ONTEIGENING GEEN BEZETTING VAN TSJINTSJAU BESLUIT: BERICHTEN UIT ONZE -VORIGE OPLAGE INSLUITING DER CHINEEZEN BEOOGD Heh meest ver^ sterkend voedsel BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK VELSEN-NOORD TSJINTSJAU, 23 Dec. (Eigen bericht.) Als eerste aller persverslag-gevers ben ik te Tsjintsjau, 't middelpunt der huidige troebe len in Mandsjoerije, aangekomen. Als gast der regeering woon ik in het hoofdkwartier der neutrale waarnemers. Volgens Chineesche berichten marcheeren de Japanners naar de spoorlijn Tungliau Taluschan op. De stad Faku is bezet. Om den spoorweg YingkauKupangtze werd heden gestreden. Deze lijn is eenigen tijd ge leden door Chineesche troepen vernield. De Japanners hebben het plan haar te herstel len. Naar Sjanhaikwan op de Chineesch— Mandsjoerijsche grens hebben de Japanners krijgsmateriaal gestuurd en de stad zelf met 300 man bezet. Deze Japansche troepenbewe gingen beoogen blijkbaar de insluiting van het Chineesche leger van drie kanten, om het op deze wijze tot den terugtocht te dwin gen. Officieel wordt verklaard, dat generaal Honjo, de Japansche opperbevelhebber, „niet het plan heeft Tsjintsjau te bezetten, doch enkel het land te zuiveren van bandie tenbenden." Wat het aftreden der Chineesche regeering betreft, dat daaromtrent verspreide berichten zijn onjuist. De Nanking-regeering is niet heengegaan, doch biedt tegenstand. Toen nu ettelijke weken geleden het Mand sjoerijsche conflict als een bom barstte in de couloirs van den Volkenbond en de geheele beschaafde wereld met ontzetting sloeg, werd in een deel van de Europeesche pers het optrden van Japan sterk gegispt. Men hoop te allerwege dat die aangelegenheid in een handomdraaien zou worden opgelost. Er wa ren zelfs menschen, die er van overtuigd waren, dat de Japansche regeering door de militaire clique was overrompeld en voor een voldongen feit was gesteld. Als men echter ter plaatse zelf is en pro beert om de problemen nader te oezien, dan zien de gebeurtenissen der laatste weken er toch wezenlijk anders uit. Men moet op de eerste plaats de ontwikkeling der laatste veer tig jaren bestudeeren, om te kunnen begrij pen, waarom Japan zoo taai vasthoudt zelfs aan het kleinste resultaat, dat het bereikte op het Aziatisch continent. Op zeer vele din gen, die hier sedert den oorlog van Japan tegen China in de jaren 1894—'95 zich heb ben afgespeeld, heeft men in Europa maar nauwelijks de aandacht gevestigd. Wij hadden onze eigen zorgen en futiliteiten en vergaten daardoor de ontwikkeling van gebeurtenissen te vervolgen die toen ver van ons weg hun gang gingen, maar die niettegenstaande dat moesten leiden tot het huidige culminatie punt Voor den doodgewonen Japanschen burger, die van politiek maar heel weinig begrip heeft, is Mandsjoerije heilige bodem. Er is nauwelijks een dorp op het Japansche eilan denrijk te vinden, dat niet eenigen zijner zo nen op de slachtvelden van Mandsjoerije heeft zien vallen en verbloeden. Japanneezen van alle standen hebben mij sedert jaren niet zonder sentimentaliteit verteld, welk een die pen indruk die transporten van gesneuvelden in hun schooljaren op hen hebben gemaakt. Na den oorlog met China in de jaren 1894'95 moest Japan noodgedwongen den prijs van zijn overwinning: Port Arthur en Dairin prijsgeven. De groote mogendheden kwamen tusschen beiden. Met ongehoorde offers aan bloed veroverde Japan deze posities acht jaren later op Rusland, dat het van ouderdom ingezonken China' vele concessies had afgedwongen. Duizenden Japanners zijn langs de spoorlijnen Antoeng Moekden en Port Arthur—Moekden ge sneuveld. Wie ooit in het Zuidelijke Mand sjoerije heeft gereisd, weet met welke diepe vereering de Japanneezen spreken van dezen met bloed doordrenkten bodem. Wij kennen een voorbeeld van deze mentaliteit uit de koloniale geschiedenis van een andere groote mogendheid. In Engeland werden, na den Indischen op stand van 1857 namen els Lucknow, Cawn- pore en vele andere met dezelfde diepe vereering voor de tallooze daar gevallenen genoemd. Het sprak tientallen van jaren van zelf voor den doodgewonen Engelschen burger, die een zoon, een broeder in Indié had verloren, dat deze heilige, met bloed doordrenkten bodem niet mocht worden prijsgegeven. Nu precies zoo staat het met de Japanneezen in Mandsjoerije. Ik moest op de eerste plaats de aandacht vestigen op deze in zekere mate sentimenteele oor zaak, wijl zij de verklaring der opvatting van geheel het Japansche volk in zich sluit. Sedert den Russisch-Japanschen oorlog hebben de Japansche handel en industrie in Mandsjoerije reusachtige resultaten bereikt. Rusland had weliswaar om het zoo te zeggen dit aan mineraliën zoo rijke en buitengewoon vruchtbare land ontdekt, maar de reus Rus land stond op leemen voeten. De Japansche dwerg bracht hem ten val en Tokio zette in werkelijkheid om wat Petersburg wellicht eens had gedroomd. Japan werkte aan het kolonialiseeren van Mandsjoerije met een consequentie en een ver vooruitzienden blik, als we in de koloniale geschiedenis van Europa maar heel weinig vinden. Groote ondernemingen, zooals spoor wegen, kolen- en ijzermijnen werden er ge sticht. Maar daarnaast werd het geheele land overtrokken als met een net van kleine han delaars, kooplieden, middenstanders en am bachtslieden, die dikwijls niet konden leven van de opbrengst van hun arbeid, maar die er zeker van waren, dat het moederland hun in geen geval in den steek zou laten. Zelfs tot in de kleinste vlekken van Mand sjoerije vindt ge overal den een of anderen Japanschen kramer of barbier. En al die menschjes werken met een handigheid en ijver, die een Europeesche kolonisator nooit zou hebben klaargespeeld. En dan de militairen! Ik heb bij de Ja pansche officieren kaarten gezien, die hon derdmaal beter en nauwkeuriger zijn dan die generaal Ma in zijn hoofdkwartier heeft. Het plan der bezetting van Mandsjoerije op het huidig oogenblik kan dus onmogelijk maar ontstaan zijn in de koppen van een paar Japansche generalen, maar het is veel eerder het resultaat van voorbereidingen, die reeds reeksen van jaren wel zijn overwogen en die op een gunstig moment tot uitvoering moesten worden gebracht. De laatste oorza ken, die geleid hebben tot het binnenrukken van Japan in Mandsjoerije, zijn van geen beteekenis. Feit is, dat het plan gereed lag. En het was goed doordacht. Het moment was goed gekozen. Want China was door en door verzwakt door den burgeroorlog tusschen Nanking en Canton en door den strijd tegen communisten en de rooversbenden. Japan zelf wist het 't beste, dat de Europeesche mogendheden een groot deel van hun in vloed in het verre Oosten hadden verloren. Engeland had buitendien de handen vol -V; werk in Indië en zware zorgen voor zijn handel in het Oosten. Frankrijk werd in be slag genomen door Cochin-China. En de Sovjets zijn door hun eigen aangelegenhe den dusdanig gebonden, dat zij met angst en vreeze het oprukken der Japanners moeten gade slaan, zonder ook maar iets er tegen te kunnen ondernemen. Er blijft dus alleen maar Amerika over! De plannen van Amerika zijn door het op treden van Japan aanmerkelijk, ja wezen lijk in de war gestuurd. Maar ook de Ver- eenigde Staten zullen het laten bij papie ren protesten. Voor hen is het object, waar om het gaat, van te weinig beteekenis om het op een ernstig conflict met Japan te laten aankomen. In Genève, Parijs en Washington zit men aan de groene conferentie-tafels en onder- tusschen zet Japan zijn zegepralenden tocht door Mandsjoerije voort. De Japanneezen openen op dit moment „commercieele" vlieglijnen van de militaire basis te Moek den uit, op een tijdstip, dat handel en ver keer volledig met lamheid zijn geslagen en journalisten de eenige gasten der spoor wegen zijn. China heeft natuurlijk voor dien vliegdienst, evenmin als voor vele an deren, concessie verleend. Maar Nanking ligt op wijden venen afstand. Mandsjoerije is van het overige China afgesneden, zoodat het recht van den sterkste hier regeert. WALTER BOSSHARD. (Copyright Nw. Hrl. Crt., Nrd.-Holl. Dag blad en Opera Mundi press). Het tekort op de Amerikaansche begrooting Loonsverlaging bepleit Senator Borah, sprekende over een tekort op de Amerikaansche begrooting, bepleitte een salarisverlaging van 10 pet. voor alle salarissen boven de 2500 dollar van ambte naren in staatsdienst. Het aldus bezuinigde bedrag zal voldoende zijn, om de begrooting in evenwicht te brengen en het tekort te dekken. De strijd tegen de alcohol smokkelarij Invallen in nachthuizen te New York De laatste dagen voor Kerstmis besteedt de New Yorksche politie met een krachtige actie tegen de alcoholsmokkelarij. In de meeste nachtclubs in het Theater-kwartier van New York worden invallen gedaan en in totaal zijn in de laatste dagen voor meer dan één millioen dollar aan likeuren en al coholhoudende dranken in beslag genomen, terwijl 104 personen zijn gearresteerd. De eigenaars der nachthuizen worden in ver zekerde bewaring gehouden, om naderhand berecht te worden. Van vele nachthuizen is de installatie of het meubilair naar het politiebureau overge bracht. De diefstal in het postkantoor te Stockholm Het grootste deel van den buit terecht Gistermiddag is van het half millioen, dat verleden week uit een postkantoor te Stock holm werd gestolen, een bedrag van 400.000 kronen, dus verreweg het grootste gedeelte, als deposito bij een bank te Malmö ontdekt. De eergisteren gearresteerde Sjogren heeft bekend dat hij medeplichtig was aan den diefstal en dat hij het plan reeds twee jaar geleden had uitgewerkt. Sjogren verklaarde echter de inbrv-.k niet zelf te hebben ge pleegd en weigert zijn medeplichtige te noe men. T. Bikker te Hilversum met f 206.370. Voor 't overige bewogen zich de bedragen voor het meerendeel tusschen f 140.000 en f 150.000. Met een mes in het oog gestoken Slachtoffer overleden Zondagmorgen ontstond tusschen van D en J. v. d. L. te Brouwhuis, bij Helmond, ruzie over een oude kwestie. Handgemeen werden zij echter niet. Zondagavond begaf v d. L. zich in beschonken toestand naar de woning van Van D. Herhaalde malen stak hij met zijn dolkmes in de voordeur. Van D. ging toen door de achterdeur en kwam op deze wijze naar voren. v. d. L. stak hem toen met een mes in het oog Denzelfden avond moest het slachtoffer nog naar Utrecht vervoerd worden, waar hij gisteren is overleden. Hij was gehuwd en vader van 9 kinderen. De dader is ge arresteerd en naar Roermond overge bracht. Aanbesteding Te 's-Hage werd Woensdagmiddag door den Rijksgebouwendienst van het Ministerie van Financiën aanbesteed: het bouwen van een post-, telegraaf- en telefoongebouw te Bussum. Er waren niet minder dan 63 Insohrijvingen binnengekomen. De drie laagste inschrijvers waren: 1. Fa. J. H. Hendriks te Den Bosch met f 113.500; 2. F. J. Turen te Lonneker f 127.740; 3. Aann. Mij. v. h. Rozenhart te Haarlem f 128.800. Hoogste inschrijver was Ondertrouwd: 23 December S. Hertog en M. Kölschbach; J. J. van Lieshout en C. M. H. de Graaff; J. M Eelman en P Klok; J. Oerlemans en E. Kutschera; J. Elshoff en M .G. J. Dekker; D. van Duijn en A. M. B. F. de Boode. Getrouwd: 23 December J. D. Voetelink en P. J. Zoomers; J. van Hattem en L. E. E\ Mutz; W. B. Schaaf en C. M. Wassenaar; J. Hollander en E. O. Hogendoorn; F. L. Stijn- man en T. W. Opbroek; A. Röckrath en P. Lawniczak; J. A. A. Pauw en E. M. L. F. Frentrup; W. F. Beusker en AM. Sowa; P. B. van Britsom en J. H. Janus: W. Loos en M. K. Verhorst. Geboren: 22 December H. J. Janszen Slot, d. Overleden: 22 December G. Kollaart Bierenbroodspot, 82 Acaciastraat; P. de Vries, 58 j., Gierstraat; G. Bakkenist—Vink; 80 j„ Koninginneweg; P. Bak, 73 j., Gast- huisvest. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN R. K. FABRIEKSARBEIDERSBOND Op den tweeden Kerstdag heeft de afdee- ling Velsen van den Ned. R. K. Fabrieks- arbeidersbond „St Willibrordus" op waar dige wijze en onder groote belangstelling haar zilveren jubileum herdacht. De feestdag werd ingezet met een alge- meene H. Communie, waarna om 10 uur de plechtige Hoogmis werd opgedragen door den Zeereerw. heer Pastoor J. Schoenma ker, geassisteerd door den Weleerw. heer Rector Th. Boonekamp, uit Beverwijk als diaken en den Weleerw. heer Kapelaan De- termeijer als sub-diaken. Voor den aanvang van de plechtigheid had de wijding plaats van het nieuwe vaandel, hetwelk namens de leden des middags tij dens de receptie zou worden aangeboden. De Zeereerw. heer Pastoor hield na het Evangelie een mooie feestpredikatie, waarin de beteekenis van het jubileum dezer Ka tholieke organisatie werd herdacht. De receptie. Des middags had in het Vereenigingsge- bouw de receptie plaats. De zaal was fees telijk versierd, terwijl rondom de bestuurs tafel een schat van bloemstukken prijkte als even zoovele blijken van belangstelling en medeleven in het zilveren feest. Na een kort openingswoord van den voor zitter der feestcommissie, die de talrijke ge- noodigden welkom heette, nam de voorzit ter van de jubileerende organisatie, de heer Laurent, het woord. Spr. herinnerde er aan, hoe Pastoor De Rooy 25 jaar geleden het initiatief nam tot oprichting van de organisatie. Het plantje, destijds aan de aarde toevertrouwd, heeft diep wortel geschoten en Is uitgegroeid tot een trotsehen eik, die zich zal vertakken tot de omliggende gemeenten. Dankbaar herdacht spr. de medewerking van de geestelijke adviseurs, in het bijzon der van den tegenwoordigen adviseur, den Zeereerw. heer Pastoor. Zij hebben er wel toe bijgedragen, om den Bond te brengen op het peil, waarop hij thans staat Als Katholiek arbeider was spr. trotsch op onze geestelijke adviseurs, niet omdat de organisatie aan den leiband loopt, zooals wel eens smadelijk wórdt beweerd, maat om de liefde, die zij jegens het volk koes teren en om den steun en de medewerking*; welke steeds van hen wordt ondervonden. (Applaus). Spr. las hierna de schriftelijke felicitaties voor, welke van verschillende zijden waren ontvangen. Er waren er onder van den oud adviseur, den Zeereerw. heer pastoor Was sen, uit Bennebroek, van den Hoogeerw. heer Deken Homülle uit Leiden en van de afdeeling Renkum. Ook van de directie van de Papierfabrie ken was een gelukwensch ontvangen, waar bij de wensch was gevoegd, dat de prettige samenwerking, welke steeds bestaan heeft, zal voortduren tot algemeen welzijn. Hierna verkreeg de Zeereerw. heer Pas toor het woord, die bij de hulde, door den 1 voorzitter aan dc geestelijke adviseurs ge bracht vooral Pastoor De Rooy wilde be trekken. Deze oud-adviseur en oprichter, hoewel verhinderd om bij de herdenking tegenwoordig te zijn, heeft met groote liefde in deze organisatie niedegearbeid. Ook de Eerw. spr. zelf verzekerde gaarne saam te werken met deze frissche mannen, die hun geloof beleven, maar daarnaast in het prac- tische leven ook weten te strijden voor hun rechten. Dan was het woord aan den heer Hars- veld, den voorzitter van het vaandel-comité, die memoreerde hoe spoedig na de oprich ting van de afdeeling een vaandel werd aangeschaft. Onder dit vaandel is gestreden en gewerkt, waarbij de organisatie gestadig groeide. In 1917 werden de transportarbeiders in een afzonderlijke organisatie ondergebracht, met het gevolg, dat het vaandel niet meer beantwoordde aan de eischen, welke er aan gesteld behooren te worden. Er werden dan ook plannen gemaakt voor een nieujv vaan del. Rentelooze aandeelen werden geplaatst, waardoor ieder naar krachten kon bijdra gen en zoo kan thans het nieuwe vaandel, het geschenk van leden en vrienden, aan de afdeeling worden aangeboden als blijk van waardeering en dankbaarheid voor hetgeen zij voor de leden deed- Spr. gaf een uitleg van de symboliek, waarna hij besloot met de hoop uit te spre ken, dat de vereeniging onder dit nieuwe vaandel een gelukkige toekomst tegemoet zal gaan. De voorzitter sloot zich hierbij van harte aan en aanvaardde daarop het geschenk met een hartelijk dankwoord. Nadat de heer Floris, namens het Kring- bestuur van den R. K. Volksbond, een woord van gelukwensch had gesproken, verkreeg de Weleerw. Pater Gratianus, ad viseur van de afdeeling Velsen van den R. K. Volksbond, het woord. De Eerw. spr. constateerde, dat ofschoon alles in deze zaal spreekt van feestvreugde, er in de afgeloopen 25 jaar ook ongetwij feld leed zal zijn gedragen. Hierbij dacht Z.Eerw. aan de uitgestotenen in Twente, ar beiders, die tenslotte vechten voor hun rechten, maar die de vreugde missen, welke hier heerscht. Z.Eerw. hoopte, dat deze ramp door krachtige organisatie hier van ons kan worden afgehouden. Het had den Eerw. spreker getroffen, dat met zooveel waardeeiing wordt gesproken over de geestelijke adviseurs. Z.Eerw. hoopte, dat men altijd zal hebben, wat men van de adviseurs verwacht Zij toch hebben den plicht om hand in hand met den arbei der te strijden om de maatschappij, die door en door ziek is, weer gezond te maken. Met de beste wenschen voor de toekomst eindigde Pater Gratianus. Vervolgens werd bet woord gevoerd door den beer Maas, voorzitter van de afdeeling Velsen van den R. K. Volksbond. Spr. herdacht den pioniersarbeid, welke verricht is in het verleden, toen de orga nisatie opgericht moest worden. Deze ar beid moest onder moeilijke omstandigheden worden verricht, en de jongeren in de be weging vinden thans het bed geschud. Spr. wenschte de afdeeling geluk met haar jubileum en voegde er den wensch bij, dat zij een nieuwe orde van zaken zal mo gen beleven, waarin meer gelijkheid zal zijn bij de verdeeling der producten, waarvan de arbeiders toch de medevoortbrengers zijn. Hierna werden achtereenvolgens woor den van gelukwensch gesproken door den heer v. Geelen, namens het Kringbestuur van den R. K. Volksbond IJmuiden-Oost en de R. K. Bouwvakarbeiders van IJmulden; door den heer Strijbosch namens de Metaal ewerkers, door den heer H. Vink namens e sub-afdeeling Beverwijk en voorts door «8en heer Tijtsma namens den Christ. Fa- brieksarbeidersbond. Nadat door den heer Blok van den Christ. Bond een persoonlijk woord van geluk wensch was gesproken, werd nog het woord gevoerd door den heer A. v. d. Plas namens de afdeeling Beverwijk van den R. K. Volksbond, door den heer Groene- veld namens de Handels- en Kantoorbe dienden, en door den heer Vermeij namens de Bouwvakarbeiders. De heer H. H. Meijer bracht de geluk- wenschen van de R. K. Kiesvereeniging over, waarna de heer B. Waterlander, thans bezoldigd bestuurder, o.a. woorden van hulde sprak aan het adres van de bestuurs leden, mannen op de rechte plaats, die het vertrouwen der leden hebben. Spr. had de overtuiging gekregen, dat Velsen een kern krijgt van goede organisatieimenschen, waar van het bezit voor den bond van groote beteekenis is. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer v. 't Padje als oud-lid, door den heer Kooiman namens „St. Paulus", door den heer F. Schols, namens de afdeeling Beverwijk van de R. K. Metaalbewerkers; door den heer Van Leeuwen namens „St. Bonifacius" en door den heer G. Kroon als oud-lid en medeoprichter. De heer Laurent sprak tenslotte een hartelijk dankwoord, waarna deze uitste kend geslaagde receptie was geëindigd. De feestvergaderlng. Des avonds was de keurig versierde zaal van bet R. K. Vereenigingsgebouw tot de laatste plaats bezet. De tijd voor den aanvang werd gekort met muziek door het Trio Need van IJtnui- den. De voorzitter, de heer W. J. F. L a u r e n t opende de feestelijke bijeenkomst met zijn voldoening uit te spreken over de groote belangstelling. In het bijzonder heette spr. welkom den Z.Eerw. heeren Pastoor Schoenmaker, Rec tor Boonekamp en Kapelaan Determeijer. De Weleerw. heer Kapelaan Knots, die ais spreker zou optreden, kon door drukke werkzaamheden nog niet aanwezig zijn. Uit het verloop van den dag is gebleken, dat de afdeeling zich gedurende de nu afgesloten periode veel vrienden heeft verworven. Vooral de aanbieding van het nieuwe vaan del is hiervan het beste bewijs en spreker hoopte van harte, dat de hierbij geuitte wenschen, alle R. K. Fabrieksarbeiders in de R. K. organisatie, bewaarheid mag wor den. Nadat nog mededeeling was gedaan van het aantal ingekomen schriftelijke geluk- wenschen, was het woord aan den heer F. Brussel uit Den Haag, lid van 't Hoofd bestuur van „St. Willibrordus." De heer Brussel begon zijn betoog met een beschouwing over de thans bestaande wereldcrisis. Wat zijn de oorzaken van al de ellende die momenteel wordt geleden en welke, naar spr. verwacht, nog zullen toe nemen? Voordat hij echter tot de beantwoording van deze vragen overgaat, geeft de heer Brussel een uitvoerige beschouwing over het ontstaan van de stoommachine en daar mee de opkomst van het groot-kapitalisme. De oorlog scheurde de geheele maatschappij uiteen en waar in den oorlog vele landen waren aangewezen op de voorziening door eigen productie, probeerde men later dit zoo te bestendigen. De toename van de bevolking kan onge veer worden geschat op 1 pet per jaar en de statistieken wijzen uit, dat door de ratio nalisatie, de productie met 2 pet. toeneemt, hetgeen natuurlijk leiden moet tot overpro ductie. De oorzaken van den crisis zijn volgens spr. van economischen, politiek-finantieelen en constructieven aard. Over de geheele wereld bedraagt het aantal werkloozen thans ongeveer 30 millioen; 30 millioen menschen die uit het arbeids- en productie proces zijn gestooten. Een Oplossing is nog niet gevonden en men durft of kan niet radicaal ingrijpen. De crisis za! niet worden opgelost alvorens door de oorlogsschulden een streep is gehaald. De wereld is krank zinnig en het zal ontzettende moeite kosten hierin afdoende verandering en verbetering te brengen. Het aantal industrie-arbeiders is de laat ste jaren in alle landen geweldig toegeno men en voor hen is thans geen voldoende werkgelegenheid te vinden. Aan de hand van verschillende cijfers toonde spr. aan, dat, waar voor ongeveer 50 jaren Europa van vele artikelen nog 95 pet. der wereldbehoefte produceerde, dit nu geen 30 pet. meer is. Menschelijkerwijs ge sproken is er uit de chaos geen uitkomen meer. Nog nimmer is de strijd om het be staan zoo zwaar geweest als thans. Is het geen waanzin, dat, terwijl in het eene district de levensmiddelen met groote hoe veelheden worden vernietigd, in het andere millioenen menschen honger lijden? De aar de kan, indien de mechanisatie goed werd toegepast, een paradijs zijn, nu is het voor velen een hel. Eenmaal werd de arbeid beschouwd als een vloek, hierin is gelukkig verandering gekomen, maar nu doet de vloek der werk loosheid zich nog meer gelden. Door de werkloosheid gaat de mensch moreel ten onder, daar zij, die jaren zonder arbc"' hebben rondgeloopen, niet meer tot werk"" in staat zijn. Deez schade is niet meer te herstellen en zal zich wreken. De Kerk heeft in alle opzichten haar plicht gedaan, door er op te wijzen hoe "e zaak moet worden ter hand genomen. Doe" ook de Staat heeft een groote verantwoor* ding in deze en spr. zou niet durven bewe- ren, dat zij in niets is tekort geschoten. Noodzakelijk is eveneens, dat er tusschen werkgevers en werknemers meer same"' werking komt. De eerste mogen niet uit het oog verliezen, dat zü hun bezit te dank®" hebben aan hun arbeiders. De afdeeling Velsen heeft gedurende hasr bestaan gedaan wat zij doen moest en spf- hoopt, mede namens het Hoofdbestuur, da' dit in de toekomst steeds zoo zal blijven» De rede van den heer Brussel werd rn®' groote aandacht gevolgd en met luid ap plaus beloond. De tweede spreker, de Weleerw. heer A- Knots, kapelaan te Amsterdam, herin nerde aan het bestaanspeil der arbeider5 voor 10 jaar geelden en nu. Toen fatsoenlij ke loonen en arbeidsverhoudingen en groote en langdurige stakingen om deze behouden. De contrasten zijn wel schril- maar zij hebben op de wereld altijd bestaan- Een duurzame rust en een blijvende vrede, waarnaar men reikhalzend uitziet, is onmo gelijk. Alles wat vroeger mooi en goed was- schijnt nu leelijk en kwaad. Op aarde is geen rust. Wil men het blijvende, zie dan niet te veel naar de aarde, doch wendt u>" blikken naar boven, naar God. Deze ge dachte moet ons blijvend beheerschen, wil len wij rust genieten. St. Willibrordus, afdeeling Velsen va" den R. K. Fabrieksarbeldersbond, aldus de Eerw .spr., gij viert nu feest en gij moog* dit doen, omdat door woltijd is gewerkt aa" en voor bet geluk van uw ieden-vakgenoo- ten. Bij dit werk hebt gij steeds Christ«s tot uw richtsnoer gehouden en Hem nage volgd. Reconstructie is noodig, maar wil men deze duurzaam maken, dan is het al leen mogelijk in christelijken geest. Veel tegenwerking hebt u moeten ondervinden- soms zelfs haat, maar ieder weldenkend mensch heeft begrepen, dat uw streven was gerciht op rechtvaardigheid en niet op ge weld. Men zal wellicht vragen, wat hebben wit aan ons christelijk beginsel, wat levert het ons op? In het kort is hierop het antwoord: De Roomsche vakbeweging heeft er aa" medegewerkt, ons land voor groote ram pen te behoeden. Gij wilt verder met uw organisatie en geeft daarvoor uw beste krachten, maar al leen God kan ons verlossen van elke moei lijkheid. Wij zijn geen kinderen van het domme noodlot, maar van een God dio weet wat wij noodig hebben. En al krijgen wil op aarde niet alles wat wij zouden wen schen, in den hemel zal ons dit later dubbe' worden vergolden. De hoop op een betef hiernamaals geeft kracht aan onzen arbeid, licht aan ons verstand. De aarde belooft ons zeer veel, maar wat zijn al deze be loften, gedaan zonder God? De ware vrede zal komen als de wolken van zelfzucht zijn verdwenen en het licht van Kerstmis hief door heen kan dringen. Ook onder u zijn wellicht velen, die de vakorganisatie allee" beschouwen uit materieel oogpunt Dit is verkeerd. De standen mogen niet tegen elkander worden opgezet, wat echter niet wegneemt, dat er gestreefd mag, neen moet worden naar stoffeijke verbetlering. Een kwart eeuw hebt gij het R. K. karakter in uw Bond hoog eghouden, vergeet dit nim mer, breidt uw gelederen uit en brengt ieder die er bij hoort, er binnen, doch be houdt uw goeden geest. De geest van de ware democratie, van het Evangelie en uV R. K. beginsel zal u de moed en de kracht geven tot steeds voorwaarts gaan. Ook deze rede werd met groote belang stelling gevolgd en aan het einde geest driftig toegejuicht. De heer Laurent dankte beide spre kers voor hun mooie en opwekkende rede voeringen. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door voordrachten van het gezel schap De Laat uit Tilburg en muziek van het Trio Need. Het was een mooi feest, dat bij allen nog lang in herinnering zal voortleven. Donderdagavond volgde een herhaling voor hen die den eersten avond niet aan wezig konden zijn. (Ongecorrigeerd). Het Hoofd van het gemeentebestuur van Haarlem, Gelet op het bepaalde bü art. 84 der Onteigeningswet; Maakt openbaar bekend, dat door den Raad der gemeente Haarlem het navolgende besluit is genomen: No. 21 De Raad der gemeente Haarlem, Gelet op zijn besluit van 23 September 1931, No. 25, waarbij voorloopig is goedgekeurd het plan tot onteigening ten name van de gemeente wa^rio™ van het gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Haarlem, sectie B, No. 2340, gelegen aan de zuidzijde van de Rozenstraat; Gezien het advies der Gezondheidscommissie d.d. 21 September 1931, No. 69 R.G.C.; Gelet op zijn besluit van 6 Mei 1931, No. 6 (goedgekeurd door Ged. Staten van Noordholland bij besluit van 27 Mei 1931, No. 65) bij welk besluit ingevolge de Woningwet een verbod is uitgevaardigd om op het gedeelte van het perceel aan de zuidzijde van de Rozenstraat, kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie B, No. 2340, te bouwen of te herbouwen; Gelezen een voorstel van Burgemeester en Wethouders; Gelet op titel IV (art. 77, 5e, 79 en 83) der Onteigeningswet; Overwegende, dat geen bezwaarschriften binnen den daarvoor bij art. 81 van laatstgenoemde wet bepaalden tijd zijn ingekomen; Behoudens Koninklijke goedkeuring tot onteigening, ten name van de gemeente Haarlem, in het belang van de volkshuisvesting, van bovenbedoelt perceelsgedeelte, hetwelk met gele kleur en bet cijfer 1 is aangeduid op het bij dit besluit behoorend bij raadsbesluit van 23 September 1931, No. 25 voorloopig goedgekeurd plan (grondteekening, gemerkt 1), en welk perceelsgedeelte nader is omschreven in den hieronder volgenden staat: Nummer van het grondplan Te onteigenen grootte Hectare Are Centiare Van de perceelen bij het kadaster bekend gemeente Haarlem als 32.50 huis en erf ter grootte van: Hectare Are Centiare Sectie 84 Nummer 2340 Ten name van Ebeli, Maria Elisabeth, Wed. Gijsbertus Suman, pensionhoudster, Haarlem. Gedaan in de vergadering van 16 December 1931. De Voorzitter, (get.) M. SLINGENBERG lo.B. De Secretaris, (get.) WESSTRA. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, MAARSCHALK.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6