Buitenlandsch cdCieuws vJtR ELö- t% FEUILLETON Het Kasteel Roche-Noire DERDE BLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Het Herstelvraagstuk De onrust in Engelsch- Indië Een Nieuwjaars-oproep van Adolf Hitler De Fransche verkiezingen De toestand in het Verre Oosten Bezuinigingsplannen van president Hoover New-Foundland geholpen Een proces tegen communistische laster Gemengde Buitenlandsche Berichten Gasontploffing nabij de Bank van Engeland Droevig slot van een begrafenis Doodelijke aanrijding bij Turnhout Nieuwe scheepsramp? Groote brand te Breslau Hittegolf in Zuid-Australië KORT NIEUWS LEGER EN VLOOT Volgens de „Echo de Paris" zou de Fransch- Engelsche politiek er toe geleid hebben, dat een overeenstemming bereikt zou zijn ten aanzien van het schadevergoedingsvraagstuk. De hoofdpunten van deze overeenkomst zouden vastgelegd zijn in de volgende rege ling: Aan Duitschland zal een voorloopig mora torium van drie jaar worden verleend voor het beschermde deel der herstel-betalingen. Gedurende deze drie moratorium-jaren moet Duitschland het onbeschermde deel der annuïteiten uit hoofde van het plan-Young betalen, doch Frankrijk zal deze gelden, zoo als ook gedurende het Hoover-jaar is ge- Kchid, terstond weder bij wijze van leening aan de Duitsche Spoorwegen ter beschikking stellen. Duitschland zal er in toestemmen ook in de toekomst aan Frankrijk, Roemenië en Joego-Slavië zoo weinig mogelijk leveringen in natura te doen. Na afloop van het drie-jarig moratorium zal Duitschlands betalingscapaciteit opnieuw Worden vastgesteld. Duitschland zal met de Amerikaansche, Engelsche, Fransche en de neutrale banken een overeenkomst sluiten voor de geleidelijke terugbetaling van de vastliggende credieten op korten termijn. De geallieerde regeeringen rallen als Schuldeischers van Duitschland de regeering van Washington er van trachten te over tuigen, dat, nadat zij het economisch herstel van Duitschland hebben begunstigd, hun schulden bij Amerika dienovereenkomstig moeten worden verlaagd. Dit laatste punt is misschien voor En geland en Frankrijk wel het meeste van be lang. Ook zij wenschen vermindering van schuldenlasten en de politiek der laatste da gen vooral wees duidelijk in de richting van een politiek tegen die van Amerika. Vandaar dat beide landen een „eenheids front" wilden vormen. Een verleening van een moratorium aan Duitschland gedurende drie jaren komt neer op het uitstel van betalingen gedurende hat Hoover-jaar, doch eenige nieuwe regelingen zijn daar verder bij getroffen. Echter dient afgewacht te worden, of de regeling wel juist ls en, zoo ja, of zij algemeen aanvaard wordt. Het nieuwe jaar zal raad moeten schaffen. Engeland accoord met een voorloopige regeling van oorlogs schulden? Het Britsche ministerie van Buitenland. 8che Zaken heeft de pers er van onderricht, dat een definitieve regeling van de kwestie der oorlogsschulden ter as. Regeeringscon. ferentie in verband met de houding van het Amerikaansche Congres niet meer aan de orde zal kunnen komen. De onderhandelin gen zullen nu nog slechts een voorloopige oplossing kunnen bewerken. Er is tot nu toe nog geen overeenstem ming bereikt tusschen Frankrijk en Enge. land nopens den duur van de verlenging van het huidige schuldenmoratorium. De groot, ste moeilijkheid ligt niet zoo zeer in de kwes tie tot hoe lang het moratorium zal gelden dan wel in de nevenkwesties, zooals bijv. de behandeling van de onbeschermde beta lingen. In het algemeen blijkt, dat de Engelsche politiek niet meer vasthoudt aan haar oor. spronkelijke doelstelling een definitieve op. lossing van de kwestie der oorlogs- en ge wone schulden, doch het Fransche stand, punt naderkomt, dit wordt aldus gemotiveerd dat door de beslissing van het Amerikaan, sche congres een nieuwe, onverwachte toe stand is geschapen. De Herstelconferentie op 18 Januari? Het Britsche ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt mede, dat in de instruc. tie aan de vertegenwoordigers in het buiten, land niet 20, doch 18 Januari als datum is genoemd voor de opening van de Herstel, conferentie. De Britsche regeering zal zich onverwijld met deze aangelegenheid tot Zwitserland wenden. Te Londen is men er van over tuigd, dat de Zwitsersche regeering tege. moet zal komen aan de Engelsche wenschen. Een waarschuwing van den onderkoning Bij het jaarlijksche diner van het Euro- peesche Genootschap legde de vice-koning gisterenavond de uitdrukkelijke verklaring af, dat de Indische regeering geen revoiu. tionnaire activiteit, waardoor de uitvoering van het ccmstitutioneele program zou wor den verhinderd, zal toelaten. Tevens richtte de vice-koning een aan. maning tot Gandhi en een Nieuwjaars boodschap tot geheel Indië. Eenige verbetering De toestand in de provincie aan de Noord. Westelijke grens is verbeterd. Geholpen door militaire troepen, heeft ae politie de omsingeling van de meeste op standige dorpen voortgezet, zonder dat zich ernstige incidenten voordeden. De regeeringsgetrouwe Khans waren de politie in verschillende gevallen bij de uit voering van haar taak behulpzaam. Hij wil niets onwettigs eischen Adolf Hitler de leider der Duitsche natio- naal-socialisten, heeft een voor den Nieuw jaarsdag bestemden oproep aan al zijn aan hangers gepubliceerd, waarin hij o.m. schrijft: vv Adolf Hitier Het aantal onzer aanhangers overschrijdt de 15 millioen. Tegenover het bolsjewisme en zijn marxistisch-democratische centrum hulpkrachten staat thans het reusachtige front van het ontwakende Duitschland. Wanneer niet het Centrum en de midden klasse der burg-rij nog met het Marxisme samen zouden gaan, zou er reeds heden geen rood, anti-Christelijk Duitschland meer zijn. Niet slechts het winnen van de arbeiders in de steden, maar ook het win nen van de boeren is in verhoogde mate begonnen. Uit elke krachtproef is de partij sterker te voorschijn gekomen dan dat ze erin ging. De wereld gaat een beslissende periode tegemoet, zooals in duizenden jaren slechts éénmaal voorkomt. De burgerlijke partijen zijn zoo klein en kortzichtig dai zij ook thans in het bolsjewisme nog niet de vernietiging van elke menschelijke cul tuur zien. Zij hebben er geen idee van, dat een overwinning van het bolsjewisme niet slechts het einde van ons volk, zijn staat, zijn cultuur, zijn wetenschap, doch ook het einde van zijn godsdienst beteekent. Nationaal-socialisten, wij gaan een nieuw jaar tegemoet in de overtuiging, dat het 't moeilijkste jaar voor den strijd onzer be weging zal zijn. Ik herhaal, wat ik het laatste jaar van u geëischt heb. Ik eisch van u niets onwettigs, verlang niets, dat uw geweten in conflict met de wet kan bren gen, verlang echter, dat u mij op den weg, dien de wet toestaat en dien mijn geweten en inzicht mij voorschrijft, trouw zult volgen en uw lot aan het mijne verbinden. De weg van de zeven mannen naar de 15 millioen was moeilijker dan die van de 15 millioen naar de Duitsche natie. Zooals wij eens den durf hadden, aan ons gigantisch doel en zijn verwerkelijking te gelooven, zoo willen wij thans den moed bezitten om als een ridder zonder vrees of blaam, den weg naar de overwinning en de vrijheid te kiezen. Wij willen aldus eindigt Hitier zijn oproep als strijders het nieuwe jaar binnenmarcheeren, opdat wij het als overwinnaars veriaten. Waarschijnlijk 24 April De Fransche Kamerverkiezingen, die oor spronkelijk in de maand April zouden ge houden worden, zullen thans waarschijnlijk worden vastgesteld op 17 April en 24 April De opmarsch der Japanners De opmarsch der Japanners in Mandsjoe- rije is tot nu toe, ondanks den terugtocht der Chineezen, niet gestaakt. Generaal Kamura heeft met een Japan- sche afdeeling, Patischifu, in de omgeving van den spoorweg PekingMoekden bezet. Hierbij kwam het tot een botsing tusschen Japansche pantserwagens en Chineesche troepen. De Chineezen werden op de vlucht gedreven. Twee Chineesche troepentreinen, komende van Kintschau, passeerden Woensdag Schan Hai Kwan, zonder door de in de stad ge legerde Japansche troepen, ter sterkte van 500 man, te worden opgehouden. Een Japansche kruiser en drie torpedo jagers zijn te Schan Hai Kwan aangekomen. In berichten over den terugtocht der Chi neesche troepen tot achter den Chineeschen muur, wordt er bizonder de nadruk op ge legd, dat daardoor meer dan 450 K.M. van de spoorlijn Peking—Moekden, die ten deele Engelsch bezit is, door de Japanners is be zet en door hen thans gecontroleerd wordt. Consolidatie van departementen en bureaux President Hoover heeft een nieuw plan uitgewerkt voor bezuiniging op de openbare uitgaven door de consolidatie van een aantal departementen en bureaux. De president /al deze plannen, welke een bezuiniging van vele millioenen dollars moeten brengen, in een speciale boodschap in de eerstvolgende weken aan het Congres voorleggen. Gemeld wordt, dat pres. Hoover zal advi- seeren dat alle bouwprojecten met uitzonde ring van de zuiver militaire en maritieme opdrachten, zullen worden geplaatst onder toezicht van één enkel bureau. Verder zal hij voorstellen, dat de scheepvaart en alle daarmede verband houdende belangen, onder toezicht van het Departement van Handel zullen worden gebracht. De onderstaatssecretaris van Financiën, Mills, heeft het democratisch belastingpro gram „totaal onvoldoende ter overwinning van de financieele moeilijkheden" genoemd. Tegelijkertijd heeft hij het plan der regeering verdedigd. Mills verklaarde, dat het plan der democraten tot gevolg zal hebben, dat slechts kleine bedragen bij de schatkist binnenko men en dat er geleend zal moeten worden om het tekort voor het volgend jaar te dek ken. Rentebetaling gewaarborgd De ergste financieele moeilijkheden van New-Foundland zijn thans uit den weg ge ruimd. Zooals bekend is. was van Engelsche zijde gemeld, dat New-Foundland per 1 Januari de rente zijner staatsleeningen niet zou kunnen betalen. Thans wordt medegedeeld, dat door be middeling van vier groote Canadeesche banken de betaling der rente gewaarborgd is. Het verstrekte crediet zal door douane inkomsten worden gedekt. Non-agressiepact tusschen Rusland en Roemenië Onderhandelingen gaande Het Roemeensche Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt officieel mede, dat in verband met de Fransch.Russische onderhandelingen over het afsluiten van een non-agressiepact, onderhandelingen over een soortgelijk verdrag gaande zijn tusschen Polen en Sovjet-Rusland. Als na tuurlijk gevolg daarvan zijn thans ook onderhandelingen tusschen de Roemeen, sche regeering en de Sovjet-Unie begon nen. Oude John is gestorven. „Ja, ja, oude John was een echte lieve kerel." De weduwe: „Je mot er geen leugens vertellen van iemand, die zich niet meer verdedigen kan." (Sondagsnisse Strix) Het Russische standpunt inzake Bessarabië Naar aanleiding van dat bericht, wordt van Russische zijde medegedeeld, dat de Sovjet-regeering vanzelfsprekend haar standpunt inzake de Bessarabisehe kwes tie niet opgeeft. Het bezit van Bessarabië door Roemenië wordt door de Russische regeering niet erkend. De Sovjet-regeering heeft voorgesteld, dat de onderhandelingen te Moskou gevoerd zullen worden. Door Roemenië is hierop nog niet geantwoord. Munt-conventie tusschen den Vaticaanschen Staat en San Marino In de Vaticaan-Stad is heden door den Gouverneur van Vaticaan-Stad Serafini en den gevolmachtigden Minister van de dwergrepubliek San Marino, de conventie onderteekend inzake een munt-unie tus. schen het V'aticaan en genoemde repu bliek. De beide onderteekenaars waren in gala.uniform en de onderteekening ge schiedde met het gebruikelijke ceremo nieel. Beide staten hebben hun eigen munt stelsel en hebben beiden den gouden stan. daard. De nieuwe conventie stelt de part- tit tusschen beide munstelsels vast en de conventie bevat maatregelen, waardoor speculatie en taardoor fluctuatie van de koerswaarde van het wederzijdsche geld wordt voorkomen. Joorts zijn maatregelen tegen vervalsching van geld er in opge nomen. Beide staten hebben een sluitende begrooting. Die van het Vaticaan sluit met 180 millioen lire, die van San Marino met 3 Yi millioen lire. Door een aantal priesters gevoerd Vijf en negentig priesters van het Moezel departement zijn een proces wegens laster begonnen tegen de regionale sovjet-organi satie in den Elzas en Lotharingen. De communisten hebben hun toevlucht genomen tot een warnet van procedures. Eerst hebben zij de verschijning van de vijf en negentig priesters voor het gerecht ge- eischt. Toen him deze eisch ontzegd werd, hebben zij de bevoegdheid van de rechters der cor. rectioneele rechtbank bestreden, doch dezen hebben zich thans bevoegd verklaard door middel van een uitspraak, welke zeer krach tig was gemotiveerd, zoodat de zaak zeer spoedig behandeld zal worden. Paniek onder de voorbijgangers Gistermiddag tegen drie uur ontstond in de Throgmortonstreet, ln een der drukke straten in de Londensche City, dicht bij de Bank van Engeland, een paniek onder voorbijgangers en bewoners, doordat in de onderaardsche gasleiding plotseling een aantal explosies uitbarsten. De deksels van de putten in de straat, werden weg. geslingerd en metershooge steekvlammen sloegen naar buiten. Een groot aantal vensterruiten werd door den luchtdruk vernield. De straat werd terstond afgezet en de brandweer werkte 2J£ uur on. onderbroken door om ernstiger ongevallen te voorkomen, aangezien de exploisies nog niet ophielden en Ue straat op vele plaat, sen over groote afstanden scheurde. Bommen aan fasc; Jen Op een postkanlo». ontploft Op een postkantoor te Easton, in den staat Pennsylvanië. vond, bij het overladen van zes pakketten, ie geadresseerd waren aan eenige bekende fascistenleiders in de Vereenigde Staten, o. a. aan het Italiaan- sche consulaat te Pittsburg, een hevige ontploffing plaats, waardoor het postkan, toor zwaar werd beschadigd, één postbe ambte werd gedood, één ernstig en drie licht gewond werden. Vijf andere pakket, ten, die eveneens bommen bevatten, kon den onschadelijk worden gemaakt. De politie heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de afzenders van de pak. ketten. Slechts korten tijd geleden vond een bomaanslag op het Amerikaansche consu. laat te Pittsburg plaats. Strijd tegen een ontvluchten misdadiger Zijn kamer was gebarricadeerd. De recherche te Dortmund had er reeds eenigen tijd geleden kennis van gekregen, dat de in misdadigerskringen onder den naam „Bobby van den Rijn" bekende mis dadiger Walter Augustin, die verscheidene weken geleden uit een ziekenhuis te Keulen was gevlucht, te Dortmund een gemeubileer de kamer had gehuurd. Gistermiddag begaven zich vier politie mannen naar zijn woning. Augustin had ech ter de lucht van hun komst gekregen. Hij had zijn kamer van binnen gebarricadeerd en na veel moeite slaagde de politie erin, het vertrek binnen te dringen. Toen hij aan het bevel .handen omhoog" geen gevolg gaf. losten de politiemannen eenige schoten op hem, waardoor hij doodelijk werd getroffen. AJcoholvergiftiging Naar uit Bromberg gemeld wordt, zijn in het dorp Janowitz in Polen bi] een begrafe nisplechtigheid zeven personen na het ge bruik van alcohol, onder ernstige vergifti gingsverschijnselen ziek geworden. Drie personen zijn in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Uit het onder zoek der politie is gebleken, dat de alcohol afkomstig was uit een geheime branderij, waarvan de eigenares is gearresteerd. Twee arbeiders gedood Gistermiddag tegen, vüf uur voelde de machinist van de stoomtram Turnhout Antwerpen, dicht bij Vosselaere plotseling een schok. Hij remde krachtig en ontdekte, toen de tram stilstond dat er twee lichamen terzijde van de tram naast de rails lagen. Het bleken twee grondwerkers te zijn, die van hun arbeid te Turnhout naar hun woonplaats Vosselaere terugkeerden en die door de tram gegrepen waren. Beiden waren op slag gedood. De machinist van de stoomtram ver klaarde dat hij, op het oogenblik toen de aanrijding plaats vond, verblind was door het licht van een uit tegenovergestelde richting komenden auto, zoodat hij niemand op de tramrails had kunnen zien loopen. Het parket, dat spoedig na het ongeluk ter plaatse was, stelt een onderzoek in, in hoe verre den machinist schuld treft. 20 personen zouden omgekomen zijn Men maakt zich te Reval ongerust over het lot van het Estlandsche s.s. „Liro", dat 11 Dec. met een lading kolen uit Hull is vertrokken en sedert vermist wordt. Men neemt aan, dat het schip, dat een beman, ning van 17 koppen en drie passagiers aan boord had, tijdens hevigen stona in de Oostzee is vergaan. Gebouw uit de 16e eeuw verwoest Woensdagmiddag even na vijf uur is in het oude „Schlachthof", een uit de 16e eeuw stammend gebouw in het centrum van de stad Breslau, brand uitgebroken, heviger dan Breslau in de laatste jaren heeft ge. kend. Alle beschikbaar brandweermateriaal en alle manschappen werden gerequireerd. Het vuur brak in den Oostelijken vleugel van het gebouw uit, waar een groote voor raad naaimachines welke daar door een Breslauer firma was opgeslagen een prooi der vlammen werd. Het gebouw is gemeente lijk bezit en sinds 1896 buiten gebruik. Nog niet geblnscht. De brandweer was Woensdagavond met groot materieel op het terrein var. den brand in het Oude Schlachthof aanwezig. Zij moest zich er toe bepalen de vlammen te beletten over te slaan tot den Westelijken vleugel. De schade is zeer aanzienlijk. Noodweer boven Athéne Boven Athene heeft een wolkbreuk ge woed, die op verschilende plaatsen in de stad groote schade heeft aangericht. Een huis stortte in, waardoor een slapende vrouw werd gedood en een aantal personen gewond. Tal van barakken, waarin vluchtelingen uit Klein-Azië zijn ondergebracht, werden onbewoonbaar. Ook op andere plaatsen in Griekenland heeft noodweer gewoed. Over de honderd graden Fahrenheit Dinsdag steeg de temperatuur in Ade laide in Zuid-Australië tot 49.3 graden Cel sius in den schaduw. Het was de heetste dag sinds zeventig jaar. Gedurende de laat ste vijf dagen is de temperatuur eiken dag tot boven 39 graden Celsius gestegen. De politieagenten worden elk half uur afge lost. In de fabrieken zijn vele arbeiders flauw gevallen. De dieren in den dierentuin worden voortdurend besproeid. In de opslag plaatsen van petroleum liet men water over de voorraden stroomen om te voorkomen, dat er brand zou uitbreken. De 59ste verjaardag van de stichting van Zuid-Australië werd bij 40 graden hitte ge vierd. Desondanks namen 15 duizend men- schen aan het feest deel. Een in aanbouw zijnd huis van zes verdiepingen te Comigliano (Ligura) is in gestort Hierbij werden zes personen gedood en vier gewond. De Pauselijke archivaris, Prof. Bruno Katterbach, is na het ondergaan van een maagoperatie overleden. De directeur van „Manch. Guardian" C. P. Scott, die in zijn woning te Manchester ernstig ziek ligt, was gisteren zwakker dan de vorige dagen. Te Keulen heeft de politie een valsche-munterswerkplaats ontdekt, waar vijfmarkstukken werden vervaardigd. Er zijn drie verdachten aangehouden. Te Kenners, 'n dorpje bü Halle zijn 2 bestellers, die postzakken naar het kantoor brachten, door drie gemaskerde mannen overvallen, die hen, onder bedreiging met een revolver dwongen de postzakken en een aangeteekenden brief met geld uit te leveren. Mutaties bij de Landmacht Bij Kon. besluit is den gepens. gen., majoors E. J. van Bel en P. G. van Drunen, zoomede den adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, den gep. gen.-majoor H. C. J. ter Beek, op verzoek, eervol ontslag verleend uit hunne functie van territoriaLen bevelhebber, resp. in Fries, land enz., in Noord-Brabant enz. en in Overijssel enz., met dankbetuiging voor hun ne diensten; zijn benoemd tot territorialen-bevelhebber: in Noord-Brabant, enz., de gepens. luit.- generaal der artillerie K. A. Pfeiffer; in Friesland, enz., de gepens. luit._generaal der inf. F. J. Quanjer; in Overijssel, enz., de gepens. lult.-generaal der infanterie P. H. A. de Ridder. (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL 42 Ik heb die veelbelovende enveloppe op Kerstmis in de bibliotheek gezien. Eerst wilde ik je een verrassing bereiden; ook Was ik nog niet geheel zeker van mijn zaak, nu echter het groote oogenblik wer kelijk nadert, moet ik, ma chère je er toch op voorbereiden, opdat de bliksem uit een heldere lucht, ik bedoel Guillaumes komst, ie niet onverwachts treft. Hoe tante, u gelooft, dat Ik geloof niet slechts door mede werking van den getruffeerden kalkoen is mijn geloof erkenning geworden. Wat vielen de twee volgende uren An toinette lang. Zij wendde schier den blik van de oude pendule niet af. Monsieur las met oogenschijnlijke bedaardheid zijne cou rant, zijne vrouw daarentegen stond in een venster-nis en hief van tijd tot tijd het mousselinen gordijn op, om naar buiten te turen, doch het was een donkere avond, zonder mane- en sterrenschijn en de sneeuw viel sedert den vroegen morgen zonder ge rucht in dichte vlokken. Daar klonk plotseling de bel in de vesti bule, beide dames krompen verschrikt in een, keken elkaar gejaagd aan en vervol gens naar den baron, die bedaard voort ging met lezen, üeen spier vertrok er in zijn gezicht, hij verroerde zich niet en scheen zich niet in het minst te bekomme ren om den bezoeker, dien het luiden der bel aankondigde. De eerwaarde heer pastoor, diende de lakei aan, terwijl hij de deur opende. Germaine en Antoinette wisselden een blik van teleurstelling, de baron legde zijn courant weg en nu begon een gesprek dat dikwerf bleef steken. Men bespeurde, dat de gedachten van elk der aanwezigen, niet bij de zaak waren, dat nochtans geen hunner durfde spreken, van hetgeen hem op het harte lag. Weer werd er gescheld. Ditmaal kon zelfs monsieur De Guitry een licht zenuw achtig beven niet onderdrukken. Antoinette werd bleek tot op haar lippen, het gelaat van den goeden pastoor evenwel vertoonde een uitdrukking van onbeschrijfelijke zacht zinnigheid. Wederom ging de deur open. Ditmaal was het inderdaad Gaullaume, die ir. de vesti bule zijn besneeuwden mantel aan een be diende ter hand stelde: achter hem werd het .van blijdschap stralende gelaat van Lebihan zichtbaar, donkerrood van opwin ding, de mond van opgetogenheid open, schier tot aan zijn ooren. In het salon heerschte een diep zwijgen. De baron stond op uit zijn leuningstoel om zijn zoon tegemoet te gaan. Guillaume liet hem geen tijd daartoe. Wat is hij veranderd, dacht Antoinette, hoe bleek en vermagerd. Zij wist niet, dat zij eveneens bleek was. Hij is verrukkelijk, fluisterde de baro nes hare nicht toe. Vader, begon middelerwijl Guillaume mijn warmen dank voor uw welwillendheid en mijn innlgsten dank voor uwen brief, die mij uw vergiffenis bracht. Wees welkom, mijn zoon, in je ouder lijk huis, gaf de baron ten antwoord, moge het jaar dat heden begint, de herinnering aan al de andere voor goed uitwisschen. Hoe, was dat alles? Was dat dus het ant woord op zijn vurig berouw, op zijn van liefde overvloeienden brief, welke den goe den pastoor tranen had ontlokt? Dus open den de vaderlijke armen zich nog altijd niet voor hem? Hij durfde niet om den vaderkus te vragen, aangezien deze hem niet vrijwil lig geboden werd. Van zijn vader keerde hij zich naar zijn stiefmoeder en boog voor haar om hare hand te kussen. Germaine stond stokstijf en kaarsrecht en deed haar best, om in de imposante plooien van haar fluweelen kleed er zoo majestueus mo gelijk uit te zien. Zij had een kleine, zeer moederlijke, zeer grootsche en gevoelvolle toespraak bedacht en was er van overtuigd, dat haar echtgenoot over haar tevreden zou zijn. Toen zij echter haar stiefzoon met smee kenden blik voor zich zag staan, was alle imponeerende waardigheid met heel de wei-bestudeerde toespraak vergeten met verrukkelijke kameraadschappelijkheid stak zij den jongen man beide handen toe. O, Guillaume, stoute jongen, riep zij, schreiend en lachend tegelijk, wat heb je ons lang op je laten wachten. Wij stonden haast op liet punt, ons geduld te verliezen, nietwaar, Antoinette? Nu was Antoinette niet meer bleek, in tegendeel, een levendig rood bedekte haar voorhoofd, en verward stamelde zij eenige woorden, welke haren neef met tevreden heid vervulde, ofschoon hij ze niet had ver staan. Nu begaf men zich naar de eetzaal. Guil laume, die links van zijn stiefmoeder zat, sprak weinig en at ternauwernood. Het ge laat van monsieur De Guitry, die zijn zoon menigmaal steelsgewijze aankeek, straalde van heimelijke voldoening, omdat Guillaume er nu eindelijk uitzag gelijk zijn vader het verlangde. De uitdrukking zijner trekken was veel weeker geworden, er sprak iets zachts, ernstigs, berustends uit: geen spoor meer van hoogmoedig verzet tegen het vaderlijk gezag, vandaag was het het toonbeeld van een onderdanigen, eerbiedigen zoon, in niets meer gelijkend op Guillaume van voorheen. Alleen de jonge barones keuvelde over allerlei, over de middernachtmis, over de armen der parochie over den sneeuwval en over deze „truffels", die werkelijk een ver kwikking zijn, en waarmede zij het bord van haren stiefzoon tot aan den rand wilde vullen. Vlak tegenover haar was het rood- glimmend gezicht van Lebihan zichtbaar, die nog altijd niet in staat was, zijn mond in de natuurlijke positie te brengen, de opening ging nog altoos tot aan zijn ooren, aslof zulks voor eeuwig zoo blijven moest, en met zijn mond schenen ook zijn korte, korte, kleine tanden te lachen. En Antoinette? Haar hart borrelde over van blijdschap en inwendig zong zij een danklied. Zoo is het dan eindelijk teruggekomen, het kind des huizes, zeide zij telkens bij zich zeiven zoo vaak zij hoorde, dat de ba ron zich tot zijn zoon wendde, al was het ook maar met een heel onschuldige vraag, trilde zij van vreugde. Men bespeurde dan ook aan hare wijze van eten, hoe zenuw achtig zij was, achteloos strooide zij zout en peper over de spijzen, dronk misschien voor het eerst van haar leven wijn, zon der er water bij te voegen, schoof de scho tels terug zonder er van genomen te heb ben en had er geen erg in, dat hare tafel- genooten om hare verstrooidheid glimlach ten. Na het diner groepeerde men zich in het salon om den grooten haard, en het ge sprek werd zienderoogen levendiger. Het jonge meisje sidderde, dat zich wellicht tus schen vader en zoon één der vroeger zoo vaak voorkomende heftige verschillen van meening kon ontwikkelen. Doch er ge beurde niets van dien aard. Hij hoorde zijn vader met eerbied aan en antwoordde hem minzaam, zoodat er geenerlei wauklank ont stond. Men kwam ook eventjes op politiek ge bied. Guillaume gaf met beminnelijke vrij moedigheid den ouden pastoor ten be scheid, dat er geen couranten tot zijn diepe eenzaamheid waren doorgedrongen, zoodat hij haast in verzoeking kwam, gelijk de kluizenaars uit den ouden tijd te vragen: Zeg mij toch, bouwt men nog steden en beoorlogen de menschen elkaar nog? Tijdens de schaakpartij, welke de vrij heer den pastoor niet schonk, vergaderde het jonge volkje zich om de piano, waar de barones eenige maten van een wals speel de, die toen juist in de mode was. Maar terstond onderbrak zij zich: O, Antoinette, riep zij uit, wat dunkt je er van, als wij je neef die mooie sonate van Mozart voorspeelden, welke wij giste ren ingestudeerd hebben? Hij zou ons dan op de viool kunnen begeleiden en wij had den een heusch concert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9