HET OUDE EN HET NIEUWE JAAR DE REIS NAAR TSITSIHAR BESPREKINGEN TE MOEKDEN TWEEDE BLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT ENGELAND Een kalme Kerstmis Het jaar eindigt optimistisch Korte terugblik op de Engelse he crisis Europa's belang bij een sterk Engeland Ernstige aanrijding Ontmoeting met de vreemde attachés Een Chineesch boemeltreintje Een accoord op komst? Ernstige brand te IJmuiden Een historische samenkomst Plotseling den weg overgestoken Scheepsongeval bij Helsingfors Gorgel ook op straat 1 De Engelsche invoerrechten op Tuin bouwproducten Examen Heilgymnastiek en Masraje Medegereden met een zandtreintje Faillissementen Vlaag van zinsverbijstering N (Vaa onzen Londenschen correspondent) Londen, 28 December 1931. Engeland heeft kalmer Kerstmis gevierd dan ooit sinds den oorlog. Er is minder geld uitgegeven voor geschenken en feesten, er is minder gereisd geworden, vooral naar het buitenland. De heele „toon" is soberder ge weest dan gewoonlijk. En het is merk waardig dat, terwijl winkeliers en leveran ciers van eet- en drinkwaren minder rede nen tot tevredenheid hebben dan vorige ja ren, de geestelijke leiders van verschillende gezindten sinds lang hun kerken niet zoo vol gezien "nebben als op den Kerstdag, en wat de Katholieken betreft, dezen schijnen, al thans in het diocees Westminster, de nacht mis, welke hier om 12 uur gehouden wordt, in grooter getale bezocht te hebben dan vo rige jaren, en in sommige parochies waren de kerken zoo vol, dat velen geen toegang konden verkrijgen. Wij hebben hier een kalmer, een soberder, maar zeker geen minder „happy Chrismas" gevierd. Eenige dagen lang heeft het volk zijn materieele zorgen opzij gezet, maar het heeft ze niet door al te luidruchtige pret- makerij (welke met het Kerstfeest niets heeft uit te staan) overschreeuwd. Veeleer heeft het in de afgeloopen dagen gevoeld dat er hooger belangen bestaan dan die, waarover de naties zich zoo druk maken en dat het ware geluk van het menschdom niet in hoogste instantie berust bij confe renties van staatslieden of financiers. De Kerstdagen hebben het Engelsche volk goed gedaan en zijn gedachten een ge zonde afleiding gegeven. Het ging ze met optimisme tegemoet een optimisme waar van de opgewekte stemming aan de Beurs onmiddellijk vóór de feestdagen eveneens getuigenis aflegde en nu zij achter den rug zijn, tijgt het met nog meer blijmoedig heid en vertrouwen opnieuw aan den arbeid. Deze stemming vindt haar verklaring ook in een gevoel van opluchting over het na derend einde van het jaar. Wii allen weten dat nationale en wereldgebeurtenissen zich niet laten wringen in het keurslijf van een kalenderjaar, en dat 1931 even weinig schuld draagt aan de tegenslagen, waaraan het zoo rijk geweest is, als een schip aan den storm waardoor de opvarenden geteisterd worden. Het afsterven van een „slecht jaar verwekt geen smart, en de geboorte van een nieuw jaar wordt begroet met de blijdschap, welke ingegeven wordt door de hoop op een zonni ger toekomst. Zoo 1931 een zeer slecht jaar geweest is, dan is het voornamelijk het gevolg van „de zonden der ouders", van wat misdaan is in vorige jaren, die een minder slechten roep hebben, maar gedurende welke de grond slagen gelegd werden voor de tegenslagen van 1931. En zoo 1932 beter mocht zijn dan hét thans tep einde loopende jaar, dan zal dit voor een groot deel te danken zijn aan wat ondanks alles in 1931 voorbereid gewor den is. Dit geldt voor de wereld in haar geheel; het geldt voor Engeland in het bijzonder. Dit land ondervindt natuurlijk in hooge mate den invloed van datgene wat men als de „wereldcrisis" pleegt aan te duiden, maar de fundamenteele oorzaken van zijn moei lijkheden zijn toch specifiek Engslsch. Lang vóór 1929, toen de handel van Frankrijk en Amerika bloeide, stagneerde de Engelsche export en wijzigde zich de handelsbalans voortdurend meer ten nadeele van dit land. De spilzucht van het Labour-kabinet op sociaal gebied, in een tijd waarin om econo mische redenen de grootste zuinigheid gebo den was, had niets uit te staan met de we reldcrisis. Bij een zuiniger beleid had eer. land als Engeland de schokken, veroorzaakt door de crediet-crisis in Duitschland, glans rijk kunnen doorstaan. Indien de verhoudingen in Engeland nog dezelfde waren als een jaar geleden, dan zou een bevredigende regeling der oorlogs- en herstelschulden in de eerste maanden van 1932 voor dit land weinig economisch nut gehad hebben, omdat het niet in staat ge weest zou zijn gebruik te maken van een gunstiger internationalen toestand. Tot nu toe hebben alle herstelregelingen, te beginnen met het Dawes-plan, voor Enge land geen ander gevolg gehad dan dat Duitschland in staat gesteld werd scherper te concurreeren, niet alleen in het buiten land maar ook in Engeland zelf. Een herstel van Duitschland is een internationale nood zakelijkheid, maar in het verleden heeft Engeland steeds opnieuw de fout begaan mede te werken aan het „op-de-been-hel pen" van dat land, terwijl het niets deed om zichzelf tegelijkertijd voldoende op de been te helpen, opdat het de scherpere concur- rèntie der opnieuw gefinancierde Duitsche industrie het hoofd zou kunnen bieden. 1932 moet, hoe eer hoe liever, een oplossing brengen van het uit den oorlog overgeble ven Middel-Europeesche probleem, maar die oplossing zal alleen dan niet de kiemen van nieuwe euvelen bevatten, indien Enge land eveneens in een positie verkeert om de vruchten te plukken van een verbeterden Europeeschen toestand. Zoo dit naar wij hopen in 1932 het geval blijkt te zijn, dan zal dit te danken zijn aan wat in de laatste maanden van het veel-gesmade jaar 1931 in Engeland ge beurd is. Dit jaar ving aan met hooggespannen ver wachtingen. Nadat in November 1930 de goederenprijzen tot een ongekend laag pel. gezonken waren, was December gekenmerkt geworden door een weifelend herstel, dat Ir. Januari vaster vormen aannam. Aan de' Beurs gingen binnenlandsche fondsen, spoorweg-, petroleum- en rubber- aandeelen, om slechts enkele voorbeelden te noemen, omhoog. Op de goederenmark ten bleef rubber de heele maand lang op meer dan 4 d. genoteerd. Ds metaalprijzen ontwikkelden zich gunstiger. Besprekingen tusschen de gouverneurs van de centrale banken te Londen, Parijs en New-York de den hoop ontstaan op een regeling der goud- verdeeling, welke een voorwaarde was voor commercieel herstel. Britsche ministers, onder anderen de hee- ren Snowden en Graham, hielden bemoe digende redevoeringen, die wij thans niet zonder verbazing kunnen herlezen, en op de jaarvergaderingen der groote banken leg den de presidenten verklaringen af die van een gematigd optimisme getuigden. Ook in Amerika schenen de zaken een gunstiger wending te nemen. Men meende dat de wereld in het alge meen, en Engeland in het bijzonder, het ergste achter den rug hadden. Drie of vier maanden lang hield die betere stemming ondanks tal van tijdelijke tegen slagen aan. Maar over één ding waren bank- preeidenten, fabrikanten, economen het eens: de lichte verbetering in den toestand zou alleen dan het begin kunnen zijn van een definitief herstel, indien het Labour- kabinet zijn politiek van verkwisting ver ving door een politiek van bezuiniging. In hoeverre hebben internationale ge beurtenissen ertoe bijgedragen plotseling alle verwachtingen, die in de eerste maan den van dit jaar gekoesterd werden, den bodem in te slaan? Hierop is niet gemakkelijk te antwoorden. Velen beweren dat het Duitsch-Oostenrijk- sche douaneverdrag oorzaak geweest is van een nieuwe ondermijning van het politieke vertrouwen, en dat de financieele conse quenties hiervan, en in het bijzonder de be dreiging van het Duitsche crediet en de on wil der Fransche bankiers om onder deze omstandigheden het geld hunner beleggers in Duitschland te riskeeren, de financieele crisis in Engeland veroorzaakt hebben. Dit kan juist zijn, maar persoonlijk gelooven wij dat'het douaneverdrag en de gebeurte nissen, die er onmiddellijk uit voortsproten, de crisis in Engeland op z'n hoogst ver haast kunnen hebben. In Februari had Mr. Snowden het volk gewaarschuwd dat ten gevolge van een deficit „het vertrouwen van binnen- en buitenland in Engeland ver nietigd zou worden". Twee maanden later diende hij een begrooting in met een feite lijk deficit van ruim 23 millioen p. st. Het was een „opgebolsterde" begrooting. Mr. Snowden had haar opgesteld terwijl hij nog leed aan de gevolgen eener zware ziekte. Dit verklaart veel. Wij gelooven dat het deze begrooting ge weest is, die een einde maakte aan de pe riode van gematigd optimisme. Toevallig viel zij samen met de bekendmaking van het Duitsch-Oostenrijksche verdrag. Er volgden maanden van onzekerheid, ge durende welke de groote crisis rijpte. Dat de doorslag gegeven werd door de credietcrisis in Duitschland is een algemeen gehuldigde opvatting, die o.i. slechts gedeeltelijk juist is. Het opvragen van Fransche credieten in Londen was aanvankelijk een gevolg van het te groote risico, dat de City in Duitschland op zich genomen had, maar de werkelijke „uitbarsting" kwam toch eerst na de pu blicatie van het bezuinigingsrapport van de May-commissie, waarin het vermoedelijke deficit voor 1932 vastgesteld werd op 120 millioen p. st. Toen dit bekend geworden was, stroomde het goud bij millioenen van de Bank of England naar Frankrijk. Toen ook had Mr. MacDonald geen rust alvorens hij, zelfs met opoffering van de mannen, met wie hij jarenlang samengewerkt hafl, een politiek van nationale bezuiniging, waar door Engelands crediet hersteld zou worden, aan de natie kon voorleggen. Wij gaan hier niet in op de politieke ge beurtenissen: de vorming eener nationale regeering, den stembusstrijd, de verplette rende nederlaag der Labour-parti). Wij con- stateeren slechts, dat een nieuw tijdperk aanving. Een tijdperk van nationale bezuiniging, waarbij het in evenwicht brengen der be grooting de eerste taak der regeering was. Een tijdperk waarin maatregelen genomen werden die pijnlijk maar heilzaam waren: een ongekende verhooging der belastingen, intrekking van den goudstandaard. Maar bovenal een tijdperk, dat historisch zal wor den door de wijziging van de Engelsche han delspolitiek, voor het eerst sinds in 1846 Sir Robert Peel de graanwetten herriep. Een half jaar geleden nog zou het on mogelijk geweest zijn iets te ondernemen tegen vrijhandel, die in werkelijkheid niets anders was dan vrije invoer. Thans is het in evenwicht brengen van de handelsbalans door middel van fiscale maatregelen het voornaamste doel eener regeering, aan weikei hoofd esn Labourman staat, en waarin de portefeuille van handel berust bij een liberaal. Een jaar geleden nog mislukte een eco nomische Rijksconferentie doordat het La bour-kabinet den Dominions niets had aan te bieden; thans verwacht men van de as conferentie te Ottawa handelsovereen komsten op prefer/.itieelen grondslag welke aanzienlijke voordeelen zullen afwerpen voor alle landen van het Britsche Gemeene- best. Engeland is armer dan een jaar geleden. Maar het staat er beter voor. De crisis woedt op-haar hevigst, maar voor het eerst sinds een lange reeks van jaren is Enge land ertegen gewapend. Het vasteland moge dientengevolge wat afzetgebied verliezen, het zal reeds zeer spoedig ondervinden dat een sterk, finan cieel volmaakt solvent Engeland een nood zakelijkheid is, zonder welke op bevredi gende resultaten van herstel- en schulden- conferenties niet gerekend kan worden. Ten gevolge van Engelands financieele verzwak king is het zwaartepunt van Europa sinds Juli verlegd geworden van Londen naar Pa rijs. Met alle waardeering voor hét vaak onjuist beoordeelde Fransche standpunt, kan men bezwaarlijk volhouden dat de dringend noodige oplossing der Europeesche proble men hierdoor vergemakkelijkt wordt. Een schijnbaar verzwakt maar innerlijk sterker Engeland, gaat het nieuwe jaar in. En van die groote innerlijke kracht zal, zoo wij ons niet vergissen, heel Europa voor deel trekken. Gisteren vierde de Vereeniging van Hoofden van R. K. Scholen haar zestigjarig bestaan. Te Haarlem werd een feestvergadering gehouden, waarbij o.a. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent aanwezig was. Het jubileeren de bestuur. (Van onzen eigen correspondent) TSITSIHAR, December. Azië is voor mij altijd het lénd geweest van het nooit-gedachte, van het onvoor ziene. Men maakt in Europa plannen, en zoo gauw is men niet in Azië, of men be merkt, dat zij absoluut niet deugen. Zoo ge viel het ook nu. Ik had een programma voor tien dagen voorloopig opgesteld en net beviel mij zelf uitmuntend. Doch reeds op den eersten dag was het niets gedaan met mijn urenplan. De trans-Siberische trein kwam een dag te laat aan het Chineesche grensstation aan. In plaats van een gezel lig oponthoud in een hotel te Charbin, kon ik meteen op den dag mijner aankomst de reis naar Tsitsihar aanvaarden. Twee dagen later reisde ik naar het hoofdkwartier van generaal Ma. En dan moest ik opeens esn eerste vlucht ondernemen met een Ja- pansch vliegtuig over Mandsjoerije naar Mcekden. Maar daarover zal ik later schrij ven. Voor vandaag wil ik het een en ander vertellen van de reis naar de stad, die eenige weken geleden nog nauwelijks m Europa bekend was en die nu plotseling door de vijandelijkheden tusschen China en Japan in alle n'euwsbladen wordt genoemd. Aanleiding tot mijn reis naar Tsitsihar was de aankomst der vreemde m'litaire at- taché's uit Tokio. Wanneer men na een reis van tien dagen uit ziin slaapwagen stapt en op het platvorm plotseling staat tegenover een Poofschen majoor in een met orde- teekenen bezaaide uniform, een Fransch kolonel en een officier der „Roval Scotch" bespeurt, dan grijp je aan je voorhoofd en vraag je af, wat er wel in die tien damn in 's heme'cnaam mag zijn gebeurd, dat dem vrpemde officieren in Japansche bege leiding hier opduiken. Een half uur later wist ik, dat deze hemen op een „inspectie reis" waren raar het tooneel van den oor log. Dat ik dca'bij moest zijn, sprak na tuurlek van zelf. Maar men maakt plannen, en dan komt alles anders uit. Mijn Engelsche collega en ik beloerden iedere beweging dezer militaire hee-en. Wil kwamen ook met 'n paar in ge sprek. En hun Japansche begeleiding deelde ons vriendelijk mede. dat de heeren niets tegen ons gezelschap hadden in te brengen, voor het geval, dat wij onze eigen automo bielen mede brengen en on re eigen spoor wagens zouden huren. Dat bracht bezwaren mede. maar die waren tenslotte te overwin nen. Toen w-e echter 's avonds om negen uur in Amnsti, een st°t'e-i, dat ongeveer veertig kilometer van Tjitsihar verwijderd ligt, aankwamen, verdween deze militaire missie dusdanig snel en zonder ook maar een spoor achter te laten onder bescherming van duisternis en menschengewcel. dat we haar heel den dag uit het oog verloren. He den weet ik, dat de Japanneszen de pers op dezen „circusreis" zooa's een vreemde attaché zich uitdrukte niet mede wilden hebben. Met de „Kukusjta" (een m'niatuurspoor- wegje) reisden we twee uur lang naar Tsit sihar. Een moeilijke, pijnlijke tocht. De zitplaatsen waren zóó smal. dat zij nauwe lijks voldoende wa~en voor iemand in bont jas. Toen er aldoor meer passagiers ins'e- gen. gingen zij op de uiterste randen der banken zitten en plantten hun voeten stevig in de middengangen om b'i de vele onevene ongerechtigheden van het baanvak niet van hun plaats te worden geworpen. Men ver telde mij. dat de man. die dezen spoorweg gebouwd had. een beetie voor zijn eigen zak had gewerkt en de rai'se'nden uit elkaar l'et, driemaal langer dan gebruikelijk is te doen. Elke paar seconden vielen nu de wie'en, dan links dan rechts, met groot lawaai in zulk een ra'lsvat. In het midden van c'en wagon stond een kleine ijzeren kachel met e"n piin dor het "'"fond van den wagen. De p'aatsen rondom dezen warmteverbreider waren zeer begeerd. Zoo Tinm de fc'n maar aantrok en men wi"L dat hij werkeliik ging leverden degenen, die het dichtste bij zaten, hun bi''d~a.gen. Hoopen bout waren snood'g biieen en er werd gestookt tot 't kachelt'e g'oeieod rood stond en een hitfe uitstroomde d'e zich met het lv-btle van de schei—velmantels tot een bijtenden reuk vereenigde. Doch zooals alles op de-e wereld, had ook deze reis tenslotte 'n einde. Kort vcor mid dernacht kwamen we op 't station van Tsjitshar aan. Een kleine dikke Japannees kwam op ons toe. stelde zich als consul voor. verklaarde, dat hij van onze komst had ge hoord, nam ons mede in ziin auto en bracht ons in een hotel, waar hij al re-ds kamers had besteld. Ik vroeg hem. of de vreemde attaché's ook zouden komen? Meneer de con sul Shimuzu wist niets bepaalds. Misschien zou hü den volgenden dag iets te weten ko tsen. Hij ram afscheid en wij legden ons te slapen achter met ijsbloemen hedekte ven sters op harde Chineesche bedden. WALTER EOSSHARD. Copyright N. Haarl. Ct. en Opera Mundi Press. t (Eigen telegram) Moekden, 28 Dec. Gisteren ben ik met den lrsten Japanschen Fokker van de nieuwe luchtlijn Moekden —Charbin hier aangekomen. Gedurende den 3 uur langen tocht over een traject, waar voor men per spoor 18 uur noodig zou heb ben, heb ik in de nabijheid van Charbin en Tsjang-tsjoen verscheidene bandietenkam pen gezien. Zooals na nauwkeurig onderzoek blijkt, zijn de Mandsjoerijsche Chineezen met de Ja panners in directe onderhandelingen getre den. De Chineezen zijn tot da overtuiging ge komen, dat de Japancche bezetting lang zal duren en willen daarom door een directen „Anschluss" bij de Japanners verhinderen, dat de regeering van Tsjang-Hou-Liang strafmaatregelen tegen hen kan nemen. Vermoedelijk zal het tot een accoord ko men, hetwelk den Volkenbond gelegenheid zal geven, zich op een tactvolle wijze uit -ie kwestie terug te trekken. Voorwaarde hier voor is in ieder geval, dat de veiligheid en de mogelijkheid voor de vreemde nat es, am in Mandsjoerije handel te drijven, gewaar borgd zijn. Generaal Ma is al een heel eind op weg naar een overeenkomst met de Japanners Hij moet echter met groote reserve te werk gaan, daar hij nog steeds de grootste popu lariteit geniet: zou hij zijn standpunt al te snel wijzigen, dan loopt hij gevaar, zijn aan hangers en dus zijn politieke positie te ver liezen. De Japanners hebben op een uitgestrekt gebied ten Zuiden van Moekden, dat tot dus ver in het bezit der spoorwegadminist.atle was, beslag gelegd voor industrie-doeleinden Algemeen wordt hier groote beteekenis ge hecht aan de Japansche tactiek, om de Rus sische spoorwegbelangen te ondermijnen. Het is nochtans mogelijk, dat de Japanners uit Moekden naar Tsitsihar opmarcheeren, zon der den Ooct-Chineeschen spoorweg aan te tasten. De nieuwe spoorlijn van de haven Seis'n naar Kirin, welke in zeer nabije toekomst gereed zal zijn, beteekent een ernst ge con currentie voor de lijn naar Wladiwostok. WALTER BOSSHARD. Copyright „De Amstelbode". Opera Mundi Press. Gisteravond, omstreeks kwart over acht, stak de 26-jarige juffrouw R. L„ woonachtig te Wijk aan Zee aan Duin, plotseling bij hei. Plein te Haarlem over naar de Groote Hout straat. Hoogstwaarschijnlijk lette zij niet voldoende op het verkeer. Op hetzelfde oogenblik .dat zij overstak reed een auto van de Groote Houtbrui naar den Gasthuissin- gel. De juffrouw werd aangereden en tegen den grond geworpen Zij bloedde hevig uit een hoofdwonde, terwijl later bleek, dat zij een hersenschudding had opgeloopen. Op last van een dokter is het slachtoffer naar de Maria-Stichting vervoerd. Bij informatie vernamen wi) hedenmorgen dat zij een rustigen nacht heeft gehad. Meubelmakerswerkplaats uitgebrand Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur was de knecht van de firma Keesje in de achter het magazijn in de Prins Hendrikstraat te IJmuiden gelegen werkplaats aan den ar beid, toen plotseling een hoeveelheid mate riaal in brand gei aakte,vermoedelijk door dat dit brandbare goedje in aanraking kwam met de kachel. De knesht waarschuwde z n patroon die direct de brandweer opbelde, terwijl de jongen de politie waarschuwde. Deze rukte direct met den slangenwar.en uit en was, geholpen door eenige burgers spoedig in staat met een slang op de water- terleiding water te geven. Het vuur had zich inmiddels snel uitgebreid en toen even ia Ier de brtindweer met de automobielbrand spuit verscheen, stond men voor een zware taak, te meer omdat het brandende vulsei- materiaal als kapok enz. een verstikkenden rook verspreidde. Onder leiding van den commandant, den heer A. de Wit en den onder-commandant den heer J. Th. Verzijlbergh, tastte de brartd- weer het vuur energiek aan. Geweldige rcokwolken stegen uit het bran dende perceel op; vooral in de straten „on der den wind" kon men den rook snijden. De bewoners van de aangrenzende straten stroomden van alle kanten toe. De Prins Hendrikstraat vulde zich spoedig geheel. De politie hield onder leiding van den commis saris en de beide inspecteurs de menigte echter op een behoorlijken afstand en zorg de er voor, dat de brandweer In haar taak niet belemmerd werd. Het dichte rookgordijn, dat het vuur in sloot maakte het blusschingswerk zeer moei lijk. Vooral toen het vuur de zolderverdie ping, waarop veel kapok en ander vulsel was opgeslagen, had bereikt, was er van den vuurhaard niets meer te zien en spoot men op goed geluk in de rookmassa. Eenige slan gen werden door de brandgang gelegd, zoo dat de brand omsingeld werd. De groote spiegelruiten aan de voorzijde van het pand, zoowel beneden als op de eerste étage, be zweken spoedig onder den druk van de stra len. Maar ook aan dezen kant moest men op een behoorlijken afstand blijven, daar ook de showroom vol rook stond. Nadat gedurende anderhalf uur een enorme hoeveelheid water in hetperceel was geworpen, had de brandweer het pleit beslecht. Er bleef nog geruimen tijd een wacht bij het perceel achter, aangezien ge vreesd werd, dat het smeulende kapok weer zou gaan branden. Er heerscht in het gebouwencomplex een ontzettende ruïne. De showroom bleef welis waar vcor het vuur gespaard, maar de hier in aanwezige meubelen zijn door het ïoet- water vrijwel waardeloos geworden. Dat js ook het geval in het eigenlijke winkelge bouw, waar alles letterlijk drijft in het wa ter. Het woonhuis en het repetitielokaaltje aan den anderen kant' bleven vrij van schade. De firma is tegen brandschade verzekerd. Negen personen verdronken? Bij Helsingfors heeft Dinsdag een scheeps ramp plaats gehad. Het Finsche stoomschip „Orion" dat Maandag bij Enskaer was gestrand, zond, aangezien het door den hevigen sneeuwstorm be dreigd werd, noodseinen uit, waarna drie bergingsvaartuigen ter assistentie vertrok ken. Als gevolg van de branding konden deze schepen het wrak evenwel niet bereiken. Esn der reddingsbooten kon ten slotte twee man nen en twee vrouwen oppikken, terwijl de kapitsin en de dertien overige leden der be manning aan boord mcesten worden ge laten. Een tweede reddingsboot is niet terug gekeerd zoodèt men vreest, dat deze vergaan is In den namiddag is het een bergings vaartuig ten slotte gslukt, elf personen vaa de „Orion" te redden. Negen personen cr.der wie de bemanning van de tweede reddingsboot worden vermist en zijn waarschijnlijk om het leven gekemen. natuurlijk droog - met De eerste bijeenkomst van generaal Ma cn de Japansche afgevaardigden. Van links naar rechts Kumai, generaal Ma en overste ItagakL Deze eerste conferentie vond te middernacht plaats Lijst der heffingen De Engelsche regeering heeft nieuwe rechten op tuinbouwproducten gepubliceerd. De verordening treedt 5 Januari in werking. De ingestelde rechten zijn de volgende; Versche vruchten: kersen van 1 Mei t.'m 30 Juni 3 pence per pond (453 gram): bes sen van 1 Mei tlm 31 Juli 2 pence per pond; kruisbessen van 1 Mei t/m 30 Juni een halve penny per pond; kasdruiven van 5 Jan. t/m 30 Juni 4 cence per pond en van 1 Juli t/m 11 December 2 pence per pond: Druimen van 1 Juli t'm I4 ner hundredweight (50.8 kg.); aardbeien van 1 April t'm 31 Mei 2 shilling G pence per pond c" van X Juni t/m 15 Juni 6 pence per pond. Versche groenten: asperges van 5 Jan. "m 29 Febr. 1 shilling rer pond en van 1 Maart t'm 31 Mei 4 pence of vond; enijboonen van 5 Jan. t'm 30 Juni penny per pond: broccoli en bloemkool van 5 Jan. t'm 31 Maart 4 shilling per hund. redweight en van 1 April t/m 30 Juni 3 shilling pe- bundrpdwe'ght: wo-telen van 1 April t/m 30 Juni 1 penny per pond; sa'.ade, witlof en andijvie van 5 Januari t'm 30 April 8 shilling per hundredve'eh* pi v-n 1 Mei t'm 30 Juni 6 shilling rer hundred weight: komkommers van 1 Maart t'm 30 Juni 12 shili'ng per hfrodredwèiTht en van 1 Juni t/m 30 Nov. 8 sh'i'in® per hundred weight; champignons van 5 Jan. t m 11 Dec. 8 pence per pond; don—'tri—i ven 5 Jan. t/m 31 Maart 14 shilling per hund-ed- weight en van 1 Anril t'm 30 Juni 9 shilling 4 pence per hundredweight: nieuwe aarci- appelen van 5 Jan. t/m 20 Febr. 13 shilling 8 pence ner hund-cdweight en ve.n 1 Anril t/m 30 April 4 shilling 8 pence ner hund redweight; knolletjes van 1 April t/m 30 Juni 1 penny per pond. Bloemen enz.: af~e-neden bloemen r.rn de volgende soorten zijn van 5 Jan. t'm 11 Dec. onderworpen aan een recht van 2 pence per pond; anemonen, anjers, v'oolt'es, heide, margrieten, goudsbloemen, mimosa, narcis sen vcrimrik. vori"'"^'-'—-^ v-n v'ooltjes, bloeiende planten, loof behalve asperge groen. Voor andere afgesneden b'oemen, evenals voor aspergegroen, is van 5 Jan. t'm 11 Dec. een recht verschuldigd van 9 pence per pond. Voor rozenstruiken is van 5 Jan t'm. 30 April een recht verschuldigd van 30 shilU»® per honderd stuks. HAARLEM, 29 December. Geëxamineerd 13 candidaten. Geslaagd de heer I G Stik- voort te Utrecht en de dames E Preijde te Haarlem, A. C. de Vries te Bloemendaal, G. Vierdag te Amersfoort, L. Kerckberg te Utrecht, G. Torino» te Den Haag. R. van Kamebeek te Bussum, A. M. de Korver te Maastricht en mevr. P. van Steedenvan Houwingen te Den Haag. Met den dood bekocht. Gistermiddag heeft op het Weespcr Zand pad nabij de Geinbrug een tragisch ongeluk plaats gehad. Het 12-jarig zoontje van de familie Helman speelde met eenige andere kinderen. Het spelletje bestond volgens de „Tel." o.m. in het meerijden met een zand treintje, dat in verband met de wegveröele- ring daar heen en weer rijdt. Op een gege ven oogenblik wilde de knaap van een der wagentjes springen; hij'viel evenwel en werd door een der volgende karretjes overreden. Het ventje werd ernstig gewond een woning binnengedragen. Hoewel de knaap nog leefde en bij kennis was kon medische hulp niet meer baten. De arme knaap gaf spoe dig den geest. Door de Arrondissements-Rechttank te Haarlem zijn Dinsdag 29 December 1931 de volgende faillissementen uitgesproken J. Zeeuw, kruidenier, wonende te IJmui den-Oost, Cederstraat. Curatrice mevr. mr. G. J. Biewinga-GiJmink. wonende te Umul. den A. Donker, slager, wonende to Haarlem, Groote Houtstraat 2. Curator Mr. Julius Hoog, wonende te Haarlem. N.V. W. C. Roozen en Co.'s Zaad. en Bloembollenhandel, gevestigd te Oveiveen. Curator Mr. S. Groen, wonende te Haar lem Godfried Vriese (firmanaam Meubelmaga. zijn „De Eendracht"), wonende te Velsen, Koningsweg 2b. Curator Mr. G. E. Mellema, wonende te Haarlem. L. G. Kool, firmanaam „Huize Modem", kleermaker, wonende te Heemstede, Post- laan 9. Curatrice mej. Mr. H. J. Deenik, wonende te Haarlem. Tj. Willems, sigarenfabrikant, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Hoflanderweg. Curatrice mevr. Mr. G. J. BiewingaGij. mink, wonende te IJmuiden. A. Beers, koopman in groenten, wonende te Haarlem, Rijnstraat 80. Curator mr. H. O. Drilsma, wonende te Haarlem.' S. Koebrugge, wonende te Haarlem, KI. Houtstraat 25. Curator Mr. A. A. Huizen, ga, wonende te Haarlem. B. M. Glas, gehuwd met W. P. Ramaker, winkelierster in manufacturen, wonende te IJmuiden-Oost, Zeeweg 90. Curatrice mevr. G. J. BiewingaGIjmink, wonende te IJmuiden. Manus van 't Klooster, lood. en zink. werker, wonende te Haarlem. Spaaniwou. derstraat 100. Cu~atr!ce mej. Mr. H. J. Dee nik, wonende te Haarlem. C. Vendel, landman en koopman, wenen de te. Beverwijk, Groote Houtweg 39. Cur. Mr. J. H. van Gelderen, wonende te Haar lem. Rechter, ccmmis'ari.s in al deze faillisse menten Mr. Th. F. Raedt. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdselings- Hjst van: H. Pauws Dzn., vroeger pontwachters- knecht, thans wonende te Schouw. Curator Mr. H H Riepma, wonende te Edam. N.V. Visscherij Maatschappil „Anrtel. stroom", gevestigd te IJmu'den Cu-afor Mr J. H. J. Simons, wonende te Haarlem- Vrouw steekt zich zelf in brand Gistermorgen omstreeks half twaalf werd een bewoonster van den Oudshoorn cchcweg te Alphen a. d. Rijn, opgeschrikt door het gegil van een vrouw, dat uit de aangrenzen de woning bleek tc komen. Zij trachtte zich toegang tot dit perceel te verschaffen, doch de deur was op slot. Onmiddellijk waar schuwde zij eenige arbeiders, die in de nabij heid aan het werk waren, terwijl daar ook een brandlucht werd waargenomen; de brandweer werd gealarmeerd. Toen deze ar riveerde, hadden de arbeiders de deur in middels opengebroken. Boven aan de tra» zagen zij een vrouw met brandende kleeren liggen. Door haar onmiddellijk in een deken te wikkelen, konden de vlammen worden ge- bluscht. De vrouw bleek echter zulke ernstige brandwonden te hebben opgeloopen, dat zij in zorgwekkenden toestand naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de vrouw zich vermoedelijk in een vlaag van zinsver bijstering zelf met benzine heeft overgoten en zich daarna in brand heeft gestoken. De brandweer behoefde geen dienst te doen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5