f3000.- f 750.- f250.- f50.- f40.- NAAR HET LAND VAN OVERZEE f BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 4 JANUARI 1932 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17964 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE HERSTEL CONFERENTIE Hevige koude en sneeuw in Eurooa Het ongeluk met de .Ooievaar" Ernstig ongeluk in een circus Mandsjoerije een zelfstandige republiek De ex-keizer ongesteld Gruwelijke moord op Spaansche politie-agenten Audiëntie Walter Bosshard verwekt sensatie Beroemd Italiaansch kasteel afgebrand VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keer ingen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een een voet of een bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm oij verlies van 'n anderen vinger Het vraagstuk der herstelbetalingen, dat binnen een paar weken ter oplos sing zal worden voorgelegd aan de re- geeringsconferentie, die door Engeland, Frankrijk, Duitschland, België, Japan en Italië bijeen moet worden geroepen, is van zoo groote beteekenis, dat voor het al of niet slagen het ontstaan van een algeheel© wereldchaos afhankelijk is. De conferentie is de grootste en meest belangrijke vredesconferentie die ooit gehouden is, omdat als zij slaagt daarmede een einde kan komen aan de heerschende crisis, welke niets an ders is dan een economische oorlog, waarbij heel de wereld betrokken is en niet alleen maar de oorlogvoerende sta ten, zooals bij den vrede van Versailles. Deze conferentie zal een oplossing moeten vinden voor het geheele inter nationale schuldenprobleem, dat het economische leven van alle staten in de war heeft gestuurd. Heel duidelijk staat dat in het vierde hoofdstuk van, het Bazelsche rapport, dat daags voor Kerstmis verscheen. In het slot van een der conclusies heet 't, „dat de aanpassing van het geheele internationale schul denprobleem (herstel- zoowel als an dere oorlogsschulden) aan de gewij zigde omstandigheden van de wereld -- een aanpassing, die zonder verwijl tot stand moet komen als men nieuwe on heilen vermijden wil de eenige doel matige stap is, die op duurzame wijze het vertrouwen herstellen kan, dat de onmisbare voorwaarde is voor econo- misbare stabiliteit en werkelijken vrede. Op het Bazelsche rapport, opgesteld door de directeuren van de rijksban ken van de 7 landen hierboven ge noemd, waarbij Amerika gekomen is en vier genoodigde deskundigen, zullen we nu niet verder ingaan, maar de vraag beantwoorden hoe deze regeeringscon- ferentie tot stand is gekomen en welk vraagstuk zij op te lossen krijgt. In de verdragen van Versailles na den grooten oorlog werd slechts een voor- loopige regeling getroffen van de her stelbetalingen in geld en natura aan het overwonnen Duitschland opge legd. Later zouden die bedragen door Engeland, Frankrijk, Italië en België nader worden vastgesteld, waarbij men er rekening mede moet houden dat Amerika zich rechtstreeks aan die taak onttrok door buiten het verdrag van Versailles te blijven. In het begin had men de meest fan tastische denkbeelden omtrent de aan Duitschland op te leggen schadever goeding. In 1920 hadden de geallieerden zelfs een plan opgesteld, waarbij Duitsch land zou moeten betalen 269 milliard goudmark, ongeveer het bedrag dat de geheele wereldoorlog volgens schatting van deskundigen gekost had. Eenig denkbeeld van dit fabelach tige cijfer krijgt men als men nagaat dat de totale goudvoorraad van de we reld geschat wordt op 60 milliard goud mark en de totale geldrijkdom van de wereld op het drievoudige van dit be drag. In 1920 meende men aan Duitsch land te kunnen opleggen een jaarlijks,. te betalen schadevergoeding van 6.4 milliard. We behoeven niet te zeggen dat dit een onmogelijke eisch zou blijken. In- tusschen betaalde Duitschland jaarlijks hetgeen het verplicht was volgens de voorloopige regelingen in geld en in natura, waartoe het in staat was door de gesloten buitenlandsche leeningen; Hierdoor vloeide dit land ongeveer 25 milliard goudmark binnen. Van 1924 tot 1929 betaalde het aan herstelbetalingen 10 milliard en de zeer aanzienlijke leve ringen in natura. In 1929 hield ech ter het toevloeien van buitenlandsche gelden naar Duitschland op, en nu moest dit land door eigen middelen betalen, wat niet mogelijk was. We kunnen niet alle phasen van de herstelbetalingen nagaan sedert 1920, maar op 16 September 1928 werd te Genève een commissie Young inge steld en in begin 1929 werd te Parijs) onder voorzitterschap van den Ameri kaan Young een nieuw plan uitge werkt. Dit plan ging uit van de ge dachte dat de wereldhandel steeds toe zou nemen. Een eerste groote fout was, dat men aannam, dat het goud steeds van gelijke waarde zou blijven, wat ook niet geschied is; de goudprijs is sterk gedaald. Een belangrijke kwestie was, dat in het Youngplan de, voorloopige regelin gen van het Verdrag van Versailles ver engen werden door een vast bedrag van de herstelbetalingen. Dit bedrag Werd vastgesteld op 116 millard R. M. dat afbetaald moest worden met ge middeld 1697 millioen per jaar. In de eerste jaren meer, later minder. In de twee Haagsche conferenties werd het Youngplan aanvaard, zoodat men kon zeggen, dat er sedert Januari 1930 een definitieve regeling bestond. De naam veranderde in het Nieuwe plan. Volgens dit Nieuwe plan moest Duitschland in dit jaar betalen de an- nuiteit van 1866 millioen R. M. Deze annuïteit bestaat uit twee deelen en wel de onbeschermde, zijnde 660 mil lioen R. M. en de beschermde zijnd? 1200 millioen R. M. Het verschil bestaat hierin, dat de on beschermde annuïteit steeds moet wor den betaald, maar dat 't nieuwe plan er in voorziet, dat voor het beschermde deel een zoodanig moratorium kon wor den afgekondigd, dat de betalingen ten hoogste twee jaren kunnen worden ver schoven. Zoover is het echter niet eens gekomen, want op 21 Juni stelde presi dent Hoover naar aanleiding van beta lingsmoeilijkheden in Duitschland voor om een uitstel van een jaar te geven aan alle betalingen van regeeringsschulden, reparatie en herstelbetalingen. Feitelijk dus een moratorium tot Juli 1932. Frank rijk hield er echter aan vast, dat het Young of Nieuwe plan zou worden ge volgd voor wat de onbeschermde annuï teit van 660 millioen R. M. betrof. Duitschland moest betalen, maar kreeg het geld van de Bank voor Internatio nale Betalingen te Bazel direct terug in den vorm van een krediet aan de rijks spoorwegen. Duitschland was voorloopig gered, maar ten spijt van alle bezuinigingen is het niet in staat om ook in Juli 1932 te betalen en nu heeft dit land gebruik gemaakt van het recht, vastgelegd in 't Nieuwe plan om zich op 20 November te richten tot de Bank van Internationale Betalingen met een memorandum, ten einde voor de onbeschermde annuïteit een moratorium te vragen van twee ja ren. Als gevolg daarvan is nu de commissie te Bazel bijeengeroepen en deze heeft volgens de regelen, gesteld in het Nieuwe plan, de geheele financieele situatie in Duitschland onder de oogen gezien en 't rapport uitgebracht aan de zes in het begin genoemde staten. Dit rapport toont aan, dat Duitschland niet betalen kan; Nu is de groote vraag wat de confe rentie kan doen en wat zij moet doen. Men moet goed begrijpen dat het vraag stuk niet is opgelost door aan Duitsch land kwijtschelding te geven van de schuld, die betaald moet worden. Op de details, waaruit zou blijken dat het vraagstuk in het bijzonder Frankrijk en Duitschland aangaat, zullen we nu niet ingaan, alhoewel de Fransch-Duitsche verhoudingen in dezen een groote rol spelen. Dat Hitier hierbij al.s een booze geest boven de besprekingen zal zweven, behoeven we niet te zeggen. Het voor naamste in het vraagstuk is, dat er geen oplossing is, als men Duitschland niet laat betalen, terwijl al de andere landen van Amerika wel de aflossingen op de oorlogsleeningen moeten voldoen. Bij de conferentie gaat het dus in eerste instantie over de verhoudingen van Europa tot Amerika, over het ver bond van de intergeallieerde schulden en de herstelbetalingen en daaraan zit ten weer allerhande politieke vraag stukken vast en ook dat der beperking van de bewapening. In dit licht beschouwd ligt het voor de hand, dat de herstelconferentie voor enorme moeilijkheden zal komen te staan en dat zij van een buitengewoon groote beteekenis is voor de geheele wereld. De nood is hoog gestegen; het Nieuwe plan kan niet gehandhaafd worden, maar als we nagaan hoe daar aan gedokterd is gedurende de twee Haagsche conferenties, dan lijkt het ons onmogelijk, dat men thans binnen een veertien dagen een oplossing zou kunnen vinden, tenzij in eens alle ge delegeerden broeders werden en over alle nationale gevoeligheden heen stapten om den vrede en de welvaart weder te brengen aan de volkeren. Zulk een wonder zou echter ai te mooi zijn! O Vertraging in het verkeer In geheel Z. O. Frankrijk, zoomede in de provincies der Pyreneeën heerseht hevige koude. Uit de Vogeezen wordt 20 gr. koude gemeld. Bijna 48 uur achtereen valt reeds sneeuw. Ook uit de Jura wordt sinds Zater. dag voortdurend sneeuwval gemeld. De ther. mometer wijst 19 gr. beneden het vriespunt. Te Grenoble vriest het tien graden. De Middellandsche Zee wordt thans door een hevigen storm geteisterd, waardoor het scheepvaartverkeer ernstige stagnatie onder, vindt. De passagiersschepen of Algiers heb. ben vertraging tot 12 uren toe, terwijl de uit. vaart naar de Noord Afrikaansche havens in verband met de meteoroligsche omstandig, heden is uitgesteld. Het rapport der Siameesche commissie De commissie, welke door de Siameesche regeering was benoemd om een onderzoek in te stellen naar de ramp, welke de „Ooie. vaar" te Bangkok overkwam, heeft rapport uitgebracht. De commissie is van oordeel dat de fac. toren, welke beletten, dat de vliegmachine op juiste wijze van den grond loskwam, waren 1. het noodluik stond open. 2. De machine was niet op de juiste wijze in goeden staat gebracht. De machine was uitgerust met een stabilisator en deze werd na het ongeluk in neutrarlen stand gevon den. De machine was zwaar beladen, doch niet overbelast. Het terreinpersoneel heeft voor den start de aandacht der piloten gevestigd op het feit, dat het noodluik openstond. Dit luik had afmetingen van 90 bij 50 centimeter 11 gewonden In het groote circus Medrano te Parijs is Zaterdag tijdens de voorstelling een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij 11 bezoekers min of meer ernstig werden gewond. Een groote schijnwerper, die op het dak van het gebouw was aangebracht, geraakte door nog onbe. kende oorzaak los en kwam midden in de toeschouwers terecht. Een ernstig gewond meisje verkeert in levensgevaar. Door Tsjang Tsjoeng Hoei uitgeroepen Naar uit Charbin wordt gemeld, heeft ge. neraal Tsjang Tsjoeng Hoèi Zaterdag de zelfstandige Mandsjoerijsche republiek uitge roepen. In een telegrafische circulaire heeft hij de geheele overheid in Mandsjoerije ge. sommeerd slechts de verordening van de Mandsjoe-regeering uit te voeren en geen relaties meer te onderhouden met de regee. ringen van Nanking en Peking. Eenige ongerustheid te Doorn De ex-keizer van Duitschland heeft een zware koude gevat, zoodat hij gisteren het bed heeft moeten houden. De ex.keizer is op Oudejaarsavond voor het laatst buiten geweest. Op dien dag heeft hij nog zijn gewone dagelijksche bezig heid, het hakken van hout, verricht. Op Oudejaarsavond de intrede van het Nieuwe Jaar werd op Huize Doorn op zeer eenvoudige wijze gevierd voelde de keizer zich niet zeer goed en sindsdien is hij binnenshuis gebelven. Zondagochtend was zijn toestand in die mate slechter geworden, dat de lijfarts van den ex.keizer hem voorgeschreven heeft, het bed te houden. Hoewel er geen direct gevaar is, bestaat er op Huize Doorn, in ver. band met den hoogen leeftijd van den ex. keizer, toch eenige ongerustheid. Door communisten te Badajoz In een dorp in de provincie Badajoz heb. ben communistische elementen de bewoners tegen de autoriteiten opgehitst. Een demon stratieve optocht, waarin veel gewapende mannen meeliepen, volgde niet de aanwijzin gen van de politie. Er werd uit den optocht op de politie geschoten, waarop de politie térugvuurde. Vier politieagenten werden ge dood en vele personen werden gewond. De regeering heeft versterking gezonden om de orde te handhaven. Bij een dergelijke botsing in een ander dorp van dezelfde provincie werd één arbeider gedood en werden twee politie.agenten ge. wond. Verschrikkelijke bijzonderheden. De thans bekende bijzonderheden over den moord op de vier politie-agenten te Badajoz laten zien, dat de bevolking zich als dieren gedragen heeft. De orhtendbladen te Ma drid melden, dat de agenten door meer dan 200 schoten doorboord zijn. Men heeft de lij ken de oogen uitgestoken, de hoofden zijn met geweerkolven ingeslagen. Alsof dat nog niet genoeg was, bewerkten jonge mannen de lij ken met zakmessen en buksen. Tot dusver zijn 30 personen gearresteerd. In San Sebastian hebben communistische optochten tot bots'ingen met de politie aan leiding gegeven. Er werden verscheidene per sonen gearresteerd. MOEKDEN, 2 Jan. (Eigen telegram). De persconferentie van heden in het Japansche hoofdkwartier is een groote sensatie gewor. den. De spreker namens de legerleiding loo chende herhaaldelijk en zeer beslist, dat op Koepangtse bommen waren geworpen. Er zou den door de Japansche vliegtuigen enkel pamfletten verspreid zijn. Daarop meldde ik mij als ooggetuige van het luchtbombardement. Toen ik stukken van groote luchtbommen op tafel legde, ver klaarde de spreker, dat hij thans voor het eerst van het bommenwerpen door Japan ners hoorde. Alle ouitenlandsche correspondenten wa. ren sterk onder den indruk van het voorval. Alle vertrouwen in de 'fficieele 'apansche berichtgeving is verloren. WALTER BOSSHARD. Monteur in brand gevlogen Het dateerde uit de 14e eeuw Het beroemde Castellano-kasteel, dat in de Lagarma vallei (Italië) ligt is door brand geheel verwoest. Het was gebouwd in de 14e eeuw en werd tot de nationale monumenten gerekend. Noodlanding in Frankrijk Dichte mist dwong van Dijk tot daling. Het HollandIndië-vliegtuig, dat 24 De cember uit Batavia is vertrokken, heeft gis teren om 1.30 uur wegens het slechte zicht als gevlg van den dichten mist een nood landing moeten maken op het gebied van de gemeente Valence-sur-Rhóne. Het vliegtuig werd bestuurd door de piloten van Dijk en Viruly. Alles liep zonder ongelukken af. De be manning en de aviateurs zouden, als het weer gunstgi was, heden opstijgen. Toestand zorgwekkend. Zaterdagmiddag te half vier is op de Pie terskerkgracht te Leiden een ernstig onge luk gebeurd. De 17rjarige monteursleerling G. v. d. Mark was bezig met het herstellen van een auto, die geplaatst was voor de reparatieinrichting van den heer van Eek. Met een ijzeren kwastje kwam de jongen in de nabijheid van den starterknop. waardoor vermoedelijk contact werd gemaakt. Een vlam vloog uit. waardoor de benzinetank in brand vloog. De kleeren van den jongen raakten in brand. Omstanders hebben ge poogd de vlammen met een deken te doo- ven, doch zij konden niet verhinderen, dat de jongen ernstige brandwonden opliep. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Dia- conessenhuis overgebracht. De heer van Eek, die zich in de nabijheid bevond, kreeg brandwonden in het gelaat. De Culemborgsche moordzaak Een nieuw verzoek van Sweeris. K. Sweeris. wiens naam, zooals men weet. herhaaldelijk is genoemd in verband met de Culemborgsche moordzaak, heeft zich thans wederom met een brief gericht tot het Ge- rechtsbof te Arnhem. Daarin zegt hij, dat hij die „door een massa menschen nog wordt aangezien als de moordenaar van Wiggens. niet rusten zal of deze zaak zal ook eenmaal door rech ters worden ten einde gebracht". Voorts spreekt hij er zijn verbazing over uit, „dat hij op een kleine aanwijzing is op gesloten en twee jaren vastgehouden, ter wijl de Cllé's en Auke Opdam, tegen wie veel bewijs is, op een andere wijze worden behandeld, dan in iedere moordzaak pleegt te gebeuren." Aanrander gearresteerd Door de politie is te Wagenborg (Gr.) aan gehouden zekere H. J. G., die er van ver. dacht werd, meisjes aangerand te hebben. De aangehoudene heeft een volledige bekentenis afgelegd en tevens medegedeeld dat hij in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwwolda eenige offer bussen had gelicht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie verleenen. Langs de kust van Hellas Vrijdag, de vijf dag dag onzer reis. Na de zen dag zullen we er nog drie op zee door brengen Maandag landen we te Jaffa, en 's middags komen we dan aan te Jerusalem. Zullen er betere dagen komen dan die van gisteren, die velen van ons in de war bracht en de magen aan het schudden zette? Deze Vrijdag plooit open als een bloem. Ik ben verwonderd bij het ontwaken, dat de boot niet schommelt. Zijn wij dan niet in volle zee? En de verrassing is zeer groot voor mij zelf en voor ons allen. Het programma heeft er ons niet op voorbereid. Ik heb de moge lijkheid niet voorzien, dat de vaart zal gaan tusschen de eilanden. Maar het is de kort ste weg, naar ik hoor, en deze kortste is de mooie, de zoo interessante route langs de kust van Griekenland en door het kanaal van Corinthe. Korfu gleed langs ons, in het donker van den nacht. Maar nu, bij het lichten van den morgen, werpt Ithaka, het eiland van Odysseus, de schaduw zijner zware rotsen over onzen weg. En de zee is spiegelglad. Zij is lichtgroen. De hemel is doorzichtig en klaar. Hier en daar glijden enkele wol kenbanken laag over het water en de lij nen der eilanden. Griekenland daagt voor onze oogen, wild en woest, met sneeuwtop pen oprijzend uit de diepte van den einder in het Oosten: louter kalkrotsen, schraal begroeid, maar kleurrijk, paarsig ovemeveld door hun eigen schaduw, en blauw gelijnd tegen de witte sneeuwkammen der verte. Het is heerlijk uit te zien naar het wisselen der perspektieven en het wentelen der lij nen. De zee zingt met zachte stem het land haar melodische fluisteringen toe, en dit land zelf ontplooit zich, strofe aan strofe, als een wondere muziek, die beeld ge worden in het bloeiend morgenlicht, voor onze oogen staat gebeeldhouwd. Land der zangen, land der schoonheid. Wonderlijk is het, hoe die kusten lokken, zonder bloeiende weelderigheid, zonder paradijsgezicht van palmen en oederbos- schen. Met niets dan alleen zijn zange rige omtrekken, de speelsche lijn die daar glijdt en vloeit langs de kust, al naar de toppen rijzen en de dellingen afdalen, is dit land als een wenken en een roep. Als een fantastische tuin, waarin alles kleur is, bloesem van plastische vormen, deint het, droomt het daar op de golven, in dén blon den glans van den zonnigen dag. De stem der Sirenen is hier, in deze bloeiende wate ren, nog niet tot zwijgen gekomen. De be- toovering van het land der Hellenen komt over ons als een tooverdroom. Aldoor die prachtig gesneden kust: aldoor de eilanden, die ze beschermen en eindelijk zijn wij ingesloten door louter land. De zee is nu binnen vaste oevers gebonden. Wij zijn in de golf van Patras. Vóór ons ligt de stad langs het strand gestippeld. Daarach. ter rijst het grootsch gebergte, dat Olympia verbergt. De wolken dalen er op de bergkrui. nen. En reeds zoek ik aan de andere zijde van de Golf van Corinthe naar de vage om. trekken van den Parnassos en den Helikon. En aldoor prachtiger bloeien de kleuren; ze wisselen op het gelaat der zee, ze wisse, len op de flanken der bergen. Nu eens is het water diep.blauw en dan weer is het éven donker groen. De sneeuwige kammen nemen licht.rose en goudige tinten aan. De valleien, die zich met schaduw vulden, staan als blau. we grotten tusschen de helder stralende berg. ketens, En daarboven volgen de wolken dit spel van glans en schaduw, zooals zij er om de hooge kruinen legeren, dan zilverig wit, dan somber en paarsig, dan gedrenkt in een weerschijn van oker en matgoud. Alles wat beschenen wordt door het licht, kaatst dat licht terug met kleuren en tinten aangedaan. De zee geeft den hemel zijn glimlach terug. De rotsen, staan langs de kust als uit ivoor en uit barnsteen gesneden. Nog is het voorjaar niet gekomen in dit land. De wingerd is er nog dor. De amandel, boompjes zullen eerst later bloeien. Maar cypressen beuren de altijd groene toppen, donker tusschen het zilverig.schemerend loof der olijvenboschjes. En eindelijk doemen als ontzagwekkende burchten van samengebal de kracht de koningen onder deze bergen hun altijd besneeuwde hermelijnen krui. nen, half bewolkt, half door den zonneluis ter bestralad: de machtige Helikon eerst en dan de majestatische Parnassos. Het is avond als wij de groote schutmu. ren naderen, die als uitgebreide armen de opening van het kanaal van Corinthe voor. afgaan. Dan neemt de holle koker ons op. De wanden rijzen aan weerszijden omhoog tot ontzaglijk gevaarten. Daarover heen ligt de spoorlijn, die Patras met Athene ver bindt, en over de hooge masten van ons schip heen, rijdt de trein over de brug, die de eenige verbinding is over de door. gegraven landengte, zoo diep in de rotsen ingesneden. De kapitein kijkt bezorgd. Geen sterren aan den hemel. Mogelijk regen. Ja, heel best mogelijk, dat het weer stormig wordt en de zee gaat woelen. Door den Griekschen Archipel... Maar het gaat niet stormen. Er komt geen regen. Ook den volgenden dag is de zee als een spiegel. Ja, deze zesde dag onzer reis, Zater. dag, is nog blauwer, nog mooier, nog zach. ter dan al de vorige waren. Wij denken aan de verre vrienden in het nevelige, koude Hol. land. Ze verkleumen misschien wel op straat, en kruipen bü de gloeiende kachels. Wij hier daarentegen zitten in de hemdsmouwen op het dek, luisteren naar de mandolines onzer jongste medereizigers en koesteren ons in de weldadige warmte. Begint vandaag dan de winter niet? Maar wij lachen om den winter. Wij genieten zomersche geneugten. Dezen morgen woelde de donkere massa van het eiland Naxos uit het duister om. hoog, en herinnerde ons Ariadne. Tegen den middag zien wij den rossigen top van het eiland Patmos, waar S. Jan zijn geweldige visioenen zag en zijn Apocalyps te boek stel. de. Wij vergeten de thee om vier uur, om uit te spieden naar het langzaam naderen van Rhodos, de stad op het uiteinde van het eiland van dien naam, waar de Kruisvaar, ders zich terugtrokken, nadat de laatste christenen verdreven waren uit het Heilig Land. Wij varen door den Griekschen Archipel als door een bloeiend wonder, door een land van legende en geschiedenis, van van schoonheid en schoonen droom._ Maar wij vergeten heelemaal, dat wij va. ren. Wij drijven op dit bloeiend water als werden wij gedragen. De zee is als een blau. we zaal, overwelfd door den blauwen hemel. De zee is als een groote tuin. Er is niets dan zilver en blauw om ons heen; en daarin stij. gen de prachtige vormen der verre en nabije eilanden, in den luister van hun herinnerin. gen. Bloemen der mythologie, bladzijden der historie; zelfs een adem der heilige boeken rust op deze zee, in Patmos' purperen scha. duw. Maar nu staart ons oog op Rhodos, terwijl de zon aan de kim raakt. Breed ligt de stad achter haar oude zeepoorten uitgedijd, bui. ten haar antieke grenzen uitgevloeid. Een medereiziger, die bü ons is en haar vroeger bezocht, vertelt van haar monumenten en herinneringen. Er rijzen minaretten op, en slanke cypressen naast roomsche torens. Het kleurig verhaal der kruistochten, met hun ridders en vorsten, hun pelgrims en boete, lingen, hun heiligen en helden, met heel zijn grootsche en droeve menschelijkheicf, rulscht bij het gezicht dier grauwe bastions en kan- teelen uit de golven op en de oude verbeel. dingen krijgen nieuw leven voor onze sta. rende oogen. De uitspraak der Siameesche commissie in zake het ongeluk met „De Ooievaar". Overleden de heer H. A. Burgerhout, o.m. directeur van „Aviolanda". Centraal opleidingshuis voor catechisten in het Aartsbisdom. De Sovjet.regeering heeft het Roemeen- sche voorstel aangenomen, directe voorbe sprekingen aan te vangen nopens een non agressiepact. Na de bezetting van Kintschau door de Ja panners is Zaterdag de zelfstandigheid ge» proclameerd van de Mandsjoerijsche Repu bliek. De toestand in Engelsch-Indië. Gandhi en Patel gearresteerd. Communistische moord op politie-agenten te Bajadoz. Barometerstand 9 uur v.m.: 768 stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.25. Vreeselijk bloedbad bij Springfield Zes detectives en een sheriff gewond. Op een farm in de omgeving van Spring field (Missouri) heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. Een langgezochte moorde naar, die ten slotte door de politie werd ont. dekt, barricadeerde zich in een farm en opende uit een machinegeweer het vuur op zijn achtervolgers. Daarbij werden zes detec tives en een sheriff gednod. Het is den moor denaar ten slotte nog gelukt te ontkomen. Het vreeselijk gebeuren heeft bij de bevol king van de geheele omgeving ontzaglijke opwinding veroorzaakt. De politie heeft een achtervolging aangevangen, waarbij zij door talrijke burgers wordt bijgestaan. Zijn moeder in dronkenschap vermoord Wreede zoon. Te Sosnowitz heeft de 28-jarige Anton Zuc. zinski, die als dronkaard bekend stond, zijn moeder op beestachtige wijze vermoord. Des nachts kwam hij in beschonken toestand en in gezelschap van een vriend thuis en mis handelde zijn moeder zoodanig, d>at de vrouw bewusteloos in elkaar zakte. Toen sleepte hu haar naar het portaal en trapte haar met eenige schoppen de trap af. De vrouw kreeg een schedelbreuk, waardoor zij onmiddellijk overleed. De dader werd evenals zijn vriend, die de misdaad had aangezien zonder een hand uit te steken, gearresteerd. Huis ingestort Meisje in het ziekenhuis opgenomen Zondagavond, omstreeks acht uur, is te Leiden het perceel Bouwe Louwesteeg 34, be woond door de Wed. Sinteur en kinderen, op een benedenachtervertrekje na, geheel inge stort. Wonder boven wonder zijn van de zeven aanwezigen slechts twee gewond en kwamen de overige familieleden met den schrik vrij. De zoon, J. J. Sinteur, bekwam eenige lich te verwondingen aan rechterbovenarm en rechterbeen, terwijl de 19-jarige dochter, Lena Sinteur, dusdanig aan het hoofd door vallend gesteente werd getroffen, dat zij naar het Nieuw Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Het dak is schuin omlaag over de smalle straat geschoven, waardoor alle verkeer is af gesloten, terwijl de gehegle voorgevel die uit steen was opgetrokken, is ineengestcw. Vrijwel de geheele inboedel is onderbalken en steenen bedolven en weinig zal er van te redden zijn. De politie zette den weg, aan beide zijden van het ingestorte pand, dat een beneden en bovenverdieping bevatte, die door de fa milie S. geheel werd bewoond, af. Het Klein-Seminarie in het Aartsbisdom De opbrengst der collecte 350.000 Naar de „Msb." verneemt, heeft de col lecte, welke in het geheele Aartsbisdom is gehouden ten behoeve van den bouw van het nieuwe Klein Seminarie te Apeldoorn een bedrag van 350.000 opgebracht. Deze opbrengst is inderdaad zeer meege vallen. De raming toch was 300.000. Vooral in de grootere steden is royaal geofferd, waarbij nog verschillende afzonderlijke groote giften zijn gekomen. Deze opbrengst betee- kent een gulden per katholiek. Het Aarts bisdom telt toch gemiddeld 350.000 zielen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1