{Berichten uit onze vorige oplage BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. J. VERRIET O.P. De plechtigheden te Venray BLOEDIGE BOTSING TEARNEDO Spaansche vrouwen en kinderen gedood ROOFOVERVAL Oude man te De Bilt beroofd NIEUWE KRUISER m besteding uitgesteld RELLETJES TE ENSCHEDE Verscheidene gewonden HET CRISIS COMITÉ Th. G. C. Hooij KAMER VAN KOOPHANDEL De heer G. J. Droste Jr. algemeen voorzitter mm CIVIELE GARDE DE SCHULD? DE DADERS SPOORLOOS IN EEN EMMER KOKEND WATER GEVALLEN qMUZJFK Haydn's Jahreszeiten BURGERLIJKE STAND SANTPOORT HEEMSTEDE BEVERWIJK HAARLEMMERMEER WARMOND MM HALFWEG IJMUIDEN INGEZONDEN FADRID, 6 Jan. (Reuter). In het dorp Arnedo (provincie Santander) heeft gister- raiddag een botsing plaats gehad tusschen stakende arbeiders en een afdeeling gen. darmerie. Volgens een mededeeling van het Ministerie van iBnnenlandsche Zaken moest hierbij van de vuurwapens gebruik worden gemaakt, tengevolge waarvan zes nersonen. waaronder vier vrouwen en een kind, wer. den gedood. Bovendien werden tien vrouwen en zes kinderen gewond. Volgens de Madrileensehe bladen zijn acht personen gedood en 32 gewond, waarvan eenige zwaar. Een vertegenwoordiger van Havas heeft een onderhoud gehad met een der afgevaar digden over de gebeurtenissen te Arnedo. Deze afgevaardigde verklaarde, dat de on. lusten Juist begonnen toen de provinciale gouverneur, de luitenant-kolonel der civiele garde en de patroons van het dorp Arnedo bijeen waren, om met de stakende arbeiders den grondslag op te stellen, waarop het werk zou worden hervat. Een opgewonden volksmenigte, hoofdzake lijk bestaande uit vrouwen en kinderen, drong naar de deur van het huis, waar de beraadslagingen plaats hadden. Plotseling, aldus verklaarde de zegsman van Havas, opende de civiele garde het vuur, waardoor zes personen werden gedood en een dertigtal gewond. In het dorp Calzada de Calatrada heeft een botsing plaats gehad tusschen stakende lanóbouwrbeiders en de civiele garde. Daar deze laatste met geweervuur en steenen werd ontvangen, moest van de w^^Penen ge. bruik worden gemaakt, waardoor een boer werd gewond en twee gedoed. Naar aanleiding van de incidenten te Ba- dajos, waarbij vier politie.agenten werden gewond, is in de Cortes een levendige dis cussie ontstaan. Een sociaal-deomc-atiseh afgevaardigde betoogde dat zijn partij geen schuld had aan het gebeurde. Azana ver klarde, dat hp* evermfp was t"e te schrilver aan de door de regeering genomen maatre gelen en dat men er geen enke'e po!iH«v< pa'til verent"""vp~- stellen Hij beloofde dat het onderzoek zal worden voortgezet, tt de schuldigen zijn gevonden. Dinsdagavond omstreeks 9 uur had te De BUt een roofoverval plaats op den bejaar den handelaar In fbrak Aè( an den Loljdijk De door A. bewoonde woning staat alleen. Omstreeks genoemden tijd werd er aan zijn deur geklopt. Hij deed open en zag twee jonge mannen voor hem staan. Zü vroegen hem of hij eenig afbraak te koap had. On. middellijk daarop drongen zij naar binnen, vrepen A. vast en bonden hem op een stoel, terwijl zij hem ook een zakdoek in den mond stopten. Een van de indringers dreigde met een re volver, daarna vétJIrSn zü hem een doek over het hoofd en gingen de woning onder zoeken om geld te vinden. Alle kasten en laden zijn dorzocht en later bleek, dat een bedrag van 15 was ont. vreemd. Nadat de mannen wren vertrokken, reeft A. zich weten los te wringen, warop hij naar een in de nabijheid wonenden poll- tie-agent is geloopen. Onder leiding van den burgemeester, den heer H. P. Baron van der Borch tot Ver. wolde van Vorden, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en met een plitiehond de omgeving afgezocht. Tot nu toe heeft men van de daders geen spoor kunnen vinden. ..„<11 de „Telegraaf" verneemt, is de aan- rnkelijk op 11 Januari gestelde aanbeste. ding van den nieuwen, derden kruiser, welke sleiner zal zijn dan de „Java" en „Sumatra", uitgesteld. Zocels men weet hebben zes Nederland, sche scheepsbouwwerven een uitnoodiging gekregen, om op het project in te schrijven. Omstreeks half 6 Dinsdagavond verza melden zich bij de fabriek der firma Jan- nlnk aan de Haaksbergerstraat te Enschede een menigte van ongeveer 2000 personen, die door de politie werd aangemaand om door te loopen, aan welk bevel schoorvoe- f-nd gevolg weid gegeven. Ten slotte werd eb ter niet meer aan de bevelen voldaan, oodat politieversterking kwam om de me- ligte te verspreiden. De menigte trok toen sar de Pathmosstraat en het Janninks- liein, waar eenige werkwilligen der firma ai.nink wonen. In de Pathmosstiaat wa rn eenige electrische lan,aa:-ns al of niet ra gevolge van opzet defect, zoodat in het gin dier straat groote duisternis heersch- Van alle kanten werd met steenen ge- >oid. Een opperwachtmeester van de mare chaussee werd aan het achterhoofd gewond en moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. Om hem te ontzetten, ts er door de politie gesctioten. waarop de me nigte uiteen stoof Een rijksveldwachter werd aan de lip gewond, terwijl vcorts een brigadier der gemeentepolitie bloedend aan de hand gekwetst werd. Ook de hoofdin specteur kreeg een «teen tegen 't been. In- tusschen was er een voldoende politiemacht gekomen en werd de Pathmosstraat schoon geveegd. waarby ferme klappen werden uitgedeeld, bericht het „Vad. Tegen half 8 was het op Pathmos weer rustig, doch om 8 uur was het andermaal mis en wederom werd politieversterking ge vraagd. Eén uit de menigte ls toen door een sabelhoi w gewond. Op het Jannliks- plein 67, waar een werkwil ige woont, zijn alle ruiten ingegooid. Op het oogenblik is het op het Pathmos nog niet rustig. Het vijf-jarig zoontje van B. te Made (N.B.) viel in een emmer met kokend wa ter. Bij de pogingen om hem daaruit te halen, kreeg de stumnert ook nog den ove rigen inhoud over rug en bovenbeenen. Met ernstige brandwonden is de kleine naar het Ziekenhuis overgebracht. W. J. P. per maand 0.75 Th. U. week 0.20 A. E. w 0.25 P. en R 1- C. J. 0.25 N. J. N maand 1 B. 0.25 C. V. i, 1.— J. D. n l.~ J. S. e» 1 Fr. B. week 0.50 A. M. 0.50 H. maand 0.50 G. v. L. week 0.25 G. B. 0.25 J. K. 0.25 G. F. 0.25 H. v. A. 0.25 C. v. W. n M 0.10 A. M. M 0.10 H. F. M 0.25 A. S. maand 2.- L. T. week 0.20 J. R. 0.25 J. T. 0.25 Jac. V. per 2 weken 0.25 J. H. per 2 weken 0.25 D. en B. 2.— DROEVIG ONGEVAL Nieuwjaarsdag heeft de 15-jarige M. V. uit Aerder.hout met eenige vriendjes sleed- je gereden. Ongelukkigerwijs is hij tegen 'n boom gereden. Hij voelde zich daarop niet wel en zijn kameraadjes hebben hem naar huis gebracht. Aanvankelijk liet de toestand zich niet zoo ernstig aanzien. Later is een dokter by den jongen geroepen, die over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. De Jongen is nog geopereerd, doch den volgenden dag is hy overleden. Gistermiddag is zijn stoffeiyk overschot op de Algemeene Begraafplaats te Bloemen- daal ter aarde besteld. Zijn medeleerlingen van het Chr. Lyceum woonden de droeve plechtigheid by. AVONTUUR VAN TWEE JONGE ZWERVERS. Ontmaskering te Heemstede. Dinsdagavond omstreeks 11 uur ontdekte een juffrouw, wonende Pruisselaan, dat zich op haar'erf een tweetal jonge zwervers op hield. Zich ontdekt ziende, verwijderden zij zich, maar kwamen later weer terug, daar zy zich nu eenmaal hadden voorgenomen hun nachtverblijf te maken in den hooi berg, staande op het erf van den landbou wer J. De politie werd gewaarschuwd en nam de jongens mee naar het bureau. Tijdens het verhoor trachtte de oudste van de twee een onwillig lokje haar onder het petje van den jongsten weg te moffelen. Dit ontging de politie niet. Het petje werd verwyderd en er kwam een aardig page kopje voor den dag. Ontkennen was nu niet meer mogelyk, de kleeren moesten maar weer omgewisseld worden (deze had zy in een kien pakje bij zich). Na den nacht op het politiebureau te hebben doorgebracht, werden zü, daar bei den minderjarig waren, de hij was 20 de zU 17 jaar, en omdat zy zonder voorkennis der ouders waren op stap gegaan, op trans port gesteld naar Amsterdam, om aan hun ne ouders te worden afgegeven. De Haarlemsche R.K. Oratoriumvereeni- ging, die met de Kathedraalfeesten in 1930 op zoo'n schitterende wijze „Die Schöp- fung" van Joseph Haydn uitvoerde, brengt ons thans een tweede, beroemd Oratorium werk van dezen meester: „Die Jahres- .reiten' Belde werken oefenen nog immer een bijna magische kracht op de geheele zan gerswereld uit en dat na 130 jaren na hun ontstaan. Maar weinig werken worden dan ook door een koor zoo zuiver aangevoeld als die van Haydn. Of de componist opge wektheid of weemoed, blijdschap of angst, natuur, of huiselijke tafereelen uitbeeldt, 'mmer doet hij dat op een wijze, die de uit voerder volkomen 'cegrypt en daardoor juist kan weergeven. Onoverkomelijke technische bezwaren bevatten Haydn's werken niet, een eenigszins voldoend geschoold kcor kan ze oorrect vertolken. Dientengevolge kunnen de hoorders ten volle genieten van deze tin telende, levenskrachtige werken. Terecht worden Hayan's Oratorium-wer ken onvergankelyk genoemd. Er moge in deze bewering eenige overdriving schuilen en niets omtrent dit punt wat de toekomst aangaat, met zekerheid zijn te voorspellen, te constateeren valt, dat deze werken thans gemeengoed van het groote pubiek zün ge worden en niemand de uitvoering ervan vermïdt. omdat ze dateeren uit het reeds fang afgesloten tijdperk der klassieken. Maar wat er eigenlijk in werkelijkheid klassiek? Bernard Zweers gaf eens, op verzoek van één zyner leerlingen, de vol gende verklaring van den term klassiek: „wat voor alle tijden is" en voegde daar de volgende interessante, nadere verkla ring aan tos: „Iedere tijd en ieder ge slacht bezit het een en ander, dat speci aal aan dien tijd en aan dat geslacht toe behoort. Onze betovergrootouders stelden zich tevreden met vetkaarsen en ze waren er zeer mee ingenomen. Kaarslicht heeft dan ook zijn eigen schoon. De raapolie en de moderateurlamp brachten een verbetering, doch verdwenen voor de veel betere petroleumlamp. Met het gas, dat van mijn jongen tijd dateert, dacht men de volmaaktheid te hebben bereikt, maar het electrisch licht overtrof deze verlichting. Dat de toekomst ons eens nog mooier licht zal brengen, liidt geen twijfel Doch één licht zal in zün luister nooit op zij worden gestreefd: het zonnelicht! Dat licht van alle tyden, van alle landen en van alle menschen. Het zonlicht is het eeuwige het klassieke!" Geen enkele vergelijking gaat geheel op, ook deze niet. Dat echter de klassieke toon werken der groote meesters nog langen tljcf repertoire zullen houden, is wel aan te' ne. men. „Die Jahreszeiten" wordt een wereldiyk oratorium genoemd. Die benaming is, wü wezen er reeds eerder op, foutief. Het is, evenals het z.g. „Weihnachtsoratorium" van Bach, meer een cantatencyclus met onder ling verband. Met het oratorium heeft het den orm (de aanwending van recitatieven, aria's en koren) gemeen. Evenals In „Die Schopfung" kan men in „Die Jahreszeiten" genieten van fraaie „Tonmalereien". Ook hier natuurschilderin gen, zooals van de stralende zon en het on. weder, van uitbeeldingen van dierengeluiden: o.a. het zoemen der bijen, het kwaken der kikvorschen, het gezang der vogels, daar nevens een jachtpartij een oogstfeest en in. tieme huiselijke tafereelen en als hoogtepunt een liefdesduet. De soli zijn toebedeeld aan drie personen: Hanna, Simon's dochter (sopraan), Lucas, een jonge boer (tenor) en Simon een pachter (bas). Wij hopen, dat de R.K. Oratoriumvereeni- ging met deze uitvoering hetzelfde succes kan boeken als met die der „Schopfung" en dat de belangstelling zoo groot is, dat ook nu weder een tweede uitvoering nood- zakeiyk blijkt. Voorzitter van het Kleinbedrijf De heer Hooij, die gisteravond tot voor zitter van de afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en Omstreken is gekozen, behoort reeds 1 jarenlang tot de vooraan staande Haarlem sche katholieke in gezetenen. Daar mede bedoelen we Groot-Haarlem, want, zooals be kend, ls de heer Hooij langen tijd een der ijverigste raadsleden van den gemeenteraad van Schoten geweest. Voorts is hy, eveneens reeds ja ren lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land, waar hij zich bijzonder interesseert voor de provinciale aangelegenheden en niet het minst voor de bedreven. In de Kamer van Koophandel behoort hü tot de goede vertegenwoordigers van den mid denstand. Hü heeft zich daar ook byzonder toegelegd op de kwestie der tarievenpolitiek. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken koos gisteren avond tot haar algemeen voorzitter den heer G. J. Droste Jr., directeur van de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem. De heer Droste is geboren op 26 Mei 1871 en werd Maart 1921 directeur van de N.V., als opvolger van zyn vader, den stichter der fabriek. Hü is een groot organisatie-man en dus in alle opzichten „the right man on the right place".. Jarenlang is hij lid geweest van het college van zetters voor de Grond en de Personeele Belasting, lid der Plaatse lijke Commissie van toezicht op het Lager Onderwüs, lid der Commissie voor Huisbe zoek der Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen", bestuurder der Kiesvereeniging Liberale Unie en van de Volksbibliotheek van het Depart. Haarlem der Mij. tot Nut van 't Algemeen. De heer Droste is ook ge weest penningmeester, thans voorzitter van het Departement Haarlem der My. van Nü- verheid. In de Kamer is het heel juist gezegd: „voortgekomen uit het klelnbedrüf, thans aan het hoofd staande van een grootbedrijf, is de heer Droste een man, die de K. v. K. als algemeen voorzitter byzonder zal kunnen dienen. DE AUTOBUSLIJNEN IN HAARLEM Wijzigingen en uitbreiding aangevraagd Naar wij vernemen, zijn door de N.V. Brockway-Bus Mij. de volgende wijzigin gen en uitbreiding van de autobusdiensten aangevraagd: Lijn 1. Beginpunt in Haarlem N., Midden weg, hoek van Nesstraat—Midden weg, Zaanenlaan, Verl. Marnixstraat, Wa genstraat, Plataanstraat, Altenastraat, Stuy- vesantstraat, Marnixstraat, Kweektuin straat, Ter Spijtweg en verder bestaande route. Toelichting: Hierdoor verkrijgt Haarlem N.W. en het Boomenkwartier een betere verbinding met het centrum en het Z.W. der gemeente. Lijn 1 Z.W. Inkorten tot Schouwtjesplein, waardoor het zuidelijke gedeelte der route door het Bosch en Vaartkwartier komt te vervallen, te weten Zonderluststraat. Sprui- tenboschstraat, Oranjeplein en Boekenroo- destraat. Toelichting: Zoodra lijn 3 doorgetrokken is (zie vervolg) wordt het Bosch en Vaart kwartier een meer rechtstrceksche verbin ding gegeven met 't centrum en Haarlem N„ daar de lijn 1, welke thans die verbind ng tot stand brengt, een omweg maakt door de Leidsche buurt. Lijn 2 Haarlem N.O. Maasstraat, Rijks straatweg, Sillemstraat, Hodsonstraat, Ti- niorstraat, Spaarnhovenstraat, I ndische- straat, Zaanenstraat, Ternatstraat, Flores- Straat, en verder bestaande route. Toelichting: Hierdoor krijgt Haarlem N. (Vogelenbuurt) een meer frequente verbin ding (7'/2 rninutendienst) met het station én centrum, terwijl vanaf het Noordelijkste gedeelte der gemeente onze passagiers naar A'damschekwartier als naar het Ro- zenpriee! vervoerd worden. Bovendien wordt Haarlem N-O. (Indische buurt) een betere verbinding met het centrum en Haarlem Z.O. gegeven. Lijn 3 Haarlem Z. Verlenging der lijn naar het zuiden en Z.W. vanaf Kleine Houtweg, als volgt: Rustenburgerlaan, Voorhelm straat, Twijnderslaan, Kb Houtweg, Pa viljoenslaan, Dreef, Hazepaterslaan, Wa genweg, Heerenweg, Bosch en Vaartplëln en zoodra de interlocale concessie tot door rijden station Aerdenhout, welke de Mij. aangevraagd heeft, is verkregen: Heeren weg, Zandvoortschelaan, station Aerden hout. Toelichting: Door lijn 3 door te trekken langs Mariasticbting en Diaconessenhuis naar het Bosch en Vaartkwartier is het publiek zeer gediend. Het Bosch en Vaart- PATER DR. TH. VLAAR O.E.S.A. De rector van het R.K. Lyceum dit jaar 25 jaar priester. De zeereerw. zeergel. pater dr. Th. Vlaar O.E.S.A., rector van het R.K. Lyceum te Overveen, zal dit jaar, op 10 Augustus, zün zilveren priesterfeest vieren. HET CRISIS-LIED Gisteren meldden wij reeds, dat dr. J. B. Schepers op de compositie van wijlen Ph. Loots een crisis-lied geschreven heeft, dat is opgedragen aan het Nationaal Crisis-Comité. Thans vernemen wij, dat door de firma Ruijg- rok Co. alhier het lied gratis zal worden uitgegeven, om de baten zoo groot mogelijk te doen zijn. Fafilissementen. Door de arrondissements-reGhtbank te Haarlem zijn Dinsdag 5 Januari de volgen de faillissementen uitgesproken: J. C. A. Jansse. wonende te Heemstede, Oudemanslaan no. 2, en te Amsterdam aan de Keizersgracht no. 243. onder de firma Jóh. C. A. Jansse en Co. handelend als comm. en agent van binnen- en buitenland- sche huizen: Curator Mr. J. H. J. Simons, wonende te Haarlem. P. Joh. de Swart, houthandelaar, laatste lijk wonende te IJmuiden. Prins Hendrik- istraat 52: Curator Mr. F. M. Hagemeijer wonende te Haarlem. B. Breed, schilder, wonende te Haarlem, Tulpenstraat 35 rood: Curator Mr. F A Davidson wonende te Haarlem. B. de Jong, vergunninghouder, wonende te IJmuiden. Kanaalstraat. Curator Mr F A. Davidson, wonende te Haarlem. Joh. Seysener, aannemer,, wonende te Hillegom. Vosselaan 22a. Curator Mr. F M Hagemeyer. wonende te Haarlem. C. Roosioot. bollenhandelaar. wonende te Wijk aan Duin. Groeneweg 85. Curator Mr B. E. van Tijn. wonende te Haarlem. FAILLIET VERKLAARD. 31 Dec. A. G. v. d. Hilst, Bergen (N. H.). R.-c. mr. A. M. Ledeboer. Cur. mr. H. Ju- dell. Bergen (N. H.). C. Koopman Franszoon, Anna Pau- lowna. R.c. mr. H. M. Fruin. Cur. mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar. Ondertrouwd: 5 Januari H. Westerveld en C. H. Ferguson. Geboren: 4 Januari M. A. Das—Maehsen, z 4 Januari W. G. Hurkmansde Hoog, z 3 Januari j. m. H. de Weijer—v. d. Laan, d.; 4 Januari M. J. MollemaCou- mans, d. Overleden: 3 Januari: W. W. Vallentgoed, 64 j„ Pegasusstraat; C. H. Overmeijer, 59 j., Raamvest; F. C. v. d. Braak, 86 j., Van Nesstraat; S. Postema, 18 j., Semarangstr.; K. Olij, 65 j., Soutmanstraat. Het a.s. Zang-concours. Voor het a.s. concours, uitgeschreven ter gelegenheid van het lustrum „Santpoorts gemengd dubbel kwartet", is reeds een 25-tal kwartetten in geschreven. De loting voor de deelneming heeft, plaats 31 Januari. Als Jury zullen fun- geeren de heeren Joh. Brands, H. J. Aris en Nico Hoogerwerf. Inbraakje bij de Coöperatie „De Samen werking. Gistermorgen kwam mer tot de ontdekking dat in het kantoor der Coöpe ratieve Vereeniging „de Samenwerking" aan de Raadhuisstraat was ingebroken. Het bleek dat men door een dakraam was binnenge komen. Men had het natuurlyk op het kantoor ge munt. Hier was alles overhoop gehaald. Veel van hun gading vonden de inbrekers echter niet, en zij moesten zich dan ook tevreden stellen met een krentebrood en een kleine hoeveelheid sigaren. Geslaagd. Geslaagd voor diploma En- geische Handelscorrespondentie J. J. Alles alhier. Inbraak. Dinsdagnacht is ingebroken in ed woning van den landbouwer P. Noor- dam aan den Aels,r'',°-d"rdjijk alhier. Men heeft zich toegang verschaft door inklim ming door een tuimelraam. Alles werd doorzocht en een klein bedrag aan geld ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. In denzelfden nacht is in Aalsmeer even eens ingebroken in de woning van den heer J. in de Zijdstraat. Daar werd eveneens een bedrag aar geld ontvreemd. Bevolking over 1931. Bevolking op 1 Januari 1931 volgens definitieve vaststel ling volkstelling 1526 mannen en 1420 vrou wen. Geboren werden 30 mannen en 35 vrouwen, terwijl elders werden geboren 4 mannen. Er kwamen zich vestigen, behoo- rende tot de werkelijke bevolking, 153 mannen en 116 vrouwen, etrwijl zijn ver trokken 148 mannen en 128 vrouwen. Over leden zijn 14 mannen en 11 vrouwen, zoo dat dc totale bevolking op 31 December 1931 bedroeg 1551 mannen en 1432 vrou wen, totaal 2983. Burgerlijke stand. Geboren: Hendrik Johannes zoon van J. Roest en J. C. v. d. Schuur: Cornelis Johannes zoon van W. Bladel en E. J. v. d. Sleet: Janna dochter van J. P. Ternstra en A. Nas veld. Getrouwd: Dirk Jan Verkaik j.m. 26 j. en G, van Beek j.d. 19 j. Overleden: A.nna Maria Doeswijk, echt- genooten van L'. P. de Haas, 66 jaar. Het was gisteren 'n groote dag voor het kleine Venray; in de uit 1401 dagteeke- rende parochiekerk van St. Petrus Banden had door den Aartsbisschop de plechtige Bisschopswijding plaats van' Z. H. Ex. Mgr. P I. Verriet, benoemd tot Apostolisch Vi caris van Curacao. Het stadje was in feesttooi. Van den toren der kerk. waarin de plechtigheid plaats vond, wapperde de Nederlandsche driekleur, omgeven door een viertal witgele vlaggen, terwijl ook de ingang tot de kerk fraai ver sierd was, evenals het huis, waarin de nieuwe bisschop verblijf hield. Van dat huis tot aan de kerk waren de Patersstraat en de Grootsstraat met over den weg gespannen vaantjes en wimpels versierd, die echter door het slechte weer veel te lijden hadden gehad. Het regenweer der laatste dagen had aan de geheele versiering veel schade toege bracht. Onder deze versiering ging heden morgen om halfnegen de niet minder kleu rige stoet, waarmee Mgr. Verlet naar de kerk werd gebracht, waar hü in 1880 ook gedoopt is. De stoet. Het was een grootsche stoet, die werd geopend door marechaussees te paard en waarin verder meeliepen verschillende schutterüen, o.a. de schutterij H. Anna in haar blauwe en de schutterij Zandakker in haar groene kostuums; verder bsturen van allerlei patronaten en congregaties, vakver- eenigingen, fanfarecorps, bruidjes enz. De a.s. blschop, benevens zijn consecrator, den Aartsbisschop Z. II. Ex. Mgr. Jansen, liepen onder baldakijns in den stoet mee. H.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda A. F. Diepen, biscchop van 's-Her- togenbosch en J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, reden in een auto in den stoet mede. Als verdere assistentie werd medewerking verleend door den pastoor der parochie, den Z.E. Heer Thielen. als presbyter ass. en kapelaan Geurts als ceremoniarius, be- nevfens door een 16-tal paters Dominicanen. In de eenvoudig, maar smaakvol met dundoek, in hoofdzaak lieht-blauw, geel en wit, en met bloemen versierde kerk, was voor het hoofdaltaar in het Priesterkoor het altaar voor den wijdeling opgericht; ter wijl aan weerszijden in het priesterkoor het wapen van den nieuwen bisschop prijk- te. Het wapen bestond uit vier kwartieren. In den linker bovenhoek het wapen der Do- minicanr-orde. In den rechter bovenhoek St. Petrus Banden, Patroon der Parochie kerk van Venraay. In den linker beneden hoek de vredesduif met weegschaal der rechtvaardigheid in den snavel. In den rechter benedenhoek de heliotroop, symbool der godsvrucht, omgeven door een kroon. De wapenspreuk van den nieuwen bisschop luidt: Pax Justitiae et honor pietatis. (De vrede der rechtvaardigheid en de eer der Godsvrucht) In de kerk. In de kerk werd de stoet ontvangen m t het Ecce sacerdos van Halier, uitge voerd door het koor der parochiekerk, onder leiding van den W.E. Kapelaan Strijkers, dat ook de overige gezangen uitvoerde. Gezongen werd de Missa Reginam Mar- tygram van Refice, het Te Deum van Pe- rcvsi en de Cantate Domino van Hassler. Het orgel werd bespeeld door Henri Hel- ting'. De plechtigheid, die het gewone ver loop had dat bij elke bisschopswüding wordt gevolgd, maakte diepen indruk op alle in de overvolle kerk aanwezigen, onder wie wy opmerkten, behalve de reeds genoem de, aan de plechtigheid zelf deel hebben de Bisschoppen, in de eerste plaats Z.H. Exc. Mgr. Aengenent, die plaats had genomen in het Priesterkoor aan de Epistelzüde: Mgr. dr. Poels, Mgr. Bekkers uit Voor schoten. de Commissaris der Koningin in Limburg, baron van Hövell tot Wester, flier; L. A. Fruytier. oud-gouverneur van Suriname. O. v. d. Loo, burgemeester van Venray, Jan Poels en Jos. Manen, leden van Gedep. Staten van Limburg: dr. Verhoe ven, dir. vn het R.K. Centraal Bureau van Onderwüs, 'sGravenhage; dr. Schimon v. d. Loeff, dir.-geneesheer van het krank zinnigengesticht St. Anna te Venraai, P. Groenen, secr. der Indische Missie, 'sGra venhage; Pater C. Kuhnen St. Dominicus van het college te Neerbosch, die het wa pen van den nieuwen bisschop concipri- eerde) prof. dr. Aiph. Mulders v. h. Groot Seminarie Hoeven, J. Bourgogne, voorz. v. h. Apostolaat ter zee; Zr. Hyaclntha, Hui. ze Bethlehem te Nümegen; Pater Gardi aan der Franciscanen te Venray. D. Pernot en Pater Vicarius van id. Menardus Broerse pater rector van der Veen. van het gym nasium te Venray; Pater van Ryswyk, pro. vlnciaal der Carmelieten te Boxmeer; pa ter Caminada, prev. der Franciscanen te Weert Zr. Hortensia, alg. Overste der Do minicanessen te Voorschoten, de superior generaal der Fraters te Tilburg, Tharclsio. pater Peeters, missiepater van Steyl, pater Kolkman, dir van het St. Dominfcus-col- lege te Nümegen, Jhr. de Bouvier, districts, commandant der Kon. Marechaussee te Nümegen, Zuster Valgentia, alg. Overste van „Onder de Bogen" te Maastricht, zuster van den ax Bisschop, Kanunnik Th. Cree. mers, deken van Horst, als vertegenwoor diger van Mgr. L. Schrijnen; dr. Cassianu.s Tentzen O.F.M., uit Maastricht. Receptie. Na afloop der plechtigheden was er om elf uur receptie in de Lanöbouwbank. De gevel van de Landbouwbank, waarvan de zwager van Mgr. directeur is, en waar hij den laatsten tijd vertoefde, was keurig ver. sierd en in een kasteelherschapen, waarop een schild was aangebracht met het volgend opschrift: „Door Pius werd Gij uitverkoren Bisschop te zijn van Curasao, dat U voor Christus is beschoren een lange dienst in heil'ge trouw." Om drie uur vereenigden zich de autori teiten en verdere genoodigden aan een noen maal. De Bisschopsstaf werd aangeboden door de parochianen der kerk van St. Petrus Ban. den te Venray. De ring is uit Curasao gekomen. Verder heeft de familie Nolens hem het borstkruis van Mgr. Nolens z.g. geschonken. Tegen de gladheid. Van Rijkswege is men er toe overgegaan het dek van de brug, berucht om haar gladheid bü vochtig of regenachtig weer, aan den kant van Café „Modern" met een procédé te behandelen om de gladheid te verminde ren. Men heeft de houtblokjes, waaruit het brugdek bestaat, na deze eerst verwarmd te hebben, met een teerproduct bestreken en daarna met gfebroken schelpen bestrooid. Of en voor hoe lang dit middeltje helpen zal, dient te worden afgewacht. Kerkrestauratie. Deze week is een aan- vanj* gemaakt met het restaureeren van de katholieke kerk aan de Kanaalstraat. Het schilderwerk, ook dat voor de Kruiswegsta ties, wordt uitgevoerd door drie schilders patroons hier ter plaatse onder leiding van den heer Velthoven, die meermalen kerkwerk heeft uitgevoerd. Autobotsing. Gisteren is een der auto bussen van de Wed. A. v. Schie van Katwük aan Zee, op den hoek Trompstraat en F. Naereboutstraat, aangereden door een vrachtauto van de A.T.O. De bus, die vol passagiers was, werd op zyde ernstig bescha digd Persooniyke ongevallen kwamen aiet voor. Aanvaring. De trawler „Corry" IJm. 21 is bij het afvaren zoodanig in aanvaring ge weest met den motorlogger „Kromhout" IJm. 113, dat laatstgenoemd schip gisterenmorgen met zwaar gehavend achterschip moest op» varen naar Spaarndam voor reparatie. Lekke ketel. De stoomtrawler „Ewald" IJm. 48, van de V.E.M., is gisteren met ten lekke ketel uit zee terug gekomen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Crisis en oude tarieven Het zij mij vergund een andere meening te laten hooren dan die van het ingezonden stuk in uw blad van 30 Dec. j.l. onder bovenstaand opschrift. Niet dat ik de party op wil nemen voor instellingen, personen enz. daarin genoemd, noch. dat ik beweren wil, dat deze geheel vrij uitgaan. Neen, doch het komt mü voor dat er andere factoren zijn, welke aanleiding ge ven tot dergelijke klachten. Waarom worden kinderen naar die z.g. dure kostscholen gezonden, terwijl voor lageren prijs minstens evengoed onderwys kan gevonden worden? Waarom laat men patiënten opnemen in die klassen van inrichtingen of sanatoria welke feitelijk te kostbaar zijn voor het budget? Versobering met uitsluiting van mensche- lijk opzicht, dat is geboden! Ik hanteer de pen niet zoo goed en ben evenmin zoo goed belezen, dat ik buiten- landsche schrijvers aanhalen kan. maar ik ben zoo vrij te beweren dat het dreige ment van communisme ten opzichte van den middenstand zeer overdreven is. Wanneer huisvader met zijn gezin, het geen wel aangenomen mag worden, op Nieuwjaarsdag beluisterd heeft de woorden van den eminenten Voorzitter van onzen K. R. O., dan heeft hij kunnen consta, teeren, dat Pastoor Perquin precies het zelfde gezegd heeft: dit moge hem tot na denken stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6