Buitenlandsch cM°ieuws vftR elq. feuilleton Het Kasteel Roche-ltoire De Herstelkwestie De toestand in Engelsch- Indië to tenten! Het conflict China-Japan De toestand in Rusland De weg naar welvaart en vrede De Belgische Taalwet Werkloosheidsbestrijding in Bulgarije Diplomatiek incident te Moskou Gemengde Buitenlandsche Berichten Auto-ongeluk bij Mechelen Brand in universiteits bibliotheek Einde van een postzegel koning Ernstige botsingen te Damascus KORT NIEUWS RADIO-OMROEP KERKNIEUWS By' gelegenheid van het Kerstfeest heeft H. de Paus het H. College der Kardina len ontvangen en tot hen een toespraak ge houden. Maar over hun hoofden zijn de ^oorden van den H. Vader gericht tot de Seheele wereld. Opvallend zijn Zijn woorden over den te'ede, waarover Z. H. niets meer wenscht te zeggen. Dat is het pijnlijke in deze rede, dat de Paus moet zeggen, dat zoowel Zijn voorgangers als Hijzelf, wanneer zij over den vrede spraken, meermalen verkeerd begrepen zijn. Doch naast dit schrijnende, verwyst de H. Vader als ten troost onmid dellijk naar het H. Kind van Bethlehem: „De ware vrede komt slechts van het Goddelijk Kind. Van de zijde der menschen zijn offers, plichtsbetrachting en het dra- Ben van ontberingen voor het verkrijgen van den waren vrede noodzakelijk. Als de aarde weinig belooft, moet de blik des te meer gerient zijn op den hemel. Overal is de hand Gods zichtbaar. Tot hem moet de wereld terugkeeren". Als de wereld dus weinig belooft, des te vaster moet dan worden het Godsvertrou wen. Zou dit geluid van den Vader der Christenheid als een profetie zijn voor de a. s. Ontwapeningsconferentie? Ook in het verdere gedeelte van de rede •hoest Z. H. uiting geven aan veel droefenis. Busland, Mexico en Spanje geven Hem veel Sorg en speciaal trekt Zijn bijzondere aan dacht het laatstgenoemde, waar men, zoo constateerde de H. Vader thans bezig is, de Glorierijkste bladzijden uit de geschiedenis der naties te scheuren. Z. H. vond tevens gelegenheid, Zijn be wondering te uiten voor den in Spanje shiaadvol behandelden Kardinaal Segura, die het onheil had zien aankomen en vrij willig den Aartsbisschoppelijken Zetel van Toledo ontruimde, om geen beletsel voor den vrede te zijn. Ten slotte besprak de Paus de wereld- erisis en de ellende van de omvangrijke Werkloosheid en beval de naastenliefde aan ftls een der middelen tot herstel van den •haatschappelijken toestand. Amerika laat Europa alleen In zeer goed ingelichte officieele kringen Washington, welke in nauwe relatie staan •het Het Witte Huis en het departement van Staat, wordt verklaard, dat Amerika geen Vertegenwoordiger zal zenden naar de Haag- ®ohe conferentie. De regeering-Hoover is oornemens tegenover Europa zoo lang een Politiek van non-interventie te vervolgen, dis zulks niet vereischt wordt voor de verze kering van de Duitsche betalingscapaciteit ®h de voorbereiding van den terugkeer van het economisch herstel van Europa. De congresoppositie tegen eenige concessie 'hzake het schuldenvraagstuk dwingt de re- Geering haar geheele kracht aan te wenden voor de binnenlandsche economische kwes- i. Thans is zelfs het zenden van een Waarnemer twijfelachtig. Massa-arrestaties Op den straatweg van Peshawar naar Ba- hihn is het opnieuw tot een ernstige botsing Gekomen tusschen Britsche militairen en 20oo Indiërs. De militairen schoten op de •henigte. Het aantal gewonden is nog niet h®kend. Te Peshawar zijn 148 personen in kort ge- ®i«g ieder tot zes maanden gevangenisstraf Veroordeeld. Ongeveer 290 arrestaties In verband met de nieuwe door de Brit- tehe regeering uitgevaardigde nooddecreten (Naar het Pransch) door MARIE MARECHAL Hij bevalt je dus? luidde zijn verdere Vfaag, waarop ik bekennen moest; Even min! Ik vind hem voorkomend en wel op gevoed: ik geloof dat hij goed en verstandig 1§ i-i1 maar ik ben vast besloten hem niet te "•wen. Al wat je zegt is romantische zotte- bfaatl nam nu ootn weer het woord. Een 'dderlijke jonkman, zooals George de Lan- ."c, js werkelijk wel in staat, de vrouw ^'ner keuze gelukkig te maken! En toen ik het hoofd schudde, ging hij °os voort: Wat wil je dan? Een oude vrijster wor- ten? je bent op den goeden weg, als je ,.°o voortgaat! In onzen tijd is onbaatzuch- liefde iets zeldzaams. Je bezit geen ^rinogen, arm kind. en dank aan de Waasheden van je neef Toen viel hij zichzelven in de rede en telde; *- Overleg de zaak wel; het geluk heeft Jcb op je weg geplaatst, een schitterende o°si;ie, een groote naam en zeldzame rijk- staan ie te wachten. Monsieur de Lan- Jte heeft je uitverkoren, zonder aan het htbreken van oen bruidsschat aanstoot te zijn Vrijdag in de vijf districten der In dische N. W. provincie 188 personen gearres teerd. Onder de gearresteerden bevinden zich twee kranteneigenaars en verscheidene vooraanstaande persoonlijkheden van de „roode organisatie". Nadat het Zaterdag te Peshawar tot ern stige botsingen was gekomen, hebben in de verschillende plaatsen nieuwe botsingen plaats gehad tusschen politie en „red shirts." Een afdeeling politie die een man had gearresteerd wegens het onbevoegd dra gen van wapenen werd door de menigte aangevallen en moest zich in een huis ver schansen. De politiebeambten werden ge dwongen den gevangene in vrijheid te stel len en de wapenen terug te geven. Pandit Nehroe gearresteerd. De voorzitter van het Al-Indische congres, Pandit Jahwarlal Nehroe, werd op weg van Allahabad naar Bombay door de politie ge arresteerd. Pandit Nehroe wilde te Bombay een vergadering bijwonen van het werkco mité van het Indische congres. Tegelijk met Nehroe werd een ander vooraanstaand con greslid gearresteerd. Insluiting van rooversbenden De bijzondere correspondent van „Daily Express" meldt dat het Japansche front zich ten N. O. en Z.W. van Moekden uit strekt over een lengte van ongeveer 240 K. M. De Japansche generale staf is voorne mens de Chineesche rooversbenden in te slui ten en aldus onschadelijk te maken. Naar de correspondent verder meldt, zijn nieuwe Ja pansche troepen, zoomede nieuwe vliegtuig eskaders in Mandsjoerije aangekomen. Japan verdedigt zijn optreden De Japansche regeering heeft in antwoord op de Fransche en Amerikaansche nota's waarin de bezorgdheid der mogendheden over het recente optreden der Japansche troepen in Mandsjoerije wordt te kennen gegeven, een officieele mededeeling gepubli ceerd. Volgens het communiqué zijn de ge voerde acties noodzakelijk geweest om het bandietenwezen te bestrijden. Het Japan sche optreden is in overeenstemming met de verklaringen van Yosisawa voor den Vol kenbond afgelegd op 19 December. Japan heeft geenszins de bedoeling in strijd te ge raken met de Chineesche georganiseerde troepen. Aangezien deze troepen de bandie ten evenwel steunen, moet China daarvoor verantwoordelijk worden gesteld, indien bot singen plaats grijpen. Redevoering van Kuibischew De plaatsvervangende voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der Sovjet- Unie, Kuibischew, heeft in een voor het 'Executieve Comité gehouden redevoering, welke 6% uren heeft geduurd, o.m. gezegd, dat Rusland de eenige mogendheid ter we reld is, die de woorden „verlaging en stop zetting" niet kent. De Russische regeering heeft nog steeds nieuwe werkkrachten noodig voor den op bouw van het bedrijfsleven. Ter bevorde ring van de industrie is in het jaar 1929; uitgegeven 1.4 milliard Roebel, in 1930 meer dan 2 milliard en in het jaar 1931 meei? dan 3 milliard. Er zijn geheel nieuwe tak ken van industrie geschapen. De geheele Russische industrie wordt beheerscht door 80 staatstrusts. Na het overwinnen van vele moeilijkheden is het gelukt de productie kosten met 10.4 pet. te verminderen. Aan den economischen ophouw van het land is niet te twijfelen. Door de verbetering der arbeidsmethoden is het gelukt de productie met 34 pet. te verhoogen. De kolenproductie zal in het jaar 1932 met 31 pet. worden verhoogd, de productie van de petroleumindustrie met 29 pet., de exportindustrie zal in het jaar 1932 35000 auto's en 51000 tractors ter markt brengen. De Sovjetregeering verza melt thans alle krachten ten einde ook het Tweede Vijfjarenplan te kunnen uitvoeren. De Executieve heeft de politiek der regee ring goedgekeurd. Naar aanleiding van het door Molotow uitgebrachte rapport betreffende den bin nen- en buitenlandschen politieken toe stand werd een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de vredespoli tiek der Sovjet Unie verder moet worden voortgezet. Dè Sovjetregeering moet vooral haar aandacht schenken aan de tegen de Sovjet Unie gerichte interventiepogingen en verder met alle krachten wjrken aan de verwezenlijking van de Ontwapening. Daarop antwoordde ik mijn oom, dat het lot eener oude vrijster in het geheel niets verschrikkelijks voor mij had, en dat ik in de toekomst liever artn en vereen zaamd wilde leven, dan de echtgenoote te worden van een man dien ik niet beminde. Je hebt geen greintje gezond men- schenverstand, riep hij toen uit met een ge zicht, hetwelk u bekend is. Men krijgt in zul ke oogenblikken een gevoel, dat men in zijn waardeering niet bijster hoog staat aange schreven. Ik zou hem nog gaarne gezegd hebben, dat het mij zeer speet, zijn goede bedoe lingen te moeten dwarsboomen. Maar ik kwam er niet toe; de audiëntie was afge- loopen. Nu ben ik een beetje ongerust, en toch in mijn ziel blijde, dat ik, zonder te wankelen, het aanzoek terstond heb afge slagen. U weet wel, tantetje, dat er een zekere moed toe behoort, tegen monsieur De Guitry neen te zeggen, als hij ja ver wacht. XXVII Wat was gedurende al dien tijd van Guil- laume geworden? Was het goede zaad op geschoten, hetwelk Antoinette getracht had in zijn hart te zaaien? Had dit mosterd zaadje van het goede woord de kracht be zeten, zich in het ruwe, steenachtige aard rijk te ontwikkelen, opdat het eenmaal de boom konde worden, in welks takken de vogelen des hemels nestelen? Helaas neen! Toen Guillaume niet meer de melodieuze stem hoorde, die in staat was geweest ten minste somwijlen godsdienstige gevoelens in zijn hart op te wekken, was heel zijn toegevendheid verdwenen. Zijn moedeloos heid en bitterheid, welke tegen Antoinettes Kerstboodschap van Brüning Rijkskanselier dr. Brüning heeft den hoofdredacteur van het Transatlantische Nieuwsbureau een Kerstboodschap doen toe komen, waarin hij o.m. het volgende zegt: Al te hcog is ten slotte de prijs geworden, welke de volkeren moeten betalen voor hun dwaalgeloof, dat ieder voor zich alleen de crisis kan oplossen. Eindelijk is men thans tot het inzicht ge komen, dat geen land bij den ondergang van het andere winnen kan. In plaats van een afzonderlijke poging moet de blik gericht worden op het ge meenschappelijke wereldprobleem. Groot is de verantwoordelijkheid van den staatsburger, als de kostbare oogenblikken niet benut worden, oogenblikken, waarin de mogelijkheid bestaat, het aanstormende on heil een halt toe te roepen en Europa en de wereld weer terug te voeren naar welvaart en vrede. Het overwinnen van het internationale wantrouwen, gerechtigheid en gelijkberech tiging voor allen zijn noodzakelijk voor het bereiken van dit doel. Openbare debatten 20 Januari De nieuwe Belgische taalwet zal na de Kerstvacantie door het Belgische parlement in behandeling worden genomen. De openbare debatten zullen op 20 Janu ari beginnen. De regeering verwacht, dat deze wet meer voldoening aan de Vlamingen zal schenken. 30.000 menschen aan den arbeid De Bulgaarsche minister van Handel heeft den ministerraad een schema voorge legd betreffende werkverschaffing van onge veer 30.000 Bulgaarsche werldoozen. Het plan voorziet in talrijke openbare werken, om. wegen- en bruggenbouw. Het noodza kelijke crediet ten bedrage van 3.9 milliard lewa hoopt Bulgarije door bemiddeling van het Internationale Arbeidsbureau te Geneve te verkrijgen. Men verwacht daarbij de voor spraak van Albert Thomas, die bij zijn laatste bezoek aan Bulgarije den noodtoe stand persoonlijk heeft leeren kennen. Aanslag beraamd tegen Japanschen ambassadeur? De secretaris van de diplomatieke verte genwoordiging van Tsjecho-Slowakije te Moskou, Wannjek, heeft op bevel van het Volkscommissariaat van Buitenlandsohe Za ken der Sovjet Unie binnen 24 uren het land moeten verlaten. Naar tot nu toe is komen vast te staan heeft Wannjek een beambte van het Com missariaat van Verkeerswezen, zekeren Go- rin, aangemoedigd een aanslag te plegen op den Japanschen ambassadeur te Moskou, Hirota. Gorin stelde de Gepoe te Moskou van een en ander op de hoogte. De Gepoe stelde zich direct in verbinding- met het Volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken, dat zich op zijn beurt tot het ge zantschap van Tsjecho-Slowakije wendde. Nopens dit incident, dat te Moskou groot opzien heeft gebaard, wenscht men van Russische zijde geen officieele mededeeling te verstrekken. Wannjek heeft reeds Zater dagavond Moskou moeten verlaten en is naar Riga vertrokken. Naar voorts wordt gemeld, dat de Tsjechi sche minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj, de legatie te Moskou opgedragen, direct 'een onderzoek in te stellen, ten einde vast te stellen in hoeverre de Russische be schuldigingen met de feiten overeenkomen. De zaakgelastigde van Tsjecho-Slowakije heeft het commissariaat van Buitenland sche Zaken medegedeeld, dat hi) de gebeur tenissen nauwkeurig zal nagaan. De be ambte van het commissariaat van Ver keerswezen wordt nog door de Gepoe vast gehouden. Onlusten in Chili Te^en den president gericht' I Communisten hebben een aanval gedaan op de carabinierskazeme in de steden Vallenar en Copiapo. Een tiental personen werd gewond. Het betreft een door de com- opgeruimdheid geen stand gehouden had den, keerden terug; hij kreeg het voorko men van een weinig mededeelzaam, in zich zelf gekeerd mensch, wien de wereld geen vreugde meer geven kan. In een woord: hij was in erge mate ziek naar de ziel, zijn leven scheen verwoest. Hij ontwaarde geen lieden, hoopte op geen toekomst, een leegheid en troosteloosheid des gemoeds had zich van hem meester gemaakt, zooals hij die voorheen nog nooit had ondervonden. Sedert hij man geworden was had hij in den maalstroom van het afwisselende, roezemoezige Parijsche leven, waarin hij zich stortte, nooit den tijd ge had, den nadruk van ernstige uren te ge voelen, waarin de ziel bang vraagt: „En dan?" Een vraag waarop uit geen andere wereld een antwoord ons toeklinkt. Maar hier in deze volslagen eenzaam heid, in deze halve gevangenschap, welke hij, nu bijna een jaar geleden, vrijwillig aanvaard had, vond hij tijd en gelegenheid genoeg tot nadenken; doch de gedachten welke zijn ledige uren vulden waren niet van vroolijken aard. liet waren de ge waarwordingen van een zieke, die zijn ziekte beseft, maar nog niet weet, waar hij hulp zal zoeken. En nergens zag hij een steun in zijn wan hopige stemming. Geen bezoeken zijner nicht, geen wandeling langs het strand, geen zoete verwachtingen meer, die eens den in houd zijner eenzame dagen uitgemaakt had den. Sinds het bezoek der Lansacs op Roche-noire leefde hij schier in klooster achtige teruggetrokkenheid, en als hij het huis verliet, ging hij meestal zitten op een rots in de nabijheid van den toren, die ern stig, zwijgend en eenzaam voor hem op rees. In de verte lag de toornende, wilde munisten aangestookten opstand tegen de regeering van Monero. Het betrof een opstand tegen president Monteros. De regeering slaagde er in den toestand meester te worden. Een twintigtal opstan delingen werd gedood, verscheidenen ge wond. In de provincie Atacam behaalden de re- geeringstroepen in twee fiksche gevechten de overwinning De politie ontdekte den leider der com munistische aanstichters. Zij trof maat regelen om een herhaling der gebeurtenis sen der feiten te voorkomen. Drie dooden, een zwaargewonde Op de straatweg MechelenPutten is een auto, waarin vier personen gezeten waren, in volle vaart tegen een muur van een bakkerij gebotst. Tusschen de overblijfselen van den auto vond men de lijken van twee der inzitten- dene die op slag waren gedood. Het waren de 53-jarige P. en de 23-jarige De V., beiden slagers uit Putten-Grasheide. De twee anderen waren levensgevaarlijk gewond. Een hunner, de 28-jarige Van Aken, eveneens uit Putten-Grasheide, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag aan de be komen verwondingen overleden. De toestand van den vierden gewonde is zorgwekkend. Kostbare documenten vernield De bibliotheek van de universiteit te Jo hannesburg is door een zwaren brand geteis terd en het gebouw is zoo goed als uitge brand. Slechts eenige honderden van de 30.000 banden konden nog gered worden. Onder de verbrande boeken zijn zeer kostbare en onvervangbare documenten. De schade wordt totaal op 100.000 pond ge schat. In het armenhuis gestorven In het armenhuis te Chilley (Engeland), stierf kortgeleden de oude William Palmer, van wiens verleden de directie niets wist. Kort voor zijn dood had de 87-jarige zieke echter aan een der zusters verteld dat hij eenmaal drie millioen gulden bezeten had en koningen en vorsten onder zijn relaties telde. De zuster hield het verhaal voor de koorts-fantasie van een stervende. Bij de begrafenis hoorde zij het echter bevestigen door een zoon van den overledene en een ander bloedverwant. Palmer was inderdaad eens de grootste en meest bekende postze gelverzamelaar van Engeland geweest, hij voerde zelfs, toen hij op het hoogtepunt van zijn roem stond, den naam van post- zegelkoning. Reeds als jongen van zeven jaar was hij begonnen met het verzamelen van postze gels. Hij kreeg toen eens een driehoekigen blanwen postzegel van de Kaap in handen, verkocht deze voor twee kwartjes, kocht voor dit geld weer andere postzegels en was op U-jarigen leeftijd zóó ver, dat hij met verschillende handelaars contracten afsloot; Hij mocht zijn postzegels aan den binnen kant tegen de etalageruiten van verschillen de winkels plakken, dc eigenaars van de winkels ontvingen dan een gedeelte van de winst. Op 32-jarigen leeftijd had Palmer op phi- latelistisch gebied zóóveel gezag, dat op zijn raad het Lagerhuis den verkoop van nieuw- drukken verbood, om alle pogingen tot be drog te beletten. In zijn glanstijd bezat Palmer een ver mogen van drie millioen. Later werd Pal mer verkwistend, schonk ongehoorde som men weg en reeds voor den oorlog failleer de zijn zaak. Onder de geringe nalatenschap van den doode vond men, als eenige herinnering aan zijn vervlogen roem, een paar pakjes post zegelster waarde van 25 cent. Brutale overval op stationsbeambten Loongelden gestolen. Donderdagavond heeft, naar uit Lyon ge meld wordt, nabij het station Seyne-Triage een brutale overval plaats gehad. Tegen half negen des avonds wei-den de stationschef en een bureaubediende door vijf zee, waarover de duisternis der December- nachten neerdaalde. Laat eerst keerde hij huiswaarts naar zijn treurigen haard en luisterde bij het zwakke schijnsel van het vuur naar een krij- schen der nachtvogels, dat in het eentonige bruisen der zee zich deed hooren. Dat waren de uren, waarin de geesten van het verledene, der ver, o zoo ver af gelegen dagen zijner kindsheid tot hem kwamen, maar hij keerde zich van hen al len af, slechts van een visioen niet: van de troostende, hemelsche schoone gedaante, die op zekeren dag aan zijn knetterend haardvuur gezeten had, die met haar zon nige klaarheid tot hem gekomen was, toen hij, zooals thans, in droefgeestige gepein zen in de toekomst staande. Telkens en telkens zag hij deze, niet schitterende, maar onuitsprekelijk bevallige schoonheid voor zich, telkens en telkens klonk in zijn oor het geluid dier liefelijke stem, welke vrede en rust bracht. Maar dat was nu gedaan, voor altoos gedaan. An toinette was voor altijd voor hem verlo- ren. Kerstmis naderde met rasse schreden. Het was heidei* weer, de woeste stormen hadden opgehouden, om den ouden toren te loeien. De sedert weken bewogen zee scheen ten eenenmale kalm geworden alsof zij moede was van hare langdurige oproe righeid. Aan de kust heerschte blijdschap wegens verandering van weer, en Guillaume, die dikwijls zijn kamerdeur half open liet, hoor de Jeanne Marie en Perrine met opgetogen heid spreken over de middernachtmis, wel ke steeds met veel luister in de kerk van „Onze Lieve Vrouwe ter Zee" werd opge dragen. gemaskerde en met revolvers gewapende bandieten overvallen. De bandieten wisten zich in het bezit te stellen van een geldzak met 150.000 francs in biljetten van 1000 francs, 50.000 francs in biljetten van 500 francs en 60.000 francs in biljetten van 100 en 50 francs. De bandieten, die met den toestand ter plaatse zeer goed op de hoogte schijnen te zijn geweest, arriveerden bü het station, juist voordat de chef en zijn bediende met het geld kwamen. Met de revolvers dreigden zij de beide mannen en dwongen hen tot afgifte van het geld. Daarop wisten zij in een auto te ont komen. Het geld was bestemd voor de uitbetaling van loonen. De politie is de dieven tot dus ver nog niet op het spoor gekomen. Katoen en papier voor juweelen Voor 8000 pond verdwenen Bij het vervoer van juweelen ter waarde van acht duizend pond sterling van Hatton Garden naar Regentstreet, te Londen, zijn deze verloren gegaan. Een juwelier te Hat ton Garden verzond de juweelen als aan- geteekend postpakket. Toen het pakje op de plaats van bestemming aankwam, bleek dat de juweelen vervangen waren door stukjes katoen en papier. De politie stelt een onderzoek in. 32 dooden, 600 gewonden Naar het Telegraaf agentschap der Sovjet Unie meldt, is het te Damascus (Syrië) tot ernstige botsingen gekomen tusschen de monstranten en de inlandsche politie. De politie maakte van de vuurwapenen ge bruik, waarbij 32 personen werden gedood en 600 gewond. Aardbeving in Boven-Italië Vele huizen beschadigd. Den eersten Kerstdag zün talrijke plaatsen in Friaul door een aardbeving ge teisterd. In Artegna zijn zeer vele huizen beschadigd. Te Osoppa en Gemona vertoo- nen verscheidene gebouwen scheuren in de muren. De aardbeving werd ook in Udine en Venetië waargenomen. De instorting in de Vaticaansche bibliotheek Het vtffde slachtoffer gevonden Uit de puinhoopen van de Vaticaansche bibliotheek is het lijk van het vijfde slacht offer van de instorting, een arbeider, te voor schijn gehaald. L a p i d u s, president van een groote le vensmiddelenmaatschappij te Omoka (Ne braska), doodgeschoten in zijn auto gevon den. De daders zijn onbekend. Door het plotselin g instorten te Port Elisabeth van de muren van een win kel, die ondergraven waren, zijn meer dan 12 menschen gedood. De sneltrein uit Foggio is bij Bologna gederailleerd en eenige wagons zijn omge vallen. Er zijn 2 dooden en 6 vrij ernstig gewonden. Het echtpaar Riley te New-York, dat zijn 12-jarig dochtertje, dat „ongehoor zaam" was, vier jaar lang hadden opgeslo ten, is veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. België telt volgens een officieele sta tistiek ruim 8 millioen inwoners. B ij m u i t e r ij in de gevangenis te Haiphong in Fransch Achter-Indië zijn vier gevangenen gedood, terwijl vier soldaten licht gewond werden. De gemeenteraad van Dinant zal een schadevergoedingsproces beginnen tegen den uitgever van den Baedeker-reisgids we gens leugenachtige aantijgingen betreffende slachtingen te Dinant in het begin van den oorlog. Te Moskou zijn twee treinen tegen el kaar gebotst, waarbij 5 personen gedood en 20 gewond werden. De 2 3-jarige roofmoordenaar Cauchet is Tweeden Kerstdag te Parijs terechtgesteld. Cauchet, die uit gegoede kringen afkomstig is, had een Parijschen juwelier beroofd en vermoord. Zulks was daar te lande sinds onheug lijke tijden het gebruik. Niets zou in staat geweest zijn, de brave Bretagners er van af te houden, van hun ver-afgelegen kus ten naar hun landelijk kerkje te snellen, dat gelijk een meeuwennest op een rots, honderd vijftig voet boven den afgrond hing. Daar vierden zij elk jaar, door de mid- dernachtklokken geroepen, in zalig-vrome geloovigheid het geboortefeest des Zalig makers. Reeds weken te voren maakte dit heilige feestgetij het middelpunt uit van de alge- meene belangstelling. In alle visschershut- ten sprak men er van en noodigde men el kander op den vóóravond uit, waar als dan godsdienstige liederen en verhalen van de zeelieden elkaar afwisselden. Na de metten schaarde men zich om het „Kerst vuur" onder het nuttigen van een beschei den maaltijd, welke de wakkere huismoe ders reeds in den vroegen morgen van den vorigen dag in gereedheid hadden gebracht. Zóó is het Bretonsch gebruik, sinds on heuglijke tijden en zóó zal het, geve God, nog lang blijven in een land, waar de men schen met taaie volharding aan hun oude zeden en gewoonten gehecht blijven. Guillaume wist dat ook de bewoners van het kasteel trouw dit oude vrome gebruik beoefenden. Baron De Guitry hield er van een goed voorbeeld te geven en woonde elk jaar het vrome feest in de kleine parochiekerk bij, omgeven door zijn gezin en zijn talrijk dienstpersoneel. Hij droeg ook met zijn bekende vrijgevigheid jaar lijks rijkelijk bij aan alles kaarsen, ta pijten, planten, wat den luister der plechtigheid kon'verhoogen. Toen de jonge baron zijn huisgenooten hoorde spreken van den nachtelijken kerk- DINSDAG 29 December 1931 HUIZEN 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 üramofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 KRO Trio. 1.45 Gra- mofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Graino- foon. 3.30 Concert (orgel) vanuit de show room der N.V. v/h P. J. Beckx de la Fai *e Tegelen. 4.30 Sonateneyclus. L. Wijngaar den (viool). 5.30 KRO Kunstensemble. 6.45 Uit het Sted. theater Aken; Opera „Hansel und Gretel", Humperdinck. 7.307.45 Poli- tieber. 9.009.10 Causerie over Volks- en Cultuurkunst. 9.30—12.00 KRO-salon-orkest o.l.v. M. van 't Woud, o-a. Morgenblatter- wals, Strauss en 1ste Walsenpotpourri, Ro brecht. HILVERSUM 298 M. Uitsl. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Grainofoonpi. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Oude- jaars-avond recepten. 11.00 J. v. Woude (viool) en Egb. Veen (piano). 11.30 Cause rie over Bridge-coats. 11.45 Gramofoonpl. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 1.15— 1.30 S. K. Roos. Woekerbestrijding. 2.00 Pauze. 2_.30 Concert door het Winkels-trio. 4.00 Causerie voor de jongeren. 4.20 Gra- mofoonplaten. 4.30 Kinderuur. 5.306.30 Concert uit café-restaurant „Bordelaise", Amsterdam. 6.30 Gramofoonpl. 6.50 Cause rie door Overste P. W. Scharroo. 7.10 Gra mofoonpl. 7.30 Causerie over Egyptische en Voor-Aziatische Kunst. 8.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. O.a- Balletsuite „Piqut Dame", Tschaikowsky. 9.009.30 Uit het Concertgebouw te Amsterdam: Jules Bled soe zingt Negerliederen met begeleiding door Kovacs Lajos en zijn Band. 9.30 Praat je over Kinderkleeding. 9.35 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Vervolg Jules Bled soe. ó.a. Oiman River. 10.3011.00 Gramo foonpl. 11.0012-00 Uit het Carlton Hotel te Amsterdam: Gricha Nakchounian and his „Russian North Star" orkest en het „Gr- questa Tipica Argentina „Danial Mas", Dansmuziek. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert E. O' Henry. 1-20 Leonardo Kemp en zijn orkest 2.252.50 Gramofoonpl. 4.20 Trocadero-oi- kest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Lie deren van Strauss- 7.10 Lezing. 7.40 Orgel concert door John Connell. 8.20 „Erie" of „Little by Little", van Dean Farrar. 9.20 Be richten. 9.40 Lezing. 9.55 Operctteconcert. BBC Theater-orkest o.l.v. L. Woodgate. 10.50—12.20 Ambrose's Blue Lyres. PARIJS. „RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 en 7.50 Gramofoonpl. 8.20 „Aida" van Verdi. Solisten van de Scala te Milaan o$i.v. Molajoli. (Gramofoonpl.). LANGENBERG 473 M. 6.25—7.20 Gra mofoonpl. 10.40—11.55 en 11.55 Gramofoon- platen. 12.251.50 Concert o.l.v. Wolf. 4.20 5.20 Concert door Trio. 7.20 Vroolijke Avond m.m.v. Kleine Werag-orkest o.l.v. Otto Julius Kühn. Sluiting. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1 20 Con cert u. h. Palace-hotel. 2.504.20 Concert u. Restaur. Wivex. 7-20—8.50 „Misantropen", comedie van Molière. 9.30 Vovale duetten. 9.4510.20 Klaviertrio B-Dur, Schubert 10.2010.50 Gramofoonpl. 10.50 Liefdadig heidsconcert door orkest o.l.v. Kai Rosen" berg en m.m.v. Solisten. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 2.05 Gramofoonpl. 5.20 Concert Omroep orkest m.m.v. mej. Vanhaeke (zang). 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. O.a. Rhap sody in Blue, Gershwin. 9.20—10.20 „De avonturen van Sans-Boussole", schets van Nargel. 338 M.: 12.352.05 Gramofoonpl. 5.20 Con cert Omroeporkest. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Uit de zaal „Roma" te Borgerhout. Henry Marchand (liedjes). Poor Billy (instrumen talist), Hr. Santo (buikspreker) en Roma- orkest. ROME 441 M. 8.20 oncert o.l.v. R. San- tarelli m.m.v. Arrigo Segato (viool). ZEESEN 1635 M. 6.50 Populair concert door de kapel Arkadi Flato. 7.35 Lezing. 8.20 Berichten. 8.30 Vroolijke avond. Hierna tot 11.20 Populair orkestconcert. RETRAITENHUIS „ST. PETRUS CANISIUS" TE BERGEN N.-H. 1932 2—5 ix14 1619 2124 2528 30 Jan.- 2—5 5-8 1013 1316 1619 2023 58 2629 Jan. Ongehuwde Mannen Volen- dam, f 6.50. Jan. Heeren Vincentianen, f 10. Jan. Dienstplichtigen, f 6.50. Jan. Mannen en Jongelingen, f 6.50 Jan. Meisjes-Congreganisten, 17 25 jaar, f 6.50. —2 Febr. Meisjes, 1517 jaar, f 6.50. Febr. Gehuwde Vrouwen, f 6.50. Febr. Bond van R.K. Rijwielclubs, f 6.50. Febr. Meisjes, (niet beneden 25 jaar), f 6.50. Febr. Jongenspatronaten, 1517 jaar, f 6.50. Febr. Vrouwen Derde Orde, f 6.50, Febr. Mannen H. Familie, f 6.50. Maart Heeren Middenstand, f 6.50. Maart (Paaschdagen), St. Josephge- zellen, f 6.50. gang, kwam het plotseling in hem op, zich bij hen aan te sluiten. Doch het was helaas,, niet het vrome, kinderlijke geloof dezer brave, eenvoudige lieden, dat hem naar het kerkje op de rots riep! Hij wilde Antoinette wederzien! Dat was de eenige kans, en hij had re*cds zoo lang vurig naar haar verlangd! Toen de heilige avond aanbrak, wachtte hij, totdat de visschersfamilie en hare gas ten het huis verlaten hadden; alsdan wik kelde hij zich in een grooten mantel, welke op dien van Jean Louis geleek, drukte een vilten hoed diep over zijn voorhoofd, en aldus vermomd, sloop hij naar het strand, en over het smalle duinpad, waarop Per- rines fakkel een onrustig flikkerend licht wierp. Het was een wonderschoone nacht; aan het uitspansel tintelden ontelbare sterren alsof zij allen waren toegesneld, om het wonder te aanschouwen hetwelk de aarde beschoren was. Ook de zee zweeg, men hoorde ternauwernood het zachte kabbelen der golven tegen de duinen, waar zij on hoorbaar uiteenvloeiden. De maan had zich achter melkwitte, zilverachtig blinkende wolken verborgen, zoodat de glans der sterren alleen boven den aandachtig luis terenden oceaan straalde. In dezen winternacht lag niets van die geheimzinnige treurigheid, welke anders den nacht eigen is, neen, hij scheen te trillen van een groote, heimelijke vreugde. 7. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7