NAAR HET LAND VAN OVERZEE tweede blad DE ITALIAANSCHE TOMATENTEELT MAANDAG 28 DECEMBER 1931 BLADZiJUic. Ernstig verkeersongeval te Hillegom De a.s. Herstelconferentie In Den Haag te houden? De dijkverzakking bij Wieringen Het beroep der fa. Hofman DRAISMA-vanVALKEMBURQ'S- fï A ••iLEVERTRy •LEEUWARDEN- w. rv-t •IP v mm I m. Beelden van Italië Comité tot bestrijding van de» gevolgen der werkloosheid Kerstmis in de gevangenis Benzinebelasting VAN ONZE RECHTBANK (Zie artikel pag. I Hoofdblad) (^an onzen Romeinschen correspondent) vorige artikelen hebben wij ge dacht aan te toonen, dat er wel degelijk sPrake is van een „botsing" tusschen öen Italiaanschen en onzen uitvoer van 'ainbouwprodukten. Het ligt thans in °!lze bedoeling een weinig dieper op dit Vraagstuk, dat werkelijk nationale be tekenis heeft, in te gaan en de pro nkten afzonderlijk te bespreken. Het voornaamste produkt, dat voor bespreking in aanmerking komt is de '°maat. Alvorens over te gaan tot de eigenlijke uitvoercijfers (hetgeen wij in een volgend artikel trachten te doen) dienen wij na te gaan of het „alarm", nt onze tomatenuitvoer gevaar loopt nor den Italiaanschen uitvoer van dit Produkt geen „loos alarm" is en of de 2aak niet al te overdreven wordt voor gesteld. De cijfers van den Italiaanschen Uitvoer zijn tot nog toe niet onrustba rend geweest, maar dit is nog geen re veil om „alarm" een „loos alarm" te Poemen. Vragen wij ons eerst af hoe het Sesteld is met de Italiaansche teelt van tomaten, vooral van die tomaten, die 'P onze afzetgebieden een goe den pr^jh vinden. Reedc wezen wij er op, dat het succes Van den Italiaanschen -rifvoer van ':o- Ptaten hoofdzakelijk een zaak is van soort. Vóór enkele jaren leverde Italië Seen tomaten af van het Engelsche of Hollandsche type, thans weet ieder han delaar, die eens persoonlijk een kijkje beeft genomen op de buitenlandsche Piarkten, dat die soorten thans wel door T alië worden geleverd, ofschoon nog niet 'p onrustbarende hoeveelheden. Wat is in Italië gedaan voor het kwee ben van het Hollandsche of Engelsche type? Met dit type wordt bedoeld de Sladde, vleezige tomaat, met weinig leeg den, weinig zaden. De Canarische Eilan den, Nederland en Spanje voorzien aich van het zaad voor het kweeken van d type op de Engelsche markt, of schoon Nederland en ook Italië reeds Pationaal zaad van dit type kennen. In Nederland heeft de soortverwisse- bng geleid tot den uitvoer, die alleen In rccpectabele cijfers kan worden uitge drukt, maar ook Italië heeft dit ingezien en niet alleen nu eerst, maar reeds ver scheidene jaren geleden. Men heeft niet opgezien, dat die soortverwisseling niet alleen zou moeten leiden tot grooteren Pitvoer, maar ook tot betere prijzen. Wat zijn de resultaten geweest van de Italiaansche proefteelt van tomaten van Engelsch of Hollandseh type? De eerste proefnemingen werden ge daan door de „Fondazione per 1' Incre- Piento Colturale ed Economico della Sicilia" en wel met de variëteit „Cornet", die zeer dicht staat bij de variëteit „Sun rise" die in Calabrië wordt gekweekt. Deze proefteelt werd ondernomen on der auspiciën van bovenstaande stich ting, door de beste tuinders van de pro- vincies Girgenti, Trapani, Syracusa en Palermo, waar het milde klimaat toe staat vroegtijdig te plukken. Zelfs stond de uitgebreidheid van deze proefneming toe, een uitvoerproef te organiseeren, die volkomen is geslaagd. In het jaar 1927 verkreeg men een vroegen pluk, met 20 pet. grooteren oogst, ten opzichte van de Italiaansche tomaten en veel betere Prijzen. Een gedeelte van de opbrengst ^erd gezonden naar de Engelsche markt eP de netto-winst was zeer bemoedigend, herder werd vastgesteld, dat de vruch ten een sap-coëfficient bezaten van H/15 pet., terwijl de echte Italiaansche tomaten slechts een coëfficiënt van 7/8 Pet. kunnen aantoonen. In het jaar 1928 werden de proeven voortgezet, maar thans bereikte men niet zUike gunstige resultaten; de planten hadden te lijden gehad van groote droogte en waren te vroegtijdig rijp, zoo dat zij niet bestand bleken tegen de groote reis naar de Engelsche markt. D e resultaten op de Duitsche P'arkt waren echter bedui dend beter, zelfs zoo, dat thans de Italiaansche pro ductie van tomaten van het Engelsche en Hollandsche type zich richt naar het Duit- sche afzetgebied. De Italiaansche tuinders, aangemoe digd door dit succes en door het Natio- Pale Uitvoer Instituut in Rome (Consu lent Prof. Brigantii), zijn doorgegaan biet het cultiveeren van die soorten, y'e.nt zij weten, dat zaak is de biologische eigenschappen van de zaden te leeren bennen en dat zij zich hebben aan te Passen bij de weers- en bodemgesteld heid in de productiegebieden. Speciaal beeft men dit willen „oen, omdat dit type tomaat gretig afzet vindt bij de •mservenf abrieken. De aandacht is geconcentreerd op twee Soorten tomaten. De „Cornet" en de -Duke of York". Het is thans wel bewe en, dat in vele gevallen de „Duke of ^ork" niet zoo vroeg is als de „Cornet", blaar daar staat tegenover, dat de „Duke °f York" veel gavere en mooiere vruch ten geeft. Men leest in de rapporten, cfat he „Cornet" dikwijls spleten en scheuren vertoonde, terwijl de tweede soort zich schitterend hield. In Portici werd een Productie verkregen van 25 duizend K.G. Per Hectare van de „Duke of York", tegenover 20 duizend K.G. per Hectare van de „Cornet" en tegenover 12 duizend H.(*. van de Italiaansche soort „Paler blo". Verder is vastgesteld, dat de „Comet"- eh de „Duke of York"-planten nog vriichten dragen in de maand Septem ber, terwijl de plukperiode voor de „Pa lermo" in de maand Augustus compleet en definitief is afgesloten. Een proefzending van 200 duizend K.G. Hollandsche tomaten, gekweekt in Italië, bracht den dubbelen prijs op van de tomaten afgeleverd aan de conservenfa- brieken. Verder de kwestie van verpakking en keuring van het ItaliaanschHol landsehEngelsche product. De exportmethode in Italië, wat betreft tomaten, tracht een getrouwe copie te zijn van onze Hollandsche exportme thode, zelfs de keuring heeft zich gespie geld naar de keuring, die wij in Neder land kennen. In een volgend artikel berekenen wij het effect van deze variëteitverwisseling in Italië, bijzonder rekening houdende met de Hollandsche belangen in vreemde afzetgebieden. Auto rijdt trottoir op en richt groote verwoestingen aan Twee voetgangers gewond Donderdagavond tusschen 5 en 6 uur had te Hillegom een hoogst ernstig verkeerson geval plaats. De vrachtauto van Gebrs. Meeuwissen (Den HaagRotterdam) kwam met groote vaart uit de richting Haarlem aanrijden. Even voorbij de Hillégommerbrug aan de Hoofdstraat schijnt althans volgens de meening van den chauffeur het stuur defect geworden te zijn, althans de wagen reed langs den lantaarnpaal bij den confis- seur Van Dam het westelijk trottoir op. Hier werden een tweetal personen mej. Van der Lans en de heer Grunneman aangereden. Deze slachtoffers werden respectievelijk bij de heeren C. J. Spierings en J. Veelenturf binnengedragen. De eerste heeft een kneu zing der borstkas bekomen en werd van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Nadat beide ongelukkigen door de doktoren Ver- sluys en Ten Hoopen waren verbonden, wer den zij naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. De zware wagen verbrijzelde na deze aan rijding met de achterzijde de beide étalages van den manufacturenwinkel van den heer H. C. Cpierings. De dikke winkelruiten ver splinterden de goederen, die étalages werden zwaar beschadigd. De vrachtauto schoot vervolgens met vaart naar de overzijde, waarover een meter breedte de dubbele muur van den Radio winkel der firma Christoffers en Co. werd ingeduwd. Toen scheen de kracht van den motor uitgeput. De zwaarbeschadigde wagen werd naar de garage Zeldenrust van den heer Boghout gesleept. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Het tramverkeer ondervond vertraging. Naar wij hedenmorgen vernamen is de toestand van de gewonden naar omstandig heden goed te noemen. De „Petit Parisien" meldt, volgens een Havasbericht uit Parijs, dat het hoogst waarschijnlijk is, dat de herstelconferentie 18 Januari a.s. te Den Haag zal worden ge opend en dat de regeeringen van Frankrijk en Groot-Britannië reeds tot overeenstem ming zijn gekomen. Zij zullen dit voorstel aan de andere belanghebbende mogendhe den voorleggen. Een bericht uit Londen meldt, dat volgens een Exchange-telegram uit Parijs de confe rentie definitief te Den Haag zal worden ge houden. De voor ongeveer acht dagen te Parijs plaats gehad hebbende onderhandelingen tusschen de Britsche en de Fransche finan- cieele regeeringsafgevaardigden zullen begin volgende week worden hervat. Getracht zal worden voor de a.s. conferentie gemeen schappelijke richtlijnen vast te stellen. Men hoopt binnen veertien dagen tot een resul taat te komen. Het is niet uitgesloten, dat aan deze be sprekingen ook andere mogendheden zullen deelnemen. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, heeft conclusie genomen inzake het cassatieberoep van de N. V. Mij. tot het aannemen van waterbouwwerken, v. h. A. Hofman te Haarlem, tegen de uit. spraak van het Haagsche gerechtshof in de procedure tusschen genoemde N.V. en den Staat der Nederlanden. De kwestie van de verzakking van den af sluitdijk was voorgelegd aan een commissie van bindend advies, die de vraag of de aan nemers verplicht waren de schade, voor hen voortspruitende uit alle by de uitvoering van het werk voorkomende verzakkingen en ver schuivingen voor hun rekening te nemen, bevestigend beantwoordde. De Haagsche rechtbank venvierp hierop 'n vordering van de partij-Hofman tot nietig verklaring van dit bindend advies, welk von nis bevestigd werd door het Haagsche Hof. Van dit laatste arrest ging partijLHofman in cassatie bij den Hoogen Raad. Mr. Besier heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep en venordee- ling van eischeres in de kosten. Het arrest van den Hoogen Raad "'erd bepaald op 12 Februari. Op Kerstdag bracht de radio Het koninklijke woord, Dat door de lucht van West tot Oost Eerbiedig werd gehoord. Haar woord was aan den Kerstmistijd Zoo prachtig aangepast. Haar toespraak heeft, door meegevoel, Ons aangenaam verrast. De nood is hoog op stoffelijk En geestelijk gebied. Maar het vertrouwen.... neen, dat nooit, De hoop verlaat O"s niet. Het middel gaf Zii. Nederland, Blijf voor dit woord niet doof. Prent in uw ziel die wilsheid in: Moed, geestkracht en geloof! MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden). Koffie-gas in Rio's straten? Uit Rio de Janeiro wordt, volgens de „Courant" gemeld, dat de Nictheroy gas maatschappij met succes proeven heeft ge nomen voor de vrvaardiging van lichtgas uit koffie. Deze experimenten zijn een gevolg van de pogingen, welke door de Braziliaan- sche regeering in het werk worden gesteld om de overtollige koffieproductie kwijt te raken. Het is dus mogelijk, dat spoedig de straten van Rio door koffiegas zullen worden verlicht. ■/i De afdeeiing Yelsen van den Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" herdacht haar 25-jarig bestaan. Het bestuur en de feest-commissie tijdens de receptie. Racing Club Haarlem Heden(Maandag)avond, 28 December, or ganiseert de Racing Club Haarlem een spelregelavond voor hare leden in gebouw St. Bavo, Smedestraat, alhier, aanvang acht uur. Op dezen avond zal scheidsrechter Ka toen een met lantaarnplaatjes toegelichte lezing houden over de regels van het voet balspel. Het belooft voor de R. C. H.-ers een in teressanten avond te worden. De St. Franciscus fontein te Milaan Wij wandelen over het prachtige domplein te Milaan, waarboven de kathedraal praalt als een koningin, gehuld in haar sluierende, witte kanten. Naar de andere zijde toe om ringen monumentale gebouwen de fraaie harmonische ruimte. Onder den voorbouw der paleizen aan de eene zijde beweegt de leven dige drukte, ongedwongen en vrij zooals het Italiaansche volk dat kan. En ik verheug me stilletjes over het Italiaansche van deze stad, die als eene zonder veel karakter door de meesten wel een beetje miskend wordt. Offi cieren dragen hun blauwe pélérines niet min der sierlijk over de eene schouder geslagen als de mindere soldaten hun korte capes en de bedelaar zijn „mantone di Bologna". Maar laat ik voorzichtig zijn in mijn uit drukking, want bedelaars zijn er niet meer in Italië! Alleen nog maar venters en ver- koopers van prentbriefkaarten. Deze omge ven de trappen van den witten dom als een donkere wolk. Daar worden veel dikke, zware winterjassen gedragen en mantels met bont kragen. Maar waartoe? Want de lucht is zoel en heerlijk. Er is lentestemming over dit plein op dezen vijftienden December. De kathedraal in haar witten bloei, zoo rozig-overschemerd, draagt het hare er toe bij. En daar fladderen vroolijke bonte „nurses" dwars door de drukte, heen, bontgekleede voedsters met kleine kin deren in de wagentjes, precies zooals die in Venetië wemelen en ook Rome's pleinen een biy accent geven met haar wijde, bonte rok ken, haar kleurige hoofddoeken en wit-kanten schorten. In een kroeg bij den dom kan men het echte Münchener bier genieten; maar in een andere gelegenheid krijgt men bij de toonbank, tegen een kaartje, dat aan de cassa verkocht wordt, een even echt-Italiaanschen „caffe espresso" voor den prijs van tachtig centesimi. Vreemdelingen zijn er nu niet. Op het oogenblik maakt het Italiaansch der in gezetenen hun Milano dan ook beduidend Ita- liaanscher. En ik verheug me stilletjes over lederen zwarten kroeskop dien ik er zie, en over ieder paar donker-schitterende oogen, dat het onvervalschte ras verraadt. En in heel diep geheim geef ik me er rekenschap van, dat ik op mijne beurt wel op Italië kan afgeven, maar dat mijn hart toch altijd op de zijde van dit volk is, met zijn móóie taal en zijn levendigheid, zijn kinderlijkheid, en zijn gracieuse, bevallige bewegingen. En dit is zeker, per carité: ik wil er van anderen nooit kwaad over hooren! Maar wat ik te Milaan het mooiste vond? Neen, niet eens het „Avondmaal" van Leo nardo da VineiMaar hoe kan Ik dit zeg gen, zoo zonder blikken of blozen? En toch, u zult me begrijpen, wanneer ik het nader verklaar. Dit beroemd „fresco" is niet anders meer dan de schaduw en de sche mering van zijn oorspronkelijke schoonheid. Het ergste is niet, dat de kleuren verbleek ten, maar de wand zelf, waarop het geschil derd werd, laat los en schilfert af. Het lijkt nu wel als beschimmeld. En het is ontzettend, te zien, het onheil dat hier door den tijd werd aangericht. Want wij kunnen toch niet klakkeloos, zooals onze gids doet, de heele schuld werpen op Napoleon. Zijn keizerlijke officieren waren ingekwartierd in ditzelfde klooster, waarvoor da Vinei zijn beroemdste werk schilderde gedurende drie volle jaren. Het staat er in de groote eetzaal der monni ken. op den muur die de zaal van de keuken scheidt: en zoo wordt de keuken zelf ai mede aansprakelijk voor de ramp. Maar verder stalden de Fransche soldaten hun paarden In dezen kloosterlijken „refter". En zoo werd Napoleon voor Milaan de grootste schuldige die er Da Vinci's kunst vermoordde. Nu ja, wie een hond wil slaan.... Ma^r ik vond te Milaan iets heel moois, en („Wees geprezen Heer, om onze goede zuster het-water") wel: een herinnering ln brons aan St. Fran ciscus' laatste eeuwfeest. Ziehier. Een klein intiem pleintje. Eenlge lage boomen daarop. Onder die boomen is een groote steenen bak gezet, die water bevat, als het bassin van een fontein. Maar een fon tein is er niet. Er is niets dan een kalm wa tervlak, een heldere spiegel binnen den mar meren rand, waarin de boomen hun loover weerspiegelen. En nu staat er naast dit een voudige bekken een even eenvoudige men- sehelijke figuur: een beeld in brons: een monnik, met de voeten op de aarde, in zijn pij, steunend met de handen op den rand van steen. Dat is Franciscus, die met teedere lief de op het water staart, waar de vogels flad deren en de paarden drinken. En het is of zijn lippen fluisterden: „Laudato sla, Sig- noreWees geprezen, o Heer, om onze goede zuster het waterFranclscaansch eenvoudig, maar zinrijk en ontroerend mooi. Wij zagen het toen wij naar het pompeuze station terugreden. En dit leek mij bijzonder mooi in het rijke Milaan: een klein, groen plekje om lief te hebben. Poëzie in beeld, een beeld dat spreekt en preekt, en den Schepper looft omdat Hij ons het water gaf, dat drenkt en doopt en zegent Toen stapten wij opnieuw in den trein om naar Triëst te sporen. Nog even zag ik iets aardigs op het per ron: een bloemverkooper die een stalletje voortbewoog op drie wieltjes, die zich van zelf verplaatsten onder het draalen, zoodat de uitstalling, die zelf op een schijf stond, eigenlijk om en om wentelde. Een rond draaiend molentje, vol anjers, viooltjes en ro zen. Een fleurig gezicht. En welk een station- sieraad op half-December, als er hier nog menschen zitten uit te rusten op de steenen trappen van den dom. Reeds was de sneltrein in vollen gang, toen er nog een passagier opsprong: en het gaf geen opschudding. Hier komt altijd alles te recht. En weldra was het nu avond en gingen we den nacht in, aan Fadua en Venetië voorbij, moede en soezerig en half slapend, om acht uur later, half één op de Italiaansche klok. te belanden in Triëst, waar een vorstelijk ho tel, „Excelsior Palace Savoia", ons gastvrij opnam. Zulk een hotel geeft een hoogen dunk van zulk een stad. Zij boogt niet op merkwaardigheden. Zij heeft alleen haar ha venkade, met het monumentale plein waar het stadhuis ligt, en de zee. Haar haven bedrijf met de schepen en vreemdelingen en altijd wisselenden luister van het spiegelend water. Maar zij ligt prachtig tegen de heuvels aan, beschermd door de bergen, die purperig schemerden onder de zilverige morgenlucht van den volgenden dag. Kalm lag de zee daar vóór ons, en zij nam ons ais met een glimlach op, om ons kara vaantje heen te dragen naar de gezegende kusten van het Heilige Land van Overzee. Zij boezemde vertrouwen in. En hoe vaderlandsch deed het gezicht der meeuwen aan, die krij- schend kringelden om de vlag met het witte kruis van Savoie. Nog zagen wij bij het inschepen het groot- sche gebouw van den „Lloyd Triëstino", waar de „Carnaro" ons wachtte. Ook bij den in gang van dit zeepaleis triomfeeren de fascis tische pijlbundels, en naast het portret van den koning siert er het beeld van Mussolin de groote zaal. Dan gaan wij van land in volmaakte orde. zonder het gebruikelijk geschreeuw en geher- rie, dat het zuiden kenmerkt. Ook buiten de havendammen, die er dwars door het water gelegd zijn, is de zee zoo glad als een spiegel Kreukend satijn, even gefronst onder het zachte, gesluierde licht van een zoelen na middag. En wij drijven uit in de teere schoon heid van den pasteltintigen dag, die van geen koude weet en van geen winter. Het comité bericht met hartelijken dank de ontvangst der volgende bijdragen: O. B. f 25; mevr. Wed. R. J. H. v. L. t 5; mevr. wed. A. C. E. v. d. W. f 25; C. L. W. Ruys f 30; Mej. M. W. S. f 10; N.V. Lourens Coster f 134.20; A. G. B. f 5; mevr. A. v. d. W. f 25; Paters Augustijnen f 5; J. K. f 81.55; Kegelclub R f 15; mevr. G. H. de C. f 4; L. M. H. f 10; dames H. J. L. T. f 20; W. G. D. f 2.50, Haarl. Dagbl. f 624.31. Inschrijvingen: M. M. S. geb. C. f 2.50; C. f 5; J. J. v d G f 5; W. G. B. f 10; H. J. S. jr., f 2.50; W. J. W. f 0.50; M. v. d. B f I; B. P. J. H. f 2.50; G. M. f 2.50; P. T f 2.50; W. V. f 25; N.V. Assur. Mij. Haarlem- f 2.50; G v. d. B. f 10; C. W. H. f 10; J. f 5; J. J. v. d. G. f 5; W. G. B. f 10; H J. S. Holland f 25; J. J. v. d. L. f 2.50; C. de J. Nadat op den vooravond van het groote Vrede-feest dat iedere jaarcyclus aanbiedt al wordt het helaas niet altijd aanvaard aan de inwonenden van het Huis, waar veel ellende woont, betere en opwekkende ge dachten waren aangeboden in de schoone drukletters en platen en kleuren van het Kerstnummer der Kath. Illustratie, werden die gedachten tot blijde toekomstbeelden in de gezongen H. Mis, waar de Gever van alle goeds ditmaal nog liever neerdaalde dan anders, herinnerd als Hij werd aan Zijn groote Raadsbesluit, de verlossing der we reld, begonnen bij de stille stal van Bethle hem, bekend gemaakt door eerbiedig zin gende engelen Want nier was die arme stilte van naar verlossing zuchtende menschenkinderen, en hier was het eerbiedig en geestelijk gezang van menschen, die een offer weten te bren gen voor onbekende naasten. Wel moet het Kleine en oneindig Groote Kindje hen die van goeden wil zijn. hier koninklijk hebben getroost. En dan wachtte nog een welkom Kerst geschenk in den namiddag, in den vorm van een zeer goed verzorgden keurig concert, waarvoor de heer Olivier Koop zich zeer veel moeite en opoffering heeft getroost, ia, die geen moeite en tegenslag te groot vond om tóch door te zetten en zonder eenige eigMjbelang tijd en talent te geven voor hen, die meer dan wie ook, een nuttige en leer zame ontspanning noodig hadden. Hulde dan ook aan hem en aan zijn staf van welwillende medewerxei s en medewerssters, die door spel en zang een aangename afwisseling in de dorheid van het dagelijksch leven brach ten. Nog klinkt mij om andere muziek en vertolking niet geringer re schatten het heerlijke Adventslied van Lodewijk de Vocht in de ooren. dat van licht in taal en zin straalt, en niet minder straalde van doorvoeld geluid Zeer toepasselijk was zeker de tekst van „Liederen leeft" van C. Andriessen Heft. die daar hurkt in het lijden, Hoog in de kracht van uw vreugd 1 Leert hem in dagen van strijden Daden van manTijxe deugd en niet minder het van heerlijk optimisme bloeiende lied van Cath. van Rennes „Zon en Zang" (al is dit zemer niet de beste com positie van deze kunstenares) Laat ons iong en .fleurig wezen, Kniezers met een lied genezen, Stralen wij uit heel ons wezen Zon en zang Vermeld dien! nog het artistiek verzorgde program, dar door een der gedetineerden zelf was vervaardigd, en duidelijk toonde wat men met een simpel stencil in wit en zwart vermag als men techniek en smaak heeft. Wij hopen dan ook, neen zijn ervan over tuigd, dat de zoo onbaatzuchtige medewer kers een heerlijken middag hebben geschon ken aan hun onbekende noodlijdende naas ten. en veel duisternis door hun liefdelicht hebben weggeschcnen 1 A. v. B. Fiets gestolen Een rijwiel dat aan den Koninginneweg stond is verduisterd. Den len Januari 1932 treedt in werking de wet tot heffing van een bijzonder invoer recht op benzine ten bedrage van 6.per 100 K.G. Ten aanzien van de navordering van dit invoerrecht van voorraden benzine, we.ke op 1 Januari 1932 in het vrije verkeer in een opslagplaats hier te lande voorhanden zijn, bepaalt de wet het volgende: De gebruiker of hoofdgebruiker van een opslagplaats, waarin benzine, met inbegrip van de hoeveelheden benzine, welke met in gang van 1 Januari 1932 naar de opslag plaats in vervoer zijn, in zoodanige hoeveel heid aanwezig is, dat de voorraad voor na vordering in aanmerking komt, moet hiervan den tweeden Januari 1932 en indien de voor navordering vereischte voorraad door late- ren inslag van reeds vóór 1 Januari 1932 af gezonden hoeveelheden benzine wordt bereikt of verhoogd, telkens den eerstvolgenden werkdag na den dag van inslag schriftelijk aangifte doen bij den Ontvanger der invoer rechten en accijnzen. Als gebruiker of hoofdgebruiker van een benzinepomp met ondergrondsche tank wordt aangemerkt degene, die eigenaar is van de in de pompinrichting aanwezige ben zine, of, indien de eigenaar buitenslands is gevestigd, degene, die hier te lande als zijn vertegenwoordiger optreedt. De aangifte, waarvoor geen model Is voor geschreven, moet onderteekend zijn en moet bevatten den naam en de woonplaats van den aan gever; nauwkeurige aanduiding van de plaats of plaatsen, waar de benzine zich bevindt; de hoeveelheid benzine in kilogrammen of liters, die op iedere plaats aanwezig is; die hoeveelheden moeten echter voor de onder hetzelfde ontvangkantoor gelegen opslag plaatsen naar denzelfden maatstaf worden aangegeven; den juisten stand van de telwerken van benzinepompen bij den aanvang van den len Januari 1932. Onverminderd de verplichting van den eigenaar van de benzine, of van diens ver tegenwoordiger tot het doen van aangifte, is de beheerder van de benzinepomp ver plicht op den 2en Januari 1932 b{| den ont vanger der invoerrechten en accynzen aan gifte te doen van den stand van het aan de onder zyn beheer staande pomp bevestigde telwerk, bij den aanvang van den len Ja nuari 1932. De eigenaar van de in een tankinstallatie opgeslagen benzine, doch wiens opslagplaats door den benzine-leverancier is verzegeld, moet hiervan melding maken in zyn aangifre onder opgave van den naam van dien leve rancier en van het bykantoor van dien le verancier, tot welken rayon hy behoort. Alle beheerders van benzinepompen moe ten peilstokken voorhanden hebben voor het opnemen van de in de tanks der pompen aanwezige benzine. Van de navordering zyn uitgezonderd de voorraden benzine, die per opslagplaats, met inbegrip van de hoeveelheden benzine, die met ingang van 1 Januari 1932 naar die op slagplaats in vervoer zyn, niet grooter zyn dan twee honderd kilogram. Uitspraken van Donderdag 24 December J. K. wonende te Vlaardingen. „Art. 249 W. v. Str.", acht maanden gev. straf voorw. met een proeftyd van drie jaar en byzon- dere voorwaarde, benevens een onvoorwaar- deiyke ontzegging van verdachte van net recht om het beroep van onderwyzer uit te oefenen voor den tyd van vyf jaar. P. C. B., landarbeider, wonende te Willem stad „Mishandeling", een maand gevange nisstraf o.v. met ontzegging civiele vorde ring. B. A. L., afslager, wonende te Santpoort. Appèl overtr. Motor- en Rywielwet", zes dagen hecht, met ontzegging van de be voegdheid om motorrytuigen te besturen voor den tyd van twee jaar voorwaardeiyk met een proeftyd van twee jaar en byz. voorwaarden. Japansche troepen, model uitgerust voor den wtnterveldtocht, bij bet binnenrukken van Tslts ihar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5