Buitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON Groote Watersnood NA DE ARRESTATIE VAN GANDHI "st Kasteel Roche-Noire MISLUKTE AGITATIE DERDE BLAD DINSDAG 5 JANUARI 1932 BLADZIJDE 1 GROOTE SPANNING IN IN DIE Re&eerinè haalt de banden strak toe Onder de arbeiders in het Roergebied HOOG WATER IN THURINGEN EN SAKSEN BELANGRIJKE UITVINDING LONDEN STEUNT NIEUW- DELHI 4 DUITSCHERS IN LAWINE VERONGELUKT DE PAPIERINDUSTRIE IN RUSLAND TORPEDOJAGERS NAAR FOOCHOW Honderden Dakloozen in Schotland DE TOESTAND VAN DEN EX-KEIZER FASCISTEN EN ANTI-FASCISTEN IN AMERIKA KABINETSCRISIS IN JOEGO- SLAVIË AMERIKAANSCH OLIE CONCERN BELANGRIJKE OPDRACHT RA DIO- OMROEP BOEK EN BLAD „HEEMSCHUT" OUD-MINISTER STRBRNY VRIJGESPROKEN TOLCONFERENTIE Voorstel in 't Amerikaansche parlement LONDEN, 4 Jan. (V. D.) De Congres, leiders te Bombay hebben, naar aanleiding van de arrestatie van Gandhi, een treur dag afgekondigd, welke in geheel Indië door de nationalisten met uitzondering van de Mohamedanen streng opge volgd wordt. Te Delhi en in andere plaat sen, wordt de spanning bijzonder sterk gevoeld. De winkels en een groot aantal spinnerijen zijn gesloten. Eenige protest, demonstraties vonden reeds plaats, echter zonder verstoring van de openbare orde. Volgens nieuwe verordeningen der regee ring, wordt het posten bij stakingen ff. boden en worden alle vereenigingen die de openbare orde in gevaar kunnen oren- gen, onwettig verklaard. De bijzondere be. palingen, die tot nu toe slechts voor Je vereanigde provinciën en de Noordweste lijke grens golden, zullen voor geheel Indië van kracht worden. De plaatselijke autoriteiten hebben verstrekkende vol. machten verkregen, om verdachte personen te arresteeren. De politie heeft in de ver schillende gebouwen van het Congres do. cumenten in beslag genomen. De bureaux en vergaderzalen van de Congrespartij zijn verlaten. Men verwacht nog meer arresta ties. Te Calcutta is de politie versterkt. De Europeanen worden uitgenoodigd de Politie te steunen. Gandhi's opsluiting Gandhi en de president van het All. Indisch Congres, Vallabhai Patel, zijn in de gevangenis te Roona aangekomen. De autoriteiten waren nogal nerveus, daar de auto met Gandhi niet op den vastgestelden t«d arriveerde. Na lang wachten kwam de auto in de morgenschemering aan. Politie officieren begeleidden den auto tot aan de gevangenis. Gandhi zelf is vol goeden moed. Daar Maandag de dag is. waarop Gandhi zwijgt, kan hij den gevangenbewaarder, toen hij hem herkende, slechts met een vrien. delijken glimlach 'begroeten. Gandhi is in dezelfde cel opgesloten, waarin hü vroeger gevangen zat. Hij heeft zijn spinnewiel, een paar boeken en eer. paar pannen mee gebracht. In een boodschap aan het Engel, sche volk, zegt hij, dat hij het lief heeft als zijn eigen volk. Hij heeft niets hatelijks of boosaardigs tegen het En- gelsche volk gedaan. Hij hoopte dat dat ook in de toekomst niet noodzakelijk zal zijn. Hij heeft tegenover het Engelsche volk zóó gehandeld, als hij het ook ten aanzien van zijn eigen volk had gedaan. Voorts wendt hij zich tot het Amerikaansche volk, dat hij verzoekt in het belang van de menschelijkheid in Indië te intervenieeeren Nfeuwe Congresvoorzitter BOMBAY, 4 Jan in de plaats van Val. labhai Patel, die tegelijkertijd met Gandhi werd gearresteerd, is Babu Rajendra, Prasad van Behar lid van de Executieve van het Congres, oot voorzitter van het Congres benoemd. Jawaharlal Nehroe, die eenige dagen geleden gearresteerd werd, omdat hij het verbod om Ahmedadad te verlaten had overtreden, is tot twee jaar gevangenis straf en 500 roepies boete veroordeeld. Lord Willingdon verdedigd LONDEN. 4 Jan. (V.D.). De arrestatie van Gandhi besprekende, zegt de liberale „Dai. ly News": ..Wanneer men eenige van Gandhi's ver klaringen leest, zou men denken, dat de Dengaalsche decreten een boosaardige opzet Waren, om de Indische meening te onder drukken en de Indische vrijheden te ver trappen. Zij zijn in het geheel niet van dien aard. Zij zijn na veel geduld noodig geworden ter bescherming van de levens van de dienaren der regeering tegen aan houdende terroristische aanvallen. Het mag waar zijn, dat eenige organisaties, die deze aanvallen doen, niets te maken hebben met de organisatie van Gandhi en dat het Con gres als lichaam nooit formeel zijn goed keuring heeft gehecht aan aanvallen als een zekere politiek. Maar het is ook juist, dat de afkeuring, door het Congres te ken den gegeven over de moorden, wel buiten gewoon lauw was en dat Gandhi zelf sinds zjjn terugkeer in Indië geen werkelijke af keer hierover heeft uitgesproken. Er was werkelijk nauwelijks een andere weg aan de regeering opengelaten in verband met de houding van Gandhi. Met terrorisme, in welken vorm ook. kan geen Britsche regee ring genoegen nemen." Het eerste Moed weer vergoten DELHI, 4 Jan. (Reuter). Vanavond joeg de politie 2000 samenscholende Indiërs uit- (Naar het Fransch) door MARIE MARECHAL 45. Op zekeren dag riep monsieur de Guitry zijne nicht ter zijde en deelde haar mede, dat hij van haar een grooten dienst ver- Wachtte. Kan ik dan werkelijk iets voor u doen, !'eve oom? U geeft mij zooveel en ik heb u niets aan te bieden, wat u mijn dank baarheid zou bewijzen. - Integendeel, m'n kind! Je kunt veel doen. Ik heb met genoegen waargenomen dat je den gelukkigen invloed van vervlo gen dagen op mijn zoon bewaard hebt. Eens had een woord van je hem gekal meerd,. je invloed was nog veel zegenrijker bij de gebeurtenissen van dit jaar. die mijn zoon teruggeschonken hebben Een raad, een verzoek van ie, zullen ook heden niet zonder gevolg blijven. Ja, Antoinette, je moet mij tot Guillaume's geluk behulpzaam zijn. Aan je zusterlijke liefde zal het mis schien gelukken, hem te overreden, dat hij mijn innigsten vervult. Maar ik maak een; drie hunner werden gewond, even zoo- velen gearresteerd. Te Caronscore is de staat van belegd afgekondigd. Te Allahabad joeg de politie een stoet congresaanhangers uiteen. Hierbij werden 2 personen gedood en verscheidene gewond. Dertig werden er gearresteerd. Officieele verklaring te New- Delhi DELHI, 4 Jan. (Reuter) Een door de Indische regeering uitgegeven verklaring beschuldigt het Congres ervan, het pact van Delhi te schenden en legt er den nadruk op, dat de Indische regeering en de plaatselijke besturen de bepalingen van het accoord van 1931 nauwgezet opvolgen en niets achter wege laten, om de moeilijkheden te over winnen. De verklaring zegt, dat de campagne te gen het betalen der pachten een toestand heeft geschapen van ernstig gevaar waar door de regeering wordt genoodzaakt haar lijdelijke houding op te geven. Mede wordt gewag gemaakt van den boycot van Britsche koopwaren en Britsche instellingen. Er wordt voortdurend gedreigd met bur gerlijke ongehoorzaamheid en hierop kan de regeering niet anders antwoorden dan met maatregelen om aan deze campagne het hoofd te bieden. De burgerlijke ongehoor- zaamhedi toch is lijnrecht in strijd met de constitutioneele grondbeginselen en zou iederen vorm van regeering onmogelijk maken. De vreedzame vooruitgang van Indië is afhankelijk van het handhaven der regee- ringsautoriteit en van den eerbied voor de Wetten. De regeering zou in haar plicht te kort schieten, indien zij toestond, dat welke politieke organisatie dan ook, zich meester maakte van haar machtsbevoegdheden. Tenslotte vraagt de regeering medewer king van allen om haar te volgen op den weg van constitutioneelen vooruitgang. BERLIJN, 4 Jan. (V.D.). De door de communisten afgekondigde staking voor de Berlijnsche metaalindustrie heeft heden weinig succes gehad. Slechts bij vijf kleine firma's, waarbij in totaal slechts een paar honderd arbeiders werkzaam zijn, wordt geheel of gedeeltelijk gestaakt. Bij de A. E. G. in Henningsdorf bij Berlijn staken eveneens eenige honder den arbeiders. In Keulen trachtten de communisten vooral den tramdienst lam te leggen Te gen negen uur kon het trambedrijf echter, nadat één opruier en een trambestuurder gearresteerd waren, weer in vollen gang gezet worden. Bij groote particuliere bedrij ven kwam het tot samenscholingen van communistische elementen, die de arbeiders var het werk trachtten te houden. Negen tien personen, w.o. een communistisch ge meenteraadslid, werden gearresteerd. Een politiebeambte werd in Keulen bij het ont binden van een vergadering door een steen worp ernstig gewond. In het bruinkolengebied werden wegens ophitsing tot staking twintig personen ge arresteerd. In het Wurmdistrict ruien de communis ten tot algemeene staking op. De mijnwer kers in het Wurmdistrict zijn hedenmorgen echter allen aan den arbeid gegaan. Com munistische verfcolonnes hebben een aan tal huizen met roode verf besmeurd. Vooral de nieuwe districtsspaarbank in Herzogen- rath moest het in het bijzonder ontgelden. In Aken trachften de communisten te vergeefs de arbeiders tot staking over te halen. Te Düsseldorf was de politie de op ruiers voor, zoodat dezen hun voornemens niet konden uitvoeren. Meer dan 150 per sonen werden gearresteerd. Ordeverstorin gen hebben hierbij niet plaats gehad. Te Essen ESSEN, 4 Jan. (V. D.) Naar de mijn- bouwvereeniging mededeelt, is Maandag, ochtend slechts een aantal arbeiders van drie mijnen, tengevolge van de communis, tische stakingspropaganda, weggebleven. Op de mijn „Monopol Grillo", in Ka men, staken van de 672 arbeiders, 168. Hier' werden de stakers voor het grootste gedeelte door de communisten verhinderd, zich naar de mijn te begeven. Op de mijn „Westerholt" staken van de 1008 man 516 en op de mijn „Diergardt" in Hoch. emmerich, van de 637 mijnwerkers 234. Naar de politie te Essen nog mededeelt, werd Maandagochtend op den hoek van een straat het plaveisel opgebroken. In de je nieuwsgierig, nietwaar? Luister dus: Monsieur de Lansac heeft nog altijd niet afgezien van zijn plan, om zijne familie met de onze nauwer te verbinden. Hij was zeer bedroefd over je weigering van het hu ve- lijks-aanzoek van zijn zoon George. Maar er is tusschen ons nog een andere verbin ding mogelijk, dan die, welke van jou af hing. Hij schreef mij hedenmorgen, dat Gull- laume zeer goed bevalt aan Seraphine, de oudste der drie bekoorlijke dochters, zij heeft hem twee jaren geleden op em zee badplaats leeren kennen en wijst sedert e.k huwelijks-aanzoek af; in één woord, deze zeer romantische en eigenzinnige jonge dame, schijnt zich in het hoofd gezet te heb ben, vicomtesse De Guitry te worden. Zij brengt haren echtgenoot een millioen en het prachtige landgoed Lansac, dat zij alleen van een oom geërfd heeft, mee ten huwe lijk. En nu je taak, kindlief. Tracht Guillaume aan het verstand te brengen, dat ik onuit sprekelijk gelukkig zou zijn, wanneer hij dezen wensch van mij wilde vervullen. Antoinette was bleek geworden, een oogenblik kwam heel haar gemoed in op stand tegen de van haar gevergde taak, doch slechts een oogenblik, toen had zij hare bedaardheid en zelfbeheersching her kregen. Zij zeide bij zich zelve, dat het een plicht der dankbaarheid jegens haren wel doener zou zijn, diens verzoek in te wil- wijk Borbeck werd een tram door onbe kenden beschoten en met steenen bekogeld. Er werd niemand gewond. Verscheidene wissels van de tram waren onbruikbaar gemaakt. Hierdoor is een tram ontspoord. Te Essen zijn in totaal tachtig personen voorloopig gearresteerd. Te Essen werd Maandagochtend, nabij het Zuid-West-Kerkhof een tramwagen met steenen bekogeld waardoor een passa gier ernstig door glasscherven gewond werd. In Essen.Borbeck hebben tot nu toe on bekend gebleven personen in de Bochhol- terstrasse, een prikkeldraadversperring op. gericht, die door de politie werd verwij derd. In Bottrop werden vele ruiten van za. kenhuizen vernield nadat reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag van het gebouw van de „Bottroper Volkszeitung" drie groote etalagevensters ingegooid wa ren. Naar door de politi° in Recklinghausen medegedeeld wordt, is het stakingsparool aldaar afgezien van de mijn Westerholt, waar van de 730 arbeiders hedenmorgen 516 zijn weggebleven, nergens opgevolgd. Er werden 35 personen gearresteerd. In Herton werden in den afgeloopen nacht vele boomer, dwars over de straat gelegd. Deze hindemissen konden echter spoedig worden opgeruimd. In Reckling, hausen werden tien, in Marl drie en in Gladbeck vier en twintig personen wegens ophitsing tot' staking en wegens het ver spreiden van revolutionnaire geschriften gearresteerd. De meeste gearresteerden worden voor den politierechter gebracht. In Midden.Doitschland Ook in Midden-Duitschland wordt van communistische zijde tot een wilde staking aangespoord. In de cementbedrijven en in de andere fabrieken in Midden-Duitschland wordt echter zonder beperking gewerkt. Te Bitterfeld werden vier leden van een „Malkolonne" gearresteerd. HALLE, 4 Jan. Tengevolge van het dooiweer in het brongebied van de Saaie en haar zijrivieren, zijn de Saaie en de Witte Elster sterk gewassen. De Saaie heeft bij Eichicht en de Witte Elster bij Greiz het eerste hoogwaterpeil overschre den. Ook andere rivieren voeren hoog wa ter. Uit Walkenried in de Zuidelijke Harz wordt het hoogste water sinds 1909 gemeld. De brandweer moest des nachts gealar meerd worden, om het vee in veiligheid te brengen. Ook de Wupper heeft hoog water. Uit Hildburghausen wordt gemeldt, dat door het plotseling smelten van de sneeuw en den velen regen de rivieren in het Thu- ringerwald voortdurend wassen. De Itz- grund bij Coburg is over een uitgestrekt gebied overstroomd. De verbindingen tus schen de dorpen zijn verbroken. Van den spoorweg EisfeldUnterneubrunn is een deel van den spoordijk weggespoeld, zoodat het verkeer moest worden gestaakt. De Elbe is Maandagochtend slechts licht gewassen. Naar het „Elberstromambt" echter me. dedeelt, kan heden of morgen op een gewei, dige stijging worden gerekend. Overal houdt de regen aan: de temperatuur be draagt ongeveer 15 graden Celsius. MüNCHEN, 4 Jan. (W.B.) Verschelde, ne rivieren in Zuid Duitschland zijn buiten hun oevers getreden, waardoor het verkeer is gestremd. Verscheidene bruggen worden bedreigd, daar de rivieren veel ijs meevoeren. Zender-antenne vernield MAGDENBURG, 4 Jan. (W. B.) He. denavond werd de antenne van den Maag- denburgschen zender door een heftigen storm vernield, zoodat het zendbedrijf gestaakt moest worden. Dijkdoorbraak bij Kehl KEHL, 4 Jan. (V.D.). Maandagochtend tegen vijf uur werden de inwoners van Kehl door alarmsignalen uit hun slaap ge wekt. Het alarm gold een gevaarlijken dijk doorbraak in den spoorweg Appenweiler— Kehl in den ouden spoordijk. Door den he- vigen regenval en het snelle smelten van de sneeuw gedurende de laatste dagen werd de dijk ondermijnd. In de nabijheid van Neumühl spoelde de dijk over een lengte van 20 tot 25 M. weg, zoodat alleen de rails bleven hangen. De nachtsneltrein, die om twee uur uit Kehl vertrekt, kon den spoorweg nog pas- seeren. De latere treinen moesten echter in Kehl vastgehouden worden. De beide hoofd sporen zullen waarschijnlijk tot Maandag avond versperd blijven. Het personenverkeer wordt door overstappen in stand gehouden. De sneltreinen Parijs—München en omge keerd wordt over Wintersdorf geleid. ligen. Zij het ook met een trillend hart. wil de zij toch dien plicht vervullen, ten koste van haar eigen geluk! Wellicht zou het niet eens zoo bijzon der moeilijk vallen, Guillaume te overtui gen. dacht zij met een zweem van bitter heid, waarover zij zich echter terstond schaamde. Seraphine is allerliefst; zij schijnt zacht en meegaand; zij brengt haren toekomstigen echtgenoot een vorstelijken bruidsschat aan en 't wonderschoone Lan sac, dat toover-kasteel uit duizend en één nacht. En wat zou ik hem kunnen aanbie den? Een liefhebbend en opofferend hart dat is alles! En bovendien de ontevreden heid zijns vaders, die het mij nooit zou kunnen vergeven, als ik zijn meest gelief koosde plan dwarsboomen en ten tweede- male een vei bintenis met de Lansacs ver ijdelen zou. Zoo moet ik er dus een eind aan maken en Guillaume's teederheid als een herinnering aan een korten aangenamen tijd. in het diepste mijns harten begraven. Nooit zal hij te weten komen hoe vurig ik hem bemind heb. Maar al te spoedig deed zich voor het gefolterde meisje de gelegenheid voor voor haar edelmoedig offer. Op zekeren dag keerde men van een lange wandeling terug. De lucht was be wolkt, er steeg een dichte nevel uit de diepte op; in het bosch heerschte zwijgen. De baron liep met zijne echtgenoote voor op, Guillaume volgde met Antoinette. Hij Naar het „Hbl." verneemt, heeft de heer W. P. C. van der Horst te Rotterdam on langs in Engeland het o 'rooi verkregen op een belangrijke uitvinding op radiogebied, n.m.l.: het te gelijk uitzenden van ver schillende radio-telefonische gesprekken over één zender en op één golflengte, van willekeurige punten uit, waarmee tevens geheimhouding gepaard gaat en waarbij (wat van groot belang is) de golflengteband niet verbreed wordt en andere zenders dus niet gestoord worden. Ook synchroniseering, wat bijvoorbeeld bij televisie een lastig punt uitmaakt, is bij dit systeem vermeden kunnen worden. Voor de practische uitvoering van het systeem wordt gebruik gemaakt van de z.g. foto-electrische cellen, welker verbluffende eigenschappen reeds op allerlei ander ge bied voldoende bewezen zijn. De heer Van der Horst is een van de Ba- taviasche pioniers op radio-gebied geweest; door bovenstaande vinding doet hü dus nu zijn intrede in de Nederlandsche radio wereld. Merkwaardig is echter, dat de Ne derlandsche Octrooiraad de octrooi-aan vraag van 1929 nog altijdin behande ling heeft, terwijl Engeland de quaestie in één jaar kon afdoen! LONDEN, 4 Jan. (Reuter). In een van be voegde zijde gepubliceerde mededeeling wordt verklaard, dat de politiek der regee ring ten aandien van Indië bestaat in het voortzetten van de onderhandelingen, ten einde met Indië tot een overeenkomst in den ruimsten zin des woords te geraken over de constitutioneele kwesties. Deze samenwerking beoogt geen blinde be rusting in iedere daad of meening der In dische regeering, doch de oppositie moet tot uiting worden gebracht met legale middelen en niet de verwoesting ten doel hebben van het regeeringsapparaat, waarop de veiligheid en de rust van Indië zijn gebaseerd. De regeering zal niet aarzelen de verant woordelijkheid te aanvaarden voor 't hand haven van de rust in Indië. MacDonald. die zich te Lossiemouth be vindt, laat zich voortdurend door Londen op de hoogte van den toestand houden. Congres-Comité ontwettig DEHLI, 4 Jan. (Reuter). Het uitvoerend comité van het Indische Congres is voor on wettig verklaard. WEENEN, 4 Jan. (V. D.) Naar uit Bregenz (Vorarlberg) wordt gemeld, wer den in de Hochalppas, bij Hochkrummbach, vier Duitschers door een lawine overvallen en gedood. De lijken konden allen worden geborgen. De verongelukten zijn jongelui uit Neu renberg en Stuttgart. MOSKOU, 4 Jan (V. D.) De papier industrie van Sovjet-Rusland ontwikkelt zich op buitengewone wijze. Deze industrie zal in het loopende jaar 642.000 ton papier leveren tegen 500.000 ton in het afgeloopen jaar en 210.000 ton in een overeenkomstige periode van vóór den oorlog. Het ligt in de bedoeling, dit jaar 365.000 ton papier te produceerên voor drukwerk en schrijfpa pier tegen 286.000 -on in het afgeloopen jaar. TOKIO, 4 Jan. (Reuter). Volgens een officieel bericht aan den minister van bui- tenlandsche zaken wordt de aanval van een Japansch soldaat op den Amerikaan- schen consul te Charbin tijdens zijn verblijf te Moekden bevestigd. Het incident wordt toegeschreven aan het feit, dat beide mannen elkaar niet verston den. De minister van marine heeft drie torpe dojagers naar Foochow gezonden, aangezien daar twee Japanners door de Chineezen vermoord zijn. Een kruiser was reeds er heen gezonden, terwijl 100 mariniers aan land zijn gezet. had haren arm op de zijnen gelegd en ont waarde in hare nabijheid een gevoel van frischheid, van zoete kalmte. Wederom vervulden hem de herinneringen aan ver afgelegen tijd met zijn reine bekoorlijkheid, en elke rots, elke boom, welke hem sprak van het verledene voerde tevens een liefe lijk visioen voor zijn geest; een troostvol, helder toekomstbeeld van geluk en tevre denheid. Antoinette, zeide hij eensklaps met teeder ontroerde stem, welke het hart van het jonge meisje ontstuimig deed kloppen, het is meer dan een half jaar geleden, se dert ik je mijn gemoed geopenbaard heb en je gezegd heb, dat gij 't geheel en voor al tijd vervult. Deze bekentenis destijds met den dood voor oogen gedaan, heb ik na dien tijd niet durven herhalen. Door mijn vader verbannen, kon ik je niets aanbie den, daarom zweeg ik. Heden evenwel is mijn toestand veranderd. Antoinette, geef je mij het recht, mijn vader te herhalen, wat ik je zooeven ge zegd heb? Dat is overbodig waarde neef, gaf Antoinette ten antwoord, op een toon, welks koelheid voor eiken onbevangen toehoor der door het hevig beven ,der stem gelo genstraft werd. Uw vader heeft geheel an dere plannen met u, en ik zelf En gij zelf? Heb medelijden met mij, Antoinette en leg mij niet op de pijnbank wat is het met je? ABERDEEN, 4 Jan. (Reuter) Tenge. volge van hevige en sedert 31 December aanhoudende regens in de Westelijke en Zuid-Westelijke districten, zijn verschelde, ne rivieren buiten hun oevers getreden. Bebouwde landerijen zijn in meeren her. vormd, terwijl de straten te Glasgow, Kil marnock en andere plaatsen op kanalen gelijken. Talrijke huizen zijn overstroomd, waar door eenige honderdtallen personen tijde lijk dakloos geworden zijn. Vooral op het platteland zijn verscheidene huizen door het' water ingesloten. De toestand is c-hter heden iets ver. beterd. BERLIJN, 4 Jan. (V.D.). Naar de verte genwoordiging van het voormalig Konink lijk Huis, is de ex-Keizer weer geheel ge nezen. De ex-Keizer heeft bij de jaarswis seling slechts ongeveer drie dagen de kamer moeten houden en behoefde zich niet te bed te begeven. NEW-YORK, 4 Jan. (V.D.). De afge vaardigde Fish, die destijds het onderzoek naar de communistische actie in de Ver- eenigde Staten leidde, heeft bij het Con gres een resolutie ingediend, waarin hij een algemeen onderzoek naar de actie van de Italiaansche fascisten en anti-fascisten in Amerika eischt. MOSKOU, 4 Jan. (V.D.). De stakingspo gingen in het Roergebied worden te Moskou met zeer groote belangstelling gevolgd. De stakingsleuze door de KPD en RGO uitge geven, is afkomstig van de Plenaire Com missie van de Communistische Vakvereeni- gingsinternationale. De stakingsbeweging zal niet alleen in het Roergebied, doch ook in andere industriegebieden van Duitschland worden doorgevoerd. Kabinetscrisis in Joego-Slavië BELGRADO, 4 Jan. (V.D.). Minister-pre- sfdent generaal Zivkowitsch deelde Maan dagavond in den ministerraad mede, dat hij besloten heeft den koning het ontslag van het geheele kabinet te verzoeken. De minister-president motiveerde dit be sluit met het feit, dat het kabinet voor den tijd van drie maanden is gevormd, ten einde de Skuptschtina- en senaatsverkie zingen door te kunnen voeren. Nadat Zondag ook de senaatsverkiezingen hebben plaats gehad, beschouwt Zivkowitsch de taak van het kabinet volbracht. TULSA (Oklahoma), 4 Jan. (Reuter). De Sinclair Consolidated Oil Corporation, de Prairie Oil and Gas Company en de Prairie Pipe Line Company zullen binnen drie we ken tot een nieuw concern worden samen gevoegd onder den naam van Consolidated Oil Corporation. De vergrooting van het drijvende dok te Limerick (Engeland) is gegund aan de Ne derlandsche Maatschappij voor Havenwer ken te Amsterdam, die inschreef voor 139.947. Het werk zal op 1 Maart aan vangen. Ik zelf heb zeer bepaalde plannen, verklaarde de arme Antoinette, terwijl zij God in haar hart voor deze vrome leugen, om vergiffenis bad. Ach, George de Lansac.... heb ik het niet gedacht?! riep Guillaume met zijn onstuimigheid uit. En toen hij Antoinette die zulks juist ontkennen wilde, zag blo zen, ging hij hartstochtelijk voort: Ik dring mij niet in je vertrouwen, ik zal je geheim eerbiedigen. Ik heb helaas geen recht, tegen monsieur de Lansac in het krijt te treden. Hij bemint u niet vuri ger dan ik, hij zal je niet gelukkiger maken, dan ik het met inspanning van mijn besten wil en vermogen misschien in staat zou zijn geweest; maar hij heeft dit voordeel je een vlekkeloos verleden te kunnen aan bieden, terwijl ik O spreek niet aldus, Guillaume. viel Antoinette hem in de rede, aan wie elk zijner woorden een schrijnenden smart ver oorzaakte. Ja, ja, ik wil rechtvaardig tegenover mij zeiven zijn. Hoe zou ik van je verlangen, dat je een verleden vergat, hetwelk mijn eigen geweten nog zoo zwaar drukt? An toinette, je bent sinds 18 maanden mijn engelbewaarder geweest, je woord, je zachtmoedige goedheid hebben mij gesteund en verbeterd. Ik hoopte, dat God, die zich van jou te mijner zaligheid bediend had, je ook verder tot werktuig Zijher barm- WOENSDAG 6 JANUARI 1932 HUIZEN 298 M. Uitsluitend NCRV-uit- zending. 8.00 Schriftlezing, 8.159.45 Gramofoonplaten, 10.00 Zang NCRV-dames- koor, 10.30 Ziekendienst, 11.00 Harmonium spel M. F. Jurjaanz, Zang: mej. C. de Ja ger (sopraan) en mevr. R. Mi.inhout (alt), 12.15 Gramofoonplaten, 12.30 Concert. Mej. G. Koeman (sopraan), J. van Ginkel (kla rinet), mej. L. Lauenroht (piano) en har monium, 2.00 Gramofoonplaten, 2.30 Chr. Lectuur, 3.004.30 Concert door het Delftsch Trio (viool, cello en piano), 4.30 Gramofoonplaten, 5.00 Kinderuur, 6.00 Voor de Landbouwers, 7.00 Afgestaan, 7.45 Ned. Chr. Persbureau, 8.0010.30 Concert: Vrijw. Muziekcorps 1ste Half-Regiment Hu zaren te Amersfoort, onder leiding van M. Klijnen, 9.009.30 Causerie over de Stich ting „Hoenderloo", 10.00 Vaz Dias, 10.10 11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gymnastiekles, 8.00 Gramofoon platen, 10.15 Concert Trio Drukker, 12.00 Concert VARA-septet en gramofoonplaten, 1.45 Pauze, 3.00 Zang en piano, resp. Dina Becht en Joh. Jong, afgew. door gramo foonplaten, 4.30 Gramofoonplaten, 5.30 Con cert Amsterd. Strijkkwartet onder leiding van L. Cohen, 6.10 Concert vervolg, 7.00 Vervolg concert, 9.15 Concert VARA-orkest onder leiding van H. de Groot, o.a. Potp. „Für alia" van Dostal, 10.15 Vervolg con cert, o.a. Ouverture Eine Nacht in Venedig, Strauss, 11.00 Vaz Dias, 11.10—12.00 Ver volg Concert, o.a. Klompendans uit „Czar und Zimmermann" Lortzing en Fant. „La Bohème", Puccini. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwij ding, 11.05 Lezing, 12.20 Orgelconcert. Q. Maclean, 1.05 Gramofoonplaten, 1.50—2.35 Strijkorkest concert, 3.50 Sted. Orkest van Bournemouth onder leiding van Sim. Dan. Godfrey, Thelma Reiss-Smith (cello), o.a. 3de symphonie in F Brahms, 5.05 Orgelcon cert Reginald New, 5 35 Kinderuur, 6.20 Be richten, 6.50 Bach's 48 preludes en fuga's door J. Ching (piano), 7.10 en 7.50 Lezing, 9.55 „Love one another", fantasie voor de microfoon van L. du Garde Peach, 11.25— 12.20 Dansmuziek door Jack Harris en zijn Band. LANGENBERG 473 M. 6.25—7.20 Gra mofoonplaten, 12.251.50 Concert onder leiding van Wolf, 3.505.20 Concert on der leiding van Pensis, 7.20 Werag-orkest onder leiding van Buschkötter, J. Schuster (cello), o.a. Vijfde symphonie in c-moll, Tschaikowsky. Hierna tot 11.20 Populair concert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1.20 C. Rydahls-orkest, 2.20—4.20 Orkestconcert, 4.204.50 Gramofoonplaten, 7.208.05 Con cert onder leiding van Gröndahl, o.a. Suite „Din Quichotte", Telemann, 8.35—1.20 ('s nachts) dansmuziek voor de jeugd. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 tot 2.05 Gramofoonplaten, 5.35 eerste en tweede acte van Butterfly, Puccini (gramo foonplaten), 8.20 Avondconcert gewijd aan den Waalschen componist G. Antoins, 9 05 Petite suite, Debussy (gramofoon), 9.20— 10.20 Concert der „Augustins" onder leiding van Poppelsdorf. 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoonplaten, 5.35 Dansmuziek uit Brussel, 6.50 Gramofoon platen, 8.20 Gramofoonplaten, 8.50 Concert koor „Caecilia" onder leiding van L. dc Vocht. Kerst- en andere liederen. ROME 441 M. 8.20 Uitzending van een Opera. ZEESEN 1635 M. 7.20 Concert door een orkest van werklooze musici onder lei ding van A. Seeker, 9.20 Berichten en hier na tot 11.50 Concert en Dansmuziek door de kapellen Balogh Janczy en Adolf Gins- burg. In het December-maandblad van den Bond „Heemschut" schrijft A. K. een na betrachting op het Monumentencongres te Athene. M. de Koning besluit een mooie natuurschets met deze zoo juiste woorden: „Bü allen vooruitgang der techniek mo gen wü menschen niet ophouden met vechten voor het behoud van onze natuur, want die is het ten slotte alleen, die ons de kracht geeft mensch te blijven. Ik be doel niet den werkmensch, den slaaf- mensch, die zwoegt in het gareel onzer sa menleving, maar den vrijen, gelukkigen mensch, die zich innig voelt samengegroeid met alles wat door hoogere machten ge schapen is. En die mensch is op den duur het best in staat, het menschenwerk tot zijn hoogste volmaaktheid op te voeren, want hij put nieuwe krachten uit een bron, die steeds frisch blijft en die hem leert, dat hij veel, zelfs heel veel kan, maar dat er altijd machten zullen blijven, waaraan hij zich zal dienen te onderwerpen." B. J. Gelder schrijft onder den titel „Ver keer Verkeerd Verkeer!" een wakker artikel, waarin hij wijst op welke wankele gronden het stedeschoon vaak wordt opge offerd aan het „verkeer" en hoe eenvoudig vele verkeers-„vraagstukken" waren op te lossen, indien men te rechter tijd de nieuwe eischen begreep. Thans wil men nog maar al te zeer bij het oude volharden en daar door den toestand forceeren, vaak ten koste van duizend offers, om spoedig daarna te moeten inzien, dat het toch niet langer gaat. Men denke daarbij aan de tram in de binnenstad. Verder bevat dit nummer de gewone rubrieken: „Wat Heemschut's Aan dacht had", Boekbespreking en een foto uit „De gruwelkamer der Bouwkunst", ditmaal de Strandboulevard te Egmond aan Zee. hartigheid zou maken, ach ik heb te veel verlangd. Antoinette wachtte zich er wel voor ha ren neef van zijn verkeerde veronderstel ling af te brengen. Wanneer hij haar be schouwde als de verloofde van George de Lansac, moest hij er van overtuigd zijn, dat zij voor altoos voor hem verloren was, dan zou hij wellicht zich gemakkelijker en ge williger naar de wenschen zijns vaders voegen. Dit uur, waarin Guillaume baar zeide, dat hij het geluk zijner geheele toekomst van haar verwachtte, maakte haar het brengen van haar offer nog zwaarder en pijnlijker. Daarbij rees onwillekeurig de vraag in haar op, of het recht'van het va derlijk gezag inderdaad zoo ver strekte, dat daaraan het geluk van twee jonge men schen moest worden opgeofferd? Was, hetgeen zij op dit oogenblik gedaan had, ook inderdaad goed en billijk? Had zij de arme wees zonder vermogen, dan niet alles aan haren oom te danken? En moest juist zij het zijn, die zijn vurigste wenschen dwarsboomde en den pas weergevonden zoon opnieuw van hem vervreemden? Maar zij wilde hare eerste harde afwijzing ten minste zooveel mogelijk verzachten. (Wordt vervolgd). Schip gestrand. BREMEN, 4 Jan. (W.B.) Het stoom schip „Hektor" is op den Wezer aan den grond geloopen. Zes sleepbooten trachten het schip vlot te krijgen, waarbij een sleepboot eveneens aan den grond liep. Het is nog niet gelukt de schepen vlot te sleepen. ONJUIST BERICHT UIT ROME VATIC AAN STAD, 4 Jan. (B. T. A.) Het bericht, als zou de H Vader een nieuwe encycliek voorbereiden over de vereeniging der Christelijke Kerken, wordt tegenge. 1 sproken PRAAG, 4 Jan. (V.D.). In het proces te gen den vroegeren minister van oorlog, Strbrny, den voorzitter van de oppositio- neele Tsjechische nationale liga, en zijn mede-beklaagde Sychrowsky, die terecht stonden wegens valsche verklaringen, werd heden vonnis gewezen. Beide beklaagden werden vrijgesproken. In de overwegingen verklaart de recht bank, dat in het omvangrijk bewijsmate riaal geen bewijs voor de schuld der be klaagden kon worden vastgesteld. WASHINGTON, 4 Jan. (Reuter). De de mocratische tariefcommissie heeft een wetsvoorstel goedgekeurd, om Hoover te machtigen tot het bijeenroepen van een in ternationale economische conferentie voor verlaging der internationale tarieven. Het wetsontwerp zal bij het Representantenhuis worden aanhangig gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9