I.EEKEPREEKEN BRIAND AFGETREDEN f3000.- f 750.- f 250.- f 125.- f50.- f40.- OM Z'N GEZONDHEID Een Groot Politicus trekt zich terug KLETS IN CHARBIN „Wapenleveranties aan generaal Ma" Banzai Hirohito t ZATERDAG 9 JANUARI 1932 ALS MACDONALD EEN BRIEF SCHRIJFT BUREAUXNA8SAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17968 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Diplomatieke securiteit LIEVER GEVANGEN DAN VRIJ? ITALIAANSCHE CONSUL TE PARIJS GEWOND VOORNAAMSTE NIEUWS DE BAROMETER ^.DERiytó J. J. WEBER ZOON Audiëntie Telefoon No. 13866 (drie itfnea) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regeL Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerineen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een ooc bij verlies van een duiro of wiisvinget bij een breuk van been of arm ii verlies van 'n anderen vinger 4-21. LANGS ANDEREN WEG Met het octaaf van Driekoningen sluit over eenige dagen wederom de Kerst tijd. Herhaaldelijk klinkt ons in deze Januaridagen het in zijn ongerepte schoonheid altijd Weer ontroerende ver haal van Matthaeus tegen: van de drie wijzen, die, geleid door een wonderbare ster, naar Bethlehem kwamen, bij den Koning van Juda naar den jong geboren Koning der Joden zoekend en die dan eindelijk een kind vinden in een stal. Daar vallen hun de schellen van de oogen en in een pas geboren wicht van arme ouders erkennen zij een goddelijk wezen: „en nederknielend aanbaden zij Hem." In den slaap vermaant dezelfde geest, die hun een ster als gids aan het firmament gaf, om niet naar Jeruzalem terug" te keeren en de Evangelist besluit zijn verhaal met de bekende woorden: on langs een anderen weg keerden zij haar hun land terug. Reeds de eerste kerkvaders zagen in dien laatsten zin meer dan een eenvou dige vermelding van het feit, dat de Wijzen de Straten van Jeruzalem op hun terugtocht vermeden: „langs ande ren weg naar hun land terug" had, naar St. Augustinus het in een Driekoningen- preek verklaarde, ook een breedere, symbolische beteekenis. Als zoekers naar de waarheid waren de drie magiërs uit hun land wegge trokken. In duisternis hadden zij tot dan toe geleefd. Zij vonden het licht en betraden van dien dag af nieuwe paden, begonnen een nieuw leven. Wat heeft dat eeuwenoude verhaal Van de Driekoningen veel aan onzen tijd, aan ons geslacht te zeggen! Nu alles rondom ons wankelt en de wereld een chaos gelijk is, ontmoet men op 't duistere levenspad duizenden zoekers baar licht, naar uitkomst, naar redding. Wij schreven het bij het begin van den advent, dat deze Kersttijd even donker en dreigend beloofde te worden als die van zeventien jaar geleden, toen de ker- fcöh overvol waren en zeer velen weer baden, die het in jaren niet hadden ge daan: den eersten Kerstnacht in den Wereldoorlog. Maar de schijnwelvaart van den wereldkrijg lokte de groote massa weer van het licht der ster van Bethlehem af. De oude paden van ver maak en wellust, van ongebreideld le vensgenot, waren te dierbaar om in den steek te laten en feller dan voorheen was de algemeene jacht naar geld, naar uiterlijk vertoon, naar wuft plezier. Tot de voosheid van heel dit spel in een al- geheele inzinking van het bedrijfsleven wreedelijk aan het licht kwam; tot geen ontkenning van de valsche levensleer meer mogelijk was. Nu ligt de wereld geslagen in een ban van armoede; nu is er het uur der be proeving. De groote vraag is thans: zal de meerderheid gelouterd uit dit lijden naar voren komen, of zullen de sata nische krachten, welke overal rondspo ken, de godloozen, de onrust- en on tevredenheidzaaiers de overhand krij gen? Ondanks alles is er dit groote ge wonnen, dat de roes van weelde en over daad voorbij is. Het ontwaken is voor velen heel erg geweest. Bij het felle licht van feest- en danszalen leek de wereld een paradijs, zoolang het geld ruim vloeide en het bezit veilig was. Maar nu de feestklanken zijn verstomd en alles rondom ons wankelt, nu vragen velen zich angstig af: waar zullen wij steun vinden, wanneer alles ons ontvalt? Spre kend kwam dit gevoel van verlatenheid en dit verlangen naar een onvergan kelijk ideaal uit op den Kerstmorgen, nu veertien dagen geleden, toen de lezers van de Nieuwe Rotterdamsche Courant een hoofdartikel onder de oogen kregen, zooals er in dat liberale blad en in geen van zijn soortgenooten ooit was versche nen. O, onze liberale bladen schrijven veel over economie, over wereldproblemen, zelfs wel over ethisch" - nheden. Maar God en godsdienst zijn woorden, die alleen in de kerk en de huiskamer thuis hooren. Godsdienst is privaat zaak; daar drijft men geen zaken mee, noch politiek; die valt buiten het on derwijs, buiten de wetenschap: 't is alleen een zaak voor den privé-mensch. Wie er aan doen wil late men met rust; wie geen God of godsdienst noodig heeft, late men evenzeer in vrede. Men prate daarover niet in het openbaar. Dit was en is sinds onheuglijken tijd het algemeen geldende standpunt hier te lande als overal elders ter wereld. En wie er anders over dacht heette een clericaal. En daar komt een gepatenteerd libe raal blad als de Nieuwe Rotterdamsche Crt. op eersten Kerstdag 1931 met een artikel, dat haar trouwe lezers de oogen wijd van verbazing doet openspalken De redactie vroeg de aandacht van al haar lezers zonder uitzondering, voor het oude verhaal van de geboorte van het goddelijk Kind, van de herders, „de eerst geroepenen tot het Heil, terwijl wij gewoon zijn zoo gansch anderen op het gestoelte der eer te zien zitten. Daarin (in het Evangelieverhaal) knielt de Wijsheid voor een goddelijk kind, ter wijl onze wijsheid niet verder gaat dan wetenschap en techniek. Daarin ten slotte schijnt „de Heerlijkheid des Hee- ren" en, och arme, wat moeten wij, sceptici en agnostici van de twintigste eeuw, daarbij nu denken?!" De redactie van het groote liberale orgaan heeft het bij die vraag niet ge laten, maar er ook een antwoord op ge geven, dat zijn lezers ontstellend van duidelijkheid moet hebben geschenen. Waarom vragen wij schreef het Rot terdamsche blad vandaag aandacht voor de stille, grootsche kracht en den diepen en waren zin er van? Omdat wij, moderne menschen, het zoo kwijt zijn geraakt: omdat wij zoo weinig werkelijk meer er van kunnen navoelen; omdat wij ondanks al ons kennen en kunnen ondanks al onze hygiëne en onderwijs en geleerdheid en democratie en wel stand en uiterlijke beschaving en steden bouw iets kostelijks gaan missen, waar door ons leven verkild en verschrompeld wordt en waardoor wij bij al onzen rijk dom misschien armer zijn geworden dan deze arme herders ooit waren. Dan is dat, omdat het in de huidige wereld donkerder is, onzen gloeilampen ten spijt, dan het in dien stillen, heiligen nacht was bij het nederige schijnsel van die ééne ster. En het hoofdartikel in het liberale blad vervolgt dan met een requisitoir tegen de huidige beschaving en de resultaten van het menschelijk denken en kunnen, een requisitoir, waarbij niets van ons geweldig tech nisch vermogen, niets van onze weten schap, niets van onze staatkunde, van de knapheid onzer economisten en financiers overeind blijft. Al die men- schelijke overwinningen baten niets, zegt de schrijver terecht, omdat de sa menleving is ontsnapt aan den greep eener onzienlijke wereld en een troep individuen begint te gelijken, rond zwalkend op een ijsschots, roofdieren, die voortdurend loeren om elkaar te verslinden. En toch schuilt in die schijn baar zoo zinneloos draaiende wereld een geestelijk leven, een heilige Wil, die het al bezielt, samenhoudt en stuurt naar Zijn doel en die zich in den Christus als onpeilbare Liefde doet erkennen. En wamjeer de lezer, die zulke klan ken in zijn lijfblad niet gewoon is, dan vraagt: wij dachten, dat alleen econo mische vraagstukken van machtsver schuiving en machtsstrijd, van rationa liseering en distributie en geen mooie Zondagspreeken de grimmige problemen van dezen tijd konden oplossen, dan krijgt hij ten antwoord: „Haast zouden wij geneigd zijn te zeggen: Was het maar zoo! Was de wereld maar zoo eenvoudig en ging het bij deze dingen maar niet om ontzaglijke realiteiten. Want wij zouden hun, die zoo antwoorden, juist willen vragen: Is het misschien niet juist door dat ge U blind hebt gestaard op de we reld der stoffelijke dingen en betrek kingen, dat deze zoo spaak is geloo- pen?Hoe zou het met de wereld in orde kunnen komen, zoolang het met den mensch niet in orde is? Wordt deze samenleving niet gevoerd door de daden van de menschen en is er één men- schelijke daad waarachter niet, bewust of onbewust, een geestelijk motief steekt? Zou het dus onverschillig zijn, of ge dien mensch eenvoudig alleen voorhoudt wat voor oogen is, hem uitsluitend af richt op een stoffelijk bestaan dan wel wijst op zijn verheven afkomst en be stemming?" Wij schamperen niet, wanneer wij zeggen, dat zulke,taal wel heel eigen aardig aandoet- in een groot libe raal beursblad. Integendeel, wij zien daarin een der vele teekenen van dezen geweldigen tijd, wijzend op een kente ring ten goede. Dit voorbeeld staat niet alleen: integendeel! Bijna dagelijks kan. wie scherp toeziet en luistert, aanwij zingen vinden, dat er naast veel ver dorvens in deze wereld, ook heel veel is dat hoop geeft. En wat vooral opvalt is het groote aantal ernstige zoekers naar de waarheid, tastende handen, die grijpen naar een houvast. De katho lieke kerken, die openstaan om aan niet- katholieken de waarheden des gelools te doen hooren. stroomen vol. Boeken en brochures, bladen en blaadjes, die iets vertellen van God en eeuwigheid worden gretig gegrepen en gelezen. Er is een groot deel der menschheid dat terug wil langs een ande ren weg, omdat het tot nog toe be treden pad te gevaarlijk en te onveilig is gebleken. Voor ons, die niet hebben te zoeken, maar die onder het licht van de ster geboren werden, een ernstige les in ver antwoordelijkheid! Wanneer gij aan onze apologeten en zielzorgers vraagt, wat voor de niet-katholieken de grootste hinderpaal is om de waarheid te aan vaarden, dan zullen zij U zeggen: het slechte voorbeeld van tienduizenden christenen, die beweren de waarheid, het geloof en een heilige zedenwet te bezitten en in hun leven in niets van moderne heidenen te onderscheiden zijn. Daarom geldt niet voor de ongedoopten alleen, maar voor héél de wereld, ook de christelijke, in zooverre zij zich door het materialisme van dezen tijd liet meesleepen, de leus: terug langs anderen weg! HOMO SAPIENS. Mac Donald, de Engelsche premier heeft aan Laval, den Franschen minister-president een brief geschreven. Wat er in dien brief stond, heeft de wereldpers bekend gemaakt. Men beweert algemeen, dat de brief een uitnoodiging voor Laval om naar Londen te komen, heeft ingehuden. Laval "bestrijdt echter een dergelijke uitnoodiging te hebben ontvangen. Over den inhoud van den brief zwijgt hij echter, evenals Mac Donald. Maar er is een brief geschreven. Zulke „diplomatieke brieven" nu worden niet zelden geschreven. Alleen is de bena ming „brief" misleidend. Zoo'n diplomatieke brief onderscheidt zich n.l. in velerlei op zichten van gewone brieven. Zoo kan men b.v. gerust aannemen, dat Mac Donald zoo maar niet dezen of genen collega er over gesproken zou hebben, dat hij een brief aan Laval zou willen schrijven. Daartoe heeft waarschijnlijk eerst een on- officieele bijeenkomst van den ministerraad plaats gehad. Meerdere ontwerpen werden afgekeurd, voordat Mac Donald onder ge tuigen zijn handteekening kon zetten. Bovendien worden dergelijke staatsdocu menten gewoonlijk ook nog gefotografeerd om vervalsching te voorkomen. Dan wordt de brief in een enveloppe gedaan, die met het staatszegel wordt gelakt. Wordt hij dan in de brievenbus geworpen? Neen. De pos terijen krijgen een dergelijken brief nooit te zien. De brief wordt overhandigd aan een diplomatieken koerier, die voor de ontvangst teekent en vervolgens afreist, zoo noodig per extra-trein of extra-boot. Hij is vergezeld van minstens één detec- tief. Een kennisgeving is ondertusschen per geheimschrift naar de Engelsche legatie in Parijs gezonden. Aan het station wordt de koerier opgewacht en naar het gezantschap geleid, waar hij den brief persoonlijk tegen ontvangstbewijs overgeeft aan den gezant. Deze stelt zich dan in verbinding met de kanselarij van den minister-president en be paalt het uur. waarop de brief zal worden overgegeven. De overgave van den brief wordt onmiddellijk naar Londen getelegra feerd. Het onderscheid tusschen een dergelijken brief en een nota springt onmiddellijk in het oog. Een .brief" is geen bindend document. Talrijke diplomaten hebben angst om zulke brieven te schrijven, omdat zij herhaaldelijk aanleiding gaven tot misverstanden. Men denke b.v. aan een brief van Napoleon III aan den toenmaligen koning van Pruisen, die het uitgangspunt was van de „onder handelingen te Ems" en zoodoende van den oorlog van 18701871. Vele dergelijke brieven hebben wereldge. schiedenis gemaakt Het is met dergelijke brieven, hoe onschuldig zij dan er mogen uitzien, als met een steen, die men in zee werpt: Zij trekt kringen, steeds wijdere krin gen. NEW YORK, 8 Jan. (V.D.) Te Fayette- ville in West.Virginia slaagden de gevange nen van de staatsgevangenis erin, hun bewa kers te overmeesteren en zich den weg naar de vrijheid te baen. Negentien gevangenen maakten hiervan gebruik en ontvluchtten, doch vijftig andere gevangenen bleven liever In de gevangenis en weigerden te ontvluch ten. Van de ontsnapten is korten tijd later een man gearresteerd. PARIJS, 8 Jan. (Havas) Op de Avenue de Villars heeft iemand een revolverschot op den Italiaanschen consul gelost, die niet onaanzienlijk gewond werd. De man werd onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau van het Quartier des Invalides gebracht. Hier bleek het de 32-jarige Italiaan, sche student Richi te zijn. Hij was tot den aanslag gekomen, omdat den consul hem be let had lesuren te geven. Om den meestertitel. Barend Dukel te IJmulden. clubkampioen 1930—1931 der „Haarlemscne Damclub", is door het bestuur van den Nederlandschen Dambond toegelaten tot den wedstrijd om den meestertitel 1932, welke binnen enkele weken zal aanvangen. PARIJS, 8 Jan. (Reuter). BRIAND is om gezondheidsredenen afgetreden. Vermoedelijk is thans de politieke loop baan van den bijna 70-jarigen politicus ten einde. Het wereldtooneel verliest hiermee een zij ner groote figurgn Want groot was Briand, die taai heeft vastgehouden aan zijn paci fistisch streven, waarvan het anti-oorlogs. pact van Parijs en het Pan-Europaplan de tastbare documenten zijn. Men moge bewe ren, dat zijn den vrede dienend werk niet de resultaten heeft afgeworpen, welke zijn idealistische plannen deden verwachten, hem móet in ieder geval de eer worden toege kend, de vredesgedachte steeds levendig te hebben gehouden. Na als advocaat, welken titel hij reeds op 20.jarigen leeftijd bereikte, eenigen tijd te Nantes werkzaam te zijn geweest, kwam Briand aan de socialistische pers, om in 1902 in de Kamer zün intrede te doen. In 1906 minister van Onderwijs geworden, in welke hoedanigheid hem ook de aange legenheden van den eeredienst werden toe vertrouwd, bracht hij de scheidingswet tus schen Kerk en Staat, hetwelk zijn werk was, ten uitvoer. Hieruit vloeide de beruchte lee- kenwetten voort, om welk feit de katholieken zijn politiek verleden we lsteeds met ge. mengde gevoelens zullen blijven herinneren. Later nam hij echter de meer tegemoetko mende houding aan. In 1909 vormde Briand zijn eerste mi. nisterie, warin hij zelf de portefeuille van Binnenlandsche Zaken nam. In 1913 werd hij opnieuw premier, doch slechts voor 2 maanden. Tijdens den oorlog In de rampzalige Augustusmaand van 1914 was Briand minister van justitie en vice-president in het ministerie der Natio nale Verdediging. In den tijd van 29 October 1915 tot 17 Maart 1917 was hij nog tweemaal minister, president. In 1916 stelde hij met Lloyd George de „Parijsche Verklaring" samen, waarin eco nomische solidariteit werd overeengekomen, totdat ale oorlogsschade zou vergoed zijn. Tegen de meening van Clemenceau in, dreef Briand de expeditie naar Saloniki door. Dat deze ten slotte succes had, deed zijn aanzien natuurlijk stijgen. In de eerste na-oorlogsche jaren trad 5riand weinig op den voorgrond, tot hij in Januari 1921 onder moeilijke omstandighe den een „ministerie der natonale unie" vormde. Tijdens de conferentie te Cannes In het jaar daarop, werd hij door Poincaré ten val gebracht. ,In 1925 kwam Briand weer ten tooneele als minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet .Painlevé. Deze portefeuille is hij sindsdien, zonder onderbrekingen van belang, blijven beheeren. Locarno. In October 1925 slaagde hy erin het be. kende Verdrag van Locarno met Duitschland te sluiten Nog voor de onderteekening van dit „Veiligheidspact" op 1 December te Lon den, was Briand voor de achtste maal pre mier geworden. In het concentratie-kabinet. Poincaré kon Briand zijn Locamo-politiek voortzetten Na toetreden van Duitschland tot den Vol kenbond had hij in September '26 te Thoiry het bekende onderhoud met Stresemann. Enkele maanden later ontvingen beide staatslieden den Nobelprijs voor den Vrede Ofschoon Poincaré in '29 aanvankelijk de leiding der buitenlandsche politiek overnam, zijn het Youngplan en de ratificatie van de Mellon.Berenger-overeenkomst toch waar schijnlijk voor een belangrijk deel het werk van Briand. In Juli 1929 kwam Briand opnieuw voor den dag' met zijn oude plan: het stichten van de vereenigde staten van Europa. Den Haag. Op de Haagsche conferentie in Augustus '29 werd Briand het initiatief volkomen ont. nomen door Snowden en Henderson. Door zijn handigheid wist hij den slechten indruk echter te verwateren en het YounDlan in een nieuwen vorm voor te stellen als een voor Frankrijk gunstig resultaat. Aan de Haagsche conferentie in Novem ber '29 nam Briand weer „met succes" deel zoodat Tardieu kon zeggen, dat Frankrijk in getallen noch in princiepen had toegegeven In Januar) daarop verscheen Briand te Londen op de Vlootconferentie. Na de ratificatie van het Youngplan door alle betrokkenen, zond Briand in Mei '30 aan 26 Europeesche staten zijn Pan-Europa vragenlijst rond. Ziehier in het kort het leven van den even schrancberen als soepelen staatsman. Laval opvolger? PARIJS, 8 Jan. (V.D.). Briand heeft den minister-president, naar thans bevestigd wordt, kennis gegeven van zijn voornemen af te treden. De eerste gedachte tot. dezen stap gaf de dood van den minister van Oorlog Magi- not. Reeds Donderdagmorgen had Briand zich telefonisch in verbinding gesteld met Laval en hem verklaard, dat hy thans het oogenblik voor zijn aftreden gekomen acht' te. Hij is ziek en derhalve moeten voor zorgsmaatregelen worden getroffen voor een in ieder opzicht voor haar taak berekende vertegenwoordiging van Frankrijk op de a.s. conferenties. Voorts wordt er op gewezen, dat Briand niet wegens zijn ziekte, doch veeleer wegens zijn besluit af te treden, niet heeft deelge nomen aan den laatsten ministerraad. Wat de opvolging betreft, kan niets be paalds worden medegedeeld. Verwacht wordt, dat Laval zelf de porte feuille voor Buitenlandsche Zaken zal over nemen en aftreden zal als minister van Binnenlandsche Zaken. Charbin staat met recht bekend als het grootste kletsnest van het Oosten. Dage lijks zwieren de dolste geruchten door de straten, sluipen voorzichtig door hallen en zalen van het Hotel Moderne en komen dan tenslotte ook ter oore van de „oorlogscor respondenten". Ook al ware er maar een tiende gedeelte van die geruchten waar ge weest, dan hadden de Japanners de stad dusdanig met bommen geteisterd dat, zelfs wanneer men het gebruikelijke slechte tref fen. in aanmerking neemt, er geen dak in Charbin meer heel zou zijn. Dan hadden de Hungutzen, de bandieten, die ook in de zen kouden winter volgens hun stand pro- beeren te leven, zooveel neuzen en ooren afgesneden, dat het direct zou moeten op vallen In de straten, als je er nog een mensch zou ontmoeten, die zich verheugde in het bezit van reuk- en hoororganen te zijn. Maar tot dusver heb ik nog geen ge bombardeerde huizen en nog geen ontbre kende neuzen en ooren kunnen ontdekken. Wie met vooropgezette ideëen naar Char bin komt, kan gemakkelijk zwaar belastend bewijsmateriaal vinden. Men kan hier be richten en prentenmateriaal krijgen, die het bewijs leveren, dat Rusland's ineenstorting slechts een kwestie is van korten tijd of dat het werkelijk een paradijs op aarde is; dat de Sovjet-Unie troepen concentreert aan de Oostelijke grenzen tegen de Japanners of dat zij bereid is geheel Siberië prijs te ge ven zonder maar het zwaard uit de schede te trekken. Men biedt je hier documenten aan, die moeten bewijzen dat er geheime overeenkomsten bestaan tusschen generaal Ma en de Japanners of dat er tractaten tusschen China en Amerika zijn of dat er verdragen zijn gesloten tusschen Nanking en Moskou. Er wordt gesproken over sen sationeel fotomateriaal, dat bewijzen zou, dat de Russen massa's wapenen aan gene raal Ma hebben geleverd. En toon je dan belangstelling daarvoor dan komt altijd weer dezelfde fotografie te voorschijn: een spoorwegwagon, waarop afweergeschut te gen vliegtuigen is gemonteerd, over welker afkomst zelfs de slimste militaire attaché geen oordeel kan vormen. Een Wit-Rus komt op een goeden dag mijn kamer binnenstormen: een reusachti ge sensatie! Vijftig dollar vooruitbetalen; honderd wanneer het gerucht officieel is bevestigd. Ik wijs het aanbod af. Meteen holt de man naar een kamer naast mij, naar een collega. Een half uurtje later weet ik al waarom het gaat: generaal Ma zou door de Japanners vermoord zijn. Met uit zondering van een juist met den ochtend trein uit Amerika aangekomen correspon dent gelooft natuurlijk niemand er iets van. Bedroefd en mismoedig vertelt de Wit-Rus den volgenden dag, dat „hij voor het eerst van zijn Jeven het offer van een zwendelaar is geworden." Bijna iederen avond sluipt, als het don ker wordt, een bejaard man in de hal van het hotel. Hij handelt in militaire plannen, waarin volgens zijn zeggen de nieuw ste troepenverschuivingen der Russen aan de Mongoolsche grenzen staan genoteerd Maar de man heeft geen geluk. Het toeval wil, dat een mijner kennissen deze „nieuw ste" documenten al twee jaar geleden in Peking heeft gezien. Correspondenten over den oorlog. Het geklets in Charbin houdt zich niet alleen bezig met de voorvallen, die rondom ons gebeuren, maar ook met ons zelf, de oorlogscorrespondenten. Wij zijn geheime agenten, spionnen, tusschenpersonen en in- formators van de een of andere regeering. De journalistieke berichtgeving is maar een dekmantel. Op een goeden dag wordt mij een verzegelde brief gebracht. Met Duitsch schrift staat er in: „in verband met een hooggewichtig zakelijk belang zal Ik mijn Briand afgetreden Japan reageert koel op de Amerikaansche «ïota. Het Japansche kabinet biyft voorloopig aan. Onregelmatigheden bö de werkverschaffing t Hoornsterzwaag. Complot tot moord ontdekt op een onderne ming by Djember. Barometerstand 9 uur vjn.: 7.61 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. Del antaams moeten morgen worden opgestoken om: 4.31 en overmorgen om 4.32. Als ik ooit Japansch ga leeren, Maar Ik weet dat nog niet zoo, Breng ik in Japansche verzen Hulde aan den Mikado En ik zeg met lak en zyde, Lotus en gedroogde visch Banzai! banzai Hirohito! Die Japansche keizer is. En ik breng hem de methode Is wel niet inheemsch by ons Een Japansche serenade Met gekleurde lampions! Bomaanslag.... het doet je denken Aan dien lang verleden tyd, Toen het zonlicht bijna schuil ging By der vorsten majesteit. Bomaanslagen worden zeldzaam, En dit ligt ook in de lijn, Daar er op de wereldglobe Nog maar weinig keizers zyn. Maar, al ls het vak van keizer Ook het hoogste, dat Ik ken, Ik ben toch, gezien die bommen, Biy, dat ik geen keizer ben! MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden). opwachting by u maken om twee uur van middag". Dat klonk echt geheimzinnig. En toen Ik 's middags tegenover een reeds be jaarden man met een door de zon ver brand gezicht zat, hoopte ik nu eindelijk eens iets interessants te vernemen. Myn bezoeker begon te vertellen: „Het gaat om een sensationeele uitvinding op het gebied van oorlogstechniek, om een rakettenge- schut, dat tienmaal verder schiet dan de tot dusver bestaande en welker inslag kracht vijf maal grooter en sterker ls". Met vele technische uitdrukkingen beschrijft hy met radde tong de voordeelen der uitvin ding. Plotseling onderbreekt hy zyn ver klaringen met de vraag: „U interesseert u toch daarvoor, nietwaar...." „Niet erg", antwoord ik. „Maar voor uw firma kan die wonderbare uitvinding tcb.h van het grootste gewicht zijn!! „Hoe bedoelt u dat", vraag ik. „Nu, uw fabriek kon er toch proeven mee nemen." „Ik geloof dat u zich in het nummer van de kamer hebt vergist." De militaire attaché woont een eindje verderop links in den gang". O neen! Ik weet heel goed wie u bent. Tegenover mij behoeft u uw opdracht niet geheim te houden. Ik weet, dat u wapens aan generaal Ma wilt verkoopen. U nebt In uw koffer zelfs modellen van tanks." Hü kijkt mij triomfeerend aan. Ik weet wer- keiyk niet of ik met een gek te doen heb. Ik vraag hem: „Wie heeft u die fantasti sche geschiedenis vertelt?Hij lacht een beetje uit de hoogte: „De bron mag ik niet noemen, maar zooveel mag ik wel ver raden: u hebt onvoorzichtig geweest. Men heeft gehoord, dat u kort geleden over een tankmodel hebt gesproken, dat u bij u hadt." Nu weet ik plotseling hoe de zaak in el kaar zit. Ik maak mijn koffer op enen haal er de nieuwste ontwikkelingstank voor Lei- cafilms uit. Ik toon mijn bezoeker het ding. Deze beziet eerst de zwarte doos en kijkt mij dan aan. Beleedigd antwoordt hij: „Als u mij voor den gek wilt houden, dan bied ik mijn uitvinding aan aan den militairen attaché!" En weg was hy, de deur luid ach ter' zich dicht slaande. WALTER BOSSHARD. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem zal an. Maandag geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1