f3000.- f750.- f250.- f 125.- f50.- f40.- OMSTREDEN MANDSJOERIJE NOODLOTTIGE CAFÉBRAND TE TILBURG DINSDAG 29 DECEMBER 1931 WEENSCHE KERSTKLANKEN President Hindenburg voor de radio Ned. Indië bij de Jaarwisseling Nu de goede daad De inzameling voor het Crisis-Comité Bureaux nassaulaan 49 Ö'T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17961 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groute Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENTOor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. SCHE COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. ahinné'* op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm mi verlies van *n anderen vinger Weenen, 23 Dec. 1931. Ondanks wintersche avondkou, gaat ^alm de eindelooze stroom van koop- en kfiklustigen langs het lichtgestraal der "^zenden Kerst-étalages. Mannen, bouwen, kinderen: allen goed gekleed, ^slgevoed uitziend. Allen met blijde ^zichten, gelukkig door den lach van *1 die verrassingen. i Het breede Maria-Hilferstrasse Is veel 'e smal, de winkels en warenhuizen veel 'e klein voor die honderd-duizenden. Politiecorpsen moeten overal ingrijpen, en toe winkels even sluiten, want al- '®s is overvol, overvuld! Theaters, „Ki lo's", café's: alle zijn vol! Automaten- ^Uffetten voor misanthropen, wijnhui- 1" 8en, bierknijpen: alles is overvuld! Heel 06 stad weerstraalt van kleurige, levende ''chtreclames, tot op de hoogste daken Gebouwd; heel de stad weerdavert van 't fagende auto- en tramverkeer. En tóch.... is Weenen 'n stad in "ood. Bij de 150.000 werkloozen alleen in fleze stad, dat is een twaalfde 3ee 1 der bevolking. (50.000 er- van zijn zonder allen onderstand!). Ter wijl men desondanks in openbare par ken, ja bij den bouw van nieuwe ge meentehuizen nog vrouwen als opper lieden ïn dienst durft nemen! j Ja, die trotsche Weensche woonka zernes. Ze rijzen hier nog altijd de een ba de ander op, gebouwd door de afge perste miljoenen der gemeentebelasting, duizenden woningen per jaar, al tien ja- fen lang! En dat in een stad met bijna Het laagste geboortecijfer en jaarlijks 'h paar duizend zelfmoorden. En tóch steeg bij den gemeenteraad het aantal verzoeken om betere woning nu tot over 45.000 waarvan verreweg de meeste Eenvoudig aan den kant gelegd werden. Dat zijn zoo de „raadsels" van 'n we- Hldstad onder rood bewind.... Geen wonder dat onlangs Lunat- Scharsky bij z'n „vriendelijk" bezoek aan tfeze stad zoo uiterst voldaan was. Te "leer, daar hij ongestoord, in stampvolle Zalen, zijn loflied op Moskou uit kon kraaien, begroet als paradijsbode door burgemeester Seitz, minister van onder lijs Klöckel en heel de roode gemeen schap van communisten, joden, vrijden kers enz. Niemand viel hem lastig. Pas na zijn bezoek kwam hier en daar 'n Protestje los. Zóóver gaat de „Weensche Gemoedelijkheid"! Vooral over het Oostenrijksche school wezen met z'n program van vrijheid, Uefst zonder God was de Russische Gast zeer tevreden en verklaarde, dat er tusschen de Russische en Oostenrijk sche school de grootste overeenstemming H. Bijna hetzelfde systeem. Alleen! (en dat vergeet Lunatschars- ky) het Oostenrijksche kind is nog „te christelijk". Al wordt het ook misvormd, ontkerstend door een misdadig rood systeem, er ligt in de Oostenrijksche Jeugd nog altijd een christelijk zaadje, lat wel kwijnen, doch moeilijk sterven kan. 'n Treffend bewijs daarvoor is een Verslag in het „Neuigkeits-Welt-blatt" '20.12.31). Een onderwijzer van een der Weensche voorstadsscholen had dezer lagen z'n 40 jongens van de vijfde klasse Sis huiswerk opgegeven, de beantwoor ding der vraag: „Wat deed je, als je Voor je Kerstfeest tien schilling kreeg?" Een gaf als antwoord: „Ik zou voor do komende feestdagen veel melk gaan koopen voor mijn zieke moeder, en krachtige soep, zooals dokter haar heeft Voorgeschreven." Een ander schreef: „Ik zou voor mijn *Usje in 't ziekenhuis wollen kleeren en Peperkoek gaan koopen." Weer 'n ander ('n kleine egoïst, maar 't is hem te vergeven): „Ik zou eens 'n keer flink gaan eten, zoolang tot ik ge- boeg had. Worst en vleesch en een brood zou ik koopen en 'n heel Kilo Aardappelen, die ik misschien met Pfansje zou deelen." Het zoontje van een werkloos ambte- baar schreef nuchter en berustend: „Het 's niet te gelooven, dat iemand 'n school jongen van tien jaar zoo maar tien ^hilling zou geven. Maar als ik 't wér kelijk kreeg, dan gaf ik t aan vader, die dan eten voor kon koopen, opdat we Jh de Kerstdagen geen honger behoef den te lijden".... Zoo gaat die aangrijpende reeks van kinderbrieven door. Geen één van al die 40 jongens dacht aan luxuswaren (naar kinderlijk begrip). Allen wilden slechts J- noodzakelijke koopen, niet in de eer ste plaats voor zich zélf, doch voox °Uders, broers of zusjes. Dat is de taal van het Weensche kind, dat op tienjarigen leeftijd al zoo hard bioet deelen in zorg en ellende. En dat kind moet nu rood en duivelsch Gemaakt worden, afkeerig van familie- en naastenliefde, zooals het Russische! Hoch weedengenen, dieaaneen bezer kleinen ergernis geven! Wee den Godloozen, die nu lachen en feesten in dwazen overmoed! God leeft en blijft! God lacht met hun blinden haat en zal ze eenmaal schrikkelijk straffen. Dat ontbrak nog te Weenen: Gott- lose Weihnachten. Doch Zondag avond (20 Dec.) om zeven uur zou dat éérste Weensche Godloozen-Kerstfeest geopend worden in het roode „Lokal Zineger", Rosensteingasse 39. Daar prijkte natuurlijk ter begroeting bij den ingang het beeld van den grooten god- looze, Stalin, en boven het tooneel stond in krachtige letters: „Wij gelooven in geen Hemelsch Paradijs; wij bouwen er zélf een op aarde!" Duivelsche plak katen aan alle wanden, en in een hoek der zaal stond braveerend: „Godloozen- hoek. Aanmeldingen van uittrede uit de kerk worden hier in ontvangst geno men!" Al weken lang vooral na het bezoek van Lunatscharsky op alle communis tische vergaderingen, was veel propa ganda voor dezen avond gemaakt. En nu, na al die grootmoedige actie, kon het feest bij gebrek aan belangstelling pas om kwart voor negen, in plaats van om zeven uur beginnen. Nauwelijks hon derd personen waren bij de opening aanwezig, waar dan later in den avond nog 'n vijftig bijkwamen. Het meerendeel bestond uit vrouwen en meisjes. Zelfs de partijleiders ontbraken. Er heerschte een gedrukte stemming. Om den gang er in te krijgen, kwam een voordracht-satyre op socialistische kopstukken. Dan enkele echt bolsjewisti sche Godslaster-gedichten. Begeesterend applaus! Doch op eenmaal groote op winding, toen de kranige voordrager door een detectief in hechtenis werd ge nomen. Daarna (dit was veiliger!) eenige anti-godsdienstige gramophoon- platen, o.a. ter bespotting van het „Stille Nacht". Nu volgde de strijd- rede, door een revolutionnair gebaker den vrijdenker, die het een treurig feit noemde, dat nog zoo vele proletariërs Kerstmis vieren, ,,'t Heele jaar gaan ze niet naar de kerk! Met heel den gods- dienst-hocuspocus willen ze niets te doen hebben. Doch als 't Kerstfeest nadert, vergeten ze heel hun positie en vieren het mee, al is het ook nóg zoo'n gods dienstig feest! Dat moet anders worden! Eerst als de proletariër van al die ban den is bevrijd, zal een ware revolu tie mogelijk zijn! Dan zal echter het communisme geen genade kennen!" De „feestelijkheid" was niets meer dan een gebrekkige, vertwijfelde uiting van haat tegen God en godsdienst, vooral ook tegen de priesters, en sloot met een godloozenspel op het tooneel, vol spot en hoon op het „Stille Nacht" en „Onze Va der". Plotseling, op een teeken van den aan wezigen politieman, drong een aantal agenten de zaal binnen en nam al de 15 roode „artisten" (vrouwelijke zoowel als mannelijke) in hechtenis tot ontstel tenis en schrik van heel de godloozen- bende. Een bitter, doch eerlijk verdiend fiasco! Wat willen ze toch ook in Weenen! Dat volk is nog niet rijp voor Moskou's paradijs. Weenen wil z'n Kerstfeest houden! Het Goddelijke, Hemelsche Kerstfeest! Want dat alleen is het feest van verlossing, vrede en geluk! Donderdagavond 20.50 uur Donderdagavond a.s. zal rijkspresident von Hindenburg een radio-rede houden, die door alle Duitsche zenders zal worden uitgezon den. De rede vindt plaats om 21 uur 30 Duit- schen tijd (20.50 uur Amsterdamschen tijd). Nieuwe belastingen, verdere salariskortingen voor en rigoureuze formatievermindering van landsdienaren Uit Batavia wordt gemeid: De speciale begroot'ngscommissle, welt"? werd ingesteld met het oog op het in even wicht brengen van de verminderde inkom sten met .-"e vermeerderende uitgaven als ge volg van de snelle ontwikkeling van het land, zal binnenkort verschillende nieuwe belas tingplannen in beschouwing nemen. Hiervan zullen de plannen tot instelling van een recht op buitenlandsche en inheemsche tabak en een speciale crisisbelasting waar schijnlijk wel het eerste by den Volksraad worden ingediend. Naar wij vernemen moet de begrooting teruggebracht worden van 500.000.000 tot 350.000.000. teneinde in overeenstemming te zijn met de vermindering van ós opbreng sten uit de Ned.-Indische producten als ge volg van de situatie op de wereldmarkten Dit is voorloopig alleen mogeiyk óoor een serie van onaangename maatregelen, waar onder verdere vermindering van de salarissen der Gouvernementsambtenaren, een scher pere selectie van deze en een rigoureuze for. matievermindering, waartoe reeds werd be sloten. Voor Japan een heilige bodem De Mogendheden machteloos (Van onzen specialen verslaggever.) Toen nu ettelijke weken geleden het Mand- sjosrüsch conflict als een bom barstte in de couloirs van den Volkenbond en de geheele beschaafde wereld met ontzetting sloeg, werd in. een deel van de Europeesche pers het op treden van Japan sterk gegispt. Men hoopte allerwegen dat die aangelegenheid in een handomdraaien zou worden opgelost. Er wa ren zelfs menschen, die er van overtuigd waren, dat de Japansche regeering door de militaire kliek was overrompeld en voor een voldongen feit was gesteld. Als men echter ter plaatse zelf is en pro beert om de problemen nader te bezien, dan zien de gebeurtenissen der laatste weken er toch wezenlijk anders uit. Men moet op de eerste plaats de ontwikkeling der laatste veertig jaren bestudeeren, om te kunnen be- grypsn, waarom Japan zoo taai vasthoudt zelfs aan het kleinste resultaat, dat het be reikte op het Aziatisch continent. Op zeer vele dingen, die hier sedert den oorlog van Japan tegen China in de jaren 1894'95 zich hebben afgespeeld, heeft men in Europa maar nauwelijks de aandacht gevestigd. Wij hadden onze eigen zorgen en futiliteiten en vergaten daardoor de ontwikkeling van ge beurtenissen te volgen, die toen ver van ons weg haar gang gingen, maar die niettegen staande dat, moesten leiden tot het huidige culminatiepunt. Voor den doodgewonen Japanschen burger, die van politiek maar heel weinig begrip heeft, is Mandsjoerye heilige bodem. Er is nauwelijks een dorp op het Japansche eilan denrijk te vinden, dat niet eenigen zyner zonen op de slagvelden van Mandsjoerye heeft zien vallen en verbloeden. Japannee- zen van alle standen hebben m(j sedert Ja ren niet zonder sentimentaliteit verteld, welk een diepen indruk die transporten var. ge sneuvelden in hun schooljaren op hen heb ben gemaakt. Na den oorlog met China in de jaren 1894 —'95 meest Japan noodgedwongen den prijs van zyn overwinning: Port Arthur en Dairin prysgeven. De groote mogendheden kwamen tusschenbeiden. Met ongehoorde offers aan bloed veroverde Japan deze posities acht ja ren la.ter op Rusland, dat het van oudeidom ingezonken China vele concessies had afge dwongen. Duizenden Japanners zijn langs de spoorlijnen AntoengMoekden en Port Ar thurMoekden gesneuveld. Wie ooit in het Zuideiyke Mandsjoerye heeft gereisd, weet met welke diepe vereering de Japanneezen spreken van dezen met bloed doordrenkten bodem. Caféhouder, zijn vrouw, twee kinderen en de dienstbode om het leven gekomen Drama op het balcon; wat een ooggetuige vertelde Hedennacht heeft op den Heuvelsche- weg No. 77 te Tilburg een brand gewoed, waarbij vyf personen om het leven zijn ge. komen. In het perceel, een tamelijk oud ge bouw, was in de benedenverdieping gevestigd het cafe van den caféhouder J. Q. Roeien. De brand is door tot nu toe onbekende oor zaak uitgebroken in de café-zaai omstreeks helf twee. Toen de bewoners het vuur be merkten, had dit reeds een grooten omvang aangenomen en was het niet m'er moge lijk het gebouw te verlaten. Omwonenden hebben nog getracht de familie te waarschu wen en uit het brandende perceel te halen. Dit is echter niet gelukt en de caféhouder, zijn vrouw, twee jonge kinderen en een dienstbode zijn in de vlammen omgekomen. Onderhoud met een ooggetuige wy hebben hedenmorgen eeu onderhoud gehad met den heer A. Aarts, kellner van hotel „Riche", dat schuin tegenover het per ceel, waar de brand gewoed heeft, is geves tigd. „Het was ongeveer half 2, toen wij, de eigenaar van hotel „Riche", de heer P. Holst, de buffetchef, de heer H. de Kok en ik „brand" hoorden roepen. Het was een nacht, wacht van de firma Vroom en Dreesmann, die den alarmkreet uitte. Toen wy naar bui ten keken, zagen wij, dat de brand was uit gebroken in het calé van den heer Roeien. De vonken vlogen reeds de .ucht in. Wij vlogen naar buiten nadat wij eerst getracht hadden, de brandweer te telefoneeren, doch deze was reeds gewaarschuwd. Toen wij voor het brandende perceel kwamen, bleek, dat het vuur in groote hevigheid woedde in het benedengedeelte, waar een café en een zaal zyn ondergebracht. Op het balcon De heer Roeien stpnd met een van zyn belde kinderen op den arm op het balcon en trachtte een beddelaken aan het balcon vast te maken, om zich daarlangs naar beneden te laten zakken, wy hadden een trap mee gebracht, en ik schreeuwde den heer Roeien toe, aldus de heer Aarts, dat hij zich maar zou laten zakken en dat wy hem wel zouden opvangen Plotseling sprong echter de ruit van net café en sloeg het vuur in alle hevig heid naar buiten. Het beddelaken vloog in brand en de heer Roeien vluchtte naar bin nen. Wy belden opnieuw de brandweer op, om dat deze nog steeds niet was verschenen Toen de brandweer arriveerde, werd direc met kracht water gegeven op de eerste ver dieping, omdat men wist, dat zich daar de bewoners van het huis moesten bevinden. Het zal ongeveer een groot uur geduurd hebben, voordat de brandweer in staat was. met ladders naar de 1ste verdieping te klau teren en in het perceel binnen te dringen. De lijken gevonden Het was echter te laat. Het eerst werd de dienstbode naar buiten gebracht. Het meisje was reeds dood. Daarop volgde de vrouw, die nog leefde. Zy kermde vreeselijk, was halt verbrand en gewond. Waarschijnlyk was er iets op haar gevallen. Zy is spoedig daarna overleden. Als derde werd een knaapje van 8 9 maanden naar buiten gebracht, dat eveneens reeds was overleden. Na eenig zoe ken vond men den man dood op de trap, met zijn ongeveer 2 'A-jarig kind in de ar men. Toen door het uitslaan van het vuur het beddelaken was verbrand, heeft een 5-tal personen nog een groot karpet opgehouden, en de bewoners toegeroepen van het balcon nar beneden te springen. De in nood ver- keerende familie durfde echter niet meer naar buiten te komen en te springen, zoodat ook dit middel geen redding heeft mogen brengen. ,Het gebouw, dat slechts bestaat uit de be nedenverdieping en een bovenverdieping, brandde spoedig na het uitbreken van den brand als een fakkel. De heer Roeien, die afkomstig is uit Ze venbergen, woonde ongeveer 3 jaar te Til burg. Het duurde tot 3 uur in den nacht, voordat men den brand geheel meester was en om half 6 hedenmorgen kon het grootste gedeelte van de brandweer inrukken. Het gebouw is geheel uitgebrand Wit-Russlsche spoorweg-beambte, verte genwoordiger van een gevallen regime, zooals die nog dienst doen by den Chineeschen Oosterspoorweg. Wij kennen een voorbeeld van deze menta liteit uit de koloniale geschiedenis van een andere groote mogendheid. In Engeland wer den na den Indischen opstand van 1857 na men als Lucknow, Cawnpore en vele andere met dezelfde diepe vereering voor de tal- looze daar gevallenen genoemd. Het sprak tientallen van jaren van zelf voor den dood- gewonen Engelschen burger, die een zoon, een broeder in Indië had verloren, dat deze heilige, met bloed doordrenkte bodem niet mocht'worden prijsgegeven. Nu precies zoo staat het met de Japanneezen in Mandsjoe- rije. Ik moest op de eerste plaats de aan dacht vestigen op deze in zekere mate 6en- timenteele oorzaak, wyi zy de verklaring der opvatting van geheel het Japansche volk in zich sluit. Sedert den Russisch-Japanschen oorlog hebben de Japansche handel en industrie in Mandsjoerye reusachtige resultaten bereikt. Rusland had weliswaar om het zoo te zeg gen dit aan mineraliën zoo ryke en buiten gewoon vruchtbare land ontdekt, maar de reus Rusland stond op leemen voeten. De Japansche dwerg bracht hem ten val en Tokio zette in werkelijkheid om wat Pe tersburg wellicht eens had gedroomd. Japan werkte aan het koloniseeren van Mandsjoerye met een consequentie en een ver vooruitzienden blik, als we in de kolo niale geschiedenis van Europa maar heel weinig vinden. Groote ondernemingen, zooals spoorwegen, kolen- en yzermyner werden er gesticht. Maar daarnaast werd het geheele land overtrokken als met een net van kleine handelaars, kooplieden, middenstanders en ambachtslideen, die dikwyis niet konden leven van de opbrengst van hun arbeid, maar die er zeker van waren, dat het moederland hun in geen geval in den steek zou laten. Zelfs Walter Bosshard, onze speciale correspon dent in Mandsjoerye. tot In de kleinste vlekken van Mandsjoerye vindt ge overal den een of anderen Japan schen kramer of barbier. En al die menschjes werken met een handigheid en yver, die een Europeesche kolonisator nooit zou hebben klaargespeeld. En dan de militairenIk heb by de Japan sche officieren kaarten gezien, die honderd maal beter en nauwkeuriger zyn dan die generaal Ma in zyn hoofdkwartier heeft. Het plan der bezetting van Mandsjoerye op het huidg oogenblik kan dus onmogeiyk maar ontstaan zyn in de koppen van een paar Japansche generaals, maar het is veel eerder het resultaat van voorbereidingen, die reeds reeksen van Jaren wel zyn overwogen en die op een gunstig moment tot uitvoering moesten worden gebracht. De laatste oor zaken, die geleid hebben tot het binnen rukken van Japan in Mandsjoerye, zyn van geen beteekenis. Feit is, dat het plan gereed lag. En het was goed doordacht. Het moment was goed gekozen. Want China was door en door verzwakt door den burgeroorlog tus schen Nanking en Canto» en door den stryd tegen de communisten en de rooversbenden. Japan zelf wist het 't beste, dat de Europee- -,che mogendheden een groot deel van haar invloed in het verre Oosten hadden verlo ren. Engeland had buitendien de handen vol werk in Indië en zware zorgen voor zyn han del in het Oosten. Frankryk werd in beslag genomen door Cochin-China. En de Sovjets aijn door hun eigen aangelegenheden dus danig gebonden, dat zy met angst en vreeze het oprukken der Japanners moeten gade slaan, zonder ook maar iets er tegen te kun nen ondernemen. Er blyft dus alleen maar Amerika over! De plannen van Amerika zyn door het op treden van Japan aanmerkeiyk, ja wezenlyk in de war gestuurd. Maar ook de Vereenigde Staten zullen het laten bij papieren protes ten. Voor hen is het object, waarom het gaat, van te weinig beteekenis om het op jen ernstig conflict met Japan te laten aan komen. In Genève, Parys en Washington zit men aan de groene conferentie-tafels en onder- tusschen zet Japan zyn zegepralenden tocht door Mandsjoerye voort. De Japanneezen jpenen op dit moment „commercieele" vlieg- tjnen van de militaire basis te Moekden uit, op een tydstip, dat handel en verkeer vol- edig met lamheid zyn geslagen en jouma- isten de eenige gasten der spoorwegen zyn. China heeft natuuriyk voor dien vliegdienst, ■venmin als voor vele andere, concessie ver eend. Maar Nanking ligt op wijden verren afstand. Mandsjoerye is van het overige Jhlna afgesneden, zoodat het recht van den sterkste hier regeert. WALTER BOSSHARD. Kerstmis Is weer voorbij Het feest van ae byzondere liefde van een God, Die zelfs voor ons in een armen stal wilde geboren worden, hebben velen onzer in waren vrede en weldadige rust kunnen vieren. In den huiselijken kring heerschte die moeilijk onder woorden te brengen sfeer, welke men er slechts op het feest van Christus' Geboorte vindt. Maar helaas beerschte ook op deze dagen in talloos vele gezinnen een droeve stem ming, omdat daar door den nood der tyden gebrek heerschte, niet alleen aan datgene, om op gepaste wijze het Kerst feest te vieren, maar misschien zelfs aan het allernoodzakelijkste. Dit nu opnieuw (of misschien voor het eerst?) overwegende, moeten zy, die een in alle opzichten heeriyk Kerstfeest mochten vieren, toch vooral denken aan de minder bedeelden, die het in deze zoo dubbel moeilyke dagen zoo hard te ver antwoorden hebben. Op het einde des jaars met zijn byzon dere feestdagen is hulpverleening uit den aard der zaak r.og meer welkom dan an ders. Laten wy dan byzonder gedenken het Crisis-comité, dat zich zoo naarstig beyvert, de nooden der werkloozen te lee- nigen. Onze gaven, welke met zorg be steed worden, kunnen zooveel goeds uit richten. zy de gedachte aan de achter ons liggende schoone feestdagen een aan sporing voor ontelbaren, om op ruime wyze hun milddadigheid te betrachten. Invoer van kaas In Tsjecho-Slowakije. (blz. 1, lste blad). By een brand te Tilburg zijn vyf per sonen om hot leven gekomen. (blz. 1, lste blad). Plannen In Ned-Indië omtrent nieuwe belastingen, verdere salariskort'ngen voor en rigoureuze formatie-vermindering van landsdienaren. (blz. 1, lste blad). De diefstal van 60.000 te Amsterdam. (blz. 1, 2de blad) Em. pastoor C. Bonman van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. (blz. 1, 2de blad) De projfpolder te Andyk een succes; goede resultaten in 1931. (blz. 1, 2de blad) „BH postvliegtuig de „Ooievaar" toch te zwaar belast geweest? (blz. 1, 2de blad) Dr. Wanjek, ós Tsjecho-Slowaksche lega tiesecretaris te Moskou, spreekt tegen, dat hU een aanslag op Cen Japanschen Umbas- sedeur aldaar beeft willen laten plegen. (biz. 1, ias Diad) De Herstelkwestie. Het schryven van MacDonald aaa Laval. (blz. 1, 3de blad) Gandhi te Bombay aangekomen. (biz. 1, 3de blad) Bloedige botsingen In Syrië. »biz. 1, 3de blad) Nbw-Foundland in financieele moeilijk heden. (blz. 1, 3de blad) Vergadering aandeelhouders Palels voor Volksvlijt. Liquidatie en trekking loten 1867 verworpen. (biz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v. m.: 7.46 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 22. Hoogste barometerstand 769.2 m. M. to Isafjord. Laagste barometerstand 726.3 m. M. te Helsingfors. Verwachting: Matige tot krachtigen Westeiyke tot Noord-Westeiyken wind, zwaar bewolkt met tydelyke opklaringen, sneeuw- of hagelbuien, tenperatuur om het vriespunt. Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te ieveren in goederen in na- tura, kunnen dit eveneens by ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. Bp. S. f 1.— Bn. S1.— R. S0.50 J. S0.50 N. N0.25 N. N0.50 N. N0.50 K. P0.25 Diepdruk-afd. N.V. „De Spaarnest" V" 3.83 M D5.— K. per maar.d 0.50 B. per maand 0.50 K. per week 0.25 M. H. p. w0.25 S. p. w0.15 Jc-S B.. p. W0.25 L. p. w0.25 C. S. p. w0.10 D. p. W0.10 Ph. A. p. w0.25 W. p. w0.25 H. p. w0.25 K. p. w0.25 J. H. p. W0.05 Ph. H. p. W0.10 Contingente ring door T sj'echo-Slowakij'e Ned. kaas valt niet onder den maatregel Biykens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Praag wordt Nederlandsche kaas niet ge troffen door den jongsten invoercontigen- teeringsmaatregel der Tsjecho-Slowaaksche regeering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1