f3000.- f 750.- f250.- f125.- >50. f40.- SPANJE'S NIEUWE MANNEN EEN BELANGRIJKE REDE VAN Z. H. EXC. MGR. J. D. J. AENGENENT WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 De inzameling voor het Crisis-Comité OUREAUXNA8SAULAAN49 ÖIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17952 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Velen naar het tweede plan PRIESTER-JUBILEA IN HET BISDOM HAARLEM IN 1932 Automatiseering Telefoonbedrijf M&r. over hedendaa§sche Katholieke lectuur en Katholieke schrijvers Oorlogsmateriaal voor Duitschland? VOORNAAMSTE NIEUWS TELEGRAFISCH WEERBERICHT Bekend menschenredder overleden Bisschopswijding Mgr. Verriet telefoon No. 13866 (drie lynen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle flV>nné*« op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ktfeu ongevallen verzekerd voor een der vólgende uil keeringen Levenslange geh.eele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog fcii verlies van een duim of wiisvingei bii een breuk van been ot arm Mi verlies van 'n anderen vinger i Een klip voor de eenheid Sinds Spanje een republiek is, treden de Politici, die tijdens de monarchie een groote eu gewichtige rol speelden naai den achter bord terug, om plaats te maken voor „nieu we mannen". Staatslieden van toch groote tiutoriteit als graaf de Romanones, Melquia- ties Alvarez en Santiago Alba hebben tijdens öe grondwetsdebatten nagenoeg geen ro'. ge speeld. Een Ossorio y Gallerao mag met be ings telling zijn aangehoord; iets positiefs heeft hij niet bereikt. Men zal opmerken, tiat het hier monarchisten betreft, die hun opinie in grooter of geringer mate gewijzigd hebben. Die opmerking houdt weinig steek. ti>ok bekenae republikeinen zijn naai den Schtergrond gedrongen. De Cortes hebben, tonder aarzeling, zelfs den sUc.-V.er der re publiek", Alca'.d Zamora als minlster-presi- tient doen aftreden en hem een positie ge- bven, die hem zeker vleit, maar die hem tegelijkertijd buite de actiev politiek Plaatst. En Lerroux, radicaal, sinds vele -8ren republikeinen en leider van een groote Partij, is „geofferd" op het altaar der socia listen. Nu is hij in bepaalden zin, zelfs in tie oppositie, hopend op een schoone kans voor morgen, als het Ppaansche volk van T.islukte socialistische experimenten genosg tal hebben. Het is voor niemand een geheim, tiat hem het presidentschap der republiek tou zijn aangeboden, in het geval Alcala 2amora het geweigerd zou hebben. Hij zou tian voor minstens zes jaren „op stal" staan. De nieuwe minnen, die geroepen zijn on- Piiddeilijk of in de toekomst een groote rol te spelen, hebben een nationale reputatie, Öie van gisteren dateert. De meeste hunner tijn intellectueelen. geestelijke kinderen van tie Unamuno van José Ortega y Gasset, en te het volle licht staat voor het oogenblik 'n de eerste plaats de premier, Manuel Azana. De Persoon van Azana De leider der Spaansche regeering is niet Precies een jong.' man; hij heeft de vijf kruisjes achter den rug. Hij is óok niet be paald een nieuweling in de politiek, daar hij, 6inds 1913, deel uitmaakt van de groep der tïcformisten, onder leiding ven Meiquiades Alvarez. Als Reformist trachtte hij, twee tal, maar tevergeefs, een Cortes-zetel te bemachtigen. Niettemin was hij tot voor en kele maanden voor 't groote publiek een on bekende. Deze „In de politiek vei dwaalde lit terator" zcoals hij zich zelf dezer dagen botmde was slechts bekend en geacht bij door de leden van de wetenschappelijke, btteraire en politieke! Sociëteit „El Ateneo". Van geboorte is hij Castiliaan, zijn Meg stond in Alcala ad Henares, bij Madrid. AAn de universiteit dar hoofdstaf studeerde bij in de rechten en werd er de volgeling van tien apostel der vrije gedachte, prof Giner tie Jos Rios. De toon verworven overtuigin gen zijn nog steeds de zijne. Jong reeas in teresseerde hij zich voor de Fransche litte ratuur; hij is een der weinige Spaniaarden, tiie Racine en Cornsilie door en d^r.r kennen. Tijdens den grooten oorlog was Azana kon bef anders? fel pro-geallieerd, fel anti- Duitsch Hij bezocht het Franse'.,e front en bleld, teruggekeerd in Spanje, over dat be doek lezingen, waarin hij de Fianschen tot 'n de hcogste hemelen verhief. Primo de Rivera's staatsgreep dreef hem te republikeinsche richting. Hij nam. over tuigd van haar nutteloosheid, evenwel aan geen der samenzweringen tegen de dictatuur tieel. Tijdens deze gehecle periode -wijdde hij zich aan letterkundige studiën, verwierf Zelfs een prijs door het ministe !e van On- öerwijs ingesteld, ei: vertaalde werken van Voltaire, Mad. de Staël Prosper Mérimée, Erckmann-Chatriau,, Eorrow, Chesterton ti.a. Intusschen liet de politiek hem niet on verschillig In 1926, het einde der dictatuur Pabij voelend, begon hij te handelen. Hij stichtte, aan eer- koffiehuistafel, de partij tier Nationale Actie die de Republikeinsche Actie zou worden. Ais hoofd dier partij nam bij in 1930 deel aan de befaamde bijeenkomst daaruit het „Pact van San Sebastian" ge boren werd. De gebeurtenissen in Jaca compromitteerden hem; Azana zag zich ge noodzaakt zich te verbergen, eerst bij een buitenlandsch schrijver, toen in zijn eigen buis. Maar Jaca was het voorspel tot een re- ticlutie; die h:m de portefeuille van oorlog te den schoot wierp. In eenige dagen ba tikte hij een groote en groeiende populari teit. Niemand in de Cortes bestreed zijn ge- °ürfde legerhervorming. Zijn anti-Katholi- tii'me bracht hem, in de volksvertegenwoor- tiiging, openlijk met Alcala Zamora in con vict. Da premier verdedigde zijn standpunt; Azana met koele wélgewogen woorden het 2'jne, dat tevens dat van de meerderheid der Vertes was. En Zamora gir.g hem om door Azana te worden opgevolgd. Waarhéén Azana Spanje vee: en zal ls nog niet te zeg den, vermoedelijk naar een reeks diepe te leurstellingen, maar dat hij een leider, een Aanvoerder is, staat buiten kijf. Miquel Maura Niet alleen Azana evenwel ls op den voor- Stond getreden. Miquel Maura, Minister van termenlandsche zaken in het kabinet Alcaia Zamora, heeft zich evenzeer doen kennen als een man, die iets beteekent, en wiens rol nog lang niet gespeeld is. Een jaar geleden was Miquel Maura alleen de erfgenaam van een beroemden naam. Zijn broeder Gabriël was door Alphonso XIII tot het hertogdom verheven, maar Miquel volgde een eigen weg, dien van het republikeinisme. Die weg leidde hem eerst naar de Madridsche model-gevan genis, daarna naar een ministerszetel. Zijn taak, de orde in het land te handhaven, was een uiterst moeilijke. H'j heeft die met eere vervuld, en karakter genoeg getoond om af te treden, teren bleek, dat de meerder heid der Cortes in de godsdienstkwestie niet aan zijn en Zamora's zijde stond. In de Kamer heeft hi' weinig gesproken, maar wat hij zeide, was steeds helder, eenvoudig, pre cies. Hij verwierf bewondering en sympathie, zóó, dat toen bij zijn aftreden Azana het woord nam om hem in naam der republiek hulde te 'brengen, de Cortes de woorden van den nieuwen minister-president met luid applaus onderstreepte. Zal Maura binnenkort de leider van een groote gematigd-republikeinsche partij zijn? Het is ijdel voorspellingen te doen. De rechterzijde in de Cortes is zeer verdeeld en Azana's regiem, dat beginnen gaat, toont, nieuw ale het is, nog geen slijtplekken. Maar zeker is, dat Miquel Maura tijdens zijn korte loopbaan reeds getoond heeft een man te zijn, die voor zijn overtuigingen staat. Dat boezemt vertrouwen in. Senor Gil Robles Tijdens de grondwetdebatten is nog een derde figuur op den voorgrond getreden, de zeer jeugdige figuur van Senor Gil Robies, vurig Katholiek, lid der agrarische party, hoogleeraar in de rechten en onder-directeur van het dagblad „El Debate", zyn eerste rede in de Cortes verwekte sensatie en zyn optreden daarna dwong de achting en zelfs de bewondering van msde- en tegenstanders af. Zijn pclitieke positie sluit hem voor het oogenblik van een rol In do regeering natuuriyk uit, maar niemand ontkent zyn groote ontwikkeling, zyn diep inzicht, zyii welsprekendheid. In drie maanden heeft hy zich In het Parlement een be! angry ke oppo sitie-plaats veroverd. Het staat vast, dat de rechtsche partyen in hem een leider vin den, dis haar wellicht nog eens op den weg naar de zege voert. Voorlocpig is die zege ver. Azana en zyn sterk-linksche ploeg zitten by den aanvang van het nieuwe jaar vast in het zadel. Niettemin is de horizon niet vrij van wol ken. Weliswaar heeft de Cortes het tweede ministerie Azana, na de regeeringsverkla- ring, met enorme meerderheid hun ver trouwen betuigd, maar deze stemming heeft niet veel meer dan theoretische warde. Aznan's meerderheid zal veel geringer zijn als de concrete vraagstukken aan de orde komen, b,v. het toezichtsrecht van werklie den in fabriek een zuiver socialistisch voorstel en de agrarische kwestie. Bijzondere gevaren voor de homogeniteit van het ministerie schuilen in de bespre kingen over. het Catalaansch Statuut. dat vermoedelijk reeds in Januari aan de orde komt. Ieder weet, dat de nieuwe Minis ter van Financiën, Carner, zelf een Catalaan is en, wat meer zegt, de financieele para graaf van het Statuut heeft opgesteld. De Catalanen in de Cortes nu, kunnen slechts hun eenheid hervinden als zy tegen over Madrid een weinig plooibare houding aannemen. Wat zal Carner doen, als de Castilianen In reegeerlng en Cortes som mige eischen der Catalanen onaanneme lijk verklaren? Zal hij aftreden en zóó een par.tieele, maar niettemin gevaariyke, kabi netscrisis in het leven roepen? Ziedaar een mogelijkheid, die het ministerie in eenig gevaar brengt. Op veel toegeeflijkheid van de zijde der Catalianen moet Azana niet rekenen. Bij zyn laatste bezoek aan Barcelona heeft ko lonel Macia den president uit Madrid nog eens zeer duidelijk onder het oog gebracht, dat Catalonië zyn Statuut integraal wenscht en niet met een verminkt Stauuut genoegen zal nemen. Azana is dus een gewaarschuwd man en, volgens het spreekwoord, er twee waard. Intusschen is dit een zaak voor het volgende jaar. De Kerstlotery Dit jaar eindigt voor de schatkist met een buitenkansje. Van de groote Kerstlotery wa ren ongeveer 8000 nummers onverkocht ge bleven en op één dier nummers is de hoofd - prys van 15 millioen pesetas gevallen. Dit aardige sommetje komt thans integraal de schatkist ten gosde, die het best gebruiken kan. Senator Carner wrijft zich de handen. Was Spanje thans nog een koninkryk, dan zouden deze millioenen Koning Alphonso zyn ten deel gevallen. Maar de kroonprlvileges bestaan niet meer. Voor de eerste maal heeft Alphonso XIII het Kerstfeest als balling, buiten zyn vaderland, gevierd. Bisschoppelijke audiëntie op Nieuwjaarsdag Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Nieuwjaarsdag audiëntie verleenen van 121 uur voor de leeken en de Eerw. Broeders en Zusters en van 12 uur voor de Eerw. Gees- teiykheid. X. 50 jaren priester. 15 Augustus: J. Thus, pastoor te Sassenheim. A. Vinkensteyn, rustend pastoor te Quintsheul. 23 Dezember: W. Jansen pastoor te 's-Hage (H. Jos.), eere-kanunnik v. h. Kath. Kapittel. II. 40 jaren priester. 15 Augustus: Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllman, Vicaris- Generaal van den Bisschop van Haarlem. J. C. F. Jansen, deken te Zoeterwoude (Dorp) E. Mersel, pastoor te R.'dam (H. Barb.). P. Nieman, pastoor te Schoort. III. 25 jaren priester. 15 Augustus: C. Boekhorst, deken te Buitenveldert. H. Bots, pastoor te Lewedorp. E. Derksen, pastoor te Oud-Ade. W. Dessing, pastoor te Haailem (H. Ba- vo), Oud-Schoten. F. Filbry, pastoor te A'dam (O. L. V. Kon. des Vr.). J. Jacobs, pastoor te 't Kalf (Zaandam). J. G. Jansen, pastoor te 's-Hage (H. Mar tha). B. Kosters, pastoor te Oud-Vossemeer. J. Lammers, pastoor te Zwijndrecht. A. Lühn, pastoor te Kudelstaart. J. Niehus, pastoor te Aerdenhout (Bent veld) L. Paulussen, pastcor te Heemskerk. P. v. d. Pavcordt, pastoor te Beverwyk (O. L. V. v. G. R.), L. Roozen, rustend rector te Beverwyk (rustoord St. Joseph). L. Wanna, pastoor te Hpendam. H. Wennen, rector te A'dam (St. Jac. Gest.) I. Wils, pastoor te Akersloot. 21 Decembér: P. Jongmans, pastoor te Hansweert. IV. 12% jaren priester. 29 November: J. Berger, kapelaan te Haarlemmerliede. A. de Boer, kapelaan te Castricum. H. Heyink, kapelaan te "s-Hage (Allerh. Sacr.) A. Hendriks, kapelaan ts A'dam (O. L. V. v. Kon. v, d. Vr.). J. v. d. Kolk, kapelaan to A'dam (O. L. V. v. A. B.). J. v. Kessel, kapelaan te Bodegraven. A. Kramer, kapelaan te Leiden (H. Petr.). C. Lansbergen, kapelaan te A'dam (O. L. V. Kon. v. d. A. Roz.\ J. v. d. Lugt, professor Seminarie Hage- veld, Heemstede. J. Mol, kapelaan te A'dam (St. Jos. Gez. Ver.). J. Schoorl, kapelaan te A'dam (O. L. V. Kon. v. d. Vr.). L. v. d. Weiden, kapelaan té A'dam (H.H. Petr. en P.) J. v. Woesik, kapelaan te 's-Hage (H.H. Mart. v. G.). W. Nijssen, kapelaan te Dordrecht (H. Ant. v. P.). Giften kunnen ook worden toegezonden aan het bureau van ons blad. Firma's die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in na- tura, kunnen dit eveneens by ons blad op geven. De ingekomen giften zullen in dit blad worden verantwoord. N. N1—- Verjaarpartij C. H. 8. H10.86% N. N. uit Heemstede 10.—.. L. per 2 weken2 M. per week ..1025 Th. F. per week 0 25 H. per maand 1- N. A. 0.75 E. S. Jr. 0 30 V. 250 J. L. 2.50 V. C. H. 1 V. 5.— Koninklijke Hofhouding Loonsverlaging aangezegd Het personeel van de Hofhouding van H.M. de Koningin is loonsverlaging aangezegd, in gaande 15 Maart e.k. Overeenkomst met Siemens Halske, Volgens het Berliner Tageblatt heeft men hier te doen met een verdrag met een loop- tyd van eenige jaren, waardoor Siemens een bepaalde quote van de door Nederland be. stelde telefoontoestellen verkrijgt, terwijl de firma Siemens de Heemaf haar ondersteu ning op verschillende speciale gebieden toe zegt. De overeenkomst beteekent een succes voor de Duitsche zwakslroomindu-trie in den stryd tegen de Amerikaansche concurrenten. Overigens heeft Siemens reeds een omvang rijke bestelling aan telefoontoestellen uit Nederland verkregen oa. voor de automa tiseering van het telefoonbedrijf te Amster. dam. Thans zou voornamelijk aan de u:t- j breiding van den telefoondienst op het 1 platteland worden gedacht. Gisteren herdacht de Vereeniglng van Hcofden van R.K. Bijzondere Scholen in hcbisdom Haarlem haar 60-jarig bestaan. Te Haarlem werd, zooals vermeld, een feestvergadering gehouden. In deze byeen- komst hield Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent een belangrijke rede. Onze Kerkvorst sprak als volgt: Rede van den Bisschop Zooals U bekend zal zyn, aldus mgr., heb ik geen oogenblik geaarzeld dit feest te ko men mede te vieren, toen ik Uwe uitnoodi- ging ontving. Ik wilde openlijk blijk geven van mijn warme sympathie voor Uwe ver eeniging, omdat zij altijd als ideaal voorop heeft gezet de belangen van het katholieke onderwijs op de meest verheven wijze die nen. Ik breng U openlijk hulde en dank voor het groote werk in 60 jaar verricht nil de rcomsche opvoeding van onze katholieke jeugd. Van Uwen eere-voorzitter, mgr. Möllman, heb Ik nooit anders dan goed ge hoord. Vanmorgen hebt gy God gedankt voor het onuitsprekelijk veel goede, dat gij mocht verrichten en Ik heb God's zegen afgesmeekt over U, over Uw hulsgezinnen, Uw familie, Uw scholen. De kinderen van mijn diocees hebben goede katholieke onderwyzers. Ik weet dat uit persoonlijke ondervinding in Delft, en Ik heb steeds meer kunnen waar- deeren den roomschen grondslag, die dcor mijn eerste leermee:t:rs gelegd werd Ik dank hun nagedachtenis voor alles wat zij voor myn opvoeding in die jaren hebben gedaan. Opnieuw wensch ik deze vereeniglng in haar geheel te eeren, ging mgr. voort. Een Uwer verdiensteiykste bestuursleden, den heer Bertels, Uw secretaris, kan ik tharft het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice op de borst spelden. (Langdurig applaus en gejuich). Het onderwerp, dat Pater Vlaar aan stonds zal behandelen„Het dienende Ge zag", heeft myn byzondere sympathie. Vooral in deze woelige dagen is hét gezag van zco'n enorme beteekenis. In dit ver band wilde ik U wyzen op de beteekenis van het gezag en de taak van de gezags dragers in betrekking tot de lectuur. 11: meen, dat over dit onderwerp wel een woord, in het openbaar gesproken, op zijn plaats zal zijn. Ik doe het niet gaarne, maar ik acht mij niet verantwoord, wanneer ik niet in het openbaar eenige waarschu wingen Iaat hooren. De laatste jaren is de lectuur in tyd- schrlftan en boeken, door katholieken sa mengesteld, in veel gevallen verre van be- vorderlyk voor onze rcomsche zaak. Ik heb de nieuwere publicaties met groote aan dacht gevolgd; ik deed dit niet uit sympa thie, maar omdat ik meende verplicht te zyn op de hoogte te komen van wat op het ge bied van katholieke lectuur geboden wordt. En die publicaties wekten maar al te dik wijls mijn tegenzin op. Groote bezorgdheid vervulde mij. Waar moet het met de jeugd naar toe, als de ideeën, die in dergelijke boeken en tijd schriften verkondigd worden, gemeengoed zouden worden? Klachten van ouders be reikten my, klachten van zeer hoog staande priesters over de lectuur, die van katholieke zyde en onder katholieke vlag werd voor gezet'. De klachten tegen zulke roomsche schry vers zyn drievoudig: Ten eerste: er is een groep van katholieke schrijvers, die in tijdschriften en boeken schrijven over priesters en religieuzen op een wijze, die het respect voor deze abso luut en systematisch moet ondermynèn. Dat zou een groote ramp zyn, niet alleen voor deze priesters en religieuzen, maar ook voor de katholieken zelf. Wij vinden onze groote kracht niet alleen in onze sterke goed gefundeerde katholieke organisaties, maar vooral ook in de kinderlyke aanhan kelijkheid van de geloovigen voor de pries ters. En wanneer deze aanhankeiykheid zou verdwynen, zou er een ramp ontstaan voor de positie van de Kerk in ons dierbaar va derland. Deze minachtende wijze van schry- ven kan zoo gemakkelijk doen ontstaan een geest van anti-clericalisme. Wij pries ters zijn lang niet allen volmaakte heiligen en ook de religieuzen hebben hun fouten, maar wanneer men klachten heeft, moet men komen bij de kerkelijke overheid. In het openbaar op minderwaardige wyze over de geestelijkheid schryven, zal verschrikke- lyke en niet te verantwoorden gevolgen hebben. Ten tweede: Er zyn schryvers, die in tyd- schriften en boeken onderwerpen bespre ken, die beter niet genoemd moesten worden. Zulke katholieke schrijvers kunnen soms een. uiteenzetting van details geven met een vryheid, die aan het ongeloofeiyke grenst. Bij velen is dan ook de vraag gerezen, of hier een tendenz aanwezig is om een revo lutie tot stand te brengen in de morali teitsbegrippen, die onder ons katholieke volk leven en gangbaar zijn. Wy zijn kinderen van den gevallen Adam en ieder heeft een strijd te voeren, die groot is En wij weten: „Wij bezitten onze deugd in broze vaten" en het spreekt dus vanzelf, dat, wanneer wij die vaten breken, de deugd gekwetst wordt. Ten derde: Er wordt door verschillende katholieke schrijvers met dusdanige be woordingen over sociale toestanden ge schreven, dat het opwekken van verbitte ring niet uit kan blijven. Deze schryvers zoeken geen toenadering tusschen de klas sen en het is alweer een groote ramp voor ons katholicisme als die verbittering tus schen de klassen door katholieke schryvers wordt tot stand gebracht. Dit is in lijn rechten stryd met de Encycliek van Paus Pius XI Quadragesimo Anno. Alleen door harmonische samenwerking en onderlinge liefde kan verbetering bereikt worden. By deze drie punten zou ik nog het vol gende willen voegen: By een ieder, die leiding' heeft over anderen, moet worden aangekweekt een heilige schroom en een groote voorzichtig heid bij het kiezen van lectuur. Voorzich tigheid is gewenscht om zich vrij te houden van de fouten, die door my geschetst zyn. Het is de taak van de censoren van ka tholieke leeszalen, directeuren en personeel van openbare katholieke leeszalen, om nauwgezet na te gaan of de lectuur, die gevraagd wordt, geen nadeeligen invloed op den persoon in kwestie kan hebben. Het is de taak van de hoofdredacties van katholieke couranten om nauwgezet te be- cordeelen, welke beschryvingen van boeken in hun kolommen mogen worden opgeno men. Hier wil ik speciaal wijzen op de film recensies. Vele critici zyn geneigd een film te pryzen om de aesthetische waarden, welke Ik geenszins ontkennen wil. Maar wanneer de moraal ook maar iets te wen- schen overlaat, werken diezelfde filmen verderfeiyk op het groote publiek. Het is de taak van katholieke ouders en van U, hoofden van scholen, die voor een groot gedeelte van den dag de plaats van de katholieke ouders inneemt en die de roomsche opvoeding van het kind in han den hebt, aan te kweeken een geest van greote voorzichtigheid in het kiezen van lectuur. Ik ben er van overtuigd, dat deze woor den by U een welkom onthaal zullen heb ben gevonden. Moogt gij van hier gaan met de nog die pere overtuiging hoe groot Uw verantwoor delijkheid is by de opvoeding van het kind. Moge Uwe vereeniglng dat besef van groote verantwoordelijkheid bij de leden in de volgende tientallen jaren steeds krachtiger aankweeken. Moge de zegen van God de actie Uwer vereeniging steeds meer bevruch ten. Uw vereeniging moge groeien in aantal leden en in inneriyke activiteit. Dan zal zij een zegen blijven voor het katholieke leven in ons Bisdom. Zon o.a. in Nederland vervaardigd worden Jean Rey, een lid van Je academie voor wetenschappen te Farys deed aan de pers mededeeling, dat eer. der fmancietlc mede werkers van een vooraanstaande bankiers firma te Parys kon geleden gelegenheid had gehad zich naar Nederland te begeven om daar onderhandelingen te voeren over ver schillende zaken. Tijdens dit bezoek was hij interessante by- zonderheden te weten gekomen over de werkzaamheid van de fabrieken voor oor logsmateriaal in Zweden, Denemarken en Nederland. Het zijn de door Duitschland gedane be stellingen voo. oorlogsmateriaal welke deze industrie ir. het leven houden. Men fabri ceert voor Duitschland bommen, kanonnen, affuiten en schietapparaten. In Nederland, aldus Rey. worden voorna melijk granaten voor groote kanonnen ver vaardigd. In Zweden de kanonnen zelf en in Denemarken de bjbehoorende apparaten. De betaling van de bestellingen geschiedt uiterst geregeld, zonder eenige strubbeling en de fabrikanten van de betrokken landen verklaarden dat groote-ideels öez" bestel lingen hen in staat stelden, het hoofd boven water te houden. Bovendien fabriceeren de Italiaansche oorlogsindustrieelcn voor Duitschland een vroote hoeveelheid munitie van klein kali ber voor mitrailleuses en geweren. Tegenspraak. Naar aanleiding van di tbericht heeft de correspondent van „Het zich gewend tot het Dept. van D<?e„ns!e. waar bet hoofd var. ds V'erde Afdeellne B tillerie en landmacht) de kolonel K. E. pindeoduk roachticde mpd^* d^'en dat hy (ko!o->ei oud""",«v> nader bewijs ten stelligste ontkent, dat hier te lande in eenige fabriek zware munitie voor Duitschland wo-dt prefab-icee'd of opgesla gen, en dat hij bereid is in dezen m=t den zegsman in bovenstaand telegram ter plaatse een onderzoek in te stellen. Priesterjubilea in het Bisdom Haarlem in 1932. (blz. 1, 1ste blad). Een overeenkomst tusschen Heemaf en Siemens Halske. <blz. 1. 1ste blad). Overleden is Philippus Tuk, bekend men- sehenredder. (blz. 1, 1ste blad). Ernstige brand te IJmuiden. (biz. 1, 2de blad) Engelsche verordening inzake invoerrech ten op tuinbouwproducten gepubliceerd. (blz. 1, 2de blad) Jubllé vereen'ging hoofden van R.K. bij zondere scholen in het Bisdom Haarlem. (blz. 2, 2öe mad) De Chlneesche troepen zullen terugtrekken achter den Chineeschen Muur. (blz. 1, 3de blad) Opheffing met 1 Januari der exterritoriale rechten door nieuwe Chineesche regeering uitgesteld. (blz. 1, 3de blad) Communistische actie In het Ruhrgebled, (blz. 1, 3de blad) Emeritus pastoor C. J. Bouman overleden. (bl2. 2, 3de blad) Militair vliegtuig vernield bij Hellen- doora. (blz. 2. 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 756, vooruit. J. J. WEBFR ZOQN OPTICIENS FABRIKANTEN Groute Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.23. Hoogste barometerstand 763.3 m.M.. to Akureiri. Laagste barometerstand 741.6 m.M. to Memel. Verwachting: Matige tot zwakken. Noor- delyke tot Westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt, wellicht nog enkele sneeuwbuitjes, lichte tot matige vorst des nachts. Over dag om het vriespunt. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseiiid van de Bilt om 9.45 uur aan alle posten: „Attentieseinen neer!" Philippus Tuk te Terheyde De commandant van de Heydsche red dingsboot, Philippus Tuk, is Maandagavond in den ouderdom van 54 jaar in het zieken huis te Den Haag overleden. Op oen Twee den Kerstdag, aldus schrijft de „Tel.", werd hij ï.aar het Ziekenhuis overgebracht tai het ondergaan van een beenoperatie Aanvanke lijk was zijn toestand gunstig, acch nadien is er een keer ten kwade gekomen De heer Tuk, die een zoo: is van den bekenden redder Arie Tuk, kwam in 1901 bij de Zuid- hollandsche Maatschappij tot het redden van schipbreukelingen in dienst als roeier en tweede schipper vu de reddingsboot. In 1926 volgde hy zijn vader op als comman. c'ant. De overledene heeft In z'n dertigjarige reddersloopbaan deel genomen aan een groot aantal reddingen waarbij hij meer dan vijf tig menschen van een verdrinkingsdood in de branding voor de Heydsche kust heeft ge red. Hy heeft ook deelgenomen aan de red ding van óe opvarenden der „SUo", die in 1911 voor Terheyde strandde en waarbij de reddingsboot 39 menschen var. boord heeft gehaald. Philippus Tuk is vooi deze redding be'conrt met de zilveren medaille van de Reddina Maatschappij en de. bronzen Prins Hendrik.medaille van de Vereeniging ,Het Oran.lekruisDe verslagenheid in het oude zeedorp Terheyde over dit plotseling ver scheiden van den algemeen geaenten com mandant is groot. Vooral voor zijn 82- jarigen vader, die ei trotsch op was. dat zyn rcon de familie-eer op waardige wijze hoog hield, is dit heengaan een zw tre slag De be grafenis heeft Donderdag plaats op het kerkhof te Terheyde. De plechtige wijding van Mgr. Verriet Is na de J.l. Maandag afgekomen dispensatie, thans definitief vastgesteld op 6 Januari as., zooals vroeger ls vermeld. Ze zal geschieden door den Aarstbisschop van Utrecht en da Bisschoppen van Breda en Den Bosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1