J. Lottgering NEDERLANDSCH CONSERVATORIUM jz GROOTE WINTER-UITVERK00P HET HILDEBRAND-GEDENKTEEKEN TE HAARLEM INSCHRIJVING Revolutionnaire beweging in Argentinië Bezwaren tegen plannen van B. W. Opnieuw de vraagWaar moet het monument komen Ververij en Chemische Wasscherij Groote Houtstraat 5a, Tel. 10771 STOPPAGES, SCHOENVERVEN EN H0EDENV0RMEN BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE BOMAANSLAG IN PORTUGAL EEN GILDE VAN 600 JAREN OUDE RIJWIELBELASTING- PLAATJES NATIONAAL CRISISCOMITÉ ZWEMMEN CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK BURGERLIJKE STAND VERKEERSONGEVALLEN AFDEELIKG HAARLEM EN OMSTREKEN v» IN ALLE AFDEELINGEN Daar wij het voorjaarsseizoen met een geheel nieuwe collectie beginnen, worden alle nog voorradige goederen tegen spotprijzen opgeruimd KRUISSTRAAT 5 SPECIAAL HUIS VOOR DAMES MODES J. de Breuk Lzn., te Haarlem. A. C. A. baron van Dedem. te Aerdenhout. Mr. Ju. lius Hook, en G. D. Gratama. te Haarlem, tezamen vormende het Dageiijksch Bestuur van het Nationaal Comité tot stichting van een Hildebrand-gedenkteeken te Haarlem hebben aa.n den Haarlemschen Raad het volgende request gezonden: Het Nationaal Comité, bovengenoemd, heelt in 1914 uitgeschreven een prijsvraag voor een in den Haarlemmerhout te Haar lem te plaatsen monument ter herdenking van Hildebrand. Door de gemeente Haarlem was voor het plaatsen van het monument beschikbaar ge steld een plek, gelegen in de as van den Dreef ter hoogte van Hotel den Hout. waar het monument een waardige afsluiting zou vormen van den Dreef, zonder het door zicht te belemmeren: rekening houdende met deze plaats, zijn door de inzenders van de prijsvraag ontwerpen gemaakt, waar- van door een daartoe aangezochte jury een ontwerp, vervaardigd door den beeldhou wer J. Bronner bekroond werd. Het comité heeft hierop in 1916 aan dezen beeldhouwer opdracht gegeven met het vervaardigen van een monument een aan vang te maken: door den wereldoorlog en de gevolgen daarvan is het werk langen tijd weinig gevorderd, totdat in Februari 1928 door het comité met Professor J. Bron ner een overeenkomst werd gesloten, waar. bij laatstgenoemde toezegde, om de negen voor het monument benoodigde beelden binnen 3 jaar te vervaardigen, terwijl hij daarna nog een termijn van 2 jaar zou kun nen krijgen, indien naar het oordeel van B. en W. van Haarlem het werk zoover ge vorderd zou zijn, dat redelijkerwijs kon worden verwacht dat binnen twee jaar het werk voltooid kon zijn. In Februari 1931 heeft het comité met een vertegenwoordiger van B. en W. zich overtuigd, dat het werk inderdaad in zeer ver gevorderden staat was. zoodat B. en W. van Haarlem aan het Comité bericht ten dat volgens hun oordeel het werk vol doende gevorderd was om den termijn van twee iaar alsnog toe te staan. Op dit oogenblik ontving het Comité plot seling bericht van B. en W., dat de plek. bestemd en aangewezen voor het monu ment. niet meer beschikbaar was. daar een nieuwe weg op dit punt de plaats voor hei monument wegnam. De nieuwe weg is inderdaad op de plaats voor het monument bestemd, doorgetrok ken. waarbij de aldaar reeds door het Co mité geolaatste en daaraan toebehoorende fonteinbak zonder voorkennis van het Co- mitié vernietigd werd. Hierna zijn door B. en W. twee andere plaatsen in den Hout aangewezen, waar volgens hun meening het monument thans zou mqeten komen: deze twee plaatsen werden door het Comité en Professor Bron. ner als totaal ongeschikt verworpen, doch ais een voor het monument geschikte piek werd aangegeven het ten Zuiden van de Hertenkamp gelegen grasveld. Over deze plaats zijn eenige bijeenkomsten gehouden tusschen het Comité, een vertegenwoordiger van B. en W. en de hooiden van dienst van Openbare Werken. Politie en Hout en Plantsoenen. B. en W. hebben na een bezoek ter plaat se, in een schrijven van 7 Mei 1931 aan net j Comité medegedeeld, dat bedoelde plek niet beschikbaar kon worden gesteld, doch dat de aandacht werd gevestigd op een plaats naast de oorspronkelijke aan de Dreef, waar door omlegging van den weg een kleine oppervlakte vrij zou kunnen komen. Het Comité heeft hierop, na oeverleg met Prof .Bronner. aan B. en W. medegedeeld, dat de thans aangegeven plek ter. eenen male ongeschikt was. en dat. wilde het mo nument in den Hout verrijzen, een andere plaats beschikbaar moest worden gesteld. Hierna is door den Burgemeester nog een poging aangewend om door een bespreking van Prof Bronner met den heer L. Springer een oplossing te vinden op de het laatst beschikbaar gestelde plaats, doch daar de ernstige bezwaren tegen deze plek niet ondervangen konden worden, kon geen resultaat worden bereikt. Ter toelichting vkn de bezwaren tegen de laatstelijk door B. en W. beschikbaar ge stelde plaats moge het volgende dienen: Deze plaats mist voor 'n monumentalen opzet als de onderhavige (een complex van figuren) ruimte en andere verdere eigen schappen: zij is in tegenstelling met de al lereerst toegezegde plaats, die een bekro ning van de Dreef was. zonder eenig nood zakelijk verband hiermede: zij is slechts een uitlooper van het groote grasveld voor het Paviljoen. De allereerst beschikbaar gestelde plek had een lengte van 85 M-, waarmede bij het projecteeren van het monument rekening is gehouden terwijl de thans aangeboden plaats in het gunstigst geval (wanneer de weg langs de Hertenkamp weder wordt om gelegd) 40 meter beschikbaar stelt, absoluut onvoldoende voor het monument. De plaats, mist plan en situatie en alle voordeelen o. a. den achtergrond van hoornen en Hertenkamp die de oude plek had en biedt daarvoor in de plaats een wil lekeurige situatie, geheel ongeschikt voor d;- monument, met de electrische tram, die er langs ratelt, als achtergrond. Deze plaats zou vo ore envee! kleiner ge- denkteeken. b.v. een Hildebrand-buste. ge schikt zijn. voor een monument als het on derhavige is zij absoluut uitgesloten. Wat de door het Comité en Prof. Bron ner gewenschte plaats ten zuiden van den Hertenkamp aangaat, kan het volgende dienen: Hier is een situatie in groot verband, het monument wordt gedacht in de as van het Pavil oen; er is gelegenheid het van groo- ten en. kleinen afstand te bezoen: er behoe ven geen boorren gekapt te worden en de omgeving behoudt haar karakter van bosch. De bezwaren, tegen deze plek aange voerd zijn. dat het doorzicht van Span- iaardslaan tot Paviljoen door het beeld van Hildebrand zou worden verbroken, terwijl het verder ter plaatse te weinig in het oog zou vallen voor vreemde bezoekers van den Hout Wat het eerste bezwaar aangaat, bleek bij opstelling van silhouetten op werkelijke grootte ter plaatse, dat slechts op één enkele plaats van misschien een halven me ter breedte het doorzicht belemmerd werd, zoodat gezegd kan worded, dat op deze plek het monument het doorzicht absoluut niet belemmert Wat het afgelegene betreft, kan worden vastgesteld, dat ieder die den Hout door komt. het monument onmiddellijk, van wel ke kant ook. zal moeten zien. Het Comité meent dan ook dat de door hem en Prof. Bronner gewenschte plek nu de oorspronkeli'k voor het monument be stemde plaats niet meer besch k' -ar is. de eenige aangewezen piaats voor het monu ment is. Zoo deze of een gelijkwaardige plek niet beschikbaar gesteld zou kunnen worden, zou het Comité zeer tot zijn leedwezen te rade moeten gaan om in verband met ande re gemeenten, waar Nicolaas Beets ge woond heeft, aldaar het monument een waardige plaats te geven. Het Comité heeft de hoop en het ver trouwen. dat een dergelijke stap overbodig zal zijn. en Haarlem alsnog door het be schikbaar stellen van de gewenschte plek een zijner grootste burgers zal weten te eeren. Wat Prof. Bronner er van zegt Prof. Bronner heeft aan den Raad om. het volgende geschreven: Het argument van den heer Springer, ar chitect van de gemeente, tegen de door ons begeerde plaats (bezuiden Hertenkamp) is, dat de Hout een „bosch" is en daarin geen monument behoort; dat bij plaatsing van een monument daaromheen kinderen zou den spelen en verder de aanwezigheid van een monument daar een belangstelling zou trekken die eveneens in strijd is met het ka rakter van een „bosch". Tegen de „stedebouwkundige" waarde van de oprichting van het monument te dier plaatse heeft de heer Springer géén argu ment aangevoerd. Op mijne verwijzing naar Versailles meen de de heer Springer dat hier van een geval sprake is, geheel verschillend daaraan, om dat z.i. de aanleg van Versailles werd ge maakt voor de beelden, terwijl de Hout een „bosch" is, waar b.v.d. de geschoren boomen ontbreken. Ik kan het daarmede niet eens zijn. Bij Versailles ging het zoowel om het pa leis, als de beelden en het bosch en de boo men, in een welhaast onovertroffen combi natie. De meening van den heer Springer versta ik aldus: „Men weet in Frankrijk, zelfs in den aanleg van een bosch, beelden te bedenken ente plaatsen. In Holland kent men dat niet en ik vrees bovendien dat Haarlem zich eerder laat leiden door: „het is altiid zóó geweest en moet daarom altijd zóó blijven"! Men moge dan al letterlijk spreken over het „park" van Versailles en (ofschoon deze eveneens werd aangelegd) in dèn Hout uit sluitend een „bosch" zien, elk die weieens op een stillen dag door het „park" van Versail. les heeft gedwaald, zal toch vaak zich daar verloren hebben gevoeld in een „bosch" (al thans daartoe grooter kans loopen dan de Haariemmer-hout ooit bieden kan) en steeds verrast zijn geweest door eei: monumentje hier of een beeld daar, waarvan de verschij ning de stemming verhoogde en nimmer verstoorde. De Hcut moge dan in aanleg als „bosch" bedoeld zijn, deze oorspronkelijke bedoeling heeft in den loop der tijden al héél wat ver loren en zal onherroepelijk nog méér ver liezen. Dat „bosch" van 35 H.A. oppervlakte, waarin reeds zooveel gekapt werd, is door een steeds groeiende bebouwing en groote verkeerswegen geheel ingesloten, het dave rend geweld van een provinciale verkeers weg scheidt dat „bosch" in tweeën, er zijn twee muziektenten van waaruit het geheele bosch bestreken kan worden, er gaan trams langs en doorheen, er zijn auto-wegen en rijwielpaden en er zou geen plaats zijn voor een monument van onderwerp en aspect als dit, omdat anders het karakter „bosch" niet bewaard zal blijven? Er is een Pavilloen, een hertenkamp en een verlengde Spaniaavdslaan, van waaruit een „perspectief" over den Hertenkamp naar het Pavilloen, en op een grasveld daartus- schen zouden niet wat beelden geplaatst kunnen worden, in naam van het „bosch" te willen behouden? De geschoren boomen mogen in deze si tuatie Spanjaardslaan - Hertenkamp - Pa villoen ontbreken, men kan daarom kwalijk zóó vasthoudend van een „bosch" spreken. Er staat in het andere gedeelte van den Hout, op een van de schoonste plaatsen, het monumentje voor Laurens Coster, een biok steen met een hek er om heen. Vele menschen komen de opschriften lezen en kinderen klimmen soms op het ijzeren hek; het heeft mij nimmer gestoord. Er was een tijd dat het er niet stond; maar ik heb het nooit anders gekend en voor mij en velen behoort het, met de belangstelling er voor, bij den Hout. In 1914 ontstond de oude plaats bij hotel Roozen en werd beschikba ar gesteld voor een monument waarvan „het geheel zal moeten worden een waar dige beëindiging van de Dreef, zonder dat b.et doorzicht wordt belemmerd. Het monu ment moet van alle kanten goed te bezien zip" zoo luidt het programma van uitschrijving. De Jury, die mijn ontwerp bekroont, zegt in haar rapport daarvan „Het zal het karakter van de plek goed beheerschen". In 1930 ontstaat op dezelfde plaats een provinciale verkeersweg (ook al zou het mo nument daar reeds gestaan hebben) en voortaan zal het verkeer deze plaats beheer schen. Het is lapwerk en kortzichtigheid een plaats te willen zoeken naast de oude. Het is „er naast"! Het Is uitgesloten dat naast het verkeer een monument ter herinnering aan Hilde brand en de Camera, „iets" zou kunnen be heerschen. Er moet een nieuwe plaats beschikbaar komen, waar iets „te beheerschen" valt en „waardig te beëindigen, zonder het door zicht te belemmeren en van alle kanten goed te bezien zal zijn"! F.n waarvan men in 1946 zal denken dat het er bij behoort en er altijd ge-taan heeft. De plaats bezuiden den Hertenkamp be antwoordt volkomen aan dit alles, aan de voorwaarden, waarop dit ontwerp bedacht en gecomponeerd werd. Het monument, daar opgericht, in de as van het Pavilloen, wordt onderdeel van en completeert een „situatie" in groot verband Het „beëindigt (vult aan) op waardige wijze" het plan Pavilloen - Hertenkamp Span jaardslaan, eveneens „zonder b.ct. doorzicht te belemmeren". Daar is de stilte en intimiteit die de „Ca mera" en de beelden behoeven, er is ge legenheid het op gTooter en kleiner afstand ,,van alle kanten goed te bezien". Er behoeven geen boomen gekapt en de plek zal geheel het bosch-achtig karakter behouden. Het monument zal ook hier „het karakter van de plek goed beheerschen" en enkel door een juiste plaatsing van. ban ken, fontein en groot beeld ten opzichte van elkaar en ten opzichte van Pavilloen- Ilertenkamp-Spanjaardslaan. Staande achter den Hertenkamp of in de Oranje-laan blijft het doorzicht op het Pa villoen vrij, vanaf de Beukenlaan sluit de lomsin waardig aan bü dit dcorzicht, zon der het te belemmeren" of te storen. Alleen als men achter het groote beeld gaat staan ziet men het doorzicht niet onbelemmerd, evenmin achter een boom daar ter plaatse van eenige dikte. Er is gelegenheid het monument open en vrij te zien; wandelend langs de paden or om heen is het effect van de beelden, door de boomen gezien, verrassend. Eveneens het uitzicht op het groote beeld van de zijpaden gezien. Het monument zal een waardige en schoone aanvulling blijken van het geheel, in de tonaliteit waarvan de beelden zich door hunne kleur na korten tijd zullen oplossen. De Commissaris van Politie te Haarlem verzekert de veiligheid daar ter plaatse. Het volgende betreffende de plaats door den Burgemeester en den heer Springer aangeboden, n.m.1. die bezijden het einde van de Dreef waar de kiosk staat. Deze plek biedt voldoende ruimte voor de kiosk, bovendien voor een nuttige gelegen heid daar vernuftig opgesteld. Voor een monumentalen opzet, een com plex als dit, mist het ruimte en alle verdere eigenschappen. Er is het nadeel van de oude plaats en geen enkel voordeel. De oude plaats, als beëindiging van de Dreef en vrijwel in de as daarvan, was onderdeel van een groot verband. Met was een plein, niet te groot en niet te klein, intiem en toch ruim. Met gelegenheid het monument van alle kanten goed te bezien.... toen de prijsvraag werd uitgeschreven en het verkeer nog niet zulk een omvang had! De plaats van de kiosk heeft geen enkel noodzakelijk verband, het is een uitlooper van het grasveld. Op de oude plaats werd 80 M. beschik baar gesteld, de aangebodene geeft in het gunstigste geval 40 M. (door het omleggen van den weg). Een nadeel van de oude plaats waren de huizen; de nieuwe plaats gecvt óók die hui zen, doch mist den schoouen achtergrond van boomen en Hertenkamp die de oude plaats bood, staande vóór de huizenrij. Het monu ment zou op de oude plaats, komende van de Dreef, steeds te zien zijn van de tegen overgestelde zijde met den Lncei als achtergrond. Op de nieuwe plaats zou het van verre te zien zijn komend langs den nieuwen ver keersweg (en dan te beginnen bij de socië teit) in een scheeve lijn, gezeten in een auto of vóór men overreden is. Op de oude plaats kwam het monument rustig in het zicht, wandelend uit den Hout langs Roozen; op de nieuwe plaats kan men het van de andere zijde zien vanuit de electrische tram, die er rakelings langs ratelt. De heer Springer meende dit laatste op te kunnen lossen door er wat heesters te planten. Het is duidelijk, zooals trouwens de ge heele aanbieding van deze plaats bewijst, dat den heer Springer het wezenlijke van de zaak ontgaat. Géén aan te brengen beplanting of achter grond kan hier goed maken wat aan „ruim te", aan „plan" en „verband" ontbreekt. Deze plek zou geschikt zijn er zoo n ge zellig hoekje van te maken, zooals men enkele tientallen jaren geleden voor een buste of beeld In brons op een piëdestal wel een aardig plaatsje wist te vinaen. Voor een architectonisch complex, zoo als dit monument, is het ten eenen male ongeschikt en ik vrees, dat het de inzichten van tientallen jaren geleden zijn die hier het Hildebrand-monument willen' planten. Een Hildebrand-pomp zou nog wel gaan! In ieder geval geloof ik, dat Haarlem verstandig zal doen zich te laten actvisee- ren door inzichten die gevormd zijn door vragen en nooden van dézen tvjd, ook ai moet daarvoor soms geraakt worden aan wat dierbaar is voor velen, in het bijzonder ouderendie in hunnen tijd van hande len niet schroomden hetzelfde te doen! De heer Springer zegt nog het volgende: Dat het monument „toch een plaats kan krijgen op het plein aan het eind van den Dreef, waarvoor het destijds ontworpen was", is bezijden de waarheid, zooals de plaats is bezijden het einde van den Dreef. „ER NAAST". Verder: „de vrees van Prof. Bronner, dat beeld en fontein geen rustige omgeving zouden vinden, is geen motief het er niet te plaat sen, omdat het plein, waarvoor het toch ontworpen was, nooit zeer rustig is ge weest, vroeger evenmin ajs nu", is niet juist. Misschien was het er vroeger even eens druk, maar deze drukte was dan van een geheel andere geaardheid dan die van het verkeer nu langs de aangeboden piaats, terwijl de onrust daarvan nog In eerste instantie wordt veroorzaakt door de afwezigheid van een groot verband en centi aal punt. Bovendien wil ik daar het volgende nOg on antwoorden: Bij verdere uitvoering is de waarde van mijn werk belangrijk gestegen boven bet ontwerp 1914. terwijl de oude plaats van 1914 sedert belangrijk drukker werd en daardoor minder geschikt. Wanneer de oude plaats beschikbaar ware gebleven zou ik mijn werk (ten opzichte daarvan) met leedwezen daar geplaatst hebben. Nu een nieuwe plaats gezocht dient te worden is er voor mij minder reden dan ooit een plaats te aanvaarden die alle en nog meer nadeelen van de oude plaats en niet de voordeelen daarvan biedt En alle reden een plaats te wenschen in overeenstemming met den groei en waarde van mijn arbeid. Resumeerende één en ander heb ik de eer U mede te deeien, dat: Noch de gedachtenwisseltng met den heer Springer, noch de daarop gevolgde situatie-teekening, mij aanleiding geven mijne reeds eerder uitgesproKen meenmg inzake de „kiosk-plaats" te wijzigen. Het doel van den opstand onbekend Een poging door een kleine macht revo- lutionnairen, bezit te nemen van ae pro vincie Entre Rios (Argentinië), is mislukt De rebellen-leiders zijn bij de aankomst der federale troepen uit de stad La Paz ge vlucht. 50 Rebellen en een groote hoeveel heid wapenen en munitie vielen in handen van de federale troepen. De rebellen na men Zondagochtend na een hevig gevecht mét de politie, waarbij 3 personen werden gedood en 7 gewond, bezit van de stad La Paz. Een poging, om ook de belangrijke stad Concordia te bezetten, mislukte evenwel. Nadat vliegtuigen een oproep tot de in woners van La Paz boven de stad hadden uitgeworpen, rukten de regeeringstroepen Zondagavond de stad binnen, welke zonder strijd kon worden bezet. De beweging was geheel beperkt tot de provincie Entre Rios. De minister van binnenlandsche zaken. Pico, verklaarde, dat de regeering volko men in het duister tast over het doei van de revoiutionnairen, die schijnbaar geen epkel contact hadden met eenige georgani seerde beweging tegen de regeering. Ex-kapitein gearresteerd PORTO, 4 Jan. (N.T.H.) Naar een autobus, op weg naar Balbom, is een bom geworpen, waardoor een aantal personen werd gewond. Een groot aantal arrestaties werd verricht. Ook de gewezen kapitein Ra- malho werd aangehouden. Te Deume, in de Peel Te Deurne, in de Peel, zuilen in den loop van 1932 groote gildefeesten worden ge houden ter gelegenheid van het zes honderd jarig bestaan van het Gilde „St Antonius" aldaar. Opbrengst der inzameling De Vereeniging tot Bevordering der Be langen van T.B.C..patiënten in Neerland, Secretariaat Breedeweg 5, Amsterdam, deelt mede, dat de inzameling 4000 K.g. heeft opgeleverd. De gunning hiervan is toege staan aan de fa. A. Abraham te Amsteram. Voor toezending van oud koper etc. blijft het adres Breedeweg 5, Amsterdam Oost, te. lefoon 54761. Ruim f 350.000 ontvangen In de afgeloopen week heeft 't Nationaal Crisis-Comité ontvangen 20.272.55. Op 31 December j.l. sloot de verantwoor ding van het comité met een totaal van 351.177.22. Vrede en Ontwapening Samenwerking tusschen verschillende vereenigingen en partijen Op voorstel van de aid. Haarlem en Om streken van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, werd dezer dagen een voorberei dende vergadering belegd met de afgevaar digden der daartoe uitgenoodigde pacifisti sche vereenigingen in Haarlem (Der Jonge ren Vredes Actie, Alg. Ned. Vrouwen Vredes- bond. Kerk en Vred, Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Nooit-Meer-Oorlogs- federatie, R.K. Vredesbond), de zes groote politieke partijen in Haarlem (RJK. Staats partij, A. R. Kiesvereeniging Nederland en Oranje, C.H. Partij, S.D.A.P., Liberale Staats partij De Vrijheidsbond, Vrijz. Dem. Bond) het Departement Haarlem der Mij. tot Nut van het Algemeen, teneinde, met terzijde stelling van verschillen in zienswijze omtrent Vrede en Ontwapening, gemeenschappelijk een groote bijeenkomst te organiseeren tegen het einde van deze maand, waarop een zes tal, in onderling overleg gekozen sprekers van verschillende levensrichting het woord zou voeren ten gunste van een welslagen der Ontwapeningsconferentie. Ter vergadering zou dan een resolutie kunnen worden aange nomen, welke ter kennis van de Ontwape ningsconferentie en van onze gedelegeerden aldaar zou worden gebracht. De besprekingen, welke een zeer bevredi gend verloop hadden, konden slechts een voorloopig karakter dragen, daar de afge vaardigden, die slechts ter oriënteering aanwezig waren, uiteraard geen mandaat hadden. Niettemin werd reeds een commis sie van uitvoering samengesteld, die, zoodra definitieve toezegfing tot medewerking van de resp. vereenigingen en partijen is ontvan gen, onverwijld tot organisatie der bijeen komst zal overgaan. Groot Nationaal Zwemfeest van H. V. G. B. ten bate van het Nederlandsch Olympisch Comité Donderdag a.s. in Stoop's Bad. De datum van het door H.V.G.B. te hou den zwemfeest ten bate van het Neder landsch Olympisch Comité nadert snel. Don derdagavond a.s. zullen de wedstrijden in Stoop's Bad plaats vinden. De verschillende nummers beloven zeer interessant te worden. Nadat de adspiranten elkaar bekampt heb ben, volgt de jaarUjksche strijd om den Dr. Merens-beker voor leerlingen van middelbare scholen. Het aantal ingeschreven ploegen bedraagt negen, waarbij wel blijkt dat deze wedstrijden in trek zijn bij de scholieren. De Dr. Merens-beker, die al jaren onder de leerlingen der M. O.-scholen verzwommen wordt, heeft er terdege voor gezorgd dat het zwemmen op de M. O.-scholen populair wordt. Vroeger 4 ploegen, nu is dit aantal meer dan verdubbeld en de tijd is niet ver meer af of men zal beperkingen moeten maken voor het aantal ploegen per school. De bekerhouder, het Kennemer Lyceum, komt weer met een zeer sterke ploeg uit; wint het deze maal weer, waar zeer veei kans op is, ofschoon het Gemeentelijk een zeer sterke concurrent is, dan gaat deze Dr. Me- rijs-beker in zijn definitief bezit over. De nationale nummers zijn zeer sterk be zet, het nummer 60 M. vrije slag juniores telt meer dan 20 deelnemers, waaronder de snelste zwemmers.Wij noemen Maar (R.Z.c.) H. Offers (H.Z. en P.C.), Philippo (H.P.C.), P. Rol (H.V.G.B.), P. de Vries (Haarlem) en S. de Vries (D.W.R.). De verschillende series zullen zeer spannend zijn, daar de zwemmers elkaar niets toegeven, de verschil len zullen hoogstens enkele vijfden van se conden bedragen. Ook het dames-nummer 60 M. rugslag is sterk bezet, de bekendste Haarlemsche da mes o.a. mej. Kann (HP.C.), mej. L. Kólle- rie (D.W.R.), mevr. B. Venema (Zignea), mej. R. v. Spaendonck (Zignea), mej. T. Hakket (Zignea) en eenige Amsterdamsche en Schiedamsche dames zullen deelnemen. Ook hier is het krachtsverschil zeer gering. De 5 X 40 slag estafette belooft zeer spannend te worden. H.Z. en P.C. (Den Haag) heeft met haar sterkste ploeg (kam- pioensploeg) ingeschreven. De Haarlemsche ploegen van Haarlem, H.V.G.B., H.P.C. en D.WR. zullen hard moeten werken om de KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur zegepraal te behalen, terwijl ook D.JJC. nog op de loer ligt. Dit is misschien wel een van de fraaiste en spannendste nummers van dezen avond. Het nummer 100 M. schoolslag heeren telt de sterkste Nederlandsche schoolslag zwemmers ni. Kooy «Haarlem), Korpers- hoek (R.Z.C.) en C. H Vrugt (D.W.P.). De Haarlemsche deelnemers hebben door hun bekendheid met de keerpunten en start in Stoop's Bad een voordeel boven Korperslioek. Wie winnen zal durven wc niet te voorspel len, met handslag zal hier de beslissing wel vallen. Voor de eerste maal wordt in Haarlem verzwommen de 3 X M. persoonlijke wisselslag, nJ. school-, rug- en vrijeslag. Het aantal inschrijvingen hiervoor is zeer groot, de felste concurrenten zullen wel zijn PB. Rol (H.V.G.B.) en A. v. d. Meer (Haar lem) terwijl Faure (H.Z. en P.C.) een zeer gevaarlijke outsider is. De oudere zwemmers zijn echter van een dergelijke kracht dat verrassingen niet uitgesloten zijn. Dit programma van nationale wedstrijden wordt afgewisseld met nummers voor leden en veteranen en eenige attractie-nummers. Verder staat op het programma een num mer figuurzwemmen, uitgevoerd door de dames van Zignea onder leiding van den heer Joh. M. Schmidt, evenals altijd zal dit nummer wel weer zeer in den smaak vallen van het publiek. Tevens wordt een demonstratie schoon- springen gegeven. Summa summarum belooft dit zwemfeest een belangrijk feit in 't Haarlemsche sport gebeuren te worden. Haarlemmers steunt door het bezoeken van deze wedstrijden het Nederlandsche Olym pisch Comité. Kaarten zijn nog in een be perkt aantal verkrijgbaar bij de leden en aan de cassa van Stoop's Bad. Geboren 30 Dec. L. KlinkhamerKooij z; 31 Dec. J. C. WeltersKramer z; 1 Jan. M. G. KruijverHoomans d; 1 Jan. S. C. v. Roode—Konijn z; 31 Dec. M. SlentersVink d; 1 Jan. M. Cop—v. Bilderbeek d; 31 Dec. W. BoomsWarmer d; 1 Jan. M. A. G. v. Elf erenBeerenhout z; G. Sminkv. Berkel d; 1 Jan. E. KoeseOrczik d. Overleden: 31 Dec. G., 9 j. z. v. D. J. Hoef sloot, v. 't Hoffstraat; 1 Jan. J. de Vries, 57 j., Spionkopstraat; 1 Jan. G. Broers, 57 j., Kamperlaan; 1 Jan. P. W. v. Goor, 62 j., Burgwal, 2 Jan. C. KorsArisz, 46 J., Witte Heerensraat; 2 Jan. M. Visser, 14 j„ Kamper laan; 31 Dec. B. Wulff—Heek, 74 j., Wester, houtpark; 31 Dec. IJ. W. Otter, 46 j., Roos- veldstraat; 1 Jan H. S. de de Graaff, 78 j., Hasselaersplein Autobotsing te Heemstede Zaterdagavond reed de heer F., wonende té 'Amsterdam, met zijn auto op den Hee- renweg. Vóór hem reed een autobus. Toen hij deze gepasseerd was, en de auto weer naar rechts wendde, reed hij op een stil- staanden auto, welken de bestuurder tevoren niet had gezien. De bestuurder van den stil staander. auto was bezig zijn motor na te zien. Beide motorrijtuigen werden beschadigd, het eene zelfs zoodanig, dat het moest wor den weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DINSDAG 5 JANUARI 1932, 's avonds van 7—9 uur, in de Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat no. 23, Haarlem, TELEFOON 10049. Aan het NEDERLANDSCH CONSERVATORIUM wordt onderwijs gegeven in: PIANO, VIOOL, CELLO, HUIS- en KERKORGEL, SOLOZANG, KOORZANG, MUZIEKGESCHIEDENIS, THEORIE, COMPOSITIE, SOLFEGE, FLUIT, FAGOT, SAXOPHONE en CLARINET. De LESPRIJZEN aan het NEDERLANDSCH CONSERVATORIUM zijn niet alleen AANMERKELIJK LAGER dan die aan alle andere muziekinstellingen van beteekenis, doch het NEDERLANDSCH CONSERVATORIUM biedt ook nog zeer bijzondere voordeelen als: Korte vacantietijden, zeer snelle vorderingen, de meest vlugge opleiding voor beroepsmusici, de meest aangename opleiding voor dilettanten, het verstrekken i van instrumenten aan leerlingen, voor zoover zij daarvoor in aanmerking wenschen te komen, het uitreiken van rapporten, enz. Speciale voordeelige cursussen voor de Piano-, Viool-, Cello-, Solozang- en Orgelklassen voor Eerstbeginnenden en Gevorderden. f P®r maand. Wekelijks 2 lesuren met inbegrip van muziek-tbeoretisch onderricht. Algeheele opleiding in alle vakken der TOONKUNST voor DILETTANTEN, voorts VOLLEDIGE VAKOPLEIDING tot het verkrijgen van DIPLOMA. GELEGENHEID TOT HET PLAATSEN VAN RIJWIELEN UITSLUITEND a CONTANT GEEN ZICHTZENDINGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6