Film- LANSDORP ROBAT nieuws COUPON OPRUIMING Laatste Nieuws HET SKLAREK-PROCES Stofzuigerhuis MAERTENS Agenda 3 Januari Agenda 4 Januari De rijksweg Haarlem- Amsterdam De opmarsch der Japanners Nieuwjaarsreceptie bij Von Hindenburg HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties Vier jubilarissen CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK KRUISWEG 6 BURGERLIJKE STAND Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- SASSENHEIM INGEZONDEN BRIEVEN UIT DUITSCHLAND H. L'. DAMMED TELEGRAFISCH WEERBERICHT Stadsschouwburg- Ned. Kindertooneel „*n St. Nicolaasnacht in Vlaanderen," 2 uur Het Haagsch Tooneel „Mijn Baby, 8 Uur. Rembrandt-theater „Vitkoria und ihr Hu- sar" en variété, 2 4%, 7 en 9%, uur. Palace Cinema „De Slag bij Bademtinde" en variété, 2, 4 7 en 9% uur, alléén voor volwassenen. Luxor.Theater „Zijn Dubbelganger" en varité, 214, 7 en 814 uur. Gebouw „St. Bavo" R. K. Oratorium, 8 uur Ledenvergadering „St. Marcus," 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Schouwtooneel „Een goede Buur is beter danen..", 8 uur. Reembrandt.Theater „Viktoria und ihr Husar" en variété, 7 en 914 uur. Palace Cinema „De Slag bij Bademtinde" en variété, 8 yt uur. Alleen voor volwasse nen. Luxor-Theater „Zijn Dubbelganger" en variété, 6% uur. APATHEEKDIENSTEN De Zondag, en nachtdienst der apotheken wordt van heden tot en met Vrijdag waar. genomen door P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, 10539, de firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495 en de telefoon 12711. St. Vincentius-Bibliotheek Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van hall 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8half 9 voor ouderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens- Vrijdagavond van half 9half 10. dagavond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. t Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en De gladheid veroorzaakt groote stagnatie in het verkeer Vele auto's beschadigd. Hoe gevaarlijk de rijksstraatweg Haarlem Amsterdam is, is dezer dagen te Halfweg overduidelijk gebleken. Een groot aantal auto's is door de gladheid en den mist den goeden weg. kwijt geraakt. Enkele zijn te rechtgekomen in de langs den weg loopende sloot; andere hebben een buiteling gemaakt of hebben hun heil op de trambaan gezocht. Veel afrasteringpalen van de trambaan zijn omver gereden en vernield. Bij den Osdor- perweg had oudejaarsavond een aanrijding plaats van meer emstigen aard. Een auto kwam door de gladheid x den mist in aan rijding met een pass eerenden tramtrein. De auto werd zwaar en de tram licht bescha digd. Enkele oogenblikken later reden ver schillende auto's op dezelfde plaat"* tegen elkaar op, zoodat op een gegeven moment een kluwen van 6 auto's, alle min of meer beschadigd, op den weg stond. Het tram verkeer ondervond door deze aanrijding een Vertraging van circa 50 minuten. Tegenover de Openbare school heeft denzelfden avond een soortgelijk ongeval plaats gehad. Geluk kig :net minder ernstige gevolgen. Ter hoog te van de Liebrug had een auto eveneens -de trambaan als tstandplaats gekozen. Het was voor allen en alles gevaarlijk dan straatweg te passeeren. Op nieuwjaarsmorgen herhaal de zich het tooneel van daags te voren. Circa half negen stond weer een auto in het tram spoor tegenover het postkantoor. Door mid del van een staaldraad werd deze auto door de tram uit het spoor getrokken. Bij het weg rijden keerde deze auto een halven slag rond en veroorzaakte bijna een aanrijding met een passeerenden auto. Het tramverkeer had hierdoor een vertraging van 20 minuten. Legio zijn nog de gevallen waarbij de be stuurders de palen omreden, zonder ernstige gevolgen voor zich zelf. Vandaag herdenkt de heer P. Hetem den dag waarop hij vóór 50 jaar bij de firma Beijnes als bankwerker in dienst trad. Na tuurlijk heeft het den jubilaris dezen zeer bijzonderen dag niet aan belangstelling ont broken en hebben hem zoowel caduaux als felicitaties van alle zijden bereikt. De heer A. H. M. X. Trousselot was gis teren 25 jaar aan de firma Heringa en Wu- thrich verbonden, aanvankelijk als com pagnon, later als mede-directeur. De heer J. F. Tiemens is vandaag 25 jaar werkmeester in de Strafgevangenis en de heer J. de Jager, oudste kellner der restauratie van restaurant Brinkmann aan de Groote Markt viert in deze betrekking zijn zilveren jubileum. Loopen, rooken en ruiken Een chauffeur van Van Gend en Loos heeft bij de politie aangifte gedaan dat Donderdag van den bestelauto waarmee hij om zes uur uit Amsterdam was vertrokken en één uur later in Haarlem was gearri veerd verschillende goederen een doos confectie-goederen, 4 paken sigaren, 2 pakken schoenen en een pak parfumerieën zijn ontvreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Liefdadigheidspredikatie Ten voordeele van de St. Elisabeth-Ver- eeniging zal a.s. Zondag in de kerk van het H. Hart, onder alle H.H. Missen een lief- dadigheidspredicatie gehouden worden door den Z.Eerw. Pater Peters O.E.S.A. Zilveren Jubileum v., daag was het 25 jaar geleden, dat de heer B. W. Lasschuit de zaak onder firma K. Hoe bereen van den vovisren ehrenasr heeft overgenomen. Dezen dag wilde t per soneel niet O. gamer: t voorb.j iaten gaan. l».. heer en mevr. Lasschuit werden per auto v<vn huis gehaald en hun werden bij monos van den boekhouder, den heer H. K. Junge woorden van weerdeering en vriendschap toegesproken, waari» deze liet uitkomen de roote vriendschap en genegenheid welke er tusschen patroon en personeel bestaat. Dat het niet alleen bij woorden bleef, toonde de schitterende bloemenpracht welke was aan geboden; als blijk van hulde en waardeering werd den jubilaris een gouden potlood aan. geboden. De jubilaris dankte in welgekozen woorden voor deze huldiging. Vacantie op de scholen Voorstel in de Haarlemsche K. v. K. Het lid der Haarlemsche Kamer van Koophandel heeft het volgende voorstel in gediend betreffende vacantie-verdeeïing: Naar aanleiding van het besluit van uwe Kamer, genomen in de openbare vergadering van 15 December j.l„ stelt ondergeteekende u voor, om de mogelijkheid te overwegen of de bestaande zomervacantie der openbare scholen zoodanig verdeeld zou kunnen wor den, dat voor één gedeelte van het land de vacantie vastgesteld werd bijv. van 1 Juli tot 1 Augustus en voor het andere gedeelte van 1 Augustus tot 1 September en dit wel in het groote belang voor de geheele industrie op de zomer.seizoenplaatsen. R.K. CRISIS-COMIT Bij den penningmeester zijn sedert de vorige opgaaf de volgende giften ingekomen: Zuster O.L.Vf zoo. Mej. E» C, 1. 25* Mw. Wed. ten K25. X.N. 25* N.N25.— Leerlingen R.K. Lyceum 2.34 N.N. 10. Meisjes Marthavereeniging3.55 H. C. M10.— Dioc. Ver. St. Augustinus 13.50 Buscollecte 211.49 f 450.88 Vorige opgaaf3369.22 Totaal f 3820.10 Waarvoor aan alle gevers hartelijk dank. Voorts werden in dank ontvangen f 150. bons voor goederen in natura. Het R.K. Crisis-Comité D. C. J. v. DIJK Penningmeester. Postrekening 1495. Kamer van Koophandel De agenda voor de 88ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 5 Januari 1932, des namiddags te 7'/, uur in het gebouw der Kamer, Nassau- plein 6, vermeld: 1. Opening. 2. Installatie nieuw gekozen en herkozen leden. 3. Verkiezing algemeen voorzitter. 4. Verkiezing voorzitter afdeeling Grootbedrijf. 5. Verkiezing voorzitter afdee- Ung Kleinbedrijf. 6. Verkiezing plaatsver vangende voorzitter afdeelingen Grootbe drijf en Kleinbedrijf. 7. Verkiezing leden vaste commissies. 8. Notulen. 9. Ingekomen stukken. 10. Mededeelingen. 11. Bespreking voorstel-Gunters inzake regeling vacantie. 12. Rondvraag. 13. Besloten vergadering. De crèche in Haarlem-Noord Men schrijft ons: Een nieuwe gelegenheid voor de liefdadi- gen in Haarlem en omstreken om een steen tje bij te dragen voor de nieuwe crèche in Haarlem-Noord: op 9 Januari as. voert de Vereenigirig Het Nederlandsch Tooneel in den Stadsschouwburg he*- nieuwe pakkende stuk van Molnar „Nachtrepetitie" op. De baten van deze uitvoering zonder extra attracties komen geheel ten goede aan het mooie doel De prijzen zijn als bij een gewone uitvoering in den Stadsschouwburg, dus hoopt het comité op een volle zaal bij deze eerste opvoering in Haarlem. R. K. Vrouwenbond Woensdag half 3 zal in gebouw St. Bavo een Kinder-Matinée worden gegeven onder leiding van prof. Antonini. Woensdagavond 20 Januari zullen letter kundigevoordrachten worden gehouden door mej. L. Diepenbrock. Tevens is het dan jaarvergadering. Jaarverslagen van secreta resse en penningmeesteresse zullen worden uitgebracht en voorts zal verkiezing van be stuursleden plaats hebben wegens periodieke aftreding van mevr. Schousvan Delft, mej. Th. Teppema, mevr. WeberStrik (allen herkiesbaar). Er is een vacature van mej. M. Bijvoet. De gladheid op straat De gladheid van straten en wegen was gisteren van dien aard, dat de Gemeente Reiniging het noodig oordeelde alle zout- en zandstrooimachines in bedrijf te stellen. Van half zes tot tien uur ls door alle machines dienst gedaan. Verlof Drankwet Bij B. en W. van Haarlem is ingekomen een verzoekschrift van C. B. v. d. Heuvel om verlof, ingevolge art. 34 der Drankwet tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden voor lokaliteit van het perceel aan het Spaame 66. Voorts is ingekomen een verzoekschrift van W. E. Staphorst om verlof, ingevolge art. 34 der Drankwet tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Tempelier straat no. 56. Ledenvergadering R. K. Volksbond Donderdag 7 Januari des avonds 8 uur houdt de R. K. Volksbond zijn eerste leden vergadering in dit jaar. De voorzitter, de heer J. H. Castricum, zal een nieuwjaars rede uitspreken en verslag uitbrengen van den R. K. Volksbond en zijn onderafdee- lingen. Tevens zal de geestelijke adviseur de Zeereerw. Heer Rector J. B. M. Timp de ver gadering toespreken. Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond Jaarfeest Zondag 10 Januari wordt het jaarfeest voor de leden van den R. K. Metaalbewer kersbond afdeeling Haarlem gehouden. Des morgens om haif elf uur zal in de parochie kerk van den H. Joannes den Dooper een H. Mis opdragen worden voor de levende en overleden leden der afdeeling. Des avonds 8 uur is er in gebouw „Bloemhof" aan de Bloemhofstraat een feestelijke bijeenkomst. Optreden zal de familie Hoffman, voor drachtkunstenaars te Amsterdam. KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreeknur Nuts-Spaarbank Om de persoonlijke kampioenschap pen der „Haarlemsche Damclub" Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het 3de klasse clubkam pioenschap 1931—32 der „Haarlemsche Dam club" (Groep B). Deze luidt thans als volgt: Nr. Spelers. gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. H. C. Onkenhout 9 6 1 2 13 2. H. C. Stappers 10 6 1 3 13 3. C. Kool 8 5 2 1 12 4. W. J. A. Matla 9 4 4 1 12 5. Th. C. v. d. Sluijs 11 5 2 4 12 6. T. Kerkman 9 4 3 2 11 7. P. A. Nooü 10 4 1 5 9 8. h. W. C. v. Rhoon 7 3 1 3 7 9. L. J. Froonhof 6 3 0 3 6 10. Ph.C.AmelungJr. 11 3 0 8 6 11. O. T. Glaser 8 1 0 7 2 12. B. Henneke 3 0 1 2 1 13. E. H. Heijmans 3 0 0 3 1 Dames- en Heerenkleermakers (achter het viaduct) Ondertrouwd: 31 Dec. N. C. Onneweer en G. M. M. v. Kipshagen; J. Hoffschlag en A. J. Brugman. Getrouwd: 31 Dec. H. Wismeijer en E. Kerkhof f; W. van Wijk en H. M. Hasler. Geboren: 29 Dec. d. van C. A. Berk—Bon; d. van H. S. Rijbroekvan der Klaauw; 30 Dec. d. van M. de BellSchweitzer; z. van B. W. C. Roessingh van If^rsonSchoen: z. van M. J. MentjoxWigcherink; z. van A. AbbringLoer. Overleden: 30 Dec. S. Roeland 69 j., Ro_ zenprieelstraat: E. Meijervan Wijngaarden 80 j„ Harmenjansstraat: G. J. Boeve 66 j., Hazepaterslaan; M. H. Teeuwen 16 j„ Rijks, straatweg; M. A„ 14 mnd.. d. van W. Kok, Nassaulaan; 31 Dec. C. Jansen—van der Linde 62 j., Pepijnstraat; S. J. M. Hoekse- ma 73 j„ Raamvest. Luxor-Theater Het voorprogramma alleen reeds is deze week een gang naar Luxor waard. Allereerst reist men een deel van Noord-Frankrijk door en bezichtigt zijn voornaamste steden, en haar belangrijkste gebouwen, zoodat men een vluchtigen indruk daarvan krijgt; ook van het leven op het platteland. In ver gelijking met de steden Rijssel, Amiens, Rouaan, Chartres en eenige andere is van Parijs wel weinig belangwekkends te aan schouwen en bovendien zijn sommige beel den wazig, althans niet zeer duidelijk. Een vergoeding voor dit licht onvolmaakte krijgt men in het interessante Luxor-nieuws, dat belangrijke gebeurtenissen, zoowel in binnen- als buitenland in het kort voorbije jaar voorgevallen, weer in den geest terug roept. De geschiedenis van Big Boy, 'n jeugdigen oorlogswees met een bijzonder vroolijken aard, speelkameraadje voor de militairen in de forten en loopgraven, en een amusante film van de lotgevallen te water en te land van een tweetal matrozen vormen het vroo- lijke deel van het voorprogramma. Op het tooneel verschijnen twee aardige muzikanten met vreemdsoortige instrumenten en bespelen deze op bewonderenswaardige wijze. De muziek, aan deze instrumenten veel gelijkende op xylophoons ontlokt, klinkt echter soms te scherp voor het oor en te hard voor de beperkte zaalruimte. Onzes in ziens zal zij in een groote zaal beter te waar- deeren vallen. De optredenden oogstten overigens met hun prestaties veel applaus. De hoofdfilm heeft eerst op het eind eenige Zeer spannende momenten, doch is daarom nog niet minder mooi. Dat zij soms moeilijk begrijpelijk is en eenige gezochte situaties inhoudt, zal wel een onvermijdelijk gevolg zijn van de zaak, waar alles om draait, n.l. „Zijn dubbelganger." Men weet, in welke lastige omstandighe den men kan geraken, indien iemand voor een ander aangezien wordt, en in deze film komt dit al heel goed tot uiting. Echter worden hier soms wel heel netelige en ge vaarlijke posities door dit „dubbelganger schap" veroorzaakt. Het verloop van de geschiedenis is echter zoo, dat steeds alle aandacht noodig is. Het slot van alles leidt natuurlijk weer in rechte banen en brengt twee harten nader tot elkander. Zooals ook geanonceerd, is het vertoonde minder geschikt om door zeer jeugdigen gezien te worden. Palace-Bioskoop In Palace zijn ze het nieuwe jaar met „De slag van Bademünde" vroolijk ingegaan. Want deze „slag" is er geen waar bloed bij vloeit, al heeft hij dan ook plaats tusschen infanterie- en marinetroepen. Maar ten slotte eindigt hij zooals nog geen andere slag geëindigd is, met de overwinning van beide partijen. Wat overigens de inhoud van deze Ufa-Marineklucht betreft, die is eigen, lijk niet te vertellen, omdat er goed bezien geen andere inhoud is, dan dat ze elkaar ten slotte krijgen, wat toch altijd de hoofd zaak is bij dergelijke filmkluchten. Maar het is een ding om te lachen, door de malle situaties die er bij massa in voorkomen en de bezoekers hebben gisteravond dan ook gelachen, zooals ze zeker in het afgeloopen jaar niet alle dagen gelachen hebben la. ten we hopen, dat ze het in 1932 wel mogen doen. Maar, al gunnen wij nu ook graag ledereen de vroolijkheld, we zouden toch de jongeren niet willen aanraden, het lachen in den slag van Bademünde te gaan leeren en daarom deze gelegenheid voor de volwas senen willen reserveeren; voor de niet. volwassenen komt er ook nog wel een gele genheid het jaar ls nog niet om! Het bijprogramma geeft weer eens een teekenfilm van Felix de Kat, die heel aardig is en verder het Polygoon en het Ufa.ge- luidnieuws, terwijl op het tooneel de heer Barandini optreed, een zeer goede Holland- sche buikspreker (zou je aan den naam ook niet zeggen, dat je een Hollander voor hebt) die met zijn pop een geestig en vermakelijk gesprek voert, waarom het publiek nu.en- dan zit te schateren van het lachen. Een buikspreker, die in zijn soort een der beste is. Rembrandt-Theater Viktoria und ihr Husar Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat Fritz Hersch met deze operette van Paul Abraham triomfen vierde. Toen bekend werd, dat men van haar een film had ge maakt, huiverden we onwillekeurig bij de gedachte alleen reeds, daar we ons mceie- Hjk konden voorstellen, dat men erin zou slagen de ongetwijfeld smeuiige voorstel ling, op het witte doek te handhaven. Gezien echter de resultaten, bleek die vrees lichtelijk ongegrond. Integendeel! De film beantwoordt nog iets meer aan de idee operette dan de origineele opvoering, die meer weg had van een komische opera, dan van een genoeglijk zangspel. De film heeft, met handhaving van de oorspronkelijke lijn, .och eenige gedeelten aanmerkelijk gecoupeerd, wat aan het ge heel zeer ten goede is gekomen. Er wordt thans meer aandacht aan de handeling besteed, die, al is zij ook niet direct 18 ka. raats, volgens onze opvattingen, toch door volwassenen wel kan worden gewaardeerd. De operette geheel „film_fahig" te maken was natuurlijk niet doenlijk, doch wijl goede muziek en zang nog steeds op prijs worden gesteld, zullen maar heel weinig menschen, die onmogelijkheid betreuren en er warschijnijk zelfs dankbaar voor zijn. Vanzelfsprekend is de welbekende schlager melodie: „Reich mir zum Abschied noch einmal die Hande" in alle opzichten be. houden gebleven en brengt ook de van haar verwachte ontroering teweeg. Alzoo kan de film ook van dit standpunt bezien, als geslaagd worden beschouwd. De bekende filmidioot Ernst Verebes zorgt bovendien voor allerhande vroolijke fratsen zoodat het geheel een prettige, al. leszins aangename hoor., kijk- en lachfilm is geworden met links en rechts een ernstig momentje. Het tooneel wordt verder deze week in beslag genomen door het „Hadges Biler Bal let", dat eenige fraaie dansen van bij zonde, ren aard uitvoert, welke zoowel door aan kleeding, vorm, als uitvoering veel bijval genieten. Aanvankelijk zouden we bezwaar moeten maken tegen een tekort aan Mee ding, doch dank zij de welwillendheid der directie, werd in dit euvel grondig voor zien. 7.^0Hat, we thans met een gerust hart bijzondere aandacht voor dit artistiek en technisch goed geschoold ballet kunnen vragen. Polygoon vereert zijn belangstellend pu bliek met een geestigen nieuwjaarswensch op rijm, die, mocht hij werkelijkheid wor den, aan bezoekers en exploitanten geen windeleren zal leggen. Als steeds completeeren de buitenland- sche journalen van Paramount en Fox Mavietone. Alles bijeen kunnen we dus spreken van: een goed begin op dit gebied. Nieuwe notaris Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris alhier, de heer W. Wachter, voorheen no taris te Leeuwarden. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Beste Huismoeder. Mogelijk is uw jongste den kinderwagen ontgroeid. Dit meubelstuk is nog in goeden staat en onwillekeurig gedoemd tot verval te geraken! Voorkom dit, a'oor de kleine Trees- jes er mede te verblijden. Ze vinden het zoo heerlijk mede uitgenomen te worden, in de frissche buitenlucht, lekker warm ingepakt en ze slapen er zoo rustig op! Maar er is slechts één rieten promenade.wagen, zonder kap, beschikbaar. En uw moderne conforta- tabele wagen staat ongebruikt!Uw goede hart besluit reeds tot „opruiming", niet waar? en doet hem naar de Kleine The- resia-Stichting verhuizen: Prinsenbolwerk No. 2 Tel. 14920, waar hij bij voorbaat, met groote dankbaarheid en open armen' zal worden ontvangen! In ruil, wenschen de kleintjes en hun bestuur u een Zalig Nieuw, jaar! De Taling-rivier bereikt Volgens te Tokio ontvangen berichten heeft de voorhoede der Japansche troepen, die tegen Tsjintsjau oprukken, gisterenmid dag den oostelijken oever van de Taling rivier bereikt. Het hoofdleger der Japanners blijft te Kaupangtse. Het verluidt dat de rivier eerst zal worden overgestoken, ais de laatste Chineesche sol daat Tsjintsjau verlaten heeft. Verder wordt bericht, dat het terugtrekken der Chineesche troepen in de richting van den Grooten Muur, wordt voortgezet. VII De communistische actie in het Ruhrgebied Van de grootsch opgezette actie, welke de communisten in het Rijn.Westfaalsch in dustriegebied op touw hebben gezet, was tot hedenmorgen vroeg weinig te merken. In geen enkel bedrijf wordt gevolg gegeven aan den oproep der communisten, het werk al gemeen neer te leggen Alleen op de mijn Bergmanns Glück in Buer is hedenmorgen meer dan de helft der mijnwerkers niet in de mijn gegaan. Van de 630 man van de ochtendploeg zijn 374 in staking gegaan. In Westerholt trachtten verscheidene mijnwerkers andere arbeiders tot staking over te halen. Zij werden op staanden voet ontslagen. Hetzelfde gebeurde op de mijn „Brassert" in Marl. In Gladbach zijn de toegangswegen naar de mijnen met glasscherven bestrooid, waar schijnlijk met het doel om de fietsbanden van de werkwilligen te vernielen. In de straten te Buer vormden de com munisten verscheidene spreekkoren, die tot staking opriepen. Toen de politie verscheen, gingen de communisten echter op de vlucht. Groot vliegtuig neergestort Geen persoonlijke ongevallen. Het grootste passagiersvliegtuig in dienst der Union Airways is bij Kayserbeach, 20 mijlen van East London (Zuid.Afrika) op de rotsen neergestort. Niettegenstaande het vliegtuig geheel werd vernield, bleven de piloot en de beide passagiers op wonder baarlijke wijze ongedeerd. De luchtpost voor Europa bleef behouden. Man, die zich vreemd gedraagt Hy liep op het rijtuig van president Doumer toe. Terwijl het rijtuig van den Franschen president het Elysée verliet, om naar het Senaatsgebouw te gaan, snelde een man op het rijtuig toe, terwijl hij met een opge- vouwde courant zwaaide. De man werd terstond vastgegrepen en naar het politiebureau gebracht. Het schijnt dat hij niet wel bij het hoofd is. Berlijn. 28 December 1931. Toen Donderdag rechters en advocaten in het Sklarek-proces elkaar „ein frohes Fest" toewenschten, achtte de president van de rechtbank het niet overbodig, den aangeklaagden heeren Sklarek een groote mate van matigheid bij het feestvieren aan te bevelen, opdat ze na de feestdagen weer „frisch und munter" voor het ge recht hun plaatsen op het zondaarsbankje konden innemen. De heeren loopen en rijden vrij rond, bewonen hochherrschaftliche villa's en lijden blijkbaar niet het allerminst onder den nood dezer barre tijden of den druK van hun strafprocedure. Ze zijn „pleite", alles wat als het hunne geld, is gerechte lijk in beslag genomen. Willi en Leo zijn dik en rond en sierlijk gekleed. Max, de oudste, leidt chronisch aan indigestie en kan daarom persoonlijk niet in de rechts zaal aanwezig zijn. Vooral Leo is een grappenmaker, die zeer op de lachspieren der baliekluivers werkt. Af en toe kan hij ook geweldig te keer gaan tegen de cor rupte heeren der Berlijnsche Magistratuui a.D., die den Sklareks inderdaad het stedelijk magazijn vol niet te dragen klee- ren voor veel te hoogen prijs toeschoven, waarvoor zij echter ook den gebroeders het goud uit de gemeentekas weer rijke- ten toevloeieen, wat 't edele trio weer be loonde met vrije kleeding, delicieuze maal tijden en aardige douceurtjes in geld. Toen Leo weer eens erg grappig was en daarop in groote woede verviel, verzocht de pre sident hem. zich te matigen. Onmiddellijk veranderde hij in het beeld der roerend- ste trouwhartigheid en verklaarde met de hand op het hart „mede namens zijl, broe der Willi, dat zij het proces zouden voe ren met gematigdheid en waardigheid". Al wil hij voor zijn rechters zich graag zoo voordoen, een onnoozele hals is hl) niet, hij is een slechte comediespeler, een gocheme kerel, die zich een bewonderde figuur voelt in een wereld, vol, vol, vol groote en kleine bedriegers. Voor bijna 2 jaar kwamen de zwendelarijen deze: Skla reks en gemeentelijke Edelachtbaren al lengs aan het licht. Het verwekte groote beroering, veel hoon, spot en bittere vroo- lijkheid. Maar andere schandalen drongen de Sklareks Cie weer spoedig op den achtergrond. Nu een jaar geleden vlamde de belangstelling weer wat op door de verschijning van een boekwerk in dikke banden, samen 1802 pagina's, waarin ge trouw beschreven waren al de looze streken, die de Sklareks hebben uitge haald met hun maatjes in het bestuur van de hoofdstad des Reichs. Dat was de dagvaarding. Ettelijke weken reeds wordt nu het proces gevoerd. Het is met belang stelling tegemoet gezien, maar heeft nu reeds alle i,elangstel!ing verloren. vVe zijn gewoon geraakt aan zooveel corruptie, bedrog en schurkerij, dat iet Sklarek-pro ces, in zijn oorsprong zoo geruchtmakend, een doodgewoon zaakje geworden is. een kleine ontspanning bij de kou 'oor balie kluivers. Daar zorgt Leo wel 'oor Het bedriegen is den menschen in het bloed gevaren. Grooten stelen en kleinen ste len. Ze stelen en bedriegen allen cooveel en waar ze maar kunnen. Dat begon al in oorlogstijd, nam toe bij en door de In flatie en loopt nu alle spuigaten uit. Elke eerzame brandstoffenhandelaar ls een bedrieger, de kleine kramer, die per maat of gewicht verkoopt, moet gecontro leerd worden. Dat hij zijn eigen graf delrt. komt niet bij hem op, want in de groote warenhuizen is zijn methode niet toe te passen. Een moreele crisis. Al wordt de loop "ran het Sklarek-proces in het al gemeen niet meer zoo belangstellend ge volgd, toch verwacht men dat het ook licht op den achtergrond zal werpen. Aan vallen van beklaagden en advocaten op verschillende personen met blank register gaven den voorzitter aanleiding te verkla ren, dat hij protesteeren moest tegen be schuldigingen van personen, die geheel buiten dit proces staan en geen gelegen heid hebben, zich te verdedigen. Hij wei gerde naar andere beklaagden en schuldi gen te zoeken. Hij wenschte niet, dat on- schuldigen in deze „Saustall-Atmosphare" getrokken worden. De ridderlijkheid in de ze verklaring wordt erkend, maar men vraagt zich af, of slechts enkele schuldige ambtenaren gestraft moeten worden, ter wijl andere, die misschien veel schuldiger zijn, in ambt en waardigheid blijven. Het Berl. Tageblatt zegt, dat, als men het Berlijnsche Gemeentebestuur ziet van uit de atmosfeer van het Sklarekproces. men herinnerd wordt aan een met onge dierte besmette woning. Het "reeft toe, dat deze vergelijking niet aangenaam is, maar toch, dat ze den spijker op den kop treft. Is het voldoende, dat enkele wezen tjes, die toevallig in den weg loopen, doodgetrapt worden, of is het beter, de behangsels neer te halen en alles grondig te reinigen? Men interesseert zich al lang niet meer voor de diners, geschenken en fooien, die den ambtenaren door de Sklareks werden aangeboden, men wil van nog meer schul digen hooren en hoopt, dat ze gevonden worden. Allereerst om den prikkel. Poli tiek is ook hier ingedrongen. Toch wordt terecht betwijfeld, dat de Sklareks dooi omkooping van die paar reeds verooi- deelde ambtenaren zulke belangrijke pri vilegiën konden verkrijgen. Wat kan hen nog meer beïnvloed heb ben! Alle voorname lui gingen bij de Skla reks in en uit, ze verlangden en verkre gen er grootere en kleinere voordeeltjes. Zonder er zich om te bekommeren of het naar eer en recht was, of niet. Wat moet het niet beteekend hebben voor ambtena ren, die door partijpolitiek uit den arbei dersstand bijna onmiddellijk tot hun waar digheid zijn gebracht, als een Duitsch-Na- tionale afgevaardigde en dominee den vriendschapskelk der Sklareks zegende, als professoren en ministers, de eersten uit de burgerlijke kringen van Berlijn, bij de Sklareks aan tafel zaten, aten en dronken en Max, den edelen vriend, om armden. Gnuivend zegt het Berliner Tageblatt dat men zich toch maar eens de psycho logische werking moet voorstellen van het feit. dat de Duitsch-Nationale Rijks dagafgevaardigde Brahn. de man die de Ritueele moord-hitserij in Duitschlana heeft aangeblazen, niet alleen bij den Jood Max Sklarek dineerde maar ook rijkelijk geld van hem ontving. Niets is meer inte ressant aan het Sklarek-proces. Maar het Berl. Tageblatt hoopt er toch nog iets van te maken, opdat tenminste ook nog rechtsche partijen geblameerd worden. T oespraak van Mgr. Orsenigo Bij de Nieuwjaarsreceptie van den Duit- schen Rijkspresident, voerde de ApostolL sche Nuntius, Mgr. Orsenigo, namens het diplomatieke corps het woord en zeide o. a., dat vooral in deze tijden blijkt, hoe zeer de landen elkaar op economisch gebied noodig hebben. De ineensteorting van een groote mogendheid, -letzij dan een overwin, nende of een overwonnen staat, moet nood wendig ook de andere zwaar treffen. Gelukkig ziet men dit overal in. Mocht dit in het pasbegonnen jaar lei. den tot een edelmoedige solidariteit tot het leggen der grondslager, voor den weder, opbouw der wereld-economie en den defi nitieven vrede onder de volkeren, opdat ook het Duitsehe "*olk het loon moge er. langen voor den moed, waarmede het zijn lijden draagt. In zijn antwoord sloot president Hinden burg zich bij dezen wensch aan en sprak de hoop uit, dat men nog te rechter tijd moge innig, dat voor het een of ander land geen afwijkend recht mag gelden. Het vergelijkend overzicht over Decem ber 19311930 van de Nuts-Spaarbank hier ter stede, is als volgt: Aantal behandelde posten 11880 (vorig jaar 14752)aantal inlagen 7238 (vorig jaar 9208); aantal terugbetalingen 4642 (vorig jaar 5544). Ingelegd 424.519.98'4 (vorig jaar 583.253.52)terugbetaald 547.055.90 (vorig jaar 746.591.65%), Minder inge legd 122.535.91% (vorig jaar minder 163.338.13%). Aantal nieuwe boekjes 152 (vorig jaar 265), aantal afbetaalde boekjes 197 (vorig jaar 212). Spaarbusjes op 31 December 1931 in om loop: 3502. Geledigd in December 1931: 405 busjes met totaal 5.194.66. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 December 1931: 318. A. de Gauw 31 December 1931 heeft de heer A. de Gauw, straatmaker aan Openbare Werken, den dienst verlaten door het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Daarvoor kwam het personeel van bovengenoemd bedrijf bijeen om den scheidende te huldigen en afscheid te nemen. Eerst sprak de inspecteur, de heer J. Löbel, die hem dank bracht, hem huldigde ais een bekwaam vakman en hem een welverdiende rust toewenschte. Daarna sprak de heer G. van Bilderbeek namens het jubileumfonds, die hem hul digde en namens het fonds een divankleed en sierkussens aanbood. Daarna namen de ambtenaren en collega's persoonlijk af scheid van den vertrekkende. Hoogste barometerstand 774.0 te Lacurona. Laagste barometerstand 737.1 te Hernö. sand. Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, aan vankelijk zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind heden om 9,40 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede!" Hoofdklasse-competitie Nedcrlandsche Dambond Hieronder publiceeren wij den eindstand van de hoofdklasse-competitie (afd. Zuid district 's-Gravenhage) van den Nederland- schen Dambond. Nr. Clubs. gs. gw. gl. vl. bordp. pt. 1. I. O." 8 7 0 1 95-65 14 2. Res. Damgenootsch. 8 6 1 1 108-52 13 3. „D. O. S.", Delft 8 5 2 1 101-59 12 4. „Mutua Delectatio" 8 5 1 2 102-58 11 5. Damcl. „Scheven." 8 4 0 4 78-82 8 6. „O. D. B." 8 4 0 4 72-88 8 7. Haagsche Dam Soc. 8 1 1 6 57-103 3 8. ,.W. Z. D. V." 8 1 0 7 53-107 2 9. „Het Zuiden" 8 0 1 7 54-106 1 Het afdeelingskampioenschap werd dus behaald door de Damvereeniging „D. I. O." te 's-Gravenhage. Deze vereeniging komt nu in den eind strijd om het nationaal clubkampioenschap tegen de clubkampioenen der overige afdee lingen. F

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2