LANSDORP ROBAT COUPON- OPRUIMING JIUJITSU MET FLUWEELEN HANDSCHOENEN NIEUWJAARSWENS CH VAN THOMASVAER EN PIETERNEL TWEEDE BLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Een reis naar generaal Ma met de Japanners Nieuwjaar en de Nieuwjaarszanger DE NIEUWE R.K. KERK TE SANTPOORT Rijksvischafslag te IJmuiden in 1931 KRUISWEG 6 door Qjyiartin 'Eerden Onze bijzondere correspondent In Mandsiociije vond de gelegenheid, om de Japansche delegatie te bege leiden. die onder leiding van Captain Itagaki en den financieelen expert der Japanscbe provinciale regeering te Moekden, liomai. zou onderhan delen met den aanvoerder der Chi- neesche strijdkrachten, generaal Ma, over den stilstand der vijandelijkhe den. CHARBIN, in December. Deze reis. de meest avontuurlijke, die ik ooit in Azië beleefde, begon met esn vliegtocht van Moekden naar Tsitsihar. WIJ kwamen met den trein in Charbin aan. Daar was onze reis streng geheim gehou den. Alleen het beambtenpersoneel van den extra-trein, die ons naar 't hoofdkwar tier van generaal Ma te Hailun zou bren gen, was op de hoogte gebracht. Tot zoo ver verliep alles volgens het vastgestelde programma. Maar halfweegs Hailun staat de trein plotseling stil. Generaal Ma wei gert de delegatie te ontvangen. Vier uur lang wordt er maar op los getelegrafeerd tot de generaal tenminste toestaat, de reis voort te zetten. Als we tenslotte in Hailun aankomen zijn alle maatregelen getroffen Militaire auto's brengen ons naar ons kwartier te Hailun, de privé-woning van den lommerdhouder van Hailun. Van het station tot de huisdeur worden we streng bewaakt. Voor het huis staat een wachtpost. Van heel de wereld afge sloten wachten we af. wat er over ons zal worden besloten. Om elf uur des avonds weten we nog zelfs niet. of we wel zullen worden ontvangen. Eindelijk te middernacht verschijnt plots generaal Ma in eigen persoon en houdt met de grootste vriendelijkheid een toe spraak. heel kort: ..Alles wat zich afge speeld heeft hij de Nonni-rivier en bij Tsitsihar is maar een misverstand. Japan en Chjna willen zeker vreedzaam naast elkander leven. Er is dan ook genoeg ruimte voor beide volken. De Chineezen zouden dan ook niets liever wenschen. dan den vrede te bewaren." Na dit ceremonieel trekt generaal Ma zich terug met de Japansche gedelegeer den en onderhandelt met hen tot 's mor gens drie uur. Werd er een resultaat be reikt? Toen de deelnemers aan deze con ferentie weer de kamer betraden, kon ie van hun ondoordringbare gezichtstrekken deze eeuwige Aziatische onverschilligheid die een Europeaan tot wanhoop kan bren gen. niet het allerminst aflezen. Opeens roept generaal Ma mij in zijn werkkamer en verklaart mij het volgende: De Japanners wenschen vrede en samen werking in de drie Oostelijke provinc'es van China. Ook zij hebben absoluut de overtuiging, dat het gevecht aan de Nonni- rivier alleen maar een betreurenswaardig misverstand is geweest. Zij hopen daarom dat hij (Ma) hun voorstellen zal aanne- p>en en de noodige maatregelen treffen. Hij heeft toegestemd: natuurlijk moet er vrede zijn en samenwerking. Maar dat is helaas slechts dan mogelijk, wanneer Ja pan geen inbreuk maakt op de souvereinl- teitsrechten van China. Doet het dat niet. dan is hij gedwongen door te vechten en zijn vaderland tot den laatsten druppei bloeds te verdedigen. Na deze ceremonieele vriendelijkheden, die generaal Ma mij plastisch voor oogen voerde, was men waarschijnlijk begonnen, de dingen concreet te behandelen. Een der hoofdstrijdounten vormde de kwestie, of generaal Ma zijn toestemming wilde geven tot de benoeming van Tsangtsingwa tot gouverneur van Heilungking. Ma sprak zijn onuitsprekelijk leedwezen uit. Over deze kwestie viel ook absoluut niet te discussi eeren. omdat de gouverneurspost van die provincie toch een zuiver nationaal vraag stuk is. dat alleen door de Nanking-regee- ring kan worden opgelost, en toch zeker niet in een onderhoud, dat toch niet waar? alleen maar een informatorisch karakter draagt. Nu pakken de Japanners met groot ge schut aan. Wil Ma den strijd weer doen ontbranden? De generaal dient van ant woord: hij heeft tot dusver zich alleen maar verdedigd. Het spreekt toch vanzelf, dat hij weer moet beginnen te vechten, wanneer hij wordt aangevallen. De Japanners antwoorden, dat zij zich niet kunnen voorstellen, dat het tot nieuwe gevechten zal komen. Maar zij hadden he laas geen opdracht om bindende verkla ringen af te leggen over een eventueel te rugtrekken van hun troenen. Momenteel kan daarover niets definitiefs worden ge zegd. In 't kort gezegd: deze conferentie was een volkomen mislukking. Er zullen geen verdere onderhandelingen plaats vinden. Als eindresultaat en als zijn „natuurlijk absoluut persoonlijke" meening deelt ge- raal Ma mij tenslotte mede, dat de Ja panners bij hun onverwacht bezoek alleen hadden willen spionneeren, in welken toe stand het Chineesche leger zich bevindt en of er werkelijk bezwaren bestaan tegen den pro-Japanschen gouverneur Tsang tsingwa. Om vier uur trok generaal Ma zich te rug. Ik sliep twee uur en reisde dan met den extra-trein terug, in gezelschap der buitengewoon vriendelijke en buitenge woon zwijgzame Japanners. WALTER BOSSHARD. Copyright „N. Haarl. Crt.", Noord- Holl. Dagbl." en Opera Mundi Press. Van die Nieuwjaarszangen merken we niet veel meer. Ze zouden ook moeilijk te krijgen zijn. Uit de mode. Toch zullen echte Haarlemmers van 70 jaar en ouder en de niet-geboren Haarlemmers van hun dorp of hun stadje zich levendig die oude Nieuwjaarswenschen herinneren. Op het Gemeentearchief worden nog vele van die Nieuwjaarszangen bewaard, maar meen niet. dat van al die Trompetters, Brandwachts, Lantaarnopstekers enz. de heele serie van drie eeuwen terug, aan. wezig is. Ik vond er nog een van 1831: 1832 ont brak. Maar wat hindert dat ook? Wat scheelt één jaar op een eeuw! Waarom zoo'n zang nu nog merkwaardig is? Zeker hét folkloristisch element? Maar dan ook om de mentaliteit van dien tijd te illus- treeren, cm te doen zien. wat er toen in menschenharten leefde en vooral ook om de historie. Mogen wij er u iets van vertellen? Het plaatje in groven steendruk vertoont een bordes, waarlangs men met een gebroken trap afdaalt naar de straat met kinder, hoofdjes. Twee lantaarns op steenen paal flankeeren gelijkstraats het bordes. De titel is: Nieuwejaars Zegenwensch, Van de Aanstekers der Lantaarnen ge schonken aan onze Medeburgers der stad Haarlem. Op den Eersten dag van 't jaar 1831. In de eerste vier coupletten schetst de Lantaarnopsteker zijn werkkring en wat voor beteekenis die voor „de medeburgers" heeft. Wij die geachte Burgerscharen! Als 't duister wordt zijn in de weer, Op markt en straat, langs gracht en Sparen, Ontstekend eiken Stads Lantaren, Ons haastend met slons en leer, Laat dan de dagvorstin verdwijnen En zinken weg voor ons gezigt; Laat vrij de Maan des nachts niet schijnen En wolkfloers doen 't gestarnt ver kwijnen, Dan schenkt toch onze hand u licht. Wijl we onze taak dus trouw ver. rigten, Opdat uw voetstap veilig zij; Daar wij steeds U den weg verlichten, Opdat U niets stoore in uw pligten, Tot heil en nut der Maatschappij. Dan zinspelend op de Belgische ruzie, zingt de Lantaarnopsteker: Ziet Nêerland zich helaas! door rampen Verraad en tweedragt overstelpt, Hoe 't onheil ons cok aan moog klampen, Er is een Vaderhand, die helpt. Dan spreekt hij zijn Godsvertrouwen uit God, die bestuurt der menschen gangen, Wat ook het bocse hart bedenkt, Hier op te vesten ons vertrouwen Als 't eenigste anker onzer hoop. Dan, denkend aan de economische om. standigheden, vervolgt hij: O, dat dan in dit jaar Gods zegen, Weer 't lot van Nederland verzacht. Als 't dorstig land door malschen regen; En dat voor elk weer allerwegen De zon van heil en voorspoed lacht! De Koning en die Hem omringen, Wie werkzaam zijn voor Stad en Lana, Genieten elk in hunne kringen Een dubb'le maat van zegeningen, En vinden kracht door eendragts band Dat Zeevaardij en Handel groeijen; Het licht van Vrede Euroop beschijn! Dat kunst en wetenschappen bloeije, Elks hart voor Liefde en Deugd ont- gloeije En Neerland zal gelukkig zijn! Wie onzer lezers zou al die goede wen schen niet gaarne onderschrijven? Nu laten we het doen. UEd. Dienaars de Lantaarn Aansteekers. Zien we dan nog het onderschrift: Te Haarlem, ter Drukkerije van Met en Mey. link, Lange Bagijnestraat Wijk I N. 1016 dan weten we meteen, dat de firma, die daar nog zetelt tegenover de Concertzaal, al minstens 100 jaar oud is. Aan welke gebeurtenissen zal de Lan. taarnopsteker hebben gedacht? In de eerste plaats, dat 25 Februari 1830 de Liedertafel „Zang en Vriendschap" was opgericht. Indruk zal op hem hebben gemaakt ook militair gedoe hier ter stede, tengevolge van de oneenigheden en later de opstand van België. Zoo had zich in October 1830 een corps van 45 ingezetenen gevormd onder den naam van „Zich aansluitende Keur- sectie". Daar zullen zich waarschijnlijk eeni. ge jeugdige enthousiasten onder zijn ken. nissen bij hebben aangesloten. Dat corps was noodig, want het politiecorps was klein, veel soldaten uit Haarlem waren al naar het Zuiden getrokken en de z.g. Mobiele Schutterij zou spoedig volgen. De keursec- tie zou voortaan als afdeeling der Schutterij de wachtposten betrekken. De Mobiele Schutterij dan trok 30 October uit wegens den opstand in België. De zegen van den Vrede, waarom de Lantaarnopsteker in zijn zangen smeekte, kwam niet. Vele zijner jonge vrienden zouden tot 1838 onder de wapenen blijven. Een ander militair schouw, spel zou hij met zijn „medeburgers" zien. 12 Maart 1831 toch trok het corps Noord- hollandsche Vrijwillige Jagers onder bevel van kapitein Rookmaker uit Haarlem naar de Belgische grenzen. Even later werd hij weer herinnerd aan een anderen vrijheids, strijd. 30 April toch was de gedenksteen voor Ripperda door de Rederijkerskamer „de Wijngaardranken" in de zaal van den Schuttersdoelen onthuld. De Lantaarnopste ker heeft ook een plechtige begrafenis ge- Toegewijd aan O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand 4M DE kerk wordt gebouwd op een zeer mooi gelegen terrein, grenzende aan een plein en twee straten, in het nieuwe uitbreidingsplan van de gemeente Velsen te Santpoort. De kerk heeft ruim 700 zitplaatsen met af zonderlijke zitplaatsen rondom het Priester koor voor de kinderen. Het ruime hoogopgaande Priesterkoor, af gesloten door den triomfboog, geeft aan het Priesterkoor, ook wat de lichtvalling betreft door de hooge ramen, die waardigheid, welke deze ruimte op de eerste plaats vraagt. De kerk wordt binnen gemetseld in goudgele steenen. Achter het Altaar, dat geheel vrij staat, wordt de gewelfde nis geheel geschil derd met een grcotsche voorstelling. De kerk krijgt een slanken toren, waarop hoog verheven het kruis en de klokken in de klokkenruimte. Op de plaats van het Priesterkoor een klein torentje om deze plaats ook van buiten af even aan te geven. Buiten is het metselwerk gedacht in don kere handvormsteen, de dakvlakken gedekt met zeer donkere leien, de torens met koper afgedekt. De kapconstructie van ijzer, het plafond van vakwerk met triplex paneelen. Bij het complex komt de pastorie met sa cristie, misdienaarsruimte, verwarmingskel ders en een vergaderzaal. Het geheel is, vooral wat de constructie betreft, zoo eenvoudig mogelijk opgelost, waardoor een geheel verkregen is, dat zoo voordeelig mogelijk is, wat de bouwkosten betreft, zonder dat het bouwwerk een een- tonigen indruk zal geven. Met den bouw zal in Januari begonnen worden en in het najaar zal de kerk in ge bruik worden genomen. zien. Een andere zanger, Mr. Willem Bil- derdijk, werd 23 December plechtig in de Grcote Kerk begraven. Of hij dat innerlijk heeft meegeleefd, is een andere vraag. De kwaliteit van 't gedicht der twee verschilt veel, maar dat kan de eenvoudige lantaarn, opsteker niet beseft hebben Maar wel was deze begrafenis in de Groote Kerk een der laatste. In 1832 werd het Zuiderkerkhof (tusschen Wagenweg en Dreef) en dat aan de Punt (Statenbolwerk) gesloten en 1 Juni werd het gewezen buiten Akendam als be. graafplaats in gebruik genomen. Een andere ramp deed in 1832 zijn intrede in Haarlem. De cholera verscheen, maar gelukte maakte deze hier weinig slachtoffers. Of hij lid was van de bus „de Liefde zorgt na den dood", weet ik niet, maar Als hij lid was, heeft hij vernomen, dat dit Haarlemsehe Weduwen- fonds gedoemd was uit te sterven. N. V. Nationale Emissiebank te Amsterdam Examen Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage HAARLEM, 30 December. Geëx. 13 cand. Geslaagd de heeren J. de Boer, Deventer; A. J. Koers, Almelo en de dames J. Kahmann, Bentvelt; A. L. Dekker, Zaandam- G. Haar, Apeldoorn; A. M. Vernes, Apeldoorn; E. M. v. d. Es, Soest; A. C. Martijn, Zwolle en M. Z. v. d. Linde, Utrecht. Raad voor de Scheepvaart Bij Kon. Besluit zijn voor het tijdvak van 1 Jan. 1932 tot 1 Jan. 1936 benoemd in den Raad v. d. Scheepvaart tot plaatsvervangend lid voor de vaste leden o. a. de heer G. Botje oud.gezagvoerder ter koopvaardij, te Haarlem; tot buitengewone leden als reeder van de zeevisscherij, de heer J. Prins, directeur van de Zeevirscherij Mij. en „Praxis" en „Holland" te IJmuiden; als werktuigkundige de heer S. G .Visker, w. i. hoofdingenieur van de Stoomvaart Mij. „Nederland", te Bloemendaal, en tot plaats, vervangend lid voor de buitengewone leden als schipper van de zeevirscherij o. a. de heer E. de Groot, oud-schipper van de zeevisscherij te IJmuiden. De benzineprijs Deze week heeft de Haarl. R. K. Vereeniging voor Groote Gezïnen weer haar jaarljjksche kinderfeesten gegeven. Dat er ieder jaar nieuwe kundige vondsten zijn, om de kinde. ren te vermaken, blijkt wel uit dit plaatje! Verhocging ingaande 1 Januari. Naar wij vernemen, wordt de prijs der benzine met ingang van Vrijdag 1 Januari verhoogd. De prijs is door de Shell vastge. steld op 14 per 100 liter in bussen van 10 liter en 13 per 100 liter aan de ben zinepomp. Betalingsmoeilijkheden. In verband met betalingsmoeilijkheden, gerezen bij de N.V. Nationale Emissiebanu te Amsterdam, die als kassier der N.V. Gel. dersche Hypotheekbank optrad, deelen be windvoerders van eerstgenoemde instelling mede, dat ook de N.V. Geldersche Hypo theekbank op 1 Januari a.s. niet in staat zal zijn aan hare verplichtingen met name de couponbetalingen van uitstaande pand brieven, te voldoen. Aan houders van pandbrieven wordt m overweging gegeven, de coupons tot nader bericht niet ter betaling aan te bieden, op. dat bewindvoerders van de N.V. Nationale Emissiebank intusschen gelegenheid hebben de zaken der Geldersche Hypotheekbank zoo goed mogelijk te ordenen. Bewindvoerders gaan daarbij van het standpunt uit, dat een faillissement van de Geldersche Hypo theekbank den pandbrief houders op een be langrijk nadeel zou komen te staan. In een deier dagen gehouden aandeelhoudersver gadering van de Geldersche Hypotheekbank is aan den tot dusverre in functie geweest zjjnden directeur ontslag verleend, terwijl het beheer der bank tijdelijk wordt waar. genomen door de heeren Mr. M. Mulderije te Amsterdam en H. Hoogoud, bewindvoer ders der Nat. Emissiebank, te zamen met den heer notaris Mr. Th. V. J. M. Fela. brugge te Arnhem. Inmiddels is aan den heer H. Bothof, lid van het Accountantskantoor Vekemans- Eothof Co. te Nijmegen verzocht, een rapport omtrent de gestes van de Gelder, sche Hypotheekbank op den kortst moge- lijken termijn samen te stellen. De opbrengst f 3 millioen minder dan in 1930 De omzet van den Rijksvischafslag te IJmuiden gedurende 1931 bedrosg 11.504.088 tegen 14.549.437 in 1930, een achteruitgang dus van ruim 3 millioen. Voor het Staatsvisschershavenbedrijf be. teekent deze achteruitgang een mindere ontvangst aan retributiegelden van 60.00U. Voor de Stille Armen Ingekomen: Ytreg f 10.— N. N„ Heemstede 2.50 N. N5.— Van een bekeerling 10.— M. J. voor de genezing van een zieke 2.50 V. Kerstgave 10. N. N. idem 25.— N. N5.— F. W. uit dankbaarheid 2.50 W. K10.— T. V10.— J. AI. 10.- N. N10.— P. B10.— N. N2.50 N. N2.50 Mevr. F. 25. Th. J200.— De Commissie voor de Stille Armen schrijft hierbij: Wij zijn Goddank in deze dagen niet ver geten, maar wel bedacht en het is ons een groote voldoening van bovenstaande inge komen giften melding te kunnen maken. Onzen edelmoedigen en hulpvaardigen vrienden der armen betuigen wij hiermede onzen innigen dank, niet alleen voor de ge schonken gaven, maar, wel haast bovenal voor de blijken van sympathie cn medele ven, welke door deze giften ons zoozeer worden kenbaar gemaakt. Aan allen die in den loop van dit jaar ons zoo krachtig ter zijde hebben gestaan in ons p-gen om het stille leed onzer ar men te lenigen, hun in nood verkeerende gezinnen, zoo mogelijk voor blijvende armoe de te bewaren, betuigen wij hiermede on zen dank. Wij bidden dat Gods zegen op ons gemeenschappelijk streven moge rusten en wenschen onzen helpers en onzen armen een Zalig Nieuwjaar. Voor verdere medewerking bevelen wij ons dringend aan. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant, bij onze commisricleden en bij on zen penningmeester den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postgiro 13543. Kerstviering van de R.K. Vereeniging voor Blindenzorg Een Kerstviering, welke in dankbare herinnering van onze Blindenvrienden zal blijven voortleven, is wederom dit jaar, daartoe in staat gesteld door eenige wel doeners, door de R.K. Vereeniging voor Blindenzorg afd. Haarlem georganiseerd. Een kort openingswoord van den voor zitter leidde den gezelligen middag in en na het zingen van eenige kerstliederen volgde een kerstverhaal van den lieer van der Sande, dat door den schrijver zelf werd voorgelezen. Geboeid van 't begin tot 't einde heeft ons deze schets, een uit het leven gegre pen, waarin ons een heldhaftige mansfi guur geteekend werd, die niet enkel door gebed, maar nog veel meer door een ont zettend offer, de genade van ons H Ge loof voor een door hem beminde heeft ver kregen. Hij, als weduwnaar, had liefde oflgevat voor een jong meisje, dat achteraf bleek niet katholiek te zijn. Hierdoor heeft hij veel geleden, maar gestreden heeft hij met mannenmoed en zelfs het Teven van zijn eenigst kind. dat hem vroegtijdig door den dood op Kerstavond werd ontnomen, heeft hij gebracht als een offer, om hierdoor haar de bekeering af te smeeken. Gelukkig geslaagd is de schrijver In deze schoone schets, waarin hij ons veel heeft geleerd. Een hartelijk applaus was de tolk der zwijgenden. Hierna volgde een pauze, die do'ar een humorist gekort, in eigenlijken zin nog verlengd werd. daar de humorist nog en kele malen optrad. Ook een schoone Kerstgroet, uitgespro ken door den Geestelijken Adviseur, den ZeerEerwaarden Heer J. Timp, viel den blinden ten deel. Een dankwoord van den voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Nederland- schen R.K. Blindenbond „St. Odilia" kon digde het einde van den middag aan, waarna aan de Blinden, leder afzonder lijk, een kerstgeschenk werd uitgereikt Dames- en Heerenkleermakers (achter het viaduct) Th.: Het hemelsche gerécht hefet zich ten lange leste P.: Kom, doe niet theatraal, dat is het allerbeste! Th.: De dichterlijke taal P.: zit altijd vol gebreken. Als men je wil verstaan moet jij na tuurlijk spreken. Een dichterlijk gesprek is mij te op gezwollen, Een bovenaardschen geest begrijp ik niet ten volle! Th.: Ik spreek als rrensch tot mensch, dus hier ook tol de menschen. P.: Ik sluit rrij daarbij aan een zalig jaar te wenschen. Een jaar van veel geluk, van voor spoed. heil en zegen. Th.: Je doet het wat te gauw P.: Kom, spreek me toch niet tegen. Th.: Waar jij nu mee begint had ik straks willen enden P.: Na eerst zoo'n rhapsodie van aller lei ellenden? Herkauwen noem ik dat! Wat heb je aan 't verleden. Nu wij met vollen moed het nieuwe jaar betreden? Het afgeloopen jaar is niemand goed beval'en, Dat weet 'ij niet alleen, dat weten wij toch allen! Sla dus je blik vooruit en kijk niet meer naar achter. Th.: De Heere sta mij bij en zij een trou we wachter.... Th. Th. P.: Th. Dat heb je goed gezegd, want zon der hulp van boven Gedijt de arbeid niet, al zou je nog zoo s'oven! De tijden waren slecht, de lucht zat vol malaise En na den val der Beurs ging alles a la baisse. Het welvaart-paradijs ging na dien val ten onder Het menschdom klaagt en treurt en dit is cok geen wonder! Maar de figuur is goed, al is zij wat versleten. Het oude testament, dat ben je niet vergeten! Doch nu de blik vooruit en dus wat meer ter zake Om van ie nieuwjaarswensch een goed geheel te maken! Ik wensch een prachtig jaar, een jaar van rust en vrede Van rust? Wat zeg je nu? Het leed wordt juist geleden. Omdat door te veel rust de zaken juist gaan roesten! Neen, rust is enkel goed de welvaart te verwoesten. Den aanhef van je wensch kan jij veel meer vers'erken, Wanneer je niet van rust, maar pra ten gaat van werken! Natuurlijk, Pieternel, ik deel hier jouw gevoelen. Al zei ik het niet zoo, ik wil het zoo bedoelen. Al zijn wij democraat, je weet de ar beid adelt. Het paardje dus van stal en een, twee, drie gezadeld! Het Crisis-Comité is thans wel meer dan noodig En daarom wensch ik juist: het wor de overbodig! De vrede P.: niet zoo gauw, spreek eerst eens schoone woorden Van durf en energie! Th.: zooals wij eertijds hoorden Toen onze kooplui nog de gouden tij den schiepen Der oude Compagnie P.: en daarna schijnbaar sliepen! Th.: Je oordeel is te hard, heb toch iets meer vertrouwen. De menschen steken graag de han den uit de mouwen! Maar wij zijn niet alleen, we hebben concurrentie P.: En vallen van de een in d'and're conferentie! Th.: Daarin heb jij gelijk, veel praten kan slechts schaden. Terwijl de wereld juist behoefte heeft aan daden! P.: Behoefte? Ben je blind? Kijk eens naar Mandsjoerije. Daar zit de Japannees toch niet ver liefd ie vrijen? Ze ste'len daden daar, Japan is niet kortzichtig En lacht met Volkenbond, al doet die ook gewichtig! Th.: Zoo komen wij dan aan het prach tig woordje vrede, Waarvoor, het moet gezegd, al heel wat is geleden. Want oorlog gaat vooraf.... P.: er is genoeg gevochten De krijg heeft nooit gebracht, wat zij er mede zochten. Th.: Ik wensch een jaar van werk en vrede ook aan allen. P.: En met een groot tekort aan ruwe e vervallen! Th.: Daarin heb jij gelijk! en daaruit kan weer blijken, Dat er tekorten zijn, die ons toch ook weer lijken! Ik wensch dus een tekort aan gru welijke dingen. Aan roof en overval, die ons tot noodweer dwingen. En verder een tekort aan al die dwangbevelen. P.: Vergeet niet, dat de Staat juist zor gen moet voor velen! Th.: Dat mag dan al zoo zijn, maar strekt het niet tot leering Wat voor de kleinen geldt: de te ring naar de nering? P.: Kom, wees toch opgewekt, zoolang je kunt betalen! Ik wou het was nog méér! Th.: dan kwam je ook wat halen? P.: Natuurlijk, Thomnslief! zegkan je mij wat geven? De naaister en modist verlangen ook te leven! Th.: Wees zuinig Pielirnel! P.: zóó mag je niet beslissen. Betalen moeten zij, die het thans kunnen missen! Er wordt nog geld verdiend en 't zal zich zeker wreken. Als hij, die goed verdient van zui nig-zijn gaat spreken! Dan komt er niets meer los. Neen. Thomas, er zijn grenzen. Th.: Ik dacht zoo, a propos, wij waren aan het wenschen? P.: Wel. deed ik dat dan niet? Th.: Jawel P.: ik zie geen reden Om mij nu zoo brutaal Th.: Wij spraken over vrede! En laat die tusschen ons toch steeds bestendig blijven. Er zijn al lui genoeg, die met elkan der kijven! Een scheiding is het sloteen uit elkander scheuren P.: Waar liefde en geloof, déar kan dat niet gebeuren! Al heb je ongelijk, jouw liefde is mijn leven. Tb.: Dat is weer echt de vrouw! P.: ik zal het je vergeven! Th.: Waar werd oprechter trouw ter we reld ooit gevonden P.: Dan tusschen jou en mij? en kussen is geen zonde! (Pietérnel geeft Thomasvaer een kus). Th.: Wij waren, meen ik goed, hier aan het nieuwjaar wenschen. P.: Wij zien de wereld nog door schoon gepoetste lenzen. Het jaar is nieuw en jong. Wat houdt het ons verborgen? Geen mensch nog die het weet. dus weg met alle zorgen Een opgewekt gemoed, op eigen kracht vertrouwen, Dan zal de energie ook niet zoo gauw verflauwen! Th.: Vergeet den kerstgroet niet van onze Koninginne, Moed. geestkracht en geloof P.: slechts kunnen overwinnen! Dan wordt het jaar ook schoon en jij kunt mij gelooven, De zieke wereld komt de crisis zóó te boven. Th.: Ik ben het met jé eens. de wereld wordt wel beter. P.: Ik wensch het nieuwe jaar ook vre de in den aether! Helaas, niet allen zijn hier steeds van goeden wille. Men kweekt maar al te licht de luch tige geschillen. Th.: Het oude jaar is heen en ieder denkt: gelukkig! Het bracht niet wat men dacht, het was te stroef en nukkig. Wij staan nu voor een nieuw en hebben dus te waken P.: Loop heen, het jaar wordt slechts wat wij er zelf van maken! Th.: Het Koninklijk Gezin breng ik een woord van hulde. Dank aan de Koningin, die flink Haar taak vervulde. Zij houdt het roer van Staat be kwaam in Hare handen. P.: Zoolang als Zij regeert blijft vrede in den lande! Th.: Ik wensch Haar alle goeds en zend tot God de bede. Dat Hij ons land bewaart in politie- ken vrede. P.: Den lezers van dit blad wensch ik met breede geste Veel voorspoed en géluk en met hun blad het beste! De katholieke pers staat zeker aan de spitse. Th.: En haar geestkrachtig vuur ziet men aanhoudend flitsen! P.: De katholieke pers is actueel en vaardig, Th.: En goed geredigeerd en dus ook le zenswaardig! Het is geen kleinigheid een groote krant te leiden Steeds nieuwe abonné's P.: en dan zoo'n blad verspreiden! En steeds er maar op uit de lezers te gerieven. Th.: Aan de directie heil! daarvoor zijn wel motieven. Thomasvaer en Pieternel: Het jaar. dat nu begint, houdt alles nog verborgen. De zon komt langzaam op en stra lend is de morgen! De nieuwe dag vangt aan. God geve ons de krachten. En wij. wij zullen steeds weer naar het beste trachten. Wij wenschen dat door u het beste wordt verkregen En steunen dezen wensch met een gebed om zegen! (Nadruk vérboden).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5