DE GEBEURTENISSEN DES JAARS IN HET BUITENLAND DONDEKDau 1931 BLADZIJ 1 BINNENLANDSCH NIEUWS LUCHTVAART De vliegramp te Bangkok Luik open? Onzin, zegt Van Dijk Ruim 350 K.M. per uur SPORT EN SPEL D. H. V. B. Nieuwjaars-programma afgelast VOETBAL ZwaluwenBoedapest 23 H. F. C.Oud-Internationalen S. V. „De Tramvogels" SCHAKEN Het tournooi van Hasting- WIELRIJDEN De Brusselsche Zesdaagsche GYMNASTIEK worden v iH/rvj-v-L- .X llJ JANUARI In het kolenbekken van Wales breekt een groote mijnwerkersstaking uit, die betrekke lijk spoedig wordt bijgelegd. Het Vlootverdrag van Londen wordt door Hoover officieel in werking gesteld. In Panama breekt de revolutie uit, waarbij de regeering wordt ten val gebracht, terwijl de President der Republiek wordt afgezet. Tengevolge van een aardbeving in den Pe. loponnesus wordt Korinthe verwoest. De Philippijnen worden door een typhoon geteisterd. Het Italiaansche luchteskader bereikt Natal in Brazilië. Twee toestellen van de tien zijn onderweg verongelukt. In de mijnen in het Ruhrgebied en in Opper-Silezië breken wilde stakingen uit. De opstandige beweging in Burma (Britsch-Indië) breidt zich bedenkelijk uit. Tengevolge van een aardschok, waardoor een trein bedolven wordt, komen in Ecuador 175 personen om het leven. Los Andes in Argentinië wordt door een aardbeving geteisterd; vele dooden en ge wonden. In de Engelsche Katoenindustrie wordt 'n groote uitsluiting afgekondigd. In den Duitschen Rijksdag wordt het 60- jarig bestae n van het Duitsche Rijk op plechtige wijze herdacht. Het rapport-Wickerham verklaart zich voor handhaving van het drankverbod in de Vereenigde Staten, waarmede President Hoover zich accoord verklaart. Door Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië wordt een vredes. manifest opgesteld dat door de Europeesche Conferentie wordt aangenomen. Tengevolge van hevige stormen vergaan op de Zwarte Zee meer Aan 300 schepen. De Volkenbondsraad besluit, dat de Inter nationale Ontwapeningsconferentie cp 2 Fe bruari 1932 te Genève zal bijeenkonen. De Onder-Koning van Brltsch-Imië gelast de invrijheidstelling van Gandhi. FEBRUARI Het besluit tot beperking van de suiker productie op Cuba wordt afgekoidigd. Op Nieuw-Zeeland woedt een geweldige aardbeving, waardoor de gememten Napier en Hastings verwoest worden; honderden dooden en duizenden gewonden Bij Plymouth verongelukt e«n watervlieg tuig. Negen dooden en drie gevonden. Te Menemen in Turkije woden 28 reac- tionnaire samenzweerders dor ophanging geëxecuteerd. Duitsche Hitler-aanhangers verlaten en bloc den Rijksdag, verklarenle voorloopig geen deel meer te zullen nmen aan de bespreking in dit „Young-Parfement." Het Spaansche Kabinet-Bennguer treedt af. Graaf Romanones wordt Kabinets-for- mateur, doch slaagt er niet injen nieuw Mi nisterie te vormen. Het blijft gisten te Ma drid: Koning Alphonso benomt Admiraal Aznar tot Kabinets-formaeur. Bepaald wordt, dat in Juni nieuwe vekiezingen voor de Cortes zullen worden gehuden. Bij een ontploffing in de nijn Eschweiler- reserve bij Aken worden 32 jersonen gedood. F-ankrijk en Engeland sliiten een vloot. accoord. In weerwil van het veto an Hoover keurt de Amerikaansche Senaat bet wetsontwerp inzake den bonus aan de ad-strijders goed. Engeland en Italië sluién een vloot- accoord. Bij Luik sterven verscheidene personen ten gevolge van 't inadenen van vergiftigen mist in de Maas-vallei. De voorstellen van Lordrwin worden door het Uitvoerend Comité van het Indisch Congres verworpen. MAAIT Tusschen Frankrijk, Engeland en Italië wordt een algemeen acoord inzake de ma ritieme bewapening gsiten. Gandhi en de ondetKoning van Britsch- Indië, Lord Irwin, kenen tot overeenstem ming inzake de zout-ewestie. Het Nationaal Congres bekrachtigt üt accöörd. Mustapha Kemal 'ascha ontbindt het Turksche Parlementen schrijft nieuwe ver kiezingen uit. De Australische ankiers weigeren hun medewerking aan c regeering wegens haar financieele maatreplen, die tot een inflatie moeten leiden. De ongehoorzaarheidscampagne in Britsch- Indië wordt gestakt. Een deel van Xacedonië wordt door ont zettende aardschkken verwoest. Dooden en gewonden. In Spanje woden vijf personen, verdacht van rebellie, te: dood veroordeeld. De Economishe Conferentie te Genève komt niet tot overeenstemming betreffende de handelsconentie, zoodat deze niet van kracht wordt. Op de PhiDPiinen richt een aardbeving groote schadi aan, vele dooden en gewon den. Duitschlan en Oostenrijk sluiten onver wachts een douaneovereenkomst. Dit wekt bevreemdinf bij de groote mogendheden, die om opheldeing vragen. Te Madrd breken hevige onlusten uit, waardoor oor studenten het portret van den Koning ir het openbaar wordt verbrand. Overal weden stakingen afgekondigd. In Per wordt een militaire opstand on derdrukt hetgeen vele menschenlevens eischt. Het cficieele rapport over het veronge lukken an de R. 101 schrijft de ramp aan gasverl'-s toe. Te lanagua komen honderden menschen door en aardbeving om het leven. APRIL He Congres van de Belgische Arbeiders- Partj spreekt zich uit tegen èen eenzijdige onw-pening. D mijnwerkersstaking in het Noorden van Frsikrijk komt tot een einde. fp Madeira breken opstandige bewegingen ui', die het ergste doen vreezen. De Portu- gesche regeering zendt een straf-expeditie ei begint een honger-blokkade. De toestand in Spanje wordt steeds critie- ler. Koning Alphonso treedt onverwachts af m verlaat het land, waarna de republiek vordt uitgeroepen. Zamorra wordt Kabinets- ormateur en Kolonel Macia proclameert Jen Catalaanschen Staat. Alle politieke ge vangenen worden in vrijheid gesteld. De Eerste Mei wordt tot nationalen feestdag verklaard. De Koninklijke Familie vestigt zich voorloopig te Fontainebleau. Te Milaan wordt de Belgische leeraar Moulin gearresteerd, die verdacht wordt van mti-fascistische propaganda. Een en ander geeft aanleiding tot groote protest-demon straties in België. In het Marine-laboratorium te Rio de Ja neiro heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor tallooze personen gedood of ge wond worden. MEI De 1 Mei viering verloopt in het buiten land zeer onrustig. Met name te Barcelona, Lissabon, Johannesburg en op Cuba komen ernstige botsingen voor. Te Parijs worden tientallen personen gearresteerd. De vijandelijkheden op Madeira worden gestaakt. De opstandelingen geven zich on voorwaardelijk over. Mustapha Kemal Pascha wordt herkozen als President der Turksche Republiek. Te Parijs wordt door den President der republiek, Doumergue, de Internationale Koloniale Tentoonstelling geopend. Te Leuven wordt ter nagedachtenis van wijlen Kardinaal Mercier een gedenkteeken onthuld. Te Madrid hebben bloedige botsingen plaats tusschen monarchisten en republikei nen. Er worden tallooze kloosters in brand gestoken. Calicië wordt een vrije staat bin nen het kader der nieuwe republiek. De rust wordt geleidelijk hersteld. De Voorzitter van den Franschen Senaat, Paul Doumer wordt tot President der Fran- sche Republiek gekozen. Briand trekt zijn candidatuur na de eerste stemming in. Dr. Curtius verdedigt in de Europeesche Studiecommissie het plan inzake een Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. De hyper-moderne Duitsche Pantserkrui ser „A" wordt te water gelaten en „Deutsch- land" gedoopt. Te Parijs hebben bij den terugkeer van Briand vijandige demonstraties plaats. De Belgische hoogleeraar Piccard stijgt met een assistent te Augsburg op voor het instellen van een onderzoek der stratospheer. Na alle hoogterecords gebroken te hebben landen zij met hun ballon in het Etsch-dal. Turkije wordt door hevige overstroomingen geteisterd, die vele slachoffers eischen. Op last van Mussolini worden te Rome alle Katholieke jeugdclubs gesloten. Er ont staat een ernstig conflict met den Heiligen Stoel. JUNI Z. H. de Paus teekent scherp protest aan tegen Mussolini's maatregelen tegen de Katholieke Actie. Rijkspresident Von Hindenburg vaardigt nieuwe noodverordeningen uit. De D. O.-X. arriveert na een tallooze ma len onderbroken reis, behouden te Natal in Brazilië. Brüning en Curtius voeren besprekingen op het landgoed van den Engelschen Pre mier „The Chequers". Bij Wai-Hai-Wai zinkt na een aanvaring de Britsche duikboot „Poseidon". Meer dan twintig leden der bemanning komen om. Te München brandt het bekende Glazen Paleis tot den grond toe af. Het conflict tusschen den Paus en Musso lini wordt als geëindigd beschouwd. In de monding van de Loire zinkt het pleziervaartuig „St. Fhilibert", waarbij meer dan 500 personen om het leven komen. Gomez wori herkozen als President der Venezolaansche Republiek. De Vereenigde Staten worden geteisterd door een hittegolf, die talloozen menschen het leven kost. President Hoover stelt een moratorium voor, betrekking hebbende op alle regee- rings-, schadevergoeding- en wederopbouw- schulden. Op het Fransche Ministerie van Buiten- Iandsche Zaken blijkt een aantal hoofd ambtenaren het ambtsgeheim geschonden te hebben door cijfer-telegrammen voor beurs speculaties te gebruiken. JULI De „Graf Zeppelin" maakt een tocht naar IJsland. Te Korea worden talrijke Chineezen om het leven gebracht. Te Parijs komen de groote mogendheden tot overeenstemming inzake het plan- Hoover. In Kwantoeng komen meer dan vierdui zend personen tengevolge van overstrooming om het leven. De Vereenigde Staten zullen deelnemen aan de Ontwapenings-conferentie. De financieele toestand in Duitschland wordt in hooge mate critiek. Enkele groote banken staken hare betalingen en de Rijks bank verhoogt haar disconto tot ongekende hoogte. De Berlijnsche effectenbeurs blijft gesloten. Te Parijs confereeren de groote mogend heden over steunverleening aan Duitschland. De conferentie wordt te Londen voortgezet. In Spanje komt de Cortes bijeen. In tal van plaatsen in Spanje hebben communistische onlusten en werkstakingen plaats. In Roemenië wordt de leider van de spion- nage voor de Sovjet-Unie gearresteerd. Tal van andere arrestaties volgen. De „Graf Zeppelin" maakt via Leningrad een tocht naar het Noordpoolgebied. Henderson en MacDonald bezoeken Ber lijn. De President der Chileensche Republiek Ibanez treedt af en vlucht. AUGUSTUS De Amerikaansche duikboot „Nautilus" verlaat Bergen (Noorwegen) en begint haar Pooltocht, die een éclatante mislukking blijkt te worden. Brüning en Curtius brengen een bezoek aan Rome en confereeren met Mussolini. Het Nationale Referendum over ontbinding van den Pruisischen Landdag mislukt. Bij Jüterbog stort de sneltrein Bazel— Berlijn ten gevolge van een dynamiet-ont- ploffing gedeeltelijk van den spoordijk. Er zijn tientallen gewonden, doch geen dooden. De commissie van experts inzake het plan-Hoover komt te Londen tot overeen stemming. Te Maccao vliegt een munitiedepot in de lucht, waardoor vele tientallen personen ge dood of gewond worden. Het tusschen de Spaansche regeering en de Katholieke geestelijkheid gerezen conflict neemt scherpe vormen aan. De „Graf Zeppelin" maakt een tocht naar Engeland. 1 Naarmate de economische toestand in Duitschland critieker wordt neemt het aan tal noodverordeningen toe. In België wordt voor den twaalfden keer de Nationale Ijzerbedevaart gehouden. Het Engelsche Labour-Kabinet treedt, af. Er wordt een nationale regeering gevormd. Tengevolge van overstrooming van de Jangtse-rivier komen naar schatting ruim 250.000 personen om het leven. SEPTEMBER Te Genève wordt de 64ste zitting van den Volkenbondsraad gehouden. De ,,Graf Zeppelin" maakt een tocht naar Pemambuco in Zuid-Amerika. Tusschen de Italiaansche Regeering en het Vaticaan wordt overeenstemming bereikt. De Belgische leeraar Moulin wordt in Ita lië tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Schober en Curtius verklaren,dat zij de Tol-Unie intrekken. In Chili is een opstandige beweging gaan de, die is voortgekomen uit muiterij onder de matrozen. De muiterij wordt onderdrukt. De Volkenbondsvergadering wordt ge opend. Mexico aanvaardt de uitnoodiging als lid tot den Volkenbond toe te treden. Gandhi arriveert te Londen om aan de Ronde Tafel-Conferentie deel te nemen. De hoofdstad van Honduras Belize wordt door een storm geteisterd, die aan 1000 menschen het leven kost. De Oostenrijksche burgerwachten doen een staatsgreep, die echter mislukt. Op den Orient-Express wordt in Honga rije een aanslag gepleegd, waardoor de trein in een viaduct stort; 25 dooden en 50 ge wonden. Op grond van de voorgestelde tractements- verlaging breekt op de Britsche vloot, die juist manoeuvres maakt, lijdelijk verzet uit. De manoeuvres worden afgelast. Naar aanleiding van onvoldoende be scherming van de Japanners in China breekt een conflict met Japan uit. Japansche troe pen bezetten Moekden en successievelijk 't overgroote deel van Mandsjoerije. De Vol kenbondsraad tracht te bemiddelen. Engeland heft den gouden standaard op. De Londensche en vele andere beurzen blij ven gesloten. Dit is de inleiding tot een economische wereldcrisis van ongekenden ernst. Laval en Briand bezoeken Berlijn; er zal een Fransch-Duitsche economische commis sie worden benoemd. OCTOBER Tusschen de Spaansche regeering en den Heiligen Stoel wordt in beginsel overeen stemming bereikt. Boven Rome worden door een vliegtuig anti-fascistische strooibiljetten uitgeworpen. De vliegers Herndon en Pangbom vol brengen een ononderbroken vlucht over den Stillen Oceaan. Japan zendt oorlogsschepen naar China en vele in dit land woonachtige Japanners repatrieeren. Er volgt een Japansch-Chi- neesche notawisseling en de toestand wordt dermate critiek, dat de Raad van den Vol kenbond zijn vergadering vervroegt De Hongaarsche industrieel Matuschka bekent, dat hij de dader is van de spoor wegaanslagen van Anzbach, Jüterbog en Bia-Torbagy. Laval arriveert te New-York en komt na een conferentie met Hoover te Washington tot overeenstemming inzake coördinatie van de middelen der Fransche en Amerikaan sche banken. De ongekroonde Koning van de Chicago- sche onderwereld Al Capone wordt tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op Cyprus breekt een opstandige bewe ging uit, die door Engelsche oorlogsschepen wordt onderdrukt. In Bengalen komen honderden personen tengevolge van overstroomingen om het leven. Op den nieuwen president van Peru wordt een moordaanslag gepleegd, die mislukt. Bij de parlementsverkiezingen in Enge land behalen de „nationalen" een overwel digende overwinning. NOVEMBER China dient nogmaals bij den Volken bondsraad een klacht in over het optreden van de Japansche troepen. Het nieuwe nationale kabinet van Mac Donald bestaat uit 11 tories, 5 liberalen en 4 nationaal-Labour-aanhangers. Op den Chineeschen ex-Keizer wordt een bomaanslag gepleegd, die mislukt. Op Corsica wordt door gendarmen en politie een offensief tegen de bandieten geopend. De Japanners beginnen een offensief in Mandsjoerije. De toestand wordt zeer kri tiek. De Koloniale Tentoonsteling te Vincen- nes wordt officeel gesloten. Communisten en Nationaal-Socialisten behalen een groote overwinning bij de ver kiezingen in Hessen. Snowden wordt in den adelstand ver heven. Grand! bezoekt Hoover. De Spaansche Cortes verklaart Don Al phonso schlüdig aan hoogverraad. Hij wordt mitsdien vogelvrij verklaard. Bij een mijnontploffing te Bentley komen 28 arbeiders om het leven. Laval houdt in de Fransche Kamer een groote rede, waarin hij handhaving van den gouden standaard aankondigt en felle critiek oefent op Duitschland. In Duitschland worden onthullingen ge daan over het hoogverraadplan van de Nationaal-Socialisten. Het Ontwapeningscongres te Parijs mis lukt volkomen, tengevolge van gebrekkige organisatie en tumult in de zaai. Te Lausanne heeft een groote aardver schuiving plaats. Er worden talrijke hangeroptochten naar Washington georganiseerd. DECEMBER In het Belgische Parlement wordt tijdens een economisch debat een entente tusschen Frankrijk, België en Nederland bepleit. De Britsche Ronde-Tafelconferentie wordt in een sfeer van harmonie gesloten. Mac Donald doet loyale toezeggingen inzake In lossing van de aan Indië gedane beloften. In het Japansch-Chineesche conflict treedt eenige ontspanning in als gevolg van de bemoeiingen van den V. B.-Raad. De Japansche militaire partij neemt echter 'n intransigante houding aan, waardoor het conflict weer dreigende vormen aanneemt. Er worden hevige Japansche vliegeraanval len in Mandsjoerije ondernomen. Nabij Weenen wordt een clandestiene communistische zender ontdekt. Te Bazel wordt een internationaal onder zoek ingesteld naar de betalingscapaciteit; een voorloopige overeenkomst gesloten. De Spaaijsche Grondwet wordt met al- gemeene stemmen goedgekeurd. Alcala Za morra wordt tot eersten President van de Spaansche Republiek gekozen. De Nobelprijs voor den vrede wordt toe gekend aan Mrs. Jatie Addams en Prof. Nicholas Murray Buttler. In Chili hebben binnenlaudsche onlusten plaats. Op de Philippijnen wordt een groote sa menzwering ontdekt. Starhemberg, de leider van de Oosten rijksche Burgerwachten, dreigt met revolu tie. Te Nanking hebben tegen de Chineesche regeering gerichte onlusten plaats, welke voornamelijk door studenten worden aan gesticht. Smotona wordt herkozen als President der Lithausche Republiek. Engeland verscherpt de reeds genomen maatregelen Inzake de heffing van tarieven op den invoer. In Oostenrijk worden op groote schaal ambtenaren ontslagen. In- het Putsch-proces te Graz worden dr. Pfrimer c.s. vrijgesproken, in verband waar mede in Stiermarken uitgebreide .voorzorgs maatregelen worden getroffen. De ongekroonde koning der New-Yorksche onderwereld, Jack Diamond, wordt door bendeleden vermoord Te Parijs heeft een internationale vredes- betooging plaats, als tegenwicht tegen de relletjes tijdens het in het Trocadero ge houden internationaal pacifistisch congres. Een aantal Italiaansche hoogleeraren wei gert den eed van trouw aan het fascisme af te leggen, in verband waarmede door de studenten tegen de professoren gedemon streerd wordt. In een gedeelte der Vaticaansche biblio theek stort het plafond in, tengevolge waar van duizenden kostbare boeken en manus cripten verloren gaan. Vijf personen werden hlerbjj gedood. De Universiteitsbibliotheek te Johannes burg wordt door een brand in de asch ge legd. Tal van literaire schatten gaan ver loren. De commissie van militaire attaché's, die, in verband met het gewapend conflict tus schen Japan en China, ter plaatse een on derzoek zal instellen, arriveert te Moekden. Hitler-infectie in Nederland? Kasteel „De Binckhorst" de wieg. De „Völkischer Beobachter", het hoofd orgaan van de Duitsche nationaal.socialis- tische partij, krijgt uit Amsterdam het be. richt, dat dezer dagen ook in Nederland een nationaal-socialistische partij is opge richt. De stichting van deze nieuwe partij, aldus lezen wij in „Het Volk", de nationaal. socialistische Nederlandsche arbeiderepartij (N.S.N.A.P.) had plaats op het kasteel „De Binckhorst" bij Den Haag. De leider van de partij is Adalbert Smit. die reeds vroeger in de fascistische partij, welke het tijdschrift „De Bezem" uitgeeft, een leidende rol heeft gespeeld. Tot eereten secretaris is benoemd dr. E. Ridder van Rappard. Het program van de N.S.N.A.P. komt in het algemeen overeen met dat van de Duitsche nationaal.socialistische partij, en van de Zweedsche nationaal-socialistische partij. H-t program, dat 25 punten bevat, is uitgesproken anti.semietisch en bestrijdt hei internationale kapitalisme en zijn organisa. tieleven, de trusts, de groote banken, de beurzen en de warenhuizen. Bijzonder opvallend zijn de punten 1, 2 en 11 van het program. Punt 1 eischt de aaneensluiting van alle Nederlanders in een groot Nederlandsch (Dietsch) Rijk, opgrond van het zelfbeschikkingsrecht der volken. Punt 2 eischt het bevorderen van de Ger- maansche gevoelens en gedachten in t Ne derlandsche volk en een enge aaneensluiting met de „broedervolken" van de Duitschers, Vlamingen, Zwitsers en Scandinaviërs, om te zamen. als de drager van een vernieuwde cultuur zich in een federatief verband tegen. over de invloeden van andere groote mo gendheden te kunnen handhaven. Punt 11 eischt het opgeven van den vrij handel ten voordeele van de ontwikkeling der binnenlandsche productieve krachten en in plaats van de tot dusver gevolgde „al. gemeene" vrijhandelspolitiek wordt een re. gio-nale vrijhandel met de andere Ger. maansche volken op 't vasteland geëischt. Met betrekking tot de sociale eischen van deze nieuwe partij geldt, evenals voor het Duitsche nationaal.socialisme. het eerste be ginsel, het gemeenschapsbelang gaat voor het belang van den enkeling. De partij staat in nauw contact met de gelijkgezinde beweging in Vlaanderen, het Verbond van Dietsche Nationale Solidaris- ten, dat door Joris van Severen en Wies Moens geleid wordt. Saamhoorigheidsgevoel Het Nat. Crisiscomité teleurgesteld over het aantal giften in natura Het Nationaal Crisiscomité deelt ons mede: Uit de antwoorden op de circulaire van 1 December aan de burgemeesters verzon den, blijkt, dat reeds in ongeveer 350 ge meenten plaatselijke comité's zijn gevormd; slechts In 150 gemeenten blijkt voorloopig geen bijzondere voorziening in den crisis nood noodzakelijk. Van de overige ge meenten ontbreken nog definitieve gege vens. Bereids is aan enkele comité's wier werk zaamheden reeds vergevorderd bleken en welke voldoende gegevens verstrekten om te kunnen beoordeelen of onmiddellijke hulp gewenscht was, een uitkeering in geld ge daan. Nadrukkelijk vestigt het comité de aan dacht er op, dat de plaatselijke comité's in de eerste plaats op door eigen activiteit te verkrijgen middelen zijn aangewezen; het Nationaal Crisiscomité kan deze slechts eenigermate aanvullen. Bijna alle giften in natura, ter waarde van 140.000 en waarvan het grootste ge deelte door de gevers voor bepaalde plaatsen bestemd was zijn reeds gedistribueerd. Dekens, brandstoffen en levens middelen noodig Hoewel dankbaar voor de reeds ontvangen goederen, is het N. C. C. toch teleurgesteld over het geringe aantal der gevers. Het comité houdt zich warm aanbevolen voor het ontvanger, van giften in den vorm van nieuwe dekens, levensmiddelen, brandstof, fen, lakens en dergelijke. Den gevers wordt echter verzocht zich eerst met den penning meester in verbinding te willen stellen, aan gezien wij geen goederen kunnen opslaan. Kleine giften in natura kunnen het best rechtstreeks aan de plaatselijke comité's v/orden gezonden. Alles wijst op overbelasting Het ongeval met de „Ooievaar" te Bang kok blijft de gemoederen van deskundigen en belangstellenden beroeren. De „N. R. Ct." vermeldt thans een inter view, dat een der redacteuren met den be kenden K.L.M..piloot Evert van Dijk, kort na de ramp, mocht hebben. Wij laten het hier woordelijk volgen: „Dat luikje heeft met de ramp niets te maken," zei Van Dijk. „Dat mag uit Bang kok wel naar Holland zijn geseind, maar dat is eenvoudig belachelijk voor iemand, die op vlieggebied deskundig is. Direct toen ik te Bangkok aankwam, kon ik mij een vooretel ling maken van het verloop van de ramp. Ik ontmoette op Don Muang Behage den chef van den technischen dienst der K. N. I. L. M., die daar juist met de „Valk" was gearriveerd, evenals dr. Groeneveld Meyer. Behage en ik hebben niet veel woorden behoeven te wisselen om het eens te worden over de waarschijnlijke oorzaak van de ramp, welke ik u zoo direct noemen zal. Eerst nog even over het beroemde luikje, dat bij open staan een vliegtuig zou verhinderen om los te komen. Ik neem direct aan om met twee, met drie, of als u wilt meer nog, van der. gelijke openstaande luikjes te starten en ik garandeer u, dat ik de kist van den grond krijg. Het openstaan van zoo'n luikje verhin dert het loskomen absoluut niet, dat is onzin In zake de ramp van de „Ooievaar" wordt de voorstelling gegeven, alsof Wlersma het openstaan van het luikje niet zou hebben bemerkt. Dat is óók onzin. Want de lucht stroom het luikje zit vlak boven het hoofd van den piloot zou in het eerste ©ogen blik reeds voelbaar zijn geweest. „Hoe is men dan toch aan het verhaal ge. komen, dat het luikje zou hebben openge staan?" vroegen wij Van Dijk. „Dat zal ik u zeggen. De Siameesche offi cier, die bij den start van de „Ooievaar" aanwezig was, verklaart, dat hij gezien heeft dat het luik openstond en dat er zelfs iemand het hoofd doorstak. Het is zeer wel mogelijk, dat die officier, toen de motor nog niet draaide, dat heeft gezien, maar direct daar na moet Wiersma het luik weer hebben ge sloten. Dit is een feit, dat voor geen tegen spraak vatbaar is. Ik zal u dat uitleggen. Neem nu even aan, dat het luikje 'nderdaad tijdens den start open is geweest. Luid móest dichtslaan Dat luik is een soort klep, welke, als u voor het vliegtuig gaat staan, met uw ge zicht er naar toe, achterwaarts nelt. U be grijpt dus goed wat ik bedoel, het luik slaat niet horizontaal neer, maar het heeft een hellenden stand. Dit heeft het niet van na ture, maar het wordt in dezen stand gehou den door eenige ijzerdraadjes. Goed, nu gaat het vliegtuig starten. Wat gebeurt er dan? Onmiddellijk knappen die draadjes door den luchtdruk op het luik af en het slaat ach terwaarts plat neer op het vliegtuig, waar door de veronderstelde „funeste" werking van het openstaan van het luik op de moge lijkheid om los te komen volstrekt zou zijn weggenomen. Voor het afknappen van die draadjes is het niet eens noodig, dat het vliegtuig taxiet. Iraien men bij een openstaan van het luik de motoren laat proefdraaien, is dat reeds voldoende om de draadjes van het luik te doen afknappen. En nu kom ik met het zuiverste bewijs dat het luik niet kan hebben opengestaan. Ik kan u zeggen, dat Behage mij heeft mede gedeeld, dat de draadjes van het luik intact zijn. Ergo: het luik heeft misschien wel open gestaan, maar toen de motoren begonnen te draaien, was het gesloten. De draadjes waren intact, maar eenige bouten zijn afgebroken. Dat is gebeurd door den geweldigen schok, waarmede het vliegtuig is neergestort. De kracht, waarmede de „Ooievaar" tegen den grond sloeg, moet inderdaad geweldig zijn geweest. Het toestel moet flying speed heb ben gehad, zeker een 115 a 120 K.M. Was de snelheid geringer geweest, dan zou de „Ooievaar" niet de salto's hebben gemaakt, welke het vliegtuig heeft gemaakt." „U is dus van meening, dat de theorie in zake het luik volstrekt onhoudbaar is?" „Ja. Ik wil dat met den meesten nadruk verklaren, omdat uit deze theorie zou blijken, dat Wiersma een verzuim heeft gepleegd en dat is in geenen deele het geval geweest, zooals ik u bewezen heb. Het luik was ge sloten. Op Wiersma rust geen Uaam. Het „Volk" voegt hieraan toe: Het artikel van den heer Koch in „De Pre- angerbode" vermeldt uitdrukkelijk, dat des kundigen kort na het ongeval de startbaan van de „Ooievaar" hebben nagegaan en deze recht als een liniaal bevonden. Zij vinden hierin een aanwijzing, dat geen der mo toren geweigerd zou hebben. Hetgeen zeker door een bekwaam piloot, als Wiersma, wiens oogen als het ware automatisch de toeren, tellers controleeren, bemerkt zou zijn. Wanneer men dus eenerzijds de noodluik- theorie moet verwerpen, anderzijds die der motor-panne moet afwijzen, blijft slechts de mogelijkheid, dat de „Ooievaar" overbelast is geweest. De Lufthansa gaat tegen de rails-Zeppelin concurreeren. BerlijnWeenen In twee uur. De Duitsche Lufthansa heeft de concur rentie met de z. g. rails-Zeppelin opgeno men. De proefnemingen met dit langs de rails vliegende gevaarte hebben de idee ge wekt, dat binnenkort spoortreinen met de snelheid van de vliegmachines de snelver- bindingen zouden in stand houden. De rails- Zeppelin loopt namelijk met een gangetje van 230 KM., dat is heel wat vlugger dan de gewone vliegmachines, die in het ver keer gebruikt worden. De kruissnelheid van een gewone verkeersmachine bedraagt on geveer 180 K.M. per uur. De vliegmachine heeft echter het voordeel, dat zij niet aan rails gebonden is, den koristen afstand tus schen twee steden kan nemen en bovendien zün niet alle rails voor de rails-Zeppelin geschikt. De Lufthansa echter heeft thans een besluit genomen, waardoor de vlieg machine het snelheidsrecord zal behouden en stellig voor zeer langen ijtd, meldt ,,Het Volk". Door de chef-ingenieurs dr. Schatzky en dr. Stoffel, van de Lufthansa, zijn nieuwe machines ontworpen, die in den komenden zomer in gebruik zullen worden genomen. Deze machines, die op het oogenblik bij al le groote Duitsche vliegtuigfabrieken wor den gemaakt, zoowel bij Junkers als bij Fokke-Wulf en Heinkel, zullen een maxi mum-snelheid krijgen van 350 KM. per uur, een snelheid, die tot dusverre in het reisverkeer nimmer bereikt werd. Zij zullen een gemiddelde snelheid van 300 K.M. per uur makkelijk kunnen volhouden. Het zijn driemotorige vliegtuigen, en de motoren hebben ieder een kracht van 500 PK. De snelheid schijnt intusschen wel bereikt te zijn en koste van de draagkracht, want volgens de gegevens, die de Lufthansa ver strekte, zullen deze machines bemand worden door één piloot en een marconist en slechts zes personen kunnen vervoeren, plus 150 Kilo vracht. De landingssnelheid van deze machines heeft men onder de honderd K.M. kunnen houden, hetgeen met het oog op de veilig heid van belang is. Hoe veel sneller deze machines echter de reizigers naar hun doel brengen, blijkt wel duidelijk, als men weet, dat met deze vlieg tuigen het mogelijk zal zijn om van Berlijn in twee uur in Weenen te zijn, een afstand waarvoor de expresstrein veertien uur noo dig heeft! En Berlijn—Amsterdam zal met deze machines in 1% uur afgelegd worden. Alle door den D. H. V. B. op Nieuwjaars dag vastgestelde wedstrijden, zijn, wegens den slechten toestand der terreinen, door den bond afgelast. Gisteravond vond op het verlichte V.U.C.- terrein onder groote belangstelling de wed strijd plaats tusschen Zwaluwen en Boeda pest. Het Zwaluwen-elftal had -iog al eenige wijzigingen ondergaan en ten slotte was het verschenen met de volgende opstelling; Doel: Odijk. Achterhoede: Weber, Lelyveld. Middenlinie: Kools, Huizinga, SSrijboseh. Voorhoede: Wels, Van Reenen, Van den Broek, Mol, W. Tap. In de eerste helft waren de Hongaren ab soluut de meerderen van hun tegenstan ders. Hun combinatie sloot best, het aan geven was zuiver, alleen in het afwerken der aanvallen haperde nogal wat. Het schieten is niet hun sterkste zijde. Op regelmatige wijze wisten zij in de eerste helft een 3—0 voorsprong te verkrijgen. Het Zwaluwen elftal stelde daar tegenover ee i spel, dat in geenen deele tegen dat van Boedapest was opgewassen. In de achterhoede werden bij voorbeeld fouten gemaakt, vooral Odijk was lang zoo safe niet als andere. Ir. de midden linie was spil Huizinga zwak en alleen Kools kweet zich behoorlijk van zijn taak. In de voorhoede lukte vrijwel geen enkele combi natie. Na de rust hebben Van d°n Broek en Van Reenen van plaats verwisseld. Direct bleek dit een verbetering te zijn. Onmiddel lijk na de hervatting geeft Vai Reenen goed over aan Mol, die met een uitstekend schot een tegenpunt maakt (13). De Hollanders komen er nu veel beter in en als een wonder ontkomt even daarna het Hongaarsche doel aan een doorboring. Toch lukt het nog den achterstand met 3—2 te verkleinen als Wels het schot lost, dat de Hongaarsche keeper niet stevig in de han den kan houden. Het spel paat nu vrijwel gelijk op, terwijl langzamerhand de Zwalu wen zelfs een overwicht verkrijgen. Weber en Lelyveld zetten de buitenspelval open en den Hongaren wordt hierna vrijwel geen kans meer gegeven. Hoewel de Hollanders nog vrij goede kansen krijgen om den ge lijkmaker te scoren eenmaal stuit een schot van Mol tegen den paal het veld weer in blijft de stand onveranderd en wint Boedapest zijn tweeden wedstrijd in Neder land met 32. Van de Zwaluwenspelers lukte het in de voorhoede vrij slecht. Eerst toen Van den Broek en Van Reenen van plaats verwissel den ging het beter. W. Tap remde het tempo geweldig. De kleine Wels aan den anderen kant werd tien minuten voor het einde ge blesseerd en moest vervangen worden. In de middenlinie was Kools de beste man. Strijbosch kwam er in de tweede helft beter in. Huizinga zwoegde wel, maar zijn plaatsen was zeer slordig. Weber en Lelyveld vorm den een goed backstel. Men meldt ons dat morgen op het H. F. C.- terrein de Muziekvereeniging „Jeugdfanfare Oosterkwartier" haar medewerking zal ver- leenen bij den traditioneelen voetbalwed. strijd. Liefdadigheidswedstrijd Op Nieuwjaarsdag zal op het terrein van H. B. C. aan den Heerenweg te Heemstede een wedstrijd platas vinden tusschen een sterke H. B. C.-combinatie en een elftal be staande uit diverse inwoners, waaronder een drietal Engelschen. De eventueele baten komen aan het crisis, comité. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Terreinen en weder dienende spelen Tram vogels Zaterdag 2 Januari op het H. F. C.- terrein aan de Spanjaardslaan, aanvangende 2 uur, een vriendschappelijke ontmoeting tegen de H. F. C.-veteranen, terwijl een an. der Tramvogelselftal op haar terrein in het Sportpark der gemeente Heemstede terzelf- derttjd een ontmoeting speelt tegen het elf tal van V. E. W. In een party die zes uren duurde, heeft Euwe remise gemaakt met Yates, na 55 zet ten. Het spel kenmerkte zich door gedurfde zetten. Yates kwam een pion voor te staan, doch Dr. Euwe slaagde er na schitterend spel in remise te forceeren. De stand na 96 mn. BRUSSEL, 30 Dec. Hedenavond, na 96 uren rijdens, waren afgelegd 2399,175 KM. Het koppel CharlierDeneef heeft thans de leiding. Onze landgenooten Pijnenburg en Braspenning, die gisteravond nog de lei ding hadden, zijn thans weder afgezakt tot de vierde plaats met een achterstand van vier ronden, terwijl Piet van Kempen met een achterstand van zes ronden de zesde plaats bezet. De volgorde was hedenavond 9 uur als volgt: pnt. achter 1. Charlier—Deneef 168 2. AertsHasendonck 53 1 ronde) 3. v. HevelHagelstein 66 3 ronden) 4. Pijnenb.-Braspenning X06 4 5. De Corte-v. Slembroeck 39 5 6. Piet en Jan v. Kempen 126 (6 7. SmetsMeeuwis 120 7 8. v. NeeveleCanardo 88 7 9. De Bruycker-Verrycke 107 8 10. RaesBilliet 67 (10 11. Rielens-v. Vlockhoven 84 (II 12. Martin-v. Buggenhout 92 (12 13. Wautere-Bonduel 61 (12 14. Verhagen-Muller 103 (13 15. Dl Pacco (alleen) 90 (13 16. Pecquex-Kroschel 59 (16 Vergadering Concordia. Het Bestuur en de T. C. van Concordia vergaderden onder leiding van den heer F. G. J. van den Berg, voornamelijk ter be spreking van de a*. uitvoering. Deze zal worden gehouden in de Gemeen telijke Concertzaal op 27 Februari. De nieu we Dames-vlag zal dan na den opmarsen worden overhandigd door den heer J. Hop, ecre-voorzitter van Concordia. Het verdere programma luidt: optreden kinderklasse, vrije oefeningen heeren, sprin gen jongste jongens (afdeeling Haarlem), volksdansen jongste meisjes (Haarlem), bal oefeningen en toesteloefeningen oudste meis jes (Haarlem), bank-oefeningen oudste jon gens (Haarlem), deze laatste met de heeren toestel-oefeningen, vrije oefeningen, toestel- oefeningen en brug-oefeningen dames, adspi- ranten (afdeeling Haarlem-Noord) vrije oefe ningen en toestel-oefeningen. Door de groote uitbreiding van de kinder klasse zal deze worden gesplitst. Toegevoegd wordt dan een uur op Dinsdagavond in het Gemeentelijk Lyceum. Voorts werd besloten, om dezelfde reden de meisjes-afdeeling in Haarlem-Noord te splitsen. De vergadering besloot verder, marechen uit te schrijven voor leden en oudste adspi- ranten. Aan de deelnemers, die de marechen volbrengen, zal een onderscheidingsteeken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13