Informatie Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Laatste^ Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Te). 10756 Alle merken stofzuigers De Fransch-Duitsche onderhandelingen Het Haarlemsche Sportfondsenbad Agenda Agenda 31 December Salarieering burgemeester, secretaris en ontvanger PATISSERIE, CONFISERIE JOH. VIJN PATISSERIE JOH. VIJN - Telef. 16944 De „Mittovos" I W 2575 cf.tube Het vraagstuk der Openbare Dancings te Haarlem MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANÜ Haarlem-AmsterdaH* HERINGA WUTHRIGH, HAARLEM Philips' Radio-toestellen Een driejarig moratorium? Bom in een kathedraal ontploft STADSNIEUWS 30 December Geen verlaging te verwachten Ned. R. K. Grafische Bond Opgepast Geen Nieuwjaarsreceptie Burgemeester MUZIEK De verdeeling der baten ad 18.500 Dr H. NANNING's M fi TANDPASTA Correspondentie Van Gasteren 80 jaar BURGERLIJKE STAND 17» - -■.J... De Engelsche flnancieele deskundige Leith Ross wordt aan het einde van deze week te Parijs verwacht, waar de Fransch Engelsche onderhandelingen over de schade vergoedingskwestie weer zullen worden her vat. Volgens de Fransche bladen hebben de na Kerstmis langs diplomatieken weg gevoerde onderhandelingen reeds tot een vérgaande toenadering van de wederzij dsche opvattin gen geleid. De bijzondere correspondent van de „Echo de Paris" te Londen weet te melden, dat .'n groote lijnen tusschen Engeland en Frank rijk reeds overeenstemming is bereikt. Vol gens dit plan zou aan Duitschland een mo ratorium voor den tijd van drie jaar worden verleend. Het onbeschermde deel der scha devergoeding zou echter voortdurend aan de Bank voor Internationale Betalingen worden betaald en vandaar uit in den vorm van een Fransch crediet aan de Duitsche Rijksspoor wegen worden teruggegeven. Als tegenpres tatie zou de Duitsche regeering zich ver plichten zoowel aan Frankrijk als aan eenige andere staten als Roemenië en Joego-Slavië leveranties in natura in beperkten omvang te doen. Na afloop van het driejarig mora torium zou de betalingscapaciteit van Duitschland opnieuw worden onderzocht. Dinsdag is in den Kathedraal van Santiago een bom ontploft. Er werd niemand gewond, doch de materieele schade is belangrijk. Gebouw „St. Bavo" Kinderkoor „Inter Nos", 7 uur Bestuursraad R. K. Volks bond, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Schouwburg Jansweg Marionetten-Thea ter „De Olijf-Tack", voor de leden van „Geloof en Wetenschap", 8.15 uur. Raadhuis Zandvoort Gemeenteraadsver- gademig, 7.30 uur. Rembrandt-Theater Bioscoop envariété. ralace-Cinema Bioscoop en variété. Luxor-Theater Bioscoop en variété. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegsters by mej. II. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Telefoon 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwelijk personeel, dagelijks van 10—12, 2—4, 8—9 uur, Zater dag van 10—12 uur. Bij de behandeling van het voorstel tot verlaging der salarissen en loonen van het gemeente-personeel met 7 pet. is door wet houder Slingenberg medegedeeld, dat te bevoegder plaatse de wensch van .den raad kenbaar zou gemaakt worden, dat ook de salarissen van burgemeester, gemeente-se cretaris en gemeente-ontvanger verlaagd zouden worden. Die salarissen, wekle vastgesteld worden door Ged. Staten, zijn vastgelegd in een ver ordening welke goedgekeurd is bij konink lijk besluit. Dit besluit zou dus gewijzigd moeten worden, willen de salarissen verlaagd kunnen worden. Tot op heden is Haarlem de eenige groote gemeente in Noord-Holland, welke het ver langen tot een dergelijke wijziging kenbaar gemaakt heeft. In deze omstandigheid vin den Ged. Staten geen aanleiding, stappen te ondernemen om te komen tot wijziging der betrekkelijke verordening, zoodat voor alsnog geen voorstel in deze van hen te wachten is. Die salaorissen blijven dus on gewijzigd. Wat de salarieering der wethouders be treft, daarover heeft de raad te beslissen, zoodat daarover een voorstel van B. en W. of uit den raad moet komen. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniglng een Ouderavond. Ook veel jonge ren waren aanwezig. De voorzitter opende den avond met den Christ'jlijken groet, waama hij een korte lezing hield over de arbeiders en werkge vers. Onder de pauze werd o.a. bekend ge maakt de uitslag van den opstellenwed strijd over een uitstapje naar Artis. De voorzitter vervolgde daarna de lezing en sprak over de Leerlingenovereenkomst. Nadat eenige vragen door den voorzitter waren beantwoord, werd de bijeenkomst ge sloten. Een dame uit het Zuidelijk gedeelte van Haarlem heeft bij de politie aangifte ge daan, dat zij twee scharenslijpers vier mes jes en een schaartje te slijpen had gegeven, waarvoor haar niet minder dan.... 2.50 ln rekening werd gebracht. Men zij dus gewaarschuwd! Personalia Met Ingang van 1 Januari is de heer E. J. Bosma, van hier, benoemd tot onder, wijzer aan een school voor bijzonder onder wijs te 's-Hertogenbosch. In verband met den gezondheidstoestand van mevrouw Maarschalk zal de burgemees- te: op Nieuwjaarsdag geen receptie verlee nen. De „Sportfondsen" hebben feest gevierd Dus ook Haarlem zal zijn Sportfondsen- bad krijgen, nu de gemeenteraad medewer king heeft toegezegd. Dat er daarom voor de afdeeling Haarlem van de N. V. „De Spotfondsen" alle reden is is te jubelen, spreekt vanzelf. Daarom waren gisteren ln het Bron- gebouw spaarsters, spaarders en intro- ducé's bijeen tot het houden van een feestavond. Tal van bekende persoonlijkheden uit de zwemkringen van Haarlem en Omstreken, zagen we onder de aanwezigen, o. a. ook den heer en mevrouw Joh. M. Schmidt, de grootste propagandisten voor de stichting van een Sportfondsenbad te Haarlem. De heer Schmidt sprak een kort, maar geestdriftig welkomstwoord. Hij noemde het voor hen, die zooveel propaganda voor de goede zaak hebben gemaakt, een feeste lijk oogenblik. „Twee jaar hebben wij er met smart op gewacht", zei spreker, „dat de Haarlemsche gemeenteraad het verlos sende woord zou spreken. Welnu, dit heer lijk oogenblik is dan nu gekomen. Daarom is het voor onze propagandisten feest. Ik hoop, dat de aanwezigen daarin zullen deelen, niet alleen door het toonen van een blijmoedig gezicht, maar vooral door het nemen van spaar-aandeelen." (Applaus). Mr. J. A. C. Bierenbroodspot, uit Am sterdam, verkreeg hierop het woord voor het uitspreken van een propagandistische rede. Ook hü herinnerde aan het belangrijke besluit van den Haarlemschen Raad. Het gemeentebestuur heeft zich bereid ver klaard om de zaak te steunen, zooals ook in Amsterdam is geschied. Hij schetste uitvoerig de inrichting en exploitatie van het bekende Sportfondsenbad te Amster dam en deelde mee, hoe daar tien jaar geleden de eerste plannen voor den bouw van deze zweminrichting geopperd werden. Er bestond in de hoofdstad een groote behoefte aan overdekte zweminrichtingen. Zij, die de plannen beraamd hadden, waren naar B. en W. gegaan, om te trachten hen er van te overtuigen, dat het bevorderen van het zwemmen tot de arbeidstaak van het gemeentebestuur behoort. Het college wilde toen echter nog geen medewerking verleenen. Toen werd geprobeerd particu lieren er toe te bewegen om een naamlooze vennootschap te stichten, door het plaatsen van aandeelen. Maar niettegenstaande de vele en krachtige pogingen van de zwem- enthousiasten, is men ook daarin niet ge slaagd. De behoefte aan een dergelijke inrichting werd echter steeds grooter. De twee bestaande zweminrichtingen waren sinds lang niet meer voldoende, want die waren steeds propvol. Van het sportzwem- men kwam heelemaal niets meer terecht. In l922/*23 begon men met het uitgeven van spaaraandeelen. De N. V. de Sportfondsen werd opgericht om de spaaraandeelen uit te geven en te administreeren. Begonnen werd met.... 20 aandeelen van 1 20! Na aftrek van noodzakelijke uitgaven, begon men met een bedrijfskapitaal van f 40.I Daarvan moest een zweminrichting van 5 )4 ton gesticht worden! „In die dagen werden we uitgemaakt voor fantastelingen," aldus spreker; „we werden zelfs verdacht ge maakt. Men sprak van een oplichterszaakje! Het bestuur was echter trotsch met de verschijning van een accountantsrapport, waaruit bleek, dat de bedrijfsonkosten van het eerste half jaar f 70 bedroegen. We waren dan ook uiterst zuinig. Voor het verzenden van brieven werden geen post zegels gekocht; ze werden bezorgd door een jongen van één der aandeelhouders. Er Is hard gewerkt en voortdurend werd uitge keken naar een weg om gauwer het ver- èischte kapitaal te krijgen. We wendden ons om hulp tot de Rijksverzekeringsbank. Deze verklaarde zich bereid het geld te geven, als de gemeente zich voor rente en aflossing garant wilde stellen. Het ge meentebestuur wilde dit doen. als duidelijk bleek, dat de onderneming levensvatbaar heid bezat. Er moest een bedrag van f 100.000 aan spaaraandeelen aanwezig zijn. En weldra was dit bedrag bijeen." De heer Bierenbroodspot schetste de vele moeilijkheden, die voorvoor overwon nen moesten worden. In 1927 werden eindelijk de bouwplannen ontworpen en aan het eind van dat Jaar kon met den bouw begonnen worden. En teen werd het vertrouwen in de onderneming opeens veel grooter. in Juni 1929 werd het Amsterdam- sch Sportfondsenbad geopend. „En toen bleek het", zei spreker, „welk een hecht fundament het spaarsysteem was. Alle spaarders vormden toen een levende pro paganda. Het was heelemaal niet moeilijk meer om nieuwe spaarders te vinden. Op dien dag waren 3300 menschen aanwezig. Deze spaarders leefden geheel met de on derneming mee en maakten er onvermoeid propaganda voor. Maar de beste propa gandist is niet een persoon, maar de in richting zelf." Om dit te bewijzen, toonde spreker een groot aantal lantaarnplaatjes, voorstellen de het Amsterdamsche Sportfondsenbad, den opzet en de exploitatie er van. Hij eindigde zijn reds met mede te deelen, dat te Haarlem met den bouw begonnen zal worden als er 750 spaaraandeelen aan wezig zijn. Hij wekte op om er ijverig propaganda voor te maken. Het verdere gedeelte "an den avond werd gevuld met de vertooning van het tooneel- stukje „Spoken zijn spoken", een gr eze'spel in één bedrijf van D. A. Bueno de Mes- quita en met het optreden van Clinge Doorenbas. De muziek vah Billy Fox and his Ama teurs Band zorgde voor een aangename stemming. De firma Becker had een smaakvolle versiering van groen op het podium aan gebracht. Spreekuur Wethouders De Wethouders van Openbare Werken en van Onderwijs, mr. J. Gerritsz en de heer W. Roodenburg, zullen inplaats van Maan dag 4 Dinsdag 5 Januari spreekuur houden. Marie Mouton j Alhier is overleden de zangeres Marie Mouton, die hier als paeóagoge gevestigd was en ook al3 concertzangeres bekendheid verwierf. Nederlandsch Conservatorium Met ingang van 1 Januari 1932 zijn aan bovengenoemd Conservatorium tot leerares- sen benoemd; mevr. J. MaathuUsde Groot (piano) en mej. Mary Knoop uit Heemstede (solozang). ANËGANG 8 TELEFOON 16044 Fiets gestolen Gisteren is een rijwiel, dat ln een voor tuintje van een perceel aan de Baan stond, gestolen. jSf ZEER RUIME KEUZE ARTIKELEN VOOR OUDEJAARSAVOND "W NEEMT U EENS PROEF MET ONZE OVERHEERLIJKE HUZARENSLA thans per portie verkrijgbaar a 20 cent. KALFSVLEESCHPASTEITJES 20 ct. APPELBOLLEN 10 ct. KALFSVLEESCHCROQUETTEN 20 ct. APPELFLAPPEN 8 ct. SAUCIJZENBROODJES 10 ct. APPELBEIGNETS 8 ct. SNEEUWBALLEN, gevuld met slagroom 10 cent SLAGROOM-WAAIERS 12 V, cent BERLINERBOLLEN (gevuld) 8 cent ENZ. ENZ. ENZ. HORS D'OEUVRE, PUDDINGEN, PASTEIEN, verschillende soorten FANTASIEGEBAK, enz., ln diverse prijzen. ONZE ARTIKELEN VERHOOGEN DE GEZELLIGHEID OP OUDEJAARSAVOND Wij verwerken en blijven verwerken uitsluitend alléén de beste grondstoffen en 1ste klas ingrediënten. AHe bestellingen worden op tijd en correct uitgevoerd. Aanbevelend: LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Karei de Jong. (Piano.) Wegens ziekte van Francis Koene, dié mét Bertha Kalff op het concert van 29 Decem ber als solist zou optreden, moest een pro gramma-wijziging plaats vinden. Onze stad genoot, de heer Karei de Jong, had zich echter bereid verklaard zijn medewerking te verleenen, en zoo kregen we gisterenavond een geheel aan Beethoven gewijd program ma, dat geopend werd met de pregnant ge speelde Coriolan-Ouverture. Het Derde Concert voor klavier en orkest, in c. kl. terts, is een der mooiste plano-con certen die we kennen. In een technisch su perieure vertolking, op 'n enkele uitzonde ring na uitnemend gesecondeerd door het orkest, bracht de heer De Jong ons dit heer lijke werk. Toch meenden we vooral in het eerste, maar ook in het tweede hoekdeel een zekere matheid te constateeren van spel en opvatting, welke ons van den heer Ds Jong verwonderden. Het Largo klonk poëtischer en bevredigde ons dan ook het meest, te meer, waar ook de heer Schuurman het or kest volkomen hierbij deed aanpassen en momenten van groote klankschoonheid Wist te bereiken. Het Rondo hooren we gaarne wat klankvoller, wat pittiger: thans klonk het eenigszins gedeprimeerd, terwijl we noch tans heel goed weten dat de heer Dé Jóng in zijn Liszt-vertolking bijvoorbeeld met veel sterker enthousiasme weet te spelen. Afge zien echter van deze, mogelijk persoonlijke desiderata, gaf deze auditie ons veel te ge nieten, en werd de kunstenaar dan ook her haaldelijk onder luid applaus teruggeroepen. In de hem gebrachte hulde liet hij dirigent en orkest terecht deelen. Na de pauze de Zevende Symphonie, door Wagner als „de boven alles heerlijke A-dut Symphonie" geprezen, door Schumann ln uiterste lyriek geparaphraseerd. De heer Schuurman heeft er met zijn musici een allerloffelijkste vertolking van gegeven. We kunnen niet zeggen dat één der vier deelen ons meer frappeerde dan de an dere. alle kregen dezelfde gedetailleerde, pit tige verklanking,- scherp rhythmisch, mar kant van Hjn en melodie. Het laatste hoek deel, dat zoo moeilijk doorzichtig te houden is, werd eveneens met brio gespeeld en vorm* de een heerlijk culmineerend slot. Den heer Schuurman en zijn musici werd staande hul* de gebracht voor de fraaie prestatie, waar mee deze eerste seizoenhelft voor 1931 werd besloten. Allen van deze plaats nog onze warme hulde. J. S. Maandagavond vergaderde voor het laatst de Hoofdcommissie van Uitvoering der „Mittovos" onder voorzitterschap van den Zeereerw. Heer Rector J. B. M. Timp. De algem. Ie penningmeester bracht het financieel eindverslag uit, dat een batig saldo aanwees van afgerond f 18,500. De Hoofdcommissie besloot vervolgens dit als volgt te verdeelen: Aan het Diocesaan Missiecomité f 675. Aan de 3 Pauselijke Genootschappen 500.—. Aan de 25 Mlsslonneerende Orden, welke aan de „Mittovos" hebben deelgenomen (inbegrepen de Noorschc Missie en het La- tijnsch Patriarchaat van Jeruzalem), elk 675.—, is 16.875.—. Aan het St. Melaniawerk 200. Aan het R. K. Centraal Koloniaal Bu reau en Kath. Indisch Bureau f 150. Aan de Ver. der Eeuwigd. Aanbidding van het Allerh. Sacrament des Altaars en tot ondersteuning van arme en behoeftige kerken 100. Te zamen 18.500. Nadat wederzijds nog woorden van hulde en dank waren gebracht, welke vooral door den Zeereerw. Zeergel. Heer Prof. L. H. M. Nieuwenhuizen namens het Dioc. Missie- comité weiden onderstreept, verklaarde de voorzitter de Hoofdcommissie voor ontbon den. Wanneer men weet, dat het hoofddoel der Missie-actie is de propaganda, en de fl nancieele resultaten op de tweede plaats gelden, dan zal leder bet er mede eens zijn, dat zoowel het hoofddoel als het bijkom stige in deze .Mittovos" schitterend bereikt zijn. Daarom nog een laatste hulde en dank aan allen, die op eenigerlei wijze aan dit welslagen hebben medegewerkt! Comité tot Bestrijding van de Gevolgen der Werkloosheid Het Comité tot bestrijding van de gevol gen der Werkloosheid bericht met harte- lijken dank de ontvangst van de volgende bijdragen; L. K. 300; G. L. F. Wzn. 10; S. K. f 25; M. C. de J. 5; Mevr. J. L. T. 25; C. C. van W. 3; Dr. H. J. 30; Mevr. Wed. W. 10; Mr. Dr. W. P. V. 100; C. A. B. 1000; Hofjes Bsresteyn en Spoorwater 500; O. H. C. 37.50. Tevens werd ontvangen100 bons van The American Rapid voor het gratis repa" reeren van zolen en hakken. reinigt mond en tanden. Een sympathiek artikel van Mr. van Dam Mr. L. G. van Dam, vrijz. democr. lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, schrijft het volgende over bovenstaand onderwerp aan de „Opr. Haarl. Crt." Opnieuw actueel De aanneming van de motie van den heer Van Kessel tijdens de beraadsl tgingen over de Gemeentebegrooting, waarin ae wensche- lijkheid werd uitgesproken, dat het sluitings uur voor openbare dancings op 12 uur zou worden gesteld, beteekent een belangrijke stap op den goeden weg tct oplossing van 't dancing vraagstuk veor onze gemeente. Er is dan ook alle reden het vraagstuk van de openbare dancing, dat door de aanneming der motie-Van Kessel voor Haarlem weer actueel Is geworden, nauer te beschouwen. Naar mijne meening beteekent de aanne ming dezer motie niet, dat thans het ge- heele probleem met één slag is opgelost, doch baant het slechts den weg om tot een goede regeling te komen. Men blijve dan ook niet bij deze uitsluitend negatieve beslissing staan. Terwijl in het jaar 1928 de nxotie- Custricum slechts den steun der Rechtsche Raadsfractie kon verwerven, werd thans het voorstel van Kessel aangenomen met de medewerking van de beide nieuwe Vrijzin- nlg-Democ.ratische leden en van een tweetal Sociaal-Democraten. Er is dus klaarblijkelijk thans een meerderheid in onzen Raad. die in ;den huidigen toestand op het gebied der danshuizen hier ter stede wijziging wil brengen. Het adres der Jeugdfederatie Het is nu al weer bijna vier jaren geleden, dat het adres en de actie der Federatie van Haarlemsche Jeugdwerkbesturen onder groote belangstelling der burgerij en van de pers een voorwerp van beraaqsla-lng in onze Gemeente uitmaakte. In het jaar 1927 had den de voorzitters van Arbeiders-Jeugd- Oentrale en Vrijzinnig Democratische Jon geren Organisatie hét vraagstuk to het Da gelij ksch Bestuur der Federatie aan de orde gesteld en, nadat de ledenvergaderingen der aangesloten organisaties der Rijpere Jeugd het ontwerp-adres hadden goedgekeurd, ver scheen op 7 Maart 1928 het adres van het Federatiebestuur, dat zooveel stof deed op waaien. Het droeg de handteelceningen van Mevr. C. L. LevenkampPlanten (Ned. Meisjesgilde), J. M. Flgee (Kennemer Pad vinders), Pater J. J. C. Hentzen (R. K. Jeugdraad), H. F. Oets (Arbeiders Jeugd Centrale) en den schrijver van dit artikel (Vrijz. Dem. Jong. Org.). De Voogdijraad betuigde adhaesie aan het adres, vele stad- genooten, de toenmalige Kinderrechter Mr. J. D. Pasteur, de Ambtenaar Kinderw :tten, de Ambtenaar der Reclasseering gaven ge motiveerd van hunne instemming blijk. De actie der Federatie van Jeugdwerkbesturen is maar al te dikwijls verkeerd begrepen en het is in dit stadium der zaai-: goed nog èens in het kort het standpunt samen te vatten, dat in het Jaar 1928 door hen. die de vorengenoemde actie voerden, werd inge nomen. Het dansen behoeft geen kwahd te zijn. De actie heeft zich uitsluitend gericht tegen de openbare dansgelegenheden in den vorm, dien wij in Haarlem kenden. Zij richtten zich niet tegen het dansen als zoo danig. Buiten beschouwing werd gelaten de vraag, of op gronden van beginsel op pae- dagogisch inzicht wellicht het dansen zelve moet worden tegengegaan of beperkt. Ook degenen, die tegen het dansen zelve geener lei bezwaren zien en dit integendeel be schouwen als een onschuldig tijdverdrijf zonder zedelijke of maatschappelijke ge varen, konden zich achter de act'e stellen. Tot deze zelfde conclusie komt ook de grootst mogelijke meerderheid der Regee- ringscommissie-de Bie inzake het Dans- vraagstuk, wier uitvoerig rapport eenigie maanden geleden verschenen is. Ook deze commissie schrijft, dat zij redelijkerwijze weinig bezwaar kan maken tegen het dan sen van goede dansen in een sfeer van vriendschappelijkheid en vertrouwdheid on der goede leiding. Ik zelf beschouw het dansen, ook zooals zich dat uit in den modernen gezelschaps dans als 'n onschuldig vermaak. Ik zie er dan ook niet de noodzakelijkheid van in. er naar te streven den gezelschapsdans te be- - strijden of te doen vervangen door de z.g. volksdansen. Tegen het dansen als zoodanig moet m.i. dan ook niet worden geageerd. Niet alle openbare dancings zijn een gevaar. Er zijn talrijke dancings, waar een be hoorlijke sfeer heerscht en waar men komt voor ontspanning', waar men ook niet met vreemden danst. Het adres erkent, dat men in den tegenwoordigen tijd in eene groote stad practisch onmoeelijk kan streven naar het verdwijnen van de geheeie instelling der openbare dansgelegenheden. Voor Haarlem constateer ik vooreerst de behoefte aan een behoorlijke dancing, waar men na verrich ten arbeid van tijd tot tijd zich kan ont spannen. Zoowel uit een oogpunt van vreem delingenverkeer als voor de aantrekkelijk heid van Haarlem als woonstad, zou dit ge- wenscht zijn- Ook voor de arbeidersbevolking ontbreekt hier een dansgelegenheid waar b.v. een Jong arbeider met ziln meisje of vrouw eens een avond verpoozing kan vin den. De te Haarlem ten aanzien der dan cings gevoerde nol'tiek heeft het bestaan van behoorlijke dansgelegenheden onmoge lijk gemaakt. Gevaren van tbs slechte danc'ng. Het adres der Jou^'federale gaf de ge varen van de openbare dancing scherp aan: „In het meerendeel der openbare dansgelegenheden vindt men echter niet dengeen, die een enkel maal na verrichten arbeid verpoozing zoekt to den dans of den vreemdeling, maar daar komen geregeld de zelfde vaste bezoekers samen, daar vindt men die samenrottingen van ongunstige jongeren, die niet alleen voor zichzelven, niet alleen voor de gemeenschap, maar ook voor de andere bezoekers en bezoeksters der dansgelegenheid ernstige gevaren scheppen. Kweekplaats voor misdaad en prostitutie is het meerendeel der openbare dancings tot een sociaal gevaar geworden. Niet alleen door de flnancieele eischen, die het gere geld bezoeken dezer inrichtinren stelt, maar bovenal door de sfeer, die er heerscht. Deze gevaren bestaan gelijkelijk in de in richtingen, waar de bezoekers behooren tot de meest welgestelde groep der bevolking als in de inrichtingen waar de minder draagkrachtige bevolkingsgroep tot de be zoekers behoort". Het rapport der Regee- ringscommissie-De Bie beve~tigt deze mee ning volkomen; de lezing er van wordt ieder, die in dit vraagstuk belang stelt, ten zeerste aanbevolen. De politiek en de dancing Het adres, waarachter zich mede de A.J. C. en de Vrijz. Dem. Jong. Org. hadden gesteld en dat ook büv. van den leider der A.J.C. Koos Vorrink instemming had ge vonden, is gestrand op den tegenstand der linksche partijen in den Raad! Het is mij nog steeds 'n raadsel, waarom men in deze zaak de politiek moest mengen en waarom de geheeie linkerzijde haar stem onthield aan de motie, welke door de heeren Castri- cum, Wolzak, Bijvoet en Van Liemt Werd voorgesteld. Deze niotie vroeg drieërlei: 1. het toezicht op de dancings onver zwakt te handhaven; 2. maatregelen te beramen, welke er toe kunnen leiden, dat in amusements-inrich- tingen en dansgelegenheden die voorzorgs maatregelen van politiewege worden geno men, dat gevaar voor het in gedrang komen der goede zeden tot een minimum worde beperkt en derhalve zooveel mogelijk de nachtpermissies aan openbare dancings in te perken door het sluitingsuur als regel te stellen uiterlijk 12 uur; 3. in de toekomst uitsluitend slechts dansvergunning te verleenen aan die gele genheden, waarbij men van een goede en behoorlijke exploitatie verzekerd kan zijn en waaraan tevens een te goeder naam en faam bekend staand hotel, café, en/of res taurant verbonden is. De Raad nam het eerste gedeelte aan en verwierp de deelen 2 en 3. De motie Van Kessel verwezenlijkt thans punt twee. Het derde punt wordt nu actueel 1 Wat nu? De actie der Jeugdfederatie heeft door gewerkt. De publieke opinie heeft zich tégen de dancing gekeerd en de toch reeds ver minderende dansanimo deed de rest. Van de drie openbare dancings, die Haarlem bezat, stierven er twee een roemloozen dood. Het derde ziet zich door de motie-Van Kessel to zijn toch reeds schamel bestaan ernstig be dreigd en het zal den weg der andere twee wel spoedig volgen. Het is m.i. de verdienste der motie-Van Kessel, dat het daardoor de mogelijkheid schept met een schoone lel te beginnen. Het slechte wat was is vernietigd, nu is het zaak te zorgen, dat, indien te eeniger tijd nieuwe dansgelegenheden te Haarlem verrijzen, de waarborgen bestaan, dat déze een behoorlijk karakter dragen. Er staan hier twee stelsels tegenover el kaar: 1. het stelsel van den heer Burgemeester en van de Raadsmeerderheid van 1928; dansvergunningen wórdt uitsluitend verleend aan inrichtingen, welke uitsluitend dancing zijn en waarvan de eXplóitant geen nevenbe- drljf in hetzelfde perceeel uitoefent. 2. het stelsel der Jeugdfederatie en der mo- tie-Castricum es.: dansvergunningen uitslui tend te verleenen aan te goeder naam en faam bekend staande lieden in aansluiting met een goed bekend hotel, café, restaurant, bioscoop of dergelijke. Ik wil hier nogmaals pleiten voor het tweede stelsel. De exploitant van een te goe der naam en faam bekend staande inrich ting, van een hotel, café, restaurant of bios coop, die niet in zijn geheeie bestaan afhan kelijk is van de dancing, zal m.i. uit welbe grepen eigenbelang er voor zorg dragen, dat de dancing zijn goeden naam niet bederft. De man, die echter geheeel afhankelijk is van de inkomsten zijner dancing, zal veel onvrijer staan tegenover goedverteerende, maar ongewenschte elementen, die zijne in richting bezoeken. De baan is nu vrij voor een nieuwe gezon- derde politiek ten aanzien van de openbare dancing. De stemming over de motie-Van Kesse, heeft he vraagsuk verlos ui den benauwen den greep der poliieke egensellingen. Allen, van welke richting of kleur ook, die het wel meenen met onze rijpere jeugd, hebben er naar te streven, dat openbare dansgelegen heden in de toekomst te Haarlem slechts worden toegestaan in handen van personen, die niet geheel afhankelijk zijn van het dans- bedrijf en die er belang bij hebben hun goe den naam te handhaven door het dancing in plaats van een sociaal gevar voor onze rijpere jeugd te doen zijn een ontspannings- plaas, waar geene gevaren van zijn te duch ten. Postdienst gedurende de Jaarwisseling De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van belangheb benden, dat gedurende he; tijdvak der Nieuwjaarsdrukte gelegenheid bestaat in de wachtkamer van het Hoofdpostkantoor aan loket 21 Nieuwjaarskaarten en -kaartjes af te geven. In het belang van een vlugge behandeling van de te verzenden correspondentie wordt het publiek uitgenoodigd van deze gelegen heid gebruik te maken en stukken als hier bedoeld zoo min mogelijk in de brieven bussen te werpen. Op Nieuwjaarsdag zal het Hoofdpostkan toor geopend zijn als op Zondag, n.l. van 8.309.30. Gedurende dat uur zullen boven dien aangeteekende stukken ter verzending worden aangenomen. Op 31 December en 2 Januari a.s. zal de tweede bestelling om ongeveer 13 uur aan vangen. Op Nieuwjaarsdag zullen twee brief postbestellingen worden uitgevoerd, welke om 9.30 respectievelijk 1615 zullen aanvan gen. In deze bestellingen zullen tevens de aangeteekende stukken worden opgenomen. De bijkantoren Plein, Frans Halsstraat, Aerdenhout, alsmede de postagenien Sant poorterstraat, Rijksstraatweg, Wagenweg, Spaamwouderstraat, Zandvoortschelaan, Sparrenstraat en Schoten zullen op Nieuw jaarsdag gesloten zijn. De bijkantoren Bloemendaal en Heem stede zijn op dien dag van 8 tot 9 en van 13 tot 14 uur en het bijkantoor Overveen van 8 tot 9 uur opengesteld. De hulpkantoren Bennebroek, Vogelen zang, Santpoort-dorp, Santpoort-station en Spaamdam zijn op Nieuwjaarsdag geopend van 8 tot 9 uur. J. K te H. Uw stukje is van tt mennen aard om te worden opgenomen. Morgen zal de heer G. J. van Gastere» zijn 80sten verjaardag vieren. De heer Van Gasteren is te Haarlem een bekende P®r" soornijkheid; zijn verdiensten voor de t0®' neelvereenlging „J. J. Cremer", die hij richtte en waarvan hij 16 jaar de leidi»? had, alsmede zijn werk voor den schouwburg en Stadsschouwburg zijn alo^ bekend. Het zal hem dan ook morgen, tijdens °e receptie die hü te zijnen huize aan de" Achterweg 22 te Heemstede van 2.30 tot uur verleent, niet aan belangstelling on'' breken. Ondertrouwd: 29 Dec. T. H. de Boer C. M. de Graaf. Getrouwd: 29 Dec. A. Roos en L. CWer de Linden. Geboren: 26 Dec. d. van J. C. A. Hosa-* Arons; 27 Dec. z. van G. van de Pol K°k-^" Verheul; z. van T. RosmanBartels; d. J. van der GiezenHeikoop; 28 Dec. z. va» M. J. van der VeldenMeiland; 29 d. van M. W. J. SegeriusDuik; z. van BurggraafSlinger; d. van R. A. Kroont" Fibbe: d. van A. E. van der Vlerkvan Overleden: 27 Dec. M. S. Moeton, 41 F Kleverlaan; 28 Dec. D. van Leeuwen—v. Brugge, 90 j., Kinderhuissingel. WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 P&r|]s Brussel Londen New-York (cable) Berlin Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 9.80 34.60 34.75 8.50 8.60 2.49 2.49% 59.15 59.30 48.60 48.70 12.60 12.75 21.— 21.20 WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4'/, Neder!. 1916 Nederl 1917 4 Nederland 1931 4)4 NJnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handei-Mij. Industrieën Onliever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeion Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petrolrum Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Oil Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. 1. C. O. Al'ied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Eigena Kon Ned. Stoomb Scheepvaart-ünle Marine comm Marine pref Suiker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions tdem Tabak Deii Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Paciftc Wabash Chtc Milw St Paui Kansas City Souir Erie Rallr Prolongatie IOC»/» 97 93 7» 88 75 53 56% 74% 88% 50 38 26 87% 9% 182% '18 '9V,, 2 77» 36 60% 95% 7% 1077, 63 21S/ z r. 5% 3% 18 45V8 367» 2C'/g 12 19% 13% 25 25 174 6% 37 25,20 129 164% 21% 173 25 10Cs/« 97 93'/» 88 75 55 57 89% 50 38 90% 10 104 21% 20 2> 8% 36 61 112% 63 3% 45 37 21 11 20 14 25 4 2% 2% 12% 62 62 2% 180 39 130 165 22 185 75% 7% 27. 75% 2% 9l| 7% 2%6/o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2