IDE GRAPJASHARLEKIJN DE MOORD TE GORKUM Vrouw van den moordenaar voor de rechtbank TEN STRIJDE GEREED Indische propaganda en Britsch vlag vertoon ERNSTIGE BRANDEN Pakhuis te Rotterdam vernield SOMBER BLOEDDRAMA Wraak in Portugeesch dorp GEMENGD NIEUWS INTERNATIONALE OPLICHTERS Zware straffen geëischt RECHTZAKEN DIEFSTAL IN VEREENIGING Oude bekenden voor de Rechtbank De „loenenaar" gewroken ONDERWIJS KERKNIEUWS DERDE ORDE IN NOORDa HOLLAND BUITENLANDSCH NIEUWS Gewestelijk Directeuren- en Besturcn- congres te Haarlem INDISCHE K. v. K. BLIJFT AFZIJDIG EINDE VAN BANDIETEN LEVENS JOEGO-SLAVIË'S REGEERING Binnenlandsche Zaken in „civiele" handen PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING IT ALIAANSCH-TURKSCHE ZEEGRENS DE FASCISTISCHE JEUGD- ACTIE STEENKOOL VOOR DUITSCHE WERKLOOZEN NEGER-OPLICHTER KORTE METTEN TE MOSKOU HAVENWERKEN TE LIMERICK Opdracht voor de Ned. Mij. voor Havenwerken KABINETSCRISIS TE BELGRADO STOOMVAARTLIJNEN KON. PAKETVAART MIJ. Harlekijn zoekt z'n vermaak op de kermis Voor het Amsterdamsch Gerechtshof werd de zaak voortgezet tegen de twee bui tenlanders, een opticien uit Weenen en een reiziger uit Boekarest. De eerste werd ver dacht van valschheid in geschrifte en op lichting, terwijl den tweede heling ten laste was gelegd. Zooals men zich zal herinneren, had de Weensche opticien een valsche cheque ge ïncasseerd in het Victoriahotel. Nadernand werd de fraude ontdekt en de andere hotels gewaarschuwd. Ook aan hotel de L' Europe bracht het tweetal een bezoek. De kassier was echter op zijn qui vive en het mocht hem geluk ken den man met behulp der politie te arresteeren. Buiten wachtte nummer twee, die ook fluks werd ingerekend. Op hem werd het geld gevonden, dat bij Victoria was geïnd. De rechtbank veroordeelde de beide vreemdelingen ieder tot een gevangenisstraf van twee jaren. Op 1 December werd de zaak voor het Hof behandeld, doch na het hooren van eenige getuigen geschorst wegens het niet- aanwezig zijn van een getuige. De eerste verdachte, die de cheque had aangeboden, verklaarde in het hotel geen handteekening te hebben gezet, doch slechts een schijnbeweging te hebben gemaakt. Hij kwam er voor uit, oplichting te hebben ge pleegd, doch de valschheid in geschrifte ontkende hij. Zijn „compagnon" zeide, met het heele geval niets te maken te hebben. Hij had zijn mede-verdachte pas enkele dagen voor het gebeurde leeren kennen. Ook nu weer bleek ter zitting, dat de beide verdachten zich internationaal met soortgelijke bezigheden ophielden, hetgeen voor den procureur-generaal aanleiding was hen aan te merken als internationale mis dadigers van het eerste soort, tegen wie met de grootste gestrengheid dient te wor den opgetreden. Spr. achtte de opgelegde straffen veel te licht en eischte tegen den eersten verdachte wegens valschheid in ge schrifte en oplichting vier jaar gevangenis straf en tegen den anderen verdachte drie jaar wegens heling. Arrest 19 Januari. Dinsdagavond half zes werd brand ont dekt in een der pakhuizen an een com plex pakhuizen, waarin de gebroeders De inter een handel in oud papier, lompen 'en metalen hebben gevestigd. Deze pakhui zen liggen met den voorgevel aan de 2e Lombardstraat no. 72 tot 80. Het vuur ontdekt De brand werd ontdekt door eenige jon gens die herin werkzaam waren en plotse ling rook ontdekten. De brandweer was spoedig ter plaatse met een groot aantal slangenwagens en twee reserve-auto's waarmede voorloopig werd begonnen met twee stralen water te geven. Het bleek al spoedig, dat de brandweer voor een zeer moeilijke taak stond, daar de pakhuizen vol lompen en pakken oud papier lagen. Op zoek naar den vuurhaard Bovendien wist men niet, waar de vuur haard lag. Een gedeelte van het complex bestaat uit zeer oude huizen, welke aan den achterkant uitkomen op slopjes, waaraan oude krotwoningen grenzen. Al spoedig liet men dan ook meer materiaal aanrukken, waaronder twee autospuiten. Er ontwikkel de zich steeds meer rook, die in dikke wol ken overal uit het complex te voorschijn kwam. Met rookmaskers gewapend werd een on derzoek ingesteld, maar, daar de pakhuizen opgepropt lagen met lompen en overal dikke rook stond had dit geen resultaat. Om half zeven werden vlammen gezien aan de achterzijde van het complex in het raas in. Spuitgasten, die in de Verloren Zoonsteeg, Hier bleek het vuur fel te woe den. Het pand genaderd De Gedempte Botersloot werd afgezet en van hieruit kon men nu met eenige stralen door de Verloren Zoonsteeg het pand nade ren. Bovendien werden stralen gelegd door een pand aan de Gedempte Botersloot en een pand in de Wilde Zeesteeg en over de daken en door de huizen aan de Lombard straat. Er werd met veertien stralen gewerkt. De zolders van het oude pakhuis zakten niet tegenstaande men hierop alle kracht had geconcentreerd door en het duurde niet lang, of het pand zakte met donderend ge raas in. Spuitgasten, die in den Verloren Zoonsteeg stonden, konden zich ternauwer nood uit de voeten maken. De brand meester Nadat er nog geruimen tijd op de puin- hoopen werd gespoten, was men hier den brand meester. Inmiddels bleven dikke rookwolken uit de andere pakhuizen komen, daar het vuur zich aan balen lompen en oud papier had medegedeeld. Het duurde dan ook tot half negen, voor dat er gezegd kon worden, dat er geen ge vaar voor uitbreiding meer bestond. Men moest echter nog langen tijd blijven nablusschen. Het complex bestond uit een nieuw pak huis, waarin alleen maar eenige balen zijn verbrand en twee oude panden, waarvan het achterste zooals gezegd geheel vernield is. Verzekering dekt de schade. De blus- sching stond onder leiding van de hoofdlei ders Van Sillevelt en Kruis. In een kolenhandel te Nijmegen Omstreeks negen uur woedde een felle brand in de sleeperij- en kolenhandel van den heer P. Puin aan den Nieuwe Bloemen- daalscheweg te Nijmegen. Terwijl het per soneel in de stallen nog bezig was, brak de brand uit in de loodsen warin de wagens en de auto's stonden. Deze loodsen, deels van hout opgetrokken, stonden weldra in lichter laaie. De vlammen sloegen zoo ver om zich heen, dat de brandweer, welke met drie slangen water gaf, maatregelen moest treffen, om de belendende woningen te vrijwaren. Het vuur sloeg over op een houten pakhuis, waar een groote partij hooi en eierkolen was opgeslagen. Hierop con centreerde de brandweer zijn volle kracht en wist te voorkomen, dat de kolenvoorraad in brand vloog. Het overige gedeelte van het gebouw brandde totaal uit. Eenige wa gens en een auto verbrandden. De paarden konden gered worden. Een herdershond, die aan het hok gebonden was, kwam in de vlammen om. Een belendende bakkerij kreeg waterschade. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt deels de schade. LISSABON. 5 Jan. (V.D.) Te Baja bij Lissabon heeft zich een vreeselijk familie drama afgespeeld, hetwelk 5 slachtoffers heeft gevergd. De uit de gevangenis terugkeerende landarbeider M. trof zijn vrouw dood aan: zij had zich opgehangen. Vol gevoelens van wraak zocht M. den landbouwer op. die hem destijds had aan gebracht. Niet alleen dezen, maar ook diens moeder en broer schoot hij neer. Thuis teruggekomen, zond M. zijn kin deren heen en barricadeerde vervolgens deuren en vensters. Met de inmiddels ge- alameerde politie ontstond een vuurgevecht, in den loop waarvan M. dén inspecteur van politie doodde en verscheidene agenten verwondde. Eerst nadat de politie de be schiking had gekregen over machine geweren werd M. gedood. In den nacht van 27 op 28 November j.l. Is inbraak gepleegd in het perceel Amster- damsche Veerkade 54 te 's-Gravenhage, waarin o.a. gevestigd is de zaak in heeren- kleeding van den heer De L. Deze vond des morgens eenige sloten van het door hem gebruikte gedeelte van genoemd perceel ge forceerd en miste ren aantal heeren- costuums, jekkers, jassen, etc. Verdacht van deze inbraak stonden Dinsdagmiddag terecht de 32-jarige schil der L. van E., de 34-jarige varensgezel D. P. en de 29-jarige stoker J. de B. P. ontkende iets met deze inbraak uit staande te hebben. De beide andere ver dachten legden een volledige bekentenis af. Uit het strafregister bleek, dat Van E. slechtJ enkele weken op vrije voeten was, na een ondergane gevangenisstraf van 6 jaar. P. heeft reeds 10 vonnissen achter den rug. Be elfde maal werd hij tot een voor waardelijke straf veroordeeld, waarvan de proeftijd nog niet verstreken is. Ook De B. is een goede bekende van de justitie. Het O. M. eischte, gezien de anteceden ten van verdachten, tegen ieder hunner 2 jaar gevangenisstraf. Na pleidooi door de raadslieden van ver dachten, werd de uitspraak bepaald op 19 Januari a.s. Donker Amsterdam voor de Rechtbank. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond Woensdag terecht de acht en twintigjarige chauffeur J. E. P., verdacht van poging tot moord, subs, poging tot doodslag, subs, poging tot zware mishandeling, meer subs, mishandeling. P. zou in den nacht van 4 op 5 Augustus een vroegeren kennis van hem, zekere O. met een mes hebben ge stoken. O werd niet zeer ernstig gewond en herstelde tamelijk spoedig. Eenigen tijd later werd hij echter door een auto aan gereden, zijn been werd verbrijzeld, zoodat hij niet als kroongetuige kon fungeeren. Deze gebeurtenis, die zich afspeelde in donker Amsterdam, heeft een voorgeschie denis. Op zekeren dag werd ingebroken in een perceel op den Singel, waar f 700 werd buitgemaakt. Naar aanleiding van dezen inbraak werd iemand gearresteerd, die echter ontkende doch geen voldoende alibi kon bewijzen. Eenigen tijd later v. er- den twee andere verdachten aangehouden, terwijl de eerste vrij werd gelaten. Volgens P. zou hierin O. de hand heb ben gehad en de politie hebben ingelicht. Toen O. hoorde, dat P. hem voor „loene naar" (verrader) uitmaakte, ging hij op den laten avond van 4 Augustus naar P. om hem hiervan rekenschap te vragen, een vechtpartij met het bekende resultaat was het gevolg. Volgens de verklaringen van den dokter was de wonde die O. had opgeloopen niet direct levensgevaarlijk. Verdachte verklaarde in drift te hebben gehandeld en zeker niet de bedoeling te hebben gehad om te dooden of zwaar te verwonden. In een uitvoerig requisitoir ging de Of ficier van Justitie Mr. van Arkel de voor geschiedenis van deze zaak na. De getrof fene was reeds vóór het gebeurde bij de politie gekomen om bescherming te vragen, daar P. op hem loerde. Spr. heeft de over tuiging, dat P. de bedoeling had O. van kant te maken. De poging tot moord noch die tot doodslag achtte spr. bewezen. Wel is z.i. de poging tot zware mishandeling bewezen. Verd. staat zeer ongunstig be kend. In verband hiermede en met het oog op de generale preventie eischte spr. een gevangenisstraf van vier jaren. (Kreten op de dicht bezette tribune). De verdediger Mr. de Vugt achtte den Officier niet ontvankelijk in zijn vordering. Het gebeurde, zooals zich dat hier heeft afgespeeld, valt onder „tweegevecht", een tweegevecht in eenvoudigen vorm. Mocht de rechtbank dit verweer niet aanvaarden, dan wijst spr. er op, dat z.i. de poging tot zware mishandeling niet bewezen is, daar de opzet ontbreekt. PI. vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 19 Januari. R. K. Vakschool voor Meisjes Een model-inrichting te Leiden. Woensdag zal de officieele opening plaats vinden van de nieuwe R.K. Vakschool voor Meisjes, gevestigd aan het Galgewater te Leiden. Met den bouw hiervan werd ongeveer -wee jaar geleden onder leiding van de ar chitecten L. en ir. Jan A. van der Laan, be gonnen. Het werk werd op voortreffelijke wijze uitgevoerd door den aannemer N. Korswagen te Leiden. Reeds enkele maanden was het gebouw onofficieel in gebruik, en werd er, zooals in dergelijke gevallen steeds pleegt te geschie den, nog steeds aan de afwerking voortge- arbeid. Thans is het geheel gereed en vol doet het aan alle te stellen eischen. Het ziet er binnenin frisch en degelijk uit. Overeenkomstig den eisch des tijds is alle luxe vermeden, maar zoo ooit, dan is hier de eenvoud het kenmerk van het ware. Door lijn en kleur is op voortreffelijke wijze een prachtig geheel verkregen, maar bovendien en dat is toch wel het voor naamste de inrichting van de werklo kalen voldoet aan de hoogste te 6tellen eischen. In dit opzicht mag in de allereerste plaats genoemd worden de prachtig ingerichte gezins-keuken, die naast de gewone voor twintig leerlingen bestemde keuken, een mo del-inrichting genoemd mag worden. Reeds nu, vóór de officieele opening, heeft de re geering deze keuken ten voorbeeld gesteld voor anderen en velen hebben nu reeds de practische en modern ingerichte keuken een kijkje waardig moeten keuren. Ook de huishoudkunde-lokalen voldoen aan de hoogste eischen en het kan niet an ders, of de Leidsche R.K. Vakschool zal door deze nieuwe inrichting haar bekenden naam op nijverheidsonderwijsgebied ten volle handhaven. De entree van het gebouw wordt gevormd door een artistiek.eenvoudige hal, die de bewondering van menigeen zal opwekken. Alle ruimten zijn natuurlijk zoo practisch mogelijk benut. Het gebouw bestaat uit een Souterrain, een gelijkvloersche en een ge deeltelijke tusschen- en twee bovenverdie pingen. Theorie en practijk voor school en woninginrichting gingen hier natuurlijk hand n hand en het behoeft geen verwon dering te wekken, dat bij experts op dit ge bied 'ils hier het gewenschte en meest be reikbare resultaat werd verkregen. Het oude gebouw, Noordeinde 50, wordt nu geheel benut voor internaat, waar leerlingen en leeraressen onderdak vinden. Dindsdagmiddag heef" de Utrechtsche rechtbank de zaak behandeld tegen de vrouw van den in Woerden wonenden land bouwer, die in Nov. j.l. notaris Currech Staal te Gorinchem vermoordde. Zijn twee- en-dertig-jarige vrouw had zich wegens heling te verantwoorden. Verdachte ontkende. Zij verklaarde, dat haar man Donderdag 5 November, des avonds zeer laat, is thuis gekomen en haar eerst de volgende dag verteld heeft, wat hij te Gorkum had gedaan. Hij gaf haar toen tweehonderd gulden, welk bedrag zij in de slaapkamer verborg. Zaterdagmorgen zou het echtpaar naar Rotterdam gaan. Voor hun vertrek heeft de man 70 van het gestolen geld bij zich gestoken en de rest door een losse plint achter het behang laten zakken. Toen het echtpaar Zaterdagavond uit Rotterdam te-- rugkeerde, zijn zij te Woerden aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De vrouw heeft men Zondagmorgen weer vrij gelaten. Zij is toen direct naar huis gegaan en heeft het geld onmiddellijk verbrand. De twee honderd gulden, welke zij van haar man gekregen had, zouden niet van diefstal af komstig zijn. Zooals de lezer zich zal herinneren, is bij een tweede huiszoeking in de woning van verdachte een achttal losse bankbiljetten ten bedrage van 4800 gevonden, hetgeen door verschillende getuigen werd bevestigd. De vrouw ontkende evenwel het geld ver stopt te hebben. Na het langdurig getuigenverhoor, waar bij de politiedeskundige Van Ledden Hulse bosch mededeelde, geen sporen van bank papier in de asch van de kachel te hebben gevonden en waarbij de man van verdachte ontkende de 4800 te hebben verstopt eischte de officier van justitie een gevan genisstraf van negen maanden, onder af trek der preventieve hechtenis. De ambtenaar van het O. M., mr. Fabius, requisitoir nemend, zeide, dat verd. als spil ziek en leugenachtig bekend staat. Zij heeft thans ook weer verschillende tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen. Verdachte's raadsvrouw, mr. E. Simons zei, dat tegenover de verklaring, dat ver dachte het geld niet in de matras heeft genaaid, alleen de onder eede afgelegde verklaring staat van haar man, dat hij het ook niet gedaan heeft. Zij achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd zoolang niet is komen vast te staan, dat werkelijk de asch is onderzocht. Op grond hiervan pleitte spreekster vrijspraak, subsidiair uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in Steeds breedere kringen de Franciscus-geest doordringt. Want Franciscus-geest is goed heid, soberheid, offergeest, deugden in on zen tijd zoo brood-noodig. Ter gelegenheid nu van 't zevende eeuw feest van haar Patrones, de H. Elisabeth van Hongarije, heeft de Derde Orde van St. Franciscus in verschillende deelen van 't land directeuren en bestuursleden der Derde Orde samengeroepen tot een gewes telijk Congres. In deze bijeenkomsten wordt ons getoond, ten voorbeeld, Sint Elisabeth, de koningin van de Charitas. Er wordt gesproken over de daadwerkelijke liefde, over charitatieve actie, over armen- en ziekenzorg volgens Franciscus' Derde Orde-regel. 't Laatste Congres nu zal voor Noord- Holland gehouden worden en wel op 13 Ja nuari a.s. te Haarlem (Kleverpark). Onnoodig te zeggen, dat deze besprekin gen van het grootste belang zijn voor de Derde Orde zelf, voor de cha-itatieve actie in 't algemeen. Want wat is er tegenwoordig van actuee- >r aard dan de zorg voor den noodlijden den evenmensch? Men verwacht dan ook van dat Congres van directeuren en be stuursleden rijk succes. De aanwezigen zul len vernemen, wat de werkdadige liefde in de Derde Orde heeft gedaan en kan doen Sterke terugslag zal spoedig merkbaar zijn in alle Derde Orde-afdeelingen. De nieuwe president van het Pan-Indi- sche congres, dr. Ansari, de opvolger van Patel en Prasads, is na een „ambtsperiode" van vjjf uren eveneens gearresteerd. Te Bombay zijn 10.000 eongresvrijwilligers in geschreven. Voor het geval, dat iederen dag één krijgsraad zal worden gearresteerd, zijn i„eds 60 „krijgsraden" gevormd, zoodat deze voor ten minste twee maanden zullen kun nen dienst doen.- Er zal propaganda gevoerd worden voor het boycotten van overzeesche goederen, door Britsche maatschappijen afgesloten verzekeringen, alsmede voor het staken van den gouduitvoer. Voorts zal het op onge oorloofde wijze vervaardigen van goud wor den voortgezet. Het Congres heeft twee ziekenhuizen met 450 bedden laten inrichten voor de even- tueele slachtoffers, teneinde te voorkomen, dat haar aanhangers in regeerings-zieken- huizen zullen worden verpleegd. Intusschen zet ook de regeering met kracht den strijd tegen de ongehoorzaam heidscampagne voort en heeft reeds een groot aantal arrestaties verricht. Te Calcutta hebben de autoriteiten een voorzorgsmaatregel getroffen voor het be schermen van personen, die het slachtoffer van terroristische aanslagen zouden kunnen v orden. Indische K. v. K. doet niet mee BOMBAY, 5 Jan. (Reuter). De Indische Kamer van Koophandel, welke zulk een groote rol heeft gespeeld in het tot stand komen van het verdrag tusschen Gandhi en lord Irwin, heeft verklaard, dat het haar niet mogelijk is aan de burgerlijke onge hoorzaamheidscampagne deel te nemen. Toch zal zij haar best doen het Congres te steunen in de pogingen, volledig zelf-be- stuur te verkrijgen met absolute verant woordelijkheid. Britsch vlagvertoon LONDEN, 5 Jan. De Britsche militairen ontwikkelen in Indië met het oog op den gespannen toestand een verscherpte bedrij vigheid, teneinde excessen reeds bij voor baat te verhinderen. Het vlaggeschip „Ef fingham" heeft te Chittagong een afdeeling matrozen en scheepsgeschut aan wal gezet. Een marsch door de straten der stad volgde, waaraan ook werd deelgenomen door de manschappen van het Britsch-Indische le ger en de politie. Een Schotsch bataljon is Dinsdagavond van Poona naar Sholapoer vertrokken, om vandaar uit een groote marsch te maken door het zeer dichtbevolkte gebied bij wijze van vlagvertoon In officieele kringen doet men opmerken dat de huidige troepen-beweging normaal is, aangezien het de tijd is voor het zenden van de aflossingstroepen naar Indië. NEW-YORK, 5 Jail. (V. D.) De moordenaar, die Za.erdag te Springfield bij de achtervolging door de politie 6 de tectives en een sheriff met machinegeweer heeft gedood en vervolgens gevlucht was, kon Dinsdag, na een wilde jacht in een afgelegen huis te Houston (Texas) worden opgespoord. Hij had zich daar met een ka meraad gebarricadeerd. Na een beleg van een uur, drong de politie het huis binnen. De beide misdadigers werden dood aange troffen. Zij hadden zelfmoord gepleegd, nadat zij hadden vastgesteld, dat ontkomen onmogelijk was BELGRADO, 5 Jan. (V. D.) Koning Alexander heeft hedenmiddag het besluit tot benoeming van de nieuwe Joegoslavi. sche regeering geteekend. In het nieuwe kabinet zijn verschillende wijzigingen gebracht Generaal Zivkowitsj blijft Ministerpresideni, doch het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken, dat sedert de instelling van de dictatuur onder zijn leiding stond, komt thens onder leiding van den voormaligen vice.kanselier Srskitsj Alle ministers zonder portefeuille zijn af getreden De nieuw-benoemde ministers zijn terstond beëedigd. Het optreden var. het nieuwe kabinet be. teekent geen wijziging van de regeerings- politiek. In de kringen van ingewijden is men echter van meening. dat de benoeming van Srskitsj tot Minister van Binnenlandsche Zaken, een stap is in de richting van de- militairiseering der dictatuur. Voor Koning en Kroonprins van Italië ROME, 5 Jan. (V. D.) Z. H. de Paus heeft den koning van Italië en kroonprins Umberto de onderscheiding van de Chris tus-Orde verleend. ANGORA, 5 Jan. (Reuter) De con ventie tot vaststelling van de grens ter zee tusschen Turkije en Italië, is heden door den Turkschen minister van buiten- landsche zaken en den Italiaanschen am bassadeur geteekend. De conventie maakt een einde aan het geschil, dat bestaar ten aanzien van eenig-: eilanden en eilandjes langs de kust van Anatolië en het eiland Castel Meriso. ROME, 4 Jan (V. D.) Het fascistische jeugdwerk (O. N. B.) deelt mede, dat op 31 December 1931 de fascistische jongens- afdeeling (Balilla) ongeveer 628.000 leden had (op 31 December 1930 was dit aantal rond 325.000). De afdeeling jongemannen (Avanguardisti) lelt rond 214 000 leden (131.000), de Italiaansche jonge meisjes rond 489.000 (260.000), meisjes (kinderen) rond 81.000 (43000). xn het geheel steeg het ledental van de jeugdbeweging, waar. toe meisjes en jongens van 818 jaar be- hooren, in het laatste jaar van rond 653.000 tot 1.4 millioen. BERLIJN, 5 Jan. (W. B.) Om de arme en werklooze bevolking door de moeilijke wintermaanden heen te helpen, heeft de Rijksregeering, behalve vleesch, thans ook steenkool tegen gereduceerden prijs ter be schikking gesteld. Hiervoor komen allen in aanmerking, die werkloosheidsuitkeerin- gen of crisisondersteuning ontvangen. Hiertoe zullen bonnen worden verstrekt, welke persoonlijk zijn en dus niet aan an. deren kunnen worden weggegeven of ver kocht. Hierop kan men maandelijks 100 kilo steenkool tegen verminderden prijs ontvangen. Trad op als Abessinisch Diplomaat ANTWERPEN ,5 Jan. (B T. A.) Heden heeft de politie hier een neger ge arresteerd. die verklaarde in opdracht van den kroonprins'van Abessinië, die momen teel te Parijs vertoeft, inkoopen in België te komen doen. Het bleek een Engelsch onderdaan te zijn, die reeds in Nederland wegens diefstal werd bestraft en nu we derom door de Nederlandsche politie gezocht schijnt te worden. Hij was in het bezit van een diplomatiek paspoort ten name van Maponen Walde- mariar, secretaris van den staat Abessinië, dat hij vermoedelijk ook gestolen heeft,* en 740 valsche traveler-cheques, voor een totaal bedrag "an 8.800.000 franc. Hij had met Belgische handelaren onder, handelingen aangeknoopt voor het leveren van o. a. 900 uniformen en 20 auto's en 3 autobussen voor het Abessinische leger, vermoedelijk om de commissie op te strij ken. MOSKOU, via Kowno, 5 Jan. (V. D.) De deken van het Communistische Insti tuut, Beresin, is op staanden voet ont slagen, wegens gencin.e briefwisseling met Trotzki. Volgens officieele mededeelingen zou Beresin een tegen Stalin gerichte actie te Moskou hebben geleid. Naar aanleiding van het bericht, dat de Nederlandsche Maatschappij voor Haven werken, Amsterdam, opdracht heeft ge kregen voor de uitvoering van werken te Limerick in den Ierschen Vrijstaat, ver neemt het „Hbl." nader, dat het hier be treft de uitbreiding van het havenbassin by genoemde stad. Het bassin zal ongeveer worden verdubbeld in grootte. Voorts om vat de opdracht den aanleg van de benoo- digde kademuren en van een toegang tot de haven in den vorm van een sluis. De opdracht bepaalt zich dus zuiver tot de waterbouwkundige werken, de havenoutil- lage valt er buiten. Limerick ligt aan de Westkust van Ier land, aan de Shannon, ongeveer 100 K.M. van de kust. De schepen kleine zee schepen varen de rivier op en bereiken daarna de stad, die nu weldra haar ver grootte haven zal krijgen en die de belang, rijkste haven is aan de Westkust van Ier land. De opdracht is verleend bij openbare in schrijving en gebaseerd op de plannen van den technischen staf van de havenwerken te Limerick. Buiten de Ned. Mij. voor Ha venwerken waren er nog vier inschrijvers, Engelschen en Ieren. Blijkbaar heeft dus de Nederlandsche on derneming gunstiger voorwaarden kunnen aanbieden, dan haar concurrenten en dat is, vooral in dezen tijd ook al is de op dracht dan niet zeer omvangrijk ver heugend. En een belangrijke factor is het ook, dat de maatschappij haar. werksfeer over Ier land heeft kunnen uitbreiden: want dit is voor haar de eerste opdracht uit dat land. Zooals gemeld, zal voor het werk worden betaald 139.947 pond sterling. De directie heeft maatregelen genomen tegen even- tueele risico's, welke uit een mogelijke verdere inzinking van het pond sterling kunnen voortvloeien. BELGRADO. 4 Jan. (V. D.) Minister president generaal Zivkowitsch deelde Maandagavond in den ministerraad mede, dat hij besloten heeft den koning het ont slag van het geheele kabinet te verzoeken. De minister-president motiveerde dit be sluit met het feit dat het kabinet voor den tijd van drie maanden is gevormd, ten einde de Skuptschtina- en Senaatsverkiezingen door te kunnen voeren. Nadat Zondag ook de Senaatsverkiezin gen hebben plaats gehad, beschouwt Zivko witsch de taak van het kabinet volbracht BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, vertrokken 5 Januari: APOLLINARIS III, m.s.. Hamburg. TANIMBAR, ms., Antwerpen. TIRPITZ. s., Hamburg. KODUMAA, s.. Huil. WATUSSI, s., Oost-Afrika. via Antwerpen. MIJ. OCEAAN MARON, Liverpool naar Batavia, pass. 3 Jan. Gibraltar. THESEUS, Amsterdam naar Java, pass. 4 Jan. Lands End. LYCAON, 4 Jan. van Singapore naar Am sterdam. TROILUS, 5 Jan. van Japan te Schiedam. CITY OF ROUBAIX, Japan naar Rotter dam. 5 Jan. te Londen. HELENUS, 1 Jan. van Kobe naar Am. sterdam. JAVA—CHINA—JAPAN-LIJN TJIMENTENG, 4 Januari van Macasssar naar TJIPONDOK, 4 Jan. van Cebu naar Kobe. TJINEGARA, 3 Jan. van Shanghai te Hongkong. TJIMANOEK, 3 Jan. van Hongkong naar Brinjoe. TASMAN, 2 Jan. van Kaapstad naar Al. goabaai. VAN HEUTSZ, 31 Dec. van Hongkong n. Singapore. LE MAIKE pass. 4 Jan. Thursday Island. NIEUW ZEELAND, 4 Jan. van Singapore te Sydney. JAVA—NEW YORK-LIJN TAPANOELI, 4 Jan. van Penang naar Port Swettenham. SEMBILAN, 4 Jan. New York naar Java, pass. 4 Jan. Gibraltar. KON. HOLL. LLOYD DELFLAND, 3 Jan. van Buenos Aires naar Amsterdam. HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN OUDERKERK (thuisreis) 4 Jan. van Genua. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN HOOGKERK, (uitr.) 5 Jan van Suez. HOLLAND—AMERIKA-LIJN EDAM (thuisr.) was 3 Jan. 10 uur 30 n.m. 800 mijlen van Valentia. HALCYON—LIJN STAD ZWOLLE. Rotterdam naar Lissa bon, was 4 Jan. 4 uur 10 vm. 15 mijlen Z.O. van Niton. EMMAPLEIN. Narvik naar Rotterdam, was 4 Jan. 11 uur vm. 250 mijlen Oostelijk van Wiek. STAD HAARLEM, pass. 3 Jan. Gibraltar. MAASBURG. 3 Jan. van Oran te La Plata. STAD VLAARDINGEN, 4 Jan. van Rot terdam te Porto Ferrajo. MIJ. NEDERLAND ENGGANO (thuisr.) 4 Jan. 11 uur van Havre. POELAU BRAS (thuisr.) 4 Jan. van Colombo. TANIMBAR, 5 Jan. van Amsterdam naar Antwerpen. KON. NED. STOOMB. MIJ. CIjlO. 5 Jan van Barcelona te Tarragona. NEREUS, 5 Jan. v. Amsterdam te Kopen hagen. „Groote goden!" riep Har'ekijn. die in de zeven-mijls laarzen van den toovenaar op den wandel was gegaan, „daar zie ik den reus in z'n achttien- mijls laarzen achter me. Ik moet er wat op vinden. Kijk, die afvoerbuis!" Heel handig plaatste Harlekijn z'n laarzqji in den mond van de buis. „Daar is hij!" riep de Toovenaar die dacht dat Harlekijn ook in de buis zat: en hij gaf hem een flinken trap. met het gevolg dat hii hulpeloos achterover in de modder viel. Toen kwam Harlekijn uit z'n schuilhoek en vóór de toovenaar van z'n val bekomen was. trok Harlekijn hem de laarzen uit. trok ze zelf aan en maakte, dat hij weg kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 11