Kennemerland Amsterdamsche Beurs Informatie Cheque-koersen Stofzuigerhuis MAERTENS BEVERWIJK VELSEN UIT DEN OMTREK HILLEGOM HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM Philips' Radio-toestellen NOORDWIJK VOORHOUT WIJK AAN ZEE AMSTELVEEN AALSMEER ASSENDELFT PURMEREND VOLENDAM WEESP ZEVENHOVEN TELEGRAFISCH WEERBERICHT UITHOORN ZAANDAM MARKTNIEUWS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Alle merken stofzuigers 458e STAATSLOTERIJ 57/4 9.75 9.85 34.55 34.70 Londen 8.35 8.45 New-York (cable) 2.48% 2.49% 58.90 59.16 48.55 48.70 Rome 12.55 12.70 21.— 21.10 De yemeentebcgToottag:. Op de gemeen te-begrooting zijn voor 1932 de volgende sub. tidies geraamd; aan de Nederl. Vereen, voor Gemeente belangen ƒ25; aan de advies-commissie voor bouwont. werpen etc. ƒ300; aan de Hinderwetvereeniging aan «Je Politieschietver. Westerhout 50; aan de Vereeniging Pro Juventute ƒ25; aan de ë.-H. Vereen. Het Witte Kruis 150 (voor ontsmettingsdienst Alkmaar) aan de Comm. voor de Malariabestrijding ƒ100; aan de N..H. Vereen. Het Witte Kruis ƒ2000 (voor t.b.c.-bestrijding) aan een zestal drankbestrijdingsvereenigin- gen ƒ220; aan de N.H. Vereen. Het Witte Kruis 800 (voor badhuis); aan Centr. Gen. voor herstell. en vac. kol. 400; aan de vereen. Het Groene Kruis 5: aan de N.H. Vereen. Het Witte Kruis 1250 (voor wijkverpl. en kraamverz.) aan de R.K. Vereen. Het Wit-Gele Kruis 1200; aan het Foode Kruis Ziekenhuis 7500 (v. J. 8000) aan de Ned. afd. van den Intern. Bond tegen vallende ziekten 30; aan de RJK. Huishoudschool 1200; aan Openbare Leeszaal 750; aan RK. Leesbibliotheek St. Agatha 300; aan Beverwijksche Harmoniekapel 300; aan RK. Harmonie St. Jozef 200; aan Instituut v. Arbeidersontwikk. 100; aan Vereeniging t. bev. der voorL bij be roepskeuze te Velsen 60; aan de instelling Maatschappelijk Hulp betoon 40.000; aan Vereen, v. glascultuur te Heemskerk 50; aan de Ve. eeniging tot bevord. van vreem delingenverkeer 5. Een glad begin Zooals bekend is, heeft onze gemeente eene rekening couran t -overeenkomst aange gaan met de N.V. Bank voor Nederland- schg gemeenten te 's-Gravenhage. Deze in stelling dringt er op aan, zoo spoedig mo gelijk de opgenomen gelden terug te betalen. Pogingen, om deze gelden in eene vaste lee" ning onder te brengen, hebben nog geen resultaat gehad. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. zich thans tot de Regee ring gewend, die bereid is deze gemeente een tijdelijke kasgeldleening te verstrekken van tan hoogste ƒ2.000.000, voor den tijd van twee maanden, tegen eene rente, berekend naar 4pCt. per jaar. In een gisteravond gehouden raadsverga dering is besloten deze leening aan te gaan. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd i J. A. de Jonge en W. de Geboren A BöhmBesse, d.L. Klaas- senHendriksen, z.J. Sweerisv. Dode- waard, d.W. A. SchrieverBruinink, d. A. GorterNolgers, d.H. J. Verkaden Dil, z. P. Zeeuwv. Buuren, z.G. Ad miraalKieft, z.A. GoossenSchoorl, z. N. MisbeekNieuwland, z.I. L. Ch. H. ParlevlietBatenschön, d.J. W. Verkam- manLokker, d. S. de JongAltena, z. Ondertrouwd J. A. de Jonge en W. dè; Boer J. Berrekómp en H. P. Niks A. Pir- nentel en P. M. Janssen G. C. Wigchester en J. Th. Rijs J. F. Hamers en N. M. Acda. Getrouwd H. Mars en H. Ras H. Smi- nia en M. C. DekkerJ; C. Jonkman en R. Hollenberg M. Schoonaard en L. de Vries J. J. Kooyman en J. M. BrandhoffC. M. van der Groen en A. v. d. Kuil Overleden Hendrik Bus, 8o echtg. v. E. v. d. VegtCarel Hendrik Koller, 65 jaar echtg. van C. J. Nagel Barend van Buuren, 70 j., echtg. van A. Benink Maria Greulich, 21 j., ongehuwdGeertje Zwaan, 59 j., wed. van L. Gravemaker Dirk Verheyden, 11 m., z. van J. Verheyden Egbert Jonker, 10 m., z. van J. Jonker. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente hield Dinsdag middag een openbare vergadering, waarin 0. m. de begrooting werd behandeld. De voorzitter wenschte allen een geluk kig en voorspoedig Nieuwjaar. Spr. zal zich onthouden te résumeeren. wat het vorig jaar gebeurde, daar het beter is, niet naar het verleden, doch naar de toekomst te schouwen. Dc ingekomen stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. C'p voorstel van de heeren Loerakker Meskers werden de altredende leden van verschillende commissies zonder hoofde lijke stemming herbenoemd. In de vacature wijlen J. C. Groot werd tot lid der com missie van toezicht op het L. O. bij tweede stemming met 8—7 stemmen benoemd de heer S. Redeker; 7 stemmen on den heer C. G. d. Poll. Tot lid van het Burg. Arm bestuur werd met 12—3 stemmen het aftr. lid W. van Zanten Jzn. herkozen; 3 st. 00 den beer P. J. Rovers. Met alg. stemmen werd goedgekeurd de onteigening van oerceelen grond voor den aanleg eener straat. Eveneens werd met alg. st. besloten, eengiie perceeltjes grond en water aan het Rijk voor verbreeding van d enRijksweg aan het Rijk voor 1 over te dragen. Aan de orde kwam htet voorstel tot vast stelling van de begrootingen van de ge meente en hare bedrijven voor den dienst 1932. Algemeene Beschouwingen. De heer Eijroa (S.D.A.P.) zegt met schroom deze alg. beschouwingen te hou den, daar de nood der tijden voor de arbei dende klasse veel verslechteringen noodza kelijk maakt. Het verheugt spr., dat Dog niet aan de salarissen der ambtenaren en werk lieden is getornd. Spr. is vol waardeering voor hetgeen de burgemeester in drie jaar, da thij hier is, heeft tot stand gebracht. Spr. bewondert diens leiding. De heer Jansen (C.-H.) heeft mede als C.-H. met verheuging gadegeslagen, wat de burgemeester voor de gemeente heeft ge daan en is daarvoor dankbaar. Spr. hoopt, dat salarisverlaging komen zal. ais de toe stand zoo slecht blijft, anders komt zijn fractie met desbetreffende voorstellen. Spr. hoopt ook. als de economische toestand zoo zou blijven, dat dan geen festiviteiten dit jaar zullen plaats hebben. Hij eindigt met den wensch. dat de Burgemeester onder Gods zegen nog vele jaren hier zal mogen arbeiden. De heer Loerakker (R. K.) zal ook kort zijn. Het houden van festiviteiten is thans niet aan de orde. Spr. is dankbaar, dat de S.D.A.P. geen debat heeft uitgelokt. Spr. uit den wensch. dat de leiding van den burge meester in den vervolge mag zijn, zooals deze nu is. Tusschen burgemeester Pont en de R. K. Raadsfractie is geen reuzenafstand. zooals men wel eens tracht te doen voorkomen. De heer Mathot (R. K.) heeft een woord van lof voor het samenstellen dezer be- grooting. Er is versobering merkbaar over de geheele linie. Spr. brengt lof aan de ambtenaren voor het in elkaar zetten dezer begrooting. Hij verwacht, dat B. en W. nog zullen kómen met salarisverlaging, toont het verschil aan tusschen de loonen der ge meente en van het particulier bedrijf en spreekt van het huilig huisje van een cate gorie van menschenij, waaraan men schijn baar niet durft raken. Zoo noodig moeten we in dezen onze populariteit maar eens prijsgeven. De heer De Wreede (Vrijheidsbond) merkt op, dat de burgemeester een gunstigen tijd heeft meegemaakt om te regeeren. Thans hebben B. en W. rekening gehouden met den critieken tijd. Spr. bepleit verlaging van de ngasprijs en van bet water. Hij sluit zich inzake salarisverlaging geheel aan bij het schitterend betoog van den heer Mathot en vindt de verlaging van het salaris van den kweekelingi met akte van ƒ7000 tot 750 onbillijk. De heer Van Lierop (R. K.) had als jong ste raadslid tegen deze begrooting opge zien. Het is hem meegevallen, daar in de nota. die bijgevoegd werd als anderszins een schitterend overzicht wordt geboden, dank daarvoor aan B. en W. Dezen dank strekt spr. mede uit tot de ambtenaren. Het doet hem genoegen, dat niet aan de salarissen is getornd. Hij verzoekt zoo mo gelijk de aanslagbiiljetten der Belasting in den zomer te doen uitreiken en geeft in overweging, bij storing van het licht op het provinciaal net over te schakelen. De heer Carlier (C. H.) heeft de nota en de memorie van toelichting rustig nage lezen. In hoofdzaak is hij het eens met het betoog van den heer Mathot. Het is hem onbegrijpelijk, dat B. en W. niet met larisverlaging gekomen zijn. De voorzitter beantwoordt de sprekers en geeft de zienswijze van het college van B. en W. weer. Met verschillende woorden tot hem. tot het College van B. en W. en tot de ambtenaren gericht. Weth. Vermeer (A. R.) sluit zich bij de woorden van waardeering inzake de amb tenaren aan en brengt dank voor hetgeen werd bereikt. Spr. ziet volgens zijn ge loofsovertuiging in deze crisis mede als oorzaak des menschen zondeschuld. Uit den loop des tijds vallen voor ons lessen te trekken. Van dit college zijn geen voor stellen te wachten, die het evenwicht tus schen ontvangsten en uitgaven in gevaar zouden kunnen brengen. Verschillende sprekers repliceeren. som mige dupliceeren. Weth. Klamer (R.K.) wil slechts een paar kleine opmerkingen maken. Hij is blij, dat uit den Raad de wensch gekomen is tot salarisverlaging, vertrouwende, dat deze zoonoodig daaraan dan ook zal willen me dewerken. Hierna wordt begonnen aan de diverse begrootingèn. (Wordt vervolgd.) De staking dei textielarbeiders Donderdagavond zal in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond alhier, een spoedeischende vergadering worden gehou den met; een bespreking van de staking der textielarbeiders, ten einde te komen tot in het leven roepen van een steuncomité. Vermoedelijk zal dien avond een vrijge stelde van den R. K. Textielarbeidersbond aanwezig zijn. WEGVERBREEDING. De entree van het dorp wordt op bijzon dere wijze verbeterd. Tot nu toe was het gedeelte van den Nieuwen Zeeweg van Villa Nova, tot de trap naar de Van Hardenbroek. weg uiterst smal, zoodat ln den zomer bij eenigszins druk verkeer de voetgangers veel gevaar liepen, aangereden te worden. Er was geen voetpad en de passage vo en auto's was zeer smal. Nu heeft men een flink stuk duin afgegraven langs den weg, een mooi object voer werkverschaffing. Tege. lijk is een stuk duin afgegraven waarop het „Stalhuis" staat, waardoor de Duinweg een betere verbinding krijgt met den nieuwen Zeeweg door een ronden hoek. Het zand dat door dit werk vrij komt, wordt benut om den Duinweg te verbreeden. Ook de andere hoek van den Duinweg wordt afgerond. Daarvoor zijn wel eenlge duizenden kubieke meters zand noodig, om. dat het daar een groote diepte is. Aan het stukje Zeeweg dat nu verbreed wordt, ligt ook het terrein voor de eventueel te Noord- wijk aan Zee te bouwen Katholieke Kerk. Dit terrein, enkele jaren geleden nog een hoog duin, is ook reeds voor het grootste gedeelte afgezand. ..Verwarmingsinstallatie. Gelijk bekend, heeft de Gemeenteraad besloten de gasver- warming van de nieuwe openbare school, al hier, te vervangen door een warmwaterver warming, gestookt met cokes. Het aanbren gen van de nieuwe verwarmingsinstallatie werd opgedragen aan de firma Braat te Delft, die kans heeft gezien om gedurende de enkele dagen van de Kerstvacantie de geheele nieuwe installatie in de school aan t brengen. Zaterdagavond kon reeds met het proefstoken worden begonnen. Maandag werd de zaak afgewerkt en toen Dinsdag de school weer begon, was niet te zien, dat een dergelijke groote verandering had plaats ge vonden. Een mooie daad. Naar wij vernemen, heeft het R.K. Armbestuur van de Parochie ,,St. Bartholomeus", alhier, een gift van f 15 ontvangen, zijnde de opbrengst van een pot je van een kaartclub. Deze giftkomt, gezien de crisistijd, zeer zeker goed van pas. R.K. Volksbond. Zondagavond gaf de RK. Volksbond een feestavond voor dona teurs en leden in Hotel Sonnevanck. Na een korte geanimeerde vergadering, werd door een vijftal leden van de R.K. Tooneelvereeniging opgevoerd de klucht in één bedrijf „Tom Sukkel". De grime was uitstekend verzorgd door den heer J. B. Schoos uit Beverwijk. De heer N. Paap als huisknecht „Jacob" ver tolkte deze dankbare rol zeer goed. Door hem voornamelijk hebben de toeschouwers recht hartelijk gelachen en genoten. De heer Theo Bodewes als cavalerie-of- ficier speelde uitstekend. De heeren Bus sing en A. van der Meij waren als notaris en dokter in zeer goeden vorm. Het geheel werd vlot weergegeven en hiermede heb ben deze spelers den aanwezigen 'n aangena. men avond verschaft. Tegen den as. vas tentijd zal door de tooneelvereeniging op gevoerd worden het prachtige tooneelspel „Wat niet sterven kon", in vier bedrijven door den bekenden schrijver Gerard Nielen- Vrouw in brand. Maandagmidag geraak ten de kleeren van een bejaarde vrouw, de Wed. G. D., wonende in de Heemraad schapslaan, in brand, doordat zij met haar kleeren boven een brandend petroleumstel kwam, dat zij op den grond had geplaatst. Huisgenooten slaagden er in de brandende kleedingstukken te dooven. Mej. D. had echter reeds dusdanige brandwonden aan het onderlichaam opgeloopen, dat opneming in een ziekeninrichting noodzakelijk, werd geacht. Een begin van brand dat in de wo ning ontstond kon met eenige emmers wa ter worden gebluscht. Voorschot Landarbeiderswet.. Aan deze gemeente is een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 3600, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Biljarten. Maandagavond speelde de R. K Biljartclub „Steeds Beter" in het Ver. eenigingsgebouw een wedstrijd tegen de R. K. Biljartclub „D.O.S." uit Heemskerk. Er werden gespeeld 5 partijen van 125 car. en 3 partijen van 100 car. De uitslag is als volgt: „Steeds Beter"„D.OS.": C. ZuidervaartN. Tuin 125,124 car. N. SchoutenJ. Peekei 110125 N. SchoutenJ. Pe.kel 110125 J. van den Park—H. v d. Kolk 125— 93 C. Jak—N. Peekei 125— 88 M. Bos—J. Kos 100— 96 Jb. LaanA. Koper 100— 52 J. CornelissenB. Zonneveld 78100 Totaal 884—803 De hoogste serie werd gemaakt voor „Steeds Beter" door K. Schouten met 27 car. en A. Tuin voor „D.O.S." met 26 car. Clubserie „Steeds Beter" 109 en „D.OB 102 car. Met een kleine voorsprong bleef de thuisclub overwinnaar in dezen gezelligen wedstrijd. G ASPRIJ S-VERLAGIN G De gasprijzen voor onze gemeente zijn met 1 cent per M3. verlaagd. De muntgas. penningen kosten nu 12 cent per stuk. Voor den niet-muntgas.gebruiker zijn in gelijke mate de tarieven verlaagd. De Missienaaikrans De Missienaaikrans „St. Theresia" zal Donderdag 28 dezer zijn jaarlijksche tentoonstelling houden. Eendenhoudersvereeniging St. Gerardus De eendenhoudersvereeniging St. Gerar dus heeft haar jaarlijksche ledenvergade ring gehouden. De voorzitter opende de ver gadering met den Christelijken groet en heette alle leden van harte welkom. Uit het verslag over de resultaten van de eierenveiling over net afgeloopen jaar bleek, dat de totale aanvoer eendeieren was 8037760 stuks tegen een totale som van f 305.041.26 en 77615 kipeieren tegen een bedrag van f 3348.68. De verlies, en winstrekening sloot met een verlies van f 426.41. De voorzitter stelde voor, volgend jaar een maand langer dan verloopen jaar voor 3 cent per 100 eieren te veilen, daar de In komsten anders de uitgaven niet kunnen dekken. Dit werd met algemeene stemmen aange. nomen. Hierna was aan de orde hetmosselen- vraagstuk. Werd voor deze 8 cent per njand-, betaald, thans, nu de eierenprijs zoo sterk is teruggeloopen, is deze prijs te hoog. De toestand voor de eendenhouders ziet er alles behalve rooskleurig uit, zoodat getracht moet worden, de mosselen voor een minde, ren prijs te krijgen. De mosselen-visscners hebben volle mede. werking toegezegd, omdat ook zü inzagen, welk een moeilijke tijd den eendenhouders te wachten staat. Besloten werd de mosselen-visschers uit te noodigen, naar Volendam te komen om deze zaak nader te overleggen. Daarna gaf de voorzitter een kort verslag over de resultaten van de proefeenden. Deze Champbell-eenden zijn door de ver. eeniging aangekocht en worden als proef in drie verschillende afdelingen ieder van 25 stuks gehouden en met het oog op de droog, making der Zuiderzee niet met visch maar met kunstvoeder gevoerd De uitslag was als volgt; De eenden ge voerd met Bertel's Kur.stkorrel brachten tot nu toe 55 eieren tegen een voederprijs van 34 cent per dag, Schilders Legkorrel bracht 65 eieren tegen een voederprijs van 30 cent per dag en de eenden met mee] gevoederd, volgens eigen samenstelling, 67 eieren tegen een voederprijs van 28 cent per dag. De voorzitter recommandeerde Schilders Legkorrel vooral aan, omdat dit een product is van de Volendammer industrie. Als grootste en Des te middel tegen de eendenziekte beval de voorzitter aan, de rat ten weg te houden Deze zijn de 'grootste bacillen.dragers. Met doode eenden of kip pen in het water te werpen, maakt men den toestand nog treuriger dan deze reeds Is Bij de bestuursverkiezing werden de hee. ren C. Kwakman, H. Bootsman en Jb. Pooyer herkozen. Daarna sloot de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet. Werkloosheid. Het getal werkloozen is hier thans buitengewoon groot. Van de Textiel arbeiders komen er regelmatig 250 stempe len en van de Transportarbeiders 150. Voor Volendam zijn dit ongekende cijfers. VERDUISTERING Voor den Amsterdamschen politierechter, rnr. Muller stond de Weesper G. K. terecht, verdacht van verduistering. Volgens de dag vaarding zou hij 121.60 ten nadeele van de N.V. Mij. Presto, waarvoor hij premie.obli- gaties heeft verkocht, niet aan de N.V. heb ben afgedragen. Voorts had hij een rijwiel, dat hij in huurkoop had, verkocht. De man gaf de feiten toe. De Officier van Justitie eischte, mede op grond van het reclasseeringsrapport, een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden, met de bepaling, dat verdachte de verduisterde gelden binnen twee jaar zal terugbetalen, terwijl hij zich zal moeten aan sluiten bij een geheelonthoudersvereeniging. De politierechter mr. Muller veroordeelde den man tot een voorwaardelijke gevanger nisstraf van drie maanden, met een proef tijd van drie jaar onder toezicht van het Consultatiebureau voor alcoholisten. Voorts moet verdachte de schade binnen twee en een half jaar vergoeden, terwijl hij zich moet aansluiten bi) een geheelonthoudersver. eeniging. Broodafslag. Het brood is alhier afge. slagen met twee cent per kg. (witbrood). Personalia. De heer J. Blitterswijk, brugwachter bij de H. S.M. aan den Amstel, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar Leiden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Cor. Hoogste barometerstand 769.7 te Tou louse. Laagste barometerstand 726.8 te Nordö- jan. Verwachting: Meest krachtige, Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. nelis Hendrikus van Rossenberg 26 j. en Ja. coba Joanna Könst 23 j. Jubileum „St. Caecilia" Het 12 -jarig jubileum van het R. K. Gemengd Koor „St. Caecilia" is herdacht met het geven van een concert. Uitgevoerd werd het bekende ora torium van Mendelssohn-Barholdy „Elias". Dat dit werk goed is uitgevoerd is voorzeker voor een groot deel toe te schrijven aan de ernstige studie door de leden onder zeer bekwame leiding. Wij mogen den heer Theo Ponten en zijn koor gelukwenschen met de uitvoering van dit zware werk. De solo partijen werden door goede krachten ver vuld, t.w. de heeren Richard, C. Tol, tenor; Jaap Stroomenbergh, bas en mej. Betty Dijkstra, sopraan; ook de instrumentale begeleiding van den heer Harrij Verbeme, piano en J. Antoni, orgel, was in goede handen. Gedurende den avond werden ver schillende felicitaties ontvangen van zuster- vèreenigingen en kunstvrienden o.a. bood het gemengd koor „Amstels Zangkoor" een bloemstuk aan. Ook had de eminente leider, de heer Ponten, huldeblijken in ontvangst te nemen. Burgerlijke Stand Geboren; Cornells Antonius, z. v. J. C. Vork en H. W. Beuk. Jacobus Wilhelmus, z. v. H. Kerkhof en M. J. Compier. Johannes, z. v. G. van Dam en C. Kouwenhoven. Martinus Geertrudis, z. v. M. Smits en G. Winters. Ondertrouwd: Johannes Bemardus Cal- velage, 40 j. en Cornelia Geertruida Rewijk, 32 j. Overleden; Anna Catharina van der Haaij, 68 j., echtgenoote van M. Schoorl. Cor nells Mulckhuijse, 59 j., echtgenoot van M. van der Wilt. Bruynzeel's fabrieken. Hoewel het bedrijf der firma Bruynzeel reeds dateert van 1786, heeft de directie in het feit, dat dit tien jaar geleden van Rot. terdam naar Zaandam werd overgeplaatst, aanleiding gevonden tot het vieren van een jubileum. Niet met het doel feestelijkheden op touw te zetten, maar om naar buiten te doen blij ken, wat in een betrekkelijk kort tijdsverloop is bereikt ten aanzien van de rationaliseering van het bedrijf, waaraan het zijn belangrijke positie op de wereldmarkt heeft te danken. De directie heeft dit doel trachten te be reiken eerstens door een keurig artistiek uit. gevoerd gedenkboek uit te geven, waarin een geschiedkundig overzicht wordt gegeven en de geleidelijke bloei in het licht wordt ge. steld en tweed'ens door de pers uit te noodi gen en door de fabrieken rond te leiden. Dat de fabrieken van Rotterdam naar Zaandam werden overgeplaatst, was niet uit gebrek aan sympathie voor eerstgenoemde stad, maar omdat Rotterdam niet de terrei nen beschikbaar kon stellen en de voorwaar den aanbieden, die voor een noodzakelijke uitbreiding noodig waren. De brand op 24 Mei 1919, waarbij de fa briek te Rotterdam in vlammen opging, was de eigenlijke oorzaak yoor de plannen tot uitbreiding der zaak, De noodig geoordeelde fabrieksterreinen werden ten slotte in Zaandam gevonden. Het bedrijf der firma is drieledig, n.l. een 'deurenfabriek, een vloerenfabriek en een schaverij. Elke fa.,._ ilooze ven. nootschap op zich zelf. De heer C. Bruynzeel 3r. heeft de schaverij meer direct onder zijn beheer, de heer C. Bruynzeel Jr. de deuren- fabriek en d'e tweede -oon, de heer W. Bruyn zeel, de vloerenfabriek. Het terrein te Zaandam is groot 90.000 M2. met een bebouwde oppervlakte van 32.475 M2. en een inhoud der gebouwen van 243.000 M3. Bovendien heeft het bedrijf nog een filiaal, fabriek te Hamburg onder den naam Donar- Türen Werk G.m.b.H. Maar meer nog dan de omvang' imponeert het bedrijf door de toegepaste werkwijze en de technische hulpmiddelen, waardoor de productie tot de grootst mogelijke hoogte wordt opgevoerd. Het meest spreekt d'it in de schaverij, een fabrieksgebouw van 325 M. lengte en een breedte van 30 M., waar de schuiten met hout binnen varen, bijna den geheelen in houd door een reusachtigen grijper wordt opgenomen en langs de zoldering over het geheele gebouw wordt verplaatst. Bij d'e deurenfabriek trekt het drogen van het hout vóór de bewerking de bijzondere aandacht. Dit geschiedt met stoomverwar- ming en heeft ten doel het trekken van het hout tegen te gaan. Deze fabriek heeft een capaciteit van 3000 standaarddeuren per dag, 1 type voor woningbouw en 1 type voor vil la's en scholen. Zeer belangwekkend is ook een kijkje in de vloerenfabriek. Het gedenkboek vertelt, dat de heer Bruynzeel Sr., om met dit onderdeel van het bedrijf op de hoogte te komen, een studiereis van een jaar heeft gemaakt door Amerika, waarvoor hij alleen de reiskosten kreeg, zoodat hij door arbeid !n zijn levens onderhoud moest voorzien. Na veel te-rn- spoed in het begin slaagde hij er in als vol wassen rier'-n)®" r,"n !'""t t° verdienen. Van de oprichting der vloerenfabriek af zijn 2.800.000 M2. vloer afgeleverd. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft het personeel aan de directie een tableau aan geboden, bestaande uit een foto-montage, vervaardigd door den architect Piet Zwart te Wassenaar, dat uit een ideëel en technisch oogpunt een unicum in West.Europa wordt geheeten en dat een uitstekend beeld geeft van den arbeid in de drie fabrieken. AMSTERDAM 6 Jan. 1932. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 319 vette Kalveren: le kwaliteit 0.70—0.74. 2e k 'aliteit 0.600.70, 3e kwaliteit 0.520.60 per K.G. levend gewicht, 25 nuchtere kal veren 7—12 per stuk. 720 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90110 K.G. 0.40 0.51, zware varkens 0.390.40, vette varkens 0.380.39 per K.G. slachtgewicht. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 9 wagons geslachte runderen uit Denemar ken HOORN 6 Jan. Veemarkt. Vette varkens 0.r40.36. Handel [»ied. TEXEL, 4 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 56935 stuks. 58-62 K.G. ƒ4.20—4.70 per 100; 62—66 K.G. 4.50—5.10 p. 100; 68 K.G. 5.20 p. 100; Kleine eieren 3.50—4.20 per 100; Eendeneieren 4.— per 100; Piepkui kens 0.65 per K.G. TEXEL, 4 Jan. Veemarkt. 2 Pinken: 3 Kalveren 35—60; 6 Nuchtere kalveren 10—15; 5 Schrammen; 15 Biggen J 8— 15; 4 korven Kippen ƒ0.70—1.10. BOVENKARSPEL, 5 Jan. „De Tuinbouw", Uien Grof f 3.704; idem Groote gele f 3.75—4.50: idem Drielingen f 3.453.70 per baal, aanvoer 270 baal; le Bloemkool f 7.1012.50; 2e idem f 4.909.30; 3e idem f 24 per 100 stuks, aanvoer 2920 stuks; Roode kool f 1.102.70 per 100 Kg., aan- over 38900 Kg.; Gele kool f 0.601.60 per 100 Kg., aanvoer 21300 Kg.; Witte kool 1712 1164 f 2.102.40 per 100 Kg., aanvoer 6100 Kg.; !483 748:| Tulpen Copland f 22.90, aanvoer 6420 st.- Fierson f 4. (Niet-Of ficleel). Trkking van Woensdag 9 December 1931. 4e Klasse, 3e Lijst. HOOGE PRIJZEN. 18389 25.000 19247 ƒ1000 3634 5648 7273 8796 ƒ400 8989 9663 200 12436 14827 16046 18481 ƒ100 Prijzen van 65. 224 299 335 434 558 650 728 870 917 923 949 960 1022 1037 1062 1083 1084 1106 1267 1312 1348 1386 1436 1442 1487 1519 1534 1593 1714 1802 1951 2057 2189 2199 2254 2408 2409 2427 24S6 2503 2508 2526 2603 2645 2707 2730 2734 2866 2867 2915 2926 2985 3366 3437 3442 3459 92 154 694 700 994 1002 BROEK OP LANGENDIJK, 6 Januari. 3078 3284 3328 3362 Aanvoer 1800 Kg Wortelen f 2.90—3.40: 3469 3484 34S9 3529 3602 360.3 3633 3679 77000 Kg. Roode kool f 1.30—3.40; idem 3760 384i 3920 4003 4087 4183 4224 4249 4303 4307 4369 4409 4411 4425 4529 4534 4604 4650 4694 4702 4706 4722 doorschot f 0.902 30; 38000 Kg. Gele kool ?'909^n10Ja(^n°0^ ^r1380??0116^^™ 4826 4844 4852 4860 4888 4954 4979 5008 f 1—2.40; 24000 Kg. Uien. Uien f 8.209—.10 5045 5060 5CI62 5064 5075 5096 51S9 52S4 Grove f 7.20—8.50; Drielingen f 7.508.20. 5410 543s NOORD-SCHARWOUDE. 6 Januari. 5486 5488 5531 5532 5601 5610 5621 5666 Aanvoer 1600 Kg. Wortelen f 3.50-3.60; 8792 8737 8782 8837 8847 8887 8912 8943 6221 6224 6496 6548 6603 6642 6654 6703 6723 6726 6763 6811 6225 6246 6317 6659 6822 7803 7806 7816 7840 7994 8109 8138 8202 8286 8310 8411 8546 8578 8598 872.3 8740 8744 8856 8924 8933 8986 9001 9019 9265 9486 Kleine Wortelen f 1.60; 85600 Kg. Roode 5??7 8994 6214 kool f 1.203.20: idem doorschot f 0.606663 2.70; 12600 Kg. Gele kool f 1.301.70; idem 683I 6954 7039 7050 7117 7147 7254 7288 doorschot f 0.60—1.10; 25800 Kg. Deensche 7316 7318 7393 7395 7477 7493 7503 7514 Wite Kool f 1.502.40; idem doorschot 7574 7585 7761 f 1.30—1.70 21600 Kg. Uien. Uien f 8.80— 8039 8061 9.20; Grove f 3.40—8; Drielingen f 8—8.30; 8413 8531 Nep f 8.40 8773 8881 y 9034 9105 9116 9196 9207 9211 9219 PURMEREND, 5 Jan. Coöperatieve 9274 9319 9355 9378 9421 9445 9455 Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer 22259 9508 9518 9612 9681 9729 9739 9748 9798 sfukif kineie^n6070P80'9^ 19274 S 10299° 1035? loül 1°372 mil K)0 stuks. 102100 stuks kipeieren, 70-80 (0707 )0752 10754 I070,3 108U 10832 j0914 10937 K.g. ƒ5.40—0.90: 65-66 K.g. JS5.40 63- (og7g j0994 nooo j,039 j]043 n]23 J1137 U158 64 K.g. f 4.60—5; 60—ƒ62 K.g. 4.20—4.70; U206 n271 n426 1]430 H486 11516 11521 11535 58-59 K.g 4—4,30; 56-57 K.g. 3.80—4.10; 11624 11626 11637 11732 11874 11937 11994 11998 53—55 K.g. 3.70—4; 50—52 K.g. 3.50—3.90; 12048 12091 12114 12128 12215 12220 12261 12303 45—49 Kg 3—3 40 12362 12411 12454 12483 12484 12513 12536 12540 12566 12640 12642 12679 12703 12707 12786 12788 LEIDEN. 5 Jan. Vette varkensmarkt. 12803 12872 12907 12935 13033 13034 13043 13051* Aanvoer 464 stks, waarvan 445 zwaar 13065 13102 13130 13265 13449 13526 13534 13552 soort en 19 licht soort. Zwaar soort f 0.37 13570 13571 13620 13645 13650 136(8 13723 13772 -0.38 per K.G. levend gewicht; licht soort 13870 13890 73922 73997 74994 74979 74977 74972 f n 33n 3fi ner v n levend gewicht Han- 74976 I4086 14101 14159 14197 14282 14385 14410 j u.oo u.oo per K.U. levena gewicnt. nan H468 ,4520 I4621 14673 I4769 14830 14930 1494o del tamelijk vlug. Zouters J 0.3.-0.1.5. 15031 1503- 15Qg5 ]50g7 15197 15201 15213 15272 PURMEREND. 4 Jan. 1932 „Afslag- 75377 15389 15457 15490 15639 15641 15642 15669 vereeniging Beemster Purmerend en Om- 78779 78726 78972 6997 8929 8778 8222 8248 «tfrpfrpn" TïMprpnvpilirur Aanvopr 1p»07 162/9 16380 16397 l04~6 164o4 164/- 16o07 stieken Eierenveiling Aanvoer 15071653_ ]654Q 16579 ,65s3 165g5 16650 16862 I6925 Eendeneieren A 3.50; 13097 Kippeneieren 17022 17052 17090 17116 17136 j7231 17297 17379 A 3.70—4.90; 440 Kippeneieren B 3.20—n38ö 17445 i745i ]75ii i7596 17645 17656 17725 3.60. Totaal aangevoerd 15044 eieren. 17727 17750 17789 17805 17865 17886 17896 17966 1S021 18028 18036 18183 18236 1S298 18425 18521 BLOKKFR 5 Jan Bramlev Seedling 78346 78372 78697 78613 18617 18683 18866 78875 4 90-10 óO Winter anncn 7 60-13 90 Pret 78398 18923 18939 78986 19004 19031 79097 19106 p? I J7™" 19110 19111 19155 19166 19237 19253 19315 19325 sent van Engeland 7.90—22.—; zoete appe- J9363 19401 ]9446 19492 19513 i 9543 x 9592 i970o len 10.30; Bellefleur 3.608.40; Goudreinet- )9761 i977i i9soo 19887 19929 19963 20000 20061 ten 5.7028.spruiten 2.204.40; boeren- 20063 20111 20138 20244 20249 20343 20364 20416 kool 1.60—1.70; gele kool 0.90—2.70; putjes- 20456 20459 20475 20528 20562 20646 20689 20707 kool 0.90; andijvie 1.50; druiven 44.—; prei 20723 20728 20813 20820 20845 20862 20868 5.10; wortelen 2.90; uien 4.50. ROTTERDAM, 5 Jan. Ter Veemarkt werden heden aangevoerd: 126 paarden, 604 magere runderen, 516 nuchtere kalveren, 21 overloopers, 3 veulens, 820 vette runderen, 170 graskalveren 41 biggen, 229 vette kal- veren3 165 schapen of lammeren, 12 bok ken of geiten. Prijzen per y, kilo: Koeien 36—39, 30—32 y,19—24; Ossen 33—36, 30 —32; 25; Stieren 29—31; 24—27; 20—22)4 WOENSDAG 6 JANUARI 1-932. Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 Nederl. 1916 4H Nederl. 1917 4 Nederland 1931 i'A N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. Industrieën Unilevei Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boetou Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petroleum Ga boes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Oii Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb. Rott. Tapanoeli Serbadjadi SUau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Hoil. Amerika Lijn dito -Gem. Etgend. Kon. Ned. Stóomb Scheepvaart-Unie Marine comm. 'Marine pref Suiker H. V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. MUw. St. Paul Kansas City South Erie Railr. Prolongatie 100% 99% 95% 89 74 55 71 88i% 50 37% 25% 85 9% 180 20 18% 2l'i6 75/a 33% 62% 93% 7% 106 63% 3 5% 3% 42% 36 19% 13 19 13% 25 25 •1/4 4 3% '4% 59% 3 169 6% 37 25 127% 170 20 183% 23 70% 2% 21/ie 9% 7% 2%% &alveren 62%—67%; 62%—57%; 40—47% Prijzen per stuk van mager vee: Melk koeien ƒ175310; Pinken ƒ100150; Stie ren ƒ90350; Vaarzen ƒ160200; Gras- kalveren 4090; Biggen 5—10: Paarden 190—290; Biggen p. week ƒ0,801.10;; Slachrtpaarden 100—190; Hitten ƒ275— 140; Veulens 4080: Fok nuchtere kal veren 1216; Slacht nuchtere kalveren 5—9; Kalfkoeien ƒ160300; Overzicht: Koeien en ossen wiliger handel, prijzen hooger dan gisteren; stieren betere han del. prijzen hooger dan vorige week; vette kalveren vlugge handel, prijzen ais gisteren. Melk- en Kalfkoeien kalme handel, prijzen onveranderd. Jong vee stille handel prijzen stationair. Graskalveren, sleepende handel, prijzen 18, 22 en 23 cent: nuchtere kalve ren sleepennde handel, prijzen als vorige 'week:. Paarden,, stroeve handel, prijzen als vorige wek; Biggen stUie hand,l, prijzen on- -'Vei-anderd; schapen enr lammeren stille han del prijzen onveranderd. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Jan. 1932. Eier veiling. Aanvoer 23.150 K.G. Middelprijs f 1.27. Hoogste prijs f 1.30. Laagste prijs f 1.23. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Jan. 1932. Op de markt van heden waren aangevoerd 1215 stuk; waaronder 566 stuks hoornvee, 533 biggen, 21 zeugen. 15 schapen-lammeren, 80 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalf koeien f 200320 per stuk. Kalfvaarzen f 180—270 per stuk. Magere ossrn en koeien f 120—210 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f 0.37—0.42 per pond. Id. 2e kwaliteit f 0.290.34 per pond. Pinken f 70 —160 per stuk. Zeugen f 40—70 per stuk. Biggen f 813 per week. Schapen f 10li per stuk. Wegens verstelde markt weinig aanvoer. Prijzen daarom hooger, biggen stug. Prijs houdend. Schapen gewoon. Handel in 't al gemeen stationneerend. 's-HERTOGENBOSCH N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Botermijnen voor Coöp. Roomboterfabrieken te 's-Her- togenbosch Heden werden aangevoerd: 23150 K.G. Hoogste prijs 1.30. Laagste prijs 1,23. Middelprijs 1.27. BOTERPRIJS MAASTRICHT, 5 Jan. Aanvoer 112.000 K.G. Hoogste prijs 1.25, middel prijs 1.18, laagste prijs 1.12. GRONINGEN, 5 Jan. 1932. Graanbeurs. Iclandsche rogge f 4.60—5.25. Wintergerst f 5.506.30. Zomergerst f 5.756.25. Haver (wit) f 5.50—6.60. Zwarte haver f 5.256. Groene erwten f 7—12. Paardeboonen f 6.25 6.75. Wierdeboonen f 6.256.75. Waalsche boonen f 7—14. Koolzaad f 8—13. Karwij- zaad f 1520. Kanariezaad f 6.50—7.25. Blauw maanzaad f 1523.50. Buitenland- sche rogge f 66.50. Buitenlandsche gerst f 6.20—6.50. Ronde mais f 4.10—4.50. HAMSTERDIJK, 4 Jan. Black Alicante 25 tot 32 ct. per pond, tafelappelen 11 tot 13 ct. per stuk; stoofappelen 6.5 per kg.; stoofperen 1314 et. per kg.; roode kool 1 tot 2 per 100 stuks; savoye kool f 1.00—1.75 per 100 stuks; andijvie 2895 ct. per 100 st.; eieren 55.50 per 100 st.; selderij f 0.95 tot f 2 per 100 bos; peterselie 0.75—1.50 per 100 bos; prei 1.30—2.10 per 100 bos; to maten A 8—17 ct. per kg.; spruiten 3.5—6 ct. per kg.; boerenkool 9—15 ct. per bak. WOENSDAG 6 JANUARI 1932. Berlijn Zlirich Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2