Gemeenteraad PASTILLES DROSTE UlT DEN HAARLEMSCHEN Nieuwe Haarlemsche Courant" Q£t^d u>e£/c0tn, bLAD DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 BLADZIJDE I DE KATHOLIEKE VERKENNERS Kersttentoonstelling in het Krelagehuis te Haarlem Eiken dag ontvangen betalende Abonné's de 18.088 is het aantal betalende abonné's op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" Bisschoppelijk Museum De Belgische zeevisscherij ONOVERTROFFEN SMAAK EN KWALITEIT ELCK WAT WILS Elders In dit nummer wordt vermeld, hoe de gemeenteraad van Haarlem van nacht om twaalf uur tegen den voor ster in opstand is gekomen, omdat tal Vah raadsleden hedenmiddag niet, zooals h® burgemeester wilde, met de behande- "hg van de begrooting wenschten door Saan. Er was zelfs sprake van staking, ^et was een koddige, in Haarlem nog nbnmer beleefde vertooning en een on- v®rwaeht geanimeerd einde van een saaie middag- en avondzitting. De voor- Ster mocht bij den aanvang der ver gadering al den wensch hebben uitge broken, dat de begrooting Woensdag behandeld zou worden, wij zijn niet verder gekomen dan tot het slot van de aÏRemeene beschouwingen over het hoofdstuk „Onderwijs". Aan die alge mene beschouwingen zijn vrijwel de ®®heelen middag en avond gewijd en moeten zeggen*dat zij wel belangrijk ^aren, want in menig opzicht is er baarheid gekomen in de houding, die Verschillende fracties innemen ten op- Shte van het openbaar en het bijzon- ö®r onderwijs. Onzes inziens heeft men "'kanders standpunt beter leeren eerbie digen. Ook de positie van den wethouder Vah onderwijs, die in de dagen vóór de Verkiezingen in een socialistisch blad, hitsluitend om zijn christelijk-histori- Sche beginselen, als een vijand van het °Denbaar onderwijs is gebrandmerkt, is amimerkelijk verstevigd uit het vuur der debatten gekomen, doordat dit praatje v°lkomen ontzenuwd is. Mevrouw Elzinga, het nieuwe vrijzin nig-democratische raadslid, was de eer ste, die bij dit hoofdstuk het woord v°erde en daarmede debuteerde als spre kend raadslid. Zij deed dat op aange name wijze. De raad luisterde met groote bhdacht naar haar Aaidenspeech. Met Warmte koesterde zij het lievelingsdenk beeld van wijlen den heer Vincent Loos- ies: den bouw van een nieuwe school v°or het middelbaar onderwijs aan meis jes. Zij had het genoegen, dat B. en W. een desbetreffend voorstel overnamen, ^erder bepleitte zij een gelijke salariee- van de leerkrachten dier school met hie van de leeraren bij het middelbaar bderwijs in Haarlem. Over dit voorstel bakten echter de stemmen. De heer ^erritsz was van meening, dat het on derwijs van deze docenten niet op één 'ih kon worden gesteld met dat van de leeraren bij de andere inrichtingen bor middelbaar onderwijs. Ook vroeg 'hevr. Elzinga splitsing van de meisjes mooi in een cursus van vijf jaar en bft van zes jaar. Daarvoor was echter ben meerderheid te vinden. t>e heer Scholl uitte critiek als hier boven vermeld op den wethouder van beier wijs en beklaagde zich erover, dat bet openbaar onderwijs in Haarlem toe vertrouwd is aan de zorgen van wat hij doemde tegenstanders van het openbaar bderwijs. Er is een christ.-hist. wethou der, die geassisteerd wordt door ambte- bren van eenzelfde denkrichting, er is bh katholiek inspecteur van het onder- Mjs, een anti-revolutionnair hoofdin specteur, enz. Voorts had hij tal van bhschen betreffende het onderwijs. Verreweg de beste speech van den dag brd gehouden door den heer Weustink, Ö'e in menig opzicht een nieuw geluid 'd dezen raad liet hooren. Omdat zijn bdevoering vooral voor het bijzonder bderwijs van belang is, meenen wij hier bs uitvoeriger op te mogen ingaan. Hij eSon met een verklaring naar aanlei- 'hg van de opmerking, die in een der ^Meelingen was gemaakt, dat „op den sbei van den wethouder van onderwijs d' een man van rechts, een tegenstan- er van het openbaar onderwijs". Zonder bhlg bewijs wordt dit gezegd, zeide de beer Weustink. Is een man van rechts bh tegenstander van het openbaar on tijs? vroeg hij. De practijk leert an- Vs. is een man van links een tegen- ^hder van het bijzonder onderwijs? °k hier is de practijk anders. Maar be antwoordt men beide vragen bevesti gend, dan is het zoo klaar als de dag, dat de voorstanders niet moeten meehel pen om 'n man van links wethouder van onderwijs te maken. De bewering, dat deze wethouder een tegenstander van het openbaar onderwijs is, wordt niet door feiten gestaafd en spr. ging hierbij uitvoerig na wat door dezen wethouder voor het O. O. is gedaan. Het was een respectabel lijstje. Mijn ervaring is, al dus de heer Weustink, dat zij, die geroe pen zijn in hoogere instantie het onder wijs te dienen, t zij die mannen van links of van rechts zijn, de wet eerlijk, en loyaal uitvoeren en bekrompen is het aan 'n bepaalde groep een brevet van partijdigheid uit te reiken. Niet bij de in overheid gestelden heerscht die geest, maar bij anderen, tot wier bewust zijn nog niet is doorgedrongen, dat, wat het bijzonder- in navolging van het openbaar onderwijs vraagt, geen gunst, maar een recht is. Het deed waarlijk goed deze aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende taal in de Haar- lemsche raadzaal te hooren. En ook an dere sprekers, o.m. de heeren Boes en mr. Van Dam, onderschreven de mee ning, dat men principieel tegenstander van het openbaar onderwijs kan zijn en toch in alle oprechtheid het openbaar onderwijs kan behartigen en zij schroom den niet als voorbeelden de beide laat ste Haarlemsche wethouders te stellen. Evenzeer wezen zij er op, dat zij, voor standers van het O. O., ook het bijzonder onderwijs dienen. De heer Weustink wees er op, dat men het O. O. niet dient met laster te verspreiden. Hij nam verder alle Haarlemsche onderwijzers in be scherming tegen degenen, die twijfel uit spreken omtrent hun ijver en deskun digheid. Haarlem mag trotsch zijn op zijn onderwijs, zeide hij. Hij betoogde voorts, dat het Haarlemsche openbaar onderwijs veel te duur is. Er kunnen veel meer scholen worden opgeheven door samenvoeging van klassen. Tot nu toe is het bijzonder onderwijs beduidend goed- kooper dan het openbaar onderwijs. Het aantal leerlingen per klas is op de bij zondere scholen veel grooter dan op de openbare en hij rekende voor, dat b.v. de R.K. scholen aan de Timorstraat door het grootere aantal leerlingen en bespa ring van leerkrachten de gemeente een voordeel van 7000 per jaar geven. Spr. wenschte daarom opvoering van het aantal leerlingen bij het openbaar on derwijs en steunde daarvoor ook op een uitspraak van het vroegere raadslid mej. Berdenis van Berlekom. Laten we niet te veel scholen bouwen; er staan veel scho len op uitsterven, zeide spr. In dit ver band wees spr. op den klaarblijkelijken invloed van het Neo-malthusianisme op het aantal leerlingen van de openbare scholen, welke uitspraak in de avond vergadering door den heer Scholl als niet bewezen werd teruggeworpen. De heer Weustink vroeg ook inlichtingen naar de som van onkosten, welke vol gens art. 101 sub 5 der Lager Onderwijs wet per leerling moet worden uitgekeerd aan de besturen der bijzondere scholen. In Haarlem wordt betaald ongeveer 18; in Alkmaar 21; in Baarn 25; in Koog aan de Zaan 20; in Wormer 20.50; in Zaandijk 25; in Zeist 20.43. Voor het U. L. O. is dit 25.50; in Alkmaar 48; in Baarn 40; in Bloemendaal 49; in Heemstede 35; in Helder 30; in Utrecht 32, enz. Deze cijfers vroeg spr. niet om dit bedrag voor de bijzondere scholen te verhoogen, want deze hebben getoond het desnoods met minder te kunnen doen er zijn er, die bedragen van 500 tot 1500 teruggeven, de bedoeling van spr. was alleen aan te spo ren tot zuinigheid op de openbare scho len. Als de gemeente zoo zuinig moge lijk beheert, dan heeft ze een dubbel voordeel, want dan moet ook het bij zonder onderwijs bezuinigen. Ook op den schoolbouw kan worden bezuinigd. Hoe wel er in den laatsten tijd ook bijzon dere scholen zijn gebouwd van 150 000, omdat zij niet wenschten achter te blij ven bij de openbare, is het mogelijk goede scholen te bouwen voor ongeveer 8000 per lokaal, zeide spr. Ook de in richting van nieuwe scholen, waarvoor 6000 wordt toegestaan, is te duur. Men kan volstaan met een bedrag van 4000. De bouw van scholen voor voorbereidend onderwijs moet ook worden versoberd. Deze hebben aan de gemeente gekost 160.000, 92000 en 97000, terwijl de onlangs geopende fröbel- en montessori school aan den Kleinen Houtweg gekost heeft 68000 en alleszins voldoet. Men zal toegeven, dat de heer Weustink, aan wiens deskundigheid niemand twijfelen zal, hier een aantal objecten aangaf voor bezuiniging, waar weinig tegen in te brengen is. Het betoog maakte dan ook wel indruk. Ten slotte vroeg spr. naar de oorzaken betreffende de ongun stige resultaten bij de overgangsexamens op lyceum en gymnasium en wees op de zooveel hoogere salarieering van het on derwijzend personeel bij het buitenge woon lager onderwijs in Haarlem, ver geleken met die in andere steden. Hij wees er ook op, dat de leeraren bij hei bijzonder middelbaar onderwijs lager ge salarieerd zijn dan de leeraren bij het gemeentelijk middelbaar onderwijs. De laatsten hebben niet de rijksregeering, maar een aparte; zij genieten premievrij pensioen. De leeraren bij het bijzonder onderwijs hebben dezelfde bevoegdhe den, leiden Haarlemsche kinderen op voor dezelfde examens en hebben min der salaris. Hij noemde dat voor de be trokkenen schrijnend. En als de gemeen- tefinanciën beter worden, zou spr. het een moreelen plicht der gemeente ach ten deze ongelijkheid op te heffen, ten zij, wat misschien toe te juichen zou zijn, ook voor deze gemeente de rijksre geling zou gaan gelden. Deze uitvoerige en gedocumenteerde rede van den heer Weustink werd in de avondvergadering bestreden door den heer Scholl, die den heer Weustink op verschillende punten tegensprak. De heer Weustink zag echter, op verzoek van den voorzitter met het oog op het gevorderde uur, van repliek af. Verschillende sprekers, o.a. de heeren Klein en mr. Van Dam, wenschten ook. de soberheid bij scholenbouw voor zoover het onderwijs daarbij niet wordt ge schaad. De heer mr. Van Dam zette zijn. in alle opzichten te billijken standpunt uiteen ten opzichte van het bijzonder onderwijs en het deed ons genoegen te hooren, dat hij, alhoewel warm voor stander van d'e openbare school, op loyale wijze het bijzonder onderwijs en den wethouder van onderwijs wenscht te steunen. Hij meende deze verklaring te moeten geven, omdat in een vroegere vergadering zijn houding door verschil lende heeren verkeerd begrepen is. De heer Wolzak trok zijn in den loop van het jaar ingediende voorstel, om de leerkrachten bij het bijzonder voorberei dend onderwijs op dezelfde wijze te pen- sionnéeren als die bij het openbaar on derwijs, met het oog op den ongunstl- gen tijd, in, maar wenschte, dat B. en W., als de tijden beter worden, zelf met het voorstel terug komen. De wethouder van onderwijs had geen gemakkelijke taak de dertien sprekers, die bij dit hoofdstuk gesproken-hadden, te beantwoorden. Hij deed het in een rede van bijna anderhalf uur, waarvoor wij verwijzen naar het verslag. Aan het slot werden verschillende stemmingen gehouden, waarvoor wij eveneens naar het verslag verwijzen. In de volgende vergadering beginnen we aan de puntsgewijze behandeling van het hoofdstuk. Hierbij komt ook het sub sidie aan de H. O. V. ter sprake. Bij het hoofdstuk „Openbare Werken" wees de heer Reinalda op de mogelijk heid, dat Haarlem in een verre toekomst zeer uitgestrekt zal worden en de waarde van den grond aanzienlijk zal stijgen. In dit verband Vroeg hij eén commissie van onderzoek naar de wenschelijkheid voor Haarlem om nu reeds grond te koopen. De heer Gerritsz zegde overweging van dit denkbeeld toe. TEGEN HARDLIJVIGHEID en AAMBEIEN, maag. en darmstoringen, zwelling van lever en milt, pijnen In rug en onderlijf, is het natuurlijke „Franz-Jozef'-bitterwater, dage lijks meermalen ingenomen, 'n heerlijk middel De Verkenners zijn op weg naar het Noor den van het Bisdom! Sinds het Doorluchtig Episcopaat hun organisatie in het leven riep, heeft deze zich gestadig aan verbreid. In de drie groote steden van het bisdom zet de beweging zich voortdurend uit. evenzoo in Haarlem en verschillende kleinere plaat sen. Aanvragen om oprichting van groepen bereiken ons allerwegen; helaas moeten wij de aanvragers dikwijls teleurstellen, want.... zonder leiders valt niets te beginnen. In Alkmaar is de oprichting van eenige groenen in voorbereiding: de leiders ziin ge vonden en worden in de practiik van het werk opgeleid. Om hun opleiding te vol tooien en ook andere belangstellenden meer met het Verkennerswerk vertrouwd te ma ken, zal op het einde van den winter een kleine cursus georganiseerd worden. Deze unieke gelegenheid voor het Noorden der provincie om met het Verkennerswerk kennis te maken, mag niemand zich laten ontsnappen. E.E. H H. Geesteliiken, die een verkennersgroep willen oprichten, kunnen hun leiders naar deze cursus zenden. Vere'scbten voor een leider ziin: minimum 18 jaar; goed en degelijk katholiek (want het verkennerswerk is leekenano'toiaatl eenige algemeene ontwikkeling. Leiders uit alle kringen z"n welkom, ook uit intellec tueel milieu. Dit laatste vermelden wil. om- daft in deze kringen voor jeugdwerk over het algemeen nog te weinig belangstelling be staat. Wij willen ook de intellectueelpu in ons werk betrekken; zij komen er niet in slecht gezelschap; een Deift^ch hooeleeraar verschillende med'ci. doktoren in de oude letteren en zakenlieden ziin in onze bewe ging werkzaam. Leekenano=tolaat in den echten zin des woords is het verkenners werk. Op een nauwe samenwerking van priester en leek berust de ge^eeie vorming der verkenners tot flinke katholieke man nen van de daad. Wilt gij ons helpen het jonge geslacht hiertoe op te voeden? Meld dan uw naam en adres aan een van onder- geteekenden. of aan het D'ocesa'n Secre tariaat. Bachmanstraat 47 Den Haag. U ontvangt dan een pitnood,'""<r vow r=n b'i- eenkomst on een nder vast te stellen da tum, waar u door ondergeteekenden doel en wezen van het Verkennerswerk zal worden uiteengezet. TH. VAN WOrcTK, Dloc°saan Ver- kennersgeestelijke van het Bisdom Fear]em. E. TEPPFMA, Ass. Dioc. Verkenners- peert.elijke van het dekenaat Alk maar. Dr. BERGER, Dioc. Commissaris van het bisdom Haarlem. O De bekroningen De bekroningen der Kersttentoonstelling 1931, gehouden door de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur tot en met Tweeden Kerstdag en uitsluitend toeganke lijk voor de leden der vereeniglng en hun introducé's, zijn: Eereprijzen: N.V. H. de Graaf en Zonen. Lisse; groep geprepareerde hyacinthen in manden; Labo ratorium voor Bloembollenonderzoek, Lisse preparatie-proeven met hyacinten en tulpen in kisten, gebroeid door C. Soeteman W. S. Warmenhoven, Hillegom; groep Ama ryllis. Gouden Medaille (met toejuiching der jury) Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, Lisse: proeven van preparatie met narcis sen, tulpen en hyacinten. Gouden medaille: Eerste Bloembollen Preparatie en Cultuur Hij., Vogelenzang: groep geprepareerde hya cinten in kisten. Verguld Zilveren Medaille: Pirma G. van der Mev's Zonen, Lisse: nieuwe hyacinten en n'cvw#> t"'"w in man den en kistjes; N. V. Gebrs. Eggink, Voor schoten: Mendeltulpen in kistjes en potten. Zilveren Medaille: N. V. Vereenigde loembollenculturen, Noordwijk: nieuwe tulpen in kistjes; N.V. P. Bijvoet en Co. Overveen: nieuwe hyacint (Enk. rood Jan Bos) in manden: C. Soete man, Noordwijk: nieuwe tulpen in kistjes; Firma R. Tromp en Zoon, Lisse: nieuwe tuloen In kistjes. Bronzen Medaille: N.V. Gebrs. Severs, Lisse: nieuwe hya cint (Enk. rose Mr. Dames) in manden; N.V. W. J. Eldering en Zoon, Overveen: nieuwe narcis (Christmas Glory) In man den: J. C. van Woerden. Lisse: nieuwe hya cinten en tulpen in potten en kistjes; L. Onderwater, Lisse: nieuwe hyacinten in manden. 11 18088 —BBMBBWfUfl'IWMIIIIIWrmSiBW zooals uit onderstaande accountantsverklaring blijkt. J. A. TEN HAGE UD». M. MBO. IMST v. ACCOUNTANT» amsterdam-c.—.5-Beceniber19 31* RAPPORT inzake controle van het aantal abormé'8 vw het dagblad iEUVra HAARLEMSCHE COURANT Op verzoek van de N.V. Drukkerij "de Spaamestad" te HAARLEM is door mij een onderzoek ingesteld naar het aantal abonné's van het hierbovengenoemde dagblad. Als resultaat hiervan verklaar ik, dat het aantal abonné's op 16 Noveniber 1931 bedroeg IS.088 sssrrss De oplage is natuurlijk veel grooter, het aantal lezers natuurlijk nóg veel grooter, want ieder exemplaar van de courant, dat per abonnement wordt betaald, vindt gemiddeld minstens vijf lezers. Wij komen tot dit getal, zonder daartoe abonné's te rekenen op zoogenaamde bij- of kopbladen of abonné's op een verkleind formaat. Onze steeds stijgende oplage is een aanbeveling en aanspo ring voor ieder om de „Nieuwe Haarlemsche Courant" te lezen en er in te adverteeren. In gebruikneming nieuwe schilderijenzaal en archief Naar wy vernemen zullen de nieuwe schilderijen en het archief van 't Bisschop pelijk Museum te Haarlem op 25 Januari a.s. plechtig in gebruik worden genomen. Om bescherming verzocht De heer Baels, voorzitter van den Begi- schen fïoogen Raad voor de Zeevisscherij, heeft gisteren aan den Eersten Minister te Brussel een verzoekschrift overhandigd, strekkende tot het treffen van dringende maatregelen om de visscherij tegen den onge- wonen invoer van vreemde visch te bescher men. Dit verzoekschrift draagt verscheidene dui zenden handteekeningen van reeders, stuur lieden, visschers, vertegenwoordigers van alle industrieën weke van de visscherij afhanke lijk zijn. ZILVEREN PROFESSIEFEEST De Eerwaarde Zuster Bona uit Heems kerk van de orde der Franciscanessen te Gorkum (in de wereld mej. M. Bakker Jd.) hoopt op 30 December a.s. haar intrede in het klooster 25 jaar geleden te he; denken. De viering van dit heugelijke feit zal plaats vinden op 5 Januari a.s., bij welke gelegenheid de Eerw. jubilaresse zal vertoe ven in het St. Mariagestirht te Heemskerk. 4444 TREKJES No. 737 Lang zal ze leven "P^eef ie wie 'r dood is?" "Nos niet." "Narij." "Marij? Welke Marij?" "riou Mari)de vischvrouw \o?' gunst.... is die dood i Ja. die ken "j^an uitkomen, want iedereen kent 'r. 'ith -wac"lt es e^e dat moet dan L e'i)k schielijk gegaan zijn.... want ver- Itv" Week heb ik 'r nog achter d'r wagentje eh. in één dag...." 't is toch wat.... zoo'n kras 'Ui nog, om zoo te zien 2a' door velen gesproken zijn de vorige 'v want 't ging zoo ongeveer „als 'n |eod vuurbe". van die velen zullen er niet weinig ver- rijn anderen weten 't al als ze 's .r-n dat Mam hee'emaal met gestorven '«t, °ch kaltrpres in d'r huisje zit uit te rus- 1'ten misschien 'acht om 't praatie van dood., die weliswaar event'es om 'n ^,'e kwam kijken, maar vermoedelijk hfokken t? van Marijke's vraag wat 'ch wel verbeeldde.... Toch zal Marij niet.... althans niet zoo gauw meer met visch door de straten gaan. Ze moet wel 'n eind in de zefentig zijn. Misschien over de tachtig.... Ze is moeilijk te schatten. Maar in elk geval toen wij nog op de bewaarschool gingen bij „Zuster Fina" toen was Marij al 'n vrouw En liep achter d'r karretje met scholletjes. botjes, schelvisch en kabeljauw. D'r schelle stem „Bakke. bakke, bak- kèèèèè nam 'n hee'e straat.... en links en rechts gingen de deuren open en kwamen de klanten naar d'r wagen.... En dan gingen d'r bruine handen door de versche koopwaar.... ze smeet de visschen om en om en overhoop, om goed te laten zien dat alles prima was en de kleintjes met onderaan waren gestopt. En maar weinig klanten gingen onder 't schoonmaken met naar binnen, om voor Marij 'n bakkie koffie te halenof 's mid dags *n kopie thee. D'r waren d'r ook, die haar binnen lieten komen. Hoeveel bakkies koffie en thee zouden er door Marij's keelgat eegaan zijn En hoeveel woord'es uit haar mond Want ze kon praten En wie weet hoe ze d'r nou over te piekeren zit. dat ze d'r mondje niet meer zoo roeren kan Die mond is 'n lange, rechte lijn boven 'n vooruitstekende kin.... 'n Streep, die haast met 'n liniaal getrokken kan zijn. Onbeschofte woorden heb 'k er nooit hooren uitkomen. Wel kon Marij kwaad worden. Als er zoo gepingeld en afgedongen werd. dat ze d'r geduld er wel bij moest verliezen Dan kwamen er witte vonkjes in d'r blauwe oogen.en dan gingen d'r armen met groote zwaaien door de scho'len en botjes en ponen en d'r krakende stem trompetterde boven de daken uit. ,/t Is 'n skandaal.... 'n skandaal. om zóó'n beetje geld te bieje voor zulke prach tige, levende beestenmot <e me dan heelegéér 't ve' over me neus hale?" En dan liet ze d'r visschen aan de omstan ders zien en vroea hen, of ze getuigen wilden, dat ze niet overvroeg. En zoo liep ze alle dagen achter d'r hand karretje met 'r Zandvoortsche hoed d'r zwart tricot lijfje ot wollen iak, dat 's zomers werd vervangen door 'n gebloemd katoentjed'r zware schoenen als die van 'n man.... liep ze ook wei niet es op klompen.van die glimmende met figuren d'r op „'k Weet 't zoo precies niet meer. Alleen weet ik 'r gestalte.niet groot. niet klein.... 'n ietsje scheef.... en wat hoog van schduders. En d'r gezichtbruinev groot kan de zon.... met 'n gezond rood er overheen. En meestal was ze vroolijk en luidruchtig. Soms schreeuwde ze je van verre al iets toe.... 'n aardigheid.... 'n groet.... 'n praatje over 't weer.... 'n mededeeling over de inhoud van d'r karretje.'n nieuw tje. Zoo kennen we Marij al vanaf onze kleu terjarenaltijd opgeruimd.vlug, pit tig.... een van die menschen, waaraan je niet merkt, dat ze ouder worden.... Toch is er al veel leed geweest in de een voudige kamer van Marij. Wat moedig, met recht christelijke berus ting gedragen werd. Minstens vier ionge levens werden dooi de onbarmhartige dood van haar wegge scheurd. Twee daarvan greep de zee.... haar man en d'r zoon waren dat.... de laatste verloor ze in de oorlogsjaren.... z'n schuit werd getorpedeerden met nog anderen behoorde hij tot de velen, die niet terug kwamen In die dagen hebben we tranen in Marij's oogen gezienen haar stem klonk heescher.... alsof die moe was.... en 't was, alsof ze meer moeite had met haar kar retje. Ze vertelde 't iedereenvan d'r flinke, groote longen.... en haar rit van elke dag duurde langer.... en meermalen ging de mouw van d'r jakje over 't gelaat met de diepe groeven. „Marij sterft nog achter d'r vischkarretje" zei menigeen, die maar met kon begrijpen dat 't mensch 't altijd nog maar volhield door weer en wind. Marij wist 't wel beter.... Want elke morgen, vóór ze met haar visch van Zandvoort ging, vroeg ze aan Onze Lieve Heer, ot Die haar asjeblieft niet op straat dood wou laten gaan. En ze was er zóó van overtuigd, dat God haar verzoek niet zou afwijzen, dat ze ver leden week. hoe naar ze zich ook voelde, bijna koppig bleef volhouden, dat zooiets haar niet zou overkomen. En 't is met gebeurd.... Al dacht menigeen met gegrond vermoe den „die haalt Zandvoort niet meer". Ja, dat was 'n heele consternatie verleden week in een der drukste gedeelten van de stad. „Marij is niet goedze zit in dat straat- ie daar En al gauw werd ze tusschen 'n paar armen bij een van d'r klanten binnen gebracht.... ,,'t Is niks" zei ze hijgend „zoo'n benauwdheid die ik we! meer heb.... geet me maar wat warms te drinken.... dan knap ik wel op...." En werkelijk.... toen ze 'n poosïe gezeten had ging 't beteren ze stond weer op „Ga nou direct naai huis, Marijda's beter voor ie...." „Niks hoor.... ik laat me klanten niet in de steek.... de mensche wachte op me.... ze motte toch visch hebbe 1" „Marij.... wees nou niet eigenwijs.... moet ie straks op straat neervallen?" Maar Marij gat geen kamp.... „Ik sterf niet op straat.... dat vraag ik e'ke morgen als ik opsta.... en dat weigert Onze Lieve Heer me niet.... laat me nou maar gerust gaan.ik red me wel weer..' En ze ging.... 's Middags kreeg ze weer 'n aanvalen moest per auto naar huis worden gebracht. De volgende morgen werd verteld „Marij is dood". Maar Marij heeft gelijk gekregen..en zit nos 'ekkerties bij de kachelvraagt zich misschien at. wie dat „onmogelijke" praatje in de wereld heeft gegooid. Toch zullen we Marij 'n poos moeten missen Ze mag van deze winter in elk eeva' niet meer naar stad van de dokterze moet rust houden Marijen rust houden 't Goeie mensch heeft, buiten de Zondagen, nooit geweten waf rust was 1 En wie weet hoe ze zit te toeteren tegen d'r dokter I Best mogelijk, dat we haar onverwachts weer terugzien.... want nou wordt ze beslist honderd I Beste Marij.... we zien ie graag terug komen.... maar we willen ook wachten, tot ie klaar bent voor e tweede even Je klanten zullen ie niet in de steek laten, hoor.... Zalig Kerstfeest, Marij En.... iang zal ze leven in de gloria 1 G. N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5