Buitenlandsch oJ^Cieuws ollemaatkleeding, V; FEUILLETON h&a lh m Het Kasteel Roche-Noire gedurende danuari mm DERDE BLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 Communistische actie in het Roergebied (Uniformen 10%) m Het Herstelvraagstuk Over de deelneming van Amerika De toestand in het Verre Oosten De Russische begrooting voor het jaar 1932 De toestand in Engelsch- Indië Onrust in Spanje Het Vaticaansch Paleis De zaak Matuschka BLADZIJDE 1 RADIO-OMROEP KORT NIEUWS Klachten van Griekenland Gemengde Buitenlandsche Berichten g- Voorbereidingen tot staking I Het schijnt nu toch wel vast te staan, dat de Engelsche Premier, MacDonald, zeer binnenkort een onderhoud zal hebben met zijn Franschen collega, Laval en de Fran- sche pers is zeer voldaan over dit feit, om dat ze hierin de mogelijkheid ziet, dat Frankrijk en Engeland gezamenlijk druk zullen uitoefenen op Ame rika, om dit land ten opzichte van de intergeallieerde schulden toegevender te maken. Juist op dit punt acht men tevoren over eenstemming tusschen Engeland en Frank rijk noodzakelijk. Wanneer Amerika in zijn houding volhardt, zoo redeneert men, dan is een nieuwe regeling van de schadever- goedingskwestie reeds van den beginne af onmogelijk. De eenige mogelijkheid echter om Amerika van zijn standpunt af te bren gen, bestaat daarin, dat men aan de Ame- rikaansche regeering een verstandig Euro- Peesch plan voorlegt en tegelijk aan Ame rika de verantwoordelijkheid laat voor den chaos, welke, naar men vermoedt, zal intre den, wanneer het aan zijn eenmaal geno- nomen besluit vasthoudt. Engeland zou besloten hebben tot het Voeren van onderhandelingen met Frank rijk, omdat het begrepen heeft, dat de tot nu toe gevoerde politiek van Frankrijk te ongunstige resultaten heeft. Tegenover de ineenstorting van Duitschland aan de eene zijde en de eischen van Amerika aan de andere zijde hebben beide mogendheden alle reden met elkaar tot overeenstemming te komen, wordt er betoogd. Intusschen ziet men toch ook in, dat over haaste besprekingen der beide staatslieden gevaar kunnen opleveren en daarom wordt er de nadruk op gelegd, dat de weg eerst goed moet worden voorbereid, opdat over de zoo uiterst moeilijke technische vraagstukken geen misverstanden blijven bestaan. Ook wordt te Parijs rekening gehouden met de mogelijkheid van een gezamenlij- ken stap van Engeland en Frankrijk te Washington. Men is voornemens deze kwes tie als belangrijkste onderwerp van de be sprekingen tusschen de Engelsche en Fran- sche deskundigen, die dezer dagen weer zullen bijeenkomen, te maken. Noch de Fransche officieele kringen, noch de Fransche openbare meening zullen het kunnen goedkeuren, dat de Fransche betalingen aan Amerika hooger zullen wor den en dat de Duitsche betalingen vermin derd worden. Wanneer zekere aanwijzingen niet bedriegen, dan wil men aan de regee ring te Washington een voorstel voorleg gen, dat nauwelijks twijfel laat bestaan, dat er minder van een verzoek aan Amerika, dan van een door de noodzaak gediciteerde conclusie sprake is. Als Amerika deze conclusies dan maar eventueel aanvaarden wil. Het Amerikaan- sche volk h°eft niet den aard, zich iets dcor andere naties te laten decreteeren. Verlenging van het Hoover.jaar? Volgens berichten uit Washington zou het stardpunt der Amerikaansche regeering in zake het schuldenvraagstuk als volgt zijn samen te vatten: Er wordt op gerekend, dat de Duitsche herstelbetalingen in den volgenden zomer biet wederom zullen worden hervat. Daarom Zal Frankrijk zijn betalingen aan Engeland en Amerika weigeren. Amerika zal thans Van Engeland eischen zijn schuldbetalingen In den loop van het volgend jaar te her- Vatten. Vandaar dat men van Engeland Verwacht, dat het het initiatief zal nemen Voor een verder moratorium voo - de herstel betalingen na afloop van het huidige Hoo- Ver-moratorium. Te Washington hebben herhaaldelijk be sprekingen plaats gehad tusschen de regee- ringsvertegenwoordigers nopens de schul- dtnkwestie, waarbij ook economische experts aanwezig zijn geweest. Generaal Dawes naar Amerika vertrokken De Amerikaansche ambassadeur te Lon den, generaal Dawes, heeft zijn afspraken afgezegd, aangezien hij heden naar Amerika moet vertrekken. Hij wordt tegen het einde van Januari weer terug verwacht. Het B. I. B.-rapport De officieele overhandiging van het rap port der Bijzondere Enquete-commissie aan de betrokken regeeringen en de Bank voor Internationale Betalingen zal dezer dagen geschieden. De Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen, die 11 Januari a.s. bijeen zal komen, zal eveneens het rapport ontvangen. Het vertrek der Britsche onder handelaars uitgesteld. Het vertrek van den Britschen financiee-' len deskundige Sir Eredick Leith Ross naar Parijs, oorspronkelijk vastgesteld direct na de Kerstdagen, is eenige dagen uitgesteld. Dit wordt in verband gebracht met het feit dat van Engelsche zijde nog geen duide lijke uitweg wordt gezien, op welke basis een overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk inzake de schuldenonderhandelin gen kan worden bereikt. Tsjintsjau door Tsjang Hsue Liang ontruimd Uit Moekden wordt gemeld,, dat Maar- schal Tsjang Hsoe Liang beve heeft gege ven Tsjintsjau te ontruimen. In verband met den snellen opmarsch der Japansche troepen, zouden de voorbereidingen voor de ontruiming va nde stad door de Chineeshce troepen reeds zijn begonnen. De Nanking-regeering De vroegere Chineesche Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Éugène Sjen, is opnieuw benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken in de nieuwe Chineesche regeering. Panschan en Hsinmin bezet Een Japansch vliegtuigeskader heeft Dins dag de Chineesche troepen bij Panschan ge bombardeerd. In den loop van den dag rukten de Ja pansche troepen op naar de Chineesche stellingen en dreven de Chineezen na een vrij langdurig en hevig gevecht op de vlucht. De Japanners rukten vervolgens op naar Panschau en bezetten de stad. Een andere Japansche troepen afdeeling bezette Dinsdagmiddag de stad Hsinmin, zonder dat het tot ernstige botsingen kwam, De Japansche opmarsch naar Kintschau wordt voortgezet. Japan strijdt slechts tegen „Chinee sche bandieten" De Japansche ambassade te Parijs demen teert in opdracht van de regeering te Tokio alle berichten betreffende een opmarsch der Japansche troepen naar Kintschau. Volgens de verklaring d.d. 24 December gaf de Ja pansche regeering veeleer nog eens uitdruk king aan haar wensch iedere botsing tus schen geregelde Chineesche troepen en Ja pansche strijdkrachten te verhinderen. Slechts uit dien hoofde persisteert Japan bij de ontruiming van Kintschau door de Chi neesche troepen, aangezien de Japansche re geering de vaste overtuiging heeft gekregen, dat de militaire autoriteiten te Kintschau de Chineesche bandieten steunen. Deze bandie ten zijn in aanzienlijken getale ten Westen van de Liao-rivier verzameld. De Japansche strijdkrachten treden thans met grooter energie op tegen 1 et bandieten- wezen. Daarom zal het Japansche leger naar het Westen optrekken. De Japansche regee ring wijst bovendien iedere verantwoordelijk heid van de hand voor maatregelen die zij moet nemen ter verdediging van de Japan- sche veiligheid. Terugtrekking Chintseezen Tsjang Sjoe Liang heeft den Chineeschen troepen bevolen om Tsjintsjau en omge ving te ontruimen en zich terug te trek ken achter den Grooten Chineeschen Muur, om daarmede Japan elk excuus te ont nemen den oorlog in de richting van Noord- China verder uit te strekken. De ontruiming is reeds begonnen en zal zoo snel mogelijk voortgezet worden. ExterrltoriaV rechten voorloopig gehandhaafd Naar verluidt zullen de exterritoriale rechten van buitenlanders in China na 1 Januari nog niet opgeheven worden. De vorige regeering had reeds langen tijd geleden onderhandelingen gevoerd met ver schillende staten om de bijzondere rechten van vreemdelingen in China af te schaffen. Daar deze besprekingen geen resultaat op leverden, wilde de Chineesche regeering een zijdig met ingang van 1 Januari de exterri toriale rechten opheffen. De nieuwe regeering heeft dat besluit van de vorige regeering vernietigd. Volgens een bericht van Amerikaansche zijde zou men hierbij rekening houden met den tegenwoor- digen toestand in Mandsjoerije. De „Rheinisch-Westfalische Zeitung" be richt met grooten ophef, dat in het Roer gebied een communistisch „Centraal strijd- comité van Roer-arbeiders" zou zijn ge vormd, dat zich met een manifest tot alle arbeiders zal wenden, om een groote mas sale staking in alle bedrijven voor te be reiden. Volgens het blad is deze oproep van zeer groote beteekenis, omdat er uit zou blijken, dat de R.V.O., de Roode Vakvereenigings Oppositie, een illegaal karakter begint aan te nemen. Alle communistische organisaties zijn opgeroepen om behulpzaam te zijn bij de voorbereiding van de staking. O.a. zaï een ordonnancedienst worden ingesteld, om alle leden van het strijdcomité in de gele genheid te stellen, voortdurend contact met elkaar te houden. Op verschillende plaatsen zouden illegale kwartieren zijn ingericht, terwijl in vele bedrijven de leden der R.V.O. vergaderingen hebben gehouden, om de actie voor te bereiden. Op 1 Januari a.s. zal nog een leidersbijeenkomst worden gehouden, waar de laatste instructies zullen worden gegeven. Het is de bedoeling, dat de staking op 2 Januari begint. Groote aandacht worac besteed aan het werk in de moderne en Christelijke vakbeweging, die men voor de staking wil winnen. De stakingsvoorbereidingzen zouden ook uitgebreid zijn tot buiten de bedrijven. Zoo zal b.v. per 1 Januari a.s. e enhuurderssta. king geproclameerd worden en denkt men in het bijzonder aan een mobilisatie der werkloczen. Veel beteekenis hecht men voorts aan het plan, om op 2 Januari op tochten naar de stadhuizen en stempelloka len te organiseeren, en de staking der in dustrie-arbeiders te laten steunen door de werkloozen op een wijze, zooals tot nog toe in het Roergebied niet is voorgekomen Communistische propagandisten gearresteerd. De politie te Dortmund deelt mede, dat in den afgeloopen nacht verscheidene com munisten aan den uitgang van de mijn „Westhauson" strooibiljetten verspreidden, waarin werd opgewekt tot deelneming aan de algemeene staking op 2 Januari a.s. Er ontstond daarbij een oploop, zoodat een Ueberfallkommando ter plaatse verscheen, en de menigte uit elkaar dreef. De ver spreider van de biljetten wei*d gearresteerd. Toen zijn vrienden hem trachtten te ont. zetten, geraakten de politiebeambten in het nauw en maakten gebruik van hun vuur wapens. Voor zoover valt na te gaan, werd daarbij niemand gewond. Er werd een groo ter aantal communisten gearresteerd, bij wie naderhand huiszoeking werd gedaan. In hun woning werden politieke en illegale geschriften üi beslag genomen. Geen vermindering der militaire uitgaven Het presidium van het Executieve Comité der Sovjet Unie keurde de begrooting der Sovjet Unie voor het jaar 1932 ten bedrage van 27 milliard roebel goed. De militaire uitgaven, evenals de uitgaven voor de Ge- Peoe zijn niet verminderd. genteering van zijn invoer mogelijk wordt. De voornaamste afnemers der Grieksche producten, wenscht Griekenland de voor keur te schenken. Overeenkomstig moet de invoer van producten uit andere landen, die slechts een gering belang hebben bij Grieksche artikelen, worden verminderd. De aanklacht tegen den legatie secretaris Wajek ZIJN RAPPORT. De Tsjecho-Slowaaksche legatie-secretaris te Moskou, Wajek, heeft het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Praag een uit voerig rapport doen toekomen, waarin hij de hem ten laste gelegde beschuldiging, als zou hij een aanslag op den Japanschen ambas sadeur te Moskou hebben beraamd, in haar vollen omvang ontkent. Hij verklaart o.a., dat hij met den agent van den G.F.OE., die de beschuldiging tegen hem heeft geuit, nooit eenige politieke bespreking heeft ge voerd. Deze agent, Goditzki genaamd, zou dezelfde G.P.OE. ./agent zijn, die had be werkstelligd, dat een ambtenaar van de Tsjechische legatie te Moskou in een par ticuliere woning was gearresteerd en aan een langdurig verhoor onderworpen. Bij deze gelegenheid zou men getracht hebben ver. klaringen los te krijgen, waardoor de Tsje chische legatie gecompromitteerd zou wor den. Ook deze ambtenaar was naar Praag teruggeroepen. In een rapport van de Tsjechische legatie te Moskou wordt verklaard, dat het haar bekend is, dat Wajek een voor de Sovjet- regeering ongewenschte persoonlijkheid is. Algemeene staking te Almeria huisstraf veroordeelde neger, die het rook verbod had overtreden en gewaarschuwd was, een aanval van razernij kreeg. De bewakers losten veertig schoten, waardoor een gevangene werd geuood en zeven anderen werden gewond. Ook een bewaker liep verwondingen op. De geruchten over gevaar voor instorting Verschillende buitenlandsche bladen be vatten dezer dagen het bericht, dat de H. Vader van plan zou zijn het Vaticaansch paleis te verlaten, wijl ook daar verschillen de constructiefouten zouden zijn gesigna leerd, welke gevaar zouden kunnen opleve ren voor de bewoners van het pauselijk paleis. De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" spreekt dit bericht thans beslist tegen. Weliswaar werden in het ge deelte van het Vaticaan, waarin zich de particuliere vertrekken van den H. Vader bevinden, indertijd contructiefouten ont dekt, maar deze werden tijdig verholpen. Reeds in 1903 onmiddellijk na den dood van Z. H. Paus Leo XIII werden aanzien lijke verbeteringen aangebracht in de con structie op de derde verdieping van het Vaticaansche paleis, die werd ingericht als particuliere woning van Z. H. Paus Pius X, en op de eerste verdieping, waar in het zelfde jaar een aantal ontvangkamers en particuliere vertrekken werden ingericht voor den toenmaligen s taats-secretaris, kardinaal Merry del Val. Bij die gelegenheid werden ook de muren van het pauselijk paleis nauwkeurig onder zocht. Men kwam tot de ontdekking, dat deze ge deeltelijk met zand en hout waren gevuld. De holle gedeelten werden daarop met ce ment gevuld en de bouwvallige hoek van het gebouw, welke tegenover het kerkje van Sint Anna, de tegenwoordige parochiekerk van het Vaticaan, gelegen is, werd geschoord door een stevigen steunmuur. Ook dit deel van het paleis is thans, naar men zegt, ab soluut veilig. Wat ós bibliotheek betreft, is men in het Vaticaan overtuigd, dat er voor de niet in gestorte gedeelten van het gebouw geener lei gevaar bestaat, de bibliotheek zal dan ook reeds den derden Januari weer geopend worden. De museums zijn zelfs doorloopend ge opend gebleven. Alleen de beschadigde vleugel, waarvan de bovenverdieping tot de museumvertrekken behoort, is gesloten. Wat er met den spoorwegmisdadiger zal gebeuren Het Bondsministerie van justitie te Wee- nen heeft aan het O. M. te Potsdam thans definitief medegedeeld, wat met den spoor wegmisdadiger Sylvester Matuschka zal ge beuren. Volgens deze mededeeling zal Matuschka eerst in Oostenrijk worden gevonnist, waar hij zijn straf zal moeten uitzitten. Daarna zal hij aan Hongarije worden uitgeleverd, doch slechts onder voorwaarde dat geen doodstraf zal worden opgelegd. Van uitlevering van Matuschka naar Duitschland is daarna geen sprake meer. DONDERDAG, 31 December 1931. HUIZEN 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00—2.00 KRO. Hierna NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Zie- kendienst. 10.4511.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Concert KRO-Orkest oJ.v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonpl. 3.15 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Cello-recital door L. Werner. Aan d. vleugel: Mevr. H. WemerStuiver. 6.45 Gramofoonpl. 6.50 Kerkdienst vanuit de Groote Kerk te Den Haag. Hierna tot 10.00 Concert NRCV-Kleinorkest oJ.v. P. v. d. Hurk. O.a. Inleiding „Messias", Handel. 10.00 Oudejaarsrede door Mr. A. v. d. Deure. 10.30 Gramofoonpl. 10.35 Vaz Dias. 10.45 11.00 Concert Gem. Solistenkwartet m.m.v. M. E. Bouwmeester (orgel). 11.00 De laatste loodjes, die.... het lichtst wegen. 11.30 Ver volg concert. 11.45 Uren, dagen, maanden, jaren1152 Jaarsluiting door Mr. A. v. d. Deure. 12.00 Koraal: Nun danket alle Gott. 0.051.00 Nieuwjaarswensen en Gra mofoonpl. HILVERSUM 298 M. (Uitsl. AVRO-Uitzen- ding). 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voorlezen uit „De Gouvernante" v. Stefan Zwelg. 11.00 Or gelconcert door Frans Hasselaar. Sophie HaasePieneman (zang). 12.00 Concert door het Winkels Trio. 1.00 Max Tak: „Operette- componisten". 1.302.30 Vervolg Trio-con cert. 3.00 Uit „Pschorr", Rotterdam. Dans muziek door John van Brack and his Boys. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 7.009.00 VPRO. 9.00 Kovacs Lajos en zijn Band (Refreinzang: Bob Schol- te). 9.3010.30 Radio-Revue door Nono. M.m.v. Mevr. Esther de BoerVan Rijk. 10.30 Kovacs Lajos (vervolg). Prof. Dr. J. Slotemaker de Bruine. 11.5512.30 Nieuw- jaarswenschen. 12.301.30 Gramofoonplaten. DAVENTRY. 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert Reg. Foort. 1.20 Gramofoonpl. 155 Orkestconcert oJ.v. Bridge. 2.203.20 Sonateconcert (piano en viool). 3.20 Kerkdienst. 4.05 Roy Fox en zijn Band. 450 Grosvenor House orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 650 Liederen van Strausz. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezing. 850 BBC licht-orkest ol.v. Lewis. Mm.v. Hely-Hut- chinson (piano), oa. Uit ,X<e roi s'amuse", Delibes. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 955 Vau deville-programma. O-a. Jack Payne's BBC Dansorkest. 1050 Dansmuziek Jack Payne. 11.20 „Account rendered", Jaaroverzicht. 12.05 Epiloog. 12.35 Jack Payne's Dansorkest. I.05—1.20 Grand Good Night. LANGENBERG. 473 M. 655—7.20, 10.40 12.10 Gramofoonpl. 12.25150 Concert oJ.v. Wolf. 450550 Concert mm.v. Solis ten. 7.208.45 Berliner Philharmoniker o.l.v. Bruno Seidthe-Winkler. Mm.v, Marcel Wit- trisch (tenor) en W. Kempff (piano). Oa. uit „Tooverfluit", Mozart. 9.201150 Con cert door orkest en alle solisten van de We- rag oXv. KUhn. 1150150 Zang en Dans. Groot en Klein Werag-orkest mm.v. Solis ten, oJ.v. Ktihn en Pensis. KALUNDBORG. 1153 M. 1150—150 Concert uit Palace-Hotel. 250450 Radio- orkest o-l.v. E. Reesen. 7.208.00 Radio orkest oJ.v. Gröndahl. Oude Deensche Mu ziek. 8508.35 Liederen. 8.35 Deensche Volks dansen. 8.55 Jaar-overzicht. 955 L. Preils Dansorkest. 9.55 Vroolijke voordracht. 10.40 Dansmuziek. 11.10 Nieuwjaarswenschen. II.251.20 Vervolg Dansmuziek. BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M.: 1255 —2.05 Gramofoonpl. 550 Concert Omroep orkest. 650 Gramofoonpl. 850 Concert Om roeporkest. O.a. .Egypt, ballet uit Aida", Ver di. 950 Vervolg concert. O.a Slavische Dan sen, Dvorak. 338 M.: 12.352.05 Gramo foonpl. 550 Concert Omroeporkest. 650 Gra mofoonpl. 8.20 Concert. On. Ouvert. Mireille, Gounod. 950 Vervolg Concert. 0.a. Florenti- ner-marsch, Fucik. 10501250 Gramofoon pl. (Ook voor 508 M.). ROME. 441 M. 850 Operette „LlbeUen- tanz", Lehar. O-l.v. A. Paoletti. ZEESEN. 1635 M. 750 Het Beriijnsch Philharm. orkest o.l.v. Seidler-Winkler. 8.15 Piano-concert d-moll, K.V. 466, Mozart. (Prof. W. Kempff en orkest). 850 Toespraak door President von Hindenburg. 950 Radio- Potpourri. 1050 9de Symphonie, Beethoven (solisten, koor en orkest). 11.40150 Dans muziek. In Manchester is een man geope reerd, in wiens maag gevonden werden: 150 spijkers, 23 naaiden, 67 ijzeren pinnetjes, en 7 ander voorwerpen, in het geheel 247 stuks. De man, die timmerman is, had de gewoonte om onder het werk spijkers enz. tusschen zijn lippen vast te houden. Een N. T. A.-bericht uit Washing ton meldt, dat in de Ver. Staten voor een bedrag van ca. 65 millioen dollar teveel betaalde belasting is terugbetaald. O. a. aan den minister van financiën, Mellon, die meer dan 75.000 dollar terug heeft ont vangen en aan eenige bekende filmspelen. Perzië, dat juist hersteld is van de ernstigste cholera-epidemie die in de laatste deoennla voorgekomen is, lijdt thans onder een hevige winterkoude, waardoor talrijke personen omgekomen zijn. De auto van de brandweer te Regens burg is bij een proeftocht van een 6 8 Meter hoogen dijk gereden en over den kop geslagen. Twee brandweerlieden werden gedood, terwijl de chauffeur ernstig gewond werd opgenomen. De tandarts dr. Wenberg, die Zondag J.l. was gearresteerd, omdat hij uit een ge huurd vliegtuig pamfletten met politieken inhoud boven Hamburg had neergeworpen, is in vrijheid gesteld. Onderhoud van Gandhi met den onderkoning? Gandhi heeft den onde koning van Indië verzoent, hem een onderhoud te willen toe staan ter bespreking van den toestand als gevolg van de Londensche conferentie en de laatste decreten der Indische regeering. Contingenteering van den invoer? De Grieksche minister van Buitenland sche Zaken, Micbalakopoulos, heeft zich tegenover de buitenlandsche journalisten zeer misprijzend uitgelaten over de vele internationale conferenties. Er worden weliswaar steeds heel schoone besluiten ge nomen, doch „thuis" doet een ieder het tegendeel. De mislukkingen der conferenties zijn aan talrijke voorbeelden te herkennen. Zoo aan de oprichting van nieuwe tolmu ren, aan het moratorium van Hongarije, enz. Wat de beide eerstvolgende conferen ties betreft, is overeenstemming zeer zeker mogelijk. Het is evenwel van essentieel belang, dat men de overeenstemming ook wiL De huidige crisis is ook een vertrou wenscrisis en zonder vertrouwen voor el kaar zijn alle conferenties tot mislukking gedoemd. Griekenland eischt besluiten, waardoor, het in staat zal zijn zijn begrooting in evenwicht te brengen en waarbij de contin- De landarbeiders in de voorstad San Ur- bano waren onlangs gaan staken. De leiders van de nationale confederatie van den ar beid besloten daarop gisteren een algemeene staking te proclameeren. Het bevel werd op gevolgd; alleen de leden van een socialis- tischen algemeenen arbeidsbond bleven aan het werk. De staking vormt een ernstige belemme ring voor de lossing der schepen, die in de haven voor anker liggen. De gouverneur heeft voorzorgsmaatregelen genomen. Uit de kolenbekken van Mazarron (ten N.O. van Almeria) wordt gemeld, dat daar gisteren eveneens een algemeene staking is Uitgebroken. Ook in Badajaz is de algemeene staking uitgebroken. Politie en mil'tairen zijn opge roepen voor het handhaven der orde. Bij Oviedo hebben tusschen de bewoners van verscheidene dorpen ernstige botsingen plaats gehad over het gebruik van staats- weilanden. De politie moest ingrijpen en van haar vuurwapens gebruik maken. Er zijn 1 doode en 2 ernstig gewonden. Oproer in een tuchthuis In de strafgevangenis van St. Quentin (Califomië), het grootste tuchthuis van den staat, is het Dinsdagnacht tot ernstige excessen gekomen. Eenige gevangenen probeerden uit te breken, toen een tot levenslange tucht- i (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL Welk een verandering. Een goddelijke, geheimzinnige macht had het wonder ge drocht Hij gevoelde, dat hij een ander hiensch geworden was; met teere ontroe ring en een gevoel van diep berouw zag "ij de majestueuze figuur zijns vaders met den indrukwekkenden gang voorbij gaan; Sender haat en bitterheid ontwaarde hij de sierlijke vrouw aan zijne zijde, die in den ruimen pelsmantel schier verdween. Antoinette schreed achter hen, zwijgend eh ingetogen-devoot. Op eenigen afstand volgde Guiilaume. Wel mijn schattebnutje, ben je niet erg koud? hoorde hij vlak in zijn nabijheid ten heldere stem vragen, die bijna als een Onderstem klonk. Dank u, lieve tante. Het is zoo zacht 'h de lucht, een warme lentenacht. Na eenige seconden begon de eerste stem \Vcer: Jc bent zoo stil, Antoinette. Ik geloof zoo half om half, dat je nog altijd bidt. Vind je dan niet, dat de Mis lang genoeg geduurd heeft? Ik moet bekennen dat ik snak naar het warme vuur en dat ik voor nemens ben, het ontbijt alle eer aan te doen. Ik sterf van honger. Welnu, ma chère, antwoord je niet? Laat toch Antoinette met rust, lieve aldus mengde monsieur De Guitry, die tot nu toe gezwegen had, zich in het gesprek, en als je dan volstrekt den gedachtenioop van iemand storen moet, bewijs mij dan die eer. Alsdan keerde hij zich weer tot het jonge meisje. Ik ben bang, dat ge je aan een steen zult stooten, m'n kind. Wij onderscheppen voor je het licht der lantaarns, en de nacht is middelerwijl donker geworden. Geef mij je arm: ik heb er nog een, dien ik tot je dienst kan stellen. Toen het kleine gezelschap aan den rand der kust gekomen was, stond daar een rij tuig met twee paarden bespannen, te wach ten. Guiilaume kon nogmaals 'n ontroerden, vluchtigen blik op de drie gezichten wer pen. Goeden nacht, vader, fluisterde hij zacht, terwijl Lebihan op den bok naast den koetsier klauterde. Toen bleef hij aan den voet van de duinen st^nn on oovde het rij tuig na, tot dat he* licht der lantaaras ein delijk in het donker verdween. XXVIII. Den volgenden morgen, toen de eerste schemering de gespleten rotsen der dui nen nog slechts even belichtte, klopte Guii laume, die het overige van den nacht wa kend had doorgebracht, reeds aan de deur der pastorie. Abbé Ga :',.d zooeven uit de vroegmis was thuis geko en, deed zelf open, om zijn oude dienst; ode niet te wek ken. Monsieur Vicemte. riep hij verwonderd en op dit uur? Mon père, zde Guiilaume met trillen de stem, is het t< vroeg voor het verdoolde schaap, om naar zijn kudde terug te kee- ren? O mijn kind. mijn dierbaar kind! juich te de grijze priester, terwijl hij hem de hand toestak, God zij geloofd. Daarna trok hij den jongen man met zich naar een lage zaal, welke slechts door het schier uitgebrande haardvuur werd ver licht. Wat hier in een lang, zeer lang onder houd geschiedde, zulks weet God alleen, maar toen Guiilaume de armoedige pastorie verliet, v iel het volle daglicht op zijn ge zicht, dat van vrome opgeruimdheid straal de. De vergeten God zijner kinderjaren, on uitputtelijk in Zijne barmhartigheid, was wederom zijn God geworden, die zijn late jeugd verhelderde en vernieuwde. Wees heel gerust, mijn kind, zeide Abbé Gaël, toen hij hem tot aan de straat uitgeleide deed, hedenavond te zes uur zal uw brief in de handen uws vaders zijn. Stuur hem mij maar door Jeanne Marie. En nu, dierbare Guiilaume, mijn verloren en weer gevonden kind, loof God, neen, lo ven wij God en leggen wij al het overige 'n Zijn wijze hand. Dezen avond dineerde de pastoor op het kasteel. Volgens oud gebruik, hetwelk de De Guitry's sinds honderden jaren in eere hielden, vond hij steeds op Kerstdag onder zijn servet het jaarlijksche geschenk van den slotheer voor de talrijke annen zijner verspreide gemeente. Dat is te veel, monsieur de baron, zei- de hij ontroerd, toen hij een buidel ophief, geheel gevuld met gouden en zilveren munten. Neen, mijn waarde heer pastoor, ik ben den Heer heden het dubbele verschul digd, verklaarde deze met een veelzeggend glimlachje. Ook de beide dames brachten hare ge schenken en de oude freule de Kergoël wilde eveneens vertegenwoordigd zijn. Na het diner betastte abbé Gaël met kinder lijke blijdschap de luiers en jurkjes, de warm-gevoerde rokjes en het mooie brei werk, waarin freule de Kergoël een mees- teres was: truien, kousen, borstrokken en wiegenspreien. Dezen avond kwam de schaakpartij niet tot haar recht. U is ze mij schuldig gebleven, zooals u ziet. eerwaarde. En ik hoop, dat u deze schuld den eersten Januari zult afdoen. U moogt dien dag hier niet ontbreken, voeg de hij er zachtjes bij, terwijl hij zijn eer waarden gast tot de buitendeur in de ves tibule uitgeleide deed, waar zij nog oen vol kwartier druk met elkander bleven pra ten. XXIX. Het was tegen den avond op den eersten Januari. Toen Antoinette en de Jonge ba rones, te zes uur de groote eetzaal binnen traden, om een korf met bloemen op de tafel te plaatsen, waren zij niet weinig ver baasd over de weelde van den aangerich- ten disch. Het fijnste damast der hoogste feesten, de massief zilveren lusters en fon kelend kristal dekten de tafel. Wat moet dat alles beteekenen? Is Benoit dan gek geworden, riep madame De Guitry uit. Al deze wereidsche pracht voor onzen goeden pastoor, die tegen de weelde te veld trekt, als een Trappist. En vijf cou verts. Wie heeft daartoe bevel gegeven? Monsieur de baron zelf, madame! gaf de huishofmeester ten bescheid, die juist bezig was, eenige eenige eerbiedwaardig uitziende, met stof bedekte flesschen in slagorde te scharen. Vreemd, mompelde de barones, met peinzend gelaat. De groote lichtkroon ont stoken, het feestelijk zilver en vijf cou verts. Men heeft heden het vette kalf ge slacht Let op. Antoinette, of ik mij niet vergis: met den vooruitgang der beschaving is het vette kalf een getruffeerde kalkoen geworden. En zij wees met haren vinger op een pracht-exemplaar van een kalkoen, om wel ken ontelbare truffels uit het doorzichtige vet kwamen gluren. De hofmeester bracht dit alles met een zekeren eerbied naar de keuken en gaf het daar in handen van den zaekkundigen kok. Waar komt die kalkoen vandaan? vroeg zij den ouden bediende. Hij is per telegiam uit Brest besteld geworden, naar Lebihan vertelde. Per telegram uit Brest? riep het jonge vrouwtje, terwijl zij luid en harte lijk lachte. Wanneer echter Lebihan ook in het complot betrokken is.... weet je wel, dat zulks mijne verwachting aanmerkelijk doet stijgen? Wat bedoelt u toch daarmee, liefste tante? vroeg Antoinette. Ik begrijp uwe veronderstellingen niet. Oom heeft zeker één zijner vrienden uitgenoodigd. dat is het geheele geheim! En je vermoedt niet. wie deze gast zon kunnen zijn, Üeve kleine onschuld? Natuurlijk is jou niet, zooals mij, een ze kere enveloppe in handen gevallen, met een zeker adres, door zekere hand geschreven. v (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9