Kennemerland Informatie Cheque-koersefl Stofzuigerhuis MAERTENS IJMUIDEN-OOST VELSEN—DRIEHUIS VELSEN HEILOO HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders HEEMSKERK RIJKSVISCHAFSI.AG MARKTBERICHT Staat van Besommingen UIT DEN OMTR EK AERDENHOUT-BENTVELD HOOFDDORP HAARLEMMERMEER HILLEGOM NOORnwiJKERHOUT SPAARNWOUDE SASSENHEIM VOORHOUT Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- om MARKTNIEUWjj f?; 12.80 21.2° Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. t-auuis". Od initiatief van bovenge- noemden bond, aideeling Velsen wordt Woensdag 30 December te half 8 in het patronaatsgebouw een vergadering gehou den waartoe alle leden der R.K. Valorgani- saties ter plaatse zijn uitgenoodigd. Als spreker zal dien avond optreden de heer F. Spit. hoofdbestuurder van „St. Paulus" met het onderwerp: Was deze loonsverla ging omwille der Gemeente Financiën ge motiveerd? Pater Ernestius weer hersteld. Naar wij hernemen is de Viearius van het kloos ter alhier, de zeereerw. pater Ernestius, die geruimen tijd voor een operatie in het St. Aptonius-Ziekenhuis alhier verpleegd is, weer hersteld en heeft Z.Eerw. het zie kenhuis kunnen verlaten. Missietentoonstelling. Op tweeden Kerstdag en Zondag organiseerde de pa rochiale missienaaikring een tentoonstelling in het missiehuis alhier. Den eersten dag sprak de Z.E. Pater Overste sen welkomstwoord tot de ijverige werksters voor de missie, waarna hem, bij monde van de leidster van den naaikring. het vervaardigde werd aangeboden. In grooten dank werd het gebodene aan vaard. waarbij nog eens gewezen werd op de vele behoeften der missionarissen en missie. Dan werd bezichtigd wat door den naaikring in het afgeloopen jaar vervaar digd is. Voor het eerst was ook een flink aantal kinderkleedirigstukken door den kring vervaardigd. Het door de afdeeling Hillegom ingezon- dene, in bewerking en kleurencombinatie iets aparts, viel op door een drietal altaar- kussens met fijne bewerking. Het geheel is een kostbaar geschenk voor de missie, dat veel tijd en ijverigen arbeid heeft gevor derd. ongeacht het financieele offer der da mes. Mej. van Ketwich ko in het sluitings woord de verheugende mededeeling doen dat een mooi geldelijk saldo is verkregen. Des avonds werd een film vertoond van de missie op Ned. Nieuw Guinea. De Z.E. Pater Vinkestein. speciaal voor de vertooning dezer film uit Tilburg geko men, gaf een interessante verduidelijking. Ongetwijfeld hebben deze tentoonstelling en film niet alleen meer belangstelling, doch ook meer liefde gewekt voor hen, die nog leven zonder de gave van het heilig ge loof en het missiewerk. De parochie Drie huis mag trotsch ziin'oo het bezit van de zen missienaaikring. De R.K. Teenken- en Schilderschool. In de laatst gehouden raadsvergadering werd de behandeling van het verzoek van de St Vincentius-Patronaatscommissie. om overeenkomstig de Nijverheidsonderwijs wet de noodzakelijkheid uit te spreken van de instandhouding'eener R.K. Teeken- en Schilderschool, aangehouden, op verzoek van den heer Laurent. De aangelegenheid is opnieuw in de On derwijscommissie uitvoerig gesproken. De meerderheid der commissie is van oordeel dat. uit een zuiver onderwijsstandpunt be zien, er voor den raad geen termen aan wezig kunnen zijn, om de noodzakelijkheid uit te spreken. B. en W. deelefl thans den raad mede, dat zij zich met dit nader standpunt der Commissie kunnen vereenigen en stellen voor. dien overeenkomstig te beschikken. De steunuitkeerlng aan werkloozen. Bij den raad is ingekomen een adres van den IJmuider Bestuurdersbond, den Chr. IJmuider Besturenbond en den R.K. Volks bond. houdende verzoek adhaesie te betui gen aan een door den gemeenteraad van Amsterdam genomen besluit om met de gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag en Utrecht overleg te plegen inzake verhooging van steunuitkeeringen aan werkloozen, ..Ismede om te besluiten, dat aandrang zal worden uitgeoefend op de Regeering teneinde de in het adres ge noemde verbeteringen ook voor deze ge meente doorgevoerd te krijgen. In de raadsvergadering van 24 November j.l. werd verworpen 'n voorstel van de heeren W. F. Visser e.a. o.m. om de Regeering te verzoeken, goed te keuren, dat de alge- meene steunnormen worden verhoogd. Het verzoek beoogt hetzelfde als het nas ver worpen voorstel. Adhaesie-betuiging, zoo deelen B. en W. den raad mede. met even tueel als gevolg inwilliging van het ver zoek. zou neerkomen op verhooging der steunbedragen ten laste der gemeente. Ge zien het buitengewoon hooge bedrag, dat thans reeds ten laste der gemeente komt. is het onverantwoordelijk mede te wer ken aan verdere verhooging. B. en W. stellen dan ook voor. niet aan het verzoek te voldoen. Opbrengst crisis-collecte De opbrengst van de colecte ten bate van het crisis comité bedraagt f 833. Coöp. Veilingsvereeniging „St. WUIibror- dus". Woensdagavond werd in het lokaal van den heer J. Admiraal een algemeene ledenvergadering gehouden door bovenge noemde vereeniging. De voorzitter, de heer J. Admiraal, open de de vergadering en heette allen welkom. Spreker zegt over de opkomst best tevreden te zijn. De secretaris, de heer Jac. Sengers, leest vervolgens de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De heer J. Schuyt deelt mede, dat de omzet in dit jaar maar heeft bedragen f 95000 tegen f 120.000 in 1930. Een ver schil dus van omstreeks f 25000. De lage prijs van de aardbeien is hiervan de schuld De betalingen door de koopers heeft een goed verloop gehad en geen kwade posten zijn te boeken. Door dezen minderen omzet is een provisie van f 1250 minder ontvan gen. Door den heer Schuyt, veilingmeester, werd vervolgens voorgelezen een convoca tie voor een vergadering van de provincia le commissie uit de veilingen in Noord- Holland op 29 December a.s. te Alkmaar. De voorzitter zegt dat het wenschelijk is dat uit deze vereeniging een paar afge vaardigden de vergadering in Alkmaar bij wonen. Spr. stelt er prijs op, dat meerderen deze vergadering bijwonen. Spr. stelt voor een tweetal afgevaardigden te benoemen. De heer Wit stelt voor, dat de voorzitter en de veilingmeester deze vergadering be zoeken. De heer Van Schoten, niet-lid, geeft den raad iemand uit de vereeniging te benoe men, daardoor wordt de belangstelling van de leden opgewekt. De heer Schuyt zegt, dat een bestuurslid beter bekend is met den loop van zaken. Besloten wordt, dat een bestuurslid er heen zal gaan en uit de vergadering werd benoemd de heer Jac. Klaassen. Aan de orde komt nu de behandeling van art. 11 van het huishoudelijk regle ment. In dit artikel wordt bepaald de vast stelling van de vergoeding aan het bestuur. Uit bezuiniging stelt het bestuur voor het salaris van de bestuursleden ieder te verminderen met f 15.de keurmeester met 50.Aan den emballagemeester zal f 40 inplaats van f 50 worden uitgekeerd. De klokkenist van f 1 op f 0.75, ook de pre- senteerder, de basculist f 2 en aan de be taalmeester geen 1/10 pet. meer te geven. Deze bezuiniging geeft een bedrag van f 475.—. De heer Schuyt zegt zich ten volle ver plicht te gevoelen aan de bezuiniging me de te werken. De voorzitter zegt, dat de provisie be draagt voor aardbeien 5 pet., bladgroenten en asperges 6 pet. en andere producten 7 pet. Deze provisie wordt weder zoo vastge steld. Besloten wordt dit jaar weder geen con tributie en geen entree te heffen. De voorzitter zegt, dat de nieuwe leden geen aansprakelijkheid hebben voor het oude. Tot leden van de commissie tot onder zoek van de rekening werden benoemd de heeren M. Wessel en H. Dekker. De heer G. Schouten was aftredend ten niet herkiesbaar. De heer Korthouwer kon niet herkozen worden door zijn benoeming in het bestuur. Bij de rondvraag vraagt de heer Jac. Klaassen of het pleintje bij de veiling niet verbeterd kan worden door bijvoorbeeld 't aanbrengen van sintels. De voorzitter zegt, dat daar zeker wat moet gebeuren. Reeds meerdere malen is in het bestuur daarover gesproken. Spr. vTaagt of de tuinders dit door samenwerking tot stand willen brengen en wel gratis. Verschillende leden geven zich voor dit werk op. De voorzitter zegt, dat het bestuur op Driekoningen dit werk zal uiteenzetten. De heer Wessel vraagt of over dat artikel betreffende de Noordermarkt op de verga dering in Alkmaar gestemd moet worden. De voorzitter zegt, dat dit punt moeilijk te bespreken is. De heer Schuyt zegt, dat het hoofddoel is het buiten de veiling verkoopen tegen te gaan. De heer Kamper zou willen, dat de vei ling afgeloopen is vóór de veiling in Alk maar begint. De voorzitter zegt, dat het bestuur niet anders wenscht, maar de veiling is afhan kelijk var den treinenloop. De heer Kamper zou wenschen, dat het bestuur die tuinders, die niet te veiling komen, bewerkte, dat ook zij hier ter vei ling komen. De heer Korthouwer irerkt op, dat wan neer al de tuinders hier ter veiling kwamen er ook meer koopers zullen komen. De voorzitter deelt mee, dat de klokkenist in het ziekenhuis ligt en een operatie noodig is gebleken. Spr. zegt, dat het mobilisatie- kruis de helft van de kosten op renteloos voorschot wil geven. Spr, stelt voor, dat ook deze vereeniging wat doet. Opgemerkt wordt, dat een veilingsvereeni ging een dergelijk besluit niet kan nemen. De heer Jac. Sengers zegt, dat het Bur gerlijk Armbestuur in deze ingrijpt. Verder werd opgemerkt, dat de Raad van Arbeid toestemming moet geven. Hierna sluit de voorzitter de vergadering onder dankzegging. Uitvoering Zondagavond werd in de groote zaal van het Brunogebouw een goed geslaagde uitvoering gegeven door de R.K. gemengde zangvereeniging „Kunst en Vriendschap". Onder leiding van him eminenlen direc teur werd door de leden een heerlijke avond aan de aanwezigen geboden. De voorzitter de heer Kuipers, heette allen hartelijk wel kom, inzonderheid den directeur en de heeren solisten, die mede zullen werken aan het welslagen van den avond. Een tweetal Kerstliederen openden den avond. Er werd uitstekend gezongen. Ook de pianovoordracht van mej. Hoedjes was een mooie prestatie. „Het standvastige soldaatje", gezongen door het dameskoor, bracht een echt ge zellige stemming. De viool-voordracht van den heer Köhler trok zeer de aandacht. Na de pauze opende de heer Köhler het tweede gedeelte weder met een vioolpartij, wederom begeleid door den directeur den heer Kuijper uit Alkmaar. Daverend hand geklap beloonde den heer Köhler voor zijn mooi spel. En toen kwam het zangspel „Bij de Waarzegster". Gelachen als er werd, neen, zulke stukjes moeten er in dezen cri sistijd meer vertoond worden. Er werd ge gierd van 't lachen. Hierna kwam een zangvoordracht „De inlijving van de mili ciens van Knuppelland", een niet minder boertig zangspel dat eveneens een groot succes was. Ook de „Gestolen Gans" oogste heel wat bijval. Hierna volgde tenslotte een zangnummer: „De Spijskaart", door het geheele gezelschap gezongen, waarna allen meer dan voldaan over dezen genoeglijken avond huiswaarts keerden. Kerstgave Men verzocht ons mede te deelen, dat door den R.K. Volksbond bij gelegenheid van het Kerstfeest aan daar voor in aanmerking komende leden een mooie kerstgave is verstrekt. Uitgedeeld zijn 75 pond vleesch, 200 pond vet en 25 pond worst. Hier is voorzeker door den Volksbond een mooie daad gesteld, te meer nog daar deze uitreiking in de plaatst reedt van den ge wonen jaarlijkschen feestavond die hierdoor is komen te vervallen. Zilveren professiefeest. Onze oua-plaats- genoote de eerw. zuster Eustella van de or de der Franciscanessen (in de wereld mej. Joh. Scheerman Gd.), hoopt op 30 Decem ber a.s. haar zilveren professiefeest te vie ren. Het zal de eerw. jubilaresse op dezen da tum wel niet aan belangstelling ontbreken. stuk; W ting 0.65—3.30 per 50 KG.; Kool- visch 0.190.30 per stuk; Makreel 8.50 26,00 per 50 K.G. IJMUIDEN, 28 December 1931 Tarbot f 1.15—1.35 per K.G.; Griet 13 50—40.00 per 50 K.G.; Tong 1.25—1.15 per K.G Groote Schol 17.50—2100 per 50 K.G.; Middel Schol 18.00—22.00 per 50. K.G.; Zet Schol 22.50—32.00 p. 50 K.G.; Kline Schol 9 00—25.00 per 50 K.G.; Schar 4.00—9.50 per 50 K.G.; Rog 9.00—16.00 per 20 stuks; Vleet 1.332.20 per stuk; Pieterman en Poon 11.00 per 50 K.G.; Groote Schelvisch 16.50—26 00 per 50 K.G.; Middel Schel visch 14.50—20.00 per 50 K.G.; KI. mtdd. Schelvisch 8.50—14.00 per 50 K.G Kleine Schelvisch 3.20—11.00 pr 50 K.G.; Kabel jauw 17.00—36.00 per 125 K.G.; Gullen 0.75—7.50 per 50 K.G.; Leng 0.30 per van die heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers H. C. 64 f 1500! Cremer f1700; Derika 7 f 1600; mstelstroom f 1700; Luther f 1300; Avila f 2100; IJszee f 1600; Poolzee f 2600; Timmers f 1600; Limburgia f 1300; Joh. Ma rie f 800; Rijnmond f 1300; Eveline f 2400; Gerard f 2800; Pelikaan f 2500; Maria Eli sabeth f 1600; Bruinvisch f 1300; Zeeleeuw 1400. R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE LEIDEN Plechtige inwijding en officieele opening Driekoningen 6 Januari a.s. zal te 10 uur het nieuwe schoolgebouw der R. K. Vak school voor Meisjes, Galgewater 1, te Lei den, plechtig worden ingewijd en daarna te half 11 officieel worden geopend. 's Middags van 2.30 tot 4.3Ö zal de school geopend zijn voor de ouders en familie der leerlingen. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Januari zal de school 's morgens van 10 tot 12, 's middags van 2 tot 4 en 's avonds van 7 tot 9 uur te bezichtigen zijn voor oud leerlingen, vrienden en belangstellenden lil de vakschool. DINSDAG te half 8 Lof ter eere van den H. Antonius, te 8 uur Maria-Congregatié voor de meisjes. DONDERDAG van 69 uur gelegenheid om te biechten, te half 8 Lof met predika tie en „Te Deum". VRIJDAG, Nieuwjaarsdag, dag van devo tie, tevens eerste Vrijdag van de maand. De H.H. Missen als op Zondag, te half 8, S^uur. en half 11. Te 3 uur Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG, te half 3 Catechismus voor alle kinderen, die hun eerste H. Communie gedaan hebben. Van 39 uur gelegenheid om te biechten. Te half 8 Lof van de Broe derschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bij stand. ZONDAG a.s„ eerste Zondag van de maand, algemeene H. Communie der kin deren. In de week de H. Mis te 8 uur. De H. Communie wordt uitgereikt óók om; 7 uur en half 8. Lichtbeeldenavond Tweeden Kerstdag had in de St. Jozefschool een lichtbeelden voorstelling plaats, welke zeer goed geslaagd is. De opkomst was zeer groot. De voorstelling betrof een reis naar het Zuiden en wel naar Italië, met de oude stad Rome, en verder Napels met den Vesuvius en tot slot van de reis het zeer mooie. Capri. Schitterend kwamen de beelden tot hun recht, wat wel bleek uit het applaus van het talrijke publiek. De uiteenzetting geschiedde door den Zeereerw. heer Pastoor Huf, die destijds deze reis zelf gemaakt heeft. Aan dezen avond was als buitengewone attractie voor Hoofddorp een humoristische sprekende en lichtbeelden-reclame verbon den. Het betrof reclame voor inwonende zakenmenschen. Menigmaal moest met de voorstelling worden gestaakt door het dankbaar applaus van het publiek, dat na afloop wel voldaan huiswaarts ging. Dinsdagavond heeft wederom en derge lijke voorstelling plaats met nog grooter aantal reclames. Personalia Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Hofstede, slaagde dezer dagen voor het examen voor deurwaarder. Diefstal Bij den landbouwer D. aan den Hoofdweg alhier is in een der afgeloo pen nachten de geheele wasch, die op een stuk weiland was gelegd, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. R. K- Onderwijs. De lieer J. B. Hen driks, onderwijzer aan de R. K. St. Joannes Jongensschool aan de Mariastraat alhier is met ingang van 16 Jan. 1932 in gelijke be trekking benoemd aan de R. K. school aan de Westergracht te Haarlem- Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: M. A. Grimbergen en S. P. Vink. Geboren: z. van R. Haarbrink—Zwart; d. van M. M. van den Hoorn—Langelaan. Overleden: geen. Schandelijk. Door overklimtning hebben onverlaten hulsttakken gestolen op de Alg- Begraafplaats; zelfs werden eenige jonge struiken uintgetrokken. De politie stelt een streng onderzoek in en het is te hopen dat de aanleggers van dit schandstuk hun ge rechte straf niet zullen ontgaan. Voor de werkloozen. Aan de werk loozen die zich daartoe hebben aangemeld, werd Donderdag een krentenbrood uitge reikt door de Coöp. Bakkerij en Vcrbruiks- vereeniging „Onderling Belang". Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar wordt aan werk- looze leden dezer vereeniging een pakket levensmiddelen verstrekt ter waarde van 3.38. De vereeniging is daratoc in staat gesteld door „de Handelskamer" te Roti terdam. Gemeen teraad (Vervolg) De raadsvergadering van Woensdag, die door den voorzitter om ongeveer 12 uur was geschorst, wordt des namiddags om half twee voortgezet. Aan de orde is; de begrooting 1932. Algemeene beschouwingen worden niet ge houden. Post voor post wordt door den secretaris voorgelezen teneinde de raadsleden gemak kelijk in de gelegenheid te stellen om dé nooaige opmerkingen te maken of toelich ting te vragen. Bij post 81: Onderhoud en aankoop van meubelen voor het Raadhuis, vraagt de heer 'u. M. v. Noort. naar aanleiding van de vermelding aankoop van een nieuwe schrijf machine f 350.hoeveel schrijfmachines ei' zijn. De secretaris zegt, dat er twee schrijf machines zijn op de secretarie en twee op het politiebureau. De heet^L. M. van Noort vraagt of dan een van ae schrijfmachines niet kan wor den opgeknapt, inplaats van een nieuwe te koopen. De voorzitter zegt, dat men niet moet uitgaan van de onderstelling, dat alle schrijfmachines op één na up to date zijn. De machines van de politie zijn machi nes, die van de secretarie zijn gekomen, omdat zij vóór het intensief gebruik aldaar niet meer geschikt zijn. Er worden zeer veel kosten van drukwerk uitgespaard omdat nagenoeg alles op de secretarie wordt gedrukt, maar wil men zulks volhouden, dan moet men over goede machines beschikken. Met den post wordt accoord gegaan. Bij den post verlichting en verwarming van het gemeentehuis vraagt de heer L. M. van Noort waarom deze post voor 1932 op f 800.'is geraamd, terwijl over 1930 f 1031.49 is uitgegeven. De voorzitter zegt, dat in 1930 meer olie is gestookt, dan vermoedelijk in 1932 ge stookt zal worden, omdat in 1930 ook ge stookt is tijdens den bouw om deze droog ts stooken. Verder kost de olie thans f36.50 per ton terwijl dit Verleden jaar nog f 51.50 Was. Bij den post abonnement op de telefoon en kosten van telefoongesprekken, vraagt de hear L. M, van Noort, waarom thans slechts f 35C wordt geraamd, terwijl in 1930 f 477.39 is uitgegeven. De voorzitter zegt, dat als men de huis telefoon door het Rijk doet aanleggen men een bedrag betaa.lt voor eerste aanschaffing en voorts jaarlijks een bedrag voor onder houd. In de kosten van f 477.39 zijn de kos ten van eerste aanschaffing begrepen van daar dat zij hooger zijn dan thans wordt geraamd. Naar aanleiding van den post uitgaven in het belang van het historisch aanzien de» gemeente en van het artistiek en aeste- tisch bouwen, geraamd op f 100.is een voorstel ingekomen van de heeren J. van Parera, W. Th. Langeveld, C. v. d. Klauw, Th. van Gijlswijk en N. H. de Klerk om dezen post van de begrooting af te voeren. De voorzitter wijst er op, dat, zooals ligt te begrijpen valt, B. en W. tegen de afvoe ring van dezen post ernstig bezwaar heb ben. B. en W. hebben de bouwverordening toe te passen en zonder dezen post die dé medewerking van de adviescommissie te Rotterdam waarborgt kunnen B. en W. dit niet op behoorlijke wijze doen. De heer van Parera is scherp gekant te gen het optreden der Rotterdamsohe advies commissie. Spreker is van oordeel, dat de beslissing van B. en W. op de verzoeken om vergunning daardoor belangrijk wor den vertraagd. Bovendien bemoeit de commissie zich ook met het inwendige van gebouwen, terwijl zij toch alleen met het uitwendige heeft te maken. Ook heeft zij wel eens fouten gemaakt. .De voorzitter zegt, dat, als allen die een fout gemaakt hebben, deze zaal moesten verlaten, we dan allen wei kunnen ver trekken. Wethouder Warmerdam zegt, dat hij als minderheid in het college van B. en W. met de meening van den voorzitter niet kan accoord gaan. De heer E. Oostdam Jaczn. zou de reder: van de afwijkende meening van wethouder Warmerdam wel eens willen vernemen. "Wethouder Warmerdam zegt, dat hij vindt, dat de adviescommissie zich met te veêl details bemoeit, dat zij ook allemaal kleine 'ruitjes willen hebben, waar spreker rriet veel voor voelt, dat voorts de burge meester, de secretaris en de gemeenteop- zieiiter voldoende capaciteiten bezitten, om over het uiterlijk der gebouwen te oordee- len. -De heer van der Klauw is ook van oor deel, dat nu de adviescommissie enkele ja ren heeft gewerkt, men daarvan genoeg beeft kunnen leeren, om zelfstandig te oor- cieelen. De voorzitter zegt, dat inderdaad van de adviescommissie is geleerd en veel is ge leerd ook. Dat blijkt uit den voorgedragen Post. Want uitgetrokken, is een bedrag van f 100.dat is voor twintig adviezen ad f 5.Zooals men weet worden gemiddeld per jaar 50 bouwvergunningen gegeven; Dat wil dus zeggen, dat de meerderheid der aanvragen om bouwvergunning niet naar de adviescommissie gaan. Maar noch spre- jkér, noch de secretaris, noch de gemeente- opziohtcr hebben een architectonische op leiding genoten en al was dit wel het ge val, dan nog kan het zijn nut hebben het oordeel van anderen eens te vernemen. De "adviezen der commissie komen ook vaak ten voordeele der aanvragers, die waardevolle wenken ontvangen. Spr. komt het voor, dat de adviescommissie wat eenzijdig is, maar belanghebbenden krijgen steeds de gelegen heid om hun eigen inzichten daartegenover te stellen, dat weet de heer Van Parera bij ondervinding. Het beste bewijs dat tegen de bouwaanvragers met tact en beleid wordt opgetreden is wel dit, dat het sinds twee jaren niet is voorgekomen, dat een aan vrager tegen de door B. en W. genomen beslissing bij den Raad in beroep kwam, terwijl ieder toch weet dat zulks mogelijk is. Men moet niet te veel waarde hechten aan allerlei praatjes. Dat de beslissingen op de bóuwaanvragen noodeloos lang zouden wor den opgehouden, is absoluut onwaar. 1. Als het een enkele maal voorkwam, dat op het advies der commissie niet gewacht kon worden, werd zonder dit advies een beslissing genomen. Steeds is door B. en V/. den meesten spoed en welwillendheid be tracht, ook tegenover den heer van Parera. De heer Van Parera zegt dit niet te be twisten. Wethouder Dostdam zegt, dat van de adviescommissie veel is te leeren. Ook de heer Van Parera zou er veel van leeren, als hij niet zoo eigenwijs was. De heer Van Parera vaart hierna heftig uit tegen wethouder Oostdam, en insinu eert dat deze de belangen van bepaalde personen behartigt. De voorzitter zegt, dat nu over deze zaak lang genoeg gesproken is en brengt den betrokken post zooals die door B. en W. op de begrooting is gebracht in stemming. Deze wordt verworpen met 6 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren J. v. Berg-Ver- degaal, J. Geerlings, L. M. van Noort, Jhr. J. H. Gerus, J. Passchier en wethouder Oostdam. Tegen stemden de heeren Th. v. Gijls wijk, J. v. Parera, C. de Klerk, E. Oostdam Jzn., W. Th. Langeveld, C. v. d- Klauw en wethouder Warmerdam. Bij den post „Verhaal van bijdragen voor eigen- en weduwen- en weezenpensioen, in gevolge art. 36 der Pensioenwet 1922, brengt de lieer Langeveld in bespreking het door hem ingediende voorstel tot verhooging der pensioensbijdragen van het gemeenteperso- neel. De voorzitter zegt, dat hij zulks niet kan toelaten. De heer Langeveld heeft vanoch tend de voordeur gesloten gevonden en tracht nu door een achterdeur binnen te sluipen. Van ochtend is tegen den heer Langeveld gezegd, dat behandeling van zijn voorstel in strijd is met het Reglement van Orde en met art. 125 der Ambtenarenwet. De heer Langeveld vraagt hoe het dan met dezen pest moet, als de betrekkelijke verhaalsvoorschriften gewijzigd worden. De voorzitter zegt, dat de aanneming van dezen post niet belet te zijner tijd de pen sioensbijdragen te verhoogen. Deze post is niet meer dan een raming, en die raming dient te geschieden in overeenstemming met de op heden geldende verordeningen. Bij den post „zakelijke belasting op het bedrijf" geraamd op f 3000.vraagt de voorzitter aan den heer Van Parera of deze niets te zeggen heeft. De heer Van Parera heeft wel iets te zeggen, doch heeft het woord niet gevraagd, in verband met de opmerkingen die daar straks door den voorzitter tot zijn collega Langeveld zijn gericht. De voorzitter zegt, dat dit heel iets an ders is. Destijds is den raad toegezegd, dat B. en W. van hun inzicht ter zake dezer belasting bij de begrooting zouden doen blij ken. Het resultaat van de besprekingen in de vergadering van B. en W. is geweest, dat S. en W. of althans de meerderheid van B. en W. hebben gemeend, dat deze post. onveranderd op de begrooting moest komen. De heer Van Parera kan zich daarmede niet vereenigen. Spreker vindt dit de meest drukkende en onsympathieke van alle be lastingen. Men handelt in het algemeen belang als men zooveel mogelijk menschen aan het werk houdt en het resultaat is, dat men nog extra belasting moet betalen. Wethouder Oostdam zegt niet zoo'n bij zondere voorstander van deze belasting te zijn, maar de vraag is waar anders het geld vandaan moet komen. De voorzitter is het ditmaal met den heer Van Parera volkomen eens. Spreker zegt in de vergadering van B. en W. tegen de handhaving van deze belasting gestreden te hebben, doch het pleit niet te hebben kun nen winnen. Toch moet spreker den raad nadrukkelijk ontraden deze belasting onver anderd te laten. Spreker releveert dat des tijds is ingekomen een adres van den heer G. A. Verdegaal, waarbij deze werkgever, die hoofdzakelijk vast personeel heeft, zich er over beklaagt, dat hij dientengevolge be drijfsbelasting moet betalen. Dat is toch waarlijk al te gek. Het is een bekend euvel van de geheele streek hier, dat er zooveel arbeiders in lossen dienst zijn, die 's winters ten laste van de werkloozenkassen en van de gemeente zijn en inplaats van den men schen, die 's winters de menschen aan het werk houden een pluim op den hoed te ste ken, laten wij ze belasting betalen. Spreker wil zich bij de handhaving der bedrijfs belasting neerleggen, maar dan moeten der gelijke onbillijkheden vermeden worden. Dit zou dan b.v. op die manier kunnen voorko men, dat de belasting die f 12.per arbei der bedraagt, tot op wordt gereduceerd voor diegenen, die in de tijdvakken van 1 Januari tot en met 30 April en 1 Nov. tot en met 31 Dec. minstens 75 pCt. van het aantal personen in dienst hebben van het aantal, dat van 1 Mei tot en met 31 Octo ber bij hen werkzaam Is. Spreker voelt er veel meer voor om de opcenten op de ge meentefondsbelasting van 70 tot 80 te ver hoogen, dan om de bedrijfsbelasting in den tegenwoordigen vorm te handhaven. Wethouder Warmredam voelt er veel voor om een bepaling in de verordening op de bedrijfsbelasting op te nemen, als door den voorzitter wordt voorgesteld. De heer Geulings kan met een dergelijke bepaling wel accoord gaan, doch is van oor deel dat de bedrijfsbelasting hoogstens f 500 minder op zal brengen. Bij acclamatie wordt besloten B. en W. op te dragen om na te gaan in hoeverre het mogelijk is door wijziging die verordening op de bedrijfsbelasting aarf de geuitte be zwaren tcgemoe te komen en te zijner tijd de noodige voorstellen aan den raad te doen. De voorzitter zegt, dat in afwachting dezer voorstellen de post voorloopig kan worden gehandhaafd. Wijziging kan dan later nog plaats hebben, wanneer de verordening is gewijzigd. De begrooting dienst 1932 wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen op het voor ontvang en uitgaaf gelijkstaand cijfer van den gewonen dienst op f 211.496.20 en voor den kapitaalóienst op f 2199.31. Bij de rondvraag worden nog enkele vra gen gesteld door de heeren L. M. v. Noort, Jhr. J. H. Gevers en J. Geerlings, welke door den voorzitter worden beantwoord. Waarna de openbare vergadering wordt gesloten. Uitvoering. Gisteravond gaf de R.K. Tooneelvereeniging „St. Jacobus" van Spaarnwoude een uitvoering in het Ver- eenigingsgebouw. De voorzitter der tooneelvereeniging open de den avond met een hartelijk welkomst woord, waarna werd opgevoerd het tooneel- stuk: „Het vierde Gebod". De spelers verdienen een woord van lof voor hun schitterend spel. Na de pauze kwam de tooneelvereeniging met het blijspel in drie bedrijven: „Om een tientje". Dit stuk is wel wat droog van in houd, mede doordat jonge krachten mee speelden, die zich nog niet goed konden uiten. Bij het publiek evenwel oogstte dit nummer groot applaus. Het overige gedeelte van dezen avond werd verzorgd door een muziekgezelschap uit Haarlem. De tooneelvereeniging „St. Jacobus" kan als steeds met voldoening op dezen avond terugzien. Retraite II. Theresia Onder groote be langstelling had in het K. S. A.-gebouw een vergadering plaats van het retraitewerk der afdeeling vrouwen. De presidente, mej. v. d. EistWassenaar, opende met een wel komstwoord, in 't bijzonder tot den Wel- eerw. heer A. Rietveld, oud-adviseur en den tegenwoordigen adviseur, den Weïeerw. heer Westerkamp, die vervolgens werd geïnstal leerd. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni ging 188 leden en 43 donatrices heeft. Bij r.e bestuursverkiezing werden de rresidente en secretaresse herbenoemd. Door de pen- ningmeesteresse, mevr. Bader, werd verslag uitgebracht. Het bleek, dat was ingekomen 590.52 en uitgegeven 374.20, batig saldo 216.32. Hierna werd een verloting gehou den van een 43-tal retraitekaarten en sprak nog de Weleerw. heer A. Rietveld. Met een dankwoord van de presidente werd de vergadering gesloten. Kerstgave. Van gemeentewege is in de afgeloopen week in verband met de Kerstmis een toeslag verstrekt op de ge wone uitkeering. Voorhoutsche IJsclub In de dezer dagen gehouden vergadering van de Voorhoutsche IJsclub werd het financieel jaarverslag door den penningmeester uitgebracht. Het batig saldo was 118.66. De periodiek aftredende bestuursleden H. J. Vester, P. L. Warmerdam, P. van den Berg en J. Verdegaal wei-den herkozen. Benoeming Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft tot kerkmeester in de vacature L. van der Poel benoemd den heer C. J. Zonneveld. Gemeenteraad Woensdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente onder voor zitterschap van den burgemeester. Ingekomen was een schrijven van den heer Van der Voet, waarbij hij verlof vroeg tot het houden van enkele interpellaties. B. en W. stelden voor dit toe te staan en aan de agenda toe te voegen, waartoe werd besloten. Vervolgens was Ingekomen een voorstel van de leden P. A. van Reisen, J. L. Nijssen, G. Spierenburg en C. Jansze, om de salaris sen van het gemeente-personeel als volgt te verlagen: de salarissen of loonen tot en met f 1300. per jaar met 10 pet.; de salarissen of loonen boven f 1500.met 20 pet. met inachtneming van het volgen de: de korting zal worden toegepast op het gezamenlijk salaris dat genoten wordt, met inbegrip van inkomsten uit het gemeentelijk waterleidingbedrijf de korting zal niet van toepassing zijn op de loonen van den typist ter secretarie, de concierge, den administrateur van het wa terleidingbedrijf in die kwaliteit als zoodanig en den verzorger van het pompstation van het waterleidingbedrijf. Bovendien wenschen voorstellers aan Ged. Staten te verzoeken met ingang van 1 Jan. 1332 een korting van 20 pet. te mogeii toe- passen op de salarissen van den burgem®eS ter en den secretaris-ontvanger. K De voorzitter stelde voor dit verzoek renvoyeeren naar B. en W. ter fine advies, omdat het voorstel nog niet in W.-vergadering is kunnen worden beha"* deld, terwijl bovendien ingevolge het ambt narenreglement de organisaties hierov moeten worden gehoord. ,t De heer Van der Voet ging accoord m®t voorstel van B. en W. en wenschte da" VUUiOtCl V CV 11 JJ, Cll V C/ii tevens in behandeling te nemen de volgeh0 motie De Raad der gemeente Voorhout, op Woensdag 23 Dec. 1931 in openbare verga* dering bijeen, gehoord de besprekingen; gezien de moeilijkheden, waarin zich hoofdbedrijf in deze gemeente, in casu bloembollenbedrijf, bevindt; heeft besloten de salarissen van het S. meentepersoneel met 5 pet. te verlagen, 1 den vorm van verhoogde pensioensbij drag Van meening, dat een verlaging van 5 Pc^ onvoldoende is, verzoekt Ged. Staten ,g Raad der gemeente Voorhout een twee° korting van 5 pet. toe te staan en het m®* gelijk te maken, dat die korting ook va toepassing is op burgemeester, secretaris e ontvanger, en gaat over tot de orde van "e dag. a Hierna wordt zonder hoofdelijke stemm''~ overeenkomstig het voorstel van B. en besloten. Vervolgens bracht de voorzitter ter taI het in de vorige vergadering ter fine va advies in handen van B. en W. gestelde ve zoek van den heer C. van Werkhoven, verlaging vann de huur van den door l'eIf gehuurden grond langs de Mgr. Broerestraa B. en W. stelden voor op dit verzoek a1' wijzend te beschikken. Indien verlaging va de huurprijzen voor gronden noodzakeUl mocht blijken, stelden zij voor dit dan der onder de oogen te zien en voor alle veT' huurde grondeu. Na eenige discussie werd met 6 tege 5 stemmen overeenkomstig het voorstel V!' B. en W. besloten. In behandeling kwam de vaststelling v® het besluit tot steunverleening aan kl®ln kweekers. n De voorzitter lichtte een en ander toe zegt, dat de gemeente een contract met Coöp. Boerenleenbannk aangaat. In totaa zal de gemeente vdor f 15.000 borg stelle voor het verleenen van credieten door Coöp. Boerenleenbank, welke credieten w°r* den verleend onder het z.g. Kraamcontrac Aan één persoon wordt slechts ten hoogst van f 700.tot f 1000.verstrekt, op nemen in wekelijksche bedragen van f 20.-* of f 30.—. Na eenige discussie werd overeenkomst'- het voorstel zonder hoofdelijke stemmi11® besloten en werden de conncept-overeeh' komsten vastgesteld. (Wordt vervol?®' ALKMAAR, 24 Dec. N.V. Eierveiling voOj| Hollands Noorderkwartier Aanvoer 00 kipeieren, 56—58 K.G. f 4.50—5.10. 58— K.G. f 5—5.50, 60—62 K.G. f 5.30—5-60' 62—64 K.G. f 5.50—6.30; kleine eiere1^ 50—55 K.G. f 3.70—4.40; 10.000 eendeier«p f 3,80—4.00. ALKMAAR, 28 December 1931. Veemaf^ 44 Vette koeien if 180—325. 4 Vette kalvefe' geen noteering. 23 Nuchtere kalv. slacfi? per stuk f 820. 538 Vette varkens per f 0.320.38. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK. Veiling v'a 28 December. 16200 K.G. Roode kool f 0.8"'' 2.20. 9300 K.G. Gele kool f 0.60—1.60. K.G. Deensche Witte kool f 1.30—1.70. 28°" K.G. Uien f 5.90. Grove f 5.90—6. Driei^ f 5.40. AMSTERDAM, 28 Dec. Ter Veemarkt Wa' ren heden aangevoerd; 352 vette koei®1' waarvan de prijzen waren: le kwal'tc. f 0.70—0.80 2e kwal. f 0.60—0.68: 9» f 0.500.60; mindere soorten f 0.400.50 P Kg. slachtgewicht; 80 Melk- en Kalfkoei® f 210—310 per stuk; 181 Vette Kalvereb; le kwal. f 0.76—0.82; 2e kwal. f 0.64—03*: 3e kwal. f 0.560.62 per Kg. levend gewicb 63 Nuchtere kalveren f 611 per stuk' Schapen; 900 Varkens: Vleeschvarkens vje' rC gende van 90100 Kg. f 0.410.42; ZWa-g Varkens f 0.390.40; Vette varkens f g 0.39 per K.g. slachtgewicht; 52 Paarden f —130 per stuk. j Aan het abattoir zijn tevens aangevat 18 wagons geslachte runderen uit Denern® ken. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Dec. K.G. roode kool f 1.402.90. doorschot f 1.70; 1600 K.G. Deensche witte kool f 1' —1.40. HOORN, 24 Dcc. Aangevoerd: 59 BiSlr 510. Handel matig. .e WOGNUM, 24 Dec. Groente. Witlof ig soort 0.07—0.09 per kg.; Spruitkool 4.10; Bloemkool le soort 1.604.90 r 100 stuks. WARMENHUIZEN, 24 Dec. Heden besteeg de men voor: Gewone uien 6.10, gr°°je idem 5.806.10, drielingen 5.40, r0°\{ kool 2.20, Idem 2e soort 1.102.10 V 100 kg. BEEMSTER PURMEREND en Ken., 24 Dec. (Afslagvereenlging) lof 10—12 per 100 kg.; Spruitkool K; 0.95 per 15 kg.; Boerekool 0.20 per 10 Andijvie 0.150.30 per k. 10 krop; 1.20, idem drielingen 1.12 per 25 kg-l -7 35 per 100 bos; zoete Bellefleur per kg. „t UITHOORN, 24 Dec. Op de kaasnw1^. waren aangevoerd 500 stuks. Goudsche j soort R.M. 2627, 2e soort ld. 23-— Handel matig. BOVENKARSPEL, 24 Dec. (MarkM**. „De Tuinbouw") Uien grof 2.65, idem - gele 2.70; idem drielingen 2.65. Aar»v 135 baal: Bloemkool le soort 6.10j0 2e soort 3.70—4.20, 3e soort 0.75—J- per 100 stuks. Aanv. 2615 stuks; Gele 0.70—.80 per 100 kg. Aanv. 770 kg.; wl idem 1 per 100 kg. Aanv. 900 kg. MAANDAG 28 DECEMBER l931 9.75 9.85 34.65 34.75 8.50 8-6- 2.48'/, 59.05 48.60 12.65 21.— Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau (cable) 2.49 59.20 48. S3 *Vj nkel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2