Electr. Apparaat ZIJLSTRAAT 70 GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Nieuwjaarsrede van den burgemeester De trek naar zee neemt toe „Zandvoort gaat een goede toekomst tegemoet" Ampele bespreking van het verzoek van den Z. B. B. om steunverhooging. VELSEN TOONKAMER TE HAARLEM De heer MAAS jyjjjst er. op, dat hij ia. UIT DEN OMTREK BEVERWIJK VELSEN HILLEGOM Gisteravond vergaderde de Raad der ge meente Zandvoort onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphen. Na opening van de vergadering sprak de Voorzitter een Nieuwjaarsrede uit. Daaraan ontleenen wij Mijne Heeren, Gezien het feit, dat deze vergadering de eerste van het bereids ingetreden nieuwe jaar is moge ik u mijn allerbeste wenschen voor 1932 aanbieden en u tevens een overzicht ge ven wat 1931 de gemeente alzoo gebracht heeft. Een verheugend verschijnsel kan het ge noemd worden, dat er in het afgeloopen jaar meer in het bijzonder na de voor Zandvoort niet ongunstig uitgevallen wet op de finan- cieele verhouding en dientengevolge aan merkelijke belastingverlaging meer gebouwd is dan zulks de laatste jaren het geval was. Een bebouwing ook van Bentveld is ten zeerste toe te juichen, omdat dientengevolge de invloed van een al of niet goed seizoen minder sterk op ons budget zal spreken. Moge 1932 getuige zijn van een ontwikkeling van wat ik zou willen noemen „Zandvoort Binnen". Hoewel de Zandvoortschelaan nagenoeg volgebouwd is, kan de wijze van bebouwen nu niet precies als een verfraaiing van dien anders zoo karaktervollen toegangsweg naar ons dorp aangemerkt worden de boomen winnen het m.i. gelukkig nog van de huizen. Waar ik straks met een enkel woord den financieelen toestand van den tegenwoordigen tijd besprak, zou ik in dit verband ook iets ten opzichte van onze gemeente willen mede- deelen men is er in den tegenwoordigen tijd wel eens gauw bij om, al generaliseerende, de stelling te verkondigen, dat al de gemeen ten te duur leven. De waarde der bezittingen dezer gemeente mogen in verhouding tot haar zielenaantal aan den hoogen kant zijn opgemerkt moet worden, dat zoowel het eigendom als de -entabiliteit daarvan een volmaakte en vol waardige borg zijn voor de door de gemeente aangegane verplichtingen. Wanneer men het crediet geven afhanke lijk stelt van twee factoren, n.l. de schuld der gemeente en het zielenaantal, dan maakt men voor Zandvoort een kapitale fout onze totaal-schuld te deelen door 8.000, wijl de geheele gemeente, (ik bedoel haar diensten) ingesteld is op een inwonertotaal van naar schatting 20.000 en, wat belangrijker is, deze 20.000 inwoners direct mede betalen aan de opbrengst der gelden, benoodigd voor rente en aflossing der aangegane lee ningen, om nog maar niet te spreken van de inkomsten van gas, water, enz. van warme zomersche Zondagen, waarop een bezoek van meer dan 100.000 menschen niet zeld zaam is. Als verdere belangrijke besluiten noem ik de strandverpachting, het wil mij voorkomen, dat de wijze van verpachten op den duur een ordelijke exploitatie ten goede kan komen en, mij dunkt, geen bezoeker van Zandvoort kan gebaat zijn met wanordelijke toestanden op het strand, verder dient de totstandkoming van het Noorderbad gereleveerd te worden. Meer dan ooit kan men zeggen, dat de trek naar zee toeneemt. De rioleering naar Bentveld werd in 1931 aangevangen en door het voteeren van het vereischte bedrag gaf de raad wederom een blijk niet alleen aan Zandvoort-Bad te denken. Vermeld dient voorts de opheffing van het grondbedrijf. Tijdens het bestaan van het grondbedrijf werd in Plan Noord niet erg druk gebouwd. Moge de opheffing in de praktijk een andere uitwerking hebben. Een autobusdienst verbindt thans Amster dam en Zandvoort. Of een gunstige exploitatie onder de opgelegde verplichtingen mogelijk is, staat te bezien. Ik houd mij ervan overtuigd, dat Zand voort een goede toekomst tegemoet gaat. De bevolking van Zandvoort is sterk ge hecht aan haar gemeente en is allesbehalve pessimistsch. Met beide factoren valt veel te bereiken. Moge bovenal in 1932 de zon schijnen. Het schijnen van de zon is een bij zonder sterk hulpmiddel in het bestaan van den mensch voor Zandvoort is het schijnen nog meer dan een hulpmiddel. Moge het onze gemeente goed gaan in 1932. De heer VAN RIJNBERK dankte als oudste raadslid. Hij wenschte den burgemees ter en diens gezin wederkeerig een jaar van welvaart toe en hij sprak tevens den wensch uit, dat de goede verstandhouding in den Raad ook in 1932 zal blijven bestaan en de crisis en geschokte toestand in de wereld spoedig zullen verdwijnen en verbeteren. Verder zegde hij toe, dat de raad ook in 1932 het belang van Zandvoort zal blijven behartigen en de leden trouw hun plicht zullen doen. De Wethouderssalarissen. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten met de mededeeling, dat zij met de wethouderssalarissen voor Zandvoort ad 1500.niet accoord gaan en deze te hoog achten. Nadat de heeren ELFERS en DRUYF en ook wethouder SLEGERS hun meening hierover kenbaar gemaakt hadden, zei de VOORZITTER, ook over deze mededeeling teleurgesteld te zijn, omdat Z.L de tijd, dien de wethouders aan het belang en de zorg voor de gemeente besteden, een grootere vergoe ding dan 900.per jaar alleszins gerecht vaardigd maakt. Hij zal dan ook gaarne er toe medewerken, dat de wethouderssalarissen alsnog op 1500.gesteld worden en in betrekking tot deze zaak advies van de finan- cieele commissie vragen. Nadat dit advies zal zijn verkregen, zal de raad nader gevraagd worden, hoe hij in dezen wenscht, dat gehandeld zal worden. Waterleiding. Hierna volgde de herstemming over het Voorstel van B. en W. om voor kennisgeving a aan te nemen het verzoek van den raad der gemeente Ilpendam, adhaesie te betuigen aan diens adres aan Ged. Staten om te komen tot verdere uitbreiding van het buizennet der waterleiding voor plattelandsegmeenten en het intrekken van de z.g. rayons van niet- rendabele aansluitingen. Het voorstel werd met 7 tegen 6 stemmen verworpen, zoodat adhaesie zal betuigd worden. Regeling werkloosuitkeeringen* De Zandvoortsche Bestuurdersbond heeft verzocht, maatregelen te treffen om in de gevolgen van de langdurige werkloosheid te voorzien. Hij stelt een vergoeding voor van 13.50 met een toeslag van f 1.50 per kind tot een maximum van ƒx9.50, een huurtoe- slag van f 1.tot 3.en een brandstoffen- toeslag van i.Dit voor gehuwden. Voor kostgangers 10.als minimum. Een gezinsverdienste tot 5.per week, wil men daarbij niet in berekening gebracht zien. Dit alles voor georganiseerde werk- loozen. B. en W. stellen voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. In de vorige vergadering was dit voorstel aangehouden op voorstel van den heer Elfers, die toen tevens een plan ontvouwde, volgens hetwelk het z.i. mogelijk en zeker zal zijn, dat meer gelden door het crisis-comité zul- l3n worden ingezameld. Thans kwam het dus opnieuw in bespre king. De heer ELFERS belichtte nogmaals uitvoerig zijn plan. In hoofdzaak komt het hierop neer, dat de uitkeeringen voor de werkloozen vastgesteld worden volgens de door het Rijk bepaalde norm, opdat de ge meente dan recht zal kunnen doen gelden op den toeslag van het rijk in de kosten, welke aan de werkloosheidsbestrijding besteed wor den. Voorts zou hij van alle inkomens boven de ƒ1600.(ruim 1100) in drie maanden tijds 1 willen zien afgestaan voor het Crisis comité. Hij berekent ongeveer ƒ40.000. van deze één procent. Z.i. zal, als dit niet geschiedt, niet voldoende steun verleend kunnen worden, zonder dat de gemeente daaraan meer ten koste legt dan van rijkswege bepaald is. Dit zal z.i. obvermijdelijk tot gevolg moeten hebben, dat de opcenten op de gemeentefondsbelasting in de toekomst zullen verhoogd worden. De heer VAN DER MOOLEN onder steunde het verzoek van den Bestuurders- bond en was tegen het plan, als door den heer Elfers geschetst. De heer GEERS handhaafde zijn houding van de vorige vergadering en achtte het ook nu niet gewenscht en verantwoord, een voor stel tot steunverhooging te steunen. Wat het plan-Elfers betreft zei spr., het niet in het belang van de gemeente te achten, dat nu reeds met belastingverhooging in de toekomst te schermen. Voorts zou hij de grens, welke door den heer Elfers in zijn plan gesteld is, op 1600.willen bepaald zien op 2400.Dwang en verplichting tot het geven van bijdragen aan het Chisis-Comité achtte hij echter te allen tijde niet goed. Spr. was er van overtuigd, dat als een bijdrage gevraagd wordt, de Zandvoorters deze gaarne vrijwillig zullen geven en met liefde zullen samenwerken. Wethouder MOLENAAR was er wel voor, dat een aanvulling in den steun ge geven wordt. Ook hij wilde dit echter over laten aan de goedgeefschheid en den lief dadigheidszin van de Zandvoorters. Het verzoek van den Bestuurdersbond wilde hij ook niet inwilligen. Hij ging in dezen mede met het voorstel an B. en W. Wethouder SLEGERS kon ook niet medegaan met de in het verzoek van den Bestuurdersbond geuite wenschen en gaf den heer Elfers in overweging, zijn plan morgen (heden) avond in de vergadering van het Crisis-comité uiteen te zetten op dezelfde uitvoerige wijze als thans in den raad is geschied. Na langdurige discussie zette de VOOR ZITTER zijn meening in dezen uiteen. Hoewel vele objecten voor werkverschaf fing in Zandvoort te vinden zijn, kan aan deze werken niet begonnen worden, omdat de gemeente bijna geen crediet kan krijgen tengevolge van de huidige crisis-omstandig heden. Spr. is tegen het verzoek van den Z.B.B. Reeds nu is het moeilijk voor de gemeente, de kosten voor de werkloosheidsbestrijding te betalen, zoodat steunverleening geenszins verantwoord zou zijn. Wat betreft de zaak-crisis-comité zei de voorzitter van meening te zijn, dat een op roep om een bijdrage van 1 van inkomens boven 1600.niet het gewenschte resul taat zal hebben. Het denkbeeld-Elfers zal spr. morgen (heden) gaarne in de vergadering van het crisis-comité ter tafel brengen. Tenslotte werd z. h. st. besloten, het ver zoek van den Z.B.B. in zooverre in te willigen, dat de commissie voor steunverleening in gevallen waar noodig, vrijheid heeft, een uitkeering per week van 19.50 maximaal te geven. Na rondvraag vo.gde sluiting. (Ongecorrigeerd). Nieuwjaarsrede van den burgemeester De toestand der gemeente zwart en somber De R. K. St. Vineentiua Teeken- en Schilder school De ontslagen bij Gas en Water. Gisterenavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig waren de heeren v. d. Steen en Heykoop. Nieuwjaarsrede. Alvorens tot de behandeling der agenda wordt overgegaan, houdt de voorzitter de vol gende rede: Mijne Heeren, Zooals U bekend kan zijn, ben ik geen voorstander van bet houden van nieuwjaars reden, omdat die in do meeste gemeenten neer komen op het opsommen van statistieken, die men beter lezen dan hooren kan. Als ik er dit jaar wel eens aan wil doen, dan is het, omdat er nu werkelijk op ander gebied iets te zeggen valt. Want als wij ons afvragen, wat het jaar 1931 geweest is voor de geschiedenis van onze gemeente, dan is er niet één, die niet zal ant woorden, een droevig jaar, een jaar dat nog lang een spoor zal nalaten. Zoo zwaar, zoo zwart, zoo somber, als thans, is nog zelden de toekomst ingezien. Het ergst is wel de zwarte schaduw der werkloosheid, die het pad, dat vóór ons ligt, verduistert. En dan antwoord men niet, nn ja, dat heb ben alle gemeenten gemeen; want dan zeg ik, neen, omdat de gemeente Velsen in deze wel een uitzonderingspositie bekleedt. In deze zoo sterk vooruitgaande gemeente toch, zijn in den loop der jaren groote werken uitgevoerd door het Rijk, Rio. .wenken lvktea san «traas JS» Zoo gij zeker wilt zijn een goed gekeurd aan te schaffen, koopt dan in onze gevestigd aangezien deze is opgericht door de ERKENDE INSTALLATEURS VAN HAARLEM EN OMSTREKEN arbeiders naar ons en zoolang die allon aan den arbeid konden blijven, konden we ons over dien toeloop verheugen. Maar aan die werken kwam een einde en de arbeiders, die geen werk meer hadden, bleven. Voeg daarbij de depressie in het Visseberijbe- drijf, het feit, dat verschillende fabrieken met korteren tijd moeten gaa nwerken, den achter uitgang in het tuinbouwbedrijf, enz., enz., en ge zult u niet meer verwonderen, dat de uit keeringen aan steun in den laatsten tijd, het ontstellende cijfer van 11.000,per week hebben bereikt. Ieder begrijpt, dat dit, zonder dat er hulp van buiten komt, niet kan doorgaan. De gemeente Velsen, die er in de laatste ja ren finantieel gunstig voor stond en vertrou wen genoot en nog geniet bij geldleve- ranciers, vindt thans, evenals trouwens alle gemeenten, de Banken geblokkeerd en bij een dergelijken toestand kan alleen het Rijk hulp verschaffen. Dat het dagelijksch bestuur voortdurend moet trachten die hulp te verkrijgen, spreekt van zelf en het doet dit dan ook. Maar ik hoop, dat men ons niet zal op- zweepen met allerlei voorstellen, die, hoe goed ook bedoeld, ons vaak belemmeren in ons pogen en valsche hoop wekken bij hen, die toch al ongelukkig genoeg zijn. Wat wij noodig hebben is uw vertrouwen. Blijkt 't, dat we verkeerd hebben gedaan, dan is de tijd voor critiek daar. Ik weet wel, wij zijn verdeeld ook wij betrekkelijk klein gezelschap en het kan niet anders; door groote en kleine geschillen. Wij zijn het niet eens over vragen van staatkundigen, kerkelijken en maatschappe- lijken aard en dikwerf staan wij fel tegenover elkander, maar thans zijn we de bemanning van een schip, dat in nood verkeert. Wij kunnen de wereldsituatie niet redden, daarvoor zijn andere personen en lichamen aangewezen dan deze Raad. Onze taak is om, als leden van dezen Raad, betere tijden te helpen voorbereiden door onzen naastliggenden plicht te doen, dat is, die tegenover de gemeente. En daar hebben wij onze handen meer dan vol aan. Of ik dan geen enkel bemoedigend woord heb voor de toekomst? Zeker, wij bestuur ders moeten weten ons boven deze tijdelijke ellende te verheffen. Er zijn meer tijden geweest in de geschie denis der menschheid, van ons vaderland en van onze gemeente, dat men dacht, dat alles verloren was en toch brak eindelijk de zon weer door. De huidige ellende mag ons niet tot moe deloosheid voeren. Want waar blijft het oude spreekwoord „moed verloren, al ver loren". Uit moed en vertrouwen, wordt de vaste wil geboren. Laat ons dan niet te veel spreken over depressie en malaise, maar laat ieder onzer moed betoonen, moed, die kracht geeft om te werken, maar ook om te lijden, als het moet. Zie, de dagen lengen al: wij bespeuren het nauwelijks nog, maar de kortste dag is voor bij. Langzaam klimmen we nnar het licht. Die stijging zij ons een teeken. Met den wensch, dat 1932 voor onze gemeen te, voor U en Uwe gezinnen een beter jaar moge worden dan het afgeloopen, stel ik U voor onze werkzaamheden voort te zetten. Het antwoord. De heer VERMEULEN beantwoordt de rede van den voorzitter en zegt, dat bij alle raadsleden de gedachte zal heerschen, dat het beeld, door den voorzitter over den toestand opgehangen, niet te zwart was ge kleurd. Het afgeloopen jaar was teleurstel lend en dit jaar dreigt nog teleurstellender te worden. Spr. hoopt, dat het dagelijksche bestuur een open oog zal hebben ten aanzien van de Rijkswerken, welke hier worden uitge voerd. Het Rijk neemt in onze gemeente een bijzondere positie in. Dit brengt plich ten mee en het is de taak van den raad om het Rijk die plichten voor te houden. De voorzitter heeft het vertrouwen van den raad gevraagd. Spr. gelooft, dat het vertrouwen in het financieel beleid van het College bij alle raadsleden even sterk zal wezen. Wat de steunverleening betreft, ge looft spr., dat het vertrouwen grooter is dan de critiek wel eens doet denken. De erkenning is grooter dan men met woor den uit De raad zal het College in veel de vrije hand moeten laten, maar daar tegenover vraagt spr. ook vertrouwen in den raad, door hem alles te laten weten, wat er gebeurt. We mogen in deze omstandigheden den moed niet verliezen en wanneer onze eigen krachten stuiten, dan is er nog Eén, waar bij velen in den raad steun en kracht zul len zoeken. God zegene de gemeente Velsen en Hij geve het hoofd der gemeente kracht en wijsheid om zijn taak in deze moeilijke da gen te vervullen. De VOORZITTER dankt den heer Ver meulen voor zijn sympathieke woorden. De R.K. Teeken- en Schilderschool. In de laatst gehouden raadsvergadering werd de behandeling van bet verzoek van de St. Vincentlus-Patronaatscommissie, om overeenkomstig de Nijverheidsonderwus- wet de noodzakelijkheid uit te spreken van de instandhouding eener R.K. Teeken- en Schilderschool, aangehouden, op verzoek van den heer Laurent. De aangelegijheid is opnieuw in de On derwijscommissie uitvoerig besproken. Ue meerderheid der commissie is van oordeel dat, uit een zuiver onderwijsstandpunt be zien, er voor den raad geen termen aan wezig kunnen zijn, om de noodzakelijkheid uit te spreken. B. en W. deelen thans den raad mede, dat zij zich met dit nader standpunt der Commissie kunnen vereenigen en stellen voor, dien overeenkomstig te beschikken. De heer LAURENT had van het College een ander advies verwacht. Volgens spr zijn er voldoende zakelijke overwegingen., om de noodzakelijkheid wel uit te spreken Toen de school in 1918 werd opgericht, had zij slechts enkele leerlingen. Thans echter wordt de school door ruim 40 leerlingen bezocht. De noodzakelijkheid is hiermede voldoende aangetoond. Er zijn echter nog andere overwegingen. De waarde van het diploma zai grooter zijn, wanneer de wette- .liike erkenning, erachter staat. Het leerlingen-tal zou ongetwijfeld nog grooter zijn, wanneer men niet te Kampen had met financieele moeilijkheden. Om ver der te komen is Rijkssubsidie noodig. In Den Haag is liet ook gebeurd. Mr. v. d. FLIER meent, dat de vergelij king met den Haag niet opgaat. De ge meente bezit thans een groote Nijverheids school waar het teekenonderwijs gevolgd kan worden. Spr. vindt het ergerlijk, dat men in deze zware tijden om geld komt voor deze inrichting. De heer VAN HEIJST is ook tegen het uitspreken der noodzakelijkheid, ofschoon deze spr. groote lof toezwaait aan de leden van het bestuur der schooi. De heer SLUITERS acht onze gemeente te klein voor de R.K. Nijverheidsschool. De heer TEN BROEKE wijst er op, dat de school belangrijk werk doet. Zij wil het wettelijk karakter voor het diploma heb ben, hetgeen in het belang aer leerlingen is. Ook heeft spr. gehoord, dat op de nieuwe Nijverheidsschool geen schilderon- derwijs zal worden gegeven. Hij zou het zeer betreuren, wanneer dit onderwijs ver dween. De heer VERMEULEN betoogt, dat de betrokken schooi reeds onderwijs gaf vóór de Nijverheidsschool hier kwam. Wanneer de raad nu uitspreekt, dat het teekenonder wijs aan de Vincentiusschool niet noodig is, op welke zedelijke grondslagen kan hij dan uitspreken, dat het wel noodig is voor de Nijverheidsschool, die toch ook van een particuliere vereeniging uitgaat? Het komt er toch niet op aan, van wie de school uitgaat! Er is geen enkele reden om de eene school te doen verdwijnen, omdat een andere opgericht wordt. Gezien ook het groote aantal leerlingen, ziet spr. geen en- tele reden, om zijn medewerking te ont houden. Wethouder TUSENIUS zegt. dat hij nog steeds geen zakelijke onderwijsmotieven heeft gehoord. Inderdaad zal op de Nijver heidsschool geen schilderonderwijs worden gegeven. Spr. geeft daarom in overweging om de noodzakelijkheid alleen voor de schilidersschool uit te spreken. Na eenige discussie wordt hiertoe met 18 tegen 7 stemmen besloten. Verschillende voorste.llen worden hierna goedgekeurd, zooals: verhuring van de wo ning Kerkweg 23a; verleenen van vergun ning tot het dempen van een gedeelte Beek te Santpoort, overnemen van straten te IJmuiden. e. a. Hierna gaat de raad in besloten zitting, welke geruimen tijd duurt. Benoemingen. Na heropening der vergadering worden benoemd: tot onderwijzeres aan de O. L. School H te IJmuiden mei. W. Kornemann. thans tij delijk onderwijzeres: tot onderwijzer in de gymnastiek aan de O. L. scholen D. Dl. E. F. O en H de heer J. van Geel, te Rotterdam; tot leden van de Algemeene Burgerlijke Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon de heeren Q. v. d. Pijl en J. E. Sluiters; tot lid van de R. K. Instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon de beer H. Stee man; en tot lid van de commissie van toezicht van de Rijks Hoogere Burgerschool de heer Q. D. Boerlage. De brandweer. Naar aanleiding van het ingekomen schrijven inzake de reorganisatie van de brandweer stelt de heer VAN HEYST voor om ook in het vervolg gebruik te maken van de diensiten van de vrijwillige brand weer. De heer DALMEIJER zegt, dat er bij de tegenwoordige regeling nog moeilijkheden zijn. Vooral in het zuidelijk deel der ge meente. Imemrs. het is mogelijk dat de spuit uit IJmuiden voor den spoorwegovergang moet wachten. Kan er geen regeling getrof fen worden, volgens welke men bij het uit breken van een brand alvast gebruik kan maken van de nog aanwezige spuit en van de vrijwillige huip. welke men daar krijgen kan. De beer DIEPENDAAL sluit zich hieirbij aan. Spr. vraagt of het mogelijk is om ook in Jan Gijzen vaart nog eenige menschen van de vrijwillige brandweer in dienst te houden. De heer HOMBURG meent dat het per soneel der brandweer wel wat erg inge krompen is. Laat de gemeente nog eenige reserve-krachten in dienst houden. Wethouder TUSENIUS antwoordde dat men dan weer den verkeerden toestand van voorheen krijgt. Er komen dan weer twee brandweren, die elkaar er bij vandaan wil len houden. Het wordt dan een desorgani satie. M enmoet voorkomen, dat er per sonen bij komen, die er niet bij hooren. De politie, zoo zegt spr., is het niet eens met deze regeling. Bij den laatsten brand liepien verschillende buitenstaanders in den weg. die de politie had behooren te ver wijderen. Met de spoorwegen zai overleg worden gepleegd over het passeeren van de over wegen. De heer MAAS merkt op. dat de politie goed werk heeft gedaan. Aan haar energiek optreden is het te danken, dat het niet erger is geworden. Dit moet toch eens ge zegd worden. De VOORZITTER zal met den commis saris over een en ander spreken. Wethouder TUSENIUS merkt op. dat hij niet bedoeld heeft de menschen, die hard gewerkt hebben, te treffen. Sr. bedoelde de genen. die de leiding hadden. Spr. wijst er nog op, dat de spuitgasten uit den aard der zaak in de omgeving van den spuit moeten hooren. De steunuitkeering aan werkloozen. Bij den raad is ingekomen een adres van den IJmuider Bestuursbond, den Chr. IJmuider Besturenbond en den R.K- Volks bond, houdende verzoek adhaesie te betui gen aan een door den gemeenteraad van Amsterdam genomen besluit om met de ge meentebesturen van Rotterdam, Den Haag en Utrecht overleg te plegen inzake ver hooging. van steunuitkeeringen aan werk loozen, 2lsmede om te besluiten, dat aan drang zal worden uitgeoefend op de Regeering teneinde de in het adres ge noemde verbeteringen ook voor deze ge meente doorgevoerd te krijgen. In de raadsvergadering van 24 November j.i. werd verworpen 'n voorstel van de heeren W. F. Visser e.a. om de Regeering te verzoeken goed te keuren, dat de alge meene steunnormen worden verhoogd. Het verzoek beoogt hetzelfde als het pas ver worpen voorstel. Adhaesie-betuiging, zoo deelen B. en W. den raad mede, met even tueel als gevolg inwilliging van het ver zoek, zou neerkomen op verhooging der steunbedragen ten laste der gemeente. Ge zien het buitengewoon hooge bedrag, dat thans reeds ten laste der gemeente komt, is het onverantwoordelijk mede te wer ken aan verdere verhooging. B. en W. stellen dan ook voor, niet aan het verzoek te voldoen. De heer VISSER verdedigt het verzoek Spr. meent dat de gemeente Velsen net voorbeeld van de hoofdstad kan volgen Elke poging om verbetering in de positie der werkloozen te brengen, kan worden aangewend. De heer VERMEULEN kan het verzoek niet steunen. Spr. wil er niet aan medewer ken om de werkloozen zoet te houden met een fop-speen. Het beteekent verwachtin gen opwekken, waarvan wij weten dat zij toch niet vervuld kunnen worden. R.K. organisatie een minderheid vormt. Hij is tegen het voorstel der organisaties. Spr. heeft informaties ingewonnen bij den wet houder van financiën. Er is den laatsten tijd heel wat gewijzigd in het nadeel der gemeente. En aan het hooge bedrag, dat uitgekeerd wordt, zal nog moeten worden toegevoegd een bedrag van die menschen, die nu direct geen handenarbeid in dienst van derden verrichten, maar die door de crisis gedreven worden in de richting, welke de gewone werkloozen moeten gaan. Werd het verzoek ingewilligd, dan zouden daarvan uitsluitend profiteeren zij, die geen kinderen hebben. De werkloozen met een beduidend gezin profiteeren er niet van, want zij vallen toch buiten de norm. Doch zij hebben het intusschen het hardste noodig. Spr. zou meer geven voor het verschaf fen van arbeid, waarbij de menschen nog een behoorlijk inkomen hebben. Want wan neer men maandenlang werkloos is ge weest, is ook de uitkeering van 20.nog te weinig. Wethouder BOSMAN zegt, dat men te voren weet, wat het antwoord zal zijn. Het is gebleken, dat de Regeering het niet doet; zij heeft zelfs doen uitkomen, dat de mogelijkheid bestaat van een verlaging. Een eventueele verhooging zal geheel voor de gemeente zijn. Men houdt hier de men schen dan ook iets voor, dat toch niet ver vuld kan worden. De heer TEN BROEKE dringt aan op werkverschaffing, hetzij productief of niet. Voor de 10.000.welke nu aan steun uitgekeerd wordt, kunnen 400 arbeiders voor 25per week aan het werk gezet worden. Wethouder BOSMAN antwoordt, dat bij werkverschaffing meer noodig is dan ar beid. Er zijn grondstoffen en materiaal noodig. Bovendien zijn er 1700 werkloozen. Spr. heeft genoeg werken op het oog, maar er moet geld zijn. En dat is er niet. In Den Haag zal over werkverruiming worden gesproken. En er zal ook gespro ken worden over het laten deelen van de bouw van de bouwvakarbeiders in den crisis-steun. De VOORZITTER deelt nog mede, dat de regeering overweegt om ook de ge meente Velsen te laten deelen in de uitzen ding van werklooze arbeiders. Het prae-advies van B. en W. werd hierna goedgekeurd met 18 tegen 7 stem men. Een principe-beslissing. Ged. Staten hebben, met vernietiging van het raadsbesluit van 29 Sept. j.L, be slist, dat medewerking behoort te worden verleend tot aanschaffing van nieuwe gor dijnen ten behoeve van de vier lokalen der bijzondere lagere school aan den Stations weg. B. en W. stellen voor van dit besluit in beroep te gaan bij de Kroon. De heer TEN BROEKE vindt het niet de moeite waard om hiervan in beroep te gaan. Wethouder TUSENIUS antwoordt, dat het hier een principieele kwestie geldt En deze is van belang ook, want wordt het Schoolbestuur in het gelijk gesteld, dan moet deze zaak anders worden geregeld en het gevolg zal zijn, dat de besturen der bijzondere scholen er naast komen te staan. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. Interpellatie. De heer VISSER krijgt hierna gelegenheid om te interpelleeren over het ontslag aan een aantal tijdelijke werklieden bij Gas en Water. De heer VISSER komt er tegen op dat het verzoek der organisaties om een onderhoud niet is toegestaan. Spr. meent dat er nog werk is, b.v. het repareeren van meters, enz. Er is tegenover deze menschen toch wel een onbillijkheid begaan. Ei- zijn er die 6 jaar in dienst zijn geweest. Voor sommige is pensioenpremie gestort. Bij deze zijn verwachtingen gewekt, dat zij in vasten dienst zouden komen. Spr. betoogt dan ook, dat alles in het werk gesteld moet worden om de mensehen aan het werk te houden. Wethouder TUSENIUS antwoordde dat ge vraagd is om een onderhoud met den heer Visser erbij. Dit is niet noodig. Het is onaangenaam dat ontslagen moeten worden gegeven. Dit gebeurt echter overal. Er kan niet gezegd worden dat Velsen het op zoo'n slechte manier doet. Het spreekt vanzelf, dat ieder werk, dat hier kan ge beuren, ook hier gehouden wordt. Het is een buitengewoon moeilijk vraagstuk, waarbij allerlei onbillijkheden dreigen. Er is geen werk, er wordt niet veel meer bijgebouwd. Nadat de heer VISSER nog eens aange drongen heeft om werk voor de betrokkenen te vinden, wordt de interpellatie gesloten. Rondvraag. De heer DALMEIJER vraagt inlichtingen over de plannen tot stichting van een sport park. De VOORZITTER kan er nog niets van mededeelen. Het college is in deze actief. Het plan is nog niet ingediend, maar B. en W. hebben er reeds om gevraagd. De heer VAN ZUTPHEN vraagt wat de bedoeling is met de gronden langs den IJmuider Straatweg. Spr. verzoekt om de menschen, die daarop een bedrijf uitoefenen, vroegtijdig te waarschuwen, wanneer de gronden gebruikt moeten worden. Wethouder DUNNEBIER antwoordt, dat de gronden niet verhuurd worden. Er is aan de betrokkenen medegedeeld, dat alles wat zij erop doen voor eigen risico is. Wanneer dc gronden voor werkverruiming of voor iets anders noodig zijn, wordt geen vergoeding gegeven. De heer MAAS dringt aan op een betere regeling betreffende het vervoer met den ziekenauto. Het is voorgekomen dat men drie kwartier op de komst van den auto heeft mceten wachten. De VOORZITTER zegt toe een en ander te zullen bespreken. Wethouder BOSMAN merkt nog op, dat deze kwestie reeds onderzocht is. Hierna volgt sluiting. De gemeente begroo ting. Op de gemeen te-begrooting zijn voor 1932 de volgende sub. sidles geraamd; aan de Nederl. Vereen, voor Gemeente belangen ƒ25; aan de advies-commissie voor bouwont. werpen etc. ƒ300; aap de Hinderwetvereeniging aan de Politieschietver. Westerhout ƒ50; aan de Vereeniging Pro Juventute ƒ25; aan de ë.-H. Vereen. Het Witte Kruis 150 (voor ontsmettingsdienst Alkmaar) aan de Comm. voor de Malariabestrijding ƒ100; aan de N..H. Vereen. Het Witte Kruis ƒ2000 (voor t.b.c.-bestrijding) aan een zestal drankbestrijdlngsvereenigin- gen ƒ220; aan de N.H. Vereen. Het Witte Kruis 800 (voor badhuis); aan Centr. Gen. voor herstell. en vac. kol. 400; aan de vereen. Het Groene Kruis 5; aan de N\H. Vereen. Het Witte Kruis 1250 (voor wijkverpl. en kraamverz.) aan de R.K. Vereen. Het Wit-Gele Kruis X 1200;. aan het Poode Kruis Ziekenhuis 7500 (v. j. 8000); aan de Ned. aid. van den Intern. Bond tegen vallende ziekten 30; aan de R.K. Huishoudschool 1200; aan Openbare Leeszaal 750; aan R.K. Leesbibliotheek St. Agatha 300; aan Beverwijksche Harmoniekapel 300: aan R.K. Harmonie St. Jozef 200; aan Instituut v. Arbeidersontwikk. 100; aan Vereeniging t bev. der voorl. bij be roepskeuze te Velsen 60; aan de instelling Maatschappelijk Hulp betoon 40.000; aan Vereen, v. glascultuur te Heemskerk 50; aan de Vereeniging tot bevord. van vreem delingenverkeer 5. Een glad begin Zooals bekend is, heeft onze' gemeente eene rekeningcourant-overeenkomst aange gaan met de N.V. Bank voor' Nederland- sche gemeenten te 's-Gravenhage. Deze In stelling dringt er op aan, zoo spoedig mo gelijk de opgenomen gelden terug te betalen. Pogingen, om deze gelden in eene vaste lee" ning onder te brengen, hebben nog geen resultaat gehad. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. zich thans tot de Regee ring gewend, die bereid is deze gemeente een tijdelijke kasgeldleening' te verstrekken van ten hoogste ƒ2.000.000, voor den tijd van twee maanden, tegen eene rente, berekend naar 4 y, pCt. per jaar. In een gisteravond gehouden raadsverga dering is besloten deze leening aan te gaan. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente hield Dinsdag middag een openbare vergadering, waarin o. m. de begrooting werd behandeld. De voorzitter wenschte allen een geluk kig en voorspoedig Nieuwjaar. Spr. zal zich onthouden te résumeeren. wat het vorig jaar gebeurde, daar het beter is, niet naar het verleden, doch naar de toekomst te schouwen. De ingekomen stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Cp voorstel van de heeren Loerakker Meskers werden de aftredende leden van verschillende commissies zonder hoofde lijke stemming herbenoemd. In de vacature wijlen J. C. Groot werd tot lid der com missie van toezicht op het L. O. bij tweede stemming met 87 stemmen benoemd de heer S. Redeker: 7 stemmen op den heer C. G. v. d. Poll. Tot lid van het Burg. Arm bestuur werd met 123 stemmen het aftr. lid W. van Zanten Jzn. herkozen; 3 st oo den heer P. J. Rovers. Met alg. stemmen werd goedgekeurd de onteigening van perceelen grond voor den aanleg eener straat. Eveneens werd met alg. st. besloten, eenige perceeltjes grond en water aan het Rijk voor verbreeding van den Rijksweg aan het Rijk voor 1 over te dragen. Aan de orde kwam het voorstel tot vast stelling van de begrootingen van de ge meente en hare bedrijven voor den dienst 1932. Algemeene Beschouwingen. De heer Fijma (S.D.A.P.) zegt met schroom deze alg. beschouwingen te hou den. daar de nood der tijden voor de arbei dende klasse veel verslechteringen noodza kelijk maakt. Het verheugt spr., dat nog niet aan de salarissen der ambtenaren en werk. lieden is getornd. Spr. is vol waardeering voor hetgeen de burgemeester in de drie jaar, dat hij hier is, heeft tot stand gebracht. Spr. bewondert diens leiding. De beer Jansen (C.-H.) heeft mede als C.-H. met verheuging gadegeslagen, wat de burgemeester voor de gemeente heeft ge daan en is daarvoor dankbaar. Sor. hoopt, dat salarisverlaging komen zal. als de toe stand zoo slecht blijft, anders komt zijn fractie met desbetreffende voorstellen. Spr. hoopt ook. als de economische toestand zoo zou blijven, dat dan geen festiviteiten dit jaar zullen plaats hebben. Hij eindigt met den wensch. dat de Burgemeester onder Gods zegen nog vele jaren hier zal mogen arbeiden. De heer Loerakker (R. K.) zal ook kort zijn. Het houden van festiviteiten is thans niet aan de orde. Spr. is dankbaar dat de S.D.A.P. geen debat heeft uitgelokt. Spr. uit den wensch, dat de leiding van den burge meester in den vervolge mag zijn, zooals deze nu is. Tusschen burgemeester Pont en de R. K. Raadsfractie is geen reuzenafstand. zooals men wel eens tracht te doen voorkomen. De heer Mathot (R. K.) heeft een woord van lof voor het samenstellen dezer be grooting. Er is versobering merkbaar over de geheele linie. Spr. brengt lof aan de ambtenaren voor het in elkaar zetten dezer begrooting. Hij verwacht, dat B. en W. nog zullen komen met salarisverlaging, toont het verschil aan tusschen de loonen der ge meente en van het particulier bedrijf en spreekt van het heilig huisje van een cate gorie van menschen. waaraan men schijn baar niet durft raken. Zoo noodig moeten we in dezen onze populariteit maar eens prijsgeven. De heer De Wreede (Vrijheidsbond) merkt op, dat de burgemeester een gunstigen tijd heeft meegemaakt om te regeeren. Thans hebben B. en W. rekening gehouden met den critieken tijd. Spr. bepleit verlaging van den gasprijs en van 't water. Hij sluit zich inzake salarisverlaging geheel aan bij het schitterend betoog van den heer Mathot en vindt de verlaging van het salaris van den kweekeling met akte van 1000 tot 750 onbillijk. De heer Van Lierop (R.K.) had als jong ste raadslid tegen deze begrooting opge zien. Het is hem meegevallen, daar in de nota. die bijgevoegd werd als anderszins een schitterend overzicht wordt geboden, dank daarvoor aan B. en W. Dezen dank strekt spr. mede uit tot de ambtenaren. Het doet hem genoegen, dat niet aan de salarissen is getornd. Hij verzoekt zoo mo gelijk de aanslagbiljetten der Belasting in den zomer te doen uitreiken en geeft in overweging, bij storing van het licht op het provinciaal net over te schakelen. De heer Carlier (C. H.) heeft de nota en de memorie van toelichting rustig nage lezen. In hoofdzaak is hij het eens met het betoog van den heer Mathot. Het is hem onbegrijpelijk, dat B. en W. niet met sa larisverlaging gekomen zijn. De voorzitter beantwoordt de sprekers en geeft de zienswijze van het college van B. en W. weer. Met verschillende wenken zal rekening worden gehouden. Spr. dankt ook voor de waardeerende woorden tot hem, tot het College van B. en W. en tot de ambtenaren gericht. Weth. Vermeer (A. R.) sluit zich bij de woorden van waardeering inzake de amb tenaren aan en brengt dank voor hetgeen werd bereikt. Spr. ziet volgens zijn ge loofsovertuiging in deze crisis mede als oorzaak des menschen zondeschuld. Uit den loop des tijds vallen voor ons lessen te trekken. Van dit college zijn geen voor stellen te wachten, die het evenwicht tus schen ontvangsten en uitgaven in gevaar zouden kunnen brengen. Verschillende sprekers repliceeren. som mige dupliceeren. Weth. Klaver „R. K.) wil slechts een paar kleine opmerkingen maken. Hij is blij, dat uit den Raad de wensch gekomen is tot salarisverlaging, vertrouwende, dat deze zoonoodig daaraan dan ook zal willen me dewerken. Hierna wordt begonnen aan de diverse .begroetingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6