Buiten landsch oT^ieuws FEUILLETON 'O ELO- Pijnstillers Mijnhardt's Kou-verd ri Het Kasteel Roche-Noire DERDE BLAD ZATERDAG 2 JANUARI 1932 BLADZIJDE 1 De Herstelconferentie De onrust in Engelsch- Indië Von Hindenburg's rede tot zijn volk De toestand in het Verre Oosten Frankrijk en de crisis Een boodschap van Koning George MacDonald's Nieuwjaars boodschap Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Tornado in Amerika De samenzwering tegen Italiaansche ambtenaren Gemengde Buitenlandsche Berichten Droevig einde van sneeuwballen gooien De instorting in bet Vaticaan KORT NIEUWS Sanapirin-tablettefl.i ■as^ Eet gaat in Engelsch-Indië niet goed. Wel heeft MacEtonald bij het sluiten van de Tweede Ronde Tafelconferentie gesproken Van een vrij gunstigen toestand en wekte ïajn rede naar buiten eenige hoop op de toekomst, maar voor wie toen tusschen de regels door las, was het reeds duidelijk, dat de zaak niet zoo klaar was, als men wilde laten doorschemeren. En kort daarop deed Gandhi mededeelin- gen, waaruit viel af te leiden, dat de toe stand somberder was dan ooit. De dreige menten uit Engelsch-Indië onderstreepten dit nog verschillende malen gedurende den laatsten tijd en enkele aanslagen accentu eerden op hun beurt weer die dreigementen. Gandhi had nu de laatste dagen een on derlipje. verzocht met den onderkoning van Bri.scn- -die en thans wordt bekend ge maakt, dat deze dit onderhoud wel wil toe staan, maar in geen geval zal toelaten, dat de kwestie der jongste ordonnanties ter spra ke gebracht zullen worden. Volgens het niet-officieel bekend gemaakte antwoord zou Lord Willingdon daarbij een Waarschuwing gevoegd hebben tegen de po litiek van ongehoorzaamheid, terwijl de re geering gereed zou zijn tot bestrijding dier politiek. Na onderzoek van dit antwoord heeft een tweetal der voornaamste volgelingen van Gandhi verklaard, dat de toestand ernstig is en dat men zich voorbereid moest houden op oorlog. Dat is geen prettige Oudejaarsavondbood- schap geweest, waarvan we slechts kunnen hopen, dat de verwezenlijking niet zal plaats vinden. Er heerscht in Engelsch-Indië niet de goede wil, om tot overeenstemming te komen. De leden van het Indische Nationale Con gres willen slechts verwezenlijking zien van hun eisdien en sluiten het oor voor de be sprekingen met en de toezeggingen van de Engelsche regeering. Toenadering is tot nu toe onmogelijk gebleken en de onwil aan den kant van Gandhi's volgelingen laat niet veel hoop op de toekomst, te meer niet, nu het Ad.Indisch Congres besloten heeft, opnieuw over te gaan tot de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid en boycot van Britsche goederen en personen. Washington in kennis gesteld De Amerikaansche zaakgelastigde te Lon. den heeft zijn staatsdepartement er telefo nisch van verwittigd, dat de Britsche regee. ring aan de Europeesche regeeringen heeft voorgesteld, te Lausanne een conferentie over de kwestie der herstelbetalingen en der oorlogsschulden te houden. De Amerikaan sche regeering is hiertoe niet uitgenoodigd en zal daarom slechts een waarnemer zen. den. In bepaalde kringen wordt er weliswaar op gewezen, dat Amerika, als de besprekin genconferentie zich ook zouden uitstrekken tot Duitschlands particuliere schulden aan het buitenland, de kwestie van zijn deelne. ming ter handhaving van zijn belangen ern stig overwegen moet. Men zou echter een dergelijke uitbreiding van de dagorde met leedwezen zien, daar de dringend noodzake lijke stabiliseering der Duitsche financiën door de besprekingen over de prioriteit, die onvermijdelijk zeer lang zouden duren, ten zeerste vertraagd zou worden en de confe. rentie dan ook tijdelijk met de ontwape ningsconferentie zou samenvallen. Men wil hier allereerst een tastbare tege. moetkoming van Frankrijk in het ontwape- ïllngsvraagstuk afwachten, alvorens men de kwestie gaat bespreken, of Frankrijk zijn volgens de verdragen aanvaarde schulden werkelijk niet betalen kan. Naaar alle waarschijnlijkheid staat ook Engeland op het standpunt, dat Europa het eerst onderling over de herstelkwestie eens moet zijn, want door het Britsche voorstel wordt de dagorde der conferentie, waartoe slechts de Europeesche regeeringen werden uitgenoodigd, uitdrukkelijk tot de kwestie der herstel- en oorlogsschulden beperkt. Te Lausanne Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat Frankrijk, Duitschland, België, Griekenland en Italië het voorstel van Engeland tot het houden van de internationale herstelconfe. rentie te Lausanne op 18 Januari reeds heb ben aanvaard. Een nieuw plan. Met het oog op de groote bezwaren van de Londensche City tegen een nieuwe ver lenging van het moratorium voor de her stelbetalingen is, naar de „Daily Herald" meldt, in financieele kringen een nieuw plan opgedoken, dat o.a. de instemming zou hebben van Montague Norman. Dit plan houdt in. dat de herstelconferentie, ter stond na haar eerste bijeenkomst, voor zes maanden zal worden verdaagd, om na deze periode de situatie nogmaals door deskun digen te doen onderzoeken. Het morato rium zou dan slechts voor deze korte pe riode verlengd moeten worden. De betalin gen van de oorlogsschulden aan Amerika vervallen pas in December, zoodat hiervoor geen nieuwe overeenkomsten noodig zijn. Klaarblijkelijk hoopt men in bankkringen, dat het over zes maanden gelukken zal, de deskundigen te bewegen tot het doen van definitieve voorstellen. Een aantal bankiers heeft verklaard, dat zij in geval van het tot stand komen van een tijdelijke regeling nieuwe credieten aan Duitschland zullen weigeren en de reeds verleende credieten zullen terugtrekken, wanneer daartoe de mogelijkheid zich voordoet. De „Daily Herald", die op dit bericht eenig commentaar geeft, is van meening, dat de dreigementen der bankiers op het oogenblik niet zoo ernstig genomen behoe ven te worden. Een mededeeling van Senator Borah Het Deensche dagblad „Politiken" brengt ter gelegenheid van de jaarwisseling verkla ringen van verschillende vooraanstaande personen omtrent zaken, die in het brand punt der publieke belangstelling staan. De Amerikaansche Senator Borah geeft als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de Europeesche vraagstukken niet opgelost kunnen worden, zoolang het Verdrag van Versailles niet zekere wijzigingen heeft on dergaan en de oorlogsschulden verminderd zijn. De vrede, die thans heerscht, is geba seerd op wapengeweld. Vermindering der bewapening is ondenkbaar zoolang er geva ren bestaan als de Poolsche Corridor, het verscheurde Hongarije en de dreiging van Rusland, die zelfs op een afstand van 5000 zeemijlen angst inboezemt en het feit ver klaart, dat de Vereenigde Staten tot nog toe steeds hebben nagelaten, de Sovjet-Unie te erkennen. De Vereenigde Staten zijn niet in staat, zonder samenwerking met Europa, de crisis te overwinnen. In economisch opzicht zijn de beide werelddeelen nauw met elkaar verbonden. Het antwoord van den onderkoning Uit Calcutta wordt gemeld, dat, naar van betrouwbare zijde verluidt, de onderkoning in zijn antwoord aan Gandhi zal verklaren, dat de regeering bereid is, met Gandhi con- stitutioneele vraagstukken te bespreken, welke uit de Round Table conferentie voort vloeien. Zij zal echter in geen geval ingaan op vragen, die in verband net de laatste ver ordeningen worden gesteld. Indien het al- Indische congres de hervatting van de cam pagne tot weigering van de burgerlijke ge hoorzaamheid mocht gelasten, dan is de re geering daarvoor gewapend. Sombere gezichten De tekst van het antwoord van den on derkoning op Gandhi's verzoek om een on derhoud is niet openbaar gemaakt, doch toen de leden van het al-Indisch congres comité, na een bespreking van dit antwoord weer uiteengingen, stonden hun gezichten ernstig en somber en de twee vooriiaamste medewerkers van Gandhi verklaarden rond uit: „De toestand is buitengewoon ernstig. Houdt u gereed voor den oorlog." Gandhi heeft op zich genomen, het ant woord van het congres-comité a!an den on derkoning op te stellen. Nieuwe arrestaties Ofschoon in het district Peshawar weer honderd nieuwe arrestaties hebben plaats gehad, maakt de pacificatie van de N.-Wes- telijke provincie goeden voortgang, hetgeen voor een goed deel te danken is aan den steun, dien de goedgezinde dorpsbewoners den autoriteiten bieden. Wederom zijn te Rangoon zeven rebellen ter dood veroordeeld, terwijl veertien an deren levenslang gedeporteerd worden. De burgerlijke ongehoorzaam, heids-eampagne en de boycot opnieuw afgekondigd. Het uitvoerend comité van het Al-In disch Nationaal Congres heeft besloten, op nieuw over te gaan tot de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid en boycot van Britsche goederen en personen. Terstond na afloop van de zitting, waarin dit besluit genomen werd,heeft Gandhi den Onderkoning, Lord Willingdon, een ultima tum gezonden, waarin hij hem mededeeling doet van het Congres-besluit en hem nog. maals om een onderhoud verzoekt, met de mededeeling, dat het Congres bereid is te wachten met het afkondigen van de onge- hoorzaamheids.campagne tot het onderhoud heeft plaats gevonden. In antwoord op dit ultimatum heeft de Onderkoning Gandhi medegedeeld, dat hij in principe tot een onderhoud bereid is, doch dat daarbij de jongste, door de regeering genomen anti-terreurmaatregelen niet in be. spreking kunnen komen. Gandhi heeft hier. op geantwoord, dat hij het schrijven van den Onderkoning onbevredigend acht en het be schouwt als een afwijzing van zijn voorstel. Hij herhaalt zijn verzoek om een onderhoud zonder bepaalde voorwaarden. In wel-ingelichte kringen te Bombay ver wacht men dezer dagen de afkondiging van een anti-terreur verordening, die o.a. de ar. restatie van tal van vooraanstaande Con. gres-.leiders, misschien, ook van Gandhi, zal inhouden. In een vergadering heeft Gandi verklaard, dat hem misschien nog slechts enkele dagen van vrijheid te wachten ston den. Het Congres zal waarschijnlijk een resolu. tie aannemen, waarin alle groote mogend heden worden opgeroepen om hun aandacht te wijden aan de gebeurtenissen in Indië en eventueel ten gunste van Indië in te grijpen. Vertrouwen, kameraadschap en vaderlandsliefde noodig Rijkspresident Von Hindenburg heeft gis teravond voor de radio een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij als volgt sprak: Duitsche mannen en Duitsche vrouwen! Wegens mijn ambt van rijkspresident en wegens het feit dat ik als hoogbejaard man een naar verhouding groot gedeelte van de Duitsche geschiedenis heb meegemaakt, voel ik mij gerechtigd heden, aan het einde van een jaar vol beproevingen, eenige weinige, maar eerlijk gemeende woorden tot u te richten, om u allen te helpen den nood der tijden te dragen. Ik ben er mij ten volle van bewust, welke groote offers van elk van ons verlangd wor den, opdat wij kunnen trachten door eigen kracht de tegenwoordige crisis te overwin nen Het Duitsche volk verdient oprechten dank en groote waardeering voor de tot nog toe bewezen offervaardigheid en voor het geduld, waarmede heV, in het besef van de harde noodzakelijkheid, alle leed en lasten heeft gedragen. Dat behoort hier in de eerste plaats gezegd te worden. Maar de grootte van de offers, die wij brengen, geeft ons tegenover het buiten land het recht te eischen, dat het ons her stel niet door het opleggen van onmogelijke vorderingen tegenwerkt. Ook bij het ontwapeningsvraagstuk mag Duitschland zijn goed recht niet onthouden worden. Onze aanspraak op gelijke veilig heid is zóó duidelijk, dat zij niet bestreden kan worden. Onwillekeurig denk ik terug aan Tannen- berg. Onze toestand was toen ook zeer moeilijk. Zeer gedurfde besluiten moesten genomen worden en hooge eischen aan den troep gesteld om zooveel mogelijk zeker te zijn van succes. Toen heeft misschien me nigeen innerlijk getwijfeld, maar de band van wederzijdsch vertrouwen, trouwe kame raadschap, innige vaderlandsliefde en het vertrouwen in ons zelf heeft ons vast te samen gehouden, zoodat de beslissing na verscheidene dagen van hevige worsteling ten onzen gunste uitviel. Ook heden roep ik, weer in een moeilijken tijd, en thans geheel Duitschland, op tot eenzelfde trouwe, door één lot verbonden eendracht! Laat ons hand in hand onversaagd de toekomst met haar zorgbrengende beslissin gen tegemoet gaan! Moge geen uwer kleinmoedig zijn, maar moge een ieder een onwrikbaar vertrouwen houaen in de toekomst van ons vaderland! God heeft Duitschland reeds vaak uit den nood gered: Hij zal ons ook nu niet ver laten En thans wensch ik het Duitsche volk in zijn geheel en eiken Duitscher apart van ganscher harte veel heil en zegen in het nieuwe jaar! Nadat de Rijkspresident de rede had uit gesproken, werd het Deutschlandlied ge speeld. De rede werd niet alleen over alle Duit sche stations uitgezonden, maar ook over zenders in Amerika, Engeland en Denemar ken. Overal waren de woorden van Hinden burg goed verstaanbaar. Op één plaats, zoo meldt Wolff, werd door onbekenden ge tracht door interruptie de rede te verstoren, maar een zeer groot gedeelte van de luis teraars heeft daar niets van bemerkt, ter wijl de anderen bij de ontvangst vrijwel geen hinder van de stoornis ondervonden hebben. De communistische storing Omtrent het onderzoek naar de commu nistische uitzending tijdens de radiorede van rijkspresident Von Hindenburg, wordt nader gemeld, dat de oorzaak van de sto ring in een zoogenaamden kabelbundel ligt. De daders hebben er kans toe gezien, uit een grooten bundel kabels juist de lijn te vinden, waarover de rijkspresident sprak. Daartoe is behalve een langdurige voorbe- reding ook een groote technische kennis noodig. Wanneer eenmaal de juiste kabel gevonden is, zijn er slechts geringe techni sche hulpmiddelen noodig om het tusschen de uitzending door spreken over eenzelfden zender mogelijk te maken. Uit dit alles leidt men af, dat hier lieden aan het werk zijn geweest, die niet alleen met de telefonie en de radiotechniek, doch bovendien ook met den plaatselijken toe stand, zooals de positie der onderaardsche kabels, nauwkeurig op de hoogte moeten zijn geweest. Men neemt aan, dat personen, die indertijd aan den aanleg of aan repa ratie van den kabel hebben meegewerkt, de hand in het spel hebben. Hierdoor concen treert het politie-onderzoek zich tot een bepaalden kring van personen. Naar ver luidt zou de politie reeds belangrijke aan wijzingen hebben. Besluit tot verdediging van Tsjintsjau De Chineesche regeering heeft besloten, Tsjintsjau onder alle omstandigheden te verdedigen tegen de Japansche troepen. Maarschalk Tjang Hoe Liang heeft order gekregen, het bevel tot ontruiming der stad: in te trekken en alle reeds uit Tsjingtsjau vertrokken Chineesche troepen weer op de stad terug te trekken. Te Tjingtsjau wordt in koortsachtig tempo gewerkt om de stad weer in staat van verdediging te brengen. De Japanners bereiden een omsingeling van Tjingtsjau voor. Vliegtuigen hebben 400 man Japansche troepen overgebracht naar de Liensjan Baai, die zijn afgemarcheerd naar het gebied ten Zuiden van Tsjingtsjau. Japansche pantsertrein ontspoord Het Japansche Ministerie van Oorlog heeft uit Moekden telegrafisch bericht ontvangen, dat de Japansche troepen hun opmarsch in de richting van Tsjingtsjau voortzetten. De Japansche voorhoede bevindt zich nog slechts op 20 K.M. afstand van de stad. Op het traject TsjangtsjoenMoekden werd een Japansche pantsertrein geheel vernield. Acht Japansche soldaten werden gedood, zeventien zwaar gewond. Gevoelig voor solidariteit Te Parijs heeft op het Elysée de receptie plaats gevonden van het diplomatencorps. In naam der souvereinen en staatshoofden waarvan zij de vertegenwoordigers zijn sprak de Pauselijke nuntius, Z. H. Exc. mgr Maglione, een nieuwjaarswensch tot den Franschen president. De nuntius wees in zijn toespraak ook op de economische wereldmalaise, die steeds ernstiger wordt, en die met offers, door ge- meenschappelijken arbeid voor den vrede en door intensiever internationale samenwer king bestreden moet worden. Dank zij de hulpbronnen en zijn bewon. derenswaardige arbeidzaamheid, aldus mgr Maglione, kon Frankrijk de crisis in eigen land schitterend weerstaan, zóó zelfs, dat het lijkt, alsof het land er nauwelijks dóór getroffen is, maar Frankrijk is .ofschoon het, zooals heel natuurlijk is en normaal aan zijn eigen belangen het eerst denkt zeer gevoelig voor de solidariteit, die de volkeren verbindt. Het wenscht een politiek van samenwer king, welke onmisbaar is, om den vrede te verzekeren, den vrede, voor de handhaving waarvan het nog onlangs heel zijn machti. gen invloed inzette. Wij twijfelen er niet aan, of Frankrijk zal een eerste plaats blijven innemen onder de heropbouwers der wereldeconomie. President Doumer beantwoordde de geluk- wenschen met een korte toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat, indien de crisis de volken tot grootere samenwerking zal brengen, uit iets kwaads nog iets goeds zal voortkomen. Frankrijk is bereid actief mede te werken aan de maatregelen, waarvan verlichting van den nood te verwachten is en heeft reeds herhaaldelijk onwederlegbare bewijzen daarvoor gegeven. Frankrijk is ook in de toekomst bereid, mede te werken aan alle maatregelen, die de menschheid van haar lijden kunnen bevrijden. Het nieuwe Australische kabinet Het nieuwe Australische kabinet, is sa mengesteld. De belangrijkste posten zullen als volgt worden bezet: Premier en financiën: Lyons; Procureur-generaal: Latham; Defensie: Pearce; Douane: Gulleot: Posterijen: Penton; Volksgezondheid: Marr; Binnenlandsche Zaken: Park Hill; Handel: Hawker. te herstellen mij met bewondering vervuld. Het is in een geest van vertrouwen, dat ik mijn groeten zend aan de burgers van Lan den, biddende, dat de Goddelijke Voorzienig heid in het komende jaar liet licht van hoop en sterkte moge brengen in ons leven en den voorspoed van ons land moge vernieuwen". Immer de kwestie van vertrouwen Minister-president MacDonald richtte een Nieuwjaarsboodschap aan het Britsche volk, waarin hij o.m. zeide: De taak, waaraan allen moeten medewer- ken is den geest van vastberadenheid en dapperheid in stand te houden, totdat wij ons zegevierend door de moeilijkheden van j thans hebben heengeworsteld naar een bete. ren tijd. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Te Keulen.Poll drongen gemaskerde roo- vers kort voor het sluitingsuur het filiaal van een coöperatie binnen en terwijl een der indringers met een revolver het winkeL. personeel in bedwang hield, roofden de an deren de kas, waarin zich bijna 3000 mark bevond. Bij de Waidmark werd een winkelhaudste» neergeslagen en werd haar een geldbuidel met 1500 mark ontrukt. De regeering gaat het nieuwe jaar tege moet, vastbesloten, om te handelen op een wijze, die het vertrouwen waardig is, dat haar in zoo rijke mate bewezen werd en ik hoop, dat het volk het moeilijke en gecom. pliceerde karakter der vraagstukken, die wij moeten trachten op te lossen, zal begrijpen en ons ook in de toekomst zijn steun zal schenken. Het zou een zegen zijn, wanneer in 1932 een trt°re internationale samenwerking zou tot s' komen. Ik wensch den menschen een j toe van magistrale actie en inter nationale samenwerking. Dit werk moet wor. den gesteund door de voorgelichte publieke opinie van alle landen. Vijf personen gedood Te Jackson (Missouri) werden door een tornado, die werd gevolgd door een over strooming, vijf personen gedood. Er werd veel schade aangericht. Meer dan vijftig personen werden ernstig gewond, van wie drie stervende zijn. Financieele moielijkheden in Urugay Gedeeltelijke staking der betalingen De regeering van Urugua is voornemens, naar uit Montevideo wordt gemeld, den amor- tisatiedienst voor de buitenlandsche leenin gen in Januari stop te zetten. Slechts de rentebetalingen zullen dan worden voort gezet. Bewondering voor de opofferingen In antwoord op den gebruikelijken nieuw jaarswensch van den Lord-Mayor van Lon den heeft Koning George een telegrafische Nieuwjaarsboodschap gezonden, waarin hij o.a. zegt: „We leven in een tijd van groote moeilijkheden, maar gedurende de angstige dagen, die we beleefd hebben, hebben de moed, de vastheid van wil en de opofferings gezindheid van alle klassen om den voorspoed Nieuwe aanslagen Uit. Cleveland (Ohio) wordt gemeld, dat, naar het schijnt, er een uitgebreide samen zwering bestaat, voornamelijk gericht tegen de Italiaansche consulaire autoriteiten in de Vereenigde Staten. Niewe aanslagen zijn mislukt. Men ontdekte te Cleveland een helsche machine in een pakket, uit New-York ge zonden, dat ontplofbare stoffen bevatte, voldoende om een blok huizen in de lucht te doen vliegen. Minister Maginot ernstig ziek De toestand van dien Franschen Minister van Oorlog Maginot, die reeds eenigen tijd ziek is, is zeer bedenkelijk. Het jongste me dische onderzoek heeft uitgewezen, dat hij lijdende is aan buiktyphus. Twee jongens gedood Naar uit Bruenn gemeld wordt, heeft bij het sneeuwballen gooien door een aantal scholieren een ernstig ongeval plaats gehad. Twee jongens kwamen met elkaar in botsing en op dat moment had een ontploffing plaats, waardoor de beide jongens zoo ern stig gewond werden, dat zij na korten tijd stierven. Uit het onderzoek bleek, dat een der beide jongens een zelf vervaardigde bom in zijn schooltasch had, die bij de botsing was ont ploft. Dreuningen van motoren der electrische centrale de oorzaak? Men schrijft uit Rome aan de „M.sb."i In verband met de instorting der „Sala Sistina" wordt van particuliere zijde nog een interessante mededeeling gedaan. Eenige dagen voordat de instorting plaats had, deelde de H. Vader aan Zijn omgeving en ook aan eenige technici der Vaticaan- sche Stad mede, dat Hij vreesde, dat de dreuningen, die door de groote motoren van de electrische centrale veroorzaakt worden, misschien voor de tegenover de centrale gelegen gebouwen der bibliotheek, der mu seums en zelfs voor de Sixtijnsche kapel schadelijk zouden kunnen zijn. Zijne Heiligheid gaf als Zijn meening te kennen, dat, al werd de veiligheid der ge bouwen zelf niet in gevaar gebracht, toch in ieder geval de fresco's in de Sixtijnsche kapel door de zware dreuningen beschadigd zouden kunnen worden. Zooals bekend, werd de electrische cen trale der Vaticaansche Stad eenigen tijd geleden verplaatst naar het gebouw der oude „Zecca", dat niet ver verwijderd ligt van de gebouwen van Sixtus IV en van de beroemde „appartamenti Borgia". Inderdaad konden de bezoekers der Va ticaansche museums een sterke dreuning van de muren, vooral bij den uitgang van de lange galerij boven de bibliotheek, waar nemen. Alle vensters trilden daar voortdu rend en ook de muren trilden mee. De H. Vader vestigde dus de aandacht der deskundigen op een verschijnsel, dat thans, zooals van zelf spreekt, meer dan ooit onderzocht wordt. Naar verluidt, zouden in de Sixtijnsche kapel alsook in dat gedeelte der galerijen, dat het meest aan dreuningen is blootge steld, speciale instrumenten worden opge steld, om de sterkte der trillingen te re- gistreeren. Belangrijke diefstallen te Keulen In den odejaarsnacht Te Keulen is de Sylvesternacht rustig ver. loopen, althans wat betreft de gewone orde. verstoringen, die op den laatsten nacht van het jaar gebruikelijk zijn. De misdadigers- wereld heeft zich echter danig geroerd en j gebruik gemaakt van de uithuizigheid van velen, die den Sylvesteravond buitenshuis vierden. Bij een inbraak in een leegstaand huis viel den dieven voor een waarde van 30.000 mark aan juweelen, een groote hoe. veelheid kleeren en linnengoed en 3500 mark baar geld in handen. Het ministerie van staat van Wurtemburg en de eerste burgemeester van Stuttgart hebben in een proclamatie den steun verzocht bij den wederopbouw van het Oude Slot te Stuttgart. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg 21 December 2.506.710 of 65.883 minder dan in de voorafgaande week en 98.348 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Door misdadigen aanslag is in Oostelijk Polen een trein ontspoord, waarbij 3 ambtenaren gewond werden. De koning van Engeland heeft aan zijn dochter, de gravin van Harewood, den titel verleend van koninklijk prinses, hetgeen beteekent, dat zij de voornaamste vrouw is in het koninkrijk na de koningin. De bekende filmster Pola Negri, die kort geleden een operatie heeft moeten ondergaan, is in zooverre hersteld, dat zij het ziekenhuis heeft kunnen verlaten. Na een langdurige ziekte is te Kopenhagen op 67_jarigen leeftijd overleden de voorzitter van het Deensche Vakverbond, Lindquist. MIJNHARDT'S Kokers40en75d Proefpakje lOct Bij Apoth.en WF Drogisten- CNaar het Fransch) door MARIE MARECHAL 45. Dat zal wel met mogelijk zijn, ant woordde Guillaume met een vriendelijk lachje, zelfs al wilde en kon ik het, ik bezit helaas geen viool. O, als het anders niet is, zeide mada me De Guitry, wij hebben er hier op het kasteel wel een stuk of drie, vier. Maar heeft u ook snaren, ging Guil laume op denzelfden vroolijken toon voort, ik moet u er namelijk op attent maken, dat ik zonder snaren niet spelen kan. Ik hoop, dat ook daarin voorzien zal kun nen worden. Wij zullen trouwens Lebihan eens laten zoeken. Lebihan werd geroepen. Hij ontving zulk een hoop commissies madame de Guitry sprak namelijk in eenen adem van violen, meubelkamers, onbewoonde vertrekken, in den toren, hars. snaren en strijkstokken dat het angstzweet den armen kerel op het voorhoofd parelde en zijn breede lach plaats maakte voor een ernstig zorgvol gelaat. Doch na verloop van een half uur kwam hij werkelijk terug met drie langwerpige kis ten, een pak snaren en zoo'n grooten hoop hars, dat een geheel orkest weken daar aan genoeg zou gehad hebben. De handig heid, waarmede Guillaume de snaren op het instrument spande en ze stemde, deed in het gemoed van madame Guitry de hoop volste verwachtingen ontstaan. Men ziet terstond, dat gij een goed musicus moet zijn, reeds aan de manier, waarop gij het instrument hanteeit; ik ver heug mij er op, met u te spelen. Alles was gereed; vier fraaie handen la gen op het klavier te wachten op het tee- ken van den kapelmeester. Een, twee, drie, vier en het allegro begon onweerstaanbaar met zijn parelende loopjes en ging weldra over in een gracieus mollig en bevallig adagio, dat wonderschoo- ne toonzettingen in overvloed bracht. Bravo, Guillaume. Je speelt prachtig van het blad. O, mama. Deze sonate van Mozart leest men nooit van het blad! men kent haar daarvoor te goed. Zij is een oude, lieve vriendin van eiken musicus. Nu volgde het liefelijke, weemoedige an dante, dat slechts sober door het klavier begeleid werd. De pastoor begon verstrooid te worden bij zijn schaakspel en klopte met zijn vingertoppen de maat. Wij kunnen wel een oogenblikje pau seeren, om te luisteren als het u belieft, mijnheer pastoor, zeide monsieur Guitry voorkomend. Mijnheer de baron, deze Mozart was een door God begunstigd kunstenaar, riep de eerbiedwaardige geestelijke uit; in zijne tonen spreekt hij de taal der engelen: hij verheft ons van de aarde en voert ons naar hemelsche sferen, waar vreugde en vrede heerschen. Het is, alsof men niet met li chamelijke ooren, maar met zijn geheele ziel luistert. Hoor toch eens, mijnheer de baron, welk een smeekende bede. Wanneer ik een vijand had en hij zou mij met deze muziek om vergiffenis verzoeken, al zou hij ook du slechtste christen zijn ik kon ze hem niet weigeren. Heeft u de geloofsbelijdenis van onzen goeden pastoor gehoord? vroeg Guillaume zeer zacht aan zijn stiefmoeder. Wanneer ik denken zou, zooals hij, dat dit andante in staat is verzoenend te stemmen, dan zou ik het u nogmaals van het begin tot het einde voorspelen. O Guillaume, je hebt geen Mozart tot voorspreker noodig! viel Germaine hem met haar bekoorlijk glimlachje in de rede. Ik heb mij nooit beleedigd gevoeld, omdat ik immers wist, dat het monster, hetwelk je haat je voorspiegelde, niet de minste gelijkenis had met de arme onschuldige Germaine de Fresnaye. Wanneer je er ech ter op staat, mijne vergiffenis in allen vorm te ontvangen, laat ik je dan zeggen, dat ik je die reeds lang geleden persoonlijk ge bracht heb. Hoezoo dat? Wat wilt u daarmede zeggen? Antoinette moge je morgen die kleine geschiedenis vertellen; heden mogen wij geen tijd verliezen. O, welk een heerlijke muzikale avonden zullen wij dezen winter beleven! Het rijtuig is voor! meldde op dit oogenblik de bediende met luide stem, ter wijl hij de deur opende. M'n waarde heer pastoor! Aangezien ik de regelmatigheid uwer gewbonten ken, heb ik de vrijheid genomen het rijtuig tegen tien uur voor u te bestellen, verklaarde de heer des huizes. Guillaume, u zult mijnheer de pastoor aan de pastorie afzetten; het Is voor u slechts een kleine omweg en zat onzen eerwaarden vriend de moeite van een loop op dien doorweekten weg bespa ren. Gauw een kop thee, Antoinette, opdat de paarden en de arme Francois niet onge duldig wordien. De beide dames wisselden een blik van teleurstelling. Zij hadden gehoopt, dat Guillaume niet slechts voor één avond gast in den familie kring zou zijn, maar dat hij zich een duur zame plaats in het ouderlijk huis had ver overd. Met innig leedwezen zagen zij, dat zulks niet het geval was. Ach, ma chère, onze arme muziek avondjes! zuchtte madame De Guitry tot hare nicht. Lieve tante, laten wij voorloopig met den huidigen tevreden zijn! Het psychisch herstel van Guillaume duurde lang en ging, gelijk zulks na een zware ziekte altoos het geval pleegt te zijn, van herhaalde wederinstortingen verge zeld. Dikwijls kwam de oude, oproerige geest weer in hem boven; doch hij had nu ge leerd, dien te overwinnen; hij bleef be daard en eerbiedig, zonder evenwel daarbij de onafhankelijkheid van den geest prijs te geven en het ongedwongen voorkomen, het welk zijn bijzondere bekoorlijkheid uit maakte, te laten varen. Alleen had deze voortdurende zelfoverwinning, die besten dige strijd tegen zijn ontstuimige inborst, zijn gelaat bleeker gemaakt, hem een uit drukking van een zekere vermoeidheid ge geven, welke echter hém des te meer aan trekkelijk maakte. Ernstig, terughoudend, een beeld van mannelijke schoonheid, leerde Antoinette hem in deze dagen nog te meer liefhebben, aangezien zij maar al te goed besefte, hoe moeilijk de innerlijke ommekeer aan deze weerbarstige natuur gevallen moest zijn. Ook wist zij zeer goed, dat het geen zwakheid van ziel of karakter kon zijn, wel ke hem nu voor het hem heilig geworden vaderlijk gezag deed buigen, maar de ijze ren wil van eten gemoed, dat geleerd had, zichzelven te beheerschen en ten leste de juisten weg gevonden had, waarop het, on danks alle hinderpalen, moedig voorwaarts schreed. Is de bergstroom wellicht minder schoon, wanneer hij, zijn woeste kracht beteugelend, kalm en vreedzaam tusschen zijn oevers heenvliedt, welke zijn loop in dammen, dan wanneer hij buiten de palen treedt en onheil en vloek verspreidt op zijn teugellooze baan? In dezen tijd van worsteling en soms plaats hebbende nederlagen, was de studie voor Guillaume een krachtig hulpmiddel. Van lieverlede wérd zijn gemoed totaal gezónd; verveling kende hij niet meer, aan gezien hij de waarde van den arbeid had leeren kennen en hoogachten en dïen tot fundament van zijn nieuw leven gemaakt had. Dat was niet meer de droefgeestige, ge blaseerde, die zich te midden der luidruch tige vermakelijkheden van het Parijsche le ven niet voor verveling kon vrijwaren, ook niet de onvruchtbare dweper die hij in den eersten tijd zijner verbanning naar dén ouden toren geweest was, wiens verwach tingen geen vasten grondslag, wiens wen- schen geen bepaald doel gehad hadden. (Wor: ,lgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9