f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- DE KERSTGROET VAN H.M. DE KONINGIN DE ITALIAANSCHE TOMATENTEELT I dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 28 DECEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17960 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Na de vliegramp te Bangkok Er met een gehuurden auto vandoor Een paleis van 3000 jaar oud ontdekt Aanrander op heeterdaad betrapt Groote hotelbrand in Massachusetts Het Kerstfeest en de onèunst der tijden De inzameling voor het Crisis-Comité Kerstrede van Z. H. den Paus VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT Een smokkelaarsbende in België gearresteerd Steenfabrieken worden stilgelegd Gedurende drie maanden BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing eike regel meer 15 ct, b(j vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tfcgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodlijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm oij verlies van *n anderen vinger (Van onzen Romeinschen correspondent) In vorige artikelen hebben wij ge dacht aan te toonen, dat er wel degelijk sPrake is van een „botsing" tusschen öen Italiaanschen en onzen uitvoer van tuinbouwprodukten. Het ligt thans in °hze bedoeling een weinig dieper op dit Vraagstuk, dat werkelijk nationale be tekenis heeft, in te gaan en de pro- dukten afzonderlijk te bespreken. Het voornaamste produkt, dat voor bespreking in aanmerking komt is de tomaat. Alvorens over te gaan tot de eigenlijke uitvoercijfers (hetgeen wij in een volgend artikel trachten te doen) dienen wij na te gaan of het „alarm", dat onze tomatenuitvoer gevaar loopt door den Italiaanschen uitvoer van dit Produkt geen „loos alarm" is en of de zaak niet al te overdreven wordt voor gesteld. De cijfers van den Italiaanschen Uitvoer zijn tot nog toe niet onrustba rend geweest, maar dit is nog geen re den om „alarm" een „loos alarm" te doemen. Vragen wij ons eerst af hoe het gesteld is met de Italiaansche teelt van tomaten, vooral van die tomaten, die in onze afzetgebieden een goe den prijs vinden. Reeds wezen wij er op, dat het succes van den Italiaanschen -uivoer van to- diaten hoofdzakelijk een zaak is van Soort. Vóór enkele jaren leverde Italië geen tomaten af van het Engelsche of Hollandsche type, thans weet ieder han delaar, die eens persoonlijk een kijkje heeft genomen op de buitenlandsche markten, dat die soorten thans wel door I alië worden geleverd, ofschoon nog niet in onrustbarende hoeveelheden. Wat is in Italië gedaan voor het kwee- hen van het Hollandsche of Engelsche type? Met dit type wordt bedoeld de gladde, vleezige tomaat, met weinig leeg- ten, weinig zaden. De Canarische Eilan den, Nederland en Spanje voorzien zich van het zaad voor het kweeken van d: type op de Engelsche markt, of schoon Nederland en ook Italië reeds hationaal zaad van dit type kennen. In Nederland heeft de soortverwisse- ling geleid tot den uitvoer, die alleen in recpectabele cijfers kan worden uitge drukt, maar ook Italië heeft dit ingezien en niet alleen nu eerst, maar reeds ver scheidene jaren geleden. Men heeft niet ingezien, dat die soortverwisseling niet alleen zou moeten leiden tot grooteren Uitvoer, maar ook tot betere prijzen. Wat zijn de resultaten geweest van de Italiaansche proefteelt van tomaten van Engelsch of Hollandsch type? De eerste proefnemingen werden ge daan door de „Fondazione per 1' Incre- hiento Colturale ed Economico della Sicilia" en wel met de variëteit „Cornet", die zeer dicht staat bij de variëteit „Sun rise" die in Calabrië wordt gekweekt. Deze proefteelt werd ondernomen on der auspiciën van bovenstaande stich ting, door de beste tuinders van de pro vincies Girgenti, Trapani, Syracusa en Palermo, waar het milde klimaat toe staat vroegtijdig te plukken. Zelfs stond de uitgebreidheid van deze proefneming toe, een uitvoerproef te organiseeren, die volkomen is geslaagd. In het jaar 1927 verkreeg men een vroegen pluk, met 20 pet. grooteren oogst, ten opzichte van de Italiaansche tomaten en veel betere Prijzen. Een gedeelte van de opbrengst tverd gezonden naar de Engelsche markt de netto-winst was zeer bemoedigend. Verder werd vastgesteld, dat de vruch ten een sap-coëfficient bezaten van 14/15 pet., terwijl de echte Italiaansche tomaten slechts een coëfficiënt van 7/8 Pet. kunnen aantoonen. In het jaar 1928 werden de proeven Voortgezet, maar thans bereikte men niet Zulke gunstige resultaten; de planten hadden te lijden gehad van groote droogte en waren te vroegtijdig rijp, zoo dat zij niet bestand bleken tegen de groote reis naar de Engelsche markt. D e Resultaten op de Duitsche d^arkt waren echter bedui dend beter, zelfs zoo, dat thans de Italiaansche pro ductie van tomaten vanhet Engelsche en Hollandsche type zich richt naar het Duit sche afzetgebied. De Italiaansche tuinders, aangemoe digd door dit succes en door het Natio nale Uitvoer Instituut in Rome (Consu- 'ent Prof. Briganti!), zijn doorgegaan Piet het cultiveeren van die soorten, ivant zij weten, dat zaak is de biologische genschappen van de zaden te leeren hennen en dat zij zich hebben aan te Passen bij de weers- en bodemgesteld heid in de productiegebieden. Speciaal heeft men dit willen -.oen, omdat dit ^pe tomaat gretig afzet vindt bij de "hservenf abrieken. De aandacht is geconcentreerd op twee forten tomaten. De „Cornet" en de •>t>uke of York". Het is thans wel bewe zen, dat in vele gevallen de „Duk^ of York" niet zoo vroeg is als de „Cornet", maar daar staat tegenover, dat de „Duke of York" veel gavere en mooiere vruch ten geeft. Men leest in de rapporten, dat de „Cornet" dikwijls spleten en scheuren vertoonde, terwijl de tweede soort zich schitterend hield. In Portici werd een productie verkregen van 25 duizend K.G. per Hectare van de „Duke of York", tegenover 20 duizend K.G. per Hectare van de „Cornet" en tegenover 12 duizend K.G. van de Italiaansche soort „Paler mo". Verdef is vastgesteld, dat de „Comet"- en de „Duke of York"-planten nog vruchten dragen in de maand Septem ber, terwijl de plukperiode voor de „Pa lermo" in de maand Augustus compleet en definitief is afgesloten. Een proefzending van 200 duizend K.G. Hollandsche tomaten, gekweekt in Italië, bracht den dubbelen prijs op van de tomaten afgeleverd aan de conservenfa- brieken. Verder de kwestie van verpakking en keuring van het ItaliaanschHol landschEngelsche product. De exportmethode in Italië, wat betreft tomaten, tracht een getrouwe copie te zijn van onze Hollandsche exportme thode, zelfs de keuring heeft zich gespie geld naar de keuring, die wij in Neder land kennen. In een volgend artikel berekenen wij het effect van deze variëteitverwisseling in Italië, bijzonder rekening houdende met de Hollandsche belangen in vreemde afzetgebieden. Stoffelijk overschot naar Nederland Het stoffelijk overschot van Wiersma, Van Onlangs en Kotte, de slachtoffers van de ramp, welke de „Ooievaar" te Bangkok over kwam, is te Batavia per „Sawahloentoe" van de Kon. Paketvaart Mij. uit Bangkok aan gebracht voor verder vervoer naar Neder land. Mislukte wereldreis van twee IJmuider jongelieden Een dag of tien geleden vervoegden zich bij den auto-verhuurder L. te IJmuiden twee jongens van een jaar of achttien om een auto te huren, omdat ze in de buurt van Amsterdam een boodschap moesten doen. Ze zouden des avonds weer terug zijn. De heer L. zag er geen kwaad in en stelde den. jongelui een wagen beschikbaar. Tot groote verwondering van den ver huurder kwamen z'n klanten des avonds niet terug. En toen ze ook den volgenden morgen niet kwamen opdragen vertrouwde de man het zaakje niet en waarschuwde de politie. Deze liet het bericht van de spoor- looze verdwijning door den politie-radio- dienst te Hilversum verspreiden, doch ook het verzoek om opsporing en voorgeleiding had geen resultaat. De jongens waren spoorloos verdwenen en ook de auto werd nergens teruggevonden.... Totdat eenige dagen geleden de Neder- landsche consul te Hamburg berichtte, dat de Duitsche politie de jongens te zijner be schikking had gesteld en ze door zijn zor gen naar de grens zouden worden geleid. Aan de grens zijn ze door de Hollandsche politie in ontvangst genomen en onder ge leide van een rechercheur werden ze naar IJmuiden teruggebracht, waar ze thans in het politiebureau in bewaring zijn gesteld. Het bleek, dat de jeugdige avonturiers, ofschoon ze noch een pas, noch een triptiek of iets dergelijks hadden, zonder moeite de Duitsche grens waren gepasseerd. Na eenige keeren te zijn verdwaald kwamen ze ten slotte in Hamburg terecht, waar ze hun intrek namen in een klein hotel, waarvan de eigenaar toevallig een oud-IJmuidenaar was. Uit de woorden, die hij opving, meende de Wirt te mogen afleiden, dat er iets niet in den haak was, om welke reden hij de politie in den arm nam. Deze betrok den Nederlandschen consul in het geval en ais minderjarige vreemdelingen, zonder midde len van bestaan, werden de avonturiers naar de plaats hunner inwoning geretourneerd. De auto zal worden nagezonden. Tot zoolang zullen de jongelieden hun vrijheid moeten missen en als er nu niets aan den auto ont breekt, komen ze er misschien nog zonder kleerscheuren af. Tweehonderd menschen verongelukt Tijdens Kerstmis in de Ver. Staten. Op Kerstmis zijn in de Vereenigde Staten tweehonderwd menschen verongelukt. Hon derddertig hunner werden gedood bij auto botsingen, zestien werden gedood bij botsin gen op spoorwegoverwegen. Te Sacramento, in Californië, vloog de locomotief van een sneltrein plotseling de lucht in, waardoor de machinist en de stoker werden gedood. Ne gen personen bezweken tengevolge van het drinken van giftigen sterken drank. Vijf personen kwamen om het leven bij een hotelbrand te Springfield, in Massachusetts. Het aantal personen, dat werd gewond, was eveneens groot. Van koningin Nefertiti De Egyptische Exploratie Vereeniging heeft te Tellel Amama een paleis ontdekt, dat meer dan drie duizend jaar oucf is. Het is zeer waarschijnlijk het verblijf van de beroemde koningin Nefertiti nadat zij van haar macht vervallen verklaard was. Er zijn kunstvoorwerpen van groote waarde gevonden. Op het politiebureau pleegde de man zelfmoord Zaterdagavond is door een Voorburgschen agent van politie op de laan van Nieuw Oosteinde een 34-jarige opperman A. van R. uit Voorburg, op heeterdaad betrapt, toen hij een 19-jarig meisje aanrandde, haar van de fiets trok en op den grond wierp, met de bedoeling haar een hand- taschje te ontrukken. Op het politiebureau aangekomen, bleek dat men met een ouden bekende te doen had. De aangehoudene pleegde reeds zeven jaar geleden een reeks overvallen. Hij kon toen worden gearresteerd, doordat hij op een voor hem noodlottigen avond zich ver giste in een slachtoffer. De bedreigde dame ontpopte zich namelijk als brigadier van politie Onder tranen heeft Van R. Zaterdag avond bekend schuldig te zijn aan de roof overvallen, die den laatsten tijd te Voorburg werden gepleegd. Na behoorlijk te zijn gefouilleerd is Van R. omstreeks 10 uur op het politiebureau in een cel opgesloten. Zijn verhoor zou Zon dag worden voortgezet. Om 5 minuten over half elf heeft de wachthebbende agent waargenomen, dat Van R. schijnbaar rustig op de krib lag te slapen. Bij de controle die dertien minuten later plaats had, zag de agent tot zijn ont steltenis, dat de arrestant zich had opge knoopt. Van R- moet in de beide sléchts korte onbewaakte oogenblikken ztfn lijfgoed in reepen hebben gescheurd en daarvan eer» band hebben geknoopt, die hij ter uitvoé- ring van zijn wanhopige daad benut heeft. Aan H. M. de Koningin eerbiedig opgedragen. Heb dank, Uwe Majesteit, heb dank, Voor dien guldenen koningsklank! Vervuld van vromen levensmoed! Dien moederlijken Kerstegroet! Door gansch Uw volk, verstild, aanhoord. AchJezus needere geboort Is er een dag vol zomerpracht Die halen kan bij Zijnen Nacht? Een lied, een woord, dat schooner klinkt, Dan dat van Zijn Godheid zingt? Drie wijze vorsten gaven Hem Eens eer. Uw stem, te Bethlehem, Vorstin, klink door hun beden heen, Want tijd en eeuwigheid zijn één! En dit is, wat thans wereldwijd, Van Oost tot West, Uw volk verblijd! In al zijn zorgen, leed en nood Heb dank, Vorstin! Het morgenrood Der beet're toekomst breekt vast aan, z£> wij, met U, naar 't Kerstlicht gaan. Naax dit aanminnig Goddellijk Wicht, Ons aller Leven, Liefde en Licht! Uw voorbeeld, vorstelijk en vroom, Bad Hem om uitkomst... Kindje! koom! Bescherm Vorstin en volk en land, Bind Neerland in Uw vredesband! En... Koningin, Uw volk zegt dank, Voor dezen gulden koningsklank. LUISTERAAR. Haarlem, Kerstmis 1931. Zeventien personen om het leven gekomen In een hotel e Springfield in den staat Massachusetts brak een brand uit, waardoor het geheele hotel werd vernield. Van de gas ten en bewoners konden slechts 31 personen in veiligheid worden gebracht, waarbij twee personen ernstige brandwonden opliepen. Zeventien personen kwamen echter bij den brand om het leven. Reeds konden vijf lij ken uit de rookende puinhoopen worden ge borgen. De overige twaalf slachtoffers wor den nog vermist. Op den Eersten Kerstdag heeft H. M. de Koningin, vanuit het Paleis aan het Noord einde te 's-Gravenhage, per radio den vol genden Kerstgroet uitgezonden: Inleidng Voor mij is het een reden tot dankbaar heid, mij op dit oogenblib door de radio met u allen verbonden te weten en daar door zoovele landgenooten te kunnen toe spreken. Het is als scheidde ons geen af stand, als toefden wij in eikaars tegen woordigheid. Ik zie in ons contact door den aether het beeld van een hoogeren band, door God zelf gelegd, die de geheele menschheid omvat. Terwijl ik u thans mijn Kerstgroet zal voorlezen, doe ik dit in het levendig besef van die saamhoorigheid en gedenk met een uit het hart komende heilbede de geheele menschheid. De Kerstgroet Er lijkt ongetwijfeld voor velen eene groote tegenstelling tusschen de schaduw, welke de ongust der tijden op de menschen en omstandigheden werpt, en de groote blijdschap van het Kerstfeest. De stoffelijke en geestelijke nood is hoog gestegen. Er is veel wat neerdrukt, wat de levensvreugde van ons allen bedreigt en sterker dan ooit is de overtuiging, dat wij dit uit ons zelf niet kunnen te boven ko men. Gelukkig brengt het feest blijdere bood schap. Want het Kerstfeest is onafscheidelijk verbonden met onzen strijd en met ons lijden, het is de vervulling van al hetgeen wij daarin ontberen. Het verlegt in ons het zwaartepunt van zorgen en moeite naar Hém, die ons spreekt van verlossing en troost, het brengt den klemtoon van die moeite over op Zijne liefde. Het komt met iets nieuws, met hoogere kracht, het doet die kracht in ons ontwa ken, het leert ons dragen wat zonder die kracht niet te dragen is. Over heel de wereld, gedompeld in kom mer, daalt de Kerstnacht, komt de liefde van God ons lichtend tegemoet, schenkt God Zijn heerlijke gave, Immanuel daalt af in onzen diepen nood. „Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet overmocht" De liefde van Christus straalt door de schaduwen van dezen tijd heen, Zij zal ster ker blijken te zijn dan dat donker. Wij zingen „Stille nacht, Heilige Nacht"... Die liefde maakt innerlijk stil. Waar zij overwint verdwijnt de onrust, die velen in onzen tijd den innerlijken vrede ontrooft. Zij voert ons naar dat thuis van de ziel, waar alles in overeenstemming is met het beste en met het diepste in ons wezen. Zij leert ons bidden, zóó bidden, dat God verhooren kan; eigen wenschen en begeer ten te toetsen aan den hoogen wil van God en dien wil tot den onzen maken en zoo het bedoelen van dat Vaderhart kennen. Zij bekwaamt ons om zelf mede te arbeiden aan het plan dat Gods liefde voor ieder onzer persoonlijk heeft bepaald, en, dat on danks alle stormen en beproevingen, welke in deze wereld ons deel mochten zijn, rus tig zijne voltooiing tegemoet gaat, voor welks verwezenlijking Immanuel onze ge stalte aannam. Hij deelt ons Zijn leven mede. Gelijk in de lente de plantenwereld bij haar ontwa ken, in eindelooze verscheidenheid, het wonder te aanschouwen geeft van het ont luiken van één en hetzelfde leven, zoo ver tolkt een ieder het van Christus ontvangen leven, volgens eigen aard en karakter in de heerlijke ruimte en vrijheid welke dit leven ons schenkt. Dit vernieuwe in ons de kracht om met blijdschap ónzen weg te gaan. Welk een vastheid, welk een zekerheid komt er niet in ons bestaan, als wij mogen wandelen bij het licht dat Zijn leven uit straalt. Onze tijd vraagt veel moed, veel geest kracht, veel geloof. Het Kerstfeest roept het elkeen als het ware toe: waagt het met Immanuel, dit is God met ons. Vertrouwt op Zijn liefde, in gebed en persoonlijke gemeenschap. Zóó wordt alle donker een lichtende Kerstnacht, en ieder kruis, hetzij bewust, hetzij onbewust met hem gedragen, gaat over in heerlijkheid. .Ontvangst in Indië mislukt. De gespannen verwachtingen waarmede Ned.-Indië de stem van H. M. de Koningin verbeidde, bleek in Batavia uit de tjokvolle salen, waarheen de autoritvten en parti culieren reeds een uur tevoren zich in bont pêle-mêle hadden begeven. De aanvankelijk goed doorkomende eerste zangnummers deden de Verwachtingen stijgen, welke daardoor te scherper terug vielen, toen de duidelijk geannonceerde rede van de Koningin practisch onver staanbaar doorkwam. De teleurstelling, welke in Batavia heerschte, wordt ook weerspiegeld door de berichten uit tal van plaatsen op Java, Su matra, Borneo en Celebes, waar de Ko ninklijke Kerstgroet eveneens in openbare samenkomsten in bioscopen enz. zou wor den aangehoord, doch helaas ook onver staanbaar doorkwam.. Slechts enkele ama teurs vingen het grootste deel van de rede op. Een uitzondering maakt bovendien de ontvangst ten huize van den gouverneur van Djocjakarta, welke schitterend was. De rede van de Koningin was daar woordelijk verstaanbaar, zoodat Pakoe Alam en zijn gemalin en het korps ambtenaren Binnen- landsch Bestuur de rede goed hebben ge volgd. In Solo werden eenige volzinnen verstaan. De Soesoehoenan van Soerakarta was diep onder den indruk toen hij de stem der Koningin hoorde. Hij was opgetogen over het technisch wonder, dat zulks mo gelijk maakte. Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in na- tura, kunnen dit eveneens bij ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Ingekomen bij de redactie: J. WI 10-— Z. H. zal niet meer over den vrede spreken De H. Vader heeft het H. College der kardinalen, de prelaten en den hofstaat in de pas gerastaureerde Consistoriezaal ont- vngen, om de Kerstwenschen In ontvangst te nemen. Door den kardinaal-deken, Z. H. Em. Gra- nito Pignatelli dl Belmonte, werd het adres van gelukwensch voorgelezen. Antwoord van Z. H. In zijn antwoord bracht de H. Vader al lereerst de ongelukkige slachtoffers van de Instorting In de Vaticaansche bibliotheek In herinnering. Vervolgens sprak hij zijn diepe smart uit over de vervolging, waaraan de Katholieke actie blootstaat, doch tevens gaf het hem troost te zien, dat eindelijk de beginselen van rechtvaardigheid, gerechtigheid en vrede be ginnen baan te breken. Oorzaken van smart bleven echter voor hem Rusland, Mexico en Spanje. Wat de werkloosheid-crisis betreft, klaag de Z. H. de Paus er over, dat de regeerings- mannen hun toevlucht niet nemen tot God. Sommigen, aldus vervolgde de H Vader, zullen zich afvragen, of de Paus geen woord zal spreken over vrede en ontwapening. De Paus zal echter hierover niets zeggen, want reeds herhaalde malen werden deze woorden door hemzelf of zijn voorgangers uitgesproken, doch er werd niet naar ge luisterd. Zij werden zelfs dikwijls verdraaid, waardoor oneenigheid ontstond. Het is derhalve veel beter tot God te bid den en hem den waren vrede onder de men schen te vragen. De wereld is daarom zoo ongelukkig omdat haar het geloof en de godsdienst ont breekt. Tenslotte kondigde de H. Vader het verschijnen van een nieuwe Encycliek aan over het Goddelijk Moederschap van Maria als besluit van het eeuwfeest van het con cilie van Ephese, waardoor in de heele Kerk het Officie en de H. Mis van het Moeder schap van Maria weer wordt ingevoerd. Toen mgr. Eras, procurator vanhetNeder- alndsch episcopaat en rector van het Neder- landsch College te Rome, voor den H Vader neerknielde, vroeg deze belangstellend naar ht Nederlandsch College, hoeveel studenten er thans zijn en verleende tenslotte het Col lege Zijn bijzonderen zegen. Inhoud van de nieuwe Encycliek. In deze aangekondigde encycliek, welke aanvangt met de woorden „Lux Veritatis", ter herdenking van het vijftiende eeuwfeest van het Concilie van Ephese, richt de Paus zich tot de Katholieken, maar heeft hij ook het oog op de Protestanten en de Oostersche Christenheid. Hij doet uitkomen, dat het tijdperk van het Concilie van Ephese juist de tijd is van de orthodoxe reactie tegen de ketterij der Nestorianen. De Kerk van Rome was in het volle bezit van het onbetwiste gezag over alle andere kerken en de religieuse gemeenschap van het Oosten en het Westen. De Paus zet vervolgens nauwkeurig de leer uiteen, die bij het Concilie van Ephese ter sprake komt. Het was de plechtige bevestiging, dat Je zus de enkele en eenige Verlosser, God en mensch tezamen was. De H. Vader vindt hierbij aanleiding om nadruk te leggen op de wezenlijke eenheid van de ware Kerk van Christus en om aan al zijn afgescheiden zonen de uitnoodiging te herhalen, om terug te keeren tot de eene kudde en den éénen herder. De encycliek behandelt vervolgens het goddelijk moederschap van Maria, de waar heid, die niets anders is dan een corolarium van het vooraf uiteengezette dogma. Indien Jezus werkelijk God is, Is Zij, die hem ter wereld heeft gebracht, Moeder van God en moet Zij bijgevolg vol van genade zijn en moeten wij Haar vereeren. De Paus weerlegt hier de tegenwerpingen der Protestanten tegen de Maria-vereering en snoort hen aan, het voorbeeld der Katho lieken te volgen en de bescherming van de H. Maagd in te roepen als Middelares bij den goddelijken Verlosser. De H. Vader richt vervolgens een dringen de vermaning tot de afgescheiden broeders van de Oostrsche Kerk, die bij het Con cilie van Ephese den Paus als den bewaker van het geloof begroetten en noodigt heen uit terug te keeren tot den gemeenschappelijken Vader, die In den persoon van den heiligen Paus Celestinus I het hooge voorrecht van het goddelijk moederschap van Maria heeft afgekondigd. Het is het vurig verlangen van den H. Va der, dat zjj, teruggekeerd tot de eenheid in het geloof, met hem zullen neerknielen voor de mozaïeken van de basiliek van Santa Maria Maggiore om de overwinning welke de H. Maagd behaald heeft op het Concilie van Ephese, te vieren. Tenslotte stelt de Paus, om de tegenwoor dige viering van het eeuwfeest in de herin nering te doen voortleven, voor alle kerker het officie en de H. Mis van het moederschap van Maria vast. De Encycliek is van Kerstmis gedateerd. Z. H. de Paus heeft een Kerstencycliek uitgegeven over het concilie van Ephese. (blz. 1, 1ste blad) Eersten Kerstdag heeft H. M. de Konin gin haar Kerstgroet voor de radio uitge sproken. (blz. 1, 1ste blad). Gedurende de Kerstdagen zijn in de Ver eenigde Staten ten gevolge van ongevallen 200 menschen gedood. (blz. 1, 1ste blad). Smokkelaarsbende in België gearresteerd. Drie Nederlanders er bij betrokken. (blz. 1, 1ste blad) Den Haag zetel der Herstelconferentie? (blz. 1, 2de blad) Onlusten in Chili. (blz. 3, 2de blad) Te Botterdam is bij een twist een vrouw doodgestoken. (blz. 4, 2de blad) In Amsterdam heeft een bankbediende een bedrag van 60.000 gestolen. (blz. 4, 2de blad) Demonstraties in Januari of Februari in zake wegenverlichting. (blz. 4, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.56. Achter uit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.22. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. te Lacoruna. Laagste barometerstand 724.9 m.M. te Carlstadt. x Verwachting: rachtige tot matigen, Wes telijke tot N.-Westelijken wind, zwaar be wolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen of sneeuwbuien, aan vankelijk kouder, later waarschijnlijk veel kouder. Drie Nederlanders er bij betrokken In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkten tolbeambten de Belgische mo torboot „1'Aurora", welke gestrand was tus schen Zeebrugge en Blankenbergh. De bemanning, bestaande uit vier kop pen, wierp na de stranding de lading In zee. Deze bestond uit een twintigtal Liter bussen, welke alcohol bevatten. Daarop sprongen de opvarenden zelf in zee om de aanspoelende bussen op te pikken. De douane-ambtenaren, welke zich ver dekt hadden opgesteld, achtten toen het oogenblik gekomen om in te grijpen. Zij zagen op het zelfde moment een vijfden persoon, die op den uitkijk stond in de duinen, In de nabijheid van een auto. Toen de man zich ontdekt zag, sprong hij op een gereedstaande fiets en reed weg. Twee de douane-ambtenaren snelden den man na. Toen de man niet voldeed aan hun verzoek om te blijven staan, losten zij enkele schoten in zijn richting. De man werd in den rug getroffen en viel dood neer. Het bleek de man te zijn, voor wien de smokkelwaar bestemd was. Ondertusschen hielden de andere drie tolbeambten de matrozen van de boot in bedwang. Een gevecht ontstond, waarna de mannen tenslotte werden aangehouden. Het waren een Belg en drie Nederlanders. De motorboot en de auto werden in beslag ge nomen. In een vergadering van steenfabrikanten is definitief besloten tot stopzetting der fa brieken voor den tijd van drie maanden. Deze stopzetting zal voor het gebied der groote rivieren aanvangen 1 Februari a.s., voor de overige groepen tusschen 1 Januari en 1 Maart 1932.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1