Buitenlandsch oX^ieuws feuilleton Koe het weer ook zi], Het Kasteel Roche-Noire &ERDE BLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Den verstikkingsdood gestorven De Herstelkwestie Brief van MacDonald aan Laval De toestand in Mandsjoerije De definitieve samenstelling Bloedige botsingen in Syrië Gandhi te Bombay De verijdelde aanslag te Moskou Dr. Wajek over de grens gezet New-Foundland in financieele moeilijkheden Gemengde Buitenlandsche Berichten Storm boven de Noordzee Hevige sneeuwval boven Zweden Gepaard met storm KORT NIEUWS STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP NEDERLANDSCHE SCHEPEN. »De moeilijkheden zijn ongetwijfeld groot, °verweldlgend groot zelfs. Men kan alleen k°pen, dat de verantwoordelijke staatslieden ?u-len inzien, dat, wanneer geen besluiten beteekenis worden genomen, de toestand v*n Europa, en daarom van de wereld, nog veel ernstiger worden zal, dan hij nu reeds is." Aldus verklaarde dr. Colyn, de bekwame fancier, in zijn interview over de aan gaande Herstelconferentie. Met pessi misme beschouwd, zou men geneigd zijn, deze ^rklaring als een soort onheilsprofetie te ^schouwen, maar aangezien optimisme ^°ch verkieslijker blijft, is het beter, niet *°o sceptisch tegenover deze uitlating te ^aan. Gedurende de laatste maanden hebben de ''arantwoordelijke staatslieden meermalen "daadwerkelijk aangetoond, dat belangrijke d*slissingen ncodig zijn. Slechts zou men de 'alrijke conferenties wel eens wat beknot *fllen zien en besluiten vlugger zien geno den. Maar daarop schijnt de komende Her- 8telconferentie geen uitzondering te zullen 'aaken. Er zijn reeds eenige weken voor ge serveerd. Zeer begrijpelijk overigens, waar van deze Conferentie zoo bijzonder veel afhangt. Het rapport gaat uit van de grondgedachte, "dat de tegenwoordige crisis, welke Duitsch- dand geleid heeft tot het doen van zijn ver doek, eigenlijk ver uitgaat boven de omstan digheden, die in het Young-plan als aanlei ding tot het doen van zulk een verzoek Verondersteld werden. Het Young-plan Hield rekening met betrekkelijk korte perio den van depressie en voorzag in verband daarmede de mogelijkheid van korte op schortingen van betalingen, echter altijd Uitgezonderd de 660 millioen, die, ondanks alles, steeds betaald zouden moeten worden. Het rapport der commissie stelt vast, dat het Duitsche probleem in hooge mate Verantwoordelijk is voor de steeds groeiende 'ihancieele verlamming, waaronder de wereld kjdt. Zoodoende moet het vraagstuk der Duitsche ^talingen niet meer als op zichzelf staand beschouwd worden, doch als een onderdeel Van een wereldomvattend probleem. Welnu, voor zoo'n probleem komt men Voor talloos veel moeilijkheden te staan, in Reiken wirwar men den juisten weg moet Hachten te vinden. En de slotbeschouwing van alle voorge melde regelingen ter oplossing der crisis, ftïoet steeds weer zijn: vertrouwen en dat Allereerst! De bevoegde Britsche instanties laten Verluiden, dat de brief van MacDonald aan Lava! reeds ongeveer 14 dagen geleden is ^schreven en verzonden. Zij leggen er den nadruk op, dat de brief hechts in algemeene bewoordingen is ge beld en dat een officieele uitnoodiging van baval naar Londen niet heeft plaats gehad, ^an den anderen kant lijdt het geen twijfel, bat MacDonald den Franschen premier zijn kcnsch heeft te kennen gegeven inzake het borstel- en schuldenvraagstuk als voorberei ding voor de as. conferentie. Blijkbaar heeft de afwijzende houding van frankrijk Londen ernstig teleurgesteld. Het Vs zeer goed mogelijk, dat de door Mac Donald voorgenomen bijeenkomst met Laval diet zal plaats hebben voor de Herstel- Conferentie. Nopens de onderhandelingen tusschen de financieele experts wordt thans in de be voegde Engelsche instanties het standpunt Vertegenwoordigd, dat in verband met de Amerikaansche houding niets meer zal kun nen worden bereikt dan een overeenstemming bizake een tijdelijke oplossing van de kwes- fie der oorlogsschulden. Londen schijnt te bopen, dat de besprekingen een overeen stemming zullen geven tusschen Engeland en frankrijk. (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL - *i. Quillaume bleef van tijd tot tijd stilstaan, ®ih de zeldzame poëzie van dit schouwspel JA genieten. Wellicht ook traden de vrome herinneringen zijner kindsheid hem voor den beest! Wellicht dacht hij aan den tijd, waar- hij aanbiddend was opgegaan naar de htibbe. Wellicht doorliep zijn geest den lan- ®en stoet der eeuwen en zag de eerste, een- ,v°udige aanbidders, in den stal van Beth- ehem! Alles zong den verheven zang van het ^erstfeest. „Eere zij God" riepen de ster ol, terwijl zij lichtend en vreedzaam hare unen doorliepen. Eere zij God! fluisterde de zacht hui verende zee. Eere zij God! zeide heel deze stille 'nternacht. Guiilaume gevoelde echter al deze geze gende schoonheid niet met het hart van den fristen, maar alleen met het oog en oor Jan den kunstenaar. De christenen, dat wa- ,en de brave rnenschen, die gelijk hij ter !!e.r^e togen, deze stille eenvoudige lieden, k'en God den vrede had geschonken. Zij flemen, om eenvoudig van harte hunne I Cscheidcn wenschen aan de kribbe neer te I eggen, dauw voor de weiden, een beetje zon Geen deelneming van Amerika De beslissing inzake Amerika's deelneming aan de herstelconferentie zal, naar te Was. hington algemeen wordt aangenomen, af hangen van de uitnoodiging, welke aan de Ver. Staten wordt gericht. In een bespreking tusschen president Hoo ver en eenige leden van het kabinet, is een oppositie tegen Amerika's deelneming tot uiting gekomen. Daarëntegen spraken Mellon en de finan. cieele deskundigen zieh voor deelneming uit. Een Reuter-telegram uit New-York meldt intusschen reeds, op grond van een bericht In de „Herald Tribune", dat deelneming van Amerika aan de a.s. herstelconferentie is uitgesloten. Genoemd blad iheldt n.l., dat het in de hoogste officieele kringen uitgesproken oor deel omtrent Amerika's houding tegenover de a.s. herstelconferentie luidt, dat de Ver. Staten niet slechts besloten zijn, geen deel te nemen aan deze conferentie, doch tevens dat aan elk toekomstig aanbod om te helpen de voorwaarde zal moeten worden verbon den, dat Europa bereid zal zijn onverwijld zijn eigen moeilijkheden op te lossen. Het blad preciseert dan, dat Europa eige ner beweging voor twee waarborgen moet zorgen voor de solvabiliteit van Duitschland en voor een program, dat op zijn minst den weg zal bereiden tot het economisch herstel van Europa. Wanneer deze waarborgen worden gege ven, als resultaat der herstelconferentie, is de Amerikaansche regeering bereid, het schuldenprobleem in ernstige overweging te nemen. Echter zal zij daarbij met de beta lingscapaciteit van elk afzonderlijk rekening houden. Officieel is men van meening dat Frank rijk zijn schulden nog kan betalen. Ook wat Groot-Brlttannië's positie betreft gelooft de regeering dat 't eventueel ten volle kan be talen. De Amerikaansche regeering is absoluut niet van plan, de gevolgen eener stopzetting der herstelbetalingen voor haar rekening te nemen. De plenaire bestuursvergadering van de Kwo Min Tang heeft in haar zitting van heden definitief Lien Sen tot voorzitter van den Staatsraad en daardoor tot staats president gekozen. Voorzitter van het Executief Comité, welke functie overeenkomt met die van Minister-president, werd Soen Fo. Vervolgens werd in de volgende functies, die overeenkomen met ministerfuncties gekozen tot voorzitter van de controle commissie Yoe Yoe Yan, voorzitter van het Wetgevend Bureau Tsjang Tsji, voorzitter van het Bureau van Justitie Wang Tsjing Hoei, terwijl Tsjang Koeng Po werd ge kozen als Minister voor de Industrie. In het Dagelijksch Bestuur van de Kwo Min Tang werden gekozen de afge treden president Tsjang Kai Sjek, Tsjang Min, Wang Tsjing Hoei en de nieuwe mi nister-president Soen Fo, Kanton en Nanking Volgens een officieel bericht van de Kan- tonregeering heeft deze haar troepen bevel gegeven, om met de Nanklngtroepen samen te werken tot bestrijding van de communis ten in China. De opperbevelhebber der Kantontroepen zal de militaire operaties terstond beginnen, teneinde het communistische gevaar in Chi na te doen verdwijnen. 38 dooden De berichten in een deel der Parijsche avondbladen bevestigen het bericht van de communistische „Humanité", dat meldde, dat bij bloedige botsingen in Syrië 38 personen werden gedood en 600 ge wond. De „Liberté" gaat nog eens in het kort de voorgeschiedenis van deze onlusten na en verklaart, dat de huidige verkiezingen van bijzonder groote beteekenis zijn omdat in het komende jaar een bondgenootschap tusschen Frankrijk en Syrië zal worden gesloten, waarbij Frankrijk Syrië belang rijke rechten toekent, waarin het huidige mandaat niet voorziet. Terstond na onder- teekening van het verdrag zal Syrië verzoe ken om toegelaten te worden tot den Vol kenbond, welk verzoek door Frankrijk zal worden gesteund. De onlusten zouden vol gens een aantal bladen te wijten zijn aan anti-Fransche. nationalistische agitatie, ge deeltelijk ook aan communistische agitatie. Volgens de „Liberté" zouden de Fransche troepen niet van hun vuurwapenen gebruik hebben gemaakt. Dit zou wel geschied zijn door de Syrische politie. Het verschijnen van voor hunne magere velden, wind op hunne visch tochten. En waarom smeekte Guiilaume? Nergens om! Zoo ver was hij nog niet, alhoewel hij om zeer veel zou hebben moeten bidden! Langzamerhand doken overal op de dui nen, in de holle wegen en aan het strand, gelijk de dwalende sterren, de fakkels op, die elk vroom gezin op hunnen kerkgang voor lichtten. Nadat Guiilaume een poos van dit schoone schilderachtige tafereel had genoten, betrad ook hij de kerk en verborg zich in een don keren hoek, waar hij, zonder zelve gezien te worden, alles kon waarnemen, wat er in de kerk voorviel. Reeds brandden tal van kaarsen op kan delaars met bloemen omwonden, en dunne wierookwolkjes kringelden door het schip. In dichte scharen stroomden de geloovigen aan, ieder en een iegelijk in feestkleedij. de mannen met lang haar onder de breedge rande hoeden, en met de korte buizen, op de ruggen waarvan een „heilig sacrament" gestikt was, de vrouwen met hare korie rokken, welke bit de rijke erfdochters, in- plaats van met bandfluweel met gouden en zilveren passement "bezet waren en de goed- staa .de Bretonsche muts, welke zelfs aan het onbedu'dendste gezic'it een geheel eigen aardige bekoorlijkheid bijzette, en alien, mannen zoowel als vrouwen, lieten de ko ralen van hun gewijde rozenkransen door hunne vingers glijden. Men zag er kieederen, die nog van over grootmoeders afkomstig waren en buizen die men van grootvader had geërfd met het jaartal van hun ontstaan er in gestikt, gelijk men placht te doen met monumenten van de Fransche troepen zou echter reeds vol doende zijn geweest om de rust te herstel len. Zijn aankomst Mahatma Gandhi is Maandag van de Lon- densche conferentie in Indië teruggekeerd te Bombay gearriveerd. Kort voor zijn aan komst was het tot bloedige botsingen geko men tusschen Paria's en Congresaanhan gers. Zij verscheurden de vlaggen en guirlan des, welke door de congresaanhangers in de straten werden meegedragen. Kort voor het fcinnenstoomen van het schip, waarmede Gandhi de reis heeft gemaakt, stroomden de belangstellenden naar de havengebieden, waar een gevecht tusschen de paria's en de congresaanhangers ontstond, dat eerst door krachtig ingrijpen der politie kon worden be ëindigd. Er werden 25 personen gewond. De oorspronkelijk vastgestelde plechtige ontvangst waarbij Gandhi in een met witte paarden bespannen wagen door de straten van Bombay zcu rijden is niet doorgegaan. Niet temin was een ontzaglijke menschenmenigte naar de haven gestroomd. Er waren naa.r schatting 500.000 menschen aanwezig. Gandhi werd luide toegejuicht. Tegenover persvertegenwoordigers ver klaarde Gandhi, dat hij het resultaat van de Londensche conferentie zeer gering noemt. De conferentie was slechts een debatingclub geweest. Betreffende den wapenstilstand van Delhi, zeide hij, dat hij de onderteekening van dit verdrag be schouwt als een daad van wijs staatsmans- beleid van de zijde van het Indische con gres. Later hield de Mahatm een redevoering waarin hij het volk opwekt, zich gereed te houden, wanneer de strijd niet te vermijden zal zijn. Hij verklaarde evenwel niets te zullen nalaten om een vriendschappelijke oplossing te vinden. Patel verklaarde tegenover persvertegen woordigers, dat veel dingen wijzen op een eventueele revolutie in Indië. Indië moet de boycott tegen Britsche waren nog veel krachtiger doorvoeren dan tot nu toe het geval is. De Tsjecho-Slowaksche gezantschaps secretaris, dr. Wajek, die door de Russische regeering beschuldigd wordt een aanslag te hebben beraamd op den Japanschen gezant in Moskou en daarom over de grens is gezet, is gisteren in Warschau aangekomen. Over de beschuldigingen, welke van Russi sche zijde tegen hem ingebracht worden, uitte hij zich niet; hij verklaarde alleen, met den Japanschen gezant in Moskou persoon lijk bevriend te zyn. By zijn vertrek heeft hij den gezant zelfs nog zijn groeten laten over- bïengen. Een nadere verklaring kon hij nog niet geven. Volgens berichten uit Moskou is tot dusver komen vast te staan, dat Wajek een beambte van het Russische commissariaat van ver keerswezen, zekeren Gorin, heeft aange spoord, een aanslag te plegen op den Ja panschen ambassadeur te Moskou, Hirota. Gorin stelde de Gepoe te Moskou van een en ander op de hoogte. De Gepoe stelde zich direct in verbinding met het volkscommis sariaat van buitenlandsche zaken, dat zich op zijn beurt tot het gezantschap van Tsje- cho-Slowakije wendde. Nopens dit „incident" wenscht men van Russische zijde geen verdere officieele me. dedeeling te verstrekken. De Tsjechische minister van buitenland sche zaken heeft de legatie te Moskou op gedragen, direct een onderzoek in te stellen, ten einde vast te stellen, in hoeverre de Rus. sische beschuldigingen met de feiten over eenkomen. De beambte van het commissariaat van verkeerswezen wordt nog door de Gepoe vastgehouden. Een ontkenning Dr. Wajek, de vroegere secretaris van het Tsjecho-Slowaksche gezantschap te Moskcu, ontkent de beschuldiging van de Sovjetre- geering, dat hij getracht zou hebben een Russisch onderdaan te bewegen tot een aan slag op den Japanschen gezant te Moskou. In een onderhoud met een Amerikaan- schen journalist verklaarde hij, dat hij ter stond na zijn terugkeer te Praag zijn regee ring een uitvoerig rapport over deze aange legenheid. zal uitbrengen. guur en schraal, regenachtig of koud, vat heeft het niet op Uw gezicht, als gij U tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zij"-Crême in te wrijven. Uw huid blijft dan onder alle omstan digheden fraai van teint en zacht als fluweel. „Je hebt het hardlooprecord ver beterd. Je hebt zeker goed getraind?" „Nee, maar de deurwaarder liep achter me aan." Geen rente kan betaald worden Volgens te New-York ontvangen berichten staat New-Foundland voor een staatsban kroet. 1 Januari a.s. zal de regeering mededee- len; dat zy niet in staat is de vervallende rente, ten bedrage van ongeveer 90 millioen dollar, te voldoen. Reeds eenigen tijd geleden heeft de Re geering het tot haar gebied behoorende schiereiland Labrador aan Canada aange boden. Noodsein van de Engelsche crisis De Engelsche Minister van Koloniën Tho mas heeft in een redevoering ten aanzien van den financieele nood van New Found- land, verklaard, dat deze een nieuw nood sein is van de financieele en economische crisis, waarin de weereld zich bevindt. Het bankroet van New-Foundland bewijst ook, aldus Thomas, dat slechts internatio nale samenwerking de wereld voor een in eenstorting kan "oehoeden. Hooge waterstand van de Theems Tengevolge van den storm boven de Noordzee, gepaard gaande met een krachtigen springvloed, is het water van de Theems tot een abnormale hoogte gestegen. Op vele plaatsen staat het water hooger dan in 1928, toen tien personen by een overstrooming om het leven kwamen. De politie waarschuwde da bewoners van een aantal huizen nabij het Embankment bij Westminster om hun woningen te verlaten. Bij Southend staat het water tien inches boven het op de peilschaal aangegeven critisehe punt. Te Chelsea staat het water precies tot aan den kaderand van het Embankment en spoelt het herhaaldelijk er over heen. Bij Gravesend staat een deel van de kade onder water. Scotland Yard had den afgeloopen nacht een speciale bewakingsdienst georganiseerd langs de geheele Theems om alarm te maken zoodra er gevaar dreigde. Een verborgen schat? Een onderzoek wordt ingesteld. Het gemeentebestuur van Prizren (Servië) stelt een ernstig onderzoek in naar het ver haal van een verborgen schat uit de middel eeuwen, welk verhaal door den 87-jarigen blinden Stanka Dimitsj aan het gemeentebe stuur is gedaan. Dimitsj is de laatste overlevende van een beroemde familie ter plaatse en hij heeft het gemeentebestuur aangeboden het eeuwen lang bewaarde geheim mede te deelen. Toen de Turken, aldus verklaarde hy, in de veertiende eeuw Servië teisterden, hebben zyn ryke voorvaderen een grooten schat, be staande uit goud, zilver en juweelen, in een klooster verborgen, dat stond op de plaats, waar nu Prizren ligt. Thans wordt naar de juiste plaats gezocht om naar den schat te zoeken. Een buitengewoon hevige sneeuwstorm heeft boven Zweden gewoed en in het byzon- der aan de kusten groote schade aangericht. De storm bereikte op eenige plaatsen wel een snelheid tot 25 M. per secunde. De uit Duitschland komende trein had eenige uren vertraging. Vijf personen omgekomen Uit South Elmsall (Yorkshire) wordt ge meld, dat by afdalen in de myn Trickley vyf opzichters door gasverstikking gedood zyn. Auto van een helling gestort Vier dooden In de nabyheid van Nimkau verloor de bestuurder van een met 8 personen bezetten auto, de macht over zyn stuur, waardoor de wagen van een vier meter hooge helling stortte. Hierbij .weiden vier der inzittenden gedood en twee zwaar gewond. Geen rente kan betaald worden By het station Kieritzsch op het traject Leipzig—Hof is een personentrein op een aantal goederenwagens gereden .De voor kant van een wagen werd door een goederen wagen ingedrukt en een goederenwagen werd geheel vernield. Vijf personen werden zwaar gewond en' moesten naar het ziekenhuis te Zwenkau worden overgebracht. Het stoffelyk overschot van Anita Garibaldi, de echtgenoote van den vrijheids held, is van Nice naar Genua overgebracht en daar voorloopig bijgezet. Dr. Herbert Kann, uit Beriyn, heeft kort na middernacht op een door hem ge huurd jachtterrein, door een ongelukkig toeval, den jachtopziener door een doodehjk schot in de buit getroffen. By Rignano (Italië) is een lokaaltreln ontspoord, waarby twee wagons omvielen. Erie personen werden hierdoor gedood en schot in den buik getroffen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SOEMBA 27-12 v. Batavia. 1. v. Liverpool te Amst. KON. NED. STOOMB. MA9ATSCHAPPI.I ACHILLES 27-12 v. Vecchia n. Napels. ATLAS 25-12 te Curacao. BERENICE 26-12 v. Gravosa n. Bari. CLIO 25-12 v. Amsterdam te Sevilla. COLOMBIA (thuisr.) 24-12 v. Curacao n. Puerto Cabello. CRYNSSEN (thuisr). 28-12 v. Plymouth n. Havre. DOROS 24-12 v. Huelva n. Amsterdam. ERATO. Amst.-Odense. pass. 27-12 Holte- nau. EUTERPE. 26-12 v. Passages n. Bilbao. FAUNA 26-12 Carthagena n. Malaga. GANYMEDES 26-12 v. Algiers n. Amsterd. HAARLEM 27-12 v. Constantinopel naar Bourgas. HERCULES 24-12 v. Constanza te Con stantinopel. HERMES 25-12 v. Alexandrië n. Cavalla.. IRENE, 27-12 v. Messina n. Catania. JUNO. 26-12 v. Genua te Valencia. MEDEA 26-12 v. New York n. P. au Prin ce. MIDAS 25-12 v. Curacao n. de Antillen. NICKERIE 25-12 v. West Indië te N. York. ORPHEUS. Amst.-Danzig. p. 25-12 Holte- nau. PERSEUS, 27-12 v. Amsterdam te Kopen hagen. SATURNUS 26-12 v. Rotterdam n. Gibral tar. THESEUS. 27-12 v. Kopenhagen te Amst. TRAJANUS 26-12 v. Messina n. Lipari. TRITON Rouaan-Amst, p. 28-12 Dunge- ness. UYSSÉS 28-12 v. Antwerpen te Amster dam. VENUS. 24-12 v. Vigo te Lissabon. VULCANUS 26-12 v. Genua n. Alexandrië. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) 25-12 v. Bahia. ZAANLAND 27-12 v. Zuid-Amerika te Amst. ZEELANDIA (thuisr.) 27-12 v. Bahia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIJKERK (uitr.) 26-12 te Antwerpen. RANDFONTEIN (uitr.) 24-12 te Beira. RIETFONTEIN (uitr.) pass. 27-12 Gibral tar. SPRINGFONTEIN (thuisr.) pass. 27-12 Da kar n. Havre. WESTERKERK (thuisr.) 25-12 v. Mom- bassa n. Port Soedan. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK 27-12 v. Norfolk te N. York. DINTELDIJK, 25-12 v. Rott. te Seattle. MAASDAM. Rott. n. New-Orleans, pass. 2712 Lizard. VOLENDAM 24-12 v. New York n. W. Indië (Verb.). HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK, (uitr.) 28-12 te Genua. ANTENOR. Japan-Rott. 27-12 te Singapore. WOENSDAG, 30 December 1931, HUIZEN 1875 M. (Uitsluitend N.CJt.V.- uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gra- mofoonpl. 10.00 Zang NCRV-dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 HaOrmoniumspel, M. F. Jurjaanz. Mej. A. Geest (sopraan). 12.1512.30 Gramofoonpl. 12.30 Concert NCRV-kwartet (zang, viool, cello, piano). 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Concert Draperkwartet. 4.304.45 Gramo foonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Voor de land bouwers. 6.45 Causerie door Dr. F. J. Krop. 7.15 auserie door H. Amelink. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert Chr. Mannen koor „Valerius" o.l.v. W. van Laar, m,m,v. Heieen Draye. 9.009.30 Roffelrymen door Leo Lens. 9.3010.15 Vervolg concert. 10.16 Vaz Dias. Hierna tot 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM 298 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Concert, Hawaiian-kwartet o.l.v. J. B. Kok. 12.00 Concert VARA-Septst en gramofoonpl. 3.00 Cello-recital door Greta v. d. Wal, Joh. Jong, piano. 5.15 Concert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 7.00 Vervolg concert. 7.50 Gramo foonpl. 8.00 Muziek van dezen tyd, door Ber- the Seroen (zang) en P. Dusch (piano). 9.00 oncert VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. Mannenkwartet „Neerlandia". Mevr. R. Vegt De Swarte (piano), o.a. ouverture „Tan- cred", Rossini en La Feria Lacome. 10.40 Vervolg concert. 12.0 Sluiting. (10.30 Vas Dias). DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orkestconcert m.m.v. The Sullivan Singers. 1.35 Orgelconcert door Dr. H. Rhodes. 2.353.05 38ste Jaarlyksche Banket voor de Kleine Londenaars (Liefda digheidsfeest). 3.50 Het Sted. Orkest van Bournemouth, o.l.v. Dan Godfey, C. Curzon (piano) o.a. Symphonie Pathétique, Tschai- kowsky. 5.05 Orgelconcert, Reginald New. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen van Strausz. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezing. 3.20 Lisztconcert. A. Thursfield (sopraan) en Frank Mannheimer (piano), o.a. Mephisto- wals. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 BBC- licht orkest o.l.v. Hely Hutchinson, W. Wid- dop (tenor), o.a. 1ste Arlésienne suite, Bizet en Walter's Preislied uit „Die Meistersinger", Wagner. 11.05—12.20 Jack Harris en zyn Band. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05; 12.50 en 1.25 Gramofoonpl. 9.05 Radiotooneel „La Robe Rouge", Brieux. LANGENBERG 473 M. 6.25—7.20; 10.40 12.10 Gramofoonpl. 12.251.50 Concert door het Werag-orkest. 4.205.20 Namiddagcon cert. 7.208.00 Symphonie in Es-dur, Haydn. Werag-orkest o.l.v. Buschkötter. 8.00 „Der andere Don Quichotte", hoorspel met mu ziek van Hempel. 8.459.35 Spaansche dan sen, klein Werag-orkest oJ.v. Pensis. Hierna tot 11.20 populair concert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit Rest. Wivex. 2.204.20 Louis Preils orkest. 7.208.20 De instrumenten van het orkest, m.m.v. het Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 350 Folmer Jensen (piano) speelt de piano-sonate op. 28 D-dur, Beethoven. 9.2510.20 Omroeporkest o.l.v, Gröndahl. Nieuwe Deensche muziek. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M. 12.35 2.05 Gramofoonpl. 5.20 Viool- en piano sonaten. 5.50 Zang door Mevr. Toussaint. 6.05 Gramofoonpl. 6.50 idem. 8.20 Opera ,D® Barbier van Sevilla" Rossini (gramofoonpl.). 9.2010.20 Vroolyk uurtje o.l.v. Theo Fleisch- man. 338 M. 12.352.05 1ste en 2de acte van „Rigoletto", Verdi. 5.20 Dansmu ziek uit Atlanta. 6.20 en 6.50 GramofoonpL 8.20 Operette „Seppel" van E. Hullebroeck. ROME 441 M. 8.20 Uitzending van een opera. ZEESEN 1635 M. 6.50 Operette „de Geisha" van Sidney Jones. Dir. Fr. Zweig. 9.35 Berichten en hierna tot 11.50 dansmu ziek door de kapel van Gebrs. Waltere. GAASTERKERK, (thuisr.) 28-12 te Alexan drië. DRECHTDIJK. Vancouver n. Rott. 25-12 te Los Angeles. TAWALI (uitr.) 25-12 v. Karachi. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI (thuisr.) 23-12 v. Montevideo. ALPHACCA 2P-I2 v. Rott. te Hamburg. ALUDRA (thuisr.) 27-12 v. Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN 28-12 v. Batavia te Rotter» dam. DEMPO (uitr.) 28-12 te Belawan. INSULINDE (uitr.) pass. 27-12 Kaao del Armi. KOTA TJANDI (uitr.^ pass. 27-12 Perlm. SOEKABOEMI 26-12 v. Sabang. TOSARI (uitr.) pass. 27-12 Dover. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. •CALCHAS. 28-12 v. Vladiwostock L v. Londen te Rotterdam. DIOMED. Japan n. Rott 26-12 v. Dairen. EURYLOCHUS 28-12 v. Hamburg te Rott. MELAMPUS, Amst n. Batavia, pass. 27-12 Perim. EMZETCO LIJN. JONGE JOHANNA 24-12 v. Valencia te Hamburg. BATAVIER II 27-12 v.m. 7 u. 55 v. Rot terdam te Gravesend. BATAVIER Vil 28-12 v. Rotterdam te Middiesbro. BUISERD 28-12 v. Rumpst te Shoreham. KATENDRECHT pass. 25-12 Stamboul. Constanza n. Rouaan. KRALINGEN 27-12 v. Rotterdam te Riga. LETO 26-12 v. IJmuiden te Providenze. MACUBA 23-12 v. Curacao te Hamburg. steen, welke de stormen der eeuwen moest trotseeren. Vervolgens kwamen de kinderen, de kleine jongens en meisjes, die er uit zagen als heel oude mannetjes en vrouwtjes onder de reusachtige hoeden en vervaarlijk groote mutsen, in welkers omlijsting de kinderlijke gezichtjes nauw zichtbaar waren. Maar allen, die er kwamen, waren vol van heilige godsvrucht, allen droegen den stem pel van een diepen vrede op hun gelaat. En nochtans moesten er ook voor hen, evenals overal op de aarde, zorg en bekommeringen bestaan, sterfgevallen en bittere teleurstel lingen. Evenals onder de menigte, die in Galilea zich om den Verlosser verdrong, moesten er ook hier arme moeders zijn, die smeekten om de ziel van hun eenig kind. Magdalena's, die aan Zijne voeten brandende tranen stort ten, rouwmoedige zondaars en vermoeide strijders, wien 't leven diepe wonden gesla gen had. Evenals toen, kwamen zij ook nu, al die beladenen, niet om den zoom van Zijn kleed aan te raken, maar om Hem-zelf in hun harten te ontvangen en op te nemen. En zij allen wisten, dat zij hier kracht, licht en troost vinden zouden. Onder al deze eenvoudige menschen was er geen èèn, die niet in het diepst zijner ziel er van overtuigd was, dat hij trad in de tegenwoordigheid van den Alvermogende, in Wiens hand alle macht over menschen en s^ken ligt; het onweder, dat het gezaaide vernielt, de ver kwikkende dauw en de rijpende zon. Eindelijk had het klap-klap der klompen op de plavuizen der kerk opgehouden, het tabernakel straalde in een krans van bran dende kaarsen, de priester trad aan het altaar. Van den toren sloeg het middernacht. Het uur, waarop het Goddelijk Kind nederdaalde om de schuld der wereld op Zich te nemen, de ure, waarop de wet van strengheid en vrees veranderde in de wet der liefde, de ure, waarin de goden en godinnen van het heidendom van hun altaren, fonkelend van goud, afdaalden, om hun plaats af te staan aan het Kind in Betlilehems kribbe. Terzelfdertijd hief een zuivere, klankvolle stem de heilige Kerst-hymne aan. O, hoe deed die stem Guiilaume tot in het diepst zijner ziel ontroeren. Welk een hei lige aandoening wekte zij wederom in hem. Met zijn hoofd in de handen steunend, luisterde Guiilaume naar die zaligste belofte, welke ooit den geplaagden mensch gegeven werd. Eensklaps echter verdween voor hem die klank der stem, hij meende haar heel uit de verte te hooren te hooren. Daarvoor ech ter doorkruisten geheel nieuwe, ongewone denkbeelden zijne ziel, een andere, geheim zinnige stem verhief zich in zijn binnenste, welke niet de taal dezer wereld sprak; de zelfde stem, welke de kracht bezit, wonde ren te wrochten en destijds Paulus op den weg naar Damascus op de knieën wierp, die de Samaritaansche vrouw aan den Jacobs- put tot onderwerping bracht, die den goeden moordenaar aan het kruis het paradijs be loofde, dezelfde stem, welke Augifstinus en Hyronymus aan de voeten van 't kruis riep, dezelfde stem, welke nog heden ten dage honderden zielen naar den goeden weg te rugroept, zielen, die op het punt stonden voor eeuwig verloren te gaan. De weerbarstige lippen van Guiilaume sta melden plotseling, als door een wonder, de vrome gebeden van eertijds, de heilige woorden, welke hij in zijn kindsheid zoo vaak gesproken had: Heer, geef dat ik zien moge, had hij gezegd, en, gelijk eenmaal over den blinde van Jericho, had het licht in stroomen zich over hetn uitgestort. Het „fiat lux" (het worde licht) werd in deze ure weder voor hem gesproken, gelijk op den eersten dag der schepping. Het was den Heer, die uit den chaos van den eersten werelddag 't licht te voorschijn riep, niet moeilijk gevallen, eens klaps de ziel van dezen blinde te verlichten. Agnus Dei, dona nobis pacem, zongen de vrome geloovigen en met hen smeekte Guiilaume om vrede, dien vrede, welke niet van deze wereld is, maar dien God alleen vermag te geven. En evenals het licht, nam ook de vrede intrek in ziine ziel. en met de kiem van het goede ontlook in hem tevens een nieuwe jeugd. In gedachten verdiept, merkte hij niet, dat de Mis voortging. De Geest, die waart waar en wanneer Hij wil, had van hem bezit ge nomen. Plotseling rukte 'n verward gedruisch, het rumoer van voetstappen hem uit zijn devotie. Hij hief het hoofd op. Aan het altaar, dat. hem nu schooner en luistervoller toescheen, dan vroeger, hield de grijze priester juist de heilige hostie in de hand: Domine non sum dignus, sprak hij tot het volk gekeerd, dat in twee dichte rijen voor de communiebank stond en zich op de borst klopte: Domine non sum dignus. De rijen kwamen in beweging en schreden langzaam naar voren. Nu zag hij Lebihan in z'n beste pak, met zijn blauw-Iakensche buis, den breeden hemdskraag, welke over zijn gespierde schouders viel en den slappen hoed tusschen zijne handen. Nu naderde ook Antoinette met gevouwen handen en neergeslagen oogen; Jeanne Marie en hare kinderen volgden haar dicht op den voet Domine non sum dignus, sprak de priester ten derde male. Ook Guiilaume klopte op zijn borst Het was hem te moede, als werden die woor den alleen voor hem gesproken en niet voor die godvruchtige zielen waaraan de hemel zijne vreugde had. Hij wierp zich op de knieën, hij bad, hij smeekte, hij dankte, om dat hij zich eindelijk door de genade ge dwongen gevoelde. Het was een schouwspel, dat de engelen in verrukking gebracht, een uur, dat zich voor eeuwig in zijn geheugen grifte, een 4iur, waarop vreugde heerschte in den he mel wegens de bekeering van een zondaar, een uur, zooals er in geen menschenleven terugkeert en hetwelk men nimmer verge ten kan, wanneer het eens voor iemand geslagen heeft. De Mis liep ten einde. In het begin was het Woord, verkondigde de priester, en de i pas-bekeerde verdiepte zich in dit verhe ven begin van het Evangelie van den H. Johannes. Hij vrceg zich af, hoe hij het had kunnen verdragen, zoo lang verwijderd t© blijven van die verlichtende sferen, van die eeuwige Zon, welke verlicht en verwarmt, i/erre van dit „Woord" dat het licht, de waarheid en het leven is. De menigte de kerk. GuüD"— als christen en ka tholiek. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9