Voor Oudejaarsavond HENRI J. CARELS (Berichten uit onze vorige oplage De „Mittovos' Salarieering burgemeester, secretaris en ontvanger Het Haarlemsche Sportfondsenbad BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEILOO Electr. Luxe Brood- en Banketbakkerijen TELEFOON 11811 HAARLEM NOORDWIJKERHQUT HALFWEG VOORHOUT HEEMSTEDE ZANDVOORT WARMOND De verdeeling der baten ad f 18.500 Maandagavond vergaderde voor het laatst de Hoofdcommissie van Uit/oering der „Mittovos" onder voorzitterschap van den Zeereerw. Heer Rector J. B. M. Timp. De algem. Ie penningmeester bracht het financieel eindverslag uit, dat een batig saldo aanwees van afgerond f 18 500. De Hoofdcommissie besloot vervolgens dit als volvt te vërdeelen: Aan het Diocesaan Missiecomité f 675. Aan de 3 Pauselijke Genootschappen 500.—. Aan de 25 Missionneerende Orden, welke aan de „Mntovos" hebben deelgenomen (Inbegrepen de Noorsche Missie en het La- tijnsch Patriarchaat van Jeruzalem), elk 675.—, Is 16 875.—. Aan het St. Melaniawerk 200. Aan het R. K. Centraal Koloniaal Bu reau en Kath. Indisch Bureau f 150. Aan de Ver. der Eeuwigd. Aanbidding van het Allerh. Sacrament des Altaars en tot ondersteuning van arme en behoeftige kerken 100. Te ramen 18.500. Nadat wederzijds nog woorden van hulde en dank waren gebracht, welke vooral door den Zeereerw. Zeergel. Heer Prof. L. H. M. Nieuwenhuizen namens het Dioc. Missie- comité werden onderstreept, verklaarde de voorzitter de Hoofdcommissie voor ontbon den. Wanneer men weet, dat het hoofddoel der Missie-actie is de propaganda, en de fi nancieels resultaten op de tweede plaats gelden, dan zal ieder het er mede eens zijn, dat zoowel het hoofddoel als het bijkom stige in deze „Mittovos" schitterend bereikt zijn. Daarom nog een laatste hulde en dank aan allen, die op eenigerlei wijze aan dit welslagen hebben medegewerkt! Geen verlaging te verwachten Bi) de behandeling van het voorstel tot verlaging der salarissen en loonen van het gemeente-personeel met 7 pet. is door wet houder Slingenberg medegedeeld, dat te bevoegder plaatse de wensch van den raad kenbaar zou gemaakt worden, dat ook de salarissen van burgemeester, gemeente-se cretaris en gemeente-ontvanger verlaagd zouden worden. Die salarissen, wekle vastgesteld worden door Qed. Staten, zijn vastgelegd in een ver ordening welke goedgekeurd ls bij konink lijk besluit. Dit besluit zou dus gewijzigd moeten worden, willen de salarissen verlaagd kunnen worden. Tot op heden ls Haarlem de eenlge groote gemeente in Noord-Holland, welke het ver langen tot een dergelijke wijziging kenbaar gemaakt heeft. In deze omstandigheid vin den Ged. Staten geen aanleiding, stappen te ondernemen om te komen tot wijziging der betrekkelijke verordening, zoodat voor alsnog geen voorstel In deze van hen te wachten is. Die salaorissen blijven dus on gewijzigd. Wat de salarieering der wethouders be treft, daarover heeft de raad te beslissen, zoodat daarover een voorstel van B. en W. of uit den raad moet komen. De „Sportfondsen" hebben feest gevierd Dus ook Haarlem zal zijn Sportfondsen- bad krijgen, nu de gemeenteraad medewer king heeft toegezegd. Dat er daarom voor de afdeeling Haarlem van de N. V. „De Spotfondsen" alle reden ls ls te Jubelen, spreekt vanzelf. Daarom waren gisteren ln het Bron gebouw spaarsters, spaarders en intro duces bijeen tot het houden van een feestavond. Tal van bekende persoonlijkheden uit de zwemkrlngen van Haarlem en Omstreken, zagen we onder de aanwcz'gsn. o. a. ook den heer en mevrouw Joh. M. Schmidt, de grootste propagandisten voor dc stichting van een Sportfondsenbad te Haarlem. De heer Schmidt sprak een kort. maar geestdriftig welkomstwoord. Hij noemde het voor hen. die zooveel propaganda voor de goede zaak hebben gemaakt, een feeste lijk oogenbük. „Twee Jaar hebben wij er met smart op gewacht", zei spreker, „dat de Haarlemsche gemeenteraad het verlos sende woord zou spreken. Welnu, dit heer lijk oogenblik is dan nu gekomen. Daarom ls het voor onze propagandisten feest. Ik hoep, dat de aanwezigen daarin zullen deelen, niet alleen door het toonen van een blijmoedig gezicht, maar vooral door het nemen van spaar-aandeelen." (Applaus). Mr. J. A. C. Bierenbroodspot, uit Am sterdam, verkreeg hierop het woord voor het uitspreken van een propagandistische rede. Ook hij herinnerde aan het belangrijke besluit van den Haarlemsehen Raad. Het gemeentebestuur neeft zich bereid ver klaard om de zaak te steunen, zooa's ook in Amsterdam is geschied. Hij schetste uitvoerig de inrichting en exploitatie van bet bekende Sportfondsenbad te Amster dam en deelde mee, hoe daar tien jaar geleden de eerste plannen voor den bouw van deze zweminrichting geopperd werden. Er beitond in de hcofdstaa een groote behoefte aan overdekte zweminrichtingen. ZD, die de plannen beraamd hadden, waren naar B. en W. gegaan, om te trachten hen er van te overtuigen, dat het bevorderen van net zwemmen tot ce arbeidstaak van het gemeentebestuur behoort. Het college wilde toen echter nog geen medewerking verleenen. Toen werd geprobeerd particu lieren er toe te bewegen om een naamlooze vennootschap te sVchten, door het plaatsen van aandeelen. Maar niettegenstaande de vele en krachtige pogingen van de zwem- enthousiasten, ls men ook daarin niet ge slaagd. De behoefte aan een dergelijk" inrichting werd echte- steeds grooter. De twee bestaande zweminrichtingen waren sinds lang niet meer voldoende, want die waren steeds propvol. Van het sportzwem- men kwam heelemaal niets meer terecht. In 1922/'23 begon men met het uitgeven van spaaraandeelen. De N. V. de Sportfondsen werd opgericht om de spaaraandeelen uit te geven en te administreeren. Begonnen werd met20 aandeelen van f 20! Na aftrek van noodzakelijke uitgaven, begon men met een bedrijfskapitaal van f 40. Daarvan meest een zweminrichting van 5H ton gesticht worden! „In die dagen werden we uitgemaakt voor fantastellngen," aldus spreker: „we werden zelfs verdacht ge maakt. Men sprak van een oplichterszaakje! Het bestuur was echter trotsch met de verschijning van een accountantsrapport, waaruit bleek, dat de bedrijfsonkosten van het eerste half jaar f 70 bedroegen. We waren dan ook uiterst zuinig. Voor het verzenden van brieven werden geen post zegels gekocht: ze werden bezorgd door een Jongen van één der aandeelhouders. Er ls hard gewerkt en voortdurend werd uitge keken naar een weg om gauwer het ver- eischte kapitaal te krijgen. We wendden ons om hulp tot de Rijksverzekeringsbank. Deze verklaarde zich bereid het geid te geven, als de gemeente zich voor rente en aflossing garant wilde stellen Het ge meentebestuur wilde dit doen als duidelijk bleek, dat de onderneming levensvatbaar heid bezat. Er moest een bedrag van f 100.000 aan spaaraandeelen aanwezig zijn. En weldra was dif bedrag bijeen." De heer Bierenbroodspat schetste de vele moeilijkheden die voorvoor overwon nen moesten worden. In 1927 werden eindelijk de bouwplannen ontworpen en aan het eind van dat jaar kon met den bouw begonnen worden. Er teen werd het vertrouwen in de onderneming opeens veel grooter. In Juni 1925 werd het Amsterdam- sch Sportfondsenbad geopend. „En toen bleek het", zei spreker „welk een hecht fundament het spaarsysteem was. Alle spaarders vormden toen een levende pro paganda. Het was heelemaal niet moeilijk meer om nieuwe spaa:ders te vinden. Op dien dag waren 3300 menschen aanwezig. Deze spaarders leefden geheel met de on derneming mee en maakten er onvermoeid propaganda voor. Maar de beste propa gandist ls niet een persoon, maar de In richting zelf." Om dit te bewijzen, toonde spreker een groot aantal lantaarnplaatjes, voorstel'en- de het Amsterdamsche Sportfondsenbad, den opzet en de exploitatie er van. Hij eindigde zijn rede met mede te deelen, dat te Haarlem met den -uw begonnen zal worden als er 750 spaaraandeelen aan wezig zijn. Hij wekte op om er ijverig propaganda voor te maken. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met de vertooning van het tooneel- stukje „Spoken zijn spoker", een gr eze spel ln één bedrijf van D. A. Bueno de Mss- quita en met het optreden van CUnge Doorenbos. De muziek van Billy Pox and his Ama teurs Band zorgde voor een aangename stemming. De firma Becker had een smaakvolle versiering van groen op het podium aan gebracht. Ondertrouwd: 29 Dec. T. H. de Boer en C. M. de Graaf. Getrouwd: 29 Dec. A. Roos en L. Over de Linden. Geboren: 26 Dec. d. van J. C. A. Hoes Arons; 27 Dec. z. van G. van de Pol Kok Verheul; z. van T. Rosman—Bartels; d. van J. van der Glezen—Heikoop; 28 Dec. z. van M. J. van der VeldenMeiland: 29 Dec. d. van M. W. J. SegeriusDuik: z. van M. BurggraafSlinger; d. van R. A. Kroon— Pibbe: d. van A. E. van der Vlerk—van Os. Overleden: 27 Dec. M. S. Moeton, 41 j., Kleverlaan; 28 Dec. D. van Leeuwenv. d. Brugge, 90 J., Kinderhuissingel. Spreekuur Wethouders De Wethouders van Openbare Werken en van Onderwils, mr J Gerrltsz en de heer W. Roodenburg, zullen inplaats van Maan dag 4 Dinsdag 5 Januari spreekuur houden. Geen Nieuwjaarsreceptie Burgemeester In verband met den gezondheidstoestand van mevrouw Maarschalk zal de burgemees ter op Nieuwjaarsdag geen receptie verlee nen. VERGADERING VAN DEN RAAD De Raad dezer gemeente kwam gisteren middag te 2 uur in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester N. van Foreest. Secretaris de heer W. Bruul. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vergaderingen van 11 en 13 No vember werden vastgesteld, na een opmer king van den heer Kostelijk, onder dank aan den secretaris en ambtenaren. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat o.a. zijn ingekomen een tweetal schrijvens van den minister van Financiën, waarin wordt me degedeeld, dat afwijzend is beschikt op een verzoek van den heer Lamp om steun voor een landarbeiderspiaatsje, aangezien het verzoek niet in overeenstemming was niet de daarvoor vastgestelde regelingen. Op een gelijkluidend vei zoek van den heer Buis is goedgunstig beschikt en een bedrag van f 3270 toegestaan. Verzoek van den Raad der gemeente Wehl om ndhaesie te betuigen aan een tot de Regeering gericht adres om tot instel ling van een Ministerie van Landbouw over te gaan. De Voorzitter adviseert geen adhaesfe te betuigen. De heer Kostelijk zegt, dat thans de be langen van den landbouw grovelijk wor den verwaarloosd. De heer Schuijt wijst er nog op, dat er een groote kans bestaat, dat er een direc teur-generaal van den landbouw eerstdaags zal warden benoemd. De Voorzitter zegt ook overtuigd te zijn van het groote belang van een ministerie van Landbouw, doch spr. sluit zich overi gens aan bij den heer Schuijt. Aldus besloten. Voorstel inzake straatverlichting. De commissie van bijstand stelt voor 3 lantaarns te plaatsen aan den Hollenweg, 2 aan den Westerwee 2 aan den Hooge- weg en 1 aan den Rijksstraatweg. Vervolgens zullen een 5-tal lantaarns worden verplaatst. De kosten zullen f 304.05 bedragen, terwijl de jaarlijksche kosten f 88 zijn. B. en W. stellen voor, dit voorstel aan te nemen en de verlichting des morgens niet aan te steken. De heer VahJ betreurde het. dat nog niet één lantaarn aan de Kerklaan is bijge plaatst. Wethouder Maas Geesteranus was van oordeel, dat de verlichting van de Kerke- laan over het algemeen goed is. Het kerk bestuur zou aan dej kerk nog een lantaarn voor eigen rekening kunnen brengen. Op een desbetreffende vraag van den heer Greeuw antwoordde wethouder Maas Geesteranus, dat als het reizigersverkeer toeneemt, de raad altijd nog kan besluiten om de verlichting des morgens te ontste ken. Aldus besloten. Voorstel Inzake stroomverbruik voor krachtdoelelnden ln de lichturen. De Commissie van Bijstand stelt voor. krachtstroom voor motoren in lichturen ge bruikt, beneden V2 P.K. vrij te laten. Voor motoren boven Z2 P.K. tot een maximum van 2V2 P.K. voor f 27.60 per jaar, zijnde de maximale belasting boven den gewonen stroomprijs. Dit bedrag moet de gemeente aan het P.E.N. betalen. Wethouder Maas Geesteranus zegt, dat degenen, die geen gebruik maken van hun motoren in de lichturen, een sperklok krij gen, waarvan de kosten f 18 zijn en dege nen, die wel in de uren hun motoren wen- schen te gebruiken, zullen bovenbedoelde maximale belasting moeten betalen. De heer Greeuw vroeg, of niet motoren tot 1 P.K. kunnen worden vrijgesteld. Wethouder Maas Geesteranus antwoord de ontkennend. Aldus besloten. Verzoek van D. Kleft e.a. om straatverlichting aan te brengen langs een gedeelte van den Wes- terweg. B. en W. zijn met de commissie van mee ning, dat thans op dat adres niet kan wor den ingegaan. Indien de bebouwing ter plaatse toeneemt, kan dit nader onder de oogen worden gezien. Wethouder Maas Geesteranus zegt, dat het plan tot verlichting gelijk zal moeten worden behandeld met het opnieuw vast te stellen uitbreidingsplan ter plaatse. De kosten zullen thans, buiten de kosten van strcom, f 50 per jaar per lamp zijn. De heer Vahl constateert, dat dit ge deelte van de gemeente ten achter wordt gesteld, bijv. bij Kapel. Wethouder Maas Geesteranus zegt, dat die vergelijking niet opgaat, daar in de Ka pel de kosten lang zoo hoog niet waren. De heer Keesman vraagt, of niet 1 of 2 lichtpunten kunnen worden aangebracht, waar noodig. De heer Schuijt zegt, dat het zwaarte punt van de commissie lag in de vraag, hoe de leidingen zouden moeten worden gelegd. De commissie heeft dit voorstel voorioopig gedaan. Aldus besloten. Voorstel tot aankoop van grond ter verbreeding van een gedeelte van den Nlc. Beetsweg. De Voorzitter herinnert aan liet in de vo rige vergadering genomen besluit om den weg met 2 M. te verbreeden. Thans Is de commissie er in geslaagd op nog meerdere plaatsen den weg te kunnen verbreeden, waardoor de weg kan worden verbreed, zooals is gevraagd. De heer Kostelijk constateert met dank baarheid de groote medewerking van de belanghebbenden. Aldus besloten. Voorstel Inzake pachtverminde- riirg van eenige gemeente-eigen dommen. De Voorzitter zegt, dat de grootere eigendommen zijn verpacht voor 5 jaar. De heer Klaassen heeft verzocht om pacht- vermindering. Daarom stellen B. en W. voor 20 pet. reductie toe te staan aan de genen, die gepacht hebben boven een be drag van f 10. Aldus besloten. Werkverruiming en tuinders. steun aan De Voorzitter zegt, dat de commissie voor werkverruiming nog geen definitief voorstel aangaande den steun aan tuinders heeft kunnen doen. Tot nu toe werden de tuinders wel vanwege de gemeente ge steund, doch hiervocr is de goedkeuring van Ged. Staten noodig. Eigenlijk moest deze steunverleening geschieden via het Burgerlijk Armbestuur. Spr stelt voor de vergadering te schorsen, om te trachten een regeling te ontwerpen. Aldus besloten. De raad ging hierna te 3.05 in comité. Met de pers verlieten ook een 10-tal be langstellenden de raadzaal. Gedachtig aan het gebeurde bij de laatste raadsvergade ring, toen de raad maar even gedurende 3 uur in comité ging, ter bespreking van de zelfde kwestie, die nu als punt 9 op de agenda prijkte, nestelden we ons in dé besogne-kamer. De Voorzitter zei, toen de raad tot de behandeling van dit agendapunt was gena derd, dat ter bespreking van deze kwestie deze vergadering was belegd. E11 ziedaar, pas heeft de voorzitter er enkele woorden over gezegd, of de heer Kostelijk geeft een wenk, voor den vooizitter voldoende dui delijk om te begrijpen, dat een comité-ver gadering werd gewenscht. De commissie voor werkverruiming had echter na de lange comité-vergadering van 16 Decem ber nog geen definitief voorstel ten aan zien van den steun aan de tuinders. Men vergeve ons deze opmerking: Maar waarom belegt men een raadsvergadering met als voornaamste punt: „werkverschaf fing en steun aan tuinders", terwijl er, voor wat de laatste categorie van personen be treft, niet eens een voorstel aanwezig is? Bezoeken de raadsleden zco slecht de co mité en (of) andere vergaderingen, dat luist een openbare vergadering moet wor den uitgeschreven, om allen bij elkaar te krijgen? We zijn er bijna zeker van, dat het niet zoo is, maar men zou het haast gaan den ken. Men begrijpe ons goed. Hoe onaangenaam het ook voor ons is, er kunnen zich plot seling gelegenheden voordoen, die het noo dig maken, alvorens een besluit te neinen, een korte comité-vergadering te houden. Maar dan handelt het over een ter tafel gebracht voorstel. Dit nu was hier, blijkens de uitlatingen van den voorzitter, absoluut niet het geval en daartegen gaat ons be zwaar. Na vijf kwartier gewacht te hebben zijn de pers-vertegenwoordigers, maar half vol daan, huiswaarts gekeerd. Verslaggever. Wlnterschaal-olleete De winterschaal- collecte ln onze parochie heeft opgebracht 364.17. OLIEBOLLEN, per stuk 5 cent APPELBEIGNETS APPELFLAPPEN KALFSVLEESCHBROODJES SAUCIJZENBROODJES AMANDELBROODJES SNEEUWBALLEN, gevuld met room 10 cent APPELBOLLEN 12 K ct. BERLINERBOLLEN, gevuld met room 8 ct. SNEEUWBALLEN, gevuld met slagroom 12)4-ct. MOORKOPPEN, gevuld met slagroom 12 K ct. KALFSVLEESCHCROQUETTEN 15 ct. HOEFIJZERS VAN BOTERBANKET t 1.— p. pond Mooi gedecoreerde OUDEJAARS-TAARTEN vanaf f 1.per stuk. Tuindersvereeniging Gisteravond hield de Tulndersvereeniging „De Eendracht" een algemeene ledenvergadering in café „De Zwaan". De voorzitter, de heer P. A. Warmerdam, opende de niet best bezochte vergadering met een welkomstwoord, waania voorlezing der notulen volgde door den secretaris, den heer L. M. van Woert, welke onveranderd werden vastgesteld. Alsnu werd bij acclamatie het periodiek aftredend bestuurslid, de heer W. Th. v. d. V/eijden, herkozen, evenzoo de beide commis sarissen, de heeren P. Bekkers en H. C. Gran- neman. De functionarissen verklaarden zich be reid hun benoeming weer te aanvaarden en brachten dank voor het ln hen opnieuw ge stelde vertrouwen. Alsnu werd door den heer W. v. d. Wef)- den een kort verslag uitgebracht over het seizoen 1931. Hieruit stippen wij aan: Dooi den geringen aanvoer, de kleinste sedert jaren, en de hierdoor vanzelf kleinen omzet, wordt de bestaansmogelijkheid der veiling in ernstige mate bedreigt. Bij een omzet van pl.m. f 32.000.ls van een zelfs matige winst geen sprake en is een uiterst zuinig beheer geboden. Het bestuur, dat reeds Jaren een zeer zuinig beheer heeft gevoerd, ls niet in staat geweest om eenige aflossing van be- teekenis te doen en eerst wanneer alle vor deringen, welke de vereeniging nog op di verse koopers heeft, zullen binnenkomen, kan hiervan sprake zijn. Door het bestuur wordt steeds alles in het werk gesteld om de gelden binnen te krijgen, maar tot nog toe zonder resultaat. Het tegoed van de koopers be draagt pl.m. 1100. Toch ls het bestuur vol moed voor de toe komst en gelooft, wanneer de Regeering maatregelen zal treffen om den uitvoer te waarborgen en de spoorwegtarieven zullen herzien worden, de toestand wel verbeteren zal, temeer nog daar er door een groote con- servenfabrlek is toegezegd, dat wanneer ex tra waar geleverd wordt, zij ook weer gaarne aan deze veiling zal willen koopen. Daarom wekt spr. allen op om eensgezind op te trek ken en elkander geen afbreuk te doen, maar als een man trouwe leden der veiling te zijn. Door den commissionnalr, den heer C. Slobbe, werd medegedeeld, dat de firma Dros en Tieleman dezen zomer weer zullen koopen hoofdzakelijk smiboonen en dubbele stam heerenboonen zonder draad, mits extra kwaliteit geleverd wordt. Hij spoorde de tuinders aan, hiermede rekennig te hóuden bij het uitzaaien en dan speciaal vroeg te zaaien, daar dit soort vroeg gewild is aan de conservenfabriek. Vooral werd aangedrongen op extra leve ring der producten. De rondvraag, welke nu volgde, leverde niet veel bijzonders op, zoodat sluiting volg de op de gebruikelijke wijze. Door notaris D. M. Klijzing te Haarlem ls gistermiddag ln het café Comellssen te Halfweg geveild de kapitale boerderij ge naamd „Kar en Burg," bestaande uit bouw manswoning met stalling, hooi- en wagen, huis, werf, erf, wei. en hooiland, staande en liggende a.d. Uitweg no. 151 ln de gemente Amsterdam ln de Sloterbinnen- en Middel, veldsche gecombineerde polders en in den Osdorper Binnenpolder, te zamen groot 25 H.A. 85 A. en 40 c.A., in 6 perceelen. Perceel I werd opgehouden. Voor de vijf overige perceslen waren kooper H. J. Wol kers, Sloterdijk, voor f 14.200; H. A. de Jong Sr. Sloterdijk, f 6240; P. J. Katee, Bloter, dijk, f 14.400; en perceel V en VI resp. voor f 9.300 en f 11.100 G. van Ruitenbeek te Amsterdam. St. Josephsgezellenverecnlglng Ditmaal zal de opening van het seizoen van boven genoemde vereeniging in verband met het feit, dat eerst nu het Patronaatsgebouw ls gereed gekomen, plaats hebben op Zondag 3 Januari a.s. Des morgens zal onder dc H. Mis van half 8 uur een algemeene H. Communie worden gehouden, waarna gemeenschappe lijk ontbijt ln de zoo pas gereed gekomen Patron aatszaal. Des avonds zal deze feestelijke seizoen opening worden voortgezet met een tooneel- avond, te geven door de Tooneeivereeniging ..Vader Kolping". onderaf deeling van de Gezellen, welke vereeniging zal opvoeren: ..Het Lokkende Ongelukschets toepasselijk oo het gevaar van den tüd, geschreven door Gerard Nielen en „Het Zesde Vaandel", een zeer komisch tooneelspel van Jan Grosfeld. Deze beide tooneekpelen zullen worden af gewisseld met verschillende muzieknummers, te geven door de Voorhouter Mandolineclub „V. I. O. S." A. N. W. B.-Avond. Naar wij vernemen, zal 14 Januari a.s. de A. N. W. B., Toeristen bond voor Nederland, alhier een Bondsavond organiseeren, bestaande ln een expositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz., voor auto-, motor-, rijwiel-, water-, wandel- en ruiter- toerlsten, een lezing over het werk van den Bond en de vertooning van een serie lan taarnplaatjes. De Bondsavond ls voor leder een toegankelijk. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd 29 Dec. P. H. Leijenaar en E. Heiten. H. Peters en A. v. d. Heuvel. R W. Giesterts en J. Visser. Getrouwd. J. W. G. Verbeeten en G. L. Barn by. Geboren. A. v. d. AsdonkHoogeboom, d. M. E. J. Schumacher Lijflander, z. M. de BruinHoogeustein, z. B. v. d. ZwanHof- kes. d. Overleden. J. Fruithof 77 jaar, ongeh. Nlc. van Excel, 71 jaar, wednr. van H. P. Peeper- koorn. Huldeblijk aan Dr. M. Culeubrander. Wij hebben eenigen tijd geleden vermeld, dat zich uit de patiënten van Dr. M. Co lenbrander een comité had gevormd, om hem bij het ophouden met de practijk een huldeblijk aan te bieden. Naar wij vernemen heeft het comité van alle zijden sympathie ondervonden en ls het bedoeling het huldeblijk op Zondag 3 Januari a.s. om 12 uur in Intiemen kring aan den hooggeachte geneesheer te over handigen. GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Gisteravond vergaderde de raad der ge meente Zandvoort, onder leiding van wet houder Siegers. Afwezig was de heer Rauch. Prijs voor Zangconcours. Ter herdenking van het 35-jarig bestaan van de Chr. Zangvereeniging „Immanuël", Zal op 5 Mei (Hemelvaartsdag) alhier een zangconcours gehouden worden van den Chr. Bond van Gemengde Zangverenigin gen, kring Leiden. Aan den raad is een prijzengeschenk voor dit concours verzocht. Op voorstel van den heer Bolwidt wordt niet een medaille geschonken voor f15, zoo als B. en W. voorstelden, doch een lauwer krans voor f 25. Geen Lunapark. De heeren A. en N. Hommerson en C. M. Vermolen te Ginneken, hebben gevraagd een contract te mogen sluiten voor vijf jaren, voor het stichten van een luxueus lunapark, te beginnen met 1933. De heer KONING stelt voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen, daar deze zaak reeds meermalen in den raad is bespro ken. De heer ELFERS frappeert het, dat in dit verzoek geen enkel bedrag genoemd is van de kosten, aan een lunapark verbonden. Hierna wordt het verzoek voor kennis geving aangenomen. Salarieering schoolarts. De tandarts mevr. de Boer-Joosten heeft verzocht om uitbetaling van haar salaris over de maand Augustus 1931 en September. De Augustusmaand was vacantiemaand en in September was het gebouwtje in de Post- straat nog niet voltooid. Zij vraagt daarvoor een bedrag van f 120 en f 135. Ais grond voor haar verzoek voert zij aan, dat aan de helpster, mej. Bos, wel salaris over die maanden uitbetaald is. B. en W. wijzen er in haar antwoord op, dat het salaris van mej. Bos een maandsalaris is, terwijl het salaris van den tandarts op maandelijksche opgave wordt uitbetaald. De heer PADT bepleit betaling van het salaris, ook over Augustus en September. Hij noemt dit een kwestie van billijkheid en niet-betaling zou z.i. van wantrouwen ge tuigen. De heer GEERS gelooft niet dat aan deze functionaresse een vaste aanstelling gegeven is. Z.i. zitten aan betaling van salaris ook over Augustus en September vele consequenties vast. De heer DRUIJF wil niet, dat de zwakste partij (mevr. de Boer) hier schade moet lij den. Toch wil hij niet verder gaan, dan bij de wet verplicht is. Wethouder MOLENAAR heeft gecon stateerd, dat in vorige jaren abusievelijk over de maand Augustus aan de school- tandarts salaris is uitbetaald. Wanneer niet gewerkt wordt door mevr. de Boer behoeft naar zijn meening aan haar geen salaris worden uitbetaald daar voor haar een ver goeding van f 15.per morgen is vastgesteld door den raad. Bij den raad staat dus alleen beroep voor haar open. De heer PADT zegt, dat nimmer gespro ken is over een tijdelijk karakter der benoe ming van de schooltandarts. In het benoe mingsschrijven is sprake van een jaarwedde wat z.i. inhoudt, dat over Augustus ook salaris uitbetaald moet worden. Na nog eenige bespreking wordt deze zaak op voorstel van den heer GROEN aan gehouden. Onderwijssalarissen Over het adres van het N.O.G., inhou dende het verzoek, adhaesie te betuigen aan het verzoek van het hoofdbestuur aan de regeering om geen korting toe te passen als regeeringsmaatregel op de salarissen van de onderwijzers, dat B. en W. voorstel len, voor kennisgeving aan te nemen, ont spint zich een debat, waarin de heeren ELFERS en PADT zich doen kennen als voorstanders van adhaesie-betuiging, omdat zij meenen, dat zeker aan de salarissen van de onderwijzers-mede in het belang van het onderwijs, niet getornd mag worden. Wethouder MOLENAAR en de heer GEERS zijn van meening, dat deze kwestie er een is, niet den gemeenteraad van Zand voort, doch het landsbestuur rakend. De laatste spreker meent tevens, dat zij die in deze tijden zeggen „verlaag de salarissen maar, en de redding is nabij" het niet bij het rechte eind hebben. Het voorstel van B. en W. wordt hierna verworpen met 7 tegen 5 stemmen en dat van den heer Elfers, om wel adhaesie te betuigen, met dezelfde stemverhouding aangenomen. Waterleiding De raad van de gemeente Ilpendam heeft verzocht om steun bij zijn adres aan Ged. Staten, om te komen tot verdere uitbreiding van bet buizennet der waterleiding voor plattelandsgemeenten en het intrekken van de zoogenaamde rayons van niet-rendabele aansluitingen. Een tariefverlaging zou daarvan het gevolg kunnen zijn. Daar Zandvoort geen belangen heeft bij deze kwestie stellen B. en W. voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer ELFERS stelt voor, uit gemeen schapsgevoel en om het belang van de ge meenschap te dienen adhaesie te betuigen. De VOORZITTER acht dit niet wen- schelijk daar dan in vele gevallen adhaesie betuigd zal moeten worden en ook Zand voort wel een request zal kunnen indienen tot ver'--!ng der electriciteitstarieven van het P.E.N. Na nog eenige bespreking wordt gestemd en het voorstel van B. en W. aangehouden, daar de stemmen staakten (66). Installateurs bij de be drijven Door de Zandvoortsche patroonsorganisatie is tot B. en W. het verzoek gericht, om onder houdswerken en reparatie, zoowel alz insttl- latiewerk van gastoestellen, geysers enz. alleen te doen geschieden door aangesloten patroons. De organisatie telt op Zandvoort tien leden. Dit adres is het gevolg van het doen uitvoeren van allerlei werkzaamheden, door hén, die zich maar den titel van instal lateur geven. B. en W. adviseeren den raad, aan dit verzoek niet te voldoen. Na langdurige discussie wordt het voortsel van B. en W. aangenomen. Regeling werkloosheids- uitkeeringen De Zandvoortsche Bestuurders Bond heeft verzocht, maatregelen te treffen, om in de gevolgen van de langdurige werkloosheid te voorzien. Hij stelt een vergoeding voor van f 13.50 met een toeslag van f 1.50 per kind tot een maximum van f 19.50, een huurtoeslag van f 1. tot f 3 en een brandstoffentoeslag van f x. Dit voor gehuwden. Voor kostgangers f xo als minimum. Een gezinsverdienste tot f 5 per week, wil men daarbij niet in berekening gebracht zien. Dit alles voor georganiseerde werk- loozen. B. en W. zijn van meening, dat Maat schappelijk Hulpbetoon elk geval op zich zelf beter kan beoordeelen. en stellen daarom voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer ELFERS acht het in het belang van de gemeente, de raad den norm voor de werkloosheiduitkeering nader te doen be palen en verlagen tot het bedrag dat het Rijk vastgelegd heeft. Indien de raad dit doet, gelooft spr., dat de gemeente 50% van hetgeen zij aan de werkloosheidsbestrij ding ten koste legt, vergoed zal krijgen, wat belangrijk voordeel aan de gemeente zal brengen. Voorts ontvouwt spr. een plan volgens hetwelk het z.i. mogelijk en zeker zal zijn, dat meer gelden door het crisis-comité zullen worden ingezameld. Spr. zou dit plan in een aparte raadsvergadering met den burge meester willen behandeld zien. De VOORZITTER antwoordt, dat het instellen en de werking van het crisis-comité geheel door den burgemeester geregeld zijn en deze zaak z.i. niet in den raad behandeld behoort te worden. De heer ELFERS stelt voor, deze zaak aan te houden. De heer GEERS acht het in dezen tjjd niet gewenscht, met een voorstel tot ver- hóoging van steun te komen, hoewel hij overtuigd is, dat die norm van thans ia vele gevallen niet toereikend is in talrijke gezinnen. Indien meer steun noodzakelijk is, zal Maatschappelijk Hulpbetoon dezen zeker verleenen, daar is spr. zeker van. Echter worden soms misleidende inlich tingen verstrekt. Spr. acht het niet juist aan M. H. een brevet van onbevoegdheid uit te reiken door dezen avond het voorstel van den Be- stuurdersbond aan te nemen. Na eindelooze bespreking wordt het voor- stel-Elfers aangehouden daar de stemmen staakten. (66). Verhuring grond B. en W. stellen voor, aan den heer Jb. van der Werff, een strook gemeentegrond te verhuren ter grootte van 16 M.a voor den prijs van f 10 per jaar en dezen grond aan den openbaren dienst te onttrekken, doch het recht van uitgang voor de omwonenden te doen voortbestaan. Z.h.st. aldus besloten. Aankoop schuur. De heer C. Kerkman, vroeger bewonende de gemeentewoning Hobbemastraat 17. heeft deze woning verlaten. Ten behoeve van zijn bedrijf had hij achter die woning een steenen schuur laten bouwen. Deze schuur biedt hij aan de gemeente te koop aan. B. en W. adviseeren tot aankoop voor f 150 en een verhuur van f 60 per iaar aan J. Koper. Deze heeft de schuur thans in huur voor f 60 per half jaar. Aldus besloten. School gel dregeling Voor bereidende school. In behandeling komt dan het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening tot heffing van schoolge'd voor de school voor voorbereidend lager onderwijs met bijbehoo- rende invorderingsverordening (opgenomen in ons nummer van gisteren). Het wordt na korte bespreking aangenö- Bestemming gebouw. Volgens een opgemaakte begrooting zou de herstelling aan de oude bewaarschool aan den Hoogeweg een uitgave vragen van f 985. B. en W. zijn van meening, dat de opge geven som voldoende is voor een dergelijke herstelling. Daarom vragen zij voor dat doel een crediet van f 1000. Na de herstelling zal de school gebruikt worden als vereenigings- lokaal. Het crediet wordt met 7 tegen 5 stemmen verleend. Gemeenterekening 193a B. en W. bieden aan tot afsluiting de Ge- meenterekenins; over 1930.De Gewone Dienst gaf een nadeel van f 455.326,18' en aan baten f 422.401,41'/,, zoodat het nadeelig slot van dezen dienst is f 32.924,77. De Kapitaaldienst gaf aan opbrengsten f 197.749.09' f, en aan uitgaven t 1.861,35, zoodat het voordeelig saldo van dezen dienst is f 195.887.74''j. Z. h. st. aldus vastgesteld. Het voorstel tot vaststelling van de voor waarden enz., voor de verpachting van stand plaatsen voor ijskarren voor het tijdvak ein digende 1 April 1934, wordt z. h. st, aan genomen. Hierna sluiting en geheime vergadering. Subsidie. Door Ged. Staten is goedgevon den, dat aan de re:pectlevelijke organisaties in deze gemeente een subsidie werd toege kend van f 250.— tot Inrichting van een ont spanningslokaal, welk lokaal, zooals bekend, is gevestigd ln Jhet oude Raadhuis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6