IDE GRAPJASHARLEKIJN Voor de Huiskamer BINNENLANDSCH NIEUWS KERKNIEUWS GEMENGD NIEUWS Schot gelost op een Rotterdamschen agent van politie BOEK EN BLAD DE KA THOL1EKEILLUSTRA TIE SPORT EN SPEL VOETBAL Uit de Engelsche Voetbalwereld Wie een kuil graaft voor 'n ander SCHAKEN Het schaaktoumooi te Hastings WIELRENNEN FINANCIER Twentsche Bank H. Burgers te Deventer Hoe Harlekijn het ivaschgoed van 't kasteel te drogen hing dij Centraal Verband van St. Franciscus Liefdewerken Algemeen» vergadering te Den Haag Maandagavond kwam het Centraal Ver band van St. Franciscus Liefdewerken in Algemeene Vergadering bijeen te Den Haag, in het Franciscushuis aan den Z. O. Binnensingel De voorzitter, pater A. Went (Amster dam) memoreerde hetgeen sinds de jaar vergadering gebeurd was. De retraite had te Bergen plaats gevonden, zonder in tegenstelling met vorige jaren aanspraak te kunnen maken op aller enthousiasme. De behandeling van het S. F. L.-uniform leverde nog al levendige besprekingen op. Over de emblemata heerschte vrschil van meening. De commissie, samengesteld ter bestu deering van de zgn. autobusactie, bracht verslag uit bij monde van den heer B. Duynstee (Den Haag). Over publiciteit, eventueel te geven aan het Sa F. L.-werk, werd lang en breed gesproken. Een fi nancieel terrein bleek vol voetangels en klemmen te liggen. Een nog steeds niet opgeloste kwestie tusschen twee afdeelingen, dreigde zich onaangenaam te ontspannen. De agenda der jaarvergadering is zoo overladen geweest, dat het jaarverslag over 1930 toen achterwege moest blijven. Maan dagavond werd het door den secretaris, den heer H. W. M. van Os (Haarlem) voorgelezen. Op voorstel van de vergadering zal dit verslag alsnog gedrukt worden. In de pauze bestond gelegenheid, het modem geoutilleerd Franciscushuis té be zichtigen. Vervolgens bracht de kascommissie, bij monde van den heer W. G. Bronsveld (Den Haag) verslag uit, waarna de voor zitter den penningmeester, den heer P. J. Simonis (Rotterdam) bedankte voor zijn financieele accuratesse. Vervolgens hield de voorzitter een refe raat over de S. F. L.-werkwyze, naar aan leiding van het nieuwe patronaatsprogram. Aan de hierop volgende gedachtenwisseling, werd door velen deelgenomen. Na rondvraag en dankwoord aan den gastheer, werd de geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Overstapjes op korten termijn Van één uur tot drie kwartier Met ingang van 1 Januari a.s. zullen te Amsterdam, verneemt het „Handelsblad", dn overstapjes van de tram niet meer één uur, doch slechts drie kwartier geldig zijn. Het zal dan wel heel erg krap aan worden, als men het overstapje tóch als retourtje wil gebruiken.... Schending van briefgeheim? Communistische cellen te Hasselt Het Tweede Kamerlid, de heer Van Braambeek heeft aan den Minister van Bln- nenlandsche Zaken en Landbouw de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat de burgemeester van Has selt op 14 Dec. aan den directeur-generaal der P.T.T. een brief heeft gezonden van den volgenden Inhoud: „Ten einde voorbereid te zijn, acht ik het van belang te weten of zich onder de arbei ders te Hasselt aanhangers bevinden van een of andere revolutionnaire beweging of dat er cellen aanwezig zijn van de C. P. Eén van de middelen om tot deze weten schap te komen is eer. onderzoek naar de correspondentie van sommige ingezetenen. Het is daarom, dat ik u beleefd verzoek, mij wel te willen laten Inlichten over de te Has selt gevoerde correspondentie met revolu tionnaire centra en wel in het bijzonder van de ingezetenen B. v. d. Sluis, Kastanjelaan D 15, en J. v. Raalte, Eikenlaan D 165. Beleefd verzoek ik u antwoord te willen sdresseeren aan J. P. Royer, burgemeester van Hasselt. De burgemeester, (get.) Royer."? Indien het antwoord bevestigend luidt, wil de Minister dan mededeelen of de directeur- generaal aan het verzoek heeft voldaan? Wil de minister in dat geval ook mededee len, of het naar zijn meening toelaatbaar is, dat burgemeesters of andere autoriteiten de P.T.T. trachten te bewegen tot schending van het vertrouwen, waarmede corresponden tie aan dit bedrijf ter verzending wordt toe vertrouwd? Wil de minister, indien het antwoord op de vorige vraag ontkennend is, maatregelen treffen, dat ook de burgemeester van Hasselt voor het vervol? geen pogingen meer zal doen om langs zijwegen over correspondenties in gelicht te worden, die niet voor hem bestemd zijn? Em.-Pastoor C. J. Bouman "j" In het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg is gisterenavond overleden de Zeereerw. heer C. J. Bouman, emeritus- pastoor te Schipuiden. Pastoor Bouman werd 27 September 1859 te Middelburg geboren. Op 15 Augustus 1884 ontving hij de H. Priesterwijding. Achtereenvolgens was hij kapelaaan op Feyenoord, te Nootdorp en te Rotterdam. Na cenigen tijd pastoor te zijn geweest te Zeven hoven werd hij benoemd tot pastoor te Schipluiden, waar hij gedurende 17 jaar de herderlijke bediening heeft vervuld. In 1920 vroeg hij zijn emeritaat aan en vestigde zich als rustend pastoor te Rijswijk (Z.-H.) De dader, een Oostenrijker, gearresteerd Gisternacht surveilleerde de agent J. J. H. S. te Rotterdam, dienstdoende aan het po litiebureau aan de Voorstraat in Tusschen- dijken. Te kwart voor drie ongeveer zag hij In de Jan Kruyffstraat een man, die zich daar op verdachte wijze ophield. De agent had ge zien dat de late wandelaar de deurknoppen van enkele huizen betast had maar alvorens tot arrestatie over te gaan besloot hij den man eerst eens aan te spreken. Op zijn vraag wat hij daar deed, antwoordde de on bekende, dat hij op iemand stond te wach ten. De agent vervolgde na dit weinig zeggend antwoord zijn weg maar besloot den man in de gaten te houden. Na oen str. atje omge- loopen te hebben, kwam hij te kwart over drie weer in de Jan Kruyffstraat, waar de man zich nog steeds ophield. De agent liep toen op hem toe met de be doeling hem te arresteeren. Dp ongeveer 3 meter afstand van hem gekomen, haalde de onbekende echter plotseling een revolver te voorschijn, waarmee hij een schot op den agent afvuurde. Als door een wonder ontsnapte de politie man aan een groot gevaar. Hij doet soms dienst als verkeersagent en om de witte verkeersmanchet aan de mouw van zijn jas te kunnen bevestigen, is aan den binnenkant van deze mouw een ijzeren drukknoopje bevestigd. De kogel is op dit drukknoopje afgeketst, zonder den agent letsel te bezorgen. Onmiddellijk nadat het schot gevallen was, stortte de agent zich op zijn aanrander, dien hij met een hevigen vuistslag tegen den grond sloeg. De revolver viel daarbij op de straat. Hij wist den man te overweldigen en naar het politiebureau over te brengen. Daar bleek dat hij de 23-jarige teekenaar R. B. was, een Oostenrijker van geboorte en uit Weenen afkomstig. Bij fouilleering werden negentien scherpe patronen op hem gevonden, terwijl in de re volver, die op straat gevonden werd, zich nog vijf scherpe patronen bevonden. Militair vliegtuig vernield Groep rijwielen eveneens het slachtoffer Een militair vliegtuig, dat eergisteren in het Hellendoornsche Broek een noodlanding moest maken, wegen benzinegebrek, kreeg gistermorgen bij den start een beschadigde schroef, doordat het toestel in aanraking kwam met een groep rijwielen, die bij den ingang van de weide waren geplaatst. Deze werden alle vermeid. Na even boven de omgeving te hebben gecirkeld,- moest het vliegtuig opnieuw dalen. Bij de landing geraakte de machine met den neus in den grond om daarna met het landingsgestel naar boven te blijven liggen. De vliegmachine werd totaal ver nield. De piloot moest van onder de machine worden bevrijd; hij heeft geen letsel be komen. Gelukkig, dat eenige mecaniolens aan wezig waren, die het talrijke publiek waarschuwden het terrein te verlaten, zoo dra men bemerkte, dat de machine ge dwongen was te landen. Het toestel zal worden gedemonteerd. Kokende thee over het lichaam Een kindje overleden Zondag heeft te Rotterdam een kind van twee jaar in de ouderlijke woning aan de Josephstraat, kokende thee over het li chaam gekregen, waardoor brandwonden aan hoofd en borst onstonden. Het kind werd naar het Sophia-zieken- huis aan den Westersingel overgebracht en is hier thans aan de gevolgen van de ver wondingen overleden. 66ste Jaargang No. 13. Vrede, in het nieuwe jaar. Dit is de voornaamste nieuwjaarsgave, die de Ka tholieke Illustratie voor het monschdom wenscht. Aan deze gedachte is dan ook de door H. M. geteekende voorplaat ge wijd. Nog enkele pagina's zijn toebedeeld aan oude- eu nieuwjaarsoverpeinzingen, terwijl ook het Driekoningen-feest wordt vereerd niet een foto naar de schilderij van jen Nederlandschen meester. Naast de iedere week opnieuw pakkende romans zien we in dit nummer „Tlnka" een door Peter Kern geschreven kort verhaal, even als een actueel Russisch verhaal „Trein aanslag" door Frans de Groot op modern- gevoeiige wijze geschetst, waarnaast A. P Garland meer den humoristischen kant aanhoudt in „De Nieuwjaarskaart." Willy Verster laat de torens zingen, terwijl Theo Beumer ..Freiburg" in vogelvlucht behan deld, welke beide artikelen met mooie fo to's overzichtelijk geïllustreerd zijn. Met de bekende rubrieken besluit deze perio diek het oude jaar, onderwijl we reeds wederom verlangend uitzien naar wat het nieuwe ons weer aan gezellige lectuur en pakkende illustraties brengen zal. Over plumpudding, mistletoe en liefde. De kerstdlsch van 19 gangen. De traditie getrouw tallooze verrassingen. Arsenal en West Brom falen belde. Newcastle komt losl Chelsea naar hooger sieren. Hoog spanning in de tweede divisie. Ue wispelturige Spurs. Cijfers, die spreken. 't Zou stellig interessant zijn eens te weten, hoeveel plumpuddingen er gedu rende het Kerstfeest zijn geconsumeerd, en hoeveel jeugdige menschenharten elkander onder de mistletoe hebben gevonden. Want u weet. dat het een goede Engelsche ge woonte is. zoo de liefde 't wil. een verlo ving onder een maretak te vieren. U zag 'i natuurlijk wel eens op afbeeldingen in de geïllustreerde pers. waar dan nog bij komt. dat het overgelukkige nieiske deze mistletoe als zalige reliquie bewaart, of schoon 't ook wel eens kan gebeuren, dat ge zulk een takje op een ongelegen oogen- blik op straat vindt, of uit een vuilnisbak ziet steken Van menscheniiefde gaan wij naar onze voetbal-vereering, want het Kerst-menu is rijk geweest aan prettige schoteltjes, doch ook hadden sommige een zeer bit teren nasmaak. Kerstmis '31 heeft op de eenmaal geldende traditie geen inbreuk gemaakt, en met kwistige hand verrassin gen gestrooid. Doordat ons od beide da gen negentien „gangen" werden geser veerd. moeten wij uit den aard beknopter zijn, en zullen het gespeelde vluchtig moe ten doornemen. De leiders Everton konden slechts twee punten veroveren uit de twee ontmoetin gen tegen de Blackburn Rovers, wat den officials natuurlijk de woorden in den mond geeft, dat de Toffees-club toch maar een matig kampioens-pretendent is. Maar zoo rederieerend vragen wii in gemoede wie is 't dan wel? Arsenal? De Lotiden- sche club. die men ondanks een achter stand tenslotte toch als eerste denkt te zien eindigen. Maar dan moet ditzelfde Ar senal wel uit een geheel ander vaatie tap pen. dan het met Kerst deed, want liet ver loor immers beide kampen tegen Sheffield United, welk team door deze rninten weer danig „in the running" is gekomen. Een dergelijk teleurstellend spel is toch stellig een adspirant-kampioen onwaardig! Tot troost van de Highbury-club kan men aanvoeren, dat zij niet alleen in staat was zulk 'n kunststukje op te knappen, daar West Bromwich Albion eveneens twee nederlagen kreeg te incasseeren. Met 10 namelijk van Birmingham. In beide ontmoetingen schijnt Engelands internati onale keeper, Hibbs, zulke pheouomenale staaltjes van zijn talent aan den dag te hebben gelegd, dat de Albion-voorhoede sr eenvoudig radeloos van werd. Zijn dit dus Kerst-surprises in optima forma, een geheel ander karakter droegen de wed strijden tusschen Newcastle United en Huddersfield Town. In een onzer vorige brieven tipten wij al het Newcastle-team aan, dat geleidelijk tot een prachtige eenheid is uitgebouwd, en tegen de sterke Huddersfield-ploeg uitste kende proeven van zijn bekwaamheid af legde. Met 2-1 zegevierde Newcastle beide keeren, en 't heeft er allen schijn van. dat dit elftal meer nog dan andere „runners- up" in den strijd om de leiding .van zich zal doen spreken. Een open vraag blijft 't Vrouw: „Harryl Harry! Wordt wakker." Harry: „Ik kan niet!" Vrouw: „Waarom niet?" Harry: „Omdat ik niet slaap!" (Smith Weekly) echter, zal men nu constant verder kun nen spelen, want voor constantheid is in het Britsche voetballeven zoo weinig plaats. Wat deels wordt toegejuicht, ter- wille van de spanning. Ook Chelsea schoot danig uit haar slof door Kerstmis met twee overwinningen tï vieren. Hiervan werd Blackpool met 4—1 en 42 de dupe. doch nu kunnen deze Londenaars weer een stootje verdragen, omdat zij uit de gevaarlijke zone plots naar de negende plaats van onder zijn ge- klauterd. Zelfs lieten zij hun stadgenooten. West Ham. onder zich. dat eenmaal tegen de hekkensluiters, Grimsby Town, sneuvel, de en de andere ontmoeting won. Die eeni ge overwinning heeft Grimsby intusschen weinig gebaat, en zij vervult nog steeds de meest gevreesde rol uit de League, n.l. die van hekkensluiter. Zij wordt hierbij ge- „Over vier dagen zal korporaal Sitkof dood zijn 1" „Ik begrijp u met, sergeant Polakoff," zei korporaal Maximof. „U bent bezig een misdaad voor te bereiden, die u het leven zal kosten. Vanwaar die haat jegens een van onze flinkste onderofficieren „Je dient in een andere compagnie en kunt dus niet alles precies weten. Als ik je absoluut vertrouwen kan, wil ik je deelgenoot maken van mijn geheim." Maximof beloofde plechtig, dat hij zou zwijgen als het graf. „Luister dan. Je kent de herberg in Tula, nietwaar. De eigenaar had een dochter, Olga geheeten. Voor mij was zij de vrouw en ik was ook reeds bijna zeker van haar. Toen kwam Sitkof. En van dat oogenblik af, bestond ik niet meer voor haar. Ik was de risée van de heele compagnie. Ik zei niets, maar ik wist toen reeds, dat ik ééns met hem zou afrekenen. Verleden week ben ik, door zijn schuld, ten tweeden male door de heele compagnie uitgelachen. Dat kwam zoo. Een nieuwe recruut was aan onze compag nie toegevoegd, een luie vadsige kerel. Ik zette hem op den bon, omdat zijn schoenen niet gepoetst waren, hetgeen mijn goed recht was. Maar den volgenden dag kreeg ik een uit brander van den kapitein, ten aanhoore van allen ik was te streng opgetreden tegen een nieuweling. Wie had hem het geval overgebriefd Sitkof natuurlijk. Over vier dagen zal hij weten „Een oogenblik, asjeblieft," viel Maximof hem in de rede. „Neem dit van mij aan, beste kerel het volvoeren van een misdaad duurt meestal slechts eenige oogenblikken, maar het berouw duurt jaren. Laten we de feiten eens aandachtig bezien. In de eerste plaats die geschiedenis met dat meisje uit Tula. Jij weet, net zoo goed als trouwens allen van ons regiment, dat Sitkof met Olga verloofd is en dat hij slechts op groot verlof wacht om haar tot zijn vrouw te maken. Zeg eens eerlijk, Polakoff had jij ook zulke eerlijke bedoelingen met dat meisje Polakoff wilde hier wat tegen in brengen, maar de woorden bleven hem in de keel ste ken. Rustig vervolgde Maximof „En nu die zaak met den recruut. Ben je werkelijk niet ruwer tegen hem opgetreden, dan je zooeven vertelde Dat zou me eigen lijk verwonderen, zie je, want het is algemeen bekend, dat ie al dadelijk een hekel aan dien jongen man had." Nu kon Polakoff zich niet langer beheer- schen. Hij wierp zich op den korporaal en kneep met beide handen diens keel dicht. „Dót is dus je vriendschap voor mij Bah Goed, dat ik het tijdig weet Dieper groeven zich zijn vingers in Maxi- mofs keel. „Wat iet me, of ik zend jou vast den kant op, dien Sitkof spoedig zal gaan De oogen puilden den armen korporaal uit het hoofd, terwijl zijn verwrongen gelaat aschgrauw was geworden. Plotseling kwam Polakoff tot bezinning. Als hij zijn slachtoffer met onmiddellijk losliet, zou hij wegens moord gevangen ge nomen worden en dan was de kans verkeken om zich te wreken op Sitkof. Hij liet den armen kerel los, die achterover op den grond viel, en vroeg i.Ben ie nu tevreden, vriend?" „Vergeet me, Polakoft." „Voor dezen keer ia. Maar laat het je een les geweest zijn voor een volgende maal en beloof, dat ie noch over dit voorval, noch over hetgeen er met Sitkoff gaat gebeuren, ooit met iemand een woord spreekt „Ik zal zwijgen als het graf." Niet zonder moeite richtte de korporaal zich weer op. Uit een zijner diepe jaszakken haalde Pola koff een vrij dik boek te voorschijn. Hij sloeg het open op bladzijde 137 en las „Wordt een militair op wacht slapend aan getroffen, dan wordt hij ter dood veroordeeld.' Vier dagen later stond Sitkof 's nachts op wacht. Hij trok zijn kapotjas wat dichter om zich heen, want het was bitter koud. Hij keek op zijn horlogenog twee volle uren 1 Hij kon best in zijn wachthuisje een kwartiertje gaan slapen, dan ging de tijd gauwer om. Zacht kraakte de sneeuw onder naderende voetstappen. Sergeant Polakoff kwam achter het wachthuisje te voorschijn. Zijn woede had plaats gemaakt voor koele, berekenende haat. Voorzichtig trad hij op den slapenden man toe, raapte het geweer op, dat naast hem lag, ontlaadde het en legde het weer op zijn plaats. Toen haastte hij zich naar het hoofdkwar tier en vervoegde zich bij kapitein Shuwalof. „Waarom kom je me storen op dit uur vroeg deze boos. „Kapitein, als u me een oogenblik wilt aanhooren, zult u bemerken, dat ik u niet voor niets in uw slaap heb gestoord. Ik heb een ernstig voorbeeld van plichtsverzaking te rapporteeren." Vijf minuten later liepen de beide mannen naar de plaats, waar Sitkof op wacht moest staan. Deze was ondertusschen in zijn slaap door wilde droomen gekweld. Hij zag zich lig gen te midden van een groep tijgers en wol ven. Hij vloog overeind, nam zijn geweer en schoot. Op hetzelfde oogenblik schrok hij wakker. Nog half in een toestand tusschen waken en droomen, trok hij het geweer nogmaals af. Tot zijn verwondering ging het schot niet af en Sitkof kwam tot de ontdekking, dat zijn geweer niet geladen was. Zou hij al zijn patronen in zijn slaap afge schoten hebben? Werktuigelijk laadde hij zijn geweer opnieuw en thans drong het eerst goed tot hem door, dat hij geslapen had in een tijd, dat hij dienst had erger nog in den tijd, dat hij op wacht had moeten staan. Wat zou zijn lot zijn, als een zijner superieu ren hier achter kwam Lang kon hij hierover niet nadenken, want reeds waren kapitein Shuwalof en sergeant Polakoff hem genaderd. Sitkof ging in de houding staan en salu eerde. Onmiddellijk viel de kapitein met de deur in huis „Sergeant Polakoff rapporteert zoo juist, dat hij je slapend op wacht heeft aan getroffen. Wat heb je hierop te zeggen „Ik heb niet geslapen, kapitein I" loog Sitkot. „Niet Zoo, dat zullen we dan wel eens zien." Een valsch lachje speelde om de lippen van den kapitein t hij dacht aan de patronen, die de sergeant in zijn zak had gestoken. „Sergeant, zei u niet, dat u het geweer van dezen man ontladen hadt, terwijl hij lag te slapen „Ja, kapitein." „Onmogelijk 1" sprak Sitkof, die zich reeds zeker van zijn zaak begon te gevoelen. „Zwijg 1" beet de kapitein hem toe, „er wordt je niets gevraagd 1" „Hebt u er iets op tegen, sergeant, indien korporaal Sitkof op u schiet?" „Heelemaal niet." „Leg dan aan, korporaal 1" beval de kapi tein, welk bevel spoedig gevolgd werd door een tweede „vuur 1" Een oogenblik later lag sergeant Polakoff achterover in de sneeuw. Sitkof had precies op zijn hart gemikt. zelschaD gehouden door Blackpool en Sun derland, en uit dit drietal, waarbij nog wel een gegadigde zal komen in den vorm van Derby County zullen de twee slacht offers worden gerecruteerd, welke zonder vorm van proces naar de tweede divisie afdalen. In die tweede divisie de an dere eerste af deeling-clubs zullen wii voor ditmaal niet bespreken heerscht niet minder spanning. Er strijden daar niet min der dan zes elftallen zonder noemenswaar dig puntenverschil om de eer, de eer om beide opengevallen plaatsen in de hoogste afdeeling in te nemen. Die zes elftallen zijn in ranglijst-volgorde: Leeds United, Wol verhampton Wanderers. Plymouth A. Bradford, Stoke City en Bury. Geen en kele dezer elftallen legt een uitgesproken meerderheid aan den dag. en onderling maakt men elkander af op een wijze, die zelfs de aandacht heeft van diegenen, die zich bi.ina uitsluitend voor de eerste Lea gue Interesseeren. Hierop meenden wij ook even de aandacht onzer Haarlemsche le zers te moeten vestigen, waaraan wij nog toevoegen, dat de Londensche Spurs (voor welk team men in Holland zulk 'n voorlief de aan den dag legt!) veilig in het midden der ranglijst verblijf houden. Thuis verloor de Tottenham Hotspur van Charlton A. met 01, terwijl de uit-wedstrijd met 52 werd gewonnen. De Spurs zijn gelijk het weer dus wisselvallig! Na de Kerstdrukte thans de Nieuwlaars-besognes weer twee wedstrijden in twee dagen, namelijk op Vrijdag en Zaterdag, echter met dit verschil op Vrijdag vijf ontmoetin gen. en den volgenden dag elf. Dit lijvige programma zullen wij niet publiceeren. en wij sluiten onzen brief met de mededeeling, dat ondanks malaise de clubs in de afge- loopen wedstrijden nog maar prima zaken hebben gedaan. Immers, de belangstelling varieerde bij de importantste matches tus schen de 40.000 en 60.000 menschen.... Rekent u 't nu zelf maar uit! -• 11 Dr. Euwe wint van Stoltz, door opgeven van dezen laatste In het voortgezette schaaktoumooi te Hastings speelde dr. Euwe tegen mej. Men- chlk. De partij eindigao me' een geweigerd damegambiet. Hoewel mej. Menchik een raadsheer voor een pion veroverde, kwam zij in tijdnood en was daardoor gedwongen zes zetten te doen in drie minuten. Zij ruilde daarbij de Koningin en een kasteel af, waardoor de geheele positie werd ver broken. Niettemin wist dr. Euwe zijn voor sprong van twee pionnen te behouden en ontwikkelde hij een goeden aanval, waarna de match na 35 zetten werd afgebroken. Bij de hervatting .'an de match dr. Euwe- Stolz, gaf deze laatste te kennen van verder spelen af te zien en op te geven, zoodat onze landgenoot winnaar werd. Beide spelers hadden ieder 42 zetten gedaan. Mej. Menchik slaat dr. Euwe Mej. Menchik, die, zooals men weet, vorig jaar dr. Euwe wist te verslaan, Is er thans opnieuw in geslaagd haar partij tegen dr. Euwe te winnen na een strijd, welke zeven uren duurde. Nadat de afgebroken match was hervat, trachtte dr. Euwe tegen 't ein de een raadsheer op te offeren tegen een Koningin en een pion, om zoodoende zijn positie, die aanmerkelijk verzwakt was, te verbeteren. Toen dit echter niet opging, be sloot dr. Euwe na 50 zetten op te geven. De Brusselsche Zesdaagsche Gisterenavond 11 uur dus nadat 74 uren gereden waren, bezetten onze landgenooten Pijnenburg en Braspenning de eerste plaats met een ronden voorsprong op Charlier— Deneef, terwijl onze landgenooten Piet en Jan van Kempen met een ronde achter dezen de derde plaas bezetten. In totaal waren toen afgelegd 1778,490 KM. De stand was om 11 uur als volgt: 1. Pijnenburg-Braspenning 74 punten. 2. CharlierDeneef, 115 punten, 1 ronde achter. 3. Gebr. Van Kempen, 84 punten, 2 ronden achter. 4. Aarts-Hasendonck, 35 punten, 3 randen achter. 5. Van Hevel-Maes, 61 punten, 6 ron den achter. De vrouw van een meteoroloog- 30 December. Het toeval wilde, dat ik dezer dagen gedurende een weekend de gast was van een onzer bekende meteorolo gen. Het woord „bekende" is hier natuurlijk slechts een rhetoriseh versiersel, want de meteorologische wetenschap is nog niet zoo ver gevorderd, dat de mannen, die ons van weervoorspellingen voorzien, zich inderdaad bekend durven maken. Zouden ze dit onder hun naam doen, dan vielen er misschien heel wat minder costuums en japonnen aan on verwachte regenbuien ten offerIk be doel, dat dit hen tot grooter voorzichtigheid zou aansporen, uit vrees zich processen tot schadevergoeding op den hals te halen. De lezer begrijpe mij goed: ik wil voor niemand onderdoen in bewondering voor de vele buitengewoon knappe en wetenschap' pelijke bespiegelingen en voorspellingen om* trent het weer; ik vind het superbe en hoog staand werk. Theorethisch natuurlijk. Mi)11 eenige grief is, dat de practijk zich somtijds zoo eigenzinnig gedraagt. Maar wat weet eeo wolk van een weerbericht? Twee soorten weervoorspellingen zijn er. die nog nooit iemand kwaad hebben gedaan- Het eerste is het soort, dat systematisch ein digt met den zin: „Men lette goed op den barometer. Stijgt deze, dan drijft de depres sie voorbij; daalt hij, dan zij men op zijn hoede". Het andere is de voorspelling om trent het weer van de week, die achter on® ligt. Het laatste soort beschouwingen over schrijdt meestal de kolom; de oorzaak daar van is vermoedelijk; de typisch menschelijk® eigenschap om veel praats te krijgen als het gevaar voorbij is. Maar ik ben heelemaal uit den koers ge raakt 1 Ik bracht dus een weekend door bij een meteoroloog; en bij die gelegenheid leer de ik de eega van een weerkundige bekin gen! Mijn vriend was op een „ommetje" ge steld en ried mij aan, mijn regenjas thuis te laten. Het heeft al den heelen morgen gedrup peld man, en het ziet er dreigend uit, waar schuwde zijn vrouw. De weerkundige tuitte kalmeerend zijd mond en sprak: Zwakke tot matigen, N.W. tot Z.W- wind. Weinig of geen neerslag. Iedereen heeft een paraplule bij zich. waagde zijn echtgenoote nog. Maar onverbiddelijk luidde het antwoord: Het gebied van hoogen luchtdruk 1® over Europa toegenomen. In ons land e° ten Z. daarvan zijn de barometerstanden zeer hoog. De wind is meest weinig krachtig (alleen IJsland maakt een uitzondering), bij Ierland waait het uit het Zuiden, over he* Westelijk deel van het Kanaal en in het Zuiden van Frankrijk is de wind Oostelijk Vrij strenge vorst heerscht ln Duitschland. Zwitserland en Frankrijk. In ons land en België is de temperatuur om het vriespunt- Regen is dus niet te verwachten. Wij vertrokken. Toen wij doorweekt terug kwamen, vroeg mevrouw: En wie heeft er gelijk gehad? Spaar me je kleinburgerlijke triomfen over de wetenschap! zei mijnheer geprikkeld- Als het weer zich onredelijk gedraagt, zie ik niet in, waarom jij dat voorbeeld volgen moet. En sedert dien heb ik een zwakke plek voor vrouwen van meteorologen. 6. Van Neevele-Canardo, 70 punten. 9 ronden achter. 7. De Corte-Slembroeck, 34 punten, 0 ronden achter. 8. Smets-Mewis. 82 punten, 10 ronden achter. 9. Verrycke-De Bruycker, 80 punten, l0 ronden achter. 10. Duray-Hagelstein, 31 punten, 12 ronden achter. 11. Martin-Van Buggenhout, 77 punten. 14 ronden achter. 12. Di Pacco-Battesini, 72 punten, 1® ronden achter. 13. Rielens-Van Vlockhoven, 65 punten. 15 ronden achter. 14. Raes-Billiet, 61 punten, 15 ronden achter. 15. Vauters-Bonduel, 42 punten, 15 ron den achter. 15. Wouters-Bonduel, 42 punten, 15 ron- ronden achter. 17. Pecqueux-Kroschel, 37 punten, 23 ronden achter. Een later bericht meldt, dat de Beige0 Charlier en Deneef de leiding hebben her nomen. Pijnenburg en Braspenning waren toen twee ronden achter en de gebr. Van Kempen drie. Interim-dividend Z (v. j. 4) pCt. De Twentsche Bank keert over ,het 1°°.^ pende boekjaar een interim-dividend n*® van 2 (v. j. 4) Januari a.s. af. pet., betaalbaar van Dividend 6 (v. j. 10) pet, In de op 22 Januari a. s. te houden alge' meene vergadering »an aandeelhouders d® Eerste Ned. Rijwiel- en Machinefabriek vJlJ H. Burgers, te Deventer, zal door comtni®! sarissen worden voorgesteld het divide*1 over het afgeloopen boekjaar te bepalen 6 pet. (vorig jaar 10 pet.). 364. ,,'t Is verschrikkelijk!" klaagde Keetje, de waschvrouw van 't kasteel, „zooveel tijd er noodig ls om dat wasch- goed gedroogd te krijgen." „O, is 't anders niets?" zei Harlekijn, die juist z'n vlieger wilde oplaten, „laat het dan maar aan mij over." 365. Hij maakte de heele waschlijn aan z'n vlieger vast en zoo ging het heele zaakje de lucht in! „O, pas op de tinnen van 't kasteel!" riep Keetje. „Die heb ik juist noodig," lachte Harle kijn. 366. Hij werkte zóó met z'n vlieger, dat de waschlijn op al de tinnen vast raakte- De Koning zag het en dacht dat die waschlijn als versiering moest dienen. „Dank je wel, Harlekijn!" riep "ij. verheugd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10