NAAR HET LAND VAN OVERZEE binnenlandsch Nieuws RADIO MOORS iDE R A I' J A SH ARI.EKIJN I Voor de Huiskamer v. De Crisispolitiek De onvergeeflijke misdaad De invoer in Frankrijk De reis van Minister Reynaud PUROL GEMENGD NIEUWS RADIO-OMROEP Hoe Harlekijn zich van een stuk vleesch meester maakte Landing te Brindisi. Het is al donker en laat. Het stampen der machine stokt. De zee is kalm en de boot glijdt heel stil. De meesten van ons zijn weer op de been en wagen zich nu op het dek. Wij landen te Brindisi. Is dit het oude Brindisi, dat 'k meende te herkennen, daar ik het vóór twintig jaren zag? Ik herken het niet. Maar ik staar op de eenige merkwaardigheid, die het kenmerk dezer stad is de ééne, groote zuil, die deel uitmaakte van de portiek, waarmee de Via Appia, de groote heirstraat, die van Rome kwam, hier eindigde. Toen stond zij op een klein, vies pleintje, binnen de stad op den wal. Maar nu is de ééne zijde van dit pleintje, naar de zee toe, weggebroken. Daardoor is een open ruimte verkregen, zoodat men, van de zee uit, onmiddellijk de befaamde zuii ontwaart. En van het plein zelf voert nu een monumentale, breede trap naar het strand toe. Groote kandelabers met electrische ver lichting werpen een vloed van klaarte over het blanke marmer der treden, tusschen de groote huizenblokken in. Het geheel verschijnt in den donkeren nacht als een stralend altaar, opgebouwd naar het hemeldonker, waar tegen de zuil van de verdwenen portiek nu in luister praalt. En de vreemdeling die het ziet, evenals de Romein van den keizer tijd, als hij hier uit het Oosten terugkeerde, denkt bij dien aanblik aan Rome en begroet hier reeds de Eeuwige Stad. Maar zelf moet ik hier aan Mussolini denken. Men kan van dezen heerscher en staatsman zeggen wat men wil maar nie mand kan loochenen, dat hij het aanzijn gege ven heeft aan een nieuw Italië. Politiek of géén politiek, om het even, maar dit is een feit, dat overal in dit land een nieu we geest herleefde. Hier schept hij groote, nieuwe werken ten algemeenen nutte, die arbeid verschaffen aan de werkloozen, of het electrische centrales zijn, of nieuwe we gen. Want hij is een groot wegenbouwer als vóór hem de oude Romeinen waren. En waar hij geen nieuwe dingen deed verrijzen, groei hij de glorie der oude Roma uit den grond op. De onderneming van het Nemi- meer moge dan al een mislukking geweest zijn hij heeft aan de hoofdstad zelve een nieuw aanzijn geschonken. Overal wijst hij, bij den bouw van het nieuwe., op de groo te glorie van het Oude. Door de vernieuwde herinnering aan de oude pracht, dwingt hij Italië te gelooven aan de mogelijke ver wezenlijking eener nieuwe „grandezza". Zoo wekt hij met alle middelen den nieuwen im puls, de geweldige energie. En daarbij weet de Duce wel, dat de trotsche roem, die Italië draagt en altijd droeg op Rome, een der machtigste hefboomen is, waarmee de volks ziel wordt opgevoerd tot geestdrift en be zieling. Ik weet niet precies wie Brindisi tot het restaureeren der Roma-zuil gebracht heeft maar in elk geval heeft het fascisme hiertoe gevoerd. Aanvechtbaar als het systeem moge zijn, zal het echter om héél veel tot in de verre toekomst geloofd worden. Het is geen geringe lof voor deze regeering, wanneer iedere Italiaan getuigt, dat men Rome sinds het fascisme niet meer terugkent. En zoo werd hier de glans der Eeuwige Stad tot zelfs in het. afgelegen Brindisi toe vernieuwd. De H. Mis op Zee. Op schepen, die naar Palestina varen, werd begrijpelijkerwijze met het oog op de vele pelgrims, die deze wegen gaan, gelegenheid geboden om de H. Mis te lezen. In de kleine rookzaal wordt dan een klein altaartje ge ïmproviseerd, waartoe al het noodige aan wezig is. De zaal wordt vrijgehouden voor het aangegeven uur, en daar verzamelen wij ons voor het godsdienstig samenzijn, zittend of knielend tusschen de stoelen en tafeltjes in 't ronde. Het is een vroom half-uurtje, ondanks de primitiviteit, waarmee het Heilig Offer is omringd. Maar welk een wonderlijke stem ming heerscht erOm dit te beseffen, zou men het tafereeltje moeten zien.... Daar is het drijvend kapelletje op het zachtjes wankelende, bevende schip. Door de ruiten van het zaaltje zien we de zee. Wij hooren haar melodisch geruisch, en het ge- krijsch der meeuwen om de vlag aan den achtersteven. Langs de kim, over de azuren golven, drijven de eilanden van den Griek- schen archipel en zooals zij daar voorbij wolken, is het alsof er het gekringel van wie rook zweefde. De zon geeft haar schittering aan den deinenden vloer van het water, en haar glans aan het rondend hemelgewelf. En er is niets bezields om ons heen, dat mede met ons de geheimen viert. De leege afgrond onder ons, en een andere afgrond boven ons. Ruischende waters, drijvende wolken, en de wind die waait door het trillend want. En de morgen, die opgloeit langs de blauwte, terwijl de maan als een watten wolkje aan de andere zijde verbleekt. En hier, op den wankelenden bodem van het ijlend vaartuig, knielen wij in vereering en loven God. De groote stem der natuur neemt dit zwakke fluisteren op. De wind draagt het op zijn vleugels omhoog, de bergen der eilanden nemen het op hun toppen, de golven stuwen het voort in het geruisch en het rythme van hun eeuwig lied Zoo bidden wij maar zelden maar is dit gebed niet grootsch als dat van den Psal mist, wanneer hij de dingen der aarde, de elementen en al de stemmen der natuur, vereenigt met zijn gezang „Looft den Heer, gij bergen en zeeën, looft Hem, hemel en aarde". De zang der sferen en het groote orgel der zee, vogelstemmen en het zachte zoeven der winden, begeleiden ons morgen gebed „Looft Hem en dankt Hem, alles wat leeft en ademt...." IN HET EERSTE KWARTAAL. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van Hms. Gezantschap te Parijs, het Journal Officiel van 30 December a.s. de volgende totaal contingenten vermeldt, welke gedurende de eerste drie maanden van 1932 in Frankrijk ten uitvoer zullen worden toegelaten. Levend gevogelte 400.000 K.G.versch en gekookt schapenvleesch 1.000.000 K.G. versch varkensvleesch 2.000,000 K.G. versch rundvleesch en ander versch vleesch 600.000 K.G. gezouten vleesch, ander dan ham, 440.000 K.G.fijne vleeschwaren (charcuterie tabriquél 100.000 K.G. ge slacht gevogelte 400.000 K.G.vleeschcon- serven 700.000 K.G. eieren in de schaal 1.200.000 K.G. boter 1.200.000 K.G. In laatstgenoemd contingent is een hoe veelheid van 60.000 K.G. begrepen voor het Saargebied. Voor kaas is voot deze periode een zelfde contingent vastgesteld als bij decreet van 19 November j.l„ is geschied voor de periode 19 November31 December, derhalve van 2.200.000 K.G. voor een aantal kaassoorten welke speciaal als Italiaansche kaas moet wor den beschouwd en van 3.000.000 K.G. voor alle andere kaas. Voor bloemen is nog geen contingent vast gesteld. Verwacht mag echter worden, dat zulks thans spoedig zal geschieden. De percentages, welke van de bovenstaande totaal contingenten aan de verschillende im- porteerende landen zullen worden toegewe zen, zijn nog niet vastgesteld. Het bericht in het journal Officiel ver meldt nog, dat aanvragen om invoervergun ning vóór 15 Januari a.s. aan het Ministerie van Landbouw moeten zijn binnen gekomen. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is door de Nederlandsche delegatie zeer on langs met de Fransche autoriteiten overeen gekomen, dat de gecontingenteerde produc ten uit Nederland op door of namens de Nederlandsche Regeering afgegeven certifica ten m Frankrijk ten invoet zullen worden toegelaten, zoodat daarvoor geen invoer vergunningen noodig zijn. Zonder dergelijke certificaten zullen zij niet in Frankrijk worden toegelaten. De voorbereidingen voor hef verkrijgbaar stellen dezer certificaten, uitsluitend voor exporteeren op Frankrijk, zijn reeds ver ge vorderd. Binnen enkele dagen zullen daarom trent nadere berichten worden gepubliceerd. Het Ned. Paviljoen toch naar Den Haag? Een voorstel van B. en W. van Den Haag Zooals bekend, was het denkbeeld ge rezen om de gebouwen en verzamelingen, die te zamen vormden de Nederlandsche deelneming aan de Tnternationale Kolo- nitle Tentoonstelling 1931 te Parijs, naar Den Haag over te brengen en te benutten voor een speciaal Indische tentoonstel, ling in de residentie, gedurende de maan. den Mei tot en met October 1932. B. en W. van Den Haag schrijven nu aan den Raad, dat eerst kortgeleden de zaak opnieuw op het tapijt gebracht is en wel door de firma N. V. Grupe, die het tweede paviljoen te Parijs heeft gebouwd en die de gebouwen na sluiting der ten toonstelling heeft gekocht. Deze firrrta biedt aan, om, ui samenwerking met de N.V. Tentoonstellingsmaatschappij Am. sterdam de tentoonstelling te 's-Graven. hage voor eigen rekening te bouwen en te exploiteeren, zulks o. m. onder de vol gende voorwaarden: De gemeente stelt kosteloos het benoo. digde terrein ter beschikking en wel het gedeelte van 't Westbroekpark, dat niet van een gazon is voorzien en dat bekend is onder den naam „De Weide". Zij zorgt tevens voor de noodige toegangswegen, par keergelegenheid, verlichting, enz. De kos ten, die de gemeente uit hoofde van bo vengenoemde voorwaarden moet maken, worden geraamd op f 15.000. Tenslotte verbindt de gemeente zich een subsidie te verleenen ten bedrage van de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting, hetgeen niet geldt voor de toegangsbewijzen voor spe. ciale voorstellingen, restaurants met mu. ziek e. d. De artistieke en opvoedkundige leiding van de tentoonstelling zal berusten op een comité van enkele vooraanstaande per sonen, met wier benoeming B. en W. ac- coord moeten gaan, terwijl het der ge. meente vrij staat, harerzijds leden aan dit comité toe te voegen. B. en W. zijn van meening, dat dit aan. bod aannemelijk is en de gemeente niet te zware lasten oplegt. Zuiderzeeraad Ir. M. C. E. Bongaerts ondervoorzitter Bij Koninklijk besluit is aangewezen als ondervoorzitter van den Zuiderzeeraad het lid van dien Raad ir. M. C. E. Bongaerts, oud.minister van Waterstaat te 's.Graven- hage. Geruchten over vervaardiging van geschut voor Duitschland Vragen van degi heer Albarda Door den heer Albarda zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, inlichtingen verzocht betreffen de geruchten over het vervaardigen van geschut in Nederland, bestemd voor Duitschland Contingenteeringsmaatregelen in Spanje Herziening der Handelsverdragen aanstaande De afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid maakt bekend, dat, blijkens van den tijdelijk zaakgelastigde te Madrid ont vangen gegevens, bij een presidentieel be sluit van 23 December j.l. in Spanje maat regelen tot contingenteering van den invoer zijn genomen. De artikelen, welke aan contingenteering onderworpen kunnen worden, zijn de na volgende automobielen, zijde en zijdestof- ten. koffie, gekoeld vleesch, meststoffen, versche en gedroogde visch, vischconserven, eieren, hout, tabak, electrisch materiaal, glas, telegraaf- en telefoontoestellen. Deze lijst zal uitgebreid worden, wanneer de behoeften zulks vereischen. Bij de vaststelling van bovenstaande ar tikelen schijnt in de eerste plaats aan den uit voer uit Frankrijk te zijn gedacht. Verder is m dit decreet bepaald, dat bij de onderhandelingen over een handelsverdrag in het vervolg niet meer verleend zal Kunnen worden de clausule van meest begunstigde natie met algemeen Karakter. Genoemde clausule zal slechts kunnen worden toegestaan voor een bepaalde lijst van in elk geval uitdrukkelijk gespecificeerde artikelen. Binnen den kortst mogelijken tijd zal worden overgegaan tot de herziening van de handelsverdragen, welke zich niet aanpas sen aan het bepaalde in bovengenoemd be sluit. Onze regeering gaat niet in op mede delingen in de pers Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Wijnkoop, in verband met het onderhoud, dat de Fran, sche minister van Koloniën, Paul Reynaud, na zijn Indische reis met de Nederland, sche pers heeft gehad, antwoordde mi nister Beelaerts van Blokland, mede na mens minister De Graaf f, dat bezwaarlijk van de regeering verwacht kan worden, dat zij zich zou begeven in verklaringen van hetgeen de beteekenis zou kunnen zijn van eventueel door den Franschen minister aan de Nederlandsche pers gedane mededeelingen. Verdwijnend Ameland Badpaviljoen te Hollum dreigt met httt afbrokkelen der duinen in te storten In den gemeenteraad van Ameland werd medegedeeld, dat het badpaviljoen te Hollum sedert den laatsten storm op den kant der duinen staat en dreigt neer te storten bij den eersten hoogen vloed. De afneming der duinen moet geweldig zijn. De Rijkswaterstaat zal op de hoogte wor. den gebracht. De 6 pet. Staatsleening 1922 Aflossing der eerste tranche ad 150 mill, per 1 April De Minister van Financiën maakt be kend, dat op 1 April 1932 zal worden over gegaan tot aflossing van de 6% Staatslee ning 1922 A. De schuldbekentenissen dezer leening zullen van dien datum af betaalbaar zijn met de hoofdsom, vermeerderd met een maand rente. Per April 1932 zal dus de eerste tranche van de 6 pet. Staatsleening 1922, welke tranche 150 millioen groot is en waarvan 1 Januari j.l. nog 149.587.000 uitstond, af gelost worden. Adres der Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging Aan den Minister van Staat. Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, is door de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging een adres inzake de crisispolitiek gezonden, in zij betoogt, dat de Regeering uit zal moeten zien naar middelen, om blijvend de basis van onze industrie te versterken. Voor zoover de middelen daartoe van de Regeering afhangen, vestigt de vereeniging de aandacht op het volgende: I. Bij de regeling der internationale ver. houdingen is wel gebleken, dat de meest. begunstigingsclau,"ale een beletsel vormt voor landen, die zich op het standpunt stellen van den vrijhandel, althans onder, ling dat stelsel daadwerkelijk toepassen. Evenzeer is deze clausule een beletsel ge. bleken voor landen met een protectionisti sche politiek, om aan vrijhandelsstaten zon der bijzondere tegenprestatie concessies te verleenen op het gebied der invoerr.echten. Wanneer het niet mogelijk zal zijn om door middel van een internationale alge- meene conventie hierin te voorzien, dan zou het alleszins aanbevelenswaardig zijn, om in nieuw te sluiten handelsverdragen het voorbehoud op te nemen, dat de meest, begunstiging zich niet behoeft uit te strek, ken tot gunsten, verleend aan bepaald lan den, met wie Nederland een regionale over. eenkomst heeft gesloten. II. Nu ook de Japansche munt.eenheid van het goud is losgemaakt, wordt aan veie industrieën, die op den afzet in Indië wa- r en aangewezen, de nekslag toegebracht. Beteekende de val van het pond voor deze industrietakken reeds een groote schade, post, de vergrooting van den voorsprong, dien Japan toch reeds in Indië bezat, is niets minder dan een ramp voor een be langrijk deel der Nederlandsche exportnij- verheid. Nauwere economische samenwer king met Indië is dan ook geboden. Bevoor rechting van de verschillende gebiedsdeelen buiten de moeilijke vraagstukken der meest- begunstiging. Met instemming is er dan ook kennis van genomen dat de Minister van Koloniën, zoowel hier te lande als in Indië van het Koninkrijk valt vanzelfspreken-d studie zal doen maken van een tolunie mei Indië. Adressante ontveinst zich niet. dat onder de huidige moeilijke financieele omstan. digheden Indië niet in staat zal zijn de invoerrechten voor Nederlandsche produc ten te verlagen of af te schaffen. Een volledige tolunie zal daarom voor. loopig wel uitgesloten zijn. De gedachten gaan vanzelfsprekend onder de tegenwoor. dife verhoudingen uit naar het heffen van preferentieele rechten als overgangsvorm naar een tolunie. De koninklijke weg om de Nederlandsche industrie voor den ondergang te behoeden, is niet die, welke uitgaat van invoerbeper king, maar die. welke leidt naar vergroo. ting van den uitvoer. III. Wat de herleving der exportorgam. saties betreft, blijft men aandringen op in stelling van eén exportcredietregeling, gelijK 0"ie in Engeland en Duitschland bestaat. Mocht een andere regeling worden inge. voerd, zoo zal deze geen krachtige stimu lans voor den export verschaffen en zich blijven beperken tot enkele sporadische ge. vallen. IV. Adressante acht een technische her. ziening van de Tariefwet noodzakelijk, waarbij enkele posten of onderdeeien van posten worden verhoogd, andere verlaagd of afgeschaft. Eenige vrijstellingen van in. voerrechten dienen te worden opgeheven. V. Met alle waardeering voor de bemoeiin gen van de Rijkscommissie Werkverrui ming wil het adressante toch toeschijnen dai de Regeering over te geringe bevoegdheden beschikt om overheidslichamen en semi. overheidsbedrijven te verplichten, bij hun bestellingen voorkeur te geven aan het eigen fabrikaat. In geen enkel land worden de belangen der eigen industrie bij derge lijke bestellingen zoo verwaarloosd, als in Nederland. De ondervinding leert, dat de Nederlandsche industrie zoo goed als nooit aan een buitenlandsch publiekrechtelijk lichaam of aan een buitenlandsch openbaar bedrijf een levering doen kan. Naast deze maatregelen van blijvenden aard, wil adressante nog als crisismaatre. De storm nam steeds toe in hevigheid. De wind. die in machtige vlagen voott- zweepte, rukte aan de luiken, ratelde aön de ruiten, sloeg woedend tegen cement en staal, keerde zich dan razend om en viel de, weinige stoutmoedige voetgangers aan, hen als gevallen bladeren voortblazend naar de beschermende tramhuisjes en por tieken. En de regen stroomde neer als een zondvloed. Mike Cassidy, in zijn gewaad van poli- tie-agent, stond tegen een muur aangedrukt en tuurde door het regengordijn heen naar het huis. dat hij bewaken moest. „Wat 'n beestachtige avond", mopperde hij. „Maar hij trekt zich van ons soori niks an." Hij bleef maar staren naar het huis van Melville Strong. Melville Strong, die tallooze millioenerr bezat en meer macht dan de president. Melville Strong! De tooverkracht van dlen naam bracht oogenblikkelijk eerbiedige stil te in de bijeenkomsten der machtigen. Stoutmoedig, hard, gewetenloos, met een leger van volgelingen en niet één vriend. Binnen in het huis zat de groote man in zijn studeerkamer, over zijn bureau gebo gen en verdiept in de rapporten van zijn talrijke agenten. Het geweld van den storm drong niet door de muren van zijn kamer, die klank-proof gemaakt was. Hier was et stil als, in het graf. De man der millioenen hief het hoofd op en zijn blik van verveling veranderde in een uitdrukking van ijzigen toorn. Er had iemand een fout begaan. Grimmig en hard waren de trekken van zijn gezicht: drei gend en wreed was het licht in zijn oogen. Een schaduw bewoog in een hoek van de schemerig verlichte kamer. Hoe zwak het geluid ook was, Strong hoorde het onmid dellijk en wendde zich naar den kant, van. waar het kwam. „Wie is daar?" Zijn stem klonk diep. be velend. majestueus. Een man trad zacht en vlug naar voren in den lichtkring die door de lamp op het bureau werd uitgestraald. Hij was slank en gebruind, hij glimlachte en boog spot tend. maar zijn rechterhand bleef in zijn iaszak. „Wie ben ie. en wat wil je van mij?" Er was geen spoor van vrees in de diepe stem. Strong was een uitstekende tooneel- speler zijn gelaat bleef onbewogen. „Mijn naam", zei de vreemde koel. „is Jansen Dat zegt u voor 't oogenblik niet veel. Maar alles zal u duidelijk worden, meneer Strong, dat verzeker ik u". Er kwam meer hardheid in de spottende stem „Je herinnert je zeker Henry William Jan sen niet meer?" Er flikkerde een vonk van schrik in de oogen van Melville Strong, maar onmiddel lijk verdween zij weer. Zijn helder brein werkte snel en ingespannen. „Ik denk van niet" ging de indringer voort, „'t Is het makkelijkste, je slachtoffer in den grond te boren en ze dan maar te vergeten. En Henry William Jansen is dood. Je hebt 't wel zóó weten in te rich ten. dat het leven hem onmogelijk werd!" Zijn stem verhief zich dreigend. „En, zoo als, mijn vader stierf, zoo zul jij ook ster ven!" Hoe vlug zijn hand ook geweest was, die van MelviOe Strong was vlugger. Ter wij! de revoiver te voorschijn kwam uit zijn iaszak. was Strong opgeveerd van zijn stoel, en nu worstelden de twee mannen een wanhopige worsteling. Een knal. en de greep van den grooten man verslapte. Hij wankelde, deed als in verbazing den mond half open, zijn ge zicht trok krampachtig, en toen, alsof hij heel moe was, zakte zijn hoofd neer naar het bureau. Een dun rood straaltje begon het ijzergrauwe haar te bevlekken, neer te druppelen op de verspreide papieren, te lekken op het weelderige Perzische tapijt. Bij den klank van het schot was Jansen achteruit gesprongen, hij bukte zich en met de revolver nog in de hand geklemd keek hij toe, terwijl zijn vijand stierf. Er heersch- te nu weer een doodsche stilte. De huisge- nooten waren niet wakker geworden. De geluiddempende muren hadden het ge heim bewaard. Er werd niets gehoord dan een langzaam, regelmatig drop. drop. drop. De wreker kwam overeind. Hij glimlach te. Het was gebeurd. Hij had zich voorge nomen zijn slachtoffer te sarren, zich te verlustigen in zijn weerloosheid. Hij na derde de stille gedaante. «QVEte kV GENEZING elke plek/ü- van Uw Doos 30-60,Tube 80ct. Bij Apothen Drogisten Plotseling veranderde zijn gelaatsuit drukking. Angst, schrik, vrees verwrongen zijn trekken, hij worstelde tegen een over weldigenden aandrang, een aandoening, die hij niet kon beheerschen. Zijn geheele we zen stond gespannen. Een luide nies scheurde de stilte. Oogenblikkelijk was de kamer gevuld met schreeuwende, tierende mannen, en hij wist. dat hij verloren had. Terwijl hij het succes zóó nabij was. had hij gefaald. Dat noodlottige niezen had een super-schla ger-sprekende-film bedorven! gelen aanbevelen: 1. De totstandkoming van het anti. dum pingswetje. 2. Het instellen van een elearinginstituut voor den handel op landen, die het geld. verkeer met het buitenland aan banden hebben gelegd. 3. Het verlagen der huren voor de met Rijksvoorschotten gebouwde woningen. 4. Verlaging der kosten van overheids diensten: spoorwegen, electriciteit. enz. 5. Ingrijpende maatregelen om de kosten van levensonderhoud te verlagen. 6. Het openen der mogelijkheid om be. paalde categorieën van in aanbouw zijnde bouwwerken en schepen, die wegens ere. dietmoeilijkheden niet voltooid kunnen worden, met steun of door bemiddeling der Regeering, verder af te werken, indien en voorzoover dat economisch verantwoord is. Adressante hoopt en vertrouwt, dat de Regeering niets zal nalaten, wat er toe strekken kan. om deze crisis in het belang van heel ons volk te overwinnen. Doodelijke mijnongelukken 26 in 1931 Het aantal doodelijke mijnongelukken in het afgeloopen jaar bedraagt 26. Hiervan hadden de Staatsmijnen er vijftien en de particuliere mijnen elf op haar rekening. Het vorige jaar bedroegen deze cijfers resp. elf en zeventien. Poging tot doodslag Te Assen zijn in arrest gesteld J. J. de N., afkomstig uit Rotterdam en J. E., af komstig uit Arnhem, thans verpleegden te Veenhuizen, verdacht van poging tot dood slag op den opzichter M. Klok. ZONDAG 3 JANUARI 1932 HUIZEN 298 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO., 5.00—7.45 NCRV., hierna tot 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding, 9.30 Gramofoonplaten, 10.00 Hoogmis uit de H. Hart-kerk der Pa ters Augustijnen te Eindhoven, 12.00 KRO- sextet, 1.30 Lezing, 1.50 Literair halfuurtje, 2.204.00 Concert „Schola Cantorium" on der leiding van H. Cuypers, vanuit de Concertzaal Duwaer en Naessens, Amster dam, 4.00 Ziekenlof, 5.00 Gewijde muziek, 5.50 Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Heino, hierna tot 7.45 gewijde muziek, 7.45 Causerie over de Kath. Nederl. Lite ratuur, 8.10 Voetbaluitslagen, 8.15 Operette concert. KRO-orkest onder leiding van J. Gerritsen, o.a. ouverture Zigeunerbaron, J. Strausz en potp. Walzertraum, O. Strausz, 9.00 Vaz Dias, 9.10 „Het Apostelspel", dra ma van Dr. M. Moll, 10.00 Vervolg concert onder leiditjg van J. Gerritsen, o.a. Vilja- Iied van Fr. Léhar, 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM 1875 M. 8.05 Gymna stiekles, 8.30 Esperantocursus, 8.55 Voet balnieuws, 9.30 Concert VARA-orkest on der leiding van H. de Groot, 10.20 Vervolg concert, 11.2012.00 Vervolg concert, 12.00 tot 2.00 AVRO-kamerorkest onder leiding van Louis Schmidt, met medewerking van vocaal ensemble „Musica", onder leiding van J. Hamel, 2.00 Boekenhalfuurtje, 2.30 4.00 Concert leden van het Omroeporkest en de Italiaansche Opera, onder leiding van Vincenze Marini, o.a. derde acte Bo hème en Butterfly (Puccini), 4.00 Film praatje door L. J. Jordaan. 4.30 Gramo foonplaten en Vaz Dias, 8.00 Vaz Dias, 8.15 Omroeporkest onder leiding van A. van Raalte, o.a. Ballet Faust, Gounod, 9.20 Clinge Doorenbos, 9.40 Kovacs Lajos en zijn band. Refreinzang: Bob Scholte. Inter mezzo: Zang door „The Twinkling Five", 11.10—12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY 1554 M. 10.15—11.05 Tijd sein, weerbericht, 3.20 Muziek van Quilter door het BBC-theater-orkest onder leiding van den componist, 4.05 Kerkdienst voor de jeugd, 4.35 Wireless Military-orkest on der leiding van Walton O'Donnell, 5.50 Viool-recital Rénée Chemet, 6.206.35 Bij bellezing, 8.15 Kerkdienst, 9.05 Liefdadig- heidsoproep, 9.10 Berichten, 9.25 „The Song of Songs" voor solisten, koor en orkest, on der leiding van St. Robinson, muziek van Granville Bantock. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 8.05 en 11.50 Gramofoonplaten, 12.50 Or gelconcert, 1.20, 2.20, 3.20 en 4.20 Gramo foonplaten, 5.20 Concert symphonie-orkest van Parijs, onder leiding van Sevitsky, met medewerking van Manuel Quiroga (viool), 7.20 Gramofoonplaten, 9.05 Concert onder leiding van M. André, o.a. ouvert. Djamileh, Bizet. LANGENBERG 1153 M. 6.20—7.50 Orkestconcert, 12.201.50 dito onder lei ding van Pensis, 3.505.20 Sted. Kurorkest, Wiesbaden, onder leiding van H. Irmer, 7.20 Werag-orkest onder leiding van Kühn, o.a. uit La Bohème, Puccini, 9.30 Berich ten en hierna tot 11.20 populair concert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—12.20 O. Fessels orkest, 1.20—1.50 Gramofoon platen, 2.454.20 Radio-orkest onder lei ding van Gröndahl en vocaal kwartet, 7.20 Operette „De kleine prinses" van L. Brandtstrup en Locher. Radio-orkest en solisten, 8.45 Viool-recital, 9.05 Familien Hansen, 9.3010.20 Orkestconcert onder leiding van Reesen, o.a. Mondnacht auf der Alster, Fetras, 10.2011.50 Dansmuziek on der leiding van O. Stalla. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 tot 2.05 Gramofoonplaten, 5.20 Orkestcon cert, 6.20 Gramofoonplaten, 6.50 Kamermu ziek Mr. Bouquet (viool) en Mr. Broos (alt viool), 7.20 Gramofoonplaten, 8.20 Frag menten uit „Les Cloches de Corneville" van Planquette. Omroeporkest onder lei ding van Fr. André en solisten, 9.20 Vlaam- sche liederen, 9.50 Vervolg Opera. 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoonplaten, 5.20 Orkest concert, 6.20 Gramofoonplaten, 8.20 Concert Omroeporkest o.a. Extase O. Ganne, 9.20 10.20 Orkestconcert. ROME 441 M. 8.20 Symphonie-concert onder leiding van A. Casella, o.a. 8ste Sym- phonie. Beethoven. ZEESEN 1635 M. 7.50 Concert vanuit Weenen, sopraan, piano, kwartet en orkest onder leiding van J. Holzer, 9.30 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Ger hard Hoffmann en zijn orkest. Koningstr. 27 Tel. 14609, Haarleu} MAANDAG 4 JANUARI 1932 HUIZEN 298 M. Uitsluitend NCRV-uit- zending. 8.00 Schriftlezing, 8.159.45 Gramofoonplaten, 10.3011.00 Ziekendienst, 11.00 Chr. Lectuur, 11.3012.30 Gramo foonplaten, 12.30 Orgelconcert Jan Zwart, I.45 Gramofoonplaten, 3.15 Knipcursus, 4.00 Ziekenuur, 5.00 Concert Mevr. W. Canté van Amerongen (sopraan), J. Keessen (viool) en A. Adema (piano), 6.30 Vertel- uurtje voor jongeren, 7.00 Causerie over Boekhouding, 7.45 Ned. Chr. Persbureau, 8.0010.00 Symphonieconcert der H.O.V. onder leiding van F. Schuurman. O.a. Eine Kleine Nachtmusik, Mozart en fragmenten uit „Damnation de Faust", Berlioz, 9.00— 9.30 Causerie door Dr. H. Schokking. Na afloop: Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoon- platenconcert. HILVERSUM 1875 M. Algemeen pro gramma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonplaten, 10.30 A. D. Hilde- brand leest voor, 11.00—12.00 Orgelcon cert P. van Egmond Jr., Jo Immink (alt), 12.00 Concert Winkels-Trio, 2.30 Gramo foonplaten, 3.00 Dina Appeldoorn (piano) speelt eigen werk, 3.30—4.30 Uit Café- Rest. „Caland", Concert L. Kipnis en zijn orkest, 4.30 Kinderuur, 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, Bob Scholte refreipzang, refreiuzang. Intermezzo: Draaiorgelmuziek, 7.00 Boekenhalfuurtje, 7.30 Viool-recital Bo ris Lensky. Vleugel: Egb. Veen, 8.00 P.T.T. kwartiertje, 8.15—9.15 Concert Omroepor kest onder leiding van Nico Treep. Dyóhis Rusnak (zang). O.a. 1ste Hong. rhapsodie, Liszt, 9.159.45 „Kwakzalvers", Vlaamsch hoorspel door Dom de Gruyter, 9.45 Ver volg concert. O.a. Ballgeflüster, wals, Meijer-Helmund, 10.00 Vaz Dias, 10.15 II.00 Vervolg concert en Gramofoonplaten, 11.0012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgen wijding, 10.50—11.05 Berichten, 12.20 Con cert, sopraan en Trio, 1.05 Commodore Grand Orkest, 2.05 Lezing, 2.20 Berichten, 2.25—2.50 Gramofoonplaten, 3.20 Toespraak 4.20 Moschetto's orkest, 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Berichten, 6.50 De Grondslagen der Muziek. Bach-muziek door James Ching (piano), 7.10 en 7.50 Lezing, 8.20 Vaudeville „Cupid plus two", 9.20—9.35 Berichten, 9.40 Lezing, 10.00 Kamermuziek, S. Wyss (sopraan) en Doré Trio. O.a. Trio van Ra- vel en Liederen van Debussy, 11.2012.20 Dansmuziek door Ambrose's Blue Lyres. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 Gramofoonplaten, 8.20 „Un sujet de roman" van Sacha Guitry, 9.50 Gramofoonplatenconcert. Kamermuziek. LANGENBERG 473 M. 6.25, 7.20, 10.40 en 11.55 Gramofoonplaten, 12.251.50 Con cert onder leiding van Pensis, 4.205.20 Concret onder leiding van Wolf, 7.20 „Col legium musicum", Kamerorkest, viool en bariton. O.a. uit „Die verkaufte Braut", Smetana. Hierna tot 11.20 Concert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit Hotel d'Angleterre, 2.504.50 Radio-Blaasorkest, 7.309.10 Koor- en Or kestconcert. Deensche muziek, 9.5511.50 Dansmuziek. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten, 5.20 Dansmu ziek, 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Vroolijk uurtje onder leiding van Fleischman, 9.20 Gramofoonplaten, 9.3510.20 Cello en Pia no-Sonates van Beethoven. 338 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten, 5.20 dito, 6.50 dito, 8.20 Concert onder leiding van Meulemans A. Gertler (viool). Ouvert. Heimliche Ehe, Cimarosa. ROME 441 M. 8.20 Lichte muziek door orkest en solisten. O.a. Fragmenten uit „De Geisha" van Sydney Jones. ZEESEN 1635 M. 6.50 Dansmuziek door Hans Schindler en zijn orkest, 8.30 Hoorspel, 9.35 Lezing en Berichten. Hierna tot 11.20 Licht concert door het Emré- orkest. 370. „Wil je me een stuk vleesch geven?" vroeg Harlekijn aan den konink- 5 lijken slager; „dan zal ik je laten zien, 5 wat nog niemand gezien heeft." „Heel graag," zei de slager. Harlekijn nam nu het hakmes van het slagersblok 371. en hakte het stuk vleesch in tweeën „Al klaar!" riep Harlekijn, „Kijk nu maar naar de plaats, waar ik het in tweeën ge hakt heb; het binnenste daarvan heeft niemand ooit gezien!" De koninklijke slager keek en keek, om tot de bevinding!, te komen, dat hy beet genomen was. 372. ,,'t Is mijn vleesch!" lachte Harle kijn en liep met de twee stukken naar de koninklijke keuken. „Ik zal ze fyn laten klaarmaken. Het zal heerlijk smaken MÏJWW" umuinHHiiuiuiini

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10