Kennemerland DE GRAPJASHARLEKIJN d '^4 jrk Stofzuigerhuis MAERTENS a BEVERWIJK VELSEN-NOORD 6 VELSEN HEILOO HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Bliksembeveiliging HEEMSKERK UIT DEN OMTREK De nieuwe kerk te Santpoort Aanbesteding van den bouw NOORDWIJK NOORDWJ JKFRHOUT WIJK AAN ZEE EN DUIN WIJK AAN ZEE WIJK AAN DUIN NIEUWER-AMSTEL Brutale inbraak HILLEGOM Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips' Radio-toestellen 458e STAATSLOTERIJ VEILING-OVERZICHT MARKTNIEUWS Hoe Harlekijn gebruik maakte van den gebroken spiegel In hooger beroep. Dinsdag 5 Jan. is voor het Hof te Amsterdam, in hooger be roep behandeld de -aak tegen M. v. d. M. te Hilversum, voorheen te Wijk aan Zee, die door den politierechter te Haarlem, ter zake mishandeling gepleegd tegen D. M. uit Beverwijk, was veroordeeld tot 14 dagen ge. vangenisstraf. Het Hof eischte tegen v. d. M. 10 dagen hechtenis subs. 30 gulden boete. Uitspraak 28 Januari. V. d. M. werd verdedigd door mr. dr. Schroers uit Haarlem. Alg. R.K. Propagandaclub „Pater Pro". De agenda voor de jaarvergadering op Donderdag 7 Januari, 's avonds 7.45 uur, wel ke alleen toegankelijk is voor leden, luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarver slag van den len secretaris. 4. Verantwoor ding van den penningmeester. 5. Voor- loopig bestuur treedt af. Bestuursverkiezing. 6. Ingekomen stukken (2) en mededeelingen. 7. Beantwoording van schriftelijke vra gen (2). 8. Vaststelling win terprogram. 9. Vaststelling huish. reglement. 10. Ver volg van de rede van kap. Schretlen over het .Leger des Heils". 11. Rondvraag. 12. Sluiting. Het Kerstfeest is weer voorbij. Doch moge in ons blijven leven en groeien, in onze har ten, onze stemmen en werken, iets van dien goddslijken vrede. Dan pas kan ons leven met succes staan in het teeken van strijd, van propaganda. Strijd vooral tegen lafheid, die het onrecht begunstigt. Leden, wij wachten u Donderdag. Allemaal! HET DERDE LUSTRUM VAN DEN R.K. VROUWENBOND A.s. Zondag, 10 Januari, zal de afdeeling van den R.K. Vrouwenbond alhier haar derde lustrum vieren. De dag zal worden ingezet met een H. Mis in de parochiekerk, waaronder algemeene H. Communie voor de leden. Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat alle leden op dezen feesidag tot de H. Tafel zullen naderen. Vóór de H. Mis zal de wijding van het nieuwe vaandel plaats hebben. Des avonds wordt in het R. K. Vereeni- gingsgebouw een feestvergadering gehouden, waaromtrent nog verdere mededeelingen zul len volgen. Voorloopig volstaan wij met te melden, dat de tooneelclub der St. Jozefgezel len een tooneelspel zal opvoeren van den be kenden schrijver L. Haver. Ofschoon dit derde lustrum geenjubileum is in den eigenlijken zin van het woord, be staat er toch meer dan voldoende aanleiding om bij dit feit even stil te staan. Want onze R. K. Vrouwenor ni«atie kan hier in Velsen reeds op een geliiK.dgen en zegenrijken staat van dienst wijzen. We denken hierbij aan het werk voor de jeugd en meer in het bijzonder aan de vacantie-reisjes naar Wijk aan Zee, die zulk een groot succes zijn geweest. Ook op het terrein van ziekenzorg en vervanging van de huisvrouw verrichtte de Bond mooi werk. Twee der bestuursleden, de dames Mooij en Span, zullen tegelijkertijd 10 jaar onafgebro ken zitting hebben gehad. Beide dames hebben veel voor den Vrouwenbond gedaan, waar voor een woord van waardeering hier wel op zijn plaats is. Verloting R. K. Vrouwenbond Men ver zoekt. ons mede te deeleH, dat era drietal 'prijzen nog steeds niet is afgehaald. Tot a.s. Zondag zal er gelegenheid zijn om ze in ont- vangs. te nemen bij mej. Duin, V raat- weg *265. Interpellatie De heer W. F. Visser heeft een verzoek bij den Raad ingediend om een interpellatie te mogen houden over het ont slag van een aantal tijdelijke werklieden bij ga 3 en water. B. en W. stellen voor de gevraagde toe stemming te verleenen en dit punt te be handelen bij het eind der agenda van de raadsvergadering van hedenavond. van de gistereen aan den Rijksvischafslag aangekomen stoomtrawlers: Joh. Elisabeth 2500.Peter D. 2000.Gro- aingen 1700.Friesland 1400.Proef II 2400.Roode Zee 2100.Dordrecht 2700. „De Hanze". Dinsdagavond weid in een der zalen van het Brunogebouw een vergadering gehouden door de afdeeling Heiloo van „de Hanze". De voorzitter, de heer Joh. Krom, opende de vergadering met den Christelijken groet, heette allen welkom en wenschte allen een zalig Nieuwjaar. Ingekomen was een schrijven van den Centralen Raad, waarin de steun wordt ge vraagd inzake de expeditie van aangekomen goederen per spoor. Bedoeling is tegen c'e Ato te ageeren. Breedvoerig werd dit schrijven besproken. De voorzitter zei, dat het gaat om de kwestie „Ato" of particulier bedrijf, en hoop te dat de leden deze actie zouden steunen. Verder was ingekomen een schrijven be treffende het Crisis Comité. De heer Roovers merkte op, dat veel geld voor steun ln Heiloo wordt uitgegeven, doch dat veel van dit geld niet in Heiloo blijft. Spr. zou een bonnenstelsel wenschen, waar op alleen in Heiloo waren verstrekt worden. De secretaris zei, dat er ook een Katho liek Crisis Comité kan opgericht worden. De voorzitter zegt, dat het wenschelijk is, dat een Hanzelid lid wordt van het Crisis- Comité. De heer Roovers wenschte, dat ook de an dere middenstand in dezen gekend wordt. Door gezamenlijk werken wordt meer be reikt. Besloten werd, dat beproefd zal worden, dat het bestuur overleg zal plegen met het bestuur der neutrale vereeniglng. Verder werd nog opgemerkt, dat het niet wenschelijk is. bonnen te verstrekken, daar het niet onmogelijk is, dat in Alkmaar de menschen meer waren kunnen krijgen dan iii Heiloo. n stemming gebracht, werd het voorstel- bonnenstelsel aangenomen. In het jaarverslag van den secretaris werden verschillende belangrijke gebeurte- nisen in het afgeloopen jaar gememo- Machine 8 No. 5 6 Jan. moreerd. Hierna las de penningmeester, de heer J. Kwakman het jaarverslag. In kas was 1 Ja nuari van het vorig jaar f 66.70. De ont vangsten bedroegen f 158 00. Totaal f 224.77. De uitgaven f 144.52. Batig saldo f 80.25. Hierna volgde verkiezing van drie be" stuursleden wegens periodieke aftreding van den eersten en tweeden secretaris en eersten penningmeester. Maria-Congregatie Donderdag 14 Januari des avonds half acht, zal in het R K. Vereenigingsgebouw een uitvoering piaats vinden van de tooneelclub der Maria- Congregatie. Opgevoerd zal worden „Goud". De leiding berust bij de dames mej. Bonnet en mej. Steeman. MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG IJMUIDEN1, 7 Jan. 1932. Tarbot per kg. 1.35—1.20; griet per 50 kg. 5533; tong per kg. 2.401.20; groote schol per 50 kg. zetschol per 50 kg. 4031; kleine schol 3731; middel schol per 50 kg', 4035; zetschol per 50 kg. 4031; kleine schol per 50 kg. 3818; vleet per stuk 2.83; kleine middel schelvisch per 50 kg. 48 tot 36; kleine schelvisch per 50 kg. 34—18; kabeljauw per 125 kg. 8470; gullen per 50 kg. 31—11.50; leng per stuk 3.801.— wijting per 50 kg. 1611. STAAT VAN BESOMMINGEN van de heden aan d'en Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Nellie 2600; Johanna IJm. 107 1300; Joh. Marie 1200; Condor 1900; Marie Elisabeth 1600; Pelikaan 2600; R.O. 15 Antje 2100. Loggers: K.W. 124 670; Sch. 25 630. Hedenmorgen werd door de bouwcommis sie van de nieuwe parochie O. L. Vrouw van Adt'jddurenden Bijstand in het hotel „Zo- merlust" te Santpoort aanbesteed: Het bou wen van kerk met toren en pastorie, alhier. Raming 89.000. Ingekomen waren 36 bil jetten. Laagste inschrijver was N. Wester te St. Pancras, voor 73.900. Ingeschreven werd als volgt: W. Boerrigter, Haarlem, ƒ84980. V.B unnink, Amersfoort, ƒ88100.—. H. v. Keulen, Amersfoort, ƒ91250. N.V. Aannemingsmij. Erika", Noordwijk, 91500.—. Van Geldorp. IJmuiden, ƒ98999 Aannemingsmij. „Hillegersberg" 87900.—. D. v. Buuren, Bloemendaal, 85934. J. P. A. Nelissen, Haarlem, 84.860. Van Sambeek. Heemstede, 96.250. Tunisen, Heemstede, 97360. N.V. Aannemingsmij. „Noord Holland", 85.885. J. Wester, St. Pancras 73900.—. P. v. Geldorp, Haarlemmerliede, ƒ99.200. P. Rings. Santpoort, J 83.850. A Buur, Haarlem, ƒ90.000. N.V. „Nederland", Nijmegen, 98.900. Doedens, 't Zand, 98.796.. J. Wittebrood. Beemster., ƒ88.840.—. Kosnders, Enschedé, 90.500; J. Kuipers, Scestdijk, 89,920; J. M. Trómp, Beverwijk, 89.900; G. Kelis, Wijk aan Duin, 99.900; J. Philips, Haarlem, f 88.933; F. Philips, Haarlem, 85.1449; A. van Hoften, Haarlem, 84.900; frma N. Coblenz en Zn., Haarlem, 85.700; firma Braun, Beverwijk, ƒ89.800; Kieberts, Sassenheim, 85.858; J. Hooy, Krommenie, 95.800; P. Tuin, 't Zand, 104.000; J. J. Tromp, Overveen, 83.400; N.V. Aannemersmij. „Rotterdam'' te Rotter dam, 87.400; Vanhoven en Evers, Heem stede, 84.800; Gebr. van Putten, Heem. stede, 83.970, Aannemingsmij Rosenhart, Haarlem, 75.901. J. P, Schuit, Haarlem, 85.650. Rijwieldiefstal De heer Sch. alhier heeft bij de politie aangifte gedaan van ver missing van zijn rijwiel, dat hij voor het café van den heer V. alhier, had geplaatst. NOORDZIJDERPOLDER. Bestuursbesluit vernietigd. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben met vernietiging van het besluit d.d. 25 Juni j.I. van het joldernestuur van den Noord, zijderpolder tot toelating van E. Hogervorst Gzn. als poldermeester alhier, besloten tot diens niet-toelating op grond o.a. dat hij bij de stemming niet de volstrekte meerder heid had verkregen. CRISIS-COMITÉ. Ons wordt opname verzocht van het vol gende Nu wij sedert een week begonnen zijn met het inzamelen van gelden voor het Crisis- Comité in onze gemeente, voelen wij ons ge drongen Onzen dank uit te spreken voor de groote medewerking, die we ondervonden. In de eerste plaats van de dames-collectrices, die met zooveel moed haar taak begonnen zijn, dio niet altijd gemakkelijk is en waar van wij immers nog vreezen, dat zij lang durig zal zijn. Gaarne zouden wij nog een lijstje willen hebben van reserve-krachten tot wie wij ons kunnen wenden bij verhin dering. En dan natuurlijk hartelijk dank aan de vele goede gevers, die ieder naar eigen krach ten bijdroegen om onze kas te sterken, waarbij wij de guldens met 3 cijfers en de centen met één cijfer even dankbaar aan namen, overtuigd als wij zijn, dat ieder gaf met d enemst, dien de tijden eischen. Mogen wij bij hen, die een gift ineens gaven be scheidenlek aandringen om nog iets, al is het een kleinigheid wekelijks ter zijde te leggen voor onze busjes. Het Is zoo animee- rend voor de collectrices en het Crisis- Comité, dat een deel van zijne uitgaven we kelijks doet, weet nog ln het geheel niet hoe lang het met zijne werkzaamheden zal moe ten voortgaan. Wilt u bepaald niet, dat wij aan de deur komen, zendt ons dan nog eens geld per giro (Postrekening der Twentsche Bank. bijkantoor Beverwijk, Nummer 9253). P. BOREEL. W. J. HUENDER—BOSCH M. A. S. D. v. d. BERGH. V. V. V. Dinsdagavond hield de Vereeni glng tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer een buitengewone algemeene verga dering in Café „de Zon". De heer M. A. Heunder opende als voor zitter de matig bezochte vergadering en ver klaarde, dat deze bijeenkomst belegd was in verband met het a.s. vertrek van den secre taris, den heer J. Th. Roland. Voorts deelde de v""-ritter mede, dat het bestuur bij nader inzien toch besloten heeft het 25-jarig bestaan der vereeniglng met een feestavond voor de leden met hunne dames te herdenken. Deze feestavond zal plaats hebben op 25 Januari a.s., echter met die condities, dat de leden (ook hun dames) verplicht zijn een programma te accepteeren tegen betaling van 25 cent. Vervolgens richtte de voorzitter, namens bestuur en leden het woord tot den scheiden den secretaris. Spreker schetste in korte woorden de goede hoedanigheden van de heer Roland en zijn werkzaamheden in het belang van V.V.V. verricht. Spr. zeide, dat bestuur en leden dit zullen blijven waardeeren, en besloot, met den Wensch, dat het den heer Roland en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats goed moge gaan. De heer Roland dankte voor de prettige samenwerking mot bestuur en leden en de vele sympathiebetuigingen en eindigde met de woorden, dat hij Wijk aan Zee en V.V.V. in zijn nieuwe woonplaats niet zal kunnen vergeten. Verder werd voor de bestuursvacature door het bestuur candidaat gesteld de heer K. Hop, die als zoodanig met vrijwel alge meene stemmen werd gekozen. Na rondvraag volgde sluiting. Teraardebestelling. Onder groote be langstelling had Dinsdagmiddag 2 uur op het kerkhof bij de N. Hervormde Kerk de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. Ledder. Door een twaalftal postbeambten, vooraf gegaan door een omfloerst vaandel van den Centralen Bond P. en T.T., werd het stoffelijk overschot, grafwaarts gedragen. Bij het hulp- postkant.cor werd even halt gehouden, waar de hoogsre beambten zich achter de lijkbaar schaarden om den gestorvene de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd na Ds. Hooy door ver schillende sprekers het woord gevoerd. Uit de overgrocte deelneming van alle kanten blijkt duidelijk, dat de heer Ledder zich bij velen bemind had gemaakt. De zoon van den overledene dankte namens de familie voor de belangstelling. Gouden echtpaar. Op Zondag 7 Febr. e.k. hoopt het echtpaar J. J. Pirovano fa E. v. d. Kolk, wonende Arendsweg No. 37 te Wijk aan Duin, den dag te herdenken waarop zij voor 50 jaren in het huwelijk traden. Geld en sieraden gestolen In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben dieven zich door het openbreken van een zijraam zich toegang weten te ver. schaffen in de villa van den heer Geerling aan den Wolfert v. Borsselenweg. Het geheele huis en kasten en laden waren doorsnuffeld. De dieven zijn zelfs doorge drongen tot de slaapkamer, waar de bewo ner met zijn echtgenoote sliep. Hier is een portefeuille uit d enjas gehaald, welke op een bij het bed staanden stoel hing. Een bedrag van ongeveer 200 werd vermist, op. nevens een gouden horloge en andere gou den sieraden. De bos sleutels werd terugge vonden. De sloten op de binnendeuren wa. ren uitgeboord en uitgebroken. De bewoner was dien nacht met zijn echtgenoote laat thuisgekomen, doch had toen nog niets be merkt. Kort na hun thuiskomst moet de in braak zijn gebeurd. Mevrouw G. had wel ge. rucht gehoord ln het benedenhuis, maar daaraan geen aandacht besteed. De marechaussee stelt een onderzoek in. Men vermoedt te doen te hebben met eea inbreker, die den laatsten tijd meer in onze gemeente opereert. Roodvonk In menig gezin heerscht hier roodvonk en diphtherie. De laatste dagen neemt het aantal ziektegevallen sterk toe. Thorbe.ckewég. Reeds is een begin ge maakt met de verbetering van den Thor- beckeweg. Trottoirs worden omgelegd en het wegdek in behoorlijke conditie gebraciit. Een verbetering, welke de omwonenden in hooge mate zullen toejuichen. Crisis-Comité. Men deelt ons mede. dat de inzameling van het Crisis-Comité goed geslaagd is. Behalve een geweldige hoeveelheid kleeding, beddegoed en levens- mididelcn. is nog bijna ƒ2000 aan geld in gezameld. terwijl bovendien nog verschil lende giften zijn toegezegd. GEMEENTERAAD (Vervolg) Begrooting Burgerlijk Armbestuur. De commissie van onderzoek bepleit het geven van in natura. B. en W. zullen er him aan dacht aan schenken. Bij deze behandeling komt ook in stemming verlaging van het presentie.geld van 3 tot 2. Dit voorstel wordt-aangenomen met 87 stemmen. Deze verlaging geldt ook voor diverse andere commissies. Nadat nog van gedachten ge wisseld is over de verplegingen in diverse ziekenhuizen wordt de begrooting met alge. meene stemmen aangenomen. Begrooting Gasbedrijf. Hierbij komt ter sprake de wijze van verlichting met 3 of 1 vlamslampen. Bepleit wordt betere verlich ting der Meerstraat en van de Weereststn. straat. Waar de laatste straat feitelijk be hoort tot den Rijksweg, zou het zeer wen. schelijk zijn, indien de Rijksregeering haar medewerking in dezen verleende. Het flag, bestuur der gemeente zal op een en ander aandringen. Nadat nog een lans gebroken is voor betere verlichting der Molenbuurt door den heer Van Lierop wordt de begroo ting met algemeene stemmen aangenomen. Hierna worden de begrootingen voor het Waterbedrijf en het slachtbedrijf zonder dis. cussies goedgekeurd. Begrooting Bad- en Zweminrichting. Er is een adres ingekomen van de H. Z. V. om de verhooging der tarieven niet aan te ne men. Waar de kleine verhooging alleszins billijk geacht wordt, wordt zij aangenomen, eveneens de begrooting met algemeene stemmen. Hierna werd gepauzeerd van 6—7.20. Na heropening komt in behandeling de begrooting van Openbare Werken. Bespro. ken wordt het sproeien met slootwater ter bezuiniging; waar dit gereedelijk kan, zal het geschieden. De post voor schoonmaak artikelen voor het Raadhuis wordt hoog ge acht. B. en W. zullen er hun aandacht aan wijden, doch er schijnt weinig animo door werksters te bestaan. De kosten verwarming concierge.woning worden te hoog geacht, doch aansluiten aan de Centrale Verwar-" ming van het Raadhuis geeft ook groote kosten. Vervolgens komen weer eens boomen plaatsen en boomen rooien in bespreking, grasmaaien, e. d. Na nog wat kleingosd wordt de begrooting met algemeene stem men goedgekeurd. Gemeentebegrooting. Hierbij wordt mede. gedeeld het wederzijds kosteloos hulp ver leenen aan en van diverse gemeenten bij branden; goedgekeurd. Geïnformeerd wordt naar verbeteringen van oude woningen, waarop de voorzitter inlichtingen verstrekt. Lang wordt gediscussieerd over het toeken nen van een kweekeling met akte en het verlagen van diens salaris van 1000 tot 750. De voorzitter wijst op een zekere luxe ln dezen, hetgeen ook de meening is van den inspecteur Baak. Ten slotte wordt met 132 stemmen besloten het salaris voorloo. pig op 1000 te houden. Verder wórdt vrij uitvoerig van gedachten gewisseld over de verhooging der belasting op publieke ver-' makelijkheden. Ten slotte wordt de verhoo ging aangenomen met 10—5 stemmen. Na nog Wat kleingoed wordt de geheele begroo. ting met algemeene stemmen vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de gemeen te-arbeider Beelen de woning aan de Jhr. Mockkade wil huren, die Kooij verlaat wordt goedgevonden. Ingekomen Is een verzoek van den Hill. Bestuurdersbond e. a. om cursus, sen voor de werkloozen. Deze zaak zal door B. en W. met spoed worden behandeld. Hierna het toepasselijk wederzijdsch dank woord en sluiting. Provinciale Staten van Zuid-Holland Gistermorgen zijn in het gebouw der Eerste Kamer de Provinciale Staten van Zuid-Holland bijeengekomen in vergadering, onder voorzitterschap van den Commissa ris der Koningin in de Provincie, jhr. mr. dr, H. A. van Karnebeek. Subsidie A. N. V. V. Aan de orde is het subsidieverzoek van de Algemeene Nederiandsche Vereenig,n.g voor vreemdelingenverkeer. Het voorstel van Gedeputeerden, om het verzoek om subsidie voor kennisgeving aan te nemen, wordt met 47 tegen 29 stemmen aangenomen. De heer Trouw (lib.) steunt een verzoek van het bestuur der Vereenig:ng tot bestrij ding van de tuberculose en van andere ziek ten onder het rundvee in Zuid-Holland om verhooging van het toegekende subsidie. De heer van Veen (S.D.) stelt voor, een subsidie toe te kennen van 30 cents per onderzocht rund tot een maximum van 60C0 en daarnaast voor afgeschalte run deren tot 1500. De Staten verwerpen dit voorstel met 46 tegen 21 siemmen, waarna het voorstel van Gedeputeerden zonder stemming wordt goedgekeurd. Aartgenomen wordt het voorstel om aan de kerkvoogdij der Hervormde Kerk te Brielle in de kosten voor de restauratie van het dak der St. Catharinakerk een subsidie te geven van 20 pCt. der kosten, tot een maximum van 4500. Vastgesteld wordt het veerrecht van Go- rinchem op de Werken en Sleeuwijk. Ingesteld wordt een tarief voor het veer recht van Krimpen aan de Lek op Nieuw- Lekkerland. Aangenomen worden het voorstel tot ver- verhoogmg van de subsidie in de kosten van havenaanleg te Ridderkerk en de aanvulling van het provinciaal wegenplan. Gistermorgen zijn de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het gebouw der Eer. ste Kamer in vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin in de provincie, jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, ter voortzetting van de behandeling van het voorstel tot aan vulling van het provinciaal wegenplan. De heer Van der Hout (lib.) wenscht een verbinding van den Middelbroekweg onder Naaldwijk met den weg van Westerlee naar 's-Gravenzande door het Galgeblok te Naaldwijk. Spr. houdt eenige beschouwin gen, welke heenleiden tot de conclusie, dat voor hem de urgentie van dé in 1827 door den heer Ter Laan ingediende en door spr. mede-enderteekende motie minder groot is geworden dan destijds. In deze motie werd gevraagd een directe verbinding van Loos duinen naar Rotterdam. Spr. voor zich per soonlijk kan nu genoegen nemen met de -aanvalling van het 'wegenplan, - welke is voorgesteld. Men moet waardeering gevoe len voor de erkenning van het Westland door het Rijk op het rijkswegenplan. Voorts spr. om de C.H. hesr Van Vliet, die vraagt om bij de reconstructie van den Maasdijk het eerst onder handen te nemen het stuk van Hoek van Holland tot Heem- weg, dat het er ergst aan toe is. Spr. uit waardeering voor den rijksweg 20 a, waar mede ook volgens de commissie voor West- landsche belangen in de behoeften van het Westland voldoende wordt voorzien. De heer Werker (V.D.) bepleit aanleg van den duinweg, langs de zeekust, waar om Den Haag heeft gevraagd en welke voor deze stad van belang is. De heer Wamaer (A.R.), lid der desbe treffende door de Staten benoemde com missie, wijst op d-e noodzakelijkheid van voorzichtigheid ten aanzien van de uitga ven in dezen tijd. Hij rijdt liever over een door druk gebruik slecht geworden weg, dan over een mooie straat, waar het gras tusschen de stsenen groeit. Dit -mogen de genen bedenken, die ook thans steeds nieu we wegen vragen. De heer De Kok (R.K.), merkt op, dat hij de motie-Ter Laan destijds opzettelijk niet onderteekend heeft, omdat hij niet wilde, dat de Staten zich zouden vastleg gen, en omdat hij niet wist, of de West- landsche bevolking speciaal den in de motie gevraagden weg wenscht. De thans gevon den oplossing heeft de instemming van het Westland, al is het jammer, dat Waterin gen een uitzondering maakt. De heer Ter Laan geve zijn critiek nu op en bepleite geen uitstel, want het Westland zou er wel eens minder goed af kunnen komen. De heer De Visser (C.P.) keurt af een zuinigheid als hier aanbevolen wordt en die de wijsheid bedriegt, omdat zij de gelegen heid tot normaal werk beperkt in plaats van ze uit te breiden. Bij de keuze van wegdek houde men er rekening me, dat chauffeurs klinkerwegen verkiezen. Is het juist, dat bij aanleg van klinkerwegen een groet deel der uitgaven aan arbeidsloon wordt besteed? Dan is dat ook een goed ding. Mevrouw Conen Tervaert-Israels (lib.) ondersteunt den aandrang van den heer Werker inzake een kustweg van Scheve- ningen uit. De heer Van Staal (S.D.) bepleit inzake (Niet Officieel). Trekking van Donderdag 7 Jan. 1932 HOOGE PRIJZEN 17314 400. 12993 -.ƒ 100. wegaanleg een maatregel voor het reeds -39 zwaar belaste Gouda en betoogt, dat Gede- '®|0 puteerden moeten aandringen op totstand- koming van de Wegenwet, welke de onteige- 499s ning zal vergemakkelijken, waardoor de 6375 werken in sneller tempo uitgevoerd zullen 8691 kunnen worden, wat vooral in dezen tijd 10797 van belang is. ^737 16363 i17384 20157 58 1451 2621 4211 509O 6456 8704 Prii/cn van 65. 212 225 319 354 1481 2-638 4355 5391 6955 8957 1742 2699 4380 5606 7588 9010 1857 2835 4396 5329 7651 9082 409 1961 2043 3223 3260 4806 4811 5915 6183 7807 8216 9864 10298 10962 11049 11059 11973 11989 12523 12801 12996 13C90 13136 13402 13496 14576 14717 15153 15561 15685 16642 16718 16760 16833 17155 17179 17184 17411 20782 18168 18246 18760 19080 20064 679 2295 3392 4976 6243 5316 10448 12521 14207 16092 17342 20123 BEEMSTER, 4 Januari. De laatste dagen an het oude jaar ston. den geheel in net teeken der spruiten, zoo als zulks trouwens gewoonlijk het geval 's om dezen tijd. Den eenen dag gaf bij den ander weer tamelijk sterke schommelingen in prijs te zien, waarmee uiteraard de vraag ten sterkste samenhing. Ieder jaar blijkt ook weer hoe spoedig en sterk de prijzen .i.n op vorstig weer. Wij aa fc 1 ditmaal weer op oudejaarsdag. Kwamen op den 28en December de hoogste noteeringen slechts om de 6 gulden, bij een gemiddelde van 34, op den 3 len December kwam de middenprijs zoo om de 10—12 gulden bij een hoogste noteering van ruim 16 gulden per 100 kilo. Bij een stuggen handel kwam op Maandag 4 Januari ais hoogste notee. ring slechts weer 8 gulen af met een ge middelde van ongeveer 4 gulden. De aan. voeren bleven vrijwel op gelijke hoogte, namelijk per dag zoo'n 15 k 20.000 kilo. Bloemkool werd weinig meer aangeboden, en van bepaalde noteeringen kon hier weinig sprake meer zijn, te meer waar de kwaliteit der partijen sterk uiteen liep. Met de boerenkool schommelden de prij zen tusschen 2 en 5 gulden per 100 kilo, doch over het algemeen bestond er voor dit artikel weinig animo, en het gemiddelde kwam voor mooie partijen de 2.50—3 gulden ook a! niet te boven. Roóde en Savoye kool kwam vooral van de laatste soort nog ».l ter markt, doch was veelal van min of meer afwijkende kwaliteit. Alles gir.g hiervan weer voor een klein prijsje, met voor de sterkst afwijkende partijen, een bestemming naar de pluim, veebedrijven. Andijvie kwam nogal weer ter markt, waarvan verschillende partijen, onder glas geteeld, waarbij er waren van uitstekende kwaliteit. Voor de bes'e partijen werd tot om de 3 gulden per 10 stuks betaald. Over het algemeen was er voor dit artikel nogal animo. Waar de teelt zan glasandijvie hier meer en meer omvang gaat aannemen, kunnen wij hiervan wel eenigen aanvoer van beteekenis tegemoet zien. De uienaanvoer was de laatste dagen zeer beperkt, wat zijn oörzaak voor een deel stellig in de vele Zondagen Vónd, en anderzijds in het sterk afnemen der voor raden en ook in het vasthouden dér par. tijen met het oog op de steeds stijgende prijzen tot 7 gulden »n daarboven. Voor prei was tegen bestaande prijzen gemakkelijk plaatsing. Wortelen vonden ook hun weg nog wel voor prijzen van f 1.90—2.70 per 100 kilo. Witlof kwam er nogal ter markt, met den eenen dag bij den ander nogal wat prijsverschil. Liepen op den 30en dé 110. teeringen nog tót 18 gulden, op den 31en moest men zich niet 1314 tevreden stél. len. - De frultaanveer was niet-van' ^voote-'bf teekenis, en ondanks dat, brokkétden da prijken gestadig af? - Groote aanvöéïén1-1 kit het buitenland beheerschen de markt blijk, baar vólkomen. Ais nien dan ook leest hoeveel duizenden bij duizenden kisten fruit hier geïmporteerd worden, kan hot ook al moeilijk anders, en dan te meer nog als men dan ziet, dat hier de prijs nog f 2 per 100 kilo beneden den prijs in het land van uitvoer blijft. Het zijn gekke toestanden. BEVEL!WIJ, 6 Januari. Bloemenveiling 't Centrum. Aangevoerd: Fucoia 12—26, Heves 1433, Gerums 2448, Saxs 1937, Gotfried 14—31, Sprugers 12—38, Plumoza 1139 ct. per bos; Calla 2854, Cyclamen 15—54, Sprengers 4—80, Plumoza 5—31. Pe. per 8—23, Petheris 618, Tradiscantia 12 tot 18, Trenimela's 7—24, Begonia's 1864 ct. per pot. Rozen: Briarcliff 3.406.40, Nodeh 3.60 6.20, Columbia 3.00—3.50, Allard Pierson 7.50 tot 11.50, Wen Copland 48, King of the Jellow 2—4, Prins van Oostenrijk 45, Bril- lant Star 1.00—2.50, Fuds Th. Moore 2—5, Willy's roode duccen 0.602è40, Due de Ber lin 1—3, Prosperity 24, Rose la reine 2 50 —4, Ariadne 2.20—3.80, Willi la Reine 1.60 —2.90, Proserpine 1.60—2,60, Rose Prècon 2— 3.50, Montressor 35, Eltsreador 5—7. Hyacinthen in div. kleuren 3—10, Irissen 3—4, alles per 100 stuks. Per kelk: Ameryllis-8—12, Calla's 16—30 c. BEVERWIJK, 6 Januari. Andijvie 55140, boerekool 20—40 per kist, prei 4Vi—12 per bos, soepknollen 1%— 6, bloemkool 6—10 ct. per stuk. Groene en gele herfstkool 20—50 cent per bak. NOORD-SCHARWOUDE, 7 Januari. Aangevoerd 91400 Roode kool f 0.80—3; id. doorschot f 0 60—2 60 20400 Gele kool f 0.802.60; idem doorschot f 0.60—1; 47200 Deensche Witte kool f 1.60—2.70; idem doorschot f 0.60—1.80: Uien; Uien f 7.50- 8.99; grove f 7.20—8.10; Drielingen f 6.90 —8.10; Nep f 7.20. SCHAGEN,, 7 Jan. Eierveiling, Aanvoer 78000 kipeieren. Witte f 3.504.30; kleine witte f 2.70—3.40; bruine f 44.50; 200 eendeieren f 3.60. MEDEMBLIK, 7 Januari. Deensche Witte koe" f 1—2: roode kool f 0.802.90; gele kool f 0 60—1.80; i'-n f 3.60—4.25. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Januari. Aangevoerd Werden: 47000'r.g. Rooöq kool f 1.30—3.20; Idem doorschot f 0.602.20; 13000 Kg. Gele kool f C.80—2.10; 36000 Kg. Deensche Witte kool f l 90—2.20; 155Ö0 Kg. Uien: Uien f 8—9.3C; Grove f 7.20—7.50; Drielingen f 7.80—8.20; Nep 9.20; 275 'Kg. Bieten f 2.10. SCHAGEN, 7 Januari 1932 8 stieren, 150—205; 3 Geldekoeien (mag.) 150180 55 idem (vette) 200345; 5 kalfkoeien 200— 275; 32 nuchtere kalveren 816; 115 over- houders 1622; 5 Eokken en Geiten 24; 4 varkens (magere) 12—20; 54 idem (vette) p. K.G. 0.34—0.36; 143 biggen 5—10; 13 Ko nijnen 0.75—2.00; 58 kippen 1—1.50. ENKHUIZEN, 6 Januari Bloemen: Copland I 2,30—3.10. Fred. Moore 1 80-r2 30. Scarlet Perfection 4.20. Hyacinthen 4 50. Ver- millioen Brillant 1.80. Brillant Star 1.—1.20. ENKHUIZEN. 6 Jan. Granen: Grauwe erwten 0.260.28. Vale erwten (gr.) 0.22— G.25. Wijker Vale 0.19- 0 21 Bruine böonen 0100.13 Mosterdzaad 0.190 20. Karwijzaad 0.100.11. Maanzaad 0.110,12. PURMEREND, 6 Januari „Afslagver- eeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken" Witlof f 5—ic per 100 kilo, Roode kool f 0.80—2 60 per 100, Witte kooi f 0.80 —2.20 pei 100, Savoye kool f 0.40—2.30 per 100, Spruitkool f 0.30—1.10 per 15 kilo. Boerenkool f 0 25—0 45 per kist van 10 kilo, Andijvie f 0.40—1.05 per kist. Peterselie f 26 per 100 bos, Stiderie f 2—6 per 100 bos. Bieten f 6—9 50 per 1000. Wortelen f 0.560.75 per zak, Prei f 3—8.60 per 103 bos. Appels: Westlandschs Bellefleur f 5—9 per 100 kilo, Brabantsche Bellefleur f 4—13 per 100 kilo, Bramiey Seedling f 14 per 100 kilo. Present van Engeland f 3—26 per 100 kilo, Reinette, goud 7—18 per 100 kilo, Reinetter, oranje f IC per 100 kilo. Peren: Winterjan 1 6.50—15.50. AVENHORN, 5 Jan. Coöp. Land- en Tuinbuw. en Marktvereen. Kool 0.40—0.75 per zak van 15 Kg., 55 zak. Roode Kool 0.70—2.80, 20.000 Kg., Gele Kool 0.60-1.20 per 100 Kg., 14.000 Kg., Groene of Putjes Kool 1.—2.80 per 100 st„ Uien gr. maat 7.70 —8.10, gew. maat 8.308.70 per 100 Kg., 13.000 Kg. Bieten groote 6.90—10.—, 16.000 st.,. kleine 4.30—4.90 per 1000 st. Wortelen Flakkee 2.10—3.10 per 100 Kg., 3500 Kg. OBDAM, 6 Jari. „De Tuinbouw". 18.000 Roode Kool 0.60—2.80. 11.000 Gele Kool 0.60—1.70, 7000 Deensche 0.60—2.30. Uien 7.90—8.20, 6000 Roode Bieten 1.50—2.50, 3500 Wortelen 2.703.—. WARMENHLTZEN, 6 Jan. Heden èê- ■stéèddé^»ieri" vbob-G«wbifê: uien 9 40, uien (8.03, Roode kool .2.-3.10, 2e- soort-O#) —2 20, Deensche witte 1.50 per 100 Kg. HAARLEM, 6 Januari Appelen 0.14— 0 40. Peren 0.20—0 40. Knakpeen 0.06— 0 03, Brusselsch lof 0.12—0.16. Veldsla f 0.40—0.60 per K.G. Boerenkool 0:20—0.40 Andijvie 0.601.40. Groene kool 0.10— 0.25 per kist. Bloemkool 0.100.18. Knol selderij 0.030.06. Gele kcol 0.040 07. Roode kool 0.03—0.06 per stuk. Prei 0.04 0.15. Selderij 0.030.12. Pieterselie 0 04 —0.12 per bos. Spruiten 0.70—2.75 per zak. LISSE, 6 Jan. Veiling onder directie der Coöp. Veilingsvereeniging voor Bloembollen- kweekers H.B. G. (G. A.) Gladiolen: P. C. Hcoft 12-op ƒ1.10, Schwaben 12-op 0.75, ld. 10—12 ƒ0.40, Venus 12—op ƒ0.45, id. 10—12 ƒ0.25. id. 8—10 ƒ0.10, Energie 12—op ƒ0.50, Eoch 12—op 0.45,id. 10—12 ƒ0.30, Halley 12 —op 0.55, ld. 10—12 ƒ0.30, Yvonne 12—op C.60, id. 10—12 0.30, Hulot 14—op 0.65, ld. 10—12 ƒ0.30, Thom. Edison 12—op ƒ0.55, id. 10—12 ƒ0.25, Flam. Swcrd 14—op ƒ0.70, id. 12—op ƒ0.50, id. 10—12 ƒ0.30. Pink. Perfec tion 12—op 0.60, id. 10—12 0.30, Alkemade 12op ƒ0.45, Catharlna 14op 0.65. ld. 10 —12 0.75, War 14—op 0.75, id. 12—op 0.50, id. 10—12 ƒ0.30, America 12—op ƒ0.45, id. 10—12 ƒ0.25, Nancy Hanks 12op 0.50, id. 10—12 0.30, Orange Queen 12—op Ö.90. id. 10—12 0.40, Orange Brilliant 12—op 085, id. 10—12 ƒ0.45, Brilliant 14—op 0.65, id. 12—op ƒ0.40, id. 10—12 0.25, Mount Everes* 12—op 0.60. Bijgoed: Montbretia's op soort 0.20—0.40, Dicl. Spect. 3.—, Conv. kiemen 0.80, Sp. Japonica 3.80, Sp. Rubens 2.20. VÖLENDAM, 6 Jan. Heden werden aan de veiling aangevoerd 12.000 Eendeierèn, prijs 3.71. BEEMSTER, PURMEREND en Omstreken, 6 Januari. Witlof 515 per 100 K.G'.; roodfl kool ƒ0.80—2.60; witte kool ƒ0.80—2.20; Sa voye kool ƒ0.40—2.30 per 100 stuks; spruit, kool ƒ0.30—1,10 per 15 K.G.; boerenkool 25 45 ct.; andijvie ƒ0.40—1.05 per kist; peter- selier 2—6 per 100 bos; selderij 26 per 100 bos; bleten 6—9.50 per 1000; wortelen 0.560.75 per zak; uien 1.03—2.02 per 25 kg.; prei 33.60 per 100 bos; winterjaa. nen 6.5015.50 per 100 kg. „O gunst!" riep Harlekijn droe vig uit: „ik heb den grooten spiecel van den koning gebroken: wat zal Z.M. boos zijn! Wat moet ik nu doen?" Daar schoot hem een gelukkige gedachte te binnen! „Als ik eens al het gebroken clas opruim, de kleeren van den koning aantrek en binnen de lijst, een beetie naar achteren, ca staan? Dan zal Ziine Maiesteit in de meenin.e verkeeren, dat ik z'n spiegelbeeld ben." „Verschrikkelijk!" jammerde de koning, „ben ik zóó macer geworden?" Wat was hij blij. toen Harlekijn hem de .grap uitlegde! Z'n blijdschap was zóó groot, dat hij Harlekijn bet bre ken van den spiegel vergaf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2