeren J. Leeflang, Nagtzaamstraat 36. of F. Duyn Sr., Jansstraat 16, telef. 11658. De uitvoering zal, met hét oog op de uitge breidheid van het biyspel, precies te 8 uur aanvangen Op den speeldag is er van 19—3 uur gele genheid tot plaatsbespreken aan den Schouwburg. W eldatligheidsf onds „Het Schemerlampje" Op de gehouden jaarlijksche algemeene vergadering werden de inkomsten als volgt verdeeld Nederl. Herv. Diaconie, Jansstraat Jozefhuis „Trinitas", Zijlsingel Israëlietische armen Stads Armen- en Ziekenhuis Leger des Heils Hofje Tuchthuisstraat, 8 inw Kinderfeest Stads Editie (O. H. C.) St. Vincentiusvereeniging Aan 107 der allerarmste geziri«in in Haarlem 406. 40.— 30.— 25.— 40.— 20.— 32.— 20.— 25.— Totaal 638.— 23 gezinnen opgegeven door het Burg. Armbestuur 12 gezinnen opgegeven door Zuster Menson (Diaconessenhuis) 8 gezinnen opgegeven door Zuster Schou ten (Groote Gasthuis) 13 gezinnen opgegeven door Zuster Casan- der (Maria-Stichting) 13 gezinnen opgegeven door de Vincentius vereeniging 38 gezinnen opgegeven door den penning meester en eenige leden 107 totaal Het lidmaatschap bedraagt 3.— per jaar. Adres van den penningmeester is J. W. v. Leuven, Gasthuisvest 31zw. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem I (Spoor) een vergadering in het gebouw „St. Bavo". De 2de voorzitter, de heer Ferron, opende de vergadering op de gebrulkelyke Wijze. Spr. deelde mede, dat de afdeeling uit bydragen der leden aan de werklooze leden van den Volksbond een Kerstgave kon schenken van 209.20. Voorwaar een schit terend resultaat. De heer Ferron bracht verslag uit van den Raad van Afgevaardigden. De penning meester, de heer Veltman, bracht dank aan hen, die de Kerstgave van de leden byeen gebracht hebben. Verder deelde hy mede, dat het saldo van den bazar voor het Mgr. Mut- saersoord ruim 800 is. De begrooting van den penningmeester werd na uitvoerige be spreking over het punt contributie, goedge keurd. Na rondvraag volgde sluiting. Ondertrouwd: 23 December S. Hertog en M. Kölsjhbach; J. J. van Lieshout en C. M. H. de Graaff; J. M Eelman en P Klok; J. Oerlemans en E. Kutschera; J. Elshoff en M .G. J. Dekker; D. van Duyn en A. M. B. F. de Boode. Getrouwd: 23 December J. D. Voetelink en P. J. Zoomers; J. van Hattem en L. E. ET'. Mutz; W. B. Schaaf en C. M. Wassenaar; J. Hollander en E. C. Hogendoorn; P. L. Styn- man en T. W. Opbroek; A. Röckrath en P. Lawniczak; J. A. A. Pauw en E. M. L. F. Freiitrup; W. F. Beusker en A.M. Sowa; P. B. van Britsom en J. H. Janus; W. Loos en M, K. Verhorst. Geboren: 22 December H. J. Janszen— Slot, d. Overleden: 22 December O. Kollaart Bierenbroodspot, 82 j„ Acaciaet:aat; P. de Vries, 58 j., Gierstraat; G. Bakkenist—Vink; 80 j., Koninginneweg; P. Bak, 73 j., Gast huisvest. Extra Kersttoelage Als Kersttoelage ontvingen zoowel de gehuwde als onge huwde werkloozen deze week een extra uit- keering van f 4. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van een bericht, voor komende in de N. H. Courant van 18 Dec. '31 waarin mededeeling over de Tramplannen vtaag ik beleefd eenige ruimte. Bij voorbaat mijn dank. Het verwondert mi' zeer, dat de N.-Z. H.T.M. met autobussen een staatslijn wil exploiteeren, daar hierin wanneer de ge vraagde lijnen worden toegezegd, een con currentiestrijd ontstaat tusschen Brockway en Tfam. Vreemd vind ik het verder, dat een be staande autobus-maatschappij achter wordt gesteld bij een lichaam, dat hierin absoluut geen ervaring heeft en de vruchten wil plukxen, welxe een pionier op dit gebied heeft gezaaid. Intusschen nan dit werk alleen geschieden door buschauffeurs en die kweekt men niet op de tram. Buschauffeur is iemand die ervaring heeft met flinke wagens. Het is met genoeg ia bezit te zijn van rijbewijs 1532, wat door den een of anderen ambtenaar is afgenomen op een afstandje. Ik meen, dat voor de stadslijnen alleen de Brockway in aanmerking kan komen, daar die de oudste rechten heeft. Een abonné. TSJINTSJAU, 23 Dec. (Eigen bericht.) Als eerste aller persverslaggevers ben ik te Tsjintsjau, 't middelpunt der huidige troebe len in Mandsjoerye, aangekomen. Als gast der regeering woon ik in het hoofdkwartier der neutrale waarnemers. Volgens Chineesche berichten marcheeren de Japanners naar de spooriyn Tungliau Taluschan op. De stad Faku is bezet. Om den spoorweg Yingkau—Kupangtze werd heden gestreden. Deze lijn is eenlgen tyd ge leden door Chineesche troepen vernield. De Japanners hebben het plan haar te herstel len. Naar Sjanhaikwan op de Chineesch— Mandsjoerysche grens hebben de Japanners krijgsmateriaal gestuurd en de stad zelf met 300 man bezet. Deze Japansche troepenbewe gingen beoogen blykbaar de insluiting van het Chineesche leger van drie kanten, om het op deze wijze tot den terugtocht te dwin gen. Officieel wordt verklaard, dat generaal Honjo, de Japansche opperbevelhebber, „niet het plan heeft Tsjintsjau te bezetten, doch enkel het land te zuiveren van bandie tenbenden." Wat, het aftreden de- Chineesche regeering betreft, dat daaromtrent verspreide berichten zijn onjuist. De Nanking-regeering is niet heengegaan, doch biedt tegenstand. Toen nu ettelijke weken geleden het Mand sjoerysche conflict als een bom barstte in de couloirs van den Volkenbond en de geheele beschaafde wereld met ontzetting sloeg, werd in een deel van de Europeesche pers het optrden van Japan sterk gegispt. Men hoop te allerwege dat die aangelegenheid in een handomdraaien zou worden opgelost. Er wa ren zelfs menschen, die er van overtuigd waren, dat de Japansche regeering door de militaire clique was overrompeld en voor een voldongen feit was gesteld. Als men echter ter plaatse zelf is en pro beert om de problemen nader te bezien, dan zien de gebeurtenissen der laatste weken er toch wezenlijk anders uit. Men moet op de eerste plaats de ontwikkeling der laatste veer tig jaren bestudeeren, om te kunnen begrij- pen, waarom Japan zoo taai vasthoudt zelfs aan het kleinste resultaat, dat het bereikte op het Aziatisch continent. Op zeer vele din gen, die hier sedert den oorlog van Japan tegen China in de jaren 1894—'95 zich heb ben afgespeeld, heeft men in Europa maar nauwelyks de aandacht gevestigd, wy hadden onze eigen zorgen en futiliteiten en vergaten daardoor de ontwikkeling van gebeurtenissen te vervolgen die toen ver van ons weg hun gang gingen, maar die niettegenstaande dat moesten leiden tot het huidige culminatie punt. Voor den doodgewonen Japanschen burger, die van politiek maar heel weinig begrip heeft, is Mandsjoerye heilige bodem. Er is nauwelijks een dorp op het Japansche eilan denrijk te vinden, dat niet eenigen zyner zo nen op de slachtvelden van Mandsjoerije heeft zien vallen en verbloeden. Japanneezen van alie standen hebben mU sedert jaren niet zonder sentimentaliteit verteld, welk een die pen indruk die transporten van gesneuvelden in hun schooljaren cm hen hebben gemaakt. Na den oorlog met China in de jaren 1894'95 moet Japan noodgedwongen den prys van zyn overwinning: Port Arthur en Dairin prijsgeven. De groote mogendheden kwamen tusschen beide. Met ongehoorde offers aan bloed veroverde Japan deze posities acht jaren later op Rusland, dat het van ouderdom ingezonken China' vele concessies had afgedwongen. Duizenden Japanners zyn langs de spooriynen Antoeng Moekden en Port Arthur—Moekden ge sneuveld. Wie ooit in het Zuideiyke Mand sjoerije heeft gereisd, weet met welke diepe vereering de Japanneezen spreken van dezen met bloed doordrenkten bodem. Wy kennen een voorbeeld van deze mentaliteit uit de koloniale geschiedenis van een andere groote mogendheid. In Engeland werden, na den Indischen op stand van 1857 namen els Lucknow, Cawn- pore en vele andere met dezelfde diepe vereering voor de tallooze daar gevallenen genoemd. eHt sprak tientallen van jaren van zelf voor den doodgswonen Engslschen burger die een zoon, een broeder in Indlé had verloren, dat deze heilige, met bloed doordrenkten bodem niet mocht worden prysgegeven. Nu precies zoo staat het met de Japanneezen m Mandsjoerye. Ik moest op de eerste plaats de aandacht vestigen op deze in zekere mate sentimenteele oor zaak, wyl zy de verklaring der opvatting van geheel het Japansche volk in zich sluit. Sedert den Russisch-Japanschen oorlog hebben de Japansche handel en industrie in Mandsjoerye reusachtige resultaten bereikt. Rusland had weliswaar om het zoo te zeggen dit aan mineraiiën zoo ryke en buitengewoon vruchtbare land ontdekt, maar de reus Rus land stond op leemen voeten. De Japansche dwerg bracht hem ten val en Tokio zette in werkeiykheid om wat Petersburg wellicht eens had gedroomd. Japan werkte aan het kolonialiseeren van Mandsjoerye met een consequentie en een ver vooruitzienden blik, als we in de koloniale geschiedenis van Europa maar heel wein'g vinden. Groote ondernemingen, zooals spoor wegen, kolen- en yzermynen werden er ge sticht. Maar daarnaast werd het geheele land overtrokken als met een net van kleine han delaars, kooplieden, middenstanders en am bachtslieden, die dikwijls niet konden leven van de opbrengst van hun arbeid, maar die er zeker van waren, dat het moederland hun in geen geval in den steek zou laten. Zelfs tot in de kleinste vlekken van Mand sjoerye vindt ge overal den een of anderen Japanschen kramer of barbier. En al die menschjes werken met een handigheid en yyer, die een Europeesche kolonisator nooit zou hebben klaargespeeld. En dan de militairen I Ik heb by de Ja pansche officieren kaarten gezien, die hon derdmaal beter en nauwkeuriger zijn dan die generaal Ma in zyn hoofdkwartier heeft. Het plan der bezetting van Mandsjoerije op het huidig oogenblik kan dus onmogelyk maar ontstaan zyn in de koppen van een paar Japansche generalen, maar het is veel eerder het resultaat van voorbereidingen, die reeds reeksen van jaren wel zyn overwogen en die op een gunstig moment tot uitvoering moesten worden gebracht. De laatste oorza ken, die geleid hebben tot het binnenrukken van Japan in Mandsjoerye, zyn van geen beteekenis. Feit is, dat het plan gereed lag. En het was goed doordacht. Het moment was goed gekozen. Want China was door en door verzwakt door den burgeroorlog tusschen Nanking en Canton en door den strijd tegen communisten en de rooversbenden. Japan No. 10 24 December zelf wist het 't beste: dat de Europeesche mogendheden een groot deel van hun In vloed ln het verre Oosten hadden verloren. Engeland had buitendien de handen vol werk in Indië en zware zorgen voor zyn handel ln Ijet Oosten. Frankrijk werd in be- riag genomen door Cochin-China. En de Sovjets zyn door hun eigen aangelegenhe den dusdanig gebonden, dat zy met angst en vreeze het oprukken der Japanners moeten gade slaan, zonder ook maar iet® tegen te kunnen ondernemen. j Er biytt dus alleen maar Amerika °ve' De plannen van Amerika zijn door het °r\ treden van Japan aanmerkelijk, ja W®*®* ïyk in de war gestuurd. Maar ook de e eenigde Staten zullen het laten by Pa?\, ren protesten. Voor hen is het object, cm het gaat, van te weinig beteekenis het op een ernstig conflict met JapaP laten aankomen. In Genève, Parys en Washington zit 31 aan de groene conferentie-tafels en onde tusschen zet Japan zyn zegepralenden to® door Mandsjoerye voort. De JapanneeZ,c' openen op dit moment „commercie6' vlieghjnen van de militaire basis te M°®„ den uit, op een t'jdstip, dat handel en vef keer volledig met lamheid zyn geslagen cif' f0d journalisten de eenige gasten der sp1 wegen zUn. China heeft natuuriyk dien vliegdienst. evenmin als voor vele deren, concessie verleend. Maar Nank1 ligt op wyden venen afstand. MandsjP®™[ is van het overige China afgesneden, zoo0 hetx recht van den sterkste hier regeert- WALTER BOSSHA^ (Copyright Nw. Hrl. Crt., Nrd.-Holl. V& blad en Opera Mundi press). DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 9.80 34.75 8.60 2.49^ 59.20 48.65 12.75 21.20 47." 48. - 48.- 7.40 Parys 9.75 Brussel 34.60 Londen 8.50 New-York (cable) 2.49 Beriyn 59. - Ziirich 48.50 12.60 Madrid 21. - Oslo 46.— Stockholm 47.— Kopenhagen 47.- Praag 7.30 Weenen DONDERDAG 24 DECEMBER 193^, Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4% Nederl. 1916 414 Nederl, 1917 4 Nederland 1931 4% NJtnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handei-My. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzyde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel CJ. S Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton MUnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petroleum Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union OU Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. Rott. Tapanoell SerbadjadJ Silau V I. C. O APied Intercontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- ünie Marine comm Marine pref Suiker H. V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. MUw St Paui Kansas City South Erie Rallr. Prolongatie 100V16 94% 393/4 87 >4 69i/2 50 55 70 89 45% 40i/2 25% 86% 9% 181 23%16 22% 3 8 40 40 58 58 91% 8% 106% 107 593% 3 m- 53% 59li> 327/32 3% 43^/ 35% 16% 11% 19% 13 25 24 4 2% 12% 581/; 3% 173 7% 35 23.40 110% 140% 18 174% 24 84 2%> g 3% 100%« 94% 89% 87 V* 51 55% 71% 90 46 39 89 9% 180 22 20% 3 43 36 20 11 19 13 25 2% 57% 174 35 111 150 19 173 77%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2